ITÁLIE 2008 / 6

Itálie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Itálie 2008 / 6

Pokud je Itálie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2008. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě do Itálie autem, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o pronájmu automobilu, o cestování vlaky a autobusy, o tipech na výlety, o přímořských letoviscích, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Itálii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete šestou část, ta první je na stránce Itálie 2008.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 17.06.2008, 20:41.
Jsem velice ráda, že jsem našla tyto stránky. Jsou skvělé. Příští týden se chystáme autem do Itálie - Lido di Jesolo. Ubytování budeme mít zajištěno v hotelu od cestovní kanceláře. Můžete mi napsat cestu? Jsme z Mostu. Kolik zaplatíme za mýtné, kolik nás čeká tunelů? Máme auto na LPG. Chtěla bych s dětmi navštívit Gardaland, můžete mi napsat cestu z Lido di Jesola do Gardalandu? Samozřejmě bychom chtěli navštívit Benátky, jak daleko jsou od Lido di Jesola? Budeme mít navigaci, ale nemáme ji aktualizovanou. V kolik hodin nám doporučujete, abychom vyjeli a jaký den nejlépe? Je lepší platit mýtné penězi nebo kartou? Máme si pojistit auto, myslím, kdyby se s autem něco stalo? A poslední dotaz, příští týden bude končit v Rakousku fotbal, ovlivní to naši cestu? Moc děkuji za odpověď. B.

Doporučujeme trasu Most - Chomutov - Karlovy Vary - Marktredwitz - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Lido di Jesolo. Alternativně můžete jet na Plzeň a Rozvadov, a pokud pojedete v pátek v den vysvědčení, tak doporučujeme trasu Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Padova - Lido di Jesolo. V tento den bude proudit obrovské množství turistů z Německa a Čech do Chorvatska a předevšín u Taunertunnelu bude dopravní špička a s největší pravděpodobností i dopravní zácpa. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku je třeba desetidenní dálniční známka za € 7,70 (pokud pojedete na víc jak 10 dnů, kupte si další na cestu zpět, je to výhodnější). Mýtné v Itálii v prvním případě zaplatíte za trasu Tarvisio - Cessalto celkem € 9,60, ve druhém případě za trasu Brennero - Venezia Aeroporto celkem € 20,80. V prvním případě počítejte ještě s mýtným € 9,50 za Tauerntunnel, ve druhém € 8,00 za průjezd Brennerem. S LPG do všech tunelů v Evropě (kromě pod La Manche) můžete. Do Benátek je z Lido di Jesolo pravidelná lodní doprava. Do Gardalandu doporučujeme se zastavit spíše cestou na dovolenou nebo z dovolené. Je to po cestě u varianty přes Brennerský průsmyk. 180 km po dálnici od Lido di Jesolo, u městečka Peschiera del Garda. Mýtné je lepší platit platební kartou. Zvolte mýtné brány označené symbolem ruky a peněz (s obsluhou). Pokud by byla uzavřená (červená), musíte vjet do brány se symbolem peněz. V tom případě se platí v automatu v hotovosti. Co se pojištění týče, máte povinné ručení. Většina pojišťoven už nabízí i k povinnému ručení základní asistenční služby zdarma. Pokud je nemáte, doporučujeme si je sjednat - nikdy nevíte co se může stát. ME ve fotbale ovlivní Vaši cestu maximálně v tom, že budou na hranicích kontroly. Finále se hraje ve Vídni, takže nějaké zácpy z důvodu této akce nečekejte. Spíše ty zácpy z důvodu začátku prázdnin a výše popsaných tras.

# 17.06.2008, 17:25.
Opravdu s neuvěřením si prohlížím vaše stránky! Jste opravdu nadšenci - už vás mám v oblíbených. Ještě na na recepty - moc se těším na nepečené cukroví! Jedeme s roční holčičkou autem do Cavallina - Sant Angela Village, z Prahy. Celkem mám vše nastudované - rychlou, nejkratší cestu, kolik dálnice, tunely, Byla jsem rozhodnuta pro klasiku bez komplikací - Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg, tunely, Freistadt, Villach. Vím, že bych mohla přes Německo ale zaujala mě cesta přes Brno, Vídeň atd. Jednak, že by se neplatilo za tunely, ale, že bychom se mohli stavit ve Vídni. Plánujeme trasu na 2 dny a přespat někde (původně jsme mysleli u Villachu) aby cesta byla součást dovolené a naše malá se proběhla, Alpy jsou hezké a tak proč se honit. Nemám ráda to ježdění nadoraz. Myslím, že nějaké to přespání najdeme. Chci se zeptat na váš názor - která z cest je pro nás nejlepší s ohledem na známky, tunely nadruhé straně proježděný benzín. Potom, třeba to budete vědět. V Rakousku i v Itálii platí většina řidičských průkazů. Nevíte jak je to s řidičským průkazem USA? U nás musí mít manžel mezinárodní. Děkuji moc, Hanka.

Obě trasy jsou přibližně cenově stejné. Přes Salzburg ujedete asi o 120 km méně než přes Brno a Vídeň, na druhé straně zaplatíte o € 9,50 na poplatcích více za Tauerntunnel. V případě Vídně počítejte s tím, že dálniční známka musí být vylepena už při průjezdu Vídní. Obě trasy mají v době prázdnin určitá rizika. Přes Salzburg jede velké množství turistů z Německa a z Čech do Chorvatska, část do Itálie, přes Vídeň zase Moraváci, Slováci a Poláci. Především kolem Tauerntunnelu bývají zácpy, stejně tak při průjezdu Vídní. Dopravní špičky bývají většinou v pátek odpoledne. V tomto směru je méně riziková trasa přes Rozvadov, Mnichov a Brenner. Poplatkově se navíc platí průjezd Brennerem € 8,00 a o něco víc mýto v Itálii. Vzdálenost je asi o 180 km delší než přes Salzburg - je to tedy nejdelší trasa a současně nejdražší, na druhé straně asi nejrychlejší - z Prahy jedete pořád po dálnici. Co se tranzitního ubytování týče, v Rakousku nebude mít určitě problém něco najít. V Rakousku a Itálii uznávají národní řidičské průkazy zemí Evropské unie. Do Itálie se však doporučuje jezdit také s mezinárodním řidičským průkazem. Existují dva typy mezinárodních řidičských průkazů, které se u nás vystavují. Tzv. Ženevský a tzv. Vídeňský. První potřebujete např. do USA, druhý typ do evropských zemí. Rozporuplné informace souvisí s tím, že nikde není deklarováno, že ten mezinárodní řidičský průkaz musíte mít, není to povinnost. Musíte však při kontrole prokázat, že máte oprávnění k řízení motorových vozidel dané skupiny (Klidně může posloužit i úředně ověřený překlad Vašeho národního řidičáku). A tady je kámen úrazu. Československo a následně Česká republika měla těch řidičských průkazů už tolik, že sami policisté jsou v zahraničí mnohdy zmateni. Paradoxně bezproblémový byl ještě v nedávné době jeden z nejstarších - socialistický růžový. Pokud Vám můžeme poradit, vyřiďte si mezinárodní řidičský průkaz. Vyřizují ho obce s rozšířenou působností na počkání a potřebujete k němu fotografii, národní řidičák a 50,-Kč. Do zahraničí potom pojedete s oběma řidičáky (mezinárodní a národní). Za ten klid to stojí. Pokud má manžel mezinárodní řidičský průkaz, který mu bez problému platí v ČR, nebude mít zřejmě problém ho uplatnit ve všech zemích Evropské unie.

