KALÁBRIE 2009 / 5

Kalábrie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Kalábrie 2009 / 5

Pokud je Kalábrie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2009. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě autem do Kalábrie, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o kempech, o výletech v Kalábrii, o trzích, o nákupech potravin a najdete zde také mnoho dalších informací o Kalábrii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete pátou část, ta první je na stránce Kalábrie 2009.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 10.03.2009, 11:17.
Letos jsme se rozhodli jet do jižní Itálie autem a vybrali jsme si oblast Capo Vaticano a ubytování v apartmánech Villaggio Torre Ruffa Robinson. Chtěla bych se zeptat, zda máte nějakou zkušenost s těmito apartmány a zda je tato oblast vhodná pro 6. leté dítě? Mockrát děkuji za odpověď a nashledanou. Hana.

O Villaggio Torre Ruffa Robinson píšeme v odpovědi ze dne 28.05.2008, 23:54. Oblast Capo Vaticano je určitě vhodná i pro malé děti. Když jsme tam byli my, bylo synovi 6,5 roku a byl naprosto ve svém živlu. Hodně ale záleží na tom, co od této oblasti pro dítě očekáváte. Určitě tam nenajdete formu zábavy jako na severu Itálie (Bibione, Lignano atd.) - aquaparky, lunaparky, dětská hřiště, atd. Na druhé straně je tam nádherná příroda, průzračné moře a méně lidí. Pláže jsou pro děti vhodné.


# 09.03.2009, 16:04.
Před třemi lety jsme se nechali z Vašich stránek nalákat na dovolenou na Gargánu, kousíček od Vieste. To nás opravdu nadchlo a další roky bylo jasné kam na dovolenou. Letos v červnu bychom chtěli navštívit Kalábrii, ale marně se rozhlížím po cestovkách kam jet. Proto se obracím na Vás s dotazem, kam a jaké ubytování nám můžete doporučit. Naši rodinku tvoří dva dospělí a tři děti (12, 9 a 5 let), vyhovuje nám písečná pláž s pozvolným vstupem do moře a spíše villaggio s bazénem, jako např. San Pablo na Garganu. Může být i dále od městečka, máme rádi klidnější dovolenou. Zřejmě máme velké nároky, ale díky Vám se nám hned napoprvé povedlo najít super dovolenou u Vieste. Díky za Vaše stránky a odpověď. Eva.

Náš tip je Capo Vaticano a Costa Real Club. Byli jsme tam v roce 2006, tehdy se tato residence jmenovala Le Cannelle. Od té doby tam vyrostly další apartmány a hlavně pěkný bazén. Ubytování je vysoko nad mořem, koneckonců jako většina v této lokalitě. Dá se tam však dojít pěšky, nahoru už je to horší :-) Residence však zajišťuje odvoz na pláž a z pláže několikrát denně (od 27.6.). My jsme tam byli v první polovině června a odvoz fungoval už i v tomto období. Jsou zde jedny z nejkrásnějších pláží na jihu Itálie. Doporučujeme si přečíst naši reportáž Kalábrie 2006, ve které najdete hodně informací. Costa Real Club najdete v nabídce Polycastrum Viaggi. Pokud by Vám toto ubytování nevyhovovalo, pak širokou nabídku dalšího ubytování v této oblasti najdete na Booking.

# 06.03.2009, 22:53.
Chystáme se na dovolenou do Kalábrie do Capo Vaticano do residence Esmeraldo od CK Campana Tour. Máte s touto CK zkušenost? Prosím o váš názor na výběr této residence a případné zkušenosti s českým delegátem. Děkuji za odpověď. D.

Residence Esmeraldo u Capo Vaticano je součástí hotelu Grotticelle. Hotel Grotticelle je postavený nad jednou z nejkrásnějších pláží na Capo Vaticano - Baia di Grotticelle. K pláži je to asi 350 m (prudce z kopce dolů). Hotel však zajišťuje dopravu na pláž, která by měla být k dispozici i pro residenci Esmeraldo. Vybavení residence je standardní, veškeré informace a fotografie najdete na výše uvedených stránkách. S cestovní kanceláří Campana Tour zkušenosti nemáme, tedy i s jejich delegátem. Počítejte však, že delegát bude společný pro více residencí v celé oblasti. Výběr residence je určitě dobrý, vzdálenosti od moře se nebojte, na Capo Vaticano je toto podobné u většiny ubytování.

# 03.03.2009, 23:11.
Moc vás zdravím a doufám, že nám poradíte. Jsme rodina se 3. dětmi od 8. do 13. let a hlavní náplní našich pobytů u moře je šnorchlování. Po letech návštěv stejného místa v Chorvatsku, chceme poznat i jiné místečko a na vašich stránkách jsem objevila poznámky i o možnosti šnorchlovaní právě v Kalábrii. Ráda bych se zeptala na konkrétní místa a vaši osobní zkušenost. A ještě jedna otázka: je snadné najít ubytování přímo na místě? Jaké ceny a úroveň můžeme přibližně očekávat? S pozdravem O.

