ITÁLIE 2017 / 4

Itálie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Itálie 2017 / 4

Pokud je Itálie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2017. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě do Itálie autem, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o pronájmu automobilu, o cestování vlaky a autobusy, o tipech na výlety, o přímořských letoviscích, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Itálii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete čtvrtou část, ta první je na stránce Itálie 2017.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 01.07.2017, 19:55.
Pane Řehůřku, chystáme se v půlce července do Itálie do Caorle. Budeme dva dospělí a jedno šestiměsíční miminko. Pojedeme ze Znojma. Můžete nám prosím doporučit nejlepší a nejrychlejší cestu? Na cestě s jakými poplatky máme počítat? Stačí nám občanské průkazy? Miminko bude mít také svůj vlastní občanský průkaz. Bohužel pasy už jsme nestihli a nestihneme vyřídit. Jaké veškeré dokumenty potřebujeme pro miminko? Děkuji za odpověď a váš čas. Věra.

Vaše optimální trasa je následující: Znojmo - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - sjezd San Stino di Livenza - Caorle. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 13,40. To samé při cestě zpět. Pro cestu do Itálie Vám stačí občanské průkazy.

# 01.07.2017, 18:56.
Chystáme se na pár dní do Verony a nemohu najít ceny autobusů po Veroně. Chtěli bychom navštívit i Sirmione. Mám jízdní řády, ale ne ceny. Máte představu o cenách, nebo stránky, kde se dají najít? Děkuji. Martina.

Ceny jízdenek najdete na stránkách dopravce ATV - Biglietti ed abbonamenti / Urbano Verona resp. Extraurbano.

# 01.07.2017, 14:25.
Prosím, nějak se mi podařilo nezaplatit mýtné a prý to jde dohledat a doplatit. Nevíte náhodou kde? Předem děkuji za jakoukoliv odpověď. Karel.

Nevíme podrobnosti, jakým způsobem se to stalo. Nicméně tato problematika je řešena v odpovědi ze dne 02.05.2017, 20:05. Modul pro online platbu včetně informací o dalších způsobech platby najdete na Autostrade.

# 01.07.2017, 10:53.
Rád bych se zeptal, na kolik mě vyjdou poplatky v Itálii při cestě z Ouběnic v okrese Příbram do Contrada Santa Maria in Potenza, případně nejlepší trasa. Děkuji a přeji krásný den. Miroslav.

Vaše optimální trasa je následující: Ouběnice - Písek - České Buděovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Rimini - Ancona - sjezd Loreto / Porto Recenati - Porto Recenati - Lido Santa Maria in Potenza - Contrada Santa Maria in Potenza. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjez tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 45,20. To samé při cestě zpět. Pokud chcete ušetřit na mýtném jeďte tak, jak jezdíme my. V Tarvisio sjeďte z dálnice a pokračujte po SS13 až do Gemona. Tady se na dálnici opět připojte. Do Mestre zaplatíte na mýtném € 11,70. Z Mestre pokračujte po SS309 přes Chioggia do Ravenna a odtud po SS16 do Rimini, kde se už na Rimini Nord připojte na dálnici. Odtud po Loreto zaplatíte na mýtném € 9,30. Úspora je tedy € 24,20 v jednom směru, přitom časová ztráta je minimální. Od Rimini Nord už nemá význam jet mimo dálnici.

# 29.06.2017, 12:23.
Prosím vás, jedeme 3.8. na týden do Itálie autem z Hradce Králové. Cíl je Monticano. Je to vedle Sieny. Prosím o ideální cestu včetně poplatku a ceny nafty. Děkuji. Zdeněk.

Vaše optimální trasa je následující: Hradec Králové - Brno - Vídeň - Graz - Villach -Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Florencie - sjezd Impruneta - Siena - Monticiano. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 37,70. Čtyřproudovka z Florencie do Siena se neplatí. Do Rakouska doporučujeme jet po dálnici D2 přes Břeclav, následně Reintal a Grosskrut. Na silnici č. 7 se připojte až u křižovatky na Mistelbach. Od Mikulova je hodně semaforů a tvoří se před nimi kolony. Ty se tvoří i před dálnicí A5, u které probíhá výstavba dalšího úseku. Klasické kolony ve Vídni po most přes Dunaj se už rozjíždějí rychle. Vzhledem k tomu, že jedete ve čtvrtek, kolony na A4 u severoitalských letovisek se tvořit nebudou.

# 28.06.2017, 19:44.
Dovolím si Vas požiadať o radu. Syn s priateľkou sa potrebuje dostať z Desenzano del Garda, prípadne z Verony dňa 9.9.2017 do Lido di Jesolo. Hľadám spojenia, ale nič vhodné som nenašla. Prosím o radu, ako by mali cestovať. Skúšala som aj rezerváciu auta, ale v Jesolo ho nie je možné odovzdať. Prosím, poraďte mi nejaké spoje. Ďakujem veľmi pekne a zároveň sa chcem poďakovať za množstvo informácií, ktoré využívam na cestách po milovanom Taliansku. Erika.

Z Desenzano del Garda jezdí přímé vlaky Trenitalia Frecciarossa do Mestre. Cena je však vysoká, začíná na € 33,00. Lepší bude zajet regionálním vlakem do Verony za € 4,45 a odtud regionálním vlakem do Mestre za € 8,85. Jedna přestupní jízdenka by však měla stát € 11,70. Z Mestre potom pokračujte do Lido di Jesolo autobusem ATVO č. 10A za € 4,00.

# 28.06.2017, 09:11.
Velmi si vážím vašich odpovědí na zadané otázky. Rád bych vás požádal o informaci, zda se dá při cestě z Itálie do Rakouska přes Brenner ještě odbočit za sjezdem Vipiteno Sterzing, než se dostanu do Rakouska, abych neplatil Brenner, nebo je to možný poslední sjezd? Předem děkuji za případné informace. Zdeněk.

Sjet se dá ještě na dalších dvou sjezdech.