# 17.06.2008, 12:24.
Chtěla bych se poradit o cestě do Itálie na ostrov Ischia. Pojedeme z Plzně. Zpáteční cestu bychom jeli po druhé straně Itálie, chceme navštívit San Marino a Itálii v miniatuře ve Viserba di Rimini. Ješte se chci zeptat, zda je možné navštívit někde muzeum Ferari. Děkuji. B.

Vaše trasa je následující: Plzeň - Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Florencie - Neapol. Na německých dálnicích se mýtné neplatí, v Rakousku zaplatíte € 7,70 za desetidenní dálniční známku a € 8,00 za průjezd přes Brenner. V Itálii stojí mýtné v úseku Brennero - Neapol (přístav) € 52,70. Trasa měří něco málo přes 1400 km. Z Neapole se můžete přepravit trajektem společnosti Medmar Group Linee Lauro. Ceny v závislosti na sezóně se pohybují za dospělého od 5.35 do € 6,35, za dítě od 1.25 do € 2,00, za auto do 4 metrů od 18.29 do € 38,96. Při cestě zpět záleží na tom, kde se chcete na východní pobřeží připojit. Pokud bude první zastávka v San Marino, tak nejlépe bude, když z Neapole pojedete po stejné dálnici jako jste přijeli a na sjezdu Orte (zaplatíte mýtné € 14,70) ji opustit a pokračovat směr Terni, Perugia, Cesena (bezplatná dálnice, méně kvalitní, doporučujeme jet max. 100 km/h). Tady se opět napojit na Autostrádu a zpět kousek do Rimini (zaplatíte mýtné € 1,90) a odtud do San Marino. V San Marinu je obecně dostatek parkovišť. Podívejte se na mapu historického centra San Marina, kde jsou tato parkoviště vyznačena. Jsou tam vyznačeny i nejvýznamnější památky. Přímo u lanovky (Funivia) je parkoviště č. 11. Ceny parkovného jsou: 1h = € 1,00, 2h = € 2,00, 3h = € 2,50, 4-6h = € 3,50, 7-24h = € 6,00. Lanovka stojí: nahoru € 2,80, nahoru a dolů € 4,50. Začíná vyjíždět v 7.50 a končí přibližně ve 20.00, v nejvyšší sezóně i hodinu po půlnoci. Muzeum Ferrari se nachází mezi San Marino a Rimini. Vše potřebné najdete na stránkách z Maranella. Italia in miniatura se nechází ve Viserba di Rimini, kousek za Rimini po SS16. Veškeré informace včetně cen najdete na výše uvedených stránkách. Při cestě zpět se vraťte zpět do Rimini na Autostrádu a pokračujte přes Bolognu, Modenu, Veronu, Brenner, Innsbruck, Mnichov a Rozvadov do Plzně. V Itálii zaplatíte za mýtné € 27,10, ostatní poplatky v Rakousku jsou stejné jako při cestě tam.

# 17.06.2008, 08:34.
V červenci vyrážíme na Gargano, jedeme 2 rodiny. Cestu chceme absolvovat s jedním přespáním, pracovně v oblasti mezi Veronou a Bolognou. Je vhodnější mít nocleh předem zajištěný nebo lze operativně ubytování zajistit? Hotel nebo privát? Děkuji za odpověď i Vaše úžasné stránky. M.

V hotelu ve vnitrozemí s největší pravděpodobností nebudete mít problém s ubytováním na jednu noc. Doporučujeme si však dopředu vytipovat několik ubytování s ohledem na kvalitu a cenu. Pokud však budete chtít mít jistotu konkrétního ubytování, doporučujeme si ho zarezervovat. Hotely ve Veroně Hotely v Bologně.

# 15.06.2008, 21:33.
Rád bych se zeptal, jaké mě čekají výdaje a potíže při cestě po dálnicich v zahraničí. Vybral jsem si cestu z Prahy přes Mnichov, Innsbruck, Modenu, Anconu a konec cesty je Martinsicuro, kousek za S. Benedetto. Moje otázka se týká dálničních poplatků v Německu, kousku Rakouska a Itálie. Také bych rád věděl, pokud mě cestou čeká nějaký tunel, kolik potom stojí průjezd a zda se do tunelu může vozem na LPG. Mnohokrát vám děkuji za vaši velkou pomoc. Děkuji a nashledanou. Petr.

Většinu odpovědí na Vaše otázky najdete v našem Centru otázek a odpovědí, konkrétně v těch, které se týkají Kalábrie, Sicílie, Gargana a obecně i Itálie. Najdete tam i to, jak se technicky platí mýtné v Itálii, způsoby placení, atd. V Německu se za dálnice neplatí. V Rakousku je třeba mít dálniční známku - na 10 dnů stojí € 7,70. Pokud pojedete na více jak 10 dnů, kupte si tyto známky dvě, druhou na cestu zpět (cenově výhodnější než dvouměsíční). Za průjezd Brennerem zaplatíte navíc mýtné € 8,00. V Itálii za úsek Brennero - San Benedetto del Tronto zaplatíte € 37,50. Všechny evropské tunely, vyjma tunelu pod kanálem La Manche nemají žádná omezení pro vozidla s LPG.

# 14.06.2008, 17:31.
Prosím o upřesnění, kde lze koupit dálniční kartu pro placení mýta v Itálii. Děkuji za odpověď. Hezký den. B.

V Itálii funguje pro placení mýta karta Viacard. Více o tom, kde si ji lze zakoupit a jak s ní platit najdete v našich otázkách a odpovědích na této stránce o něco níže, konkrétně odpověď ze dne 02.06.2008, 15:52. Pokud však pojedete po autostrádě jednorázově na dovolenou a z dovolené, doporučujeme platit na mýtnici platební kartou nebo v hotovosti.

