ITÁLIE 2015 / 6

Itálie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Itálie 2015 / 6

Pokud je Itálie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2015. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě do Itálie autem, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o pronájmu automobilu, o cestování vlaky a autobusy, o tipech na výlety, o přímořských letoviscích, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Itálii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete šestou část, ta první je na stránce Itálie 2015.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 01.06.2015, 12:40.
Hledala jsem náměty, rady ... vyrážíme letos s dětmi na putovní dovolenou do Itálie ... pod stan, ubytování, jak kde se co namane. Dětem je 8 a 11 let. Nejsou náročné. Proč Vám hlavně píši je, pomoc s vařením. Budeme si vařit sami (povětšinou). Nevíte, jak bych si mohla zavařit již upečené uzené maso, aby nějaký den (ve vedru) vydrželo? Předem moc děkuji. Magda.

Vše je dopře popsáno např. na Zavařování masa včetně rad a doporučení čeho se vyvarovat. Pokud však jedete pod stan, bez lednice, nedoporučujeme s sebou vozit jak konzervy, tak i zavařené maso ve sklenicích.

# 31.05.2015, 23:26.
Chtěla bych se zeptat, zda-li nemáte zkušenost z městským a večerním ruchem na začátku září? Chystáme se 5. až 12.9. na Ligurskou riviéru do Cavi nebo Chiavari a máme obavy, aby tam už nebylo vylidněno. Děkuji. Erika.

Vylidněno určitě nebude. Počítejte však s tím, že spousta sezónních podniků se bude postupně zavírat.

# 31.05.2015, 20:05.
V létě jedeme na dovolenou z Dačic do Itálie. Konkrétně do San Benedetto del Tronto. Jakou nejlepší a současně nejzajímavější cestu byste nám doporučili? A ještě prosím o nějaké tipy na výlety v okolí. Děkuji. Kamil.

Optimální trasa vede přes Slavonice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Bologna - Rimini - Ancona - San Benedetto del Tronto. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,00 a na mýtném v Itálii € 48,90. Celkem tedy za obě cesty € 128,50. Stejně dlouhá a o něco levnější je varianta přes Salzburg - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna. Místo tauernských tunelů zaplatíte průjezd Brennerem € 9,00 a mýtné v Itálii je € 46,40. Celkem tedy za obě cesty € 119,50. Pokud však pojedete v termínu Pá/So na přelomu 6/7 nebo 7/8 volte o 30 km delší trasu přes Vídeň - Graz - Villach. Odpadnou tauernské tunely a cena se sníží na € 106,50. Pokud chcete ušetřit, jeďte v první a poslední variantě mimo dálnici v úseku Tarvisio - Gemona a v úseku Mestre - Rimini Nord. Jezdíme tak téměř vždy a je to bezproblémová cesta. Mýtné v Itálii bude jen € 25,10 a celkové náklady klesnou o € 47,60. Pokud pojedete na více jak 10 dnů je třeba k celkovým nákladům připočítat € 8,70 za další desetidenní rakouskou dálniční známku. Tipy na levné tankování najdete v Cestovatelově blogu. Na místě nevynechte samozřejmě samotné San Benedetto del Tronto. Z krásných městeček a vesniček stojí za návštěvu Ascoli Piceno, Acquaviva Picena, o dost dál potom v horách vesnice Pietracamela. A pokud vyznáváte aquaparky, potom Onda Blu u Tortoreto Lido je skvělý.

# 31.05.2015, 15:37.
Na začátku července jedeme s přítelem do Itálie, konkrétně vlakem se budeme přesouvat z Benátek do Florencie a z Florencie do Říma. Koukala jsem na jízdenky vlaků online na stránkách Trenitalia, chtěla bych se tedy zeptat, zda je lepší a výhodnější zakoupit jízdenky online nebo až na místě? Předem děkuji za odpověď. Denisa.

Online nákup může mít výhodu v tom, že můžete zakoupit jízdenku levněji než na místě. Na stránkách Trenitalia - Offerte e servizi / I Prezzi Speciali jsou různé slevové akce, na které dosáhnete většinou nákupem všemi možnými způsoby, tedy i na místě na pokladně nebo v automatu. Některé akce jsou však omezené jen na určitý počet prodaných jízdenek, takže na poslední chvíli před odjezdem už nemusí být jízdenka v akční ceně k dispozici.

# 31.05.2015, 10:39.
Chystáme se z Mostu do Italského Lido Adriano a zajímala by mě nejlepší cesta, jelikož jedeme s malými dětmi, a na kolik nás vyjdou poplatky spojené s touto cestou. Koukala jsem, že se dá jet i kolem jezera Lado di Garda. Dá se zde jednorázově přenocovat nebo je přístup k jezeru možný i mimo kemp? Děkuji za odpověď. Hanka.

Vaše optimální trasa je následující: Most - Karlovy Vary - Cheb - Marktredvitz - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Ravenna - Lido Adriano. V Německu se dálnice zatím neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 30,60. To samé při cestě zpět. U jezera Lago di Garda se dá jednorázově přenocovat, přístup k jezeru je samozřejmě možný i mimo kempy. Pokud pojedete mimo kritické prázdninové termíny, tj. Pá/So na přelomu měsíců 6/7 a 7/8 můžete jet na Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Chioggia - Ravenna. Tato trasa je přibližně o 50 km delší v jednom směru, je ale levnější. Kromě rakouské desetidenní dálniční známky zaplatíte za průjezd tauernskými tunely € 11,00 a na mýtném v Itálii € 17,30. Je to tedy o € 11,30 levnější v jednom směru, pokud pojedete úsek Tarvisio - Gemona také mimo dálnici, tak ještě o dalších € 6,00 méně. Trasa je posaná v naší reportáži Gargano 2008. Ve výše uvedených kritických termínech volte raději první trasu.

# 30.05.2015, 15:03.
Řešíme nejkratší cestu do Riccione u Rimini - chtěl bych jet přes noc a zvládnout toho co možná nejvíce. S dálniční známkou v Rakousku počítáme. Jen jsem se chtěl zeptat, kudy nejlépe, evetuelně nejlevněji, v Itálii. Pojedeme z Olomouce přes Brno na Vídeň a dál. Děkuji za odpověď. David.

