ITÁLIE 2015 / 7

Itálie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Itálie 2015 / 7

Pokud je Itálie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2015. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě do Itálie autem, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o pronájmu automobilu, o cestování vlaky a autobusy, o tipech na výlety, o přímořských letoviscích, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Itálii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete sedmou část, ta první je na stránce Itálie 2015.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 27.04.2015, 11:36.
V červnu se chystáme do Itálie, konkrétně do Orbetella. Chtěl jsem se zeptat, kudy by bylo nejlepší jet a na kolik přibližně nás vyjdou poplatky tam i zpět. Předem děkuji za odpověd. Pavel.

Nepíšete odkud vyjíždíte, což je podstatné. Pokud překročíte hranice v Rozvadově, jeďte na Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Florencie - Siena - Grosseto - Orbetello. Pokud překročíte hranice v Doním Dvořišti, jeďte na Linz - Salzburg - Innsbruck a dále jako v první variantě. Pokud překročíte hranice v Mikulově, jeďte na Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna a dále jako v první variantě. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70, za průjezd Brennerem (1. a 2. varianta) zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii v úseku Brenner - Florencie Impruneta (1. a 2. varianta) zaplatíte € 33,10 a v úseku Tarvisio - Florencie Impruneta (3. varianta) € 36,80. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Čtyřproudovka Florencie - Siena - Grosseto se neplatí.

# 26.04.2015, 18:08.
Mám velkou prosbu. Chceme v červenci vycestovat do Itálie na Palmovou Riviéru. Jedeme autem. Jsme tři dospělí a pes. Chceme pod svůj stan. Poraďte nám kemp u moře. Kolik by to stálo? Jedeme z České Skalice. Prosím trasu. Děkuji. Eva.

Palmová riviéra je velký kus pobřeží, navíc všude je krásně. Alespoň jeden tip: Camping Villaggio Villa Elena. V červenci jsou denní ceny následující: osoba € 7,50, pes € 2,50 a místo pro stan € 15,00. Pro Vás tedy € 40,00 na den. Vaše optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - sjezd Val Vibrata - Alba Adriatica. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 47,00. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši.

# 26.04.2015, 17:35.
Poradíte nám nějaké ubytování 1.5.2015 v okolí Ravenny? Kemp nebo něco levného na jednu noc. Děkujeme. Helena.

Jedním z nejlevnějších ubytování ve městě Ravenna je Hostel Dante. Ve Vašem termínu se ubytujete od € 21,00 za osobu a noc podle obsazenosti pokoje.

# 24.04.2015, 12:06.
Pane Řehůřku, moc Vám děkuji za odpověď na můj dotaz a především věnovaný čas. S přáním hezkého dne Jaromír.

Není zač. Pro zvážení Vám připojujeme ještě jednu, nejlevnější cestu, kterou bychom volili my a která by byla pro nás nejvhodnější, protože ji máme projetou už několikrát v různých modifikacích: Ostrava - Olomouc - Brno - Vídeň - Graz - Villach - Arnoldstein - Tarvisio (mimo dálnici) - Gemona (nájezd na dálnici) - Mestre - Chioggia - Ravenna - Cesena - Perugia - Orte - Viterbo - Tarquinia. Stojí to jen rakouskou desetidenní dálniční známku a mýtné v Itálii € 11,30. To samé při cestě zpět. Úseky jsou popsané v našich reportážích. Čtyřproudovku Ravenna - Orte je vhodné absolvovat s plnou nádrží, nejsou tam nonstop čerpací stanice a během dne mívají přestávku.

# 23.04.2015, 12:31.
Pane Řehůřku, v červnu plánujeme letět do Bari. Můžete mi poskytnout prosím info o této oblasti? Ubytování, příroda, památky, národní parky - co navštívít. Půjčování automobilu. Zda zůstat v Bari nebo se přesunout. Zkrátka vše, co můžete a chcete předat o této oblastti. Děkuji. S pozdravem Valerie.

Vaše otázka je rozsáhlá, doporučujeme si zakoupit nějakého turistického průvodce Itálie, který Vám poskytne takto rozsáhlé informace. Doporučujeme např. od Rough Guides.

# 22.04.2015, 10:22.
Na kolik prosím vyjde mýtné z Tarvisia do Neapole - se zastávkou v Římě? Děkuji. Andrea.

Mýtné v úseku Tarvisio - Roma je € 55,00 a mýtné v úseku Roma - Napoli je € 14,30.

# 21.04.2015, 08:37.
V 6. mesiaci odchádzame na ostrov Ischia vlastným autom. Je možné nechať auto bezpečne v Pozzuoli, alebo ho vziať na Ischiu? Za odpoveď ďakujem. Ak sa dá parkovať, tak na akom parkovisku? Jozef.

Zaparkovat lze např. u Villa Avelino za € 80,00 na týden. O něco dál, u železniční stanice Solfatara, je Metropark. Má dobré reference, ceny jsou podobné. Na Ischii si samozřejmě auto vzít můžete. Ceny trajektů najdete na naší stránce Trajekty.

# 19.04.2015, 17:37.
Už pár dní procházím infa ohledně cesty, která nás čeká. Potřebovala bych poradit, jaká je nejlepší cesta do Itálie - Santa Fiora. Jak je to s dálničními poplatky a na co si dát pozor. Pojedeme osobákem, dívala jsem se, že máte radu pro většinu dotazujících. Měla bych radost, pokud bych dostala radu též. Děkuji předem. Eva.

Jeďte standardní trasu: Olomouc - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Udine - Padova - Bologna - Firenze - Siena - Paganico - Santa Fiora. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 36,80. To samé při cestě zpět. Doporučujeme Bolognu projíždět nejpozději brzy ráno.

# 19.04.2015, 13:19.
Pane Řehůřku, brouzdám po internetu, abych zjistil potřebné informace pro cestu do Itálie - Tarquinia. Nikdy jsem autem do Itálie nejel, tak má člověk z toho trochu obavy, jakou cestu vybrat a kolik to bude stát. Přečetl jsem si několik komentářů, ale přesto bych Vás rád požádal o zkušený názor. Pojedu autem z Ostravy na Mikulov - Graz - Bologna a Firenze. Nyní nevím, zda bude lepší pokračovat na Řím a sjet z dálnice v Orte a směr Viterbo - Tarquinia nebo z Firenze směr Siena - Grosseto - Tarquinia, jak mi ukazuje plánovač trasy. Prosím o Váš názor a info, kolik mě bude stát mýtné. Tankovat budu nejen v Mikulově, ale i poblíž italských hranic. Děkuji a přeji hezký den. Jaromír.

