ŘÍM 2023 / 6

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2023 / 6

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2023. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete šestou část, ta první je na stránce Řím 2023.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 29.03.2023, 13:19.
Pane Řehůřku, prosila bych o radu, jak se nejlépe dostat z Via del Corso 300 do Via Tunisi 4 - Meeting point přes GetYour Guide. Moc děkuji za odpověď. Petra.

Z Via del Corso přejděte na okraj Piazza Venezia a vydejte se doprava na Via del Plebiscito. U ostrůvku je zastávka autobusu č. 492. Od hotelu je to přibližně 200 m. Jeďte směr Stazione Metro Cipro a vystupte na zastávce Bastioni di Michelangelo. Jděte ve směru jízdy autobusu podél vatikánské zdi a odbočte podél ní doleva po Viale Vaticano směrem k Musei Vaticani. Před Vatikánými muzei odpočte doprava na Via Tunisi a sejděte po schodech přibližně do jejich poloviny. Via Tunisi 4 je po pravé straně. Od zastávky je to přibližně 350 m. Autobus č. 492 jezdí každý den od 5:15 do půlnoci a jeho frekvence je většinou 3 až 5 do hodiny. Můžete použít jízdenku BIT, Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H, CIS nebo . Cesta autobusem trvá přibližně 20 minut. Dejte si samozřejmě dostatečnou rezervu.

# 29.03.2023, 07:19.
Moc děkuji. Ještě mám prosím poslední dotaz. Jsme čtyři a přiletíme o půlnoci a chceme jet taxíkem poblíž Termini. Máte zkušenost, že je lepší si taxi objednat předem nebo je to levnější a bez problémů si ho vzít na místě? Předem objednané taxi stojí příbližně € 83,00. Děkuji. Marcela.

Neměl by být problém si vzít taxi přímo na letišti u terminálů 1 a 3 po příletu. Doporučujeme nastupovat výhradně do bílých taxi s licencí města Říma. Identifikační číslo je na dveřích, na zádi a ve voze. Tam je garantovaná cena € 50,00. Uvedenou cenu si samozřejmě ověřte / dohodněte s řidičem před nástupem do vozidla. Přesné informace najdete na Muoversi in Taxi.

# 28.03.2023, 19:34.
Děkuji. Dívala jsem se na rezervaci a v neděli 2.4. rezervovat nejde. I další neděli v květnu a dále rezervovat nejde. Platí tedy, že je vstup zdarma a rezervace nemusí být? Moc děkuji. Marcela.

První neděli v měsíci je do italských státních muzeích a památek vstup zdarma - seznam, tedy i do Castel Sant' Angelo. Rezervace se v tomto případě neprovádějí. Konkrétně v Římě je první neděli v měsíci zdarma vstup i do městských muzeí a památek.

# 28.03.2023, 13:19.
Moc prosím o pomoc. Jak udělat jen rezervaci na vstup do Andělského hradu? Roma Pass budeme mít. Prošla jsem i stránky přímo hradu, ale všude jsou jen vstupenky, což nepotřebuji. Moc děkuji za odpověď. Marcela.

Viz naše odpověď ze dne 19.02.2023, 14:07. Máte tam přímo odkaz na rezervaci s Roma Pass.

# 27.03.2023, 14:33.
Pri návšteve Ríma chceme na vstupy do múzeí využiť karty ICOM. V ktorých múzeách platia tieto karty? Existuje nejaký zoznam? Ďakujem za odpoveď. Michal.

Vstup zdarma mají členové ICOM v městských muzeích s výjimkami uvedených v podmínkách. Seznam městských muzeí najdete na Musei in Comune Roma. Vstup zdarma mají členové ICOM i do státních muzeích dle podmínek. Seznam státních muzeí najdete na imuseidiroma.it. Vstup zdarma mají členové ICOM i do Vatikánských muzeí dle podmínek.

# 26.03.2023, 22:59.
Chtěla bych se Vás zeptat na otázky ohledně vstupenek. Dcera nám koupila vstupenky do Vatikánu přes Headout. Vstupenka je Last minute na určitý čas. Bohužel anglicky moc neumím, ale po otevření tam není žádný kód, ale jen ID vstupenek. Musíme si vstupenky vyzvednout někde na pokladně nebo nás pustí jen na základě této rezervace a ID čísla? Druhý dotaz se opět týká zakoupených vstupenek. Nyní do Kolosea a Andělského hradu přes aplikaci Get Your Guide. I tam jsem pochopila, že si vstupenky musíme vyzvednout někde u stánku této agentury a né přímo u památky. Jsem z toho trochu zoufalá. Děkuji Vám předem za odpověď. Lenka.

Pokyny by měly být ve voucheru, který jste obdržela e-mailem od Headout. Tento voucher ukážete vytištěný nebo na chytrém telefonu. Dostavit se musíte 15 minut před uvedeným časem. Místo setkání je uvedené na voucheru. Tam by Vás měl čekat průvodce, který Vás provede do Vatikánských muzeí přes vstupní procedury k pokladně, kde obdržíte vstupenky. U standardní vstupenky jdete hned vstupem pro internetové rezervace. V případě Get Your Guide je to vždy popsané u konkrétního produktu v oddíle Meeting Point. U standardní vstupenky do Colosseo jdete přímo do řady označené Ticket Holder and Roma Pass. U standardní vstupenky do Castel Sant' Angelo vymění voucher za vstupenku u vchodu pracovník s cedulkou Loving Rome. Nicméně zkontrolujte si Meeting Point u Vaší konkrétní vstupenky.

# 26.03.2023, 10:13.
Dobrý den z Vatikánu pane Řehůřku. Prosím Vás, chtěl bych se Vás zeptat. Stačí koupit lístek na vlak z Termini do Fiumicino na místě, nebo je nutná on line rezervace? A prosím, jak často a dlouho spoj jede a hlavně, kde najdeme nástupiště na Termini? Odlétáme ve 13 hodin zítra v pondělí 27.března do Prahy. Moc Vám děkuji a přeji krásnou neděli. Vladimír a Gabriela.