# 12.06.2008, 16:43.
Chtěl bych se zeptat, zda je možné sehnat nocleh na 1 noc pro 3 resp. 4. člennou rodinu mezi Římem a Neapolí, v blízkosti dálnice (nejlépe přímo na ní). Jedná se nám o tranzitní přespání při cestě na jih. Pokud víte o nějakých motelech popř. formulích budu Vám vděčen za informaci vč. přibližné ceny. Děkuji předem. Míra.

Na dálnici A2 ve směru Řím - Neapol se můžete ubytovat v tříhvězdičkovém hotelu na Autogrillu. Je to na 610,9 km - La Machina Ovest. Za čtyřčlennou rodinu zaplatíte € 150,00 (dva dvojlůžkové pokoje 2x75) a za tříčlennou rodinu € 130,00 (jeden jednolůžkový a jeden dvojlůžkový pokoj 55+75). V nejlevnějším kempu (Cassino) poblíž dálnice zaplatíte ve vlastním stanu za dva dospělé a dvě děti € 20,00. To byly dva cenové extrémy. Zajímavou možností může být i hostel. Např. v hostelu San Nicola v Sermoneta zaplatíte za osobu od € 11,00 do € 16,00, vzdálenost ze sjezdu Valmontone je 38 km a zpět na dálnici u Frosinone je to 52 km. Zajížďka do hostelu oproti cestě po dálnici je 45 km. Na dálničním mýtném se toto přerušení nijak výrazně neprojeví, ušetříte přibližně € 2,00.

# 10.06.2008, 10:37.
Řehůřkovi. Psali jste mi radu na cestu do Itálie - Bilione. Chtěla jsem se ještě zeptat, jak zaplatím tunel Tauern a mýtné v Itálii. Můžete mi stručně napsat jak a kde zaplatím tunel a něco stručně o placení mýtného? Jak to probíhá? Moc děkuji. J.

Přes placené tunely jsme nejeli, takže nevíme přesně jak to tam probíhá, ale s největší pravděpodobností to bude fungovat tak, že na vjezdu nebo na výjezdu z tunelu bude mýtnice, kde se mýtné zaplatí. V Itálii při vjezdu na placený úsek dálnice projedete mýtnicí, kde si vyzvednete u automatu připravený (povyjetý) lístek. Otevře se závora a jedete. Při výjezdu vjedete opět k závoře. Je nutné si vybrat správnou bránu. Sledujte cedule nad branami. Zvolte tu se symbolem ruky a peněz. Jsou to brány s obsluhou. Obsluze u okýnka předáte lístek a na displeji se zobrazí požadovaná částka. Platit můžete v hotovosti nebo platební kartou. Pokud z nějakého důvodu bude brána s obsluhou uzavřena - svítí červené světlo, musíte zajet k bráně s automatem - symbol peněz. Do automatu vložíte lístek, zobrazí se částka a do stejného místa vložíte bankovku. Pokud bude mít vyšší hodnotu, otevře se zásuvka do které automat vysype drobné zpět, pokud bude mít hodnotu nižší, otevře se zásuvka, do které vložíte mince. Vše se otevírá nebo uzavírá automaticky. Raději však volte bránu s obsluhou. Po úspěšném zaplacení se otevře závora a jedete. Pokud budete mít problém, musíte stisknout červené tlačítko a přivolat obsluhu.

# 09.06.2008, 13:36.
Moc mne zaujaly Vaše stránky ohledně cestování a rád bych Vás požádal o nějakou informaci ohledně místa Marina di Camerota konkrétně kemp Villaggio Villamarina. Cestujeme tam 10.7.2008 na 14 dnů vlastním vozidlem a rádi bychom přivítali jakékoliv informace. Děkujeme moc. G.

Vybrali jste si určitě dobře. Villagio Villamarina je umístěn na pěkném místě v blízkosti moře, útesů a malých plážiček. Komplex obsahuje základní vybavení - restauraci, bar, obchod, sportoviště. Tato oblast je zajímavá i z hlediska výletů. Srdcem oblasti je národní park Cilento. Podívejte se na průvodce, kde máte itinerář 29. zajímavých míst (včetně fotografií). Za návštěvu také určitě stojí úchvatné Capo Palinuro, Paestum, Agropoli, Monte Cilento, Valle Soprano, soutěska říčky Calore atd.

# 04.06.2008, 21:02.
Rád bych se dozvěděl, kde se dá tankovat LPG po cestě do Itálie. Chtěli jsme jet přes Mnichov poradíte, prosím? Děkuji. Petr.

Seznam čerpacích stanic LPG v Německu najdete na serveru autogastanken.de. V seznamu vyberete např. Bavorsko a zobrazí se Vám seznam všech čerpacích stanic s LPG v Bavorsku, z toho např. 13 v Mnichově. U každé čerpací stanice je detail s uvedením adresy, telefonu, otevírací doby, akceptovaných karet atd. Seznam čerpacích stanic LPG v Itálii najdete na serveru vendiauto.com. Kromě adresy a telefonu můžete čerpací stanici zobrazit i na mapě. Můžete si tak udělat itinerář cesty se všemi čerpacími stanicemi LPG na trase. Itálie a Německo patří každá s více jak 2000 čerpacími stanicemi k zemím s největším počtem čerpacích stanic LPG v Evropě. Pro jistotu se však pojistěte redukcí. V Itálii se používá systém stejný jako v ČR, tj. kleštinová pistole, v Německu se používá systém belgický, tj. převlečná matice. Případné redukce můžete zakoupit např. na serveru lpg.cz. Počítejte také s tím, že mnoho čerpacích stanic LPG nebude mít nonstop provoz a v Itálii může být rovněž provozní doba poznamenaná odpolední siestou.

# 03.06.2008, 15:04.
Chystáme se v červenci poprvé osobním automobilem do Bibione. Máme zaplacený apartmán přes cestovku. Jsme z Tachovska. Jaká je nejlepší cesta, přes Německo nebo Rakousko. Kolik zaplatíme za mýtné v Itálii. Můžete nám poradit? Předem moc děkujeme. Ivana.

Z Tachovska je idální trasa následující: Tachov - Rozvadov - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Bibione, vzdálenost: 752 km. Poplatky: Rakousko - desetidenní dálniční známka + € 9,50 Tauern Tunnel. Itálie - € 8,10. Pokud pojedete na více jak 10 dnů, je výhodnější si koupit desetidenní dálniční známky dvě, jednu na cestu tam a druhou na cestu zpět. Je to výhodnější než dvouměsíční. Na cestě zpět jsou poplatky stejné. Z Autostrády sjedete na sjezdu Latisana (Bibione je výrazně značeno už na Autostrádě, nemůžete přehlédnout). Doporučujeme vyjet výrazně dříve než máte naplánováno s ohledem na nástup na ubytování. U Salzburgu a před Taunertunnely se tvoří v sezóně od pátečního odpolene kolony.