My bychom jeli na Grosseto. Úsek od dálnice ve Florencii až velký kus za Grosseto je tvořen čtyřproudovkou za kterou se neplatí. Poplatky tedy budete platit jen v Rakousku € 8,70 za desetidenní dálniční známku a v úseku Tarvisio - Firenze Impruneta v ceně € 36,80. Smysluplně se dá jet mimo dálnici i v úseku Tarvisio - Gemona, mýtné se tak sníží na € 30,80. Naopak pokud byste jel na Orte, zaplatíte navíc € 13,90. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Tipy na tankování najdete v našem Cestovatelově blogu.

# 18.04.2015, 15:47.
Na kolik mě vyjdou poplatky na trase Ostrava - Grado? Děkuji. Petr.

V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70 a na mýtném v Itálii v úseku Tarvisio - Palmanova zaplatíte € 9,10. To samé při cestě zpět.

# 16.04.2015, 15:52.
Chystáme se na dovolenou do Itálie - Rimini. Zajímalo by nás, jaká je pro nás optimální cesta z Uherského Brodu a kolik zaplatíme na poplatcích za dálnice. Jedeme na jeden týden, 7nocí. Děkuji. Martina.

Vaše optimální trasa je následující: Uherský Brod - Břeclav - Grosskrut - Vídeň - Graz - Tarvisio - Udine - Mestre - Padova - Bologna - Rimini. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 35,30. Celkem tedy € 79,30. My ale na této trase vždy jezdíme jinudy. Ještě v Rakousku sjedeme z dálnice, v Arnoldsteinu natankujeme za výrazně nižší ceny než na dálnici a v Itálii. Potom pokračujeme po nádherné panoramatické silnici do Gemony s minimální spotřebou pohonných hmot a tady se napojíme na dálnici. V úseku Gemona - Mestre zaplatíme € 11,30 a z Mestre pokračujeme po silnici SS309 a následně SS16 přes Chioggia a Ravenna do Rimini. Poplatky v obou směrech jsou € 31,30, úspora tedy € 48,00. Vyhnete se riziku zácpy u Bologna. U Ravenna a před Rimini vede cesta po čtyřproudovce. Jízda mimo dálnici je v tomto případě smysluplná. Pokud byste někdy jeli dál pod Rimini, tam už to nedoporučujeme. Trasa je popsaná např. v naší reportáži Gargano 2008.

# 14.04.2015, 14:23.
Rádi bychom letos vyrazili na dovolenou do Itálie, hledám na internetu nějaké stránky, kde bych si mohla spočítat náklady na cestu. Mýtné, dálniční známky atd. Děkuji za info. Michaela.

Takovou stránkou je např. viamichelin.com. Ne vždy však pracují s aktuálními cenami, optimálními trasami a občas se vyskytne nějaká nepřesnost - např. švýcarskou dálniční známku v ceně 40,00 CHF počítají jako € 40,00. Pro hrubý přehled o nákladech jsou však tyto stránky dostačující.

# 13.04.2015, 21:52.
Úplně náhodou jsem narazila na tyto úžasné stránky. Mnoho doporučení jsem si přečetla, spousta mě jich zaujala. Zkusím se také zeptat - jedeme v červnu se školními dětmi ve věku 9 až 15 let do San Benedetta del Tronta. Můžete mi doporučit nějaké tipy na výlety, zajímavosti, atrakce, které stojí za to vidět, navštívit? Jedeme s cestovní kanceláří, autobus v době pobytu nebudeme mít k dispozici, jsme schopni cestovat i vlakem. Předem děkuji za Vaší ochotu. Lenka.

Děkujeme za důvěru, ale bohužel Vás zklameme. Toto musíte zadat Vaší cestovní kanceláři, která Vám pobyt organizuje a která je za to placená. Naše stránky jsou určeny individuálním cestovatelům, odpovídáme na konkrétní otázky se kterými si neví rady. Pokud bychom zpracovávali itineráře organizovaným skupinám, nedělali bychom nic jiného a stránky bychom mohli rovnou zrušit. Toto je náplní práce cestovních kanceláří, které organizují poznávací zájezdy nebo individuální zájezdy na míru.

# 10.04.2015, 08:05.
Uvažovali sme nad Kalabriou, Sardiniou alebo Sicíliou. Plánujme cez CK. Prosím, kde je more z týchto oblastí najteplejšie? Veľa som si prečítala, ale názory sa rôznia. Ďakujem. Jana.

Nelze to říct zcela jednoznačně. Ovlivňuje to hodně faktorů. Pokud se na to podíváte statisticky dle dlouhodobých průměrů, potom v červnu a červenci jsou na tom všechny tři destinace stejně. Teplota moře se uvádí 22 resp. 23 stupňů. V srpnu vychází nejlépe Sicílie a Kalábrie, kdy zůstávají červencové teploty. Sardinie má pokles o tři stupně. V září je na tom Sicílie a Kalábrie stejně jako v červnu, Sardinie má pokles o další tři stupně oproti srpnu. Takže z hlediska teploty moře jsou na tom lépe Sicílie a Kalábrie. Prakticky to funguje ale úplně jinak. Poloha má samozřejmě největší vliv. Teplota moře ale závisí také na aktuálním počasí v daném roce, na členitosti pobřeží atd. Teplejší moře bylo vždy tam, kde byla písčitá pláž s pozvolným vstupem do moře. Tam kde bylo pobřeží členité, brzy velká hloubka, bylo moře chladnější.

