ITÁLIE 2017 / 3

Itálie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Itálie 2017 / 3

Pokud je Itálie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2017. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě do Itálie autem, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o pronájmu automobilu, o cestování vlaky a autobusy, o tipech na výlety, o přímořských letoviscích, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Itálii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete třetí část, ta první je na stránce Itálie 2017.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 21.07.2017, 10:51.
Chystáme se v září na Elbu s dětmi pod stan. Můžete nám prosím dát tip na kemp, dostatečně vybavený, vhodný pro rodiny s dětmi, v blízkosti moře a ideálně u nějakého městečka v docházkové vzdálenosti? Je obecně zvykem v italských kempech parkovat auto přímo u stanu? Během pátrání po kempech v Itálii a na Elbě jsem narazil na fakt, že v rámci kempu mají velká parkoviště pro auta, z čehož se dá usoudit, že auto u stanu stát nemůže - bezpečnost, provoz apod. Děkuji za odpověď. Petr.

Kempy na ostrově Elba najdete přes Camping - Toscana / Isola d' Elba. Většinou jsou v kempech pronajímány ohraničené plochy s přípojkami, na které umístíte stan + auto nebo karavan + auto nebo obytné auto.

# 20.07.2017, 13:22.
Dokázal byste nám poradit, jaká je nejvhodnější cesta z Karlových Varů do Pietra Liguire, abychom platili co nejméně za dálniční poplatky a tunely? Moc děkuji. Eva.

Nejlevnější cesta vede přes Švýcarsko: Karlovy Vary - Cheb - Marktredwitz - Norimberk - Ulm - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona - Savona - Pietra Ligure. V Německu se dálnice neplatí, kousek dálnice v Rakousku objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,23) a na mýtném v Itálii zaplatíte € 21,10. Celkem tedy v obou směrech € 78,43, což je o € 35,87 méně než přes Brenner, pokud pojedete na více jak 10 dnů tak o € 44,77 méně.

# 20.07.2017, 10:54.
Našiel som Vašu stránku, spolu s odkazom na tento mail. Chcel by som Vás poprosiť o radu. Zajtra 21.7. odchádzame na dovolenku do Itálie, konkrétne Grado. Ešte napíšem, že do Itálie prvýkrát. Cestujeme autobusom a máme prestup v Udine. Do Udine prídeme okolo 5:00 ráno a chcel by som sa spýtať, či nieje zložité kúpiť lístok na autobus, poprípade či mi nato bohate postačí anglický jazyk. Určite budem rád za každé ďalšie informácie / myslím informácie, ktoré usúdite za vhodné vedieť predtým, než tam prvýkrát vycestujeme. Ďakujem. S pozdravom N.

Předpokládáme, že z Udine do Grado pojedete autobusem SAF. První autobus z Udine Autostazione do Grado Autostazione jede v 6:50. Pokladna na nádraží by měla být otevřena až od 8:00. Nicméně jízdenky lze zakoupit i v trafikách. Za příplatek i v autobuse. To, zda vystačíte s angličtinou nevíme, záleží na konkrétní osobě na kterou se obrátíte. Počítejte spíše s tím, že ne.

# 19.07.2017, 23:29.
Ďakujem za rady. Posielam našu skúsenosť. Cestu máme úspešne za sebou. Bol som prekvapený, že cesta z Mestre do Ravenny je iba jednoprúdová a len miestami bolo možné využívať maximálnu rýchlosť. Hoci bola premávka v nedeľu okolo tej 8:00 - 9:00 celkom hustá, až na zápchu pred Chioggia nebolo výraznejšie zdržanie. Veľmi dobre padne a veľmi zaujímavá je prestávka v Pomposa, starom opátstve hneď vedľa cesty. Od Ceseny boli cesty úplne prázdne cez Arezzo, Sinalungu až po Pienzu. Prechod cez hory je veľmi pekný. Naspäť sme šli v piatok pred 6:00 ráno od Empoli hlavným ťahom cez Firenze, Bologna, Padova ... Za Florenciú na Diretisime boli okolo 7:00 ráno mierne zápchy kvôli prebiehajúcim opravám a predbiehajúcim sa kamiónom. V Bologna okolo 8:00 OK, ak by tam nebola drobná búračka. Cesta sa postupne zahusťovala vracajúcimi sa dovolenkármi. V Gemone sme zišli na neplatenú cestu, všetko bolo fajn. S pozdravom Palo.

Děkujeme za cenné informace.

# 19.07.2017, 23:03.
Pane Řehůřku, jedu do Caorle z Českých Budějovic a mám prosbu. Pojedu na Salzburg. Kde mám prosím natankovat v Rakousku benzín? Kde prosím zaparkovat v Caorle, nejlépe zadarmo? U hotelu nemáme parkovště. Děkuji. Pavel.

Náš tip na tankování je v článku Rakousko - italská hranice nabízí slevu, vyzvedněte si ji. Tipy na parkování v Caorle: Parcheggi a Caorle.

# 18.07.2017, 20:26.
Ráda bych se vás zeptala, zda by mohla být doprava bezproblémová, pokud vyrážím na cestu do Itálie v pátek brzy ráno a zpět se budu vracet v neděli v dopoledních hodinách. Mám očekávat velké omezení a tvoření kolon? Předem děkuji za odpověď. Lenka.

Těm největším kolonám souvisejícími s cestou turistů k moři se s největší pravděpodobností vyhnete. Počítejte však s tím, že u velkých měst, popř. uzavírek, se mohou tvořit kolony z důvodu běžného zvýšeného provozu.

# 18.07.2017, 14:42.
Pane Řehůřku, v neděli odjíždíme směr Itálie, kde chceme během čtrnácti dní stihnout Gardu, Pisu, Grosetto, Santa Marinella, Ancona, Florencie, Modena a Benátky. Tato města pojedeme přesně takto po sobě, kvůli času bych raději vždy volila dálnice, ale nejsem schopná spočítat, kolik vydáme peněz za mýtné. Na Gardu se dostaneme přes Brenner - Trento - Riva del Garda - Saló. Můžete mi prosím přibližně napsat o jakou částku by se jednalo, abych věděla, s čím počítat? Velmi Vám děkuji za odpověď a děkuji za Vaše rady na webu. Jsou velmi cenné. Jen s tím mýtným jsem ještě pozadu, počítám přibližně € 5,50 na 100 km, ale je to jen můj odhad a nejsem si jím vůbec jistá. Přeji krásný den a jsem s pozdravem. Petra.

