KALÁBRIE 2009 / 3

Kalábrie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Kalábrie 2009 / 3

Pokud je Kalábrie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2009. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě autem do Kalábrie, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o kempech, o výletech v Kalábrii, o trzích, o nákupech potravin a najdete zde také mnoho dalších informací o Kalábrii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete třetí část, ta první je na stránce Kalábrie 2009.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 09.06.2009, 16:03.
Mohli byste mi prosím poradit, kde je nejbližší aquapark na cestě do Itálie v části Kalábrie? Jedu tam s rodinou (dvě děti - 6 a 9 let) začátkem července s obytným autem. A ještě, zda se dá běžně spát a pobývat na pláži s obytným autem i mimo kempy? Chtěli bychom navštívit západní pobřeží a procestovat ho. Děkuji moc za informace. Leoš z Hradce Králové.

V Kalábrii jsou největší aquaparky dva. Na západním pobřeží je to Aquafans v Praia a Mare a na východním pobřeží pak Odissea 2000 v Rossano. Aquapark v Zambrone v blízkosti Capo Vaticano byl v roce 2006 uzavřen. Kempovat ve volné přírodě i na pláži je v Itálii zakázáno. Je to povolenou pouze se souhlasem majitele pozemku. Můžete však využít k tomu určená místa, jejichž seznam najdete na Camper Online - Sosta. V Kalábrii je jich kolem stovky.


# 06.06.2009, 15:46.
V létě jedeme z Jižních Čech na dovolenou do Kalábrie, do části Tropea, do Villaggio Agrumeto. Máme to přibližně 1800 km. Vzhledem k délce trasy bychom rádi někde přenocovali, pokud možno v bezprostřední blízkosti autostrády v okolí Říma. Bylo by možné nám poradit konkrétní hotel nebo motel a nebo přespání u bezníny? Prosím, zda je možné nám poradit ohledně pláží. Děkuji Monika.

Motel (Autogrill) přímo na Autostrádě A1 v blízkosti Říma je na 610,9 km (La Macchia Ovest). Kontakt na informace o cenách: +39 0775 768112. Počítejte však s vyšší cenou. Levněji se ubytujete mimo dálnici, např. ve Valmontone (přímo u dálnice bezprostředně za Římem) jsou dva jednohvězdičkové hotely - Alla Fonte (+39 069 59040) na Via Formale Nuovo 3 a Jolly Car Santandrea (+39 069 591315) na Via Ariana km 18,30, kde jsou ceny velice příznivé. Uvádějí cenu € 15,00 až € 30,00 za osobu ve dvojlůžkovém pokoji s koupelnou (Alla Fonte je levnější). Aktuálnost cen však neznáme, lze je ověřit na výše uvedených telefonech. My to většinou řešíme tak, že zastavíme u Autogrillu, kde jsou parkovací místa a podle potřeby se prospíme v autě a pak pokračujeme dál. Dělá to tak většina cestovatelů.

# 04.06.2009, 19:55.
Jsem moc ráda a současně překvapena, že se v dnešní době ještě najdou lidé, kteří dokáží trávit čas radami pro jiné. Já tedy se pokusím zařadit do fronty a zeptat se taktéž na některé věci. Jelikož italsky neumíme jediné slovo, jsou mi odkazy na jejich stránky na nic :-( Chtěla bych Vás moc poprosit o radu ohledně ubytování v Capo Vaticano nebo někde v okolí. Vzhledem k tomu, že jedeme se dvěma dětmi a já budu v té době v 7. měsíci těhotenství, rádi bychom nějaké levné ale současně čisté a pěkné ubytování s polopenzí. Současně bych Vám byla moc vděčná, kdybyste nám také pomohl vybrat nejsnadnější cestu. Také by mě zajímalo, zda tam člověk má šanci se nějak domluvit a zda v restauraci najdu jídelníček pouze v italštině. Mnohokrát děkuji i za případné doplnění z Vaší strany. S pozdravem Lenka.

V tomto případě Vám doporučujeme Hotel Residence Eolo s nádherným bazénem na panoramatickém místě přímo v lokalitě Capo Vaticano. Disponuje restaurací, kde si můžete zakoupit polopenzi (€ 16,00) nebo i plnou penzi (€ 21,00). Děti mají slevu. V jakém jazyce mají jídelní lístky nevíme, úroveň hotelu je však taková, že je předpoklad domluvit se tam anglicky. Pláž je sice vzdálená něco přes půl kilometru, od hotelu je tam organizovaný bezplatný odvoz. V ČR prodává toto ubytování Polycastrum Viaggi prostřednictvím svých prodejců. Cena se pohybuje od € 340,00 do € 510,00 (podle termínu) za apartmán 2+2 a týden. Ideální trasa závisí na tom, odkud jste a kde tedy překročíte hranice. Pokud v Rozvadově, pokračujte na Regensburg, Mnichov, Innsbruck, Brenner, Veronu, Modenu, Bolognu, Florencii, Řím, Neapol, Salerno, Cosenzu, Vibo Valentia, Ricadi a Capo Vaticano. Pokud v Dolním Dvořišti, pokračujte na Linz, Salzburg, Villach, Tarvisio, Udine, Mestre, Bolognu a dále jako ve variantě první. Pokud v Mikulově, pokračujte na Vídeň, Graz, Klagenfurt, Villach a dále jako ve variantě druhé. Uvedená města jsou hlavní cíle. Dálnice je většinou objíždí.

