ITÁLIE 2015 / 4

Itálie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Itálie 2015 / 4

Pokud je Itálie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2015. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě do Itálie autem, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o pronájmu automobilu, o cestování vlaky a autobusy, o tipech na výlety, o přímořských letoviscích, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Itálii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete čtvrtou část, ta první je na stránce Itálie 2015.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 25.06.2015, 22:03.
Chtěla jsem se zeptat na nejlepší a nejlevnější variantu cesty Praha - Pietra Ligure. Chtěli jsme jet přes Švýcarsko, ale není podmínkou. Jaké jsou dálniční poplatky v Itálii? Děkuji. Romana.

Přes Švýcarsko Vás to vyjde nejlevněji: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Bregenz - Chur - Lugano - Como - Milano - Tortona - Savona - Pietra Ligure. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně 40,00 CHF (€ 37,00) a na mýtném v Itálii zaplatíte € 20,90. Celkem tedy v obou směrech € 78,80. Přes Brenner by Vás to vyšlo na € 113,70 resp. € 122,40 při cestě na víc jak 10 dnů.

# 25.06.2015, 20:58.
Ďakujem moc za skorú odpoveď. Ešte by som sa chcela opýtať na poplatky týkajúce sa poplatkov v rámci Itálie? Tam asi nemajú diaľničnú známku? Prípadne ak byste vedeli poradiť ohľadne ich zľavovej Winschau karty ... Je v nej možnosť sa vyviesť sa aj na Passo della Stelvio (to keby sme šli len lyžovať)? Ešte máme záujem o atrakciu letný biatlon v tej oblasti, akurát moc info som o tom nanašla, v tej karte o tom písali, ale ťažko sa v tom orientuje. Ďakujem moc za info, moc to pomáha. S pozdravom Adriana.

V Itálii není dálniční známka. Dálnice se platí formou mýtného, které se vybírá u výstupní mýtné brány na základě lístku vyzvednutého u vstupní mýtné brány. Systém podobný jako např. v Chorvatsku, Polsku, ... Informace o Vinschgau Card nemáme, jen to co je na výše uvedených stránkách.

# 25.06.2015, 18:55.
Dnes jsem četla, že po celé Itálii je benzinka Shell změněna na Q8, je to pravda? Nebo platí tedy ty, co jste mi poslal? Moc děkuji. Michaela.

Prodej čerpacích stanic Shell skupině Q8 je už rok stará záležitost. Pokud to chcete vědět přesně a se 100% jistotou, doporučujeme kontaktovat výše uvedené společnosti. Každopádně všechny tři čerpací stanice Shell, které jsme Vám uvedli v předchozí odpovědi tam ještě v říjnu 2014 stály jako čerpací stanice Shell. K dnešnímu dni nejsou uvedeny v seznamu čerpacích stanic Q8.

# 25.06.2015, 14:24.
Chystáme se s rodinou - 2 děti 6 a 4 roky - na dovolenou do Itálie v termínu 17. až 25.7. Jedeme do provincie Ferrara z Prahy. Prosím, jakou cestu byste nám doporučil? Jak jsem pročítal různé Vaše odpovědi, zdá se mi nejlepší cesta přes Vídeň a Graz, ale trochu se bojím rozkopané D1 ... Mohl byste mi prosím poslat, kolik jsou poplatky za tuto variantu a kolik za variantu přes Mnichov a Brenner? A ještě bych měl jednu prosbu, zda nevíte o nějakém levnějším motelu cestou, pokud bychom se rozhodli s rodinou cestu rozdělit na dvě části. Moc děkuji za případnou pomoc a přeji hezký den. S pozdravem Martin.

Doporučujeme trasu: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - sjezd Verona Sud - Tangenziale Sud - sjezd Transpolesana - SS434 - nájezd Rovigo Sud - sjezd Ferrara Nord - Ferrara. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 17,20 v prvním úseku a € 1,60 ve druhém úseku. Přes Salzburg a Villach Vás to vyjde kromě rakouské dálniční známky na € 11,00 za průjezd tauernskými tunely a € 25,00 na mýtném v Itálii. Trasa přes Brno Vás vyjde kromě rakouské dálniční známky na € 25,00 na mýtném v Itálii. Bohužel lépe odpovědět neumíme, protože neuvádíte cílové místo. Např. k přímořským letoviskům se dá jet v případě cesty přes Villach cenově výhodněji. V tomto případě je trasa popsaná v naší reportáži Rosolina Mare 2013, provincie Ferrara za touto oblastí následuje. Tranzitní ubytování si vyhledejte podle zvolené varianty na booking.com.

# 25.06.2015, 14:02.
Začátkem srpna razíme do Itálie. Manžel může tankovat pouze na čerpacích stanicích Shell. Nejlépe by byla vhodná v Itálii směr Rimini, jedeme do Martinsicuro. Takže myslím, že přes Villach, teď si nejsem jistá. Jsou tam prosím na trase? Nejlepší by byla ta, která je poslední před sjezdem. Děkuji mnohokrát. Michaela.

Doporučujeme natankovat ještě před překročením rakousko - italské hranice. Tip na levnou čerpací stanici Shell je na konci článku Rakousko - italská hranice nabízí slevu. Vyzvedněte si ji. V Itálii na dálnici je první Shell kousek před Rimini na Rubicone Ovest. Je to kilometr 111,30. Na Vaší trase první a současně jediný. V opačném směru, při cestě zpět je před Padova na S. Pelagio Est, kilometr 98,20. Další kousek za Benátkami na Calstorta Sud, kilometr 425,50. Opět potom doporučujeme natankovat na výše uvedeném rakouském.

# 25.06.2015, 12:30.
Doporučil byste při cestě z Rakouska do Itálie sjet z dálnice A12 u Innsbrucku a dojet do Brenneru po silnici kopírující dálnici? Vyhnu se tak poplatku za průjezd Brennnerským průsmykem? Pokud ano, který sjezd a nájezd na dálnici považujete za optimální? Děkuji. Lucka.

Pokud chcete ušetřit € 9,00 za mýtné, je to možné řešení. Mýtná brána je u Schönberg im Stubaital. Sjet můžete na Innsbruck Sud a u čerpací stanice Shell se stočíte na B182. Na dálnici plynule najedete v Itálii po přejezdu železniční trati.