# 08.04.2015, 14:50.
Narazil jsem na Vaše stránky, když jsem bloudil po netu. Rozhodli jsme se s manželkou víceméně až teď, že bychom rádi jeli na dovolenou k Jadranu, ale do Itálie. Předchozích 18 let jsme Evropu projeli autem, protože manželka odmítala létat. Nyní svůj postoj již přehodnotila a zjistila, že je to pohodlnější, i když na druhou stranu cesta autem, byť dlouhá (Primorsko, Di Zambrone, Torrevieja) má svoje nezapomenutelné kouzlo. Ke svému potěšení jsem zjistil, že letenky do Bari jsou neuvěřitelně levné. Když jsme jezdili autem, nikdy jsme neměli žádnou cestovku ani rezervaci. Prostě jsme někde zastavili a snažili si tam najít pronájem apartmánu nebo bungalovu apod. Při uvažované cestě letadlem to ale už skoro nepřipadá v úvahu. Těžko budeme chodit s kufrem od domu k domu a z městečka do městečka. Chtělo by to mít již jasnou rezervaci místa a termínu, ale bez dopravy - tu bychom absolvovali na svoje triko zmiňovaným letadlem do Bari. Nemáte tam, prosím, nějakou zaručenou informaci o ubytování u moře poblíž Bari na červen pro dva - spíše klidné prostředí, ne moc turisticky profláklé, ale u otevřeného moře, ne v nějaké zátoce. Ale aby tam zase nebylo úplně mrtvo, aby se dalo jít večer i do hospody apod. Upřednostňujeme výrazně apartmán / bungalov před hotelem, nepotřebujeme žádný přepych ani zbytečnosti (televize např.), ale čistotu a vlastní sociální zařízení (přes to nejede vlak). Zkoušel jsem hledat samozřejmě na netu, ale je toho taková spousta, že už mám z toho hlavu jak pátrací balón, tak bych raději slyšel radu / doporučení od někoho, kdo má s daným místem osobní zkušenost. Předem děkuji za odpověď. Pavel.

Bohužel tuto informaci pro Vás nemáme. Pokud budete hledat kolem Bari, doporučujeme oblast jižně od Bari.

# 08.04.2015, 13:18.
Potřebuji poradit cestu z Náchoda do Itálie na Ligurskou riviéru k Janovu. Kolik to je kilometrů, jak dlouho se pojede a jak to vyjde finančně. Plánuji tam dovolenou s dětmi u nějaké písečné pláže. Vloni jsme byli na Palmové riviéře a bylo to super, ale máme teď ještě ročního sviště a nechci tak daleko. Děkuji a s pozdravem Martin.

Doporučujeme trasu Náchod - Hradec Králové - Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Bregenz - Chur - Lugano - Milano - Tortona - Janov. Je to přibližně 1150 km a bez přestávek asi 12 hodin jízdy. V Německu se dálnice zatím neplatí, v Rakousku ten kousek dálnice objeďte pře Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně 40,00 CHF (€ 36,00) a na mýtném v Itálii zaplatíte € 15,20. Celkem tedy tam a zpět € 66,40. Je to levnější než přes Brenner. Příklad kalkulace cesty autem najdete v našem článku Na italskou a francouzskou riviéru levněji přes Švýcarsko.

# 08.04.2015, 13:08.
Našla jsem Vaše stránky na internetu ohledně rad v cestování a bohužel, některých informací jsem se nedočetla. S přítelem se v červnu chystáme do Bari, odkud bychom chtěli dojet do Monopoli, které bude naším východiskem pro další cestování. Vlak z Bari do Monopoli jsem našla na vašich stránkách, kde uvádíte stránky Trenitalia. Jenže na těchto stránkách je jen přímý spoj mezi Monopoli a Bari. My bychom však chtěli navštívit i Polignano a Mare a Alberobello. Věděl byste, na kterých stránkách bychom našli jízdní řád do těchto měst? A je nutné si koupit jízdenky už teď? Nebo stačí na místě? Moc Vám děkuji za odpověď. Velice Vás obdivuji v tom, co pro nás neznalce děláte. Jarmila.

Polignano a Mare je běžně dostupné jak z Bari, tak z Monopoli vlakem Trenitalia. Alberobello leží na trase železnice Ferrovie del Sud Est. Je dostupné z Bari, Lecce a dalších měst ležících na této železnici. Z Monopoli se můžete dopravit autobusem stejné společnosti do Locorotondo a odtud vlakem do Alberobello. Jízdenky není nutné kupovat dopředu. Jízdní řády a ceníky najdete na výše uvedených stránkách.

# 08.04.2015, 00:27.
Předně děkuji za všechny, kterým nezištně pomáháte, zrovna tak za Vaše úžasné webové stránky, čtou se perfektně. Dne 19.1. jste perfektně odpovídali na dotaz, mám velmi podobný a také Vás moc prosím o pomoc při cestování, a to v konkrétní dny. Dne 15.4. odlétáme v 6:00 hodin do Neapole, kam přilétáme v 8:00 hodin, odtud se dále musíme trajektem dostat na Ischii, kde budeme 6 dnů (termály po operaci páteře), 21.4. opět trajekt do Neapole, kde jednu noc přespíme. Do Prahy odlétáme z Neapole 22.4. v 8:30 hodin. Velmi Vás žádám o pomoc při naplánování cesty z letiště do přístavu, a hlavně do kterého, prý je jich v Neapoli na Ischii několik? Současně prosím o plán cesty trajektem zpět do Neapole, opět nevím do jakého přístavu, který je výhodnější, jezdí častěji a také cenově výhodnejší - dcera zatím nezávazně na poslední přespání zarezervovala dvoje ubytování - buď v Pozzuolli, nebo na via Posillipo (vzdálenost ubytování dle google map je 20 km). Platba kartou přes internet není problém, budu raději, když budeme mít vše tzv. jisté. Lístek na trajekt je pouze na určitý trajekt, nebo je platný v jakoukoliv dobu toho dne, na který byl zakoupen? Tudíž prosím moc o pomoc při doporučení jednak přístavu a jednak cesty z letiště do přístavu a info o cenových nákladech na MHD a trajekt. Poslední den v Neapoli (spíše pozdní odpoledne, na Ischii bychom rádi zůstali do odpoledne) neplánujeme žádné nákupy ani turistické senzace, pouze večerní procházku a kávu, případně pizzu. Při zpáteční cestě na letiště asi použijeme taxi, musíme tam být brzy, tudíž lze předpokládat, že nebudou zácpy. Nerada bych se spoléhala na MHD, nechci se nervovat, zda se dostanu na letiště včas. Poradíte, prosím, i orientační cenu taxi na letiště (buď z Pozzuolli nebo o těch 20 km blíže k letišti), nikde jsem nic nezjistila o poctivosti neapolských taxikářů. Také nevím, zda se v taxi platí za jízdu jako v ČR, nebo za osobu (v některých zemích se to tak praktikuje ...). Děkuji za zpětnou vazbu a přeji hezké jarní dny a mnoho spokojených klientů. S díky Eva.