Vaše optimální trase je následující: Olomouc - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Bologna - Rimini - sjezd Riccione - Riccione. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 36,50. To samé při cestě zpět. Pokud chcete ušetřit na mýtném v Itálii, můžete jet tak jak jezdíme my. Za Villachem v Arnoldsteinu sjíždíme z dálnice, natankujeme levně plnou nádrž, a pokračujeme mimo dálnici až do Gemona. Tady se na dálnici připojíme a jedeme do Mestre. Tady se platí mýtné ve výši € 11,30. Úspora oproti první variantě je tedy € 25,20. V obou směrech už € 50,40. Z Mestre pokračujeme podél pobřeží směr Chioggia - Ravenna - Rimini. V Rimini Nord najíždíme na dálnici, protože odtud se to už mimo dálnici z důvodu přeplněnosti silnic nevyplatí. Pro vás už to ale asi nemá smysl. Nicméně ten kousek Rimini Nord - Riccione by Vás přišel na € 1,40. Trasa je popsaná v reportáži Gargano 2008. Čerpací stanice Fun Wash Sprit v Arnoldsteinu je otevřena jen do 22:00, alternativu - nonstop čerpací stanici Shell - najdete v článku Rakousko - italská hranice nabízí slevu. Vyzvedněte si ji.

# 29.05.2015, 22:41.
Prosím, dá se vyhnout placenému tunelu u Salzburku při cestě do Bibione pokud pojedeme po placeném úseku? Irena.

Díky prvnímu tunelu se to na poslední chvíli objet nedá. Musíte sjet už u Eben im Pongau a pokračovat na Radstadt - Obertauern - Mauterndorf - St. Michael im Lungau - Katschberg a na dálnici se připojit u Rennweg am Katschberg. Tuto trasu máme několikrát projetou během našich alpských dovolených. Především Katschberg je dost náročná záležitost pro auto, především pokud bude plně obsazené a naložené. My bychom oželeli těch € 11,00 za tunely a volili cestu po dálnici. Pokud navíc pojedete v termínech z pátku na sobotu na přelomu prázdninových měsíců (6/7 a 7/8), tvoří se na dálnici A10 před tunely zácpy dosahující i několik desítek kilometrů. Nevíme odkud přesně pojedete, ale v tomto případě může být vhodná cesta přes Brno, Mikulov a Vídeň. Od Prahy je to přibližně o 120 km delší trasa, náklady na pohonné hmoty se však vrátí právě tou úsporou na mýtném za tunely.

# 29.05.2015, 22:04.
Chtěla jsem se Vás zeptat na cestu do Itálie, Lido di Cavallino, residence Tamerici. Sdělil byste mi prosím trasu z Dobříše v okrese Příbram do Cavallina, abychom se pokud možno vyhnuli zácpám? Jedeme 20.6. Moc děkuji. Jitka.

Vaše optimální trasa je následující: Dobříš - Písek - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - sjezd San Dona di Piave - Jesolo - Lido di Jesolo - směr Cavallino / Punta Sabbioni. Po přejezdu Fiume Sile odbočte doleva (směr Capitaneria di Porto). Dojedete ke kruhovému objezdu, na kterém odbočte doprava (sjeďte na prvním výjezdu) a hned zase odbočte doleva. Opět je to směr Capitaneria di Porto. Na další křižovatce doprava a na další doleva. Dojete jako by k náměstíčku, které se objíždí zprava. Objedete ho ze 3/4. Po pravé straně je hlavní vchod do Residence Tamerici. Ve Vašem termínu ještě ty obrovské dopravní zácpy nebudou.

# 29.05.2015, 20:54.
Vaše stránky jsem našel na internetu a moc za ně děkuji. Měl bych na Vás několik dotazů ohledně Itálie. Plánujeme dovolenou - asi pozdě - a rádi bychom autem navštívili Itálii. S cestováním nemáme žádné zkušenosti, pouze loni jsme dojeli do Chorvatska na Makarskou. Rádi bychom se letos vypravili do již zmiňované Itálie, ne nikam daleko. Rádi bychom byli ubytováni v nějakém apartmánu bez cestovky. Co se týká moře, tak pláž raději klidnější i se stínem. Nevíte prosím, zda takové místo v Itálii vůbec existuje? Děkuji za odpověď. Jaroslav.

Pokud plánujete dovolenou až teď, pravděpodobně se to týká prázdninových termínů. Počítejte s tím, že v Itálii to nefunguje jako v Chorvatsku, kapacity jsou většinou už dlouho dopředu rozprodané tour operátorům, které je potom prodávají dál cestovním kancelářím. Na severu je k tomu ještě další část kapacit, které pronajímají místní agentury. V prázdninových termínech však počítejte s tím, že bude hodně vyprodáno. Doporučujeme rezervaci dopředu. Pokud to nemá být daleko, tak připadají v úvahu letoviska od Grado po Ravenna. Jsou tam většinou dlouhé písčité pláže s pozvolným vstupem do moře a klidnou pláž v tom termínu tam určitě nenajdete. Nicméně máme pro Vás tip, který máme vyzkoušený a byli jsme spokojeni. I v červenci tam nebylo přeplněno a vzhledem k délce pláže si určitě najdete místo, které Vám bude vyhovovat. Jedná se o letovisko Rosolina Mare, informace najdete v naší reportáži Rosolina Mare 2013. Pokud byste chtěl cestovat dál, potom o hodně blíže Vašim představám by bylo Gargano. V prázdninových termínech je tam však také hodně lidí.

# 29.05.2015, 18:27.
Chystáme se začátkem září do Itálie. Pojedeme z Českých Budějovic do Marina di Carrara v Toskánsku. Googgle nabízí různé varianty, ovšem bez poplatků, které je třeba platit. Můžete poradit? Děkujeme za odpověď, jste skvělí. Jiří.

