ITÁLIE 2017 / 7

Itálie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Itálie 2017 / 7

Pokud je Itálie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2017. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě do Itálie autem, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o pronájmu automobilu, o cestování vlaky a autobusy, o tipech na výlety, o přímořských letoviscích, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Itálii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete sedmou část, ta první je na stránce Itálie 2017.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 04.04.2017, 10:15.
Jste skvělí, že takto pomáháte lidem. Měla bych na Vás také prosbu. Zkoušela jsem hledat spoj v neděli 11.6. z Termini do Piombina, kde máme zajištěný nocleh. Protože v Římě budeme jen od pátku večer, rádi bychom jeli co nejpozděj odpoledne, ale s tím, že do Piombina se dostaneme v rozumnou dobu na ubytování přes Airbnb. Našla jsem jen spoj kolem 14. hodiny, později ne. Levnější bude asi autobus a zařídit si jízdenky online dopředu. Mohli byste mi poradit? Děkuji moc. Lenka.

Bohužel víme o stejném spojení vlakem Trenitalia. Ve 14:12 z Termini do Campiglia Maritima, kam přijíždí v 17:03. Z Campiglia Maritima do Piombino jede potom vlak 17:36 a na místě je v 17:52. Jízdenka stojí € 18,65. Těch vlaků do Campiglia Maritima jezdí hodně. Poslední ve 20:12 a na místě je ve 23:03. Bohužel autobusové spojení, které provozuje Tiemme nenavazuje. Jedině se pokusit zajistit z Campiglia Maritima taxi. Má stanoviště na Via della Stazione, tel. 331 3104433.

# 02.04.2017, 12:54.
Chystáme se se sestrou na týden do severní Itálie - konkrétně přiletíme na letiště Miláno - Bergamo. Rády bychom viděly jak Milán, tak Bergamo, ale i okolí. Cestovaly bychom rády autem, proto první otázka: jsou v Itálii nějaké levnější a spolehlivé autopůjčovny? Jak je to s řidiči - smí řídit jen ten, na koho je auto zapůjčeno? Jak by to bylo v Milánu s parkováním? Přemýšlela jsem, že bychom využily nějaký autobus k dopravě z letiště do Milána, zde bychom se dopravovaly dva dny pěšky a poté zapůjčily auto k výjezdu do okolí - Bergamo, Verona, hory, případně Benátky - podle času. Ještě bych se ráda zeptala na nějaký tip ohledně výletu na sever do Alp, rády se kocháme rozhledy do krajiny a kolikrát nám ani nevadí větší převýšení. Děkuji za odpověď a tento web se skvělými radami! Andrea.

Doporučujeme si automobil zapůjčit přes Rental Cars. Je ze stejné skupiny firem jako Booking a funguje na podobném principu. Během rezervace máte k dispozici veškeré informace a podmínky, často jsou k dispozici zvýhodněné balíčky, kdy je např. nulový depozit pro případ havárie nebo odcizení, druhý řidič, plná nádrž apod. Stránky i telefonická podpora jsou v češtině a jednoduše můžete spravovat nebo rušit rezervaci. K otázce řidiče je to tak, že může řídit ten, na kterého si auto půjčujete, další řidič je za příplatek nebo je v ceně. K parkování v Miláně doporučujeme systém parkovišť P+R - viz Car Parking. Náš tip pro Alpy je oblast v okolí jezera Como. Za návštěvu stojí město Bellagio s jezerní promenádou nebo Varenna. Pokud Vám nedělá problém vysokohorská túra s převýšením, potom doporučujeme výstup na Monte Legnone, vysoké 2609 m. Výstup začíná od parkoviště u Rifugio Roccoli Lorla ve výšce 1463 m, převýšení je tedy 1146 m. Horní část trasy je zajištěná. Nemusíte jít samozřejmě až nahoru.

# 28.03.2017, 22:19.
Ve druhé polovině července se s přítelem chystáme jet autem do Toskánska, cestovat z místa na místo a přespávat v autě. Mohu se prosím zeptat, zda nevíte, zda je v tuto dobu nutná rezervace místa v kempu? A zda to vůbec je možné na jednu nebo dvě noci? Nebo zda je možné vyrazit na blind. Děkuji za odpověď. S pozdravem Markéta.

toto není nutné a asi ani možné. Při rezervaci většinou chtějí v sezóně minimální pobyt na dva až tři dny nebo i pobyt od soboty do soboty. Pokud přijedete na místo, ubytují Vás na jednu noc podle aktuální obsazenosti, což v případě potřeby jednoho volného místa je úspěšnost hodně pravděpodobná. Kempy najdete na Camping. Vždy si v daném místě připravte několik variant.

# 28.03.2017, 21:01.
Chystáme se do San Benedettto del Tronto z Jičína. Prosím, jaká bude nejlepší trasa a jaké jsou poplatky na dálnicích? Děkuji. Petra.

Vaše optimální trasa je následující: Jičín - Praha - Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - San Benedetto del Tronto. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 46,80. To samé při cestě zpět. Pokud pojedete v kritických prázdninových termínech, tj. na přelomu června a července a především na přelomu července a srpna, potom doporučujeme trasu o necelých 50 km delší: Jičín - Kolín - Havlíčkův Brod - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna a dále jako v předchozí variantě. V Rakousku potřebujete jen dálniční známku a na mýtném v Itálii zaplatíte € 49,90. To samé při cestě zpět. Ušetřit je možné cestou mimo dálnici v úseku Tarvisio - Gemona a v úseku Mestre - Ravenna - Rimini Nord. Ušetříte v jednom směru € 24,20, celkem tedy € 48,40. Tuto smysluplnou cestu mimo dálnici absolvujeme vždy, popsaná je např. v reportáži Gargano 2008, v článku Potřetí na Gargano.

# 26.03.2017, 22:52.
Prosím o radu, jakou zvolit trasu osobním autem z Ostravy do Mirabello Monferrato - Alessandria - v Itálii. Tuto část jsem zatím v odpovědích nenašel. S jakými máme počítat poplatky v Itálii? 10. denní známka v Rakousku je jasná, trasovač na mapách mi vyhodil cestu přes Slovinsko, manuálně jsem natáhl Villach. Je lepší jet okolo tohoto termínu v pracovním týdnu nebo o víkendu? Cesta zpět je téměř na otočku, návštěva rodiny, nové místo po přestěhování, takže tam nikdo z nás ještě nebyl. Jindra.

