ITÁLIE 2015 / 3

Itálie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Itálie 2015 / 3

Pokud je Itálie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2015. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě do Itálie autem, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o pronájmu automobilu, o cestování vlaky a autobusy, o tipech na výlety, o přímořských letoviscích, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Itálii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete třetí část, ta první je na stránce Itálie 2015.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 12.07.2015, 19:21.
Pane Řehůřku, již jsem Vám jeden e-mail posílala, mám však ale ještě další dotaz. V neděli večer odjíždíme z Ústí nad Orlicí k městečku Brussa. Konkrétně prvně zamíříme na pláž Valle Vecchia, která je přibližně 4 km dlouhá a nachází se mezi Caorle a Bibione. Rádi bychom tam přespali 2 noci jen tak pod širákem. Na internetu jsem se dočetla, že je to možné, aniž bychom byli vyhnáni. Zajímá mě, zda je to pravda, že tam můžeme přenocovat přímo na pláži, aniž bychom dostali pokutu? Moc Vám děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem Zuzka.

Kempování (i pod širákem) ve volné přírodě je v Itálii zakázané. Lze pouze se souhlasem majitele pozemku.

# 12.07.2015, 12:17.
Předem bych vám chtěl poděkovat za skvělé stránky a práci jakou s nimi máte. Měl bych dotaz. V pátek 17.7. chceme odjíždět na Elbu. Jsme ze Svitav a cestujeme třemi vozy - Cmax, Octavia, Lancia Phedra - s malými dětmi. V kempu máme být kolem 13. hodiny. Chtěli bychom jet přibližně kolem 16. hodiny na noc kvůli dětem. Jakou byste doporučili trasu a čas? A je lepší si objednat trajekt dopředu a stresovat se z dojezdem a nebo si ho koupit po dojezdu? Předem moc děkuji za odpověď. S pozdravem Petr.

Vaše optimální trasa je následující: Svitavy - Brno - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Florencie - Empoli - Livorno - Piombino. Čas máte daný. Zda vyjet jak plánujete nebo i o něco dříve závisí právě na tom trajektu. Když budete mít lístek zakoupený dopředu, musíte volit větší rezervu, na druhé straně, pokud ho mít nebudete, můžete klidně čekat několik trajektů než odjedete. Je to hodně dvousečné. My bychom volili jistotu lístku předem. Jízdní řády trajektů najdete na stránce Trajekty.

# 12.07.2015, 10:03.
Omlouvám se, ale žádám vás znovu o pomoc. 6 září 2015 se chystáme na dovolenou do Tellara v Itálii. Máme zamluvené ubytování, jedeme autem a bohužel tam není u apartmánu možno parkovat. Nemáte, prosím, nějakou zkušenost, jak je to v Tellaru či poblíž s parkováním? Moc vám děkuji za odpověď. Martina.

Parkovací místa za žlutou čarou jsou vyhrazená, nesmíte tam parkovat. Parkovací místa za modrou čarou jsou placená a platí se v automatu podle času. Parkovací místa za bílou čarou jsou bezplatná, většina z nich však má v Tellaro dodatkovou tabulku, že jsou určena pro rezidenty nebo klienty ubytovacích zařízení. Návštěvníci mohou parkovat od kruhového objezdu směrem ke hřbitovu. Vzhledem k tomu, že počet "obyvatel" v sezóně naroste až desetinásobně, je malá pravděpodobnost, že tam zaparkujete. V nejhorším případě budete muset parkovat v La Spezia v nějakém zpoplatněném parkovacím domě a do Tellaro se přepravit místní dopravou ATC.

# 11.07.2015, 14:37.
Chtěl bych Vás požádat o tip na ideální cestu z Prahy do Pisy, kam se za pár dní chystáme, případně informaci o poplatcích a mýtném. Velice Vám děkuji. Tomáš.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Firenze Scandicci - Empoli - Pisa. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 32,60. To samé při cestě zpět.

# 10.07.2015, 10:00.
Pane Řehůřku, máme rádi chorvatské moře s oblázkovými plážemi vhodnými pro šnorchlování a nyní hledáme něco podobného v Itálii. Máme plán odjet v druhé půlce července přibližně na 7 dní na Gargano, na ostrovy Tremiti. Potom přejet do oblasti Sorento na dalších 7 dní a vidět památky pod Neapolí. Návrat zpět je přes Modenu, Lamborghini atd. Nechtěl bych však řídit z Hradce Králové až na Gargano. Hledám nějakou možnost autovlaku nebo trajekt, např. z Terstu do jižní Itálie. A eventuelně ubytovací tipy v uvedených oblastech. Prosím o laskavou radu. S díky a pozdravem Pavel.

Autovlaky směřující do jižní Itálie neznáme. Jen na sever do Livorno. O trajektu směřujícím na jih z Terstu víme jen do Ancona, což Váš problém neřeší. Ubytování hledejte na booking.com.

# 10.07.2015, 08:14.
Chystáme se s manželem a dcerou do Toskánska autem. Chtěli bychom bydlet v kempu u moře v okolí Pisy. Nevěděli byste přibližně kolik by nás stála cesta z Prahy? Dálniční známky, poplatky za průjezdy, ... Veronika.

Na trase Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Bologna - Firenze Scandicci - Empoli - Pisa Vás přijdou poplatky následovně: v Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 32,60. To samé při cestě zpět.

# 09.07.2015, 19:47.
Mám dotaz. Chci jet na dovolenou do Itálie, někam okolo Rimini. Sežene se tam ubytování tak jednoduše jako v Chorvatsku? Chceme jet autem, jen tak na blint. Jsme od Kutné Hory. Jaká by byla nejlepší trasa, jaké se platí po trase poplatky? Děkuji moc za odpověď. S pozdravem Petr.

V Itálii to nefunguje jako v Chorvatsku. Doporučujeme rezervaci předem. Navíc většina ubytovatelů v letoviscích po Vás bude vyžadovat ubytování So/So. Na jiné termíny doporučujeme booking.com. Vaše optimální trasa je následující: Kutná Hora - Havlíčkův Brod - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Padova - Bologna - Rimini. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 35,30. To samé při cestě zpět. Maximální smysluplná úspora na mýtném je cesta mimo dálnici v úseku Tarvisio - Gemona a v úseku Mestre - Rimini. V tomto případě Vás mýtné vyjde na € 11,30. Cesta je popsaná v naší reportáži Gargano 2008.

