ŘÍM 2023 / 5

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2023 / 5

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2023. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete pátou část, ta první je na stránce Řím 2023.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 24.04.2023, 00:30.
Dne 8.5.2023 chceme jít na prohlídku Colossea. Jsme dva dospělí - muž a žena a 4 děti do 18 let. Děti a ženy mají 8.5. vstup zdarma. Máme tedy zakoupenou jen jednu vstupenku na určitý čas - 13:20 hodin. Zbylé volné vstupenky pro 4 děti a ženu se dají vyzvednout jen fyzicky na místě, je to tak? Volné vstupenky nejsou totiž na oficiálním webu Coopculture od 1.5. vůbec k online zamluvení. Tzn. těchto pět volných vstupenek si vyzvedneme a automaticky dostaneme u vstupu do Colossea? Je nutno počítat s nějakou extra frontou na tyto volné vstupenky? Děkuji a přeji hezký den. Marcel.

Nevíme o tom, že by měly ženy do Colosseo vstup zdarma 8. května. Bylo tomu tak 8. března, kdy byl mezinárodní den žen, a tedy to dávalo smysl. Je ale možné, že máte přesnější informace než my. Nicméně od 1. května 2023 jsou nové podmínky pro výdej volných vstupenek. Podrobnější informace najdete v odpovědi ze dne 20.04.2023, 11:11. Počítejte s frontami.

# 23.04.2023, 15:29.
V neděli 30.4.2023 přijedeme ráno do Říma. Budeme tam i v pondělí 1.5. Chci se zeptat, kolik platí vstupy děti ve věku 12 a 14 let? Kopule Sv. Petra - jede ten výtah až nahoru nebo jsou tam schody? Jsem po operaci kolene, chodit mi nevadí, ale moc schodů ano. Dále vstup do Andělského Hradu a výtahem na památník Emanuell II. Někde jsem četla, že jsou vstupy zdarma první neděli v měsíci, jinde že poslední neděli v měsíci, tak jsem z toho zmatená. Moc děkuji za podpověď. Marta.

Děti do 18. let mají do státních museí a památek vstup zdarma. To platí pro Itálii, tedy i Řím. Ve Vatikánu mají děti vstup od 6 do 18 let vstup za snížené vstupné. Do kupole jsou dva tarify. Na úroveň teras se dostanete výtahem za € 10,00 a odtud musíte zdolat ještě 320 schodů až nahoru. Během celé trasy pěšky po 551 schodech zaplatíte € 8,00. Víme o sníženém vstupné pro školní skupiny ve výši € 5,00. Máme neověřenou informaci, že děti do výšky 1,5 m by měly mít vstup zdarma. Vstupy zdarma pro všechny jsou do státních muzeí a památek první neděli v měsíci, do Vatikánských muzeí poslední neděli v měsíci.

20.04.2023, 11:11.
Jedeme začátkem května do Říma a zarezevoval jsem lístky do Colosseo přes oficiální stránku na jeden den. Budeme tam čtyři dospělí a jeden patnáctiletý kluk. Na oficiálních stránkách jsem nenašel, jak rezervovat pro lidi pod 18 let. Je možné, že nepotřebuje žádnou vstupenku? Dále bych se chtěl zeptat. Je tam snížená cena vstupu pro osoby od 18. do 25. let. Jeden z nás má 25 let. Platí tato snížená sleva i pro něho? Děkuji. Miroslav.

Od 1.5.2023 platí nové pravidlo. Všichni návštěvníci, kteří mají nárok na volnou vstupenku, tj. i ti do 18. let, budou moci tuto vstupenku získat zdarma na pokladnách umístěných uvnitř Colossea a na pokladně v Largo della Salara Vecchia, kde budou zřízené vyhrazené pokladny, a také na pokladně v Tempio di Venere e Roma. Do Colosseo jde s Vámi ve Vašem rezervovaném čase. Viz Coopculture. Snížené vstupné je do 25,00 let. Toto nám potvrdili v Coopculture. Věk bude v obou případech zkontrolovaný na místě na základě dokladu totožnosti (OP, pas).

# 19.04.2023, 14:43.
Mám na Vás prosbu ohledně dopravy. Dnes v noci přilétáme na letiště a vzhledem k tomu, že přiletíme až kolem půlnoci, zamluvili jsme si hotel v Lido di Ostia. Předpokládáme, že se v noci na místo dostaneme taxíkem. Máte nějaké osvědčené taxikářské firmy? Kolik tak přibližně bude doprava pro dvě osoby stát? Ve čtvrtek přes den bychom se rádi z Lido di Ostia dostali do Říma, konkrétně na Piazza Stazione di San Pietro, kde máme zamluvené další ubytování. Současně bychom si před cestou v Lido di Ostia rádi zakoupili Roma Pass na 72 hodin a využili ho již na cestu do Říma. Jsou nějaké vlaky již v rámci tohoto Roma Passu? Mohu se zeptat, na jakém webu nejlépe vyhledat vhodná dopravní spojení? Moc děkuji za Vaši odpověď. Je fajn, moci se na někoho obrátit . S pozdravem a přáním pěkného dne Barbora.

Doporučujeme nastupovat výhradně do bílých taxi s licencí města Říma. Identifikační číslo je na dveřích, na zádi a ve voze. Cenu odhadujeme na € 25,00 až € 30,00 do Lido Centro. Tarif najdete na Muoversi in taxi, můžete si cenu spočítat přesně podle vzdálenosti k hotelu. Nezapomeňte na noční nástupní taxu a platbu za druhé zavazadlo. Cena za kilometr s narůstající celkovou cenou roste. V ceně máte i městský vlak z Lido di Ostia do Říma. Nevíme o tom, že by šlo zakoupit Roma Pass v Lido di Ostia. Nejbližší prodejní místo je v cílové stanici městského vlaku na Porta San Paolo. Pomineme-li PIT na letišti Fiumicino, kde je otevřeno jen do 18:00. Spojení najdete na ATAC.