Pro cestu tam doporučujeme cestovat přímo z Neapole. Z letiště Vám jede do přístavu autobus Alibus společnosti ANM každých 20 až 30 minut. Na Piazza Municipio je přibližně za 35 minut. Počítejte však s rezervou. Tuto zastávku volte pro odjezd z přístavu Neapol. Pokud poplujete z přístavu Neapol Beverello (tento doporučujeme), volte následující konečnou zastávku Acton. Jízdenka stojí € 3,00 a zakoupíte ji na letišti v Sun Store Tabacchi nebo v autobuse s příplatkem € 1,00. Trajekt si můžete vyhledat na naší stránce Trajekty - Ischia Island / 15-04-2015 / Naples Beverello - Casamicciola nebo Forio d' Ischia. K tomu můžete připojit i zpáteční cestu. V tomto případě volte stejnou trasu nebo např. i do Pozzuolli. Trajekt si můžete přímo z této stránky zarezervovat i zaplatit. Lístek na trajekt je na konkrétní trajekt. Taxi z přístavu na letiště Vás přijde přibližně na € 20,00. Z Pozzuoli počítejte s dvojnásobnou cenou. V tomto případě volte dostatečnou rezervu, A56 bývá před letištěm od poloviny cesty ráno hodně kritická. S poctivostí je to stejné jako všude jinde v evropských metropolích. Doporučujeme rezervovat taxi přímo z hotelu.

# 07.04.2015, 20:20.
V červnu jedeme do Itálie na dovolenou. Konkrétně do Lido San Tommaso, oblast Marche. Chtěl jsem se zeptat na nejvýhodnější cestu. Četl jsem, že mýtné v Itálii je nějakých € 5,50 na 100 km. Našel jsem možnost cesty skrz trajekt. Konkrétně platbu trajketem z Trieste - Ancona € 194,00 (7,5 hodiny) - zpáteční cesta, € 97,00 jen cesta tam. Zajímalo by mě, zda je to na finanční náklady podobné, výhodné a nebo ne. Když si spočítám cestu z Villachu do Lido San Tommaso, to je 657 km, při spotřebě 6,50 l / 100 km při ceně nafty v itálii 40 Kč / l, mě vychází náklady přibližně 1 800 Kč, při ceně mýtného (co jsem se dočetl) € 5,50 na 100 km je cena: 1000 Kč. Celkem cesta tam 2 800 Kč. Cesta trajektem z Villachu: trajekt: 2 700 Kč + 700 Kč (nafta + mýtné) = 3 400 Kč. Rozdíl 600 Kč. Nicméně výhoda odpočinku na trajektu. Tomáš.

Na trase Tarvisio - Porto Sant' Elpidio zaplatíte mýtné ve výši € 46,00 (615 km, € 60,00), na trase Tarvisio - Trieste ve výši € 11,40 (180 km, € 17,55) a na trase Ancona - Porto Sant' Elpidio € 3,00 (65 km, € 6,35). Ceny u vzdálenosti jsou za pohonné hmoty při současné průměrné ceně nafty v Itálii € 1,50 a Vaší spotřebě. Autem Vás jedna cesta vyjde na € 106,00, trajektem na € 135,30. Vhodnou volbou trasy smysluplné cesty mimo dálnici lze snížit mýtné na € 22,20, celkem tedy na € 82,20 (zkrácení trasy o přibližně 50 km není zahrnuto). Trasa je popsaná v naší reportáži Gargano 2008.

# 07.04.2015, 14:16.
Chcem Vás poprosiť o radu. Chceli by sme isť na dovolenku - Taliansko, len si nevieme vybrať oblasť. Chceme kľudne more a hlavne aby bolo teplučké. Prosím o Váš názor. Jana.

Itálie je velká země. Celková délka pobřeží je přibližně 7600 km. Těžko tedy poradit vhodnou oblast, když známe jen to, že preferujete teplé a klidné moře. Neznáme termín, neznáme Vaše dopravní možnosti, finanční možnosti atd. Doporučujeme si pročíst naše italské reportáže, ze kterých Vás třeba nějaká oblast zaujme.

# 07.04.2015, 13:44.
Chystáme se s rodinou na dovolenou do střediska Abruzzo (Alba Adriatica). Mohli byste nám poradit nejlepší cestu, pokud jedeme z Brna + poplatky? Myslíte, že je dobrý nápad, jet se jeden den podívat i do Říma, je cesta tam rychlá? Děkuji. Romana.

Vaše optimální trasa je následující: Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Rimini - Ancona - San Benedetto del Tronto - sjezd Val Vibrata - Alba Adriatica. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70, na mýtném v Itálii zaplatíte € 49,40. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Pokud pojedete do deseti dnů, využijete stávající dálniční známku, pokud na delší dobu, kupte si druhou desetidenní. Je to levnější než dvouměsíční. Ušetřit lze smysluplnou cestou mimo dálnici v úseku Tarvisio - Gemona a v úseku Mestre - Rimini Nord. V tomto případě je mýtné v jednom směru € 25,60. Úspora tedy v obou směrech € 47,60. Do Říma se rychle dostanete po Superstrada Teramo - Mare (A24). Je to něco málo přes 200 km a přes dvě hodiny jízdy. Tedy jako z Brna do Prahy (ale v lepší kvalitě). Na dálnici najedete u Val Vibrata (A14) a plynule po několika kilometrech plynule přejdete na A24. Mýtné Vás v jednom směru vyjde na € 17,90.

