KALÁBRIE 2009 / 2

Kalábrie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Kalábrie 2009 / 2

Pokud je Kalábrie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2009. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě autem do Kalábrie, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o kempech, o výletech v Kalábrii, o trzích, o nákupech potravin a najdete zde také mnoho dalších informací o Kalábrii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete druhou část, ta první je na stránce Kalábrie 2009.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

21.07.2009, 14:25.
Právě jsme se vrátili z dovolené v Kalábrii, byli jsme na Capo Vaticano v komplexu Agrumeto. Pokud to někomu pomůže v rozhodování o dovolené píši Vám své poznatky. V areálu je jedna restaurace, na menu jen tři jídla jako ze závodní jídelny, oproti restauracím u silnice velmi drahá. Obchod s potravinami je vzdálen asi 1 km do kopce na hlavní silnici do Tropea, z obou stran komplexu jsou kempy a tam je sice minimarket, ale musíte přeskákat kameny u moře nebo přejít pláž. Na baru mají sice nápojový lístek dlouhý jako písnička, ale mimo piva v lahvích 0,3 l, kávy, limonád a pár nanuků nic nemají. V bazénu si děti smí hrát pouze s animátory a v určený čas (8:00 až 10:00). Slunečník či lehátko si nesmíte posunout ani o centimetr, plavčík je hned u vás a vše okamžitě vrací do původní polohy. Prodavači čehokoliv chodí až k bazénu. Prostředí krásné, ale služby horší. Andrea.

Děkujeme za poskytnutné informace o Villaggio Hotel Agrumeto. Moc si toho vážíme.


# 20.07.2009, 08:21.
Za 14 dní odjíždíme na týden do Kalábrie, kam jedeme díky Vaším stránkám, které nás upoutaly. Jedeme do Bonifati - Cittadella del Capo a ráda bych věděla něco blíže o této lokalitě, neboť o ní není nikde nic moc psáno. Mám obavy, zda jsem lokalitu vybrala dobře. Přesněji řečeno jedeme do hotelu Florida - máte s tímto nějaké zkušenosti? Děkuji za odpověď. Jarka.

Jedná se o nádhernou část severní Kalábrie. Pobývali jsme v této oblasti v roce 2002, přibližně o 50 km severněji v Praia a Mare, vypravili jsme se však i do těchto končin. Cittadella del Capo se nachází na jižním okraji národního parku Pollino. Florida Beach Club Resort stojí v blízkosti pláže, která je dostupná přes podjezd. Můžete zde podniknout celou řadu výletů. Od severu je to Maratea s historickou částí a sochou krista na hoře nad městem. Dále pak Praia a Mare s ostrovem Dino a jeho Lví a Azurovou jeskyní, je zde také pěkná saracenská strážní věž. V Praia a Mare najdete také největší aquapark na severu Kalábrie - Nuovo Aquafans. Určitě Vás okouzlí historická část městečka Scalea se svými křivolakými uličkami a polohou na kopci. Městečko Diamante nabízí zase krásné malby na domech. Přírodní krásy můžete obdivovat v národním parku Pollino. Řadu atrakcí nabízí údolí řeky Lao.

# 16.07.2009, 11:28.
Nemáte náhodou nějaký kontakt na paní z dotazu ze dne 31.05.2009, 19:45? Děkuji. Petra.

Kontakty na naše návštěvníky třetím osobám nepředáváme. Děkujeme za pochopení.

15.07.2009, 14:35.
Na internetu jsem si našla Vaše úžasné stránky, opravdu je musím pochválit. Spoustu jsem si přečetla o Kalábrii, která mě úplně nadchla. Jsme sice chvíli po dovolené v Tunisu, ale již mám absťák a vybírám, kam pojedeme s rodinkou příští rok. Vypadá to, že máme, alespoň já, jasno. Kalábrie - Capo Vaticano nebo Tropea. Zpočátku jsem uvažovala o Salentu - Gallipoli, ale zdá se to dražší než Kalábrie. Uvidíme, co bude za rok, ale přesto bych Vás poprosila o radu, které konkrétní místo si máme vybrat pro 2 dospělé, děti 7 a 16 let. A hlavně také samozřejmě co nejlevnější a příjemné ubytování. Luxus nepotřebujeme. Na dovolenou jezdíme hlavně kvůli moři. Také by bylo dobré místečko, kde se dá večer zajít a alespoň trochu to tam žije. Jídlo taktéž nehledáme, strava i doprava vlastní. Pouze nějaký slušný apartmán. Nějaké nabídky jsem již shlédla,třeba přímo na Polycastrum Viaggi, ale přeci jen, Vy máte více zkušeností. Budu moc ráda za jakoukoliv informaci. Předem děkuji a přeji příjemný zbytek dne. S pozdravem Petra z Opavy.

Pokud hledáte noční život, procházky historickým městem, pak je tím místem Tropea. Pokud hledáte nádhernou přírodu, okouzlující pláže, pak je tím místem Capo Vaticano. Pěkné pláže jsou samozřejmě i v Tropea. Velké množství ubytovacích možností v této oblasti najdete na Booking. My samozřejmě nemůžeme doporučit nic jiného než to, co jsme sami vyzkoušeli a co se nám moc líbilo. Je to ubytování v residenci Le Cannelle, nyní Costa Real Club. Je to na Capo Vaticano. Veškeré informace najdete v naší reportáži Kalábrie 2006. Pokud pojedete v sezóně, pak tam živo bude, ne však historické centrum, obchůdky, kavárničky atd. Sama však píšete, že je pro Vás hlavní prioritou moře. Pláže na Capo Vaticano patří k těm nejkrásnějším v Kalábrii.

