ŘÍM 2020 / 2

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2020 / 2

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2020. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete druhou část, ta první je na stránce Řím 2020.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 19.02.2020, 14:19.
Prosím vas o radu, jak se dostat z letiště Ciampino do hotelu mamas Collection suite Montecitorio na Via delle Convertite 5. Děkuji. Radka.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini. Zaveze Vás na Via Giolitti. Jděte od zastávky tak, že nádražní budovu budete mít po levé straně a odbočte doprava na Via Urbano Rattazzi. Tady je po pravé straně zastávka okružního autobusu č. 71. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Jeďte na zastávku S. Claudio. Jděte ve směru jízdy autobusu na náměstí Piazza di San Silvestro, přejděte ho a v levém rohu se vydejte doleva na Via delle Convertite. Mamas Collection Suite Montecitorio je po pravé straně. Můžete jet také z letiště autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud metrem A na Spagna. Celou trasu zvládnete na jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. Přejděte na Piazza di Spagna a pokračujte do jeho nejužší části. Navazuje na něho Via di Propaganda, která Vás dovede na Via della Mercede, po které se vydejte doprava. Tato ulice Vás dovede až na náměstí Piazza di San Silvestro. Jděte stále rovně a pokračujte po Via delle Convertite. Ubytování je po pravé straně. Můžete také použít kombinaci obou variant, tzn. autobusem č. 520 a metrem A na Termini, přejít na Via Urbano Rattazzi a následně autobusem č. 71. Nejméně chození je v první variantě.

# 18.02.2020, 12:13.
Jsme zpět. Chci vám moc poděkovat za užitečnou radu. Opravdu nás cesta z Ciampina do Vatikánu stála € 1,50 za osobu, to samé zpět, což je naprostá bomba. Za ušetřené peníze jsme si mohli koupit vynikající italskou zmrzlinu navíc. Ještě jednou velké díky, jste borec. Dáša.

Děkujeme Vám za zprávu. Jsme rádi, že Vám naše informace zpříjemnily pobyt v Římě.

# 17.02.2020, 22:31.
Chtěla bych Vás poprosit o radu, jak se dostat z letiště Ciampino k ubytování na adrese Viale Trastevere 259 a potom odtud ke Koleseu. Moc děkuji za odpověď. Mirka.

Kupte si kombinovanou jízdenku za € 2,70 a jeďte nejdříve autobusem Atral na vlakové nádraží Ciampino a následně regionálním vlakem na Termini a odtud regionálním vlakem na Trasterevere. Odtud je to k Vašemu ubytování 350 m. Přejděte náměstíčko před nádražím a pokračujte rovně po Viale Trastevere. Vaše ubytování je po pravé straně. Z letiště Ciampino můžete jet také autobusem č. 720 na Laurentina a odtud metrem B na Marconi. Vyjděte na Via Giuglielmo Marconi a pokračujte autobusem č. 170 směr Termini. Vystupte na zastávce Carlo Porta. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu a na Viale Trastevere odbočte doleva. Vaše ubytování je po levé straně. Na celou trasu Vám stačí jízdenka BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. Můžete jet také autobusem za € 5,80 na Termini a odtud autobusem č. H směr Dei Capasso. Vystoupit musíte na zastávce Trastevere / Pescarella. Jděte ve směru jízdy autobusu. Vaše ubytování je po levé straně. Na autobus H potřebujete jízdenku BIT v ceně € 1,50.

# 17.02.2020, 21:37.
Pane Řehůřku, děkuji za vaše stránky. Potřebovala bych poradit ve dvou věcech: 1. Jak se nejlépe dostat z letiště Fiumicino do hotelu Welcome Piram nedaleko Termini a jaký lístek a kde k tomu koupit. 2. Slyšela jsem o možnosti zamluvit si předem po internetu lístek na okružní trasu autobusem Římem, lístek může platit několik dní, jezdí okružně po zajímavých místech a je možné z autobusu vždy na kterékoliv zastávce vystoupit a nastoupit. Věděl byste o tom víc, tedy zda je to pravda a na které webové stránce by se takový lístek dal zakoupit a kde by se potom měl vyzvednout? Budu ráda za odpověď. Martina.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini. Zaveze Vás na Via Giolitti. Odtud je to k Welcome Piram Hotel už jen 350 m. Jděte podél nádražní haly (budete ji mít po pravé ruce) a odbočte doleva na Via Gioberti a následně doprava na Via Giovanni Amendolea. Váš hotel je na této ulici za třetí křižovatkou po levé straně. Můžete si např. zakoupit produkt Rome: Hop-on Hop-off Sightseeing Bus Tour. Je tady hodně možností. Můžete si zakoupit jízdenku na jednu jízdu, pětihodinovou jízdenku, odpolední jízdenku, jízdenku na jeden den, jízdenku na 24, 48 nebo 72 hodin. Autobus jede po následující základní trase: Termini, Santa Maria Maggiore, Colosseum, Circo Massimo, Piazza Venezia, Vatikán, Castel Sant' Angelo, Via Ludovisi, Via Veneto, Barberini. K dispozici máte vícejazyčné audio a Wifi. Nastoupit a vystoupit můžete na kterékoliv zastávce.