# 26.06.2017, 23:16.
Pane Řehůřku, chystáme se s dětmi ve věku 9, 13 a 15 let na dovolenou do Itálie - Marina di Novaglie: Novaglie, Alessano, Itálie. V místě máme být mezi 16. a 20. hodinou v neděli 2.7.2017 a plánujeme výjezd z Plzně během soboty 1.7.2017. Vzhledem k délce trasy, přibližně 17. hodin, je možné někde udělat pauzu s nočním odpočinkem v rámci dálničních odpočívadel v Itálii? Případně, jakou strategii byste doporučil? Děkuji moc za radu. Aleš.

Na italské dálnici jsou po 20. až 30. kilometrech servisní místa, kde jsou soustředěny veškeré potřebné služby - čerpací stanice, restaurace, odpočívadlo, wc, wifi, sprcha, místnost pro malé děti, dětské hřiště, místo pro karavany, zóna pro psy atd. Tato místa jsou vhodné pro odpočinek.

# 26.06.2017, 17:36.
Naše česká cestovní kancelář nás poněkud zapomněla informovat, že zájezd autobusem a ubytování v Lido di Jesolo v Itálii, oblast Veneto, které jsme si vybrali, je sice vyhovující našim požadavkům, nicméně klíče a písemnosti musíme převzít v italské kanceláři na druhém konci města - trasa přibližně 5 km. Řešíme, jak s dětmi a kufry takový kus cesty absolvovat a napadlo nás využít italské taxi. Jak se pohybují ceny taxi v letoviscích? Je možné cestovat městskou dopravou ATVO se zavazadly a platí se za ně poplatek? Kde v Lido di Jesolo Est koupíme jízdenky na ATVO po městě a jak se pohybuje cena jízdenky, případně dá se zakoupit něco jako týdenní jízdenka? Děkuji za odpověď. Alena.

Cena taxi v Lido di Jesolo se pohybuje následovně: nástupní taxa € 3,50, € 1,90 za kilometr, € 30,00 za hodinu čekání. Minimální taxa je € 10,00. V neděli, o svátcích a večer + 20%. Za zavazadlo zaplatíte € 0,75. Ve veřejné dopravě ATVO se považuje za malé zavazadlo do velikosti 50 x 45 x 25 cm. Za velké se považuje zavazadlo do velikosti 85 x 45 x 25 cm. Jedno malé zavazadlo se dopravuje zdarma. Za každé dvě další zavazadla, ať už malé nebo velké, potřebujete 1 lístek. Tedy i za jedno velké zavazadlo, jedno další malé zavazadlo, dvě velká zavazadla, dvě další malá zavazadla nebo jejich kombinaci. Jízdenky ATVO zakoupíte v Lido di Jesolo na autobusovém nádraží nebo v Park Pizza Brescia na Via XIII Martiri. Jízdenka stojí € 1,30. Jízdenka na 60 minut stojí € 1,80, na 90 minut € 2,20, 3. denní jízdenka stojí € 7,00 a týdenní jízdenka stojí € 14,00.

# 26.06.2017, 14:22.
Zítra večer vyrážím do Livorna na trajekt na Korsiku. Můžete mi poradit ohledně využití dalnice A1 var Valico mezi Bologna a Firenze? 1. Je tato nová dálnice nějak zpoplatněna oproti staré variantě, kterou jsem doposud používal? Nemám na mysli standardní italské mýtné, spíš zda zde není nějaký extra příplatek. 2. Je tato varianta zprovozněna v obou směrech? Někde jsem se dočetl, že je v provozu pouze směr od Bologna, zatímco směr od Firenze se teprve buduje. Ale mohou to být staré informace, potřebuji stav k roku 2017. Předem děkuji za odpověď. Jan.

Dálnice A1 var není zpoplatněna samostatným mýtným a je v provozu v obou směrech.

# 26.06.2017, 06:49.
1.7. jedeme z Českých Budějovic do Itálie - Grado. Můžete poradit cestu i kde se platí poplatky? Kdy je nejvhodnější doba vyrazit? Máme strach z kolon. Děkuji za odpověď. Gábina.

Vaše optimální trasa je České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - A23 - A4 - sjezd Palmanova - Grado. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 9,60. Vyjet doporučujeme samozřejmě co nejdříve. Pokud se chcete vyhnout případným komplikacím na A10, můžete jet po A9 na Lienz a Trieben, odtud potom po silnici č. 114 a 317 do Klagenfurtu a dál na Villach. Odpadne poplatek za tauernské tunely, přibude za průjezd Bosrucktunnelem ve výši € 5,00. Kolony se ale mohou tvoři i na dálnici A9, souběžně s ní vede silnice č. 138 a 113. V případě nutnosti můžete jet i po těchto silnicích, odpadne potom poplatek za průjezd tunelem.

# 25.06.2017, 23:33.
Pane Řehůřku. Chci Vás požádat o informace na cestu do Itálie - Martina Franca. Jedeme poprvé naší Fabií 1.4 Junior k naší známé, která žije poblíž města Martina Franca. Prosím o radu, kudy se vydat, jaké budou asi náklady na benzin a mýtné. Chceme zastavit asi tak v polovině cesty někde u moře na osvěžení. Jak se řekne italsky Natural 95? Na zpáteční cestě plánujeme výjezd na Vesuv. Chceme cestu uzkutečnit 17. července ze Sehradic, asi o půlnoci. Předem Vám moc děkuji za rady a informace. S podravem Stanislav.

Vaše optimální trasa je následující: Sehradice - Uherský Brod - Veselí nad Moravou - Hodonín - Břeclav - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Rimini - Ancona - Pescara - sjezd Modugno - Bari - SS16 - Monopoli - Fasano - SS172 dir - Locorotondo - SS172 - Martina Franca. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 77,00. Dálnice vede podél moře, zastavit tedy můžete kdekoliv po cestě podle potřeby. Benzín - natural 95 - se řekne Senza Piombo. Při cestě zpět je Vaše trasa následující: Martina Franca - Taranto - SS106 - SS407 - Potenza - RA5 - A2 - Battipaglia - Salerno - A3 - Pompeje - sjezd Torre del Greco - Vesuv. Na mýtném zaplatíte € 2,00. Parkovné stojí € 5,00. Cesta v posledním úseku je následující: nájezd Portici - Neapol - Caserta - Florencie - Bologna - Padova - Udine - Tarvisio - Villach - Graz - Vídeň - Břeclav - Hodonín - Veselí nad Moravou - Uherský Brod - Sehradice. V Itálii zaplatíte na mýtném € 73,10. Pokud budete cestovat více jak 10 dnů, potřebujete další rakouskou desetidenní dálniční známku. Průměrná cena benzínu je v Itálii € 1,528. Při spotřebě 7 litrů na 100 km a vzdálenosti 3500 km Vás náklady na pohonné hmoty vyjdou na € 375,00. Cena bude samozřejmě nižší - v České republice a v Rakousku budete tankovat levněji, aktuální spotřeba bude jiná.

