ITÁLIE 2017 / 2

Itálie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Itálie 2017 / 2

Pokud je Itálie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2017. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě do Itálie autem, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o pronájmu automobilu, o cestování vlaky a autobusy, o tipech na výlety, o přímořských letoviscích, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Itálii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete druhou část, ta první je na stránce Itálie 2017.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 18.08.2017, 07:47.
Pane Řehůřku, na můj dotaz ze dne 9.3.2017 jste mi doporučil cestu mimo dálnice v Itálii. Nyní bych se chtěl zeptat, zda nejsou na doporučených cestách nějaké dopravní uzavírky nebo objížďky. Odjíždíme 25.8. Pokud máte tyto informace, děkuji za odpověď. S přáním hezkého dne Roman.

Dopravní omezení setrvávají ve Vídni před mostem přes Dunaj, dopravní omezení u Wiener Neustadt by mělo být 24.8. podle plánu odstraněno, setrvává dopravní omezení před Graz. V Itálii by to mělo být minimální, počítejte však s rizikem tvorby kolon v sobotu na A4 u severoitalských letovisek a také na A1.

# 17.08.2017, 22:59.
Cestujeme koncem srpna do Lido di Spina přes Linz a Salzburg. Jaká je nejlepší trasa v itálii ? Děkuji za odpověď. Zdeněk.

Tarvisio - Udine - Mestre - SS309 - Chioggia - Lido di Spina. My sjíždíme z dálnice v Tarvisio a pokračujeme po SS13 až do Gemona, kde se na dálnici napojujeme. Úspora je € 6,00 a minimální časová ztráta. Po nájezdu na A4 počítejte s možností tvorby dopravních kolon u severoitalských letovisek.

# 17.08.2017, 21:16.
Pane Řehůřku, jedeme 27.8.2017 do Toskánska do Pescia. Chci vyrazit kolem 8:00 ze Znojma. V Mogliano Veneto máme rezervaci ubytování na nocleh. Ráno 28.8.2017 chceme pokračovat do Pescia. Můžete mi prosím poradit, kdy nejlépe vyrazit, jakou nejvýhodnější trasou, poplatky apod. Ubytování máme rezervováno v Pescia od 28.8. přibližně od 16:00. Mnohokrát děkuji za odpověď. Ota.

Vaše optimální trasa je následující: Znojmo - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Mogliano Veneto. Následující den: Mogliano Veneto - Mestre - Padova - Ferrara - Bologna - Florencie - Pistoia - sjezd Chiesina Uzzanese - Pescia. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, na mýtném v Itálii zaplatíte první den € 17,70 a druhý den € 25,30. To samé při cestě zpět. Vzhledem k tomu, že vyjíždíte v neděli, neměl by být výrazný problém s dopravou. Nicméně doporučujeme vyjet tak, abyste přes Vídeň jeli co nejdříve. Stejně tak následující den z důvodu průjezdu městem Bologna.

# 17.08.2017, 21:15.
Prosím, poradíte s cestou do Rimini z Domažlic? Chtěli bychom jet v Itálii mimo dálnici, dá se to? Děkuji. Radka.

Doporučujeme jet v Německu po silnici č. 20, tj. Domažlice - Cham - Straubing - Landau - Eggenfelden - Burghausen - Salzburg, a dále po A10 na Villach a po A2 do Tarvisio. Tady sjeďte z dálnice a pokračujte po SS13 až do Udine. Kolem Udine jeďte po tangenciále lemující dálnici a za Udine po SR56 a SR352 přes Palmanova do Cervignano. Odtud už po SS14 do Mestre. Z Mestre po SS309 do Ravenna a po SS16 do Rimini. Trasu máme z větší části projetou. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90 a za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50. To samé při cestě zpět.

# 16.08.2017, 22:33.
Prosím o radu. Trasa je Teplice - Alba Adriatica autem. Kudy je to lepší? Přes Brener nebo Villach? Přes Villach jedu déle přes Českou republiku, takže víc doplním palivo. Tunely nebo most v Brenneru budu objíždět, abych ušetřila, část po Itálii bych mohla jet po dálnici a část po okreskách. Pokud dobře rozumím, tak Bologna - Riminni se neplatí, pokud pojedu přes Villach, pojedu na Chioggia a v Ravenna mám najet na dálnici? Poraďte mi prosím, jak mám postupovat? Velice děkuji za odpověď. Natalja.

Vaše optimální dálniční varianta je následující: Teplice - Chomutov - Karlovy Vary - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - sjezd Val Vibrata - Alba Adriatica. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 47,40. To samé při cestě zpět. Úsek Bologna - Rimini po dálnici se platí. Pokud chcete objíždět Brenner, už se v tom případě vyplatí objet i rakouskou dálnici. V tomto případě pokračujte z Mnichova na Garmisch-Partenkirchen, odtud na Mittenwald a po silnici č. 177 do Zirl. Odtud přejeďte na silnici č. 171, která Vás dovede do Innsbrucku (dávejte pozor, abyste nepřejela odbočku a nenajela následně na dálnici). V Innsbrucku se napojte na silnici č. 174 a následně na silnici č. 182, která Vás dovede až k Brenneru. Úspora je v této chvíli € 17,90. Od Brenneru můžete pokračovat po silnici č. SS12 až do Modena a odtud po SS9 až do Rimini. Odtud vede SS16 až do Alba Adriatica. Mimo dálnici je to ale hodně náročné, poslední úsek po SS16 už vůbec nedoporučujeme, je to samé letovisko, semafory, omezení rychlosti. Pokud pojedete po SS12, máte možnost se kdykoliv na dálnici připojit, když zjistíte, že je to pro Vás značné časové zdržení. Druhá varianta přes Prahu - České Budějovice - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna a dále jako v předchozí variantě Vás vyjde na rakouskou desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, průjezd tauernskými tunely na € 11,50 a mýtné v Itálii na € 50,50. Tauernské tunely nedoporučujeme objíždět, je to velká vzdálenost mimo dálnici a přes horské sedlo Katschberg. My sjíždíme u Tarvisio a pokračujeme po SS13 až do Gemona, kde se na dálnici opět připojujeme. Dále sjíždíme z dálnice v Mestre a odtud pokračujeme po SS309 do Ravenna a následně po SS16 do Rimini. Ještě před Rimini, na Rimini Nord, se na dálnici napojujeme. Tato trasa je popsaná v naší reportáži Gargano 2008, konkrétně v článku Potřetí na Gargano. Ve Vašem případě doporučujeme první variantu s tím, že na dálnici v Itálii najedete, jak uznáte za vhodné podle situace.

