AIOLSKÉ OSTROVY

Ostrovy u Sicílie

 /  / Reporáže z cest / Kalábrie 2006 / Aiolské ostrovy

Aiolské ostrovy, u nás známé jako Liparské ostrovy, leží v Tyrhénském moři u severního pobřeží Sicílie. Jsou vulkanického původu a tvoří je vyhaslé nebo téměř vyhaslé sopky. Souostroví představuje sedm obydlených ostrovů: Vulcano, Lipari, Panarea, Salina, Stromboli, Alicudi a Filicudi. Najdeme zde rovněž asi desítku neobydlených ostrůvků. Své jméno ostrovy získaly po řeckém bohu větru Aiolovi. Ten držel větry zavřené v jeskyni na ostrově. Podle Homéra sem připlul Odysseus a bůh Aiolos mu daroval pytel s nepřiznivými větry, aby se mohl dostat domů. Námořníci však pytel otevřeli a větry zahnaly jejich lodě zpět k ostrovům. Aktivní sopečnou činnost vykazuje Stromboli, které vyvrhuje lávové fontány, a Vulcano, ze kterého uniká velké množství sopečných plynů.

Zájezd na Aiolské ostrovy jsme si zakoupili u cestovní kanceláře, která měla kiosek jen několik desítek metrů od Residence Le Cannelle. Ceny zde byly smluvní. Za dva dospělé a dvě děti jsme zaplatili € 110,00. Doprava minibusem do přístavu v Tropea byla v ceně. Brzy ráno jsme vyrazili a za půl hodiny jsme seděli v lodi Sarah společnosti Tropea mar, ze které jsme sledovali vzdalující se historické panoráma městečka Tropea. Z dálky jsme minuli probouzející se Capo Vaticano a zamířili jsme k trojici největších ostrovů - Salina, Lipari, Vulcano. Obloha nevěstila nic dobrého, velký olověný mrak se držel nízko nad mořem, dokonce z něj vystrkoval svůj trychtýř malý vodní sloup. Během několika desítek minut se však vyčasilo a od té chvíle nás provázelo nádherné slunečné počasí.

Cattedrale di San Bartolomeo
Cattedrale di San Bartolomeo
Lipari a Monte Guardia
Lipari a Monte Guardia
Kočka na prodej
Kočka na prodej
Pietra Campana a Monte Mazzuni
Pietra Campana a Monte Mazzuni

Nejdříve jsme se vylodili na ostrově Lipari. Ostrov Lipari je hornatý, nejvyššími vrcholy jsou Monte S. Angelo s 594 m a Monte Chirica s 602 m. Sopečná činnost se projevuje už jen horkými prameny. Naše loď zakotvila ve městě Lipari, v maličkém přístavu Marina Corta, obklopeném přístavní hrází. Na hrázi stojí kostel. Uličkami plnými obchůdků jsme se vypravili k pevnosti, kterou na místě někdejší řecké akropole vybudovali Španělé v 16. století. Normané zde postavili katedrálu San Bartolomeo. Na kopci se také nachází zóna s vykopávkami a malý park s řadou řeckých a římských kamenných sarkofágů. Z pevnosti jsou nádherné výhledy jak na město s přístavem, tak i na hory a skalnaté pobřeží. Místní specialitou je i zvýšený výskyt koček všech barev.

Druhou zastávku jsme měli na ostrově Vulcano. Je nejjižnějším ostrovem a třetím největším. Tvoří ho skalnaté pobřeží a mohutný kužel sopky s Gran Cratere (391 m), ze kterého se neustále valí dým. Sopečný kužel obepínají dýmající fumaroly. Nejvyšším vrcholem ostrova je Monte Aria s 500 m. Na severu se nachází starší a nižší kráter Vulcanello (123 m). Naše loď zakotvila v přístavu Porto di Levante. Vydali jsme se přes pevninskou šíji kolem dvou bizardních do červena a žluta zbarvených skalisek na poloostrov do vesničky Porto di Ponente. Největší atrakcí jsou sirná bahnitá jezírka a horké prameny, které probublávají do moře a ohřívají je. Bahnitá lázeň tady stojí € 2,00. Ve vesničce jsou restaurace, obchody i půjčovny kol a motorek. Jsou zde i dvě pláže.

Ostrov Vulcano
Ostrov Vulcano
Fumaroly pod Gran Craterem
Fumaroly pod Gran Craterem
Bahenní jezírko
Bahenní jezírko
Il Faraglione
Il Faraglione

Z přístavu Porto di Levante vyplula naše loď směrem k hlavnímu cíli celé výpravy - ke kuželu sopky Stromboli. Cestou jsme mohli obdivovat další krásy souostroví. Mezi ostrovy Vulcano a Lipari z vody vystupovala ostrá štíhlá skaliska a za nimi se z moře v dálce vyloupl ostrov Alicudi s nejvyšším vrcholem Filo dell' Arpa (675 m) a za ním ostrov Filicudi se svými třemi vyhaslými krátery. Za ostrovem Lipari se objevil ostrov Salina. Jeho 962 m vysoký Monte Fosa delle Felci je současně nejvyšším vrcholem celého souostroví. Minuli jsme ostrov Panarea a jeho malebné vesničky Ditella, San Pietro a Dranto. Skalnatý ostrůvek Basiluzzo a okolní skaliska už svým vzhledem dávala najevo, že nejsme daleko od Stromboli. Jeho majestátný kužel se před námi vztyčil v plné své kráse a výšce 924 m.

Sciara del Fuoco
Sciara del Fuoco
Malá sopečná erupce
Malá sopečná erupce
Ostrov Strombolicchio
Ostrov Strombolicchio
Stromboli (926 m)
Stromboli (926 m)

Kolem vesnice Ginostra jsme se dostali k severozápadu ostrova, kde se nachází lávové koryto Sciara del Fuoco. Na něj je omezena veškerá erupční činnost. A nejedná se jen o nějaké dýmové fontány. Pravidelné vulkanické erupce hřmí a blýskají, dokonce vyvrhují lávu a kameny. I my jsme byli svědky působivého přírodního divadla ve formě asi 100 m vysoké fontány prachu, lávy a kouře. Kolem skalního útesu Strombolicchio, na jehož vrcholku stojí maják, jsme dopluli do přístavu San Vincenzo, který spolu s obcemi San Bartolo a Piscita tvoří město Stromboli. Ulicí Via Roma jsme vystoupali na náměstí s kostelíkem San Vincenzo. Odtud byl pěkný výhled na Strombolicchio. Tady jsme setkání s nejaktivnější sopkou v Evropě, která každých 10 až 20 minut něco ze svého nitra vyprskne, ukončili.

Fotogalerie: Výlet na ostrov Lipari, Výlet na ostrov Vulcano, Výlet na ostrov Stromboli