ITÁLIE 2008 / 4

Itálie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Itálie 2008 / 4

Pokud je Itálie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2008. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě do Itálie autem, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o pronájmu automobilu, o cestování vlaky a autobusy, o tipech na výlety, o přímořských letoviscích, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Itálii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete čtvrtou část, ta první je na stránce Itálie 2008.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 27.07.2008, 13:55.
Na konci srpna jedu na dovolenou do Itálie - Palmová riviéra, moc se tam těším, ale problém je v tom, že v této době si mám přes internet sestavovat rozvrh na vysokou školu. Proto bych se Vás chtěla zeptat, zda nevíte, jak je to v Itálii nebo přímo v této oblasti s internetovím připojením přes wifi. Nebo alespoň jak to vypadá s internetovými kavárnami, zda i v těchto měsících (konec srpna a začátek září) jsou otevřeny téměř do rána. Děkuji. S pozdravem Radka.

Seznam internetových kaváren v Itálii se základními kontakty, počtem PC a odkazem na webové stránky (kde jsou podrobnější informace včetně otevírací doby) najdete na portále cafe.ecs.net. Rozkliknutím mapy si můžete zobrazit kavárny v oblasti do které pojdete a najít přímo tu, která bude nejblíže Vašemu ubytování. Co se wifi free point týče, nabízejí je i některá ubytovací zařízení. Doporučujeme se zkontaktovat s Vaším ubytovatelem, který i pokud nenabízí internetové připojení, může Vám vyjít v tomto případě vstříc, popř. za nějaký smluvní poplatek. Seznam free wifi pointů je na těchto portálech: hotspot-locations.com a jiwire.com.

# 26.07.2008, 23:18.
Skvělé stránky i když jsem projel zatím jen zběžně. Potřeboval bych radu. Začátkem září v podstatě hned prvníhoho chci jet na motorce se svou paní do Itálie. A to putovním způsobem. Praha - Rimini - Gargano - Galipoli a zpět. V Itálii jsme byli několikrát, takže nejsme úplní nováčci, ale vždy jsme byli ubytovaní na delší dobu na jednom místě. Teď ale chceme v podstatě každý den až na pár vyjímek, kdy si budeme chtít odpočinout apod., spát jinde. Myslíte, že bude problém po cestě a hlavně dole v okolí cíle naší cesty sehnat v tomto termínu ubytování? Nejraději privát eventuelně karavan, bugalov. A nemáte představu nebo zkušenost kolik by takové jednodenní ubytování mohlo stát pro dvě osoby? Velmi děkuji za odpověď. S pozdravem Otakar.

Začátkem září je už po sezóně, takže by ty podmínky pro hledání ubytování až na místě mohly být příznivější než v srpnu. Může se Vám však stát, že někteří ubytovatelé budou ještě vyžadovat v kempech ubytování na týden od So do So nebo na minimálně tři dny. Doporučujeme si udělat nějaký itinerář a možné ubytování si dopředu vytipovat. Např. v konkrétních místech 3 až 5 možných ubytování. Seznam kempů, které nabízejí i bungalowy, mobilhome atd. najdete na protále camping.it. Jsou tam i ceny a odkazy na oficální stránky. V případě problémů s hledáním ubytování doporučujeme navštívit na místě turistickou informační kancelář (Pro Loco), která Vám s ubytováním pomůže (ale to asi nebude třeba). Mobil home v kempu zařátkem září lze koupit pro dvě osoby za € 50,00 na noc (samozřejmě lze i levněji a dráž). Větší úspěch najít ubytování pouze na jednu noc je dále od pobřeží.

# 23.07.2008, 19:56.
Pročetl jsem vše co odpovídáte na dotazy a opravdu k tomu není co dodat, snad jen, že jste moc a moc dobří. Můžu mít taky jeden dotaz? V kterém místě se platí za průjezd Brenerským průsmykem a jak se platba provádí? Projížděl jsem tam před 18 lety a moc si už nevzpomínám. Děkuji. Luboš.

Za průjezd Brennerským průsmykem se platí u města Schönberg im Stubaital, kousek za Innsbruckem. Poplatek je € 8,00 a vybírá se přímo u mýtné brány - rozšířená dálnice a mnoho bran vedle sebe.

# 23.07.2008, 12:53.
Ráda bych jela do Itálie nějakým autobusem v srpnu, ale během srpna jich jezdí minimum. Nevíte o nějaké CK, která v srpnu dopravu do Itálie zajišťuje? Děkuji. Milada.

Záleží, kam přesně chcete jet. Do některých míst jezdí i pravidelné linky - např. do Udine, Benátek, Padovy, Verony, Milána, Janova, Boloně, Florencie, Římu a Neapole jezdí Student Agency. Do mnoha dalších měst jezdí společnost Tourbus. Jedná se např. o mnoho letovisek na východním pobřeží - Bibione, Cattolica, Civitanova, Giulianova, Martinsicuro, Rimini, San Benedetto del Tronto, atd. a na západním pobřeží - Pisa, Neapol, Řím atd. Cestovní kanceláře budou mít pravděpodobně v srpnu obsazeno svými klienty. Nicméně na jih Itálie např. provozuje dopravu do Kalábrie, Kampánie a na Gargano společnost CK Galatea nebo CK Dean International.

# 21.07.2008, 21:50.
Potřenuji poradit. Je mi 17 let a chystám se s přítelem (20) přes CK do Itálie. Jelikož nejsem plnoletá, chci se zeptat, zda mi jako cestovní doklad stačí pouze občanský průkaz. Děkuji. Zuzana.

Občan ČR může vstupovat a pobývat na území členských zemí EU na základě platného cestovního dokladu. K překročení hranice s těmito zeměmi lze jako doklad použít i platný občanský průkaz. Občanský průkaz má stejnou váhu jako pas. Prokazuje Vaše české občanství. Nedoporučuje se cestovat na občanský průkaz s odděleným rohem. Nemusíte mít tedy obavu. Problém mají jen děti ve věku od 10-ti do 15-ti let. Nemají občanský průkaz a nemohou být zapsáni do pasu svých rodičů. Zápis v občanském průkazu nelze využít, protože občanský průkaz je cestovním dokladem pro jeho držitele. Proto děti od 10-ti do 15-ti let musí mít vlastní pas. Vyjímku tvoří jen ti, kteří jsou zapsáni v platném pasu svých rodičů ještě v době, kdy se zapisovaly děti až do 15-ti let.

# 21.07.2008, 20:01.
Za 14 dní se chystám na 4 denní služební cestu do Terstu hotel Continental. Odpoledne máme volný program a proto se Vás chci zeptat na to, co nejzajímavějšího poznat. Již druhý den se marně na internetu trápím s nalezením nějaké pláže a bohužel se mi nedaří. V Terstu budu autem a tak přibližně 30 km dojezd není problém. Předem Vám velice děkuji za odpověď. Jitka.