# 25.06.2015, 09:07.
Máme zamluvený pobyt 4.7. u Piombina. pojedeme z Českých Budějovic. Mám v plánu trasu přes Linz, Salzburg, Rosenheim, Innsbruck, Bolzano, Verona, Bologna, Firenze, potom uhnout na Livorno a přes San Vicenzo na místo. Jak moc je rozdíl vyjet 4.7. brzo ráno mezi 3. až 4. hodinou nebo už 3.7. večer mezi 21. a 22. hodinou, z pohledu dopravní průjezdnosti a kde se dají čekat kolony? Poplatky v Itálii jsem našel € 9,00 za Brenner a potom € 35,00 dálnice do Firenze (to samé zpět). Předem moc děkuji. Míra

3.7. večer budou vyjíždět všichni, kteří mají pobyt So/So. Naopak brzy ráno budou odjíždět všichni, kteří pojedou do bližších lokalit - Chorvatsko / sever Itálie. Podle našeho názoru je pro Vás tedy lepší ranní termín. Počítejte však s tím, že se do menší zácpy můžete i tak dostat. Takže volte dostatečnou rezervu. Nejhorší situace většinou bývá ze směru od Mnichova k tauernským tunelům, tedy trasa, která se Vás netýká. Poplatky za Brenner jsou v pořádku, v Itálii od Brenneru po Firenze Sandicci jsou € 32,60, následně pojedete po bezplatné rychlostní silnici přes Empoli k Livornu a na dálnici se napojíte na Collesalvetti. Po sjezd Rosignano Vás vyjdou na € 4,70. Celkem tedy na € 37,30. To samé při cestě zpět. A samozřejmě týdenní rakouská dálniční známka v ceně € 8,70.

# 24.06.2015, 19:04.
Rád bych vás požádal o doporučení trasy z Prahy do Livorna a zpáteční z Janova do Prahy. Mnohokráte děkuji. Miloslav.

S ohledem na cestu zpět je pro Vás nejvýhodnější následující trasa: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Bregenz - Chur - Lugano - Como - Milano - Parma - La Spezia - Massa - Pisa - Livorno. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně 40,00 CHF (€ 37,00) a na mýtném v Itálii zaplatíte € 33,50. Cesta zpět je následující: Janov - Tortona - Milano - Como - Lugano - Chur - Bregenz - Mnichov - Regensburg - Rozvadov - Praha. Na mýtném v Itálii zaplatíte € 14,30 a švýcarskou dálniční známku už budete mít. V Rakousku opět kousek dálnice objeďte přes Bregenz. Celkem za obě cesty zaplatíte € 84,80. Pokud byste jel přes Brenner, přišla by Vás cesta na € 96,20 resp. € 104,90 při cestě na více jak 10 dnů. Cena v tomto případě předpokládá levnější variantu při cestě tam po bezplatné rychlostní silnici mezi Florencií a Livorno přes Empoli. Kombinace přes Brenner při cestě tam a přes Švýcarsko při cestě zpět je už nevýhodná z důvodu dálničních známek - € 101,60.

# 23.06.2015, 18:02.
Chtěla bych se Vás zeptat na cestu do Bibione z Karlových Varů. Vůbec netušíme, jak se platí mýtné a trošku se obáváme jeho placení. Slyšela jsem, že se nechá vytisknout lístek a poté se nechá zaplatit na nejbližší pumpě. Předem děkuji za jakékoliv bližší informace. S pozdravem a přáním příjemného dne Veronika.

Odpověď ohledně trasy a poplatků najdete v odpovědi ze dne 26.05.2015, 10:16. V Rakousku se známka vylepí na sklo pod zrcátko. Mýtné v tauernských tunelech se platí na mýtnici mezi tunely u S. Michael im Lungau, mýtné v Itálii se platí tak, že si při nájezdu na dálnici vyzvednete na mýtnici u závory již nachystaný lístek, závora se zvedne a jedete. Po sjezdu z dálnice potom na mýtnici před závorou zaplatíte mýtné a závora se zvedne. Způsoby placení a symboly jsou uvedeny na druhé straně lístku. Na čerpacích stanicích se mýtné v žádném případě neplatí. Doporučujeme volit mýtné brány s obsluhou, kde můžete platit v hotovosti nebo platební kartou. Symbol ruky a peněz.

# 23.06.2015, 13:25.
Dne 31.7.2015 v pátek odjíždíme z Mladé Boleslavi v 18:00 hodin do Itálie - Tortoreto (Salinello). Prosím o radu kudy nejlépe cestovat, kolik si mám připravit peněz na mýtné a zda můžu nějakým způsobem ušetřit na mýtném. V kempu máme být v 16:00 hodin v sobotu, tak snad bude tento čas dostačující na klidné dojetí. Děkuji Vám za odpověď. S pozdravem David.

V úvahu přicházejí dvě stejně dlouhé i časově náročné trasy. První: Mladá Boleslav - Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - sjezd Val Vibrata - Alba Adriatica - Tortoreto Lido - Vilaggio Salinello. V Německu se dálnice neplatí, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 47,00. Celkem tedy € 56,00. Druhá: Mladá Boleslav - Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Bologna a jako v předchozí variantě. Za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,00 a na mýtném v Itálii € 49,40. Celkem tedy € 60,40. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Ke každé variantě musíte ještě připočítat rakouskou desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70, pokud jedete na více než 10 dnů, tak i druhou. Dvě desetidenní jsou levnější než jedna dvouměsíční. Z výše uvedeného vyplývá, že trasa přes Brenner je levnější o € 4,40. Trasa přes Villach Vám však přináší daleko více možností, jak smysluplně ušetřit. Pravidelně jezdíme mimo dálnici v úseku Tarvisio - Gemona a Mestre - Rimini Nord. Trasa je popsaná v naší reportáži Gargano 2008. V tomto případě Vás mýtné přijde na € 11,30 v úseku Gemona - Mestre a na € 14,30 v úseku Rimini Nord - Val Vibrata. Celkem tedy na € 25,60. Úspora € 30,40 oproti levnější variantě a celkem € 60,80 v obou směrech. Tipy na levné tankování najdete v našem Cestovatelově blogu.

