ITÁLIE 2008 / 2

Itálie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Itálie 2008 / 2

Pokud je Itálie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2008. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě do Itálie autem, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o pronájmu automobilu, o cestování vlaky a autobusy, o tipech na výlety, o přímořských letoviscích, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Itálii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete druhou část, ta první je na stránce Itálie 2008.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 27.08.2008, 10:37.
Vážený pane Řehůřku, prosím o radu. Tento pátek razíme do Itálie - San Benedetto del Tronto, jedeme určitě směr České Budějovice - Linz - Salzburg, koukala jsem na mapu a zajímalo by mě, zda by třeba nebylo lepší ze Salzburgu pokračovat na Innsbruck místo na Villach? Asi je to nesmysl, je to spíš zajížďka, že? A jak by to bylo s placenými tunely touto cestou? Jaká je dle vašeho názoru nejlepší a nejpohodlnější cesta do SBdT? Kolik zaplatíme na italských dálnicích? Předem Vám děkuji za odpověd. S pozdravem Lenka.

Obě cesty jsou přibližně stejně dlouhé. V obou případech jedete ze Salzburgu pořád po dálnici. Dálnice A10 směrem na Villach bývá v letních měsících kritická od pátečního odpoledne do sobotního dopoledne. Zácpy kulminují v sobotu ráno. Minulou sobotu jsme tudy jeli opačným směrem přibližně v 8:00 a do protisměru to stálo. Každopádně Váš termín je už mírnější, takže by nemusel být problém, zvláště když jedete už v pátek. Zácpy se rovněž tvoří na Tangenciále u Mestre. Poplatkově to vychází rovněž stejně. V Rakousku zaplatíte dálniční známku a mezi Salzburgem a Villachem € 9,50 za tunely, ve druhém případě zaplatíte € 8,00 za průjezd Brennerem. Za úsek Tarvisio - San Benedetto zaplatíte € 36,20, za úsek Brennero - San Benedetto zaplatíte € 37,50. Tedy v součtu naprosto stejné ceny. Z hlediska plynulosti je asi ta varianta přes Innsbruck lepší (nehrozí tam tolik zácpy, i když vyloučit se to nikdy nedá).

# 26.08.2008, 19:43.
Velice vám děkuji za odpověď. Asi nakonec pojedeme bez kol a půjčíme si je na místě. Mám ještě jednu otázku. Máme zajištěné ubytování od CK Holiday Home na týden. Právě jsme se dozvěděli, že kamarád jede v samém termínu 6.9. - 13.9. na slavnosti vína do Bibione. Prý je to moc pěkné. Rádi bychom se tam během dovolené podívali. Je možné na místě sehnat třeba na 1 noc přespání? Prý tam víno teče proudem a jeden řidič by nemohl pít. Platí se na to vinobraní nějaké vstupné? Děkuji za odpověď. Eva z Libochovic.

Letošní 25. Septemberfest se koná 10. a 11. září na Piazzale Zenith. Kromě vína tam můžete ochutnat typické produkty z Bibione (sýr Montasio, kalamáry, sardinky, klobásy a polentu na grilu, sladkosti, med, propolis, biopotraviny atd.), shlédnout představení akrobatů, žonglérů a klaunů. Pro děti tam bude spousta her a aktivit. Zahraje tam i orchestr Genio e Pierrot z Riccione. Festival uzavře velkolepý ohňostroj. V předchozích letech byl vstup jen pro zvané (ubytované v Bibione), letos by mělo být novinkou to, že vstup bude možný s degustační skleničkou, kterou si lze koupit za přijatelnou cenu - to bude zřejmě jediné vstupné, které bude třeba zaplatit. Ubytování pravděpodobně v tomto termínu sehnat půjde. Vzhledem k slavnosti však doporučujeme si ho zarezervovat dopředu. Obraťte se na některou z agentur sídlící přímo v Bibione: agentury a ubytování.

# 26.08.2008, 12:25.
Řehůřkovi, chtěl bych se vás zeptat na počasí v druhé polovině září na ostrově Elba. Další otázku mám na ceny v kempech, není mi zcela jasné, zda při pronájmu bungalowu je v této ceně zahrnuta cena za osoby nebo je nutné za osoby platit zvlášť. Předem děkuji za odpověď a držím palce, vaše stránky jsou moc fajn. J.

V druhé polovině září počítejte s maximálními teplotami kolem 23 - 26 stupňů a minimálními teplotami kolem 12 až 14 stupňů (večer). Teplota moře kolem 20 stupňů. Slunce bude svítit přibližně 6 až 7 hodin. Srážky se v září zdvojnásobují oproti srpnu 50 až 100 mm. Jedná se o dlouhodobé průměry, může být samozřejmě lépe i hůře. Horší hodnoty v uvedených rozmezích jsou na přelomu září a října. Za osoby se u bungalowu zvlášť neplatí. Platí se za celou jednotku. Pokud by však některý kemp účtoval ceny za osobu, muselo by to tam být napsané (za osobu a noc). Poznal byste to také podle toho, že by cena např. u čtyřlůžkového bungalowu byla nižší než cena u dvojlůžkového a nebo by ceny byly stejné. Nepřehlédněte však další příplatky. Např. někteří ubytovatelé účtují zvlášť elektrický proud (za osobu), plážový servis (za osobu), závěrečný úklid (za jednotku) atd.

# 26.08.2008, 26:08.
V pátek odjíždíme do Itálie a na vašich stránkách jsem se dočetla, že je možno navštívit muzeum Ferrari. Hledali jsme to, ale máme problém. Vy uvádíte, že muzeum je mezi Rimini a San Marinem, ale my jsme našli ještě vesnici Maranello u Boloně . Je to totéž, nebo jsou to dvě muzea? Máme ještě jeden problém, jak parkovat v Benátkách. Zda v Tronchenttu nebo jsem našla ještě možnost parkování v Mestre na terminále Fusina, ale nevíme o tomto terminálu nic bližšího. Moc předem děkuji, pokud mi budete moci podat bližší informace. K.

Jedná se o dvě různá muzea. Nejznámější oficiální je u Modeny Galleria Ferrari, další je mezi Rimini a San Marinem - Maranello Rosso. V Benátkách a v Mestre je možností parkování hodně. Více informací najdete v odpovědi ze dne 10.07.2008, 23:55 - viz. Benátky. V Trochettu počítejte s tím, že budete muset nechat klíčky v zapalování.