# 17.02.2020, 21:09.
Chci pochválit Vaše stránky, ze kterých jsem získala spoustu velmi cenných informací potřebných při návštěvě Říma a Vatikánu, týkající se nákupu vstupenek atd. V dubnu plánujeme s manželem a přáteli, jsme 4. členná skupina, návštěvu Říma na 6 dní. Přílet máme v pondělí v 8:10 hodin na letiště Řím Ciampino a ubytovaní budeme v Římě na Via del Crocifisso. Prosím Vás o sdělení informace a radu týkající se spojení a dopravy z letiště na ubytování. Děkuji a přeji hezký den. Ivana.

Těch možností máte několik. Vždy se musíte dopravit na Termini. Můžete jet autobusem č. 520 na Cinecitta', odtud metrem A na Termini a odtud autobusem č. 64 na Crocifisso / Porto Fabbrica. Teoreticky tuto trasu zvládnete na jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. Mějte ale v záloze raději druhou jízdenku. Můžete jet také autobusem za 5,80 na Termini a odtud zmiňovaným autobusem č. 64 za € 1,50. Třetí možností je si zakoupit kombinovanou jízdenku za € 2,70. Nejdříve pojedete autobusem Atral na nádraží Ciampino, odtud vlakem na Termini a odtud vlakem na San Pietro. Ze San Pietro jděte doleva po Via Innocenzo III, na kterou navazuje Via del Crocifisso.

# 16.02.2020, 22:42.
Nevíte, zda stačí naše karta ZTP jako doklad na slevu pro zdravotně postižené? Děkuji. S pozdravem Božena.

Nikde se nepíše, jakým způsobem se prokazuje zdravotní postižení. Do Vatikánských muzeí mají vstup zdarma zdravotně postižení s ověřenou invaliditou více než 74%. Pro návštěvníky, kteří nejsou soběstační, je vstup zdarma rozšířen i na společníka. Jinde to specifikované takto není a jak se to prokazuje nevíme.

# 16.02.2020, 18:54.
Viete mi prosím poradiť, aký lístok kúpiť, keď chceme dve osoby navštívit Vatikánske múzeá, Baziliku sv. Petra, aj sa pozrieť do tej kupoly? Aký lístok si vybrať, aby sme nestáli v rade a v akom poradí to navštívit? Pozerala som na tie vstupenky, ale vobec neviem, ktorú vybrať. Monika.

Do Vatikánských muzeí určitě doporučujeme si zakoupit online rezervaci. Vyhnete se tak dlouhým frontám. Vstup do Baziliky je zdarma, vstup do kupole je zpoplatněný. Do kupole se kupují vstupenky až na místě. Pokud chcete navštívit Vatikánská muzea bez průvodce, potřebujete vstupenku Vatican Museums & Sistine Chapel Skip-The-Line-Ticket Entry. Součástí Vatikánských muzeí je Sixtinská kaple. Nicméně s touto vstupenkou nemůžete projít ze Sixtinské kaple přímo do Baziliky. To je možné pouze s průvodcem. Individuální návštěvníci musí vyjít z Vatikánských muzeí standardním východem a do Baziliky jít z náměstí. I když je vstup zdarma, musíte si vystát dlouhou frontu, protože probíhají různé kontroly. Pokud chcete ušetřit hodně času, můžete si zakoupit kombinovanou vstupenku do Vatikánských muzeí a Baziliky s průvodcem: Skip-the-Line Vatican, Sistine Chapel, St. Peter's Tour. Po prohlídce Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple půjdete přímým průchodem ze Sixtinské kaple do Baziliky. V tomto případě je pořadí dané. Pokud zvolíte variantu samostatných vstupů, potom doporučujeme návštěvu Baziliky brzy ráno. Začátek návštěvní doby je v 7:00 hodin. To tam bývá nejméně lidí. Až potom jděte do Vatikánských muzeí. Při časové rezervaci si nechte samozřejmě dostatečnou rezervu na přechod. Do Baziliky můžete vstoupit přednostně s průvodcem nebo audioprůvodcem. Vstupenky můžete zakoupit i na stránkách Vatikánských muzeí.

# 16.02.2020, 17:46.
Děkuji za upřesnění. Pokud tomu dobře rozumím, do Vatikánu se dostanu po zaplacení vstupu a mohu si přikoupit něco dalšího - Baziliku, Sixtinskou kapli. Dá se tedy říct, když si koupím přednostní vstup do kaple třeba na 11:00, ale u Vatikánu budu už jak otevřou a začnu Bazilikou, je šance, že fronty do Baziliky budou menší, projdu si ji a potom půjdu do kaple, kde budu mít zakoupený přednostní vstup? Snažíme se minimalizovat náklady a Vatikán je pro mě tak trochu záhadou. Budeme bydlet asi 10 minut od Vatikánu. Ještě jednou děkuji. Soňa.

Ne. Vstup do Vatikánu se neplatí. Platí se vstup do Vatikánských muzeí, jejichž součástí je Sixtinská kaple. Vstup do Baziliky je zdarma. Platí se výstup do kupole a vstup do nekropole. A samozřejmě případné varianty s průvodci. Bazilika se otevírá pro návštěvníky v 7:00 hodin, to tam bývá také nejméně lidí.

# 16.02.2020, 14:10.
Moc vám děkuji za vyčerpávající odpověď. Pokud jsem to pochopila správně, Bazilika sv. Petra je zdarma a když koupím vstupenky Skip the line přes Get Your Guide nebo Tiqets, dostanu se všude a měla bych přeskočit frontu. Děkuji moc. S pozdravem Soňa.