# 02.06.2009, 20:44.
Řehůřkovi, jsme jako většina Vašich dotazovatelů nadšeni Vašimi stránkami, díky kterým jsme se letos rozhodli pro Capo Vaticano či blízké okolí. Dovoluji si Vás požádat o tip na cestovku, která nabízí vybavené stany, ne jen hotely a residence. O víkendu jsem při surfování a hltání informací o Kalábrii na něco narazila - bylo tam 1600,- Kč za dospělého a 1300,- Kč za dítě na týden, jenže jsem musela odběhnout, synátor zasedl k ICQ, vypnul mi to a já to teď zanic nemůžu najít :-( Plánujeme cestu včetně pobytu na 14 dní s dodávkou a stanem, takže se spaním by nebyl problém. Spíše si chceme zajistit trochu pohodlí při vaření a ledničku. Případně, zda tuto možnost ubytování seženeme přímo v některém z kempů? Ve Vaší odpovědi ze dne 27.06.2007, 18:40 píšete, že jste si takové ubytování sehnali na Gargánu. Mimochodem máme stejný vkus, byli jsme tam vloni v půjčeném karavanu, našli jsme úžasné místečko na pláži jen pro pár karavanů s přípojkami za € 15,00 na den a bylo tam nádherně. Jen na výlet do Foresta Umbra jsme vyrazili v něděli - a ty davy piknikujících a odpadky trousících Italů nás trošičku šokovaly :-) Děkuji velice za odpověď a příznám se, že žasnu nad trpělivostí, s jakou odpovídáte a radíte jiným :-) Dva dospěláci s jedním puberťákem od Mikulova. Máme to v podstatě do Itálie kousek :-) Jitka.

Pravděpodobně se jednalo o CK Adrialand, která nabízí ve Villaggio Baia di Zambrone ubytování ve vybavených stanech. Bohužel u tohoto zájezdu nemají uvedeny ceny, takže je možné, že zájezd není aktuální. Ceny uvádí např. agentura Zájezdy. Pokud pojedete s vlastním stanem, pak velká nabídka kempů je na portále Camping. Převážná většina kempů nabízí k pronájmu elektrickou přípojku. Pronájem ledničky a vařiče je otázka dohody s provozovatelem kempu. S vlastním vařičem a cestovní ledničkou by problém být neměl.

# 02.06.2009, 16:05.
Včera jsme objevili s manželem Vaše užitečné a informativní stránky. Chystáme se 26.6. do Itálie s našima třema dětma (13, 7 a 2,5). Vím od kamarádky, která bydlí ve Švýcarsku a do Itálie jezdí pravidelně, že Itálie je nejkrásnější na jihu. Z Vašeho psaní jsme to též vyčetli a tak jsme si našli apartmán v Paole, samozřejmě Kalábrie. Nikdy jsme zatím v Itálii nebyli, i když jsme procestovali celkem hodně evropských zemí. Nastudovali jsme od Vás, že od Salerna se za dálnici neplatí. Mám ohledně tedy dálnice dotaz na kolik výjde mýto celkem od severu do Kalábrie. Dále mám dotaz co se týče auta, které je na plyn. Víme, že na dálnicích je dostatek benzínek s LPG, bohužel nevíme přesné označení v Itálii, abychom nenatankovali propan, který je označen Gas. Benzín si též poznamenáme jak se jmenuje, abychom nenatankovali něco jiného. Je potřeba nějaké redukce na plyn? Cestu bychom chtěli zvládnout s pravidelnými přestávkami a střídáním najednou. Myslíte, že je to reálné? Případně na jak dlouho byste trvání cesty odhadovali? Já myslím nějakých 24 hodin určitě, manžel hádá 22 hodin. Koukali jsme na kilometrovník a je to nějakých 1800 km. Vzhledem k našemu velkému a pohodlnému autu není cesta tak unavující a rozhodně si vždy může neřidič i schrupnout. Ráda bych se též zeptala na nejrychlejší cestu, kterou byste doporučili vy. Vznikají třeba někde kolony, kterým by bylo se třeba vyhnout? Nyní k ubytování. Vybrali jsme si v Paole residenci Village Bahja. Rádi bychom se Vás zeptali, zda nevíte něco o tomto ubytování a celkové lokalitě. Zda je případně něco poblíž co by opravdu stálo za navštívení. Pokud byste pro nás měli nějaké zajímavé informace, které je dobré vědět, rádi je uvítáme. Předem mockrát děkuji. S pozdravem a přáním hezkého dne Petra s rodinou.

Mýtné ze severu na jih Itálie (po Salerno) Vás přijde celkem na € 56,20 v jednom směru. Za průjezd Brennerem zaplatíte mýtné € 8,00. V Rakousku pak ještě € 7,70 za desetidenní dálniční známku (nebo € 15,40 za dvě). LPG se v Itálii označuje jako GPL a Natural 95 jako Senza Piombo. Redukci v Itálii nepotřebujete. Cestu najednou zvládnou ve dvou řidičích jde, doporučujeme však pravidelné přestávky a střídání. Někde za polovinou cesty si pak udělejte přestávku větší. Vaše optimální trasa je Praha (po D11) - Rozvadov (po D5) - Mnichov (A93, A9) - Innsbruck (A8, A93, A12) - Brenner (A13) - Verona (A22) - Modena (A22) - Bologna (A1) - Firenze (A1) - Roma (A1) - Napoli (A1, A30) - Cosenza (A3) - Paola (SS107). Jedná se pouze o hlavní směry, města se většinou objíždějí. Počítejte i s rezervou přibližně 20 hodin + přestávky. Cestu si naplánujte tak, abyste u Bologna byli přibližně do 6:00 až 7:00 hodin. Pak je riziko dopravních zácp. Villaggio Bahja má nádherný bazén, příjemné prostředí a je nadstandardně vybaveno, což lze říci i o apartmánech. Ale na základě toho jste si toto villaggio zřejmě vybrali. Pláž tvořená štěrkopískem je velice zajímavá, tvoří ji čtrnáct oblouků (+ patnáctý atypický obdélník) zakončených výběžkem ve tvaru T. Nepříjemné je to, že hned u pláže vede železnice. Asi největší turistickou atrakcí je svatyně San Francesco Di Paola, kterou najdete nad centrem města Paola. Na výlet se doporučujeme podívat do národního parku Sila Grande, viz naše reportáž Kalábrie 2006 a určitě si udělejte výlet na Aiolské ostrovy.