# 26.08.2008, 00:32.
29.8.2008, což je v pátek, odjíždíme do Itálie - Riccione, kemp Adria. Chtěla jsem se zeptat, zda nemáte nějaké informace o tomto kempu. Minulý rok jsme byli v kempu Riccio na Garganu a moc jste mi pomohl a byla jsem vašimi radami absolutně nadšená. V nabídce u kempu Adria je psáno mnoho výletů a akcí jak pro dospělé, tak pro děti, ale jak to v kempu opravu je, se člověk stejně dozví jen od lidí, co kemp navštívili. Jedu jen já se svojí tříletou dcerkou a tak mám i trošku, aby jsem pravdu řekla, strach. Za jakékoliv info a váš čas vám mnohokráte děkuji a jsem vám velice vděčná za to, co pro lidi děláte. S pozdravem Romana.

V tomto kempu jsme nebyli, takže nemáme vlastní zkušenosti. Většinou jsme však na něj četli spíše kladné ohlasy. Především organizace výletů a strava by měla být na dobré úrovni. Určitě se nebojte a dovolenou si užijte. Pokud jste byla spokojená v kempu Riccio, v Riccione tomu nebude jinak. Přidáváme malý tip na výlet: nádherný aquapark Aquafan - více v centru u Autostrady nebo o polovinu levnější Beach Village - u pláže. Oba přímo v Riccione. Rovněž stojí za návštěvu nedaleké Delfinario di Rimini. Z Riccione do Rimini jezdí autobus - linka 10 a 11. Dejte nám potom vědět, jak se Vám tam líbilo.

# 25.08.2008, 13:19.
Chystáme se odjet na Elbu. Pobyt máme od 6.9.2008. Nejlepší cestu jsme si dle vašich rad na vašich skvělých stránkách vybrali, ovšem jsme trochu rozpačití z trajektu. Podařilo se nám získat již několik jízdních řádů a ceníků, ale v jejich čtyřech tarifech se neorientujeme. Základní otázkou pro nás je, zda si máme lodní lístky rezervovat předem či nikoli? Jsou trajekty 21.30 a 22.30 opravdu za 50% ceny? A bude pro nás výhodnější koupit si rovnou zpáteční lístek? Budeme moc rádi pokud nám můžete poradit. Děkuji. Radka.

Pro dopravu na Elbu doporučujeme společnost Moby s.p.a.. Provozuje linku Piombino - Portoferrario. Jezdí minimálně 7x denně a doba plavby je přibližně 1 hodina. Cena záleží na tom, který den a kterou hodinu jedete. Existují dny, kdy je auto za € 1,00 (nejblíže Vašemu termínu např. 4.9.). Konkrétní přesnou kalkulaci získáte na výše uvedených stránkách, kde si můžete cenu doladit volbou času odjezdu. Zadáte přesnou specifikaci - počet dospělých, počet dětí, typ a rozměry auta atd. Může se skutečně stát, že tam pojedete za poloviční cenu (především v nočních hodinách) než zpět. Rezervace lodních lístků předem má jednu velkou výhodu - dojedete na místo, nalodíte se a jedete. Dopředu přesně víte, kdy pojedete, za jakou cenu pojedete (její výši můžete také ovlivnit) a že pojedete přesně tím trajektem, kterým chcete (v návaznosti na nástup na ubytování atd.). Nevýhodou je, že jste vázaní časem, do kterého musíte do přístavu dorazit (pokud si však zvolíte dostatečnou rezervu, neměl by to být problém, na ubytování také musíte dojet včas). Nákup zpátečního lístku je v návaznosti na výše uvedené samozřejmostí. Pravděpodobně tím nijak neušetříte (kromě toho, že můžete ovlivnit cenu výběrem dopředu), ale budete mít jistotu. Lodní lístky je možné koupit také v České republice, prodává je Čedok a.s..

# 25.08.2008, 12:26.
V pátek jedu na noc do Imperie, Ligurská oblast. Zajímala by mě podle vaší rady, optimální trasa cesty. Současně nemám představu, kolik stojí dálniční poplatky v Itálii. Děkuji. Jan.

Hodně záleží na tom, odkud pojedete. Pokud je pro Vás výhodné překročit hranice v Rozvadově, potom je optimální trasa: Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brennero - Bolzano - Trento - Brescia - Cremona - Tortona - Predosa - Genova - Savona - Imperia. Pokud pojedete přes Dolní Dvořiště, potom jeďte přes Linz - Salzburg - Innsbruck a potom stejně jako v první variantě. Pokud pojedete přes Mikulov, potom je optimální trasa: Mikulov - Wien - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Padova - Verona - Brescia a potom stejně jako v první variantě. Dálniční poplatky se v Německu neplatí, v Rakousku je třeba dálniční známku (jednu nebo dvě desetidenní za á € 7,70). V prvních dvou variantách zaplatíte ještě € 8,00 za průjezd Brennerem. Mýtné v Itálii stojí na úseku Brennero - Imperia celkem € 37,20, na úseku Tarvisio - Imperia celkem € 41,00. Mýtné na cestě zpět je stejné.

# 24.08.2008, 18:29.
Obracím se na vás ještě s jedním dotazem. Jedeme z Plzně do Caorle, někde na polovině cesty bychom chtěli zůstat přes noc. Poradíte nám kde? Děkuji. Monika.

Něco málo za polovinou cesty je Salcbursko, kde bez problému najdete na místě ubytování a ceny jsou tady příznivé. Doporučujeme městečka kolem dálnice jako jsou Hüttau, Eben im Pongau, Altenmarkt im Pongau, Radstadt nebo Flachau. Např. možnosti ubytování ve Flachau si můžete prohlédnout na portále flachau.com. Najdete tam ceny a on-line obsazenost. Např. v penzionu Enzian je volno a ubytování v dvojlůžkovém pokoji vyjde na osobu € 20,00. V Eben im Pongau najdete ubytování na portále eben.info, v Radstadtu na portále radstadt.com.

# 23.08.2008, 19:42.
29.8. odjíždíme autem na 14 dní do Itálie. Pojedeme přes Gargáno do Kalábrie, možná Sicílie, jen tak bez domluveného ubytování pod stan, možná apartmán. Kde se nám bude líbit tam zůstaneme. Rád bych se na něco zeptal. 1, Je v Itálii problém s pitnou vodou? Myslím tím zda máme raději pít vodu balenou. 2, Když je po hlavní sezoně, je možné domluvit např. apartmán jen na 2-3 noci? 3, Kde zjistím aktuální ceny nafty a co je Via karta? Známý doporučil netankovat na dálnici, ale ve městě, prý je to levnější. Děkuji za odpověď, máte nej stránky o Itálii!