Terst je především velký přístav. Něco jako pláž hledejte spíše v části Barcola, konkrétně Riviera Barcolana. Neočekávejte ale od toho nic moc. Je to spíše kamenité pobřeží se štěrkovými plochami. Lepší je to kolem Miramare. Normální pláže najdete až u městečka Grado. V Terstu je toho hodně k vidění. Budete mít však omezený čas, tak si musíte vybrat to nejzajímavější pro Vás. Tak tedy jen telegraficky: maják „Il Faro della Vittoria“, pevnost „Castello di Duino“, katedrála a hrad „San Giusto“, jeskyně „Grotta Gigante“, vyhlídková tramvaj z Piazza Oberdan, brána „Arco di Riccardo“ na náměstí Piazzetta Barbacan, pevnost Miramare, římský amfiteátr. Je toho více, v okolí jsou i přírodní parky atd.

# 21.07.2008, 18:11.
Platí se v Itálii za tunely? Tomáš.

Na italské Autostrádě se za tunely neplatí. Jsou součástí dálnice a mýtné se platí jako celek. Jinak je tomu u alpských tunelů mimo dálnice, většinou hraničních. V těch se platí mýtné např. Tunel Mont Blanc, tunel Great St. Bernard nebo Tunel Fréjus. Cena mýtného se pohybuje za osobní automobil řádově kolem € 20,00 až € 30,00.

# 21.07.2008, 17:52.
Asi tak za týden jedu se svou přítelkyní autem na dovolenou do Itálie a chtěli bychom jet někam kolem městečka Piombino. Budeme vyjíždět z Prostějova a měl jsem v plánu jet přes Klagenfurt a u Villachu překročit hranice do Itálie. Na italské straně je na dálnici spoustu tunelů a chtěl jsem se zeptat, kolik by stálo mýtné na dálnici a zda se tunely platí. Děkuji moc. Tomáš.

Na trase Tarvisio - Rosignano Marittimo (u Piombino) zaplatíte na mýtném € 29,80. Tunely se v Itálii neplatí, jsou součástí Autostrady, která je hrazena mýtným.

# 21.07.2008, 11:16.
V letošním roce se chystáme poprvé s naší 10-členou skupinou na letní dovolenou do Itálie. Rádi bychom jeli okolo 1.8.2008. Moc Vás prosím o informaci, který den je na silnicích trochu volněji a je tedy vhodné vyjíždět, která cesta by pro nás byla nejvýhodnější pokud jedeme z Nové Bystřice v Jižních Čechách a chceme se cestou zastavit u známých v Tyrolsku, ale především, zda je v tuto dobu možné jet do Itálie jak se říká "na vlastní pěst". Líbilo by se nám ubytování v kamenném domě, bungalovu (nebo ve stanu). V které lokalitě máme hledat? Děkuji. Jitka.

Volno je na silnicích mimo termíny, kdy se střídají turnusy. Nejkritičtější situace je tedy od pátku odpoledne do soboty dopoledne. Nejkritičtější úseky jsou především na Rakouských dálnicích - nejhorší je A10 mezi Salzburgem a Villachem. Vaše trasa je: Nová Bystřice - Freistadt - Linz - Salzburg - Rosenheim - Tyrolsko. Většinou by neměl být problém i v těch víkendových termínech, protože pojedete opačným směrem. Z Tyroslka potom přes Brenner do Itálie, podle toho, kam míříte (nejlépe mimo ten kritický termín). Co se ubytování týče. V srpnu je v Itálii nejvyšší sezóna. Všude plno, nejvyšší ceny a prakticky malé možnosti sehnat ubytování až na místě. V horách by problém být neměl, ale u moře ano. Navíc ubytovatelé většinou požadují pobyt So - So. Bez předchozího zajištěného ubytování to nedoporučujeme. Pokud se přesto rozhodnete hledat ubytování až na místě, doporučujeme v místě navštívit turistickou informační kancelář (Pro Loco), kde Vám s hledáním ubytování pomohou. Seznam kempů, které nabízejí bungalovy atd. najdete na portále camping.it.

# 21.07.2008, 10:34.
Při hledání informací o cestování po Itálii jsem narazil na vaše stránky, na kterých nabízíte rady a odpovědi na případné dotazy a tak toho zkusím využít ... Plánuji jet do Itálie v druhé polovině srpna. První polovinu času tam bych chtěl strávit chozením po Dolomitech a na druhou půlku sjet na pár dní k nejbližšímu moři (někam kolem Bibione ...). Otázky bych měl dvě: jak vyjde cenově cestování tamními autobusy a je to skutečně takový problém, jak píší někteří lidé? (údajně skoro neexistují jízdní řády a tak ...?) A druhá otázečka: netušíte, jak je to s ubytováním někde poblíž moře v nějakých apartmánech, popřípadě privátech? Je reálné tam jen tak přijít a někde se třeba na tři dny ubytovat? Nebo to musí být nějak rezervované dopředu? Děkuji za jakoukoliv odpověď... Tomáš.

V Dolomitech funguje Dolomiti bus. Na těch stránkách najdete jízdní řády (platné do 14.9.) a tarify. Určitě tam najdete spoje podle toho, v jaké oblasti se budete pohybovat. Ceny se pohybují od vzdálenosti. Např. do 5 km zaplatíte € 1,10, do 30 km € 2,80 nebo do 100 km € 5,60. To jsou ceny pro meziměstskou dopravu. Pro městskou dopravu stojí lístky € 1,10. V obou případech se platí i za zavazadla 1,10 resp € 0,50. V Bibione se můžete přepravovat se společností ATVO S.p.A. Najdete tam i linku mezi Cortinou a Trevisem, Mestre, Caorle atd. Do Caorle to stojí € 13,80. Lístek v Bibione stojí na jednu linku € 1,00. Fungují celkem dvě - z autobusové stanice směr Terme, Lido del Sole, Pineda do Porto Baseleghe a z autobusové stanice směr P.le Keplero, Lido dei Pini, C.so Europa, Terme do autobusové stanice (okružní linka). Ceny meziměstský jízdenek se pohybují podobně jako v Dolomitech, např. do 7 km € 1,00, do 30 km € 3,10, do 100 km € 5,30. Opět se platí za zavazadla od € 1,00 do € 2,00. Podívejte se na výše uvedené stránky, prolistujte si jízdní řády a ceníky. Určitě budete mít během chvilky absolutní přehled o dopravě v daných lokalitách. Najdete tam i informace o tom, kde lístky koupit, týdenní tarify apod. V srpnu panuje v Itálii ta nejvyšší sezóna. Turistická střediska jsou přeplněna, ceny jsou nejvyšší a možnosti najít ubytování na místě jsou ztíženy. Doporučujeme si ubytování dopředu zarezervovat. Pokud však budete hledat ubytování až na místě, doporučujeme navštívit turistickou informační kancelář (Pro Loco), která Vám s ubytováním pomůže. Podívejte se také na seznam agentur a ubytovacích kapacit v Bibione.