# 01.06.2009, 12:55.
Obracím se na Vás s menší prosbičkou. Letos jedeme s rodinkou do města Tropea a snažím se na místě sehnat půjčovnu motorových člunů. Bohužel nemohu najít žádné optimální odkazy přímo na půjčovnu či agenturu. Mohu Vás požádat o radu? Mnohokrát děkuji a přeji hodně štěstí nejenom při cestách :-) David.

Půjčovna je v turistickém přístavu, provozuje ji Agenzia Tropea 1.

# 31.05.2009, 20:26.
Moc děkujeme za zajímavé stránky. Byly nám inspirací při výběru letošní dovolené. Chci se zeptat. Za 14 dní odjíždíme do Kalábrie, do oblasti Capo Vaticano. Četla jsem na internetu, že cesta po východním pobřeží je pohodlnější a klidnější než přes Řím a Neapol a je to jen o něco málo delší. Chceme cestovat přes den a přespat někde u San Benedetto del Tronto. Jsme z Plzně a máme dvě malé děti - 2 a 6 let. Jaký je Váš názor? Předem děkuji za odpověď. Lucie.

Skutečně ta italská A14 patří k těm pohodovějším bezproblémovým dálnicím a čím dál tím více cestovatelů ji upřednostňuje před A1 a A3 i při cestě do Kalábrie. Důvodem je především kritický úsek Bologna - Firenze. Je to horská (zatáčky, tunely, stoupání) dálnice, úzká a většinou plná nebezpečných kamionů. Druhým důvodem je bezplatná A3, která byla v poslední době často ve výstavbě (na dlouhých úsecích) a rovněž i tam je více zatáček a stoupání. Při východní cestě je na konci A14 potřeba ještě absolvovat úsek přibližně 150 km mimo dálnici a pak pokračovat po A3. Z hlediska mýtného přijde cesta po A14 přibližně o € 7,50 na jednu cestu dražší než po A1. Na druhé straně, úsek mezi Římem a Neapolí se třemi pruhy patří snad k tomu nejlepšímu, co při cestě na jih můžete absolvovat. My máme projety téměř všechny úseky, i když pokaždé s jinými cíly. Úsek Bologna - Firenze nám vadil hodně, A3 nám naopak vyhovovala. K A14 nemáme žádných připomínek. Je to rychlá dálnice. Pokud bychom měli volit nyní, asi bychom se stále klonili ke klasické cestě A1/A3.

31.05.2009, 19:45.
Obdivuji Vaše stránky plné velmi užitečných informací. Ráda bych se zeptala na Vaše zkušenosti se stravováním v Kalábrii. Jedeme autem na konci června do Ricadi, Residence Esmeraldo, na 14 dní s vlastním stravováním a zajímala by nás blízkost, nebo doporučení nějakého supermarketu, kde se dají nakoupit potraviny. Rozhodujeme se, zda pořídit vše na místě. Také mě zajímá nějaký blízký aquapark, či nějaký dětský zábavní park. Děkuji předem za Vaši odpověď. Jana.

My jsme jezdili nakupovat do dvou supermarketů (jsou to spíše větší markety). Jeden je v S. Nicolo, na křižovatce hlavní silnice s vedlejší, druhý je v S. Domenica (mapa). Ceny základních potravin jsou přibližně na stejné úrovni jako u nás, možná o trochu výše. Doporučujeme nakupovat v supermarketech nebo na trhu. V marketech v turistických letoviscích jsou ceny vyšší. Nejbližší aquapark byl v Zambrone. Bohužel v roce 2006 ho zrušili. Víme jen o dalších dvou aquaparcích v Kalábrii - Aquafans v Praia a Mare a Odissea 2000 v Rossano. Oba jsou však od Capo Vaticano příliš daleko.

# 27.05.2009, 15:31.
Chtěla bych poprosit o trasu do Kalábrie s karavanem na 14 dní. Kde na trase bychom mohli udělat zastávky na jednu až svě noci, pobýt v kempu a něco kolem vidět? Jedeme poprvé a nemáme zkušenosti. Také by nás zajímaly ceny v kempu a kolik by stála cesta. Děkuji za odpověď. S pozdravem Š.

