ŘÍM 2020 / 3

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2020 / 3

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2020. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete třetí část, ta první je na stránce Řím 2020.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 01.02.2020, 17:01.
Pane Řehůřku, chystáme se v březnu do Říma na 4 dny a jeden den bych ráda navštívila Parco Appia Antica, případně i nějaké katakomby. Ubytovaní jsme ve Via delle Fornaci v Giorgia Hill B&B. Můžete mi poradit, jak se nejlépe k parku dostaneme? Děkuji. Jitka.

Vyjděte z Georgia Hill B&B a vydejte se doleva. Po několika desítkách metrů dojdete k zastávce autobusu. Jeďte autobusem č. 64 směrem k Vašemu ubytování, tedy směrem k Vatikánu, směr v jízdním řádu je Termini. Vystupte na Ara Coeli / Piazza Venezia. Přejděte k jižnímu cípu náměstí směrem ke schodišti. Po pravé straně jsou zastávky autobusů. Jeďte směrem k náměstí okružním autobusem č. 118, který jede k Via Appia Antica, na které má hodně zastávek. Tento autobus nejezdí v neděli. Protože se jedná o velký areál, doporučujeme prostudovat další možnosti na stránce Come arrivare al Parco a vybrat spoj v závislosti na Vašem itineráři.

# 31.01.2020, 19:37.
Pane Řehůřku, opět se na Vás obracím s dotazem k Itálii. Letíme ve skupině 6. osob do Říma od 16.4.2020 do 19.4.2020. Přiletíme na letiště Ciampino a máme ubytování v Ai7 Scalini na Via Urbino 25, 00182, Řím. Chtěla bych se proto zeptat, zda mi poradíte, jak se tam nejlépe dostat z letiště a poté zpět a zda máme zakoupit lístky na dopravu předem nebo až na letišti? A velmi důležitá otázka ohledně Roma Pass. Chceme si koupit Roma Pass na 48 hodin a navštívit Koloseum a Vatikán. Kde je nejlepší Roma Pass zakoupit a kde si udělat rezervace na ony zmíněné akce? Četla jsem, že na první návštěvu akce je to v ceně Roma Pass, ale i tak je asi potřeba udělat rezervaci předem i na zmíněné akce. Je to tak? Velice Vám děkuji za odpověď. Lucie.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud pokračujte metrem A na San Giovanni. Na celou trasu Vám stačí jedna jízdenka BIT v ceně € 1,50. Koupíte ji na letišti. Zpět se dostanete stejnými spoji. Z metra na San Giovanni jděte po Via Appia Nuova, konkrétně její levou částí ve směru od Porta S. Giovanni. Na první křižovatce odbočte doleva na Via Faenza a následně doprava na Via Urbino. Vaše ubytování v Ai 7 Scalini je za dvěma křižovatkami po pravé straně. Od metra je to přibližně 250 metrů. si můžete zakoupit online a vyzvednout na letišti. Nicméně na Vatikán se tato karta nevztahuje. Kombinaci nabízí . Rezervace do Colosseo s Roma Pas je popsaná v naší odpovědi ze dne 05.01.2020, 20:48.

# 30.01.2020, 11:21.
Řehůřkovi, nejdříve k hodnocení vašich stránek – super. Už jen kvůli ochotě odpovídat na dotazy nás neznalých. Letíme do Říma od 14. do 17.5.2020 s přáteli a přistáváme na letišti Ciampino v 17:00 hodin. Ubytování máme zajištěno v apartmánu VH Cavalleggeri na adrese Vaticano Prati 33 Via di Porta Cavalleggeri. Chci vás poprosit o zodpovězení dotazů: 1. Jak se nejlépe dopravit z letiště Ciampino na adresu ubytování hromadnou dopravou, resp. kolik by asi stála doprava taxi službou pro 5 osob? 2. Jak se nejlépe dostat hromadnou dopravou z adresy ubytování ke Koloseu, odkud bychom chtěli začít s prohlídkou starého Říma? 3. Jaký je rozdíl mezi zakoupením vstupenky do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple bez, resp. s audioprůvodcem? Pochopitelně hodláme navštívit i Baziliku Sv. Petra. Lze pokračovat ze Sixtinské kaple přímo do Baziliky? S jakou dobou asi máme počítat na prohlídku muzeí, kaple a Baziliky? Je trasa prohlídky muzeí pevně stanovená nebo si lze vybrat co chceme navštívit? Předem děkuji za odpověď. Vladimír.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta', pokračujte metrem A na Termini a následně autobusem č. 64 na zastávku Cavalleggeri / S. Pietro. Je naproti Vašeho ubytování. Cesta autobusem č. 520 trvá 20 minut, cesta metrem také 20 minut a cesta autobusem č. 64 trvá 25 minut. Jde to tedy zvládnout na jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50, která je přestupní a má platnost 100 minut. Ubytování je na hranici fixní ceny € 30,00. Ta však platí maximálně pro 4 osoby. U pěti osob počítejte s cenou kolem € 45,00 až € 50,00. K Colosseo se dostanete následovně. Jeďte autobusem č. 46 směr Piazza Venezia nebo 916 směr Piazza Venezia a vystupte na zastávce Via Torre Argentina. Odtud pokračujte autobusem č. 87 směr Largo Coli Albani a vystupte na zastávce Colosseo. Uvedené autobusy jezdí každý den, v neděli nejezdí linka 916 (nahrazuje ji 916F) a linka 87. Rozdíl je jen v tom audioprůvodci. Zaplatíte za něj příplatek ve výši € 8,00, v případě rezervace o € 1,00 méně. Vstupem do Baziliky ze Sixtinské kaple se s ním nedostatenete. Ten je určen pro skupiny s autorizovaným průvodcem, ne pro individuální návštěvníky bez nebo s audioprůvodcem. Trasa prohlídky Vatikánských muzeí není pevně stanovená, můžete ji přizpůsobit vlastním potřebám. Směry prohlídky jsou dané. Na Vatikánská muzea si vyčleňte minimálně 2 hodiny, spíše ale více. Na Baziliku stačí hodina (bez kopule a nekropole). Jedná se o časy prohlídky bez čekání v případné frontě.