Pro šnorchlování je nejvhodnější především západní pobřeží Kalábrie, které je členité, hory většinou spadají přímo do moře a na mnoha místech tvoří útesy. Často se setkáte s tím, že nedaleko pláží je mořské dno tvořeno skálou, která své vrcholky ukrývá těsně pod hladinou. To vše jsou ideální místa pro šnorchlaře, protože je tady bujný podmořský život. Pestrobarevné rybičky se tady prohánějí v houfech, protože zde nacházejí úkryt před přirozenými predátory a dostatek potravy pro přežití. Kameny jsou obaleny vodní flórou a na skalách jsou přilepeny různé potvůrky. Míst pro šnorchlování na západním pobřeží Kalábrie je mnoho, od severu až po jih. Všude tam, kde je nějaký mys, útes, skalnatá zátoka atd. Rájem šnorchlařů je však jednoznačně Capo Vaticano. Tady jsme byli v roce 2006, viz naše reportáž Kalábrie 2006, a z hlediska šnorchlování jsme byli nadšeni. A nebylo potřeba plavat ani daleko. Stačilo si na chvíli odplavat nebo odskočit ze snad nejkrásnější pláže v této oblasti - Grotticelle - k útesům Scogli' I Bicchieri, které nejen podle názvu, ale i ve skutečnosti připomínají pohárky, ve kterých se prohánějí malé rybičky a další malé mořské potvůrky. Takových míst je na Capo Vaticano bezpočet. Ubytování v Itálii není nabízeno na každém kroku jako v Chorvatsku. Záleží hodně na tom, kdy do Kalábrie pojedete. V červenci a v srpnu je hledání ubytování až na místě téměř nemožné, ty nejlepší kapacity jsou beznadějně vyprodány. Doporučujeme si v tomto termínu zakoupit ubytování dopředu. V červnu a v září je šance daleko větší, musíte však hledat sama nebo s pomocí turistické informační kanceláře nebo agentury. Ceny jsou nižší než v Chorvatsku. V srpnu (kromě posledního týdne) však jdou ceny závratně nahoru až na několikanásobnou hodnotu červnových cen. Hlenat můžete na Booking.

# 23.02.2009, 08:10.
Tak jako spoustu lidí tady, tak i nás Kalábrie a povídání o ní naprosto uchvátila. Takže posledních 14 dní v červnu jsme se rozhodli strávit právě tam. Zatím bychom měli představu, že strávíme týden na Capo Vaticano a týden někde poblíž Scalea. Nejsme si ale 100% jistí, zda je to vhodné i pro 1,5 leté děti. Hodně se píše o skalnatých městech. Budeme se tam moci k večeru procházet? Třeba i s kočárkem? Dá se normálně dojít na pláž? Pro Capo Vaticano bychom měli vybranou residenci Esmeraldo - je to příliš daleko od moře? A můžete nám doporučit něco blízko Scalea? Pláž přímo ve Scalea se nám moc nelíbí :-( ale zase bychom rádi došli procházkou do města. Moc se omlouvám, za tolik otázek. Kalábrie nás uchvátila, a ty pláže ... :-) Mockrát děkuji za názor. S pozdravem Jana.

Scalea je určitě vhodná pro děti. Procházet se budete moci po promenádě i po městě. Na pahorku stojí historická část městečka, tam je to samé schodiště, samá úzká ulička, velké převýšení. Na pláž se dá určitě bez problému dojít i s kočárkem. Pláž je stejná po celé délce, od výběžku Scalea, po výběžek Cirella. Zajímavou volbou může být Praia a Mare, které je jen o několik kilometrů severněji. Tam jsme byli v roce 2002 - viz reportáž Kalábrie 2002 - s 2,5 letým dítětem a byli jsme spokojeni. Residence Esmeraldo u Capo Vaticano je součástí hotelu Grotticelle. Hotel Grotticelle je postavený nad jednou z nejkrásnějších pláží na Capo Vaticano - Baia di Grotticelle. K pláži je to asi 350 m (prudce z kopce dolů). Hotel však zajišťuje dopravu na pláž, která by měla být k dispozici i pro residenci Esmeraldo.

# 19.02.2009, 00:20.
Rádi bychom se v létě podívali na týden do Kalábrie a nabízí se nám ubytování na Capo Vaticano ve Villagio Torre Rufa Robinson. Máte s tímto střediskem nějaké zkušenosti? Děkuji za váš čas. Oldřich.

Odpověď na Vaši otázku najdete v odpovědi ze dne 28.05.2008, 23:54..

# 18.02.2009, 18:16.
Chystáme se s přítelem v červenci na dovolenou do Kalábrie a zalíbilo se nám Capo Vaticano, konkrétně residence Sciaron. Zdá se vám tato volba vhodná? Jsme mladí studenti, chceme si sami vařit. Přítele láká krásná krajina, mě zase hezká pláž, teplé moře a historické památky. Máte zkušenosti s residencí Sciaron? Děkuji za informaci. S pozdravem Markéta.