V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii v úseku Brenner - Lago di Garda Nord / Rovereto Sud € 12,60, v úseku Lago di Garda Sud / Affi - Pisa € 17,40 (ve Florencii sjedete na Scandicii a pojedete do Pisa po bezplatné čtyřproudovce přes Empoli), v úseku Pisa - Grosseto € 6,80 (je tam jen malý kousek dálnice), v úseku Grosetto - Santa Marinella € 3,10 (opět malý kousek dálnice), v úseku Santa Marinella - Ancona € 1,20 (opět malý kousek dálnice), v úseku Ancona - Florencie € 22,50, v úseku Florencie - Modena € 9,30, v úseku Modena - Benátky € 16,70, v úseku Benátky - Brenner € 29,20, za průjezd Brennerem € 9,00 a pokud jedete na více jak 10 dní tak další rakouská desetidenní dálniční známka. Levnější je jet z Benátek přes Tarvisio a tauernské tunely než přes Brenner. Mýtné v Itálii vyjde na € 17,70 a průjezd tauernskými tunely na € 11,50. Rozdíl je € 9,00.

18.07.2017, 12:49.
Pane Řehůřku, ráda bych se vás zeptala na pár věcí, ale bohužel mi na vašich stránkách nejde odeslat formulář s dotazem, tak píši na e-mail. Ráda bych se zeptala na pár informací a rad ohledně cesty do Itálie, do letoviska Cesenatico. Budeme vyjíždět v pátek v noci tento týden. Je to naše první cesta do Itálie autem, jezdili jsme do Chorvatska. Pojedeme 2 rodiny nezávazně na sobě, obě s malýma dětma - 3 až 6 let. Cestu máme naplánovanou kolem 18. až 19. hodiny výjezd z Plzně přes Mnichov, Innsbruck, Brenner po A22 do Ceseny a tam sjíždět na Cesenatico. Kde by bylo nejlepší případně po cestě zastavovat a tankovat, nebo kde na sebe někde v Itálii případně na vhodném místě počkat? Jaké budou poplatky za cestu? Počítám s dálniční známkou v Rakousku přibližně € 9,00. Jedeme na 8 dní, Brenner 2 x € 9,00, cesta v Itálii přibližně 2 x € 30,00. Děkuji moc za vaší odpověď. Kateřina.

Tankovat doporučujeme ještě v Rakousku, nejlépe mimo dálnici. Před Innsbruckem, abyste nemuseli sjíždět z brennerské dálnice. My tankujeme v Hall in Tirol - sjezd Hall Mitte - na čerpací stanici Shell. Ta je ale otevřena jen do 22:00. Můžete sjet o sjezd dál, na Hall West, tam je ÖMV nonstop. Je asi o 5 centů dražší než čerpací stanice v okolí, ale pořád o hodně levnější než např. ÖMV na brennerské dálnici. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 31,80. To samé při cestě zpět. Setkat se můžete v Itálii na dálnici na kterémkoliv odpočívadle. Jsou pojata stejně jako v Rakousku Raststation - čerpací stanice, restaurace, odpočívadlo, WC a další služby. P.S.: odeslat formulář nejde pravděpodobně z důvodu, že zadáváte špatný kontrolní součet. Musí tam být slovy "devadesat".

# 18.07.2017, 12:30.
Prosím o Váš názor. 22.7. v sobotu pojedeme z Českých Budějovic do Verony. Koukal jsem na předpověď předpokládané dopravy na stránkách Brennerské autostrady a tento termín je samozřejmě označován jako kritický. Myslíte si, že varianta přes Villach bude rychlejší? Nebudu řešit cenový rozdíl za poplatky, jde mi jen o to, abychom neuvízli na X hodin v Brenneru. Trasa přes Villach je přibližně o 40 minut delší, ale zase pokud to celou dobu pojede. Petr.

Nejhorší termín je o týden později, tzn. 29. a 30.7.2017. Při cestě na Villach, pokud se nezdržíte na dálnici A10, tak určitě na dálnici A4 u severoitalských letovisek, kde se tvoří zácpy už od napojení z A23. Pokud chcete jet po dálnici, doporučujeme cestu přes Brenner s tím, že čím dříve v sobotu pojedete, tím lépe.

# 18.07.2017, 09:07.
Myslel jsem, že bude lepší trasa Praha - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Bolzano - Trento - Verona. Nebyla by to rychlejší trasa? Nebo tam jsou větší poplatky za mýta? Děkuji za odpověd. Jiří.

Poplatky jsou stejné, obchvat Mnichova však bývá hodně zatížen kolonami. Jeďte samozřejmě trasu, která se Vám zdá lepší.

# 17.07.2017, 14:34.
Za týden se chystáme s rodinou do Itálie do Verony. Jsme z Prahy. Jakou byste nám doporučil trasu? Jaké poplatky budeme platit? Jsou po trase nějaké objížďky? Děkuji za rady. S pozdravem Jiří.

Doporučujeme následující trasu: Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg - Innsbruck - Brenner - Verona. I když je tato trasa teoreticky o hodinu pomalejší, předpokládáme, že bude z hlediska dopravních zácp průjezdnější. Kritický úsek mezi Benešovem a Českými Budějovicemi má několik dopravních omezení, ale nemá objížďky. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 16,40. To samé při cestě zpět.

# 16.07.2017, 22:20.
Chtěla bych se zeptat na dopravu z Říma do Martinsicuro. Zda se tam dá jet vlakem nebo autobusem, popřípadě nějakou nejbližší zastávku poblíž této destinace. Děkuji za odpověď. Přeji krásný den. Veronika.