# 29.01.2020, 21:54.
Momentálně studuji tipy vstupenek do Kolosea přes Coopculture a nejsem si jistá, zda správně rozumím variantám a aktualizacím. V době cesty do Itálie mi ještě nebude 25 let, mohu si tedy koupit zvýhodněnou vstupenku s časovou rezervací za € 4,00? A potom už rovnou projdu přes kontrolu do Kolosea nebo se ještě musí někde, jako tomu bylo dříve, vyzvedávat extra na pokladně? A potom bych se chtěla zeptat, zda se podle vás vyplatí Full experience vstupenka nebo stačí základní. A pokud ta Full, tak zda je lepší vidět arénu nebo podzemí? Pokud to správně chápu, nelze vidět obojí. Děkuji. Anna.

Možnost nákupu vstupenky za snížené vstupné je do 25,99 let. U vstupenek za snížené vstupné a vstupné zdarma je nutné na místě prokázat důvody zvýhodněné vstupenky, ve většině případů tedy věk. Potom obdržíte vstupenku. Každopádně jedná se o jinou frontu než je fronta pro ty, kteří si zařizují rezervaci na místě. V případě Full Experience se navíc jedná o jiný vchod, který je na druhé straně Colosseo. Rozdíl mezi standardní vstupenkou a Full Experience není jen v aréně nebo podzemí. Součástí jsou v případě Forum Romanu všechny vstupy, jako se vstupenkou S.U.P.E.R. Podle varianty potom jdete přímým vstupem do arény nebo do podzemí. Kterou variantu zvolit záleží na tom, co Vás zajímá. My bychom určitě volili variantu s podzemím. S rezervací však neváhejte, denně jsou jen čtyři časy a poptávka je velká. V případě varianty s arénou je těch časů mnoho, každých 10 minut. Zda zvolit základní vstupenku nebo Full Experience je ve Vašem případě jednoznačné. Snížené ceny jsou stejné pro oba produkty.

# 28.01.2020, 10:44.
Mnohokrát děkuji. Prosím, dají se lístky na autobus koupit někde na letišti nebo až před nádražím Termini? A neporadil byste nám ještě, jak se nejlépe z tohoto ubytování dostat do Vatikánu? Předem moc děkujeme a přejeme hezký den. Magdalena a Jaroslav.

Je možné, že na letišti jízdenky BIT v nějaké trafice nebo na stánku zakoupíte. Můžete to zkusit i na infopointu. Jinak na Termini už těch možností je hodně. Jízdenku můžete zakoupit na pokladně ATAC, v automatu, na stánku, v trafice, na baru atd. Před hotelem se vydejte po Via Merulana doleva. Dovede Vás na Via Labicana, po které jezdí tramvaje. Vydejte se doleva na Viale Manzoni. Dovede Vás k metru Manzoni. Odtud pokračujte metrem A na Ottaviano. Odtud je to už značeno jak na náměstí, tak do Vatikánských muzeí.

# 26.01.2020, 09:55.
Pane Řehůřku, cestujeme 15. března ve dvou lidech do Říma a máme zakoupené dvě karty Roma Pass. Prosím Vás o informaci, když chceme s těmito kartami, které umožňují první dva vstupy zdarma do památek, navštívit Koloseum a Forum Romanum jako jeden vstup. Prosím Vás, kde lze na webových stránkách rezervovat vstupenky? Prohlížel jsem stránky Coopculture, ale nenašel jsem rezervaci pro jeden vstup do Kolosea a Forum Romanum na základě karty Roma Pass. Dále bych se Vás chtěl zeptat, jak se dostaneme po prohlídce Kolosea na prohlídku Forum Romanum. Četl jsem, že mezi Koloseem a Forem Romanem je plot. Jak tedy mohu se vstupenkou s jedním vstupem zdarma s Roma Pass navštívit současně tyto dvě památky, když jsou mezi sebou oddělené? Předem děkuji mnohokrát za odpověď. S pozdravem Pavel.

Postup je uveden v odpovědi ze dne 05.01.2020, 20:48. Po prohlídce Colosseo potom půjdete přes vstup do Foro Romano, který je naproti. Z pohledu se to posuzuje jako jeden vstup.

# 24.01.2020, 22:57.
Letíme s přítelem poprvé do Říma a chci Vás poprosit o radu, jak se dostat dopravou od našeho ubytování - hotel I sleep B&B na ulici Via di Sant' Anselmo - do Vatikánu, kde jsme si na pátek v 9:00 rezervovali prohlídku Vatikánských muzeí. Nepodařilo se mi to najít. Předem mnohokrát děkuji. S pozdravem Veronika.