# 21.07.2008, 13:10.
Ráda bych Vás požádala o radu ohledně povinné výbavy automobilu. Co je v Itálii požadováno v rámci povinné výbavy a zda se v něčem zásadním liší předpisy (povinné svícení, rychlostní limity apod.). Údajně na některých úsecích dálnic v Itálii má být povolena rychlost 160 km/h. Bohužel se mi zatím nepodařilo informaci ověřit. Nevíte, zda je tato informace správná a kterých konkrétních úseků se to týká? Jsou tyto úseky označeny značkami nebo to vyplývá z nějaké vyhlášky? Předem moc děkuji za odpovědi. Katka.

Povinná výbava je v Itálii stejná jako u nás s důrazem na reflexní vestu a autosedačky pro děti. Není povoleno mít s sebou kanystr s pohonnými hmotami. Předpisy se zásadně neliší, povinnost svítit je mimo obydlená centra, doporučujeme však svítit všude (je to z důvodu také Vaší bezpečnosti). Aktuální rychlostní limity se v zásadě neliší, doporučujeme jezdit tak jako u nás. Aktuální rychlostní limity najdete vždy na hranicích na velké informační tabuli. Na zeleně označených dálnicích (autostrády, většinou placené) je rychlostní limit 130 km/h (v případě deště 110 km/h), na modře značených dálnicích (neplacené) je rychlostní limit 110 km/h. Doporučujeme limity dodržovat, většinou tam kde je nějaké omezení z důvodu údržby, je instalován radar - vždy označený. Odtah je možný pouze prostřednictvím odtahové služby. A teď to, co Vás zajímá nejvíce: maximální povolený rychlostní limit na Autostradě je 130 km/h. Maximální rychlost však může být zvýšena až na 150 km/h, pouze však za určitého předpokladu - že tam jsou tři pruhy (nepočítá se nouzový pruh), že počet nehod hlášených v posledních pěti letech není vysoký a že povětrnostní podmínky jsou příznivé. V každém případě, vždy toto musí být viditelně a předpisově označeno příslušnou dopravní značkou. Toto umožňuje zákon, ale není nám známo, že by to nějaký provozovatel dálnice v Itálii přijal a aplikoval. Doporučujeme však dodržovat maximální rychlost 130 km/h. Při 160 km/h je silně omezena jakákoliv reakce, o to víc, když cestujete delší dobu a jste unavena už jen tou cestou. Nemluvě o sankci, která je v tomto případě € 148,00 (překročení limitu od 10 do 40 km/h).

# 20.07.2008, 20:24.
Při hledání informací o Bibione jsem narazil i na Vaše stránky a musím konstatovat, že jsou velmi zajímavé! Mám na Vás také dotaz, jedu autem za týden v pátek na noc (chci vyrazit v 21:00 hod) do Bibione (vůbec poprvé k moři s rodinou) a tudíž nemám žádné zkušenosti s dopravou (optimální trasou), poplatky na dálnicích atd. Vyrážíme z Hradce Králové, mohu poprosit o nejoptimálnější trasu cesty a na co si mám dát po cestě pozor, popřípadě jak se vyhnout zácpě před tunely v Rakousku? Děkuji moc a jsem z pozdravem. Ludvík.

Optimální trasa je Hradec Králové - Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione. V Rakousku zaplatíte za desetidenní dálniční známku € 7,70, za průjezd Tauerntunnelem € 9,50 a na mýtném v Itálii celkem € 8,10. Poplatky při cestě zpět jsou stejné (pokud jedete na méně než deset dnů, další rakouskou známku už nepotřebujete). Zácpy, které se tvoří od pátečního odpoledne, do sobotního dopoledne především na A10 mezi Salzburgem a Villachem se pravděpodobně nevyhnete. Z toho důvodu doporučujeme jinou, za normálních okolností pomalejší, trasu - přes Brno. Pojedete sice až do Vídně mimo dálnici, trasa je přibližně o 40 km kratší a ušetříte ještě 9,50 na mýtném za Tauerntunnel. Jinak jsou poplatky stejné. Hlavně se vyhnete rizikové A10.

# 20.07.2008, 10:00.
Chtěla bych se zeptat, zda je povolen dovoz mušlí od moře a pokud ano, tak z jakých zemí? Děkuju za odpověď. Vicky.

Existuje Úmluva o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES). Součástí úmluvy je seznam flóry a fauny. Pokud dovážené zvíře nebo rostlina, nebo jeho část (tedy i mušle, krunýř a nebo korál), bude na tomto seznamu, můžete skončit až na 8 let ve vězení nebo s tučnou pokutou. K dovozu je potřeba povolení z ČR i ze země odkud živočich pochází. Doklad o koupi tento doklad nenahrazuje, takže nemůžete dovážet i mušle koupené na tržišti. Normální turista není schopen rozeznat, zda mušle pochází z živočicha, který je na seznamu. Proto doporučujeme neriskovat a nic takového do ČR nedovážet. Na letišti se kontroly provádějí běžně, autem Vás však může kontrola zastavit také.

# 20.07.2008, 09:34.
Jedeme asi na 3 týdny na jih Itálie. Jede nás 6, ale protože se všichni nevejdeme spát, v autě, vezem si stan, kde budu spát se 2 dětmi (2,5). Chtěla bych se dozvědět, zda se dá v Itálii stanovat a kempovat jen na určených místech nebo zda to jde i nadivoko. A pokud jen v kempech, tak jaká je asi cena. Moc děkuji za odpověď. Romana.

V Itálii není možné stanovat mimo vyhrazené kempy. Lze pouze se souhlasem majitele pozemku. Cena v kempu se pohybuje v sezóně od € 30,00 do € 40,00 v uvedené sestavě - místo pro stan, auto, jeden dospělý, dvě malé děti. Mimo sezónu jsou o trochu nižší. Seznam kempů najdete na portále camping.it, kde najdete i ceny a odkazy na webové stránky. V autě je možné spát na odstavných parkovištích na Autostradě, jedná se o tzv. bezpečnostní přestávky.