# 02.06.2008, 15:52.
Dozvěděla jsem se, že pro cestování po italských dálnicích je výhodné použít kreditní kartu Viacard. Nevíte o tom něco? Kde by se dala sehnat a zda je to opravdu výhodnější? Děkuji Vám a přeji ještě hezký den. Alžběta.

VIACARD je vlastně předplatné Italský dálnic. Předplaceno máte do výše ceny této karty. Karty se prodávají ve výši € 25,00, € 50,00 a € 75,00. Koupit je můžete v ČR v cestovní kanceláři Autoturist a na pobočce ÚAMK v Praze - Krči. V Itálii je lze zakoupit v kancelářích italského autoklubu ACI a v dalších autoklubech. Můžete je rovněž zakoupit i na italských mýtnicích, v některých bankách, na některých poštách, v turistických kancelářích a v prodejnách tabáku. Prodávali je i na dálnici v Autogrillu. Výhodou VIACARD může být to, že v předprodejích mohou stát levněji než je jejich hodnota. Tyto informace však nemáme. Neplatí na Sicilských dálnicích. Platba probíhá tak, že při výjezdu z dálnice zajedete k bráně označené symbolem VIACARD a do automatu vložíte nejprve lístek vyzvednutý u vjezdu na dálnici a následně kartu VIACARD. Pokud na kartě nemáte dostatek kreditů, tj. zůstatek je nižší než cena mýtného, můžete použít další kartu VIACARD. Pokud ji nemáte, máte problém. Musíte červeným tlačítkem přivolat obsluhu, která Vám vystaví účet a tento musíte uhradit na poště nebo u přepážky společnosti Autostrade do určitého data. Při placení můžete využít i bránu s obsluhou, obsluze podáte lístek a VIACARD. Obsluha Vám odečte odpovídající počet kreditů. Pokud nemáte dostatek kreditů, můžete použít další kartu nebo doplatit cenu mýtného v hotovosti. Nevyčerpanou kartu si můžete schovat i několik let pro další použití. Nemá omezenou platnost. Kartu VIACARD doporučujeme používat pouze v případě, že budete využívat dálnici během dovolené často. Například při poznávací turistice, kdy na dálnici najedete a sjedete i několikrát za den. Potom je to jednodušší a rychlejší. Doporučujeme však mít vždy jednu kartu v záloze. Pokud cestujete po dálnici pouze na místo dovolené a po ukončení pobytu zase zpět, VIACARD pro Vás nebude mít žádný význam. Spíše budete mít problém, co s nevyčerpanými kredity. Pohodlná je platba běžnými platebními karta VISA nebo EC-MC, kdy vjedete do brány s obsluhou a obsluze předložíte lístek a platební kartu. Pokud nemáte kartu nebo jsou brány s obsluhou zavřeny, můžete platit v hotovosti u brány s automatem - automat přijímá jak bankovky, tak i mince a vrací zpět.

# 31.05.2008, 21:01.
Chtěla jsem se Vás zeptat. Letos jsme se chystali s manželem a skoro dvouletým synem do Chorvatska, ale dnes jsem se dozvěděla, že do Chorvatska od června nelze vozit si jídlo. Což je pro nás dost nepříjemné, jsme zvyklí spát v apartmánech bez jídla. Tak nám byla doporučena Itálie konkrétně San Marino, ale nic o něm nevím jest-li je tam dobré koupání pro malé dítě atd. ... můžete mi prosím poradit konkrétní lokalitu? Děkuji. Martina.

Nevíme, z jakého důvodu Vám někdo poradil San Marino. Předpokládáme však, že jste do Chorvatska chtěli především kvůli moři. San Marino je malý vnitrozemní státeček, který je vzdálen od Rimini (tedy od pobřeží) v rozmezí 10 - 20 km vzdušnou čarou. Není to tedy ideální místo pro ubytování a následnému každodennímu dojíždění k moři a s tím souvisejícímu parkování. Pokud bychom jeli do této oblasti, asi bychom se soustředili na oblasti kousek pod Rimini, tj. Cattolica, Fano a nebo ještě o něco jižněji Numanna, tam jsou velice pěkné pláže, vhodné i pro malé děti. Pokud jste však byli rozhodnuti pro Chorvatsko, zřejmě jste měli vytipované konkrétní letovisko a konkrétní ubytovaní. Nevzdávejte se této volby. Zákaz se týká dovozu masa, masných výrobků, mléka a mléčných výrobků. Tedy sice důležité, ale jen určité skupiny potravin. Zbytek můžete dokoupit na místě. Ceny těchto potravin jsou vyšší než v ČR, zvýšené náklady z hlediska dovolené nemusí však být tak výrazné. A Chorvatsko toto své rozhodnutí určitě přehodnotí. Zcela jistě by to zanechalo výrazný šrám na cestovním ruchu, jehož nezanedbatelnou součástí jsou právě Češi.

# 30.05.2008, 16:43.
Zdravím Vás, rádi bychom začátkem července projeli některá italská města a chci se zeptat, zda je risk nechat ubytování až na místo. Zda je možné ho sehnat bez problémů nebo musíme rezervovat předem. Děkuji, jedná se nám o města ve střední a severní Itálii.

Pokud se bude jednat o ubytování na jednu noc v nějakém hotelu nebo hostelu, nebudete mít zřejmě problém takové ubytování nalézt. Pokud budete hledat ubytování v nějakém kempu nebo villaggiu u moře, bude zřejmě obsazeno nebo ubytovatel bude vyžadovat pobyt od soboty do soboty. Doporučujeme Vám zpracovat si nějaký itinerář a ubytování si dopředu zamluvit. Budete mít tak jistotu požadovaného ubytování za nejlepší cenu. Italské weby týkající se ubytování: kempy, hostely, hotely. Ubytování nabízí i několik cestovních agentur v ČR, např. nacesty.cz.

# 30.05.2008, 13:08.
Ještě jednou bych chtěl poděkovat za bleskovou odpověď na můj dotaz ohledně trajektu na ostrov Ischia. Teď mám jiný dotaz. Naše cestovatelská parta se rozhodla, že pojedeme koncem července bez cestovky a bez předem zamluveného ubytování jen tak na divoko po Ligurii. Je to velký hazard s ubytováním? (Bude nás 6). Jsme absolutně nenároční. Např. v Chorvatsku na Vás majitelé penzionů číhají již u silnice. Vy píšete, že v Itálii je to složitější tak se chci zeptat o kolik. Děkuji za odpověď. S.

