KALÁBRIE 2009 / 4

Kalábrie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Kalábrie 2009 / 4

Pokud je Kalábrie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2009. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě autem do Kalábrie, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o kempech, o výletech v Kalábrii, o trzích, o nákupech potravin a najdete zde také mnoho dalších informací o Kalábrii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete čtvrtou část, ta první je na stránce Kalábrie 2009.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 18.05.2009, 19:10.
Chci se zeptat, zda je problém sehnat místo v kempu bez objednání? Jedná se o dva malé stany, auto, 2 dospělí, jeden student a jedno dítě. Díky za odpověď. Václav.

Hodně záleží na termínu, ve kterém do Kalábrie budete cestovat. Pokud pojedete v srpnu, bude všude hodně přeplněno, ale i tak by se mělo někde alespoň jedno místečko pro stany najít. Doporučujeme se nespoléhat na jeden kemp, vytipujte si několik kempů v okolí. Jejich seznam najdete na portále Camping. Pokud však chcete do konkrétního kempu v té nejvyšší sezóně (dva týdny uprostřed srpna), doporučujeme si místo zarezervovat. Mimo sezónu by problém být neměl.


# 13.05.2009, 16:31.
V červnu jedeme autem do Marina di Zambrone v Kalábrii a chtěla bych se zeptat na výši mýtného v Itálii. Děkuji. Monika.

Od rakousko - italských hranic po Salerno zaplatíte na mýtném celkem € 56,20. Cena je stejná pro případ, že překročíte hranice u Brenneru i pro případ, že překročíte hranice u Tarvisia (+ € 0,10). Od Salerna směrem na jih se už mýtné neplatí (potom až na Sicílii). Mýtné na cestě zpět je stejné.

# 09.05.2009, 20:12.
Moc mě zaujaly vaše stránky a moc rád bych vás požádal o informace. Jedu s přítelkyní 19.6.2009 do kempu Villagio Baia di Zambrone. Chci se zeptat, jaké to tam vlastně je ... kam se podívat atd. Jedeme tam s cestovkou autobusem. Moc díky a přeji hezký den. J.

Odpověď na Vaši otázku najdete v odpovědi ze dne 09.01.2009, 21:49. Pro spojení do Tropea a na Capo Vaticano můžete využívat místní autobusovou linku. Informace o vybavenosti Villaggio Baia di Zambrone najdete na oficiální stránkách tohoto komplexu.

# 08.05.2009, 14:40.
Jedeme na přelomu srpna a září do Scalea do Club San Domenico. Nemáte nějaké informace o tomto komplexu? Také mě zajímá, zda se dá ve Scalea jet na plavbu lodí podél pobřeží. Myslím jako výlet. Děkuji. Milan.

Velkým plusem Club San Domenico je jeho vybavenost. Bazény s tobogány jsou snad největším lákadlem, ale i další sportovní vyžití je na úrovni - posilovna, tělocvična, fitness, plážový volejbal, minifotbal, sportovní animační program atd. Nechybí sauna, restaurace, bar, pizzerie, obchod aj. Mínus však dáváme poměrně velké vzdálenosti od pláže (přibližně 1,5 km). Trochu je to vyváženo tím, že dopravu zajišťují minibusem. Výlety podél pobřeží se z městečka Scalea pořádají. Určitě Vám je nabídne CK se kterou pojedete nebo nějaká místní agentura. Výlet trvá přibližně 3 hodiny a pojedete směrem na Praia a Mare. Navštívíte zátoky a jeskyně. Největšími lákadly jsou oblouk Arco Magno a jeskyně Azurová a Lví, obě na ostrově Dino. Jedním z pořadatelů je Nautica Lo Scoglio, výlet lze určitě zakoupit i v turistické informační kanceláři (Pro Loco) nebo v jedné z mnoha agentur.

# 07.05.2009, 14:04.
Děkuji za Vaše stránky. V termínu od 13.6 do 27.6 jedeme na Capo Vaticano vlastním autem. První týden máme zajištěný, ale druhý týden už neměli volný. Rozhodli jsme se, že si ho zajistíme sami, až budeme na místě. Dobře se italsky domluvíme. Myslíte si ze svých zkušeností, že v tomto termínu nebudeme mít problém? Děkuji. R.

Pokud se domluvíte dobře italsky, pak zřejmě nějaké to ubytování najdete. V druhé polovině června ještě není ten největší nápor na letoviska. Není to však tak jednoduché jako např. v Chorvatsku nebo Rakousku. Doporučujeme se poptat tam, kde budete bydlet první týden. Ubytovatelé se v okolí většinou znají, tak Vám možná doporučí nebo zajistí ubytování na další týden. Pokud neuspějete, doporučujeme navštívit turistické informační středisko (Pro Loco), tam Vám určitě pomohou. Nenechávejte to však na poslední chvíli, zkuste si zajistit ubytování na druhý týden už začátkem toho prvního. Zkuste se po volných kapacitách podívat také přes Booking.

# 05.05.2009, 19:00.
Chystáme se v létě do Kalábrie. Rád bych se ubytoval přímo v Tropea, konkrétně v hotelu Villa Antica, ale nejsem si jistý, zda se dá odtud jednoduše pěšky chodit k moři, jedeme s osmiletou dcerou. Můžete něco napsat o tomhle hotelu případně doporučit jiný? Máme rádi blízkost moře a současně pobyt v městečku. Děkuji. Michal.