Hodně záleží na tom, odkud pojedete. Pokud překročíte hranice v Rozvadově, pak pokračujte na Regensburg, Mnichov, Innsbruck, Brenner, Bolzano, Trento, Veronu, Bolognu, Florencii, Řím, Neapol, Salerno, a dále po A3 do Kalábrie. Pokud překročíte hranice v Dolním Dvořišti, pak pokračujte na Linz, Salzburg, Villach, Tarvisio, Mestre, Bolognu a dále jako v první variantě. Pokud překročíte hranice v Mikulově, pak pokračujte na Vídeň, Graz, Klagenfurt, Villach a dále jako v předchozí variantě. V Německu se za dálnice neplatí, v Rakousku zaplatíte € 7,70 za desetidenní dálniční známku (kupte si jednu na cestu tam a druhou na cestu zpět, je to levnější než dvouměsíční) a v případě první varinaty zaplatíte ještě mýtné € 8,00 za průjezd Brennerem a € 56,20 za italské dálnice. V případě druhé varianty zaplatíte mýtné € 9,50 za průjezd tauernskými tunely a v případě druhé i třetí varianty mýtné za italské dálnice ve výši € 56,30. Od Salerna směrem na jih se už dálnice neplatí (až zase na Sicílii). Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši. Náklady na spotřebu si musíte spočítat podle spotřeby Vašeho automobilu. Maximální cena nafty se v Itálii pohybuje kolem € 1,10 a benzínu kolem € 1,30. Tipů, kde zastavit je hodně. V první variantě se nabízí Lago di Garda, ve druhé a třetí Benátky. Většina cestovatelů při cestě do Kalábrie zastavuje až za Florencií, u jezera Trasimeno. Seznam kempů najdete na portále Camping. Ceny v kempech jsou různé, podle úrovně služeb a sezóny. Např. v kempu Badiaccia zaplatíte v sezóně za karavan € 7,50, za auto € 2,50, za dospělého € 7,50 a za dítě od 2. do 9. let € 5,50. V kempu Listro v sezóně € 4,90 za karavan, € 2,00 za auto, € 4,90 za dospělého, děti do 3. let jsou zdarma. Ceny mimo sezónu jsou o něco nižší.

# 26.05.2009, 21:27.
Paní Aleno, s manželem a dětmi bychom letos rádi jeli na dovolenou na Capo Vaticano. Jsme nadšeni z vašich fotek a poznatků. Chtěli bychom Vás poprosit o nějaký kontakt nebo agenturu v Itálii, popř. telefon. Předem děkujeme. Š.

Na Capo Vaticano jsme byli prostřednictvím tour operátora Polycastrum Viaggi, mají zastoupení i v ČR. Konkrétně jsme bydleli v residenci Le Cannelle, která změnila majitele. Residence se nyní jmenuje Villaggio Costa Real.

# 26.05.2009, 20:36.
Našla jsem Vaše stránky a jsem mile překvapená a současně nadšená zpracováním jednotlivých dotazů od Vašich příznivců. Již v roce 2008 jsme navšívili s manželem Itálii, konkrétně Gargano, městečko Vieste. Byli jsme jím nadšení a okouzlení. Vřele doporučujeme i pro rodiny s dětmi. Letos jsme se rozhodli jet o něco níže a navštívit Kalábrii. Máme od cestovní kanceláře zaplacené dva termíny od 10.7.2009 do 26.7.2009 na Capo Vaticano v Ricadi. Ubytování máme zajištěno v residenci La Fattoria. Otázky mám dvě. Především bychom chtěli navštívit Sicílii v rámci jednodenního výletu a nemáme tušení, jak jezdí trajekty, od kud, v jaké jsou cenové relaci a zda je možné jet osobním autem, kterým budeme cestovat. Zda trajekt jezdí každý den a v případě že ano, je vhodnější víkend, nebo v týdnu? Druhá otázka je přímo k ubytování. Zda máte informace k residenci a pláži, ve které budeme ubytovaní. Děkuji Vám ještě jednou a přeji hodně trpělivosti s námi, kteří od Vás informace dostávájí. Božena.

My jsme na Sicílii jeli trajektem společnosti Caronte&Tourist. Její trajekty jezdí každý den po 40. minutách od 5:20 do 22:00. Zpáteční lístek (návrat do 4. dnů) stojí € 30,00 (automobil a posádka). Doporučujeme vyjet pokud možno co nejdříve, abyste měli na Váš výlet dostatek času. Trajekty mají dostatečnou kapacitu, vhodnější bude ale volit termín mimo víkend (někdy uprostřed týdne), už i z hlediska poznávání Sicílie. Na dálničních poplatcích zaplatíte maximálně kolem přibližně € 3,00 v jednom směru. Residence La Fattoria se nachází v lokalitě Torre Ruffa. Je to na severní straně Capo Vaticano, na druhé straně než zdejší nejkrásnější pláže. Fotografie z residence najdete na výše uvedených stránkách. Počítejte s menší, úzkou písečnou pláží. Pokud nebude opar, bude se před Vámi vypínat kužel Stromboli. Budete mít však možnost další volby - na sever až k Spiaggia Piraino, na jih až k Spiaggia Tono. Doporučujeme se také podívat na druhou stranu výběžku Capo Vaticano, na nejkrásnější pláž Grotticelle, popř. si půjčit šlapadlo a zajet k maličkým plážičkám dostupných jen z moře.