Hotel Residence Sciaron se nachází v jedné z nejvyhledavánějších oblastí Kalábrie, u Capo Vaticano. Konkrétně v lokalitě Santa Maria. Je to trochu stranou od nejvyhledávanější Spiaggia Grotticelle, ale dá se k ní bez problému dojít. Hotel má svou pláž a plážový servis v Baia di S. Maria na Spiaggia Petrario. Hotel a residence jsou kousek nad pláží, k té budete muset jít z kopce a po silnici. Apartmány jsou kousek stranou od hotelu a je mezi nimi minimum zeleně (takové, která by dostatečně stínila). V komplexu je nádherný bazén a pěkná vyhlídka na záliv, pevninu a Sicílii. V blízkosti je železniční trať, která je však oddělena od apartmánů hustějším porostem. My jsme také bydleli kousek od železnice, nijak nás však v této oblasti nerušila. Pokud Vám bude vyhovovat jednodušší ubytování a větší vzdálenost od pláže, určitě Vám to bude vyhovovat. Tipy na výlety, jak historické, tak i přírodní najdete v naší reportáži Kalábrie 2006.

# 16.02.2009, 06:43.
Moc Vám děkuji za podané informace. Zkouším najít i jiné možnosti příjemné a hlavně co nejlevnější dovolené v Itálii. Pracuji u ČD a tak máme vlak na volnou jízdenku FIP, tak bych ještě ráda strávila pár fajn dní se synem. Nezobte se, že Vás obtěžuji, nevěděli byste o nějakém šikovném ubytování blízko u moře? Jaké jsou Vaše zkušenosti? Mužete mě pomoci? Děkuji. Radka.

Otázku jste moc rozšířila. Itálie je moc rozlehlá a míst, kde lze strávit příjemnou dovolenou je hodně. Le Cannelle patřilo k těm levnějším ubytováním. Zatím nejlevněji jsme byli ubytovaní v Mattinatě, ve stanovém městečku s polopenzí za 999,-Kč za osobu na 10 nocí od CK Gargano. Jednalo se o last minute. Vlakem se tam ale nedostanete. Musela byste jet do stanice San Severo nebo Foggia a odtud autobusem. Pokud chcete strávit dovolenou u Capo Vaticano, tak Le Cannelle je asi nejlepší volba i z hlediska blízkosti železniční zastávky.

# 15.02.2009, 20:13.
Chtěli bychom s dětmi do Kalábrie na pobyt k moři, nemůžeme se s kolegy ale dohodnout na termínu. Četl jsem, že v srpnu je v Itálii dost draho. Je pravdou, že se srpnové termíny v cestovkách moc neobjevují. Rád bych se tedy zeptal: je dle vašich zkušeností drahé jen ubytování, nebo i ostatní věci jako potraviny, restaurace, služby atd.? Za odpověď děkuji. Petr.

Ceny v tomto období jdou skutečně výrazně nahoru. Je to způsobeno tím, že v Itálii funguje něco jako celozávodní dovolená. Všichni Italové směřují na jih k moři. Ceny ubytování jsou až několikanásobkem červnových i červencových cen. V normálu jsou ceny ubytování zase až poslední týden v srpnu. Ceny jsou o něco vyšší i v dalších službách souvisejících s turistickým ruchem - aquaparky, fakultativní výlety, restaurace, markety v komplexech atd. Nejedná se však o násobky, ale jen procenta nebo desítky procent. Ceny v běžných obchodech by měly být stejné nebo podobné. Cestu do Itálie k moři v prvních třech srpnových týdnech nedoporučujeme - je tam draho a plno.

# 14.02.2009, 22:42.
Řehůřkovi, nejdříve samozřejmě gratulace k vašim stránkám. Myslím, že doopravdy pomáhají. Já jsem je už částečně využil loni při cestě na Gargano a letos se chystám do Kalábrie. Ubytování už je vytipováno - Le Muse, Il Salice, Thurium, Eukalypto nebo Smedile, ale stále nepadlo to zásadní rozhodnutí - které pobřeží zvolit. Jaký je váš názor? Jónské nebo Tyrhénské? Omlouvám se předem, pokud na tento dotaz odpovídáte už postopadesáté. Mimochodem nemáte nějaké povědomí o vyjmenovaných ubytovacích zařízeních? Děkuji a zůstávám vašim fanouškem.

Doporučujeme pobřeží Tyrhénského moře. Je mnohem krásnější a Vámi zvolená oblast v okolí městečka Tropea je jedním z top míst pro strávení dovolené u moře v Kalábrii. Kolem Capo Vaticano se nacházejí jedny z nejkrásnějších pláži na jihu Itálie, jsou tam skvělé podmínky pro šnorchlování, ale i možnosti výletů jsou pestré. Co se ubytování týče, asi bychom volili ubytování přímo u výběžku Capo Vaticano, konkrétně Villaggio Eukalypto a Club residence Villaggio Smedile. Villaggio Le Muse v Zambrone lákalo především blízkostí aquaparku. Ten byl však v roce 2006 navždy zavřený. Vámi vytipovaná střediska v Tarentském zálivu nedaleko městečka Corigliano Calabro - Camping Villaggio Thurium a Centro Vacanze Il Salice jsou v úplně jiném prostředí. Najdete tady spíše rovné několikakilometrové pláže. Výhodou může být blízkost nádherného pohoří Sila nebo aquaparku v Rossano - Odissea 2000.