Jízdenky stačí zakoupit na místě v automatu nebo na pokladně. Vlaky Leonardo Express jezdí z Termini v intervalech 15 minut, někdy je ten interval 30 minut. Cesta trvá 32 minut. Vlak jezdí většinou až z nástupiště 23, 24. Je to však dobře značené a na začátku nástupiště je asistenční kiosek.

# 25.03.2023, 11:54.
Děkuji za tak rychlou odpověď. Na Get Your Guide sice píšou volné časy, ale koupit to nejde. Zkusila jsem to přes Coopculture, jak radíte. Tam je také vše plné, pouze návštěva s archeologem. Je to vstupenka Kolosseum, Forum, Palatin obyčejné vstupné + návštěva francouzského kolosea. Tak uvidíme. Cestuji s šestnáctiletým synem, Colosseum musí prostě vidět. K tomu určitě zkusíme využít vstup v neděli 2. dubna, jak píšete. Děkuji za pomoc. Je to pro mě velká akce takto sami cestovat. Bude to dobrodružství. Pěkný den a děkuji. Pavlína.

Na Get Your Guide to nemůžete vzdát hned po prvních nezdarech. Pokud zvolíte některé z odpoledních časů, určitě budete úspěšná. Zkoušeli jsme to 1.4. i 3.4. a volná místa tam jsou. Na volnou první neděli v měsíci se rezervace neprovádějí. Při vstupu zdarma do 18 let se rezervace musí provést přes Coopculture.

# 25.03.2023, 10:55.
Letíme na poslední chvíli do Říma, od 1.4. do 4.4. Nejdou nám jíž koupit vstupenky do Colossea, moc vás prosím, lze koupit vstupenky na místě? Bez rezervace? Děkuji za odpověď. Pavlína.

Do Colosseo je rezervace povinná. Rezervaci je možné udělat i na místě, nicméně pokud nejsou volná místa teď, je malá pravděpodobnost, že uspějete na místě. Hledali bychom jiná řešení. Ve Vašem termínu jsou k dispozici vstupenky ještě na Get Your Guide nebo můžete využít volného vstupu první neděli v měsíci 2.4.2023.

# 22.03.2023, 14:00.
V sobotu 26.3.2023 odlétám s rodinou do Říma. Mám dvě děti 15 a 12 let. Jakou jízdenku na MHD by bylo výhodné zakoupit? Mají děti nějaké zvýhodněné jízdné? Chceme navštívit poměrně hodně památek. Děkuji za odpověď. Přeji hezký den. Marie.

Děti do 10 let cestují zdarma v doprovodu platícího dospělého. Starší děti slevy nemají. Nicméně do státních muzeí a památek mají v tomto věku vstup zdarma. Jako jízdenku zakoupit nevíme, protože jste neuvedla délku pobytu. V Římě jsou jízdenky BIT za € 1,50 s platností 100 minut, celodenní jízdenka Roma 24H stojí € 7,00, dvoudenní jízdenka Roma 48H stojí € 12,50, třídenní jízdenka Roma 72H stojí € 18,00 a týdenní jízdenka CIS stojí € 24,00. Poslední jmenovaná jízdenka na rozdíl od předchozích platí do půlnoci sedmého ne. Pro dospělé bude možná výhodný , který obsahuje vstup nebo slevy do památek a vícedenní jízdenku. Rozšířením Roma Pass o Vatikán je .

# 21.03.2023, 12:40.
Koupili jsme si do Kolosea dvě vstupenky Full Experience Ticket with Access to the Arena of the Colosseum na 15.4.2023 v 17:35. Moje otázka zní, zda můžeme navštívit Forum Romanum + Palatine před 17:35 a poté se přesunout ke vchodu do Kolosea nebo musíme zahájit prohlídku v Koloseu a až potom pokračovat na zbytek prohlídek? Popřípadě je závazný termín 17:35 nebo mohu přijít řekněme třeba ve 14:00? Bohužel 16.4. ráno odlétáme zpět do České republiky a dřívější termín prohlídky nebyl. Předem děkuji moc za odpověď. Krásný den. Jana.

Vstupenka je platná dva dny. Obsahuje jeden vstup do Colosseo v rezervovanou dobu a jeden otevřený vstup do archeologické oblasti Foro Romano a Palatino. Do Colosseo musíte jít v rezervovaný čas, do Foro Romano a Palatino kdykoliv před nebo po Colosseo. Od zahájení první prohlídky do ukončení druhé prohlídky musí uplynou maximálně dva dny. Rezervovaný čas vstupu do Colosseo je závazný, musíte se dostavit k uvedenému vchodu v časovém předstihu uvedeným v potvrzení rezervace.

# 20.03.2023, 19:13.
Chtěl bych poprosit o radu, jak cestovat z B&B Hotel Roma Tuscolana San Giovanni, adresa hotelu Via Assisi 51 Roma, na tenisový turnaj Foro Italico. Děkuji za radu a mějte se. Pavel.

