SICÍLIE 2018 / 3

Sicílie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Sicílie 2018 / 3

Pokud je Sicílie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2018. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do místa ubytování, o cestě autem na Sicílii, o výletech po Sicílii, o půjčovnách aut, o trajektech na ostrovy, o městské dopravě v jednotlivých městech, o vlakové a autobusové dopravě mezi městy, o výletě na Etnu a do dalších míst, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Sicílii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete třetí část, ta první je na stránce Sicílie 2018.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 31.05.2018, 14:21.
Ďakujem za rychlú odpoveď, i keď ma veľmi nepotešila čo sa týka dopravného spojenia do a z Alcamo Marina. Nevadí. Stale rozmýšlam, ako nalepšie a najlacnejšie sa tam dostať. Potrebujem poradiť: zaujímalo by ma, či u vlakových a autobusových stanic býva aj stanovište taxíkov, konkrátne vlak a autobusová stanica v Castellammare. Vlaková a autobusová stanica v Castellamare del Golfo sú blízko seba? Na koľko by nás vyšiel taxik z Castellmmare del Golfo do Alcama Marina: Približne koľko si účtuju za 1 km? To len preto, či je lepšie si zaistiť transfer z Trapani alebo autobus / vlak a potom taxi. Písali ste v nejakom príspevku, že v polovici června dochádza k zmene cestovných poriadkov, neviete kedy sa objavia na nete? Nemožem vyhladať spojenie z Trapani do San Vita a spët 18.6. A posledná snaď otázka. Neviete poradiť, či v Trapani pri vlakovej stanici alebo niekde inde je úschovňa batožín, prípadne i cenu? Ďakujem za váš čas. Andrea.

V Castellamare del Golfo není u vlakového nádraží stabilní stanoviště taxi. Nicméně naproti nádraží je bar a pizzérie, tzn. určitě bude možnost si taxi objednat. Vzdálenost mezi autobusovým a vlakovým nádražím v Castellamare je 3 km. Blíže je to do Alcamo Marina - 2 km. Nicméně zastávka autobusu je i u vlakové stanice. Dříve uvedené odjezdy jsou z autobusového nádraží. U taxi počítejte s cenou kolem € 20,00. I když je to kousek, počítají se nástupní taxy. Jízdní řády AST by se měly měnit kolem 10.6. Kdy je dají na web netušíme. Musíte to zkoušet. Úschovna zavazadel by měla být v přístavu - Stazione Marittima, cena za malé zavazadlo je € 3,00 / den a za velké zavazadlo € 5,00 / den. Od čtvrtého dne se cena snižuje na € 2,00 resp. € 3,00. O úschovně na vlakovém nádraží nevíme.

# 31.05.2018, 11:48.
Promiňte, uvědomil jsem si, že jsem napsal Milán místo Neapol. Ten trajekt s přepravou aut na Vulcano, nemáte nějakou informaci? Tomáš.

V Neapoli o žádném vhodném kempu nevíme. Doporučujeme zvolit některé kempy v Pompei - např. Spartacus, Zeus nebo Pompei a odtud se do Neapole dopravit vlakem Trenitalia za € 2,80. Trajekt na Vulcano viz naše předchozí odpověď. Caronte & Tourist koupil v roce 2016 Siremar. Na výše uvedených stránkách jsou všechny jejich trajekty z Milazzo na Vulcano.

# 30.05.2018, 18:47.
Pane Řehůřku, mohu vás ještě poprosit o pomoc? Na odkazu, který jste mi poslal, jsem našel spojení ze San Vito Lo Capo přímo na letiště v Trapani. Je to tak správně? Stránky jsou bohužel v italštině. Mohu poprosit o ověření, zda 5.6. odjíždí autobus přímo na letiště po 15. hodině? Existuje takový spoj i v sobotu 3.6. z letiště do San Vito kolem poledne? Moc děkuji za pomoc. Zdeněk.

Červen je vždy ve znamení změn v jízdních řádech. V současné době bylo doplněno několik spojů. Vždy se ale jedná o spoje s přestupem. I když zadáte spojení mezi letištěm a San Vito Lo Capo, nabídne Vám to jízdní řád, který má v Trapani dvě stejné položky a symbol autobusu. To je ten přestup - příjezd a odjezd. Podle aktuálních jízdních řádů jede z letiště autobus do Trapani přístavu ve 12:00 (12:45), 13:30 (14:10), 15:00 (15:45) a z přístavu do San Vito Lo Capo v 13:45 (15:15), 14:00 (15:30), 16:00 (17:30). Zpět 5.6. jede Ze San Vito Lo Capo v 16:15 (17:45). Na letiště potom v 18:30 (19:15) a 19:30 (20:10). V závorce jsou uvedeny příjezdy. Před odjezdem si jízdní řády ověřte na výše uvedených stránkách.

