SICÍLIE 2018 / 4

Sicílie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Sicílie 2018 / 4

Pokud je Sicílie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2018. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do místa ubytování, o cestě autem na Sicílii, o výletech po Sicílii, o půjčovnách aut, o trajektech na ostrovy, o městské dopravě v jednotlivých městech, o vlakové a autobusové dopravě mezi městy, o výletě na Etnu a do dalších míst, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Sicílii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete čtvrtou část, ta první je na stránce Sicílie 2018.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 12.04.2018, 12:07.
Mnohokrát děkuji. Máte super stránky. Co píšete o poplatcích, jsem také našel na internetu. Potom mě však zarazilo vyjádření prezidenta ÚAMK. Co si o tom myslíte? Děkuji za odpověď. Jan.

K různým informacím na různých fórech se zásadně nevyjadřujeme. Poskytli jsme Vám informace, které jsou podle našeho názoru aktuální a ověřené. Je na Vás, jakou informaci zvolíte jako pro Vás směrodatnou. Víme o tom, že se připravují mýtné brány na dálnici A18 od Syrakus směrem na jih. Ostatní dálnice A19 a A29 takové aktivity nevykazují. Oficiální provozovatel uvádí informace o mýtném na A18 a A20 v úsecích, které jsme Vám uvedli, a také z vlastních zkušeností víme, že se tam mýtné vybírá. Nicméně celou trasu si můžete projet přes Street View, kde jsou relativně aktuální mapová data, a vše si s určitou mírou jistoty ověřit sám.

# 10.04.2018, 20:16.
Omlouvám se, pokud se ptám na otázku, na kterou se už někdo ptal, ale bohužel jsem ji nenašel. Platí se mýtné na Sicílii na všech dálnicích a je všude stejně vysoké dle ujetých kilometrů? A jsou v blízkosti dálnic rozumné silnice, kde se sice ztratí nějaký čas, ale ušetří za mýtné? Ptám se proto, že se ve spoustě zemích a místech vedle dálnice vine jen o něco horší silnice bez poplatku. Děkuji. S pozdravem Jan.

Na Sicílii je zpoplatněna dálnice A18 v úseku Messina - Catania a dálnice A20 v úseku Messina - Buonfornello (místo, kde se napojuje dálnice A19). Kolem těchto dálnic vedou pobřežní silnice SS114 resp. SS113, je ale zbytečné u delších úseků tyto silnice používat. Mýtné na Sicílii není vysoké. Na dálnici A18 zaplatíte maximálně € 3,70 a na dálnici A20 maximálně € 10,10. Ceny jsou za automobil se dvěma nápravami a výškou nad přední nápravou menší než 1,3 metru.

# 09.04.2018, 09:30.
Snažil jsem se najít odpověď ve Vaší diskusi, ale nedaří se mi to. Pokud to tam někde je, tak se omlouvám. Mohl bych se tedy prosím zeptat na Váš názor a eventuální tip na spojení? Přiletíme v květnu v pátek v podvečer do Palerma a máme následující den - dvě noci čas. Chtěli bychom navštívit Etnu. Potom se potřebujeme v neděli kolem poledne dostat do Sant' Agata di Militello, vše veřejnou dopravou - je to reálné? V ideálním případě bychom cestou vlakem z Palerma na Etnu v Sant' Agata di Militello vystoupili, přespali a nechali tam batohy. Ale ještě nevím, zda to bude možné. Byl bych vděčný za tip na spojení z letiště Falcone e Borsellino k vlaku, kam až jet nejlépe vlakem a jak dál na Etnu. Děkuji. Jirka.

Z letiště v Palermu se do centra k vlakovému nádraží dopravíte kyvadlovou dopravou Prestia e Comande. Autobusy jezdí po půl hodině a jízdenka stojí € 6,00. Potřebujete se dostat do Catania. Poslední přímý vlak jede v 19:32 a v Catania je ve 22:20. Jízdenka stojí € 13,50. Další možností je jet autobusem SAIS Autolinee z vlakového nádraží do Catania opět k vlakovému nádraží. Poslední autobus odjíždí z Palermo ve 20:00, na místě je ve 22:50. Jízdenka stojí € 13,50. Pokud se nestihnete dopravit do Catania v den příletu, na Etnu to už veřejnou dopravou nestihnete. Z Catania odjíždí na Etnu autobus, o kterém získáte informace v odpovědi ze dne 14.09.2017, 09:40. Informace o cenách lanovky a jeep-bus získáte v odpovědi ze dne 01.08.2017, 12:08. Ubytování doporučujeme hledat na Booking / Catania. Z Catania do Agata di Militello se dostanete vlakem s jedním přestupem v Messina. Jízdenka stojí € 11,90. Jízdní řády najdete na Trenitalia. Nevíme, kdy přesně přiletíte a tedy jak to stíháte. Řešením může být pronájem automobilu přes Rentalcars.

# 06.04.2018, 08:46.
Chtěla bych se zeptat, zda se dají na Sicílii někde kolem Cefalu - Enna sehnat plynové kartuše, ale na velkou 2 kg bombu. Zatím narážíme na problém, že mají jiné jako ve Francii, v kempech se nám nedaří a žádné Sportcentrum jsme ještě nepotkali ... Děkuji. Katka.

