ITÁLIE 2015 / 2

Itálie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Itálie 2015 / 2

Pokud je Itálie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2015. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě do Itálie autem, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o pronájmu automobilu, o cestování vlaky a autobusy, o tipech na výlety, o přímořských letoviscích, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Itálii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete druhou část, ta první je na stránce Itálie 2015.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 29.07.2015, 10:07.
Budeme cestovat do Itálie autem, které bude ve vlastnictví dcery. Musíme mít s sebou Potvrzení o zapůjčení vozu v osobním vlastnictví? S přáním hezkého dne Jana.

Souhlas vlastníka se doporučuje mít s sebou, nejlépe s úředně ověřeným podpisem. Na poště u Checkpointu Vám ten podpis ověří za 30,00 Kč. Na formuláři musí být jedním z jazyků čeština, jinak Vám ten podpis neověří.

# 29.07.2015, 09:09.
Rád bych se, jako cestovatelský laik, zeptal na nejlepší trasu autem, poplatky po cestě a doporučený čas odjezdu z Turnova do Bibione Pineda v termínu na začátku srpna. Příjezd na místo je v sobotu kdykoliv do 18:00. Děkuji! Jirka.

Jeďte směr Praha - České Budějovice a následně podle odpovědi ze dne 17.03.2015, 13:02. Máte tam i poplatky. Vyjet musíte co nejdříve, nejlepé ještě v nočních / ranních hodinách.

# 28.07.2015, 08:18.
Začátkem září chceme jet do San Vincenza do Toskánska. Bude to naše první tak dlouhá cesta autem. Plánujeme vyjet v pátek brzy ráno od Ostravy a cestu si rozdělit na dvě poloviny, protože nemáme takové zkušenosti a jede s námi čtyřleté dítě. Takže přespat bychom chtěli někde na začátku Itálie. Chtěla bych vědet, kudy je lepší a příjemnější cesta, zda přes Německo nebo přes Rakousko, v kterou hodinu je nejlepší projet Vídní, nebo si raději cestu mírně prodloužit a Vídeň úplně objet? A ještě prý bývají zácpy přes Bolognu. Zda je nutné si transferový nocleh zabukovat předem na konkrétním místě. Případně doporučit místo noclehu. A co bývá největší úskalí při cestě? Děkuji moc za cenné informace. S pozdravem Marcela.

Doporučujeme následující trasu: Ostrava - Olomouc - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Firenze Scandicci - Empoli - exit Genova / Roma - směr Rosignano / Roma - nájez Collesalvetti - Cecina - San Vincenzo. Vídní doporučujeme projet co nejdříve ráno. Nedávno jsme přes Vídeň jeli kolem 7:00 a průjezd byl bezproblémový, jen jsme se mírně zdrželi před mostem přes Dunaj, protože na něm probíhaly stavební práce. Nemá smysl Vídeň objíždět. Bolognu doporučujeme projet před osmou hodinou ranní. Ubytování doporučujeme hledat přes booking.com podle předpokládaného dojezdu. Doporučujeme rezervaci. Trasa nemá nějaké zásadní úskalí. V sobotu ráno bývají zácpy v Itálii po napojení na A4, tam je ale předpoklad, že pojedete brzy ráno, takže by to mělo být OK.

# 27.07.2015, 21:37.
Děkuji za odpověď. Odjezd je ze Svitav, t.j. Brno - Vídeň - Tarvisio ... Trajekt má odjezd v 9:00 z Livorno. Miroslav.

úsek Tarvisio - Mestre je bez problému. Nejdříve po SS13 a následně SP4 do Udine, potom po SR352 přes Palmanova do Cervignano a následně po SS14 do Mestre. Téměř celou trasu máme projetou, neměl by být výrazný problém kromě snad San Giorgio a Latisana v době náporu turistů do severoitalských letovisek. Úsek Mestre - Florencie bychom volili po dálnici (€ 22,60). Od sjezdu Scandicci potom vede bezplatná čtyřproudovka přes Empoli do Livorna.

# 27.07.2015, 18:48.
Chtěla bych se zeptat. Jedeme na svou první společnou dovolenou k moři na místo Caorle v Itálii. Jedeme od Prahy. Jakou cestou se dát? Kde se platí přesně v Rakousku a Itálii mýtné? Máme strach, že se po cestě někde nedomluvíme ... A ještě dotaz. Chceme jet na jeden den do Benátek z Caorle, ale ne lodí. Mám strach, že by mi nebylo dobře. Kde v Benátkách zaparkovat a na co se v Benátkách jít určitě podívat a co raději vynechat? Jedeme s šestiletým synem. Předem mnohokrát děkuji. Klára.

Trasa a mýtné viz naše opdověď ze dne 26.05.2015, 15:49. Mýtné se v Rakousku platí na mýtnici mezi tunely, v Itálii po sjezdu z dálnice. Pokud neumíte Italsky nebo anglicky, s největší pravděpodobností situace, že se nedomluvíte, nastane. Výlet do Benátek z Caorle je popsaný v odpovědi ze dne 31.05.2015, 09:43. - Benátky. Cena vaporetta se od té doby zvýšila na € 7,50. Minimu co navštívit je Velký kanál, most Rialto a Piazza San Marco s okolím. Přečtěte si naši reportáž Benátky 2013.

# 27.07.2015, 17:44.
Jedeme s rodinou do Itálie, přesně do Lida Adriana. Chtěl jsem se zeptat, jaká bude nejrychlejší nebo nejlepší cesta a kolik přibližně zaplatíme na mýtném a dálničních poplatcích? Budeme vyjíždět ze Šumperka. Děkuji. Kamil.

Ze Šumperka do Olomouce a následně viz naše opdověď ze dne 28.05.2015, 09:09.

# 26.07.2015, 21:50.
Ještě jednou ... chci jet na Expo. Budeme ubytovaní v Sirmione u Lago di Garda. Jak nejlépe jet? potom jsem vám psala e-mail, jak nejlépe z Padovy do Benátek autem - mám obavy z kolon, nebo použít autobus či vlak? A z Padovy na den k moři ... kam nejlépe a nejrychleji? Děkuji. Eva.