# 06.04.2015, 22:08.
Chystáme se v květnu na cestu do Florencie a Sienny. Jsme ze Zlínska, cena známky přes Rakousko je nám známá, chtěl bych se zeptat na mýtné do Florencie. Autostráda Florencie - Sienna je také zpoplatněna? Budeme ubytováni na půl cesty mezi těmito městy, u městečka San Donato in Poggio. Dá se mýto platit Visa kartou bez nějakých problémů? Děkuji za odpověď. Zdeněk.

Na trase Tarvisio - Florencie zaplatíte mýtné ve výši € 36,10. Raccordo Autostradale Firenze - Siena není zpoplatněna.

# 31.03.2015, 14:18.
Prosím Vám o doporučení cesty a ceny dálničních poplatku z Frýdku - Místku do Garda - Verona (zde jsme ubytovaní) - Florencie - Pisa - Livorno - Vada (zde jsme ubytovaní) a zpět přes Benátky. Máme v plánu jet v květnu a navštívit nejznámější památky. Děkuji za odpověď. Marta.

Na rakouských dálnicích potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70. Pokud pojedete na delší dobu, potom druhou na cestu zpět. Je to levnější než jedna dvouměsíční. Vaše optimální trasa je následující: Frýdek Místek - Olomouc - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Tarvisio - Udine - Mestre - Padova - Verona. Mýtné na této trase je v Itálii € 25,10. Následující úsek Verona - Bologna - Florencie Vás přijde na € 16,10. Pokud pojedete z Florencie do Pisy přes Empoli, tak mýtné platit nebudete. Z Pisy do Vada po E80 také ne a stejně tak z Vada přes Collesalvetti a Empoli do Florencie. Úsek Florencie - Mestre Vás přijde na € 19,00 a úsek Mestre - Tarvisio na € 17,30.

# 30.03.2015, 20:27.
Chystáme se poprvé autem do Itálie, do Milána. Odjezd z Brna. Poraďte, prosím, nějakou rozumnou trasu a jaké poplatky můžu očekávat. Děkuji za odpověď. Radim.

Optimální trasa je následující: Brno - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Padova - Verona - Milano. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 36,10. Celkem tedy € 80,90. Můžete také zvolit trasu Brno - St. Pölten - Salzburg - Innsbruck - Brenner - Verona - Milano. Je stejně dlouhá i poplatkově naprosto stejná. Mýtné v Itálii je nižší - 27,10 ale navíc platíte Brenner v ceně € 9,00. Celkem tedy také € 80,90. Můžete jet také na Salzburg - Mnichov - Bregenz - Chur - Como. V tomto případě platíte dálniční známky - kromě rakouské i švýcarskou v ceně 40 CHF (€ 36,00) a mýtné v Itálii € 3,90. Celkem tedy € 52,50. Asi o 70 km delší (oproti první) ale nejlevnější je varianta Brno - Praha - Rozvadov - Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Milano. Pokud objedete ten kousek dálnice v Rakousku v okolí Bregenz, tak je cena oproti poslední variantě nižší o € 8,70 tedy € 43,80. Kterou variantu zvolit záleží také na termínu ve kterém pojedete. První varianta je vhodná pro všechny termíny, stejně jako třetí. Třetí bychom volili v těch top termínech na přelomu letních měsíců.

# 29.03.2015, 21:07.
Potřeboval bych poradit s výběrem místa v Itálii na letošní dovolenou v červenci. Nehedám dlouhé přeplněné pláže, ale spíše menší mezi útesy, které jsou např. v Chorvatsku. Dále by mě zajímalo, zda lze v Itálii také sehnat ubytování přímo na místě a případně v jakých cenách se to tam pohybuje. Děkuji za odpověď.

Takové oblasti jsou např. na Garganu, viz naše reportáže Gargano 2003, Gargano 2007 a Gargano 2008 nebo v okolí Capo Vaticano, viz naše reportáž Kalábrie 2006. Počítejte však s tím, že v sezóně bude všude plno. V Itálii to nefunguje jako v Chorvatsku. Doporučujeme si ubytování rezervovat dopředu. Prázdninové termíny bývají během sezóny plné a ubytovatelé většinou prodávají své kapacity přes tour operátory. Týden v apartmánu v červenci se pohybuje od € 500,00. Je to ale hrubý náznak ceny, rozptyl je velký a s rostoucí sezónou jdou ceny nahoru.

# 29.03.2015, 01:52.
Velmi přemýšlím o pronájmu autokaravanu, abychom mohli projet pohodlně více míst. Chtěla bych se zeptat, co znamená v cenících kempů, že není možný pobyt pod 2 dny, 7 dní ...? Narazila jsem na to všude v Bibione, když jsem orientačně koukala na ceny. Pevně doufám, že se to týká pouze pobytů, kdy si lidé pronajímají jejich ubytovací kapacity. Chceme někde zastavit pouze na přespání a vykoupání ... Moc děkuji za odpověď a zdravím.

Že není možný pobyt pod 2 dny znamená 2 a více dnů. Většinou bývá v italských kempech požadavek pro chatky, karavany, bungalovy atd. mimo sezónu 3 noci, v hlavní sezóně 7 nocí. U kempu (stan, karavan) tyto požadavky většinou nebývají. Je to ale obecné, pokud to kempy požadují, jsou to jejich podmínky se kterými nic neuděláte. Zda se to ve Vašem případě týká jejich zařízení nebo kempingového místa nejsme schopni posoudit. Záleží, u kterého ceníku je ta informace napsaná.

# 26.03.2015, 09:02.
Děkuji za brzkou odpověď a omlouvám se za nepřesnosti. Tím, jak jezdíme každý rok, tak už tu trasu beru automaticky a nedošlo mi, že bych měla napsat odkud vyjíždíme a přes co jedeme. Takže výjezd je Rychnov nad Kněžnou (26.6. pátek) a jedeme přes Tarvisio. Vždy jsme jezdili na jeden zátah (výjezd většinou mezi 18. až 20. hodinou) nebo jsme cestou někde na dvě hodinky spali na parkovišti. Na místo většinou dorazíme kolem poledne, ale celý zbytek dne jsme úplně vyřízení (na rozdíl od dětí 8 a 2 roky, které jsou jak živé). Proto jsme si říkali, že bychom někde tentokrát přespali a klidně přijeli i později, jen abychom nebyli tak vyřízení. Problém je právě v té Bologni, takže už jsme i uvažovali, že bychom se jí nějak vyhnuli, jde o to, jaká je potom cesta někde po okreskách a zda se to vyplatí. Vím, že jste zde dávali nějaké tipy jak sjet z dálnice a jet po pobřeží ... mohl byste mi to ještě nějak přiblížit? Moc děkuji a přeji hezký den. Jana.