Bohužel jinou odpověď než v odpovědi ze dne 02.01.2010, 18:08 nemáme.

# 03.04.2018, 17:48.
A prosím, mám ještě jeden dotaz. Co půjčování aut přes Rentalcars? Jak chtějí Italové lidi natáhnout? A jak Italové na Sicílii jezdí? Slyšel jsem, že se chovají jak *** a rádi zkouší finty na pojistné podvody. Hlavně když neumí anglicky. Nějaká rada na ně? Jiří.

Zapůjčení automobilu přes Rentalcars Vám sníží riziko případných problémů. Během rezervace získáte všechny podstatné informace o podmínkách, depozitech, vybavení automobilu atd. Komunikace probíhá v češtině včetně telefonické podpory. Na místě si potom musíte pohlídat, aby smlouva odpovídala sjednanému rozsahu, tzn. aby např. neobsahovala nějaké další připojištění, které budete mít např. jako součást cestovního pojištění, aby neobsahovala nějaký doplněk (např. navigaci), který nepotřebujete atd. To jsou ale záležitosti, které si musíte pohlídat v kterékoliv jiné zemi. Řidiči v Itálii, tedy i na Sicílii, jsou stejní jako všude jinde. Najdete tam slušné řidiče, ale i ty, kteří se chovají tak, jako by na silnicích byli sami. Standardní chování řidičů je samozřejmě jiné díky jižanské mentalitě. Více troubí, více předjíždí, ve městech se pohybuje více mopedů, atd. Pro nás trochu chaos, má to ale svůj řád. Je třeba s tím počítat a přizpůsobit se.

# 02.04.2018, 10:08.
Děkuji moc za zprávu. My cestujeme na lehko jen s malým batohem pro dva lidi. Děkujeme. S přáním hezkých velikonoc Jiří.

Jen si dejte pozor, ať nenastoupíte do autobusu č. 524S. Jedná se o úplně jinou linku, na kterou nelze použít integrovanou jízdenku (autobusy + metro) za € 1,20. Předpokládáme tedy, že i jízdenku za € 1,00. Navíc tato linka nejezdí do centra.

# 01.04.2018, 22:18.
Chystáme se letos v létě na Etnu. Rádi bychom si cestu nahoru dali pěšky a zpět dolů jeli lanovkou. Je to možné a nevíte, kolik lístek na lanovku zeshora dolů stojí? Děkuji za odpověď. Vojta.

Je to možné. Kompletní ceník najdete v odpovědi ze dne 01.08.2017, 12:08. Jednosměrná jízdenka na lanovku stojí € 24,00. Určitě je to směrem nahoru, zda je cena dolů nižší nevíme.

# 30.03.2018, 14:11.
Děkuji za rychlou odpověď. A co když si z letiště popojdu pěšky pár set metrů dál na normální MHD linky 524, tak mě jizdné bude stát kolik? Jsem v těch cenách trochu zmatený. A vyplatí se to, jít na jiný autobus než Alibus? Děkuji moc za odpověď. Jiří.

Jízdenka by měla stát normální tarif € 1,00 za 90. minutovou jízdenku. Nicméně počítejte s tím, že zdarma se přepravuje jedno zavazadlo na osobu do maximálních rozměrů 50 x 30 x 25 cm a do 10 kg. Větší a těžší zavazadla musí mít samostatnou jízdenku. Alibus za € 4,00 má přepravu zavazadel v ceně.

# 30.03.2018, 10:55.
Teď na začátku měsíce - 7.4. - se chystám na Sicílii. Přilétáme do Catanie a chtěl bych se zeptat, zda jsou někde na internetu mapy MHD v Catanii? Nebo jak se dostat z letiště do centra po 20. hodině večer? Děkuji moc za odpověď. Jiří.

Vše o městské dopravě v Catania najdete na stránkách dopravce AMT. Z letiště do centra jezdí Alibus za € 4,00. Jezdí každý den až do půlnoci.

# 28.03.2018, 22:56.
Můžete mi poradit, jak je to se spoji Catania - Trapani? Budu v Miláně a 10.4. poletím z Milána do Catanie. To je nejlepší spoj, abych se potom přesunula do Trapani na dovolenou s kamarádkami. Jaké jsou tam ty autobusy a kde to najdu? Je to možné? Michaela.

Z letiště v Catania jezdí do Palermo autobusy SAIS Autolinee. Autobusy odjíždí ze zastávek před příletovým terminálem, cesta trvá 2,5 hodiny a jízdenka stojí € 13,50. V Palermo přijíždí na Piazza Cairoli, což je před vlakovým nádražím Palermo Centrale. 10.4. jede celkem 14 spojů. Poslední odjíždí z letiště ve 20:10. Z Palermo, z Piazza Cairoli, jezdí do Trapani autobusy společnosti Segesta Autolinee. Cesta trvá 2 hodiny a jízdenka stojí € 9,60. 10.4. jede celkem 22 spojů. Poslední odjíždí z Palermo ve 20:00. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 23.03.2018, 22:04.
Pane Řehůřku, ráda bych se zeptala, zda je možné vystoupat na Erice z Trapani pěšky, případně nevíte, zda pěší výlet stojí za to? Máme v plánu koupit Trapani Card, ve které je i cena lanovky na Erice. Moc děkuji. Pavlína.