# 16.08.2017, 21:46.
Tohle jsou nejlepší stránky s informacemi o Itálii. Moc za tuhle vaši náročnou práci děkuji. I já mám dotaz, na který jsem nikde nenašla odpověď. Chystáme se do Itálie na konci srpna karavanem a ráda bych manželovi ukázala krásy pobřeží Amalfi, kde jsem byla před mnoha lety. V nějakém cestopisu jsem narazila na informaci, že snad v Positanu směrem na Amalfi policejní hlídka vrátila karavan zpět, že prý tato cesta je pro karavany otevřena jenom od půlnoci do pěti do rána. Nevíte o tom něco? My bychom chtěli jet od Salerna do Positana a možná i do Sorrenta. Děkuji moc za odpověď. Romana.

Ano, víme o tom. Přibližně 50 km silnice SS163 Amalfitana má omezený provoz v obou směrech od křižovatky s SS145 u Sorrento ke křižovatce s SS18 u Salerno. Toto omezení je zatím do 31.12.2017. S největší pravděpodobností i v dalších letech. Týká se to turistických autobusů, nákladních automobilů a karavanů - je to definováno délkami, výškami, hmotnostmi a také různými výjimkami (např. zásobování čerpacích stanic). Co se týká Vás, tak je zde zákaz průjezdu karavanů v obou směrech od 6:30 do 24:00 bez ohledu na velikost.

# 16.08.2017, 21:16.
Pročítal jsem otázky a odpovědi na Vašich stránkách. Přestože jsem se hodně dozvěděl, musím se stejně zeptat. Chystám se z Prahy do Cavallina. Plánuji odjezd 8.9. přibližně ve 22:00 hodin. Všude je preferovaná trasa Praha - Linz - Salzburg - Villach - Udine - Cavallino. Jaký máte názor na trasu Praha - Strážný - Passau - Etzelshofen - Salzburg - Villach - Cavallino? Mělo by to být stejně dlouhé, ale nevím jak je to s cenou za mýta. Děkuji. Jaroslav.

Mýtné je v obou případech naprosto stejné. Vámi uváděná trasa je zbytečně komplikovaná a dlouhý úsek je mimo dálnici. Ve Vašem termínu a čase je to zbytečné.

# 15.08.2017, 23:34.
Ráda bych vás poprosila o odpověď, zda neznáte nějakou síť motelů u dálnice při cestě do Itálie, kde by se dalo ubytovat bez předběžné rezervece kdykoliv v noci? Jedeme první týden v záři do Tortoreto Lido se dvěmi malými dětmi a rádi bychom vyjeli na noc. Rádi bychom to zvládli na jeden zátah, ale pokud by to s dětmi nešlo, tak bychom zastavili na nějakém Autogrillu a ubytovali se. Ráda bych měla zmapováno a věděla dopředu, kde můžeme popřípadě přespat. Předpokládám, že přibližně půl cesty bychom v nejhorším mohli zvládnout, tudíž ubytování u dálnice při vjezdu do Itálie až po Udine? Pojedeme směrem od Brna. Předem velmi děkuji za odpověď. Markéta.

Víme jen o Südrast Dreiländereck jen pár kilometrů před rakousko - italskou hranicí. Je součástí dálniční čerpací stanice u Arnoldsteinu. V Itálii na dálnici je to špatné. Vzhledem i k tomu je výše uvedený hotel většinou obsazený. Doporučujeme hledat ubytování mimo dálnici a spíše si ho vytipovat dopředu, např. přes Booking.

# 11.08.2017, 19:44.
Moc si vážím Vaší práce a času stráveného u každé otázky. Jsem s dcerou v Itálii v Lignano Sabbidioro a cestou domů bychom se chtěli stavit na Lago di Garda na pár nocí pod stanem. Uměli byste poradit, kolik si mám ještě schovat na dálnice v Itálii a tunel v Rakousku? Cílová destinace je Praha. Moc děkuji za jakoukoliv radu. Martin.

Z nájezdu Latisana po sjezd Affi / Lago di Garda Sud zaplatíte € 17,20, z nájezdu Rovereto Sud / Lago di Garda Nord po Brenner zaplatíte € 12,60 a za průjezd Brennerem € 9,00. Dálniční známku v Rakousku předpokládáme, že máte. Pokud ne, desetidenní stojí € 8,90.

# 11.08.2017, 14:41.
Prosím srozumitelnou formou o radu, jak sestavit itinerář. Jedeme do Catselfidardo vyzvednout ručně vyrobený akordeon. Odjezd z Chrasti v okrese Chrudim přibližně v 17:00 ve čtvrtek 14.9. Potřebujeme být v Catselfidardo v dílně Bugari Armando ideálně dopoledne v pátek. Jde mi především o co nejekonomičtější a současně co nejpohodlnější cestu. Když jsem byl v Itálii před více jak dvaceti lety, tak jsem jel přes Vídeň, Graz, Klagenfurt, Villach a dále na Udine. Po konzultaci se známým všek uvažuji o trase přes Rozvadov, Mnichov a Brenner s tím, že bych Brenner objel a ušetřil dalších € 8,00 nebo € 9,00, spočítal jsem si za dálnici v úseku od Brenneru do Ancona Sud přibližně € 40,00. Vůbec netuším, jak je to s kvalitou a pohodlím na dálnicích, ale ve srovnání s naší D1 je asi cokoliv lepší. Odjezd z okolí Castelfidardo plánuji na sobotu 16.9. někdy navečer - zkrátka cestu na noc, i když řešením by bylo vyrazit až v neděli nad ránem. Nechám si poradit. Děkuji za váš čas a chuť radit zde ostatním. Michal.

Dálnice v Itálii jsou kvalitní a pohodlné. Dálnice od Brenneru Vás přijde po sjezd Ancona Sud na € 41,10, dálnice od Tarvisio na € 44,20. To samé zpět. Celkem tedy na € 82,20 resp. € 88,40. Pokud budete objíždět Brenner, potom už se vyplatí objet i rakouskou dálnici - z Mnichova na Ga-Pa, Mittenwald. Zirl a Innsbruck. Pokud chcete maximálně ušetřit, potom doporučujeme jet na Brno, Vídeň, Graz, Villach a Tarvisio. Tady sjeďte z dálnice a pokračujte po SS13 až do Gemona, kde se na dálnici opět napojte. Sjeďte z ní v Mestre a pokračujte po SS309 do Ravenna a odtud po SS16 do Rimini Nord. Odtud už opět po dálnici až po sjezd Ancona Sud. V tomto případě Vás vyjde mýtné na € 11,70 + € 8,20. Celkem tedy za oba směry € 39,80 + € 8,90 za rakouskou desetidenní dálniční známku. Ušetříte tedy € 33,50 oproti cestě přes Mnichov a mimo Brenner. Trasu máme kompletně projetou, ve Vašem termínu by měla být bezproblémová.