# 13.02.2009, 13:16.
Obracím se na Vás s velkou prosbou. Ráda bych se synem a jeho dívkou strávila pár dní v letovisku Le Cannelle. Před léty jsme tam byli a moc se nám tam líbilo. Vzhledem k tomu, že jsem samoživitelka, obrátila bych se přímo na majitele. Nemáte, prosím, na něj kontakt? Moc Vám děkuji. S pozdravem Radka z České Třebové.

My jsme byli na Capo Vaticano v červnu 2006 - viz naše reportáž Kalábrie 2006. Máme vizitku majitelů, se všemi kontakty. Od té doby se však toho hodně změnilo. Vyrostly nové apartmány a před nimi nádherný bazén s prostorem pro relax. A hlavně se změnili majitelé. Residence Le Canelle se přejmenovala na Villaggio Costa Real.

# 11.02.2009, 13:51.
Kalábrie mě přímo očarovala, chystám se tam s přítelem letos v červenci. Proto se chci zeptat, zda byste mi nemohl doporučit nějakou destinaci nebo přímo apartmán, kde je krásně a je tam i živo. Jsme dva mladí lidé, proto bych nechtěla být jen u nějakého hotelu, kde kolem je sice krásně, ale nejsou žádné restaurace, obchody atd. Moc děkuji. Markéta.

Nejkrásnější oblast v Kalábrii, kterou jsme navštívili bylo Capo Vaticano. Pokud však budete hledat více zábavy, obchody, restaurace atd., pak doporučujeme hledat ubytování o kousek severněji, u malebného městečka Tropea. Tady z hlediska zábavy a nočního života budete určitě spokojena. Pokud je jih Kalábrie pro Vás příliš daleko, pak o několik stovek kilometrů severněji je městečko Praia a Mare. To je především turistické centrum, v sezóně se spoustou zábavy. Navíc je zde pěkný aquapark. Další živější středisko je jen o několik kilometrů jižněji - Scalea, která má navíc úchvatné historické centrum na jednom z pahorků.

# 10.02.2009, 14:17.
Prý aquapark v Zambrone nefunguje a probíhá tam rekonstrukce? Máte o tom nějaké informace? Děkuji. Adam.

Máme pro Vás bohužel špatnou zprávu. Aquapark v Zambrone byl na konci sezóny 2006 uzavřen a na jeho místě vznikne hotelový komplex, který bude využívat bazénů a atrakcí flow rider. Vše ostatní bylo demontováno, zařízení a příslušenství rozprodáno.

# 10.02.2009, 13:34.
Děkuji za odpověď. Ještě by mě zajímalo jak moc je frekventovaná pobřežní silnice, která vede prakticky po celém obvodu Kalábrie. Naše parta totiž bude Kalábrií projíždět na kolech, takže z pochopitelných důvodů raději vyhledáváme silnice s menším provozem. Jelikož ale většina kempů, v kterých budeme nocovat, je na pobřeží, tak se těžko můžeme této pobřežní komunikaci trvale vyhýbat. Jsou z Vašeho pohledu v Kalábrii místa, kterým bychom se coby cyklisté měli určitě vyhnout? Díky. M.

My jsme byli v Kalábrii poprvé v druhé polovině května a podruhé v první polovině června. Pobřežní silnice na západním pobřeží nebyla moc frekventovaná. Na východním pobřeží to bylo přesně naopak. Pokud tedy můžeme doporučit, tak právě pobřežní silnici u Jónského moře raději po cyklistické stránce vynechte. Hodně cyklistů jsme potkávali v pohoří Sila Grande a při přejezdu severního okraje Aspromonte.

# 09.02.2009, 12:52.
Nevíte náhodou, jak je to s lodním spojením koncem června z Vibo Valentia na Liparské ostrovy? Jde mi pouze o přepravu osob, tak bych upřednostňoval dopravu raketami. Pokud existuje, nedají se někde sehnat jízdní řády? Děkuji M.

Pravidelné spojení na Aiolské ostrovy je realizováno trajekty ze Sicílie, z přístavu Milazzo. Dálkové také z Neapole. Z přístavu Vibo Marina jsou realizovány turistické plavby. Zabezpečuje je společnost Gruppo Foderaro. Cena je € 45,00. Součástí okružní plavby je návštěva ostrovů Lipari, Vulcano a Stromboli. Loď vyplouvá každý den v 8:00 a návrat je v 17:45. V úterý, ve čtvrtek a v neděli je možnost i svozu z celé Kalábrie, za celkovou cenu od € 50,00 do € 60,00 (podle vzdálenosti, včetně plavby). Na výše uvedených stránkách najdete podrobné informace včetně letáčku v PDF a ve třech jazycích. Různé výlety (denní, noční) se realizují i z přístavu Tropea nebo v nejvyšší sezóně i z Capo Vaticano. Na tuto možnost se informujte přímo v přístavu Tropea nebo v kiosku operátora na Capo Vaticano.

# 07.02.2009, 20:13.
Na léto se chystáme s rodinou k moři na jih Itálie a protože jsme zvyklí trávit dovolenou více rodin s dětmi pohromadě, napadlo nás si pronajmou vetší vilu. Jednou už jsme takto byli od Interhomu ve Francii a chtěli bychom něco podobného. Víte o nějakých stránkách specializujících se na tento typ ubytování? Když už jsem našla dům k pronájmu, byl hodně ve vnitrozemí. Děkuji. Helena.