Ano. Půjdete vstupem pro internetové rezervace, tedy mimo hlavní frontu. Počítejte s tím, že tato vstupenka Vás neopravňuje ze Sixtinské kaple přejít do Baziliky. To lze pouze během prohlídky s průvodcem při kombinaci Vatikánská muzea a Bazilika. Se standardní vstupenkou musíte vyjít z Vatikánských muzeí a do Baziliky vstoupit z náměstí. I když je návštěva Baziliky zdarma, musíte si vystát frontu z důvodu bezpečnostní a dalších kontrol. Frontu lze minimalizovat produktem Reserved Entrance: Saint Peter Basilica Self-Guided Tour.

# 16.02.2020, 13:50.
V květnu letíme čtyřčlenná skupina na 4 dny do Říma. Přílet máme na letiště Ciampino. Ubytování máme zajištěno na adrese: 12 Largo Camesena, Tiburtino. Můžete mi prosím poradit nejjednodušší spojení a cenu jízdného? Chceme projít hlavní památky, vyplatí se pořídit Roma Pass? Mnohokrát děkuji za odpověď a přeji mnoho zdaru. Jste skvělí. Linda.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud pokračujte metrem A na Termini a následně metrem B na Tiburtina. Pokud na Termini přestoupíte přímo na linku B (neprojdete ven turnikety), můžete na celou trasu použít jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. Z metra vyjděte do nádražní haly, projděte jí na náměstí Piazzale Giovanni Spadolini. Vydejte se doprava a pokračujte ulicí Via dello Scalo Tiburtino. Na křižovatce odbočte doleva a následně doprava na Via Camesena. Následně opět hned doleva na Largo Camesena. Dojdete přímo k Vašemu ubytování, které bude před Vámi. To, zda se Vám vyplatí nebo ne, záleží na Vašem itineráři, tj. kombinaci konkrétních navštívených památek a cestování. Je třeba si to propočítat.

# 15.02.2020, 17:29.
Chystám se objednat online vstup do Vatikánu. Když se dívám na jejich stránky, v den co chci, už je pouze čas od 11:00. Když se dívám na Get Your Guide, je zde čas už v 9:30, ale cena je vyšší. Zajímalo by mě, zda se objednáním přes vatikánské stránky trochu vyhnu frontě na vstup, i když to bude kolem poledne. Get Your Guide má zřetelně napsané skip the line. Anebo je reálná šance, když tam budu ráno, hned jak otevřou, nebo chvilku před tím, že se tam dostaneme aniž bychom měli koupené vstupenky předem? A druhý dotaz. Budeme tam první neděli v měsíci. Měly by snad být některé vstupy zdarma. Je to tak? Potažmo jsou památky, které naopak v neděli bývají zavřené? Abychom o ně nepřišli. Děkuji moc za odpověď. Soňa.

V obou případech se vyhnete té hlavní frontě. Půjdete koridorem pro internetové rezervace. Rozdíl v ceně je samozřejmě relativní pojem. Každá z možností má svá pro a proti. Pokud se rozhodnete jít do Vatikánských muzeí bez rezervace, je to samozřejmě možné a s největší pravděpodobností se tam dostanete. Je to spíše o tom, že ztratíte čas stáním ve frontě, která v sezóně může být opravdu velká. Musíte počítat s tím, že ztráta času je i to, že si do fronty stoupnete nějaký čas před otevřením pokladen. První neděli v měsíci není vstup do Vatikánských muzeí zdarma. Tam je vstup zdarma poslední neděli v měsíci. První neděli v měsíci je vstup zdarma do státních muzeí a památek v Itálii, platí to však v zimním období, tj. od října do března. V neděli je zavřeno ve Vatikánských muzeích, kromě té poslední neděle v měsíci.

# 15.02.2020, 17:22.
V květnu jedeme do Říma a moc rádi bychom požádali o radu. Rádi bychom si přes server Coopculture, snad je to OK, koupili vstupenky do Colossea, Fora Romana a Palatinu. Líbila se nám možnost vidět i Arénu, takže jsme si tam vyhlédli vstupenky Full Experience + Arena za € 22,00 + € 2,00 rezervační poplatek. Bohužel ale nejsme ani přes nastudování popisku a detailu vstupenky nějak schopni odhalit, zda musíme být pouze nějaká organizovaná skupina s průvodcem nebo zda budeme i jako dvě samostatné osoby vpuštěni. V záloze máme typ vstupenky Colosseum, Forums and Palatine Ordinary Admission za € 16,00 + € 2,00. Tam nás snad už jako jednotlivce pustí. Že se vstupenky objeví online na květen až později, to samozřejmě chápeme. Mohli bychom prosím požádat o radu, jak to tedy s těmi skupinovými vstupy s průvodcem je? Moc děkujeme. Julie.

Směrodatné jsou piktogramy, uvedené u seznamu produktů. Tam, kde je piktogram jednotlivce, můžete zakoupit vstupenky i jako jednotlivec.

# 15.02.2020, 10:21.
Objednali jsme si přes Get Your Guide kompletní balíček v Římě - zrychlený vyhrazený vstup do Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Koloseum, Římského fóra a Palatine Hills, vyhrazený vstup do Baziliky svatého Petra. Měli jsme si vybrat čas. Byl tam pouze jeden termín. Chápeme to asi jako setkání, kde nám potom řeknou harmonogram? Nebo se nám ještě dopředu někdo ozve? Zatím jsme žádný e-mail neobdrželi, koupené to máme už 4 dny. Nejsme si úplně jistí, jak to bude. Nemohli jsme to nikde podrobněji najít. Děkujeme. S pozdravem Aleš.