# 30.05.2018, 15:18.
Plánuji cestu na konci srpna ze Znojma na Vulcano autem. V dřívějších Vašich odpovědí jsem pochytil odpovědi na nějaké případné dotazy, nicméně jsem v odkazech na stránkách trajektů zjistil, že z Milazza web již nenabízí trajekt společnosti Siremar pro přepravu auta? Ještě bych se zeptal, zda máte tip, kde zaparkovat poblíž Milána a Říma v kempu, odkud se dá dostat nějakou městskou linkou na návštěvu těchto měst. Děkuji. Tomáš.

Zkuste přímo Caronte & Tourist. V Miláně doporučujeme Camping Citta di Milano, odkud Vás zavezou autobusy 76, 80 nebo 423 k metru M1 a to do centra. Informace o dopravě najdete na Comune di Milano. V Římě doporučujeme Camping Internazionale Castelfusano, odkud Vás zavezou autobusy 07 a 061 na vlakovou stanici Cristoforo Colombo k vlaku Roma Lido, kterým se dostanete k metru B a tím do centra. Informace o dopravě najdete na ATAC.

# 29.05.2018, 23:14.
Pane Řehůřku, objevil jsem Váš web, nebo blog, o Sicílii a opravdu mě zaujaly vaše zkušenosti. Kdyby Vám to nevadilo, rád bych si od Vás nechal trochu komplexně poradit. Chystáme se v druhé polovině června na Sicílii. Nemáme víceméně nic naplánovaného. Chtěli bychom ji objet kolem dokola, bydlení řešit nějak nízkorozpočtově. Doporučoval byste nám odjet na Sicílii autem nebo využít dopravu leteckou a auto si na místě půjčit? Jak je to se zálohou, kterou půjčovna blokuje na účtu? Musí na něm fyzicky částka být a nemohu jí po celou dobu dovolené použít? Doporučil byste mi nějaká opravdu zajímavá místa, která nejsou tolik turisticky známá, ale stojí za návštěvu? Výhledy, výlety, tržnice, vesničky a podobně. A je něco, na co bychom si měli opravdu dát pozor? Děkuji za Vaší odpověď a za Váš čas. S pozdravem Zdeněk.

Zda cestovat autem nebo letecky s následným zapůjčením auta na místě Vám asi neporadíme. To je záležitost osobních preferencí. Pokud preferujete pohodlí, určitě leťte, cesta autem je dlouhá a v létě úmorná. Pokud preferujte cenu, může být cesta autem od určitého počtu osob levnější - je to třeba propočítat pro konkrétní automobil a konkrétní letenky. Současně je cesta autem o nezávislosti - můžete odjet tam i zpět kdy potřebujete, cestou můžete poznávat další místa atd. Autopůjčovna blokuje na kartě depozit. Jeho výše je různá podle automobilu. S cenou pronájmu to nemá nic společného, tu zaplatíte podle podmínek, většinou předem. Z depozitu se hradí různé následné náklady - např. škody, pokuty, nedodržení délky pronájmu, nedodržení vrácení plné nádrže atd. Škody (ať už na autě nebo odcizení) jsou kryty pojištěním. Daná je výše spoluúčasti. Pokud nastane škoda, spoluúčast se strhne z depozitu, pokud depozit nestačí, bude Vám rozdíl doúčtován. Doporučujeme si automobil pronajmout přes Rentalcars. Vše je v češtině včetně zákaznické podpory, k dispozici máte všechny podmínky včetně výše depozitů. Pokud jsou spoluúčasti vysoké, můžete si je připojistit. Blokace částky na kreditní kartě není záležitost autopůjčovny, ale principu fungování kreditní karty. Blokované částky samozřejmě nelze použít, ztrácelo by to smysl. Sicílii doporučujeme poznávat především po těch známých místech, předpokládáme, že kvůli nim tam jedete. Nemá smysl tady vypisovat nějaké lokální zajímavosti.