# 15.07.2009, 10:41.
plánujeme dovolenou v residenci Torre Ruffa Robinson v oblasti Capo Vaticano od 5.9.2009. Zaslechli jsme, že se poblíž resortu do moře vlévá řeka, která údajně znečišťuje přilehlou pláž. Nemáte, prosím, s tímto místem zkušenost? Budeme cestovat se 3. dětmi ze Zlína. Rádi bychom také poprosili o tip na hezké, ale levné ubytování na jednu noc v polovině cesty. Děkujeme moc za informace. Zdraví Zuzana.

Je skutečně pravda, že se v blízkost vlévá do moře Fiumara Vaticana o della Ruffa. Konkrétně mezi plážemi Spiaggia Torre Ruffa a Spiaggia A Casa du Gaiuzzo. Ve Villaggio Residence Torre Ruffa Robinson si jsou toho vědomi a proto je u pláže vybudovaná kamenná zábrana a před pláží kamenný vlnolam, oboje pláž chrání nejen před vlnami, ale i před nečistotami z moře. Hodně však záleží na počasí a přílivu. Nečistoty se občas u pláží objeví i tam, kde se žádná řeka do moře nevlévá. Kolem Capo Vaticano je velké množství pláží a plážiček. Určitě nezůstanete jen u té jediné a budete si vychutnávat koupání a slunění i u těch dalších. S přenocováním na půli cesty je to složitější. Hodně záleží na tom, kdy vyjedete a jak dlouho pojedete. Doporučujeme si vytipovat několik možných míst v úseku přibližně 100 km po cestě v místě předpokládaného nocování s dostatečnou časovou rezervou na dojezd. Hodně cestovatelů směřujících na jih Itálie přespává např. v některém z kempů u Lago Trasimeno. Ze Zlína je to přibližně 1200 km, což je ideální poloha za polovinou cesty - přibližně ve třech pětinách. Můžete hledat také na Booking.

# 09.07.2009, 22:25.
Chci vám poděkovat za vaše stránky. Zítra odjíždíme na Capo Vaticano a při pozorném pročítání vašich stránek jsme dostali odpověď snad na vše, co nás zajímalo. Díky. S pozdravem H.

Děkujeme za Vaši zprávu, vždy nás potěší, když se dozvíme, že někomu naše stránky pomohly při plánování dovolené. Přejeme Vám, aby se Vám dovolená vydařila. Pokud po návratu najdete chvilku času a napíšete nám, co je nového a zajímavého na Capo Vaticano, budeme Vám nesmírně vděčni.

# 08.07.2009, 12:31.
Máte vážně dobře udělané stránky. Někdo, kdo píše jaké to tam je, to je dobrý nápad. Chtěla bych se zeptat, kolem 17.7.2009 odjíždím do Kalábrie autobusem - Capo Vaticano - Villaggio Torre Ruffa Robinson. Nevíte něco o tomto komplexu? Ještě bych se chtěla zeptat na počasí. Myslíte, že by tam už mohlo být teplo? Jak je to s půjčováním aut v Itálii? Nejsou tam nějaké problémy nebo omezení? Kolik tak přibližně stojí půjčení auta? Jedeme do hotelu bez stravy s tím, že si tam něco koupíme, jaké tam jsou ceny třeba pečiva, vod na pití? Budu vám vděčná za jakoukoliv odpověd. Lucie.

O Villaggio Residence Torre Ruffa Robinson najdete informace v naší odpovědi ze dne 28.05.2008, 23:54. Podle předpovědí počasí má být od 17.7.2009 v této oblasti slunečno a maximální teploty ve stínu se budou pohybovat kolem 25. stupňů - viz Meteo. Auto si můžete půjčit s platným řidičským průkazem a platební kartou. Věk řidiče je omezen na 21 let a výše. Doporučujeme si připlatit a dostatečně se pojistit. Ceny jsou závislé na typu auta a délce pronájmu. Na Capo Vaticano si lze zapůjčit např. auto Fiat Panda už od přibližně € 45,00 na den při jednodenní zápujčce. Podívejte se na Pronájem aut. Ceny základních potravin jsou o něco vyšší než u nás, není to však razantní rozdíl. Spíše lehce nad.

# 07.07.2009, 14:03.
V srpnu se chystáme navštívit Itálii, přesněji městečko Bonifati. Mohla bych poprosit o napsání nejlepší cesty z Pardubic do Bonifati? Předem moc děkuji za odpověď. Aneta.