Máte zřejmě na mysli Best of Rome All Access Pass. Veškeré informace jsou v popisu tohoto produktu. V oddíle Meeting Point je uvedeno, kde si All Access Pass můžete vyzvednout. Adresa je: Piazza d' Aracoeli 16. Je to v historickém centru Říma, vedle Piazza Venezia. Čas, který jste si zvolil je čas návštěvy Colosseo. V tomto případě bývá nejslabším článkem právě Colosseo, kde se občas stane, že se potvrzení rezervace zpozdí. Nicméně byste měl e-mailem obdržet voucher, který potom můžete použít v tištěné nebo elektronické podobě na výše uvedené adrese. Pokud se tak nestane do týdne od data nákupu, obraťte se na Get Your Guide. Na jejich stránkách jsou také nástroje pro opakované získání voucheru - v patičce v oddíle Support / Contact / Voucher. S All Access Pass potom postupujete jako se samostatně zakoupenými vstupy, tzn. jdete vstupy vyhrazenými pro internetové rezervace a v Bazilice si vyzvednete audioprůvodce.

# 12.02.2020, 20:41.
Pane Řehůřku, velice Vám děkuji za odpověď. Jste moc hodný a Vaše rada nám moc pomůže. Pokud mohu ještě poprosit o radu ohledně koupi vstupenek na Koloseum. Ještě bohužel nejsou k prodeji na duben na Get Your Guide. Ale až se objeví, tak nevím, jak to máme objednat, jelikož nám to nabízí od 18. let a my s sebou máme jednoho klučíka ve věku 16 let a jeho bráchovi je 18. let a má asi nárok na zlevněnou vstupenku jako student. Jak máme prosím postupovat? My jsme jinak čtyři dospělé osoby bez nároku na slevu a dva studenti - 16 a 18 let. Děkuji moc za Vaši radu a zda mi poradíte, kterou vstupenku si máme koupit. Hezký večer. Dana.

Přejděte na Coopculture - Luoghi / Aree Archeologiche / Roma e Tivoli / Roma Colosseo / Biglietteria / Acquista / Colosseo, Fori, Palatino ingresso ordinario - Dettagli. Vyberte datum a čas a vložte do košíku (Add to Cart) požadovaný počet vstupenek - 4x Biglietto intero a 1x Biglietto Ridotto. Následně přes Checkout přejdete k zadání údajů a k platbě. Jedná se o základní vstupenku. Pokud chcete rozšířený program (např. podzemí v Colosseo nebo další vstupy ve Foro Romano), můžete samozřejmě v úvodu zvolit jiný produkt. Postup objednání je stejný. U vchodu půjdete koridorem pro online rezervace. U pokladny předložíte voucher a po prokázání věku dětí obdržíte vstupenky. V případě mladšího volnou vstupenku. Dítě do 18. let jde s Vámi automaticky, nikde se nic nerezervuje, ani dopředu nic neplatí. Na místě uhradíte jen rezervační poplatek ve výši € 2,00.

# 11.02.2020, 21:10.
Jedeme do Říma od 9. do 12.4.2020. Rozhodujeme se, zda je lepší objednat si kompletní balíček vstupů se Skip the Line u Get Your Guide nebo u Tiqets. Zrychlený vyhrazený vstup do Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Koloseum, Římského fóra a Palatine Hills, vyhrazený vstup do Baziliky svatého Petra a oficiálního audioguide APP. 15. minutové multimediální video ze starého Říma v místě setkání. Co není zahrnuto - přístup do kupole Baziliky svatého Petra. Ještě jsme slyšeli o vyhlídce ve Vatikánu - výtah a výstup nahoru, musí se rezervovat nebo se kupuje lístek až na místě? Děkujeme. Aleš.

Doporučujeme zakoupit přes Get Your Guide. Na tyto stránky odkazujeme již dlouho a máme v drtivé většině kladnou zpětnou vazbu. Vstup do kupole v Bazilice se kupuje na místě. Doporučujeme bez výtahu. Většinu schodů si stejně bude muset vyjít.

# 10.02.2020, 16:02.
Cestujeme ve čtvrtek do Ostie a Říma. Mám dotaz na dopravu z Ostie, kde budeme ubytovaní, do Říma. Platí zde jízdenky na městskou dopravu a kolik nyní stojí? Dále bych potřebovala vědět, zda lze dopředu zjistit konání mše v San Pietro v termínu od 14.2. do 16.2.2020. Děkuji. Ilona.

Z Lido di Ostia se nejlépe do centra dostanete vlakem Roma - Lido. Je po celé trase v tarifním pásmu Metrebus Roma. Zaveze Vás na Porta S. Paolo, odkud můžete pokračovat metrem B (Piramide). Můžete vystoupit už na EUR Magliana, odkud jezdí také metro B. V Tarifním pásmu Metrebus Roma je i Lido di Ostia. Můžete tedy na stejné jízdenky jezdit i zdejšími autobusy. Jízdenka BIT stojí € 1,50, jízdenka Roma 24H stojí € 7,00, jízdenka Roma 48H stojí € 12,50, jízdenka Roma 72H stojí € 18,00, týdenní jízdenka CIS stojí € 24,00. Program mší v Basilica Papale San Pietro najdete na vatican.va.