Doporučujeme trasu, která je sice o 100 km a hodinu delší než optimální přes Brenner, s ohledem na pohonné hmoty stejně nákladná, při cestě na více jak 10 dnů i levnější a v případě prázdninového termínu z Pá / So i s menším rizikem dopravních zácp. Jeďte tedy: České Budějovice - Strážný - Deggendorf - Landshut - Mnichov - Bregenz - Chur - Lugano - Como - Milano - Parma - San Stefano di Magra - sjezd Carrara - Marina di Carrara. V Německu se dálnice zatím neplatí, v Rakousku ten kousek dálnice objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně 40,00 CHF (€ 37,00) a na mýtném v Itálii zaplatíte € 27,40. Celkem tedy za obě cesty € 91,80. Pokud byste jel standardní trasu přes Salzburg - Innsbruck - Brenner, potom zaplatíte za rakouskou desetidenní dálniční známku € 8,70, průjezd Brennerem € 9,00 a na mýtném v Itálii € 40,30. Celkem za obě cesty € 107,30, při cestě na více jak 10 dnů € 116,00.

# 28.05.2015, 20:26.
Ještě jednou moc děkuji za radu. Ještě bych se rád zeptal, jak je to s plážovým servisem, přesněji jak je finančně náročný a zda se dá na pláž v San Benedetto vzít svůj slunečník a skládací lehátka. Moc děkuji. D.

Tuto informaci nemáme. V San Benedetto del Tronto provozují většinu plážových servisů hotely, které to mají v ceně ubytování. Ty, které si za to nechají platit, mají týdenní ceny od € 45,00 za slunečník a dvě křesla, od € 65,00 za slunečník a dvě lehátka až po € 100,00 za slunečník a dvě lehátka v první řadě. Ceny jsou samozřejmě orientační. Denní ceny jsou o něco vyšší a v součtu za týden se spíše podobají té nejvyšší ceně. Na placené pláži si slunečník a lehátka určitě rozložit nemůžete, na volné pláži podle situace - ve smyslu, že když přijdete na přeplněnou pláž a uprostřed si začnete rozkládat vybavení, asi u ostatních moc nepochodíte.

# 28.05.2015, 11:42.
Koncem srpna odjíždíme s kamarádkou na dovolenou do italského Rimini. Máme osmidenní pobyt včetně polopenze, ale netuším, kolik € si s sebou vzít. Určitě budeme potřebovat tam koupit nějaké potraviny, navštívíme restaurace a večer bary. Určitě se také budeme chtít jít podívat na nějaké památky a možná si někde budeme muset zaplatit vstupy. Proto se na Vás obracím, zda byste mi poradil, kolik € by bylo vhodné si s sebou vzít. Předem mnohokrát děkuji za odpověď. Markéta.

To je hodně individuální záležitost. Někdo vystačí jen s několika desítkami €, jiný jich utratí stovky různými nákupy oblečení atd. Útratu na baru už vůbec nejsme schopni odhadnout. Někdo si dá skleničku vína, jiný posedí a popije více. Hodně to také závisí na tom, zda tam jedete autem nebo s CK autobusem. Každopádně doporučujeme si vzít s sebou kartu a platit kartou nákupy potravin, vstupy atd. Vše co se kartou platit dá. Musíte také počítat s rezervou na případné ošetření a další nečekané výdaje. Pokud můžeme doporučit, odhadněte útratu na takové dovolené u nás a vezměte si s sebou v přepočtu dvojnásobek. Co dovezete zpět, použijete při další dovolené.

# 28.05.2015, 09:40.
V létě bychom rádi jeli do Caorle. Myslíte, že je lepší jet 17.7. nebo až 24.7.? Slyšel jsem, že na přelomu července a srpna je tam nejstabilnější počasí. A jsme od Jičína - Královéhradecký kraj, jakou trasu nejlépe zvolit? potom by mne ještě zajímalo, kde v Rakousku natankovat mimo dálnici, aby to nebylo složité. Někde až blíže k Itálii. A ještě prosím o radu, kde v Caorle nakupovat. Budeme si vařit sami. Děkuji za info. John.

Oba termíny jsou si rovnocenné jak z hlediska počasí, tak z hlediska dopravní náročnosti. Který je lepší z hlediska počasí stejně zjistíte až chvíli před odjezdem, podle aktuálních předpovědí. Optimální trasa je následující: Jičín - Praha - Tábor - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - San Stino di Livenza - Caorle. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,00 a na mýtném v Itálii € 12,80. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Pokud byste se chtěl vyhnout poplatkům za tauernské tunely a riziku dopravní zácpy mezi Salzburgem a tauernskými tunely, jeďte následující trasu: Jičín - Poděbrady - Kolín - Havlíčkův Brod - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach a dále jako v předchozí variantě. Poplatky jsou stejné, jen těch € 11,00 neplatíte. Z hlediska vzdálenosti je to jen o přibližně 50 km delší trasa, z hlediska časového to v ideálním případě vyjde nastejno. Zácpám mezi Udine a severoitalskými letovisky se ale nevyhnete. Tipy na levné tankování mimo dálnici a další úsporu najdete v našem článku Rakousko - italská hranice nabízí slevu. Vyzvedněte si ji. Pro nakupování doporučujeme supermarket Famila na Via Traghette 74B.

# 28.05.2015, 09:23.
Děkuji za odpověď, shoduje se Vaše trasa, kterou jste mi napsal s touto podrobnější ... [itinerář z Google Map]? Předem děkuji. Michaela.

Poslala jste nám podrobný itinerář trasy z Karlových Varů do městečka Lignano v provincii Reggio Emilia. To nemá s Lignano Sabbiadoro u Jadranu nic společného. Pokud byste si to zadala do navigace, dojela byste do místa 100 km západně od města Bologna. Je to v horách, ve vnitrozemí, 350 km za Vaším cílem cesty. V té chvíli byste měla zkaženou dovolenou ještě dříve než by začala. Doporučujeme se držet námi popsané trasy, popř. si do navigace zadat Lignano Sabbiadoro, nikoliv jen Lignano. Před odjezdem si prostudujte mapu, nejen výsledek plánovače, abyste měla alespoň představu, do kterých míst Itálie jedete. Doufáme, že to byl jen omyl ze spěchu, v opačném případě bychom doporučovali zvážit, zda absolvovat takovou cestu.

