ITÁLIE 2015 / 8

Itálie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Itálie 2015 / 8

Pokud je Itálie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2015. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě do Itálie autem, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o pronájmu automobilu, o cestování vlaky a autobusy, o tipech na výlety, o přímořských letoviscích, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Itálii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete osmou část, ta první je na stránce Itálie 2015.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 08.03.2015, 11:00.
Nemám otázku přímo na cestu do Itálie, ale spíše na cestu k majáku v Bibione. Nikde jsem na ní nenašla odpověď, tak doufám, že snad pomůžete vy. Jedeme letos do Bibione s dvěma dětmi 2,5 a 5,5 roku a slíbili jsme tomu staršímu, že se podíváme na maják. Budeme ale bydlet na druhé straně Bibione v Pinedě. Chtěla jsem se zeptat, jak se k majáku dostat. Budeme se muset přiblížit co nejblíže autem, kde tedy zaparkovat a jak je to potom ještě daleko a kudy? Ujdou to takhle malé děti? Půjdeme pěšky. Děkuji za odpověď. Magda.

Maják v Bibione je veřejnosti nepřístupný, ale procházku si k němu udělat můžete. Máte dvě možnosti. Buďto je dostupný po pláži a nebo po cestičce lesíkem. Pokud se Vám podaří zaparkovat v nejkratší vzdálenosti od začátku cesty, budete muset ještě ujít přibližně 2 km (pláž) resp. 3 km (lesík). Výchozím místem pro plážovou variantu je Via Procione, na které jsou parkovací místa. Další variantou je jít po Via Capodistria. Možná méně náročnější než po pláži. Lesíkem se tam dostanete od křižovatky Via del Mare s Via del Faro. Pokud tam budete brzy, zaparkovat se tam dá. Odtud už je zákaz vjezdu. K majáku dojdete po Via del Faro. Je třeba však mít na paměti, že pokud tam budete v sezóně, možnosti parkování budou omezené, především v blízkosti pláže, takže pěší vzdálenost se může navýšit.

# 07.03.2015, 14:46.
Zdravím, s přítelkyní se chystáme v půlce května na týden letecky do Bari. V itálii a zvlášť jižní jsme byli mnohokrát a máme to tu rádi, ale dříve pokaždé na zájezdu od cestovky, ať už autem nebo busem. Nevíme, zda-li zůstat přímo v Bari nebo se někam posunout. Rádi bychom si užili co nejvíce takové té pravé atmosféry, milujeme dobré italské jídlo, restaurace, vinárny, trhy, atmosféru starých měst s úzkými uličkami, ale nemusíme uplně velké přelidněné město. Současně máme rádi přírodní malé pláže. Máme procestované např. celé Gargáno, ale chtěli bychom něco nového, máte nejaký tip? P.S.: jde ubytování sehnat zalevno během května přímo na místě? Děkuji za odpověď. Martin.

Doporučujeme si najít místo jižně od Bari, čím jižněji, tím lépe. Teoreticky se ubytování na místě sehnat v květnu dá, doporučujeme však i tak si ubytování dopředu zarezervovat. Na jihu Itálie to nefunguje jako v Chorvatsku nebo Rakousku.

# 05.03.2015, 20:07.
Chceme si jet příští týden zahrát golf do Itálie, Toskánsko - Poggio dei Medici Golf Resort & Spa. Lze poprosit o stručný plán cesty a poplatky související? Děkuji moc a pěkný den. Evžen.

Vaše optimální trasa je následující: Příbram - Plzeň - Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - sjezd Barberino - Casello - Medici Golf Club. V Německu se dálnice letos ještě neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 30,50. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Tato trasa je stejně dlouhá jako přes České Budějovice - Salzburg - Brenner, poplatkově stejně náročná, ale o něco rychlejší.

# 04.03.2015, 20:57.
Jedeme s dodávkou a karavanem z Plzně k městu Cremona (Crossstrecke crotta). Chtěl bych se zeptat, kde a jaké poplatky nás čekají přes Německo, Rakousko a Itálii. Mnohokrát děkuji za odpověď. Petr.

Předpokládáme, že nemáte nad 12 t, potom v Německu letos ještě nic neplatíte. V Rakousku je tento limit do 3,5 t. Pokud se do něj nevejdete, musíte mít Go Box a platit mýtné jako nákladní automobily. V opačném případě potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70 a za průjezd Brennerem zaplatíte ještě € 9,00. V Itálii se mýtné počítá podle počtu náprav a ujetých kilometrů. Pokud Vaše souprava bude mít tři nápravy, zaplatíte € 32,00, pokud bude mít čtyři nápravy, zaplatíte € 48,10. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši.

# 27.02.2015, 18:54.
Chtěl bych se Vás zetat na poplatky a mýtné do Emilia Romagna / Lido di Spina. Našli jsme si tam apartmán, ale je to klidnější letovisko, co jsem se dočetl. Nevíte o nějakém letovisku s nočním ruchem? Jakou cestu byste nám doporučil? Jsme až z Ústeckého kraje, chtěli jsme se vydat až na Palmovou riviéru, ale asi si netroufneme. Ubytování tam je levné, ale bojíme se té delší cesty včetně velkých poplatků za dálnici. Moc Vám děkuji za rady. Jakub.

Jeďte přes České Budějovice, Linz, Salzburg, Villach, Tarvisio, Mestre, Chioggia do Lido di Spina. Tato trasa je o něco kratší než přes Mnichov a levnější. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70 a za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,00. Na mýtném v Itálii v úseku Tarvisio - Mestre zaplatíte € 17,30. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši. Pokud pojedete na více jak 10 dnů, kupte si druhou desetidenní dálniční známku. Dvě jsou levnější než jedna dvouměsíční. Pokud chcete rušnější letovisko, volte např. Rosolina Mare. Je to i o něco blíž než Lido di Spina. Více informací se dočtete v naší reportáži Rosolina Mare 2013. Tipy na úsporu na této trase se dočtete jedna v této reportáži a jednak v našem Cestovatelově blogu. Pokud pojedete až na Palmovou riviéru, nemusí to být až tak nákladné. Pojedete stejnou trasu mimo dálnici jak v cestě do Lido di Spina a na dálnici se připojíte až v Rimini Nord. Z Rimini Nord např. do San Benedetto del Tronto to stojí € 13,80. Těch 270 km navíc oproti cestě do Lido di Spina je vzhledem k celkové vzdálenosti nepodstatných. Popis trasy najdete např. v naší reportáži Gargano 2008.