# 23.06.2015, 08:18.
Ráda bych se zeptala na trasu Zlín - Bibione. Jedou s náma dvě malé děti. Kdy je podle Vás vhodné vyrazit na cestu? Kde je vhodné natankovat pohonné hmoty? Jestě v Rakousku? Děkuji za vaši odpověď a hrozně si toho cením. Monika.

Vaše optimální trasa je následující: Zlín - Otrokovice - Kroměříž - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70, na mýtném v Itálii zaplatíte € 10,80. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši. Počítejte s cestou kolem 8 hodin bez přestávek. Kdy vyrazit je hodně individuální. Záleží na termínu, řidiči, kdy máte nástup atd. Vzhledem k předpokládanému horku přes den čím dříve, tím lépe. Tip na tankování najdete v jednom z našich nejčtenějších článků Rakousko - italská hranice nabízí slevu. Vyzvedněte si ji.

# 23.06.2015, 01:07.
Rádi bychom jeli z Čech do Itálie přes Mnichov a na Innsbruck, nikoliv přes Kufstein, ale přes Mittenwald. Je lepší jet po A95 na Ga-Pa nebo po A8 na Holzkirchen a Bad Tölz? A protože na těch přibližně 30 km z Innsbrucku na italské hranice se mi nechce kupovat dálniční známku, chtěli bychom jet po B 182. Kde tam koupit benzín a potom najet na A22? Chceme přespat asi někde u Lago di Garda, pokud seženeme nocleh, a potom jet na Rimini a Anconu. Je lepší jet přes Bolognu nebo se jí někudy vyhnout? Pojedeme ve všední den 6. až 7. července. Děkuji za Vaši ochotu.

Na Brennerskou dálnici, kde se platí samostatné mýtné ve výši € 9,00 již dálniční známku nepotřebujete. Cesta přes Ga-Pa je popsaná v odpovědi ze dne 04.06.2015, 09:10. Tankujte v Gries am Brenner, na konci u ENI. Je jedna z levnějších. Na dálnici najeďte potom, co přejedete na italské straně železnici. Je to nejplynulejší. Od Vipiteno se už platí mýtné. V Bologna doporučujeme být do 8:00 hodiny, raději i dříve.

# 22.06.2015, 21:54.
Můžete mi doporučit nejlepší parkování pro návštěvu centra Milána + nejlepší parkování pro návštěvu EXPA? Děkuji. Pavel.

Veškeré informace o parkovacích možnostech v době výstavy Expo 2015 najdete na stránce Driving Expo 2015.

# 22.06.2015, 21:15.
Prosím, zda víte, kde se dá parkovat ve městě Aqileia v severní Itálii. Moc by nám to pomohlo. Jsme na dovolené v Gradu a zjistili jsme, že Aqileia je historické město, které bychom rádi navštívili. Z minulých dovolených v Itálii - např. Caorle - víme, že parkování ve městech je velký problém. Děkuji za jakoukoliv odpověď. Olga.

Nemyslíme si, že by parkování ve městě Aquieila měl být nějaký problém. V turisticky důležitých částech jsou odstavná parkoviště, např. u muzea, v blízkosti baziliky, na náměstí S. Giovanni atd. Po celém městečku je spousta dalších parkovacích míst jak volných, tak zpoplatněných parkovacími hodinami.

# 22.06.2015, 16:32.
Prajem pekný deň pán a paní Rehúrkovi. Hľadal som na webe informácie okolo našej plánovanej cesty do Talianska a zaujala ma vaša stránka a vaša ochota pomocť z naplánovanim si cesty. Tak vas chcem poprosiť o radu. Ideme na prelome mesiacov 07 / 08 z Bratislavy na Toskánsku riviéru, konkrétne do rezidencie v blízkosti Sieny. Odtiaľ sa vydáme k jazeru Lago di Garda, kokrétne na sever a nakoniec náš pobyt v Taliansku zakončíme v Benátkach, časti Mestre. Odtial sa vraciame do Bratislavy. Tak by som vás rad poprosil o najidealnejšiu trasu z pohľadu rychlosti cesty, ale aj ekonomiky cesty. Ďakujem velmi pekne. Miroslav.

Vaše optimální trasa je následující: Bratislava - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Florencie Impruneta - Siena. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 36,80. Následující trasa vede zpět do Florencie a Bologne a pokračuje na Modena - Verona k Lago di Garda. Mýtné k jižní části jezera k Peschiera je € 17,50. Do Benátek potom pokračujte směr Verona - Padova - Mestre. Mýtné na tomto úseku je € 13,30. Do Bratislavy je potom trasa stejným směrem odkud přijedete do Itálie. Mýtné z Metre po Tarvisio je € 17,30. Pokud budete na cestě více jak deset dnů, budete potřebovat další rakouskou desetidenní dálniční známku. Tipy na úsporu najdete v našem Cestovatelově blogu.

# 22.06.2015, 15:44.
31.7.2015 vyrážíme do Itálie. Praha - Rosolina Mare, Rosolino Mare - Mestre, Mestre - Toscolano Maderno, Toscolano Maderno - Praha. Můžete mi prosím poslat nejlepší trasu s výpočtem poplatků? Děkuji. Honza.

Praha - České Budějovice - Linz - Salzbrug - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Chioggia - Rosolina Mare. V Rakousku desetidenní dálniční známka v ceně € 8,70, průjezd tauernskými tunely € 11,00 a mýtné v Itálii € 17,30. Rosolina Mare - Chioggia - Mestre je bez poplatků. Mestre - Padova - Verona - Brescia Est - Toscolano Maderno, mýtné € 15,50. Toscolano Maderno - Riva del Garda - Rovereto Sud - Bolzano - Brenner - Innsbruck - Mnichov - Regensburg - Rozvadov - Praha, mýtné € 12,60 a průjezd Brennerem € 9,00. Pokud budete na cestě více jak 10 dnů, potřebujete ještě druhou rakouskou desetidenní dálniční známku.