# 10.02.2020, 09:56.
Děkuji za tento web a za spoustu užitečných informací. Dovolila bych si Vás požádat o radu, jak se nejlépe dostat z letiště Fiumicino do ubytování Roma Camping In Town, Via Aurelia 831, Aurelio, 00165 v březnu 2020 a následně jakou dopravu využít pro cestování do centra za památkami? Předem děkuji za odpověď. Dita.

Optimální doprava je následující: z letiště Fiumicino jeďte vlakem FL1 na Trastevere a odtud pokračujte vlakem FL5 na Aurelia. Jízdenka stojí € 8,00. Ze stanice Roma Aurelia pokračujte jednu zastávku autobusem č. 246 nebo 247 na Aurelia / Via della Stazione Aurelia. Zastávka je u Roma Camping in Town. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Pěšky je to přibližně 1 km. K památkám se dostanete zmiňovanými autobusy - č. 246 jede k metru Cornelia, č. 247 k metru Cipro. Metrem A se potom dostanete do centra, resp. po přestupu na Termini na metro B např. k Colosseo.

# 09.02.2020, 21:44.
Pane Řehůřku, chtěla jsem se Vás zeptat na dopravu v Římě. Letíme 16.4.2020 a přílet máme okolo 17:15 na letiště Ciampino. Ubytování máme na Via Leone IV, 57, 00139, Řím. Nemohu najít jakým autobusem máme jet a nějak se ztrácím i v těch cenách. Bude nás pět dospělých a jedno dítě ve věku 16 let. Jen jsem pochopila, že se musíme dostat autobusem z letiště na stanici metra Termini a odtamtud na stanici metra Ottaviano. Mohl byste mi prosím poradit? Moc Vám děkuji za informace. Dana.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud pokračujte metrem A na Ottaviano. Celou trasu zvládnete na jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. Cesta autobusem trvá 20 minut, metrem 30 minut. Máte tedy dostatečnou rezervu na přestup. Z Ottaviano potom jděte po Via Giulio Cesare, po části, kde je stromořadí v jedné řadě. Druhá křižovatka je s Via Leone IV. Odbočte na ní doleva. Vaše ubytování je po levé straně. Z letiště Ciampino můžete jet také autobusem za € 5,80 na Termini a odtud pokračovat metrem A na Ottaviano. Toto řešení je vhodné např. pokud se budete vracet na letiště brzy ráno. Šestnáctileté dítě platí standardní jízdné.

# 09.02.2020, 21:15.
Chtěla bych se s Vami poradit. Budeme v Římě na přelomu května a června. Budeme bydlet v Roma Camping in the Town. Našla jsem si dle Google Maps, že se tam dá dostat vlakem nebo autobusem a metrem. Platí lístky i na vlak, nebo lístky na vlak se musí platit zvlášť? V hodnocení tohoto kempu bylo, že návštěvníci tohoto kempu do Říma a Vatikánu spíš preferovali cestování vlakem než autobusem. A co se týče vstupu, ve Vatikánu by měly být vstupy poslední neděli v měsíci do muzeí zdarma. Ale muzea by měla být otevřená jen dopoledne, pokud se nemýlím a nevím, zda se mám spoléhat na vstup zdarma. Obávám se, že tam bude hodně turistů. Tak nevím, zda si jen přeci nemám vstupenky koupit dopředu. Celkově, jak moc dopředu si mám vstupenky koupit? Jak Vatikán, tak Řím. Děkuji. Silvie.

Městské části regionálních vlaků jsou v tarifním pásmu Metrebus Roma, můžete tedy použít standardní jednorázové nebo časové jízdenky. Pokud však budete využívat standardní jízdenku, potom je lepší si zakoupit na nádraží na pokladně nebo v automatu jízdenku Trenitalia. Přide Vás na € 1,00 oproti jízdence BIT za € 1,50. Pokud pojedete vlakem z letiště, tyto jízdenky nevyužijete. Musíte si zakoupit jízdenku za € 8,00. Přestupujete na Trastevere. Ve Vašem termínu je vstup do Vatikánských muzeí zdarma 31. května. Muzea jsou otevřena od 9:00 do 14:00, poslední vstup je umožněn ve 12:30. Fronty budou samozřejmě obrovské, nicméně postupují rychleji, protože se nekupují vstupenky. Doporučujeme jít určitě co nejdříve ráno. Poslední neděli v měsíci, kdy je vstup zdarma, není možné dělat rezervace, tzn. vstupenky na tento den nezakoupíte. Pokud máte jasný termín, doporučujeme si vstupenky zakoupit co nejdříve. S blížícím se sezónním termínem se může stát, že už dlouho dopředu budou vstupenky vyprodané. Rezervaci určitě doporučujeme do Vatikánských muzeí a do Colosseo.

# 07.02.2020, 15:15.
Jsem učitelka a chystám se do Říma. Chceme navštívit Sixtinskou kapli. Chci si dopředu koupit vstupenky, ale nikde jsem nenašla, zda zlevněné vstupné je i na průkaz ITIC. ISIC tam platí. Dále mi není jasné, od kdy platí slevy pro seniory. Případně pokud víte, kde ITIC mohu použít, budu vděčná za informace. Děkuji. Kateřina.