# 09.07.2015, 14:18.
Pane Řehůřku, poprosila bych vás o vyčíslení nákladů a poplatků s mýtným na cestu do Itálie. Spotřeba nafty se pohybuje kolem 7. litrů na 100 km. Cesta by začala v Plzni a pokračovala na Lago di Garda - Verona - Florencie - Sansepolcro - Cortona - Montepulciano - Siena - Colle di Val d'Elsa - San Gimignano - Voltera - Pisa - La Spezia - Plzeň. Na místě, kde je to nezbytné vzhledem ke spotřebě nafty a terénu, bychom upřednostnili dálnici. Pokud jsou úseky, kde by se nemuselo jet po dálnici a krajina je pěkná, uvítáme i krásy mimo dálnici. A pokud byste z vlastní zkušenosti měli tip na pěkné ubytování, romantické, nejlépe vesnické usedlosti nebo kempy, byla bych za tuto informaci ráda, eventuelně odkaz. Cestu z Pisa do La Spezia bychom rádi vzali při pobřeží, abychom si užili i moře a nejen krásné vnitrozemí Toskánska. Velmi děkuji za informace a přeji krásný den. Simona.

Na trase Plzeň - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Lago di Garda (sjezd Rovereto Sud) zaplatíte následující poplatky: v Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 12,60. Odtud pojedete přes Riva del Garda zřejmě k jezeru. Do Verony potom jeďte mimo dálnici. Z Verony do Cesena Nord zaplatíte na mýtném € 14,80. Cesta přes hory přes Cortona, Siena až do Pisa je bezplatná. Do La Spezia plánujete také mimo dálnici. Z La Spezia přes Parma - Modena - Verona - Bolzano - Brenner - Innsbruck - Mnichov - Regensburg - Rozvadov - Plzeň potom zaplatíte na mýtném v Itálii € 30,90, za průjezd Brennerem € 9,00 a zřejmě další desetidenní dálniční známku v Rakousku za € 8,70. Mýtné Vás tedy vyjde celkem na € 93,70. Ujedete přibližně i s rezervou 2500 km, při průměrné ceně nafty v Itálii € 1,53 zaplatíte za pohonné hmoty při Vaší spotřebě € 267,00. Budete samozřejmě tankovat v ČR a Rakousku levněji, takže ty náklady budou nižší.

# 08.07.2015, 19:02.
Chystáme se na dovolenou autem, chtěla jsem se s vámi poradit o nejlepší trase z Brna do Caorle. Zeptat se, jaké budeme cestou platit poplatky. Jedeme s vnučkou - potřebujeme souhlas rodičů s vycestováním do zahraničí? Děkuji. Hana.

Vaše optimální trasa je následující: Brno - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - S. Stino di Livenza - Caorle. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 12,80. Souhlas rodičů s vycestováním do zahraničí si doporučujeme nechat vystavit a raději i úředně ověřit podpis. Je to v poslední době doporučováno i v případě jízdy zapůjčeným automobilem. Na poště u Checkpointu Vám to udělají za 30,00 Kč. Není to běžně vyžadováno a nikdy jsme se nesetkali, že by chtěli doložit, že dítě cestuje s rodičem nebo má k cestě toto svolení. V poslední době se však v Itálii vše zpřísnilo. Předkládat samozřejmě až na případné vyžádání. Přesnou aktuální informaci lze získat dotazem na ambasádě.

# 07.07.2015, 22:48.
Rád bych se Vás zeptal, na kolik vyjdou všechny poplatky z Prahy do San Benedetto del Tronto. Děkuji moc za odpověď. Tomáš.

V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 46,40. To samé při cestě zpět.

# 07.07.2015, 21:01.
Chtěla bych se zeptat, kudy nejlépe z Ústí nad Labem do Itálie, Lido degli Estensi, dne 17.7.2015. Děkuji za odpověď. Kateřina.

Optimální trasa je následující: Ústí nad Labem - Most - Chomutov - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Verona - Modena - sjezd Verona Nord - Tangenziale Sud - sjezd Transpolesana - SS434 - nájezd Villamarzana / Rovigo Sud - A13 - sjezd Ferrara Sud - Lido degli Estensi.

# 07.07.2015, 20:15.
Chystáme se ve dvou tento pátek do Benátek. Strávíme tam 2 dny a plánujeme vlakem přesun do Verony, kde opět dva dny pobydeme a výlet zakončíme v Milánu, odkud letecky zpět. Chceme pojmout tuto akci nízkorozpočtově, tak zvažujeme možnosti přesunu. Vidím na stránkách Trenitalia, že regionální vlak Benátky - Verona vyjde na € 8,60 při koupi na internetu. Bude cena zachována i při koupi na nádraží před odjezdem? Pro cestu Verona - Milan není na webu Trenitalia možnost koupit pro regionální vlaky jízdenku online a cenu jsem nikterak nezjistil. Nevíte, na kolik by tento lístek vyšel? Čtu tam něco o jakési speciální kartě, se kterou je jízdenka od úterý do čtvrtka za polovinu, ale podle podmínek to vypadá, že je to jen pro lidi žijící v Itálii. Děkuji moc za odpověď! Ať se daří! Zdeněk.

Ceny platí pro různé způsoby nákupu - přes internet, přes call centrum, na pokladně, v automatu nebo v cestovní agentuře. Nicméně systém slev na italských železnicích je rozsáhlý, vázaný i na různé dny a spoje, omezený na určitý počet jízdenek atd. Pokud budete jízdenku kupovat na poslední chvíli, nemáte konkrétní slevu zaručenu. Mezi Verona Porta Nuova a Milano Centrale stojí standardní jízdenka v regionálním vlaku € 12,05 a ve vlaku Frecciabianca € 21,50.

# 07.07.2015, 12:35.
Řehůřkovi, chystáme se do kempu v městečku Grado. Nemáte zkušenost s přístupem do moře a s kvalitou moře v okolí Grada? Někde na internetu jsem se dočetla, že je tam hodně řas a že je snad kilometr voda jen po pás. A nevíte, zda je zpoplatněn vjezd do městečka Grado a na poloostrov, na kterém léží? Předem moc děkuji za odpověď. Helena.