Vaše optimální trasa je následující: Pardubice - Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Trento - Verona - Modena - Bologna - Firenze - Roma - Napoli - Salerno - sjezd Lagonegro Nord - Praia a Mare - Scalea - Bonifati. Poplatkově Vás to vyjde následovně: v Německu se dálnice neplatí, v Rakousku zaplatíte € 7,70 za desetidenní dálniční známku a € 8,00 za průjezd Brennerem, v Itálii pak mýtné € 56,20 na úseku Brenner - Salerno. Poplatky na cestě zpět jsou stejné. Při delších cestách se vyplatí v Rakousku koupit dvě desetidenní dálniční známky než dvouměsíční. Od Salerna směrem na jih se už poplatky neplatí. Kolem Bologna doporučujeme jet nejpozději do 6:00 až 7:00, pak už se začínají tvořit zácpy. Náročná bude trasa mezi Bolognou a Firenze, kde vede horská dálnice, je úzká a jezdí tam hodně kamiónů. V okolí Neapole doporučujeme jet po A30, nikoli po A1 a následně A3. Na A3 se napojte až u Salerna. My ještě občas jedeme variantu mimo placenou dálnici. U Bologna je třeba jet místo na A1 na A14 až do Cesena a odtud vede čtyřproudovka přes hory S2 do Orte. Dá se hodně ušetřit. Vždy jsme si na ni však troufli pouze ve dne. Je hodně rozbitá, jezdí tam dost kamiónů. Lze tam jet maximálně 100 km/h. V porovnání s A1 Bologna - Firenze a nebo s naší D1 to však není až tak špatné. My jsme tudy projeli vždy bez problému.

# 07.07.2009, 13:27.
Letos bychom chtěli poprvé vyjet s dětmi 8 a 3 roky do Kalábrie, konkrétně do Parghelia - Villaggio Resort Blue Paradise. Strašně se nám líbí krásné pláže s bílým pískem a průzračné moře a panenská příroda. Na internetu jsem se dočetl, že se jedná o dosti hornatý a klidný kraj. Rád bych se zeptal, zda jsou v této oblasti alespoň nějaké restaurace, pizzerie a také nějaké obchůdky se suvenýry a také, zda jsou na pláži i nějaké mušle pro děti :-) Jako poslední bych se rád zeptal, jak je to v Itálii s letní sezónou. Chtěli bychom odjet až tak na přelomu srpna a září a někde jsem četl, že po 25. srpnu je v Itálii už po sezoně a mrtvo. Moc vám děkuji za nějaké informace. Lukáš.

Určitě jsou, nemusíte se bát. Poslední týden v srpnu je už klidněji, mrtvo však ne. Parghelia je kousek od městečka Tropea, které turistikou žije. Co nenajdete v Parghelia, v Tropea určitě ano. Mušličky jsme hledali v této oblasti těžko. Většinou jen sem tam nějakou spirálku od nějaké mořské potvůrky.

# 03.07.2009, 12:44.
Na září plánujeme s kamarády takový road trip Itálií. Chtěli bychom přijet až do Kalábrie, i když cílem by měla být samotná cesta - tj., chtěli bychom jet pomalým tempem na jih a zastavit se po cestě na místech, která nás zaujmou. Chtěla bych se Vás proto zeptat, jak to na západním pobřeží vypadá s kempy - zda se v nich dá ubytovat třeba na jednu - dvě noci a poté pokračovat dál v cestě. Také by mě zajímala průměrná zařijová cena za noc. Předem moc děkuji za radu. Vaše stránky jsou perfektní a fandím vám ve vašem rodinném dobrodružství! Krásný den! Magdaléna.

Doporučujeme si cestu naplánovat - formou itineráře - a kempy si v místech vytipovat. Jejich seznam s odkazy na oficiální stránky najdete na portále Camping. Pokud pojedete s vlastním stanem, pak nebudete mít problém se ubytovat v kterémkoliv kempu a na libovolně dlouhou dobu. Pokud budete požadovat ubytování v bungalovech, mobilhomech, atd., může se stát, že v některých kempech (především v přímořských letoviscích) budou požadovat ubytování na 3 až 7 dnů. V září to však bude už ojediněle. V září jsou už ceny mimosezónní, jejich výše závisí na typu ubytování (stan, chatka, mobilhome, bungalov, apartmán). Přesné ceny pro Váš termín a způsob ubytování najdete na výše uvedených stránkách. Pokud budete mít zpracovaný itinerář, není problém zarezervovat ubytování kdekoliv přes Booking.

# 02.07.2009, 18:15.
Velmi mě upoutaly Vaše stránky a dozvěděla jsem se zde plno nového a zajímavého. Ráda bych se letos vypravila do Kalábrie, do Praia a Mare a proto bych Vás chtěla požádat o radu, zda něco nevíte o Hotelu Germania nebo Hotelu Branca, případně jaký z nich byste doporučili. Děkuji za odpověď. Hana.

Hotel Germania leží v klidnější části Praia a Mare, přímo u pobřežní promenády a pláže, směrem od města k ostrovu Dino. Naopak Hotel Branca se nachází blíže k centru na ulici osázené stromy, přibližně 200 m od pobřežní promenády a pláže a 100 m od moře. Vybavenost obou hotelů je přibližně stejná. Hodně záleží na tom, co preferujete. V tomto případě bude zřejmě rozhodující poloha a osobní dojem. My bychom asi volili hotel Branca, který nám připadá více klasičtější a příjemnější, než Germania, který je standardním hotelem turistického letoviska.

# 02.07.2009, 15:10.
S přítelkyní uvažujeme o zájezdu do Kalábrie, přesněji do Mandatoriccio, residence Bernardo, v informačních letácích cestovky uvádějí, že centrum města se nachází 1 km od residence, zajímalo by mě, jak je toto město velké, z důvodu nakupování potravin apod., zda to není jen malé město, kde nebude nic k dostání. Děkuji. S pozdravem Lukáš.

Více o středisku a tipech na výlety se dočtete v odpovědi ze dne 19.05.2009, 18:12. Jedná se o malé městečko, spíše vesničku. Malý obchůdek převážně s potravinami najdete přibližně 200 od residence.