# 25.02.2015, 15:21.
Přijedeme autobusem z Čech do Mestre a potřebujeme se dostat do Cavallino - Via Costanziaca, kde jsme ubytované. Můžete poradit, jak nejlépe se tam dostat? Děkuji. Dáša.

Předpokládáme, že pojedete Student Agency, který zastavuje v Mestre u vlakového nádraží. Zastavuje tam i Eurolines nebo Tourbus. Nejjednodušší je cestovat autobusem ATVO. Z Mestre FS jeďte linkou č. 10 na autobusové nádraží v Lido di Jesolo a odtud linkou č. 23 do centra Cavallina. Vystoupit musíte na Ca' Balarin. Jízdenka Vás vyjde na € 4,50.

# 24.02.2015, 21:21.
Chtěl bych se zeptat na to, kde je nejvhodnější přenocovat po cestě z Domažlic do Martinsicura. Pojedeme přes Brenner, pojedeme dvě auta 4x dospělí a 3x děti - nejstarší dítě má 3 roky. Viděl bych ještě někde v Rakousku. Děkuji za odpověď. Josef.

To hodně závisí na termínu a požadavcích na kvalitu ubytování. Doporučujeme se podívat na booking.com, zadat termín, obsazenost a místo např. Brenner nebo Vipiteno. Vhodná je také mapa, kde přesně vidíte umístění a přemístěním kurzoru i cenu.

# 23.02.2015, 23:07.
Letos se vydáme bez cestovky letecky do Cagliari. Následně do kempu Happy Camp Mobile Homes in Camping Iscrixedda u Lotzorai. Kemp neposkytuje transfer, autobus tam údajně nejezdí a auto si půjčovat nechceme. Prosím o radu, jak se do kempu dostat. Je to z letiště asi 80 km. Děkuji za odpověď. Blanka.

Ta vzdálenost je minimálně dvojnásobná. Z letiště musíte je vlakem do Cagliari. Zaveze Vás tam přibližně za 7 minut. Vlaky jezdí přibližně od 5:00 do 21:00 po dvaceti minutách. Jízdenka stojí € 1,25. Kousek od vlakového nádraží je autobusové nádraží - Cagliari Autostazione ARST. Odtud musíte jet autobusem č. 103 společnosti ARST do Tortoli Fra Locci. Jede v 9:20, 11:00, 15:00 a 20:40. První a třetí jede jen v pracovní dny. Cesta trvá něco málo přes tři hodiny. Jízdenka stojí € 11,00, při nákupu v autobuse € 13,00. Z Tortoli Fra Locci musíte jet autobusem č. 301, 303 nebo 305 do Lotzorai. Těch jezdí hodně, je to jen 5 km. Jízdenka stojí € 1,20, při nákupu v autobuse € 2,20. Z Lotzorai do kempu to je ještě přibližně 2,5 km. Autobusem č. 301 lze dojet přibližně na poloviční vzdálenost - Lotzorai / Donigala. Pozor! Žádný z uvedených autobusů v Lotzorai nekončí. Vytiskněte si jízdní řády z výše uvedených stránek. Nevíme kdy jedete, je možné, že v době Vaší dovolené budou vydané novější jízdní řády.

# 23.02.2015, 13:15.
Můžete mi, prosím, sdělit, jaké konkrétní povinnosti a doklady platí pro vycestování se psem? Děkuji. Olga.

Odpověď na Vaši otázku najdete v odpovědi ze dne 28.01.2015, 22:16.

# 20.02.2015, 16:19.
Jedu na obchodní cestu do Itálie - Parma, ráda bych se zeptala, kolikrát při této cestě z Prahy budu platit v Itálii mýtné? Děkuji za odpověď. Steph.

V Německu mýtné platit nebudete, v Rakousku budete mít desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70, za průjezd Brennerem zaplatíte jednorázově € 9,00 a v Itálii na výjezdu na sjezdu Parma € 25,40. V Itálii budete platit mýtné jen jednou, pokud v průběhu cesty neopustíte z nějakého důvodu dálnici. Poplatky a platby při cestě zpět jsou stejné.

# 18.02.2015, 20:04.
O prázdninách se chystáme autem na dovolenou do Itálie poblíž města Pineto. Rádi bychom si udělali výlet do Říma. Jaké je nejvhodnější dopravní spojení, jiné než autem? Pokud by nebyla možná doprava přímo z Pineta, mohli bychom autem přejet někam, odkud by bylo autobusové nebo vlakové spojení. Předem moc děkuji za odpověď. Lenka.

Přímé spojení nabízí vlak Trenitalia z Pineto / Atri na Tiburtina. Vlak odjíždí v 6:42 a v Římě je v 10:59. Jízdenka stojí € 13,60. Zpět potom jede v 16:30 s přestupem v Pescara Centrale za stejnou cenu. Takhle Vám ale na návštěvu Říma moc času nezbude. Schůdnější je tam jet autobusem. Tím se tam dostanete se společností E. di Febo Capuani. Jedná se o spoj Roseto - Roma Tiburtina. Z Pineto odjíždí v pracovní dny v 6:10 a v Římě je v 9:30. Zpět potom jede ve 20:00, navíc v pátek a o víkendu ve 21:00, navíc od 15.6. do 15.9. o víkendu ve 22:45. Jízdní řády a zastávky najdete na výše uvedených stránkách, kde lze jízdenku nakoupit i online. Jedna jízda stojí od 12,00 do € 15,00 podle linky. Na místě jízdenku koupíte u Coletti Sabatino na Via Milano v Pineto.

# 18.02.2015, 12:27.
Chystám sa autom s prívesom do Talianska k mestu Piacenza. Neviete mi prosím povedať, aké dialničné poplatky ma čakajú na trase od Rakúskych hraníc? Ďakujem. Zdeno.

Předpokládáme, že pojedete přes Tarvisio. Pokud budete mít s přívěsem celkem tři nápravy, zaplatíte od Tarvisio po Piacenza € 47,00. Pokud budete mít s přívěsem celkem čtyři nápravy, zaplatíte od Tarvisio po Piacenza € 70,80. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši.