Pozvolným vstupem do moře se vyznačuje většina písčitých pláží v této oblasti. V některých částech můžete narazit na dně i na černé bahno se sírou, díky kterému má Grado lázeňský statut. Voda obsahuje více síry a jódu. Především ráno je plavání v tomto moři hodně zdravé. Nicméně Grado a Lignano obdržely opakovaně i letos Bandiere Blu, modrou vlajku, oceňující čistotu moře. Pro přidělení musí pláže splňovat přísná kritéria v oblasti kvality vody, vybavenosti službami, bezpečnosti a environmentu. Informace o ZTL zóně v Grado najdete na výše uvedených stránkách.

# 07.07.2015, 11:31.
Pojedu o prázdninách do Bologna z Prahy. Nemáte tip, u kterých pump se dá výhodně natankovat? Mnohokrát děkuji. Radka.

Odpověď na Vaši otázku najdete v odpovědi ze dne 22.01.2015, 17:22. a v odpovědi ze dne 24.06.2014, 18:22.

# 07.07.2015, 10:18.
Přeji pěkný den, jen dávám zpětnou vazbu k cestě z Olomouce do Itálie na Palmovou Riviéru - Roseto / Pineto. Benzin jsme brali ve Furnitz - cesta tam € 1,30 na zpět za € 1,30. V Arnoldsteinu byli o něco dražší a ve 22:00 zavřeno. Cesta tam mimo italské dálnice v pohodě. Kratší, levnější, v noci 23:00 až 4:00 hodin průjezdná. Časově dělší o 2 hodiny. I v noci je na cestách podél okresních silnic na co koukat a tak cesta i ubíhá. Na zpět po dálnici rychlejší, ale více ubíjející. Děkuji za informace před cestou. Pavel.

Děkujeme za zprávu.

# 06.07.2015, 14:44.
Vaši adresu jsem dostal od moji matky. Já mám takový malý dotaz. Koupil jsem přes internet lístek na trajekt Medmar. Stránku na trajekty jsem měl taktéž od Vás. Zaplaceno už to mám asi 40 dnů a přišel mi na e-mail palubní lístek, který jsem si vytisknul. Je na něm moje jméno a příjmení, datum plavby tam a zpět, potvrzení o zaplacení. Já bych se chtěl zeptat, zda na tom papíru s jízdenkou nemusí být nějaký čárkový kód nebo něco podobného. Děkuji moc. Adam.

Trajektové lístky společnosti Medmar se posílají e-mailem. To co Vám přišlo je po vytištění dostačující.

# 06.07.2015, 10:27.
Jedeme letos poprvé do Itálie a jsme nezkušení. Chci Vás tímto poprosit o popis nejlepší trasy s výhodným tankováním: Ostrava - Caorle. Dále jaké zakoupit dálniční známky a kde budeme platit mýto. V jaké výši? Jde o cestu na maximálně 9 dnů. Dále nám prosím napište, kde bývají zácpy a jak je případně objet. Předem děkujeme. Rodinka z Ostravy. Ivana.

Vaše optimální trasa je následující: Ostrava - Olomouc - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - San Stino di Livenza - Caorle. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 12,80. Mýtné se platí při výjezdu z dálnice u mýtné brány. V zácpě se nevyhnete zřejmě ve Vídni, kde probíhají stavební práce na mostě přes Dunaj, dále bývají v sezóně v sobotu zácpy v Itálii od napojení na dálnici A4. Tvoří se na mýtnicích do letovisek San Giorgio, Lignano, Bibione, Caorle, ... a zasahují až na dálnici. Pokud jste nezkušení, doporučujeme se držet dálnice i za cenu zdržení v zácpě. Tip na výhodné tankování najdete v našem Cestovatelově Blogu.

# 05.07.2015, 14:16.
18.6.2015 jedeme na týden do Itálie - Bibione - Lido del Sole. Máme tam být kolem 16. hodiny. Chtěl bych se zeptat, kdy vyjet, jakou trasu zvolit z Berouna ve Středočeském kraji. Moc děkuji za odpověď a přeji krásný den. Miroslav.

Vaše trasa je následující: Beroun - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione. Vzhledem k termínu však počítejte s dopravními komplikacemi, které na této trase bývají v prázdninových termínech z Pá / So velké. My bychom volili trasu přes Brno - Vídeň - Graz - Villach - Udine - Latisana - Bibione. Vyjeli bychom určitě brzy ráno. Menší problém může být ve Vídni před mostem přes Dunaj, výrazný problém potom v Itálii po napojení na A4. Budou zácpy na mýtnicích do letovisek od Grado po Benátky. O pár kilometrů delší trasa přes Brno se Vám vrátí úsporou na mýtném ve výši € 11,00 v jednom směru.

# 03.07.2015, 17:35.
Můžete mi prosím poradit, jaká je nejlepší cesta z Verony do Prahy? Kolik mě budou stát dálniční poplatky? Děkuji. Šárka.

Vaše optimální trasa je následující: Verona - Bolzano - Brenner - Innsbruck - Mnichov - Regensburg - Rozvadov - Praha. V Itálii zaplatíte na mýtném € 16,40, za průjezd Brennerem € 9,00 a za desetidenní dálniční rakouskou známku € 8,70. V Německu se dálnice neplatí.

# 03.07.2015, 12:48.
Chystáme se na dovolenou autem v červenci, ze čtvrtka na pátek. Jedeme přes Salzburg do Benátek, Florencie, Pisy, potom do Říma - všude nocujeme v kempech, odtud do Neapole na Vesuv, zde také nocujeme 6 nocí, potom zpět do Bolzana a domů. Můžete nám doporučit nejlepší trasu z Kolína? Zajímalo by mě hlavně kolik zaplatíme na mýtném a naftě při spotřebě 7 l/100 km a potom ještě prosím o radu, zda-li je lepší použít kartu či hotové peníze při platbě mýtného. Budeme se stravovat sami, občas se budeme stravovat v restauracích, určitě v Benátkách a Římě. Jaké byste nám doporučil stravování, v pizzerii? Děkuji za odpověď a přeji hezký den. Jana.