Ideální je najet na dálnici hned na nájezdu Sirmione a sjet z ní až na Milano / Viale Certosa / Lampugnano. Mýtné Vás vyjde na € 8,80. Na stránkách Car Parking Expo máte veškeré informace, navigaci z dálnice i bezplatnou autobusovou dopravu z parkoviště. Z Padovy k moři doporučujeme do Rosolina Mare. Viz naše reportáž Rosolina Mare 2013. Dostanete se tam autem po SS16 a následně SP53 a SS309.

# 25.07.2015, 15:12.
Chtěl jsme se zeptat, jaké máte zkušenosti s městskými kartami v Itálii. Jaké všechny možnosti a výhody mají. Na internetu jsem se dočetl něco o kartě v Miláně, Veroně atd. Bohužel se v tom ani trochu nevyznám. Dále jedeme do Říma, Florencie, Janova, Bologna a Benátek. Děkuji. Dominik.

Všechna Vámi uvedená města mají nějaké karty, se kterými můžete většinou navštívit místní památky a muzea, někdy je součástí i městská doprava a další služby. Vše je přesně specifikováno na stránkách karet včetně cen a doby platnosti. Většinou doporučujeme si udělat itinerář návštěvy toho konkrétního města, rozdělit si ho na dny pobytu tak, aby každý den byla seskupena vzájemně blízká místa. Spočítat vstupy a dopravu bez využití karty a s využitím karty. potom budete vědět, zda se karta vyplatí nebo ne. V jednotlivých městech jsou: Milano Card - Milán, Verona Card - Verona, Roma Pass a Omnia Card - Řím, Firenze Card - Florencie, Card Musei di Genova - Janov, Bologna Welcome Card - Bologna, Venezia Unica - Benátky.

# 25.07.2015, 13:25.
Pročítala jsem Váš server, ale ani jednou jsem nenašla, jak a kudy z městečka Nauders v Rakousku na italsko - švýcarských hranicích do Verony, Milána nebo Benátek. Pracuji v Rakousku a ve volnu bych chtěla jedno z měst autem navštívit a chtěla bych se zeptat, jaké jsou ceny mýtného a všech poplatků. Asi máte podobných dotazů dost, ale žádný server se nezabývá těmito dotazy. Děkuji. Michaela.

Do Verony pojedete přes Passo Resia do Merano, odtud po SS38 do Blozano a po A22 do Verony. Poplatkově Vás to vyjde na € 10,00. Do Benátek budete pokračovat po dálnici na Padova a Mestre. Poplatkově Vás to vyjde o e12,80 více, tedy € 22,80. Poplatky cestou zpět jsou ve stejné výši. Do Milána se vyplatí jet přes Švývarsko po silnici č. 27 podél řeky Inn až do St. Moritz a následně po č. 3 k hranicícm s Itálií. SS37 a SS36 Vás dovede k Lago di Como a přes Monza do Milána. Cesta je bez poplatků.

# 24.07.2015, 23:51.
Momentálně jsme v Rakousku ve Fissu a chtěli bychom se podívat do Milána. Chtěla bych se zeptat, jaká cesta je nejlepší a jaké jsou všechny poplatky při cestě a následně tam. Děkuji za odpověď. Michaela.

Nejkratší trasa je přes Švýcarsko. Sjeďte do Ried im Obernntal a pokračujte po silnici č. 180 a následně č. 184 do Švýcarska. To přejeďte po silnici č. 27. podél řeky Inn až do St. Moritz. Potom se napojte na č. 3, která Vás dovede do Itálie. Pokračujte po SS37 a SS36 podél Lago di Como do Lecco a následně přes Monza do Milána. Trasa by měla být bez poplatků.

# 24.07.2015, 17:02.
Potřeboval bych poradit ohledně nejlepší trasy z Kladna do Lido di Jesolo v Itálii. Děkuji moc za radu. Josef.

Optimální trasa je následující: Kladno - Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - sjezd San Dona di Piave - Jesolo - Lido di Jesolo. Pokud však pojedete do poloviny srpna z Pá / So, potom je téměř jistota dopravních zácp na A10 a následně v Itálii po napojení na A4.

# 24.07.2015, 13:51.
V září se chystáme autem na Sardinii trajektem z Livorna. Vzhledem k docela vysokému mýtnému v Itálii uvažuji cestovat mimo placené úseky. Může s tím být nějaký problém, kromě delší doby jízdy? Případně jaký je přejezd přes větší města? Děkuji. Miroslav.

Problém může být v tom to přesně načasovat s ohledem na trajekt, protože nástrah v podobě zpoždění může být mnoho. Není to jen přejezd přes velká města, ale i přes spoustu dalších menších měst a městeček. Nicméně neuvádíte odkud vyjíždíte, podrobnější informace Vám tedy poskytnout nemůžeme.

# 24.07.2015, 08:11.
Přeji hezký den. Chtěl bych Vás poprosit o radu ohledně návštěvy Verony. Od 1.8. do 8.8. budeme na hotelu v Limone sul Garda. Rádi bychom během pobytu navštívili Veronu. Můžete mi, prosím, poradit ohledně cesty a hlavně Verony jako takové? Kam se vydat, kde nejlépe zaparkovat. Jsme rodina s dvěma dětmi 10 a 5 let. Děkuji pěkně. Honza.

Ideální bude cesta zpět do Riva del Garda, odtud na nájezd dálnice Rovereto Sud a odtud po dálnici do Verony. Poplatkově Vás to vyjde na € 4,00. Dá se tam dojet i mimo dálnici, stejnou trasou a podél dálnice po SS12. Zaparkovat můžete na parkovištích Saba. Co ve Veroně navštívit? Je toho mnoho. Z toho nejatraktivnějšího např. Arena, Casa di Giulietta, Cattedrale, Piazza delle Erbe, Basilica di San Zeno Maggiore, Castelvecchio a Ponte Scaligero, ...

# 23.07.2015, 17:51.
Chtěl bych Vás požádat o radu. V Itálii jsme dostali pokutu za špatné parkování € 41,00 a rádi bychom ji teď zaplatili. Nicméně nemáme jak. Nemáme žádné číslo účtu ani variabilní symbol a na diskusních fórech nikdo neví, respektive všichni řeší tutéž situaci s tím, že se na pokutu vykašlou. Ale, existuje evropský registr vozidel a chtěl bych se vyhnout možným nepříjemnostem v budoucnu. Můžete mi, prosím, poradit, jak tuto situaci zdárně vyřešit? Děkuji předem. S pozdravem Tomáš.