O pronájmu celých vil a domů v Kalábrii moc informací nemáme. Je možné, že by Vám tento problém mohl vyřešit pronájem nějakého ubytovacího celku v agroturistické usedlosti. Zkuste se podívat na stránky Agriturismo online, je možné, že to co hledáte, tam najdete.


# 30.01.2009, 22:11.
Chystáme se letos na dovolenou autem do Kalábrie. Vybrali jsme si letovisko Laghi di Sibari. Máte nějaké informace o tomto letovisku? Máme dvě malé děti (5 a 1 rok) a cestou bychom chtěli někde přenocovat. Můžete nám poradit kde? Moc Vám děkuji za odpověď. Martina.

Laghi di Sibari je zajímavý projekt, který se zrodil v hlavě italského architekta Giannina Furlanise v polovině sedmdesátých let minulého století. Je to vlastně plně vybavený residenční komplex zasazený do umělého jezera se třemi (čtyřmi) umělými poloostrovy, pojatý jako přístav a vesnička v jednom. Všude je plno zeleně a také lodí. Na jihovýchodní straně je ústí řeky Crati obklopené zelení. V pozadí se vypínají hory - národní park Pollino. Na druhé straně je Jónské moře, konkrétně Tarantský záliv. Šíje, která vznikla mezi přístavem a mořem, je tvořena z velké části písečnou pláží. Další velká písečná pláž je o kousek dál, u Marina di Sibari. Tato pláž je možná vhodnější pro koupání, protože u té první se vlévá do moře zmiňovaná řeka Crati. Pokud Vás zajímá ubytování přímo v přístavu (vhodně sladěném se střediskem), pak to může být zajímavá volba pro strávení příjemné dovolené. Pro jistotu se však doporučujeme vybavit prostředky proti komárům - repelenty, raidy apod. Jedná se přeci jen o ústí řeky a velkou vodní plochu se stojatou vodou. Doufáme však, že nebudou potřeba a zůstanou zabaleny. S přenocováním na půli cesty je to složitější. Záleží odkud pojedete, kdy vyjedete, jak dlouho pojedete. Doporučujeme si vytipovat několik možných míst v úseku přibližně 100 km po cestě v místě předpokládaného nocování s dostatečnou časovou rezervou na dojezd. Hodně cestovatelů směřujících na jih Itálie přespává v okolí Lago Trasimeno.

# 28.01.2009, 21:09.
Letos bychom chtěli strávit dovolenou na jihu Itálie. Zatím nás zaujalo Gargano a Capo Vaticano. Máme 2 děti (4 a 10 let). Můžete mi poradit, jáké z těchto dvou míst je vhodnější pro pobyt s dětmi? Přístup do moře, cestování po okolní přírodě, apod. Děkuji za odpověď a za vaše krásné webové stránky. Blanka.

Obě oblasti jsou vhodné pro děti. Na Garganu jsou to především dlouhé a široké písčité pláže s pozvolným vstupem do moře. Tyto pláže se nacházejí ve Vieste a severozápadně od Vieste. Tato oblast je také vhodná pro různé výlety - např. prales Foresta Umbra je vhodný pro procházky, nachází se tam jezírko s rybami a vodními želvami, výběh se spárkatou zvěří, naučné stezky apod. Na Capo Vaticano se zase nacházejí jedny z nejkrásnějších pláží na jihu Itálie. Mají bílý písek a opět pozvolný vstup do moře. Je možné chodit na dobrodružné vycházky po vyhlídkové trase po Capo Vaticano nebo k různým věžím atd. Tipy na výlety najdete v našich reportážích

# 28.01.2009, 16:02.
Tak dokonalé stránky jsem ještě neviděl. Chystám se v první polovině července do jižní Itálie na motorce. Nemáte nějaké informace k oblasti od paty do špičky, tzn. od Taranta po Reggio di Calabria? Má smysl tam jezdit a jsou tam nějaké kempy? Moc jsem se o této oblasti nedočetl. Potom by mě zajímala cena za trajekt na Sicílii, zda je stejná jako za auto nebo nižší. Je problém s ubytováním v kempech ve vlastním stanu? Vím, že se v Itálii mluví italsky ale zajímalo by mě, zda je tam k něčemu angličtina. Mám informace, že spíše ne, ale rád bych si to ověřil u odborníků. Děkuji za odpověď a přeji hodně pěkných cestovatelských zážitků. Pavel.