# 15.02.2015, 23:26.
Moc prosím o informaci, někde jsem zaslechla, že z Martinsicura do San Bennedetta jezdí zdarma nějaký shoping bus k nákupnímu centru. Nevíte náhodou odkud z toho Martinsicura jezdí a jak často? Děkuji. Alice.

Jedná se o akci nákupního centra v San Benedetto del Tronto, Centro Porto Grande. Zda budou provozovat bezplatnou dopravu i letos nevíme. V minulosti ji provozovali z Martinsicuro od začátku července do konce srpna. Autobus jezdil od Camping Riva Nuova na Lungomare Italia se zastávkami na Via Silone a Piazza Cavour. K dispozici byly dva spoje - 18:05 a 19:15. Zpět potom jely od centra v 19:00 a 20:20. Pokud bude tato bezplatná doprava (Bus navetta gratuito) provozována i letos, objeví se před začátkem sezóny s aktuálními zastávkami a časy na výše uvedených stránkách v oddíle Eventi.

# 15.02.2015, 11:39.
Jedeme se ženou autem do Lignana 27.6.2015 a nespěcháme. Napadlo nás přespat buď v Grazu nebo v Klagenfurtu a prohlédnout si město. Ceny noclehů se nám zdají na internetu dost vysoké. Nemáte, prosím Vás, nějaký tip na lacinější nocleh? Nemusí být přímo v těchto městech, ale zase ne na samotě. Děkuji za radu. K.

Nepíšete, jaká cena je pro Vás vysoká, takže těžko radit. Alespoň s určitým standardem a v centru města se můžete ubytovat např. v Zimmer & Appartements Trauttmannsdorfgasse. Studio pro dva ve Vašem termínu Vás přijde přes booking.com na 828,00 Kč, což je 414,00 Kč za osobu. K tomu € 20,00 za úklid. V přepočtu cenu (i s úklidem) € 26,00 za osobu budete v centru těžko hledat.

# 14.02.2015, 21:27.
Prosím o radu, máme v plánu cestovat autem do Roseto degli Abruzzi a nikde se nemohu dopátrat, na kolik vyjde mýtné a poplatky. A čeho se vyvarovat při cestě? Moc Vám děkuji za odpověď. Kateřina.

Nepíšete odkud vyjíždíte. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70, pokud pojedete přes Rozvadov a Brenner, zaplatíte € 9,00 za průjezd Brennerem. Pokud pojedete přes Dolní Dvořiště, Salzburg a Villach, zaplatíte € 11,00 za průjezd tauernskými tunely. Pokud pojedete přes Vídeň a Villach, další poplatky v Rakousku nejsou. Mýtné v Itálii od Brenneru do Roseto je € 48,80 a od Tarvisia po Roseto € 51,20. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši. Pokud pojedete na více jak 10 dnů, kupte si na cestu zpět druhou dálniční známku. Desetidenní je levnější než dvouměsíční. Doporučujeme důsledně dodržovat dopravní předpisy, především rychlostní limity na dálnici. Převoz pohonných hmot v kanystru je v Itálii zakázaný. Pokud to bude možné, netankujte na dálnici, mimo dálnici jsou ceny nižší. Před vjezdem do Itálie natankujte plnou nádrž, stejně tak si naplánujte cestu tak, abyste plnou nádrž tankovali po výjezdu z Itálie, v Rakousku jsou pohonné hmoty levnější. Pokud pojedete v top termínu na přelomu června a července nebo července a srpna z Pá / So, naplánujte si větší časovou rezervu a pokud to bude možné, volte jinou trasu než Mnichov / Salzburg / Villach. Vhodnější je např. Dolní Dvořiště - Salzburg - Innsbruck nebo Vídeň - Graz - Villach. Je to z důvodu velkých dopravních zácp. Další tipy najdete v našich otázkách a odpovědích, italských reportážích a cestovatelově blogu.

# 13.02.2015, 19:43.
Na kolik by vyšla odhadem cesta z Mostu do San Benedetto del Tronto autem na LPG s průměrnou spotřebou přibližně 8 l / 100 km? Děkuji za odpověď. Láďa.

Vaše optimální trasa je následující: Most - Karlovy Vary - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - San Benedetto del Tronto. V Německu se zatím dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 46,40. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši. Aktuální průměrná cena GPL v Itálii je € 0,60 / litr. Trasa tam a zpět měří 2500 km. Za pohonné hmoty tedy zaplatíte € 120,00. Celkem tedy € 239,50. Pokud pojedete na více jak 10 dnů tak € 248,20. Pokud budete mít nižší spotřebu a pokud budete tankovat levněji, tak se náklady na pohonné hmoty samozřejmě sníží.

# 12.02.2015, 18:01.
Pojedeme letos do Itálie a chtěl bych se zeptat, kde je dobré v Rakousku tankovat v noci, přibližně někde kolem Spittal a dále na Villach. Děkuji. Lubomír.

Sjeďte za Villachem na sjezdu Villach / Warmbad a pokračujte po silnici 83 Kärntner Strasse směrem k Itálii. Ve městečku Fürnitz hned za křižovatkou na silnici 83 je nonstop čerpací stanice Shell, na které měli vždy ceny podobné jako na Fun Wash Sprit v Arnoldsteinu. Stejnou cestou se můžete vrátit na dálnici nebo pokračovat po silnici 83 a připojit se až za Arnoldsteinem.

# 11.02.2015, 17:59.
Ještě jednou moc děkuji za Vaší nezištnou pomoc při zajišťování lodních lístků na Ischii. Peníze z účtu mně byly odečteny včera a dnes asi před půl hodinou jsem obdržel lodní lístky kurýrem. Bez Vaší pomoci bych to asi nedokázal nebo bych měl velké obavy do podobné akce vůbec jít a raději bych se spoléhal na koupi lístků až na místě. Teď mám ale jistotu, že se na loď dostanu tak, jak chci a to hlavně díky Vám. Pokud je to možné, zveřejněte moje poděkování na Vašich stránkách, ať i ostatní vědí, jak dokážete pomoci. Děkuji a pokud budu mít nějaký dotaz, vím, kam se mám obrátit. Jižní Itálii jsem si zamiloval, tak tam budu jezdit s přítelkyní asi častěji. Jiří.