Do Říma z Martinsicuro jezdí autobusy společnosti Start. Z letiště Fiumicino v 7:30, z Tiburtina odjíždí tento autobus přesně o hodinu později. V Martinsicuro je v 11:25. Další spoj jede v 17:00 ale s tím, že v S. Giovanni je potřeba přestoupit. Další spoje jedou z Tiburtina v 7:00, 13:50 a 17:00. První je přímý, druhý s přestupem ve V. S. Antonio a třetí s přestupem v S. Giovanni. Autobusy jezdí v době od 1.7. do 31.8. Některé jezdí celoročně, ale navazující linky jen v letní sezóně. Na výše uvedených stránkách najdete jízdní řády včetně linek do okolních měst. Vlakem Trenitalia se dostanete do nejbližší zastávky Villa Rosa z Termini s přestupem v Ancona.

# 16.07.2017, 14:08.
Zajímal by mě Váš názor na nejlevnější cestu do Caorle v Itálii ohledně placení mýtného. Start v Habartově u Sokolova. Děkuji za odpovědi a přeji všem šťastnou cestu. Pepe.

Ve Vašem případě je optimální trasa následující: Habartov - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - sjezd San Stido di Livenza - Caorle. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 13,40. To samé při cestě zpět. V Rakousku nemá smysl jet mimo dálnici. Podle našeho názoru nemá smysl i objíždět tauernské tunely. Pokud to chcete absolvovat, sjeďte na exit 60 Eben a pokračujte přes Radstat, Untertauern, Obertauern, Mautendorf, St. Michael im Lungau a Katschberg. Na dálnici se připojte na exit 113 Rennweg. Je to horská trasa. Přes hranice pokračujte po dálnici do Itálie a sjeďte hned na prvním sjezdu Tarvisio. Po SS13 pokračujte údolím podél dálnice. My se napojujeme na dálnici u Gemona. Potud to má smysl a časové zdržení je minimální. Pokud chcete pokračovat mimo dálnici dál, jeďte po SS13 až do Udine, tady se napojte na tangenciálu vedoucí podél dálnice a na jihu Udine pokračujte po SR56 a následně SR352 do Palmanova a Cervignano. Odtud po SS14 do Latisana a po SP42 a SP59 do Caorle.

# 14.07.2017, 13:58.
Prosím Vás, v pondělí 17.7. se chystáme do Caorle. Jedeme z Jezvé u Stružnice. Dnes jsem se dívala na dopravní informace a zarazilo mě tam velké množství uzavírek a dokonce i zavřená trasa někde u Benešova. Obvykle jsme jezdili Praha - Benešov - České Budějovice. Mohl byste nám poradit jinou trasu? Moc děkujeme. S pozdravem Krista.

Doporučujeme se držet standardní trasy, kterou už znáte. Pokud sledujete uzavírky, je třeba důsledně rozlišovat ty, které do Vaší trasy zasahují a které ne. Zavřená trasa u Benešova se týká mostu, který je na vedlejší silnici a Vaše trasa po něm nevede. Na trase Benešov - České Budějovice je hodně uzavírek, jedná se o omezení typu svedení do jednoho pruhu apod. Stavební práce probíhají po celé České republice i v zahraničí. Jiná trasa než výše uvedená by byla delší jak z hlediska vzdálenosti, tak i času.

# 13.07.2017, 22:43.
Ďakujem velmi pekne za odpoveď. Našla som autobusy č. 10A, ale neviem, či platí táto linka aj po 31.8.2017. Syn cestuje 2.9.2017. My budeme spolu od 26.8.2017 na Lago di Garda a potom syn chce ísť do Lido di Jesolo a my pokračujeme s manželom do Toskánska. Zvažovala som aj spoj z iného mesta, kde by sme ho mohli autom odviesť. Všetky spoje do Lido di Jesolo končia 31.8.2017. Prosím Vás o informáciu, či som to správne pochopila, alebo spoje fungujú aj v septembri. Ešte raz ďakujem. Erika.

Většina jízdních řádů společnosti ATVO je do 31.8.2017. Jízdní řády na další období budou zveřejněny na výše uvedených stránkách před začátkem jejich platnosti. Týká se to i linky 10A.

# 13.07.2017, 17:30.
Letos se poprvé chystám autem do San Benedetto del Tronto. Odjíždím začátkem září z Vlašimi. Nemám žádné zkušenosti s touto cestu a proto bych vás poprosila o naplánování nejvhodnější trasy a určení výše poplatků za dálnici a mýtné. Moc vám děkuji. Pavla.

Vaše optimální trasa je Vlašim - Tábor - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Rimini - Ancona - sjezd Grottammare - San Benedetto del Tronto. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 49,30. To samé při cestě zpět.

# 13.07.2017, 13:52.
Chtěl bych se zeptat, jakou cestu z Pardubic byste nám doporučil do Itálie - Rimini a kolik nás budou stát veškeré poplatky. A ještě bych se chtěl zeptat, zda máte nějaké doporučení na výlet v okolí Rimini s dětmi ve věku 5 a 6 let. Děkuji předem za odpověď. A.

Vaše optimální trasa je Pardubice - Žďár nad Sázavou - Brno - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Rimini. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 36,10. To samé při cestě zpět. Tip na výlet: San Marino, Leoni Marini, Aquafan, Italia in Miniatura, Fiabilandia, ...

# 13.07.2017, 13:07.
Nevíme si už rady a ani nevíme koho se již zeptat, tak jsem velmi ráda, že jsem narazila na Vaše stránky a doufám, že nám budete schopen poradit, nebo spíše za nás rozhodnout, zda je lepší jet přes Německo, nebo přes Rakousko. Jedeme příští týden do Itálie, trasa Hradec Králové - Faenza a pořád se nemůžeme rozhodnout, jaká trasa pro nás bude lepší. Můžete mi prosím poradit, zda zvolit Praha - Plzeň - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Faenza, nebo Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg - Vilach - Udine - Bologna - Faenza. Nebo případně doporučit jinou úplně nejlepší trasu? Moc děkuji za případnou odpověď. Hezký den. Markéta.

My bychom volili kombinaci obou tras, tj. Hradec Králové - Praha - České Budějovice - Salzburg - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Faenza. Vyhnete se kolonám na obchvatu Mnichova a kolonám u severoitalských letovisek. Nicméně s vyšším provozem počítejte za hranicemi s Německem směrem k Brenneru.

# 13.07.2017, 09:51.
Velice děkuji za odpověď a obracím se na vás ještě s jedním dotazem. Pojedu z letiště Marco Polo autobusem a našla jsem, že přepravují i vozíčkáře a je nutná rezervace. Neplatí to i pro kočárky, pokud bych chtěla jet s nesloženým kočárkem a dítě by se v autobuse přepravovalo v kočárku. Děkuji. Jitka.