Osobní zkušenost s tím naštěstí nemáme. Pokud víte výši pokuty a za co byla udělena, musíte mít nějaký účet nebo doklad o tom, že Vám byla pokuta udělena a že má být zaplacena. Pravděpodobně jste to našel za stěračem automobilu. V té chvíli byla nejjednodušší cesta zajít na poštu a pokutu uhradit. Většinou bývá na těchto oznámeních i odkaz na webové stránky, kde lze nalézt informace o uhrazení pokuty nebo přímo platební informace. Pokud tam nic takového není, pravděpodobně se jedná o oznámení o spáchání přestupku a s největší pravděpodobností Vám výzva k úhradě dojde poštou. Je také možné, že jste pokutu odmítl na místě uhradit a v tom případě to půjde do nějakého správního řízení, zrychleného a bez Vaší účasti. Těžko poradit co s tím. Každopádně počítejte s tím, že je vše řádně zdokumentováno a nafoceno. Minimálně k první výzvě určitě dojde. Zajímavé informace o tomto problému jsou uvedeny v angličtině v článku Five facts you need to know about traffic violations, ticketing and fines in Italy. Možná Vám i ten pomůže, minimálně se zorientovat.

# 23.07.2015, 16:38.
Poprvé jedeme do Itálie a chtěla bych se zeptat na nejlepší trasu z Českých Budějovic. A zda se dá vyhnout tunelu v Rakousku? Popřípadě ceny. Děkuji za info. Sandra.

Trasa a poplatky jsou popsané v odpovědi ze dne 26.05.2015, 15:49., cesta mimo tunel v odpovědi ze dne 29.05.2015, 22:41.

# 22.07.2015, 19:15.
Koncem srpna pojedeme do Borgio Verezzi v Ligurii. Chtěl bych zkusit švýcarskou variantu cesty. Jelikož jedeme do apartmánu, povezeme jídlo a s tím prý je na švýcarské hranici problém. Celníci prý dávají pokuty a žádají vyhození potravin. Nemáte nějaké informace? Děkuji.

Celníci dávají pokuty a zabavují zboží při odhalení nelegálního dovozu nadměrného množství zboží. Toto je zabaveno a řidič dostane pokutu. Jídlo a nealkoholické nápoje je možné dovážet jen v množství potřebném pro cestu. Podrobné informace najdete na stránkách Ministerstva zahraničí - Státy a území / Švýcarsko / Cestování / Celní a devizové předpisy.

# 22.07.2015, 18:31.
Chtěla bych se zeptat na nejlepší trasu Vyškov - Bibione, včetně poplatků a mýtného a jaké zajímavosti můžem navštivit v Bibione a okolí? Předem děkuji za odpověď. Zdena.

Vaše optimální trasa je následující: Vyškov - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 10,80. To samé při cestě zpět. Za návštěvu stojí určitě historické Caorle. Trochu mimo, ale turisticky málo známá, přesto bohatá na historické skvosty je Aquileia, přibližně 5 km před Grado. potom samozřejmě navštivte i historické Grado. Můžete se zúčastnit výletu lodí po laguně. Pokud vyhledáváte zábavu, hodně možností je v Lignano - aquapark, zoo, zábavní parky.

# 22.07.2015, 10:57.
Chtěla bych vás poprosit, zda náhodou nevíte o dobré cestě z Prahy do Itálie - Lido Adriano - apartmán Teresa ... jedeme autem v září, tak abychom věděli přibližně kolik nás cesta tam a zpět vyjde a za jak dlouho tam budeme ... Nevíte, jaké to tam je? A jaké počasí tam v září je? Děkuji moc. Jitka.

Trasy a poplatky najdete v odpovědi ze dne 31.05.2015, 10:39. Napojíte se na ně v Regensburgu (Praha - Rozvadov) resp. v Salzburgu (Praha - České Budějovice - Linz). Poplatky jsou stejné. Cesta vychází přibližně na 10 až 11 hodin bez přestávek. V září se tam průměrné teploty pohybují od 26 (začátek) do 21 stupňů. Večer už bývá poměrně chladno - 17 až 13 stupňů. Jedná se o dlouhodobé průměry. Aktuální stav před odjezdem sledujte na meteo.it. Jedná se o klasické severoitalské letovisko s dlouhou písečnou pláží a kamennými vlnolamy v moři před ní. Vaše ubytování se nachází v pětipatrových domech přibližně 100 m od pláže.

# 22.07.2015, 09:17.
Manželé Řehůřkovi, vzhledem k Vašim zkušenostem a úžasnému předávání informací, Vás prosím o radu. Jsme absolutní neznalci Itálie. V září plánujeme letět na 14 dní do Bari. Chtěli bychom mimo koupání i cestovat a alespoň něco vidět. Zajímá nás příroda, hory, jezera. Našli jsme v okolí: Parco nazionale dell Alta Murgia, Foresta di Mercadante, Riserva Bosco Pianelle, Parco Naturale Regionale Terra delle Gravine, Lago di San Giuliano, Parco Regionale Gallipoli Cognato Piccole Dolomiti Lucane. Můžete mi, prosím, poradit, které parky nebo cokoli v okolí navštívit, případně trasy, kde parkovat, atd.? Je vhodné ubytovat se v některém středisku, např. Polignano a Mare, nebo máte jiný tip? A vyjíždět na výlety nebo doporučujete středisko v okolí NP a potom se vrátit na část dovolené k moři? Jak s půjčením automobilu? Je nutné jej půjčit v Bari nebo jsou půjčovny i např. v Polignano a Mare? Na co si dát pozor? Děkuji. S pozdravem Valerie.

Nemáme časový prostor zpracovávat itineráře pro pobyt v konkrétních oblastech. Děkujeme za pochopení. Doporučujeme si zakoupit nějakého průvodce Itálií, který Vám to usnadní. Kde se ubytovat, závisí právě na tom itineráři. My většinou volíme ubytování u moře a na výlety vyrážíme odpoledne po koupání a obědě a po návratu jdeme ještě na chvíli k moři. Pokud budete hodně cestovat, je vhodné si automobil zapůjčit už na letišti. Doporučujeme nadnárodní řetězce typu AVIS, Hertz atd., jejichž nastavené podmínky musí místní spolupracující půjčovny splňovat. Popř. zvolit některý systém, který spolupracuje s více řetězci - např. Rental Cars.