S pitnou vodou je to různé. Záleží podle místa. Zeptejte se vždy přímo tam, kde budete ubytovaní. My jsme se setkali s několika případy. 1. voda nebyla pitná (většinou v rovinách u moře), doporučovali pít vodu balenou. 2. voda byla pitná, ale měla slaný nádech (opět v blízkosti moře). 3. voda byla pitná, chutná (zdroj byl v horách). Někdy byla pitná voda (acqua potabile) jen v jednom kohoutku označeném jako pitná voda. Domluvit apartmán na 2 až 3 noci je po sezóně možné, začátkem září je však ještě mnoho ubytovatelů, kteří požadují pobyt So - So. Je to opět na konkrétním místě a domluvě s ubytovatelem. Aktuální ceny nafty zjistíte na stránkách společnosti Autostrade - dálnice, obecně na portále prezzibenzina.it. Ceny mimo dálnice jsou levnější. Stejně tak levněji natankujete u stojanů bez obsluhy (self service, fai date). Doporučujeme natankovat plnou nádrž v Rakousku (opět mimo dálnici) a v Itálii až po sjezdu z dálnice. Viacard - viz naše odpověď ze dne 02.06.2008 15:52 o něco níže.

# 23.08.2008, 15:48.
Dívala jsem se na stránky s benzínkami co doporučujete na svých stránkách, chtěla bych se ale zeptat, jaký je rozdíl mezi benzina verde a benzina verde (self service)? Ceny se tam dost liší. A ještě zda byste mi mohl poradit v Rakousku, než se najede do Itálie, poslední čerpací stanici. Jedeme totiž dvěma auty, ale každý z jiného místa a chceme se sejít za Villachem na poslední benzince u hranic. Předem děkuji za radu. K.

Jedná se o stejný benzin, rozdíl je ve službě. Některé čerpací stanice (ne všechny) mají stojany označené jako "self service" ("fai date"). Jedná se o samoobslužné stojany, kde si benzin čerpáte sama. potom je cena levnější. Většina stojanů nebývá označena nebo bývá označena jako "servito". Tam Vám čerpá benzin vždy obsluha, potom je tato služba zahrnuta v ceně. Natural 95 bývá v Itálii označován také jako Senza Piombo. Poslední čerpací stanice za Villachem je u Arnoldsteinu. Na dálnici je to Esso (ceny jsou vysoké). My jsme letos tankovali přímo v Arnoldsteinu (po sjezdu na exitu Arnoldstein se dejte po silnici doprava). Na konci městečka je čerpací stanice Shell a ta byla výrazně levnější. Má otevřeno jen do 22.00.

# 23.08.2008, 13:30.
Jedeme 6.9. autem se dvěma dětmi do Rimini. Mohl byste mi, prosím, poradit nejlepší trasu? Nevíme zda jet přes Vídeň nebo Salzburg. Moc děkuji za odpověď (jedeme z Kolína). Lenka.

Optimální trasa je: Kolín - Praha - Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brennero - Verona - Modena - Bologna - Forli - Rimini. Všechny tři možné trasy - přes Brenner, přes Salzburg a přes Vídeň jsou přibližně stejně dlouhé. Nejrychlejší je přes Brenner, nejlevnější je přes Vídeň. Doporučovali bychom asi tu nejoptimálnější variantu.

# 21.08.2008, 22:46.
Zítra 22.08.2008 se chystám s rodinou osobním autem do Itálie - Bibione. V plánu mám jet přes Dolní Dvořiště - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana. Podle autoatlasu bych měl na cestě ze Salzburgu do Vilachu projet v místě Flachau, Tauernského tunelu, Katschbergského tunelu a u Villachu místem, kde se platí mýtné. Chci se zeptat, jak vysoké mýtné a kde budu uvedenou cestou platit, a na kolik mne vyjde jízda po italské dálnici od rakouských hranic až do Udine. Předem děkuji za Vaši odpověď. Petr.

Mýtné za soustavu Tauernských tunelů zaplatíte na mýtnici u tunelů. Celková cena je € 9,50. V Itálii za úsek Tarvisio - Udine zaplatíte € 5,70. Pokud pojedete až do Latisany, tak € 8,10. Zaplatíte vždy na výjezdu z dálnice. V Rakousku potřebujete ještě dálniční známku. Desetidenní stojí € 7,70.

# 21.08.2008, 21:50.
Měl bych na vás několik otázek. V říjnu se stěhuji za prací do Itálie - Palinuro - a začínám nový život (snad) a jen mě zajímá, jak je tam draho, jaké jsou tam po celý rok teploty - jaro, léto, podzim, zima - a i jací jsou tam lidé a i potom jaké jsou tam možnosti třeba výletů, práce, mám vážně strašně moc otázek, ale nechci vás nějak zdržovat odepisováním. Předem moc děkuji! K. Na tento email mě, prosím, odepište.

V Kampánii, kolem mysu Palinuro, jsou podobné ceny jako všude v Itálii. Počítejte s cenami jen lehce vyššími než u nás v ČR. Ovoce, zelenina, těstoviny jsou přibližně stejně drahé jako u nás, naopak výrazně dražší je maso, uzeniny, mléčné výrobky a sýry. Teploty v létě se tam pohybují přes 30 stupňů, na podzim až do října klesají ke dvaceti a na jaře od těch dvaceti rostou opět nahoru. V zimě je tam kolem 10 stupňů a deštivo. Lidé jsou tam jako všude v Itálii. Srdeční a pokud zjistí, že máte snahu komunikovat v jejich rodném jazyce, tak velice ochotní. Možnosti výletů najdete v průvodci blízkého národního parku - Parco Nazionale del Cliento e Vallo di Diano.

# 21.08.2008, 12:18.
Chtěla bych se zeptat, kolik by stálo mýtne, když chceme s přítelem jet z Prahy směr Ancona, odtud do Bologni, Florencie, Milána a zpět do Prahy? Děkuji za odpoveď. A.

Trasa Brennero - Ancona Vás přijde na € 32,20, z Ancony do Bologne na € 10,80, z Bologne do Florencie na € 6,10, z Florencie do Milána na € 16,80 a z Milána do Brennero na € 23,60. Počítejte ještě s desetidenní dálniční známkou v Rakousku za € 7,70 a za průjezd Brennerem 2 x € 8,00.

# 21.08.2008, 02:34.
Jedu z Plzně do Lignana Riviera a potřeboval bych znát nejlepší cestu včetně benzínek na plyn, které jsou cestou. Předem děkuji. Tomáš.

Vaše optimální trasa je následující: Plzeň - Rozvadov - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Lignano Riviera. Seznam čerpacích stanic v Německu najdete na portále gas-tankstellen.de (i jiné země), v Rakousku na portálech bpgas.at a fluessiggas.net, v Itálii na portálech autostrade.it (dálnice) a vendiauto.com.