Kontaktujte dopravce ATVO.

# 13.07.2017, 06:33.
Pane Řehůřku, teprve dnes jsem objevil vaše stránky a kolem desáté odjíždíme do Itálie. Možná už mě nestihnete odpovědět, přesto se zkouším zeptat. Jedeme z Kyjova do Rimini s malým dítětem a přespáváme na cestě u Udine, druhý den chceme jet do Benátek a potom přespáváme ještě kousek od Bologna. Mám dotazy na cestu. Je lepší jet v Rakousku na Graz nebo po S6? Dále, nemáte nějaký tip, kde zaparkovat auto v Benátkách? A následně při cestě z Benátek do Bologna a další den ráno do Rimini. Jaká je nejvhodnější cesta vzhledem k cenám mýtného? Předem děkuji za odpověď. Marek.

Určitě jeďte po dálnici A2 přes Graz a Klagenfurt. S6 je kvalitní a bezproblémová, musel byste ale na jejím konci přejíždět na A2 přibližně 40 km mimo dálnici. S dopravními omezeními počítejte spíše před napojením na A5 za hranicemi. Probíhá výstavba dalšího úseku této dálnice a tvoří se tam často kolony. S kolonami počítejte také ve Vídni až po most přes Dunaj. Tam se to ale většinou rychle rozjíždí. Během krátké návštěvy Benátek je vhodné zaparkovat na Tronchetto. Je to sice dražší parkování - maximálně € 21,00 za den, získáte ale hodně času a část nákladů se Vám vrátí úsporou na dopravě - 2x € 1,50 za osobu. Z Troncehtto se nejrychleji dostanete na San Marco vaporettem č. 2 po Velkém kanále za € 7,50. Po dálnici zaplatíte z Mestre do Rimini na mýtném € 21,80. My vždy jezdíme z Mestre v tomto směru po silnici SS309 přes Chioggia do Ravenna a následně po SS16 do Rimini. Ovchvat Ravenny je čtyřproudovka a stejně tak je část silnice před Rimini čtyřproudovka. Cesta je popsaná např. v reportáži Gargano 2008, konkrétně v článku Potřetí na Gargano. Pokud chcete jet přes Bologna a neplatit mýtné, můžete jet samozřejmě po SS309, SR104 a následně SS16 až do Rimini. Dálniční varianta je ale v tomto případě rychlejší nebo výše popsaná varianta mimo dálnici smysluplnější.

# 12.07.2017, 22:53.
Narazila jsem na Váš velmi užitečný web s cestovetelskými informacemi. O dovolené se chystáme do Santa Stefano al Mare. Nebudeme bydlet v hotelu, ale v privátním apartmánu. Máte prosím nějaké informace o plážích v tomto letovisku, respektive, zda zde lze najít nějaké volné pláže s menším počtem lidí? Budeme cestovat s koly a můžeme se tedy případně někam dopravit. Děkuji za tip. A zdravím. Jana.

V tomto městečku jsou maličké pláže s vlnolamy. V okolních letoviscích je to podobné. Větší pláž je přibližně 5 km západně od Santa Stefano al Mare. Vzhledem k velikosti pláží je předpoklad, že v sezóně bude všude plno.

# 12.07.2017, 20:21.
Děkuji za Vaši odpověď. Zdá se mi až nemožné, že bychom vjeli do brány Telepass. A opravdu bych dala ruku do ohně za to, že všechny brány byly otevřené. Ale samozřejmě se mohu mýlit. Už jsem napsala na email Autostrada Brescia Verona Vicenza Padova a budu vyčkávat na pokyny. Částka se nám z účtu stále nestrhla. Ale máte pravdu, jedná se opravdu o € 63,70. Byli jsme autem v Itálii poprvé a příště už si dáme pozor. Ještě jednou tedy děkuji za vyčerpávající odpověď a přeji pěkný večer. S pozdravem Andrea.

Pokud byl větší provoz, mohly se brány jevit jako trvale otevřené. Závora se zvedá a padá hodně rychle. Řidič přijede k automatu, vyzvedne lístek, závora se zvedne a než projede, je nahoře. Mezitím si další řidič opět vyzvedává lístek, takže ten proces je hodně rychlý. Závora rychle spadne a stejně rychle se hned zvedne. Zvednutá je podstatně delší dobu. Mohlo se samozřejmě stát, že byl v té chvíli nějaký technický problém, ale je to málo pravděpodobné. Budeme rádi, když nám dáte vědět, jak celá situace nakonec dopadla.

# 13.07.2017, 18:43.
22.7. jedeme poprvé autem do Itálie do Lignano a vyjíždíme z Kralup nad Vltavou. Chtěl bych jet přes Rakousko. Je lepší jet na Vídeň, Graz, Villach nebo Linz, Salzburg, Villach? Děkuji mnohokrát za odpověď. Luděk.

Nejhorší prázdninový víkend z hlediska dopravních zácp nastane až o týden později. Hodně záleží na tom, kdy pojedete. Pokud pojedete na noc, může být lepší cesta přes Brno a Vídeň, pokud v podvečer, může být lepší cesta přes Linz a Salzburg. Počítejte ale s tím, že dopravní omezení jsou i před Vídní (výstavba dalšího úseku dálnice A5, kolony se tvoří před začátkem dálnice) a ve Vídni (po most přes Dunaj).

# 13.07.2017, 18:12.
Děkuji Vám Za rychou odpověď. Před Bologna se můžeme vyhnout dálnici? V jakém stavu je vedlejší cesta? My jdeme do Cesenatico. Děkuji. Hezký den. Michal.

Můžete jet po SS9, vede však centrem Bologna a to si moc nepomůžete. Stav státních silnic v Itálii je dobrý.