# 22.07.2015, 07:35.
Pane Řehůřku. Zítra 23.7. se vracíme z Riccione do Ostravy. Plánujeme vyjet v 5 hodin, abychom se vyhnuli kolonám. Cestu do Riccione jsme jeli přes Rakousko. Prosím o informaci, zda cesta zpět je vhodná opět přes Rakousko nebo raději přes Slovinsko. Ptám se s ohledem na možné kolony, kterým se chceme vyhnout za jakoukoliv cenu. Za odpověď předem děkujeme. Jana.

Ve čtvrtek můžete jet standardní trasu jak jste zvyklí. Pokud vyjedete v 5:00 jak plánujete, i v Bologna byste se měli zácpě vyhnout. Do menší zácpy se dostanete pravděpodobně ve Vídni, v tom Vám ale cesta přes Slovinsko nepomůže.

# 21.07.2015, 22:30.
Narazila jsme na Váš web. Budete moc hodní, když mi poradíte s cestou a dalšími informacemi. Jsme z Olomouce, moje sestra bydlí v Mnichově. Ráda bych ji navštívila, chceme to vzít přes TropicaI Islands, no a potom z Mnichova co nejblíže k moři. Tak prosím, poradíte mi, na co si máme dát pozor? Jaká je cesta a přes co máme jet? Dál eventuelně jaké jsou poplatky, a vůbec nevím, na jaké místo byste nám doporučil jet. Budeme mít děti s sebou a nabereme i mou sestru. Asi si eventuelně máme i zabookovat nějaké ubytování v té Itálii, že ano? Děkuji za rady i připomínky. Hezký večer. Jitka.

Jeďte následující trasu: Olomouc - Mohelnice - Svitavy - Hradec Králové - Praha - Ústí nad Labem - Drážďany - A13 směr Berlin - sjezd Staakow - Tropical Islands. Odtud potom jeďte stejnou cestou zpět do Drážďan a pokračujte na Chemnitz - Norimberk - Mnichov. Odtud potom na Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine a někam k moři - Lignano / Bibione / Caorle / Lido di Jesolo / Cavallino. V Německu se dálnice neplatí, v Rakouksu potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,00 a na mýtném v Itálii od € 10,80 po € 13,90 podle destinace. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši, pokud pojedete opět přes Mnichov. Pokud pojedete do Olomnouce přímo přes Graz a Vídeň, potom budete platit jen mýtné v Itálii. Placené tunely tam nejsou a dálniční známku využijete. Ubytování si samozřejmě zarezervujte, např. přes booking.com. A pokud budete mít možnost volby, vyhnete se termínům pro cestu v pátek nebo v sobotu.

# 21.07.2015, 19:59.
Chystáme se jet v srpnu s rodinou na dovolenou. Všichni jsme se shodli, že bychom nejraději navštívili Itálii, ovšem v televizi jsme zaslechli, že v srpnu se do Itálie jezdit nemá, protože Italové mívají dovolené, vše je předražené a služby nejsou dostačující. Myslíte, že je to opravdu tak a myslíte, že by se vyplatilo jet do Itálie v jinou dobu? Děkujeme za odpověď. Petr.

Je to přesně tak. Nejvyšší sezóna je v první polovině srpna. Jen s těmi službami je to tak, že vše je v provozu v maximální míře - samozřejmě štědře zaplaceno.

# 21.07.2015, 19:46.
Chtěl bych se zeptat, kolik mě bude stát mýtne nebo dalniční známky z Ostravy do Ravenna a zda je lepší jet ráno nebo večer? Děkuji moc. Patrik.

V Rakousku desetidenní dálniční známka v ceně € 8,70 a mýtné v úseku Tarvisio - Mestre ve výši € 17,30, to samé při cestě zpět. Z Mestre jeďte po silnici SS309 přes Chioggia. Trasa je popsaná v naší reportáži Gargano 2008. Lepší je vyjet navečer, abyste do Mestre dojel k ránu. potom se vyhnete zácpám u severoitalských letovisek. Kdy jet samozřejmě také hodně závisí na čase nástupu, termínu, schopnostech a zvycích řidiče atd.

# 21.07.2015, 13:42.
Nepodařilo se mi nikde nalézt informace o možnostech parkování v okolí výstavy Expo Miláno 2015, konkrétně se jedná o parkoviště, kde bych mohl stát 1 den s karavanem - obytné auto. Chtěl bych jet v druhé polovině září. Děkuji! Slávek.

Veškeré informace o parkovacích možnostech v době výstavy Expo 2015 najdete na stránce Driving Expo 2015.

# 21.07.2015, 11:42.
Chtěla bych se zeptat, zda byste mi mohl ze své zkušenosti poradit, kam bychom mohli jet do Itálie k moři, jelikož cestujeme poprvé sami autem, preferujeme kratší vzdálenost. Hledáme spíše klidné místo s méně turisty a hezkou přírodou. Uvažovala jsem o oblasti kolem Duino či o provincii Ligurie? Děkuji předem za radu. Vendula.

Náš tip je Rosolina Mare. Přečtěte si naši reportáž Rosolina Mare 2013.

# 21.07.2015, 10:56.
Můžete mi ještě jednou poradit? Už jsme se dopracovali k plánu trasy. Rtyně v Podkroknoší - Lago di Garda - Verona - Padova - Benátky - Rtyně v Podkrkonoší. Ubytko si hledáme v Lago a potom asi Padova ... z Benátek domů přímo? Děkuji. Eva. P.S.: jak je nejvýhodnější jet s ohledem na dobu cesty, poplatky?