Apulie a Kalábrie určitě stojí za návštěvu. Pokud budete mít čas, určitě si z Tarentu zajeďte kousek na sever do městečka Alberobello, ve kterém najdete obrovské množství domečků Trulli (UNESCO). O něco blíže je Masafra, ve které najdete 28 jeskynních kostelů. Ve vlastním Tarentu stojí za zmínku Andělský hrad a rozsáhlé muzeum. Apulie je na delší poznávání, předpokládáme však, že budete především směřovat na Sicílii. Na cestě po pobřeží Tarantského zálivu Vás bude čekat spousta dobrodružství. Už v městečku Castellana Marina, na pokraji 145 m hluboké rokle jsou domky, ve kterých žil Rodolfo Valentino, hvězda Hollywoodu začátku 20. století. Při cestě na jih pojedete po okraji národního parku Pollino, budete míjet archeologické naleziště u Sibari, Rossano - centrum byzantské kultury s klášterem, pojedete po kraji pohoří Sila, navštívíte město Crotone a o kousek dál vykopávky na Capo Colona, další historické skvosty - Caulónia, Stillo, Locri - tady doporučujeme vyjet do hor do městečka Gerace. Pak už Vás čeká jízda kolem divokého Aspromonte. Doporučujeme zastávku u Capo Bruzzano a zajížďky do hor - Bova, Amendolea a Pentadattilo. Zastávka v Reggio Calabria a nalodění na trajekt ve Villa S. Giovanni. Doporučujeme společnost Caronte & Tourist. V případě motocyklu zaplatíte za zpáteční lístek s návratem do 3. dnů € 11,00, s návratem do 60. dnů € 14,00. Kempy najdete na portále Camping. S pobytem ve vlastním stanu by problém být neměl, s angličtinou ve většině případů ano. Standardem je angličtina jen ve velkých mezinárodních kempech.

# 27.01.2009, 19:10.
Chceme se zeptat, zda je možnost v Kalábrii parkovat přes noc obytným vozem i na místech mimo kemp. Popř. poraďte, nemáme rádi přelidněná místa. Děkujeme i za Vaše stránky. Petr.

Parkoviště, kde lze nocovat s obytným autem, najdete na portále Camper Online - Sosta. Parkoviště jsou s různou úrovní služeb, některá placená, jiná zdarma. V Kalábrii je jich přibližně 100. Pokud se na serveru zaregistrujete (zdarma), zpřístupní se Vám detailní informace o každém z nich.

# 27.01.2009, 14:50.
Chystáme se na dovolenou do Kalábrie a rozhodujeme se mezi ubytováním ve Villagio Stromboli v Santa Domenica di Ricadi s vlastní zátokou ke koupání a residencí Esmeraldo nad pláží Grotticelle. Chtěla bych poradit, zda nevíte, kde je hezčí pláž a moře, jsme mladý pár, máme rádi otevřené, širé moře a nejsem si jistá, zda z pláže Grotticelle nejsou na obzoru vidět Liparské ostrovy nebo pevnina. Předem Vám moc děkuji za odpověď. S pozdravem Pavlína.

Kolem Capo Vaticano jsou jedny z nejkrásnějších pláží na jihu Itálie. Spiaggia Piraino u Villaggio Stromboli je menší a užší, dno moře je v polovině blíže k Torre Marino tvořeno kamenným pásem, který u Torre Marino vystupuje v útesy Scogli Giarcarlo. To nabízí možnosti ke šnorchlování. U této pláže najdete větší soukromí (pokud se to v sezóně dá takhle nazvat). Tuto pláž jsme obdivovali od Torre Marino, odkud jsme ji měli jako na dlani. Na druhé straně Spiaggia Grotticelle u Residence Esmeraldo je větší a širší bez onoho kamenného dna, možnosti šnorchlování jsou tady také, především u Scogli' I Bicchieri, které nejen podle názvu, ale i ve skutečnosti připomínají pohárky, ve kterých se prohánějí malé rybičky a různé mořské potvůrky. V sezóně může být tato pláž více obsazená, poněvadž je nad ní obrovské množství hotelů a residencí. Z obou pláží je při dobré viditelnosti možné sledoval Aiolské ostrovy, především Stromboli. Z Grotticelle vidíte i pevninu a Sicílii. Pokud bychom se rozhodovali jen podle pláže, pravděpodobně bychom zvolili Grotticelle.

# 26.01.2009, 20:17.
Ráda bych se na Vás obrátila s následujícím dotazem. Zaplatili jsme si dovolenou ve Scalea. Cestovat budeme autobusem. Protože nám naše cestovka po zaplacení oznámila, že nástupní místo bude pouze v Praze (jsme z Vysočiny), nabídla nám výměnou následující apartmán: Apparthotel Gandhi. Proč a na co se vlastně dotazuji? Je nás šest dospělých, ve Scalea jsme již byli a víme, že je tam Interspar. Vzhledem k tomu, že si vaříme, je to obrovská výhoda. Nevíte, zda by se dalo zjistit, zda je něco podobného v blízkosti výše uvedených apartmánů? I balená voda se přeci jen pronese. Velice děkuji za odpověď, ať už je jakákoliv. D.

V blízkosti Apparthotelu Gandhi je supermarket Ti.AI. Je vzdálen přibližně 1,5 km od hotelu směrem k Santa Maria del Cedro na Via Degli Ulivi (ulice vedoucí kolem hotelu do vnitrozemí). O něco dál, v přibližně stejné vzdálenosti od moře je supermarket Zito, na Via Orsomarso. Dostanete se tam tak, že půjdete směrem na sever po Corso del Tirreno a po přibližně 1 km odbočíte doprava na Via della Liberta, přibližně po dvou kilometrech je supermarket, v části zvané Mardellina. Na Corso del Tirreno si určitě najdete poblíž hotelu nějaký obchůdek nebo market, kde se Vám bude dobře nakupovat a ceny budou přijatelné.