# 22.06.2015, 14:30.
Zkoušel jsem projet zodpovězené otázky, ale v tom kvantu se člověk nevyzná. Chtěl bych se zeptat, jak je to s cestou Liberec - Benátky. Standardně do Tronta, Verony a poté na Benáty? Kolik stojí poplatky a zdali jsou nějaké poplatky také na cestě po pobřeží z Benátek do Bari. Kolik stojí kempy (stan, auto, 2 osoby) a další výdaje. Je fajn, že děláte to, co děláte! Fandím tomu a děkuji. Vojtěch.

Z Liberce do Benátek je lepší trasa na Salzburg - Villach - Tarvisio a Udine. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,00 a na mýtném v Itálii € 17,30. Přes Brenner byste sice ušetřil na mýtném v Rakousku € 2,00 ale v Itálii byste zaplatil € 29,20. Tedy o € 9,90 více. Z Benátek do Bari můžete jet po dálnici, která víceméně kopíruje pobřeží. Mýtné Vás vyjde na € 61,90. V tomto směru jsme jeli mnohokrát a nakonec nám vyšla nejlepší cesta mimo dálnici v úseku Mestre - Ravenna - Rimini Nord. Odtud už se mimo dálnici nevyplatí z důvodu husté zástavby a provozu jet. Z dálnice sjíždíme až u Termoli a máme tuto cestu projetou až do Bari. Mýtné na úseku dálnice mezi Rimini Nord a Termoli je € 26,40. Úspora tedy € 35,50 v jednom směru. Cesta zpět je potom stejná. Ceny kempů najdete pro Vámi vybraný na stránkách camping.it.

# 22.06.2015, 14:09.
Právě jsem se vrátil z dovolené v Itálii. Cestou zaujal fakt, že zatímco v Rakousku byla maximální povolená rychlost vždy jasně vyznačena, tzn. před tunelem vždy značka s omezením a na konci značka konec omezení, tak v Itálii nikde nic. Znamená to, že v Itálii se smí tunelem jezdit (není-li uvedeno jinak) rychlostí stejnou jako na dálnici, tedy 130 km/h? Na netu jsem bohužel nikde nic nenašel. Děkuji. Jarda.

V tunelu by mělo platit omezení rychlosti, které platí před tunelem. Pokud je tedy před tunelem omezení rychlosti na 130 km/h, mělo by v tunelu platit také 130 km/h. O žádné normě, která by to obecně měnila nevíme. To ale neznamená, že taková nemůže existovat. V Itálii jsme se na dálnici setkali s tunely s omezením rychlosti na méně než 130 km/h, takže asi platí to první. V nových italských pravidlech silničního provozu - Decreto Legislativo N. 285 del 30/04/1992 (platné od 1.1.2013) jsou rychlostní limity upraveny v článku 142. Jsou tam limity 130 km/h pro A (Autostrade), 110 km/h pro SP (Strade Principali), 90 km/h pro SS (Strade Secondarie) a lokální, 50 km/h pro město s možností zvýšení limitu na 70 km/h v odůvodněných případech a s dopravním značením. Je tam i nově 150 km/h na dálnicích se třemi pruhy za určitých podmínek a s dopravním značením. V případě srážek jakéhokoliv druhu nesmí překročit rychlost na A 110 km/h a na SP 90 km/h. Jsou tam i maximální limity pro různé druhy vozidel. Jsou tam uvedeny i sankce. Začínají na € 41,00 (dolní hranice při překročení do 10 km/h v době od 7:00 do 22:00) až po 4417,33 (horní hranice při překročení nad 60 km/h v době od 22:00 do 7:00).

# 22.06.2015, 12:35.
Ráda bych věděla nejlepší cestu z Prahy do Livorna a kde potřebujeme jaké dálniční známky a kde se kupují. Děkuji. Zuzana.

Odpověď na Vaši otázku najdete v odpovědi ze dne 03.06.2015, 18:58. Rakouskou dálniční známku koupíte na čerpacích stanicích v Německu před hranicemi, průjezd Brennerem zaplatíte na mýtné bráně, stejně tak mýtné v Itálii.

# 22.06.2015, 11:52.
Chci se zeptat, zda se platí od Ravenny směrem na Terni silnice E45? Děkuji. Tereza.

Neplatí.

# 22.06.2015, 10:57.
Bydlíme v Lido di Jesolo - Hotel Moderno na Via Bafale. Jak nebo čím se prosím dostanu na místní trhy a na výlet do Benátek? Nemáme na hotelu česky mluvícího delegáta. Děkuji za zpětnou vazbu. Pavlína.

Týdenní trhy se konají v Lido di Jesolo v době od 1. června do 30. září od 18:00 do 23:00 na Piazzetta Casa Bianca (700 m od Vašeho ubytování) každou středu a od 7:30 do 12:30 na Piazza Milano (3000 m od Vašeho ubytování) každé úterý. V Jesolo potom celoročně od 7:30 do 12:30 na Piazza della Repubblica (4200 m od Vašeho ubytování) každé pondělí. Po Lido di Jesolo se můžete přepravovat městským autobusem ATVO spojujícím jednotlivá náměstí (jízdenka stojí € 1,30) a do Jesolo meziměstským autobusem ATVO. Jízdenka stojí také € 1,30. Do Benátek potom meziměstským autobusem ATVO za € 4,50. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 22.06.2015, 07:23.
Přeji pěkný den, máte prosím zpětnou informaci, zda je vhodné / možné / výhodné cestovat v Itálii mimo placené dálnice? Jedu z ČR do Pineta v Itálii.

Je to samozřejmě časové zdržení. Je to ale možné, často to využíváme. Nedoporučujeme to v úseku od Rimini směrem na jih. Je to jedno velké letovisko a riziko velkých zdržení. Cesta na jih mimo dálnici po východním pobřeží je např. popsaná v naší reportáži Gargano 2008.

# 21.06.2015, 17:23.
Moc Vám děkuji za bleskovou odpověď. Pokud Vás ještě mohu poprosit o jednu radu. Potřebujeme zhruba v polovině cesty přespat, je to hlavně kvůli nemocnému tatínkovi. Nemáte, prosím, nějaký tip? V Chorvatsku jsme přespali v motorestu na Plitvicích, hned u dálnice, najdeme v Rakousku něco podobného? Děkuji Vám, se srdečným pozdravem Míša.

Vytipujte si místo předpokládaného dojezdu a přes booking.com si najděte Vám vyhovující ubytování.