# 25.06.2017, 13:49.
Chtěla bych se prosím zeptat na nejlepší cestu z Brna do Lignano Pineto dne 1.7.2017. Mám obavy ze zácpy na dálnicích kvůli začínajícím prázdninám. Děkuji. S pozdravem Jana.

V tomto případě těch možností moc není. Je to špatný termín a trasa je víceméně jediná: Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Udine - sjezd Latisana - Lignano. V Rakousku nemá význam jet mimo dálnici, počítejte s dopravními komplikacemi ve Vídni, tam se to ale pokaždé nějak rozjelo. Nejhorší situaci předpokládáme v Itálii po napojení na A4, tj. u severoitalských letovisek. Tam se budou kolony v sobotu tvořit už od rána. Mimo dálnici můžete jet od Tarvisio po Gemona. Tudy jezdíme pokaždé, úspora na mýtném je v jednom směru € 6,00.

# 25.06.2017, 13:36.
Pane Řehůřku, pokud jo to možné, rád bych Vás požádal o radu, jak se co nejrychleji a nejlevněji dostat vozidlem z Teplic v Čechách do Pietra Ligure v Itálii. Děkuji. Radek.

Vaše optimální trasa je následující: Teplice - Most - Chomutov - Karlovy Vary - Cheb - Marktredwitz - Norimberk - Ulm - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona - Savona - Pietra Ligure. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek dálnice objeďte přes Bregenz (sjet musíte už v Německu), ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,34) a v Itálii zaplatíte na mýtném € 21,10. Celkem tedy za oba směry € 78,54. Přes Brenner by Vás to vyšlo na € 114,30, resp. € 123,20 při cestě na víc jak 10 dnů.

# 24.06.2017, 08:08.
Chtěla bych Vás poprosit o nějaké informace ohledně cesty do Caorle, kam bych chtěla jet letos druhý týden v srpnu s desetiletou dcerou a manželem. Máme šanci sehnat nějaký kemp? Chtěli bychom tam tak dva dny pobýt. Máte nějaké informace, jak se pohybují ceny kempů a jak se pohybují ceny v restauraci? Nevím, kolik € mám mít u sebe. Také bychom se chtěli podívat do Benátek. Je možné tam někde zaparkovat, případně jak se tam nejlépe dostat? A jaké jsou poplatky za parkování? Předem děkuji. S pozdravem Renata.

Druhý týden v srpnu probíhá v Itálii nejvyšší sezóna. Funguje tam něco jako celozávodní dovolená a Italové míří k moři. K tomu ještě množství turistů ze zbytku Evropy. Ceny jsou nejvyšší a ubytovatelé vyžadují většinou ubytování od soboty do soboty. Nevíme, jaké ubytování v kempech máte na mysli, zda v karavanech, bungalovech, stanech, ve vlastním stanu apod. Každopádně ubytovaní na krátkou dobu doporučujeme hledat přes Booking / Caorle. Kempy v Caorle s podrobnými ceníky podle typu ubytování najdete na Camping. Orientační ceny potravin a menu v restauraci najdete na Cicala. V Benátkách doporučujeme parkovat na parkovišti Tronchetto. Celodenní parkování Vás vyjde na € 21,00.

# 24.06.2017, 07:25.
Mohu Vás požádat o pomoc? Jakou trasu doporučíte a kolik bude stát? Lze to jet přes Rakousko nebo Švýcarsko? Předem děkuji za odpověď. Petra.

Vaše optimální trasa je následující: Plzeň - Rozvadov - Norimberk - Ulm - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona - Savona - sjezd Imperia Ovest - SS1 - Santo Stefano al Mare. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek dálnice objeďte přes Bregenz (sjet musíte už v Německu), ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,34) a v Itálii zaplatíte na mýtném € 26,90. Celkem tedy za oba směry € 90,14. Přes Brenner by Vás to vyšlo na € 125,90, resp. € 134,80 při cestě na víc jak 10 dnů.

# 23.06.2017, 13:05.
Pane Řehůřku, prosím Vás o vyčíslení nákladů na dálnice z Prahy do Pietra Ligure. A nevíte, zda se kolem Mnichova hodně opravuje? Moc Vám předem děkujeme. Krásné léto Vám přejeme. David.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Norimberk - Ulm - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona - Savona - Pietra Ligure. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek dálnice objeďte přes Bregenz (sjet musíte už v Německu), ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,34) a v Itálii zaplatíte na mýtném € 21,10. Celkem tedy za oba směry € 78,54. Přes Brenner by Vás to vyšlo na € 114,30, resp. € 123,20 při cestě na víc jak 10 dnů. Trasa je navržena tak, abyste se vyhnul Mnichovu. Na obchvatu Mnichova nějaké stavební práce probíhají, každopádně se tam tvoří soustavně kolony.

# 22.06.2017, 23:31.
Nedávno mi známy spomenul, že pobrežná cesta Mestre - Ravenna býva v nedeľu preplnená Talianmi smerujúcimi k moru. Mate s tým skúsenosť? Ďakujem. S pozdravom Paľo.

Tuto trasu jsme absolvovali v různých termínech a v různých dnech v týdnu, v neděli však ne. Pokaždé když jsme tudy projížděli, jediná zácpa která byla na silnici SS309 nás potkala už v Mestre, ale rychle se to vždy rozjelo.