Přes Slovinsko určitě nejezděte. Ušetříte v Itálii na mýtném sice € 7,60, celkem tedy € 15,20, hned to ale vložíte do slovinské týdenní dálniční známky v ceně € 15,00. Cesta přes Rakousko je lepší. Nejrychlejší trasa je následující: Ostrava - Olomouc - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Verona - Brescia - Cremona - Piacenza - Tortona - Alessandria - Mirabello Monferrato. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90 a na mýtném v Itálii € 43,60. Celkem tedy € 96,10. Pokud chcete mít dobrý pocit z toho, že i poplatkově je to levnější trasa než přes Slovinsko, jeďte mimo dálnici v úseku Tarvisio - Gemona po SS13. Jezdíme tudy pokaždé, je to bezproblémová trasa a v jednom směru ušetříte € 6,00, celkem tedy € 12,00. Trasa přes Salzburg, Innsbruck a Brenner vyjde poplatkově přibližně nastejno, přesně € 93,10. Nejlevnější trasa vede přes Švýcarsko: Ostrava - Olomouc - Brno - Praha - Rozvadov - Norimberk - Ulm - Bregenz - Chur - Lugano - Como - Milano - Novara - A4 - A26 - sjezd Casale Monferrato Sud - SP457 - SP31 - Mirabello Monferrato. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 37,32) a na mýtném v Itálii zaplatíte € 15,00, celkem tedy € 67,32. Trasa je přibližně o 100 km delší a i o něco málo časově. V tomto termínu je asi jedno kdy pojedete, jde spíše o časy. Úsek české dálnice bychom volili v noci nebo hodně brzy ráno, začínají rozsáhlé rekonstrukce a s tím související kolony.

# 23.03.2017, 13:49.
Jaká je ideální trasa z Kadaně - mezi Chomutovem a Karlovými Vary - do Faenzy a zpět z Benátek do Kadaně? Brenner je kratší o 100 km: Verona - Bologna - Faenza, ale předpokládám podstatně dražší na poplatky? Platí se více za dodávku než za klasický osobní automobil? Nebo máme jet tedy raději přes Villach, jak doporučujete předchozím? Na Cheb a přes Německo a Salzburg? České Budějovice mi vycházejí jako stokilometrová zajížďka. Předem moc děkuji za odpověď. Michaela.

Naše odpovědi jsou vždy platné k datu uvedenému u každé odpovědi, k termínu kterého se týkají a k dalším skutečnostem vztahujícím se k otázce. Je podstatný rozdíl, pokud jedete z Kadaně do Faenza nebo z Kadaně do Benátek. Vaše optimální trasa je následující: Kadaň - Karlovy Vary - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Trento - Verona - Modena - Bologna - Faenza. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 29,90. Z Faenza do Benátek potom doporučujeme trasu Faenza - Ravenna - Chioggia - Benátky. Poplatky se v tomto případě neplatí. Z Benátek do Kadaně potom trasu Benátky - Mestre - Udine - Tarvisio - Villach - Salzburg - Mnichov - Marktredwitz - Cheb - Karlovy Vary - Kadaň. V Itálii zaplatíte na mýtném € 18,20, pokud jedete na více jak 10 dní tak potřebujete další rakouskou desetidenní dálniční známku a za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50. Z Benátek je trasa přes Brenner sice na vzdálenost skoro stejná, poplatkově ale o € 9,10 dražší. Ceny jsou uvedeny za dodávku. Cena oproti osobnímu automobilu se liší v Itálii, jedná se však řádově o desítky centů. Ceny výrazně narůstají s počtem náprav soupravy.

# 21.03.2017, 13:44.
Chtěl bych prosím vědět, zda jede autobus z Florencie do Volterra - přibližně 60 km odkud, popřípadě kde najdu jízdní řád? Děkuji. S pozdravem Karel.

O přímém spoji nevíme. Nejjednodušší spojení je nejdříve vlakem Trenitalia ze S.M. Novella do Pontedera / Casciana Terme. Jízdenka stojí € 6,80. Z autobusové stanice před vlakovým nádražím potom pokračujte autobusem č. 500 společnosti CPT Pisa do Volterra. Jízdenka stojí € 3,85. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 20.03.2017, 17:09.
Moc děkuji. Do Milána jedeme 28.9. na 4 dny. Ještě, proč objet Mnichov? Lze jet i z Mnichova na Bregenz a vyhnout se Rakousku a Brenneru nebo je to nějaká nevýhoda? Děkuji. Hezký den. Miroslav.

Je to samozřejmě možné, z Mnichova po A96. Obchvat Mnichova bývá často pod náporem hustého provozu a dopravních zácp.

# 20.03.2017, 06:10.
Mám prosbu. V červnu jedeme autem na dovolenou do kempu v Lignano Sabbiadoro. Jsme ze Žatce v okrese Louny. Poraďte prosím, kudy nejlépe jet a jak se platí jednotlivé úseky cesty? Děkuji. Dana.

Vaše optimální trasa je následující: Žatec - Karlovy Vary - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - sjezd Latisana - Lignano Sabbiadoro. Pokud pojedete v termínu z 30.6. na 1.7. nebo z 28.7. na 29.7. tak doporučujeme trasu Žatec - Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg a dále jako v předchozí variantě. Ale i tak počítejte s hustým provozem na A10 za Salzburgem a ve všech prázdninových sobotních termínech u severoitalských letovisek. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 11,40. To samé při cestě zpět.

19.03.2017, 17:58.
Můžete mi poradit moji první cestu do Caorle autem? Brno - Caorle. Zajímají mě také veškeré poplatky na trase a stanice LPG. Jedeme od 1.7. a ptám se, kdy je nejlépe vyrazit na cestu? Mnohokrát děkuji. Jirka.