My právě jezdíme také přes Tarvisio a mimo Bolognu. Přes tu jsme jeli snad jen jednou. Je to kratší cesta, přibližně o hodinu delší a o dost na mýtném levnější. Smysluplné to je ale jen v úseku Mestre - Rimini Nord. potom už je to jedno velké letovisko, se zácpami i mimo sezónu. Ta trasa po Rimini je v pohodě. Trasa je popsaná v naší reportáži Gargano 2008, kapitola Potřetí na Gargano, a hodně je toho o ní v našich otázkách a odpovědích včetně výše úspor. Ohledně ubytování. Zkuste se podívat např. na A Casa di Paola. Je to 5 km od sjezdu Cessalto mezi Udine a Mestre.

# 26.03.2015, 00:07.
Chceme na dovolenou do San Benedetta a protože autobus vyjde stejně co letenka do Říma, poletíme. Jak nejlépe a nejlevněji se dostat z letiště do S. Benedetta a zpět? Děkuji za odpověď. Lenka.

Nepíšete, na které letiště přiletíte. V případě Fiumicino i Ciampino můžete jet autobusem na Termini za € 4,00. Odtud potom pěšky (700 m) nebo metrem B směr Rebibbia (€ 1,50) na Viale Castro Pretorio 97, odkud denně odjíždí autobus společnosti Roma Marche Linee do San Benedetto del Tronto. Stejný autobus také zastavuje na Tiburtina (stanoviště 18), kam se dostanete z Termini zmíněným metrem B za stejnou cenu nebo v případě letiště Fiumicino přímým vlakem FL1 za € 8,00. Z Viale Castro Pretorio odjíždějí autobusy v 8:30, 10:00, 14:00 (nejede v neděli), 16:00, 18:30, 21:05. Z Tiburtina přesně o 10 minut později. V San Benedetto del Tronto zastavuje autobus na Piazza Nardone. Na místě je přibližně za 3 hodiny. Jednosměrná jízdenka stojí € 18,50, zpáteční € 28,50. Jízdenky můžete zakoupit online na výše uvedených stránkách nebo na pokladnách na Tiburtina nebo v Edicola na Viale Castro Pretorio 100/102. Jízdenku je možné zakoupit i v autobuse, ale nedoporučujeme to z důvodu možné obsazenosti. Pokud přiletíte na letiště Fiumicino a ve vhodnou dobu, můžete jet i přímo z tohoto letiště. Stejná společnost vypravuje každý den autobusy od Terminálu 3 v 7:30, 13:00 (nejede v neděli) a 17:30. Jednosměrná jízdenka stojí € 21,50 a zpáteční € 37,00. Jedná se o stejné spoje z výše uvedených, takže v San Benedettto del Tronto zastavují na stejném místě a ve stejnou dobu. Jízdenku zakoupíte v Italyrent v odjezdové hale vlaků.

# 25.03.2015, 14:55.
Chystáme se koncem června na Palmovou riviéru už po osmé, takže cesta nám je jasná - jezdíme přes Rakousko a dál po dálnici, ale jelikož máme malé děti, přemýšleli jsme o přespání někde cestou, nemáte nějaký dobrý tip? A ještě dotaz, ze zkušeností víme, že je nutné projet Bolognu do 8. hodiny ráno, jinak tam jsou zácpy, nevíte zda zácpy trvají potom celý den? Kdybychom někde přespali, zda bychom potom nechytli zácpu třeba i odpoledne v těchto místech? A děkuji za tipy co se týče ušetření mýtného v oblasti Rimini, už jsme také uvažovali, že dálnici vynecháme, alespoň v těchto místech. Děkuji. Jana.

Nepíšete odkud vyjíždíte a kudy pojedete, zda přes Brenner nebo přes Tarvisio, takže těžko můžeme něco doporučit. Ubytování si najděte na booking.com a nejlépe někde ve vnitrozemí. U pobřeží bude většina ubytovacích kapacit obsazena nebo bude vyžadovat ubytování na více dnů - většinou So/So. Bologna je problém. Nejlépe se tudy projíždí v noci, uvádí se maximálně do osmi, devíti ráno. Čím ale dříve, tím lépe. Pokud pojedete z pátku na sobotu koncem června, tak bude problém i výrazně dříve.

# 24.03.2015, 18:57.
Chtěla bych se zeptat, jaký úsek pojedeme po dálnici v Itálii. Pojedeme sice až 20.6., ale připravujeme cestovní a finanční plán. Jedeme z Chodova u Karlových Varů do Lido Adriano. Jde mi nejvíce o mýtné v Itálii. A také o to, kde v Německu najdeme poslední benzinu abychom dotankovali. Máme naftu. Děkuji za odpověd. Už se s počítáním useku dálnice peru asi 2 hodiny a pořád nemohu najít sjezd z dálnice, abych to propočítala sama. Lenka.

Pojedete přes Marktredwitz, Regensburg, Mnichov, Innsbruck, Brenner, Verona, Modena, Bologna, Imola. Kousek za sjezdem Imola sjedete plynule z A14 na A14 Diramazione Ravenna. Mýtná brána je po 9. kilometrech před sjezdem Cotignola. Od té chvíle po bezplatné A14 Diramazione Ravenna pojedete až do Ravenna, následně po SS16 a SS67 do Lido Adriano. Mýtné od vjezdu do Itálie po výše uvedenou mýtnou bránu Vás vyjde na € 30,60. Pohonné hmoty v Německu jsou v současné době přibližně stejné jako v Rakousku nebo přesněji lehce vyšší. Doporučujeme natankovat v Rakousku. Tip na tankování najdete v odpovědi ze dne 22.01.2015, 17:22. a v odpovědi ze dne 24.06.2014, 18:22. Poslední čerpací stanice v Německu je jen kousek za exitem 60 na Kiefersfelden. Jedná se o Rastanlage Inntal a je tam čerpací stanice ÖMV. Můžete tam koupit rakouskou dálniční známku.