# 21.06.2017, 14:35.
Můžete nám poradit s cestou z Brna do Lignana? Máme dvě malé děti a rádi bychom se v Itálii vyhnuli případným zácpám nebo kolonám u mýtných bran. S ohledem na děti pojedeme přes noc s tím, že v Lignanu budeme v sobotu 15.7. dopoledne. Takže je otázka, zda nějaké zácpy nebo kolony v ten čas budou. Nicméně zpět do České republiky pojedeme v sobotu odpoledne dne 22.7., takže je to otázka spíše na cestu zpět. Předem děkujeme za tip. K.

Vaše optimální trasa je následující: Brno - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - sjezd Latisana - Lignano. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 11,40. To samé při cestě zpět. Doporučujeme jet po dálnici D2 do Břeclavi a přes Poštornou, Reintal a Grosskrut k silnici č. 7 u křižovatky na Mistelbach. Za hranicemi od Mikulova je ve městech i mimo ně několik semaforů, u kterých se tvoří v době špičky kolony. I tak je cesta přes Grosskrut o dost volnější. Potom počítejte s tím, že probíhá výstavba dalšího úseku dálnice D5, z toho důvodu se na souběžné trase, než se na dálnici připojíte, tvoří kolony. Další kolony se tvoří ve Vídní z důvodu stavebních prací. Rozjíždí se to až za mostem přes Dunaj. Nicméně ve Vídni se to vždy docela rychle rozjelo. Největším rizikem s ohledem na kolony je však dálnice A4 u severoitalských letovisek. Tady se tvoří kolony v sobotu od rána po celý den v obou směrech z důvodu přetížení mýtných bran. Doporučujeme tedy cestu časově směrovat tak, abyste už brzy ráno byli na místě. Stejné doporučení je i na cestu zpět.

# 21.06.2017, 08:07.
Chystáme se jet autem do Caorle. Pojedeme ze Žďáru nad Sázavou, ubytování máme od 1.7. Vím, že to je kritický termín, co se dopravy týče. Jak byste doporučil vyjet? Večer, na noc, v noci, nad ránem? Jakou máme jet prosím ideálně trasu? Má smysl se snažit objíždět alpské tunely kvůli úspoře za poplatky? Pojedeme s dětmi. Nevíte, zda jsou nějaké stavební práce na silnicích / dálnicích po trase v tomto termínu? Moc děkuji za informaci. Eva.

Vaše optimální trasa je následující: Žďár nad Sázavou - Brno - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - sjezd Latisana - Caorle. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 11,40. To samé při cestě zpět. Na cestě nejsou placené tunely. Doporučovali bychom cestovat tak, abyste v cíli byli brzy ráno. V sobotu se budou od rána tvořit na dálnici A4 u severoitalských letovisek značné kolony. Stavební práce probíhají hned na začátku Rakouska. Rozšiřuje se dálnice A5 o další úsek. Vznikají tam kolony. Stejně tak ve Vídni vznikají kolony z důvodu stavebních prací. Rozjíždí se to až za Dunajem. V noci by to ale nemusel být problém.

# 20.06.2017, 22:19.
30.6 v pátek vyrážíme z Kutné Hory s manželkou a s dvouletou dcerou na 14 dní do Itálie. Ubytování máme v sobotu od 10:00 hodin. Jen jsem se chtěl zeptat, zda máme risknout cestu přes Vídeň, která je prý plná dopravních omezení. Nebo vyrazit přes České Budějovice a vystát kolony před tunely? Děkuji za odpověď. Michal.

Problémy jsou už za Mikulovem. Ve městech i mimo ně je několik semaforů, které vytvářejí menší kolony. To se dá jednoduše a elegantně objet tak, že pojedete po D2 do Břeclavi a následně přes Reintal a Grosskrut k silnici č. 7. Tuto cestu často volíme. Na silnici č. 7 ale nastanou první problémy. Probíhá výstavba dalšího úseku dálnice A5. Tvoří se tady také kolony. V noci ale bude méně kamionů, které to nejvíce brzdí, tak to snad nebude až tak vážné. Ve Vídni potom klasicky k mostu přes Dunaj. Nicméně vždy se to nějak rozjelo bez většího zdržení. Počítejte s rezervou celkem tak 1 až 2 hodiny. My bychom volili tuto variantu, cesta přes České Budějovice bude zřejmě kritičtější.

# 20.06.2017, 10:00.
Jedeme posledního června do Itálie - Toskánsko - Pisa, nemám dobrou zkušenost s italskými dálnicemi, existuje nějaká schůdná cesta mimo dálnice, když budu vyjíždět z Chomutova? Chtěli bychom se zastavit u jezera Lago di Garda. Německé a rakouské dálnice jsou dobré, přes ty bych mohl jet. Děkuji za odpověď. Rostislav.

Od Brenneru vede silnice SS12 přes Verona, Modena, Lucca až do Pisa. Počítejte však se značným časovým zdržením oproti dálnici.

# 20.06.2017, 08:14.
Chystáme se tento pátek 23.6. na dovolenou do oblasti Liguria, městečko Pietrabruna. Jakou mi prosím doporučíte nej trasu? Klasika - Mnichov, Insbruck a dále po Itálii. Poplatky mimo Itálii jsou mi jasné. Kolik vychází mýto po Itálii přibližně? Máte jestě nějaký tip na výlety a pláže v okolí? Máme s sebou dva psy, musíme brát ohled i na ně. Děkuji moc za vaši odpověď. Pěkný den. Libor.

Vaše optimální trasa je následující: Brennerský průsmyk - Bolzano - Trento - Peschiera del Garda - Brescia - Cremona - Piacenza - Tortona - Savona - Imperia - sjezd Imperia Ovest - San Lorenzo al Mare - Pietrabruna. Na mýtném v Itálii zaplatíte € 49,50. To samé při cestě zpět. Levněji to samozřejmě vychází přes Švýcarsko: Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona a dále jako v předchozí variantě. Ve Švýcarsku zaplatíte roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,80) a v Itálii na mýtném € 26,90. Celkem za oba směry € 90,60, o € 35,30 méně než přes Brenner resp. o € 44,20 méně při cestě na více jak 10 dnů. Kousek rakouské dálnice je třeba objet přes Bregenz, sjíždí se už v Německu. Tipy na výlety najdete na Agriturismo Via Gaudio.