# 13.07.2017, 17:01.
Vážení Řehůřkovi, obracím se na Vás s prosbou o radu, jak nejlépe projet Itálií do Neapole a zpět. Jedeme na začátku srpna přibližně na 10 dní autem z jižních Čech přes Linec, Salzburg, Villach do Benátek, kde v kempu Fusina máme zajištěno ubytování na jednu noc. Tím naše informace o Itálii končí a chtěli bychom poradit jak dál. Chceme se vyhnout velkým dálnicím. Dálnice jen ty opravdu nutné. Zpáteční cestu bychom volili druhou stranou Itálie na Pisu, Florencii a přes Lago di Garda do Rakouska a domů. Co byste nám doporučili za trasu, případně nějaké venkovské ubytování po přibližně 600 až 700 km od Neapole. Jsme rádi za každou radu a předem děkujeme. Marie.

My v tomto úseku máme projetou následující trasu: Mestre - SS309 - Ravenna - SS3Bis - Orte. Trasa Ravenna - Orte je tvořena čtyřproudovkou. Od Orte do Neapole už doporučujeme jet po dálnici. Mýtné je v tomto úseku € 19,50. I toto jsme jeli mimo dálnici (v opačném směru), je to už ale větší časové zdržení. Jedná se o trasu od SS3bis přes Terni a po SS3 do Říma, následně po bezplatném obchvatu Říma k čtyřproudovce SR148, která vede až před Latina. Následně po SS7 a SS7sqr do Neapole. Zpět můžete jet výše popsanou cestou do Říma a odtud po SS1 do Pisa. Jsou tam částečně i úseky zpoplatněné dálnice, výše poplatků je však minimální - € 5,40 a € 6,80. Vzdálenost od Neapole do Pisa je menší než 600 km. Ubytování tedy hledejte mezi Pisa a Florencií. Viz Booking. Mezi Pisa a Florencií je bezplatná čtyřproudovka SGC Firenze - Pisa - Livorno. Od Florencie do Bologna doporučujeme jet po dálnici - € 8,00. Z Bologna můžete pokračovat po SS9 a od Modena po SS12 až k Brenneru se zastávkou u Lago di Garda. Cesta mimo dálnici je samozřejmě velké časové zdržení.

# 13.07.2017, 13:16.
Velmi Vám děkuji za předešlou odpověď. Rád bych se Vás ještě zeptal, jaké zkušenosti máte s nákupem jízdenek na vlak přímo na místě. Mám zájem o osobní vlaky Regionale z Vicenzy do Verony a poté z Montecatini - Terme do Pisy, Luccy a Florencie. Jde mi o to, zda se cena může lišit v porovnání s objednáním přes internet již dnes, případně zda nebývají problémy s jejich dostupností kvůli naplnění přepravních kapacit. Termínově přibližně na přelomu července a srpna. Velmi Vám děkuji za odpověď a přeji Vám příjemné léto. S pozdravem František.

Ceny, které jsou uvedené na stránkách Trenitalia včetně těch akčních, jsou platné ve všech prodejních kanálech, tzn. pokladna na nádraží, automat, internet, telefonní systém, cestovní agentura. Jde ale o to, že akční jízdenky bývají různě omezeny, např. na určité typy vlaků, na určité dny a nebo - co je v tomto případě nejdůležitější - na určitý počet. Když se ten počet jízdenek prodá, další se prodávají za standardní cenu nebo přesněji řečeno ve volných kategoriích. Když to přeženeme, tak si teoreticky můžete zakoupit jízdenku za jakoukoliv nabídnutou cenu, tj. pokud je k dispozici jízdenka se slevou 50%, můžete se rozhodnout zakoupit jízdenku za standardní cenu. Ceny na regionální vlaky nemá smysl kupovat přes internet. Výhodné to je u těch vlaků vyšších kategorií mezi velkými městy, kdy se můžete dostat na hodně pěknou cenu a proto je lepší si tuto jízdenku zakoupit přes internet a s předstihem, dokud je k dispozici. Na nádraží před odjezdem už být nemusí. Jinak na místě potom doporučujeme být v dostatečném předstihu před odjezdem vlaku. U pokladen bývají fronty, někdy i u automatů. Rychlejší je nákup u automatu. Jízdenku musíte před jízdou validovat na nástupišti. Internetové jízdenky se nevalidují. Datum, čas a tedy i platnost je na nich uveden. Internetová jízdenka na regionální vlak je platná 4 hodiny od času uvedeného na jízdence, zakoupená na místě 4 hodiny od validace. Toto jsou standardní časy, přepravní podmínky připouštějí místní úpravy. Během platnosti jízdenky může cestující absolvovat neomezený počet zastávek. V okamžiku ukončení platnosti jízdenky už nemůže cestující přerušit jízdu a musí vystoupit na cílové zastávce (nebo samozřejmě může i dříve).

# 13.07.2017, 00:12.
Mnohokrát děkuji za Vaši odpověď. Ohledně toho kempu jsem měla na mysli vlastní menší stan. S pozdravem Renata.

V nejvyšší sezóně ceny začínají na € 10,00 za dospělou osobu a € 15,00 za místo (stan + auto). Najdou se i kempy, které účtují € 34,00 za dospělou osobu a € 27,00 za místo. Vše samozřejmě za den a běžná minimální doba jsou tři dny.

# 11.07.2017, 20:54.
Z Prahy je lepší jet kolem 12. hodiny večer nebo ve 3 až 4 ráno? Není v Německu a Itálii ucpaná dálnice? Pokud je ucpaná v Německu, je lepší jet přes Rakousko, Linz a Salzburg? Děkuji. Michal.

Doporučujeme vyjet o půlnoci než v sobotu nad ránem z důvodu minimalizace rizika dopravní zácpy od hranic po Brenner. V tento čas můžete volit i trasu přes Mnichov. Počítejte s tím, že kolony se mohou tvořit před městem Bologna.

# 11.07.2017, 20:17.
Obracím se s dotazem. Tuto sobotu letím s ročním synem na letiště Marco Polo v Benátkách s příletem v 10:20 a potřebuji se potom přesunout autobusem do Caorle. Našla jsem autobus s odjezdem přímo z letiště ve 13:20. Bohužel nemohu najít informace o tom, jak je to s přepravou kočárků. Děkuji. Jitka.

Kočárky se přepravují zdarma stejně jako děti do čtyř let.

# 11.07.2017, 19:36.
Mám ještě známé v Mnichově. Cesta zpět může být přes Mnichov. Je v tomto případě stejné mytné? Děkuji. Michal.

Ano, mýtné je stejné.