Ano, domů přímo. Z Rtyně v Podkrkonoší jeďte následující trasu: Hradec Králové - Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Bolzano - sjezd Rovereto Sud - Lago di Garda. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 12,60. Do Verony potom jeďte podél jezera a potom mimo dálnici. Následně Verona - Padova (€ 4,90) a Padova - Benátky (€ 6,30) po dálnici. Zpět potom jeďte na Udine - Tarvisio - Villach - Graz - Vídeň - Mikulov - Brno - Svitavy - Hradec Králové - Rtyně v Podkrkonoší. Na mýtném v Itálii zaplatíte € 17,30 a pokud už budete na cestách více jak deset dní, tak další rakouskou desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70.

# 21.07.2015, 09:53.
Krásný den, kudy byste, prosím jel, kdybyste měl před sebou 27.7. trasu Most - Castelnuvo del Garda a 30.7. dále do Chorvatska? Děkuji ... Milan.

V pondělí bychom volili standardní trasu: Most - Chomutov - Karlovy Vary - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Bolzano - sjezd Affi / Lago di Garda Sud - Castel Nuovo del Garda. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 15,30. Ve čtvrtek potom trasu Castelnuovo del Garda - nájezd Sommacampagna - Padova - Mestre - Palmanova - Trieste - Kozina - přechod Pasjak - Chorvatsko. Mýtné v Itálii Vás vyjde na € 19,80. Pokud však jedete na Istrii, musíte z Terstu na Koper. Tam se to dá objet bez slovinské dálniční známky, musíte si však vytisknout podrobnou mapu a přesně si to tam zakreslit nebo po bodech zadat do navigace. Je to složitější (a zpět jiná trasa - jednosměrky). Pokud se však budete vracet přes Slovinsko, těch € 15,00 za týdenní známku se vyplatí.

# 21.07.2015, 08:30.
4.9. jedeme s rodinou a rok a půl starým dítětem z Ostravy do San Benedetta. Prosím o co nejrychlejší trasu, na co se po cestě připravit, kde se dá co nejvýhodněji natankovat. Děkuji. Aneta.

Vaše optimální trasa je následujcí: Ostrava - Olomouc - Brno - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Rimini - Ancona - San Benedetto del Tronto. V Rakouksu potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 48,90. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Ve Vašem termínu by se zácpami problémy být neměly. Tipy na tankování najdete v našem Cestovatelově blogu a na úsporu v naší reportáži Gargano 2008

# 20.07.2015, 16:29.
Od prvního srpna odjíždíme s rodinou na dovolenou do části Caorle - Viale dei Gabbiani. Můžete mi, prosím, poradit nejrychlejší cestu, včetně předpokládaného odhadu mýtného? Odjíždíme z Prahy. Moc děkuji. Vojtěch.

Odpověď na Vaši otázku najdete v odpovědi ze dne 26.05.2015, 15:49.

# 20.07.2015, 12:20.
Teď v pátek 25.7.2015 odjíždíme 2 rodiny - vždy 2 dospělí a 2 děti. První rodina 5 a 10 let, druhá rodina 4 a 6 let. Jelikož je pro mě velice těžké zabavit děti na denní cestě, volím noční cestu. Trasa je Žamberk - Svitavy - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Udine - Lignano Sabbiadoro. Moc se mi líbí vaše reportáž Rakousko - italská hranice nabízí slevu. Vyzvedněte si ji. Jenže my tam budeme v noci, po zavírací době ... Doporučujete Shell benzinku ve Fürnitz, ale nebylo by k zamyšlení zajet do Villachu a tankovat tam? Nemáte zkušenosti? Budou mít otevřeno? Shell bývá dost drahá ... A ještě bych se chtěl zeptat, zda Vás nenapadá, jak vyplnit čas před možností se v Lignanu ubytovat. Agentura nám dá klíče až kolem 17. hodiny. Myslíte, že třeba výlet do Caorle by mohl být zajímavý? Není v okolí něco zajímavéhio? Mořský svět, delfinárium apod.? Děkuji za informace ... Jiří.

Ceny pohonných hmot se neustále pohybují. Vámi uvedený článek je variantou pro tankování mimo dálnici, kde ten propastný rozdíl je garantovaný víceméně v každém období. Nicméně máme zpětnou vazbu, že čerpací stanice v Arnoldsteinu a ve Fürnitz drží stále nízkou cenovou úroveň. Je možné, že někde jinde bude ve stejný čas cena i o něco nižší, nemůžeme ale sledovat čerpací stanice a jejich ceny v celém Rakousku. Pokud si najdete levnější čerpací stanici, bude to jen dobře. Každopádně ÖMV ve Villachu uvádí k dnešnímu dni cenu Nafty € 1,14 a cenu Super 95 € 1,31. Čerpací stanice Shell ve Fürnitz cenu nafty € 1,11 a cenu Super 95 € 1,28. OMV ve Villachu je otevřena nonstop. Tipy na atrakce v Lignano najdete v odpovědi ze dne 16.07.2009, 13:53. - Itálie 2009.

# 20.07.2015, 06:29.
Chtěl bych se zeptat na nejlepší cestu z Liberce do Rimini, včetně poplatků na dálnicích. Předem moc děkuji za odpověď. Tomáš.

Vaše optimální trasa je následující: Liberec - Praha - Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Bologna - Rimini. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 32,90. Pokud pojedete v červenci nebo v první polovině srpna z Pá na So, potom jeďte na České Budějovice - Salzburg - Innsbruck. Poplatky jsou stejné. Pokud chcete výrazně ušetřit za cenu o přibližně 2,5 hodiny delší trasy jeďte na Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - sjezd Tarvisio - mimo dálnici po Gemona - nájezd Gemona - Mestre - SS309 - Chioggia - Ravenna - Rimini. V tomto případě platíte jen rakouskou známku a mýtné v Itálii ve výši € 11,30.

# 19.07.2015, 17:55.
Chci se zeptat. Jedeme teď do Itálie, konkrétně do Marina di Camerota. Jedeme z Ostravy a potřebujeme vědět, jaká je nejlepší cesta. Jet středem kolem Říma, nebo po východním pobřeží a potom sjet na Salerno? Je velký rozdíl ceny mýtného přes střed nebo po pobřeží? Děkuji. Jiří.