# 26.05.2009, 10:47.
Moc Vás prosím o radu, chystáme se 26.6. do Itálie. Máme naplánované dva týdny, týden dole v Kalábrii, městečko Scalea, apartmány Parco Scalea 2000. Druhý týden apartmánové vilky Rosolina Mare. A protože to bude naše první dovolená autem, tak bychom se rádi zeptali na pár věcí. V prvním apartmánu (Scalea) bychom měli být v sobotu od 17:00. Jsme z Nymburku. Zatím to vypadá tak, že budeme vyjíždět v pátek před dvanáctou hodinou, zda se nám podaří vyrazit dříve, budeme jen rádi. Spíše se bojíme toho, že budou začínat prázdniny a tudíž budou silnice ucpané ... je tedy lepší jet přes Německo nebo Rakousko? Přes Německo se prý neplatí žádné poplatky a v Rakousku ano. Je možné koupit u nás dálniční známku pro Rakousko? A nevíte náhodou v jakém časovém rozmezí ji prodávají (týdenní, měsíční)? Nehrozí nám v tu dobu nějaké tzv. stěhování národů - období prázdnin a střídání turnusů? Moc vám děkuji a přeji krásný den. Denisa.

Vaše optimální trasa je následující: Nymburk - Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Trento - Verona - Modena - Bologna - Firenze - Roma - Napoli - Salerno - Lagonegro Nord - Praia a Mare - Scalea. U nás začínají letní prázdniny až 1.7.2009, takže by problém neměl být, nepředpokládá se, že by děti hromadně předčasně odjížděly na prázdniny. Problém však může nastat z německé strany. Tam 25.6. začínají letní prázdniny ve čtyřech spolkových zemích. Je tedy riziko odjezdu na dovolenou velkého počtu rodin právě z pátku na sobotu. Doporučujeme tedy trasu trochu upravit a to tak, že pojedete na České Budějovice - Dolní Dvořiště - Linz - Salzburg - Innsbruck a dále dle předchozí trasy. Po neměcké straně tak pojedete proti chorvatské vlně, která může hrozit na dálnici mezi Mnichovem a Salzburgem (a dále po A10 směrem na Villach). Kilometrově je to naprosto stejné, s dálničními poplatky také. V Rakousku musíte mít dálniční známku. Vyplatí se zakoupit desetidenní za € 7,70 a na cestu zpět také. Je to levnější než dvouměsíční. V Německu se za dálnice neplatí. Na brennerské dálnici pak zaplatíte mýtné € 8,00. V Itálii na úseku Brenner - Salerno zaplatíte mýtné ve výši € 56,20. Při přesunu ze Scalea do Rosolina Mare doporučujeme vyjet co nejdříve, je to přibližně 850 km. Optimální trasa je následující: Scalea - Praia a Mare - Lagonegro Nord - Salerno - Napoli - Orte (tady se odpojit z Autostrády na bezplatnou E45) - Terni - Perugia - Cesena - Ravenna - Rosolina Mare. Tuto trasu po bezplatné čtyřproudové E45 jsme několikrát absolvovali, její bezplatnost je vykoupena horší kvalitou. Doporučujeme jet tedy maximálně 100 km/h a dávat pozor na případné díry. Není to však tragické, dá se po ní bez problému hory přejet. Nevýhodou je, že je tam hodně kamiónů, což však na trase Bologna - Firenze také. Můžete však jet také po Autostradě až k Rovigu (mezi Ferrara a Padova) a odtud po okreskách do Rosolina Mare. V první variantě zaplatíte na mýtném za úsek Salerno - Orte celkem € 17,10, ve druhé variantě za úsek Salerno - Rovigo celkem € 39,10. Existuje ještě další varianta. Hodně cestovatelů jezdí z Kalábrie po východní dálnici A14. V tomto případě byste museli jet ze Scalea kaňonem řeky Lao k dálnici (tudy jsme v roce 2002 jeli, je to klikaté, ale bez problémů), po ní kousek na jih a po SS105 přejet k Villapiana a tady se napojit na pobřežní SS106. Po ní jet až před Taranto a tady se napojit na A14, která Vás bez problému za cenu € 35,30 dovede na Rimini Nord, odkud je to po SS16 a následně SS309 už jen přibližně 160 km. My bychom osobně volili první variantu Orte - Ravenna (už i pro to, že víme co od ní očekávat). Z Rosolina Mare do Nymburku bychom asi volili trasu Rosolina Mare - Mestre - Udine - Tarvisio - Villach - Salzburg - Linz - České Budějovice - Nymburk. Je přibližně o 100 km kratší než přes Brenner a za mýtné na úseku Mestre - Tarvisio zaplatíte € 12,70, což je o € 5,00 méně než přes Brenner, přes tauernské tunely v Rakousku zaplatíte € 9,50, což je o € 1,50 více než přes Brenner. Všechny uváděné cíle jsou informativní, dálnice je většinou objíždí. V případě průjezdu kolem Neapole doporučujeme zvolit východní úsek, tj. A30. Rakouské dálniční známky je možné zakoupit i na čerpacích stanicích u nás před hranicemi, doporučujeme však zakoupit až v Německu na čerpací stanici před hranicemi. Zaplatíte přesně € 7,70. U nás to přepočítávají neskutečně nevýhodným kurzem. Dálniční známky jsou desetidenní, dvouměsíční a roční.

# 24.05.2009, 15:10.
Řehůřkovi, Vaše stránky jsou úžasné a je v nich spousta rad. Přesto bych měla ještě jednu další. Jsme 5. členná rodina, děti ve věku 12 a 13 let. Dva kluci a jedna holčina. Chtěli bychom na dovolenou do jižní Itálie. Je to dost na poslední chvíli, hodně jsem toho už pročetla. Ideální výběr mi připadá přes CK ČSAD Tišnov, ale nejsem schopná si vybrat. Jsme samozřejmě omezeni finančně, ale chtěla bych dětem dopřát hezkou dovolenou. Zčásti klidné pláže, ale oni by k tomu chtěli i nějaký noční život, jako procházky nočním městem, nějakou promenádou s nákupy, nějaké atrakce. Je něco takového, co byste nám mohli doporučit? Děkuji moc. Martina.