Vyjděte z hotelu I sleep a vydejte se doleva po Via di Sant' Anselmo. Na křižovatce se vydejte doleva po Via Icilio. Přejděte Piazza dei Servili a pokračujte stále rovně po Via Asinio Pollione. Ta Vás dovede na Via Marmorata, kde po pravé straně uvidíte zastávku autobusu. Jeďte autobusem č. 23 směr Clodio a vystupte na zastávce Bastioni di Michelangelo. Jděte ve směru jízdy autobusu podél vatikánské zdi a odbočte podél ní doleva. Dovede Vás k Vatikánským muzeím. Z hotelu k zastávce je to 350 metrů, následně potom od zastávky do Vatikánských muzeí 250 metrů. Cesta autobusem trvá 25 minut. Autobus č. 23 jezdí každý den od 5:15 do půlnoci 5x do hodiny. Jízdenka BIT stojí € 1,50.

# 23.01.2020, 08:49.
Moc děkuji za odpověď. Ještě se zeptám. Z letiště Leonardo da Vinci na adresu hotelu Sole E Luna Via Merulana 117 Rione Monti bude nejlepší cestovat s Teravision a vystoupit na Termini? Moc děkuji za zprávu a přeji hezký den. Magdalena.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini. Přejděte na autobusový terminál před nádražní halou a jeďte autobusem č. 714 směr Nervi / Palazzo Sport nebo č. 16 směr Costamagna. V obou případech vystupte na zastávce Merulana / Labicana. Jděte ve směru příjezdu autobusu. Sole E Luna je po pravé straně za křižovatkou naproti přechodu. Ze zastávky je to 50 metrů. Jízdenka BIT na autobus stojí € 1,50. Můžete použít samozřejmě i časovou jízdenku nebo . Pěšky je to něco málo přes kilometr.

# 22.01.2020, 13:21.
Koupila jsem lístky online přes Get Your Guide a na vytištěném voucheru je čárový QR kód a napsáno Biglietto / Ticket. Chápu to správně, že toto už je finální vstupenka? Nebo se jedná o voucher? Moc děkuji za zprávu a přeji Hezký den. Magdalena.

Jedná se o vstupenku. Přímo v popisu produktu Rome: Colosseum, Roman Forum, Palatine Hill Priority Tickets máte napsané, že jdete mimo hlavní frontu přímo k bezpečnostní kontrole.

# 22.01.2020, 11:32.
Koupila jsem si online lístky kombinované do Coloseum, Forum Romanum a Palatinum hill. Přišel mi voucher. Prosím, s tímto tištěným se už mohu postavit do řady vyčleněné pro držitele lístků nebo to musím někde na pokladně vyměnit za řádný lístek? Pokud jsem si koupila časový lístek na 10:30 s dobou platnosti 24 hodin, tak musím do Colossea v těch 10:30 nebo i později? Ještě se tu někdo zmiňoval, že mohu s tímto lístkem jeden den pouze do Colosea a na Forum až druhý den? Moc děkuji za zprávu a přeji hezký den. Magdalena.

Půjdete do řady pro online rezervace a tam si u pokladny vyzvednete vstupenky. Vstupenka platná 24 hodin funguje tak, že během 24. hodin můžete jednou navštívit Colosseo a jednou Foro Romano / Palatino, z toho Colosseo musíte navštívit v rezervovaném čase. V době zmiňované odpovědi byly všechny vstupenky na dva dny. Určitě ale nebylo uvedeno, že jeden den se musí do Colosseo a druhý den do Foro Romano / Palatino. Platilo to samé co nyní, tzn. v době platnosti můžete navštívit každou památku jen jednou, Colosseo musíte navštívit v rezervovaném čase. To, zda to rozložíte na dva dny (u 48. hodinové vstupenky) nebo na jeden den, je na Vás.

# 22.01.2020, 00:48.
Hodí se k něčemu navíc samostatně zakoupená karta MIC (Musei in Comune) za € 5,00 na rok? Nebo jsou vstupy zdarma do stejných muzeí též v ceně Rome Pass? Děkuji. Jan.

Na stránce MIC Card máte uveden seznam muzeí a památek, do kterých je vstup s MIC kartou, na stránce Roma Pass - Info / Download v souboru Entrance Fees seznam muzeí a památek, do kterých je vstup s Roma Pass. U Roma Pass je v ceně první, resp. druhý, vstup (podle typu karty), ostatní za snížené vstupné. Na MIC Card však s největší pravděpodobností nemáte nárok. Ta je dostupná pouze pro rezidenty nebo studenty místních škol. Roma Pass je možné zakoupit přes Get Your Guide.

# 19.01.2020, 19:56.
A s průvodcem asi za 644,- Kč je to bez fronty? Děkuji. Jiří.

Vstupy s průvodcem jsou vždy bez té hlavní fronty. Bezpečnostní kontrolu absolvujete vždy.

# 19.01.2020, 17:33.
Dobře, děkuji velice. Dnes jsme si zarezervovali vstupenky do Vatikánu na pondělí, protože v neděli tam budou mraky lidí, když je to zadarmo. S průvodcem, aby to bylo sichr, jak říkáme na Moravě. Teď ještě Colosseum. To je v neděli 26.4. 2020 také zdarma? Bývají tam fronty? Rád bych tam šel v neděli, protože v sobotu přiletíme, v pondělí Vatikán a v úterý odlétáme. Úterý dopoledne by to také šlo, kdyby byla neděle nevhodná. Pochopil jsem dobře, že je to vždy spojené s Forem Romanem a Palatinem? Budu rád, když mně zase pošlete tu správnou adresu, kde to objednám. Děkuji. Jiří.