Nejlepší trasa vede přes Florencii a Neapol (tam volte východní část dálnice). Pokud byste jeli po východním pobřeží, je ta dálnice také kvalitní, ale úsek Foggia - Melfi - Potenza byste museli jet mimo dálnici. Zpočátku je to čtyřproudovka, později ale standardní státní silnice. Trasu jsme projeli a je atraktivní, ale ne rychlá. Pokud byste volili celý úsek po dálnici (v závěru A16), tak by se Vám cesta prodloužila a prodražila. Přes Florencii a Neapol vyjde mýtné na € 72,10, po východním pobřeží po Foggia na € 67,00 a pokud byste jeli dál a potom po A16, tak na € 85,20. Pokud chcete ušetřit na mýtném, volte trasu, kterou jsme během cest vybrali jako optimální s ohledem na cenu i rychlost. V Mestre sjíždme z dálnice a pokračujeme po SS309 do Ravenna, odkud pokračujeme po čtyřproudovce SS3bis přes hory na Perugia a Orte. Tady se zase připojujeme na dálnici. Úspora je € 33,20.

# 16.07.2015, 13:28.
Moc Vás prosíme o radu, v srpnu jedeme autem do Itálie - Lignano Sabbiadoro. Můžete nám, prosím, poradit nevhodnější trasu cesty ze Žebráku v okrese Beroun ve Středočeském kraji? A kolik asi zaplatíme na poplatcích? Moc děkujeme za odpověď! S pozdravem Mirka.

Vaše optimální trasa je následující: Žebrák - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Lignano Sabbiadoro. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,00 a na mýtném v Itálii € 10,80. To samé při cestě zpět. Pokud pojedete v první polovině srpna z Pá / So, připravte se na náročnou cestu. Riziko dopravních zácp je veliké na mnoha místech trasy. V tom případě doporučujeme vyjet co nejdříve a nebo zvolit trasu např. přes Brno, Vídeň, Graz, Villach. Cesta je o něco delší, vyšší náklady na pohonné hmoty Vám vrátí úspora na mýtném. Nepojedete přes tauernské tunely. V tomto případě doporučujeme jet naopak později, aby se eliminoval nápor na D1. Nicméně v obou případe počítejte se zácpami v Itálii po napojení na A4. Tomu se nevyhnete.

# 15.07.2015, 21:09.
Pane Řehůřku, moc Vám děkuji za Vaše odpovědi a čas, který mi tím věnujete. Naše trasa je naplánována takto: v neděli 19. července vyjedeme kolem 20:00 hodin z Ústí nad Orlicí směr Brussa, pláž Valle Vecchia. Volíme trasu přes Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine. Podle Vašich informací z webových stránek sjedeme za Villachem z dálnice a levně natankujeme naftu a poté budeme pokračovat mimo dálnici do Gemony. Vím, že potřebujeme 2x 10. denní dálniční známku pro Rakousko - jedeme na 14. dní, a potom že budeme platit mýtné, ale nevím v jakých úsecích. To ale není tak podstatné. Z Brussy se potom vydáme do Benátek. Nakonec nás po propočtech vyjde nejlevněji parkování na Tronchetto. Po Benátkách se vydáme k jezeru Lago di Garda, chceme se ubytovat ve stanu v kempu v oblasti Limone sul Garda. Mohl byste mi, prosím, doporučit nějaký kemp, který není např. k nalezení na internetu a je levný? Stačí nám opravdu obyčejný, jen na tři noci. Našli jsme pouze kempy s velkými bazény, vyžitím, ... takovýto luxus je pro nás zbytečný. Neměl byste, prosím, také tip na horskou túru z této destinaci? Co např. považujete za nejhezčí k vidění, středně náročnou túru ... Dále také pojedeme do Verony na jednodenní výlet, tak by mě zajímalo, zda nejlevněji vyjde parkování na parkovišti Cittadella? Poté je již v plánu zmiňovaný Řím, Santa Severa a San Marino. Moc Vám děkuji za Vaši ochotu, je obdivuhodné, jak se v Itálii orientujete. S pozdravem Zuzka.

Většinu kempů, i těch malých, najdete na camping.it. Tipy na pěkné tůry různých obtížností najdete na Garda Trekking. Ve Veroně jsou levnější parkoviště provozovaná AMT.

# 15.07.2015, 19:33.
Jedeme do Itálie na Ischia, chtěli bychom poradit nejkratší cestu, kolik se platí celkem mýtné + trajekt - 2 dospělí + dítě. V případě poruchy vozů, na koho se obrátit? Jsme z Karviné. Děkuji. Pavel.

Vaše optimální trasa je následující: Karviná - Olomouc - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Florencie - Neapol. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70 na mýtném v Itálii zaplatíte € 69,70. To samé při cestě zpět. Ceny trajektů jsou nejen závislé na počtu osob, ale také na přístavu, společnosti, délky automobilu, připojištění, místě na trajektu, termínu, času atd. Podívejte se na naši stránku Trajekty, kde si můžete vybrat podle Vaši konfigurace nejvýhodnější trajekt. Je možné, že cesta tam i zpět bude rozdílná (jiná společnost, jiný přístav), protože bude ve Vašem termínu a čase takto výhodnější. Trajekt si můžete i objednat. Asistenční služby pro EU bývají už v základním pojištění. Pokud je nemáte, doporučujeme Vám si sjednat připojištění asistence nebo nějaký balíček, např. od ÚAMK. V Itálii je telefonní číslo na autoklub poskytující služby motoristům 116.

# 15.07.2015, 18:35.
1.8.2015 se chystáme na dovolenou v Itálii do Bibione. Chtěl bych se zeptat, jaká je nejrozumnější cesta z Jičína v Královéhradeckém kraji a kde se platí jaké poplatky, tunely, mýta, dálnice. Děkuji za odpověď. Marek.

Vzhledem k termínu doporučujeme trasu: Jičín - Kolín - Havlíčkův Brod - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 10,80. To samé při cestě zpět. Počítejte s tím, že v sobotu dopoledne se budou tvořit zácpy v Itálii po napojení na A4.

# 14.07.2015, 22:23.
Chtěl jsem se zeptat na nejrychlejší trasu z Teplic do Bibione. Chceme vyrazit na noc kvůli šestileté dceři dne 17.7.2015 v pátek. Děkuji moc za radu. Petr.

Nejrychlejší trasa vede přes Prahu, České Budějovice, Salzburg, Villach, Tarvisio, Udine a Latisana. Nicméně ve Vašem termínu je kritický úsek za Salzburgem. Doporučujeme vyjet co nejdříve, abyste se vyhnul riziku těch největších dopravních zácp.