# 28.05.2015, 09:09.
Chtěla bych se zeptat, zda nevíte na kolik by vyšly poplatky za cestu z Ostravy do Itálie do Lido Adriano. Děkuji. A.

Vaše optimální trasa je následující: Ostrava - Olomouc - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Viilach a dále jak v odpovědi ze dne 05.05.2015, 19:11. Poplatky jsou stejné za dálniční známku v Rakousku a mýtné v Itálii. Tunely na této trase neplatíte.

# 27.05.2015, 00:11.
Letos se poprvé chystáme k moři, konkrétně Bibione a ohledně vhodné trasy si nejsem vůbec jistá. Chtěla jsem tedy poprosit o návrh odzkoušené cesty z Vlašimi a je-li to možné, také ceny dálničních poplatků. Jak dlouho cesta také trvá a je lepší na noc nebo přes den? Děkuji za odpověď. Bára.

Vaše optimální trasa je následující: Vlašim - Tábor - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,00 a na mýtném v Itálii € 10,80. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Bez přestávek trvá cesta přibližně 8 hodin. Pokud však pojedete v termínu na přelomu prázdninových měsíců a z pátku na sobotu, počítejte se zdržením v dobravních zácpách jak za Salzburgem, tak za Udine. Cesta je vždy lepší v noci, není takové horko. Pokud se dostanete do kritických úseků ještě v noci, je menší pravděpodobnost velké zácpy.

# 26.05.2015, 21:11.
Chtěl bych se zeptat na optimální trasu z Úval u Prahy do Lido di Spina včetně km, ceny za mýtné, tunely, atd. Děkuji. Jiří.

Vaše optimální trasa je následující: Úvaly u Prahy - Rozvadov - Regensburg a dále jako v odpovědi ze dne 12.05.2015, 19:28. Jsou tam uvedeny i poplatky. Máte to něco málo přes 1000 km. Pokud nepojedete v kritickém termínu z pátku na sobotu na přelomu prázdninových termínů, můžete jet na České Budějovice, Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Chioggia - Lido di Spina. Je to kratší přibližně o 100 km a poplatkově trošku levnější - kromě rakouské desetidenní dálniční známky v ceně € 8,70 zaplatíte za průjezd tauernskými tunely € 11,00 a na mýtném v Itálii € 17,30. Mimo dálnici můžete jet ještě v úseku Tarvisio - Gemona.

# 26.05.2015, 19:57.
Prosím o popsání cesty z Dobříše. Samozřejmě bychom rádi někde ušetřili na poplatcích za dálnice. Dívali jsme se na Vaše odkazy, ale kdyby jste byl tak hodný a cestu popsal znovu. Dobrá trasa se nám zdá: Strakonice, Passau, Salzburg, Innsbruck, po přejezdu rakouské hranice asi mimo dálnici po Rimini a dále po dálnici, Bolzano, Trento, Verona a dále. Jak se to vyplatí uvedenou trasu jet mimo dálnici? Lukáš.

Optimální trasu máte popsanou v odpovědi ze dne 14.05.2015, 10:41. Jedete mimo kritické termíny, doporučujeme tedy jinou trasu: Dobříš - Písek - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Chioggia - Ravenna - Rimini Nord - San Benedetto del Tronto. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,00, za Villachem sjeďte z dálnice a levně natankujte - viz článek Rakousko - italská hranice nabízí slevu. Vyzvedněte si ji, pokračujte mimo dálnici do Gemona, kde se na ni opět připojte a jeďte až do Mestre. Na mýtném zaplatíte € 11,30. Z Mestre pokračujte mimo dálnici přes Chioggia, Ravenna do Rimini Nord, kde se připojte na dálnici a jeďte po ní do San Benedetta del Tronto. Mýtné Vás vyjde na € 13,80. Tuto trasu mimo dálnice máme projetou a je to smysluplné, vždy se nám to vyplatilo.

# 26.05.2015, 15:49.
Potřeboval bych poradit cestu do Caorle z České Lípy. Jedeme 24.7.2015. Jaké bývají v tuto dobu kolony a na kolik nás vyjdou poplatky v Rakousku a v Itálii? Děkuji. Josef.

Vaše optimální trasa je následující: Česká Lípa - Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - San Stino di Livenza - Caorle. Z hlediska dopravních zácp nebude situace až tak kritická jako na přelomu července a srpna, kdy začínají prázdniny v Bavorsku. Nicméně jsou to prázdninové termíny, navíc pátek / sobota, počítejte s tím, že lokální zácpy mohou nastat. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,00 a na mýtném v Itálii € 12,80.

# 26.05.2015, 10:16.
Pane Řehůřku, mohl byste mi, prosím, poradit nevhodnější cestu autem z Karlových Varů do Itálie - Lignano Riviera? Případně, kde nejlevněji natankovat a kolik € tak zhruba dáme za silniční / dálniční poplatky? Jedeme na 8 dní, takže by nám měly stačit 10-ti denní. Případně, co by bylo důležité k cestě vědět. Budu se těšit na Vaši odpověď. Předem děkuji. S pozdravem Michaela.

Vaše optimální trasa je následující: Karlovy Vary - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Lignano. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,00 a na mýtném v Itálii € 10,80. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Tip na tankování najdete v našem článku Rakousko - italská hranice nabízí slevu. Vyzvedněte si ji. Tipy na úsporu v našich reportážích.

# 25.05.2015, 18:16.
Rádi bychom v létě někam do severní Itálie. Známe jen Bibione, Jesolo a Caorle. Co byste nejvíce doporučovali, popřípadě doporučte prosím i něco jiného. Jsme od Jičína z kraje Královéhradeckého, tudíž jakou trasu máme zvolit? A ještě jeden dotaz, v Itálii je, co jsem poptával, neskutečně drahý benzín a prý i v Rakousku na dálnicích není rozdílu. Kde tedy v Rakousku sjet z dálnice a levněji natankovat, abych dojel až do cíle a zase zpět do Rakouska a nemusel tankovat v Itálii a na rakouských dálnicích? A také, aby se zas dobře najelo zpět na dálnici. Známí s tím potom měli problém. Děkuji za radu. Martin.