Poslední neděli v měsíci mají vstup zdarma ve Vatikánských muzeích. Ostatní neděle mají zavřeno. To se týká ale jen Vatikánských muzeí. V italských státních muzeích a památkách, mezi které Colosseo také patří, je vstup zdarma první neděli v měsíci. Nově však v zimním období, tj. od října do března. V dubnu už ne. V Colosseo budou ve Vašem termínu určitě fronty. Časová rezervace je povinná. Online ji můžete zakoupit přes Coopculture nebo opět přes Get Your Guide. Časová rezrevace se týká Colosseo, Foro Romano / Palatino má vstup v této vstupence časově nezávislý. Od první validace však v době platnosti vstupenky, tj. 24 nebo 48 hodin, podle typu.

# 19.01.2020, 15:28.
Děkuji za předchozí odpověď. Zajímalo by mě, pokud si rezervuji vstupenku na určitý čas do Kolosea, zda je možné vstupenku vyzvednout a navštívit předtím Palatin nebo Forum Romanum. Na ty se žádný čas nevztahuje? Lze využít již zakoupenou jízdenku na autobus na letiště i v případě, že se změní čas odletu / příletu? Předem děkuji. Obavám se, že s blížícím se odjezdem, bude přibývat otázek. Zuzana.

Vstupenky zakoupíte přes Coopculture nebo přes Get Your Guide. Časová rezrevace se týká Colosseo, Foro Romano / Palatino má vstup v této vstupence časově nezávislý. Od první validace však v době platnosti vstupenky, tj. 24 nebo 48 hodin, podle typu. Pokud máte na mysli jízdenku na autobus , platí i v případě, že bude mít let zpoždění. Můžete ji použít na následující volný spoj. Při cestě na letiště je to však trochu časové riziko.

# 18.01.2020, 20:32.
Keďže budem v Ríme začiatkom februára a zároveň prvú nedeľu mesiaca, chcem sa spýtať, či máte aspoň zopár typov, ktoré múzea, pamiatky by mohli byt prístupné. Alebo či na to existuje nejaká stránka, lebo zisťovať to na každej stránke konkrétneho múzea je dosť pracné. Ďakujem za odpoveď. S pozdravom Majka.

Seznam najdete v naší odpovědi ze dne 07.02.2019, 13:39

# 17.01.2020, 17:59.
Pane Řehůřku, omlouvám se, že jsem nedokončila alternativní trasu Přerov - Wien - Villach, ale stále nemíním jet přes Benátky - Mestre. Nelíbí se mi trasa ze zkušenosti autobusem, ale co tak Udine / Treviso a snad Padova / Verona a dolů do Říma? Co tak nocleh v Tarvisio, je to milé místo. Děkuji za trpělivost. Jsem s pozdravem. Jana.

V tomto případě je pro Vás lepší jet z Vídně vlakem RJ 133 Gomdoliere ve 12:25, který zastavuje v Tarvisio, kde je v 17:12. Tady se tedy ubytujte - Booking. Odtud už ale opět všechny smysluplné spoje vedou přes Mestre. Pokud byste poskládala trasu regionálními vlaky přes Treviso, opět většina z nich vede dál přes Mestre. Mimo Mestre už by to bylo do Říma na více než jeden další den. Jízdní řády najdete na Trenitalia.

# 16.01.2020, 22:42.
Pane Řehůřku, opravdu děkuji za perfektní spoj, ale pořád vymýšlím, jak zúčtovat výhodu nástupu v Přerově, nikoliv v Brně s tím, že se můžu dostat vlakem za 6 hodin a 53 minut do Villachu Hbf, což je časově skvělé a pouze s jedním přestupem ve Wien Hbf. A jsem prakticky už krok v Itálii, ale nevím, jak pokračovat. Jana.

Vaším požadavkem bylo, že nechcete cestovat přes Benátky, ale přes střed Itálie. Zřejmě jste tedy změnila názor. Vámi uvedený spoj vlakem EC 101 Moravia z Přerova v 7:53 je ve Vídni v 9:49. Odtud odjíždí RJ 535 v 10:25 a ve Villachu je ve 14:46. Pokud stále platí, že chcete cestovat přes den, hledejte tady ubytování, viz Booking. Odtud se do Říma dostanete s přestupem v Benátkách (Mestre). Následující den potom jeďte vlakem RJ 131 San Marco v 10:50 do Mestre, kde budete ve 14:02 a následně ve 14:38 vlakem Freeciargento 9425 do Říma, kde budete v 18:25 na Termini. Jízdní řády najdete na Trenitalia.

# 16.01.2020, 19:14.
Vážím si toho, jak se mě věnujete. Nejlepší tedy asi bude koupit celý balíček muzea, Sixtinská kaple, Bazilika bočním vchodem, to vše s průvodcem. Mám jen obavu, aby nás nevedl např. do nějakých knihoven. To by nám moc nedalo. Když navíc je to pro nás buď jen v polštině nebo v ruštině. Toho průvodce nám přidělí u nějakého hlavního vchodu do Vatikánu? A bude jen pro nás nebo nás čtyři přidají k nějaké skupině např. Poláků? Děkuji Vám velice. Jiří.

Základní prohlídky s průvodcem trvají většinou kolem 3. hodin. Prohlédnete si to základní a nejdůležitější. Kde se setkáte s průvodcem, je uvedeno přímo v popisu konkrétního produktu včetně programu. Určitě nepůjdete jen 4. Skupiny se pohybují kolem počtu 20. osob.