# 10.08.2017, 14:54.
Prosím Vás, jaká by byla nejlepší cesta do Itálie - Bibione - a kolik bych zaplatil na mýtném? Budu vyjíždět z Domažlic. Děkuji. Václav.

Vaše optimální trasa je následující: Domažlice - Cham - 20 - Straubing - 20 - Landau - 20 - Eggenfelden - 20 - Burghausen - 20 - Salzburg - A10 - Villach - A2 - A23 - Tarvisio - A23 - Udine - A23 - A4 - Latisana - Bibione. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 11,40. To samé při cestě zpět.

# 10.08.2017, 00:26.
Letíme do Bergama, odkud se budeme ihned přesouvat do Milána. Chtěl bych se zeptat, zda na dopravu do Milana lze použít Milano Card? Michal.

Na dopravu z letiště Bergamo do Milano nelze použít Milano Card, opravňuje Vás jen k získání slevy. Karta zahrnuje veškerou městskou dopravu v Miláně - autobusy, tramvaje, metro, městský vlak Passante. Zahrnuje také autobus Linate X73, který spojuje Milán s letištěm Linate. V kartě nejsou zahrnuty regionální vlaky mimo Milán a také poslední zastávka červené linky metra Rho-Fiera. S Milano Card získáte 10% slevu na zpáteční jízdenku autobusem z letiště Bergamo na hlavní nádraží Milano Centrale. Slevu získáte při vyzvednutí karty na letišti v kanceláři Autostradale.

# 09.08.2017, 07:56.
Za 14 dní se chystám poprvé sama s dětmi do Itálie. Netroufnu si jet přes noc, tak budu vyjíždět přibližně v půl čtvrté ráno z Plzně. Jsou někde odpočívadla i s dětským hřištěm, aby se děti proběhly a já odpočinula? Chci si předem naplánovat pauzy, abych měla klid. Děkuji moc. Klára.

Ano, v Itálii jsou také odpočívadla, občas i s dětským hřištěm.

# 08.08.2017, 13:53.
Chystám se za necelých 14 dnů od 20. do 26. srpna do italského letoviska Lido di Jesolo, proto jsem chtěl využít vašich zkušeností a poprosit o rady na cestu. Zajímají mě zejména placené úseky a samozřejmě ideální trasa z Rozvadova, popřípadě nějaké vychytávky. Vím, že přes Rakousko budu muset mít dálniční známku, v Itálii se zase platí mýtné. Nejraději bych vyrazil už někdy v noci z 19. na 20. srpna. Děkuji za odpověď. Zdeněk.

Vaše optimální trasa je následující: Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvsio - Udine - sjezd San Dona - Jesolo - Lido di Jesolo. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 14,40. To samé při cestě zpět.

# 07.08.2017, 21:42.
Poprosil bych vás o radu pro cestu osobním automobilem s jednoosým karavanem z Českých Budějovic do kempu Villaggio San Francesco poblíž Caorle u Benátek. Cestu plánujeme na první týden v září, což by už nemusely být dopravní komplikace. Jakou byste mi doporučil optimální trasu? Ano, rakouskou dálniční známku, s tou počítáme. Jde ušetřit za italskou dálnici? Nebo s karavanem je jízda po dálnici spíš nutností - úzké cesty, stoupání a tak podobně? Na kolik cesta vyjde - poplatky? Mnohokrát děkuji za informaci. S pozdravem Pavel.

Vaše optimální trasa je následující: České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - San Stino di Livenza - Caorle. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii pro Vaši soupravu € 18,00. To samé při cestě zpět. V Rakousku jeďte určitě po dálnici včetně tauernských tunelů. Objet je lze přes sedlo Katschberg, kde byste se ale s karavanem dostal do značných problémů. Určitě tunely neobjíždějte. V Itálii vzhledem k výši mýtného to také nemá význam. Pokud ale chcete jet mimo dálnici, můžete sjet na sjezdu Tarvisio a pokračovat po SS13 do Udine, kde po tangenciále souběžné s dálnicí město objeďte a po SR56 a SR352 dojeďte do Palmanova a Cervignano. Odtud už po SS14 pokračujte směrem k Caorle. Je to však velké časové zdržení.

# 05.08.2017, 17:52.
Chtěla bych se zeptat, kolik stojí mýtné na dálnici z Klausen do Verony. Jakou cestu byste doporučil z Verony na Moravu do Břeclavi a kolik by stála italská část. Rakouskou dálniční známku budeme mít. Děkuji za odpověď. Martina.

€ 12,50. Cestu zpět doporučujeme přes Brenner, Innsbruck, Salzburg, St. Polten, Stockerau, Grosskrut, Reintal. V Itálii zaplatíte na mýtném € 16,40 a v Rakousku za průjezd Brennerem € 9,00. Trasa přes Padova a Udine vyjde na mýtném € 25,70, tedy téměř stejně, je však v sobotu riziková na tvorbu kolon u severoitalských letovisek na A4 a také průjezd Vídní bývá pomalejší.

# 05.08.2017, 13:52.
Naši dovolenku v Taliansku sme aj vďaka Vašim radám absolvovali bez problémov, Váš web je naozaj veľmi prínosný. Prespali sme v zmysle vašej rady pri Benátkach, dňa 1.7.2017 sme prechádzali cez Bologna až okolo 10:00 (napriek vášmu doporučeniu, že by sme mali prechádzať do 8:00) a mali sme úplné šťastie v tom, že všetky cesty a smery okolo čo sme videli boli beznádejne upchané, len náš smer cez Bologna na Florenciu bol úplne voľný. Tak nám odľahlo, keď sme to videli. Ďakujem veľmi pekne za všetky rady a prajeme Vám pekný zvyšok leta. S pozdravom Alena.

Děkujeme Vám za zprávu. Jsme rádi, že se Vám dovolená vydařila.