Po Via Assisi přejděte ke křižovatce s Via Tuscolana, po které se vydejte doprava. Hned za křižovatkou je zastávka autobusu č. 85. Jeďte směr Termini a vystupte na zastávce Corso / Ss. Apostoli. Na zastávce se vraťte zpět ve směru příjezdu autobusu na okraj náměstí Piazza Venezia a jděte doprava po Via Plebiscito. Na té je po pravé straně zastávka autobusu č. 628. Jeďte směr Volpi / Farnesina a vystupte na De Bosis / Stadio Tennis. Autobus č. 85 jezdí v pracovní dny od 5:30 do půlnoci, nejezdí v sobotu a v neděli. Autobus č. 628 jezdí každý den od 5:30 do půlnoci. Každodenní varianta je jít po Via Assisi přes křižovatku s Via Tuscolana a pokračovat po Via Veturia. Ta Vás dovede na Via Appia Nuova, na které je po levé straně stanice metra A Furio Camillo. Metrem jeďte směr Battistini a vystupte na Ottaviano. Tady přejděte na Via Barletta, kde je zastávka autobusu č. 32. Jeďte směr Stazione Saxa Rubra a vystupte na zastávce De Bosis / Stadio Tennis. Metro A jezdí každý den od 5:30 do 21:00, v pátek a v sobotu do 1:30. Autobus č. 32 jezdí každý den od 5:30 do půlnoci. V obou případech zvládnete celou trasu na jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Můžete samozřejmě použít i jízdenky Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H, CIS nebo .

# 20.03.2023, 17:14.
Mohl byste mi prosím poradit, jak se z letiště Fiumicino dostanu do hotelu Morgana na Via Filippo Turati 31/37? Přiletíme před půlnocí, tak tam chceme být co nejrychleji. Předem moc děkuji. S pozdravem Silvie.

V tomto případě se musíte dostat na Termini. Nejrychlejší je vlak Leonardo Express, poslední však jede ve 23:53 a na Termini je v 0:25. Jízdenka stojí € 14,00. Později jezdí autobusy. Poslední autobus jede v 0:30 a na Termini je v 1:45. Jízdenka stojí € 6,00. Noční autobus Cotral jede na Termini v 1:45. Vaše ubytování je jen kousek od nádražní haly. Z Via Giovanni Giolitti přejdete po Via Gioberti na Via Filippo Turati, po které se vydáte doleva. Hotel je po levé straně.

# 18.03.2023, 17:50.
Chtěla bych si zarezervovat lístky do Colossea na květen 2023. V rezervační tabulce na Coopculture jsou termíny na květen a dál bílé. Mohu se zeptat, co to znamená? Budou uvolněné později? A pokud ano kdy, abychom o to nepřišli? Děkuji za radu. Hezký den. Kateřina.

Rezervaci do Colosseo je na Coopculture možné udělat maximálně s měsíčním předstihem. Pokud se Vám nepodaří rezervovat požadovaný termín, zkuste ještě Get Your Guide.

# 17.03.2023, 23:33.
Děkuji za skvělé informace. Mám ještě dotaz. Jak dojedu nejlevněji na pláž v Lido di Ostia ze stanice Ottavia a z pláže následně na letiště Fiumicino? Mám půl dne volno. Je to reálné? Děkuji. Kateřina.

Stanice Ottavia a Lido di Ostia jsou v tarifním pásmu Metrebus Roma. Lze tedy využít jízdenky BIT, Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H, CIS nebo . Z Ottavia můžete jet vlakem do Ostiense, odtud přejít na Porta San Paolo a pokračovat městským vlakem do Lido di Ostia. Z Lido di Ostia Centro potom jezdí autobusy Cotral na letiště za € 1,30.

# 16.03.2023, 07:46.
Prosím o informaci, kde nejlépe zaparkovat s obytným automobilem při tří až čtyřdenním pobytu v Římě. A zda je vjezd do Říma zpoplatněný. Děkuji. Jan.

Parkoviště pro obytné automobily najdete na Caper Online - Sosta / Aree Sosta Camper / Cerca. Do vyhledávacího pole zadejte Roma. Vyberte si Vám vyhovující parkoviště zdarma nebo placené a s požadovaným rozsahem služeb. V Římě jsou ZTL zóny. Na výše uvedených stránkách najdete mapy, časy a podmínky pro vjezd do těchto zón.

# 15.03.2023, 23:17.
Prosím o tip, jak se dostat v noci z letiště Fiumicino do Ostie, La Finestra sul Mare. Letadlo přiletí ve 23:30. Budu cestovat s dítětem, tak hledám nejlepší variantu. Děkuji. Pavla.

Bohužel poslední autobus Cotral odjíždí z letiště Fiumicino do Lido di Ostia ve 23:30. Budete muset cestovat přes Termini. Jede tam v 0:30 autobus za € 6,00. Z Termini už musíte pokračovat městskou dopravou. Nejdříve nočním autobusem n8, n11, n98 nebo n716 na Piazza Venezia a odtud nočním autobusem na Vega / Rande, což je jen 100 m od La Finestra sul Mare ve směru jízdy autobusu. Vzhledem k dítěti však doporučujeme volit taxi.

# 15.03.2023, 08:47.
Prosím o radu s nákupem lístku do Kolosea. Nikde jsem neobjevila přesný čas, v kterou hodinu jsou lístky uvolněny do prodeje. Přijde mi, že je to v 7:00, ale před sedmou hodinou ránou bývá stránka parcocolosseo.it nedostupná a po sedmé hodině už jsou volné lístky pouze na pozdější dopoledne. Verze Full Experience Ticket with Access to the Arena and Underground of the Colosseum je vyprodaná rovnou. Potom mám ještě otázku ke vstupenkám zdarma pro děti do 18 let. Překvapilo mě, že zatímco běžné vstupenky pro dospělé jsou k dispozici v několika časových oknech, tak volná pro dítě je k dispozici pouze v 18:00. Dívám se na duben. Děkuji. Lucie.

Informaci o čase uvolnění vstupenek do prodeje nemáme. Nicméně doporučujeme rezervace provádět přes Coopculture. Pokud z nějakého důvodu nebudou vstupenky k dispozici, doporučujeme se ještě podívat na Get Your Guide. Volné vstupenky jsou vázané na datum návštěvy, přičemž čas je volný od otevření po uzavření vstupních bran. Rezervace na 18:00 je jen formální. Děti mohou jít s Vámi ve Vašem rezervovaném čase.