# 16.01.2020, 07:47.
Prosím o informaci, zda jsou 2.2. první neděli v měsíci vstupy zdarma, např. Coloseum, Sixtinská kaple? A zda mi poradíte typ trasy po Římě se třemi dětmi ve věku 13, 11 a 9 let. Máme letět 30.1. a vracet se 3.2. Velice děkuji. Marie.

Vstup zdarma první neděli v měsíci do italských státních muzeí a památek je jen v zimním období, konkrétně od října do března. První neděli v únoru je tedy vstup zdarma. Platí to i pro Colosseo. Sixtinská kaple je součástí vstupu do Vatikánských muzeí. Nejedná se o italské muzeum, ale o vatikánské muzeum. Vstup zdarma první neděli v měsíci se na Vatikánská muzea nevztahuje. Konkrétně do Vatikánských muzeí je vstup zdarma poslední neděli v měsíci. Ostatní neděle je zavřeno. Tedy i 2.2.2020. Itineráře nezpracováváme, viz Informace.

# 15.01.2020, 20:31.
Děkuji za obšírnou zprávu s velmi důležitými informacemi. Jen se ještě zeptám. Bazilika sv. Petra je bez problémů? Budeme tam od 25. do 28.4. Děkuji. Jiří.

Bazilika je otevřena v letním období, tedy i v dubnu, každý den od 7:00 do 19:00. Vstupné se neplatí, ale bývají tam dlouhé fronty z důvodu různých kontrol - bezpečnostní, kontrola oblečení. Pokud nebudete mít kombinovaný vstup s Vatikánskými muzei, který je pouze s průvodcem, doporučujeme tam být co nejdříve, nejlépe hned během začátku otevírací doby. Kombinovaný vstup má navíc tu výhodu, že jdete ze Sixtinské kaple přímým průchodem do Baziliky. To není individuálním návštěvníkům umožněno. Ti musí vstupovat z náměstí. Fronty u vstupu do Baziliky je možné minimalizovat audioprůvodcem nebo průvodcem. Standardní vstup rezervovat není možné. Může se také stát, že v Bazilice nebo na náměstí budou probíhat nějaké akce. Sledujte kalendář na stránkách Vatikánu.

# 15.01.2020, 15:41.
Do Říma pojedeme koncem dubna. Prosil bych o radu, zda např. v Sixtinské kapli, Koloseu nebo Bazilice sv. Petra není některý den v týdnu zavřeno? Jinak jsem pochopil, že vstupenky si máme rezervovat předem na adrese Get Your Guide. Snad to zvládneme. Ještě se chci zeptat, zda je podle Vašich zkušeností možné obejít všechno důležité pěšky během tří dnů bez použití veřejné dopravy. Bydlet budeme prakticky v centru. Nerad bych vlezl do metra a skončil někde v tramtárii, když se mě to stalo i v Praze. Děkuji. Jiří.

Sixtinská kaple je součástí prohlídky Vatikánským muzeí. Tam je zavřeno v neděli, tedy 5.4., 12.4. a 19.4. Poslední neděli v měsíci 26.4. je otevřeno a vstup je zdarma. Tento den není možné dělat rezervace. V dubnu je zavřeno ještě v pondělí 13.4.2020. Pokud se Vám pobyt protáhne až do května, je zavřeno ještě 1.5.2020 a samozřejmě i v neděli 3.5.2020. V dubnu jsou i o hodinu prodloužené otevírací doby, konkrétně ve dnech 10.4., 11.4., 14.4., 18.4. 25.4. a 30.4. a to od 9:00 do 19:00. Poslední vstup je v 17:00. Stejně tak 2.5.2020. V Colosseo je otevřeno každý den. Pokud bydlíte v centru a nevadí Vám nějaký ten kilometr se projít, dá se toho většina obejít pěšky. Vzdálenější místa potom můžete zvládnout městskou dopravou. Základní jízdenka BIT stojí € 1,50.

# 13.01.2020, 15:41.
Prosím o následující informaci. 1. Pokud si koupím přes stránky Trenitalia jízdenku z letiště Ciampino do stanice nádraží Termini za € 2,70, kombinovaná jízdenka autobus + vlak, platí mi skutečně na uvedené časy, nebo se jedná o volnou jízdenku? Jde mi o to, že na nádraží Ciampino mám pouze pár minut na přestup a asi to nestihnu. 2. V případě zakoupení jízdenky z letiště Ciampino až do stanice S. Pietro za € 2,70, kombinovaná jízdenka autobus + vlak z nádraží Ciampino + vlak z nádraží Termini se jedná o volnou jízdenku nebo je vázána na daný čas? Jde mi o to, že na Termini potřebuji přibližně dvě hodiny počkat na spolucestovatelku. Děkuji. Věra.

Kombinované jízdenky na autobus a vlak zavedla Trenitalia i v některých dalších městech. Cena je vždy součtem základních jízdenek. Cenově tedy zvýhodněna není. V případě letiště Ciampino se jedná o kombinaci autobusu Atral za € 1,20 a vlaku Trenitalia za € 1,50. Jízdenky na regionální vlaky jsou platné 4 hodiny od okamžiku validace. Jízdenky zakoupené online se už nevalidují a jsou platné 4 hodiny od odjezdu vlaku uvedeném na jízdence. Cestující může udělat neomezený počet zastávek během cesty. V okamžiku, kdy skončí platnost jízdenky, nemůže udělat zastávku a musí pokračovat do cíle cesty. Podrobnější informace najdete v cestovních podmínkách pro regionální vlaky na Trenitalia. Z letiště Ciampino je výhodnější cestovat na Termini kombinací autobusu č. 520 na Cinecitta' a následně metra A na Termini. V tomto případě vám stačí jedna jízdenka BIT v ceně € 1,50, která je přestupní a její platnost je 100 minut.