# 18.04.2023, 09:31.
Mám prosbu. Pořídili jsme si na návštěvu Říma od 17.5. do 21.5. Omnia Card + Roma Pass 72. Chtěli bychom 18.5. rezervovat vstup dopoledne do Andělského hradu. Od 12:30 máme rezervovaný Vatikán. Přes rezervační systém nám to ale nabízí, a to na všechny dny, čas 12:00. Je tento čas závazný? Nebo prostě máme s Roma Pass koupit vstupenku ten den ráno? A pro vyzvednutí Omnia Card, měla by zahrnovat i Roma Pass, jsme zvolili výdejní místo kousek od Baziliky Sv. Petra. Někde je otvírací doba uvedená v 9:00 a někde v 10:00. Nevíte, jak je to doopravdy? Mária.

Rezervaci s resp. s do Castel Sant' Agelo doporučujeme. Budete mít tzv. vstup skip-the-line. Cena je € 1,00. Rezervaci lze provést přes ticketone.it. Rezervuje se den, ne čas. Otevírací doba v kanceláři na Piazza Pio XII 9 je každý den od 9:00 do 16:00.

# 17.04.2023, 21:14.
Ráda bych Vás poprosila o radu, jak se dostat na nějakou pláž k moři z letiště Fiumicino a zpět na letiště Fiumicino dne 17.6. Předem děkuji za radu. Jitka.

Z letiště Fiumicino jezdí do Lido di Ostia autobusy Cotral. V sobotu jezdí celkem 19 spojů tam a 25 spojů zpět. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. V první polovině června proběhne určitě nějaká drobná úprava. Z letiště stojí jízdenka € 1,10, na letiště € 1,30. Autobus Vás zaveze na Piazzale della Stazione, odkud je to k moři přibližně 800 m. Můžete se však přesunout dál k dalším plážím na jihovýchod městským vlakem nebo autobusem č. 06. Jízdenka BIT stojí € 1,50.

# 17.04.2023, 18:57.
Když si koupíme vstupenky Forum Pass Super, tak nemusíme provádět rezervaci na přesný čas? Můžeme přijít kdykoliv během třiceti dní? Předem děkuji za odpověď. Adam.

Při nákupu vstupenky Forum Pass Super se neprovádí rezervace na konkrétní den a čas. Je platná 30 dní od zakoupení. Platí pro jednorázový vstup do Foro Romano / Palatino včetně míst S.U.P.E.R. a do Fori Imperiali. Místa S.U.P.E.R. nelze navštívit 1. května, 26. prosince a během vstupů zdarma, např. první neděli v měsíci.

17.04.2023, 07:44.
Řeším dopravu v Římě z letiště přes Magliana, kde chceme odložit věci na hotel Ibis Roma Fiera a potom pokračovat do Vatikánu, kde máme rezervaci. Chci se zeptat, zda lístek na vlak lze využít s přerušením. tzn. vystoupit u hotelu a následně nastoupit do pozdějšího vlaku? Nebo byste mi mohl doporučit vhodnější nápad? Předem děkuji za odpověď. Pavel.

Není to možné. Přepravní podmínky, konkrétně Parte III - Trasporto Regionale definují v části 4 přesně platnost regionální jízdenky. Jízdenka musí být ověřená před odjezdem vlaku ve validátoru v místě začátku jízdy. Tuto validaci je možné provést nejpozději do 23:59 v den uvedený na jízdence. Od okamžiku ověření je jízdenka platná 4 hodiny. Během této doby musí být uskutečněná cesta. Pokud jste ve vlaku a skončí platnost jízdenky, můžete pokračovat v započaté jízdě až do cílové stanice bez mezizastávek. Pokud na zakoupené trase je přestup, můžete ho uskutečnit za podmínky, že v přestupní stanici použijete první dostupný vlak. V části 7 - nesrovnalosti a zneužívání, konkrétně v bodě c) Cesta mimo itinerář je uvedeno, že zastávky nejsou povoleny. Nicméně nejbližší zastávka u hotelu Ibis Roma Fiera je Muratella, což je od hotelu přibližně 1200 m. Pokud vystoupíte na této zastávce, z letiště Vás bude stát jízdenka € 8,00. Do stanice San Pietro se už následně dostanete vlakem Trenitalia ze € 1,00. Řešením může být cestovat z letiště autobusem Cotral směr EUR Magliana. Vystoupit musíte na Roma / Via Magliana (GRA). Odtud je to k hotelu 700 m po Via della Magliana ve směru jízdy autobusu. Jízdenka stojí € 2,80. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 16.04.2023, 11:51.
Hledám odpověď, jak poznám, kdy mohu vjet dle zóny na adresu Lungotevere Portuense 174 v Říme. Sice jsem našla zóny, tato adresa je asi v zelené i modré zóně. Jedu do domu Casa Vacanze Alessio, ale nevím, nikde nemohu najít, kdy v jakém čase mohu zónou projet a parkovat na uvedené adrese. Do Říma přijedu 15.5.2023 okol 15 až 16 hodin. Poradíte? Loni jsem vjela o půl hodiny jinak do zelené zóny, protože jsem přehlédla tabuli a přišla mi samozřejmě pokuta na 2500,- Kč, čemuž se chci letos vyhnout. Moc děkuji za radu. S.

Ano, na Vaší adrese je zelená a modrá ZTL zóna. Ta modrá začíná na úrovni Ponte Testaccio, jižně od Vašeho ubytování. Zelená je rozsáhlejší. Na začátku máte vždy dopravní značku Zona Traffico Limitato s časy a podrobnějšími informacemi. Tyto informace najdete i na výše uvedených stránkách. Jedná se o ZTL zóny Fascia Verde (zelená) a VAM (modrá).

# 13.04.2023, 11:52.
Budeme na přelomu dubna a května v Římě. Jak je to tam prosím se státním svátkem 1. května? Mají otevřeno obchody? Mají otevřeno restaurace? Je ve Vatikánu nějaká mše nebo je standardně přístupný? Nemyslím muzea, ale Baziliku sv. Petra a náměstí. Děkuji. Renata.