Pokud chcete změnu, doporučujeme např. Rosolina Mare. Byli jsme tam v roce 2013 a byli jsme spokojeni. Přečtěte si naši reportáž Rosolina Mare 2013, kde najdete informace a tipy na výlety. Trasu doporučujeme s ohledem na minimalizaci poplatků a rizika dopravních zácp: Jičín - Poděbrady - Kolín - Havlíčkův Brod - Brno - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Chioggia - Rosolina Mare. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 17,30. To samé při cestě zpět. Do deseti dnů další známku nepotřebujete. Trasa je popsaná ve výše uvedené reportáži. Tipy na levné tankování mimo dálnici najdete v našem článku Rakousko - italská hranice nabízí slevu. Vyzvedněte si ji. Pokud pojedete mimo dálnici v úseku Tarvisio - Gemona, ušetříte na mýtném € 6,00.

# 25.05.2015, 08:50.
Hezký den, moc se omlouvám. Budeme vyrážet z Plzně. Jedna možnost byla přes Mnichov a druhá asi Folmava a směr dolů po B20, ne po dálnici, až do Salzburgu. Nevíme co je lepší, abychom si s tou cestou mimo dálnici moc nenaběhli, i když to vypadá kratší. Děkuji za radu. Tereza.

Vzhledem k termínu (ještě ne kritický prázdninový) a tomu, že se letos ještě v Německu dálnice neplatí, volili bychom cestu přes Mnichov. Pokud však máte čas a má pro Vás význam úspora přibližně 150 km, celkem tedy v obou směrech 300 km, tak volte popisovanou cestu přes Folmavu, Cham, Straubing a Landau do Salzburgu. Tuto trasu jsme absolvovali už v roce 1999 a byla to pohodová cesta s minimálním provozem. Teď už bude provoz asi větší, ale pořád něco jiného než německá dálnice. Vyhnete se tak možnému riziku dopravních zácp v okolí Mnichova. Časově by to vzhledem k rozdílu vzdáleností mohlo vyjít jen o minimum déle.

# 24.05.2015, 14:15.
Jedeme v polovině června do Caorle. Jaká pro nás bude ideální cesta, co se týče délky a ceny za poplatky? Našli jsme jich několik, nevíme kterou vybrat. Děkuji. Tereza.

Nepíšete odkud vyjíždíte, takže těžko poradit co je pro Vás ideální cesta. Pokud pojedete přes Rozvadov nebo České Budějovice, směřujte svou trasu na Salzburg a Villach. Pokud pojedete přes Mikulov, pokračujte na Vídeň, Graz a Villach. Odtud potom ve všech variantách na Tarvisio, Udine, San Stino di Livenza do Caorle. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 12,80. Pokud pojedete přes Salzburg na Villach, počítejte ještě s mýtným za tauernské tunely ve výši € 11,00. Poplatky při cestě zpět jsou ve stené výši.

# 23.05.2015, 21:13.
Řešíme nejkratší cestu do Rimini - jedeme se dvěma malými dětmi, tak aby cestování bylo snesitelné pro nás pro všechny. Vyjíždíme z Liberce kolem poloviny června. Dále by mě zajímala cena mýtného v Itálii. Lze dálniční znamku do Rakouska zakoupit v ČR a případně kde? Zvažujeme cestu přes Plzeň, ale necháme si poradit. Pěkný večer a děkuji. Vlaďka.

Obě trasy přes Rozvadov i Dolní Dvořiště jsou stejně dlouhé. Ta přes Rozvadov je o něco rychlejší. Jeďte následující trasu: Liberec - Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 32,90. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Rakouské dálniční známky lze zakoupit na čerpacích stanicích před hranicemi s Rakouskem, lze ji zakoupit zakoupit i v ÚAMK. Ve Vašemi případě ji doporučujeme zakoupit na poslední německé čerpací stanici před německo - rakouskou hranicí.

# 20.05.2015, 15:10.
Téměř každý rok jezdíme s rodinou do kempu Sabbiadoro v Lignanu. Tento rok jede část známých od CK Skalla autobusem, my opět autem, ale tentokrát jsme se rozhodli jet přes noc. Zhruba před šesti lety jste mi poradili, abych dotankoval na ČS v Arnoldsteinu, na Vaši radu jsem dal každý rok, ale letos zřejmě nestihnu otevírací dobu a nechce se mi dotankovávat na ČS u dálnice. Poradili byste mi nějaký tip, kde dotankovat v okolí Villachu? Děkuji. Michael.

Tip najdete na konci článku Rakousko - italská hranice nabízí slevu. Vyzvedněte si ji.

# 20.05.2015, 11:17.
Jedeme do Caorle z Uherského Hradiště, nástup máme 1.8.2015. Jedou s námi dvě malé děti - 4 a 1 rok. Nechceme se s nimi dostat do možných zácp ve vedru při vjezdu do Caorle, nebo čekání na mýtné brány po celedonní jízdě v autě. Můžete mi poradit, zda je lepší raději přespat v Rakousku, popř. kde a za rozmunou cenu? A kdy je nejlépe vjet do Itálie, aby zácpy ještě nebyly tak veliké? Děkuji. Lenka.

Doporučujeme vjet do Itálie v noci nebo velmi brzy ráno.

# 19.05.2015, 09:55.
Děkuji za Vaši odpověď a současně se omlouvám, že jsem v rychlosti zapomněl napsat základní body trasy. Lanškroun - Porto Santo Stefano. Pochopím, že mě podobných je plno, a tak mě jen potěší, pokud by se Vám chtělo ještě odpovědět. S pozdravem a přeji hezký den. Karel.

Vaše optimální trasa je následující: Lanškroun - Svitavy - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Bologna - Firenze - sjezd Firenze / Impruneta - Siena - Grosseto - Albinia - Porto Santo Stefano. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70 a v Itálii zaplatíte na mýtném € 36,80. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši.