Vaše optimální trasa je následující: Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - sjezd San Stio di Livenza - Caorle. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 13,40. To samé při cestě zpět. LPG natankujete mezi Vídní a Grazem na A2 u Loipersdorfu. Je to na dálnici už dopředu dobře značeno. V Itálii potom na A23 na Ledra Ovest (km 36,9) a na A4 na Gonars Nord (km 481,4). V Itálii se nazývá GPL. Vzhledem k termínu doporučujeme vyjet ještě v noci nebo brzy ráno. Po najetí na A4 se u severoitalských letovisek v sobotu tvoří kolony.

# 19.03.2017, 11:18.
Vážení Řehůřkovi, chystáme se vyjet z Liberecka do Milána. Přeme se o trasu přes Rakousko - Dolní Dvořiště nebo přes Rozvadov - Německo a dál. Nemůžeme se dopočítat poplatků na trasách - dálniční známky, tunely, dálniční poplatky v Itálii. Pokud byste měli takto najeto nebo tip, co je lepší cenově, budeme rádi za informaci. Hezký den. Miroslav.

Volba optimální trasy je závislá na termínu, ve kterém pojedete a na další preferencích, které na trasu máte. Pokud je Vaší hlavní prioritou cena, potom z toho vychází už jen jeden směr a to Liberec - Praha - Rozvadov - Norimberk - Ulm - Bregenz - Chur - Como - Milano. Cesta kolem Ulm je z důvodu objezdu Mnichova. V Německu se dálnice neplatí, kousek rakouské dálnice objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 37,39) a na mýtném v Itálii zaplatíte € 3,90. To samé při cestě zpět. Celkem tedy € 45,19. Cesta přes Brenner, ať už přes Mnichov nebo Linz Vás vyjde na rakouskou desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, průjezd Brennerem v ceně € 9,00 a mýtné v Itálii € 27,30. To samé při cestě zpět. Celkem tedy € 81,50, při cestě na více jak 10 dnů na € 90,40. V kritických termínech z pátku na sobotu na přelomu června a července resp. července a srpna je v tomto případě lepší trasa přes Linz. Je samozřejmě možná i cesta bez poplatků mimo dálnice, ta je však hodně zdlouhavá a klikatá.

# 17.03.2017, 20:59.
Chtěla bych Vás požádat o radu. Chtěli bychom v létě vyrazit do Itálie a spojit koupání s prohlídkou Neapole, Pompeí, Vesuvu. Zaujal mě hotel Premiere v Marina di Varcaturo. Trochu mě ale zaráží, že na fotografiích na internetu jsou pláže většinou tmavé, s šedým pískem, někde pláže a moře chválí, někde píší, že moře je špinavé. Víte něco o této lokalitě? Doporučil byste nám pobyt zde nebo jinde? A ještě. Měl byste nějaké rady ohledně návštěvy Pompeí a Vesuvu? Cena, čas návštěvy, parkování, čeho se vyvarovat. Předem moc děkuji za odpověď. S pozdravem Martina.

Každá oblast má svoji barvu písku. Nesouvisí to však s čistotou moře. Např. na ostrově Stromboli je pláž černá, někde je písek zase úplně bílý, jinde nádherně žlutý. Pokud pojedete v sezóně, budou pláže udržované a čisté. Informace k návštěvě Pompejí najdete na Pompei, k návštěvě Vesuvu na Parco Nazionale del Vesuvio.

# 17.03.2017, 20:13.
Kde tankovat v Rakousku při cestě do Lignana? Z Brna po A23 nebo E59. Do Klagenfurtu zprava nebo zleva. A ušetřit na poplatcích v Itálii, že sjedu Carnia SS13 a najedu Udine - Nord zpět na A 23? Děkuji za odpověď. Martin. Jo, a tleskám tomu co děláte! Super. Martin.

Tip na tankování najdete v našem článku Rakousko - italská hranice nabízí slevu, vyzvedněte si ji. Je tam varianta pro denní tankování - do 22:00 i nonstop. Také je zde popsaný nájez na úsek mimo dálnici. Mýtnice v Itálii je až za sjezdem Tarvisio. Najet doporučujeme v Gemona. Úspora na mýtném je v současné době € 6,00 pro jeden směr.

# 15.03.2017, 01:56.
6.5.2017 letím s vnučkou do Milana a přistaneme na letišti Malpensa, kde budeme také ubytovaní na tři noci. Prosím o sdělení, jaká je možnost dopravy z letiště do centra Milána. Případně jaké jízdenky jsou k dispozici v Milánu, zda jen na jednotlivé jízdy nebo je možné zakoupit celodenní jízdenku na MHD ve městě? Předem za odpověď děkuje Josef.

Z letiště Malpensa se do centra Milána dostanete autobusem Terravision za € 8,00. Autobus odjíždí ze stanoviště u Terminálu 1 i Terminálu 2. Na zastávce je třeba být nejpozději 15 minut před odjezdem autobusu. Cesta trvá 50 minut a v Miláně zastavuje u centrálního vlakového nádraží. Zpáteční jízdenka stojí € 14,00, děti od 5. do 12. let platí € 5,00 / € 10,00, mladší děti cestují zdarma. Autobusy jezdí od 5:05 do 00:10 přibližně po 20. minutách. Veřejnou dopravu v Miláně provozuje ATM. Standardní jízdenka platná 90 minut stojí € 1,50. Bloček deseti těchto jízdenek stojí € 13,80. Jízdenka pro 4 jízdy BI4 (4x 90 minut) stojí € 6,00, celodenní jízdenka stojí € 4,50 a platí 24 hodin od validace. Dvoudenní jízdenka stojí € 8,25 a platí 48 hodin od validace. € 10,00 stojí jízdenka pro dvě jízdy denně (2x90 minut) během šesti dnů. Večerní jízdenka (platná od 20:00 do půlnoci) stojí € 3,00. Pro nadlimitní zavazadla je potřeba mít jízdenku pro zavazadlo (90 minut) v ceně € 1,50.

# 14.03.2017, 16:18.
V červnu se chystám na cestu do Itálie. Pojedu přes Rakousko a potřebuji mapu čerpacích stanic Q8 v Itálii po obou stranách dálnice. Cesta končí v San Benedetto del Tonto. Děkuji za odpověď, případně mapku. Aleš.