Hotel Villa Antica stojí na Viale Stazione. Je to v centru města Tropea. Podívejte se na mapu, hotel se nachází pod historickým centrem v místě, kde je znak bankomatu (zelený dolar). Nejbližší přístup na pláž je po Via Stazione směrem do centra a pak doleva po Via Umberto 1. Přístupová místa na pláže jsou na mapě označena žlutým obdélníčkem se schody a černou šipkou.

# 03.05.2009, 19:25.
V červenci pojedeme autem na 14 dnů na Capo Vaticano do residence Sciaron v oblasti Ricadi. Chtěl bych se zeptat na tip na výlety. Které město stojí za prohlídku? Tropea na 100%, ale zda nějaké další? Dále pokud víte, v který den je nejlepší naplánovat výlet na Sicílii a zda je možné stihnout výstup na Etnu a navštívit město Taormina a kolik přibližně stojí trajekt ne Sicílii? Děkuji moc za odpověď. Jinak máte super stránky s užitečnými radami. Pavel.

Naše tipy jsou: Pizzo, Vibo Valentia, Tropea, Nicotera, Zungri. Informace a mapy najdete v naší reportáži Kalábrie 2006. Výlet na Sicílii si naplánujte někdy v polovině týdne, vyhnete se tak možnému čekání na trajekt (především v sobotu). Výstup na Etnu a Taorminu je možné stihnout během jednoho dne. Doporučujeme však vyrazit brzy ráno a vypravit se nejdříve na Etnu. Zaparkovat na Rifugio Sapienza, vyjet lanovkou a pokračovat pěšky. Je to nenáročná trasa a budete se moci kochat nádhernými výhledy. Z terénního autobusu byste nic neviděl. V Taormině zaparkujte v části Mazzaro a vyjeďtě nahoru lanovkou (kombinovaný lístek s parkovným). Po prohlídce pak můžete sejít krásnými zahradami a vyhlídkami dolů. Popis těchto výletů najdete v naší reportáži Sicílie 2006. Trajekt společnosti Caronte & Tourist z Villa S. Giovanni stojí € 30,00 (zpáteční lístek při návratu během 4 dnů). Na Aiolské ostrovy (Lipari, Vulcano, Stromboli) si udělejte výlet z městečka Tropea. Na Capo Vaticano ho lze zakoupit v kiosku cestovní kanceláře, který stojí v blízkosti obchodu na křižovatce. Zajišťují i transfer z přístavu a do přístavu.

# 02.05.2009, 12:01.
Řehůřkovi, chci vám poděkovat a současně vás pochválit za vaše úžasné stránky o cestování. Chtěla bych vás poprosit o radu ohledně jižní Itálie. Před dvěma lety jsme s přítelem navštívili Scaleu v Kalábrii a oba jsme se shodli, že to byla naše nejkrásnější dovolená. Pořád na ni vzpomínáme a tak chceme letos v červnu zase jet. Rozhodovali jsme se mezi Tropeou, Capo Vaticano, Zambrone. Zjištovali jsme přes internet různé informace a nakonec nás nejvíce okouzlila Tropea. Hledali jsme ubytování přímo v Tropea, ale všechno, co jsme našli, bylo vzdáleno od Tropea minimálně 3 km a více. Přítel se navíc někde dozvěděl, že ta nejznámější pláž pod hradem je soukromá. Máme rádi procházky a chceme si sami vařit. Mohli byste nám prosím poradit, zda se pod hradem nachází i veřejná pláž, zda je tam někde i nějaký supermarket, a zda je možnost ubytování přímo v Tropea? Děkuji za odpověď. S pozdravem Kateřina.

Přímo ve městečku Tropea je např. Villaggio Camping New Paradise. Nachází se za přístavem. Přímo v Tropea můžete využít i nabídky Booking. Pláže v Tropea jsou s bílým pískem. Vy jste měla asi na mysli pláž pod dominantou městečka Tropea - poutním kostelem Santa Maria dell' Isola. Tato pláž se jmenuje Marina dell' Isola. Pravděpodobně bude privátní. Podívejte se na ceník služeb. Pláže a přístupová místa k nim najdete na mapě. O supermarketu přímo v Tropea nevíme, určitě tam nějaký ale bude. My jsme jezdili nakupovat do nedaleké Santa Domenica, kde přímo u hlavní silnice jeden supermarket byl, dokonce s českou obsluhou.

# 02.05.2009, 00:50.
Dovoluji si Vás též oslovit a požádat o rady či informace. Máme zatím jen rezervaci do Kalábrie do Torre Saracena ve Villapiana. Nějak ale nemůžu najít informace týkající se přímo této oblasti a v katalogu je jen jedna fotka. Našla jsem jen nějaký aquapark Odissea, doufám že bude funkční. A nevíte jak jsou tam na tom s čistotou pláží a vybaveností apartmánů? Měla bych si s sebou raději vzít nějaké nádobí? Také by mě zajímalo, protože se s manželem nemůžeme dohodnout, zda je lepší vyjet večer na noc, nebo třeba k ránu. Je v provozu na dálnicích nějaký rozdíl v průjezdu? Trochu se bojím zůstat s dětmi v hodinových kolonách. Moc děkuji za rady a chválím Vaše nádherně zpracované stránky. Určitě pomohou mnoha lidem. Díky. Stáňa s rodinou.