# 14.03.2023, 20:20.
V polovině dubna letíme na čtyři dny do Říma s téměř dvouletou holčičkou. Bereme nosítko, ale abychom se úplně nezničili - já jsem k tomu ještě těhotná, tak chceme vzít kočárek. Je možné jet s kočárkem do Kolosea a Sixtinské kaple? Nebo alespoň je možnost ho někde v blízkosti bezpečné uložit? Moc děkuji za odpověď. Petra.

Viz naše odpověď ze dne 02.02.2023, 23:34 a 31.01.2023, 10:35.

# 14.03.2023, 10:28.
Chtěla bych se zeptat, zda existuje jiná slevová karta na památky v Římě, která je na delší dobu než 3 dny, jako je Roma Pass. Budeme tam 4 až 5 dní. Děkuji a přeji krásný den. Kateřina.

K dispozici je Rome City Pass, která je na 1 až 7 dnů. Cena této karty se pohybuje od € 76,90 do € 131,90. Veškeré informace najdete na výše uvedených stránkách.

# 14.03.2023, 09:23.
Pane Řehůřku, dne 26.4. se chystám s přítelem do Říma. Přiletíme tam kolem 15:00 na letiště Fiumicino. Ráda bych se ubytovala v hotelu na pobřeží nebo prostě blízko moře, abychom si ho alespoň na chvilku užili a druhý den ráno bych chtěla jet do centra. Vracíme se 27.4. večer, takže opravdu jen tak na skok. Nikdy jsem takhle nikde nebyla a mám trochu obavy ze spojení z letiště do hotelu a potom z hotelu do centra. Pokud byste mi doporučil nějakou trasu, konkrétní spojení, nebo itinerář, byla bych Vám vděčná. Moc děkuji. Hana.

Z pohledu spojení letiště - pobřeží - centrum - letiště doporučujeme se ubytovat v Lido di Ostia. Ubytování najdete na Booking. Z letiště tam jezdí autobusy Cotral. Jízdenka stojí € 1,10. Autobus Vás zaveze do centra k vlakové stanici Lido Centro. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Do centra Říma se potom dostanete vlakem Metromare (dříve Roma Lido), který provozuje společnost Cotral. Jízdenka stojí € 1,50. Konečná stanice je Porta San Paolo, která je u stanice metra B Piramide. Zpět na letiště se potom dostanete podle toho, kde se budete pohybovat. Např. z Trastevere vlakem Trenitalia za € 8,00, z Termini autobusem za € 6,00, atd.

# 13.03.2023, 15:00.
Děkuji za odpověď. Ano, o pozastavení jsem si přečetla, ale nerozumím tomu, co to pro mě znamená. Sledovala jsem oficiální stránky Kolosea a lístky vůbec na hlavním webu v nabídce nebyly a na přehledné tabulce ohledně prodeje a dostupnosti lístků toto datum svítí bílou barvou. Nikoli červeně = vyprodané, nikoli zeleně = k dispozici, ani není šedě = prodej nespuštěný. Bílé jsou jen první neděle v měsíci a ty jsou zdarma. Takže jsem se právě chtěla zeptat zda s tím nemáte zkušenost? Současně jsem se dočetla na oficiálních stránkách Kolosea, že mají zavírací pouze asi dva dny v roce kolem Vánoc a Nového roku. Nevíte, zda tedy lístky budou ještě do prodeje uvolněné? Nemáte prosím zkušenost s návštěvou v období Velikonoc? Celkem mě to mrzí, Koloseum jsme velmi chtěly s dcerou navštívit a předem nikde nebylo upozornění, že by přes Velikonoce měl být problém s přístupností a otevřením. Ještě jednou děkuji za Vaše odpovědi a ochotu pomáhat. S pozdravem a přáním pěkného dne Markéta.

Bíle neznamená zdarma, ale že nelze rezervovat. Současně také nešlo rezervovat a ani nebude možné rezervovat. Jedním z takových dnů jsou i dny, kdy je zavřeno - např. 25.12. nebo je vstup zdarma, např. první neděle v měsíci. Záměrně píšeme např., protože vstup zdarma bez rezervace může být i některý jiný den, stejně tak zavřeno může být jiný den než je v obecném kalendáři. Ten 7. duben je pravděpodobně právě tím dnem. Ono je to i logické. Pokud tam večer probíhá nějaká akce, tak celý den zabere příprava. Po pandemickém období je velký zájem o návštěvu památek, maximalizované je to samozřejmě i kolem Velikonoc, kdy obrovské množství návštěvníků míří do Vatikánu a s tím spojují i návštěvu top památek, ke kterým Colosseo bezesporu patří.

# 13.03.2023, 14:24.
Pane Řehůřku, chtěla bych Vás moc poprosit o radu, jak se dostat z letiště Fiumicino do ubytování ve čtvrti Trastevere na adrese Via Giacomo Medici 1a, 00153, Řím. Dále, když budeme mít Roma Pass, a chceme ho nejspíše využít na vstup do Colossea, musím i tak vstupenky zarezervovat? Zkoušela jsem, ale ještě to asi na 16. dubna není možné. Nemáte prosím tip, jak nejlépe rozplánovat výlet do Říma, když máme pobyt od 16. do 19. dubna? Časy letu nám zatím stále mění, ale s tím, že bychom chtěli asi první a poslední den strávit procházkami kolem čtvrti Trastevere. Klidně prosím i o tipy mimo turisticky vytížené památky. Děkuji za Váš čas. Hezký den. Tereza.