Doporučovali bychom Vám trochu jinou trasu (levnější): Kolín - Havlíčkův Brod - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Benátky - Padova - Bologna - Florencie - Empoli - Pisa - Empoli - Florencie - Řím - Neapol. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70, v Itálii zaplatíte na mýtném v úseku Tarvisio - Mestre € 17,30, v úseku Mestre - Florencie € 22,40, mezi Florencií a Pisou nic, v úseku Florencie Scancicci - Řím € 18,80 a v úseku Řím - Neapol € 14,30 (po Pompei € 16,30). Pokud pojdete přes Salzburg, cena se navýší o € 11,00 za průjezd tauernskými tunely. Zpět potom doporučujeme následující trasu: Neapol - Florencie - Bologna - Modena - Verona - Bolzano - Brenner - Innsbruck - Mnichov - Regensburg - Rozvadov - Praha - Kolín. V Itálii zaplatíte na mýtném € 66,10 (€ 68,10 z Pompei), za průjezd Brennerem € 9,00 a v Rakousku budete potřebovat zřejmě další desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70. V Německu se dálnice neplatí. Při předpokládaném nájezdu 3500 km a průměrné ceně nafty v Itálii € 1,53 / l Vás pohonné hmoty přijdou na € 374,00. Cena je maximální, levněji budete tankovat v ČR, v Rakousku, možná i v Itálii. Spotřeba bude také možná menší. Zda platit kartou nebo hotově záleží na kurzu, jaký Vám bude účtovat Vaše banka a na kurzu za který nakoupíte hotovost. My většinou platíme co se dá kartou a hotovost si držíme jako rezervu. Co dovezeme zpět použijeme na další dovolenou a jen nakoupíme hotovost v rozdílové ceně. Vhodné stravování je v tratoriích. Nicméně je to hodně individuální záležitost. Někdo upřednostňuje Fastfood, jiný restauraci s místními specialitami.

# 03.07.2015, 10:15.
Chystáme se nyní na dovolenou do Itálie na Ligurii. Jsme ze Zlína a řešíme kudy tam jet. Jedna možnost je klasika, tedy Graz, Udine, Benátky, Verona a dál. Tady se však obáváme zácpy mezi Udine a Benátkami. Druhá varianta, kterou vážně zvažuji, je jet přes Brennerský průsmyk, tedy z Vídně přes Linec do Innsbrucku a potom dolů na Bolzano, Veronu a dál. Tady se ale zase bojím zácpy na Brennerské dálnici. Vyrážet budeme okolo 6. hodiny ráno, tj. k Benátkám dojedeme po obědě, na Brenner přibližně o 2 hodiny později. Prosím o info, co se jeví jako menší zlo? Jiří.

Z pohledu dopravních zácp je lepší trasa přes Brenner. My bychom ale volili trasu přes Švýcarsko, která vychází nejlevněji. Časově všechny tři trasy bez přestávek vycházejí někde mezi 11. a 12. hodinami, vzdálenostně mezi 1150 a 1230 km. Protože nepíšete kam přesně jedete, navrhujeme cestu do Tortona, kde se všechny tři varianty spojují. Švýcarská varianta je následující: Zlín - Brno - St. Pölten - Salzburg - Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70 a ve Švýcarsku roční v ceně 40,00 CHF (€ 38,38 dle ČNB). Na mýtném v Itálii zaplatíte € 9,50. Celkem za obě cesty € 66,08. Varianta přes Brenner (€ 8,70 + € 9,00 + € 32,10 + e32,10 + € 9,00) i Tarvisio (€ 8,70 + € 41,10 + € 41,10) Vás přijde na € 90,90. Pokud pojedete na více jak 10 dnů, je třeba ke každé variantě připočítat € 8,70 za druhou rakouskou desetidenní dálniční známku.

# 02.07.2015, 19:27.
Chtěl bych se informovat, jak vysoké poplatky se kde platí při cestě do Itálie. Trasa Praha - Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Trento - Verona - Bologna - Martinsicuro. A zda nemáte informaci, kde se dá na této trase natankovat LPG? Předem děkuji. Zdeněk.

V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 46,40. To samé při cestě zpět. Seznam LPG čerpacích stanic najdete na mylpg.eu.

# 01.07.2015, 23:03.
Chtěl bych se zeptat, zda se dá nějak dostat hromadnou dopravou z kempu San Francesco nedaleko Caorle do Verony? Děkuji. Luděk.

Z Duna Verde jeďte autobusem společnosti ATVO č. 3 nebo 4A do Mestre FS za € 4,50. Odtud potom vlakem Trenitalia do Verony za € 8,60 v regionálním vlaku. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 01.07.2015, 17:36.
Chystám se poslat 13. letého syna ze svou sestrou - 19 let - do Itálie. Potřebuje syn prohlášení od rodičů? Děkuji moc za info. Majda.

Ke sdělování aktuálních podmínek vstupu a pobytu na území cizího státu je příslušný zastupitelský úřad daného státu, tedy Velvyslanectví Italské republiky v Praze. Tam Vám sdělí přesné a aktuální informace. My doporučujeme si tento souhlas nechat vystavit a nechat úředně ověřit podpis na Checkpointu na České poště. Jedním z jazyků musí být čeština, jinak Vám ten podpis neověří. Cena je 30,00 Kč. Nikdy jsme se nesetkali s tím, že by v Itálii kontrolovali, zda spolucestující děti cestují s rodiči nebo s někým jiným, nicméně máme informace, že se zpřísnily podmínky při případných kontrolách. To platí např. i u cesty zapůjčeným autem - úředně ověřený souhlas atd.

# 01.07.2015, 13:41.
Moc zdravím a velice děkuji za bleskovou odpověď! Jste moc laskav. Nechci Vás úplně zneužívat, přesto si dovolím se Vás ještě zeptat, co bychom měli v okolí Costa Rei navštívit? Všude jsem četla o úžasných plážích, přesto bychom nechtěli celý pobyt jen tak proležet ... Moc Vám děkuji a přeji krásné léto. Helena.

Odpovíme trochu netradičně - navštivte web Visit Costa Rei. Je tam několik skvělých tipů.

# 01.07.2015, 09:56.
Chystáme se autem do Itálie - Lignana. Prosím o ujasnění výdajů na cestu a trasy, jsme z Českolipska. Vím, že v Rakousku zaplatíme € 8,70, jak ale v Itálii? Za dálniční poplatek € 11,10? Jak ale s tunely? Děkuji mnohokrát za odpověď.