# 29.06.2009, 13:45.
Chtěla bych se zeptat, zda máme naší 5. leté dceři pořizovat na dovolenou v Kalábrii boty do vody. Budeme ubytovaní ve městě Tropea. Jaký je tam přístup do moře? Nejsou tam ježci a kameny? Děkuji za odpověď. Obdivuji vaše skvělé stránky a informace. Hezký den. Helena.

Pláže v městečku Tropea jsou písečné s bílým pískem a není tam problém s přístupem do moře. Ježci na pláži nehrozí, narazit na ně můžete až v blízkosti skalních výběžků. Na menší kameny v moři narazíte, ale neměl by to být problém. Když byly naše děti malé, tak jsme jim s sebou brávali pro jistotu cvičky, které používaly např. na oblázkových plážích nebo v zátokách, kde bylo kamenné dno. V posledních dvou letech jsme byli na kamenné pláži, takže jsme se všichni vybavili obuví do vody.

# 28.06.2009, 23:40.
V září se chystám do Kalábrie, do oblasti Tropea - Parghelia - apartmán Villaggio La Tonnara. Máte nějaké zkušenosti nebo informace o této oblasti a tomto apartmánu? Dále se chci zeptat, jaké v této oblasti v září panuje počasí? A ještě jedna otázka, spíše blbost. Dají se na plážích najít nějaké mušle? Děkuji. Venca.

Osobní zkušenosti nemáme, jen základní informace. Villaggio La Tonnara leží mimo městečko Parghelia, přibližně 1,5 km směrem k Zambrone. K pláži je to přibližně 200 m, je to ale spíše písek a kamení. Na kvalitní pláž v Tropea je odvoz. Jinak ubytování patří k těm lepším. Fotografie najdete na výše uvedených stránkách. Velkým lákadlem byl nedaleký aquapark v Zambrone, který však bohužel v roce 2006 zrušili. Tipy na výlety v této oblasti najdete v naší reportáži Kalábrie 2006. Nejvyšší průměrné teploty v září se pohybují kolem 27. stupňů. Začátkem nad, koncem pod. Teplota moře bývá nad dvaceti stupni. My jsme byli na Capo Vaticano, což je poblíž a žádné mušle jsme nenašli, jen náhodně malou spirálku.

# 28.06.2009, 22:27.
Rádi bychom se zeptali na placení mýtného na dálnicích v Itálii přes Udine. Pojedeme trasu Hradec Králové - Mikulov - Vídeň - Udine - Scalea. Ubytovaní budeme v residenci Panorama bez stravování. Nevíte, zda je poblíž nějaký supermarket, kde se dá levněji nakoupit? Můžete nám prosím doporučit nějaké výlety a jejich přibližné ceny? Jedeme v termínu od 22.8. na 17 dní. Děkujeme. Pavlína a Roman.

Princip výběru mýtného je takový, že při vjezdu na dálnici si u brány se závorou vyzvednete z automatu lístek, závora se otevře a vy jedete. Při výjezdu z dálnice pak vjedete k mýtné bráně, kde obsluze nebo automatu předáte lístek a zaplatíte požadované mýtné. Více o způsobu placení mýtného se dočtete v našich reportážích, např. Gargano 2008. Při cestě do Scalea budete platit mýtné na dvou úsecích. Na tom prvním Tarvisio - Mestre zaplatíte € 12,70, na tom druhém Mestre - Salerno zaplatíte € 44,30. Od Salerna směrem na jih se už mýtné neplatí. Residence Panorama je trochu stranou centra městečka Scalea, více ve vnitrozemí. Supermarket Mercatissimo je nedaleko centra města, na Via Martiri. Těch výletů je hodně. Přímo ve Scalea můžete navštívit historické centrum nebo saracénskou věž. Tipy na výlety do povodí říčky Lao najdete v naší odpovědi ze dne 15.09.2008, 11:19. Můžete také podniknout výlet lodí kolem pobřeží (přibližně € 10,00) nebo navštívit městečko Praia a Mare, kde je ostrov Dino, saracenská věž a také aquapark Aquafans - € 14,00 až € 16,00. Ještě severněji je městečko Maratea se sochou Krista na kopci. Na jihu zase městečko Diamante s krásnými domy.

# 28.06.2009, 18:23.
Brouzdáním po internetu a hledáním informací o Kalábrii jsem narazila na Vaše stránky. Je úžasné, že je někdo ochotný podávat informace z praxe. Ráda bych se zeptala, zda je nutné mít s sebou do Itálie mezinárodní řidičský průkaz. Nacházíme se na mrtvém bodě, kdy jeden tvrdí, že ano a druhý zase že ne. V pátek 3.7.2009 vyrážíme do Kalábrie a rádi bychom si ji, i městěčko Capo Vaticano kam jedeme, projeli na skútrech - pokud najdeme půjčovnu - a nechtěli bychom se dostat do konfliktu s místní policií. Dále bych Vás chtěla poprosit o radu a doporučení k výletům, které stojí za to uskutečnit. Děkuji za odpověď a přeji hezký den. Denisa.

Není to povinné a v současné době ani nutné. My si ho pro jistotu vždy vyřizujeme. Nikdy člověk neví, na jakého policistu v Itálii narazí - myšleno z hlediska informovanosti a znalosti národních řidičských průkazů. Ještě nedávno jsme to i doporučovali. Většina cestovatelů však má už vyřízený nový řidičský průkaz EU, který je dostatečný. Více o této problematice se dočtete v naší odpovědi ze dne 17.06.2008, 17:25 - Itálie 2008. Veškeré informace o Capo Vaticano, mapy, tipy na výlety, fotografie atd. najdete v naší reportáži Kalábrie 2006.