Pokud pojedete přes Brenner, tak na A22 je Q8 na Nogaretto Ovest (km 159,9), na A14 na La Pioppa Ovest (km 2,3). Pokud pojedete přes Tarvisio, na A13 na Adige Ovest (km 65,3). Společný úsek: na A14 na Rubicone Ovest (km 11,3) a Piceno Ovest (km 290,8). Při cestě zpět je Q8 na společném úseku na A14 na Coraro Est (km 239,0) a Montefeltro Est (km 133,6). Po Brenner na A1 na Seschia Est (km 156,1), na A22 na Plose Est (km 41,8). Po Tarvisio na A13 na S. Pelagio Est (km 98,2). Je možné, že už jsou na Q8 předělané i čerpací stanice Shell ve směru od Brenneru na A22 na Plose Ovest (km 41,8) a Povegliano Ovest (km 240,4). Ve směru na Tarvisio na A4 Calstorta Sud (km 425,5). Mapu čerpacích stanic Q8 v Itálii najdete na Q8 - Punti Vendita.

# 13.03.2017, 12:22.
Pán Rehúrek, chcela by som sa poradiť. Chcela by som letieť od polovice júla do konca júla 2017 do Talianska. Rozhodujem sa medzi dvoma lokalitami. Pescara a Vieste ... pred dvoma rokmi sme boli neďaleko Rodi Garganico v San Menaio, bolo to úžasné a krásne miesto, tak sa rozhodujem, či opäť navštíviť gargansky park a okolie. Láka nás ale aj posunúť sa trošku vyššie od Gargana. Tak či by ste nam vedeli odporučiť aj toto severnejšie letovisko? Našli sme ubytovanie na pláži, vyzerá to dobre, plno ľudí, života ... Vlani sme boli v Tropea, čo bolo tiež krásne, len tento rok by sme chceli opäť k Jadranu - ale talianskemu. Pohybujeme sa individuálne ... našli sme lety z Krakowa do Pescara alebo potom by sme leteli z Budapešti do Bari a odtiaľ na Gargano. Takže otázka je len, či Pescara už nie je veľmi turistická ako Lido di Jesolo a pod. Alebo ešte to má to čaro, čo letoviska okolo Gargana alebo na opačnej strane okolo Lamezia Terme - Capo Vaticano atď. Len sa teda chcem poradiť. Presuny po Taliansku už celkom zvládame. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. S pozdravom Vlasta.

Pescara je určitě rušnější než Vieste. Je to velké město, tzn. nabízí daleko více vyžití a služeb. Také počítejte s tím, že kromě turistů zaplaví o víkendech pláže místní obyvatelé. Pokud chcete poznat něco jiného, může to být určitě zajímavá volba. Nicméně pokud bychom vybírali my, volili bychom Vieste. Gargano má přeci jen svoje nezaměnitelné kouzlo.

# 13.03.2017, 12:16.
Letos se chystáme z Plzně do Caorle v termínu od 5. do 19.8.2017. Prosím o radu, kudy je nejlepší / nejlevnější / nejrychlejší jet. Pojedu se dvěma dětmi ve věku 3 a 4 roky a babičkou. Babička je trošku klaustrofobická, tak bych se ráda zeptala, zda je možná nějaká cesta bez tunelů, případně jen krátkých. Kvůli velkému provozu v daném termínu, v kolik hodin je tak nejlepší vyjet? Moc Vám předem děkuji za odpovědi. Hezký den. Eliška.

Nejlépe, nejlevněji a nejrychleji se neslučuje s cestou bez tunelů. Tato cesta bude možná nejlevnější, cena však bude vyvážena náročnou a pomalou cestou mimo dálnici, zvláště v horském úseku přes Katchberg. Vaše optimální trasa je následující: Plzeň - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - San Stino di Livenza - Caorle. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd tauernských tunelů zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 13,40. To samé při cestě zpět. To je ale trasa s dlouhými tunely. Bez nich musíte sjet z dálnice za Salzburgem, konkrétně na exitu 28 Golling. Odtud už musíte pokračovat po B159 před Bischofshofen. Tady musíte odbočit na B99 a pokračovat přes Huttau, Eben až do Radstadt. Odtud dále po B99 přes Untertauern a Obertauern do Mauterndorfu a St. Michael im Lungau. Odtud se musíte vyšplhat do sedla Katchberg a sjet dolů do Rennweg. Stále po B99 do Spitall an der Drau a odtud po B100 do Villachu. Za Villachem můžete najet na A2, ze které opět sjedete u Arnoldsteinu. Po B83 a následně SS13 dojedete do Gemona, kde už můžete najet na italskou dálnici A23. Na cestě ušetříte na poplatku za tauernské tunely ve výši € 11,50 a na mýtném v Itálii ve výši € 6,00. Je otázkou, zda na těch několik krátkých úseků rakouské dálnice kupovat dálniční známku. My bychom už v tomto případě sjeli v Německu na sjezdu Bad Reichenhall, po B20 a B21 pokračovali do Salzburgu a odtud po B150 a B159 dále. U italských hranic po B83 už od Villachu. Kdy vyjet těžko radit. Sice to není úplně nejhorší termín, ale začátkem srpna je hlavní sezóna. Vyjeďte co nejdříve to půjde, především také proto, že pojedete dlouho.

# 12.03.2017, 22:30.
Pane Řehůřku, 9.9.2017 se chystáme vyrazit i s dvouletou dcerkou na sever Itálie do Caorle. Pojedeme autem z Prahy a jelikož je to naše první cesta, moc ráda bych Vás požádala o radu, která trasa je nejrychlejší. Bojím se, aby to dcera vydržela, ale chceme jet na noc, aby větší část cesty prospala. Někteří kamarádi, kteří už mají zkušenost s cestou do Itálie, doporučují někde po cestě přespat, ale domnívám se, že v tomto období se už nemusíme bát velkých kolon a cesta by mohla být zvládnutelná bez zastávky na přespání. Mohl byste prosím zmínit i poplatky, které nás čekají? Předpokládám, že tankovat bychom měli ještě v Rakousku. A teď už poslední dotaz ohledně počasí. Máte prosím zkušenost s počasím v tomto termínu? Volila jsem tento termín, aby nebylo na dcerku velké horko, ale také doufám, že nám nebude zima? A pokud bude, už se těšíme na výlety. Benátky si nemůžeme nechat ujít. Moc děkuji za odpověď a velké díky za Vaše webové stránky! S přátelským pozdravem Bára.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - San Stino di Livenza - Caorle. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 13,40. To samé při cestě zpět. Tankovat samozřejmě doporučujeme ještě v Rakousku. Tip na nonstop čerpací stanici najdete v článku Rakousko - italská hranice nabízí slevu, vyzvedněte si ji. Dlouhodobé teplotní průměry se pohybují v Caorle od 9. do 16. září kolem 25. až 26. stupňů. Konkrétní stav může být samozřejmě odlišný - vyšší i nižší teploty. Sledujte před odjezdem předpovědi.