Podle Vašich požadavků by asi nejvíce vyhovolo městečko Scalea, které má CK ČSAD Tišnov v nabídce. My jsme byli v této oblasti v roce 2002 - viz naše reportáž Kalábrie 2002. Jen pár kilometrů severněji, v Praia a Mare, do Scalea jsme se byli podívat také. Záleží hodně na tom, ve kterém období pojedete. Pokud pojedete před sezónou, pak budou pláže klidné, ale noční život slabý, naopak, když pojedete v sezóně, budou pláže rušnější a noční život silný. Několik menších plážiček však najdete směrem k Praia a Mare. Procházky městem i kolem pláže Scalea nabízí, nákupy také. Atrakce je v nedalekém Praia a Mare, aquapark Aquafans. Možnosti výletů jsou široké. Určitě je fakultativně nabídne i CK. Jednak je to historická část městečka Scalea, ale i další města na pobřeží. V dosahu jsou i po vlastní ose vlakem - na jih např. Diamante, na sever Praia a Mare nebo Maratea.

# 22.05.2009, 12:20.
V prvom rade sa Vám chcem poďakovať za Vaše odpovede na moje otázky. Dnes mám však na Vás ešte niekoľko otázok. Takže sme sa rozhodli pre termín od 12.6. do 28.6. na Capo Vaticano. Budeme ubytovaní prvú časť dovolenky vo Villaggio Eukalypto a druhú v hoteli Grotticelle. Hrozne sa tešíme. No zároveň sa trochu obávame, či tam bude dostatočne teplo. Prečítala som si skoro všetky reportáže, ale aj tak sa chcem ešte uistiť a popýtať na pár vecí. Píšete, že na trhoch sa dajú kúpiť čerstvé ryby ... je taká možnosť aj v lokalitách nášho ubytovania? Aké sú približne ich ceny? Oplatí sa kupovať v supermarketoch? Ako funguje mýtne v Taliansku? Dá sa dostať na odľahlé pláže aj pešky, alebo treba prenájom šliapadlá? Koľko stojí prenájom šliapadiel a na ako dlho? Sú na plážach ježkovia a medúzy? Raz som dovolenkovala na severe Talianska - Caorle a boly tam hrozné výkyvy teplôt medzi dňom a nocou. Tak sa chcem spýtať, ako to je v Kalábrii? Sú tam noci teplé už aj v júni? A more dostatočne teplé? Taktiež by ma zaujímalo, kde sa oplatí najviac tankovať na ceste Talianskom? Chceme na poslednej benzínke v Rakúsku. Máme benziňáka. Čo sa týka ubytovania v Eukalypte, tak sme to vybavovali priamo s Talianmi. Chcem sa spýtať, či to bola dobrá voľba a či sa máme niečoho vyvarovať? Ohľadom poistenia ... stačí klasika, čo ponúkajú CK, alebo ešte nejaké iné? Viem, že som Vás doslova zbombardovala svojimi otázkami, ale už mám pravdepodobne cestovnú horúčku :-) Veľmi sa teším! Veľmi ma potešíte, ak mi na moje otázky nájdete čas a odpoviete. Vopred Vám z celého srdca ďakujem! Prajem pekný dníček parádniček :-) Miroslava.

Počasí se nemusíte obávat, v polovině června už bývá v této oblasti kolem 26. stupňů - dlouhodobý průměr (ale i více). My jsme v roce 2006 chytli studenou frontu, 3. června jsme začínali na 17. stupních, ale hned od druhého dne teploty rostly až na 35 ve stínu. Aktuální předpovědi počítají s výrazným poklesem teplot na přelomu května a června, potom ale mají zase růst, dokonce 9.6. má být maximum i 32 stupňů. Teploty moře jsou uváděny kolem 20. stupňů (měří se však kousek od břehu a pod hladinou, u pláže je teplejší - o měření teploty moře se dočtete v naší odpovědi ze dne 26.01.2009, 07:12. Doporučujeme sledovat před odjezdem předpovědi na Meteo, kde můžete zadat přímo Ricadi. Rozptyl maximálních a minimálních (nočních) teplot se pohybuje mezi 5. a 10. stupni. Čerstvé ryby se dají určitě koupit na velkých trzích. Ty nejbližší se konají v pondělí v S. Domenica a v sobotu v Tropea (mapa). Ceny jsou různé, máme fotografii z trhu s různými druhy a ceny jsou tam od € 5,00 do € 12,00 za kg. V supermarketech se určitě vyplatí nakupovat, ceny jsou tam nižší než v malých obchodech. Ovoce a zeleninu se vyplatí nakupovat na trhu. Nejbližší supermarket je v S. Nicolo a v S. Domenica (nejsou to velké hypermarkety, spíše něco jako u nás Penny Market nebo Lídl). Mýtné v Itálii funguje tak, že si vyzvednete při vjezdu z automatu u brány lístek, na základě kterého pak při výjezdu zaplatíte obsluze nebo v automatu (někdy je brána s obsluhou zavřená). Podrobný popis platby najdete v našich reportážích, např. Gargano 2008. Na cestě do Itálie doporučujeme natankovat ještě v Rakousku a mimo dálnici. My jsme tankovali např. na Shell v Arnoldsteinu, kde byla cena výrazně nižší než na dálničním Essu. V Itálii jsou pak ceny také nižší mimo dálnice. Navíc ušetříte ještě u stojanu bez obsluhy (označené self service, fai date). Villaggio Eukalypto je určitě dobrá volba, pláž není sice tak pěkná jako Grotticelle, té si však užijete dostatečně v druhém týdnu při ubytování v Hotelu Grotticelle. Na odlehlejší pláže se pěšky dostat dá (viz výše uvedená mapa), na některé přímo u Capo Vaticano však jen z vody (loďka, šlapadlo). Šlapadla pronajmout je možné (uvádějí i kanoe a loďky). My jsme si půjčili šlapadlo na pláži Grotticelle a za hodinu jsme platili € 10,00. S ježky přímo na pláži jsme se nesetkali, jsou spíše v místech s útesy a kamennými plotnami pod hladinou. S medúzami jsme se setkali. Byli jsme tenkrát na pláži Salamite. Stačilo se přemístit na Grotticelle, kde se občas nějaká vyskytla, už to ale bylo únosné. Medúzy však nejsou otázkou konkrétní pláže nebo oblasti. Je to složitější problém závisející na mnoha faktorech - více o tomto v naší odpovědi ze dne 24.08.2008, 23:12 - Rosolina Mare 2008. Co se pojištění týče, my na něm nešetříme. V poslední době si nebereme pojištění od CK, ale sjednáváme si cestovní pojištění on-line. V jeho skladbě preferujeme především pojištění léčebných výhod bez limitu. My navíc i na dovolené věnujeme chviličku baseballu a pokud jedeme na hory, tak občas chodíme i po exponovaných stezkách. To vše nespadá do základního pojištění. Většinou se to řeší doplňkem Sport Plus spod. Dokonce i storno zájezdu je možné si pojistit, pokud pojištění objednáte v den platby zájezdu. U slovenských pojišťoven je to podobné.