# 20.06.2017, 06:57.
Jedeme s rodinou od 25.8. do 9.9. do itálie, Camping Stork. Vyjíždíme ze Žďáru nad Sázavou. Mohu se zeptat, jaká je optimální trasa a jaké jsou po cestě poplatky? Na dálnici chceme najíždět až v Rakousku, v Itálii by mělo být mýtné € 50,50 při cestě tam. Děkuji moc za odpověď. Tomáš.

Pokud máte na mysli Stork Camping Village u Giulianova, potom optimální trasa je následující: Žďár nad Sázavou - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Rimini - Ancona - sjezd Teramo / Giulianova - Strok Camping Village. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 51,50. To samé při cestě zpět.

# 19.06.2017, 21:15.
Chystáme se na cestu do italského města Lido Adriano. Vyrážíme z Českých Budějovic a chtěli bychom znát nejrychlejší a nejlevnější cestu do města Lido Adriano. Kolik budou jednotlivé poplatky v jednotlivých zemích, kterými budeme projíždět? Moc byste nám pomohli. Děkujeme Vám za odpověď. S pozdravem Václav.

Vaše optimální trasa je následující: České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - SS309 - Chioggia - Ravenna - Lido Adriano. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 17,70. To samé při cestě zpět. Pokud chcete ušetřit, sjeďte z dálnice u Tarvisio, pokračujte po SS13 do Gemona, kde se na dálnici opět připojte. Jezdíme tudy pokaždé, časová ztráta je minimální. Ušetříte € 6,00 v jednom směru.

# 19.06.2017, 21:09.
Prosím o doporučení nejlepší trasy z Ostravy do Cavallino Treporti dne 1.7.2017. Máme v plánu jet do Arnoldsteinu po dálnici a potom od Tarvisio mimo dálnici po SS13 a SR463 - Codroipo, Portogruaro, San Dona di Piave, Jesolo. Tak, abychom se vyhnuli zácpám. Myslíte, že to je dobrý nápad? Děkuji za radu i za Váš skvělý web. Lukáš.

Vaše optimální trasa je v tomto případě následující: Ostrava - Olomouc - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - sjezd Tarvisio - SS13 - Udine - tangenciála jihozápadně od Udine - SR56 - SR352 - Cervignano - SS14 - San Dona - Jesolo - Lido di Jesolo - Cavallino. Vaše trasa je samozřejmě také použitelná.

# 19.06.2017, 13:20.
Ráda bych se zeptala, zda je dobré rozhodnutí při cestě do Bibione vyhnout se poplatkům za tauernské tunely, případně kudy to objet a zda cesta není o moc delší než přes ty tunely. Budeme vyrážet od Českých Budějovic. Jaká cesta je nejlepší? Děkuji Vám za odpověď. Adéla.

My bychom volili dálniční variantu. Cesta přes Obertauern a Katschberg je delší jen přibližně o 15 km a časově a půl hodiny. Budete ale zdolávat náročné stoupání na Katschberg a následný sjezd. S plně obsazeným a naloženým autem je to nepříjemné, ale samozřejmě bez problému sjízdné.

# 18.06.2017, 09:12.
Rád bych znal Váš názor na cestu do Ravenna, konkrétně trasa Ostrava - Ravenna. Letos to bude v neděli 25.6. tam a za týden v neděli zpět. Loni, když jsem tam jel poprvé, i když pravda ve všední den, tak cesta z Benátek do Ravenna podél pobřeží byla asi to nejhorší a nejdelší, co jsem kdy zažil. Zpět jsem jel raději po dálnici na Bologna, je to sice delší a dražší na poplatky, ale zdálo se mi to nakonec lepší. Máte Vy nějakou zkušenost nebo doporučení? Děkuji. René.

My jsme po této trase, tj. Mestre - Chioggia - Ravenna, jeli mnohokrát a vždy to bylo bez problému. Absolvovali jsme ji přes den, v noci, mimo sezónu i v sezóně. Kolony bývaly jen v Mestre, ale za nádražím se to rozjelo. Jednou tam po cestě frézovali silnici, tak jsme se zdrželi, ale jinak byla cesta bezproblémová. Trvalé kolony začínaly až od Rimini Nord. Když jsme jeli po východním pobřeží, tak jsme tuto trasu volili vždy. Pokud máte jiné zkušenosti, tak samozřejmě volte cestu podle vlastních zkušeností.

# 16.06.2017, 17:28.
Chystám se autem do Bibione. Prosím o nejlepší cestu ze Strakonic a jaké poplatky mě přibližně čekají? Mohu si vézt v autě pohonné hmoty a v jakém množství? Nebo to není omezeno? Děkuji moc za odpovědi. Renáta.

Vaše optimální trasa je následující: Strakonice - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - sjezd Latisana - Bibione. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 11,40. To samé při cestě zpět. Dovoz pohonných hmot v kanystru je v Itálii zakázaný. Vzhledem ke vzdálenosti a k cenám pohonných hmot v Rakousku je to nesmysl. Ušetřila byste minimální částku. Pokud chcete mít dobrý pocit z úspory, sjeďte z dálnice v Tarvisio, pokračujte po SS13 do Gemona a tady se na dálnici napojte. Ušetříte v jednom směru € 6,00. Jezdíme tudy pokaždé. Časová ztráta je minimální.

# 16.06.2017, 10:47.
S kamarádkou jedeme v srpnu do Itálie, přesněji řečeno do města Grado. Jedeme z Mostu. Chtěla bych se zeptat, kudy nejlépe by se dalo jet a jaké budou poplatky? Ještě jsme samy autem u moře nebyly, tak abychom věděly, s čím máme počítat. Děkuji moc za odpověď. S pozdravem Michaela.

Vaše optimální trasa je následující: Most - Chomutov - Karlovy Vary - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - A23 - A4 - sjezd Palmanova - Grado. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 9,60. To samé při cestě zpět.