# 19.07.2008, 19:52.
Chtěla jsem se zeptat, zda něco nevíte bližšího o letovisku Lido di Volano, než se píše od CK. Vím, že se skládá z 27 km různých letovisek, klidná zóna, piniový háj ... Jedu autobusem se 14-ti letými dcerami, tak bych chtěla vědět nějaké info o letovisku-pláž, nákupy, trhy, blízká letoviska (kolik přibližně km), zábavné parky atd. Děkuji za odpověď. Jana.

Hodněkrát jsme tudy projížděli při našich cestách na jih a z jihu Itálie, nikdy jsme se však nezastavili. Máme informace jen zprostředkované od našich návštěvníků. Lido di Volano se nacházhí v blízkosti Vali di Comacchio a Delta Pádu. Je tam nádherná příroda, na druhé straně díky stojatým vodám se tam může vyskytovat množství komárů. Pláž je písečná s pozvolným vstupem do moře, od obydlených oblastí je oddělena piniovým hájem. Výlety můžete podnikat jak na sever, tak i na jih - Benátky, Mirabilandia, Fiabilandia, Valli di Comacchio, Delta del Po, Chioggia, Delinario di Rimini, Italia in miniatura. Musíte si ale na místě zapůjčit auto. Fotografie nemáme, určitě nějaké najdete na internetu, např. prostřednictvím Google. Zadejte "Lido di Volano Fotogalerie".

# 19.07.2008, 18:02.
Dostala jsem se přes vyhledávač na Vaše stránky a už jsem zůstala. Chválím přehlednost a šíři informací, které obsahují. Poprvé se chystáme do Itálie, autobusem s cestovkou. Jedeme do letoviska Silvi Marina, oblast Abruzzo. Rádi bychom s dětmi navštívili nějaký aquapark, můžete poradit? Děkuji a užijte si léto. Blanka.

Nejbližší aquaparky jsou v Tortoreto Lido (29 km) - Onda Blu a v Montesilvano (8 km).

# 18.07.2008, 21:17.
Příští týden ve středu jedeme do Capo Vaticano, kde máme od soboty týden ubytování a cestou chceme zůstat dva dny pod stanem u Pompejí, nebo na pobřeží Amalfi, mohl byste nám doporučit nějaký kemp? A potom plánujeme po týdenním pobytu v apartmánu ještě zůstat na jižním pobřeží také týden pod stanem. Mohl byste nám doporučit nějaký kemp? Děkuji D.

V Pompejích se můžete ubytovat v Camping Spartacus nebo v Camping Zeus. Ceny jsou tam v nejvyšší sezóně velice příznivé. Spartacus: dospělý € 6,00, dítě € 2,50 (do 12 let), stan € 3,00 a auto € 3,00. Zeus: dospělý € 6,00, dítě € 3,00 (do 8 let), auto € 4,00, stan 6 nebo € 8,00 podle velikosti. Spartacus má tedy ceny o něco nižší, což je zřejmě pro přespání na jednu noc rozhodující. U moře počítejte s cenami minimálně dvojnásobnými, především díky platbě za místo. Záleží, kde chcete přesně na jihu stanovat, těch pěkných kempů je hodně. Doporučujeme navštívit portál camping.it a vyhledat si tam několik kempů podle Vámi zvolené lokality.

# 18.07.2008, 13:48.
Od 6.9. 2008 se chystám s pubertálními dcerami na dovolenou. Budeme se pohybovat nedaleko Aquaparku Onda Blu. Chtěla jsem se zeptat, zda-li je ještě otevřen v tuto dobu a jaké další atrakce bychom mohly navštívit. Děkuji za odpověď. Anna.

Aquapark Onda Blu je otevřený od 21. června do konce září 2008 v době od 10.00 do 18.30 hodin. Co navštívit je hodně závislé na tom, jak pojedete, zda autobusem nebo vlastním autem. Pokud pojedete autobusem, budete závislí na nabídce fakultativních výletů od cestovní kanceláře nebo místních agentur. V blízkosti je nádherný národní park Gran Sasso, nádherné městečko Acquaviva Picena, lázeňské městečko San Benedetto del Tronto, můžete podniknout výlet lodí podél pobřeží atd.

# 18.07.2008, 10:52.
Dá se v Itálii nakupovat i za $? Jitka.

V Itálii můžete běžně platit pouze €. US dolar můžete směnit v bankách za €. Doporučujeme v maximální míře platit platební kartou. V tomto případě je výhodnější kurz - devizy střed a Vaše banka tyto transakce provede bez poplatků.

# 17.07.2008, 08:23.
Tak nakonec jsme se s přítelem dohodli, že do Itálie pojedeme asi až příští týden nebo za 14 dní a že si zkusíme ubytování nalézt dopředu. Chci se tedy ještě zeptat, zda s tím máte nějakou zkušenost nebo zda nevíte, u které cestovky se dá takový last minute co nejlevněji sehnat. Děkuji a přeji hezký den. F.

Doporučujeme se podívat na stránky společnosti invia.cz, kde je on-line soustředěná nabídka od nejvýznamnějších našich CK. Budete tak mít přehled o všech současných nabídkých last minute. Popř. můžete zkusit nabídku portálu podnos.cz, kde jsou last minute v Bibione.

# 17.07.2008, 01:25.
Bohužel pozdě jsem našla Vaše stránky o Itálii, jsou super. Plno informací už díky nim mám. Teď ještě nějaký dotázek. Jedeme 2 rodiny 4 dospělí a 5 dětí, kousek severně od Marina di Camerota. Chceme dnes 17.7.2008 večer vyjíždět. A mám plno otázek, ale asi už mě nezastihnou Vaše odpovědi. Nicméně za zkoušku nic nedám. Ubytovat se máme až 19.7. Šetříme každou korunu, a tak se ptám. Dá se někde mimo hlavní silnice přespat v autě, myslím v Itálii. Čekají nás dvě noci a mám z toho trochu obavy. Dá se přespat v Rakousku na benzínkách opět myslím v autě? Potom jsem se chtěla zeptat, jak je to s parkováním u pláží. Naše ubytování je přeci jen kousek od moře a s tolika pomůckama nelze chodit pěšky, máme s sebou pětiletou slečnu. Předem děkuji za Vaši odpověď. K.

V Rakousku doporučujeme přespávat v autě pouze na dálnici u Rastation, tj. komplexech s čerpací stanicí, restaurací atd. V Itálii potom pouze na Autostrádě, opět na servisních bodech. Ideální jsou ty s Autogrillem, kde jsou pro odpočinek vyhrazena zastíněná parkovací místa. Mimo dálnici to nemusí být bezpečné. My to takhle praktikujeme už několik let a vždy je parkoviště plné takových cestovatelů, kteří se hodinku, dvě prospí a potom pokračují dál v cestě za svým vytouženým cílem. Má to výhodu v tom, že zastavíte kdy potřebujete a nemusíte se vázat na konkrétní cíl. Nevýhodou je menší pohodlí. U pláží bývá většinou dostatečné množství parkovacích míst. V sezóně jsou však placená, na druhé straně jsou dobře udržovaná a ve většině případů zastíněná.