V Rakousku zaplatíte € 8,70 za desetidenní dálniční známku a € 11,00 za průjezd tauernskými tunely. V Itálii zaplatíte mýtné ve výši € 10,80. To samé při cestě zpět. V ceně mýtného je v Itálii i použití tunelů.

# 01.07.2015, 09:02.
Letos se chystáme do Caorle v sobotu 25.7. a vzhledem k tomuto termínu i dosavadním zkušenostem jsem letos naplánoval tuto trasu: České Budějovice - Linz - po A9 do Trieben - po B114 a B317 do Klagenfurt - Villach - tankování v Arnoldstein - po SS13 do Udine - po SR353 do Muzzana, potom už je to kousek. Oproti klasické trase je to o 43 km kratší, ušetřím za italskou dálnici a tunely na A10 a zaplatím za jeden malý tunel na A9. O čas mi tolik nejde, nechci hlavně popojíždět někde v koloně, přesto si myslím, že v cíli mohu být stejně rychle, jako když pojedu klasicky (hlavně v tomto termínu). Myslíte si, že jsou mé předpoklady správné nebo bych měl uvažovat raději o trase přes Vídeň? Děkuji za odpověď. Milan.

Ve Vašem termínu je riziko tvorby kolon i na A9. Zda jet přes Vídeň hodně závisí na tom, zda jedete z Českých Budějovic nebo jiné části Čech a přes České Budějovice jen projíždíte. Počítejte také s tím, že v sobotu dopoledne bude těsno i v Itálii, po napojení na A4.

# 30.06.2015, 21:58.
Manželé Řehůřkovi. Chtěla bych se zeptat na aktuální ceny - průjezd tauernskými tunely a mýtné v Itálii. Pojedu směr Most - Mnichov - Salzburg - Vilach - Porto Santa Margherita. Děkuji. Danuše.

€ 8,70 rakouská desetidenní dálniční známka, € 11,00 tunely, € 12,80 mýtné. To samé zpět.

# 30.06.2015, 10:04.
Pane Řehůřku, chtěla bych Vás tímto moc poprosit o pomoc s naplánováním naší cesty do Itálie. Chystáme se na začátku září na Sardínii / Costa Rei. Vyjíždět budeme z Brna. Je výhodnější do Livorna cesta přes Brennero nebo Udine? Největší obtíže máme s naplánováním trasy z Olbie do Costa Rei - máme malé děti a potřebujeme co nejrychlejší trasu. Moc Vám děkuji za odpověď a za tyto stránky! Krásný den. Helena.

Ve Vašem termínu doporučujeme trasu Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Bologna - Firenze Scandicci - Empoli - Livorno. Je kratší asi o 120 km a levnější na poplatcích o € 5,30. Nejkratší a nejrychlejší je trasa východní částí Sardinie, přes Nuoro po SS131dcn a následně SS389var, SS390 a SS125. Po Nuoro pojedete po čtyřproudovce. Pohodlnější je ale cesta přibližně o 80 km delší, na které strávíte o 45 minut déle, ale vede většinou po čtyřproudovce. U Nuoro se pokračuje po SS131dn a následně po SS131 přes Oristano a Cagliari.

# 30.06.2015, 00:02.
Chystáme se vyrazit autem z Prahy do Itálie do Pisy. Mohli byste nám pomoci s plánem cesty? Chceme vyrazit v půlce července a to od soboty do neděle na týden. Jakou trasu a jaký čas na cestu tam a zpět byste nám doporučili? Děkuji. Jaromír.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Verona - Modena - Bologna - Firenze Sandicci - Empoli - Pisa. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 32,60. Celkem za obě cesty tedy € 91,90. Pokud pojedete v sobotu, doporučujeme spíše odpoledne, pokud už v pátek, tak čím dříve, tím lépe. V pátečním termínu bychom možná úvod trasy volili přes České Budějovice, Salzburg, Innsbruck.

# 29.06.2015, 22:06.
Děkuji za odpověď. Můžete mi prosím napsat optimální cestu a poplatky a proč je výhodnější? Jen, že je kratší a levnější nebo je to lepší cesta? Děkuji. Hezký den. Dan.

Trasu a mýtné máte napsané v předchozí odpovědi. Velkými klady optimální trasy je cena, vzdálenost, čas a v neposlední řadě i menší riziko dopravních zácp v sezóně.

# 29.06.2015, 22:05.
Chtěla bych se zeptat na cestu. Jedeme autobusem do Florencie, ale můžeme vystoupit už v Bologna a potřebujeme se dostat do hotelu Trevi na Viale dei Mille 102, 47042 Cesenatico, Itálie. Můžete mi poradit vhodnou cestu vlakem či jiným veřejným dopravním prostředkem? Dále bych se chtěla zeptat na nějaký skvělý tip na výlet po Toskánsku? Našla jsem nějaký minerální pramen Saturnia - můžete mi poradit cestu z Florencie veřejnou dopravou? Děkuji moc. Pavla.

Z Bologna Centrale Vám jezdí do Cesenatico přímé regionální vlaky Trenitalia. Jízdenka stojí € 9,50. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Z vlakového nádraží v Cesenatico se potom k ubytování dostanete autobusem č. 94 společnosti Start. Potřebujete jízdenku na jednu zónu za € 1,30. Vystoupit musíte na zastávce Milano a odtud přibližně 200 m pěšky k ubytování. Nejdříve ve směru jízdy autobusu po Viale G. Carducci, na první křižovatce doprava po Viale Venezia a opět na první doprava na Viale dei Mille. Váš hotel je po levé straně.

# 29.06.2015, 21:09.
Chystáme se na cestu autem do Itálie z Litovle do Neapole se zastávkou v Pise. Prosím o info, jak nejlépe cestovat. Jde cestovat podobně jako ve Francii po souběžných cestách bez poplatků? V případě že ano, tak v kterých úsecích? Děkuji za odpověď. Přeji pěkný zbytek večera. Ivo.