Vhodným spojením je vlak FL1 za € 8,00. Vystoupit musíte na Trastevere. Jízdní řády najdete na Trenitalia. Z Piazza Biondo Flavio před vlakovou stanicí jezdí autobus č. 871 směr Carini / Bonnet. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Vystoupit musíte na konečné. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu a hned odbočte doprava. Dojdete ke zdi parku, podejděte pod akvaduktem a odbočte doleva na Via Pietro Rosseli, na kterou navazuje Via Giacomo Medici. Vaše ubytování je před křižovatkou po pravé straně. Rezervace do Colosseo je povinná. Musíte ji mít i s . Přímo v rezervační nabídce jsou dva produkty s Roma Pass - zdarma a se slevou. Rezervační poplatek je € 2,00. Doporučujeme si rezervaci provést co nejdříve, jak se v nabídce objeví, zájem je veliký. Určitě jeden den věnujte Colosseo + Foro Romano + Palatino a druhý den Vatikánu. K tomu si potom můžete přidat na doplnění programu menší památky, případně muzea v blízkém okolí.

# 13.03.2023, 13:21.
Chcel by som Vás poprosiť o jednu informáciu. Ako sa dostanem z diaľnice A24 z Terama na najbližšiu zastávku metra v Ríme? Nechcem ísť autom do mesta, keď mám možnosť parkovať a pokračovať v prehliadke mesta metrom. Za informácie Vám vopred ďakujem. Ján.

V Římě je hustá síť parkovišť spravovaných provozovatelem městské dopravy, které jsou u stanic metra a kde zaplatíte jen symbolickou částku za parkování. Z dálnice A24 bude pro Vás asi nejlepší zaparkovat na některém parkovišti u stanice metra B Ponte Mammolo. Z dálnice A24 sjeďte na sjezdu Togliatti a pokračujte po Viale Palmiro Togliatti. Už na této ulici uvidíte směrovky na parkoviště i se symbolem metra. Na Ponte Mammolo jsou parkoviště dvě. Ponte Mammolo 1 na adrese Via delle Messi d'Oro 169, které má kapacitu 1317 míst a parkoviště Ponte Mammolo 2 na adrese Via Salvatore Valitutti 11, které má kapacitu 271 míst. Obě jsou otevřená v pracovní dny v době od 6:00 do 22:00. Za parkování do 12 hodin zaplatíte € 1,50 a za parkování do 16 hodin zaplatíte € 2,50. Mimo uvedenou dobu je parkování zdarma. O kousek dál je ještě parkoviště Rebibbia na Via Casal de' Pazzi 8, které má 469 parkovacích míst a otevřené je každý den od 5:15 do 0:15. Cena je stejná. Mimo uvedenou dobu je parkování zakázané.

# 12.03.2023, 09:32.
Moc Vám děkuji za Vaši odpověď. Ještě prosím, díval jsem se, že by se ten den 25. března v sobotu dala navštívit Kapitolská muzea. Poradíte mi prosím, jak na to? Nevím, jak zadat počet vstupenek - dva kusy s Roma Pass. Ještě jednou krásný den. Vladimír.

Do Musei Capitolini je rezervace s Roma Pass doporučovaná. Rezervovat vstup můžete přes Vivaticket. Ze seznamu muzeí vyberete Musei Capitolini, následně kliknete na Prenota a vyberete počet osob pro zobrazení volných termínů, datum a čas. Rezervovat může pouze registrovaný uživatel.

# 12.03.2023, 08:08.
Pane Řehůřku, krásné nedělní ráno. V prvé řadě bych Vám chtěl moc a moc poděkovat, za manželku i za sebe, za odpověď, kterou jste nám sdělil. Informace, které nejenom nám poskytujete, jsou báječnou pomůckou na cestu. Takže ještě jednou moc děkujeme. Máme dnes jinou prosbu. Zakoupili jsme si Roma Pass, ale termíny na víkend od 25. do 26.3.2023 jsou do Kolosea již vyprodané - online rezerace. Je možné i tak Roma Pass použít po vystání fronty? Modlím se za Vaši odpověď ano. A pokud tomu tak prosím pane Řehůřku je, je jedno do které řady si stoupneme? Myslím to tak, že by teoreticky po vystání fronty u pokladny řekli, vy máte Roma Pass to je jiná pokladna, musíte si stoupnout tam a tam na její konec. Nebo nám v tu chvíli nebude - a toho se obáváme - Roma Pass k ničemu? Moc Vám děkuji za Vaši odpověď a přeji klidný a krásný den. Vladimír.

Bohužel uvedené termíny jsou už kompletně zarezervované. K dispozici jsou ještě vstupy s audioprůvodcem, ty ale už jen po jednom vstupu. Na Coopculture je lze zakoupit za rozdílovou cenu se vstupem zdarma pro mladé do 18 let a další oprávněné kategorie. K dispozici jsou na tento termín ještě produkty Rome: Colosseum and Roman Forum Ticket with Multimedia Video. Pokud tedy chcete navštívit Colosseo v uvedeném termínu, je to možné s tímto produktem. V ceně potom můžete navštívit jinou památku. Na to, že si vystojíte frontu a vstoupíte do Colosseo bychom nespoléhali. V tomto termínu bude vždy naplněná kapacita rezervacemi.

# 11.03.2023, 20:56.
Předně bych chtěla poděkovat za všechny rady, které zde poskytujete. A současně bych i já poprosila moc o radu. Máme naplánovanou cestu do Říma na 7.4. v pátek před Velikonocemi a chtěly bychom s dcerou ve věku 12 let navštívit Koloseum, ideálně po 14. hodině i arénu a podzemí, jak zde v odpovědích doporučujete. Jiný den bohužel nemůžeme. Načetla jsem si u Vás informace, kde lístky koupit, ale nedaří se mi to. Poradíte mi prosím? Nebo tento den lístky k dispozici nebudou? Zavřeno jsem četla, že by být nemělo. Ani nikde nebylo toto datum uvedeno, že by měl být s návštěvou problém. Předem mnohokrát děkuji. S pozdravem a přáním pěkných cestovatelskych zážitků Markéta.