Je to možné, ale počítejte s tím, že od dolní stanice lanovky k horní stanici lanovky je to pěšky přes 5 km. Při cestě jsou k dispozici nádherné výhledy. Můžete také vyjet lanovkou nahoru a po prohlídce Erice sejít pěšky dolů.

# 20.03.2018, 16:14.
Pane Řehůřku, koncem června letíme s rodinou na 11 dní na Sicílii. Prosím Vás, jaké je spojení z Catanie do Syrakus, pokud možno vlakem nebo autobusem? A dále nejlepší spojení ze Syrakus do Cefalu. Cestujeme 4. členná rodina s dětmi a auto mít nebudeme. Moc děkuji za informaci. Radka.

Všechna spojení můžete realizovat vlakem Trenitalia. Z Catania do Siracusa se dostanete regionálním vlakem za € 6,90. Cesta trvá necelé 1,5 hodiny. Ze Siracusa do Cefaulu se dostanete regionálním vlakem za € 17,40 a cesta trvá 5 až 6 hodin. Je to s přestupem v Messina. Jezdí tam i jiné vlaky než regionální, jejich cena je i dvojnásobná a časově si moc nepomůžete. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Děti do 4. let cestují zdarma, děti od 4. do 15. let cestují se slevou 50%. Pro úplnost uvádíme spojení autobusem. Z Catania do Siracusa Vás tam zaveze AST za necelé 1,5 hodiny a € 6,40. Ze Siracusa do Cefalu je to už složitější. Nejdříve musíte jet autobusem Interbus do Palermo za € 13,50 a necelé 3,5 hodiny a odtud vlakem Trenitalia do Cefalu za € 5,60 a 45 minut. K tomu je potřeba započítat čas na přestup.

# 14.03.2018, 10:43.
Chystáme se v červnu na Sicílii a zajímalo by mě, zda se dá dostat z Celafu do Údolí chrámů u Agrigenta a na Scalle dei Turchi bez auta. Je reálné dojít k Údolí chrámů z vlaku v Agrigentu pěšky? Podle mapy to jsou přibližně 3 km jedna cesta, spíš se mi jedná o to, zda to není po rušné silnici. Pokud jde o Turecké schody, uvítám jakýkoli tip, jak se tam dopravit, zde jsem s hledáním nebyla příliš úspěšná. Předem děkuji za radu. Lucie.

Z Cefalu do Agrigento se dostanete vlakem Trenitalia za € 8,30 s přestupem v Termini Imerese. Silnice k Valle dei Templi může být v sezóně rušná, nicméně podél silnice je chodník. Lze také využít městskou dopravu TUA. Jízdenka stojí € 1,20, přímo v autobuse € 1,70. Denní jízdenka stojí € 3,40. Přímá veřejná doprava k Tureckým schodům není. Jezdí autobus Salvatore Lumia do Realmonte, odkud je to pěšky dostupné. Jízdenka stojí € 2,70. Doporučujeme však využít Temple Tour Bus, který Valle dei Templi i Scala dei Turchi s Agrigentem spojuje. Funguje systémem hop-on hop-off. Veškeré informace včetně map a ceníků najdete na výše uvedených stránkách.

# 13.03.2018, 07:39.
Chtěl bych se zeptat na autobusové spojení z Trapani do Palerma. 10. dubna letíme do Trapani a 12. dubna bychom chtěli navštívit Palermo a večer se vrátit zpět do Trapani. Nevíte prosím, odkud v Trapani jede autobus a případně, kde koupit jízdenky? Mnohokrát děkuji za rady. S pozdravem Pavel.

Z Trapani jezdí do Palermo autobusy společnosti Segesta Autolinee. V Trapani je celkem 5 zastávek, v Palermo 7 zastávek. Výchozí zastávka je v přístavu. Jízdenka stojí € 9,60, zpáteční € 15,10. Autobusy odjíždí z Trapani od 5:30 a spojů je hodně, stejně tak zpět z Palermo do Trapani. Poslední autobus odjíždí z Palermo ve 20:00. Cesta trvá 2 hodiny. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. U jízdního řádu je možné rozbalit přesný seznam zastávek. Najdete tam i seznam prodejních míst jízdenek - Biglietterie - včetně otevíracích dob. Jízdní řády jsou uvedeny do 31.3. Před odjezdem si překontrolujte aktuální jízdní řád pro Váš termín.

# 28.02.2018, 22:00.
V červenci máme naplánovánu cestu na Sicílii a potřebujeme využít trajekt mezi Villa San Giovanni do Messiny a zpět. Můžete poradit, kde ve Villa San Giovanni zakoupit zpáteční jízdenky? Případně dají se koupit elektronické? Na Caronte & Tourist jsem tuto informaci nenalezl. Předem moc děkujeme za pomoc. Václav.

Trajektové lístky zakoupíte na pokladně, která je u příjezdové trasy k trajektu. V sezóně je zakoupíte i dál ve stáncích podél této trasy. Online lze nakupovat přes Caronte & Tourist - Offers and Promotions / Book now ( Offerte e Promozzioni / Prenota Ora). Nebo také přes stránku Trajekty.