# 14.07.2015, 21:37.
Pane Řehůřku, mnohokrát Vám děkuji za odpověď. Na Vašich webových stránkách jsem načerpala velmi mnoho cenných informací, které využiji při naší 14. denní dobrodružné cestě po Itálii. Měla bych však na Vás prosím ještě jeden dotaz. Z Říma chceme jet na pláž Santa Severa, kde se nachází hrad Odescalchi. Na internetu jsem však žádné diskuse či recenze na toto místo nenašla. Mohl byste mi prosím sdělit nejlepší trasu, jak se dostat autem z Říma od našeho ubytování Villa Eur Parco Dei Pini ... adresa Piazzale Marcellino Champagnat n. 2 na pláž Santa Savera? Dále mě zajímá, zda je někde v blízkosti této pláže nějaký kemp, kde by se dalo přespat na 1 noc. Ze Santa Severy je potom naší poslední zastávkou San Marino. Mohl byste mi prosím i v tomto případě sdělit, kudy kterou trasou se nejlépe dostat ze Santa Severy do San Marina? Moc Vám děkuji za Vaši případnou odpověď. Cením si Vaší pomoci. S pozdravem Zuzka.

Z Piazzale Marcellino Champagnat se musíte dostat na Via Cristoforo Colombo, po které se vydejte doleva. Držte se směr Autostrade / Pomezia / Latina (nesmíte odbočit na Ostia). Po chvíli odbočte na G.R.A. (obchvat Říma) směr Civitavecchia. Sjeďte na sjezdu 30 směr Civitavecchia. Navede Vás na A91 vedoucí k letišti. Po chvíli z ní sjeďte směr Civitavecchia na A12. Sjeďte až na sjezdu směr S. Marinella / S. Severa. Pokračujte směr Aurelia a potom odbočte doleva směr Santa Severa. O nejbližším kempu víme v Ladispoli - La Torretta. Do San Marina se nejlépe dostanete tak, že se vrátíte na A12 a pojedete až na její konec za Civitavecchia. Na ni navazuje SS1, ze které se odpojte u Fontana Matta na SS1bis. Dovede Vás až k odbočce na Viterbo / Orte. Přes tato dvě města se dostanete SS3 bis, která Vás přenese přes hory až k Jadranu (směr Terni - Perugia - Cesena). Nejeďte až do Cesena, na sjezdu Sarsina sjeďte a atraktivní silničku SP28 a následně SP258 se dostanete přímo do San Marina.

# 14.07.2015, 16:58.
Po prostudování Vašeho super webu se na Vás obracím s velkou prosbou. Plánuji cestu Řím - Neapol - Manfredonie. Konkrétně po 3. dnech z Říma přejezd do Neapole, kde se ubytujeme a hned brzy ráno odcházíme na výšlap na Vesuv. Následně výlet do Pompejí. Z tohoto výletu by měla následovat cesta do Manfredonie. A právě tento přesun je to, s čím si nevím moc rady. Bohužel cestovat budeme bez auta, takže autobusem / vlakem. Mohl byste mi prosím Vás poradit, jak nejlépe bych se z Neapole do Manfredonie dostala? Vzhledem k tomu, že kufry budu nucena dát do úschovny, předpokládám, že ideální by bylo bydlet někde u nádraží, z kterého bychom se rovnou vypravili k Vesuvu. A nebo byste mi raději doporučoval ubytovat se spíše už u Vesuvu? Místo ubytování se právě odvíjí od té dopravy, s kterou si zde nevím moc rady. Předem Vám moc děkuji za tip a pomoc. S přátelským pozdravem Kristýna.

Z Napoli Metropark (Stazione FS) jezdí 4x denně autobus Marino Autolinee do Barletta. Odjezdy jsou v 9:10, 14:00, 16:30 a 19:00. Jízda trvá přibližně 2,5 hodiny. Standardní jízdenka stojí € 17,00. Jízdní řády, online nákup a další informace najdete na výše uvedených stránkách. Zastávka v Barletta je v blízkostí nádraží Barletta Scalo. Odtud můžete přejet vlakem Ferovie Nord Barese na Barletta Centrale. Jízdenka stojí € 1,10. Z Barletta Centrale přejděte pěšky na Piazza Plebiscito. Je to 700 m. Odtud jezdí přímé autobusy SITA Sud do Manfredonia. Druhou variantou je jet autobusem CLP z Napoli Piazza Garibaldi do Foggia (obě zastávky jsou u hlavního vlakového nádraží). Jede asi 14 spojů v pracovní dny a 10 spojů ve dnech volna. Cenu jízdenky ale bohužel neznáme. Z Foggia potom jezdí do Manfredonia autobusy SITA Sud. Tarfify SITA Sud nám opět nejsou známy.

# 14.07.2015, 06:16.
Tak ještě jednou. Nedá se jet autobusem č. 6 na nádraží, vlakem do Mestre FS a potom tímto autobusem: ATVO č. 10? Děkuji moc. Míša.

Ano, i to je jedna z mnoha možností. Vlak z Treviso do Mestre stojí € 3,30.

# 14.07.2015, 06:05.
Děkuji moc. Jen se ještě zeptám. Mestre FS je jen autobusové nebo i vlakové nádraží? Těch spojů se zdá být docela dost, snad se tam nějak dostaneme. Moc děkuji za tipy. Jen mě překvapuje, že nic nejede přímo z Trevisa, vždycky se musí přes Benátky. Míša.

Mestre FS je vlakové nádraží. Je to otázka poptávky a následné nabídky. Většina lidí, co přicestuje na letiště v Treviso, cestuje do Benátek. Do Lido di Jesolo lidé jezdí autem.

# 13.07.2015, 22:54.
Chystáme se s přítelem po 22.7. autem do Itálie. Představu máme takovou: vidět památky včetně Říma a několik dní strávit u moře. Zajímá nás, zda víte, zda se dá uskutečnit osobní hygiena, včetně osprchování se, na čerpacích stanicích. Uvažujeme i o kempech, nějak na střídačku. Znáte tedy i nějaké stránky s odkazy na kempy? Popřípadě levné ubytování. Booking znám. Děkuji moc. S pozdravem D.