Nejlépe a nejrychleji se tam dostanete po dálnicích, hlavní směry jsou: Litovel - Olomouc - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Firenze Scandicci - Empoli - Pisa. Následně Pisa - Empoli - Firenze Scandicci - Napoli. Po souběžných silnicích cestovat samozřejmě lze, je to ale výrazné zdržení. Dálnice kopírují jen přibližně a v mnoha případech se nejedná o čtyřproudovky. Mimo dálnici doporučujeme úseky Tarvisio - Udine (SS13), San Giorgio - Mestre (SS14), Padova - Ferrara (SS16), Ferrara - Bologna (SS64), Firenze Scandicci - Pisa (SGC), Pisa - Řím (SS1), Řím - Terracina (SS148), Terracina - Capua (SS7). Je to ale hodně časově a řidičsky náročné oproti dálnici.

# 29.06.2015, 10:33.
Jeden známý mě docela odrazoval jet mimo dálnice. Posílám, co mi napsal. Jsem vám nesmírně vděčný za vaše odpovědi. Cituji: "Ahoj, v Itálii jsem jel mimo dálnice a už bych to nikdy neudělal, protože cesty byly zacpané a bylo jedno zda jsme jeli přes den nebo v noci. Myslím si, že pokud jedeš na dálnici kompaktní rychlostí, tak i spotřeba bude menší, než při neustálém řazení o časové prodlevě nemluvím". Daniel.

Je to tvrzení proti tvrzení, názor proti názoru, možná názor na dva rozdílné úseky. Jeli jsme mimo dálnici i v místech, kde jsme v noci na silnici nepotkali ani moped. Trasy, které doporučujeme jsme jeli několikrát ať už mimo sezónu nebo v sezóně, ve dne i v noci. V případě cesty po východním pobřeží toto doporučujeme jen po Rimini Nord a potom až od Termoli. Mezi těmito městy to probíhá tak, jak je výše popsané. Do zácpy jsme se dostali jen v Mestre - ještě na dálnici. Je to samozřejmě doporučení, které může vyjít nebo nemusí. Stejně jako se můžete dostat do nečekané zácpy na dálnici, tak se můžete dostat do zácpy i mimo ni. Rozhodnutí je na Vás.

# 28.06.2015, 10:38.
Děkuji. A ještě, snad poslední otázka, manžel viděl v TV, že v Chorvatsku je nějaká předplacená karta na dálnice, že to vyjde finančně o něco lépe, je něco takového i v Itálii? Lenka.

V Itálii jsou Viacard. Vice o nich se dozvíte v odpovědi ze dne 02.06.2008, 15:52 - Itálie 2008. Pro jednorázové cesty to však až taková výhoda není. Doporučujeme platit platební kartou.

# 28.06.2015, 10:31.
Po prostudování různých zdrojů mě stále není jasné, jak se to má s placením mýtného na dálnici. Cestuji za týden do Toskánska, na italskou dálnici najedu za Villachem a budu z ní sjíždět za Firenze (směr Siena). Konkrétně mě zajímá, co se děje při průjezdu dalšími mýtnými bránami poté, co už jsem si samozřejmě hned u té první nechal vyjet lístek a ještě nehodlám platit, protože po dálnici pokračuji dál. Nebo se další mýtné brány po cestě dají projet nějakým samostatným pruhem pro ty, kteří už lístek mají? Nebo se platí každý úsek zvlášť a po jeho zaplacení si nafasuji nový lístek pro další úsek dálnice? Jak vidíte, jsem z toho patřičně zmatený a moc bych ocenil - pokud jsem se ovšem vyjádřil dostatečně srozumitelně - kdybyste mi to vysvětlili. Děkuji. Dan.

Nemusíte se ničeho bát. Systém dálnic v Itálii je vytvořen tak, abyste nemusel projíždět dalšími mýtnými branami. Za hranicemi je mýtná brána přímo na dálnici, na té si vyzvednete lístek a platíte až při sjezdu z dálnice na mýtné bráně, na kterou jsou svedeny oba směry. I při přejíždění z dálnice na dálnici je to plynule vyřešeno bez mýtných bran. Může se stát, že placený úsek dálnice končí a dálnice plynule navazuje na bezplatný úsek. V tomto případě je mýtná brána přímo na dálnici. Toto je např. u Mestre, kde na placenou dálnici plynule navazuje bezplatná Tangenciála kolem Mestre.

# 28.06.2015, 09:08.
Mnohokrát Vám děkuji za rychlou odpověď. Prosím Vás co myslíte tím 3.7. co nejdříve? Manžel si myslel, že bychom mohli v pátek vyjet kolem 17:00, abychom Mnichov projížděli kolem 22:00 a Bolognu v noci nebo brzo ráno. Lenka.

Nejlepší je jet ve čtvrtek, nejhorší v sobotu. Nejproblematičtější je obchvat Mnichova v pátek odpoledne, k půlnoci by to už mělo opadat a ráno vzhledem k termínu zase narůstat. Bologna bývá s kolonami od rána.

# 28.06.2015, 08:35.
Děkuji Vám za odpověď. Mám ještě pár dotazů, předem Vám děkuji za odpověď. Náš termín je 4. až 11. července. Tudíž za týden. Mýslíte, že je dostačující, když vyrazíme ve 24:00 vzhledem k těm dvěma dětem? Nechytneme ty obrovské kolony před tunely? A ještě. Kdy z Bibione v sobotu odjíždět domů, abychom se vyvarovali dlouhého čekaní v kolonách? Jetě jednou vám opravdu děkuji. Monika.

Kolony tvořící se před tunely, konkrétně před tauernskými tunely, nejsou na Vaší trase. Týká se to cesty z Německa, západu nebo jihu Čech. Na Vaší trase je možné, že chytnete kolonu ve Vídni a zřejmě také až v závěru před Bibione, které se začínají tvořit v těchto termínech už dopoledne. Zpět potom se budou kolony od Bibione před mýtnicí tvořit ráno, kdy bude odjíždět většina turistů.

# 27.06.2015, 22:56.
Moc ale opravdu moc vám děkuji za vaši odpověď. Jen mě ještě zajímá, zda cena € 11,30 nebo € 36,50 jak jste psal, je pouze za cestu směrem tam. A poslední dotaz je, že pokud se tedy vyhnu dálnicím o kolik km je to dále, zda cesta není ve špatném stavu a o kolik je to dále časově. A kde je nejlépe čepovat benzín? Předem moc děkuji za vaši odpověd. Daniel.