# 21.06.2015, 16:07.
V pátek 27.6. odjíždíme do letoviska Lignano. Jsme z Volar, takže cestu plánujeme přes přechod Strážný. Poplatky v Rakousku jsou jasné, dálniční známka, Tauern. Zajímá nás úsek Tarvisio - Gemona. Vyplatí se nám sjet z dálnice? Je úsek pěkný na podívání? Dálnice je přece jen trochu nuda. Moc děkuji. Míša.

úsek Tarvisio - Gemona jezdíme pravidelně mimo dálnici. Ještě před hranicemi v Arnoldsteinu tankujeme levněji než na dálnici. Trasa je velice atraktivní, navíc v tomto směru s minimální spotřebou pohonných hmot. Fotogalerie je v reportáži Rosolina Mare 2013 - Fotogalerie z cesty.

# 21.06.2015, 13:07.
Rád bych Vás poprosil o radu ohledně cesty do Itálie autem. Odjíždet budu buď v noci 25.6. nebo druhý den ráno. Vyjíždět budu z Ostravy a mým cílem je Perugie v Itálii. Rád bych se zeptal na nejlepší možnou trasu, zda by se dalo někde ušetřit a s cestou spojené poplatky. Bude lepší noční jízda? Dle Vašich odpovědí jsem se zatím rozhodl doplnit pohonné hmoty buď na Shell za Villachem při cestě v noci nebo ve Furnitz při cestě přes den. Nevím, zda pokračovat dále po dálnici, nebo ušetřit při jízdě mimo dálnici a popř. kudy. Moc děkuji za Vaši ochotu a případnou radu. S pozdravem Petr.

Vaše optimální trasa je následující: Ostrava - Olomouc - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Ravenna - Cesena - Perugia. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 17,30. Námi ověřené a často používané trasy mimo dálnici jsou v úseku Tarvisio - Gemona, úspora € 6,00 a Mestre - Ravenna - Cesena - Perugia. Shell ve Furnitz má otevřeno nonstop, Fun Wash Sprit ve Arnoldsteinu do 22:00. Trasu v úseku Cesena - Perugia doporučujeme absolvovat už přes den. Je to čtyřproudovka, ale ne dálnice. Jezdí tam mnoho kamiónů, které chtějí uštřit na mýtném do Říma. Doporučujeme mít dostatek pohonných hmot. Čerpacích stanic tam není moc a mívají odpoledne přestávky.

# 21.06.2015, 09:18.
Předem musím velice pochválit Vaše cenné rady, které se dají na Vašich stránkách přečíst. Jedeme letos do Itálie poprvé. Jedeme do kempu Riva Nuovo v Martinsicuru pod stan a jedeme autem. Moc bych vás prosila o radu - vyjíždíme z Brna. Kdy asi máme vyjet tak, abychom se co možná nejvíce vyhnuli zácpám? Odjezd je 17.7. A na kolik nás přijdou poplatky na dálnicích? Dotazováním v kempu jsem zjistila, že není možné pronajmout trezor, eventuelně bezpečnostní box, abychom mohli bezpečně uložit doklady. Nabízí se varianta, ponechat tyto věci v autě, které bude na placeném parkovišti v kempu. Myslíte, že je to bezpečné? Nebo je lépe všechno nosit neustále s sebou? Děkuji moc za rady a přeji Vám pěkné léto a hodně zdraví. Ivana.

Vaše optimální trasa je následující: Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Rimini - Ancona - sjezd San Benedetto del Tronto - Martinsicuro. Riziko zácp na této trase je ve Vídni (večer) a potom u severoitalských letovisek Grado - Lignano - Bibione - Caorle - Jesolo (dopoledne i odpoledne). Ráno ještě ve městě Bologna. Nejde přesně určit, kdy a jak se čemu časově vyhnout. Když to naplánujete s ohledem na jedno místo, nevyjde Vám to u jiného. Každopádně rozměrů zácp dlouhých desítky kilometrů, které se v sezóně tvoří na rakouské A10 to určitě nedosahuje. Volte odjezd tak, abyste v pohodě s dostatečnou časovou rezervou na přestávky a další zastávky dojeli na začátku nástupního času. Trasa bez přestávek trvá přibližně 11 - 12 hodin. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70, na mýtném v Itálii zaplatíte € 48,90. To samé při cestě zpět. My jezdíme trasu trochu upravenou s ohledem na smysluplnou jízdu mimo dálnice. V Arnoldsteinu sjíždíme z dálnice, levně natankujeme plnou nádrž a pokračujeme už mimo dálnici až do Gemony, kde se napojíme na dálnici. V Mestre sjedeme a pokračujeme po SS309 a následně SS16 přes Ravenna do Rimini. Na Rimini Nord se na dálnici opět připojíme. Úspora je € 23,80. To samé při cestě zpět. Cesta je popsaná v reportáži Gargano 2008. Doklady, peníze a cenné předměty v žádném případě nenechávejte v autě.

# 20.06.2015, 22:52.
Zítra kolem půlnoci chceme vyrazit do Benátek - kemp Fusina - z Ostravy. Můžete mi, prosím, poradit nejlepší trasu, poplatky a také, zda-li je LPG běžně na čerpacích stanicích? Také prosím o radu, jak se nejrychleji dostat z kempu do přístavu Livorno na trajekt, z Livorna do Rimini a z Rimini do Caorle. Děkuji mnohokrát za odpověď. Žaneta.

Vaše optimální trasa je následující: Ostrava - Olomouc - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Fusina. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 17,30. V Rakousku natankujete LPG na A2 nedaleko Loipersdorfu. Jedná se o čerpací stanici ENI. V Itálii potom na Ledra Ovest, Gonars Nord a Bazzera Nord. Mapa všech čerpacích stanice GPL je na vendiauto.com - Distributori GPL. Nejrychlejší trasa do Livorna potom vede přes Mestre, Padova, Ferrara, Bologna, sjezd Firenze Scandicci, Empoli, Livorno. Mýtné Vás v tomto úseku vyjde na € 22,60. GPL natankujete na Bazzera Sud, Arino Ovest, S. Pelagio Ovest, Adige Ovest, Po Ovest, Castel Bentivoglio Ovest a Bisenzio Ovest. Z Livorna do Rimini jeďte nejdříve po bezplatné čtyřproudovce na Empoli a na sjezdu Lastra a Spina u Florencie se napojte na SS67. Ta Vás dovede přes hory až do Forli, kde pokračujte po SP2 a následně SS254 do Cervia. Po pobřežní SS16 potom dojedete do Rimini. Z Rimini do Caorle nejlépe dojedete po SS16 přes Ravenna a SS309 přes Chioggi a Mestre. Z Mestre pokračujte po SS14 do San Stino di Livenza, kde odbočte do Caorle.