# 22.05.2009, 11:02.
Připojuji se ke chvále Vašich stránek a měla bych dotaz na cestování po Kalábrii. Protože nejsme řidiči, nemůžeme si půjčit auto, volila jsem leteckou dopravu do Kalábrie a už jsem zaplatila letecký zájezd do městečka Bonifati - Paneduro Marina, ale teď, když čtu Vaše stránky, tak o této oblasti není ani zmínky, jen je pořád chválena Tropea, Capo Vaticano ... Mám obavy, že jsem zvolila špatnou lokalitu. Nevíte prosím, zda je v místě vlakové nádraží, odkud bychom mohli jet třeba do Pompejí, nebo na Sicílii? Nebo fungují dálkové autobusové spoje třeba ze Scalea? Scalea je od našeho letoviska vzdálena 30 Km. Děkuji za odpověď. S pozdravem Miluše.

Nemusíte mít obavy. Tato oblast je také velice pěkná. My jsme tady byli (o kousek severněji v Praia a Mare) v roce 2002 (viz naše reportáž Kalábrie 2002) a byli jsme nadšeni. Pravděpodobně přistanete na letišti Lamezia Terme. Odtud se dostane vlakem do Vašeho letoviska. Přestoupit musíte v městečku Paola a následně pak vystoupit na Capo Bonifati. Jízdní řády najdete na Trenitalia. Do Pompejí odtud vlakem jet můžete, stejně tak na Sicílii. Počítejte však, že do Pompejí je to více jak 200 km, pojedete v jednom směru přibližně 3,5 hodiny. Tam i zpět Vás to vyjde celkem přibližně na € 21,00. Na Sicílii je to ještě dále, jen k trajektu přibližně 200 km. Např. do Taorminy vlakem kategorie IC Plus pojedete skoro pět hodin v jednom směru, musíte přestupovat v Paola a zaplatíte přibližně € 44,00 celkem (tam i zpět dohromady). Vlakem se dostanete i do dalších krásných měst, která navíc nejsou daleko - Diamante (8 minut), Scalea (28 minut), Maratea (52 minut). Ze Scalea asi nemá význam jezdit autobusem, linka Scalea - Pompei (Catanzaro - Napoli: Bilotta Antonio S.R.L.) sice funguje (staví i v nedalekém Belvedere Marittimo), ale trvá to také tři hodiny a navíc se musíte dostat do Scalea (nebo Belvedere Marittimo). S tou chválou Capo Vaticano je to tak, že je to skutečně nádherná část Kalábrie a hlavně také nejznámější. Doporučujeme se tam také někdy podívat.

# 22.05.2009, 08:08.
Koncem srpna jedeme do Itálie na Capo Vaticano do Residence Heaven. Chci se Vás zeptat, zda nemáte o této residenci nějaké informace, případně o okolí. Děkuji. J.

Residence Heaven se nachází v lokalitě S. Maria na jihovýchod od Capo Vaticano. Mapu oblasti s umístěním jednotlivých pláží, služeb atd. najdete na mapě. Veškeré informace o residenci včetně fotografií najdete na výše uvedených stránkách. Nachází se kousek nad zástavbou S. Maria za železnicí, přibližně půl kilometru vzdušnou čarou od pláže Petrario. Té železnice bychom se nebáli. My jsme v této oblasti bydleli stejný kousek od železnice a ani jsme o ní nevěděli. K této residenci patří ještě residence Heaven II, která je od té první vzdálena necelý kilometr. Tipy na výlety v okolí najdete v naší reportáži Kalábrie 2006. Jedná se o stejnou oblast. My jsme bydleli přibližně 1 km blíže k Capo Vaticano v naprosto stejné vzdálenosti vzdušnou čarou od moře.