# 19.05.2015, 01:08.
Prosím, poraďte mi, zda z letiště Fiumicino v Římě je dobré spojení na vlak do Pescara nebo mám raději letět do Bari a potom vlakem do Pescara. Děkuji moc. Mirka.

Spojení je výborné. Z letiště pojedete nejdříve vlakem FL1 Trenitalia na Tiburtina a odtud už přímo do Pescara. Jízdenka v regionálním vlaku Vás bude stát € 20,80. I s přestupem se tam dostanete přibližně za 5 hodin. Z Bari je to rychlejší. Nejdříve pojedete autobusem AMTAB č. 16 za € 0,90 na Bari Centrale a odtud přímým vlakem Intercity za € 32,00 nebo Frecciabianca za € 40,00. Trvá to přibližně 2,5 hodiny. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. My bychom volili variantu podle ceny letenky.

# 18.05.2015, 09:30.
Řehůřkovi, prosím o informace. V červenci jedeme do Lignana Riviera se dvěma dětmi (6 a 8 let), nevíte prosím, jak se pohybuje cena za půjčení jídních kol v tomto letovisku? A ještě jeden dotaz, je lepší mít do Itálie s sebou hotovost nebo mi stačí platební karta? Jde mi hlavně o platby za výlety, vstupy, jízdenky na autobus, za zmzlinu či pizzu na pláži. Děkuji za odpověď. Martin.

Ceny jsou samozřejmě různé podle typu kola a půjčovny. Počítejte však řádově s částkami kolem € 2,00 za hodinu, € 6,00 za půl dne a € 8,00 za den. Vezměte si s sebou jak kartu, tak i hotovost. Kartu využijete především v marketech, na Vámi jmenované aktivity spíše hotovost.

# 17.05.2015, 21:58.
Ráda bych se se zeptala na nějaké výlety v oblasti Lungomare Martinsicuro, Abruzzo - aquapark nebo lodní výlet nebo něco zajímavého. Děkuji. Zdenka.

V nedalekém Tortoreto je aquapark Onda Blu. Turisticky přitažlivé je městečko ve vnitrozemí Ascoli Piceno.

# 17.05.2015, 21:47.
Chystám se s vnučkou do Pescara za dcerou. Přiletíme v 16:30 dne 30.6. na letište Ciampino. Vím, že cesta do Pescara trvá přibližně čtyři hodiny. Již jsem cestovala loni, ale na jiné letiště. Potřebovala bych poradit, jak z tohoto letiště. Nikde jsem nenašla, že by jezdil De Carlo bus nebo Pronto bus, se kterým jsem již jela. S vnučkou bych ale raději jela vlakem. Snáší ho lépe než autobus. Potřebovala bych radu, jak cestovat a přibližné ceny pro dospělého a desetileté dítě. Děkuji. Jana.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud metrem A na Termini a následně metrem B na Tiburtina. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Odtud jezdí vlaky do Pescara Centrale. Jízdenka v regionálním vlaku stojí € 12,80, dítě platí poloviční. Bohužel ale poslední vlak z Tiburtina jede v 18:33, což je časově na hraně. Autobus na Anagnina jede 15 minut, metro A na Termini přibližně 25 minut, a metro B na Tiburtina přibližně 10 minut. Taxi Vás vyjde na necelých € 40,00.

# 17.05.2015, 08:18.
Chci se zeptat na cestu do Itálie - Lignano Pineta ... kudy nejlépe jet z Jindřichova Hradce. Kolik se platí mýtné? Děkuji. Lucie.

Vaše optimální trasa je následující: Jindřichův Hradec - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Latisana - Lignano. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,00 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 10,80. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši.

# 15.05.2015, 13:22.
Velice mě zaujala Vaše ochota pomáhat v orientaci pro nás, neznalé. Chtěl bych poprosit o radu, zda musím mít s sebou ověřenou plnou moc od vlastníka vozidla, popřípadě i přeloženou do Italštiny nebo Angličtiny? Popřípadě poradit s nejlepší cestou a poplatky. Předem děkuji. Karel.

Nikdo to po Vás chtít nebude, ale pro klid si plnou moc nechte potvrdit. Podle našeho názoru stačí v anglickém jazyce bez ověření. Když na věc přijde a narazíte na někoho, kdo bude mít pochybnosti, stejně si vše bude ověřovat standardní procedurou a nějaká úředně ověřená plná moc ho neuspokojí. Na druhou část otázky neodpovíme, protože nepíšete odkud vyjíždíte. Je příliš zdlouhavé vypisovat neustále dokola všechny možné varianty.

# 14.05.2015, 20:06.
Zdravím Vás, čoskoro idem autom z Bratislavy do Bibione a prosím Vás o zodpovedanie týchto otázok: 1. najkratšia trasa, konkrétne kade, čomu sa radšej vyhnúť, 2. kde sa na tejto trase dá tankovať LPG, najlepšie, 3. koľko LPG sa na tejto trase spotrebuje, 4. koľko ma budú stáť poplatky, dialničné, mýto a kde ich uhradiť. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Zlata.

Vzhledem k drahé dálniční známce nemá smysl přes Slovinsko jet. Doporučujeme trasu: Bratislava - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione. LPG můžete natankovat na dálničním Eni u Loipersdorfu. V Itálii potom na dálničním Esso u Ledra Ovest (km 36,9) a dálničním Eni u Gonars Nord (km 481,4). Po sjezdu z dálnice můžete natankovat před Latisana u iP na Via Crosere (SS14) a za San Michele al Tagliamento u Shell na Via Aldo Moro (SP74). Spotřeba LPG závisí samozřejmě na Vašem automobilu. Při odhadu je třeba vycházet s benzínové spotřeby Vašeho automobilu a tu povýšit o 20%. Pokud máte např. spotřebu 7 l/100 km, potom na vzdálenosti 620 km spotřebujete 52 litrů LPG. Běžně však bývá to navýšení menší - 5 až 15%. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 10,80. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši.

# 14.05.2015, 11:48.
Prosím o trasu Plzeň - Verona a počet kilometrů. Marie.

Plzeň - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Rosenheim - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Trento - Verona. 720 km.