# 03.08.2017, 19:13.
Chtěl bych se zeptat, zda nevíte, jak je to s italskými plážemi? Konkrétně v La Spezia, Monterosso al Mare, případně Manarola. Jsou volně přístupné? Nebo nemáte tip na nějakou hezkou a volně přístupnou pláž v této oblasti? Děkuji. Martin.

V Monterosso jsou části pláží přístupné bez plážového servisu. V Manarola je to spíše o kamenném pobřeží.

# 03.08.2017, 13:13.
Chtěl bych Vás poprosit o radu s cestou do Lignana. Předání klíčů mám domluveno na 13:00 v neděli 6.8. Budu cestovat s dětma, takže by asi bylo nejlepší vyjet někdy v noci. Uvažoval jsem vyjet ve dvě ráno z Uherského Hradiště a s přestávkami bych byl přibližně v 10:00 v Lignano. S jakou hustotou dopravy mám v neděli počítat? Nebylo by lepší např. vyjet dřív, abych se vyhnul ranní špičce? Stejnou otázku mám na odjezd. Budu odjíždět v sobotu 12.8. Mám raději vydržet do odpoledne a vyjet např. až v 17:00? Děkuji. Michal.

Pokud pojedete v noci, neměly by být cestou nějaké výrazné problémy co se dopravních zácp týče. Nejsme samozřejmě schopni odhadnout hustotu provozu v neděli ráno na italské dálnici u severoitalských letovisek. V Itálii probíhá nejvyšší sezóna, je možné, že hodně Italů bude směřovat k moři až v neděli. Čím dříve budete časovat příjezd, tím lépe. Při cestě zpět doporučujeme vyjet co nejdříve nebo naopak co nejpozději. V sobotu se budou tvořit na A4 kolony a to v obou směrech. Během dne budou kolony i ve směru k mýtnici před dálnicí.

# 02.08.2017, 21:18.
Chystáme se 1. září do Itálie, přijedeme do Firenze a potřebujeme se dostat do Massa. Můžete mi říct, na kolik nás vyjde cesta vlakem pro tři lidi tam a zpět? Děkuji. S.

Jízdenka z Firenze S.M. Novella do Massa Centro vlakem Trenitalia stojí v regionálním vlaku € 11,60. Celkem tedy zaplatíte za cestu tam a zpět za tři osoby € 69,60.

# 01.08.2017, 22:19.
Děkuji za Vaše rady a poznatky. Myslím, že vše podstatné už vím. Jen zbývá Vaše doporučení ohledně očekávaných dopravních komplikací. Jaké je vaše časové doporučení pro cestu z Českých Budějovic do Caorle? Vše po dálnici. Pojedeme v termínu 5.8.2017 - příjezd do Caorle a 12.8.2017 - odjezd z Caorle. Kdy máme vyjet z Českých Budějovic a kdy z Caorle? Děkuji. Martin.

Oba termíny jsou sobotní, tedy hodně špatné. V obou případech doporučujeme vyjet co nejdříve ráno, spíše ještě v noci. Nejkritičtější úsek bude na italské A4 u severoitalských letovisek, kde se budou tvořit dopravní zácpy. A to v obou směrech.

# 01.08.2017, 16:48.
Chtěla bych poprosit o pomoc s dopravou z letiště Fiumicino do Říma. Dne 16. září přilétáme na letiště Fiumicino a potřebovali bychom se dostat do Říma. Poté od 18.9. máme rezervovaný pobyt v Martinsicuro. Prosím o radu, popřípadě o nějaký link jízdních řádů nebo čísla autobusů, které tam jezdí. Vím, že jezdí dobré spoje během sezóny, ale po sezóně bohužel netuším, jak spoje navazují. Děkuji Vám velice za odpověď. S pozdravem Veronika.

Nepíšete, kde přesně v Římě bydlíte, doprava je do různých částí města různá. Na Termini se dostanete autobusem za € 5,00. Z Termini potom metrem, autobusem nebo tramvají k Vašemu ubytování. Do Martinsicuro se dostanete autobusem Start. V září už přímé spoje nejedou. Z Tiburtina jede první autobus každý den ve 13:50, ve V.S. Antonio je v 17:15. Odtud jede hned navazující spoj do Tortoreto, v Martinsicuro je v 17:35. Druhý autobus jede v 17:00 a v 18:00 (dálniční varianta jen s jednou zastávkou), v San Giovanni jsou oba ve 20:50. Odtud jede hned navazující spoj do Tortoreto, v Martinsicuro je ve 20:55. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 01.08.2017, 12:04.
Vážený pane Řehůřku, je skvělé, jak radíte lidem ohledně cesty do zahraničí. Velice si cením Vašich užitečných rad. I já se cítím malinko klidnější po přečtení Vašich stránek. Nicméně, mohl bych se zeptat na pár doplňujících informací? Hodláme jet z Prahy na České Budějovice se zastávkou na Lipně, odtud směr hraniční přechod Studánky přes Rakousko, kde bych se na A10 rád vyhnul placeným tunelům. Chápu správně, že je tam tedy jeden? A to Tauernský, kde odbočím na Rennweg / Katschberg. Zpět se na A10 napojím kde? To mě dovede až na italské hranice, kde najedu na silnici SS13. Mohl byste prosím upřesnit, kde najedu? Nechi platit poplatky za dálnice v Itálii, rádi se tzv. kocháme hezkým pohledem na krajinu. Prosím, poraďte, jak se dále po silnici SS13 dostat do oblasti Veneto u města Cavallino? Velice Vám děkuji za odpověď, cenné rady a zkušenosti. Hezký den. Jan.

Jsou tam dva tunely, ale mýtnice je jedna mezi nimi. Pokud projedete oba tunely, zaplatíte € 11,50. Pokud je chcete objet, musíte sjet na Altermarkt a přes Radstadt, Untertauren, Obertauern, Mauterndorf, St. Michael im Lungau a Katschberg. Na dálnici se napojíte na Rennweg. Je to horská silnice, především přes sedlo Katschberg. Sjet z italské dálnice můžete až na Tarvisio. Mýtnice je až za tímto sjezdem. Po silnici SS13 můžete jet až do Udine, to objedete po tangenciále vedoucí po obou stranách dálnice. Po SR56 a SR352 se dostanete přes Palmanova a Cervignano k silnici SS14, která Vás dovede před San Dona di Piave. Po SS14var, SR43 a SP42 dojedete do Cavallino-Treporti.