19.05.2009, 18:12.
Našla jsem vaše stránky a moc mě zaujaly. Letos jedeme poprvé do Kalábrie do Mandatoriccio, residence Bernardo. Chtěla bych se zeptat na tuto oblast jižní Itálie. Děkuji moc za vaší odpověď. Květa.

Mandatoriccio leží kousek na západ od známějšího městečka Cariati. Ubytovaní bude mimo toto městečko, přibližně 100 až 200 metrů od pláže v Mondatoriccio Mare. Ta je písčitá s oblázky. Počítejte s tím, že okolí není příliš atraktivní a z hlediska nočního života a zábavy to tam nebude nic moc. Výhodou této residence je to, že je nově postavená a údajně je tam i český personál (takže nebudete mít problém se domluvit). Pokud však hledáte pěkné ubytování, pěknou pláž s čistým mořem, pak budete spokojeni. Krásu pláže umocňuje nádherné panorama hor. Kromě fakultativních výletů, které si můžete zakoupit na místě (pokud se uskuteční), doporučujeme několik po vlastní ose. Viz naše odpověď ze dne 19.05.2009, 13:42. Na internetu se nachází hodně kladných i záporných reakcí na tuto residenci. Náš názor je takový, že dovolená je tak krásná, jak krásnou si ji každý udělá.

19.05.2009, 17:25.
Chválím Vaše stránky a chtěl bych se Vás zeptat, zda nemáte nějaké povědomí o městečku Brancaleone v Kalábrii, případně o ubytování v apartmánech Altalia. Děkuji. Petr.

Městečko Brancaleone se táhne kolem pobřeží Jónského moře na samém jihu Kalábrie. Prochází jím silnice SS106 a souběžně železniční trať. My jsme tudy jen projížděli, takže přímo zkušenosti z pobytu nemáme. Altalia se rozprostírá v jižní části městečka. Je to velice pěkný komplex, který se skládá z apartmánové části a hotelu. Apartmány jsou přímo u pláže, z druhé strany je ohraničuje zmiňovaná železniční trať. Jezdí tam denně přibližně 20 osobních vlaků, které zastavují v Brancaleone. První před půl šestou ráno, poslední kolem deváté večer. Podle cestovatelů, kteří tady byli ubytovaní, údajně vlaky neruší. My jsme jednou takhle byli ubytovaní na Capo Vaticano kousek od železniční tratě a také jsme o vlacích téměř nevěděli. K hotelu patří nádherný bazén tvaru dvou prolínajících se kruhů. Je zde také tenisový kurt, market, restaurace. Na místě je možné si dokoupit polopenzi nebo plnou penzi. Od apartmánů je sem možné přijít za přibližně 10 až 15 minut pod tratí a přes silnici. Mezi tratí a silnicí jsou další sportoviště - fotbalové hřiště a hřiště na volleyball. Plážový servis je za poplatek € 25,00 na týden (slunečník a dvě lehátka). Možností výletů vzhledem k poloze je mnoho. Ve vnitrozemí je nádherný národní park Aspromonte, můžete také poznávat historii po pobřeží, nebo se vydat na nedalekou Sicílii. Tipy na výlety najdete v našich reportážích Tajemné Aspromonte a Sicílie 2006.

19.05.2009, 13:42.
Děkuji Vám za velmi krásné stránky. Od 26.6. do 4.7. jedeme do Cariati Marina, Villaggio Vascellero. Máte s tímto střediskem nějaké zkušenosti? Pokud nabídnete i nějaké výlety, aby byly dostupné v rámci jednoho dne, byla bych velice ráda. Chtěli bychom zvládnou Etnu, ale nevím zda to je v rámci jednoho dne možné. Aby to nebyl spíše maraton. Předem Vám moc děkuji a přeji krásný zbytek dne. Radka z Varnsdorfu.

Villaggio Cub Resort Vascellero leží asi 3 km východně od malého středověkého městečka Cariati. Kromě toho, že je středisko nadstandardně vybaveno, vidíme velký jeho klad v tom, že je ponořeno do bujné zeleně, která je všudypřítomná. Pěkná, dlouhá, ne moc široká písčitá pláže je od střediska oddělena lesíkem (úzký pás). Středisko má na pláži plážový servis a najdete tam restauraci, bar a pizzérii. Nejbližší market je vzdálený přibližně 100 m. Možností výletů, blízkých i vzdálených, je hodně. Zcela jistě se vypravíte do městečka Cariati. Severozápadně odtud je další historické městečko - Rossano, které bývalo nejdůležitějším střediskem byzantské kultury na jihu Itálie. Určitě navštivte zdejší aquapark Odissea 2000. Ten není přímo v Rossanu, ale kousek od něj směrem k moři, u silnice SS106 mezi Capo Trionto a Lido Sant' Angelo. Ještě o kousek dál na severozápad, u Sibari, jsou zbytky římského města Copia. Směrem na jih se můžete vypravit do historického Crotone a ještě přibližně o 10 km jižněji na Capo Colonna s osamoceným dórským sloupem chrámu Héry Lacinie. Přírodní krásy můžete poznávat v pohoří Sila. Tipy na tuto oblast najdete v naší reportáži Kalábrie 2006 - Sila Grande. Etna je z Cariati dostupná, je to ale na dlouhý celodenní výlet. Musíte vyjet velice brzy, dostat se co nejdříve na dálnici. Počítat musíte také s pozdním návratem. Odpověď na tuto otázku najdete v odpovědi ze dne 31.07.2008, 13:54 - Sicílie 2008 a tip na tento výlet v reportáži Sicílie 2006.