# 16.06.2017, 06:28.
Moc děkuji. A co prosím za Udine sjet z dálnice a pokračovat po silnicích nižších tříd, např. SP94? Karel.

My sjíždíme už u Tarvisio, resp. u Arnoldsteinu kde tankujeme. Pokračujeme po SS13 a na dálnici se připojujeme v Gemona. To samozřejmě neřeší kolony u severoitalských letovisek. Můžete pokračovat po SS13 až do Udine, tady se připojit na tangenciálu, která vede západně od Udine podél dálnice (každý směr z jedné strany) a za Udine pokračovat po SR56 a SR352 do Palmanova a následně do Cervignano del Friuli. Odtud už po SS14 k Latisana a po SR354 do Lignana. Počítejte s tím, že napojení na SR354 může být už s kolonami směřujícími od dálnice.

# 15.06.2017, 22:39.
Chystáme se od 21. června autem do okolí města Giulianova. Jak je to s parkováním v letoviscích u pláží? Podél silnic jsem našla parkovací místa. Je možné tam v autě přes noc i přespat? Děkuji. Vendula.

Většinou se jedná o některá z 1264. parkovacích míst, která jsou zpoplatněna. 1 hodina stojí € 1,00, celý den € 6,00, týden € 36,00. Platí se v parkovacích automatech. Podél pláže souběžně se silnicí je často parkování omezeno dopravní značkou na 30 minut. Na jižním okraji je u pláže parkoviště, které často využívají obytné automobily a autobusy, stejně tak dvě oblouková parkoviště pro osobní automobily o kousek severněji. Následují parkoviště, která jsou už ve výše uvedeném režimu. Přes noc tam parkovat můžete. Co se spaní a pobytu týče, je to už o míře definice kempování. Pokud budete v autě, asi problém nebude. Pokud to však pojmete jako kempování, je to na posouzení při případné kontrole. V Itálii je kempování ve volné přírodě, na plážích, na veřejných prostranstvích apod. zakázané.

# 15.06.2017, 16:11.
Prosím, můžete mě napsat, zda jsou nějaká omezení, když chceme navštívit Cinque Terre? Přijedeme tam jako turisté s batohem po přibližně 100 km pochodu. Slyšela jsem, že Italové ctějí omezit počet turistů, resp. už omezili. Děkuji. Jarmila.

Podle našich informací proběhla někdy v únoru 2016 informace o tom, že už turistická sezóna 2016 bude omezena a roční počet návštěvníků snížen z 2,5 milionu na 1,5 milionu. V informaci byly také zprávy o tom, že budou instalovány počítadla chodců, automobilů apod. a v případě překročení limitu nebude přístup umožněn. Šlo zřejmě o špatnou interpretaci. To ale upoutalo pozornost mezinárodních médií a tato informace se rychle rozšířila do světa. Podle našich informací není přístup do Cinque Terre v roce 2017 limitován, dopředu si nemusíte objednávat nějaký lístek atd. Můžete si zakoupit Cinque Terre Card, která Vám usnadní cestování a pobyt, není to ale podmínkou. Samozřejmě je snahou nepříznivé dopady turistiky na tuto oblast omezit. K tomu slouží ale jiné nástroje, např. podpora ekologické dopravy, zpoplatnění turistických stezek - modrá značka - apod. Zde je oficiální prohlášení, které vše uvádí na pravou míru.

# 15.06.2017, 12:09.
Mám na Vás jeden dotaz ohledně cesty z Jihlavy do Lignana. Bohužel až po objednání jsme zjistili, že máme termín asi ze všech nejhorší - 29.7.2017, začátek prázdnin v Německu. Mohu se tedy zeptat, kdy je podle Vás nejvhodnější vyjet, zda v pátek navečer, nebo raději až v sobotu ráno? Moc děkuji za odpověď. Karel.

Pro Vás je nejkritičtější úsek v Itálii po napojení na A4 u severoitalských letovisek. Tady se začínají tvořit kolony už od sobotního rána a trvají prakticky po celý den. Tomu tedy doporučujeme přizpůsobit itinerář.

# 15.06.2017, 10:47.
Chtěl bych se informovat na nejrychlejší trasu autem do Itálie Gallipoli a cenu mýtného. Popřípadě, kde nejlevněji po cestě natankovat. Vyjíždíme z Uherského Brodu. Děkuji za za všechny rady. Antonín.

Vaše optimální trasa je následující: Uherský Brod - Hodonín - Břeclav - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Rimini - Ancona - Pescara - Foggia - sjezd Modugno - SS16 - Fasano - SS379 - Brindisi - SS613 - Lecce - SS101 - Gallipoli. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 77,00. To samé při cestě zpět. Tip na tankování v Rakousku najdete v článku Rakousko - italská hranice nabízí slevu, vyzvedněte si ji. V Itálii potom za Bari sledujte čerpací stanice a natankujte u levnější, což jsou např. Eni. V Gallipoli patří k levnějším na Via Lecce čerpací stanice Q8 Easy se Self Service.

# 15.06.2017, 10:36.
Chtěli bychom autem vyrazit v druhé polovině srpna do Caorle, Bibione, popř. do jiných středisek poblíž. Chtěl bych se zeptat na možnosti ubytování. Zajímá mě, když se rozhodneme např. týden před dovolenou, zda nebude problém sehnat ubytování. Nejsme nároční, stačí nám kemp, ale ne stan. Např. bungalov, penzion. Popř. zda nám můžete dát konkrétní tip na osvědčený kemp v této lokalitě za rozumnou cenu. A zda se vyplatí hledat na italských webech nebo zakoupit pobyt v cestovní kanceláři v České republice. Termínově jsem myslel na 8 dní od pondělí do pondělí, abychom se v co největší míře vyhnuli případným zácpám. Nebudeme při výběru omezeni neklasickým turnusovým termínem? Předem děkuji za odpověď. Hezký den. Rostislav.

Od poloviny srpna začíná sice sezóna zvolňovat (především v posledním týdnu), nicméně na severu Itálie bude pořád plno. Ubytování na poslední chvíli za rozumnou cenu budete těžko hledat, především když požadujete nestandardní termín od pondělí do pondělí. V tomto případě doporučujeme Booking, který se nám pro takové rezervace osvědčil v případě loňské i letošní dovolené, ale i dříve. Vždy byla i cena nižší než v CK nebo přímo u ubytovatele.