# 31.07.2017, 21:55.
V polovině srpna jedeme autem do Florencie, vyjíždíme v neděli přibližně v 7:30 hodin z Prahy. Prosím o radu, jakou zvolit trasu, její přibližný čas a na jaké poplatky se máme připravit? Ve Florencii budeme do středy, potom přejíždíme do Pisa, tam zůstaneme do pátku, kdy se budeme vracet do České republiky. Ještě bych se ráda zeptala na tip na koupání v moři, kam bychom zajeli z Pisa. Moc děkuji. Iveta.

V neděli ráno je Vaše optimální trasa následující: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Florencie. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 32,60. To samé při cestě zpět. Doba jízdy je přibližně 11 hodin bez přestávek. Z Florencie do Pisa můžete využít bezplatnou čtyřproudovku SGC Firenze - Pisa - Livorno. Pěkné pláže jsou v okolí Viareggio.

# 31.07.2017, 21:39.
Chtěl bych se zeptat na nejlepší cestu Praha - Caorle. Vím o třech a nejraději bych jel tou směr Villach atd. Přes Mnichov je to dál, ale prý rychlejší. Tak nevím, co byste mi poradil? Samozřejmě mě také zajímá nejlevnější varianta co se poplatků týče. Předem Vám velice děkuji. Stanislav.

Viz naše odpověď ze dne 08.04.2017, 09:08. Rychlost přes Mnichov je otázkou, často na jeho obchvatu vznikají dopravní zácpy.

# 31.07.2017, 08:38.
Měl bych otázku na moře a pláže v letovisku Grado. Na internetových stránkách je tato lokalita chválena pro čistotu moře a pláží, podle italských médií získaly pláže již po 29. modrou vlajku. To je ovšem v rozporu s některými referencemi českých turistů, kteří tuto lokalitu na koupání nedoporučují kvůli bahnu a trávě. Můžete k tomu napsat svůj názor? Děkuji. Jindřich.

Modrou vlajku získá pláž po splnění přísných kritérií. Týkají se nejen čistoty vody, ale i dalších parametrů a služeb. Pláž musí recyklovat odpady, musí mít bezbariérový přístup, toalety, kabinky, informační centrum, zdravotnické zabezpečení aj. Hlavní pláž v Grado tato kritéria splňuje. Patří k těm nejkrásnějším na Jadranu. Je zde navážen písek, takže se tady s bahnem nesetkáte. Nicméně černé bahno je to, za čím lidé do Grado jezdí. Najdete ho u neplacených pláží na okraji střediska. Toto bahno obsahuje příměsy síry a jódu a má léčebné vlastnosti. Proto má Grado parametry lázeňského střediska.

# 30.07.2017, 01:49.
Vyrážím z Prahy okolo 20:00 do San Gimignano, kde bych chtěl být druhý den odpoledne. Jakou trasu byste mi doporučil, abych příliš neplatil na poplatcích, ale zase zbytečně neztrácel čas? Zvažuji využít placenou dálnici Bologna - Firenze, ale zbylým placeným úsekům v Itálii bych se asi rád vyhnul. Děkuji za odpověď. Jiří.

Jeďte tedy k Brenneru. Potřebujete desetidenní rakouskou dálniční známku v ceně € 8,90 a za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00. Pokud se chcete vyhnout i tomuto, jeďte z Mnichova na Ga-Pa, odtud na Mittenwald, Zirl a Innsbruck. Po Brenner po silnici č. 182. Od Brenneru potom pokračujte po SS12 až do Modena a odtud po SS9 do Bologna, kde se napojte na dálnici. Mýtné je € 8,80. Z Florencie potom jeďte od sjezdu Impruneta po bezplatné čtyřproudovce. Cesta mimo dálnici je samozřejmě s časovou ztrátou.

# 29.07.2017, 09:11.
Kolik zaplatíme za cestu z Prahy do Itálie - Albinia? Děkuji. Petr.

V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 33,30. To samé při cestě zpět. Čtyřproudovka mezi Firenze Impruneta - Siena - Grosseto se neplatí.

# 28.07.2017, 19:28.
Narazila jsem na Vaši stránku a chtěla bych Vás poprosit o radu. Začátkem srpna se s přítelem chystáme na cestu do Itálie a v termínu od 12. do 14.8.2017 již nemůžeme sehnat žádné adekvátní ubytování. Chtěli jsme se ubytovat nejlépe v Lido di Jesolo, neboť se potom chystáme pokračovat do Benátek. Auto nemáme k dispozici, takže se budeme pohybovat autobusem a vodní dopravou. Chtěla bych se Vás tedy zeptat, zda máme riskovat a doufat, že si najdeme nějaké ubytování na místě a nebo je to podle vašich zkušeností bez šance. Popřípadě zda máme uvažovat o nějakém vzdálenějším městě - Caorle, Lignano, ... Děkuji za odpověď. S pozdravem R.

Váš termín spadá do té nejvyšší sezóny. Ceny jsou nejvyšší a ubytovací kapacity téměř všechny vyprodané. To, co je volné, tak za hodně vysoké ceny. Platí to stejně jak pro Lido di Jesolo, Caorle i Lignano. Navíc v tomto období většina ubytovatelů vyžaduje ubytování od soboty do soboty. Doporučujeme provést rezervaci přes Booking, kde máte alespoň možnost nějakého srovnání a možnost výběru v klidu. Navíc jsou tam kapacity s možností Vašeho termínu. To co je ještě teď volné, nemusí být v den příjezdu.

# 28.07.2017, 16:29.
Poprvé se chystáme na sever Itálie autem. Prosím pěkně, co nás cestou čeká za platby za mýtné? Vyjíždět budeme z Děčína a máme v plánu kemp Pradelle Torri u Caorle. Místo rezervované nemáme, tak pevně věřím, že v té nejlevnější kategorii ostrůvek Pinetta bude pro nás volný. Píší neohraničené místo bez možnosti rezervace ... Pokud bude obsazeno, manžel mě přetrhne. Děkuji za odpověď. Gábina.

V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii po San Stino di Livenza € 13,40. To samé při cestě zpět. Pokud jedete v době nejvyšší sezóny, tj. během prvních tří týdnů v srpnu, počítejte s tím, že všude bude hodně plno a obsazeno. Doporučujeme si připravit i záložní variantu. Pokud pojedete v sobotu ráno, počítejte s tím, že se budou tvořit na dálnici A4 u severoitalských letovisek výrazné kolony.

# 27.07.2017, 01:25.
Popřípadě bych mohla výsednou i v Bratislavě a odtud to mám domů do Břeclavi kousek. Je to správně? Vivien.