# 14.05.2015, 10:41.
Prosím o nejrychlejší trasu z Dobříše do Itálie Montesilvano. Moc děkuji. Josef.

Dobříš - Plzeň - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Rosenheim - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Trento - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - San Benedetto del Tronto - sjezd Pescara Nord - Montesilvano.

# 13.05.2015, 03:45.
Chtěl bych se zeptat, zda nevíte, jak je to s otevírací dobou čerpacích stanic s LPG v Rakousku. Ideálně někde na začátku. Rádi bychom jeli do Itálie přes noc, ale bojíme se, že nebudeme mít kde natankovat LPG. Jedeme z Mostu a pravděpodobně zvolíme trasu v Rakousku přes Kufstein - Innsbruck - Brenner. Očekávám, že do Rakouska bychom dorazili kolem 2. až 3. hodiny po půlnoci. Pokud nikde v okolí není pumpa, která by měla takhle otevřeno, tak zda máte třeba informace v jakých nejčasnějších hodinách se otevírá na některé z nich, případně jaká je situace na začátku Itálie. A ještě bych měl poslední dotaz: na kolik vyjde mýtne v Itálii při trase Brenner - Rimini. Předem děkuji za odpovědi a přeji hezký den. Ladislav.

LPG natankujete před Innsbruckem na čerpací stanici BP Ampass. Otevřeno mají nonstop. V Itálii jsou GPL na dálnici na Paganella Ovest, Adige Ovest, Ovegliano Ovest, Campogalliano Ovest, Secchia Ovest, La Pioppa Ovest, Sillaro Ovest, Santerno Ovest, Bevano Ovest, Rubicone Ovest. Všechny mají nonstop. Mýtné mezi Brennerem a Rimini Vás vyjde na € 32,90.

# 12.05.2015, 19:28.
Po všech doporučeních se obracím na Vás s prosbou o pomoc při cestování. Cesta: Sokolov - Lido Di Spina v termínu 10.7. až 19.7. Potřeboval bych zjistit, kolik budou poplatky za nejlepší variantu cesty - mýtné a dálniční známka pro rok 2015. Kde se platí za ty tunely, zda jsou tam také nějaké brány na zaplacení nebo tak? A které úseky přesně v Itálii budu muset platit a přejet, popřípadě zda se dá některému úseku vyhnout. Děkuji. Jakub.

Vaše optimální trasa je následující: Sokolov - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - sjezd Transpolesana - SS434 - nájezd Villamarzana / Rovigo Sud - sjezd Ferrara Sud - Porto Garibaldi - Lido di Spina. V Německu se dálnice zatím neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně 8,70, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii od Brenneru po Transpolesana € 18,00 a v úseku od Rovigo Sud po Ferrara Sud € 2,60. Mýtné se platí na mýtných branách. Vyhnout se mnoha dálničním úsekům dá jízdou mimo dálnici. Je to ale zdržení.

# 11.05.2015, 08:36.
V červnu se chystáme na cestu do Camping Terrazzo Sul Mare v Itálii, oblast Marche, středisko Cupra Marittima. V autě máme i vozíčkáře. Můžete nám nastínit nějakou rozumnou trasu z Vyškova u Brna? Děkuji. Olda.

Vaše optimální trasa je následující: Vyškov - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Bologna - Rimini - Ancona - sjezd Pedaso - Pedaso - Cupra Maritima. Toto je nejrychlejší trasa. Pokud chcete ušetřit na poplatcích, můžete tak, jak tento směr jezdíme my. Před italskými hranicemi sjíždíme z dálnice a natankujeme levně v Arnoldsteinu. Odtud pokračujeme mimo dálnici do Gemony, kde se na dálnici připojíme. Sjíždíme opět v Mestre a pokračujeme přes Chioggia a Ravenna do Rimini Nord. Tady už nemá smysl jet mimo dálnici. Cesta je popsaná v naší reportáži Gargano 2008.

# 10.05.2015, 20:38.
Letos se poprvé chystáme s dvouletou dcerkou k moři, konkrétně Lignano Camping Sabbiadoro a ohledně vhodné trasy si nejsem vůbec jistá. Chtěla jsem tedy poprosit o návrh odzkoušené cesty z Brna a je-li to možné, také ceny dálničních poplatků. Jak dlouho cesta také trvá a je lepší na noc nebo přes den? Pojedeme tam koncem června. Děkuji mnohokrát. Šárka.

Vaše optimální trasa je následující: Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Lignano. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70, na mýtném v Itálii zaplatíte € 10,80. To samé při cestě zpět. Pokud pojedete v termínu na konci června z pátku na sobotu, připravte se na zácpy především v úseku za Udine. Trasa trvá za normálního provozu přibližně 7 hodin. Vzhledem k dítěti a termínu bychom doporučovali cestu na noc. Nebude takové horko.

# 10.05.2015, 13:40.
Chtěl bych se zeptat. Přesně za měsíc jedu s rodinou do Caorle v Itálii. Potřeboval bych vědět, kde budu přesně platit poplatky. Na stránkách ÚAMK píšou, že se platí na nějaké tauernské dálnici. Je to ten tunel nebo ne? Děkuji za odpověď. Tom.

Poplatky budete platit na mýtnici mezi tauernskými tunely a v Itálii na mýtnici po opuštění dálnice. K tomu musíte mít vylepenou samozřejmě ještě rakouskou dálniční známku.

# 08.05.2015, 00:01.
Chystáme se na cestu z Olomouce do Caorle. Zajímal by mě váš názor na trasu přes Leoben, Judenburg, Klagenfurt. Nabídl mi to tak vyhledávač. Děkuji. Jaroslav.

Trasu na Leoben jsme několikrát jeli, když jsme byli na dovolené v Alpách. Pokud však jedete do Itálie, doporučujeme standardní trasu po dálnici A2. Vámi uvedená trasa vede většinou také po čtyřproudovce, nic tím ale navíc nezískáte, spíš časově ztratíte. Ušetřených 25 km za to nestojí. Dálniční známku stejně budete potřebovat jak pro úsek před Vídní, za Vídní a Klagenfurtem a pokud byste to chtěli nějak objet, tak i na většinu Vámi uvedené trasy je nutná dálniční známka. Konkrétně na S6, S36 a S37.