# 20.06.2015, 21:52.
Chystáme se poprvé na dovolenou do Itálie autem. Můžete mi poradit cestu do Roseto degli Abruzzi? Jedeme z Hodonína. Dražší i levnější variantu. Děkuji. Kamila.

Vaše optimální trasa je následující: Hodonín - Břeclav - Grosskrut - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Rimini - Ancona - San Benedetto del Tronto - sjezd Roseto - Roseto degli Abruzzi. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70, v Itálii zaplatíte na mýtném € 51,20. To samé při cestě zpět. My sjíždíme z dálnice už u Arnoldsteinu, kde levně natankujeme, pokračujeme mimo dálnici až do Gemona, kde se na dálnici opět napojíme a jedeme po ní do Mestre. Odtud pokračujeme po SS309 a následně po SS16 přes Ravenna do Rimini Nord, kde se opět napojíme na dálnici. Úspora na mýtném je v tomto případě € 23,90. Stejně tak při cestě zpět. Cesta je popsaná v reportáži Gargano 2008.

# 20.06.2015, 18:23.
Chystám se s dětmi na dovolenou do Bibione. Bohužel v termínu dovolené budu muset pár hodin pracovat. V hotelu, který jsem zaplatila, není wifi. Nevíte, zda-li je v Bibione internetová kavárna, nebo zda-li se může zaplatit wifi třeba pro danou oblast? Moc Vám děkuji za odpověď a přeji příjemný den. Alena.

Ano je to možné. Podívejte se na Bibione Wifi. Najdete tam všechny potřebné informace: mapu přípojných bodů, prodejní místa, ceník, zodpovězené otázky atd. Wifi si můžete předplatit na dva dny, týden, měsíc nebo pět měsíců.

# 20.06.2015, 16:45.
Chtěl jsem se jen zeptat, jak bych se dostal z Benátek do letoviska Lido degli Estensi? Děkuji. Roman.

Nejdříve se musíte dopravit do města Ferrara. Je to možné vlakem Trenitalia za € 8,60 (regionální vlak). Z Ferrara se potom do Lido degli Estensi dostanete autobusem TPER za € 5,10 (6 zón). Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 20.06.2015, 12:50.
Za týden se chystáme s přítelem do Itálie. Konkrétně budeme cestovat autem, s sebou si vezeme i kola. Chtěla bych Vás tímto poprosit o zajímavá místa k vidění. Představovala bych si cestu kolem: Benátky, jezero Lago di Garda, Toskánsko, Florencie ... Ubytování bysme chtěli sehnat až na místě - kemp, privaty, penziony ... Je to možné? Děkuji Vám za odpověď. S pozdravem Lucie.

Itineráře nezpracováváme, není na to časový prostor. Omlouváme se. Část informací najdete v našich reportážích a nebo v turistických průvodcích. Ubytování na místě se sehnat dá, je ale otázkou v jakých lokalitách. Velký problém budete mít v turistických střediscích u moře. Doporučujeme si minimálně ubytování vytipovat: kempy na camping.it, hotely na booking.com.

# 20.06.2015, 11:49.
Řehůřkovi, chtěla jsem se zeptat na přespání na 1 noc v oblasti Livorno - červenec. Jedeme s rodiči - 1. auto: 2 dospělí, 2 děti 11 a 16 let, 2. auto: 4 dospělí - do Camping California Village v oblasti Lazzio. Jenže se chceme zastavit ve Florencii a Pise. Nástup do resortu máme až druhý den, takže potřebujeme někde přespat. Můžeme si sebou vzít i stan. Loni jsme to takto udělali na Gardě a bylo to super. Ideální by byl co nejlevnější kemp klidně i bez elektřiny. Jde nám jen o to, bezpečně přespat a ráno jet, za co nejméně peněz. Děkuji za odpověď. Alexandra.

Ubytování v kempech najdete na camping.it, v hotelech na booking.com.

# 20.06.2015, 10:33.
Chystáme se s přáteli do Itálie - Lignano, Bibione, Caorle, Jesolo, Punta Sabbioni, Venezia - obytným vozem. Všude tak jeden či dva dny. Chtěl bych se zeptat, zda je možné v tomto voze přespávat někde mimo kempy? Děkuji za odpověď. Bohuslav.

V Itálii je kempování ve volné přírodě zakázáno. Pouze se souhlasem majitele pozemku. Prakticky tedy jen v kempech, které najdete na camping.it, nebo na místech k tomu zřízených. Tato místa po celé Itálii existují, najdete je např. na camperonline.it.

# 20.06.2015, 08:46.
Koncem června jedeme do Pietra Ligure, potřebuji poradit, kde mám při cestě tankovat, je to přibližně 1000 km, ale v Itálii se mi plnou tankovat nechce, přes Rakousko pojedeme jen kousek, tak abych nevybral špatnou pumpu, jedeme přes Brenner ... děkuji. Jan.

Kdekoliv v Rakousku mimo dálnici natankujete levněji než v Itálii. Tip na tankování najdete v odpovědi ze dne 22.01.2015, 17:22. a v odpovědi ze dne 24.06.2014, 18:22. Každopádně si doporučujeme přečíst výše uvedené otázky a odpovědi, o cestě na Ligurskou riviéru je tam hodně tipů, stejně tak v Cestovatelově Blogu. Cesta přes Brenner je výrazně dražší než přes Švýcarsko.

# 19.06.2015, 23:27.
Prosím, můžete nám dát tip na cestu do Massy? Jsme z Brna. S díky a přáním krásného léta Dana.

Vaše optimální trasa je následující: Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Firenze - Massa. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 45,10. To samé při cestě zpět. Cesta přes Brenner by Vás vyšla na mýtném na € 49,90 (Brenner + Itálie), přes Švýcarsko v konečném součtu o něco levněji, ale úsporu byste projeli na pohonných hmotách.