# 09.03.2017, 10:13.
Letos se chystáme na konci prázdnin autem na Ischii do Forio. Pojedeme z Brna, tak nejlépe asi přes Rakousko po dálnici a dále po dálnici na Řím a Neapol a trajektem na Ischii. Chci se zeptat na cenu mýtného v Itálii a kde se nalodit na trajekt? Je několik možností. Jak dlouho dopředu objednávat lístek na trajekt nebo stačí až na místě? Co když nedojedu ve stanovený čas? Děkuji za odpověď. Roman.

Optimální dálniční trasa je následující: Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Florencie - sjezd Capua - SS7 - Capua - SP333 - Castel Volturno - SS7qtr - Pozzuoli. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 68,20. To samé při cestě zpět. Celkem tedy € 154,20. Pokud jedete na méně než 10 dní, odečtěte z ceny jednu rakouskou desetidenní dálniční známku. Úspornější varianta je následující: jeďte do Mestre a odtud pokračujte po SS309 do Ravenna. Tady se napojte na bezplatnou čtyřproudovku SS3bis a pokračujte až do Orte, kde se opět napojte na dálnici. V úseku Tarvisio - Mestre zaplatíte na mýtném € 17,70 a v úseku Orte - Capua € 16,70. Celkem tedy v obou směrech € 86,60, o € 67,60 méně než v plně dálniční variantě. My ještě jezdíme mimo dálnici v úseku Tarvisio - Gemona. Je to minimální zdržení a úspora v obou směrech celkem dalších € 12,00. Kde se nalodit, závisí na Vašem přesném termínu a konfiguraci automobilu a osob. Podívejte se na stránku Trajekty - Ischia, kde si můžete přesnou cenu spočítat a porovnat v různých časech a z různých přístavů. Pokud máte jasno v termínu, potom trajekt doporučujeme objednat hned. Změny a zrušení jsou většinou trajektovými společnostmi zpoplatněny. Jízdenky je možné pojistiti proti zrušení cesty. U kalkulace každého trajektu je vždy uveden odkaz na podmínky konkrétní trajektové společnosti.

# 06.03.2017, 18:28.
Dokážete mi poradit ubytování, popřípadě cestovní kancelář? Plánujeme s rodinkou na přibližně týden dovolenou autem v Itálii, lokalita přibližně La Spezia. Chtěli bychom se podívat do města Pisa. Rovněž bych potřeboval v místě bydliště písečnou pláž. Mám dvě děti ve věku 5 a 7 let. Děkuji předem za tip. S pozdravem Martin.

Těžko poradit, když nám nesdělíte termín, preferovaný typ ubytování, atd. Místo ubytování v dané lokalitě doporučujeme Marina di Massa. Je tam dlouhá písečná pláž a dobré podmínky i pro děti. Je to dobré výchozí místo pro Cinque Terre i Pisa. Podívejte se na Invia, kde si můžete porovnat nabídky většiny cestovních kanceláří nebo i na Booking / Marina di Massa.

# 06.03.2017, 13:33.
Prosím o radu ohledně cesty, kudy jet a nepřeplácet zbytečně za dálniční poplatky. Slyšela jsem, že jsou poměrně vysoké a nafta drahá. Je to tak? Děkuji za každou radu. Jana.

Vaše optimální trasa je následující: Plzeň - Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Trento - Verona - Modena - Bologna - Florencie - sjezd Scandicci - Empoli - nájezd Collesalvetti - A12 - sjezd Cecina Nord - Cecina. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00, na mýtném v Itálii v úseku do Florencie € 32,70 a v úseku od Collesalvetti € 4,70. To samé při cestě zpět. Celkem tedy zaplatíte € 110,60. Pokud pojedete na deset dní a méně, odečtěte z ceny jednu desetidenní rakouskou dálniční známku. Úspory jsou samozřejmě v různých úsecích možné. Přináší to však s sebou časové zdržení a nižší komfort z důvodu jízdy mimo dálnici. V Německu to nemá význam, rakouskou dálnici můžete objet trasou Mnichov - Garmisch-Partenkirchen - Mittenwald - Zirl - Innsbruck - Innsbruck Sud. Pokud v tomto místě najedete na brennerskou dálnici, nemusíte už mít rakouskou dálniční známku. Mýtnému za brennerskou dálnici se vyhnete pokračováním po B182 až do Itálie. Tam na ni navazuje SS12. Po té můžete pokračovat až do Pisa. Odtud po SS1 až do Cecina s malým poplatkem mezi Rosignano - Cecina ve výši € 0,60. I tomu se dá však vyhnout. Cesta mimo dálnici vzhledem k vzdálenosti ale nemá význam. Pokud budete mít čas, můžete zkusit některé úseky vedoucí přibližně souběžně s dálnicí. Nafta je v Itálii skutečně drahá. Aktuální průměrná cena je € 1,428 za litr.

# 06.03.2017, 09:43.
Jak už bývá dobrým zvykem, dovoluji si Vás před naší cestou do Itálie oslovit s těmito dotazy. Letos plánujeme pět dní v Neapoli od 8.5.2017 do 12.5.2017. Kromě Neapole, Pompejí atd. plánujeme jeden den na Ischii - Poseidonovy zahrady. V případě, že bychom si zakoupili třídenní Arte Card pro oblast Campania, myslím že bylo uvedno že stojí € 32,00, platí nám kromě metra, vlaků i nějaká sleva na trajekt na ostrov Ischia? Pokud ano, prosím o podrobnosti. Výše slevy, eventuálně s jakou společností? Jak se nejlépe dostat z přístavu na Ischii do městečka Forio k Poseidonovým zahradám? Pokud jsme byli na Etně, a celkem jsme si to tam sami prošli pešky, nebude pro nás Vesuv zklamáním? Myslím tedy, zda náš krátký čas nevěnovat raději návštěvě něčeho jiného? Pompeje jedeme určitě. Pokud myslíte, že je např. lepší jet na Amalfi pobřeží, tak nejlépe kam? S ohledem na to, že se budeme pohybovat veřejnou dopravou? Eventuálně tip, jak se tam nejlépe z Neapole dostat? Děkuji moc předem za vaší odpověď, vždy jsme byli spokojeni. Hezký den. Hana.