V Itálii nejsou takové podmínky pro tuto formu hledání ubytování tak jako v Chorvatsku nebo i v Rakousku. Ubytování není tak nabízeno a většina majitelů ubytovacích kapacit sází spíše na jistotu spolupráce s nějakou agenturou nebo tour operátorem. Především na přelomu července a srpna začíná ta nej sezóna, kdy jsou přímořská letoviska nabitá k prasknutí turisty, potom možnost najít ubytování na poslední chvíli je značně stížena i přes CK nebo agenturu. Pokud se přesto rozhodnete volit tuto formu, doporučujeme navštívit na místě turistickou informační kancelář (Pro Loco), která Vám doporučí nebo i zprostředkuje ubytování.

# 29.05.2008, 22:08.
Při plánování cesty na dovolenou do Itálie jsem narazil na Vaše webové stránky, které jsou jistě cenným přínosem pro ostatní cestovatele. Chystáme se v půli prázdnin do Lido di Jesolo. Ve Vašem centru otázek a odpovědí jsem se dočetl, že jste již odpovídali na otázku trasy. V našem případě pojdeme po trase Č. Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - sjezd z dálnice San Dona - Noventa - Lido di Jesolo. Je samozřejmé, že s sebou povezeme hotovost, ale chtěl bych se zeptat, jakou máte zkušenost s placením v Rakousku (tunel, benzín) pomocí platební karty VISA Elektron a dále při nákupech v obchodech v Itálii. Vzhledem k tomu, že máme dva malé kluky, bych se rád ještě zeptal, zda byste mohli doporučit nějaké šikovné radovánky pro děti, výlety atp. v okolí Lido di Jesolo. S pozdravem M.

Zkušenost nemáme, poněvadž používáme karty EC-MC a VISA. Všude, kde akceptovali EC-MC, akceptovali i VISA. VISA Elektron budou zřejmě bez problému akceptovat ve větších obchodech i na čerpacích stanicích. Loga těchto karet jsou však vždy viditelně nalepeny u vchodu, takže tuto informaci budete mít vždy včas. V okolí Lido di Jesolo je pro děti největším lákadlem Aqualandia. Další aquapark je v Caorle - Aquafolie, trh v Jesolu je v pátek, výlety do Benátek a na ostrovy je asi zbytečné doporučovat, jejich návštěva je samozřejmostí. Zajímavý může být výlet trochu dále na sever, do Terstu a blízké pevnosti Miramare, na jih potom delfinárium v Rimini nebo zábavní park Mirabilandia v Ravenně.

# 27.05.2008, 19:54.
Děkuji moc za bleskovou odpověď. Přesto bych se ještě ráda zeptala, na oblast Bibione. Původně jsme plánovali, že bychom zvolili nějaký apartmán v této oblasti, ale dostali jsme dost špatné reference, co se týče pláží. Je to tam prý dost plné a některé pláže jsou dokonce placené. Máme malé děti, a tak máme celkem strach tuto cestu podniknout bez dobrého doporučení. Děkuji za radu a zdravím. Andrea.

Na přelomu července a srpna bude bohužel plno všude. Je to ńejvyšší sezóna. Výhodou Bibione je krátká vzdálenost z ČR, pro rodiny s dětmi pozvolný (velice pozvolný) vstup do moře, písečné pláže a teplé moře (díky té pozvolnosti). Bohužel na druhé straně musíte počítat s přeplněnými plážemi, desítkami řad slunečníků a lehátek. Díky písečným plážím, množství lidí a té pozvolnosti je tam moře často kalné. Nevýhodou je rovněž i výrazný příliv a odliv. Máme však ohlasy od našich návštěvníků jak kladné, tak i záporné. Pro toho, kdo navštívil pláže s křišťálově čistým mořem v Kalábrii, Apulii a na Garganu, ten už Bibione vyhledávat nebude (což je i náš případ). Jsou i lidé, kteří by jinam než do Bibione nikdy nejeli. Co se placených pláží týče, ty jsou všude. Na druhé straně takové pláže nejsou tak obsazené, jsou udržované a jsou na nich veškeré služby - wc, sprchy, bary, atd. Pokud můžeme doporučit, jeďte raději někam jižněji - např. na Palmovou riviéru nebo na Gargano. Určitě nebudete zklamaní. Co se vzdálenosti týče, není to zas až tak daleko jako do Kalábrie a děti většinou delší cesty snášejí dobře.

# 26.05.2008, 22:39.
Ráda bych se zeptala, zda je možné najít v Itálii ubytování bez použití služeb CK. Jsme dvě rodiny, jedna se třemi dětmi, druhá se dvěma dětmi. Rádi bychom navštívili některé přímořské letovisko v oblasti severní Itálie, maximálně po Rimini. Je vůbec možné jet do Itálie jak se říká na blint a hledat ubytování přímo na místě? Chtěli bychom jet na přelomu července a srpna. Děkuji Andrea.

V Itálii nejsou takové podmínky pro tuto formu hledání ubytování tak jako v Chrvatsku nebo i v Rakousku. Ubytování není tak nabízeno a většina majitelů ubytovacích kapacit sází spíše na jistotu spolupráce s nějakou agenturou nebo tour operátorem. Především na přelomu července a srpna začíná ta nej sezóna, kdy jsou přímořská letoviska nabitá k prasknutí turisty, potom možnost najít ubytování na poslední chvíli je značně stížena i přes CK nebo agenturu. Pokud se přesto rozhodnete volit tuto formu, doporučujeme navštívit na místě turistickou informační kancelář (Pro Loco), která Vám doporučí nebo i zprostředkuje ubytování.

# 22.05.2008, 17:03.
Nemáte prosím představu kolik stojí trajekt z Neapole na ostrov Ischia? Děkuji za odpověď. S.

Z Neapole na ostrov Ischia se můžete přepravit trajekty společnosti Medmar Group Linee Lauro. Ceny v závislosti na sezóně se pohybují za dospělého od € 5,35 do € 6,35, za dítě od 1.25 do € 2,00, za auto do 4 metrů od € 18,29 do € 38,96. Podrobný ceník najdete na stránkách společnosti Medmar.

# 18.05.2008, 22:28.
Prosím o informaci, platí se v Itálii na čerpacích stanicích hotově, nebo musí být nějaká karta? A jak by se dala zjistit aktuální cena nafty? Děkuji. Marta.

V Itálii se platí na čerpacích stanicích stejným způsobem jako u nás. Můžete tedy použít jak hotovost, tak i platební kartu. Pokud narazíte na čerpací stanici, která má některý ze stojanů označený jako Self Service, můžete výrazně ušetřit. U takovýchto stojanů si můžete načerpat pohonné hmoty sama a cena je o něco nižší. U ostatních stojanů čerpání provádí obsluha a toto je promítnuto do ceny. Aktuální ceny můžete zjistit na prezzibenzina.it. Aktuální ceny na všech svých čerpacích stanicích zvěřejňoval i Agip - vpravo nahoře Prezzi Carburanti. V současné době tam mají nějakou chybu, tak snad to opraví. Aktuální ceny pohonných hmot na Autostrádě najdete nově i na stránkách společnosti Autostrade.