# 11.01.2020, 22:26.
Děkuji za vaše užitečné a praktické stránky. Příští týden letíme na pět dní do Říma, ubytování máme na Aventinu a budeme mít zavazadlo. Naše ubytování nenabízí úschovu zavazadel v den příjezdu ani v den odjezdu, ale našla jsem službu bagbnb, která poskytuje úschovu zavazadel na různých místech v Římě. Myslíte, že je spolehlivá? Nebo je v Římě lepší možnost takové úschovy? Petra.

Jedná se o síť smluvních partnerů, kteří nabízejí prostor pro úschovu zavazadel. Systém sám o sobě má dobré reference. Nikdo Vám však nezaručí, že se Vám podaří natrefit na nějakého méně spolehlivého partnera. To se může stát i při rezervaci ubytování přes nějaký k tomu určený portál. Riziko je minimalizované kontrolou partnerů a garancí do výše € 500,00. Je ale pravda, že tato síť nabízí možnost úschovy zavazadel i v místech, kde standardní úschovna není. Pokud se budete pohybovat v okolí Termini, můžete zavazadla uschovat i ve standardní úschovně na nádraží. V Itálii se nazývají Depoito bagagli.

# 10.01.2020, 14:58.
Posledný februárový týždeň cestujeme s rodinou do Ríma. Máme v pláne zakúpiť si 3. dňový lístok na metro. Viem, že deti do 10. rokov majú metro zdarma, nikde som však nenašla, či to platí pre deti do 10. rokov vrátane, alebo či po dovŕšení 10. rokov už musíme lístok kúpiť. Dcéra mala desať rokov v novembri 2019. Rovnako ma zaujímajú rezervácie na Koloseum, keďže detský lístok - rezervácia - sa online kúpiť nedá, znamená to, že tak či onak budeme musieť vystáť radu? Odporučili by ste mi, aby som aj napriek tomu dospelým kúpila lístky online na presný čas - skip the line, alebo to mám celé nechať až na kúpu na mieste? Ďakujem za odpoveď. Jarmila.

Děti cestují zdarma v římské dopravě do 9,99 let. Časovou rezervaci do Colosseo si udělejte online přes Coopculture nebo Get Your Guide. Děti půjdou s Vámi a u pokladny po prokázání věku obdrží volné vstupenky. Nepůjdete přes tu největší frontu. Vaše pokladna je určena například i pro ty, kteří mají rezervaci za snížené vstupné.

# 09.01.2020, 21:59.
Četla jsem, že stanice metra Cornelia je uzavřená. Prosím o informaci, jak se dostat z Termini do Camp Vilage Roma - Panorama. A zpět poslední noční linkou k odletu z Ciampino. Děkuji za vaše stránky a ochotu. Alena.

Ano, je to tak. Stanice metra A Cornelia je uzavřena od 30. prosince 2019 z důvodu plánované generální opravu eskalátorů a výtahů. Alternativně tam jezdí místo metra autobusová linka MA13. Nicméně do Roma Camping In Town se dostanete z Termini metrem A na Cipro a odtud autobusem č. 247. Zastávka je také u nákupního centra Panorama, stejně jako autobusu č. 246 z Cornelia. Nejbližší noční linka je asi 1,5 km od kempu, na Via Aurelia Antica. Jedná se o n98 a jezdí na Termini v době od 0:10 do 4:50, odkud se dostanete autobusem na letiště Ciampino. Linka č. 246 jezdí každý den do 1:30, z Cornelia potom jezdí noční autobus nMA na Termini (směr Anagnina).

# 08.01.2019, 16:17.
Kde a jak můžeme koupit online časové vstupenky do Kolosea? Děkuji Vám za odpověď. Mirka.

Vstupenky můžete koupit přes Coopculture nebo Get Your Guide.

# 07.01.2019, 21:02.
Mám jet teď do Říma a jednu trasu bych jela jen denními spoji, resp. vlaky s přespáním v hotelu, ale ne přes Benátky, spíš středem. Dalo by se to, pane Řehůřku? Vyjíždím z Moravy. Zpět letadlem. Děkuji. Jana.

Určitě by to šlo. Můžete jet z Brna do Vídně rychlíkem Vibodona v 7:21, ve Vídni budete v 8:49. V 9:30 pokračujte vlakem RJ162 do Innsbrucku, kde budete ve 13:44. V 15:24 pokračujte vlakem EC89 do Bolzana, kde budete v 17:27. Tady se v blízkosti vlakového nádraží ubytujte. Ubytování najdete na Booking. Je tam spousta výborných ubytovacích možností v blízkosti nádraží. K vyhledávání můžete po zadání termínu využít mapu. Následující den potom odjíždí přímo do Říma v 7:12 vlak Frecciargento 8507. V Římě budete na Termini ve 12:10. Pozdější spoje jsou už s přestupem. Přímým autobusem je lepší jet na noc. Ve 21:30 vyjíždí každé pondělí a pátek z Brna Regio Jet, v Římě je následující den ve 14:45.