# 06.05.2015, 10:45.
Děkuji za odpověď. A zda můžu mít jeden dotaz. Na tu cestu. Ty silnice SS309 a SS16 jsou silnice dálničního typu? Více pruhů? Nebo okresky? Bývají po cestě nějaké zácpy nebo komplikace? A jak to vychází časově? Kilometrově je to teměř stejné. Navigace píše, že chce po dálnici, tak bych to musel naplánovat na papír. Děkuji za odpověď. Pavel.

Obchvat Ravenny a kousek před Rimini jsou čtyřproudovky, jinak jsou to standardní státní silnice. Jeli jsme tudy mnohokrát a nikdy jsme se nedostali do nějakého zásadnějšího problému. Časově počítejte o přibližně hodinu delší cestu než po dálnici. Ten rozdíl se ale může smazat, protože na dálnici před Bolognou bývají často zácpy. Do navigace si přidejte průjezdné body.

# 05.05.2015, 19:11.
Potřebovali bychom poradit s cestou z Písku do Itálie a to konkrétně do Lido Adriano. Chtěli bychom jet poslední týden v červenci. Jaká cesta je nejlepší a na kolik nás vyjdou poplatky za cestu? Na internetu je spousta variant tras, ale o tom, zda se vyplatí někde ušetřit na úkor zhoršení kvality jízdy, tam nic není. Předem děkuji za odpověď. Martin.

Vaše optimální trasa je následující: Písek, České Budějovice, Linz, Salzburg, Villach, Tarvisio, Udine, Mestre, Chioggia, Lido Adriano. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,00 a na mýtném v Itálii € 17,30. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Pokud pojedete Pá/So, obrňte se trpělivostí. Přelom července a srpna je na tom podobně jako přelom června a července. Kritický bude úsek Salzburg / tauernské tunely a také dálniční úseky před Grado / Lignano / Bibione / Lido di Jesolo. Pokud chcete ušetřit na mýtném, můžete sjed z dálnice v Tarvisio a napojit se až u Gemony. Další tipy na úsporu najdete v našem Cestovatelově Blogu. Trasu Mestre - Ravenna po SS309 máme několikrát projetou v různých termínech. Je bezproblémová.

# 05.05.2015, 10:54.
Jedeme v červnu z Ostravy do Nuovo Natural Village - oblast Marche. Měl bych dotaz na nejlepší cestu a poplatky mýtného. Pavel.

Vaše optimální trasa je následující: Ostrava - Olomouc - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Rimini - Ancona - sjezd Loreto / Porto Recenati - Nuovo Natural Village. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 44,30. To samé při cestě zpět. Pokud chcete ušetřit, můžete sjet z dálnice za Villachem a levně natankovat - informace najdete v našem Cestovatelově Blogu. Potom pokračujte mimo dálnici až do Gemony. Odtud potom jeďte po dálnici do Mestre, kde ji zase opusťte. Po SS309 a následně SS16 se dostanete přes Chioggia a Ravenna do Rimini, kde na Rimini Nord opět najeďte na dálnici. Poplatkově Vás to vyjde na € 11,30 v prvním úseku a € 9,10 ve druhém úseku. Celkem tedy € 20,40. Celkem v obou směrech tedy ušetříte € 47,80. Cesta je popsaná např. v reportáži Gargano 2008.

# 05.05.2015, 10:51.
Vaše informace ohledně cesty do Itálie považuji za velice cenné. Chystáme se za dva měsíce autem na Palmovou riviéru - Elena Club Resort, Silvi Marina. Zajímám se o možnosti, jak ušetřit, tak bych rád jel v Itálii pokud možno mimo dálnici. Přespíme v Mestre, s návštěvou Benátek, potom budeme pokračovat dál, rád bych využil cestu, o které se zmiňujete: Mestre - Rimini Nord, ale když kliknu na odkaz Gargano 2008, tak vidím jen malý článeček o krásách Gargána, žádnou kapitolu Potřetí na Gargáno nevidím. Rád bych se o trase Mestre - Rimini dověděl něco víc. Nástup máme v Elena Resort 4. července, z Brna vyjedeme 2. července. Dvě noci budeme v Mestre. Děkuji. Emil.

Reportáž Gargano 2008 je kompletní. Musíte se podívat až dolů, kde jsou odkazy na jednotlivé kapitoly: Potřetí na Gargano, Kemp Riccio, Mattinata a okolí, ...

# 27.04.2015, 21:15.
Zdravím a rovnou děkuji, že se mým dotazem budete vůbec zabývat. Jedeme začátkem září do Itálie autem ve dvou. Je nám 50 let. Každému. A chtěli bychom projet pobřeží Jadranu až po Gargano, případně zpět kolem Říma ... takový čundr autem po krásách Itálie. Nikdy jsme v Itálii nebyli, kromě přejezdu do Francie. Chorvatsko už máme projeté snad křížem krážem a chce to změnu. Ceny a trasa je celkem jasná, ale zajímalo by mě, jak je to s ubytováním ... dá se sehnat něco na blind ... třeba jen na jednu noc a podobně? Na problém s parkováním se snad ani nemusím ptát, ne? Asi jako všude ... je to o štěstí a náhodě?

Začátek září už není v Itálii hlavní sezóna, přesto je to ještě období, ve kterém vedlejší sezóna dobíhá. Počítejte s tím, že ne vždy najdete ubytování takové, které bude odpovídat Vaším požadavkům. Spíše v hotelích atd. Apartmány budou prodané na týdenní pobyty. V Itálii to nefunguje tak, jak jste na to zvyklí v Chorvatsku. Ubytovatelé prodávají pobyty přes agentury a tour operátory. Parkování je také závislé na konkrétním letovisku. Obecně platí bílá čára volno, modrá za poplatek, oranžová zákaz. Parkoviště u pláží jsou většinou zpoplatněna, po sezóně už volná.