# 20.08.2008, 16:27.
S přítelkyní jedeme na dovolenou do Itálie až do Gallipoli a protože mám tankovací kartu ÖMV, chtěl jsem se zeptat, zda-li náhodou nevíte, které čerpací stanice v Itálii tuto kartu berou. Mnohokrát děkuji za odpověď.

Kartu ÖMV využijete na všech čerpacích stanicích ÖMV a na čerpacích stanicích společností sdružení Routex - Agip, Avanti, BP, Italia Petroli, Statoil aj. Před tankováním doporučujeme si u obsluhy ověřit, zda kartu akceptují.

# 20.08.2008, 12:52.
Jaká ja nejvýhodnější cesta do Riccione - po dálnici nebo po vedlejších cestách - a kde tankovat naftu v Rakousku a v Itálii? Děkuji. Standa.

V Rakousku jeďte rozhodně po dálnicích. Vyplatí se to. V Itálii záleží podle toho, kudy pojedete. Pokud pojedete přes Rozvadov směr Mnichov, Innsbruck, Brennero, Trento, Verona, Modena, Bologna, Forli, Rimini, Riccione, určitě se vyplatí jet po dálnici. Pokud pojedete přes Dolní Dvořiště a následně Linz, Salzburg, Villach nebo přes Mikulov a následně Wien, Graz, Klagenfurt, Villach, potom doporučujeme trasu Tarvisio - Udine - Mestre absolvovat po dálnici. My ještě trochu improvizujeme, u Tarvisia před mýtnicí opustíme dálnici a sjíždíme nádherným údolím mimo dálnici až do Gemony, kde se na dálnici připojíme. Kolem Mestre je potom bezplatná Tangenciála. Úsek Mestre - Rimini jezdíme vždy mimo dálnici po pobřežní silnici. Jsou tam sice rychlostní omezení, je to ale únosné. Kolem Ravenny je bezplatný dálniční obchvat a před Rimini je opět kousek bezplatné dálnice. Jedná se o tzv. "modré" dálnice, kde je rychlost omezena na 110 km/h. Tankujte mimo dálnice, určitě se to vyplatí. V Rakousku hned za Innsbruckem (první varianta) nebo v Arnoldsteinu (ve městě je levná stanice Shell). V Itálii potom až na místě. Zvolte pokud možno stojan označený "self service" nebo "fai date". Jedná se o samoobslužné tankování, ceny jsou tady nižší než u stojanu "servito".

# 20.08.2008, 12:42.
Vážený pane Řehůřek, obracím se na vás touto cestou, jelikož mi také nešel odeslat e-mail přímo z Vašich stránek. Již za týden 29.8. odjíždíme do Roseto degli Abruzzi, chtěl bych se Vás zeptat na nejlepší trasu, poplatky a možnost natankování a také zda je možnost si někde cestou odpočinout? Děkuji. Petr.

Optimální trasa je hodně závislá na tom, kde překročíte hranice. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku zaplatíte € 7,70 za desetidenní dálniční známku, při cestě na více jak 10 dnů € 15,40 za dvě. Pokud pojedete přes Rozvadov, optimální trasa je následující: Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brennero - Bolzano - Trento - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - Roseto. Mýtné: v Rakousku za průjezd Brennerským průsmykem € 8,00, v Itálii za úsek Brennero - Roseto celkem € 39,30. Pokud pojedete přes Dolní Dvoříště, optimální trasa je následující: Dolní Dvořiště - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Bologna - Rimini - Ancona - Roseto. Mýtné: v Rakousku za průjezd Tauerntunnelem € 9,50, v Itálii za úsek Tarvisio - Roseto celkem € 38,00. Pokud pojedete přes Mikulov, optimální trasa je následující: Mikulov - Wien - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Bologna - Rimini - Ancona - Roseto. Mýtné: v Itálii za úsek Tarvisio - Roseto celkem € 38,00. Tankujte mimo dálnice, vyjde Vás to levněji. Nejdražší pohonné hmoty jsou v Itálii, potom v Rakousku a nejlevněji natankujete u nás. Podle toho zvolte systém tankování - v ČR plnou nádrž, v Rakousku před hranicemi dotankovat do plné a v Itálii tankovat až na místě. V Itálii se vyplatí tankovat u stojanů označených "Self service" nebo "fai date". Jsou samoobslužné a levnější. Ceny pohonných hmot v Rakousku najdete na stránkách společností - např. ÖMV nebo Shell, v Itálii na portále prezzibenzina.it. Odpočívat doporučujeme na dálničních odpočívadlech, v Rakousku na Raststation, v Itálii jsou ideální ta místa, kde je Autogrill.

# 20.08.2008, 10:10.
Moc se mi líbí Vaše stránky, vždy na nich objevím něco zajímavého. Líbí se mi všestrannost Vašich stránek. Člověk se tam dozví od receptů po cestování, prostě všechno. Vzhledem k tomu, že se chystáme koncem září autem na Ischii, kde máme hotel zabukovaný a zaplacený, chtěli bychom Vás poprosti, zda nemáte ověřené ubytování ve Florencii. Chtěli bychom dvě noci přespat ve Florencii a potom pokračovat do Neapole, kde přespíme jednu noc a trajektem na Ischii. Přeji hezký den a děkuji za informaci. W.

Záleží jaké ubytování preferujete. Pokud Vám bude postačovat bungalow nebo apartmán, potom doporučujeme Camping Village Il Poggetto, kousek od dálnice A1. Má otevřeno do 15. října a koncem září lze koupit bungallow od € 65,00 do € 80,00 za noc, apartmán od € 85,00 do € 125,00 za noc (podle počtu osob 2-6). Pokud preferujete hotely, potom si je můžete podle termínu a počtu osob nechat vyhledat na portále firenzealbergo.it. Nejlevnější hotely se pohybují kolem € 30,00 za osobu a noc. Ještě levnější ubytování najdete v hostelech.

# 19.08.2008, 16:52.
Prosím o info, kde přesně se v Rimini nachází Delfinárium a od kolika hodin je možné ho navštívit? Dále mám špatnou zkušenost s hledáním apartmánového typu ubytování - zajímalo by mne, zda máte stejný názor - tzn. že v Rimini je možné se ubytovat pouze v soukromí nebo v hotelích. A pokud možno průměrné ceny na noc a zda je vůbec možné se v apartmánu ubytovat na 1 noc? Děkuji moc za odpověď a přeji ještě moc příjemných zážitků z cest. Simona.