# 16.07.2008, 21:45.
Lze platit dálniční poplatky a benzín kartou Maestro-Cirrus? Děkuji.

Mýtnice na italské Autostrádě akceptují platební karty Visa, American Express, Aura, EC/MC a Dinners Club International. S kartou Maestro - Cirrus nemáme osobní zkušenosti. Zkuste ji předložit obsluze. Buďto ji přijme nebo Vás vyzve k platbě v hotovosti. Na čerpacích stanicích by problém být neměl.

# 16.07.2008, 10:38.
25.7.08 odjíždíme z Liberce do Alba Adriatica v Itálii. Mohli byste mi, prosím, poradit cestu, abychom se vyhnuli zácpám? A kolik zaplatíme na dálničních poplatcích? Někde jsem se dočetla, že je možné zakoupit jakýsi balíček italských dálničních poplatků, vyplatí se to? Děkuji. Martina.

Optimální trasa z Liberce je následující: Liberec - Praha - Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - Alba Adriatica. Těm největším zácpám, které se v tomto termínu tvoří od pátku do soboty na rakouské A10 se vyhnete. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku zaplatíte desetidenní dálniční známku za € 7,70 a za průjezd Brennerem € 8,00. V Itálii potom na mýtném celkem € 37,50. Cestou zpět jsou poplatky stejné. Pokud pojedete zpět za více jak deset dnů, nezapomeňte i na tu rakouskou známku. Italské dálnice se dají předplatit dopředu prostřednictvím Viacard. Více o Viacard, kde ji koupit a jak s ní platit se dočtete o něco níže, v odpovědi ze dne 02.06.2008, 15:52. Toto však dedoporučujeme. Vyplatí se při častém používání italských dálnic nebo při poznávací cestě, kdy z dálnice často sjíždíte a opět na ni najíždíte. Vy prakticky u hranic na dálnici najedete a v cíli z ní sjedete. Doporučujeme platit platební kartou.

# 15.07.2008, 21:56.
Chtěli bychom jet autem po Itálii, ale jen tak, dojet někam, zajet do kempu a postavit stan. Ráno všechno naházet do auta a pokračovat někam jinam. Ale nevíme, zda je to v Itálii možné a jaké jsou ceny: dvě osoby, stan a auto. Děkujeme. Milan.

Hodně záleží kdy pojedete a kde se budete chtít ubytovat. V Itálii je hlavní sezóna koncem července a v srpnu (kromě posledního týdne). V přímořských střediscích je plno a ceny jsou v tomto období nejvyšší. Je to způsobeno tím, že v Itálii funguje v srpnu něco jako celozávodní dovolená a všichni směřují k moři. K tomu ještě obrovské množství Němců a Čechů. Nicméně to jedno místečko pro stan se snad vždycky najde. Ve vnitrozemních kempech plno nebude. Cena v Itálii se obecně skládá z ceny za místo (ve kterém je zahrnuto místo pro stan a auto) a z ceny za osoby (dva dospělí). Průměrná cena za místo a dvě osoby je € 25,00 až € 35,00 za den. K tomu jsou další příplatky - jako případná elektrická přípojka, další auto atd. Doporučujeme, abyste si vytvořil nějaký itinerář cesty, tj. přibližný plán, kam pojedete a kde budete přibližně nocovat a v místě noclehu si vytipujte 3 až 5 možných kempů - jejich seznam podle provincií najdete na portále camping.it - jsou tam i ceny a u těch lepších kempů i odkaz na oficiální webové stránky.

# 14.07.2008, 13:45.
Ještě jednou děkuji za odpověď. Měl bych ale další otázku, nevíte o nějakém odkazu na webové kamery, které by on-line ukázaly provoz před Tauernským tunelem, abychom se mohli operativně rozhodnout, zda jet přes Linz, Salzburg, nebo podle zácpy právě okolo tunelu přes Vídeň? Ono je to sice o přibližně 120km dál, ale časově bychom na tom mohli vydělat. S pozdravem Martin.

Podívejte se na odkaz na on-line-kameru na A10 Na stránkách společnosti Asfinag najdete pokrytí všech rakouských dálnic on-line kamerami.

# 14.07.2008, 11:36.
Chtěl jsem se zeptat, zda bych neměl zvolit pro cestu do Itálie raději trasu přes Slovensko a Bratislavu, když budeme vyjíždět z Orlové. Děkuji. Petr.

Z hlediska vzdálenosti to vyjde přibližně stejně, přes Bratislavu je to přibližně jen o 30 km delší. Je to těch 30 km, o které je to dál ke slovenské dálnici než k české. K české dálnici u Lipníka nad Bečvou potom jedete často po čtyřproudé silnici, ke slovenské dálnici u Povážské Bystrice (když jsme tady byli před dvěma lety, tady dálnice končila, je možné, že už pokročili) spíše horským terénem. Naopak do Vídně je horší cesta od českých hranic (staví se tam dálnice, častá omezení) než od slovenských hranic. Pokud nemáte dálniční známky, stojí česká týdenní 220,-Kč, měsíční 330,-Kč. Slovenská týdenní stojí 135,-Kč a měsíční 270,-Kč. Ceny jsou přepočetny na české koruny. Nikdy jsme tudy nejeli, nemůžeme posoudit, která varianta je rychlejší.

# 13.07.2008, 13:57.
Nejprve chválíme vaše stránky, jsou plné informací a rad. Jedeme za 14 dnů na dovolenou do San Benedetta del Tronta s dcerou a měli jsme v úmyslu navštívit delfináruim. Jenomže jseme žádné nenašli. Mohli byste nám poradit kde v blízkosit Benedeta je delfinárium, zábavný park ... Kolik stojí vstupné, jak se tam dostat, ... ( popř. www-stránky?). Děkujeme, s pozdravem V.

O nejbližším delfináriu víme až ve 180 km vzdáleném Rimini - Delfinario Rimini, najdete tam i zábavní park Fiabilandia. Jinak 20 km od San Benedetta je aquapark Onda Blu v Tortoreto Lido. Nedaleko Ancony, ve městečku Falconara Marittima, je zoologická zahrada Parco Zoo Falconara, 100 km. Veškeré informace a ceny najdete na výše uvedených stránkách. To je samozřejmě vše dostupné, jen pokud jedete autem, po Autostrádě jste tam za chvíli. Pokud jedete autobusem, budete závislí na výletech, které organizuje Vaše cestovní kancelář nebo místní agentury.