Veškeré informace, půdorysy apartmánů, soupis služeb a fotografie najdete na stránkách Torre Saracena. Pláže na pobřeží Jónského moře bývají čisté, moře průzračné. Přímo z tohoto komplexu máme kladný ohlas (2 pobyty). Co se vybavenosti apartmánů týče, běžný standard je takový, že veškeré nádobí pro odpovídající počet ubytovaných máte ve výbavě kuchyňského koutu. Je potřeba si jen vzít čistící prostředky, utěrky atd. V blízkosti se nachází Národní park Pollino, historické Sibari, o něco dál Národní park Sila. Acquapark Odissea 2000 v Rossanu je otevřený od 20. června 2009 do 6. září 2009 v době od 9:30 do 18:00 hodin. Vstupné je € 15,00 (€ 12,00 děti). V nejvyšší sezóně od 9. do 30. srpna je vstupné zvýšené o € 5,00 u dospělého a o € 3,00 u dítěte. Cestu si naplánujte tak, abyste projížděli Bolognou přibližně do 6. až 7. hodin ráno. Bývají tady zácpy. Ostatní samozřejmě hodně závisí na tom, v kterém termínu pojedete a kudy pojedete. Např. rakouská A10 bývá v sezóně od pátečního odpoledne do sobotního rána dost frekventovaná. Hodně plná bývá dálnice mezi Bolognou a Florencií, především díky kamiónům. Od Florencie směrem na jih to už je bez problémů.

# 28.04.2009, 13:24.
Chtěla bych se Vás zeptat na počasí na Capo Vaticano. Chystáme se jet do hotelu Grotticelle v polovině září. Zajímalo by mě tedy, zda si tam ještě užijeme sluníčkové počasí. Děkuji :-) Lucie.

Dlouhodobé nejvyšší průměrné teploty v tomto regionu se v září pohybují kolem 26. stupňů, dlouhodobé nejnižší (večer) průměrné teploty kolem 20 stupňů. Takže určitě ještě bude pěkné počasí, pokud nedojde letos k nějakému extrémnímu výkyvu. Počasí můžete před dovolenou sledovat na serveru Meteo.

# 24.04.2009, 08:49.
Chtěla bych Vám moc poděkovat za veškeré rady a názory, už je rozhodnuto, jedeme 4.7.2009 do Marina di Zambrone v Kalábrii. Jen mám prosím ještě dotaz. Přemýšlím, zda jet s CK jen na týden na dovolenou nebo skloubit dva termíny a byli bychom tam 14 dnů, pořád u mě převažuje jet na 14 dnů, ale jelikož jsme tam nikdy nebyli, tak nevíme, zda 14 dnů není už dlouho, jde o to, zda se dá třebas podívat někam po okolí pěšky, tak aby to ušel i můj 3. letý syn. Jaký máte názor Vy? Co byste mi poradil? Jet na týden nebo 14 dnů? Děkuji za odpověd. Milada.

Pokud máte možnost rozšířit dovolenou na 14 dnů, tak určitě jeďte na 14 dnů. Týden je málo. Absolvovala byste dlouhou cestu, chvíli byste pobyla u moře a hned byste jela zpátky, opět dlouhou cestu. Na místě je toho určitě hodně k vidění. Je tam hodně možností procházek kolem pobřeží. Doporučujeme také vypravit se do nedalekého městečka Tropea s historickým jádrem. Jeden den věnujte také Capo Vaticano. Informace o místní dopravě najdete v těchto otázkách a odpovědích, konkrétně z Marina di Zambrone jezdí autobusy od bývalého aquaparku. Z Tropea lze také podniknout celodenní výlet na Aiolské ostrovy. V tomto případě ale hodně záleží na tom, jak syn snáší plavbu lodí. Na ostrovech Vulcano, Lipari, Stromboli je pak čas na procházky, koupání atd. Určitě spoustu fakultativních výletů bude pořádat také CK, se kterou cestujete. Pro malé dítě to ale bude spíše o koupání a menších procházkách.

# 22.04.2009, 11:27.
Už nejakú tú dobu blúdim po internete a hľadám všetko možné a nemožné o Kalábrii. Dnes som našla Vašu stránku a hneď mi srdce zaplesalo. No Vás asi ohúrim množstvom otázok. Rada by som so svojím snúbencom absolvovala dovolenku do Kalábrie na Capo Vaticano. Na internete som sa do tejto oblasti priam zamilovala. Hľadáme pokojnú dovolenku, romantické pláže, večerný život, dobré tipy na výlety z tejto lokality, dobré a lacné ubytovanie. Chceme ísť na 14. dní vlastným autom. Neviem žiaľ ani trasu a ani to, koľko nás približne taká dovolenka bude stáť. Chceme do nej investovať najviac tak € 796,00 už aj s cestou a ubytovaním. Stravovať sa chceme sami. Ďalej by ma zaujímalo, ktorý mesiac je najvýhodnejší, aby neboli preľudnené pláže a bolo teplo. Chcem Vás poprosiť aj o nejaké tipy na výlety. Pozerala som zatiaľ cestovky, čo majú v ponuke ubytovanie v mestečku Ricadi, no nám sa zdá, že je to od pláže dosť ďaleko. Veľmi by ste ma potešili, keby ste si našli čas a zodpovedali moje otázky, a brali ohľad, že to je naša prvá spoločná dovolenka a sme teda začiatočníci. Vopred Vám veľmi pekne ďakujem. Prajem všetko dobré. Miroslava.