25.02.2018, 15:39.
V květnu letíme s rodinou na čtyřdenní výlet do Palerma. Prosím, zda byste měl pro nás doporučení, v jaké místě Palerma - celkově přívětivné místo - se ubytovat? Zda na okraji města nebo ve středu města, popřípadě čtvrti. Pokud bychom měli být ubytovaní v Monreale nebo v Mondello, jaká je možnost hromadné dopravy do města? Děkuji Vám za odpověď. Stáňa.

Podle našeho názoru je jednou z nejvhodnějších oblastí oblast za Teatro Politeama směrem od centra, tedy kolem Via della Liberta. Pokud preferujete dostupnost pláže, potom Mondello. Tam je ale bohužel nutnost cestovat do centra městskou dopravou AMAT. Jízdenka stojí € 1,40, celodenní € 3,50. Ubytování najdete na Booking / Palermo.

# 22.02.2018, 18:59.
Děkuji moc za odpověď. A to druhé letiště mělo být Comiso na Sicílii, nějak se mi ty názvy při psaní dotazu pomotaly. Ale nakonec se budeme přesouvat mezi Fiumicino a Ciampino a poletíme do Catanie, takže využijeme Vaší rady. Ještě jednou děkuji. Michaela.

Z letiště Comiso provozuje autobusovou dopravu do Ragusa společnost AST a Tumino. Do Comiso, Lentini a Catania společnost Giamporcaro, do Vittoria a Gela společnost Etna Trasporti, do Gela, Licata a Agrigento společnost SAL. Z letiště v Catania do centra města provozuje dopravu AMT. Do různých měst potom dopravují již zmiňované společnosti AST, Etna Trasporti, Giamporcaro a dále Giuntabus, Interbus, SAIS Trasporti a SAIS Autolinee. Do mnoha měst při pobřeží se z Catania dostanete vlakem Trenitalia. Vhodným řešením je zapůjčení automobilu, ideálně přímo na letišti. Doporučujeme přes Rentalcars.

# 13.02.2018, 13:03.
V dubnu se chystáme letět do Catanie na 5 dní, půjčit si auto a navštívit Etnu, Siracusy a Agrigento. Ráda bych se zeptala, zda se na Sicílii nenachází nějaká bezplatná místa pro kempování, případně jak je to s kempováním ve volné přírodě? Uvítala bych i doporučení kempů, kde by se dalo přespat v dubnu. Mnohokrát děkuji. Hana.

Kempování ve volné přírodě a na veřejných prostranstvích je v Itálii zakázané. Povoleno je pouze se souhlasem majitele pozemku. Podívejte se na Camper Online - Sosta / Aree Sosta Camper, kde najdete informace o místech i mimo kempy.

# 13.02.2018, 09:02.
Vážení kolegové, zdravím Vás a děkuji za skvělé podněty a rady pro cestování. Naplánovala jsem si cestu na Sicílii v období od 28.4. do 8.5.2018. Ráda bych prošla cestu Magna Via. Vše jsem si celkem zjistila, jen mám problém s dopravou z letiště v Trapani - přílet je v 19:10 - do Palerma. Můžete mi poradit? Kde se na cestu nastupuje už si zjistím a dopravu z Agrigenta do Trapani budu řešit operativně podle času, který na cestě strávím. Ještě jednou děkuji a vše dobré. Hanka.

Z letiště v Trapani jeďte autobusem AST v 19:30 do Trapani, zastávka v centru. Na místě bude ve 20:00. Jízdenka stojí € 4,90. Odtud pokračujte autobusem Segesta Autolinee do Palerma. Autobus odjíždí ve 20:02, takže je to hodně natěsno, je to ale poslední autobus. Jízdenka stojí € 9,60. Spojení mezi Agrigento a Trapni zajišťuje Salvatore Lumia. Jízdenka stojí € 11,90.

# 11.02.2018, 19:24.
Pane Řehůřku, chystáme se z kraje září na Sicílii, 8 dní do Giarre - nejblíže pro výlety na zajímavá místa kolem Etny + na Etnu. Poté přejet na dalších 8 dní do Siracus. To, co nabízejí cestovní kanceláře, ať naše nebo německé, nám nevyhovuje - příliš předražené a leckdy pokoje ekonomy. Ve finále jsme se rozhodli, že pojedeme na vlastní pěst. Našli jsme si přes Booking x lepších apartmánů, ale upřímně, máme trochu obavu, abychom někomu nenaletěli. U některých apartmánů je totiž uvedena neexistující adresa. Zařídit si letenku bude to nejmenší, ale potom budeme potřebovat u letiště v Catanii převzít auto na celý pobyt. Jak zařídit vše aby to klaplo? Můžete nám prosím doporučit některý apartmán v Giarre a v Syrakusách a půjčovnu aut? Jsme starší pár a preferujeme klid před hlučným hotelem s tenkými stěnami a hlučnými bary s diskotékou. A mám ještě prosbu. V Syrakusách si chceme mimo jiné prohlédnout Archaeological Park Siracusa. Jsou v něm pozůstatky megalitického osídlení, na kterých teprve začaly staré civilizace stavět. Ale to, co bychom chtěli vidět nejvíc - koleje vtlačené v kameni atd., na Maltě volně přístupné veřejnosti - je zde nepřístupné pro veřejnost. Údajně, podle recenzí, je přístupný veřejnosti pouze zlomek památek parku. Existuje nějaká výjimka, jako třeba u Hypogea v Paole na Maltě, kde umožňují vstup jen omezenému počtu návštěvníků? Sehnat lístky bylo skutečně náročné, ale zážitek byl úžasný. A já jsem těmito památkami posedlá. Velice Vám děkuji za Vaše informace k mým dotazům. Iva.