Delfinárium v Rimini se nachází na Lungomare Tintori (mapka). Představení v srpnu a v září jsou v 16:45, 18:00, 21:30, do 15. září i v 22:30. V srpnu za nepříznivého počasí i v 11:00. Vstup je 30 minut před začátkem představení, vstupné € 12,00, dítě do 10 let € 9,00, dítě do 1 m výšky vstupné neplatí. S apartmány je to podobné po celé Itálii (u moře). V sezóně (a to i začátkem září) je většinou problém se ubytovat na jednu noc. Pokud je vůbec volno, tak ubytovatelé vyžadují ubytování od So do So. Ceny hodně závisí na tom, kdy do Rimini pojedete. Seznam některých ubytovacích kapacit s cenami najdete na portále rimini.com. Nejlevnější hotely stojí do € 30,00 za osobu.

# 19.08.2008, 11:22.
V sobotu odpoledne 23.8. jedeme z Plzně osobním automobilem na LPG do Itálie (Lignano Riviera). Prosím poraďte mi nejlepší cestu a zda se dá někde po cestě tankovat LPG. Na jednu nádrž ujedeme přibližně 350 km. Případně zda máme čekat nějaké zácpy. Děkuji za radu a přeji hezký den, Mirka.

Vaše optimální trasa je následující: Plzeň - Rozvadov - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Lignano Riviera. Seznam čerpacích stanic v Německu najdete na portále gas-tankstellen.de (i jiné země), v Rakousku na portálech bpgas.at a fluessiggas.net, v Itálii na portálech autostrade.it (dálnice) a vendiauto.com. Z hlediska zácp je kritická rakouská A10, konkrétně před Tauerntunnelem. Nejhorší to bývá v sobotu ráno. Pokud pojedete až odpoledne, mělo by to být už bez problému.

# 19.08.2008, 10:02.
29.8.2008 se chystáme autem do Itálie, lokalita Lido degli Estensi. Rádi bychom navštívili zábavný park Mirabilandia. Prosím o informaci o vstupném a jak to tam chodí na atrakcích. Děkuji. Eva.

Vstupné do parku Mirabilandia je v roce 2008 následující: dospělý € 28,00, dítě do 150 cm nebo 12-ti let € 22,00, dítě do 100 cm zdarma (nesmí ale na všechny atrakce). Následující den po návštěvě můžete jít do parku zdarma (určitá omezení - parkování není v ceně, vstup do Mirabilandia Beach není v ceně). Atrakce jsou všechny v ceně, můžete je navštívit i opakovaně.

# 19.08.2008, 08:30.
Moc Vám děkujeme za informace a s potěšením Vám oznamujeme, že jsme cestu zvládli v pořádku, bohužel ale naše krásná dovolená v Itálii už skončila a jsme opět doma. Nakonec jsme jeli obě cesty přes Graz a bylo to super. Naštěstí jsme nechytli ani zácpy, jako známí u Padovy a další u Tauernu. Prostě tato trasa byla fajn i když asi trochu delší. Tak Vám ještě jednou moc děkujeme za všechny rady, jste strašně moc hodní a máte bezvadné stránky. Krásný zbytek léta Vám všem přeje rodinka Č.

Děkujeme za zprávu a jsme rádi, že Vám dovolená vyšla. A hlavně, že jste nechytli žádnou zácpu. My jsme tudy jeli před týdnem na dovolenou do Salcburska (16.8.) v opačném směru (Leoben - Liezen) a dostali jsme se do zácpy u uzavírky, díky tomu, že spousta Němců tudy směřovala z Chorvatska - ale trvalo to přibližně 45 minut, takže to nebylo tak strašné. Zpět jsme dnes (23.8.) kvůli tomu jeli přes Salzburg a za Ebenem (tedy před tunely) jsme potkali v opačném směru několikakilometrovou kolonu (2x) právě na té kritické A10. Takže ty zácpy jsou skutečně systémové v předpokládaných termínech.

# 19.08.2008, 07:39.
Chtěl bych se zeptat na nějaké nejasnosti, na které jsem narazil při pročítání Vašich odpovědí v centru otázek. 1) Jaká je cena za průjezd Tauernským tunelem osobním autem na rakouské dálnici A10 směrem do Itálie? Vy ve svých odpovědích všude uvádíte částku € 9,50, ale přitom za použití plánovače tras viamichelin.com mi to ukázalo cenu € 4,50. Na stránkách www.uamk.cz jsou u tunelu na Tauernské dálnici uvedeny dvě ceny - € 9,50 a € 4,50. Můžete mi to vysvětlit? 2) Ve svých odpovědích ohledně dětských autosedaček v Itálii uvádíte, že jsou v Itálii povinné. Na stránkách www.uamk.cz je ale uvedeno, že děti do 12 let nebo 150 cm výšky musí být přepravovány buďto v autosedačce nebo připoutáni bezpečnostním pásem. Je tedy v Itálii autosedačka povinná nebo není? Podle Vašich odpovědí povinná je, podle toho, co uvádí UAMK povinná není. 3) Dále bych se rád zeptal na ten Eurořidičák. Několikrát jste v odpovědích lidem psal, že Italové požadují mezinárodní řidičák. Proč podle Vás nestačí Eurořidičák, tedy průkaz, který má vzhled plastové platební karty, je přeci uznáván nejen jako řidičský průkaz, ale i jako plnohodnotný doklad totožnosti v celé Evropské unii. Navíc mezinárodní řidičák má platnost pouze jeden rok, zatímco eurořidičák, který má stejnou grafickou podobu v celé Evropě, má platnost deset let. Tak proč bych si měl v dnešní době vystavovat při cestě do Itálie mezinárodní řidičák, když je snad praktičtější a pohodlnější mít eurořidičák? Pokud se nepletu, tak mezinárodní řidičák nemá platnost dokladu totožnosti, eurořidičák ano. S pozdravem Pavel.