Určitě doporučujeme přímo Capo Vaticano. Je to podle našeho názoru asi nejkrásnější místo pro strávení dovolené na jihu Kalábrie. Toho, že všichni uvádějí Ricadi, se nebojte. Většina středisek není přímo v Ricadi, jsou rozmístěna kolem mysu Capo Vaticano. Jen málo z nich je však přímo u pláže. Je to dáno tím, že výběžek Capo Vaticano je strmý a spousta středisek je rozseta po jeho svazích nebo na vrcholu. Většina zařízení však několikrát denně sváží své klienty na pláž a z pláže. U všech pláží jsou také parkoviště, v sezóně jsou však přeplněna. Vše, co od dovolené očekáváte, toto místo splňuje. Možná jen mimo sezónu ten noční život budete muset hledat o kousek dál, ve městečku Tropea. Doporučujeme navštívit portál Booking, kde najdete široký výběr ubytování v této lokalitě. My jsme bydleli v residenci Le Cannele, nyní je to Costa Real Club a byli jsme velice spokojeni. Nevíme, odkud přesně pojedete, ale předpokládáme, že hranice s Rakouskem překročíte u Bratislavy. Vaše optimální trase je: Bratislava - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Bologna - Firenze - Napoli - Salerno - Cosenza - Vibo Valentia - Capo Vaticano. Za dvě destidenní dálniční známky v Rakousku zaplatíte € 15,40. Jiné poplatky se na této trase v Rakousku neplatí. Na mýtném v Itálii zaplatíte € 54,70 v jednom směru, celkem tedy € 105,40. Z Bratislavy do Ricadi je to přibližně 1800 km, celkem tedy 3600 km. Je potřeba zjistit spotřebu Vašeho automobilu. My většinou jezdíme pod 5 l nafty na 100 km. Počítejme tedy se spotřebou 180 l. Cena nafty se v Itálii pohybuje kolem € 1,09 (viz. Prezzi Benzina) za litr. Za naftu zaplatíte tedy € 196,00, za dopravu celkem € 317,00 (dálniční známky, mýtné, spotřeba). Dosaďte si vlastní spotřebu a typ paliva. Zbývající částku € 479,00 můžete tedy utratit za ubytování, výlety a stravování. Podle toho hledejte ubytování. Podle našeho názoru je nejvýhodnější polovina června. Je to ještě mimo sezónu, pláže nejsou přelidněné a počasí je už nádherné. Tipy na výlety najdete v naší reportáži Kalábrie 2006.

# 22.04.2009, 08:56.
Dnes jsem našla Vaše stránky a velice ráda bych vás požadala o radu. Letos v druhé polovině července se chystáme s rodinou na dovolenou do Kalábrie k Tropea. Rádi bychom si po cestě odpočinuli a přespali v nějakém hotelu nebo penzionu. Nemůžete nám náhodou poradit nějaké místo? A kde by bylo asi nejvhodnější zastávku uskutečnit? Vyjíždíme z Prahy, což je do Kalábrie přibližně 2000 km. Budu vám velice vděčná za rady, informace i tipy. Ještě bych se ráda zeptala, zda stačí takováto přestávka jednou nebo se raději někde vyspat dvakrát? Ještě mám na Vás jeden dotaz. Fungují na italských dálnicích motoresty s možností ubytování? Velice rádi s rodinou v létě cestujeme autem na dovolenou, vzhledem k tomu, že mladšímu synovi je 5 let, tak jsme si nejdále troufli do Chorvatska a Černé Hory. Po chorvatském pobřeží byla cesta dost náročná. Proto uvítám radu a doporučení od Vás. Předem Vám velice děkuji za odpověď a přeji pohodový den. Adéla.

Při tak dlouhé a náročné cestě je určitě vhodné si na delší dobu odpočinout. Doporučujeme zastavit někde ve 3/5 cesty, což odpovídá místu u Lago Trasimeno v Umbrii. Toto místo volí hodně cestovatelů, kteří cestují do Kalábrie a my ho také už delší dobu doporučujeme. Je tam několik pěkných kempů, jejich seznam najdete na portále Camping. Seznam hotelů v nejbližším okolí včetně cen a obsazenosti najdtete na Booking. Kritéria, podle kterých vybírat jsou dána důvodem, z jakého se chcete ubytovat. Tedy: na jednu noc, co nejlevnější, co nejblíže sjezdu z dálnice, co největší rozptyl času nástupu na ubytování, možnost snídaně. Vzhledem k tomu, že termín koncem července je sezónní, doporučujeme ubytování dopředu zarezervovat. Na cestě Praha - Tropea stačí jedno ubytování, během cesty však dělejte pravidelné přestávky a pokud jste oba řidiči, tak se pravidelně střídejte v řízení po 2. až 4. hodinách. Na italské Autostrádě fungují motoresty s možností ubytování. Zobrazte si Vaši cestu na stránkách Autostrade a v detailech jednotlivých servisních míst je tato možnost označena symbolem hotelu (lůžko).