Ano, v Bratislavě je také zastávka. Ještě pro upřesnění: páteční spoj jezdí jen určité dny v první polovině roku (2x měsíčně od ledna do května), sobotní spoj jezdí každou sobotu od 10.6.2017 do 23.9.2017. Doporučujeme online rezervaci přes Turancar.

# 27.07.2017, 00:16.
Pane Řehůřku, chceme vyjet do Itálie s gumovým motorovým člunem. Nepotřebujeme jet autem nikam daleko, stačí když někde nahoře Itálie budeme moci nechat auto s vlekem a spustit člun. Můžete prosím poradit, kam jet, jaké jsou poplatky za člun, kde se nahlásit a jak to funguje v Itálii? Děkuji moc. L.

Některé kempy mají přímo možnost kotvení člunu. Např. Camping Capalonga v Bibione. Ceny se pohybují od € 5,00 do € 14,00 za den v závislosti na velikosti a sezóně. Pokud budete bydlet jinde, můžete člun nechat v Porto Baseleghe také, ale určitě za vyšší cenu. Podobné je to i v jiných letoviscích. U člunu s motorem musíte mít v Itálii s největší pravděpodobností sjednané pojištění odpovědnosti za škody způsobené třetím osobám.

# 26.07.2017, 22:21.
Pane Řehůřku, chtěl bych Vám moc poděkovat za informace, které jste naší rodině poskytl. Je to naše poprvé a chci předejít nějakým komplikacím během jízdy. Ještě mě napadla jedna otázka, zda to mýtné je možné na místě platit platební kartou nebo je lepší mít připravené peníze €. Ještě jednou děkuji za ochotu a Váš čas. Hezký večer. Zdeněk.

Mýtné lze zaplatit v hotovosti i kartou. Při výjezdu z dálnice volte bránu označenou symbolem peněz a ruky. Jedná se o bránu s obsluhou. Může se ale stát, že nebude otevřena žádná z bran s obsluhou a budete muset vjet do brány s automatem, označené jen symbolem peněz. Tady by mělo jít zaplatit také platební kartou, nám se to ale kdysi nepodařilo. Proto doporučujeme mít s sebou i odpovídající hotovost. Automaty vrací, tzn. není nutné mít částku přesně. Platba v automatu je popsaná v článku Potřetí na Gargano. V případě potíží je u každé brány tlačítko pro přivolání obsluhy.

# 26.07.2017, 07:21.
Vážený pane, prosím o radu. Jakou nejlepší, bezpečnou i levnou trasu zvolit autem z Karlových Varů do Verony? Děkuji. Martin.

Vaše optimální trasa je následující: Karlovy Vary - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 16,40. To samé při cestě zpět. Pokud se chcete zcela nebo částečně vyhnout poplatkům, pokračujte z Mnichova na Garmisch-Partenkirchen, odtud na Mittenwald, Zirl a po silnici č. 171 do Innsbrucku. Tady pokračujte po č. 174 a následně po č. 182 směrem k Brenneru. Na Innsbruck - Süd se můžete rozhodnout napojit na Brennerskou dálnici - odtud dálniční známku nepotřebujete, ale zaplatíte mýtné ve výši € 9,00 - a nebo pokračovat dál po č. 182 k Brenneru. Za Brennerem můžete z dálnice sjet resp. na dálnici najet. Pokud pojedete mimo dálnici, vede s ní souběžně SS12 až do Verony. Cesta mimo dálnici přináší samozřejmě určité časové zdržení. Nicméně trasa je natolik variabilní, že kdykoliv se můžete rozhodnout na dálnici najet resp. z ní sjet.

# 26.07.2017, 02:01.
28.7.2017 vyrážím autem ze Zlína do La Spezia. Prosím o trasu v České republice mimo dálnici, Rakousko po dálnici s natankováním před italskou hranicí, nejlépe mimo dálnici, a potom pokračovat nejdelší trasou co jde mimo placený úsek dálnice, ale bez nějakého velkého zdržení k mýtné bráně + cenu placených úseků. Děkuji. Petr.

Delší cesta mimo dálnici je vždy s velkým časovým zdržením. Vaše optimální trasa je následující: Zlín - Uherské Hradiště - Hodonín - Břeclav - Poštorná - Reintal - Grosskrut - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Parma - La Spezia. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 50,10. To samé při cestě zpět. Tip na tankování najdete v článku Rakousko - italská hranice nabízí slevu, vyzvedněte si ji. Za hranicemi vždy sjíždíme z dálnice u Tarvisio (nebo už pokračujeme po tankování z Arnoldsteinu mimo dálnici) a pokračujeme po SS13 do Gemona. Úspora na mýtném v jednom směru je € 6,00 a v tomto případě téměř žádné časové zdržení. Pokud ale chcete pokračovat mimo dálnici dál, můžete jet po SS13 až do Udine a tady se napojit na tangenciálu vedoucí podél dálnice až za Udine, následně po SR56 a SR352 do Palmanova a Cervignano, odkud už vede SS14 až do Mestre. V tomto případě je úspora na mýtném v jednom směru € 17,70. Z Mestre už doporučujeme jet po dálnici. Pokud i v tomto případě chcete jet mimo dálnici, potom je výhodnější nekopírovat dálniční trasu a pokračovat po SS309 do Ravenna a odtud po SS67 přes Forli do Florencie a za Florencií se připojit na bezplatnou čtyřproudovku SGC Firenze - Pisa - Livorno. Z Pisa potom po SS1 do La Spezia. Kompetní trasa od Tarvisio mimo dálnici je o 120 km a 7 hodin delší! Otázkou je, zda v obou směrech celkové zdržení 14 hodin za těch € 100,00 na úspoře na mýtném stojí.

# 25.07.2017, 22:15.
Ráda bych se zeptala, zda nevíte spoj autobusem, který se vrací z Gargana přes Termoli do Česka. Několik let nazpět jsme tak cestovala, nabral mě v Termoli na benzince u Autogrilu. Nebo i další spoj, který jede do Česka. Žiji v Termoli a vracím se na Moravu. Pokud mi můžete poradit, budu Vám vděčná. Děkuji. Vivien.

O tomto spoji nevíme. Nicméně z Temoli jezdí linka Vieste - Humenné slovenské společnosti Turancar. Z Termoli jede v pátek z Terminal Bus v 11:45 a v sobotu ve 22:40. Vystoupit můžete ve Vídni na Erdberg, odkud už je spojení např. do Brna s Flixbus. Z Termoli přes Českou republiku jezdí několik polských společností, ale žádná nemá v České republice zastávku.