# 28.05.2018, 01:39.
Za pár dní cestujem s rodinou na Sicíliu na 14 dní. Chceli sme to brať ako oddychovú dovolenku a občas sa vybrať niekam na výlet. Pár dni budeme v Trapani, ale väčšiu časť dovolenky v Alcamo Marina. Podarilo sa mi tam najsť ubytovanie za fajn cenu a to je asi jediná vec, čo je na našom mieste dovolenky pozitívne. Až teraz som zjistila po prečítani vašich odpovedí a hľadaní, aký problém je sa tam dostať. Prosím, pomohli by ste mi najsť autobusove / vlakové spojenie z Trapani do Alcamo Marina 6.6. dopoludnia či skoré odpoledne? Našla som len spojenie do Castellammare, ale tam už som nenašla naväzujúce spojenie. Je možné, že tam autobusy jazdia len skoro ráno a jeden odpoledne? Večer nejazdia žiadne autobusy do ani z Alcama, alebo len zle hľadám? Proste potrebujem poradiť, ako sa dá z Alcamo Marina niekam dostať, trebars aj do a z centra Castellammare del Golfo. Ďalej by ma zaujímalo, či deti vo veku 2 a 5 rokov platia za autobusovú dopravu. A posledná otázka. V nedeľu nejazdia žiadne autobusy? Ďakujem za váš čas. Andrea.

Vlakem se do Castellamare del Golfo dostanete za € 8,70 v 8:04, 13:43, 16:01 a 18:32. Druhý spoj je s přestupem v Castelovetrano, ostatní jsou přímé. Z Castellamare del Golfo jezdí do Alcamo Marina autobusy společnosti Russo Autoservizi. Jízdenka stojí € 1,90 a autobusy jedou v 5:45, 6:15, 7:30 a 14:30. Budete tedy muset volit první vlak a poslední autobus. Pravděpodobně se jedná o spoje, které jste našla. Z Alcamo Marina do Castellamare jede jeden autobus večer, v 19:00. Zpět ale budete muset volit taxi. V neděli tyto autobusy nejezdí. Z Trapani jezdí do Castellamare del Golfo i autobusy AST, nicméně nedá se stihnout výše uvedený spoj ve 14:30. Společnost Russo Autoservizi přepravuje děti mladší 4. let zdarma v doprovodu dospělé osoby.

# 27.05.2018, 11:03.
Už jsem tady viděla, že se dotazuje na spoj z Trapani do San Vito Lo Capo. Dne 2.6. přiletíme do Trapani a 3.6. bychom se chtěli podívat do San Vito Lo Capo a večer zpět. Chápu tedy dobře, že jede jen autobus odpoledne? Trošku se v tom ztrácím. Petra.

Podle jízdních řádů společnosti AST jedou z přístavu Trapani 3.6.2018 autobusy do San Vito Lo Capo v 8:00, 9:00, 11:30, ... a zpět ve ..., 14:15, 16:15, 18:15, 20:15, 21:45.

# 25.05.2018, 13:49.
Už tak půl roku pročítám váš web, sbírám veškeré informace týkající se Sicílie, neboť se tam letos chystám. Můžete mi pomoci a poradit, jak je to s vjezdem aut s normou Euro 3 do měst nebo center? Zatím vím, že do Palerma do centra se vjet nedá, což není až zas takový problém, ale nesmím tedy do Palerma například vůbec, musím mít emisní známku nebo ta je jen do centra označeného ZTL nebo jak to je? Mnohokrát děkuji za vaši odpověď i za spousty informací, které tu u vás čerpám. Michal.

V případě ZTL jde o oblast v centru města, v níž je přístup a provoz vozidla omezen na předem stanovené hodiny nebo na určité kategorie. Veškeré informace (časy, ceny, mapy, podmínky, ...) najdete na AMAT Palermo - ZTL.

# 25.05.2018, 11:34.
Chtěla bych navštívit park Madonie, ale nepodařilo se mi sehnat mapu. Poradil byste mi, zda je něco ke shlédnutí na internetu, abych si mohla trochu naplánovat kam dojet autem, kde začít apod.? Pokud je něco jako u nás na Seznamu, když si kliknu na turistické mapy. Děkuji. Jitka.

Viz naše odpověď ze dne 11.05.2018, 11:09. Na místě doporučujeme zakoupit tento produkt: Madonie a piedi.

# 24.05.2018, 20:30.
Předem děkuji za to, že se věnujete mým dotazům. Beru manželku na první výročí svatby do Catanie. Díval jsem se, že z letiště jezdí do centra autobus, tam se nějakým zázrakem - asi pěšky - dopravním do místa ubytování - jedná se o B&B Orlando suites, což znamená vystoupit asi na zastávce Civita a jít pěšky? Nebo tam jsou ještě nějaké MHD? Potom samozřejmě dotaz, kam jít co nejjednodušeji na pláž. Jedeme v termínu od 16.6 až do 19.6., čili prodloužený víkend. Potom jsem četl něco někde o trzích a Taormina. Trhy snad každý den někde - nevím kde přímo v Catanii, ale do té Taormina budu muset asi nějakým vlakem. Nebo je dobré si zajet třeba i někam jinam? Prosím, zkuste mi upřesnit místa, kde co a jak? Ať si nekazím výročí tím, že skončim na lavičce s hlavou v dlaních. Moc děkuji. Tomáš.