# 28.06.2009, 14:06.
Chtěla bych Vás poprosit o radu, případně poskytnutí informací ohledně dopravy do Kalábrie. Jedeme na 14 dní do Brancaleone s nástupem 30.8.2009 a odjezdem 13.9.2009. Pro jednu až dvě osoby hledám, kdekoliv v Čechách, autobusovou dopravu pro cestu tam a zpět. Někteří dopravci nabízejí dopravu pouze v sezóně a to jen do Scalea. Předem Vám děkuji za odpověď. S pozdravem Pavla.

Do Kalábrie se přímým spojem běžné linkové autobusové dopravy z ČR nedostanete. Doporučujeme se nejdříve domluvit s nějakou CK, která nebude mít naplněný v daném termínu autobus a jízdenku Vám tak prodá. Doporučujeme např. CK Galatea, která zajišťuje autobusovou dopravu i pro největšího tour operátora pro Kalábrii Polycastrum Viaggi. Sama má ve Vašem termínu v nabídce zájezdy do Guardavalle Marina, které je od Brancaleone vzdálené přibližně 90 km. Zpáteční jízdenka stojí 3890,- Kč. Z Guardavalle Marina se pak dostanete vlakem za € 4,10 za přibližně 1,5 hodiny. Pokud neuspějete, budete se muset spolehnout na linkovou dopravu. Např. se společností Tourbus se dostanete do Neapole s odjezdem v pátek 15:30 z Prahy a příjezdem v sobotu v 16:20 na Corso Luccia dell Hotel Terminus. Jízdenka stojí 2400,- Kč, zpáteční 3900,- Kč. Z Neapole Centrale odjíždí vlak (1925 Il Gattopardo) ve 22:48, v Salernu je ve 23:23, odtud odjíždí vlak (895) ve 2:04, v Lamezia Terme je v 5:26, odtud odjíždí vlak v 5:45 (893), v Brancaleone je v 9:16 30.8.2009. Cena jízdenky je celkem € 27,70. Zpět pak musíte odjet o den dříve 12.9. ve 20:24 (vlak 890), v Lamezia Terme je ve 23:35, odtud odjíždí vlak (898) v 0:22, v Salernu je v 3:42 a odtud odjíždí vlak (21298) v 5:38 a v Napoli Piazza Garibaldi je v 6:30. Cena jízdenky je € 25,20. Z Neapole pak odjíždí Tour Bus v 10:45 a do Prahy přijede ve 12:15 následující den. Bohužel Vám však nezaručíme, zda jsou spoje v pořádku. V jízdních řádech mohou být chyby. Zdroj: Trenitalia. Jmenované autobusové i vlakové stanice jsou v Neapoli od sebe vzdáleny maximálně 10 minut chůze.

# 25.06.2009, 23:53.
Z Vašich stánek jsem zcela uchvácena a ani nestíhám jít spát. Na Capo Vaticano odjíždíme za 20 dní. Vybrali jsme s rodinou Agriturismo Ninea. Prosím, zda byste mi mohli vysvětlit co obnáší ta agroturistika - zda jsme nezvolili nevhodné ubytování. Máme malé děti - je mi trochu líto, že není v okolí aquapark, ale máme bazén, to bude muset stačit. Jelikož jsme dosud jezdili jen na sever Itálie, také bych se ráda zeptala, zda v těchto končinách je také tolik lidí na pěších promenádách a samá atrakce pro děti, nebo se Kalábrie hodně liší a nalezneme jinou Itálii jak očekáváme? Za odpověď předem moc děkuji. Šárka.

Určitě budete spokojeni a děti nadšené. Agroturistiku provozují farmářské rodiny jako vedlejší finanční zdroj. Jejich hosté se mohou pohybovat volně po celé farmě a mají možnost se s chodem farmy seznámit, dokonce se do práce i zapojit. Jsou v kontaktu se zvířaty, mohou ochutnat nebo si i zakoupit čerstvé produkty z farmy. Agriturismo Ninea je zaměřeno na rostlinnou výrobu. Na patnácti hektarech pěstují olivovníky, vinnou révu a zeleninu. Capo Vaticano je nádherné, není to však typická prázdninová destinace jako na severu itálie. Nejsou tam promenády, atrakce pro děti, zábavní parky atd. Je to spíše o krásné přírodě a nádherných plážích. V sezóně tam bude více lidí, ne však takové davy jako na severu. Pláže nejsou tak široké, vstup do moře není tak extrémně pozvolný. Nebojte se však, tuto část Itálie si určitě oblíbíte.

# 24.06.2009, 15:10.
Dnes jsem narazila na vaše stránky a musím říct, že se vám moc povedly. Je to fajn, když člověk najde radu, kterou potřebuje. Jsme z Ostravy a chystáme se letos do Kalábrie, města Tropea, na dovolenou. Máme 3 děti a pojedeme vlastním autem. Pobyt máme zajištěný od 5.7.2009 od 17:00 hodin, z čehož vyplývají mé otázky. Kdy vyrazit, abychom se vyhli pokud možno kolonám? Kolik si vzít s sebou na útratu, zda je tam nějaký supermarket, kde nakoupit i běžné jídlo a jaké jsou tam cenové relace? Předem moc děkuji. P.