Těší nás, že se vše povedlo a že to probíhalo tak rychle a naše stránka Trajekty Vám pomohla usnadnit cestu. Co se vlastní cesty týče, doporučujeme si cestu naplánovat tak, abyste měl dostatečnou rezervu před naloděním. Raději velkou než se potom s blížícím se cílem stresovat, že to nestihnete.

# 10.02.2015, 16:59.
Chtěl bych se zeptat, kolik by vyšla cesta autem do Castellina Marittima. Průměrná spotřeba vozu je 7 litrů nafty na 100 km. Celkově i s poplatky za dálnici v Itálii. Také, zda se platí nějaký za cíp Rakouska, který se musí přejet. Děkuji. Václav.

Nepíšete odkud vyjíždíte, takže odpověď musíme rozdělit na několik variant a jen od hraničních přechodů. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii od Brenneru po Rosignano Marittimo € 45,00 a od Tarvisia po Rosignano Marittimo € 48,60. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši. Pro zjednodušení budeme počítat vzdálenost tam i zpět 2000 km (je to +- 50 km podle varianty). Průměrná cena nafty v Itálii je € 1,45 za litr, cena na trase je tedy € 203,00. Pokud pojedete přes Rozvadov nebo Dolní Dvořiště, zaplatíte na mýtném € 116,70, celkem tedy € 319,70 a pokud pojedete přes Mikulov potom € 105,90, celkem tedy € 308,90. Pokud pojedete na více jak 10 dnů, potom k celkové ceně připočtěte € 8,70 za druhou dálniční známku v Rakousku. Dvě známky stojí méně než jedna dvouměsíční. K tomu je třeba ještě připočítat náklady na cestu z bydliště k hranicím a zpět. V Rakousku dálniční známku potřebujete i když jedete po dálnici jen kousek. Navíc je potřeba i pro některé tunely a obchvaty měst mimo dálnici. Cena za pohonné hmoty je maximální, budete mít natankováno levněji v ČR a také před vjezdem do Itálie natankujete v Rakousku levněji. Tipy na různé úspory jak na mýtném, tak na pohonných hmotách najdete v našich otázkách a odpovědích a v Cestovatelově blogu.

# 09.02.2015, 19:40.
V létě se chystáme na dovolenou autem do Bibione - Pineda. Našli jsme asi přibližně 3 cesty, ale stále nevíme, jaká je pohodlnější a hlavně levnější. Mohla bych poprosit o aktuální ceny všech poplatků na trase Praha - Bibione - Pineda? Předem děkuji. Zlata.

Optimální trasa je následující: Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione. Je to nejkratší a nejrychlejší trasa. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,00 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 10,80. Celkem tedy zaplatíte tam a zpět € 52,30. Pokud však pojedete na přelomu června a července nebo července a srpna - Pá/So, jeďte na Brno - Vídeň - Graz - Villach a dále jako v první variantě. Odpadne Vám platba za tunely, celkem tedy zaplatíte tam a zpět € 30,30. Ujedete ale navíc celkem přibližně 240 km (120 + 120), což v italských cenách pohonných hmot odpovídá přibližně těm ušetřeným € 22,00. V těch uvedených termínech se však vyhnete rizikovým oblastem mezi Salzburgem a tauernskými tunely. Menší zácpy mohou být ve Vídni a potom před Bibione. Tipy na úsporu najdete v našem Cestovatelově blogu, reportážích a těchto otázkách a odpovědích.

# 08.02.2015, 10:00.
- nechápu tedy, jak stíháte tolik neustálých a mnohdy se opakujících dotazů, zejména na trasy, čest vaší práci! Netušíte, alespoň orientačně, za kolik se dá - pochopitelně levně, sehnat jednorázové přenocování pro 3 osoby ve vnitrozemí (plácat se v Bibione opravdu není naše představa), spíš si chceme projet zemi od severu: Bolzano - Trento - Bologna ... po Craco. Petr.

Vaše otázka je příliš široká, množství ubytování na uvedené trase je nespočet. Od nejlevnějšího ubytování kolem € 10,00 za osobu v hostelu až po stovky € za osobu v hotelech. Doporučujeme si vytipovat přesné lokality, ve kterých se chcete po cestě ubytovat a tam hledat ubytování - máme osvědčené booking.com, kde už jsou i konkrétní ceny pro zadaný termín a obsazenost (výborná funkce je mapa). Pokud Vám nevadí si s tím dát více práce, můžete zadat do google klíčové slovo accomodation a konkrétní lokalitu. potom si zobrazit mapy a konkrétní ubytování dohledat. Když zadáte accomodation Italy, zobrazí se Vám bodově ubytování na mapě celé Itálie. Vhodným zvětšením dohledáte lokalitu.

# 07.02.2015, 21:55.
Pane Řehůrku, letos si plánujeme cestu do Itálie do Martinsicura, kemp Duca Amedeo. Brouzdám po netu, abych zjistila co nejvíce informací a našla jsem Vaše stránky a rady týkající se cestování. Musím říct, že je to super. Zatím nemáme jasno, zda jet autem (mám trochu strach) nebo vlakem. Vlakem jsme nejlepší trasu našli do Vídně - Bologne - Porto d'Ascoli. Nevíte náhodou, zda z Porta funguje nějaká místní doprava nebo taxi, protože pěšky s dětma a kuframa si to asi neumím představit. Ještě bych se Vás zeptala, když neumíme italsky, domluvíme se třeba s angličtinou? Děkuji moc za případnou radu a přeji hezký večer. Lenka.

Z Porto d' Ascoli do Martinsicuro jezdí městská doprava provozovaná společností Start v San Benedetto del Tronto. Konkrétně linka č 1. do Martinsicura a linka č. 6 z Martinsicura. Můžete také vystoupit v San Benedetto del Tronto a stejnou linkou jet odtud. Jízdenka stojí € 1,15. Ohledně angličtiny je to těžké. V kempu se domluvíte bez problému, s místními obyvateli s největší pravděpodobností ne. Záleží ale na konkrétní osobě. Více uspějete, když se naučíte alespoň základní italská slovíčka a potom se domluvíte. Italové jsou potom velice ochotní. Větší šance domluvit se anglicky je s mladší generací.

# 07.02.2015, 11:20.
Chtěli bychom do Itálie autem, ve kterém bychom i nocovali. Kde a za jakých podmínek - parkoviště, kempy, odstavná místa - lze takové nocování uskutečnit? Děkuji za odpověď. Jiří.