Na třídenní Arte Card lze použít dopravu společností AIR, AMTS, ANM, CLP, CSTP, CTI/ATI, CTP, EAV, Metro Napoli, SITA Sud, Trenitalia. Žádná z těchto trajekt na ostrov Ischia neprovozuje. Na Arte Card Tutte Regione získáte slevu 8% u Grimaldi Lines, ta ale na Ischia trajekty neprovozuje. Z přístavu Ischia se dostanete do Forio autobusem EAV. Tam už by Arte Card s integrovaným Unico Campania platit měla. Vesuv je jednou z top lokalit Kampánie. Pokud byste na to pohlížela takto, potom po Etně už by bylo zbytečné navštívit mnoho dalších míst. Vesuv a Etna jsou dva různé objekty, každý jinak krásný, každý s jinými výhledy, … Dopravu na pobřeží Amalfi najdete na Live Salerno.

# 05.03.2017, 19:05.
Chtěl bych se Vás zeptat. Chystáme v červenci cestu do Itálie. Dá se ještě pořád dostat na 5-Terre? Nedávno proběhlo, že by se tam jen tak nemohlo dostat? Plánoval se nějaký poplatek. Děkuji za odpověď. Milan. P.S.: Jinak se chceme přemístit vlakem na východní pobřeží - Rimini, Ancona, Bari ... Je tam nějaká zajímavost, kterou byste mohl doporučit? Vše jedeme vlakem.

Cinque Terre je velice atraktivní turistické místo. Pokud by tam nepouštěli turisty, byli by místní obyvatelé žijící z turistického ruchu bez práce. Problém je se tam dostat autem z důvodu parkování, v tomto případě se tam doporučuje nechat auto zaparkované v La Spezia a cestovat vlakem, což vlastně plánujete. Poplatky se platí jako v celé Itálii pobytové, tzn. podle úrovně hotelu. Potom jsou tam zpoplatněné některé trekové trasy. Je vhodné si zakoupit Cinque Terre Card, která toto všechno zahrnuje. Jednodenní stojí € 7,50, dvoudenní € 14,50. V ceně karty jsou ekologické autobusy, trekové trasy a wifi. Je možné zajkoupit také Cinque Terre Card Train, která navíc obsahuje vlakové spojení mezi Levanto, Cinque Terre a La Spezia. Letní varianta stojí € 16,00 na jeden den, € 29,00 na dva dny a € 41,00 na tři dny. Oba typy karet nabízejí dětskou i rodinnou verzi. Veškeré informace včetně zpoplatněných trekových tras najdete na výše uvedených stránkách. Pobřeží mezi Rimini a Bari je dlouhé více jak 600 km, je tam samozřejmě mnoho přírodních i historických atrakcí. Náš tip: prales Foresta Umbra v srdci Gargana. Výlety jsou popsané v našich reportážích Gargano 2003, Gargano 2007 a Gargano 2008.

# 04.03.2017, 10:10.
Chtěla bych se zeptat, zda máte zkušenost s přestupy na jiný let na letišti Milán Malpensa. Našla jsem spoj s přestupem v Miláně - Praha / Cagliari, ale na přestup je pouhá hodina. Myslíte, že se to dá stihnout? Děkuji. Marie.

To ovlivňuje hodně faktorů. Pomineme ty, které ovlivní vyšší moc - zpoždění letu z důvodu nepříznivého počasí nebo neočekávané událost. Při ideálních podmínkách by tento čas měl stačit. Nicméně, v případě některých nízkonákladových společností je už ve fázi nabídky uvedeno, že musíte při přestupu vyzvednout a znovu odbavit zavazadla. Což je velké zdržení. V případě nízkonákladových společností může dojít také k přeložení letu. Nevíme také, zda přílet a odlet je ze stejného terminálu. Každopádně mezi terminály funguje bezplatná nonstop doprava, v době od 6:00 do 23:30 přibližně po 7. minutách, v době od 23:00 do 6:00 přibližně po půl hodině. Cesta trvá 15 minut. Podle přesných parametrů konkrétních spojů si to tedy na základě výše uvedeného musíte vyhodnotit sama.

# 02.03.2017, 09:51.
6.4.2017 letím do Verony a nevím, jak se dostat do centra, zda autobusem a kolik to bude stát? Děkuji. Gabriela.

Spojení mezi letištěm ve Veroně a centrem - vlakovou stanicí Porta Nuova zajišťuje společnost ATV. Z letiště jezdí autobusy každý den v 5:35, 6:30, 6:50, 7:10 a dále po 20. minutách do 23:30. Na letiště jezdí autobusy každý den v 5:15, 6:10 a dále po 20. minutách do 23:10. Cesta trvá 15 minut a jízdenka stojí € 6,00. Jízdenka platí 75 minut od označení a můžete ji použít během tohoto času i na městské autobusy. Jízdenku zakoupíte na letišti na informacích IAT, na nádraží v pokladně ATV nebo v tabáku. Lze ji koupit také v autobuse bez příplatku.