Máte to přibližně 2100 km, takže cesta je dlouhá. Počítejte s tím, že pojedete bez přestávek kolem 22. hodin. Nevíme, jací jste řidiči a zda se budete střídat. Doporučujeme každopádně počítat s dostatečnou rezervou. I tak to vychází, že přes kritická místa Mestre a Bologna budete projíždět v noci, takže zácpám se vyhnete. Se zácpou se můžete setkat ve Vídni na Brněnské ulici, než se napojíte na dálnici. Kolik si vzít peněz je těžké radit. Nevíme, jakým způsobem si dovolenou užíváte :-) My většinou volíme kombinaci hotovost + platební karta. Kartou platíme kde je to možné (mýtné, pohonné hmoty, supermarkety, atd.) a hotovost máme jen na menší nákupy. Méně jak € 100,00 na osobu bychom však nepočítali. My jsme bydleli na Capo Vaticano, ale jezdili jsme nakupovat do supermarketu v S. Domenica, což je z Tropea ještě blíž. Ceny se tam pohybovaly jen lehce nad našimi cenami. Pracovala tam česká prodavačka, takže nám ochotně vše ukázala, kde co mají a co odpovídá našim výrobkům. Ovoce a zeleninu nakupujte na trzích, lze ji tam nakoupit levněji.

# 23.06.2009, 10:24.
11. července letíme do Neapole. Náš první plán byl ostrov Ischia, ale po přečtení mnoha recenzí z celého světa, které mluví o přeplněném ostrově, nekvalitním ubytování, vysokých cenách, jsme se rozhodli o přesun do Kalábrie. Zaujal nás hotel Villaggio Club La Pace u městečka Tropea. Můžete nám poradit, jakým nejvhodnějším spojením se dostaneme z Neapole do Tropea a zda tento hotel a město Tropea má své pozitivní stránky a důvody na strávení krásné dovolené? Hotel leží asi 3 km od pláže a 2 km z města. Nebude s tímto problém? Jen poslední otázka. Je moře v tomto místě opravdu tak krásné, jak se vypráví? Děkuji moc za odpověď a skládám poklonu Vašim stránkám. Michal.

Odpověď na Vaši otázku ohledně spojení z Neapole do Tropea najdete v odpovědi ze dne 15.06.2009, 18:29. Hotel Villaggio Club La Pace se nachází ve vnitrozemí 2 km vzdušnou čarou jihozápadně od centra městečka Tropea v místě zvaném Taccone. Od železniční stanice je to vzdušnou čarou 1,3 km. Je to ale do kopce a silnice vede serpentinami, takže ta vzdálenost narůstá minimálně na dvojnásobek. Doporučujeme se domluvit s hotelem na odvozu z nádraží, dalším řešením je taxi. K moři je to vzdušnou čarou 1,5 km, opět ta vzdálenost díky členitosti terénu narůstá na dvojnásobek. Tady končí zápory a už jsou jen pozitiva. Z hotelu jezdí na pláž zdarma kyvadlová doprava (několikrát denně). Pláž je nádherná, určitě splní Vaše požadavky. Tropea je jedno z nejkrásnějších měst oblasti s nádherným historickým centrem. Určitě si naplánujte výlet i na Aiolské ostrovy. Z přístavu se tam pořádají organizované výpravy. Pokud budete chtít hodně cestovat, možná bude vhodné si pronajmout auto.

# 20.06.2009, 14:03.
Chtěl bych poprosit o radu. Jakou nejlepší trasu zvolit na cestě z Hradce Králové do Scalea? Ještě bych se chtěl zeptat, zda se cenově vyplatí vyrazit po italských dálnicích a nebo to vzít mimo. Moc děkuji za rady. Jan.

Vaše optimální trasa je následující: Hradec Králové - Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Trento - Verona - Modena - Bologna - Florencie - Řím - Neapol - Salerno - Lagonegro nord - Praia a Mare - Scalea. Jedná se o hlavní směry, dálnice většinou tato města objíždí. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku za € 7,70, druhou na cestu zpět. Mýtné za průjezd Brennerem je € 8,00, mýtné na italských dálnicích je za úsek Brenner - Salerno celkem € 56,20. Mýtné na cestě zpět je stejné. Jízda po dálnici přináší především velkou časové úsporu, minimální náročnost na navigaci, jízdu po kvalitních komunikacích a v neposlední řadě komfort v souvisejících službách (nonstop čerpací stanice, odstavná parkoviště, občerstvení, wc atd.). Když jsme začínali cestovat na jih Itálie, tak jsme jezdili mimo italské dálnice. Postupem času jsme dálnice začali využívat čím dál víc. V současné době volíme většinou kombinovanou trasu - část po dálnici a tam kde se to vyplatí, tak mimo dálnici. Na Vaše úseku je možné se vyhnout platbě rakouské dálniční známky jízdou od Mnichova po A95 na Garmisch - Partenkirchen, odtud pak po B2 a následně po B177 do Zirlu a po B171 do Innsbrucku. Mýtnému přes Brenner je možné se vyhnout jízdou z Innsbrucku po B182. Je možné i na italské straně pokračovat po SS12, která kopíruje italskou A22. Doporučujeme však už od Brenneru jet po dálnici. Další možností je pokračovat od Bologna po A14 a u Cesena se napojit na čtyřproudovku S2. Tady však doporučujeme jet maximálně 100 km/h a ve dne. Silnice není v tom nejoptimálnějším stavu a jezdí tam hodně kamiónů. To ale na dálničním úseku Bologna - Firenze také. S2 (E45) Vás dovede až do Orte, kde se napojíte na A1. Od Salerna se pak už dálnice neplatí. Ta volba závisí především na tom, kolik máte času a kolik jste ochotni zaplatit za mýtné. Je potřeba najít optimální kombinaci. Z hlediska spotřeby pohonných hmot ten rozdíl není výrazný. Doporučujeme si naplánovat cestu tak, abyste u města Bologna projížděli nejpozději do 6:00 až 7:00 z důvodu rizika tvorby dopravních zácp.