Sixtinská kaple je součástí prohlídky Vatikánských muzeí, platí tedy pravidla pro vstupné do Vatikánských muzeí. Nárok na snížené vstupné mají děti ve věku od 6. do 18. let a také studenti ve věku do 25. let po předložení platné karty studenta, tedy např. ISIC. O kartách ITIC není v podmínkách žádná zmínka. Slevy pro seniory nejsou. Platí plné vstupné. Co se slev pro učitele týče v jiných muzeích, je to individuální. Např. do Colosseo mají vstup zdarma učitelé určitých typů škol. Je třeba si tyto informace přečíst na oficiálních stránkách konkrétních muzeí, která hodláte navštívit. Obecná kategorizace není. Senioři obecně slevy nemají.

# 07.02.2020, 14:12.
Ještě dodatečný dotaz. Ve standardní prohlídce, na kterou jste mi posílal odkaz, je i prohlídka podzemí Colossea, cel pro lidi a zvířata? Nebo jen povrchová prohlídka? Děkuji moc. Veronika.

Standardní prohlídka neobsahuje podzemí.

# 07.02.2020, 10:34.
Moc děkujeme za pomoc. Napadlo mě, zda autobusy Teravision u nádraží Termini odjíždějí zpátky na letiště Leonardo da Vinci ze stejného místa? Děkuji. Magdalena.

Ano, autobusy na letiště Fiumicino odjíždějí z Via Giolitti.

# 07.02.2020, 09:58.
Pane Řehůřku, chtěli bychom v Římě navštívit nějaký tradiční trh. Poradíte, kde takový najít? Může to být ve všední den nebo v sobotu. Děkuji za Vaše rady, jsou nad zlato. Romana.

Viz naše odpověď ze dne 20.03.2019, 21:42.

# 07.02.2020, 09:10.
Už rozumím, děkuji. Ještě si dovolím jeden dotaz. Objevila jsem nabídku na Get Your Guide. Jen mi není jasné, jak se potom vytváří konkrétní rezervace na jednotlivé památky - Colosseum a do Vatikánu. Děkuji mnohokrát za radu. Veronika.

Jedná se o . Součástí této karty je pro dopravu, muzea a památky v Římě. Rezervaci tedy provedete standardně jako s Roma Pass, viz naše odpověď ze dne 05.01.2020, 20:48. Rezervace Vatikánských muzeí potom provedete při vyzvednutí Omnia Card nebo online přes Omnia Kit.

# 06.02.2020, 22:14.
Přiletíme na letiště Řím Leonardo da Vinci - Fiumicino ve dvě hodiny odpoledne. Jak se nejlépe dostat do ubytování Ancient Romance Via Ottaviano 9, Scala B Piano 6, Vaticano Prati, Řím, 00192? Děkuji. Marta.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem směr Termini a vystupte na Crescenzio. Jízdenka stojí € 6,00. Jděte ve směru od náměstí Piazza Cavour k zastávce městského autobusu. Jeďte autobusem č. 492 a vystupte na zastávce Crescenzio / Risorgimento. Přejděte ve směru jízdy autobusu na náměstí Piazza del Risorgimento a v jeho polovině na pravé straně se vydejte po Via Ottaviano. Hned v rohovém domě po levé straně je Ancient Romance. Z letiště můžete jet také autobusem za € 5,80 na Termini a odtud metrem A na Ottaviano. Po Via Ottaviano potom dojdete až k náměstí Piazza del Risorgimento, před kterým je Vaše ubytování po pravé straně. Na autobus č. 492 nebo metro potřebujete jízdenku BIT v ceně € 1,50.

# 06.02.2020, 14:00.
Pane Řehůřku, velmi děkuji za podrobnou radu. S čím si ale nevím rady, je rezervace přes stránky Get Your Guide. Jedná se mi o vstup do Colossea, jehož součástí je i Forum Romanum a Palatinum. Co mě ale mate, jsou různé ceny a možnosti. Některé jsou na 3 hodiny, jiné na 2 hodiny, jiné na den, někde mají uvedenou skupinu 20. osob atd. Pochopitelně chci denní, ale zkrátka se v tom nevyznám a nerada bych koupila něco špatně. Můžete mi prosím dát konkrétní radu, jakou vstupenku pro dvě dospělé osoby? Je to v plánu na pátek 21.2. Předem mnohokrát děkuji. Veronika.

Jedná se o různé produkty s různou úrovní služeb. Různé časové hodnoty jsou dány rozdílnými programy jednotlivých prohlídek s průvodcem. Pokud chcete základní vstupenku do Colosseo, Foro Romano a Palatino s časovou rezervací do Colosseo, potřebujete produkt Rome: Colosseum, Roman Forum, Palatine Hill Priority Tickets. Jeho platnost je 24 hodin od první validace. Colosseo musíte navštívit v rezervovaném čase, Foro Romano a Palatino v době platnosti.

# 06.02.2020, 08:58.
Pane Řehůřku, nejprve bych Vám ráda poděkovala za vyčerpávající odpovědi. Mám ještě jeden dotaz. Je v Římě kromě tradičních památek něco, co by stálo za vidění a o čem turisti tak často nevědí? Čtvrť, ulička, park, museum. Budu ráda za tip. Přeji hezký den. Markéta.

Viz naše odpověď ze dne 23.07.2015, 09:30.