# 12.07.2008, 16:20.
Za 14 dní jedeme na dovolenou do Itálie přes Slazburg, Villach, Benátky. Chtěl jsem se zeptat, zda nevíte o nějaké benzínové pumpě v okolí Villachu, nebo před přejezdem do Itálie, popř. doporučte, kde nejlépe natankovat benzín. Předem děkuji. Martin.

My jsme vždy tankovali na Essu u Arnoldsteinu, těsně před hranicemi s Itálií. Loni jsme však na ně nadávali ještě u Udine. A nakonec jsme zjistili že oprávněně, protože tak draho jsme potom nikde v Itálii netankovali (i když ceny v Rakousku byly obecně výrazně nižší). Tankovali jsme však naftu. Benzin je v Rakousku levnější než nafta. V Itálii se to pohybuje přibližně na stejné úrovni (€ 1,48 až € 1,55 za litr). Letos jsme byli v Tyrolsku a jeli jsme po dálnici z Vídně do Salzburgu. Ceny se pohybovaly na stejné úrovni na všech čerpacích stanicích. Při cestě zpět jsme sjeli mimo dálnici kousek za Salzburgem a natankovali hned na první čerpací stanici. Ušetřili jsme přibližně € 0,15 za litr (časová ztráta max. 5 min.). Stejné to bude i v Korutanech. Doporučujeme tedy sjet z dálnice někde za Villachem a natankovat mimo dálnici. Určitě ale natankujte ještě v Rakousku na plnou nádrž, stejně tak jako v ČR před vjezdem do Rakouska.

# 11.07.2008, 22:56.
Zdravím a "loudím" radu, zda a kde sehnat informace ohledně orientačních cen potravin v Kalábrii. Děkuji. Eva.

Ceny jsou hodně závislé na místě, sezóně, kde nakupujete - trh, obchod, supermarket atd. Počítejte však s tím, že ceny ovoce a zeleniny jsou přibližně stejné jako u nás, ceny uzenin, masa a sýru jsou výrazně vyšší. Pro orientaci uvádíme hrubý nástin některých základních potravin: brambory od € 0,50, broskve od € 1,00, meloun od € 0,80, chléb od € 1,00, máslo od € 6,00, olivový olej od € 3,00, uzeniny od € 8,00, šunka od € 15,00, sýr od € 5,00, těstoviny od € 1,00, vajíčko od € 0,10, mléko od € 1,50, zmrzlina velký kopeček od € 1,00, minerálka od € 0,20, pivo od € 1,00, víno od € 3,00, cukr od € 1,20, sůl od € 0,30. Ceny uvádíme za základní jednotky, tj. ks, kg, litr.

# 11.07.2008, 11:30.
Děkuji za zodpovězení dotazu a mam ještě jeden, jak to vypočítat s tankováním ohledně benzínu, nádrž mám na 65 l, tak abych se vyhnul tankování v Itálii, zda jet na plnou tam a v Rakousku dotankovat, nebo nabrat plnou v Rakousku a potom až při zpáteční cestě dotankovat na dojezd? Děkuji. Libor.

Nejlevnější benzin je v ČR, potom v Rakousku a až nakonec v Itálii - je téměř stejně tak drahý jako nafta. Mimo ČR se tankování nevyhnete. Doporučujeme tedy zvolit následující model. Natankujte v ČR někde před hranicemi plnou (mimo dálnici a ne těsně před hranicemi), v Rakousku potom rovněž dotankovat na plnou (opět mimo dálnici a ne těsně před hranicemi). Při zpáteční cestě potom dotankujete až podle potřeby ne plnou, ale k bezpečnému dojetí k čerpací stanici v ČR. To druhé tankování v Rakousku hodně závisí na tom, jak budete jezdit po výletech.

# 10.07.2008, 16:28.
Cesta a poplatky Náchod-Lido de Adriano osobním autem. Libor.

Optimální trasa je následující: Náchod - Hradec Králové - Praha - Plzeň - Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brennero - Trento - Modena - Bologna - Ravenna - Lido Adriano. Alternativně můžete i trasu přes Brno - Břeclav - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Mestre - Ravenna - Lido Adriano. Ta druhá trasa je o přibližně 100 km kratší, ale o něco pomalejší. Na poplatcích zaplatíte v obou případech 7,70 za desetidenní dálniční známku, nebo € 15,40 za dvě při cestě na více jak 10 dnů. Při cestě přes Brennero zaplatíte ještě € 8,00 za průjezd Brennerským průsmykem. Mýtné v Itálii stojí na trase Brennero - Ravenna celkem € 25,40, ve druhém případě na trase Tarvisio - Mestre celkem € 11,80 (nebo Tarvisio - Ravenna 24,10 pokud budete zajíždět až na Bolognu). Stejné poplatky cestou zpět.

# 10.07.2008, 14:10.
Chystáme se na cestu automobilem do Itálie (přes Florencii na Ischii). Na Vašich stránkách jsem se dozvěděl, že přepravu z Neapole na Ischii zajišťují trajekty společnosti Medmar Group Linee Lauro. Prosím o sdělení, zda je možné lískty na trajekt zakoupit i v České republice. Předem děkuji a zdravím. Miloš.

Tuto informaci bohužel nemáme. Trajektové lístky prodává v České republice několik společností, např. Čedok, SP Praha. Žádná z nich však nemá standardně Ischii v nabídce. Zkuste je zkontaktovat a na tuto informaci se zeptat. Je možné, že Vám zakázkově vyhoví. Trajekty na Ischii jezdí rovněž z městečka Pozzuoli, vzdáleného přibližně 15 km od Neapole. Provozuje je stejná společnost. Lístky však lze také zabookovat on-line přímo u společnosti Medmar.

# 10.07.2008, 13:26.
Mám k Vám ještě jednu prosbu. V úterý tedy budeme s přítelem odjíždět do té Itálie a pro svůj klid bych ráda ještě věděla, zda je po cestě nějaký servis nebo něco takového v případě nějaké poruchy. Také se chci ještě zeptat, na kolik tak vyjde cesta z Ústí nad Labem do Bibione (přibližně 2000 tis. km) - bude nám stačit i s poplatky 6500 Kč? Poslední mojí prosbou je, zda by nebylo možné mít na cestu pro jistotu Vaše telefonní číslo pro případ, že bychom se dostali do nějakých problémů. V případě, že bych Vám byla nucena zavolat a zatěžovat Vás, určitě bych se s Vámi nějak srovnala. Děkuji Vám předem moc za Vaši ochotu a přeji hezký den. F.