# 23.03.2015, 17:46.
Chtěl bych se Vás zeptat na cestu do Itálie, když pojedu osobním autem z Českých Budějovic do Monticiano - poblíž Sieny. Jakou byste navrhovali cestu? Přes Mnichov nebo přes Linz? Hlavně jaká cesta by byla nejlevnější. Děkuji Vám za odpověď. Václav.

Nejkratší a nejlevnější trasa vede přes Linz - Salzburg - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Firenze - Monticiano. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 33,10. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši.

# 23.03.2015, 10:22.
Chtěla bych Vás poprosit o radu, jak se dostat z letiště v Miláně - Bergamo - do Bologna. Děkuji moc předem. Magdalena.

Je třeba se dostat do Milána na centrální vlakové nádraží - Milano Centrale. Z letiště v Bergamo tam jezdí společnosti Terravision, Autostradale a Orio Shuttle. Jízdenka stojí € 5,00. Z Milano Centrale potom pokračujte vlakem Trenitalia. Jízdenka stojí od € 16,20 v regionálním vlaku, přes € 27,50 v Intercity až po nejdražší vlaky Frecciarossa, které stojí € 40,00 a více. Záleží také na termínu kdy pojedete, existují různé slevy. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 22.03.2015, 21:39.
Plánuji s rodinou cestu do Mirabilandie. Pojedeme z Prahy. Chtěl jsem se zeptat, kudy se vyhnout mýtnému v Itálii. Velice děkuji. Miroslav.

V tomto případě doporučujeme trasu přes České Budějovice, Linz, Salzburg, Villach, Tarvisio, Mestre, Chioggia, Ravenna. V Rakousku zaplatíte kromě desetidenní dálniční známky v ceně € 8,70 ještě průjezd tauernskými tunely v ceně € 11,00. Z Villachu doporučujeme pokračovat podle naší reportáže Gargano 2008, kapitola Potřetí na Gargano. V úseku Gemona - Mestre zaplatíte mýtné € 11,30. Zcela mimo dálnice je trasa popsaná v reportáži Kalábrie 2002, kapitola Za sluncem přes půl Evropy.

# 21.03.2015, 09:44.
Chystáme se jet letos na dovolenou do Itálie poprvé autem. Poradíte nám, jak je to nejvýhodnější z Olomouce do Torre Pedrera di Rimini? Jaké poplatky nás cestou čekají a na co si dát pozor? Děkuji. Martina.

Vaše optimální trasa je následující: Olomouc - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Bologna - Rimini Nord - Torre Padrera. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70, na mýtném v Itálii zaplatíte € 35,30. To stejné při cestě zpět. Pokud pojedete podle našeho popisu cesty v reportáži Gargano 2008, kapitola Potřetí na Gargano, můžete hodně ušetřit. Aktuální úspora je € 24,00 v jednom směru. V Cestovatelově blogu najdete další tipy.

# 20.03.2015, 23:27.
Zdravím, v září se chystáme autem do Itálie Hradec Králové - Alba Adriatica . Kudy se vydat a na kolik vyjdou poplatky? Děkuji za informace. A jen takový pod - dotaz. Cestou zpět jsme přemýšleli o nějakých výletech kolem trasy domů, zda nejsou nějaké tipy třeba na zajímavá místa - příroda, úkazy, hory, hrady apod. Standa.

Vaše optimální trasa je následující: Praha, Rozvadov, Regensburg, Mnichov, Innsbruck, Brenner, Verona, Modena, Bologna, Rimini, Ancona, San Benedetto del Tronto, sjezd Val Vibrata, Alba Adriatica. V Německu se dálnice zatím neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 47,00. Přibližně stejně dlouhá trasa vede přes Brno, Mikulov, Graz, Villach, Udine, Mestre, Bologna a stejně jako v předchozí variantě. V tomto případě platíte kromě rakouské dálniční známky už jen mýtné v Itálii ve výši € 49,40. Na této trase jsou však výrazné možnosti úspory smysluplné jízdy mimo dálnici. Viz naše reportáž Gargano 2008, kapitola Potřetí na Gargano. Konkrétně mimo dálnici v úseku Tarvisio - Gemona a Mestre - Rimini Sud. potom platíte na mýtném jen € 11,30 za úsek Gemona - Mestre a € 14,30 za úsek Rimini Nord - Val Vibrata. Celkem tedy € 25,60. Úspora v jednom směru tedy € 23,80. Další tipy na úsporu najdete v našem Cestovatelově blogu. Cestou zpět je toho k vidění hodně, což by vydalo za samostatnou poznávací dovolenou. Je namátkou to nejvýznamnější ve druhé variantě cesty: San Marino, Delta Pádu a Chioggia - viz naše reportáž Rosolina Mare 2013, Benátky - viz naše reportáž Benátky 2013, nádherné scenérie mezi Gemona a Tarvisio, hory a hrady po cestě v Rakousku prakticky na každém kroku.

# 17.03.2015, 13:02.
Potřeboval bych vědět, kolik zaplatím za dálniční poplatky do Itálie, kde nejlépe natankovat, atd.? Jedu do Bibione, Lido, Lignano. Pojedu z Českých Budějovic. Děkuji za odpověď. Tomáš.

Vaše optimální trasa je následující: České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Lignano / Bibione. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70 popř. druhou na cestu zpět při delším pobytu, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,00 a na mýtném v Itálii € 10,80. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Tip na tankování najdete v článku Rakousko - italská hranice nabízí slevu. Vyzvedněte si ji.

# 16.03.2015, 14:12.
V dubnu pojedu na 4 dny z Prahy do Rimini. Zajímají mě všechny nutné poplatky, kdy preferuji čas před úsporou. Plánuji proto trasu Praha - Mnichov - Brennerský průsmyk - Rimini. Nebo je nějaká rychlejší? Platí stále výhoda vyjet z Prahy před ránem? Děkuji za opověď. Jiří.