Prodej vstupenek do Colosseo na 7. dubna 2023 byl aktuálně pozastavený. Zpráva byla zveřejněná na Coopculture. Souvisí to s La Via Crucis di Roma ve 21:15, která probíhá v Colosseo každý Velký pátek a uvnitř Colosseo je tato oslava nepřístupná veřejnosti. Z toho důvodu se většinou Colosseo uzavírá už v poledne, letos je to zřejmě jinak. Oslavy se můžete zúčastnit v prostorách před Colosseo.

# 11.03.2023, 14:27.
Ráda bych věděla, jak se dostat nejlevněji z letiště Fiumičino do stanice Ottavia? Přilétáme s dětmi v pondělí kolem 17:35. Je lepší jet autobusem a metrem nebo vlakem? Děkuji. Kateřina.

Nejlepší spojení je vlakem Trenitalia FL1 na Trastevere a odtud FL3 na Ottavia. Jízdenka stojí € 8,00. Děti do 4 let cestují zdarma bez nároku na sedadlo, děti ve věku 4 až 15 let cestují s 50% slevou. Vlaky odjíždějí z letiště v 18:12, 18:42, atd. Čísla vlaků najdete v jízdních řádech na výše uvedených stránkách.

# 10.03.2023, 21:04.
Mohl byste mi prosím poradit, zda je moudré jet do Říma v termínu od 5.4. do 9.4.2023, tedy na Velikonoce? Máme očekávat, že na začátku nastoupíme do davu lidí a na konci z něho vystoupíme? Je vůbec reálné se dostat k památkám, včetně Vatikánu? A druhý dotaz. Jakou byste doporučil dopravu ve chvíli, kdy je odlet z letiště Fiumicino naplánovaný na 6:15 ráno? Je možné se na letiště dostat v noci bez využití taxi? Předem velice děkuji za Váš čas. Blanka.

Velikonoce jsou samozřejmě pro návštěvu Říma kritickým termínem, pokud tam nechcete právě kvůli návštěvě velikonočního Vatikánu, potom je na zvážení, zda nezvolit jiný termín. Reálné se dostat k památkám samozřejmě je, nicméně musíte počítat s tím, že stejný nápad bude mít více lidí než v běžných termínech. V nocí jezdí po Římě noční autobusy označené n, např. n1, n2 atd. Většina z nich jezdí přes Termini, odkud potom jezdí na letiště Fiumicino noční autobusy Cotral. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 09.03.2023, 22:16.
Chtěl bych se zeptat ohledně MHD v Římě. Když přiletíme, budeme mít každý velký kufr, tak se chci zeptat, zda se v MHD platí něco speciálně navíc za zavazadla, nebo si stačí koupit jízdenku za € 1,50 a zavazadlo je zahrnuté. Z Termini totiž pojedeme dál na ubytování metrem a nerad bych platil pokutu. Děkuji. Tomáš.

Každý cestující má povolenou bezplatnou přepravu jednoho zavazadla nepřesahujícího rozměry 50x30x25 cm. Za přepravu dalších zavazadel a zavazadel přesahujících tyto rozměry se platí standardní jízdenka. Přeprava zavazadel přesahující rozměry 80x45x25 cm je zakázaná. Výjimkou jsou hudební nástroje, kde je limit 150x50x20 cm. Zavazadla musí být během cesty umístěná tak, aby neomezovala ostatní cestující. Složené dětské kočárky jsou přepravované zdarma.

09.03.2023, 11:58.
Budeme 7.5.2023 v Římě. Chci se zeptat, zda se vstup zdarma první neděli v měsíci vztahuje i na Koloseum - Forum Romanum - Palatin? A pokud ano, zda je i pro tento den potřeba provést rezervaci online a zda je kvůli množství lidí vůbec návštěva Kolosea v tento den reálná. Děkuji moc za odpověď. Ilona.

Ano, vzahuje. Rezervace se tento den neprovádějí. Bude tam samozřejmě hodně lidí, doporučujeme zahájit prohlídku v Colosseo hned ráno. Volné vstupenky je možné vyzvednout v pořadí jak přijdete na pokladně na Piazza del Colosseo v blízkosti Tempio di Venere e Roma. Volné vstupenky si vyzvedávají i držitelé Membership Card a . Během této neděle je umožněný vstup jen v rozsahu základní vstupenky.

# 09.03.2023, 11:29.
Ráda bych se Vás zeptala, jakým způsobem je možné se dostat z letiště Fiumicino do čtvrti Municipio Roma XV, konkrétně do ulice Via Pier Luigi Sagramoso nebo alespoň někam k Olympijskému stadionu? A jakou linku autobusové dopravy je možné využít k přesunu do centra města? Předem velice děkuji za případnou reakci. Eva.

Optimální spojení je vlakem FL1 na Trastevere, odtud vlakem FL3 na Gemelli. Jízdenka stojí € 8,00. Jízdní řády najdete na Trenitalia. Ze stanice Gemelli přejděte na Via della Pineta Sacchetti, odkud odjíždí ze zastávky Pineta Sacchetti / Gemelli autobus č. 446 směr Mancini. Vystoupit musíte na zastávce Orti Farnesina / R. Farnese. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Odtud potom jděte ve směru jízdy autobusu po Via degli Orti della Farnesina, na křižovatce odbočte doprava na Via Ranuccio Farnese, následně doprava a hned doleva na Via OttavioRagni a na křižovatce doprava na Via Pier Luigi Sagramoso. Autobus č. 446 jezdí každý den od 5:30 do půlnoci. Můžete jet také z letiště autobusem za € 7,00 a vystoupit na Aurelia. Po Circonvallazione Aurelia přejděte k metru A a ještě o kousek dál k autobusovému terminálu. Odtud jezdí již zmiňovaný autobus č. 446. Do centra se nejlépe dostanete tak, že půjdete na zmiňovanou zastávku Orti Farnesina / R. Farnese a odtud pojedete autobusem č. 301, 446 nebo 911 na De Bosis, kde přestoupíte na autobus č. 32, který Vás zaveze na Ottaviano. Odtud jezdí metro A, kterým se dostanete už na mnoho dalších míst. Lze odtud také dojít pěšky do Vatikánu.