# 05.02.2020, 17:43.
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Ešte by som sa chcela opýtať. V prípade, že vydvihnem Roma Pass na 48 hodín v sobotu, je možné ho začať využivať až v nedeľu, aby platil aj v pondelok celý deň? A ako ho vlasne aktivujem na dopravu? Ďakujem. Lenka.

můžete od vyzvednutí začít používat do 8. měsíců. Jakmile ho poprvé použijete v muzeu nebo dopravě, začíná běžet jeho doba platnosti. Ve Vašem případě tedy 48 hodin. Karta využívá technologii RFID (Radio Frequency Indentification). Ta slouží k bezkontaktní komunikaci na krátkou vzdálenost. Stačí tedy jen přiložit Roma Pass ke čtečce, konkrétně k černému kruhu na žluté čtečce.

# 05.02.2020, 09:46.
Pane Řehůřku, mám na Vás pár otázek ohledně čtyřdenního pobytu v Římě. Pobyt máme zajištěný od 24.4.2020 do 28.4.2020 v hotelu Poggioverde Roma. Spojení z letiště Fiumicino na hotel jste již dceři poradil. Ještě jsem se chtěla zeptat, zda se nám vyplatí Roma Pass na 72 hodin? Dceři je 17 let. Chceme navštívit klasické památky + Vatikán. Lze navštívit ve Vatikánu pouze Sixtinskou kapli bez muzea? Dále bych Vás prosila o nejlepší trasu z hotelu ke Colosseu a z hotelu k moři? Cesta z hotelu na letiště - odlet ve 14:00 - trvá přibližně jak dlouho? Děkuji za odpovědi a přeji hezký den. Markéta.

se týká dopravy a vstupů v Římě, ve Vatikánu ho nevyužijete. Vatikánská muzea zahrnuje . Vzhledem k tomu, že občané EU mají do 18. let vstupy do státních muzeí a památek v Itálii zdarma, dceři se Roma Pass nevyplatí. Vám se pravděpodobně také nevyplatí. Je to však třeba vyhodnotit na základě itineráře včetně dopravy. Sixtinská kaple je součástí Vatikánských muzeí, lze ji navštívit pouze během této prohlídky. K Colosseo se dostanete od Hotelu Poggioverde následovně. Ze zastávky v blízkosti hotelu jeďte autobusem č. 775 směr Piramide a vystupte na konečné. Autobus jezdí každý den od 6:00 do 21:00. Odtud pokračujte metrem B k Colosseo. K moři se dostanete podobným způsobem. Konečná autobusu č. 775 Piramide je u vlakové stanice Porta S. Paolo. Odtud jeďte vlakem Roma Lido k moři. Vystoupit můžete v Lido Centro, Stella Polare, Castelfusano nebo Cristooro Colombo. Autobus, metro i vlak Roma Lido jsou po celé své trase v tarifním pásmu Metrebus Roma. Využijete tedy standardní jízdenky. Cesta z hotelu na letiště Fiumicino popsaná v odpovědi ze dne 04.02.2020, 11:19 trvá půl hodiny autobusem a půl hodiny vlakem. Počítejte samozřejmě rezervu na přestupy a přechody.

# 04.02.2020, 20:29.
Pane Řehůřku, ráda bych vás opět poprosila o radu. Snažím se koupit na 26.4.2020 skip the line vstupenky do Colossea, na Forum Romanum a Pallatine bez průvodce s platností 24 hodin na stránkách Get Your Guide. Bohužel tyto vstupenky jsou k dispozici pouze do 31.3.2020. Na požadovaný dubnový termín lze koupit bez průvodce pouze vstupenky na 1 hodinu Colosseum + 1,5 hodiny zbytek za cenu přibližně € 30,00 včetně Host or Greeter a s možností vrácení vstupenek. Máte zkušenost, zda bude ještě později možné koupit vstupenky na 24 hod za přibližně € 22,00? Nebo si máme raději koupit dražší vstupenky na kratší dobu? Děkuji předem za odpověď. S pozdravem Martina.

Musíte počkat. Vstupenky na duben budou k dispozici později. Produkt, který uvádíte - Colosseum, Palatine & Forum with Skip-The-Ticket-Line & Host má trochu jiný režim vstupu. Nejdříve se setkáte s průvodcem, ten Vám předá vstupenky a provede Vás do Forum Romanum / Palatine. Tam už absolvujete prohlídku vlastním tempem. Následně jdete do Colosseo se vstupenkou skip the line v rezervovaný čas. Standardní vstupenky bude možné samozřejmě zakoupit později, jakmile budou uvolněny do prodeje.

# 04.02.2020, 18:36.
Chcela by som sa informovať. Od 8. do 11.2.2020 cestujem do Ríma aj s rodičmi a chcela by som sa opýtať, ako to je s Roma Pass. Kde ho môžem zakúpiť? Ako to prebieha ak chcem na Roma Pass vstúpiť do Colossea? Stačí predložiť Roma Pass, alebo ako to funguje? Ďakujem za odpoveď. Lenka.

můžete zakoupit online a vyzvednout v turistickém informačním centru nebo ho i tam zakoupit. Doporučujeme první možnost. Rezervace do Colosseo s Roma Pass je popsaná v odpovědi ze dne 05.01.2020, 20:48. Rezervace je povinná. Následně jdete s voucherem k pokladně pro internetové rezervace, kde po předložení voucheru a Roma Pass obdržíte potvrzení o rezervaci. Ke vstupu už jdete s Roma Pass.