Kempování ve volné přírodě je v Itálii zakázané. Pouze se souhlasem majitele pozemku. Musíte tedy hledat místa, která jsou k tomu určena. Seznam kempů s odkazy najdete na camping.it. Pro vás zřejmě nejzajímavější budou stránky s možností najít parkoviště pro obytné automobily - turismoitinerante.com - menu Sostare / Aree di Sosta in Italia. My jsme spali v autě jen během cesty na jih Itálie, zaparkovali jsme u Autogrillu a v autě jsme se prospali. Nebyl sebemenší problém.

# 06.02.2015, 23:39.
Letos jedeme na rodinnou dovolenou do Ligurie. Jedeme sice autem, ale rádi bychom v rámci poznávání země občas cestovali místní veřejnou dopravou. Nedaří se nám najít info o regionální autobusové dopravě do horských městeček - např. Dolceacqua, Pieve di Teco, Triora atd. - a o případné lodní dopravě mezi místními přístavy. Bude-li ve vašich možnostech sehnat nám také odkazy na e-mapy s turistickými trasami, moc nám to pomůže. O naše zkušenosti se rádi podělíme. Děkujeme. Hezký den. Zdeněk.

Autobusovou dopravu provozuje Riviera Transporti a RT Piemonte. Vlakové spojení po pobřeží a v některých místech do vnitrozemí provozuje Trenitalia. Mezi přístavy jednotlivých měst se po vodě dostanete jen s nějakou agenturou pořádající výlety. Itineráře včetně plánků jsou pěkně zpracovány na piemonte.it, v provincii Imperia: Mangiare in Liguria, parks.it. U nás se prodává i turistická mapa oblasti San Remo, Imperia e Monte Carlo.

# 06.02.2015, 10:45.
Jsme senioři nad 65 let a zajímá nás, zda platí i v Itálii výhoda volného či zvýhodněného vstupného, eventuelně jízdného po předložení pasu. Za informace děkuje Eva.

Od 1.7.2014 platí v Itálii nový tarifní systém ve státních muzeích a památkách. Zdarma mají vstup osoby z EU do 18. let, se slevou osoby do 25. let. Ostatní platí plné vstupné včetně seniorů nad 65 let. Nově je vstup zdarma pro každého první neděli v měsíci, dvakrát ročně je noc v muzeu za € 1,00. V dopravních prostředcích platí v naprosté většině případů osoby nad 65 let plné jízdné.

# 03.02.2015, 11:45.
Mnohokrát děkuji za odpověď. Tak to asi netušíte, zda by tento plánovaný trajekt mohl být v provozu již toto léto? Je to pro mě velmi důležité, proto ještě jednou děkuji. S pozdravem Simona.

To určitě nebude.

# 02.02.2015, 19:51.
Chtěla bych se zeptat, jak se nejlépe dá dostat z Lignána do Bibione? Vím, že po silnici je to přibližně 10 km, ale nešlo by to nějakou jinou cestou přes řeku, například třeba pěšky? Vzdušnou čarou se to zdá být kousek. Děkuji předem za odpověď. Simona.

Právě ta řeka Tagliamento je problém, široký 100 m. Ten suchou nohou nepřejdete a ani nepřebrodíte. Řeka tvoří přírodní hranici mezi oblastmi Veneto a Friuli - Venezia Giulia, proto možná ještě přes řeku nefunguje trajekt. Pokud by obě města byla ve stejné oblasti, už by tam asi fungoval. Nicméně už jsou plány na vybudování tohoto trajektu pro pěší a cyklisty. Zatím je tedy jedinou oficiální trasou, pokud se Vám nepodaří domluvit s někým, kdo Vás převeze, most na Via Lignano. A nebo linkový autobus společnosti SAF.

# 02.02.2015, 15:48.
Letos v červenci se chystáme poprvé autem do Itálie. Z Liberce do Rimini. Cestujeme s malými dětmi. Můžete nám poradit nejvhodnější trasu včetně výše poplatků? Moc děkuji za odpověď. Dáša.

Vaše optimální trasa je následující: Liberec - Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini. V Německu se letos dálnice ještě neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 32,90. Celkem tedy v obou směrech € 92,50 resp. € 101,20 pokud pojedete na víc jak 10 dnů. Alternativně můžete jet steně dlouhou trasu, ale teoreticky o přibližně půl hodiny pomalejší: Liberec - Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Bologna - Rimini. V Rakousku potřebujete opět desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,00 a na mýtném v Itálii € 35,30. Celkem tedy v obou směrech € 101,30 resp. € 110,00 pokud pojedete na víc jak 10 dnů. Tato druhá varianta se jeví jako nevýhodná, je pomalejší a dražší. Nabízí však možnost úspory smysluplnou jízdou mimo dálnici. První takový úsek je Tarvisio - Gemona a druhý Mestre - Rimini. V tomto případě Vás mýtné v Itálii přijde jen za úsek Gemona - Mestre na € 11,30, celkové náklady tedy na € 53,30 resp. € 62,00 pokud pojedete na víc jak 10 dnů. Cesta je samozřejmě pomalejší a pokud máte příliš malé děti a těch pár desítek € pro Vás není významných, volte první variantu. Pokud však jedete v termínu na přelomu června a července nebo na přelomu července a srpna, zvažte ještě variantu přes Brno - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach a dále jako ve druhé variantě. Tato cesta je přibližně o 120 km delší, odpadne však € 11,00 za průjezd tauernskými tunely a hlavně je zde menší riziko dopravních zácp než u Mnichova, Rosenheimu, Salzburgu a tauernských tunelů. Cesta mimo dálnici je popsaná např. v naší reportáži Gargano 2008 a tipy na levné tankování v našem Cestovatelově blogu.

# 30.01.2015, 19:47.
Chystáme se na pobyt v Lido di Jesolo. Tentokrát plánujeme cestu vlakem. Můžete mi, prosím, vysvětlit, na kterém nádraží musíme vystoupit a jak se potom dostaneme dál? Děkuji za Vaši pomoc. Jan.