26.01.2009, 07:12.
Chystáme se letos na dovolenou do Itálie, a zvažujeme, zda Kalábrii, Kampánii nebo poloostrov Gargano. Chtěli bychom jet okolo 13.6. a docela mě zarazila teplota moře na oficiálních stránkách cestovek, která je uvedena 19 nebo 20 stupňů. Mohli byste nám též doporučit nějaké pěkné letovisko v těchto třech destinacích a kvalitní apartmány? Děkuji. Dana.

Na teplotu moře má vliv hodně faktorů. Jednak je to mořské proudění, bouře, hloubka u pobřeží, teplota vzduchu atd. Teplota moře se měří u pobřeží, v místě, kde je hloubka 1,8 m. Měří se ve hloubce přibližně 30 cm pod hladinou po dobu tří minut. Takto naměřená teplota je oficiální. Skutečná teplota může být tedy jiná, u pláže vyšší. Vždy je to také subjektivní záležitost. My jsme začátkem nebo v polovině června byli v Kalábrii, na Garganu i na Sicílii a teplota moře byla přijatelná. Velkou výhodou nepřehřátého moře je fakt, že se tam s největší pravděpodobností nesetkáte s medúzami. V Kalábrii určitě doporučujeme Capo Vaticano, nádherné pláže, pěkná příroda a hodně možností výletů - viz naše reportáž Kalábrie 2006 - ubytovací možnosti najdete na Booking / Capo Vaticano. Na Garganu doporučujeme oblast kolem Vieste, zde je především krásné pobřeží a opět hodně možností výletů - viz naše reportáže Gargano 2003, Gargano 2007 a Gargano 2008 - ubytovací možnosti najdete na Booking / Gargano. V Kampánii pak doporučujeme oblast kolem mysu Palinuro. V blízkosti je pěkný národní park Cilento e Vallo di Diano, krásné pobřeží a památky - ubytovací možnosti najdete na Booking / Palinuro.

# 18.01.2009, 14:47.
V polovici júla sa chystáme na dovolenku do Kalábrie, na Capo Vaticano vlastným autom. V cestovnej kancelárii sme si vybrali hotel Grotticelle, nemáte nejaké užitočné informácie o tomto hoteli? Ďakujeme. Eva.

Hotel Grotticelle je postavený nad jednou z nejkrásnějších pláží na Capo Vaticano - Baia di Grotticelle. K pláži je to asi 350 m (prudce z kopce dolů). Najdete tam vše, co potřebujete - bar, restauraci, bazén, tenis i stolní tenis, parkoviště, minimarket, dopravu na pláž, plážový servis, atd. Určitě budete spokojeni. My jsme kolem tohoto hotelu každý den chodili (nebo jezdili) k pláži. Mnoho informací o Capo Vaticano, tipy na výlety, mapu atd. najdete v naší reportáži Kalábrie 2006.

# 13.01.2009, 12:12.
Opakovane chceme stráviť dovolenku v Kalábrii, tento rok sme si vybrali Capo Vaticano, ubytovanie Vilaggio Agrumeto. Chcem sa spýtať, či viete niečo o úrovni tohto zariadenia, nie sú veľmi kamenisté pláže? Skúšala som hľadať v rôznych fórach, ale zatiaľ som nenašla odpoved od nikoho, kto tam strávil dovolenku. Ďakujem. Ľuba.

Vybrali jste si dobře. Villaggio Agrumeto je velice kvalitně vybavené středisko - tenis, ping-pong, fotbal, basketbal, mini golf, volejbal, lukostřelba, aerobic, tanec, bazén, hydromasáž, solárium, hrací místnosti, zařízení pro děti, diskotéka, restaurace, bar, market, bazar, butik, prádelna, veřejné telefony, chráněné parkoviště, směnárna, sejf atd. Umístěno je kousek od moře. Více informací a fotografie najdete na výše uvedených stránkách. Pláže mají jemný bělostný písek a jsou omývané naprosto čistým, průzračným modrým mořem. Mnoho tipů na výlety a mapu okolí s označením základních institucí a služeb najdete v naší reportáži Kalábrie 2006.

# 10.01.2009, 19:34.
Řehůřkovi, objednali jsme si letošní dovolenou do Kalábrie, města Scalea, residence Parco di Giovanni, vlastním autem na začátku června. Chtěli bychom se zeptat, zda máte nějaké informace o této destinaci. Jedeme se dvěma dětma (9 a 2 roky). Jaké jsou tam pláže? Nevíte, zda někde poblíž je prodejna či půjčovna vozů Ferrari? Chtěli bychom se s ním jen vyfotit a podívat se. A pak by nás samozřejmě zajímala cesta, jedeme vůbec poprvé. Jsme z Mostu, takže použijeme podle trasy na mapy.cz hraniční přechod Pomezí. Chtěli bychom si udělat zastávku na bavorském zámku Neuschwainstein. Mělo by to být při cestě. Kde je možnost zakoupit v Čechách rakouskou dálniční známku? Nebo ji budeme muset koupit až v Německu? A kde? Chtěli bychom se zeptat: při případné dopravní nehodě. Nechceme nic přivolávat, ale zase chceme být připraveni na vše. Jaké nás mohou potkat problémy, co bychom měli udělat, jaké je jednání policistů? Neoplýváme zrovna jazykovými schopnostmi, tak nás zajímá, zda se nějak domluvíme. Dále jsme se chtěli zeptat, jak je to s krádežemi, ať už aut či peněz. Jsem moc ráda, že jsem objevila Vaše stránky a předem moc děkuji za odpovědi. Třeba se Vám mé dotazy budou zdát divné. Nejprve jsme byli nadšeni, že pojedeme na dovolenou autem a teď, když jsme ji zakoupili, nás přepadly myšlenky, zda jsme udělali dobře. Ale na druhou stranu: Vše je někdy poprvé a zvládli to jiní tak proč ne my. Moc Vám děkuji za Vaše stránky, dočetla jsem se tam mnoho zajímavého. Ještě jednou předem děkuji za odpovědi. Přeji vše jen to nej v novém roce. Mějte se krásně. S.