Podle našich informací neexistuje žádné pravidlo, které by platilo pro všechny. Jednotlivé prodejny a řetězce se mohou nezávisle rozhodnout, zda 1. května otevřou nebo ne. Stejně tak restaurace. Téměř všechny obchody a nákupní centra bývají uzavřené. Loni bylo otevřené např. Centro Commerciale Da Vinci. Otevřené zůstávají supermarkety (ne ale všechny), lékárny, trafiky a stánky. Např. supermarkety Coop a Conad byly loni otevřené různě. Carrefour, Iper a Pam byly otevřené všechny. Ve Vatikánu o nějaké mši v pondělí 1.5.2023 nevíme, stejně tak o nějakém omezení, kromě Vatikánských muzeí, která budou tento den mimořádně uzavřená.

# 11.04.2023, 13:31.
V pátek 14.4.2023 odlétáme do Říma. Mám pár otázek. Jak se nejlépe dostat z letiště Fiumicino do ubytování Villa Eur Parco Dei Pini? Cestujeme dva dospělí, já mám kartu ISIC. Do Říma přiletíme přibližně v 11:00, čekání na kufr a cestu do ubytování počítám tak dvě hodiny, takže tak kolem 15:00 bychom mohli být schopni začít poznávat. Jsme v Římě do úterý, ale to brzy ráno musíme jet na letiště, máme tak 3,5 dne. Jak si nejlépe vše rozvrhnout, abychom toho stihli co nejvíce? Tím, že nebydlíme v centru, tak musím počítat i s dojížděním. Co se vyplatí zakoupit za lístky, když budeme jezdit hromadnou dopravou? Nestihla jsem zakoupit vstupenky dopředu, teď jsem ještě našla do Kolosea na 16.4. na 18:00 bez průvodce, čistě vstupenky - přijdeme o hodně, když nebudeme mít průvodce? Nebo máte jiný tip kde najít vstupenky? Předem moc děkuji. Veronika.

Z letiště Fiumicino jeďte vlakem FL1 na Ostiense. Jízdenka stojí € 8,00. Odtud pokračujte z náměstí před vlakovou stanicí autobusem č. 30 směr Laurentina a vystupte na zastávce Umanesimo / S. Eugenio. Vraťte se zpět na křižovatku, odbočte doprava a pokračujte kolem výškových budov po Via Nairdobi a následně odbočte doprava na Via Kariba. Vaše ubytování je po pravé straně. Autobus č. 30 jezdí každý den od 5:30 do půlnoci. Nevíme, jaké jsou Vaše priority. Ale takový základ je jeden den Vatikán a okolí, druhý den Colosseo / Foro Romano / Palatino a okolí a třetí den centrum města jako Pantheon, Španělské schody, Fontana di Trevi atd. Samozřejmě to můžete různě doplnit a seskupit podle toho, jak koupíte vstupenky do Colosseo, počítat s tím, že Vatikánská muzea jsou v neděli zavřená apod. Jízdenky si kupte podle itineráře. Jízdenka na 100 minut stojí € 1,50, Roma 24H € 7,00, Roma 48H € 12,50, Roma 72H € 18,00, týdenní CIS € 24,00. se Vám zřejmě nevyplatí, když máte ISIC a tedy zřejmě slevu na vstupné. Pokud chcete poznat Colosseo i s důkladným výkladem, tak se průvodce samozřejmě hodí. Otázkou spíše je, zda Vám nebude chybět návštěva arény a podzemí. Pokud ano, volte i tyto kombinace. Nicméně vstupenky jsou v tak brzkém termínu spíše vyprodané. Každopádně další vstupenky a jejich varianty najdete např. na Get Your Guide. Při hledání zkoušejte i okolní časy.

# 11.04.2023, 11:32.
Je potřeba před vjezdem do Řima s dieselem nejaké povolení nebo euro povolenku? Vozidlo splnuje euro 5. Na internetu jsem našel pouze omezení na vjezd od 8:30 do 11:30 a od 15:30 do 21:00. Děkuji. Lukáš.

Řím, stejně jako mnoho větších italských měst, má tzv. ZTL zóny. Každá z těchto zón má stanovená přesná pravidla pro vjezd. Některá vozidla do některých zón nemohou vůbec, některá jen s uhrazeným poplatkem, některá jen v určitých časech apod. Na výše uvedených stránkách najdete přesná pravidla pro tyto zóny včetně časů a map. Nejdříve si definujte, kam přesně a kudy přesně s autem pojedete. Podle mapy si zjistěte ZTL zóny, přes které Vaše trasa povede. Na závěr potom u každé ZTL zóny zjistěte pro Váš automobil přesné podmínky. Potom Vás nic nezaskočí. Na začátku zón je sice dopravní značení s informacemi, v praxi však to můžete jednoduše přehlédnout nebo to pod tlakem aktuální dopravní situace špatně vyhodnotíte. Vše je opatřeno kamerovým systémem a v případě porušení pravidel Vám dojde po nějaké době poštou výzva k úhradě pokuty a to už je pozdě.

# 10.04.2023, 13:46.
Pán Rehúrek, prosím Vás pekne, vedel by ste mi poradiť ohľade vstupeniek na jednotlivé pamiatky? Ideme do Ríma v červnu a už mám hlavu ako balón z rôznych Roma Pass a podobne. Radi by sme videli to najdôležitejšie, ako je Colosseum, Pantheon, Forum, Anjelský hrad, Vatikánske múzeá a baziliky a záhrady. No neviem úplne ako je to so vstupenkami. Chcela by som najradšej niečo, čo je najviac pokope - nejaká vstupenka na to, čo si vyberieme, ale nič také úplne som nenašla. Prosím, nevedel by ste nám poradiť, ako to nakombinovať najlepšie? Budeme tam celé tri dni, tak aby sme toho stihli čo najviac. Ďakujem Vám vopred veľmi pekne a želám krásny deň. Srdečne. Alžbeta.