# 14.06.2017, 22:09.
Příští týden jedeme do Itílie do Lido di Jesolo. Chtěla bych se zeptat, kolik stojí taxi. Ještě jeden dotaz. Je někde ke stažení mapa města? Děkuji za odpověď. Marcela.

Tarif taxi najdete na Taxi Jesolo. Mapu najdete např. na Daliviano.

# 14.06.2017, 20:39.
7.7.2017 jedu s rodinou do Lido di Jesolo. Mám obavy, zda se tam bude rodině líbit. Vloni jsme byli v Bibione a tam se jim moc líbilo. Lido di Jesolo je podobné? Děti mají 12 a 16 let. Děkuji. M.

Pokud se Vám libilo v Bibione, v Lido di Jesolo se Vám bude líbit také. Je víceméně podobné. Toto italské Miami je v sezóně hodně rušné. Pro děti je zábava v Aqualandia a Jesolandia. Ve druhém případě spíše pro mladší.

# 14.06.2017, 11:37.
Prosím o nejlepší trasu do Janova z Prahy a jaké jsou poplatky na dálnicích. Děkuji. Jiří.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Norimberk - Ulm - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona - Janov. V Německu se dálnice neplatí, kousek rakouské dálnice objeďte přes Bregenz - je třeba sjet na posledním sjezdu v Německu, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,78) a v Itálii zaplatíte na mýtném € 14,50. Celkem tedy za oba směry € 65,78. Přes Brenner by Vás to vyšlo na € 100,90, resp. € 109,80 při cestě na více jak 10 dnů.

# 14.06.2017, 10:51.
Chtěla bych se zeptat, zda se v Grottammare nebo v San Benedetto del Tronto dá půjčit skútr nebo podobné přibližovadlo. Jedu tam celkem na tři měsíce a na internetu nemohu nic najít. Děkuji. Monika.

V San Benedetto del Tronto je společnost Simonllie Moto, která Vám půjčí skútr 50 ccm od € 30,00 na den. V ceně je 75 km, každý další kilometr za € 0,20. Výkonnější stroje jsou samozřejmě dražší a naopak s počtem dnů je cena za den nižší. Najdete je na Via Silvio Pellico 198.

# 13.06.2017, 23:53.
Ve čtvrtek 15.6.2017 okolo 20:00 máme v plánu ve dvou vyrazit autem do Itálie. Trasa: Kroměříž - Graz - Lignano Sabbiadoro - Bologna - Florencie - Siena - San Gimignano - Marina di Bibbona - Pisa - Lucca - Viareggio (není jisté) - Cinque Terre - Kroměříž. Plánujeme nocovat 15.6. v autě, 16.6. v Lignano Sabbiadoro, 17.6. a 18.6. v Bologna, 19.6. ve Florencii, 20.6. v Siena, 21.6. a 22.6. v Marina Bibbona. A poté máme ještě dva dny, které úplně nevíme, kde skončit. Zvažujeme Viareggio a odtud potom na výlet do Cinque Terre. Chtěl bych Vás poprosit o pár rad: 1. Kde byste prosím doporučil přespat v autě pár hodin, nějaká konkrétní benzinka, Rakousko nebo Itálie? 2. Mezi kterými městy byste prosím volili placené úseky, případně kolik by stály poplatky a které přesuny jet klidně po cestách bez poplatků? 3. Po Lucca máme ještě dva dny na nocleh, neměli byste radu, ve kterém přímořském městě přespat? Zvažujeme se usadit ve Viareggio na 2 noci, dopřát si jeden den u moře a druhý den si udělat výlet do Cinque Terre, ale s tím VIareggio nevím, je to tam takové hodně masové a pláže jsou tam prý placené. Přemýšlím nad lokací, ze které by se dobře cestovalo do Cinque Terre 4. Jak byste doporučil cestovat do Cinque Terre? Je lepší jet vlakem nebo autem? Pokud vlakem, měl byste prosím doporučení na trasu z Viareggio? 5. Jakou trasu byste navrhoval pro cestu zpět z oblasti Viareggio? Návrat přes Florencii - Ferraru - Bolognu - Udine - Graz - Kroměříž? Mnohokrát děkuji. Martin.

Nevíme, v kolik hodin přesně vyjíždíte a tedy přesně v které oblasti si budete potřebovat odpočinout. Do Lignano Sabbiadoro je to z Kroměříže bez přestávek jen přibližně za 8 hodin. Pro odpočinek s přespáním určitě doporučujeme v Rakousku i Itálii servisní místa, na kterých jsou čerpací stanice, parkoviště, nějaká restaurace apod. Určitě bychom nevolili malá odpočívadla, kterých je v Rakousku hodně, v Itálii jen několik. V Rakousku jsme takhle neodpočívali, ale v Itálii často. Většinou na parkovišti před Autogrilem. Při cestě od Villachu většinou sjíždíme v Tarvisio z dálnice a pokračujeme po SS13 do Gemona, kde se na dálnici opět připojujeme. Je to minimální časové zdržení a úspora je € 6,00. Odtud je to do sjezdu Latisana, odkud jedete do Lignano, už jen € 5,30. Z Lignano do Bologna bychom volili cestu po dálnici. Mýtné je ve výši € 17,20. S minimálními poplatky, ale o 70 km delší, je cesta po SS14 do Mestre, odtud po SS309 do Ravenna a následně po A14dir a A14 do Bologna. V tomto případě se platí jen € 5,10 na A14. Ale i tady můžete jet po SP302 do Faenza a následně po SS9 do Bologna bez poplatku. Úsek Bologna - Florencie bychom jeli určitě po dálnici. Jedná se o horskou dálnici, s volbou dvou větví. Jedna je panoramatická (A1 Panoramatica), druhá s mnoha tunely (A1 Direttisima). Mýtné je na tomto úseku € 8,00 a určitě se vyplatí ho zaplatit. Z Florencie vede do Siena bezplatná čtyřproudovka RA Firenze - Siena. Ze Siena pokračujte zpět po stejné čtyřproudovce a od sjezdu Colle Val d' Elsa Sud pokračujte po SR68, SP36 a SP1 do San Gimignano. Odtud potom po SP47 do Castel San Gimignano, kde se napojíte na SR68. Po té pokračujte až do Casino di Terra a odtud po SP19 do Marina di Bibbona. Do Pisa jeďte po SS1, do Lucca potom po SS12. Jsou samozřejmě bez poplatku. Letoviska Viareggio nebo Massa by ještě ve Vašem termínu nemusela být tak zaplněná. Cestovat do Cinque Terre doporučujeme vlakem. V této lokalitě se špatně parkuje. Z obou letovisek (Viareggio, Massa) musíte jet do La Spezia Centrale, kam to stojí regionálním vlakem € 6,10 resp. € 4,40. Z La Spezia jezdí Cinque Terre Express. Např. do Levante Vás vyjde na € 4,00. Z Viareggio i z Massa se vyplatí sjet po SS1 do Pisa a odtud po bezplatné SGC Firenze - Pisa - Livorno do Florencie. Odtud potom přes Bologna a Padova k hranicím, kam to stojí € 37,10. Pokud sjedete u Gemona na SS13, ušetříte opět € 6,00.