20.04.2009, 17:27.
Všimla jsem si, že máte velké zkušenosti s Itálií, tak bych potřebovala pár rad. V červnu jedu do Scalea a mám v plánu tam cestovat autem. Chci se zeptat, zda nevíte, kolik asi stojí zapůjčení auta na jeden den a zda je to tam možné? Také bych se ještě chtěla zeptat na Residence La Fatorria v Ricadi. Děkuji moc a přeji pěkný den. Zuzana.

Ve městečku Scalea provozuje autopůjčovnu společnost Euromotori. Umístěna je v prostorách jejich autosalonu a autobazaru na Via Lauro. Jedná se o partnera sítě autopůjčoven Budget. Podívejte se na Pronájem aut. Cena zapůjčení na jeden den začíná někde na € 45,00. Residence La Fattoria se nachází na sever od výběžku Capo Vaticano, v lokalitě Torre Ruffa. Veškeré informace o ubytování včetně fotografií najdete na výše uvedeném webu.

# 18.04.2009, 00:35.
Prosím poraďte mám si vybrat kemp: Martinsicuro a nebo Marina di Zambrone? Pojedeme přes CK a já nikdy v Itálii nebyla, tak je to pro mě velice těžké rozhodování. Kde bude tepleji a kde je to hezčí? Na co si třeba dát pozor v Martinsicuro a Marina di Zambrone? A ještě se prosím zeptám. Je tam draho? Vůbec nemám tušení kolik si vyměnit €, stravování budeme mít vlastní z domu. Jedu s dětmi 13 let a syn má 3 roky, předem děkuji moc za odpověď. T.

Tepleji bude v Kalábrii, je to už hodně na jihu, pro srovnání např. na úrovni řeckých Atén. Hezčí je to určitě v Kalábrii, konkrétně na jejím západním pobřeží jsou jedny z nejkrásnějších pláží, na kraji zátok je hodně útesů, tedy také podmínky pro šnorchlování. To vše platí samozřejmě i pro Marina di Zambrone. Martinsicuro je na Palmové riviéře. Je tam také krásně, nejsou to už ty velké přeplněné široké pláže ze severu Itálie. Ceny v Itálii jsou u potravin srovnatelné s těmi našemi. Maso a mléčné výrobky jsou dražší, na duhé straně zeleninu, ovoce a např. těstoviny koupíte za srovnatelné nebo nižší ceny. Stejné zboží zakoupíte levněji na trhu, v supermarketech nebo v obchodech, kam běžně chodí nakupovat domorodci. Dráž je v turistických střediscích atd. O možnosti výletů, dopravy atd. najdete informace v těchto otázkách a odpovědích resp. v otázkách a odpovědích Itálie 2009.

# 17.04.2009, 22:38.
Děkuji moc za odpověd. Mohla bych se prosím ještě zeptat, jaký máte názor na Itálii - Marina di Zambrone? Milada.

To už je trochu jiný kousek země, nádherná Kalábrie. Překrásné pláže, pěkná příroda, v blízkosti historické městečko Tropea. Dostupná Sicílie - minimálně lodní výlety na Aiolské ostrovy. Přímo v Marina di Zambrone je aquapark, který ale bohužel v roce 2006 zrušili. Pokud můžeme doporučit, pojedete-li do této oblasti, zkuste ještě o kousek jižněji - Capo Vaticano.


# 17.04.2009, 10:53.
Vážení, děkuji za Vaší vstřícnost ohledně poskytování informací o Kalábrii. Mám trochu zvláštní prosbu: představuji si, že bych tam jezdil ve dvou každý rok, do vesnice k domorodcům, kde nejsou turisti, kde bych si pronajal nějakou komůrku u domorodců a žil jejich život. Jediné omezení - mám rád moře a proto to nesmí být k moři daleko. Poradíte mi jak na to? Děkuji. Jiří.

Kontakty na místní obyvatele, kteří poskytují ubytování v soukromí bohužel nemáme. Doporučujeme poprvé vycestovat s nějakou CK do místa, kam se chcete vracet a tam hledat kontakty. Italové jsou velice vstřícní. Pokud vidí snahu mluvit jejich jazykem, pak jejich ochota nezná mezí.

# 17.04.2009, 13:58.
Chválit Vaše stránky by bylo nošením dříví do lesa. Jsou fakt super! A tak rovnou přejdu ke svému dotazu. Uvažujeme o strávení letošní dovolené v termínu od 3. do 12.7. v kempu u Villagio Baia v Marina di Zambrone. Máme dvě děti 6 a 12 let a tak bychom uvítali pozvolnější přístup do moře. Nemusí to být zrovna mělčina typu severní Itálie. A také klidnější lokalitu. Poradíte mi prosím, jak je na tom toto letovisko? Dále bych se chtěl zeptat, jak reálné je riziko - vzhledem k termínu - výskytu medúz? Děkuji za odpověď a přeji hezký den. Petr.

Vše, co požadujete, Marina di Zambrone nabízí. Pěknou písčitou pláž s pozvolným vstupem do moře. I tak se ale dá plavat v rozumné vzdálenosti od břehu. Letovisko je mimo centrum této oblasti - městečka Tropea. Přesto však do něj není daleko. Současně zde máte i možnosti šnorchlování, především na severní části pláže u útesů Scoglio del Leone. Riziko výskytu medúz je, ale to výběrem termínu neovlivníte. Závisí to na mnoha faktorech, především na počasí, které bude v té dané chvíli. Více o tomto problému se dočtete v naší odpovědi ze dne 24.08.2008, 23:12 - Rosolina Mare 2008.