Pokud budete v Římě začátkem června, tj. i v neděli 4.6.2023, to je vstup do všech italských státních muzeí a památek zdarma a také do většiny římských městských muzeí a památek. Navíc 2.6.2023 je vstup zdarma ještě také do Colosseo / Foro Romano / Palatino. V tomto případě by se Vám zřejmě karty nebo nevyplatily. Stejně tak se Vám asi nevyplatí, pokud nebudete cestovat moc městskou dopravou. Bohužel vstupenka na všechno není, navíc ještě mnoho muzeí a památek vyžaduje rezervaci, případně je tato rezervace doporučovaná z důvodu velkého zájmu o návštěvu muzea nebo památky. Hodně je toho popsaného v našich otázkách a odpovědích. Pokud chcete ve Vatikánu navštívit zahrady, Vatikánská muzea, Sixtinskou kapli a Baziliku, Omnia Card se Vám nevyplatí. Kupte si za € 37,00 návštěvu zahrad v Open Bus, v ceně máte i individuální prohlídku Vatikánských muzeí včetně Sixtinské kaple. Vstup do Baziliky není zpoplatněný. Pokud budete v Římě mimo výše uvedené termíny a budete denně cestovat městskou dopravou, i tak se Vám Roma Pass nevyplatí, pokud s ním navštívíte jen Colosseo / Foro Romano / Palatino a Castel Sant' Angelo. Kupte si samostatné vstupy včetně rezervace a na tři dny jízdenku Roma 72H za € 18,00. Ono se toho za tři dny ani moc stihnout nedá. První den věnujete Vatikánu, druhý den archeologickému parku včetně Colosseo a třetí den Castel Sant' Angelo a historickému centru Říma - Pantheon, Španělské schody, Fontana di Trevi apod. Mnoho vstupenek můžete zakoupit na jednom místě přes Get Your Guide.

# 09.04.2023, 13:28.
Ráda bych se zeptala, zda máte zkušenosti s nákupem lístků na fotbalové zápasy, konkrétně se nám jedna o zápas konaný dne 16.4. mezi AS Řím a Udinese. Kapacita stadionu je 72 tisíc lidí, tedy velmi dostačující, čili zda je reálné pořídit lístky až pár hodin před začátkem zápasu. Děkuji za odpověď. S pozdravem Daniela.

Jsme cestovatelský portál. Nicméně u konkrétního fotbalového zápasu mezi AS Roma a Udinese jsou uvedené čtyři prodejní kanály: oficiální stránky AS Roma, prodejní místo Vivaticket a prodejní místo Stadio Olimpico na Viale delle Olimpiadi 61 v den zápasu. Nejčastěji položené otázky týkající se domácích zápasů jsou zodpovězené na Tickets Q&A.

# 08.04.2023, 11:37.
Pane Řehůřku, měl bych na Vás dva dotazy. Příští sobotu v 11:25 přilétáme s dětmi ve věku 10 a 14 let na letiště Fiumicino a potřebujeme se dostat do ubytování na Via Elea. Zvažuji, jak se tam nejlépe dostat. Budeme mít pouze příruční zavazadla. Rozhoduji se mezi cestou vlakem, autobusem nebo taxi. Nejsme nějak extra vázaní časově. Zatím se přikláním z ekonomického pohledu, k variantě regionálním vlakem FL1 na Termini, potom metrem na San Giovanni a zbytek cesty dojít pěšky. Ale třeba budete mít nějaký lepší tip. Jak je to s 50 % slevou na regionální vlaky? Je horní limit 12 nebo 15 let? Je zajímavé využít nějakou plavbu po Tibeře? Případně jaké jsou možnosti? Zatím jsem k tomu moc informací nenašel. Snad jen Hop On Hop Off denní vstupenku, ale nevím, kde ideálně ji případně pořídit. Předem moc děkuji za informaci. Martin.

Pro Vás bude asi nejvýhodnější cestovat autobusem nebo na Termini. První stojí € 6,00, druhý € 7,00. Pro děti je cena stejná. Odtud potom pokračovat autobusem č. 360 směr Zama a vystoupit na zastávce Gallia / Licia. Tento autobus jezdí každý den od 5:30 do půlnoci a jízdenka BIT stojí € 1,50. Můžete použít i další jízdenky Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H, týdenní CIS nebo . Děti v uvedeném věku platí stejnou cenu, Roma Pass se jim nevyplatí. Ze zastávky pokračujte ve směru jízdy autobusu a hned odbočte doprava na Via Elea. Vlak FL1 na Termini nejede. Musíte na Trastevere nebo Ostiense přestoupit na jiný vlak. Přímo jezdí na Termini Leonardo Express, ten je ale dražší. Ve vlacích cestují děti do 4 let zdarma, od 4 do 15 let s 50 % slevou v národních vlacích, od 4 do 12 let s 50 % slevou v regionálních vlacích. V mezinárodních vlacích jsou ty hranice různé podle typu vlaku, mezi 4-6 a 14-15. Základní jízdenka z letiště Fiumicino do města stojí € 8,00 v regionálním vlaku. Plavba po Tibeře může být zajímavá, ale většinou je to na úkor jiných zajímavostí, které za tuto plavbu vyměníte. Je to tedy otázka času a preferencí. Nabídku najdete např. na Get Your Guide.

# 07.04.2023, 18:43.
Rád bych si objednal Vatican&Rome Pass. Přiletáme odpoledne a ještě večer bychom rádi navštívili první památku. Obávám se ale, že nestihnu otevírací dobu vyzvedávacích míst, které mají maximálně do 16:00. Muselo by všechno klapat jako na drátkách a stejně by to bylo na štír a to mi připadne jako zbytečné riziko. Nevíte, zda může turistické karty za nás vyzvednout i někdo jiný? Případně máte nějakou jinou radu? Děkuji mnohokrát. Filip.