# 08.03.2023, 20:19.
Pane Řehůřku, rádi bychom Vás poprosili o radu, která se týká naší nadcházející cesty do italské metropole. Náš pobyt začíná v pátek odpoledne a končí v pondělí v poledne. Prosím Vás, jak se dostaneme z letišě Fiumicino do místa ubytování: Via di Ripetta, 12 Int 2, Spagna, Řím - Ripetta Luxury Del Corso. A vlastně jak se pohybovat v areálu letiště, respektive odkud nám pojede letištní autobus? K vlaku nebo autobusu do centra. Je pravda, že poslední neděli v měsíci, což bude 26. března 2023, je vstup do vatikánských památek volný? Ale rezervace je nutná, že? Pokud ano, stačil by nám Roma Pass? Rezervace do římských památek je nutná i s Roma Pass? Předem Vám moc děkuji za Vaši odpověď a přeji pevné zdraví a vše dobré. Gabriela.

Vaše optimální trasa z letiště Fiumicino vede přes Termini. Jeďte autobusem za € 6,00 a odtud pokračujte metrem A na Flaminio. Jízdenka stojí € 1,50. Z metra přejděte na Piazzale Flaminio, projděte bránou Porta del Popolo na Piazza del Popolo a přejděte náměstí na Via di Ripetta. Vaše ubytování je po levé straně. Zastávka autobusu na letišti je před terminálem T3, stanoviště č. 14. Vyjdete z haly a vydáte se doprava. Stanoviště jsou šikmo ke komunikaci pod viaduktem. Ze stanoviště č. 12 odjíždí na Termini také za € 7,00. Pokud byste jela tímto autobusem, můžete vystoupit na zastávce Via Aurelia a po Circonvallazione Aurelia přejít k metru A Cornelia a odtud pokračovat metrem na Flaminio. Volný vstup poslední neděli v měsíci se týká Vatikánských muzeí, ne obecně památek. Např. vstup do Baziliky je zdarma každý den, platit však musíte např. nekropoli nebo výstup do kopule. Poslední neděli v měsíci se ve Vatikánských muzeích rezervace neprovádějí. Musíte si vystát frontu, která však postupuje rychleji, protože se nekupují vstupenky. se týká Říma, ne Vatikánu. Ve Vatikánu můžete využít , jejíž součástí je i Roma Pass. S Roma Pass je nutná rezervace těch památek, kde je rezervace povinná. Z nejnavštěvovanějších se to týká Colosseo, Galeria Borghese nebo o víkendu Pantheonu.

# 08.03.2023, 08:56.
Ráda bych si u vás potvrdila informaci, která se týká první neděle v měsíci. Je prosím pravda, že mají některé památky a muzea vstup zdarma? Konkrétně mě zajímá, pokud tomu tak je, zda je vstup zdarma i do Vatikánských muzeí a pokud ano, zda je možné se tam dostat, nebo je tam taková fronta, že je to nereálné. Mnohokrát předem děkuji za odpověď a přeji krásný den. Tereza.

První neděli v měsíci je volný vstup do italských státních muzeí a památek. Vatikánských muzeí se to netýká, tato jsou ve státě Vatikán. Nicméně volný vstup do Vatikánských muzeí je poslední neděli v měsíci, kromě té prosincové, kdy je volný vstup předposlední neděli, tj. 24.12.2023. Vzhledem k tomu, že je vstup zdarma, počet návštěvníků je vyšší než za běžného provozu. Nekupují se však vstupenky, fronta ubíhá tedy rychleji. Návštěva je reálná, doporučujeme jít hned brzy ráno. Poslední neděli v měsíci, kdy je vstup zdarma, je otevřeno od 9:00 do 14:00, poslední vstup je ve 12:30.

# 07.03.2023, 09:32.
Moc Vám děkuji za užitečnou radu, jak rezervovat Pantheon. Prosím, mohu se ještě zeptat, zda máme vůbec šanci dostat se do Vatikánských muzeí v neděli 26.3.2023? Měl by být volný vstup, ale obávám se, že z toho důvodu tam budou davy lidí. Bohužel jiný den než v neděli tam jít nemůžeme. Chceme být už na 7:00 v Bazilice. Prosím, jak dlouho může zabrat prohlídka Baziliky včetně kopule? Přibližně 1 hodinu? Pokud budeme tedy kolem 8:30 u Vatikánských muzeí, je reálné, že tam nebudou několikahodinové fronty v tomto období? A potom bych se ještě ráda zeptala, zda je možné někde v blízkosti ulice Via del Paradiso, kde jsme ubytovaní, uschovat kufry, abychom ještě mohli využít den před odletem a nemuseli jet kvůli uschování na nádraží a zpět. Mnohokrát děkuji a přeji krásný den. Valerie.

V neděli 26.3.2023 je vstup do Vatikánských muzeí zdarma, rezervace se neprovádějí. Nicméně fronta postupuje rychleji než během běžných dnů, protože se nekupují vstupenky. Šance tedy je, ale návštěvníků bude hodně. Otevřeno je od 9:00 do 14:00, poslední vstup je ve 12:30. Čas strávený v Bazilice není nijak limitovaný, je tedy na Vás, kolik času prohlídce věnujete. Minimálně však včetně kopule počítejte se 2 hodinami, spíše o něco více. O úschovně zavazadel víme na druhém břehu řeky Tibery, 750 m od Via del Paradiso. Musíte jít k Tibeře a přejít po Ponte Sisto. Po Via di Ponte Sisto dojdete na Piazza di San Giovanni della Malva. Úschovna je po pravé straně. Otevřeno je od 6:00 do půlnoci a je samoobslužná. Ceny najdete na výše uvedených stránkách, odvíjejí se podle velikosti zavazadla.