Vlaková stanice je v San Dona di Piave a jmenuje se San Dona di Piave - Jesolo. Pokud však pojedete rychlíkem, většinou zastavuje v Mestre. V obou případech se z vlakového nádraží do Lido di Jesolo dostanete autobusem ATVO. Z Mestre tam jezdí linka č. 10 a jízdenka Vás vyjde na € 4,00. Ze San Dona di Piave tam jezdí linka č. 19 a jízdenka Vás vyjde na € 3,00. V obou případech Vás autobus zaveze na autobusové nádraží v Lido di Jesolo. V rámci Lido di Jesolo potom můžete cestovat místními linkami ATVO za € 1,30.

# 29.01.2015, 07:45.
Moc děkuji za info, jen se chci zeptat. Někde na internetu jsem hledal ty ceny mýtného a vycházelo to na přibližně € 16,00 vrchem a € 24,00 spodem. 1.) ty vaše ceny jsou na jednu jízdu nebo tam i zpět? 2.) nebude cesta spodem více zatížena a s větším provozem? Děkuji. Pavel.

Námi uvedené ceny mýtného jsou aktuální. Vámi uváděné ceny jsou zřejmě postaršího data, pravděpodobně z doby, kdy průjezd Brennerem stál ještě € 8,00 což odpovídá dorovnáním ceny k spodní variantě - € 16,00 + € 8,00 = € 24,00. Cena je uvedena samozřejmě za trasu, tzn. obě cesty stojí dvojnásobek mýtného + dálniční známka. Spodní trasa je přibližně o půl hodiny rychlejší i teoreticky. Prakticky v zimě je předpoklad, že ze strany od Vídně bude více zatížená dálnice na Salcbursko než do Korutan co se týče lyžařských středisek v Rakousku, stejně tak více zatížená dálnice od Salzburgu přes Innsbruck do Itálie než od Vídně do Itálie co se týče lyžařských středisek v Itálii. Ten horní směr je spádový i pro Švýcarsko a Francii, od Insbrucku na Brenner budou směřovat také Čehy a hlavně Německo. Hodně také záleží na Vašem termínu, tj. jarní prázdniny atd. Každopádně máte možnost hledat informace i jinde, porovnávat a sám se rozhodnout, která varianta je pro Vás výhodnější.

# 28.01.2015, 22:16.
Chystáme se na dovolenou do Itálie i s naším psem. Jsou v Itálii a Rakousku nějaké předpisy na zabezpečení psa při cestování autem? Děkuji za opověď. Marek.

Potřebujete pas zvířete v zájmovém chovu, identifikaci zvířete mikročipem nebo tetováním a platné očkování proti vzteklině. Do Itálie nemohou vycestovat štěňata mladší 3 měsíce, do Rakouska ano. Pes musí být samozřejmě zabezpečený. Buďto v zabezpečeném přepravním boxu nebo připoutaný speciálním bezpečnostním postrojem. V kufru smí být pouze tehdy, je-li oddělen od posádky mřížkou nebo sítí a nebo je zabezpečen viz výše. Zabezpečení však preferujte vždy. Nezabezpečený pes je ohrožen sám a ohrožuje i posádku vozidla - při nehodě, prudkém brzdění apod. Nezapomeňte na to, že pes cestu špatně snáší, tzn. cestovat nejlépe přes noc, kdy není takové horko, zajistit mu dostatek tekutin a potravy. Potřebuje také častější zastávky než lidé, přibližně po dvou hodinách. Pokud má problémy se zvracením, existují tablety, které Vám prodá veterinář. Pozor na průvan - např. z otevřeného okna.

# 28.01.2015, 16:42.
Dá se do Itálie vyrazit se stanem? Je to možné tak jako u nás? Když ano, tak jak to funguje, musí se předem zamluvit třeba místo pro stan? Konkrétně by mě zajímal kemp Village Cavallino Treporti. Děkuji. Iva.

V Itálii je spousta kempů, ve kterých se můžete ubytovat ve vlastním stanu. Ve většině to funguje tak, že se platí za vyhrazené místo a za osoby. Místo je potom rozlišeno podle velikosti a vybavení. Informace o kempech najdete na camping.it. V sezóně a ve vyhlášených letoviscích je samozřejmě lepší si místo rezervovat. Nicméně pokud si vytipujete několik kempů v okolí, potom určitě bez rezervace v některém uspějete. Konkrétně va Vámi vybraném kempu Camping Village Cavallino je cena za místo rozdělena podle ubytovaných osob a vybavení. V ceně místa je potom auto se stanem nebo auto s karavanem nebo obytné auto. Přes výše uvedené stránky můžete provést i rezervaci. Rozhodně je ale v Itálii zakázané kempovat ve volné přírodě, tzn. nejen ve vnitrozemí, ale i např. na pláži.

# 28.01.2015, 09:07.
Pane Řehůřku, mnohokrát Vám děkuji za vyčerpávající informace a Váš čas. Dálniční úseky jsou sice nejkratší, ale mně se jedná především o scenérie k focení. Ještě bych se chtěla zeptat, jaký je Váš názor na výlet na zámek Miramar u Trieste. Stojí za to ho navšívit? Vaše internetové stránky jsou pro všechny velkým vodítkem a přínosem. Děkuji za ně. Přeji krásný den. Lada.

Castello di Miramare určitě stojí za návštěvu. Pokud je architektura, historie atd. to co vyhledáváte, určitě si přijdete na své. Součástí areálu je i rozsáhlý park.

# 27.01.2015, 10:33.
Zdravím a ráda bych se od Vás dozvěděla informaci na cestu po Itálii. Chystáme se v létě na sever Itálie (výchozí bod s ubytováním v Bibione) a odtud chceme podnikat samostatné výlety autem a co nejvíce vidět a vyfotit z jiného pohledu a úhlu než z tradiční dálnice. Lze se vůbec dostat do Bibione po tzv. okreskách? V plánu máme jet přes Regensburg, Mnichov, atd. Moc děkuji, ... zatím mi nikdo neuměl fundovaně odpovědět. Moc děkuji za Váš čas a přeji krásný den. Lada.