Předem bychom Vás chtěli ubezpečit, že se snažíme v našich odpovědích poskytovat informace pravdivé a přesné. Je ale možné, že dojde k nějaké chybě nebo mylné informaci (není to tento případ). Může k tomu dojít i z důvodu změny předpisů, změny cen atd. (není to tento případ). Proto je u každé otázky a odpovědi uvedeno datum a odpověď je platná k tomuto datu. Informace, které poskytujeme našim návštěvníkům, jsou bezplatné, odpovídáme ve svém volném čase a děláme to rádi. Nenecháváme si nabyté informace pro sebe. Záleží jen na Vás, zda se budete našimi radami řítit nebo ne. Informace jsou u nás, stejně jako u všech bezplatných serverů, poskytovány bez jakékoliv záruky (viz. právní podmínky. 1. Tauern tunel je brán jako celek, reálně je však tvořen soustavou dvou tunelů - Tauern a Katchberg. Mezi nimi jsou dva sjezdy, proto je možnost zaplatit jen část mýtného. Cena za celkový průjezd (týká se všech cestovatelů do Itálie) je € 9,50. Dílčí cena za průjezd jedním tunelem je € 4,50. 2. V Itálii je autosedačka povinná. Jedná se samozřejmě o skupinu dětí, pro kterou je autosedačka homologována, tedy do 36 kg a výšky bezpečného připoutání. Věk 12 let je zavádějící. Pokud bude mít dítě 12 let a nebude měřit 150 cm a bude připoutané jen bezpečnostním pásem, tak nastane bezpečnostní riziko (pás bude mít na krku). Proto se používají dolní části autosedaček - podsedáky, aby se toto riziko odstranilo. Až dítě měřící více jak 150 cm je bezpečně připoutané jen bezpečnostním pásem. Většina dětí od 12 let hmotnostní a výškové limity překračuje. Pokud je však dítě starší a menší, musí stále využívat zádržný systém. Více o tomto v naší odpovědi ze dne 02.07.2008, 17:36 - viz. níže. Rozhodnutí o použití zádržného bezpečnostního systému pro Vaše dítě by však nemělo být otázkou nějakého předpisu, ale především otázkou bezpečnosti Vašeho dítěte. 3. Nikde jsme nenapsali, že je mezinárodní řidičský průkaz v Itálii povinný nebo striktně vyžadovaný. Je to jen naše doporučení. Vždy jsme psali: "... nikde není deklarováno, že ten mezinárodní řidičský průkaz musíte mít, není to povinnost ...". Více o tomto najdete v odpovědi ze dne 17.06.2008, 17:25. Ne všichni naši návštěvníci však mají takový řidičský průkaz jako Vy. V současné době jsou platné ještě řidičské průkazy, podléhající povinné výměně do konce roku 2010, resp. 2013.

# 18.08.2008, 21:52.
29.8. jedeme na dovolenou do Itálie, do Pescary. Jedeme se dvěma malými dětmi a bojíme se, že cesta bude příliš dlouhá. Je možné najít levné ubytování zhruba v půli cesty? Vyjíždíme z Olomouce. Děkuji Tomáš.

Děti snášejí cestu obecně velice dobře, většinou v autě prospí celou noc, menší i část dne. Polovinu cesty na cestě z Olomouce do Pescary máte ve městě Gemona del Friuli. Přibližně v těchto místech byste měli tedy hledat ubytování. Záleží také na tom, kdy vyjedete a kam se až do večera dostanete. Nejlevnější ubytování najdete v kempech. U moře bude koncem srpna ještě dost obsazeno, ve vnitrozemí by však neměl být problém. V Gemoně je kemp Ai Pioppi, kde se lze 29.8. ubytovat v bungalowu od € 47,00 do € 69,00 za noc a bungalow. Ceny jsou ještě v nejvyšší sezóně a konečná cena závisí podle věku dětí (zda potřebujete bungalow pro 2, 3 nebo 4 osoby). Pokud se budete chtít ubytovat ještě v Rakousku, tak prakticky na každém kroku je nabízeno ubytování za ceny ještě nižší než je výše uvedený bungalow. Za hranicemi, tj. v Tarvisiu, Pontebbě nebo v Tolmezzu je to obdobné. Spousta horských penzionů, chat a hotýlků. Pokud by se Vám z nějakého důvodu nepodařilo najít na místě ubytování, doporučujeme na delší noční zastávku zastavit výhradně na Autostradě, u nějakého Autogrillu. Jsou tam vyhrazená stání, kde se můžete v autě prospat. My to takhle praktikujeme několik let.

# 18.08.2008, 13:24.
Krásný den, chválím tak skvělé stránky. Mám na Vás dotaz. Chystáme se v úterý 26.8.2008 do kempu Sabbiadoro (Lignano) (přibližně 7 dní pobytu). Nikde jsem se ale nedočetla, zda je možné ubytování ve vlastních stanech. Dále jsem se chtěla zeptat na nejkratší a nejlevnější trasu ze Špindlerova Mlýna do Lignana. Mnohokrát děkuji za odpověď a s přáním hezkého dne. Michala.

Vaše optimální trasa je následující: Špindlerův Mlýn - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Lignano Sabbiadoro. V Rakousku zaplatíte destidenní dálniční známku za € 7,70 a celkem € 9,50 za průjezd Tauerntunnelem. V Itálii mýtné za úsek Tarvisio - Latisana celkem € 8,10. Kritická rakouská A10 v úseku před Tauerntunnelem by měla být v úterý bez problému. Ubytování v kempu Sabbiadoro je možné i ve vlastních stanech. Ve Vašem termínu je cena za dospělou osobu € 6,60, za dítě do 12 let € 3,80, za místo € 9,20, za stan € 15,80. Parkovné za jedno auto je v ceně místa.

# 17.08.2008, 21:59.
Prosíme o radu. Chystáme se do Itálie - Bibione již tuto sobotu 23.8 se dvěma malými dětmi, jaká je nejlepší cesta z Pardubic? A letovisko, máme zkušenost právě jen s Bibione, také jsme si chtěli najít ubytování na místě, děkujeme předem za váš názor. Michal.

Optimální trasa je: Pardubice - Dolní Dvořiště - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione. Vzhledem k velkému riziku dopravní zácpy na rakouské A10 v úseku Salzburg - Tauerntunnel v sobotu dopoledne, doporučujeme alternativní trasu Pardubice - Brno - Mikulov - Wien - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana. Od 23.8. už není v Itálii ta nejvyšší sezóna, přesto je v přímořských letoviscích pořát dost plno. Doporučujeme se v Bibione obrátit na místní agentury. Jejich seznam najdete na portále bibone.com včetně nabízeného ubytování. Je možné se obrátit rovněž na turistické informační centrum (Pro loco), které Vám s hledáním ubytování pomůže. Nejsme si však jisti, zda bude v sobotu pozdě odpoledne v provozu.

# 17.08.2008, 19:49.
Ráda bych věděla, jaká je aktuálni cena GPL v Itálii. Chystáme se tam v záři 2008. Děkuji za odpověď. Jarka.

Aktuální ceny GPL v Itálii můžete sledovat na portále prezzibenzina.it. Průměrné ceny GPL najdete vpravo dole. V současné době se pohybují od € 0,64 do € 0,70 za litr.