# 11.07.2017, 18:44.
Poradíte mi prosím optimální trasu? Nevíte o nějakých omezeních na dálnici, stavebních pracech, uzavírkách? Děkuji za odpověď. Jaroslav.

Vaše optimální trasa je: Ostrava - Olomouc - Brno - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, v Itálii zaplatíte na mýtném € 20,50. To samé při cestě zpět. Významné omezení je v Rakousku před nájezdem na dálnici A5 z důvodu další výstavby této dálnice. Tvoří se tam kolony, stejně jako ve Vídni po most přes Dunaj. Omezení jsou i mezi Vídní a Grazem, nejsou však podstatná. Pokud pojedete v sobotu, počítejte s kolonami na italské A4 v okolí severoitalských letovisek.

# 11.07.2017, 12:50.
Chystáme se na dovolenou do Itálie z Ostravy do Abruzzo - Pineto. Jeli bychom přes Rakousko. Prosím o informaci, kolik zaplatíme na poplatcích, mýtné, tunely. Dálniční známka je potřeba jen v České republice a v Rakousku? Loni jsme byli poprvé v Itálii - Bibione, bohužel jsem si nenechala poznámky o cestě a jejich poplatky. Cesta z Ostravy do Pineta bude stejná jako do Bibione, dál pokračovat po dálnici a ta bude spojená s dalšími poplatky? Předem moc děkuji za odpověď a za rady. Sylvie.

V Itálii se platí mýtné podle jednotlivých úseků, tzn. i dál za Bibione platíte další poplatky. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90 a na mýtném v Itálii zaplatíte po sjezd Altri Pineto celkem € 52,80. To samé při cestě zpět.

# 11.07.2017, 10:58.
Dne 31.7.2017 přistaneme s rodinou v 17:00 hodin na letišti Benátky - Treviso. Chci se zeptat, jak se dostaneme z letiště do Lido di Jesolo na Via Verdi 73 místní dopravou? Předem moc děkuji za odpověď. Natalia.

Z letiště Treviso jeďte autobusem ATVO, konkrétně Lido di Jesolo Express. Jede každý den v 17:30 a 19:20, na místě je v 18:45 resp. 20:35. Zastávku má ještě na letišti Marco Polo. Jízdenka stojí € 10,50, zpáteční € 19,40. Z autobusového nádraží potom pokračujte městským autobusem ATVO č. 3. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Zastávky jsou rozepsány podle hotelů. Jízdenka stojí € 1,30.

# 11.07.2017, 08:05.
Vážený pane Řehůřku, chtěla bych Vás poprosit o radu. Minulý týden jsme se vrátili z dovolené z Itálie. Při návratu cestou z Elby jsme na nájezdu na dálnici poblíž Livorna projeli otevřenými branami bez lístku a pokračovali přibližně 300 km do Sirmione. U výjezdu mýtnými branami nám byla naúčtována částka € 65,70. Podle zjištěných informací je to zřejmě minimálně dvakrát více, než kdybychom jeli s lístkem. Jak je ale možné, že byly všechny brány dálnice u Livorna otevřené? Mysleli jsme si, že tam je volný průjezd a lístek si vezmeme u jiné mýtné brány. Peníze nám to z účtu nestrhlo a dříve než je zaplatím, zajímalo by mě, zda bychom se mohli na tuto situaci odkazovat a případně v závěru platit pouze správně určenou částku. Předem Vám moc děkuji za odpověď. S pozdravem Andrea.

Je to přesně podle podmínek společnosti Autostrade. Pokud vjedete na dálnici bez vyzvednutí lístku, je to stejné, jako byste lístek ztratila. V tomto případě se při výjezdu z dálnice účtuje částka za nejdelší úsek, tj. od nejvzdálenější mýtné brány. V tomto případě tedy z Taranto. Pravděpodobně jste při vjezdu projeli branou označenou Telepass, tj. pro vozidla s jednotkou Telepass. Tyto mívají závory zvednuté. Vozidla projíždějí sníženou rychlostí, aby se systém spojil s jednotkou Telepass. Snímá současně i registrační značku a pokud jednotku Telepass nemá nainstalovanou, ale účet zřízený, tak se to s tím účtem spáruje. Mýtné se v tomto případě strhne automaticky z účtu přiřazenému k jednotce Telepass. Je na řidiči, aby vjel do správné brány a použil odpovídající způsob platby mýtného, aby si vyzvednul lístek a na základě tohoto lístku řádně zaplatil mýtné. Peníze Vám to už z účtu určitě strhlo, přesněji částka už je zablokovaná. Záleží na Vaší bance, za jak dlouho celou operaci dokončí. Výše mýtného by ale měla být € 63,70 a ne € 65,70. Pokud jste tedy sjeli na sjezdu Sirmione.

# 10.07.2017, 17:05.
Chtěli jsme jet do Rimini teď v pátek večer nebo ráno v sobotu 15.7. Jakou cestu máme zvolit? Přes Linz a Salzburg nebo přes Mnichov? Jaké by bylo mýtné v Itálii do Rimini? Děkuji vám. Hezký den. Michal.

My bychom volil trasu přes Linz - Salzburg - Innsbruck - Brenner. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, v Německu se dálnice neplatí, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 33,10.

# 10.07.2017, 13:26.
Za pár dní odjíždíme na dovolenou z Plzně do Bibione, chceme jet večer v pátek. Jedeme i s dvouletou holčičkou. Chci se zeptat, kudy máme jet? Jaká je nejrychlejší a pohodová cesta? Kolik dáme za poplatky na dálnicích? Budeme někde stavět na kontrolách? Děkuji za odpověď. Lenka.

Vaše optimální trasa je následující: Plzeň - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - sjezd Latisana - Bibione. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 11,40. To samé při cestě zpět. Počítejte s tím, že nebudete jediní, kdo pojede na dovolenou. Doporučujeme si k času cesty připočítat časovou rezervu. Cestou tam na žádnou kontrolu s největší pravděpodobností nenarazíte, cestou zpět počítejte s tím, že probíhají kontroly za Salzburgem v Německu.