U to možné je, viz naše odpověď ze dne 08.09.2022, 12:31., je to ale komplikované. Navíc PIT je přímo na letišti, kde je otevřeno každý den do 18:00. Omnia Card se ale vyzvedává u jiné organizace a tam tyto informace nemáme. Vzhledem k tomu, že při vyzvednutí vyžadují osobní doklad, doporučujeme si karty vyzvednout osobně.

# 07.04.2023, 16:55.
V neděli 9.4. letíme do Říma a zakoupili jsme si Roma Pass 72. První vstup jsme si zarezervovaly na Andělský hrad a druhý jsme chtěli Coloseum / Romanum Forum a Palatine Hill, nicméně není volný termín. A tak jsme se rozhodli pro Forum Pass Super. Nicméně nevím, jak a kde zarezervovat lístky, aby byly zdarma jako druhý vstup. Můžete mi prosím poradit? Vždy mi to dá na výběr pouze za cenu € 11,50 při použití Roma Pass. Děkuji. Zdenka.

Vstupenka Forum Pass Super je platná 30 dní od zakoupení. Nicméně s musíte památky navštívit v době platnosti Roma Pass. Pokud máte Roma Pass 72, potom máte první dvě památky v ceně. První tedy Castel Sant' Angelo, druhou tedy zahrnutou ve Formu Pass Super. Pokud bychom to řešili my, zvolili bychom na Coopculture přes Destinazioni / Roma e Lazio / Roma - Foro Romano e Palatino / Biglietto Forum Pass Super con accesso al Foro Romano, Palatino e Fori Imperiali / Verifica la Disponibilita / Forum Pass Super - Gratuito / Altro. Na místě stejně budete ale muset předložit i Roma Pass, aby byla tato druhá návštěva zaznamenaná do systému.

# 07.04.2023, 07:59.
Dne 6. května letíme do Říma. Koupili jsme vstupenku do Collosea na sobotu v 18 hodin. Druhý den, tedy v neděli 7. května, kdy je vstupné do památek zdarma, bychom chtěli navštívit Forum Romanum. Budeme moci využít tu vstupenku, kterou jsme zakoupili, když platí 24 hodin? Nebo si budeme muset vystát frontu na volnou vstupenku? Děkuji. Ivana.

Vstupenku by mělo být možné použít. Nemáme to ověřené přímo na základní typ vstupenky, ale na vstupenku Full Experience, která se v případě využití v Colosseo v sobotu před volnou první nedělí v měsíci, prodlužuje do následujícího pondělí. V případě, že je tato vstupenka využitá v tu volnou neděli, je to možné, ale bez možnosti navštívit místa zahrnutá v S.U.P.E.R. U základní vstupenky by tato možnost měla být také, samozřejmě bez toho prodloužení na pondělí. Pokud budete mít časový prostor, můžete v sobotu samozřejmě navštívit nejdříve Foro Romano a Palatino a následně Colosseo v rezervovaném čase.

# 06.04.2023, 21:36.
Pane Řehůřku, moc děkuji za odpověď. Právě se mi podařilo zarezervovat poslední volnou vstupunku pro syna přesně na den, který jsem chtěla tj. 14.4. ale až od 19:30 hodin. Byl to zázrak. Já mám přes Omnia Card rezervaci, ale na 11 hodin. Takže nám to nesedí na sebe. Chci se zeptat. Myslíte, že syna pustí již v 11 hodin se mnou, když uvidí, že mám Omnia Card? Nebo to bude určitě problém a mám se pokusit zarezervovat si slot na ten čas 19:30 hodin? Mnohokrát děkuji. S pozdravem Petra.

Rezervované časy jsou závazné. V opačném případě by rezervace ztrácely smysl. Můžete samozřejmě zkusit jít v dřívější termín společně. Je tu ale velké riziko, že toho, kdo nemá na ten čas platnou rezervaci, nepustí. Jistější řešení je změnit jednu, druhou nebo obě rezervace. Doporučujeme ještě napsat na Omnia Vatican Rome, třeba budou mít nějaké řešení. Případně se to pokusit vyřešit při vyzvednutí Omnia Card. Nechápeme, proč jste synovi nekoupila také Omnia Card pro věkovou skupinu od 6 do 17 let za € 59,00, vše by bylo snadnější. Pravděpodobně to pramenilo z toho, že jste si myslela, že má ve Vatikánu v této věkové skupině vstup zdarma, tak jako do římských státních muzeí a památek.

# 06.04.2023, 06:26.
Pokud by bylo vstupenky možné zakoupit na Coopculture měsíc předem, tak by musela vždy jít koupit i např na 6.5. Zkouším to každý den od půlnoci, ale systém tak nechodí. Nelze koupit vstupenku ani teď na duben. Můžete to vyzkoušet? Nikdo s tím zatím problém neměl? Jde mi o vstupenky na 24 hodin do Kolosea. Děkuji za radu. S.

Musíte rozlišovat mezi rezervacemi, které nejdou udělat z důvodu vyprodanosti a rezervacemi, které nejdou udělat z důvodu neuvolnění. Dne 6.4.2023 jsou rezervace na 6.5.2023 uvolněné, ale bohužel již vyprodané. Takové termíny jsou zvýrazněné růžově. Důvody a postupy jsou uvedené v odpovědi ze dne 05.04.2023, 12:47. Následující termín 7.5.2023 je první neděle v měsíci, kdy se rezervace nedělají, vyzvedávají se na pokladně volné vstupenky a vstup je zdarma.

# 05.04.2023, 22:19.
Letíme do Říma od 12.4. do 15.4. 2023. Já jsem dospělá osoba a syn má 16,5 roku. Pro mě jsem si zakoupila Omnia Card za € 129,00. Pokusila jsem si zarezervovat slot do Vatikánských muzeí a Sixtínské kaple na 11:00. Synovi jsem kartu nekupovala. Prosím o radu, kde mám rezervovat vstup do Vatikánských muzeí / Sixtínské kaple i pro syna? Je tento vstup pro něho zdarma? Může jít syn na můj slot nebo se musí pro něho slot také zarezervovat? Děkuji Vám moc za odpověď. S pozdravem Petra.