Na dálnici v Itálii jsou servisní body většinou dobře vybaveny - čerpací stanice, restaurace, menší obchod, zastřešené stání, WC, sprcha, … Italské kempy najdete na camping.it.

# 13.07.2015, 20:44.
Chtěl jsem se zeptat, zda není problém s placením kartou v okolí Ascea v Itálii. Předem děkuji za odpověď. Martin.

Ascea v Kampánii je městečko ve vyspělé zemi Evropské Unie. Hotely, Villaggia, Rezidence, kamenné obchody, ... běžně přijímají platební karty. Jsou tam i banky a bankomaty. To stejné platí pro Ascea Marina. Neplatí to samozřejmě na 100%, tak jako jinde, i v Ascea je řada míst, kde platbu kartou neakceptují.

# 13.07.2015, 18:09.
Moc děkuji. No, asi se to nevyplatí, uvidíme také, co budeme stíhat. Ale nemohu nejít ten jízdní řád z Trevisa do Lido di Jesolo přes San Dona di Piave. Prosím bylo by použitelné spojení ATVO přes Mestre FS? Jezdí častěji než ten Express? Děkuji moc za ochotu. Míša.

Ano, toto spojení je použitelné, neřeší Vám však otázku ceny. Jízdenka z letiště Treviso na Mestre FS stojí € 10,00, z Mestre FS do Lido di Jesolo € 4,00. Celkem tedy € 14,00.

# 13.07.2015, 17:23.
V srpnu máme v plánu jet na dovču do Itálie. Vzhledem k tomu, že jsme v Itálii ještě nebyli, potřeboval bych poradit, kde se ubytovat a jakou oblast navštívit. Vyjíždíme z Olomouce 3.8. Děkuji za odpověď. Hanes.

Italské pobřeží je dlouhé více jak 7500 km. Velkou část z toho tvoří pláže. Těžko radit, kam jet. Mnoho míst po celé Itálii je nádherných, každé má své kouzlo. Každý preferuje něco jiného, každý je ochoten do cesty investovat jinou částku, ... Doporučujeme si přečíst naše italské reportáže, kde můžete čerpat inspiraci. Dovolenou si potom můžete doladit v Centru otázek a odpovědí.

# 13.07.2015, 17:13.
Moc děkuji za odpověď. Našli jsme ještě parkování v Leriči. Nemáte nějaké zprávy, zda tam se dá parkovat? Moc vám děkuji za info. Martina.

Na Via Giacomo Matteotti byl nově postaven parkovací dům. Bližší informace ale neznáme.

# 13.07.2015, 11:37.
Poradíte cestu od Litomyšle do Riccione? Jedeme vozem na LPG. Josef.

Litomyšl - Svitavy - Brno - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Bologna - Rimini - Riccione. LPG natankujete na A2 u Loipersdorfu (mezi Vídní a Grazem), v Itálii na Ledra Ovest, Gonars Nord, Arino Ovest, S. Pelagio Ovest, Adige Ovest, Po Ovest, Castel Bentivoglio Ovest, Sillaro Ovest, Santerno Ovest, Bevano Ovest, Rubicone Ovest, Montefeltro Ovest. Ve všech případech se jedná o dálniční čerpací stanice. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 36,50. To samé při cestě zpět. Smysluplná cesta mimo dálnici vede v úseku Tarvisio - Gemona a v úseku Mestre - Riccione. Cesta je popsaná v naší reportáži Gargano 2008. Úspora € 25,20 v jednom směru.

# 13.07.2015, 11:16.
Prosím o informaci, kolik se platí € na dálnici Tarvisio - Udine - Terst. Děkuji. Jindřich.

€ 11,40.

# 13.07.2015, 09:48.
Mohli byste mi poradit, jak nejlépe jet autem z Karlových Varů do Itálie? Benátky a nějaké přímořské letovisko kolem. Také, zda nevíte přibližné náklady, především ceny mýtného v Itálii, ceny tunelů v Rakousku aj. Děkuji a s pozdravem Petra.

Vaše optimální trasa je následující: Karlovy Vary - Sokolov - Cheb - Marktredvitz - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70 a za průjezd tauernských tunelů zaplatíte € 11,00. V Itálii potom mýtné podle letoviska - Lignano a Bibione € 10,80, Caorle € 12,80, Lido di Jesolo a Cavallino Treporti € 13,90. To samé při cestě zpět.

# 13.07.2015, 00:34.
Chystáme se na dovolenou do Lido di Jesolo, letíme do Treviso. Jak se tam dostat? Na stránkách letiště jsem našla přímé autobusy, ale jezdí přes letiště Marco Polo a nejsou vůbec levné, je to nejlepší varianta? Děkuji moc za radu. Míša.

Existuje levnější varianta. Cena je však vyvážená komplikovanější a pomalejší cestou s přestupy. Nejdříve musíte jet z letiště okružním autobusem MOM č. 6 na autobusové nádraží v Treviso za € 1,30. Odtud potom autobusem ATVO do Lido di Jesolo za € 4,50 s přestupem v San Dona di Piave. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 12.07.2015, 23:42.
V sobotu 18.7. odjíždíme autem do Lignana. Trasa je nám jasná, jen řešíme kdy vyjet. V agentuře si máme vyzvednout klíče v 16:00 hodin. Vyjíždíme z Uherského Brodu. Ještě mě zajímá, zda se na mýtných branách v Itálii platí kartou i hotovostí. Děkuji za odpověď a přeji ať se Vám daří. Peter.

Doporučujeme vyjet ráno co nejdříve. Čím dříve, tím lépe. Cesta trvá bez přestávek přibližně kolem 8. hodin. Přestávky připočítejte podle Vašich potřeb. Počítejte s menším zdržením ve Vídni, kde probíhají stavební práce na mostu přes Dunaj a potom s velkým zdržením v Itálii, za napojením na dálnici A4, tj. u sjezdů San Giorgio a Latisana. Stavební práce na A2 by neměly dopravu výrazně omezit. Mýtné lze zaplatit jak kartou, tak i hotově. Pro platbu kartou doporučujeme volit bránu s obsluhou, označenou symbolem ruky a peněz.