# 17.08.2008, 10:43.
Chtěla bych se zeptat, zda se v Gulliverlandii platí jen poplatek € 16,00 za vstup nebo zda se tam platí i za atrakce. Předem děkuji. H.

V Gulliverlandii je cena za dospělého - € 16,00 a za dítě (3 až 8 let) - € 13,00. Zaplacením této ceny můžete využívat veškeré atrakce a představení. Pokud vstoupíte do parku do dvou hodin před uzavřením parku (18:00), můžete tam strávit i celý následující den.

# 16.08.2008, 21:46.
Na konci srpna jedeme do Itálie - Toskánsko (Mazanta Vada) na týden a potom přejíždíme na další týden do Ligurie (San Bartolomeo al Mare), chci se zeptat, jakou trasu byste mi poradili jako nejlepší a taky kdy vyjdou poplatky a mýtné nejlevněji? Jedeme se dvěma malýma dětma, tak pokud byste věděli nějaké další informace o těchto dvou oblastech, kam se určitě podívat nebo na co si dát pozor, budu jen ráda. Děkuji za každou informaci.

Záleží odkud pojedete. Pokud překročíte hranice v Rozvadově, potom optimální trasa je: Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brennero - Bolzano - Trento - Verona - Modena - Bologna - Firenze - Livorno - Vada - Mazzanta di Vada. Pokud překročíte hranice v Dolním Dvořišti, potom optimální trasa je: Dolní Dvořiště - Linz - Salzburg - Innsbruck a potom stejnou cestou jako v první variantě. Pokud překročíte hranice v Mikulově, potom optimální trasa je: Mikulov - Wien - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Padova - Bologna a potom stejnou cestou jako v první variantě. V Německu se za dálnice neplatí, v Rakousku zaplatíte 2 x € 7,70 za dvě desetidenní dálniční známky. V první a druhé variantě ještě € 8,00 za průjezd Brennerským průsmykem. V Itálii zaplatíte na mýtném v prvních dvou variantách za úsek Brennero - Vada celkem € 30,10, ve třetí variantě za úsek Tarvisio - Vada celkem € 29,80. Ve všech variantách asi nemá význam jezdit mimo dálnice, kromě úseku Florencie (Firenze) - Livorno. Při přejezdu mezi Mazzantou a San Bartolomeo je optimální trasa následující: Mazzanta di Vada - Vada - Livorno - Genova - Savona - San Bartolomeo al Mare. Opět nemá význam jet mimo dálnici. Mýtné Vás přijde v tomto případě na € 25,90. Při cestě zpět je optimální trasa: San Bartolomeo - Savona - Genova - Predosa - Tortona - Piacenza - Cremona - Brescia - Verona. Další trasy jsou potom stejné jako při cestě do Itálie podle variant: Verona - Rozvadov, Verona - Dolní Dvořiště, Verona - Mikulov. Mýtné v první a druhé variantě Vás přijde na € 36,40 + € 8,00 za průjezd Brennerským průsmykem a ve třetí variantě na € 40,20. S dětmi můžete navštívit následující atrakce: v Toskánsku - Acqua Village Follonica nebo Acqua Village Cecina - nachází se jen kousek od Vašeho pobytového místa, Cavallino Mato Donoratico, Parco di Pinocchio Collodi, Parco Preistorico Peccioli, ZOO di Pistoia. V Ligurii - La Citta dei Bambini Genova a Acquario di Genova.

# 16.08.2008, 09:50.
Ještě si vás dovolujeme otravovat, ale nikde jsem se nedočetl jak to je při cestě do Itálie s dětskou autosedačkou. Máme 7. letého syna a u nás se vozí v klasickém podsedáku, chci se zeptat zda to stačí i na cestu do Itálie nebo zda musí mít sedačku s opěrkou. Děkuji mnohokrát za odpověď. Robert.

Stačí to v případě, že tento zádržný systém splňuje svoji bezpečnostní funkci. Tzn. pokud bezpečnostní pás neohrožuje Vašeho syna v oblasti krku. Jakmile dosáhne výšky 150 cm, bude tuto bezpečnostní funkci plnit s největší pravděpodobností už jen samotný bezpečnostní pás. V Itálii je to v tomto stejné jako u nás.

# 15.08.2008, 16:52.
Chceme vás poprosit o nejkratší cestu do Itálie do Porto Garibaldi v kraji Emilia Romagna. Jedeme ze Starého Kolína. Děkujeme. Monika.

Nejkratší cesta je následující: Starý Kolín - Benešov - Bystřice - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Chioggia - Porto Garibaldi. Je to sice nejkratší cesta, ale ze Starého Kolína až po Linz jedete mimo dálnici. Další úsek mimo dálnici je z Mestre do Porto Garibaldi. Poplatky jsou následující: jedna nebo dvě (při cestě delší než 10 dnů) desetidenní dálniční známky v Rakousku po € 7,70, průjez Tauerntunnelem € 9,50 a mýtné v Itálii € 11,80. Optimální trasa je následující: Starý Kolín - Praha - Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brennerský průsmyk - Trento - Verona - Villamarzana - Ferrara - Porto Garibaldi. Tato trasa je delší přibližně o 120 km, ale výrazně rychlejší. Ze Starého Kolína je to jen kousek na dálnici (Poděbrady - východ) a potom jedete po dálnici (kromě Prahy) až téměř do cíle cesty (s vyjímkou malého kousku z Verony do Villamarzana a z Ferrary do cíle). Poplatky jsou následující: jedna nebo dvě desetidenní dálniční známky v Rakousku po € 7,70, průjez Brennerem € 8,00 a mýtné v Itálii € 16,60. Ještě rychlejší cesta je zůstat ve Veroně na dálnici a pokračovat přes Padovu do Ferrary. Mýtné se navýší o € 5,90. Doporučujeme druhou, optimální trasu.

# 14.08.2008, 18:33.
Máte prima stránky. Jezdíme do Itálie již několik let a téměř vždy jsme se setkali s komáry. Nebyli v Ligurii, Toskánsku a Palmové riviéře spíše dole. Znáte místo v kraji Benátsko či Veneto, kde nejsou komáři? Cestovali bychom kolem 6.září 2008 pouze na 5 dní a proto nechceme jet příliš daleko. Za odpověď děkuje a srdečně zdraví Martin.