Je to cena za jeden směr. Při cestě zpět se platí mýtné ve stejné výši. Je to kratší přibližně o 60 km, časově delší o necelou hodinu. To ale v případě, že se nedostanete do nějaké zácpy - pokaždé když jsme tudy jeli, bylo to bez problému, jen od Rimini se to nedalo, proto jsme se potom už připojovali na dálnici na Rimini Nord. Naopak na dálnici se můžete dostat do zácpy u města Bologna. Silnice od Mestre po Rimini jsou bez problému. Kolem Ravenny je čtyrproudový obchvat, podobný je kousek silnice před Rimini. Tip na tankování jsme Vám dali v předchozí odpovědi. My tankujeme v Arnoldsteinu, tam mají otevřeno do 22:00, proto ten tip na nonstop Shell ve Furnitz.

# 27.06.2015, 21:14.
Předně vám chci velice poděkovat za vaši pomoc cestovatelům. Pročítám vaše stránky už několik dní. Letos jsme se rozhodli jet do Kalábrie, po předchozích dovolených v Toskánsku. Cestu jsem si už nastudovala z vašich stránek (chceme jet pohodově a mimo dálnice), ale chtěla bych znát váš názor. Podaří se nám najít místo pro stan v kempech v okolí Rimini a Pompejí bez předchozí domluvy? V okolí Rimini bychom chtěli přespat ze čtvrtka na pátek z 9. na 10.7. a v okolí Pompejí z pátku na sobotu z 10. na 11.7. Nebo byste volili cestu nějak jinak? Moc děkuji za váš čas a radu. S pozdravem Blanka.

V okolí Rimini možná neuspějete hned v prvním kempu, v okolí Pompejí problém nebude. Doporučujeme si vytipovat v konkrétní destinaci několik kempů, ze kterých si potom vyberete. Seznam italských kempů najdete na camping.it.

# 27.06.2015, 18:41.
Vážený pane Řehůřku, na přelomu srpna a září se chystáme autem na dovolenou do Lignana Sabbiadoro kam jezdíme již několik let. Letos bychom chtěli v Rakousku zkusit jinou trasu (pravidelně jezdíme po dálnici přes Salzburg). Jednalo by se o trasu: České Budějovice, Linec, křižovatka A1/A9, Trieben, Oberzeiring, Neumarkt in der Steiermarkt, Althofen, křižovatka A2/S37, Villach, Arnoldstein (tankování) a dále mimo dálnici na Udine do Lignana. Prosím o Váš názor na tuto trasu a jaké poplatky bychom platili z Lince do Arnoldsteinu. Rakouskou dálniční známku budeme mít. Předem děkuji za odpověď. Jaroslav.

Tato trasa je vhodnou alternativou v případě rizika velkých dopravních zácp mezi Salzburgem a tauernskými tunely. Na A9 budete platit mýtné v tunelu Bosruck ve výši € 5,00. Počítejte s tím, že na A9 se mohou také tvořit zácpy, je to hlavní tah na Maribor a dále do Chorvatska. Nenaroste to však rozměrů zácp na A10. Mimo kritické termíny je tato trasa samozřejmě pomalejší.

# 27.06.2015, 15:46.
Ráda bych Vás poprosila o radu. Chystáme se do Itálie, Silvi Marina, Abruzzo. Vyjíždíme od Mladé Boleslavi. Můžete mi prosím Vás poradit, jak je to daleko na km a čas? Kudy je nejlepší jet a kdy? Pobyt máme od soboty do soboty. Přemýšlíme o možnosti jet už ve čtvrtek v noci, zastavit v Caorle a na noc jet do Silvi Marina. Nebo myslíte, že to dáme za jednu noc? Mnohokrát děkuji za odpověď. Lenka.

Vaše optimální trasa je následující: Mladá Boleslav - Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Bolzano - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - San Benedetto del Tronto - sjezd Pescara Nord - Silvi Marina. Je to přibližně 1350 km a bez přestávek a zácp cesta trvá přibližně 12 hodin. Kdy vyjet těžko poradit, pokud jedete 3.7., tak co nejdříve. Čtvrtek může být dobrá volba. My se v poslední době těm kritickým termínům Pá / So také vyhýbáme. Zda to zvládnete na jeden zátah přes noc souvisí se zkušenostmi řidiče, popř. zda jsou řidiči dva. To my vědět nemůžeme.

# 27.06.2015, 14:59.
Chci se zeptat na nejlepší cestu autem do Itálie - Bibione z Jablonce nad Nisou. Vyrážím 11.7.2015. Jaký je nejlepší čas na cestu? Večer nebo brzy ráno? A také jaká je šance v tomto období najít ubytování bez předešlé rezervace. Děkuji. Iveta.

Vaše optimální trasa je následující: Jablonec nad Nisou - Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione. Vzhledem k tomu, že se tam jede bez přestávek přibližně 9 hodin, je možné vyjet v časných ranních hodinách. Záleží také, kdy máte nástup na ubytování. Můžete volit také alternativu kousek za Linz odbočit na A9 a jet přes Liezen a potom po silnici č. 317 na Klagenfurt, kde se připojíte na A2 na Villach a Tarvisio. Tato trasa může být méně vytížená, je o 40 km kratší a Bosruck tunnel na trase je o € 6,00 levnějš než tauernské tunely. Doporučujeme rezervaci ubytování, i když v současné době jsou ve Vašem termínu stále volné apartmány a hotelové pokoje. Podle booking.com má ještě přibližně 42% s nimi spolupracujících ubytovacích zařízení volnou minimálně jednu jednotku.

# 27.06.2015, 09:38.
Pane Řehůřku, s rodinou se chystáme vozem 4.7.2015 do Caorle. Budeme vyjíždět kolem poledne z Jindřichova Hradce. Chtěl bych se zeptat na zkušenosti s trasou. Máme jet přes Vídeň, či přes Salzburg? Přes Vídeň jsme již několikrát jeli, ale je to delší, neplatí se však tunely. Nyní pojedeme poprvé ve dne, tak možná pro děti zajímavější a méně nudná by byla cesta přes Salzburg. Nebudou cestou tam však v sobotu kolony před tunely? Nebo již v tuto dobu ne? Děkuji za každou radu. Milan.