Ano je to možné. V Německu to nemá smysl, protože se tam letos ještě dálnice neplatí. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70 a za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,00. Pokud se chcete vyhnout dálniční známce i tunelům jeďte následující trasu: v Německu před hranicemi s Rakouskem sjeďte z dálnice A8 na sjezdu Piding, na kruhovém objezdu se vydejte hned prvním sjezdem na Bad Reichenhall po B20. Potom pokračujte po B21 na Salzburg. V Rakousku se silnice značí jako B1. V Salzburgu se držte směru Hallein po silnici B159. Před Bischofshofenem odbočte na B99 směr Radstadt, Obertauern, Mauterndorf, St. Michael im Lungau, Katschberg, Gmünd, Spittal an der Drau, kde se silnice napojí na B100. Po té se dostanete do Villachu. Pokračujte po B83 do Fürnitz, Arnoldsteinu a dále do Itálie. V Itálii stojí mýtné ve Vašem úseku € 10,80. Pokud se mu chcete vyhnout, pokračujte po B83 do Itálie, a tam následně po SS13 přes Tarvisio, Pontebba, Gemona del Friuli do Udine. Odtud přejeďte po SR353 do Muzzana del Turgano a po SS14 do Latisana, odkud už směřuje SR74 do Bibione. Mnoho výše popsaných úseků od Salzburgu po Udine jsme projeli. První kritické místo může být v Salzburgu, kde nemůžete využít dálnici, pokud se chcete vyhnout dálniční známce. Je třeba si cestu dopředu nastudovat, popř. využít navigaci s vyloučením dálnic. Dále počítejte s tím, že pro plně naložené auto cestujícími a zavazadly dostane zabrat na horské silnici mezi Radstadtem a Rennwegem. Především sedlo Katschberg doporučujeme brzdit hodně motorem. Potom už je to bez problému. Pokud však pojedete s karavanem, volte dálnici. Už jsme viděli pod Katschbergem stát auto s karavanem beznadějně odstavené, protože to jednoduše nezvládlo. Hodně tipů najdete v našem Cestovatelově blogu a v našich reportážích týkajících se cest do Itálie.

# 26.01.2015, 21:31.
Chtěl bych se zeptat na nejlepší cestu do italského Turína a kolik na poplatcích na této cestě zaplatím. Děkuji. Jiří.

Nepíšete odkud jedete, tudíž Vás odkazujeme na odpověď ze dne 10.01.2015, 12:10. - Francie 2015. Je tam spočítáno více variant. Jen si přepočítejte CHF na € podle aktuálního kurzu.

22.01.2015, 17:22.
Děkuji za odpověď. Měl bych také tip pro Vaše dotazující a to na levné tankování v Innsbrucku. Těsně před Innsbruckem sjedete z dálnice v městečku Wattens, následuje kruhový objezd a hned za ním benzínka s velice dobrými cenami, zpátky opět na kruhový objezd a vjezd na dálnici. Vše opravdu pár metrů od dálnice. Používám pravidelně při cestě do Toskánska. S pozdravem Pavel.

Děkujeme za tip.

# 20.01.2015, 11:22.
Chtěl bych se zeptat na na název vlakové stanice v italském Janově, ze které se dostaneme co nejrychleji do přístavu. Děkuji. Ladislav.

V Janově jsou dvě vlaková nádraží: Genova Brignole a Genova Piazza Principe. To druhé je u přístavu.

# 19.01.2015, 16:53.
Chtěla bych se zeptat, jak se dostanu z letiště v Neapoli do přístavu Pozzuoli? Odtud bych chtěla na Ischii. Taxi nebo autobus? Nevíte, kde staví a jaká je cena? Děkuji. Jana.

Z letiště jeďte autobusem
ANM Alibus na Piazza Garibaldi. Jízdenka stojí € 3,00 (€ 4,00 při nákupu u řidiče). Autobusů jezdí několik do hodiny. Odtud pokračujte linkou městského vlaku č. 2 Trenitalia do Pozzuoli. Jízdenka stojí € 2,00. Vlaků jezdí několik do hodiny. Z nádraží v Pozzuoli potom jeďte do přístavu místní dopravou CTP. Musíte dojít přibližně 100 m po Via Enzo Oriani na Via Solfatara. Hned vpravo před podjezdem pod železnicí je zastávka. Jeďte autobusem P9 Solfatara Metro - Via Fasano. Vystoupit musíte na Piazza della Repubblica. Do přístavu je to přibližně 100 m. Jízdenka stojí € 1,00 (€ 1,50 při nákupu u řidiče). Autobus jezdí 1x za hodinu, každou 41. minutu. Do přístavu v Pozzuoli z Piazza Garibaldi by měl jet i autobus ANM č. 152 za € 2,00.

# 15.01.2015, 16:02.
Můžete mi sdělit, jaké poplatky budeme platit při cestě z Prahy do Martinsicura? Po trase Praha - Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Bologna - Martinsicuro. Předem děkuji. Zdeněk.

V Německu nic, v Rakousku desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70, za průjezd Brennerem € 9,00 a na mýtném v Itálii € 46,40. Při cestě zpět je mýtné ve stejné výši. Pokud pojedete na více jak 10 dnů, vyplatí se koupit dvě desetidenní známky než dvouměsíční.

# 12.01.2015, 21:25.
Letos se chystáme s rodinou na dovolenou do Marcelli di Numana. Chci se zeptat na poplatky v Itálii a jak je to tam s pejskama na pláži. Děkuji. Barbora.

Pokud pojedete přes Brenner, bude Vás stát mýtné v Itálii do Marcelli di Numana € 40,80, pokud pojedete přes Tarvisio, tak € 43,20. Psi mohou být na volné pláži v blízkosti parkoviště u kempu Numana Blu, po levé straně řeky Musone.

# 11.01.2015, 19:05.
V červnu se chystáme na dovolenou do Porto Santa Margarita, pojedeme po trase Graz - Klagenfurt - Villach - Udine. Jaká je, prosím, cena mýtného? Tunely se na této trase neplatí? Děkuji. Petra.

V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70. V Itálii zaplatíte na mýtném v úseku Tarvisio - San Stino di Livenza celkem € 12,80. Cestou zpět stejnou částku. Tunely se na této trase neplatí jak v Rakousku, tak i v Itálii. Tipy na cestu najdete v Cestovatelově blogu.

# 07.01.2015, 21:13.
Rád bych se zeptal na cestu z Prahy do Parmy přes Mnichov a Insbruck. Kolik stojí dálniční poplatky, tunely a kolik je mýtné v Itálii? Jedná se o 3. denní výlet jedním osobním autem. Předem mnohokrát děkuji za odpověď. Kryštof.