Booking je vhodný portál pro hledání ubytování. Pokud jste si našli podle Vašich konkrétních požadavků vyhovující apartmány - Booking / Giarre, Booking / Siracusa, vybírejte z těch, které už nějakou dobu s Boooking spolupracují a které mají větší počet recenzí cestovatelů. Neexistující adresa nemusí být vždy problém. Občas se stane, že lokace v mapě je zadaná na Booking špatně. Auto doporučujeme zapůjčit přes Rentalcars. Je ze stejné skupiny jako Booking, nabízí často různé akční balíčky - jako druhý řidič zdarma, pojištění v ceně, plnou nádrž atd. Má hlavně veškeré podmínky uvedené v nabídce včetně depozitů apod. Komunikace probíhá v češtině a to i včetně telefonické podpory, což je důležité. S prohlídkou archeologického parku do míst nepřístupných veřejnosti Vám bohužel nepomůžeme. Nemáme informace.

# 07.02.2018, 20:07.
Velmi děkuji za informace a mám tedy ještě jeden dotaz. My máme Catánii více méně jako základnu, ze které ráno zmizíme a na noc se vrátíme. Pochopila jsem tedy vaše informace tak, že se platí pouze v časovém rozpětí od 8:30 do 13:30 a od 15:00 do 20:00? Tedy že přes noc se stojí zdarma a tudíž se nám vyplatí karta, která pokryje dobu stání od 8:30 do našeho dopoledního odjezdu a od našeho večerního návratu do 20:00? Našla jsem sice týdenní parkování na letišti za rozumnou cenu, ale úplně nevěřím tomu, že bychom se tam mohli zase vrátit zpět. Srdečně děkuji za vaši odpověď. Cecilie.

Princip je podobný jako u nás na parkovištích s parkovacími hodinami. Také se platí jen v době vymezené pro placené parkování. Nicméně vždy je v takovém prostoru instalovaná dopravní značka parkoviště s dodatkovou tabulkou, kde jsou časy a ceny upřesněny. Konkrétně v Catania má tato dodatková značka u P napsáno v pravém dolním rohu např. ZONA 01 a na dodatkové tabulce značku pracovního dne (zkřížená kladívka), značku parkovacích hodin, tarif € 0,87 / h a časy 8:30 - 13:30, 15:00 - 20:00. Tarify a časy se mohu v různých místech měnit. Takové parkovací stání je označeno na silnici modrou čarou.

# 05.02.2018, 08:38.
Chtěla bych se zeptat. Letíme zanedlouho na Sicíli do Palerma, kde si půjčíme auto a přesouváme se do Katánie. Bydlíme v centru. Chtěla bych se tedy zeptat, jak je to s vjezdem do města, zda se něco platí a případně kde sehnat nějakou kartu nebo co a jak je to s parkováním na místních parkovištích? Vřele děkuji a musím uznat, že máte fantastický web! Cecilie.

V Catania, stejně jako ve většině větších italských městech, jsou zóny ZTL, do kterých je omezený vjezd. Co se parkování týče, jsou ve městě modré zóny. V těchto zónách se uplatňuje hodinová sazba € 0,87 většinou v době od 8:30 do 13:30 a od 15:00 do 20:00. Parkovací poplatky je možné rozdělit na menší časové úseky za cenu od € 0,40. Existuje i kupón na půl dne za € 2,90. V historickém centru je tzv. Movida Park, kde se platí i v noci od 21:00 do 2:00 a ve svátky. Jednotná hodinová sazba je € 1,00. Parkování je možné zaplatit přes parkovací hodiny, předplacenou kartou v ceně € 25,00 - minimální cena jednoho parkování je € 0,40, Neos Park (něco jako na dálnici telepass), Easy Park (přes mobilní telefon), Drop Ticket (přes telefonní nebo bankovní kredit). Předplacenou kartu lze zakoupit u autorizovaných prodejců nebo v sídle provozovatele Sostare na Via Aldebaran 11. Existují samozřejmě i komerční parkoviště - např. Parcheggio Europa.

02.02.2018, 13:38.
V dubnu 2018 navštívíme Trapani, ubytování máme v Marsala. Budeme mít půjčené auto. Prosím o návrh výpletů na dva a půl dne. Antonín.

Itineráře nezpracováváme. Není to v našich časových možnostech. V této části Sicílie určitě nevynechejte města Marsala, Trapani, Erice, Segesta, Monreale, Palermo, Cefalu a Agrigento. Za návštěvu stojí také Eagadské ostrovy a park Zingaro. Na návštěvu během 2,5 dne to samozřejmě není. Musíte vybírat.