Servisů je po cestě samozřejmě spousta, tak jako u nás. Doporučujeme však v případě potřeby využívat autorizované servisy dle značky Vašeho automobilu. Seznam těchto servisů po celé Evropě je většinou součástí dokumentace automobilu nebo jej najdete na webových stránkách značky Vašeho automobilu. Doporučujeme však využívat asistenční služby, které hovoří česky a většinou součástí asistence je odtah např do 50 km a práce technika 1 hod. atd. Největší devizou je však ta komunikace v češtině a to, že vše zajistí asistenční služba. Ze zákona máte povinné ručení a většina pojišťoven základní asistenční služby pro Evropu má v tomto povinném ručení. V tomto balíčku bude ale v ceně jen ta asistence. Pokud máte sjednané havarijní pojištění, bývá tam už asistence na vyšší úrovni. Pokud máte nový automobil, máte určitě záruku mobility a v tom také asistenční služby. Lze také sjednat asistenční služby samostatně - např. u společností ÚAMK nebo ABA. Stejně jako u nás můžete využívat placenou pomoc motoristům - ÚAMK nebo ABA, můžete využívat v Rakousku OAMTC nebo ARBO - tísňová čísla jsou 120 nebo 123. V Itálii je to Italský autoklub, tísňové číslo 116. Ceny jsou však výrazně vyšší než u nás, stejně tak v servisech. Nezapomeňte si s sebou vzít zelenou kartu! Předběžnou cenu za dopravu si musíte spočítat z průměrné spotřeby Vašeho automobilu a ceny pohonných hmot. Dejme tomu, že na větší vzdálenosti máte spotřebu 6 litrů nafty na 100 km (my Itálii jezdíme hluboko pod 5 litrů), při ceně nafty € 1,50 za litr (hrubý průměr ČR/Rakousko/Itálie) Vás těch 2000 km bude stát 4.304,-Kč. Už dříve jsme Vám spočítali poplatky, tj. 2x9,50 Tauerntunnel, 2x8,10 mýtné, 1x7,70 dálniční známka, tj. € 42,90, tj. 1.026,-Kč. Doprava Vás tedy přijde zhruba na 5.330,-Kč. Spočítejte si to ale podle parametrů Vašeho automobilu. Určitě se ale dostanete pod 5 tis. V Itálii nemusíte tankovat, v Rakousku sjeďte pro tankování z dálnice. Bylo počítáno s dnešním kurzem ČSOB Devizy střed - 23.911 Kč, tj. kurz, který se bere při platbě kartou. Soukromé telefonní číslo bohužel neposkytujeme, je to za hranicí, kterou jsme si stanovili pro ochranu našeho soukromí.

# 08.07.2008, 20:19.
Děkuji vám za odpověď a mám ještě jeden dotaz. Na vašich stránkách je spousta zajímavých odkazů. Na www.orbion.cz jsem našla následující informaci: Řidiči nezapomeňte na řidičský průkaz, technický průkaz vozu a na zelenou kartu a ověřený překlad českého řidičského průkazu nebo mezinárodní řidičský průkaz ... Vlastním ŘP (plastová karta ) vydaný v r. 2004 (v symbolu EU vyznačeno CZ ). Potřebuji ověřený překlad ŘP? Děkuji za ochotu a váš čas. Eva z Turnova.

Ověřený překlad nepotřebujete, mezinárodní ŘP doporučujeme. Národní řidičské průkazy zemí Evropské unie jednotlivé země uznávají. Tento problém je popsán v příspěvku o něco níže, ze dne 17.06.2008, 17:25.

# 08.07.2008, 18:17.
Je možné ubytovat se v kempu Sabbiadoro ve vlastní obytném autě? Je v Lignanu ještě jiný kemp? Na internetu nemohu jiný najít. Děkuji za odpověď. Jarka.

V tomto kempu je možné ubytovat se v obytném autě. Budete platit za vyhrazené místo s elektrickou přípojkou, obytný vůz (stejná cena jako za stan nebo karavan), za dospělého a za dítě. V Lignano Sabbiadoro je ještě Camping Pino Mare, kde je rovněž možné se ubytovat s vlastním obytným autem - na Lungomare Riccardo Riva a Camping Oasi Club na Viale Europa.

# 07.07.2008, 22:19.
S rodinou plánujeme strávit dovolenou v Pinetu v oblasti Abruzza. Chtěl jsem se zeptat na Vaše tipy ohledně výletů na zajímavá místa v této oblasti. Pokud doporučíte nejen historická místa, ale i něco pro děti (aquaparky, delfinária, ..) budu Vám velice vděčný. Děkuji za rady a velice cenné informace, které na Vašich stránkách můžeme najít. S pozdravem Dušan.

Nejbližší aquapark je v Montesilvano - 17 km na jih a Acquapark Onda Blu v Tortoreto Lido - 23 km na jih. Z přírodních krás stojí určitě za návštěvu národní park Gran Sasso. Z historických měst určitě navštivte Atri, ve kterém se nachází pěkná katedrála.

# 07.07.2008, 21:53.
Chtěla bych se prosím znát Váš názor na cestu do Caorle přes Klagenfurt, Villach, směr Caorle. Obáváme se z kolon před Tauernským tunelem v pátek večer a v sobotu ráno. Děkuji za Vaši odpověď. S přáním hezkého večera Jitka.

Trasa přes Klagenfurt - Villach do Caorle (z Moravy) nevede přes Tauerntunnel. Tato trasa bývá většinou bezproblémová, občas se tvoří kolony při výjezdu z Vídně. Jinak je tomu na trase Mnichov - Salzburg - Villach - Caorle (resp. Linz - Salzburg - Villach - Caorle), kde většinou v pátek odpoledne a někdy i v sobotu ráno se tvoří dopravní zácpy v úseku před Salzburgem k Tauerntunnelu. Je to z důvodu střídání rekreantů v destinacích, především Chrovatských - směřuje tam velké množství turistů z Čech a Německa. My jsme jeli opačným směrem v sobotu dopoledne 28.6. směrem od Salzburgu na Mnichov a ta kolona v protisdměru už před Salzburgem skutečně byla. Doporučujeme počítat s časovou rezervou pro tento případ.

# 07.07.2008, 11:13.
Pane Řehůřek, chtěli bychom s rodinou jet letos do Itálie - Giulianova. Ubytování máme zajištěno, ale chtěla jsem se zeptat, když pojedeme z Ústí nad Labem, zda je lepší jet přes Rakousko nebo Německo. Já tvrdím manželovi, že přes Německo. Nemohl byste mi říct, jaká je nejlepší, i když třeba ne nejkratší, trasa? Děkuji. Zuzana.