# 06.01.2020, 12:37.
Od 27. do 30.1. letíme do Říma. Ráda bych se zeptala, zda je nutné si nějaké vstupenky zakoupit v předstihu? Chtěli bychom vidět hlavně Colosseum, Forum Romanum, Sixtinskou kapli, Vatikánská muzea a Baziliku sv. Petra. Děkuji Vám za odpověď. Tereza.

I když je to termín mimo sezónu, doporučujeme si zarezervovat vstupy do Vatikánských muzeí, jejichž součástí je Sixtinská kaple a také do Colosseo. Zajistíte si tak vstup ve Vámi požadovaný čas a vyhnete se možným frontám. Vstup do Baziliky je zdarma a nejsou možné rezervace. Ty jsou možné pouze s průvodcem nebo audioprůvodcem. Kombinovaný vstup do Vatikánských muzeí a Baziliky je možný pouze s průvodcem a v tomto případě jdete ze Sixtinské kaple přímo do Baziliky speciálním vstupem pro skupiny. Vstupenky zakoupíte na oficiálních stránkách muzeí nebo přes Get Your Guide.

# 05.01.2020, 20:48.
Letíme o Velikonocích do Říma. Snažím se program naplánovat dopředu tak, abychom se vyhnuli hlavním akcím, které se budou konat. Současně bychom rádi navštívili Koloseum. Hned po příletu na letiště bychom si tam rádi koupili Roma Pass na 72 hodin a návštěvu Kolosea pak naplánovat jako volný vstup v rámci této karty. Dočetla jsem se, že do Kolosea je potřeba rezervovat vstup i s takto volnou vstupenkou. Ale zatím se mi nepodařilo zjistit, jak na to. Ráda bych toto učinila co nejdříve, z domova online. Předpokládám, že v dubnu již budou pořádné fronty. Můžete mi prosím poradit? Předem Vám děkuji. Lucie.

Rezervaci vstupu s Roma Pass lze provést přes Coopculture - Luoghi / Aree Archeologiche / Roma e Tivoli / Roma Colosseo / Biglietteria. V oddíle týkajícím se Roma Pass klikněte na qui, následně na konci u produktu na Dettagli, kde vyberete datum a čas, následně poslední položku Prenotazione ingresso Colosseo con Roma Pass / ingresso per singoli e gruppi. To v případě, že Roma Pass zakoupíte jinde. Doporučujeme přes Get Your Guide. V tomto případě si jej můžete vyzvednout i na letišti. Pokud si Roma Pass zakoupíte společně s rezervací vstupu na Coopculture, musíte si ho vyzvednout na pokladně v Palazzo Merulana.

# 04.01.2020, 14:38.
Ještě jednou se na vás musím obrátit o radu. Lístky z / na letiště jsem pochopila snad dobře na internetu, i vstupy do Sixtinské kaple, zatím zřejmě ještě na březen 2020 neprodávají rezervace. Ale co jsem vůbec nemohla najít, kde se dají koupit normální lístky pro dva do Kolosea + ta kombinace. Aby to platilo dna dny. Chci si to pořádně projít a ne jako v rychlíku. Já přes ten odkaz se pořád dostávam na mnohem dražší varianty - to jsou zřejmě nějaký výlety. Moc děkuji, snad už nebudu otravovat. Blanka.

Standardní vstupenka Biglietto Colosseo-Fori-Palatino je nově platná 24 hodin od první validace. Pokud chcete vstupenku na dva dny, potom se jmenuje Biglietto Full Experience a je o něco dražší. Vstupenky zakoupíte přes Coopculture nebo Get Your Guide. Tam se také prodávají vstupenky i do Vatikánských muzeí.

# 04.01.2020, 13:14.
Moc děkuji, vy jste rychlík, co rychlík - pendolíno! To je pecka! Mám jednu starost z krku. Akorát ještě ty rezervace. Já právě mám s těmi rezervacemi obavy. Zda to zvládneme. Raději bych stála hned jak otevírají u vchodu. Moc děkuji. Blanka.

Určitě to zvládnete, není to nic složitého. Rezervace Vám ušetří hodně času. O něco jednodušší než přes stránky konkrétních muzeí je to přes již zmiňované Get Your Guide.

# 04.01.2020, 10:38.
Máme prosbičku. Letíme sami v bžeznu 2020 do Říma. Přiletíme na letiště Ciampino, ubytování máme v Albergo Enrica na Viale Castro Pretorio 25, Nomentano, Řím, 00185, Itálie. Po prostudování vašeho webu jsem pochopila, že nejlépe se dostaneme k hotelu z letiště Ciampino autobusem Terravision za € 5,80 na Termini. Potom snad k hotelu asi 10 minut pěšky? Lístky koupíme prosím i na letišti? Docela ale mám obavu, aby cesta zpět na letiště klapla a uvažuji raději o taxi. Nebo se lze spoléhat, že doprava na letiště funguje? Nerada bych, aby nám letadlo frnklo. Odlétáme v 9:20 z Ciampina. V Římě budeme od 13.3. do 18.3. Je nutná v tuto dobu i rezervace na památky? V plánu máme určitě Sixtinskou kapli a Koloseum + mnoho dalších, ale tyto dvě jsem nastudovala, že budou zřejmě v obležení. Nebo postačí si častně přivstat? Vaše rady jsou k nezaplacení. Hlavně pro nás, co se moc nedomluvíme a proto se musíme řádně nachystat co a jak. Moc děkuji. Blanka.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini. Projděte nádražní halou na Via Marsala a vydejte se doprava a následně doleva po Via del Castro Pretorio. Dovede Vás na velkou světelnou křižovatku, na které přejděte po přechodu přímo k Hotelu Enrica, který bude přímo před Vámi na protilehlé straně na levém rohu křižovatky. Jízdenky na autobus Terravision koupíte nejlépe online na výše uvedených stránkách. Můžete je koupit i na letišti nebo u řidiče. Nicméně výhodnější je nákup online i z toho důvodu, že na cestu na letiště doporučujeme mít rezervaci a cena zpáteční jízdenky je nižší než součet samostatných jízdenek. Pokud bude mít letadlo při příletu zpoždění, můžete jet následujícím volným autobusem. Při cestě na letiště doporučujeme mít dostatečnou rezervu, tj. nespoléhat na příjezd na poslední chvíli. Prohlídka Sixtinská kaple je součástí prohlídky Vatikánských muzeí. Rezervaci určitě doporučujeme. Stejně tak do Colossea, kde je rezervace povinná. Vstupenky zakoupíte samostatně na oficiálních stránkách muzeí nebo všechny přes Get Your Guide.