# 29.01.2018, 21:55.
Díval jsem se na web Rentalcars, který odkazujete na Vašem webu, ale město Palermo nebo Catania, kam létají spoje z Prahy, jsem nenašel. Potřeboval bych poradit nějaké půjčovny aut. Velice děkuji. Jan.

Na Rentalcars jsou obě města i letiště. Ve vyhledávacím okně zadejte v položce Místo vyzvednutí Palermo nebo Catania, našeptávač Vám automaticky nabídne letiště nebo město. Na výše uvedených stránkách obdržíte srovnání a nabídku těch nejvýznamnějších autopůjčoven v daných městech. Můžete se seznámit se všemi podmínkami, konfigurací automobilu a dalšími informacemi týkajícími se zápůjčky. Podstatnou výhodou je komunikace v češtině nejen na webu, ale především telefonické podpory.

# 27.01.2018, 09:07.
Hezký víkend. Děkuji za odpověď. Omlouvám se, budu vyjíždět z Kolína. Myslím, že vcelku bez problému dokážu ujet vzdálenost kolem 900 km za noc. V této vzdálenosti bych chtěl zakotvit někde v okolí Benátek. Cestu bych viděl asi na Znojmo, Vídeň, Klagenfurt, Villach, Udine. Měl byste tip, kde být v kempu a odtamtud nijak složitě cestovat do Benátek a zpět do kempu? Od známých mám informace, že Italové neradi nechávají kemp třeba na jednu, dvě noci, ale chtějí platit třeba celý týden. Tohle sice považuji za hloupost, ale na každém šprochu ... Ve všech kempech je možnost stanování? Díval jsem se, že na Vulcano jde trajektem asi přepravit auto jen ze sicilského Milazza - Siremar. Z pevniny asi nelze, tam mě ještě zaujalo okolí města Tropea. Navíc, pokud nedělám někde chybu, tak společnost Siremar jezdí pouze 1x za den a to koncem srpna ne každý den. Pletu se? Cena zpátečního lístku je zřejmě již s poplatkem pobytu na ostrovech, že? Každopádně děkuji za vaši ochotu a snahu. Tomáš.

Pokud se jedná o jednorázovou návštěvu Benátek, potom je asi nejvhodnější Camping Fusina. Přímo odtud, z Terminal Fusina je přímé lodní spojení do Benátek. Co se problému s jednou nocí týče, kolem 20. srpna by už neměl být problém. Tento problém nastává v některých kempech v nejvyšší sezóně. Z pevniny se dostanete na Vulcano většinou jen bez auta, auta se převážejí z Milazzo. Ve vašem termínu je jen jeden spoj, kterým převezete auto - viz Trajekty. V ceně není poplatek, který se platí městu Lipari. V ceně je pojištění storna, které není povinné, tj. odškrtnutím ho můžete zrušit. Z Tropea jezdí na Aiolské ostrovy pouze turistické lodě, většinou okružní jízda se zastávkami na Vulcano, Lipari a Stromboli nebo jen na Stromboli.

# 25.01.2018, 09:54.
Ahoj, měla bych dotaz ohledně koupi jízdenek na trajekt. Pojedeme z České republiky autem na Sicílii, cestu dolů bychom chtěli absolvovat trajektem buď z Livorno nebo Civitavecccha. Nemáte zkušenost, zda se musí trajekt objednávat předem nebo je levnější zakoupit trajekt na místě těsně před odjezdem? Děkuji za brzkou odpověď. Petra.

Prodej trajektových lístků je specifická záležitost. Cenu ovlivňuje obrovské množství faktorů - společnost, sezóna, den, čas, auto, cestující, umístění cestujících na palubě, atd. V neposlední řadě také lokalita. Na místě je větší pravděpodobnost, že zakoupíte lístek za vyšší cenu než za nižší cenu. Určitě je výhodnější toto plánovat dopředu, porovnat různé varianty a na základě toho lístek zakoupit. Na místě jdete do rizika, že ty nejlevnější trajektové lístky budou už dávno dopředu vyprodány, především v sezóně. Vhodný portál, který Vám toto srovnání nabídne, najdete na stránce Trajekty.

# 24.01.2018, 20:04.
Mám letos v plánu seznámit naše děti s jedním nejúžasnějším místem na zemi. Když jsem cestoval poprvé, použili jsme sami s manželkou vlak se zastávkou tam v Benátkách, cestou zpět v Římě. Máme tři děti ve věku 5, 6 a 8 let. Vlakem cesta možná je, ale znáte to, udržet děti ve vlaku přes den a noc. Zbývá tedy automobil. Cestu bych chtěl rozdělit na jízdu přes noc, ve dne pobýt někde u moře a zase přes noc. Měl byste pro mě nějaký koncept cesty, který byste mohl poradit, doporučit. Vím, že je velký rozdíl v placených a silnicích SS. Potom trajekt z pevniny na Sicílii a v Milazzu jde pouze o trajekty jedné společnosti. Kempovat bychom asi chtěli v Togo Togo na Volcano. Na jejich stránkách jsem se nedočetl, kolik stojí auto, stan. Pouze "camere". Děkuji. Jinak klobouk dolů nad Vašimi stránkami. Tomáš.