# 04.02.2020, 18:25.
Prosím o radu, jak se co nejlépe dostat z letiště Ciampino na adresu Piazza Cavour 3, Art Seven Roma? Přiletíme příští sobotu 15.2. kolem deváté ráno. Předem děkuji za trpělivost. Ať se vám daří. Dáša.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta'. Odtud pokračujte metrem A na Ottaviano. Tady přejděte na Via Ottaviano (ulice, po které jezdí tramvaje směrem k Vatikánu). Po pravé straně je zastávka autobusu č. 990. Jeďte směr Piazza Cavour a vystupte na zastávce Crescenzio / Orazio. Jděte ve směru jízdy autobusu a na Piazza Cavour se vydejte doprava. Na konci této strany náměstí je po pravé straně Art Seven Roma. Cesta autobusem č. 520 trvá přibližně 15 minut, cesta metrem přibližně půl hodiny a cesta autobusem č. 990 přibližně 5 minut. Měli byste to stihnout na jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50, která je přestupní a její platnost je 100 minut. Pro jistotu však mějte v záloze další jízdenku.

# 04.02.2020, 11:19.
Mám na vás dotaz ohledně dopravy z letiště na hotel prostřednictvím MHD. Chtěla bych vás poprosit, zda byste mi neporadil pro mě nejvýhodnější cestu MHD z letiště Fiumicino do hotelu Poggioverde Roma? Přilétáme 24. dubna v pátek okolo polední hodiny. Mnohokrát děkuji. Adéla.

Z letiště Fiumicino jeďte vlakem FL1 za € 8,00 na Trastevere. Přímo před nádražní halou je náměstíčko Piazza Biondo Flavio, ze kterého jezdí autobus č. 786 směr Reduzzi. Autobus jezdí každý den od 5:30 do půlnoci, v neděli má č. 786F a jede směr Bosco Arvali. Vystoupit musíte na zastávce Poggio Verde / Mazzacurati. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu. Hotel Poggioverde je to po několika desítkách metrů po pravé straně.

# 04.02.2020, 10:22.
V březnu se chystáme do Říma. Já pracuji pod Akademií věd a máme jako zaměstnanci přístup ke kartám ICOM. To je karta, která umožňuje přístup do muzeí a památek zdarma. Nevíte, zda platí na památky ve Vatikánu? Děkuji. Dáša.

Vstup zdarma do Vatikánských muzeí mají také návštěvníci s platnými kartami vydanými Icom (International Council of Museums) a Icomos (International Council on Monuments and Sites).

# 03.02.2020, 17:38.
Objavila som Vašu stránku a vyzerajú veľmi fundovane vaše odpovede. Vedeli by ste prosím poradiť aj mne s cestováním po Ríme? Priletíme 6.2.2020 na Ciampino o 17:55 a mali by sme sa dostať na stanicu Roma S. Pietro, pretože máme rezervovaný hotel na Via Monte del Gallo. Malo by to byť pešo fajn dostupné. Takto nejako som si to vymyslela. Neviem, či správne. Viete mi poradiť najvhodnejšiu trasu, dopravu, spojenia? Z letiska k hotelu? Je moja volba OK? Položím možno pre vás ešte hlúpu otázku. Lebo ma syn poplietol. Bol v Ríme v léte 2019 Je potom možné aj spiatočná cesta zo S. Pietro na Ciampino? Lebo on mi odporučoval inú stanicu. Tre ... niečo, akoby sa nedalo ísť späť zo S. Pietro na letisko. Ďakujem za odpoveď. Olga.

Nejjednodušší je cestovat z letiště Ciampino autobusem za € 5,80 na Termini a odtud vlakem Trenitalia za € 1,00 na San Pietro. Můžete také využít kombinované jízdenky za € 2,70 a cestovat z letiště Cimapino nejdříve autobusem Atral na vlakové nádraží v Ciampino a odtud vlakem Trenitalia na Termini a odtud vlakem Trenitalia na San Pietro. Nejlevnější spojení je potom kombinací autobusu č. 520 na Cinecitta', odtud metrem A na Termini a následně autobusem č. 64 na Stazione San Pietro. V tomto případě vystačíte s jednou jízdenkou BIT v ceně € 1,50, pokud to stihnete do 100 minut. Teoretický čas je něco málo přes 80 minut, musí ale navazovat spoje. My doporučujeme nejdražší, ale nejpohodlnější první řešení. Z nádraží je přímý průchod na Via Monte del Gallo. Cesta zpět na letiště je stejným způsobem v opačném sledu.

# 03.02.2020, 09:51.
Pane Řehůřku, letíme ve čtvrtek a chceme si koupit vstupenky do Colossea předem. Máme s sebou dítě, které neplatí. Je možné s ním rovnou k bezpečnostní bráně, pokud budeme mít vstupenky my dospělí? Četla jsem, že děti musí uhradit € 2,00. Lze to rovnou na bezpečnostní bráně? Vstupenky chceme koupit přes Get Your Guide. A lze u Colossea koupit vstupenky do Vatikánu? Nebo máme je raději také pořídit předem? Návštěvu Vatikánu máme plánovánu na sobotu. Děkuji za odpověď. Lenka.

Dítě půjde s Vámi, nicméně musíte si pro něj vstupenky vyzvednout u pokladny. Půjdete však koridorem pro internetové rezervace, ne tím, ve kterém stojí čekající na povedení časové rezervace na místě. Vstupenky do Vatikánských muzeí doporučujeme zarezervovat online. Ušetříte tím spoustu času a opět půjdete koridorem pro internetové rezervace. Rezervaci můžete provést přes Musei Vaticani nebo Get Your Guide.