# 02.04.2009, 14:23.
Po loňské dovolené ve Viste jedu letos s dětmi ve Vašich stopách do Kalábrie. Týden ve Scalea a týden v residenci Esmeraldo na Capo Vaticano. Jedeme autobusem s CK Azzurro. Ze Scalea nás měli přibrat k dalšímu turnusu na Capo Vaticano v sobotu 13.6. Ale sdělili mi, že nemají v tomto termínu žádné klienty, kteří jedou do Scalea, takže pojedou přímo do Capo Vaticano. Takže ze Scalea pojedu do Capo Vaticano vlakem. Delegátka CK nás doveze na nádraží a pomůže nám koupit lístky. Na Idos jsem si našla vlakové spojení Scalea - Ricadi, ale žádný vlak tam nejede přímo, jen 3x přestup. Vlaky s jedním přestupem jsou určitě s příplatkem. Chtěla bych Vás poprosit, zda se dají někde zjistit ceny za osobu, případně sleva pro děti a zavazadla. Na Idos ceny nejsou. Abych věděla, jakou částku si připravit. V CK mě řekli, že přibližně € 10,00 až € 12,00 na osobu, ale nevěděli to jistě a zda je to cena za obyčejný vlak nebo rychlík. Děkuji za odpověď. Martina.

Jízdní řády s cenami jsou na Trenitalia. Ceny jsou různé, podle toho, kde a jak budete přestupovat a jakým pojedete vlakem. Nejlevnější je cestovat s přestupy v Paola a v Lamezia osobním vlakem ve druhé třídě. Cena lístku pro dospělého je € 8,50, ze Scalea odjíždí v 11:59, z Paola ve 12:57 a z Lamezia ve 14:08. Na místě v Ricadi jste v 16:11. Na každý přestup budete mít minimálně půl hodiny. Je to asi nejvýhodnější spoj i z hlediska doby cestování. Pokud pojedete vlakem v 8:59, 9:33 nebo 9:54, tak na místě budete ve 13:19 a kromě toho prvního budete také přestupovat dvakrát a zaplatíte € 14,60, € 31,90 a € 17,60 za dospělou osobu. Děti od 4. do 12. let platí poloviční jízdné. Počítejte s tím, že vlaky mohou mít zpoždění, doporučujeme si vypsat celé jízdní řády po jednotlivých úsecích, tj. Scalea - Paola, Paola - Lamezia, Lamezia - Ricadi. Potom můžete jet nejbližším vlakem a čekat budete na další přestupní stanici, pořád je to lepší než čekat v té výchozí a pak z důvodu zpoždění nestihnout navazující spoj. Kde je zastávka, najdete na mapě. Odtud je to k Residenci Esmeraldo chvíli po rovince a pak už jen z kopce. Doporučujeme to ještě zkusit na CK. Hodně záleží na tom, jak jsou ochotni vyjít klientům vstříc. Existuje řešení, aby Vás delegátka zavezla nahoru k dálnici. Je to přibližně 40 km kolem říčky Lao. Asi 500 metrů za dálnicí (sjezd Mormanno, hned za dálničním tunelem) je u silnice SS504 restaurace s parkovištěm, kde by Vás delegátka mohla předat výpravě směřující na Capo Vaticano. V době mobilních komunikací by to nebyl problém časově sladit, aby to nikoho nezdržovalo. Pro autobus by to znamenalo jen několik minut zpoždění. Záleží však na ochotě CK a na ceně, kterou by si za tu jízdu delegátky a její čas zaúčtovali.

# 31.03.2009, 18:39.
Velice mile mě překvalipy Vaše stránky. Měla bych prosbu - dotaz. Pojedu s dospělými dětmi na dovolenou do Kalábrie na Capo Vaticano u Ricadi do residence Esmeraldo, autobusem. Chtěli bychom dovolenou s výlety, máme rádi klidné pláže, ale současně večer rádi vyrazíme na procházku do městečka a pokoukáme. Teď mám trochu obavy, že jsme zvolili nadmíru poklidné místo. Prosím, nevíte, jak vypadá městečko Ricadi, kde budeme trávit dovolenou a zda zvládneme dojet nějakou místní dopravou do historického města Tropea? Jezdíme na dovolenou na kola, neustále potřebujeme něco vyvádět a tak mám obavu, abych děti nedržela na jedné pláži, ač úžasné. Ale na šnorchlování se moc těšíme :-) Děkuji. Markéta.

Klidné místo to je mimo sezónu, v sezóně je tam také živo. Přímo v městečku Ricadi bydlet nebudete, je od Capo Vaticano kousek ve vnitrozemí. Pěšky je to ale daleko, blíž máte městečko S. Nicolo, kam se už pěšky dojít dá. Výletů můžete podniknout hned několik. Pokud je nebude pořádat CK se kterou cestujete, můžete si je zakoupit v kiosku místní CK, který je vedle obchodu na Capo Vaticano. Jedná se např. o výlet silničním vláčkem po okolních věžích nebo lodní výlet na Aiolské ostrovy - Lipari, Vulcano a Stromboli. Pěkná je také vyhlídková trasa přímo na Capo Vaticano. Pokud Vás omrzí koupání, můžete si zapůjčit šlapadlo a prozkoumávat Capo Vaticano ze strany moře. Do městečka Tropea se můžete vypravit vlakem nebo autobusem. Odkazy na jízdní řády najdete v naší odpovědi ze dne 07.03.2009, 22:10. Pro představu o tom, kde se co nachází, se můžete podívat na mapu.