# 18.06.2009, 09:15.
Spoustu informací jsem již od Vás načerpal. Jedeme 26.6. na Capo Vaticano. Mám dvě otázky. Doporučil byste mi nějakou restauraci v Tropea? Je lepší jet západní cestou kolem Říma nebo východní od Bologna přes Ancona a u Firenze se stočit dolů k Neapoli? Děkuji. Jakub.

Solidní rodinná restaurace s přístupnými cenami je Mare Grande na Via Marina dell' Isola. Ceny menu začínají na € 10,00 až € 15,00. V poslední době se spousta cestovatelů přiklání k východní cestě. Dálnice A14 z Bologna do Taranto patří k těm kvalitnějším. My jsme ji projeli na trase Rimini - Foggia několikrát a můžeme to jen potvrdit. Pokud se rozhodnete pro tuto trasu, pak doporučujeme jet až k Tarantu, odtud jet po pobřeží po SS106 k Sibari a odtud přejet po SS534 - je to nejkratší spojka a kvalitní silnice, přejížděli jsme tudy v roce 2002 - na dálnici A3, po které se už dostanete k Pizzo a následně po SS522 do Tropea. Je možné také sjet na Vibo Valentia a odtud přes Mesiano do Tropea. Argumentem pro trasu po východním pobřeží bývá nejčastěji vyhnutí se horské dálnici A1 mezi Bologna a Firenze. My jsme tudy jeli v roce 2006 a souhlasíme, že je tu hodně stoupání, hodně zatáček, úzká dálnice a spousta kamiónů. Oproti tomu úsek mezi Florencií a Římem je už v pohodě, mezi Římem a Neapolí dokonce excelentní dálnice se třemi pruhy. Od Salerna dolů je už neplacená dálnice, která je často ve výstavbě a to je další argument volby východní cesty. My jsme po této A3 jeli celkem dvakrát v obou směrech a naprosto nám vyhovovala a spíše jsme ji považovali především v horských partiích za skvělý řidičský zážitek. Dvakrát jsme využili i mezivariantu - bezplatnou čtyřproudovku S2 mezi Cesenou (na A14) a Orte (na A1). Dá se tady hodně ušetřit na mýtném. Vykoupeno je to pomalejší jízdou. Silnice je dost rozbitá (není to však katastrofální) a doporučujeme po ní jet max. 100 km/h. Je tam také hodně kamiónů. My jsme si na ni troufnuli jen ve dne. V noci jsme raději jeli na Florencii po A1. Ještě jedna důležitá poznámka - je potřeba včas natankovat. Čerpací stanice na S2 často dodržují siestu. Pokud bychom cestovali znovu do Kalábrie, asi bychom opět volili klasiku po západní straně a podle denní doby bychom volili přejezd po S2. Zatím nám to vždy vyšlo až při cestě zpět.

# 17.06.2009, 21:10.
Jsme čtyřčlenná rodina z Prahy a chceme jet letos na konci prázdnin do Kalábrie. Vybrali jsme si Villaggio Cala di Volpe na Capo Vaticano. Villaggio se nám líbí, ale nemůžeme zjistit jakékoliv reference na toto ubytování. Proto vás prosím o jakékoliv informace, pokud nějaké máte. Moc vám děkuji. Honza z Prahy. P.S.: Moc chválíme vaše stránky - jsou velmi užitečné.

Reference na Villagio Cala di Volpe nemáme. Jen základní informace. Je to pěkná residence přímo u pláže a s nádherným bazénem. Uvnitř spousta exotické zeleně (palmy, banánovníky, kaktusy, atd.). Nepředpokládáme však, že by služby a komfort neodpovídaly vyšší cenové hladině této residence. Určitě budete s výběrem spokojeni. Na výše uvedených stránkách máte recenze mnoha cestovatelů, kteří tam přímo bydleli. Co se polohy týče, není to přímo u Capo Vaticano, nachází se severně od tohoto výběžku, mezi Torre Ruffa a Torre Marino - viz mapa. Na severní straně říčky bíle značená silnička, která ústí ze serpentiny na hlavní silnici. Tak za touto silničkou směrem k moři na úrovni zmiňované serpentiny se residence nachází. U residence je Spiaggia A Casa du Gaiuzzo.

# 17.06.2009, 13:36.
Chtěl bych se zeptat na poplatky za dálnice do Itálie - Kalábrie. Děkuji. S.

V Německu se za dálnice neplatí, v Rakousku je třeba mít vylepenu dálniční známku - destidenní stojí € 7,70 (potřebujete jednu nebo dvě v závislosti na délce dovolené). Pokud pojedete přes Brenner zaplatíte navíc mýtné € 8,00, pokud pojedete po A10 na Villach, zaplatíte za průjezd tauernskými tunely navíc mýtné € 9,50. Pokud pojedete po A2, žádné další poplatky neplatíte. V Itálii na trase Brenner - Salerno zaplatíte € 56,20, na trase Tarvisio - Salerno € 56,30. Od Salerna dolů do Kalábrie se už mýtné neplatí. Při cestě zpět je mýtné ve stejné výši. Podrobnosti o našich cestách do Itálie včetně způsobu platby mýtného, trasách mimo dálnice atd. najdete v našich reportážích.