Rezervace se provádějí přes Musei Vaticani. Vstup ve věku 16,5 let není zdarma. Zdarma mají vstup pouze děti do 5 let. Děti od 6 do 18 let mají vstup za zlevněné vstupné. Studenti do 25 let potom po doložení studia, např. kartou ISIC. Platí se ještě rezervační poplatek. Nicméně je možné, že na tak brzký termín už volné rezervace nebudou.

05.04.2023, 12:47.
Ráda bych se zeptala, jak zakoupit lístky do Colossea na Coopculture, jelikož tam prakticky žádné dostupné nejsou. Na nikdy. V loňském roce jsem tam lístky kupovala a bylo to úplně bez problému. Máte s tím prosím nějakou zkušenost? Děkuji. P.

Po pandemii se cestovní ruch rozběhl na plné obrátky a v této chvíli probíhá období, kdy Colosseo praská ve švech. Navíc je počet vstupenek regulovaný vzhledem k regulaci počtu návštěvníků. Pokud nejsou k dispozici požadované termíny, nezbývá, než volit rozšířené produkty, např. s audio nebo video průvodcem. I těch je ale málo. Nebo smluvní prodejce, např. Get Your Guide, ale i tam je volných míst málo a spíše v odpoledních hodinách. To nemusí být až takový problém, před rezervovaným termínem si můžete projít Foro Romano a Palatino. Šance je opět větší v rozšířených produktech. Pokud se to časově sejde, můžete využít volný vstup, který je bez rezervací, ale vystojíte si frontu na volnou vstupenku. Konkrétně 25. dubna, 2. června, 4. listopadu a také každou první neděli v měsíci.

# 04.04.2023, 20:42.
V pátek ve večerních hodinách, kolem 21:00, přilétáme na letiště Fiumicino. Ubytování máme nedaleko Vatikánu, kousek od A.S.D. Petriana Calcio - Pio XI. Prosím o radu, jak se k tomuto místu dostat, zda využít metro, nebo jiný prostředek? Děkuji. Petra.

Jste limitovaná časem a svátkem. Mnoho spojů, které by jely standardně v pátek, nejede. Ideální by bylo jet autobusem Cotral nebo vlakem FL1 Trenitalia na EUR Magliana a odtud pokračovat autobusem č. 31 do těsné blízkosti Vámi uvedené adresy. Nicméně s autobusem č. 31 je ve Vašem čase problém. Další varianta vlakem FL1 na Trastevere a následně vlakem FL3 na Valle Aurelia je riskantní. V daném čase jediná možná kombinace spojů nabízí jen 1 minutu na přestup, což je riziko. I další varianta SIT Bus Shuttle na Via Crescenzio v blízkosti Vatikánu a odtud autobusy k uvedené adrese naráží na čas, kdy zmiňované městské autobusy byste už nezastihla. Budete muset cestovat přes Termini. Autobus tam jede ve 21:55 za € 7,00. Na Termini je za 50 minut. Autobus tam jede ve 21:50 nebo ve 23:00 za € 6,00. Na Termini je za 55 minut. Poslední metro A odjíždí z konečné Anagnina ve svátek ve 21:57, na Termini je přibližně ve 22:17, takže ho nestihnete. Budete muset jet nočním autobusem n98 směr Mazzacurati. První jede v 0:10. Vystoupit musíte na Gregorio VII / S. Damaso. Odtud musíte jít ve směru jízdy autobusu a hned odbočit doprava na Via Sant' Agatone Papa a následně v zatáčce za zdí po schodech projdete doprava uličkou na Via di Santa Maria Mediatrice. Vaše ubytování je po pravé straně. Nicméně pokud bude na této spojce branka uzamčená, budete to muset obejít po Via Anastasio II a Via Aurelia. Další varianta je jet z Termini nočním autobusem n46, což je možná schůdnější. Jeďte směr Stazione Monte Mario a vystupte na Aurelia / Paolo III. Autobus jede v 0:15. Pokračujte ve směru jízdy autobusu po Via Aurelia a na druhé odbočce doleva pokračujte po Via di Santa Maria Mediatrice, která Vás dovede k ubytování. Jízdenka BIT na městské autobusy stojí € 1,50. Můžete ale použít i jízdenky Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H, týdenní CIS nebo . Vzhledem k časům a složitosti bude zřejmě vhodnější si vzít taxi. Doporučujeme použít bílá taxi s licencí města Říma.

# 03.04.2023, 21:28.
Jedeme do Říma 3.5.2023 a vím, že první neděli v měsíci, tj. 7.5.2023 jsou památky zdarma a bez rezervace. Zajímalo by mě, jak probíhá samotný vstup do Kolosea? Jsou tam tři brány. Mám se postavit do fronty u některé z těchto bran nebo funguje jen jedna? Jelikož je to bez rezervace, tak nevím, jaký zmatek mám očekávat. Ať tam potom nepobíhám. Moc děkuji za odpověď. Eva.

První neděli v měsíci, kdy je vstup zdarma, se rezervace neprovádějí. Musíte si vyzvednout osobně volnou vstupenku na pokladně u Arco di Tito. Doporučujeme jít hned brzy ráno. Otevírá se v 9:00, nicméně lidé se do fronty staví už od 7:00 i dříve. Brzy ráno jsou fronty na vstupenky. Pokud se Vám podaří si volnou vstupenku zajistit včas, vlastní fronta u vstupu do Colosseo nebude velká. S přibývajícím časem i ta narůstá. Vstupenky umožňují volný vstup do Colosseo i Foro Romano / Palatino. Ale jen v neděli. Volná vstupenka nefunguje jako běžná po dobu 24 hodin. Volná vstupenka opravňuje k základnímu vstupu, tedy bez arény a podzemí, v případě Foro Romano a Palatino bez balíčku S.U.P.E.R. Vstup je přes Sperone Valadier v blízkosti Konstantinova oblouku. Nebojte se, že to nenajdete. Fronty Vás navedou. Další volný vstup do Colosseo je 25. dubna, 2. června a 4. listopadu a samozřejmě každou první neděli v měsíci. Postup je stejný.