# 28.03.2009, 22:47.
Som vďačná za Vašu stránku. S rodinou trávime dovolenku v Taliansku už asi 8 rokov, ale vždy v inej lokalite. Tento rok sme sa rozhodli pre Kalábriu. Prezrela som veľa stránok, aby som našla ubytovanie podľa mojich predstáv. Zaujalo ma Villaggio Eukalypto, o ktorom uvažujú aj niektorí pisatelia. Pretože som nenašla cestovnú kanceláriu, ktorá ponúka ubytovanie v tomto zariadení, napísala som požiadavku priamo do Villaggio Eukalypto. Oznámili mi, že všetky termíny v mesiaci júl sú obsadené. Nechce sa mi to moc veriť. Preto by som Vás a Vašich čitateľov, ak je to možné, veľmi pekne prosila o kontakt na cestovnú kanceláriu, ktorá ponúka ubytovanie v tomto zariadení. Ďakujem veľmi pekne. Vaša čitateľka Marica.

Zkuste server Booking. Ve všech červencových týdnech mají volnou minimálně jednu jednotku.

# 28.03.2009, 22:04.
Posílám pozdrav ze Šumavy. Už jsem Vás v loňském roce bombardovala otázkami ohledně Itálie a dovolím si to letos zase :-) Byli jsme loni v Kalábrii a každopádně tam chci znovu, jen zase někam jinam, tak hledám a pátrám. Mám dotázek ohledně Praia a Mare - jaké je tam moříčko, je živější? Mám dvě potápky, které nevylezou z vody a je jasné, že zvířátka, to je ono. Takže, je v Praia pod vodou nač koukat? Nebo, poradíte mi, kam v Kalábrii, aby bylo pod vodou živo? Děkuji moc. Janka.

Moře v Praia a Mare je čisté, pláž je tvořena z pestrobarevných valounků velikosti větší fazole. Už u pláže jsme občas spatřili prohánět se hejna pestrobarevných maličkých rybiček, bylo to však koncem května. V sezóně, kdy bude na pláži a u břehu větší pohyb turistů, tam určitě nebudou. Vhodnými místy pro šnorchlování je okolí ostrova Dino a výběžek na konci pláže směrem k San Nicola Arcella. Rájem je však v Kalábrii jednoznačně Capo Vaticano - viz naše reportáž Kalábrie 2006.

# 27.03.2009, 09:43.
Máte úžasné stránky! V červenci se vydáváme do Kalábrie, do oblasti Capo Vaticano, Ricadi, do penzionu. Chtěli bychom poprosit, zda byste nám napsali nějaké zkušenosti z pláže Tono (pokud máte) - našli jsme nějaké informace na internetu, a tam se píše, že je malá a úzká, tak nás to trochu zklamalo. Dá se u pláží v oblasti Capo Vaticano parkovat autem? A ještě poslední otázka - máte zkušenost, zda se dají koupit čerstvé ryby? Moc díky za odpověď. Petra.

Pláž Tono se nachází na severní straně výběžku Capo Vaticano, hned za jeho posledními útesy nazvanými Scogli' U Tono - viz mapa. My jsme tam byli na začátku našeho pobytu, když ustupovala studená fronta a přicházela teplá fronta. Moře bylo rozbouřené. Dvě fotografie najdete v naší fotogalerii Moře a pláže přesně uprostřed. Spiaggia Tono spolu s navazující Spiaggia Tonicello je největší pláží v nejbližším okolí výběžku Capo Vaticano. Velikost pláže je subjektivní záležitost. Někdo má rád malé zapadlé plážičky, jiný zase rozsáhlé dlouhé a široké pláže s několika řadami slunečníků. V porovnání s plážemi na severu Itálie, jsou pláže na Capo Vaticano skutečně malé, o to však více romantičtější. Nebojte se, určitě se Vám tam bude líbit. A pokud Vám nebude vyhovovat tato pláž, v nejbližším okolí je mnoho dalších. U každé pláže v okolí Capo Vaticano je parkoviště (jsou vyznačena na mapě). Parkoviště u Spiaggia Tono je opět jedno z největších. V sezóně však mohou být parkoviště přeplněna, u Spiaggia Grotticelle i mimo sezónu. Čerstvé ryby se dají určitě koupit na trzích v okolních městech, v sezóně i v letoviscích. My jsme bydleli v residenci Le Cannelle. Byl tam k dispozici gril a téměř každý den si tam hosté čerstvé ryby grilovali.

# 26.03.2009, 11:49.
Pane Řehůřku, promiňte mi, že otravuji, ale nejsem schopná to na internetu nikde najít. Jedu v létě do Kalábrie do Zambrone, chtěla bych se zajet podívat do Tropea a třeba i na Capo Vaticano. Jedu však s cestovní kanceláří, tudíž budu muset spoléhat na místní dopravu. Píšete na svých stránkách, že se to dá najít na Idosu, já mám však problém to vyhledat - budu tam v termínu od 4.7. do 11.7. a píše mi to, že tam žádný spoj není. Nemohl byste mi prosím nějak zjistit ty spoje? Moc bych Vám byla vděčná. S pozdravem Markéta.