Na vzdálenost jsou obě trasy totožné. U první trasy, vedoucí přes Rozvadov, Mnichov, Innsbruck, Brennero a Bolognu do Giuilianova zaplatíte na poplatcích: € 7,70 za dálniční známku v Rakousku, € 8,00 za průjezd Brennerským průsmykem a € 37,50 za mýtné v Itálii.U druhé trasy, vedoucí přes České Budějovice, Salzburg, Villach, Tarvisio, Bolognu do Giulianova zaplatíte na poplatcích: € 7,70 za dálniční známku v Rakousku, € 9,50 za za průjezd Tauerntunnely a € 36,20 za mýtné v Itálii. Cenově i na poplatcích je to tedy stejné. Zpět jsou stejné poplatky s tím, že pokud pojedete na méně jak 10 dní, využijete původní rakouskou dálniční známku. Rozhodujícím kritériem je tedy rychlost. Přes Německo pojedete více po dálnici a navíc pokud pojedete v pátek odpoledne, vyhnete se dopravním zácpám, které se začínají tvořit před Salzburgem a pokračují směrem na Villach. Je to způsobeno tím, že se střídají turisté v letoviscích a trasa Mnichov - Salzburg - Villach je přeci jen více zatížená, protože je to hlavní tah z Německa do Chorvatska. Tuto zácpu jsme potkali ještě v sobotu 28.06.2008 dopoledne, když jsme jeli ze Salzburgu směrem na Mnichov při naší cestě do Tyrolska.

# 06.07.2008, 21:37.
Na internetu jsem našla Vaše úžasné stránky. Jako ostatní i já mám několik dotazů a předem děkuji za odpověď. Chystáme se na pár dní do Itálie do oblasti kolem Rimini. Po příjezdu na italské území bychom nejraději jeli celou cestu po dálnici - Villach, Mestre, Bologna, Rimini. Můžete mi, prosím, přibližně poradit kolik € bude stát tento úsek dálnice? Kde jsou mýtné brány? Je záruka, že se na mýtných branách bude nechat platit v hotovosti nebo kartou VISA? Doporučíte mi v oblasti nějaký kemp? Jak se pohybují ceny za noc? V případě, že budeme muset hledat ubytování přes turistická centra, jak jsou označená? Jsou cestou od rakouských hranic zvlášť zpoplatněné úseky? Například tunely? Děkuji Alena.

V úseku Tarvisio - Rimini zaplatíte za mýtné celkem € 25,80. Mýtná brána je hned za hranicemi, kousek za exitem Tarvisio. Vyzvednete si lístek a první mýtné zaplatíte po předložení toho lístku u Mestre ve výši € 11,80. Kolem Mestre je bezplatná Tangenciála. Na jejím konci je opět mýtná brána, kde si opět vyzvednete lístek na základě kterého zaplatíte až u Rimini celkem € 14,00. Na všech výjezdech z Autostrady se dá platit v hotovosti a platební kartou. Doporučujeme zvolit bránu označenou penězi a rukou, která je s obsluhou. Pokud bude z nějakého důvodu uzavřena, zvolte bránu označenou symbolem peněz. Zde je automat a tato brána by měla být vždy otevřena. V případě jakýchkoliv problémů je možné stisknout červené tlačítko a přivolat obsluhu. Nejezděte do bran označených TELEPASS a VIACARD. Kvalitní kempy v oblasti jsou Happy Camping Village, Camping Riccione a Campeggio Adria. Seznam všech kempů v oblasti najdete na porále camping.it. Ceny v kempu se pohybují v sezóně od € 40,00 do € 60,00 za noc (2 dospělí + 2 děti + auto + stan). Mobil home lze pořídit v sezóně kolem € 100,00 za noc. Turistická informační centra se v Itálii označují Pro Loco nebo stejně jako všude jinde bílým symbolem "i" v zeleném čtverečku. Pokud pojedete v Rakousku přes Vídeň, nejsou kromě dálniční známky na cestě další poplatky. Pokud pojedete přes Salzburg, zaplatíte navíc € 9,50 za průjezd Tauerntunnelem. V Itálii nejsou tunely na dálnici zpoplatněny, vše je v ceně mýtného.

# 06.07.2008, 17:45.
Při hledání dovolené v Itálii mě zaujaly stránky agentury Torre Saracena s nabídkou pobytu ve stejnojmenné destinaci. Nevíte něco více o této agentuře, případně Váš názor?! Děkuje. Eva.

Villaggio Turistico Torre Saracena je prodáváno tour operátorem pro jižní Itálii společností Polycastrum Viaggi, u nás jeho zastoupením. Jejich nabídka je kvalitní a vybírají si jen spolehlivé partnery. My jejich (Polycastrum) služby využíváme často a byli jsme vždy spokojeni. Jedná se o solidní společnost. Ať pobyt koupíte přímo od Torre Saracena S.c.r.l. nebo Polycastrum Viaggi, cenu budete mít stejnou a kvalitu rovněž. Je však možné, že Vás při objednávce odkáží na některého ze svých partnerů.

# 05.07.2008, 19:44.
Rád bych vás požádal o Váš názor na výběr destinace. Jsme 4-člená rodina se 2 malými dětmi, z tohoto důvodu naším hlavním kritériem pro výběr destinace nebylo až tak moře než to, jak aktivně s dětmi prožít dovolenou. V místě pobytu by měl být aspoň aquapark nebo jiný zábavný park ( 2x v destinaci Lignano). Dále jsme hledali ubytování na okrajové časti pláže, ve snaze se vyhnout hlavním proudům turistů. Dále také vzdálenost z ČR byla podstatná. Ve svých příspěvcích jste zmínil i oblast města Grado. Rád bych se zeptal zda je v této oblasti nějaké zabavné centrum pro děti. A zda byste doporučil tuto oblast jako více čistou a klidnější. V našem případě si také můžeme dojet autem. Byl bych vděčný za jakékoliv informace a rady. Předem děkuji Josef.

Nejblíže ČR bude pro děti asi nejvhodnější oblast kolem Lignano - Bibione - Caorle, popř. Lido di Jesolo. Podle zpráv od našich návštěvníků bychom asi doporučovali spíše to Caorle nebo Lignano. V Lignanu je aquapark Aquasplash a zábavní rodinný park Gulliverlandia. V Caorle je aquapark Aquafollie, v Lido di Jesolo aquapark Aqualandia. Ve střediscích jsou písečné pláže s pozvolným vstupem do moře. Grado se podobá tak trochu Caorle, má historickou část a písečnou pláž. Pokud si Grado vyberete jako cíl své dovolené, doporučujeme klidnější část Pineta. V blízkosti však nevíme o nějakých zábavních parcích. U pláže se nachází jen Parco Thermale Acquatico.