# 03.04.2023, 07:24.
Jedeme v květnu na tenis ATP na Foro Italico. Ubytovaní budeme na Lungotevere Portuense, Roma. Můžete mi poradit, jak se nejlépe dostat městskou dopravou na stadion Foro Italico? Preferujeme autobus. Děkuji. S.

Přejděte k mostu Ponte Tescaccio a před ním odbočte doprava na Via Bernardo Passeri. Hned na jejím začátku je po levé straně zastávka autobusu. Jeďte autobusem č. 170 směr Termini nebo autobusem č. 781 směr Piazza Venezia a vystupte na zastávce Petroselli. Tady přestupte na autobus č. 628 směr Volpi / Farnesina a vystupte na zastávce De Bossis / Stadio Tennis. Vystačíte s jednou jízdenkou BIT nebo můžete použít některou z dalších jízdenek Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H nebo . Autobus č. 170 a 781 jezdí každý den kromě neděle od 5:30 do 1:40 resp. do půlnoci, autobus č. 628 každý den od 5:30 do půlnoci. V neděli budete muset přejít na vlakovou stanici Trastevere a odtud jet vlakem Trenitalia na Valle Aurelia. Odtud pokračovat autobusem č. 490 směr Stazione Tiburtina a vystoupit na Ottaviano. Odtud z Via Barletta autobusem č.32 směr Stazione Saxa Rubra a vystoupit na De Bossis / Stadio Tennis. Autobus č. 490 a 32 jezdí každý den od 5:30 do půlnoci. Na vlak můžete využít výše uvedené jízdenky. Před odjezdem si zkontrolujte jízdní řády.

# 03.04.2023, 07:08.
Již několikrát jsem kupovala vstupenky do Colossea apod. na Coopculture. Letos potřebuji zakoupit dvě vstupenky na 17. nebo 18. květen. Zatím však v systému nelze objednat. Vždy měli označené volné dny zeleně, nyní není v kalendáři vyznačený ani jeden den zeleně a možnost zakoupení vstupenky tak na květen, ale ani na duben, není. Nevíte, na jak dlouho kalendář zpřístupňují? Nebo jak to teď na Coopculture funguje? Děkuji za odpověď. S.

Rezervace budou k dispozici měsíc před termínem.

# 02.04.2023, 13:26.
Rád bych se zeptal před květnovou návštěvou Říma. V roce 2017 jste byli skvělí. 1. Cesta z letiště Fiumicino do ubytování v aparthotelu Trianon Borgo Pio. Stále je možné využít spoj SIT Bus Shuttle? 2. Roma Pass. Doporučil byste jeho pořízení? 3. Rezervace pro návštěvu Colossea a Palatina. Stačí případně Roma Pass nebo je nutné rezervovat ještě jinde? 4. Vatikánská muzea. Je nezbytná rezervace? 5. Doprava z ubytování k Olympijskému stadionu - tenisový areál? Děkuji za Vaši odpověď. Případně za nějaký tip pro pobyt v Římě. Tomáš.

stále funguje a zřejmě je to k Vašemu ubytování ta nejlepší doprava. Od zastávky na Via Crescenzio je to pěšky jen 500 m. Jízdenka stojí € 7,00. je závislý na Vašem itineráři. Pokud ho využijete na Colosseo a nějakou další nákladnější památku v ceně a potom navštívíte nějaké další památky se slevou, potom se Vám vyplatí. Samozřejmostí je, že budete cestovat, aby se Vám vyplatila i součást týkající se dopravy. Rezervace pro Colosseo je povinná i s Roma Pass. Rezervace se provádějí přes Coopculture. Přímo v rezervačním systému je pod standardními vstupenkami i vstup s Roma Pass ať už v ceně nebo se slevou. Do Vatikánských muzeí rezervaci doporučujeme, ušetříte hodně drahocenného času. K Olympijskému stadionu se nejlépe dostanete autobusem č. 32 směr Stazine Saxa Rubra. Vyjíždí z Piazza del Resorgimento a vystoupit musíte na De Bossis / Stadio Tennis.

# 01.04.2023, 22:27.
1. Přilétám do Říma s desetiletým synem v sobotu 13.5.2023 v 19:30. Jen s příručními zavazadly. Poradíte dobrý a levný spoj včetně ceny z letiště Fiumicino do Via della Fotografia 2? 2. Na jaké stránce je dobré si vyhledávat spojení v Římě, které případně kombinuje autobus, metro nebo vlak? 3. Odlétám z Říma s jedenáctitiletým synem ve středu 17.5.2023 v 6:35. Jen s příručními zavazadly, takže počítám, že stačí být na letišti v 5:35 až 6:00. Poradíte prosím možný spoj a odhad ceny na letiště Fiumicino z Via della Fotografia 2? 4. Ráda bych s desetiletým synem navštívila Colosseum v pondělí 15.5., případně v neděli 14.5. - základní varianta vstupného. Vím o rezervaci 30 dní předem přes stránku Coopculture. Rozumím dobře, že konkrétní časy se uvolňuji v průběhu dne v určitých časech? Tušíte, kdy je nutné provést rezervaci, aby člověk získal ranní časy? Když jsem se dívala kolem 8:00 hodiny, již byly časy značně omezené. V případě, že by se mi povedla rezervace přes Get Your Guide, musím synovi rezervovat vstupné stále přes Coopculture? Jsou nějaké další weby, kde se daří rezervaci provést kromě Coopculture a Get Your Guide? Předem děkuji za Vaše rady. Marta.