# 28.02.2017, 14:29.
Moc oceňuji práci se sdělováním zkušeností a čas, který tomu věnujete. Už mnohokrát mi přečtení Vašich postřehů pomohlo při cestách. Plánujeme s rodinou - dva dospělí a dvě děti ve věku 5 a 7 let - letní čtrnáctidenní dovolenou od 15. do 29.7.2017 vlastním autem ze Žamberka do Tortoreto Lido. Již máme za sebou několik cest do Lignana a Bibione. Hodně zkušeností jsme získali z vašeho webu. Ale teď se vydáváme níže. Jelikož naši kluci dlouhé cesty neusedí a zlobí, vždy jsem jezdil přes noc a celou cestu nechal rodinu spát. Tato cesta vypadá na více jak 14 hodin, tak jsme přemýšleli o cestě v pátek přes noc jen někam poblíž parku Mirabilandia, tam ráno s rodinou navštívit park a sehnat ubytování, kde bychom si odpočinuli do druhého dne a druhý den pokračovat. Od jedné známé vím, že by snad online lístek koupený na internetu do Mirabilandia parku měl být s bonusem druhý den vstupu do parku zdarma. Víte nějaké bližší podmínky? Potom tedy pokračovat dále do Tortoreto Lido. Do cíle můžeme dorazit buď v sobotu nebo klidně i v neděli. Poradíte trasu, kudy se vydat? Například zda sjet a jet po pobřeží nebo po dálnici až do Bologna, jak s tankováním? Asi v Rakousku je stále levnější nafta než v Itálii. Podle Vašich rad jsme často tankovali u Villachu u toho Mc Donaldu, nemáte tip na ubytování poblíž Mirabilandia? Třeba nějaký bonus hotel i se vstupenkami do parku. Kolik přibližně zaplatíme na mýtném a jak se známkami na dálnici v Rakousku? Máme koupit asi dvě desetidenní? Na cestu tam a potom jednu na cestu zpět? Máte nějaké tipy do parku Mirabilandia? Vstupenky, slevy. Máme je koupit na místě nebo přes internet dříve? Děkuji mnohokrát za případné informace. Jiří.

Všechny vstupenky jsou platné po dobu dvou po sobě jdoucích dnů. Je na Vás si ověřit, že druhý den je podle kalendáře v parku otevřeno. Nevztahuje se na večerní vstup. Vstupné zahrnuje všechny atrakce a show kromě Legends of Dead Town a Mirabeach. Děti do výšky 100 cm vstupné neplatí. Výhodou online nákupu je nižší cena. Standardní vstupenka stojí: € 35,90 / € 28,00 / € 0,00. Online vstupenka stojí: € 24,90 / € 24,90 / € 0,00. Jedná se o: dospělý / dítě do 140 cm / dítě do 100 cm. Rodinná vstupenka stojí € 127,80, online € 89,90. Platí pro dva dospělé a dvě děti do 140 cm. Třetí a další dítě do 140 cm platí potom € 14,60. Podlé výšky Vašich dětí si spočítejte optimální konfiguraci vstupenek. Aktuální podmínky bonusu druhého dne zdarma jsou uvedeny na vstupence a na stránkách Mirabilandia. Vaše optimální trasa je následující: Žamberk - Svitavy - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - SS309 - Chioggia - Ravenna - SS16 - Rimini Nord - Ancona - San Benedetto del Tronto - sjezd Val Vibrata - Alba Adriatica - Tortoreto Lido. Tankujte určitě ještě v Rakousku. Pokud pojedete na noc, potom doporučujeme nonstop Shell ve Furtitz mimo dálnici, do 22:00 Fun Wash Sprit v Arnoldsteinu. My většinou jezdíme úsek Tarvisio - Gemona mimo dálnici, nabízí to úsporu € 6,00 s minimálním zdržením. Potom v Mestre sjíždíme a až do Rimini Nord jedeme po SS309 a SS16. Opět velká úspora na mýtném a bonus ve formě vyhnutí se městu Bologna. Co se poplatků týče, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, v Itálii při plné trase po dálnici zaplatíte na mýtném € 50,50, pokud pojedete podle našeho doporučení, tak € 11,70 v úseku Gemona - Mestre a € 14,60 v úseku Rimini Nord - Val Vibrata. To samé při cestě zpět. Trasa je popsaná v naší reportáži Gargano 2008. Dvě rakouské desetidenní dálniční známky jsou levnější než jedna dvouměsíční. Nechte si je označit tak, aby na sebe plynule navazovaly a při cestě zpět je vyměňte. Nabídka ubytování se vstupenkami je na výše uvedených stránkách parku. Podle našeho názoru však seženete levnější ubytování se vstupenkami při odděleném nákupu. Podívejte se na Booking / Ravenna.

# 28.02.2017, 13:10.
V júli ideme štyri osoby autom po Kampánii. Počas tripu sa chystáme na štyri dni na ostrov Ischia, ale auto by sme chceli nechať na pevnine v Sorrento, Pozzuoli, prípadne niekde v okolí. Je možné nechať auto zaparkované zadarmo niekde v blízkosti prístavu, prípadne vo vzdialenosti dostupné napríklad taxíkom do prístavu na trajekt? Našli sme verejné parkovacie domy, ale cena na tri noci sa nám zdá dosť vysoká. Rozmýšľali sme aj nad tým, že keď noc pred plavbou na Ischii máme zabukovaný hotel s parkoviskom, či by nám za nejaký prijateľný poplatok nedovolili tam auto nechať tie štyri dni. No to asi nebude reálne. Sú v Kampánii nejako značené free parkovacie zóny? Ďakujem vopred za odpoveď a za Vašu stránku. Je fantastická. Ivana.

Volná parkoviště v okolí Vámi uváděných měst samozřejmě jsou. Označena jsou standardní značkou parkoviště. Na vozovce jsou parkovací místa značena standardně - bílá čára bezplatné parkování, modrá čára placené parkování, žlutá čára vyhrazené parkování. Modré zóny se platí v automatu nebo parkovací kartou zakoupenou v trafice. V určitých časech jsou i tyto zóny bezplatné. Toto může být samozřejmě ještě dále upraveno různými dopravními značkami. Počítejte však s tím, že jedete v sezóně a parkovací místa budou hodně obsazená. Nedoporučujeme však parkovat po dobu čtyř dnů na volných parkovištích nebo podél komunikace. Připlaťte si a zaparkujte v nějakém parkovacím domě, které jsou k tomuto účelu vyhrazeny. Jejich seznam najdete na stránce Visit Ischia, kde jsou uvedeny adresy, provozní podmínky, ceny a kontakty. Hotel Vám téměř s určitostí v sezóně parkovací místo bez ubytování neposkytne.