# 25.07.2017, 14:56.
Pojedeme z Prahy do Itálie, konkrétně do Caorle s vozidlem na LPG. Nikdy jsme tuto cestu neabsolvovali a cestovní kancelář nám ještě nezaslala podrobný rozpis jízdy kudy jet. Jde mi o to, kolik přesně zaplatím za poplatky za tuto cestu v €. Co se týká ceny LPG / Benzin neřeším. Jak říkám, jedná se o cestu s vozem na LPG - zákazy, neprůjezdnost atd. Moc děkuji za odpověď. S přáním hezkého dne Zdeněk.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - sjezd San Stino di Livenza - Caorle. V Rakousku potřebujete desetidenní dálnčiní známku v ceně € 8,90, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 13,40. To samé při cestě zpět. Trasa je s LPG průjezdná.

# 24.07.2017, 16:00.
Dali jsme dohromady nějaké hlavní body, které bychom chtěli vidět. Chtěli bychom vidět tato místa a chtěli bychom vás poprosit, zda byste nám poradil tu nejvýhodnější a nejlevnější cestu mimo dálnice. Také, zda vás v okolí těchto míst nenapadají další zajímavosti, co by stály za vidění. Popřípadě kempy v okolí a místa, kde by se dalo nechat auto, když bychom šli do těch větších měst. Trasa: Brno - Cortina d' Ampezzo - Lago di Garda - San Marino - Neapol - Vesuv - Pompeje - Matera - Gargano - Řím - Florencie - Pisa - Brno. Děkujeme za jakékoliv rady. Jak je to v Itálii s bezpečnostními povinnostmi v autech - vesty a tak? Popřípadě nějaké záludnosti v rychlostních limitech, kde se vyplatí tankovat a tak podobně. Filip.

Trasa s ohledem na minimalizaci poplatků je následující. V Rakousku nemá smysl se vyhýbat dálnici. Potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90. Pokud pojedete na více jak 10 dnů kupte si druhou na cestu zpět. Je to levnější než jedna dvouměsíční. Prodejce dálniční známky označí začátkem jejich platnosti. Druhou si nechte označit tak, aby platnosti na sebe plynule navazovaly nebo aby druhá končila den nebo dva po návratu. Je to rezerva z důvodu nějakých nepředvídaných okolností, tj. abyste se mohli vrátit dříve nebo později. Dálniční známku lze zakoupit v Brně na čerpacích stanicích - např. Shell na Heršpické, nebo i před hranicemi, popř. na ÖMV v Rakousku za křižovatkou Grosskrut / Mistelbach na silnici č. 7 ještě před dálnicí A5. Vylepená může být pouze jedna dálniční známka. Při cestě zpět je tedy vyměňte. Z Brna doporučujeme jet po dálnici D2 do Břeclavi a do Rakouska vjet za Poštornou. Trasa Poštorná - Reintal - Grosskrut - B7 u Mistelbachu je s minimálním provozem. Na silnici B7 od Mikulova jsou ve městě semafory, které ve špičce způsobují kolony. Těm se ale pravděpodobně nevyhnete i po napojení na B7 před dálnicí A5. Probíhá výstavba dalšího úseku této dálnice a především kamióny v členitém terénu způsobují kolony. Není to však nic zásadního. Stejně tak vznikají kolony ve Vídni až po most přes Dunaj. Tam se to ale vždy rychle rozjelo. Další trasa po A2 přes Graz do Villachu by měla být bez problému. Z Villachu pokračujte po A10 do Spittal an der Drau, kde sjeďte na silnici B100 vedoucí údolím podél řeky Dráva k italské hranici. Nemá smysl jet od Vídně po S6 na Leoben a Tamweg, jak ukazují navigace. V Judenburgu končí rychlostní silnice a cesta vede potom dědinkami a v závěru přes placený tunel nebo přes sedlo Katschberg. Silnice B100 přechází v Itálii na SS49. V Dobbiaco Toblach odbočte na SS51, která Vás dovede pohodlnou cestou do Cortina d' Ampezzo. Odtud se k Lago di Garda dostanete dvěma způsoby. Buďto můžete jet zpět do Dobbiaco Toblach a pokračovat po SS49 přes Bruneck do Brixenu (Bressanone) a odtud souběžně s dálnicí po SS12 přes Bolzano a Trento do Rovereto, odkud vede SS240 k jezeru do Riva del Garda. Tady, z Nago-torbole, jsou nejkrásnější vyhlídky na jezero. Z Cortina d' Ampezzo vede také několik horských hodně zážitkových tras napříč masivem. Např. po SR48 přes Passo Falzarego (směr Arabba) nebo SP638 přes Passo di Giau (směr Moena). Pokud se rozhodnete pro tyto varianty, nemá smysl tudy jet přes noc nebo za špatného počasí. Od Lago di Garda směrem k San Marino se nejlépe dostanete po bezplatné čtyřproudovce SS434 Verona - Rovigo. Asi nejlepší cesta vede z Peschiera del Garda po SR11 směrem na Veronu. Jakmile podjedete dálnici A22 napojte se na SS12, která vede souběžně s touto dálnicí. Za Verona Nord je třeba se napojit na SR62, která Vás dovede k Tangenziale Sud, která vede podél dálnice A4. U sjezdu č. 3 jsou už směrovky na SS434 směr Legnano a Rovigo. SS434 Vás dovede až za Rovigo, kde se napojte na SS16. Po té jeďte přes Ferrara a Ravenna až do Rimini, kde je odbočka na SS72 do San Marino. Ze San Marino do Neapole je nejlepší jet zpět do Rimini a odtud po SS9 do Cesena, za kterou se napojte na SS3bis vedoucí přes hory napříč Itálií. Je to čtyřproudovka, kterou využívají hodně kamióny z důvodu úspory na mýtném. Doporučujeme mít natankované do plné nádrže. Čerpací stanice na této čtyřproudovce nemají otevřeno nonstop a často dodržují odpolední siestu. Přes Perugia Vás silnice dovede až do Orte, kde se doporučujeme už napojit na dálnici A1. Mýtné do Neapole Vás vyjde na € 19,50. Pokud přesto chcete jet i tento úsek mimo dálnici, máme projetou trasu po SS3 (od konce SS3bis mezi Terni a Narni) až do Říma. Po bezplatném římském dálničním obchvatu se dostanete ze severu na jih a po SR148 pokračujte po čtyřproudovce do Latina a následně po SS7 do Formia a po SS7qrt do Neapole. Z Neapole do Ercolano po SS18 a odtud k Vesuvu. Odtud zpět k SS18 a po ní do Pompejí. Z Pompejí pokračujte po SS18 až do Salerno. Odtud je dálnice směrem na jih nezpoplatněná. Za Eboli z ní odbočuje RA5 do Potenza, na kterou navazuje čtyřproudovka SS407. Po té jeďte až ke sjezdu Matera. Tam Vás dovede SS7rac a SS7. Z Matera na Gargano se dostanete přes Almatura po SS99 a SS96 do Bari a odtud po bezplatné čtyřproudovce SS16 až do Barletta, kde sjeďte na SP141 a po té podél pobřeží až do Manfredonia. Z Gargana jeďte opět k SS16, po které pokračujte až do Pescara. Tento úsek bude hodně náročný, od Termoli je to samé letovisko, tvoří se tady často dopravní zácpy na semaforech apod. Z Pescara pokračujte po SR5 do Říma. Pokud pojedete po dálnici, vyjde Vás to na € 21,30. Z Říma vede bezplatná SS1 až do Grosseto, odkud pokračujte po SS223 do Siena a odtud po bezplatné čtyřproudovce až do Florencie. Z Florencie do Pisa vede také bezplatná čtyřproudovka - SGC Firenze Pisa Livorno. Z Pisa můžete jet po SS12 přes Lucca, Modena, Verona až k Brennerskému průsmyku. Odtud po B182 do Innsbrucku a odtud už po dálnici přes Salzburg k Vídni a do Brna. Je to ale hodně náročná cesta. Doporučujeme si občas připlatit a využít zpoplatněné dálnice. Míst, která lze navštívit je hodně. Otázkou je, zda pro ně v tak náročném itineráři bude prostor. Zmíníme alespoň některá na jihu za Matera. Jedním z nich je městečko Alberobello, které tvoří z velké části raritní domečky zvané trulli. Nedaleko můžete navštívit Safari Park ve Fasano a při cestě do Manfredonie za městečkem Zapponeta aquapark Ippocampo. Výlety na poloostrově Gargano jsou zmapované v reportážích Gargano 2008, Gargano 2007 a Gargano 2003. Hodně toho najdete v našich otázkách a odpovědích týkajících se Říma, Florencie a obecně Itálie. Kempy po cestě najdete na portále Camping. Doporučujeme si vytipovat vždy minimálně tři kempy v lokalitě. Parkování je většinou ve velkých městech zpoplatněné. Dobrý portál je My Parking. V Římě jsou P+R parkoviště, najdete je na ATAC - Sosta / Parcheggi / di Scambio. Jsou v dostupnosti metra. Doporučujeme si však připlatit a zaparkovat u Termini na ES Park Giolitti. Povinná výbava je stejná jako u nás, nicméně doporučujeme pro každého cestujícího reflexní vestu. Zakázáno je vozit pohonné hmoty v kanystru - to ale nemá ani smysl. Tankovat doporučujeme mimo dálnice. Samozřejmě plnou nádrž ještě v Rakousku. Stejně tak při cestě zpět dojet do Rakouska s téměř prázdnou nádrží a tam dotankovat. Ceny pohonných hmot v jednotlivých lokalitách najdete na Prezzi Benzina. Rychlostní limity jsou 130 km/h na dálnici (někde i 150 km/h - je tam dopravní značení), 110 km/h na rychlostní silnici, 90 km/h mimo obec a 50 km/h v obci. Tedy nic nového. Snížené jsou ale také limity v případě srážek - dálnice 110 km/h, jinak 90 km/h. Za mlhy při viditelnosti menší než 100 m je maximální rychlost 50 km/h a to i na dálnici. Řidič, který má licenci méně než 3 roky může na dálnici jet maximálně 100 km/h a mimo dálnici 90 km/h. Jinak jsou rychlostní limity upravovány samozřejmě i dopravním značením.