# 06.03.2023, 09:31.
Pane Řehůřku, chtěl bych se zeptat, zda nevíte, zda je možné si vyzvednout Roma Pass o den dříve, než jsem uvedl při online koupi do formuláře? Roma Pass 48 jsem si omylem objednal pře internet na 21.3.2023 s tím, že si ho vyzvednu v PIT Infocentru Minghetti, Via Marco Minghetti. Až poté jsem si uvědomil, že ho potřebuji již o den dříve. Pokud by to nešlo, dá se termín vyzvednutí Roma Passu nějak dodatečně změnit? Moc děkuji za odpověď. S pozdravem a přáním příjemného dne Aleš.

můžete vyzvednout nejdříve 24 hodin od data nákupu a použít nejpozději do šesti měsíců. Platit začíná od data validace. Změnu data a času vyzvednutí doporučujeme oznámit na e-mail uvedený ve FAQ 8.2 na oficiálních stránkách Roma Pass.

05.03.2023, 20:26.
Ráda bych se zeptala, jakým způsobem lze rezervovat online vstup do Pantheonu. Dočetla jsem se, že vstup je zdarma, ale pokud vyjde na víkend nebo svátek, což je náš případ, tak je nově povinnost rezervovat si minimálně den předem vstup. Na oficiálních stránkách Pantheonu jsem našla pouze rezervaci s audioprůvodcem za € 8,50, nikde nemohu najít rezervaci času bez průvodce. Mám to tedy chápat, že prostě o víkendu to není tím pádem zdarma, ale minimálně za těch € 8,50? Moc děkuji. Valerie.

Odkazy na víkendové online rezervace do Pantheonu jsou na oficiálních stránkách Pantheon Roma. Bohužel odkaz z této oficiální stránky na online rezervaci na stránkách provozovaných Ministerstvem kultury není funkční. Existuje ještě alternativní možnost přímo na stránkách Ministerstva kultury - link visitors. Odkaz na rezervaci v tomto případě funguje.

# 05.03.2023, 18:39.
Ráda bych Vás požádala o radu, jak se můžeme dostat z letiště Ciampino na adresu Viale Marco Polo v Římě v termínu 12.5.2023, přílet 16:35 hodin. Děkuji. Příjemný večer. Jitka.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta'. Odtud pokračujte metrem A na Termini, kde přestupte na metro B a pokračujte na Piramide. Celou trasu zvládnete na jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Její platnost je 100 minut. Ze stanice metra vyjděte na Piazzale Ostiense. Z tohoto náměstí vychází po pravé straně Viale Marco Polo. Alternativně můžete jet z letiště autobusem č. 720 na Laurentina a odtud metrem B na Piramide. Jízdenka je stejná.

# 04.03.2023, 16:40.
Pane Řehůřku, děkuji za vaši předchozí odpověď ohledně parkování v Římě. Zapoměla jsem se zeptat na parkování aut s pohonem na LPG, italsky GPL, v parkovacích domech, či podzemních garážích. Je těmto autům dovoleno zde parkovat? Nebo musíme parkovat venku? Našla jsem parkování Parcheggio Atac Cinecitta', ale nevím, zda nás tam pustí. Děkuji za odpověď. Eva.

Obecně mohou parkovat vozidla s LPG na venkovních parkovištích a na parkovištích, která mají nadzemní podlaží. Parkoviště ATAC Cinecitta' má pouze podzemní podlaží. Nicméně Parkomedia u tohoto parkoviště uvádí, že v prvním podzemním podlaží mohou parkovat automobily na LPG vybavené bezpečnostním systémem dle předpisu ECE/ONU 67-01. U této informace odkazují na svou informační linku.

# 03.03.2023, 10:19.
Moc děkuji pane Řehůřku. To už je panika způsobá ještě loňskými covidovými opatřeními ve Florencii. Dovolte, abych vás ještě zneužila na obligátní dotaz. Jak se nejlépe dostat z letiště Fiumicino k ubytování na Campo de' Fiori? Nevím, zda je nutné jet až na Termini, anebo lze jet jinak? Zasílám moc pozdravů a těším se do Říma. Sylva z Prahy.

Přes Termini je to většinou nejpřehlednější a jezdí tam nejvíce spojů. Doporučujeme cestovat autobusem Terravision za € 6,00 nebo SIT Bus Shuttle za € 7,00. Oba Vás zavezou do jedné z ulic vedle nádražní haly. Z Termini potom můžete jet autobusem č. 40 směr Borgo Sant' Angelo a vystoupit na Argentina. Odtud musíte jít ve směru jízdy autobusu ke kostelu Sant' Andrea della Valle - tady odbočte doleva a přes Piazza del Paradiso a Via del Biscione dojdete na Piazza Campo de' Fiori. Můžete jet také autobusem č. 64 směr Piazza Stazione San Pietro a vystoupit na Corso Viitorio Emanuele / S.A. Della Valle. Odtud musíte jít ve směru příjezdu autobusu ke kostelu Sant' Andrea della Valle - tady odbočte doprava a jděte stejně jako v předchozím případě. Můžete jet také autobusem č. 70 směr Clodio a vystoupit na Rinascimento. Odtud musíte jít ve směru příjezdu autobusu ke kostelu Sant' Andrea della Valle - tady jděte po jeho pravé straně stejně jako v předchozích případech. Pokud nechcete cestovat přes Termini, můžete z autobusu SIT Bus Shuttle vystoupit na Crescenzio a ze zastávky na protější straně ulice jet autobusem č. 492 směr Stazione Tiburtina a vystoupit na zastávce Rinascimento. Odtud musíte jít ve směru jízdy autobusu ke kostelu Sant' Andrea della Valle - tady jděte po jeho pravé straně stejně jako v předchozích případech. Jízdenka BIT stojí € 1,50.