Nedaleko městečka Scalea jsme byli v roce 2002 - v Praia a Mare. Podívejte se na naši reportáž Kalábrie 2002. Scalea má nádherné historické centrum. V blízkosti jsou hory, takže jejich kontrast s mořem je úchvatný. Pláž ve Scalea je písečná - šedočerný písek. Navštivte také pláž v Praia a Mare, která je tvořená z nádherných barevných valounků ve tvaru fazole (tak to bylo v roce 2002). Pro děti bude určitě zpestřením aquapark v Praia a Mare. Nejbližší prodejna Ferrari je v až v Salernu, což je více jak 170 km. Můžete ji však navštívit cestou do Scalea. Je to prodejna společnosti Cesarmeccanica Service s.r.l. . Vaše optimální trasa je následující: Most - Chomutov - Karlovy Vary - Sokolov - Cheb - Pomezí - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Landsberg am Lech Nord - Schongau - Kurzenried - Steingaden - Hohenschwangau - odtud pak pěšky k Neuschwainsteinu a zpět - Füssen - Reutte - Nassereith - Mötz - Innsbruck - Bolzano - Verona - Bologna - Florencie - Řím (míjíte) - Neapol (míjíte) - Salerno - sjezd Lagonegro Nord - Praia a Mare - Scalea. Rakouskou dálniční známku si kupte až v Německu nebo Rakousku. Zaplatíte tak skutečnou cenu a ne zbytečně předraženou. Dá se však zakoupit u příhraničních čerpacích stanic. Pokud byste německo - rakouské hranice přejížděli po dálnici, tak se dá koupit na čerpacích stanicích u hranic. Vy ale zřejmě pojedete mimo, tak si ji zakupte na kterékoliv čerpací stanici v Rakousku. Cena desetidenní známky je € 7,70. Zřejmě pojedete na více jak 10 dnů. Kupte si dvě desetidenní. První si nechte označit dnem, kdy vjedete na rakouskou dálnici, druhou si nechte označit tak, aby navazovala na první - pro případ, že byste se museli vrátit z nějakého důvodu dříve. Při nehodě je to jako u nás (od roku 2009). Pokud se dohodnete, je jasný viník a škoda není velká, vyměňte si údaje, sepište zprávu o nehodě. Nejlépe na euroformuláři, který vozte s sebou. Policie se volá jen v případě, když se účastníci nedohodnou, když je škoda vysoká, když je škoda na majetku třetí osoby, nebo když je zranění. Jinak platíte poplatek - přibližně € 40,00. V Itálii je to podobné. S krádežemi je to podobné jako u nás. Ve velkých městech větší riziko. Riziko hrozí spíše od různých zlodějíčků atd. Nenechávejte věci vystavené v autě, nenoste vystavené šperky, peníze, fotoaparáty atd.


09.01.2009, 21:49.
Rád bych vás poprosil o nějaké informace, popřípadě vaše osobní zkušenosti. Jedná se mi o městečko Zambrone a hotelový komplex Villagio Borgo Marino. Místo, okolí, kam se dá jít pěšky, co poblíž navštívit. Budu vděčný za každou informaci. Předem děkuji. S.

Villaggio Borgo Marino se nachází v Marina di Zambrone těsně u moře, takže písčitou pláž budete mít prakticky na dosah. Mimo to je v komplexu pěkný bazén. Na severním konci pláže je několik útesů - Scoglio del Leone (připomínají hlavu lva), kde můžete šnorchlovat a za nimi několik pěkných zapadlých plážiček. Informace o villaggiu jste určitě získal na stránkách CK, od které jste pobyt koupil. Další informace a fotografie najdete také na výše uvedených stránkách. Kousek od Villaggia, na půl cesty k útesům, se nachází aquapark. Ten je ale bohužel od roku 2006 uzavřen, vybavení se rozprodává a celý areál je přebudováván v hotelový komplex. Část aquaparku bude sloužit hotelovým hostům. Cílů, které navštívit je mnoho. Průvodcem Vám může být naše reportáž Kalábrie 2006. Pěšky se můžete procházet po pláži, k útesům. Krásný je západ slunce v popředí s kuželem Stromboli. Dojdete i do Zambrone, kam je to přibližně 3 km. O něco dále je historické město Tropea, vzdálené přibližně 7 km.