Nepíšete odkud vyjíždíte, je tedy těžké konkrétně poradit. Každopádně v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00. Pokud pojedete přes Brenner, zaplatíte za průjezd Brennerem € 9,50, pokud přes Salzburg a Villach, zaplatíte za průjezd tauernskými tunely € 11,50. Přes Vídeň a Graz další poplatky neplatíte. V Itálii potom při cestě od Brenneru € 70,10, od Tarvisio € 74,40. Od Salerno směrem na jih se už neplatí, potom až za úsek Messina - Milazzo zaplatíte € 2,00. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Pokud jedete na více jak 10 dní, je výhodnější zakoupit na cestu zpět druhou desetidenní rakouskou dálniční známku než jednu dvouměsíční na obě cesty. Cesta po dálnici je nejrychlejší. Nemá význam jet celou trasu mimo dálnici, je to velké časové zdržení. Zastávky doporučujeme naplánovat podle času výjezdu a místa výjezdu. Mimo dálnici můžete absolvovat trasu v úvodu italské trasy, od Brenneru po SS12, od Tarvisio po SS13. Hodně se dá ušetřit tím, že pojedete od Brenneru až po Cesena, od Tarvisio z Mestre po SS309 až po Ravena a následně přes Cesena. Od Cesena po Orte vede bezplatná čtyřproudovka SS3bis. Vede přes hory a je lepší ji absolvovat přes den. Od Brenneru tak lze ušetřit v jednom směru € 15,10, od Tarvisio € 34,20. Za trajekt z Villa San Giovanni do Messiny zaplatíte € 75,00 za zpáteční jízdenku při návratu od 3. do 90. dní. Zpáteční trajekt z Milazzo na Vulcano Vás vyjde na € 130,00. Ceny trajektů jsou za auto a maximálně 5 cestujících. Počítejte s tím, že za vstup na Aiolské ostrovy se platí místní poplatek. V roce 2017 to bylo € 5,00 za osobu. V kempu Togo Togo zaplatíte za místo pro stan a auto, dva dospělé a dvě děti, v sezóně € 46,00 za noc.

# 21.01.2018, 22:01.
Měla jsem v úmyslu přiletět do Catanie a tady si vypůjčit auto na 10 dní a procestovat jihovýchod, ale bohužel jsem zjistila, jak vysoké částky jsou za depozit a rozhodla jsem se, zda nebude lepší zkusit veřejnou dopravu. Kde se dají najít všechny ty spoje, které uvadíte, to je pro každý region jiná společnost? Neexistují nějaké stránky, kde která společnost jezdí? Na auto můžeme nejspíš zapomenout a vlastním je to fakt dálka a vyjde to asi dráž než letenka od Ryanair. Alena.

Co se dopravy vlakem týče, je to jednoduché. Jízdní řády najdete na Trenitalia. Co se autobusové dopravy týče, je tam bohužel hodně dopravců. Někteří fungují po celé Sicílii, jiní jen lokálně. Celoplošně fungují např. AST, Interbus, SAIS aj.

# 20.01.2018, 11:18.
Pane Řehůřku, našla jsem Vaši úžasnou stránku, kde je spousta cenných informací. Ale nenašla jsem informaci o cestě z Catania do Giardini Naxos. Letíme 18.6.2018 do Catania, přílet máme ve 20:20 hodin a nenašla jsem vlak a nebo autobus, který bychom stihli do Giardini Naxos. A jak se například dostat z letiště na vlakové nádraží a nebo jede nějaký autobus přímo z letiště? Můžete mi prosím poradit? Velmi pěkně děkuji. Šárka.

Přímo z letiště v Catania jede autobus skupiny Interbus přímo do Giardini Naxos. Jízdenka stojí € 8,20. Bohužel poslední jede v 19:45. Pravděpodobně ho tedy využijete jen pro cestu zpět. Do centra města Catania včetně vlakového nádraží provozuje okružní kyvadlovou dopravu společnost AMT. Alibus jezdí do půlnoci. Ve Vašem čase jede ve 20:40, 21:05, 21:30, ... Cesta trvá přibližně 20 minut a jízdenka stojí € 4,00. Poslední vlak Trenitalia jede z Catania Centrale ve 20:49 a na místě je ve 21:34. Jízdenka stojí € 4,30. Ten tedy také nestihnete. První ranní vlak jede ve 4:50. Taxi z letiště do Giardini Naxos Vás vyjde na € 80,00. Další možností je se ubytovat buď v blízkosti letiště - Booking / Fontanarossa nebo ve městě - Booking / Catania a pokračovat následující den ráno.

# 14.01.2017, 00:50.
Chystám se v červenci na vlastní pěst navštívit Liparské ostrovy. Řeším, jak se přepravit z letište v Catanii do přístavu Milazzo a z něj trajektem na Vulcano. Našla jsem v diskuzi váš odkaz na autobus s letiště do přístavu, ovšem zarazila mě podmínka zaplatit si minimálně 2 jízdenky. Mohu poprosit o radu, jak se do přístavu dopravit, třeba jinou linkou z centra města? Velice děkuji. Jarka.