# 12.05.2008, 16:57.
Máte perfektní cestovatelské stránky. V létě bychom chtěli s přítelkyní do Itálie k moři. Byla by to naše první dovolená autem a tak chcem začít severem. Jaké středisko doporučujete pro mladou dvojici, která si chce užít moře, zábavy i nějaké obchody? Jak si stojí Caorle v porovnání s Bibione? Pojedeme od Brna a tak nejlepší cesta bude asi přes Wien-Graz-Udine. Děkuji i za tipy, v jakém období se těmto střediskům vyhnout. Radek.

Na tato střediska jsou rozporuplné ohlasy. Někdo je vychvaluje do nebes, jiný naopak zatracuje. My osobně jsme ani v jednom z nich nebyli, preferujeme jižní části Itálie, pro nádhernou přírodu a průzračné moře. Od našich návštěvníků máme však spoustu ohlasů a zpráv. Záleží na tom, co od dovolené očekáváte. Caorle a Bibione jsou rušná střediska, s nočním životem a spoustou možností zábavy. V sezóně (v době prázdnin a především v srpnu) je zde hlava na hlavě. Může se stát, že na pláži napočítáte i několik desítek řad lehátek a slunečníků. Nejrušnější částí v Bibione je Spiaggia, naopak nejklidnější částí je Pineda. Co se prostředí týče, určitě je pěknější Caorle. Nachází se zde i Aquapark - Aquafollie. Každou sobotu se naproti němu konají dopoledne trhy. Celá oblast má vhodné podmínky i pro in-line. Co by Vás mohlo zklamat, tak moře. Je poměrně mělké i velký kus od břehu. Pláže jsou písčité a voda je tedy kalná. Výlety je možné podnikat např. do Benátek, Grada, Terstu. Nejbližší větší nákupní centrum je v Portogruaru (Carrefour).

# 30.04.2008, 20:49.
Našel jsem tento dobrý Web a tak se taky zeptám. V červnu chceme vyrazit s manželkou a se psem (malé plemeno) do Itálie k moři. Se psem jedeme poprvé. Nejsme ještě rozhodnuti kam. Prosím, doporučte nějakou lokalitu atd. Je nějaký problém sehnat ubytování se psem v soukromí? A jak to chodí na pláži? Nikdy jsme nebyli soukromě vždy jenom s cestovkou. Kde se shání ubytování v soukromí. Děkuji za odpověď. Václav.

Itálie je rozsáhlá, těžko doporučit nějakou konkrétní lokalitu. S ohledem na psy máme od jiných cestovatelů potvrzené dvě lokality, kde to bylo ideální: sever - Lignano: Sabbiadoro. Jih - Kalábrie: Faro Punta Stilo. S ubytováním v soukromí je to v Itálii složitější než např. v Chorvatsku nebo Rakousku. Pokud budete chtít cestovat bez cestovky, budete se muset na místě obrátit na nějakou místní agenturu nebo zajít do informačního turistického střediska. V červenci a především v srpnu je většinou už všude obsazeno dopředu. Na privátní pláže Vás s největší pravděpodobností se psem nepustí. Se psem můžete na veřejné pláže, pokud to nebude výslovně cedulí zakázáno. Nezapomeňte na mezinárodní očkovací průkaz a nejlépe i na čip.

# 23.04.2008, 10:26.
Jedeme letos úplně poprvé s rodinou do zahraničí, kde máme zaplacený apartmán s rozšířenou polopenzí, včetně cesty. Vůbec nevíme, kolik € bychom si měli vzít s sebou jako kapesné. Můžete prosím napsat alespoň pár základních cen potravin, spíše pečivo, voda, zmrzlina atp., abychom se podle toho mohli nějak rozhodnout? Jedeme na Palmovou Rivieru do Martinsicura. Moc děkuji za případnou odpověď. Klára.

Ceny jsou závislé na sezóně, destinaci, typu obchodu atd. Obecně počítejte s cenami potravin stejně jako v ČR, spíše lehce nad. Výrazně dražší jsou ze základních potravin uzeniny, sýry, mléko, máslo. Chléb (pane) se pohybuje kolem € 1,00, houska (panino) kolem € 0,20, balená voda 6x1,5 l (acqua) kolem € 1,50, zmrlina (gelato) od € 1,00 do € 2,00 atd. Potraviny kupujte v supermarketech (supermercato), zeleninu a ovoce spíše na trhu (mercato). Ceny se mohou samozřejmě lišit, uvádíme ceny, za které jsme nakupovali při našich cestách po jihu Itálie. Doporučujeme si vzít s sebou platební kartu a touto platit všude tam, kde to půjde. Hotovost si ponechávejte jako rezervu.

# 22.04.2008, 18:31.
Chceme při dovolené v Itálii navštívit San Marino a protože jedeme vlastním vozem, chci se zeptat, zda je zde problém s parkováním, zda se platí, případně zda je zde nějaké záchytné parkoviště a zda je to pěšky daleko. Je např. parkoviště u lanovky - i také jak je tato zatížena (vyplatí se zde čekat?) a jaká je přibližná cena? Děkuji. Martin.

Záleží, kdy do San Marina pojedete, zda v sezóně nebo mimo sezónu. Obecně je v San Marinu dostatek parkovišť. Podívejte se na mapu historického centra San Marina, kde jsou tato parkoviště vyznačena. Některá parkoviště jsou určena jen pro autobusy, některá jen pro taxi (seznam). Jsou tam vyznačeny i nejvýznamnější památky. Přímo u lanovky (Funivia) je parkoviště č. 11. Ceny parkovného jsou: 1h = € 1,00, 2h = € 2,00, 3h = € 2,50, 4-6h = € 3,50, 7-24h = € 6,00. Lanovka stojí: nahoru € 2,80, nahoru a dolů € 4,50. Začíná vyjíždět v 7.50 a končí přibližně ve 20.00, v nejvyšší sezóně i hodinu po půlnoci.

# 17.04.2008, 17:36.
Chtěl bych se zeptat, když pojedu za přítelkyní v červnu do Silvi Marina, Abruzzo, Itálie. Kolik stojí mýtné nebo jak se mu na cestě vyhnout? Petr.