# 03.01.2020, 12:55.
Pane Řehůřku, děkuji velice za odpověď a ještě bych Vás chtěla moc požádat o radu ohledně spojení z letiště Ciampino do Stazione Tiburtina. Máme ubytování v La Palma, Via Pio Molajoni 19. Vybíráme letenky buď od 27.3. do 29.3. nebo od 16.4. do 19.4. a jsme větší skupina. Moc předem děkuji a přeji hezký den. Lucie.

V tomto případě bude nejlepší spojení následující: z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud pokračujte metrem A na Termini, kde hned přestupte na metro B a pokračujte na Tiburtina. Celou trasu zvládnete na jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. V metru musíte hned přestoupit na druhou linku, nesmíte projít turnikety ven z metra. V tom případě by už jízdenka na metro neplatila.

# 03.01.2020, 11:25.
Moc Vás obdivuji za trpělivost a užitečné rady a tipy při návštěvě Říma. Také bych Vás ráda poprosila o radu. Jsem zdravotně indisponovaná, pustí mě do památek jako je Koloseum s trekovými holemi a do Vatikánských muzeí, když je budu mít třeba v batohu? Nevím, jak je to s bezpečností kontrolou. Děkuji za odpověď. Alice.

V šatně Vatikánských muzeí se musí nechat deštníky, hole, stativy, stojany apod. Tedy i trekové hole. Povoleny jsou hole, které jsou bezpodmínečně nutné pro chůzi, tedy berle. V šatně musíte nechat také veškerá zavazadla jako kufry, batohy, obaly apod. Podrobná definice je na stránkách Musei Vaticani - Tickets / Museums and Collections / Vatican Museums and Sistine Chapel / Open tour … / Useful Advice. V Colosseo batoh mít můžete, ale nezaručíme, že trekové hole v něm umístěné projdou bezpečnostní kontrolou.

# 01.01.2020, 17:28.
Děkuji za odpověď. Přiletíme v neděli ráno na letiště Ciampino a odlétáme ve čtvrtek ráno opět z Ciampina. Je cesta na letiště platná s tou jízdenku? Nevím, co vše patří do zóny A. Ubytovaní budeme v Roma Camping In Town. Zjišťovala jsem si spoje od ubytování na letiště a asi bychom se nevešli do času 100 minut. A podle informací je 72. hodinová jízdenka právě v zóně A a u té týdenní není nic napsané. Andrea.

Pokud pojedete autobusem k metru A, následně metrem A na Cinecitta' a odtud autobusem č. 520 na letiště, můžete použít jízdenku z tarifního pásma Metrebus Roma, tj. BIT, Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H, CIS nebo . Teoreticky to jde stihnout do 100 minut, záleží však na tom, jak budou navazovat spoje. U časových jízdenek problém není, u BIT jízdenek musíte mít v rezervě druhou jízdenku nebo podle potřeby na Cinecitta' druhou zakoupit. Cenový rozdíl mezi týdenní jízdenkou a třídenní jízdenkou jsou čtyři jízdenky BIT.

# 01.01.2020, 13:15.
Chtěla bych se zeptat na vstup do Kolosea. Jedeme teď 12. ledna a je nutné rezervovat a kupovat vstupenky dopředu? Někde píšou, že v zimě jsou fronty nulové. A ještě jedna otázka. Budeme tam 4 dny. Pro cestování po městě je nejvýhodnější týdenní vstupenka? A kde se dá koupit? Děkuji za odpověď. Andrea.

V tomto období to není nutné. Rezervaci, která je povinná, můžete udělat i na místě. Online rezervace Vám zajistí na 100% přesný čas, který budete mít v itineráři pro návštěvu Colosseo. V současné době je většina termínů volná. Ohledně jízdenky Vám výhodnost říci nemůžeme. Je třeba si to spočítat v souvislosti s itinerářem. Záleží také na tom, kde budete bydlet. Výhodné může být nákup jednotlivých jízdenek BIT po € 1,50, kombinace jednotlivých i časových jízdenek apod. Výhodný může být také . S největší pravděpodobností se Vám na 4 dny týdenní jízdenka nevyplatí. Vhodnější řešení bude třídenní jízdenka, nebo kombinace, které jsme uvedli. Jízdenky koupíte v automatech nebo na pokladnách ATAC.