Naše odpovědi jsou platné ke dni zveřejnění. Zřejmě reagujete na odpověď ze dne 05.06.2009, 23:02 nebo 09.01.2009, 10:03. Není tam uvedeno, že podmínka je nákup jízdenky minimálně pro dvě osoby, ale jsou tam uvedeny ceny pro různý počet osob (od 2. do 15.). Navíc ta odpověď je už devět let stará. Z letiště v Catanii jezdí do Milazzo přeprava společnosti Giuntabus. Jízdenka stojí € 15,00, zpáteční € 26,00. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Jízdní řády trajektů potom na stránce Trajekty - Aeolian Islands.

# 09.01.2018, 21:19.
Od 4. do 7. února 2018 máme v plánu návštěvu Sicílie. Půjčujeme si auto a máme v plánu trasy Katánie - Syrakusy, Syrakusy - Taormina, Taormina - Katánie. Zkoušela jsem hledat informace o mýtném, ale na webovách Autostrade se nemůžeme dopátrat, kolik bude přibližná cena za mýtné. Prosím, můžete nám poradit? Děkujeme za odpověď. Gabriela.

Na Sicílii jsou zpoplatněny dvě pobřežní dálnice: A20 Messina - Palermo (Buonfornello) a A18 Messina - Catania. Ve Vašem případě se tedy jedná o dálnici A18. Na trase Catania - Syrakusy se mýtné neplatí a na trase Syrakusy - Taormina, resp. Taormina - Catania zaplatíte mýtné ve výši € 1,70.

# 08.01.2018, 22:14.
Chtěli bychom se podívat právě i na jih, vy preferujete Katánii? Hodně otázek padlo na Palermo, Trapani, Katánii, ale skoro nikdo se neptal na okolí Comiso. Co bychom tady měli navštívit? Četla jsem, že na jihu jsou krásné pláže. Chtěli bychom se i vykoupat. Myslíte, že začátek června je dobrý? Moc děkuji za první odpověď. Alena.

Nepreferujeme Katánii. Je to ale nejvýhodnější výchozí bod pro poznávání východního pobřeží Sicílie, kde jsou největší turistické atrakce - Taormina, Golle Alcantara, Etna, Syrakusy. Tipy na výlety v okolí najdete v odpovědi ze dne 20.12.2017, 08:34.

# 07.01.2018, 12:58.
Chtěli bychom se na konci května a začátkem června vydat na Sicílii letecky. Přímo k letovisku Comiso, ale nějak se mi nedaří skloubit lety. Jak se třeba z velkého letiště Catania dostat do Comisa? I když Catania je prý výborný výchozí bod. Alena.

Z letiště v Catania jezdí do Comiso v pracovní dny celkem 6 spojů a ve svátek 4 spoje. Jedná se o linku společnosti Autolinee Giamporcaro směr Vittoria. Pokud nebudete mít automobil a chcete poznávat východní část Sicílie, je vhodnějším výchozím bodem Catania. Automobil je možné zapůjčit přímo na letišti - viz Rentalcars.

# 04.01.2018, 02:13.
Chystáme se ve dvou na začátku března na Sicílii. Přílet i odlet je Palermo. Od neděle do neděle. Chtěli bychom si půjčit auto a procestovat alespoň část Sicílie. Ceny za půjčení aut na týden mi ale přijdou hrozně nízké, začínají přibližně na 1000,- Kč za malé auto, ale Ford Focus kombi se dá sehnat za nějaké 2000,- Kč. Chtěl bych se proto zeptat, zda jsou tyto částky konečné nebo se platí ještě něco přímo na místě, kde už člověk nemá šanci couvnout. Kde je háček v takto nízkých cenách? Děkuji za odpověď. Pavel.

Je to otázka nabídky a poptávky. Např. v červenci je cena 5x vyšší. Podívejte se na Rentalcars, kde u každého automobilu najdete pod názvem autopůjčovny Podmínky smlouvy. Je tam uvedeno vše, co je a není zahrnuto v ceně pronájmu. Cena je samozřejmě vyšší, čím nižší je spoluúčast v případě nehody nebo odcizení. Autopůjčovny se většinou snaží na místě prodat různá připojištění, doplňky apod. Často je ani nepotřebujete nebo máte v jiném pojištění - např. v cestovním. To si na místě pohlídejte. Požadovanou konfiguraci si dolaďte už při objednávce přes Rentalcars. Když si vyberete automobil a konfiguraci si Uložíte na později, dojde Vám e-mailem nabídka a kód, na základě kterého můžete písemně nebo telefonicky celou rezervaci doladit, popř. se ještě zeptat na nejasnosti. Komunikace probíhá v češtině, což je velké plus i při vlastním pobytu.

# 01.01.2018, 14:54.
Sháníme vhodný pobyt na Sicílii na měsíc srpen, ale jelikož já a můj bratr se v tomto úplně neorientujeme, úplně nerozumíme jedné věci. Za příplatek je možné získat tzv. transfer Sicilie, ale bohužel si nejsme jistí, co toto spojení znamená. Můžete nám prosím pomoci? Pro rodiče tento zájezd bude překvapením. Předem děkuji. Lenka.

Toto je otázka na cestovní kancelář, od které zájezd nakupujete. Ta musí mít v popisu produktu uvedeno to, co obnáší. Každá cestovní kancelář může mít pod tímto názvem jiné služby. Např. dopravu z České republiky na Sicílii, dopravu během pobytu po výletech nebo jen dopravu z letiště na místo ubytování, popř. jejich kombinaci.