Pokud máte tuto možnost volby, volili bychom cestu přes Vídeň. Je tam menší riziko velkých dopravních zácp. Trasa je sice přibližně o 60 km delší, vrátí se Vám to však úsporou € 11,00 za tauernské tunely. Počítejte s menšími kolonami ve Vídni a potom v Itálii za Udine po napojení na A4 vedoucí z Terstu. Pokud chcete volit kratší a zajímavější cestu, můžete jet za Linz na A9 směr Liezen a následně po 114 a 317 na Klagenfurt. Je tam jeden placený tunel - € 5,00. A9 může mít ale také problém, je to směr na Chorvatsko.

# 27.06.2015, 09:36.
Moc děkuji za informaci, jen prosím ještě poradit, jak přes Mnichov. Budeme přijíždět po A92 v neděli 5.7. dopoledne. Miki.

My bychom volili západní část okruhu A99.

# 27.06.2015, 08:03.
Obracíme se na vás s žádosti o radu. Na konci července vyrážíme s pětiletým synem do Itálie - Missiano Adriatico. Máme v plánu vyjíždět v sobotu večer z Ostravy. Chtěl jsem Vás tedy poprosit o radu, kudy jet a čemu se raději vyhnout. Nechceme v autě trávit víc času než je nezbytně nutné a současně bychom rádi ušetřili i za mýtné, které jak jsme slyšeli, není zrovna nejlevnější. Dále, zda nám doporučíte, kde je nejlepší čepovat benzín a zda má význam brát s sebou 20. litrový kanystr. A je lepší koupit rakouskou dálniční známku v Rakousku nebo tady v ČR? Budeme rádi a vděční za každou radu a zkušenost. Předem moc děkujeme za odpověď a přejeme hezký den. S pozdravem Daniel.

Vaše optimální trasa už s ohledem na úsporu na mýtném (tak jak jezdíme my) je následující: Ostrava - Olomouc - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - sjezd Villach / Warmbad - Furnitz (zde natankujte u nonstop Shell) - B 83 - Arnoldstein - Maglern - Tarvisio - Pontebba - Gemona - nájezd Gemona / Osoppo - A23 - Udine - Mestre - sjezd směr Ravenna - Chioggia - Ravenna - Rimini - Riccione - Misano Adriatico. Z hlediska provozu to bude dramatické pravděpodobně jen v Rimini. Mýtné v Itálii Vás vyjde na € 11,30 oproti € 36,50 za kompletní jízdu po dálnici. Kanystr nechte doma. V Itálii je zakázané v něm převážet pohonné hmoty. Pokud koupíte dálniční známku v Rakousku, zaplatíte za desetidenní € 8,70, pokud ji koupíte v ČR, zaplatíte o něco víc. Čerpací stanice mají většinou podstatně vyšší kurz. My ji ale většinou kupujeme také v ČR, je to pohodlnější.

# 26.06.2015, 23:01.
Chtěla bych Vás poprosit o pomoc s realizací mé cesty do Itálie. Poletíme nejprve do Říma a chtěla jsem tam nechat tři dny zavazadlo na letišti Ciampino. Nevíte prosím, kolik tam stojí úschovna? Poté letíme na Sardínii a zpět přes Bergamo, kde opět chceme nechat na tři dny kufr v úschovně zavazadel a mám stejný dotaz - nevíte prosím, kolik stojí uschování kufrů tady? A když už Vám píši, mohu Vás poprosit o tip na ideální spojení z Bergama do Benátek? Předem děkuji za jakékoliv informace. S pozdravem a přáním krásného víkendu Petra.

úschovna zavazadel na letišti Ciampino je v provozu od pondělí do pátku od 9:00 do 13:00. To by Vás mohlo limitovat. Cenu neznáme. Doporučujeme volit úschovnu zavazadel na Termini, přes které stejně asi budete cestovat. Úschovna zavazadel je v provozu každý den od 6:00 do 23:00 a cena je € 6,00 za prvních šest hodin, € 0,90 za každou další hodinu až do 12. hodin a potom za každou následující hodinu € 0,40. Za 72 po sobě následujících hodin tedy zaplatíte 35,40. Výhodnější bude si vzít zavazadlo do hotelu a v úschovně si ho nechat krátkodobě podle potřeby první a třetí den. Letiště v Bergamo je přívětivější cenami. Úschovna si tam účtuje € 4,00 za den. Z letiště Bergamo je výhodnější jet do Milána na nádraží, např. autobusem Terravision za € 5,00 a odtud přímým vlakem Trenitalia Frecciabianca do Benátek na S. Lucia. Jízdenka stojí € 37,50.

# 26.06.2015, 18:42.
3.7 odjíždíme z Chlumce nad Cidlinou do Lignano Sabbiadoro. Prosím o radu, která cesta je nejrychlejší a jaké jsou poplatky v Rakousku a v Itálii. Moc děkuji. Kateřina.

Vzhlede k termínu Vám doporučujeme trasu přes Brno, Mikulov, Vídeň, Graz, Villach, Tarvisio, Udine, Latisana. Těsně před odjezdem zkontrolujte na Dopravní info průjezdnost dálnice D1 a podle situace volte cestu přes Havlíčkův Brod nebo Svitavy. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 10,80. To samé při cestě zpět.

# 26.06.2015, 13:32.
25. července se chystáme na dovolenou do Itálie. Destinace Cecina. Prosím o radu jaká je nejrychlejší cesta z Uherského Hradiště. Případně jak se vyhnout kolonám či případným zácpám. Zvažujeme i odjezd v pátek 24.7. s případným přenocováním. Pokud byste měli tip na ubytování po cestě (rodina - 2 dospělí a 3 děti 17 + 15 + 4 roky. Děkuji za odpověď. S pozdravem Adam.

Vaše optimální trasa je následující: Uherské Hradiště - Břeclav - Grosskrut - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Firenze - sjezd. Scandicci - Empoli - nájezd Collesalvetti - Cecina. Pokud pojedete na večer, kolonu určitě chytnete ve Vídni před mostem přes Dunaj, kolem poledne a odpoledne se tvoří kolony u sjezdů z dálnice na Grado - Lignano - Bibione - Caorle - Jesolo (sobota), ráno potom před Bologna. Uvedená trasa není kritická z hlediska obrovských kilometrových dopravních zácp.Tip na ubytování ještě před Mestre - A Casa di Paola. Jinak doporučujeme hledat ubytování na booking.com.