Záleží, odkud pojedete. Jsou tři možné varianty: 1. Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brener - Bologna - Pineto 2. Č. Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Pineto 3. Brno - Wien - Villach - Tarvisio - Pineto. Německo: týká se varianty 1, dálniční poplatky se nevybírají. Rakousko - dálnice: potřebujete dálniční známku. 10-ti denní stojí € 7,70. Pokud jedete na víc dní, vyplatí se koupit dvě desetidenní - jedna na cestu tam, druhá na cestu zpět. Ušetříte tak oproti dvouměsíční známce. Rakousko - tunely: ve variantě 1 zaplatíte € 8,00 za průjezd Brennerem, ve variantě 2 zaplatíte € 9,50 za průjezd Taurentunnelem, ve variantě 3 se tunely neplatí. Itálie: ceny mýtného jsou na stránkách společnosti Autostrade. Ve variantě 1 se platí za úsek Brennero - Pineto celkem € 39,80, ve variantě 2 a 3 se platí za úsek Tarvisio - Pineto celkem € 37,50. Z Pineto do Silvi Marina je to už kousek po pobřežní silnici. Ve variantě 2 a 3 jezdíme tak, že sjedeme z Autostrády v Mestre a pokračujeme po pobřežní silnici až do Rimini. Na Autostrádu se napojíme na Rimini-nord. Cena mýtného je potom 11,30 (Tarvisio - Mestre) + 12,70 (Rimini - Pineto) = € 24,00. Mýtné na cestě zpět je stejné. Pokud se budete chtít vyhnout mýtnému, musíte jet po pobřežní silnici, což může být docela náročné - zácpy, omezená rychlost, semafory atd. Východní pobřeží je prakticky jedna velká vesnice. Pokud tuto variantu zvolíte, máte však možnost kdykoliv najet na dálnici, která kopíruje pobřeží stejně jako pobřežní silnice.

# 03.04.2008, 14:39.
Rád bych se zeptal: Kolik stojí kempy v oblasti Dolomit (Cortina di Ampezzo, atd.) a okolo Benátek (Jesolo, atd.)? Děkuji. Petr.

V Cortině např. Camping Olympia: Dospělá osoba: přibližně € 4,50 - € 7,50 (podle sezóny), Dítě do 10 let: přibližně € 2,50 - € 4,00, Stan a auto: € 7,00 - € 9,00. Nejvyšší ceny jsou v srpnu. V Jesolo např. Jesolo International: Dospělá osoba: přibližně € 5,50 - € 11,00 (podle sezóny), Dítě do 5 let: přibližně € 0,00 - € 4,00, Stan a auto: € 13,00 - € 45,00. Nejvyšší ceny jsou o prázdninách. V Mestre např. Camping Fusina: Dospělá osoba: přibližně € 8,00 - € 9,00 (podle sezóny), Dítě do 12 let: přibližně € 4,50, Dítě do 5 let: zdarma, Stan a auto: € 13,50. Nejvyšší ceny jsou o prázdninách. Podrobné informace a odkazy na oficiální stránky kempů v celé Itálii najdete na portále camping.it.

# 01.04.2008, 21:07.
Prosím o radu. S rodinou se chystáme v květnu do Itálie a Švýcarska na individuální zájezd soukromým autem a hledáme nejlevnější ubytování jak v Itálii tak i ve Švýcarsku. Jedeme pouze na týden a proto hledáme ubytování opravdu pouze na jednu max. dvě noci. Máme peníze tak akorát a proto hledáme to nejlevnější. Děkuji moc za info. Zdeněk.

Nejlevnější ubytování hledejte v kempech - camping.it a camping.ch nebo v hostelech - hostel.it a hostel.ch.

# 25.03.2008, 09:52.
Přeji. Našel jsem na netu vaše stránky s radami při cestě do Itálie. Chtěl bych se taky na něco zeptat. Jezdím již několik let vlastní dopravou, ale letos poprvé se chystám vozem na LPG. Vím, že čerpacích stanic s LPG je tam "moře", ale netuším, zda mají stejná hrdla na tankování, jako my v CZ, nebo je potřeba nějaká redukce. Předem děkuji za pomoc a radu. S pozdravem David.

Toto je problém, který se nás při naší cestě do Itálie netýkal, takže nemáme absolutně žádné informace. Informace jsme však pro Vás vyhledali: LPG jako palivo je rozšířený téměř po celém světě. V Evropě není možné čerpat ve Španělsku, Finsku a Islandu. Používají se tři systémy plnění, pro odlišné systémy existují adaptéry k dostání i v ČR např. na lpg.cz. a) italský (kleštinová pistole) - ČR, SR, Itálie, Polsko, Chorvatsko, Slovinsko, Maďarsko a další, převážně čerpání s obsluhou. b) holandský (bajonetový závit) - Nizozemí a Velká Británie, samoobslužné čerpání. c) belgický (převlečná matice) - Belgie a Německo, samoobslužné čerpání. Pokud tedy bez problému čerpáte LPG na našich stanicích, nebudete mít s největší pravděpodobností problém i v Itálii. Vše záleží na tom, jaký systém máte ve svém autě. Případné redukce do jiných zemí si můžete objednat na výše uvedené stránce.

# 22.02.2008, 16:15.
Ještě mám jeden malý technicko-navigační dotaz pro cestu do Itálie: při projíždění přes Vídeň je lepší se držet po sil. č.7 až k Dunaji a tam najet na dálnici (a potom jet pár km podél Dunaje) anebo se snažit sjet z té č.7 už u Wolkersdorfu a najet na dálnici A23, na kterou potom rovnou navazuje A2 na Graz? Máte vyzkoušené obě varianty? Děkuji za odpověď. S pozdravem Zdeněk.

Vždy jsme volili jedinou variantu. Vjeli jsme do Vídně a drželi jsme se navigace směr Graz. Na dálnici jsme se napojili kousek po odbočení z Brněnské ulice, kousek za parkovištěm P+R. Vždy to bylo bez problémů. Ucpanější dálnice bývá až na výjezdu z Vídně. Až bude A23 - severovýchodní obchvat Vídně - kompletně dokončena, bude výhodnější tato varianta. Možná se někdy dočkáme i plánované dálnice z Mikulova, která se právě na A23 napojí.

# 01.02.2008, 11:31.
Zdravím z Brna. Čirou náhodou jsem narazil na Vaše webové stránky o cestování a považuji je za velice zajímavé a čtivé. Chystáme se letos se ženou a dvěma malými dětmi předškolního věku poprvé k moři (tedy ne já a manželka, naše děti poprvé - vlastní dopravou, konkrétně na italskou Palmovou riviéru (přibližně 100 km severně od Gargana). Chtěl bych se Vás proto zeptat na pár věcí: Máte nějakou zkušenost z cesty mimo placené dálnice v úseku Mestre-Ravenna-Rimini (a vyhnout se tak jízdě po dálnici až k Bologni)? Jaké máte zkušenosti s "dospáním se" někde na dálničním odpočivadle či benzínce během nočního přejezdu (při jednom řidiči)? Je to v pohodě? Byli jste někdy v San Marinu? A můžete nám dát ohledně něj nějaké tipy (parkování ap.), rádi bychom se tam cestou stavili. Jak se v Itálii platí mýtné za dálnice - vím že po jednotlivých úsecích, ale je jedno zda "cash" nebo je výhodnější nějaká speciální karta? Děkuji za odpovědi, přeji hodně pohody na dalších cestách. S pozdravem Zdeněk z Brna.