# 09.07.2017, 18:03.
Na stránkách Trenitalia jsem našla spoj, kterým bychom se chtěli dopravit 3.8.2017 ve 12:37 z Venezia Mestre do Neapole. Ukazuje mi to několik sazeb, avšak levnější Super Economy není již k dispozici. Nejsme držiteli slev. Můj dotaz zní na možost jízdenky Cartafreccia Special, u které bychom pravděpodobně měli mít tuto kartu, ale nemohu se dopátrat, co obnáší vyřízení této karty. Děkuji Vám předem za Váš čas! Ivana.

Veškeré informace o Carta Freccia najdete na výše uvedených stránkách. Nicméně vyřízení karty pro ty, kteří nemají bydliště v Itálii, je 30 dnů.

# 08.07.2017, 09:22.
15.7.2017 jedem do Toskánska - Marina di Bibbona. Můžete mi prosím poradit, kdy by bylo nejlepší vyjet? Tak, abychom alespoň trochu eleminovali zácpy na mýtných branách. Přesto, že je to nešťastný sobotní termín. Vyjíždíme z Krnova, ale stačí mi co nejlepší čas vjezdu do Itálie v Tarvisio. Zbytek už si dopočítám, trasu jsem si nastudoval. Děkuji a přeji hezký den. Pavel.

Od sobotního rána se budou na mýtných branách u severoitalských letovisek na A4 tvořit dopravní zácpy, které budou blokovat celou A4 v obou směrech. Takže tímto úsekem doporučujeme projíždět co nejdříve. Počítejte také s tím, že na trase Mikulov - Vídeň jsou na silnici B7 často semafory, které tvoří v dopravní špičce menší kolony (my se tomu vyhýbáme cestou přes Břeclav, Reintal a Grosskrut) a hlavně probíhá výstavba další části dálnice A5, takže i před napojením na tuto dálnici se mohou tvořit kolony. Ve Vídni samozřejmě tradičně až k mostu přes Dunaj. Je to tedy dost loterie. Pokud se vyhnete časným ranním průjezdem A4 u severoitalských letovisek, nevyhnete se večerním kolonám od hranic do Vídně.

# 07.07.2017, 21:43.
Pane Řehůřku. Měli bychom se vracet 29.7. z Bibione. V minulých letech jsme vyráželi domů z Caorle nebo Rosolina Mare vždy v sobotu dopoledne a stáli jsme v kolonách. Prosím tedy o radu, když vyrazím z Bibione už v pátek odpoledne přibližně v 15:00 hodin, vyhnu se podobným zácpám na silnicích? Moc děkuji za odpověď. Stanislav.

Ano, ten sobotní termín je nejhorší. V pátek odpoledne Vám však také nikdo nezaručí, že se do kolon nedostanete. Podle našich zkušeností vyrážejí už v pátek odpoledne k moři Italové a navíc Váš termín je hodně kritický, těžko odhadnout, jak to časově rozvrhnou letos Němci, kterým v mnoha zemích začínají prázdniny. My bychom doporučovali jet ve Vám vyhovujícím termínu a úvodní část trasy absolvovali po SP56 a následně SS14 do Cervignano a SR252 do Palmanova a Udine, kde se na dálnici připojte, popř. pokračujte po SS13 až k hranicícm.

# 07.07.2017, 16:18.
Chtěla bych se informovat ohledně dovolené v Itálii. Chtěli bychom na sever, ale netušíme, kam by to bylo ideální. Chtěli bychom tak na čtyři dny. Poradíte nám? Děkuji. Zdena.

Nejbližší letoviska jsou Grado, Lignano, Bibione, Caorle. Nicméně v sezóně budete těžko hledat ubytování na jiný termín než So / So. Pro tento účel doporučujeme využít Booking, kde lze takto zkrácené termíny rezervovat.

# 07.07.2017, 14:53.
Chtěl bych se zeptat, jakou bych měl zvolit cestu do Alba Adriatica. Loni jsme jeli po dálnici, ale chytli jsme kolonu a nakonec jsme dojeli o několik hodin později. Pojedeme z České Lípy. A poprosil bych, jaká by byla nejlevnější a jaká nejrychlejší trasa. Dálniční známka v Čechách a v Rakousku by mi nevadila. Děkuji a s pozdravem Václav.

Vaše optimální trasa je následující: Česká Lípa - Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Bologna - Rimini - Ancona - sjezd Val Vibrata - Alba Adriatica. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 50,50. To samé při cestě zpět. Pokud chcete ušetřit, můžete jet tak, jak jezdíme my. V Tarvisio sjeďte z dálnice a pokračujte po SS13 do Gemona. Odtud opět po dálnici do Mestre. Z Mestre pokračujte po SS309 do Ravenna, odkud po SS16 do Rimini. Na Rimini Nord se připojte na dálnici. Odtud už nemá význam jet mimo dálnici. Úspora na mýtném je v € 24,20, celkem tedy za oba směry € 48,40. Nepíšete kdy jedete a kde jste se dříve dostali do kolon. K této otázce se tedy těžko dá nějak vyjádřit. Kritické jsou samozřejmě prázdninové termíny Pá / So, nejhorší potom 28. a 29.7.2017, kdy v Německu začínají prázdniny. Kolony se budou tvořit na dálnici A10 a v Itálii na dálnici A4 v okolí severoitalských letovisek. Řešením může být noční cesta po D1 do Brna a následně přes Vídeň a Graz na Tarvisio. Italskou A4 je možné objet přes Udine, Palmanova, Cervignano a dále po SS14. Trasy mimo dálnici s sebou samozřejmě nesou časové zdržení.

# 05.07.2017, 20:39.
Pane Řehůřku, právě se chystáme na Ligurskou riviéru a ráda bych Vás poprosila o radu, kudy to pro nás bude nejlepší. Pojedeme autem, čtyřčlenná rodina. Plánujeme jet kolem Bodamského jezera a Lugana, přes Německo, Rakousko, Švýcarsko a zastavit se v Lichtnštejnsku a dále do Itálie přes Milano. Nevím, zda se nám tato cesta se všemi poplatky neprodraží a zda je nutné na ten kousek po Rakousku kupovat dálniční známku. A zda by nebylo lepší jet jinou cestou, např. přes Rakousko. A na kolik nás celkem vyjdou přibližně všechny poplatky? Děkuji předem za vaši odpověď. Eva.