# 23.07.2017, 17:13.
Prosím Vás o radu. Pojedeme s dcerou na poznávací zájezd do Itálie s CK Monatour. V pokynech na cestu je mimo jiné uvedeno, že na palubě autobusu budeme platit v hotovosti poplatky za vjezdy do navštěvovaných měst € 12,00 za osobu - Řím, Florencie, Neapol. Pompeje, Vesuv, Capri, Ischia jsou další místa, která máme navštívit. Nevíme, zda jsou poplatky i tam? Nemáme s tím zkušenost, do Itálie jedeme poprvé. Prosím, můžete nám říci něco bližšího k těmto poplatkům? Děkuji. S pozdravem Stanislava.

Nevíme o tom, že by byl vybírán od návštěvníků italských měst nějaký poplatek za vstup. Jako téměř všude se platí tzv. pobytová taxa, kterou vybírají ubytovací zařízení. Za samotný vstup však ne. Pravděpodobně se jedná o rozpočítanou částku za vjezd turistického autobusu do ZTL zóny, které má mnoho historických italských měst. Tato částka se platí za autobus a její výše závisí od jeho emisní normy. Spíše než na nás byste se měla obrátit na svoji cestovní kancelář, která má toto uvedeno v pokynech.

# 22.07.2017, 17:28.
Pane Řehůřku, chtěla bych se zeptat na nějaký tip pronájmu auta v Benátkách. Dcera letí s vnukem do Benátek a odtud se musí dostat do Bibione. Nejlevnější asi bude pronájem auta? Prosím vás o váš názor. Děkuji za vaše krásné cestovní příběhy. Hodně štěstí na nových cestách. Beata.

Pokud se jedná jen o cestu do Bibione a po pobytu zpět opět zpět na letiště, potom asi vyjde levněji taxi. Z letiště Marco Polo Vás vyjde na € 120,00, z letiště Treviso na € 130,00. To samé zpět. Existuje samozřejmě i veřejná doprava. Z letiště ji provozuje společnost ATVO. Z letiště Marco Polo jezdí přímý autobus, z letiště Treviso s přestupem v San Dona. Z letiště Marco Polo Vás jízdenka vyjde na € 9,60, zpáteční na € 18,20. Z letiště Treviso Vás jízdenka vyjde na € 15,70, zpáteční na € 29,20. Pokud však potřebujete automobil i na pobyt, doporučujeme si ho zapůjčit přímo na letišti přes Rental Cars.