# 19.06.2015, 22:55.
Omlouvám se, vyjíždíme z Brna a cíl je Martinsicuro na Palmové riviéře. Vyjet bychom chtěli někdy v pátek dopoledne, ubytování máme od soboty od 16. hodin. Chceme jet klasickou cestou - Vídeň, Klagenfurt, Villach, Udine ... Ta polovina cesty byla jen přibližná, klidně to může být i víc jak půlka. Nepočítám, že v místě budeme mít nějaký prostor na velké výlety nebo procházku po okolí, půjde spíš jen o přespání, abychom mohli druhý den ráno zase pokračovat v cestě. Na booking.com jsem se dívala, ale bohužel buď je ubytování dost bokem z trasy nebo je dost obsazeno. Myslela jsem spíš, zda nemáte nějaký tip na ubytování, které není tak známé nebo které jste sami vyzkoušeli. Děkuji. Martina.

A Casa di Paola u Cessalto nebo Camping Venezia Village. Jinak samozřejmě platí booking.com.

# 19.06.2015, 16:28.
Pane Řehůřku. Chtěli bychom jet 4.7.2015 do Itálie do kempu ne moc daleko od českých hranic. Poradíte prosím, kam a kolik nás bude stát cesta? Jedeme z Chomutova. Děkuji moc za odpověď. Jiří.

V tom případě doporučujeme některá severoitalská letoviska - Lignano, Bibione, Caorle. Seznam kempů s odkazy na oficiální stránky najdete na camping.it. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,00 a na mýtném v Itálii od € 10,80 do € 12,80 podle lokality. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši.

# 19.06.2015, 14:32.
V červenci se chystáme do Lapedony u Ferma a chtěli jsme se zeptat, zda byste pro nás neměli radu ohledně tamních pláží. Koukáme, že podél pobřeží vede železnice a dálnice. Nemáte informace, na které pláži poblíž by byly tyto rušivé elementy v pozadí? Moc děkuji za odpověď. S pozdravem Markéta.

Na Vaši otázku není Vámi očekávaná odpověď. Vybrali jste si místo, kde jsou pláže tam, kde jsou a před dálnicí a železnicí se neukryjete. Jedinou možností je dojíždět k plážím na Marina Palmense.

# 19.06.2015, 13:22.
Zhruba za měsíc pojedeme do Itálie do Giulianova Lido z Turnova a rád bych se zeptal, jaká cesta by byla pro nás nejvhodnější a jaké jsou zhruba poplatky na cestě. Předem děkuji za Vaši odpověď. S přáním pěkného dne Petr.

Vaše optimální trasa je následující: Trutnov - Hradec Králové - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Rimini - Ancona - sjezd Val Vibrata - Alba Adriatica - Giulianova. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 49,40. To samé při cestě zpět. Trasa je o něco málo kratší než přes Rozvadov a Brenner nebo přes Dolní Dvořiště a Villach. Levnější je v prvním případě o € 6,60 a ve druhém případě o € 11,00 v jednom směru. Každopádně v prázdninových termínech přináší menší riziko dopravních zácp. Pokud chcete ještě více ušetřit, můžete jet tak jak jezdíme my. Z dálnice sjíždíme v Arnoldsteinu kde levně natankujeme a pokračujeme mimo dálnici do Gemona. Odtud pokračujeme po dálnici do Mestre. Z Mestre potom pokračujeme po SS309 a následně SS16 přes Ravenna do Rimini Nord, kde se už napojujeme na dálnici. Mýtné v tomto případě za oba úseky dálnice vychází na € 25,60, což je o € 23,80 méně v jednom směru než v případě optimální varianty.

# 19.06.2015, 12:32.
Mám na vás dotaz. Koncem srpna se chystáme do Itálie do Maranella. Google mapy mě nabízejí trasu z Prahy na Plzeň, Mnichov, Innsbruck a potom dolů směr Maranello, což mě přijde jako asi nejlepší volba. Ráda bych věděla, kolik mě budou stát tunely a dálnice. Děkuji moc. Renata.

Ano je to nejlepší trasa. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii po sjezd Modena Nord € 22,40. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši.

# 19.06.2015, 11:59.
Chtěl bych se zeptat na optimální trasu z Ostravy do Itálie - Silvi Marina, včetně km, ceny za mýtné, dálniční známky atd. Cestovat budeme první týden v srpnu. Děkuji a přeji hezký den. Kateřina.

Vaše optimální trasa je následující: Ostrava - Olomouc - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Rimini - Ancona - San Benedetto del Tronto - sjezd Pescara Nord - Silvi Marina. Je to přibližně 1400 km. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 52,60. Pokud chcete ušetřit, můžete jet tak jak jezdíme my. Z dálnice sjíždíme v Arnoldsteinu kde levně natankujeme a pokračujeme mimo dálnici do Gemona. Odtud pokračujeme po dálnici do Mestre. Z Mestre potom pokračujeme po SS309 a následně SS16 přes Ravenna do Rimini Nord, kde se už napojujeme na dálnici. Mýtné v tomto případě za oba úseky dálnice vychází na € 28,80, což je o € 23,80 méně v jednom směru než v případě celé cestě po dálnici. Je to asi o 70 km kratší.

# 19.06.2015, 09:14.
Děkuji za vynikající rady na vašich webových stránkách. Chceme jet na dovolenou do Lido di Jesolo, pojede vlakem do Mestre a odtud busem ATVO do Jesola. Stáhl jsem si jízdní řád linky 10 a nechal si spočítat cenu. Mám jediný dotaz - kdy je nutné zakoupit zavazadlový lístek? Děkuji. Dušan.

Bezplatně se přepravuje jedno malé zavazadlo (M) do velikosti 50 x 45 x 25 cm. Další zavazadlo se platí, stejně tak velká zavazadla (V) do maximálních rozměrů 85 x 45 x 25 cm. Jedno malé máte vždy zdarma, za další zavazadla se platí vždy jedna jízdenka za dvě zavazadla. Jednu zavazadlovou jízdenku tedy platíte za M+M, V, M+V, V+V, M+V+V, M+M+V a podobně při více zavazadlech více jízdenek. Vše je popsané na stránkách ATVO - Tariffe / Normativa titoli di viaggio / Transporto di Cose.