# 13.06.2017, 23:20.
Ráda bych se zeptala na nejlevnější variantu cesty z Českých Budějovic se zastávkou u Salzburgu a odtud do Milána. Z Milána do Cinque Terre, následně do Verony a z Verony k Lago di Garda. A je možné parkovat na vlakovém nádraží v La Spezia nebo v Lavante? Děkuji mnohokrát za odpověď. Zuzana.

V tomto případě, s přihlédnutím k zastávkám při cestě tam i zpět, je nejvhodnější trasa následující: České Budějovice - Linz - Salzburg - Innsbruck - Peschiera del Garda - Brescia - Bergamo - Milano - Parma - La Spezia. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, v Německu se dálnice neplatí, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii po Milán € 27,30 a od Milána € 22,20. Je samozřejmě možné volit souběžné komunikace a ušetřit na mýtném. Je to ale velké časové zdržení. Z La Spezia do Verona jeďte přes Parmu a Modenu. Mýtné Vás vyjde na € 23,80. Z Verony k Affi / Lago di Garda Sud nebo Rovereto / Lago di Garda Nord Vás mýtné vyjde na € 1,10 resp. € 4,00. Můžete jet samozřejmě i po bezplatné SR11 a následně kolem jezera. Úsek Rovereto / Lago di Garda Nord - Brenner Vás vyjde na € 12,60 a další poplatky jsou stejné jako při cestě tam - průjezd Brennerem € 9,00 a případně další desetidenní rakouská dálniční známka. V La Spezia doporučujeme parkovat na Park Centro Stazione. Otevřeno je nonstop a hodinová sazba od 8:00 do 20:00 je € 1,50 za hodinu, od 20:00 do 8:00 je € 0,60 za hodinu. Parkování s rezervací na celý den stojí € 18,00, na půl dne € 8,00. Z Lamezia Centrale jede do Levante Cinque Terre Express za € 4,00. V této lokalitě se špatně parkuje.

# 13.06.2017, 12:55.
Nejprve bych chtěla vyjádřit můj velký obdiv k Vašim znalostem, poděkovat za Vaše cestovatelské rady a současně také poprosit o radu. Konkrétně bych se chtěla poradit ohledně cesty autem z Prahy do Livorna. Trajekt na Korsiku máme na konci června ve všední den ve čtvrtek ve 13:00 hodin. Trasu jsme vymysleli následující: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena – Bologna - Livorno. Řidič bude jeden, špatně se mu řídí v noci, tudíž jsme plánovali vyjet den předem – ve středu ráno - a podle možností a hlavně i dětí - jedno dítě ve věku 2 roky - dojet do Itálie, tam se ubytovat a druhý den ráno dojet další část v Itálii do přístavu v Livornu. Náhodou jsem ale narazila na zmínky ohledně velkých kolon u Mnichova, Innsbrucku a hlavně potom u Bologna. Dá se nějak případným kolonám vyhnout? Načasováním nebo jet určité úseky nějakými objízdnými trasami? Nemohli byste mi prosím doporučit v jaké části Itálie se ubytovat a jak druhý den cestu načasovat, abychom se kolonám vyhnuli? V Livorno v přístavu bychom měli být tak do 11:00 hodin. Bylo by lepší dojet do Livorna podél pobřeží a vyhnout se úplně Bologna? Případně nemáte náhodou tip na levnější ubytování v Itálii? Nemají tam např. nějaké řetězce ubytování na styl francouzských motelů Formule 1? Předem Vám moc děkuji za rady, tipy na cestu a přeji, ať se Vám nadále cestovatelsky dobře daří. Andrea.

Jedete v době, kdy ještě na silnicích nebudou prázdninové zácpy, které se očekávají 30.6.2017 a 1.7.2017. Každopádně u velkých měst - Mnichov v podvečer a Bologna od rána - s nimi musíte počítat. Mnichovu se můžete vyhnout cestou přes České Budějovice a Salzburg. Případně Innsbrucku cestou přes Villach a Tarvisio. Bologna z tohoto směru bývá průjezdnější. Poplatkově vychází cesta přes Villach o € 6,90 v jednom směru dražší. Ty můžete ušetřit cestou v úseku Tarvisio - Gemona mimo dálnici po SS13. Úspora je přesně € 6,00. Jezdíme tudy pokaždé a časová ztráta je minimální. V Itálii je např. hotelový řetězec Ibis. Ubytovat se musíte tak, abyste ráno dojeli včas do Livorna. Ibis má dva hotely ve Florencii. Po bezplatné čtyřproudovce přes Empoli se odtud do Livorna dostanete za 1,5 hodiny. Náš tip: Hotel Ibis Firenze Prato. Je to kousek od dálnice před Florencií. Nicméně pro Vaši skupinu najdete levnější ubytování v jiných hotelech - Booking / Florencie.