# 27.02.2017, 21:57.
Pane Řehůřku, byl byste tak hodný a ocenil mi cestu autem směrem na Sardinii? Výchozí bod je Mnichov v Německu. Jedna trasa podle mě vede přes Mnichov, Bregenz, Chur, Lugano, Como, Milano, Janov a dále potom trajekt do Porto Torres. Není tato cesta přes Švýcarsko náročnější na palivo, přestože je kratší a možná poplatkem nižší? Druhá, asi klasická trasa, vede přes Mnichov, Innsbruck, Bolzano, Verona, Bologna, Firenze, Livorno a potom trajekt do Olbia. Ceny trajektů mi vyskakují pro dva dospělé, dítě 7 let, auto kombi s nákladem na střeše od € 270,00 do asi € 400,00. Jak z Livorna, tak z Janova. Děkuji. S pozdravem Luděk.

Pokud pojedete přes Švýcarsko a objedete kousek rakouské dálnice, vyjde Vás roční švýcarská dálniční známka na CHF 40,00 (€ 37,51) a mýtné v Itálii do Janova na € 14,50, do Livorna na € 32,80. Celkem tedy v prvním případě za oba směry na € 66,51 a ve druhé případě za oba směry na € 103,11. Pokud pojedete přes Brenner, zaplatíte € 8,90 za Rakouskou dálniční známku, € 9,00 za průjezd Brennerem a € 37,00 na mýtném v Itálii do Janova a € 32,70 do Livorna. Od sjezdu Firenze Scandicci do Livorna přes Empoli vede bezplatná čtyřproudovka. Celkem tedy v prvním případě za oba směry € 109,80 a ve druhém případě za oba směry € 101,20. Pokud pojedete na méně jak 10 dnů, odečtěte € 8,90 za druhou rakouskou desetidenní dálniční známku. Cenu trajektu si můžete spočítat pro Váš termín a přesné rozměry vozidla a nosiče na stránce Trajekty - Sardinia. Do Livorna se přes Švýcarsko jet nevyplatí, do Janova se to vyplatí. Spotřeba by se neměla projevit v takové míře, aby odčerpala úsporu na mýtném.

# 27.02.2017, 19:34.
Objevila jsem Vaše skvělé stránky a chtěla bych se dotázat. V polovině července plánuji jet se synem do Bibione. Budu řídit sama a tudíž nechci jet celou cestu v kuse. Kde byste doporučil přespat přibližně na půlce cesty nebo ve 3/4 cesty? Děkuji moc. Petra.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione. Polovina cesty je v Salzburgu, 3/4 cesty ve Villachu. My bychom doporučovali se ubytovat někde za tauernskými tunely. Náš tip: Gasthof Post v Kremsbrücke.

# 22.02.2017, 16:15.
1.7. v 15:00 máme být v Misano Adriatico. Chceme z Pardubic vyjet 30.6.2017 navečer. Plánujeme trasu: Pardubice - Praha - Plzeň - Regensburg - Mnichov - Kufstein - Innsbruck - Trento - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Misano Adriatico. Po cestě chceme udělat jednu delší přestávku na 3. až 4. hodinový spánek. Chtěla bych se zeptat na místo po cestě, které bude pro spánek v autě ideální? Určitě nestihneme Bolognou projet ráno mezi 7. až 8. hodinou a vyvarovat se zácpám. Můžeme se jí vyhnout i za cenu, že nepojedeme po dálnici? A další otázku mám na půjčení kol v Itálii. Máte s tím zkušenost a musí být helmy? Pojedeme po pobřeží - Misano, Cattolica, Riccione. Děkuji. Zuzana.

Vhodnými místy na italské dálnici jsou Area di Servizio s Autogrilem. Tam jsme zastavovali vždy, když jsme se potřebovali v autě prospat. Atogril mezi Brennerem a Bolognou je na Sciliar Ovest (A22, km 68,80), Adige Ovest (A22, km 187,10), Po Ovest (A22, km 267,50) a Secchia Ovest (A1, km 156,50). Vhodnou alternativou mimo Bologna je z Verona pokračovat do Padova a odtud po čtyřproudovce SS434 pod Rovigo, odkud po SS16 do Ravenna a Misano Adriatico. My bychom volili se před Rimini připojit na dálnici a Rimini po ní objet. Co se kol týče, podle našich informací jsou snahy o uzákonění používání helmy na kolo pro děti do určitého věku, ale několikrát to neprošlo. V letní sezóně to však může být jinak. Např. ve Francii začne tato povinnost platit pro děti do 12. let od března 2017. V některých půjčovnách jsou u určitých typů kol cyklistické helmy součástí výbavy. My osobně bychom bez helmy na výlet na kole nikam nevyrazili.

# 22.02.2017, 15:34.
Pane Řehůřku, chtěla bych se zeptat. Chystám se s kamarádkami na Velikonoce do Itálie, konkrétně do Florencie s tím, že chceme navštívit ještě další města. Jak je to prosím s obchody? Mají zavřeno na Velikonoce nebo ne? Chceme vyjet ve středu 12.4.2017 večer a zpět v neděli 16.4.2017 večer. Myslíte, že v tomto termínu budou dálnice hodně ucpané? Nevím, jak mají prázdniny Němci atd. Dále bych se chtěla zeptat, zda nemáte zkušenosti s ubytováním v Auto Park Hotel ve Florencii? Předem moc děkuji za odpověď. Petra.

Podle našich informací není otevírací doba obchodů v Itálii v neděli a ve svátky regulovaná. Určitě budou otevřené obchody zaměřené na turisty. Co se týká supermarketů, zkontrolujte si jejich otevírací dobu před odjezdem na stránce Pagine Gialle. Program v toskánských městech během velikonočních svátků najdete na Regioni Italiane. Ve většině německých zemí začínají velikonoční prázdniny 10.4. Nepředpokládáme, že by toto mělo významný vliv na provoz ve středu 12.4. Spíše počítejte místy se zvýšeným provozem v neděli 16.4. a to především z důvodu Velikonoční neděle. Osobní zkušenost s Auto Park Hotel nemáme. Podívejte se na výše uvedené stránky, je tam kolem 800. hodnocení od cestovatelů, kteří v tomto hotelu byli ubytovaní.