# 16.06.2009, 22:06.
Letos jedeme na dovolenou na Capo Vaticano. Dozveděli jsme se z vaší vebové stranky, že jste navštívili Itálii, konkrétně Kalábrii a Capo Vaticano. Rádi bychom se zeptali na cestu do Kalábrie, abychom se vyhnuli drahým dálničním poplatkům. A prosím o informace o Capo Vaticano. Předem děkuji za odpověď. J.

Když jsme jeli do Kalábrie v roce 2002, tak jsme celou cestu přes Itálii jeli mimo dálnice. Mělo to své kouzlo, ale bylo to velice náročné. Cesta tam i zpět je popsaná v reportáži Kalábrie 2002. Další cestu jsme takto absolvovali na Gargano, kde při cestě zpět jsme zvolili částečně dálnici - reportáž Gargano 2003. Po zkušenostech i s dalšími cestami jsme dospěli k názoru, že optimální je kombinovat cestu po dálnici s cestou mimo ni. Nepíšete odkud vyjedete. Pokud pojedete přes Německo, tam se dálniční poplatky neplatí. V Rakousku nemá význam jezdit mimo dálnici, desetidenní dálniční známka stojí € 7,70. Při delších cestách se vyplatí zakoupit dvě desetidenní než jednu dvouměsíční. Cestu mimo dálnici volíme do Kalábrie na trase Mestre - Ravenna - Perugia - Orte. Od Ravenna to je čtyřproudá silnice přes hory, je v horším stavu, jezdí tam hodně kamiónů, což po dálnici mezi Bolognou a Florencií také. Z toho důvodu doporučujeme jet maximálně 100 km/h. V případě cesty přes Brenner je třeba na tuto S2 odbočit u Ceseny. Od Salerna směrem na jih je pak dálnice bezplatná. Veškeré informace o Capo Vaticano najdete v naší reportáži Kalábrie 2006. Jsou tam mapy, tipy na výlety a další informace.

15.06.2009, 18:29.
Chystáme se v červenci do Kalábrie, do okolí Tropea. Máme již koupené letenky do Neapole a nyní řešíme, jak se dostat z letiště na místo. Vlakovou dopravu jsme na internetu našli, ale rádi bychom znali ještě možnosti autobusové dopravy. Napište mi, prosím, jak zjistím jizdní řády autobusů. Děkuji. Katka.

V tomto případě doporučujeme cestovat vlakem Trenitalia. Máte to s jediným přestupem v Lamezia Terme za 4 až 5 hodin a € 30,00 až € 40,00 za dospělou osobu. Autobus by Vás vyšel minimálně na stejné peníze (např. spojení Neapol - Cosenza se společností Simet stojí € 24,00 a trvá 4,5 hodiny. Pravděpodobný spoj autobusem s přestupy by byl Neapol (Piazza Giuseppe Garibaldi) - Cosenza (nebo Lamezia Terme) - Vibo Valentia - Tropea. Z letiště v Neapoli na vlakové nádraží se dostanete linkou společnosti ANM, linkou Alibus. Vlakové nádraží FS je na Piazza Giuseppe Garibaldi. Turistický lístek Unico Alibus stojí € 3,00.


# 13.06.2009, 21:28.
Zajímal by mě Váš názor na malé letovisko Guardavalle Marina, kam se letos chystáme. Máte s tímto nějaké zkušenosti, rady, tipy? Děkuji za odpověď. H.

Jedná se o malé letovisko. Není to sice nejvyhledávanější oblast Kalábrie, ale určitě zde lze strávit pěknou a klidnou dovolenou. Pláž je písečná s oblázky. Trhy se konají v úterý. V severní části je jeden (Erregi) a v jižní části dva (Euromarket) větší markety. Bankomat (Banca Carime) je na hlavní křižovatce v centru. Čerpací stanice iP je v centru a za letoviskem na severní straně. Přes celé letovisko vede souběžně pobřežní silnice a železniční trať (přibližně 120 m od pláže). Tipy na výlety najdete v naší odpovědi ze dne 31.03.2008, 14:43.

# 10.06.2009, 16:43.
Chtě bych se Vás zeptat, zda náhodou nevíte, jak daleko jsou pláže od hotelového komplexu Villaggio Strombolli, kam se s manželkou a dvěmi dětmi chystáme. Byl bych Vám velmi vděčný za jakoukoli informaci, jelikož ať jsem na internetu hledal snad už všude, tak takovou informaci jsem bohužel nenašel. Předem Vám děkuji za odpověď. M.

Hotel Villaggio Stromboli se nachází mezi Santa Domenica a Ricadi, v lokalitě Torre Marino. Spiaggia Piraino je vzdálená vzdušnou čarou přibližně 130 m, po klikaté silničce je to přibližně 300 m. Další pláže: Spiaggia A Casa du Gaiuzzo je vzdálená přibližně 400 m, Spiaggia Torre Ruffa přibližně 600 m, nejznámější Grotticelle přibližně 4 km. Podívejte se na mapu oblasti, kde je rozmístění pláží znázorněno.