Děti od 4 do 12 let mají v regionálních vlacích 50% slevu. Děti do 10 let cestují v městské dopravě v Římě zdarma. Den po 10 narozeninách už platí plné jízdné. Děti do 18 let mají vstup do státních muzeí a památek zdarma. Den po 18 narozeninách už platí zlevněné vstupné. Z letiště Fiumicino jeďte regionálním vlakem Trenitalia FL1 na Trastevere. Jízdenka stojí € 8,00. Odtud jeďte městským autobusem č. 766 směr Millevoi a vystupte na zastávce Grotta Perfetta / Ardeatina. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Můžete ale použít i další jízdenky Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H, týdenní CIS nebo . Jděte ve směru příjezdu autobusu a odbočte doprava na Via della Fotografia. Vaše ubytování je na začátku ulice po pravé straně. Autobus č. 766 jezdí každý den od 5:30 do půlnoci, v neděli od 8:05 do půlnoci. Jízdní řády včetně vyhledávače jsou na ATAC. Ne vždy je ale spojení optimální. Můžete využívat i Mapy Google. Při cestě zpět musíte přejít na Via di Grotta Perfetta a vydat se po ní doprava, následně odbočit doleva na Via Emilio Spalla. Na světelné křižovatce odbočte doprava na Via Learco Guerra a následně doleva na Via Fausto Coppi. Tady je po levé straně zastávka nočního autobusu n716. Jeďte na konečnou Termini. Autobus jezdí každý den od půlnoci do 5:00 po půl hodině. Počítejte s tím, že pojede lehce nad 100 minut, tak pravděpodobně nevystačíte s jednou jízdenkou BIT. Z Termini potom jezdí na letiště např. autobus , první ve 4:30, na letišti je v 5:20. Cena jízdenky je € 6,00 i pro dítě. První autobus jede ve 4:45 a na letišti je v 5:40. Jízdenka stojí € 7,00. Na letiště jezdí také autobusy Cotral. V pracovní dny v 0:34, 2:34 a 4:35. Cesta trvá 40 minut a jízdenka stojí € 2,80. Ceny jízdenek jsou v nákupu v předprodeji nebo online a jízdní řády se mohou změnit. Zkontrolujte si je před odjezdem. My bychom na cestu na letiště volili taxi. A rozhodně bychom volili větší časovou rezervu než uvádíte. Předpokládáme, že rezervace na další den do Colosseo se uvolňují po půlnoci, zkuste tomu jednu noc obětovat. Vstup zdarma se musí rezervovat přes Coopculture. Je tam speciální link, kdy rezervujete jen den, z technických důvodů je tam čas 18:00, ale dítě jde s Vámi ve Vašem čase. V případě rezervace s Roma Pass, je nutné vybrat odpovídající produkt na konkrétní čas. Těch webů, které prodávají vstupenky do Colosseo je velké množství. Nebudeme je tady vypisovat, protože s nimi nemáme zkušenosti. Základní je Coopculture, jako alternativní doporučujeme Get Your Guide.

# 31.03.2023, 08:01.
V průběhu května se chystáme se skupinou osmi lidí na pár dnů do Říma. Ubytování máme zajištěné u Laurentiny. Mám ale dotaz k parkování. Pojedeme vetší dodávkou - transporter - pro 9 lidí a musíme ji tam někde v okolí bezpečně zaparkovat a na pár dnů nechat. Našel jsem v okolí parkoviště Parcheggio Scambiatore Laurentina na Via Francesco de Suppe. Nemáte prosím zkušenost, zda je tam možné takové auto na pár dnů nechat? Případně budu rád za tip, kde jinde v okolí by to šlo, abychom nemuseli hlídat zóny s omezeným vjezdem? Richard.

Toto parkoviště je v parkovacím systému společnosti ATAC. Má kapacitu 1244 parkovacích míst. Cena za parkování je € 1,50 do celkové doby 12 hodin a € 2,50 do celkové doby 16 hodin. Parkoviště je otevřené každý den od 5:15, uzavírá se od neděle do čtvrtka v 0:15 a od pátku do soboty ve 2:15. Mimo tuto dobu není možné auto vyzvednout. Toto parkoviště není pro Vás nevhodné, protože není určeno pro dlouhodobé parkování, ale jako parkoviště P+R. Doporučujeme parkovat na Termini v ES Park Giolitii, které má k dispozici 483 parkovacích míst je určené pro dlouhodobější parkování. Za každých započatých 24 hodin zaplatíte € 20,00. Na parkovišti můžete parkovat, pokud máte verzi Transporteru do výšky 2,1 m. Parkoviště je v ZTL VAN, která je omezená pro nákladní automobily od délky 7,5 m. Parkoviště je také v ZTL Fascia Verde, do které byste s Vaším automobilem také neměl mít zatím problém. Ověřte si to podle parametrů na ZTL Roma. Další vhodná parkoviště najdete např. na My Parking.

# 29.03.2023, 22:16.
Moc děkuji za skvělou pomoc. Jen ještě doufám, že nás vezme všechny čtyři najednou. Máme jen každý jedno malé zavazadlo. To by snad neměl být problém, že? Děkuji. Marcela.

Tarif taxi města Říma říká, že první zavazadlo je zdarma a za každé další zavazadlo o rozměrech větších než 25x25x50 cm se platí € 1,00. Tarif je pro kapacitu do čtyř cestujících. Od pátého cestujícího u vozu s kapacitou větší než 4 cestující se za každého platí € 1,00. Je to ale vždy o řidiči a domluvě s ním před nástupem do vozidla, tak jak jsme Vám napsali v předchozí odpovědi.

# 29.03.2023, 14:21.
Chtěla bych se zeptat, zda se vstup zdarma první neděli v měsíci vztahuje i na výtah na terasu památníku Viktora Emanuela II? Děkuji. Ilona.

První neděli v měsíci je vstup k výtahu na panoramatickou terasu zdarma a bez rezervace.