Výskyt komárů od Ravenny směrem na sever prakticky po celém pobřeží je způsoben tím, že v těchto oblastech se nachází mnoho lagun, delt velkých italských řek, s tím souvisejících mokřin a stojatých vodních ploch. Při vysokých teplotách jsou v těchto stojatých vodách ideální podmínky pro jejich množení. Většina druhů komárů je aktivních od noci do rána. Přes den se schovávají na chladných místech. V těchto krajích jsme nepobývali, proto nemáme informace o komárech z vlastních zkušeností. Většina cestovatelů, kteří se ve svých zprávách zmiňovali o komárech, potvrdili jejich výskyt především mezi Ravennou a Benátkami. Větší šanci se s nimi nesetkat máte tedy spíše v Caorle nebo v Bibione. Ale i v těchto letoviscích se objevují. Ten problém je ale spíše večer a v noci. Proto doporučujeme vzít si s sebou účinné reperenty, raidy apod. Vzhledem k tomu, že jedete až v září, riziko se tím snižuje.

# 14.08.2008, 17:13.
Jedeme s rodinou do Itálie do města Silvi Marina. Jedeme 5.9.2008 z města Litoměřice. Prosím o možné trasy s cenou na dálnicích. Svatopluk.

Vaše optimální trasa je: Litoměřice - Praha - Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brennerský průsmyk - Trento - Verona - Modena - Bologna - Forli - Ancona - Pineto - Silvi Marina. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku zaplatíte € 7,70 za desetidenní dálniční známku (při delší době pobytu druhou na cestu zpět) a € 8,00 mýto za průjezd Brennerem. V Itálii zaplatíte mýtné ve výši € 39,80. Mýtné je stejné i při cestě zpět.

# 13.08.2008, 20:36.
V sobotu 16.8.2008 se chystáme do Itálie s karavanovým přívěsem. Nevím, která cesta je lepší. Praha - Linz - Salzburg - Villach - Udine nebo Praha - Linz - Graz - Klagenfurt - Udine? Druhá trasa je delší, ale možná se vyhneme zácpám, pokud ještě přetrvávají. Nevím, zda mi stačíte odpovědět, ale přesto Vám předem děkuji. Darina.

Ta druhá trasa je z hlediska dopravních zácp skutečně méně riziková než A10, na druhé straně i tady může být menší problém, protože je to rovněž jeden z hlavních směrů z Německa na Maribor a dále na jih Chorvatska. Hodně záleží na tom, kdy pojedete. 16.8. je poslední termín v nejvyšší sezóně, kdy se střídají turnusy. Zatíženost A10 kulminuje v sobotu ráno. Pokud pojedete tímto úsekem až kolem poledne, už by to mělo být bez problému. Doporučujeme před odjezdem sledovat server společnosti Asfinag, kde jsou webové kamery umístěné na rakouských dálnicích. V poslední chvíli se potom můžete rozhodnout o jedné z Vámi uvažovaných variant. Popř. se můžete s někým domluvit, kdo Vám tuto informaci pošle prostřednictvím SMS v době očekávaného průjezdu Linzem.

# 13.08.2008, 14:47.
Chtěla bych se zeptat na ceny nafty v Itálii a v Rakousku. Děkuji. Monika.

V Itálii se pohybují v současné době ceny nafty kolem € 1,45. V Rakousku kolem € 1,35. Na dálnici natankujete dražší naftu, mimo dálnici levnější. Aktuální ceny v Itálii najdete na portále prezzibenzina.it, v Rakousku např. na webu společnosti ÖMV.

# 13.08.2008, 14:45.
Nezlobte se, že Vás kontaktuji takto na přímo, ale z Vašich stránek se mě nepodařilo e-mail odeslat. Máte opravdu super stránky s moc důležitými informacemi a já bych Vás chtěl také o jednu požádat. Ve čtvrtek 21.8. odjíždíme z Brna autem do Itálie (Lido di Jesolo). Chtěl bych se zeptat na nejlepší trasu, dálniční poplatky a přibližnou délku jízdy + kde případně tankovat. Také bysme rádi cestu využili k podívání se na nějaké zajímavosti (nebo věci, které by bylo hezké vidět), mohl byste něco poradit? Pokud připojíte i tip na nějakou dobrou restauraci s dobrým jídlem budu rád. Děkuji. S pozdravem Michal.

Vaše optimální trasa je následující: Brno - Mikulov - Wien - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Cessalto - Lido di Jesolo. Výhodnější je jet po dálnici do Břeclavi a překročit hranice v Poštorné. Potom pokračovat na Grosskrut a za ním se napojit na silnici 7 směr Vídeň. Po dálnici je cesta rychlejší a v Rakousku potom úplně volná až po tu silnici č. 7. Ta je potom většinou ve výstavbě, díky stavbě dálnice. Pojedete přibližně 8 až 10 hodin. Počítejte ještě raději s malou rezervou. Poplatky: v Rakousku dálniční známka (desetidenní € 7,70, případně dvě při cestě na delší dobu), v Itálii mýtné € 9,60. Natankujte ještě v ČR, potom doporučujeme dotankovat do plné nádrže před hranicemi s Itálii. My tankujeme v Arnoldsteinu. Sjeďte z dálnice na sjezdu Arnoldstein, dejte se doprava a na konci Arnoldsteinu je čerpací stanice Shell. Je výrazně levnější než Esso na dálnici. Na dálnici se vraťte stejnou cestou. Tato maličká zajížďka se určitě vyplatí. V Itálii jsou pohonné hmoty o něco dražší než v Rakousku. Opět mimo dálnici je to výhodnější. Pokud se chcete cestou někde zastavit, tak doporučujeme v Rakousku např. jezera u Klagenfurtu a Villachu. V Rakousku je toho samozřejmě hodně. Je to na samostatné dovolené. Hodně tipů najdete na stránkách Korutan. Pěkná je také cesta od hranic s Itálii - po staré silnici dolů údolím až do Gemony. Tady se zase připojte na dálnici.

# 13.08.2008, 11:19.
Děkuji za vaši odpověď. Ještě se zeptám, jaká je možnost výletů v okolí Caorle? Máme 2- leté dítě. Děkuji. Monika.

S dvouletým dítětem si především užívejte moře. Můžete se procházet nádherným historickým centrem, po promenádě se sochami, po pláži nebo po březích řeky Livenza. Můžete pozorovat rybářské bárky, které se vracejí po lovu z moře. V Caorle je lunapark i aquapark. Nachází se tam spousta dětských hřišť. Trhy se konají každou sobotu. Dál mimo Caorle se s dvouletým dítětem můžete vypravit do rodinného parku Gulliverlandia nebo Parco Zoo Punta Verde. Obojí v Lignanu. V městečku Latisana je Parco dei Pappagalli. Spousta cestovatelů míří z Caorle do Benátek. Vzhledem k přelidněnosti to pro dvouleté dítě není moc vhodné.