# 19.06.2015, 07:44.
Chystáme se v noci z pátku 3.7. na sobotu 4.7. do Itálie do Martinsicura. Chceme vyjíždět večer mezi 21:00 - 22:00 z Prahy. Poslední tankování v ČR plánujeme do plna někde kolem Rozvadova, díval jsem se, že když před Rozvadovem sjedu z dálnice a zajedu do Rozvadova, tak tam mají na ÖMV o dost levnější naftu než okolní. Mám dvě otázky: kde je nejlepší natankovat na této cestě přes Brenner mimo ČR po tankování v Rozvadově, máme 70 l nádrž a spotřebu kolem 6. litrů, čili na jednu nádrž najedeme něco málo přes 1000 km. Druhá otázka, máme očekávat v tento termín nějaké dopravní komplikace a zácpy? Přeci jen, je to začátek prázdnin, ale zase budeme vyjíždět docela brzo večer. Předem děkuji. Zbyněk.

Tip na tankování najdete v odpovědi ze dne 22.01.2015, 17:22. a v odpovědi ze dne 24.06.2014, 18:22. Jak píšete, je to kritický prázdninový termín z Pá / So. Zácpu nemůžete vyloučit. Nicméně o týden dříve to bude horší.

# 19.06.2015, 06:55.
Začátkem července jedeme do Itálie do oblasti Marche. Chtěla jsem se zeptat na nejkratší cestu a poplatky. Vyjíždíme ze Šumperku. Popřípadě poradit i silnice bez poplatků. Děkuji. Milena.

Marche je dost obecná lokalizace. Je to oblast rozkladající se od hranic se San Marino až po Fiume Tronto u Martinsicuro, od Jadranu až po Apeniny. Vaše optimální trasa je následující: Šumperk - Olomouc - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Udine - Padova - Bologna - Rimini - Marche. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70 a na mýtném v Itálii zaplatíte od € 37,90 (Pesaro) po € 48,90 (San Benedetto del Tronto). Tipy na úsporu najdete v našem Cestovatelově blogu a trasu mimo dálnici v Itálii v reportáži Gargano 2008. Trasa je také popsaná v našich otázkách a odpovědích.

# 18.06.2015, 23:33.
Při hledání na netu jsem narazila na vaše stránky plné dobrých rad a tipů na cesty. Chtěla bych se zeptat, zda nemáte nějaký tip na levné a slušné ubytování v Itálii, případně v Rakousku poblíž italských hranic. Pojedeme s dětmi v pátek 26.6. do Itálie na Palmovou riviéru. Nástup máme v sobotu odpoledne, ale rádi bychom vyjeli už v pátek kolem poledne a někde po cestě přenocovali, ideálně někde v polovině nebo za půlkou cesty. Vzhledem k tomu, že pojedeme 4, rádi bychom nějaké levnější ubytování, stačí i nějaké skromnější, ale vhodné pro malé děti. Nemáte prosím nějaký dobrý tip? Pár míst jsem našla, ale většinou moc nechtějí ubytovávat na 1 noc. Moc děkuji za odpověď a za radu. Hezký večer. Martina.

Nepíšete odkud vyjíždíte, takže těžko odhadnout kde je polovina cesty a kde překročíte hranice. Doporučujeme hledat ubytování na booking.com.

# 18.06.2015, 22:16.
Můžete mi, prosím, poradit cestu ze slovinského Piranu do Rimini v sobotu 26. června tak, abychom ušetřili na mýtném a potom zpět z Rimini do Brna další sobotu se stejným cílem ušetřit? Budeme cestovat s dítětem a manžel má obavy, že pokud nepojedeme po dálnici, tak se buď ztratíme nebo pojedeme příliš dlouho. Dana.

Vaše optimální trasa je následující: Piran - Koper - Trieste - Padova - Bologna - Rimini. Ve Slovinsku je dálnice z Koperu po hranice zpoplatněna. Musíte mít týdenní dálniční známku v ceně € 15,00. Na mýtném v Itálii zaplatíte € 28,90. Pokud budete chtít slovinskou dálnici objet, je to samozřejmě možné po silničkách. Počítejte však se složitou cestou, na kterou si pro ten úsek vytiskněte podrobnou mapu. V Itálii vede mimo dálnici silnice SS14 až do Mestre. Velkou část této silnice máme projetou a jede se po ní bez problému, snad možná v městech u sjezdu z dálnice do severoitalských letovisek Bibione, Lignano, Caorle, ... se mohou tvořit lokální zácpy. Trasu Mestre - Rimini přes Ravennu po silnicích SS309 a SS16 jezdíme vždy. Trasa je popsaná v naší reportáži Gargano 2008. Cesta mimo dálnici z Rimini do Brna je popsaná ve stejné reportáži. Mýtné po dálnici na této trase je € 35,30 + desetidenní rakouská dálniční známka v ceně € 8,70.

# 18.06.2015, 21:14.
Jedeme v létě ze Strakonic do Interlakenu ve Švýcarsku a odtud do Albisola, pobliž Savony v Itálii. Zpět chceme jet co nejkratší cestou do Čech. Potřeboval bych vědět, jaké všechny poplatky se na cestě tam i zpět platí, a kudy jet co nejefektivněji. Děkuji moc. S pozdravem Zdeněk.

Vaše optimální trasa je následující: Strakonice - Strážný - Freyung - Aicha worm Wald - Deggendorf - Mnichov - Bregenz - Sargans - Luzern - Interlaken. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz a ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně 40,00 CHF. Další trasa je následující: Interlaken - Wassen - Lugano - Como - Milano - Tortona - Albisola. Ve Švýcarsku využijete již zakoupenou dálniční známku a na mýtném v Itálii zaplatíte € 17,30. Zpět potom jeďte opačnou trasu: Albisola - Tortona - Milano - Como - Lugano - Chur - Bregenz - Mnichov - Deggendorf - Aicha worm Wald - Freyung - Strážný - Strakonice. Mýtné zaplatíte ve výši € 17,30 a švýcarskou dálniční známku využijete již zakoupenou.