Nepíšete, kam přesně jedete, Ligurská riviéra je dlouhá. Nicméně od Janova po Ventimiglia je cesta přes Švýcarsko nejlevnější. Kousku rakouské dálnice se vyhnete přes Bregenz. Je třeba sjet už v Německu. Pokud byste najela na rakouskou dálnici, dálniční známku už mít musíte. Dříve na tento kousek stačila tzv. Korridor Vignette, tu však zrušili současně s otevřením dálničního tunelu. Ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,41) a na mýtném v Itálii zaplatíte od € 14,50 (Janov) do € 33,60 (Ventimiglia). Celkem tedy od € 65,41 do € 103,61. Přes Brenner by Vás to vyšlo na cenu od € 92,00 do € 130,40 + jednu nebo dvě desetidenní rakouské dálniční známky v ceně € 8,90.

# 05.07.2017, 11:46.
Cestou do Itálie bychom se chtěli zastavit v Rakousku u jezera Wörthersee a chtěl bych se zeptat, zda nevíte, jak je to tam s koupáním? Mohli byste mi doporučit nějaké pěkné místo na koupání? A ještě, zda se v Itálii může spát v autě nebo u auta? Děkuji za odpověď. Tomáš.

Velká pláž se třemi moly vyvedenými do jezera je na východní straně jezera u Klagenfurtu. V Itálii je kempování ve volné přírodě, na veřejných prostranstvích, na pláži apod. zakázáno. Pokud se prospíte v autě na parkovišti, tak to asi problém nebude.

# 04.07.2017, 18:56.
Prosím Vás, nevíte náhodou, kolik se platí za dálnici Tarvisio - Trieste? Děkuji. Eva.

€ 11,90.

# 03.07.2017, 20:32.
Cestu do Itálie podle Vaších instrukcí jsme zvládli. Chci Vám moc poděkovat za skvělé rady a čas, který věnujete nám cestovatelům. S pozdravem Markéta.

Moc Vám děkujeme za zpětnou vazbu. Jsme rádi, že se Vám dovolená vydařila.

# 03.07.2017, 17:25.
Chystáme se s přítelem autem z Ostravy do Benátek, Říma, Pisy a Lignana v tomto pořadí. Chtěla bych vědět, kolik budeme platit na mýtném a zda se dá na něm nějak ušetřit? A poradil byste mi nějaké konkrétní cesty? Děkuji. Markéta.

Vaše optimální trasa je následující: Ostrava - Olomouc - Brno - Břeclav - Grosskrut - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre. Trasa přes Břeclav z důvodu, že od Mikulova se často tvoří kolony na semaforech v obcích i mimo ně až po nájezd na dálnici. V současné době probíhá i výstavba dalšího úseku dálnice A5, kde se také tvoří kolony, těm se už nijak nevyhnete. Další kolony se tvoří ve Vídni až k mostu přes Dunaj. Tam se to ale často velice rychle rozjede díky mnoha pruhům. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90. V úseku Tarvisio - Mestre zaplatíte na mýtném € 17,70. My jezdíme mezi Tarvisio a Gemona po SS13, úspora je € 6,00. V sobotu se tvoří také kolony na dálnici A4 u severoitalských letovisek. Dá se to objet přes Udine, Palmanova, Cervignano a dále po SS14 do Mestre. Neplatíte sice mýtné, ale zdržení při této cestě mimo dálnici není malé. V kritických termínech může být ale menší než po dálnici. Do Říma se dostanete po dálnici přes Padova a Florencii. Mýtné Vás vyjde na € 41,80. Mimo dálnici máme projetou následující trasu: Mestre - SS309 - Ravenna - SS3bis - Orte a následně po dálnici do Říma. SS3bis je bezplatná čtyřproudovka, v dálničním úseku od Orte zaplatíte na mýtném € 4,40. Do Pisa se dostanete buďto po dálnici přes Florencii a od sjezdu Scandicci po bezplatné čtyřproudovce SCG Firenze - Pisa - Livorno. Mýtné po Florencii je € 19,10. Jet můžete také po pobřeží buďto zcela po SS1 nebo v kombinaci s dálnicí, která je ve dvou úsecích. V prvním po Tarquinia zaplatíte € 5,40 a ve druhém od Cecina po Pisa zaplatíte € 7,60. Z Pisa bychom jeli po bezplatné SGC do Florencie a odtud už po dálnici až do Lignano - sjezd Latisana. Mýtné na této trase je € 26,20. Pokud pojedete v sobotu, bude zřejmě vhodné sjet z dálnice za Mestre k letišti a pokračovat po SS14 směr Lignano. Mýtné v tomto případě je € 22,80. Zpět potom stejnou trasou jako při cestě tam. Mýtné v úseku Latisana - Tarvisio je € 11,40. Popř. cesta mimo dálnici od Gemona s úsporou € 6,00 nebo celá cesta mimo dálnici přes Palmanova. Pokud jedete na více jak 10 dnů, potřebujete v Rakousku další desetidenní dálniční známku.

# 03.07.2017, 15:39.
Našel jsem tuto stránku plnou užitečných informací. Chtěl bych za ně poděkovat autorům a současně bych se chtěl zeptat na optimální trasu autem z Plzně do Milána - Nerviano. Google mi nabízí 3 trasy, ale nevím, která je z hlediska poplatků, průjezdnosti atd. nejlepší. Předem děkuji za odpověď. Aleš.

Vaše optimální trasa je následující: Plzeň - Rozvadov - Norimberk - Ulm - Bregenz - Chur - Como - Nerviano. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek dálnice objeďte přes Bregenz. Je třeba sjet už v Německu. Ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,41) a na mýtném v Itálii zaplatíte € 2,20. Celkem tedy € 40,81. Přes Brenner by Vás to vyšlo výrazně dráž - € 84,90 resp. € 93,80 při cestě na více jak 10 dnů.

# 03.07.2017, 11:11.
Chtěla bych se zeptat, na kolik nás vyjde cesta mýtného v Itálii do městečka Montaperti v Toskánsku. Děkuji. Tereza.

Od Brenneru po Firenze Impruneta na € 33,30, od Tarvisio po Firenze Impruneta na € 37,70. Od Impruneta už vede bezplatná čtyřproudovka do Siena a následně kousek od Siena čtyřproudovka SS73. Sjedete na exitu Casetta / Monteaperti.