Děkujeme za pochvalu stránek. V Itálii jsme mimo dálnici jezdili především při prvních cestách - jsou popsány na našich stránkách v reportážích. Časem jsem zjistili, že je výhodné jet mimo dálnici jen v některých úsecích a někde si raději připlatit. Z Tarvisia do Mestre jeďte raději po dálnici, zaplatíte přibližně € 11,00 a jste tam za dvě hodiny. Mimo dálnici by vám to trvalo minimálně pět. Dálnice se platí před Mestre, potom se jede kus po bezplatné Tangenciále. Z tangenciály potom sjeďte směr Fusina, Ravenna, Ancona. V Itálii mají špatné značení v tom smyslu, že se nedrží hlavního cíle, jednou je hlavní cíl ten, podruhé onen. V Mestre je ale Ravenna značena na každé křižovatce. V Mestre jsou křižovatky řešeny většinou kruhovými objezdy. Kolem Ravenny vede bezplatný dálniční obchvat a před Rimini je rovněž bezplatná dálnice (jsou to ale spíše čtyřproudové silnice). Na dálnici je vhodné se napojit až na Rimini - nord. Tuto cestu máme docela dobře popsanou na našich stránkách v reportáži Gargano 2007. Včetně způsobu platby na mýtnicích. Při naší první cestě do Itálie jsme spali v kempu ve vlastním stanu na půli cesty. Později jsme však volili variantu spaní na parkovišti na dálnici. Rozhodně nesjíždějte z dálnice. Využijte parkoviště u Autogrillu na Autostrádě. Jsou tam zastřešená stání a je jich dostatek. Nebudete sami, kdo spí v autě. V San Marinu jsme nebyli. Platba mýtného: při vjezdu si vyzvednete lístek z automatu u závory. Závora se otevře a vjíždíte na placený úsek. Při výjezdu jsou mýtné brány označeny symboly. Volte raději ten s penězi a rukou. Znamená to obsluhu. Tady můžete zaplatit platební kartou (výhodný kurz) nebo v hotovosti. Nám se stalo, že tyto byly v určitou dobu všechny zavřeny a byly k dispozici jen vjezdy označené penězi - automat (popsané ve zmiňované reportáži). Rozhodně nejezděte do bran označených TELEPASS (obdoba našeho mýtného pro nákladní vozidla s tím rozdílem, že se jednotka odečte jen při vjezdu a výjezdu) a VIACARD (speciální karty pro platbu mýtného. Nevyplatí se turistům, pokud nevyčerpáte, nikdo vám to nevrátí, pokud přeščerpáte, máte problém).

# 28.01.2008, 09:57.
Chtěla bych se zeptat na ceny mýtného při cestě do Neapole. Děkuji B.

Záleží, odkud pojedete. Ceny uvádíme až po Salerno, v případě že pojedete jen do Neapole, je to o necelé € 2,00 nižší. Ceny mýtného v Itálii najdete na stránkách společnosti Autostrade. Dálnice od Salerna směrem na jih se už neplatí, mýtné se platí zase až na Sicílii. Možné varianty: 1.) ROZVADOV - MNICHOV - INNSBRUCK - NEAPOL. Česká republika - dálniční známka roční 1000 Kč, měsíční 330 Kč, týdenní 220 Kč, Německo - na dálnicích se neplatí, Rakousko - roční € 73,80, dvouměsíční € 22,20, týdenní € 7,70. Vyplatí se koupit dvě desetidenní známky, jednu na cestu tam, druhou na cestu zpět. Lze koupit už v ČR např. na čerpacích stanicích. Označit tak, aby obě pokryly celou dovolenou, tj. i pro případ nepředpokládaného předčasného návratu, Rakousko/Itálie - Brenner, mýtné € 8,00, Itálie - úsek Brennero - Salerno € 54,50. 2.) Č. BUDĚJOVICE - LINZ - SALZBURG - VILLACH - NEAPOL. Dálniční známky jako v předchozí variantě. Rakousko - Taurentunnel (dvojice tunelů pod Katchbergem), mýtné € 9,50. Itálie - úsek Tarvisio - Salerno € 53,20. 3.) BRNO - WIEN - VILLACH - NEAPOL. Dálniční známky jako v předchozích variantách. Dálniční známka je už třeba i pro průjezd Vídní. Rakousko - žádné mýtné v tunelech. Itálie - úsek Tarvisio - Salerno € 53,20. Pro cestu zpět jsou ceny mýtného v Itálii a v tunelech stejné. Uvedené ceny jsou aktuální, optoti loňsku šly mírně nahoru, přibližně 5%. U varianty 3. my volíme kombinaci: Tarvisio - Mestre € 11,30, až na konec Mestre po bezplatné Tangenciále, potom po pobřežní silnici do Ravenny (včetně dvou krátkých dalničních úseků před Rimini a Ravennou, které jsou bezplatné). Z Raveny potom směr Cesena, Perugia, Terni, Orte po bezplatné dálnici. Tato dálnice je dost rozbitá, není to však horší než naše D1. Je třeba počítat s tím, že je třeba jet přibližně max 100 km/h. Úspora oproti variantě 3. je € 30,00, což je v obou směrech € 60,00, což už není zanedbatelné.

# 23.01.2008, 15:26.
Jak se platí dálnice v Itálii? Ben.

Při vjezdu na dálnici jsou mýtné brány, u kterých si vyzvednete lístek. Při výjezdu se potom na základě tohoto lístku zaplatí mýtné. Doporučujeme při výjezdu zpomalit (klidně i zastavit) a zajet do brány označené symbolem peněz a ruky. Tady je obsluha, u které můžete platit v hotovosti i kartou. Automaty neberou všechny karty. Nejezdit do brány s označením TELEPASS nebo VIA CARD. Platba mýtného je popsaná i na našich stránkách, např. v reportáži Gargano 2007. Mýtné si můžete nechat spočítat na stránkách společnosti Autostrade Od Salerna směrem na jih se mýtné už neplatí. Platí se až na Sicílii, kde vzhledem k malým vzdálenostem je cena do € 3,00 za úsek (Messina - Catania nebo Messina Palermo).