V Německu zatím neplatíte, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 32,90. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši. Čím dříve vyjedete, tím lépe. Jde o to, dostat se co nejdříve za Mnichov, abyste se vyhnul ranní špičce. Provoz houstne od napojení dálnice 93 na 9 a stupňuje se s blížícím se Mnichovem. Pokud však pojedete v první polovině dubna a na víkend, doporučovali bychom spíše variantu přes České Budějovice, Salzburg a Innsbruck. První dva dubnové týdny jsou v Německu Velikonoční prázdniny (v Rakousku první týden) a tím pádem se doprava chová jako v dovolenkovém režimu. Poplatky jsou v této variantě stejné.

# 15.03.2015, 10:21.
Prvně bych Vám chtěl poděkovat za Vaše informace ohledně Říma a Vatikánu. Včera jsme se vrátili a jsme nadšeni. Další cestu chceme letět do Neapole. Chtěl bych se zeptat, zda i v Neapoli existuje něco jako v Římu Omnia & Vatican a Roma Pass, to je vstupy a doprava v jednom. Děkuji pěkně. František.

Jsme rádi, že se Vám dovolená povedla a že jsme k tomu mohli alespoň částečně přispět. V Kampánii je zavedena karta Campania Arte Card, která má několik verzí a kombinací včetně verze přímo pro Neapol. Podrobné informace najdete na výše uvedených stránkách.

# 14.03.2015, 22:47.
Hlásím pohodový návrat ze slunné Itálie. Děkuji za tip na benzinku v Arnoldsteinu, aktuálně nafta € 1,20 / l, benzin € 1,24 / l. Na rakouské dálnici nafta € 1,34 - € 1,39 / l ... Cestou zpět doporučuji v Tarvisiu Euro Spar - nákup suvenýrů v podobě olivového oleje á € 4,39 / l.. Pohodové jarní dny. Bára.

Děkujeme Vám za cenné informace.

# 13.03.2015, 14:30.
Moc prosím o radu, jak se dostanu z Prahy do Silvi Marina veřejnou dopravou 2.5. nebo 3.5.2015? Děkuji za odpověď. W.

Z Prahy odjíždí 2.5.2015 z ÚAN Florenc v 18:00 hodin autobus Student Agency do Brna, kde je ve 20:30 a ve 21:00 odjíždí autobus stejné společnosti do Říma. Tam je na Tiburtina ve 14:45 druhý den. Z Prahy můžete jet samozřejmě i dříve, z důvodu větší časové rezervy. Jízdenka stojí 1650,-Kč. Z Říma potom odjíždí v 17:00 hodin (nedělní spoj) autobus společnosti E. Di Febo Capuani do Roseto degli Abruzzi. Zastavuje i v Silvi, kde je ve 20:05. Jízdenka stojí € 15,00, lze ji však se slevou koupit i za € 12,00. Do Říma můžete také cestovat letecky na Fiumicino, odtud vlakem FL1 za € 8,00 na Tiburtina a z Tiburtina do Silvi výše zmíněným autobusem.

# 10.03.2015, 17:27.
Na konci června jedeme s dětmi do Emilia Romagna - Itálie - z Plzně. Nejlepěí cesta? A jako invalida ZTP/P také musím platit v Rakousku a Itálii mýtné? Děkuji. Zdeněk.

Emilia Romagna je docela velká oblast, rozkládá se od Piacenza, přes Parma, Bologna, Rimini až po Cattolica. Předpokládáme, že jedete někam k moři, v kalkulaci tedy zahrneme maximální cenu k Cattolica. Vaše optimální trasa je následující: Plzeň - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Cattolica. V Německu se letos ještě dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 34,70. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Pokud pojedete na více jak 10 dnů, vyplatí se zakoupit druhou desetidenní rakouskou dálniční známku než dvouměsíční na obě cesty. Předpokládáme, že máte nové ZTP označení vozidla, které platí v rámci Evropské unie jako parkovací karta. V zahraničí však platí pouze k zaparkování vozu, jako např. na vyhrazených místech pro invalidy. Dálniční poplatky - ať už formou známky nebo mýtného - zaplatit musíte. Osvobození platí jen na území České republiky.

# 09.03.2015, 13:48.
Pane Řehůřek, chtěla bych Vás požádat o info, kolik přibližně € máme počítat na platbu za mýto v Itálii? Pojedeme ze Zlína do San Benedetto del Tronto. Vím jen, že jedeme na 2 týdny, tudíž v Rakousku musíme koupit 2x 10. denní dálniční známku po € 8,70, že ano? Nevím už ale, kolik nás bude stát dálnice v Itálii. Moc děkuji za Váš čas a přeji pěkný den. Veronika.

Ano je to tak. Dvě desetidenní rakouské dálniční známky v ceně á € 8,70 Vás vyjdou levněji než jedna dvouměsíční, která stojí € 25,30. Ušetříte tak € 7,90. Další poplatky v Rakousku na Vaši trase nejsou. Na mýtném v Itálii v úseku Tarvisio - San Benedetto del Tronto zaplatíte € 48,90, to samé při cestě zpět. Pokud chcete ušetřit, můžete jet v některých úsecích mimo dálnici. Na této trase běžně takhle jezdíme v úseku Tarvisio - Gemona a Mestre - Rimini Nord. V tom případě zaplatíte za úsek Gemona - Mestre € 11,30 a za úsek Rimini Nord - San Benedetto del Tronto € 13,80. Celkem tedy € 25,10. Úspora v obou směrech tak činí € 47,60. Další peníze můžete ušetřit vhodným tankováním v Rakousku před hranicemi. Cesta je popsaná např. v naší reportáži Gargano 2008 a další informace najdete v našem Cestovatelově blogu.

# 08.03.2015, 17:39.
S přítelkyní bychom se v létě rádi vydali na dovolenou na Palmovou riviéru. Zajímalo by mě, na kolik mě vyjdou dálniční poplatky. Jsem ze severu Čech a plánuji jet přes Mnichov. Děkuji. Jirka.

V Německu se zatím dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 46,40. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Pokud pojedete na víc jak 10 dnů, vyplatí se zakoupit druhou rakouskou desetidenní dálniční známku než dvouměsíční.