V Německu se dálnice ještě neplatí, za desetidenní rakouskou dálniční známku zaplatíte € 8,70, za průjezd Brennerem € 9,00 a na mýtném v Itálii € 25,40. Při cestě zpět je mýtné ve stejné výši.

# 06.01.2015, 16:56.
Kolik se platí za tunel pod Gran Sasso? A chceme si udělat výlet sami do tohoto pohoří, poraďte, kam nejlépe dojet autem. Děkuji. Martin.

Tunely na italských dálnicích nejsou samostatně zpoplatněny. Cena za jejich průjezd je v ceně mýtného. Zpoplatněny jsou tunely na severu Itálie, konkrétně Grand St. Bernard Tunnel, Monte Bianco Tunnel, Munt La Schera Tunnel a Tunnel du Frejus. Tunel Gran Sasso na dálnici A24 mezi Římem, L' Aquila a Teramo je dlouhý 10173 m a mýtné v 21 km dlouhém úseku před a za tunelem mezi S. Gabrielle / Colledara a Assergi stojí pouhých € 2,10. Park Gran Sasso je rozsáhlý a nabízí ohromné množství možností. Podívejte se na stránky Parco Nazionale del Gran Sasso, kde je nabídka jak přírodních, tak i historických zajímavostí, včetně itinerářů a dalších turistických informací. Určitě si vyberete lokality podle svého zájmu.

# 06.01.2015, 09:40.
Budu rád za vaší nabídku. Tak tedy: Pozzuoli - Ischia Porto a zpět. Tam 2.9.2015 po poledni, zpět 12.9.2015 také po poledni. 2 dospělé osoby a auto VW Golf Plus bez příslušenství. Nevím, zda jsou Italové tak pružní, a budou to již mít na stránkách. Sám jsem se něco pokoušel najít, ale nebyl jsem úspěšný. Ale vy s tím máte určitě daleko větší zkušenosti, tak budu rád, když mně něco nabídnete. Děkuji. Jiří.

V tomto termínu, především při cestě zpět je to už horší s frekvencí trajektů, možnosti výběru destinace a přepravy automobilů. Zde je nabídka pro Vámi požadované parametry v nejlevnější dostupné variantě: cesta tam z Pozzuoli ve 14:00, na Ischia ve 14:55. Operuje Caremar. Cesta zpět z Ischia v 19:25, v Neapoli ve 21:00. Operuje Caremar. Celková cena: € 141,90. Pojištění storna: € 9,00. Caremar vyžaduje originální jízdenky. Po rezervaci a uhrazení se zasílají kurýrní službou na zadanou adresu. Pokud byste se mohli zdržet o den déle, jede následující den 13.9. trajekt i do Pozzuoli v 8:20 a 11:30, cena je potom € 121,20 (+ případné pojištění). Rezervační systém najdete na stránce Trajekty.

# 05.01.2015, 13:54.
V minulosti jsem již využil vaše rady a informace ohledně Itálie. Letos plánuji cestu na ostrov Ischia. Chtěl bych se vás zeptat, zda nemáte nějaké info ohledně trajektu na tento ostrov. Zajímá mě hlavně jaká společnost je nejvýhodnější, zda se kupuje lodní lístek až na místě a zda je výhodnější zpáteční a popř. i orientační cenu trajektu. Děkuji předem za odpověď. Jiří.

Na ostrov Ischia jezdí několik společností, např. Caremar, Medmar, Alilauro, SNAV. Kterou zvolit záleží na konkrétním termínu, obsazenosti, přístavu atd. Obecně platí samozřejmě to, že čím kratší vzdálenost, tím nižší cena. Nejblíže jsou přístavy Pozzuoli a neapolské Napoli Mergellina, Napoli Beverello, Napoli. Lístek je možné koupit na místě, nicméně doporučujeme nákup online, především v sezóně je to spíše nutnost. U zpátečního je samozřejmě cena výhodnější. Např. z Pozzuoli stojí v první polovině června zpáteční lístek pro dvě osoby a auto přibližně € 135,00. Vyhledávač spojení s rezervačním systémem najdete na stránce Trajekty. Pokud nám sdělíte podrobnější informace, zašleme Vám konkrétní nabídku.

# 04.01.2015, 16:28.
Kde a za kolik jsou placené tunely na dálnici Graz - Klagenfurt - Villach - Udine? Děkuji za info. Pavel.

Tunelů je tam hodně, ale ani jeden z nich není přímo placený. Průjezdy jsou v ceně dálniční známky (Rakousko) resp. mýtného (Itálie). Rakouská dálniční známka na 10 dnů pro osobní vozidlo do 3,5 tuny stojí € 8,70 a mýtné v Itálii na trase Tarvisio - Udine stojí € 7,40.

# 04.01.2015, 13:52.
Chceme v květnu navštívit dceru v Riccione a poprosila bych vás o vytipování nejpohodlnější cesty. Nechceme už cestovat autem, takže jiné možnosti, aby to bylo co nejméně složité. Moc děkuji za radu. Olga.

Jedno z nejpohodlnějších cestování je vlakem, to však s sebou nese několik přestupů. Doporučujeme vyjet z Přerova navečer a v poledne budete v Riccione. Konkrétně 17:52 odjíždí z Přerova rychlík EC 105 Sobieski do Vidně, kde je v 19:52. Tady máte dostatek času na přestup na další rychlík, konkrétně EN 237 do Benátek. Odjíždí ve 21:36. Probudíte se ráno už v Benátkách, konkrétně v 8:12 v Mestre. Odtud potom odjíždí Frecciargento FA9404 do Říma v 8:37. Vystoupíte v 9:50 v Bologna, odkud v 10:00 jede IC 605 do Tatranta. V Riccione je v 11:17. V Itálii jsou uvedeny nejbližší spoje, pokud je nestihnete, jede spousta dalších spojů. Z Mestre do Bologna - 8:37, 8:47, 8:54, 9:29, 9:37, ... a z Bologna do Riccione v 10:00, 10:35, 11:35, 12:00, 12:35, ... Další možností je kombinace vlaku a autobusu. Z Přerova se dopravte do Brna, odkud odjíždí autobusy Eurolines nebo Student Agency - viz Jízdenky. Zavezou Vás do Bologna, odkud se do Riccione dostanete vlakem.