Není to tím, že by byla chyba v Idosu a nebo tím, že by v červenci žádné spoje nejezdily. Je to způsobeno tím, že ten italský jízdní řád je platný někdy do poloviny června. Pak bude v platnosti nový. Předběžně počítejte s tím, že spoje pojedou přibližně stejně podle denního rozpisu, tj. to co jede v pracovní den, v sobotu, v neděli v červnu, pojede i v červenci atd. Před dovolenou, někdy koncem června si pak vytiskněte aktuální nový jízdní řád, který by se od toho stávajícího neměl výrazně lišit. Odpovídající italské jízdní řády jsou na portále Trenitalia, oproti Idosu tam můžete hledat i zpětně, takže pokud budete potřebovat jízdní řád, který platil v sobotu 5.7.2008 (odpovídá sobotě 4.7.2009), tak můžete použít i tento. Předpokládáme, že tak jako u nás, tak i v Itálii budou minimální rozdíly.

# 24.03.2009, 13:46.
Ráda bych se zeptala, zda je v Itálii - v Kalábrii - možnost bez omezení tankovat LPG. Děkuji a přeji příjemný den. Kristýna.

V Itálii je LPG (v Itálii označované GPL) velice rozšířeno. Seznam některých čerpacích stanic najdete na portále Vendiauto. Počítejte však s tím, že odpoledne bývá často zavřeno, probíhá tzv. siesta. Čerpací stanice při cestě do Kalábrie na autostrádě jsou otevřeny nonstop, jejich seznam s vyznačením těch s GPL najdete na portále Autostrade, na mapě po zadání výchozího a cílového místa.

# 16.03.2009, 14:34.
V červnu spolu s mojí rodinou odjíždíme na dovolenou do Itálie (Kalábrie), ubytovaní jsme v residenci Cora Club poblíž městečka Tropea a ráda bych se Vás takto zeptala, zda byste byli tak hodní a informovali mě, pokud máte zkušenost, o cenovém rozpětí týkající se nákupu potravin. Rádi bychom také podnikli výlet do aquaparku Zambrone a současně se vás tímto chceme zeptat na Vaše dojmy z návštěvy aquaparku. Budeme moc rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti. Děkuji vám za odpověď. Nashledanou. Libuše.

Ceny potravin jsou podobné jako u nás, ceny jsou jen o málo vyšší. Výrazně vyšší jsou ceny uzenin, masa a mléčných výrobků. Na druhé straně těstoviny, ovoce a zeleninu můžete koupit i levněji. Hodně záleží, kde budete nakupovat. V supermarketech jsou ceny nižší, v turistických centrech jsou naopak ceny vyšší. Aquapark v Zambrone je bohužel od roku 2006 uzavřený a už se otevírat nebude. Na jeho místě by měl vzniknout hotelový komplex, část atrakcí, která bude zachována, bude sloužit hotelovým hostům.


07.03.2009, 22:10.
Jsme mladé ženy, chystáme se do Kalábrie s CK Arco Balena první týden v červnu. Našly jsme si ubytování poblíž Tropea v Residenci La Tonnara v Parghelia. Chěly bychom navštívit Tropea, Capo Vaticano a podívat se na Sicílii, bohužel nemáme k dispozici auto, proto by nás zajímalo, jaké jsou možnosti místní dopravy - autobus nebo vlak. V katalozích CK jsme se dočetly, že je tato residence vzdálená od Tropea 2,5 km, rádi bychom také poznaly noční život, ale nevíme, zda jsme schopny se sem dostat s využitím místní dopravy i večer. Budeme Vám moc vděčné za každou informaci, eventuálně váš tip na vhodnější ubytování. Předem moc děkujeme. Maja.

Z Parghelia do Tropea odjíždí vlak v 5:52, 6:43 a 7:43, potom až v 11:42 a přibližně každou hodinu, poslední ve 20:43. Zpět jedou vlaky v 6:57, 7:55, 8:55, potom až ve 12:51 a přibližně každou hodinu, poslední ve 20:55. Cesta trvá přibližně 5 minut. Stejné vlaky jezdí i na Capo Vaticano (Ricadi). Cesta trvá přibližně 20 minut. Zpět jezdí obdobně, odjezd je o těch přibližně 20 minut dříve. Počítejte však s tím, že do historického centra v Tropea to budete mít přibližně 1 km a na Capo Vaticano přibližně 2 km. Podrobné jízdní řády najdete na Idos, jsou identické s oficiálními italskými. Přímo od residence La Tonnara jezdí autobusy společnosti FERSAV S.r.l. Odjíždí v 8:15, 10:52, 12:27, 19:52, 21:42 a přijíždí v 8:01, 9:51, 18:20 a 21:35. Tyto spoje jezdí do Tropea, většina také až na Capo Vaticano. Pro Vás bude výhodnější ten autobus, poněvadž Parghelia leží na půli cesty mezi La Tonnara a přístavem v Tropea. Na Sicílii doporučujeme zvolit nějaký fakultativní výlet od CK. Veřejnou dopravou je to časově náročné. Např. vlakem s několika přestupy se dostanete do Catania za 7 hodin. Z městečka Tropea je možné podniknout řadu lodních výletů na Aiolské ostrovy (Lipari, Vulcano, Stromboli, atd.).