Městskou dopravu v Catania provozuje AMT. Jízdenku na Alibus z letiště za € 4,00 využijete i na navazující městskou dopravu. Na výše uvedených stránkách najdete jízdní řády jednotlivých linek. Zastávka Alibus na Civita je nejblíže Vašemu ubytování v B&B Orlando Suites. Veřejné městské pláže začínají u přístavu a táhnou se směrem na jih. Podél jezdí také linky městské dopravy AMT. Počítejte však s tím, že pláže budou hodně přeplněné. Trh v Catania najdete na Piazza Carlo Alberto. Koná se každý den kromě neděle od 8:00 do 14:00, v sobotu do 19:00. Do Taormina se dostanete vlakem Trenitalia za € 4,30. Doveze Vás do Giardini Naxos, odkud budete muset pokračovat městským autobusem ASM Taormina za € 1,10 nahoru do města. Lepší je jet autobusem Interbus z Via Archimede (u nádraží) za € 5,00 přímo do Taormina. Vzhledem k tomu, že tam budete krátkou dobu, toho asi moc nestihnete. Můžete jet např. na Etnu - doprava autobusem je popsaná v odpovědi ze dne 14.09.2017, 09:40 a následně lanovkou v odpovědi ze dne 01.08.2017, 12:08. Dále můžete cestovat vlakem např. do Siracusa za € 6,90.

# 24.05.2018, 15:03.
Ďakujem vám. chcela by som sa predsa ešte opýtať o radu. Autobusova doprava Russo mi neodpisuje už vyše 4 dni a ani nedvihajú telefon. Mám kamarátku, napísala im v taliančine. Potrebujem vedieť, kde sa dajú kúpiť lístky, lebo píšú že len online. Nedá sa ale kúpiť v autobuse? Ďakujem vám. S pozdravom Soňa.

Jízdenky zakoupíte online, v kanceláři Castellammare del Golfo na Corso Garibaldi 20 nebo přímo u řidiče.

# 24.05.2018, 13:28.
Chystáme se se známými na dovolenou na Sicilíi. Jako jeden celodenní výlet bychom rádi navštivili Etnu. Zajímalo by mě, jaká je cena vstupného, případně zda máte nějaké tipy, jak se na Etnu podívat za co nejvýhodnější cenu. Moc děkuji. Lucie.

Viz naše odpověď ze dne 01.08.2017, 12:08.

# 23.05.2018, 22:26.
4.6.2018 se chystáme navštívit Údolí chrámů. Přes Get Your Guide se dá zarezervovat vstupenka z možností předběhnout případnou frontu, akorát vstupenka je o € 9,00 dražší. Nevíte, zda se v tomto období tvoří nějaké větší fronty a je tak lepší obětovat ta €? Děkuji. S pozdravem Slavoj.

Musíte si vždy přečíst kompletní popis produktu. Konkrétně Valley of the Temples Entrance Ticket & Audio Guide obsahuje kromě vstupenky také přednostní vstup včetně rezervačního poplatku € 4,00, audio průvodce, jednoduchou správu rezervace v rezervačním systému a v neposlední řadě možnost zrušení do 24 hodin před platností vstupenky. Začátkem června v pracovní den bychom riziko fronty podstoupili.

# 23.05.2018, 20:41.
Pane Řehůřku, Vaše stránky, to je prostě nádhera a přesně tohle jsem hledal. V některých Vašich odpovědích jsem se už něco dozvěděl, co jsem potřeboval vědět. Ale i přesto potřebujeme poradit, protože s přítelkyní po dlouhých letech s CK jsme se rozhodli si vše zajistit sami. 4.6 2018 přiletíme do Catania z Mnichova v 15:30. Hotel máme v Taormina - Villa Bianka. Chceme využít autobusové nebo vlakové spojení. Nemůžeme najít odkud to jede, kde se kupují lístky, kde se vystupuje co nejblíže hotelu. Prosíme o radu. A ještě bych se chtěl zeptat. Budeme tam přibližně 7 dnů. Kromě prvního dne na pláži chceme výletovat a to autobusem nebo vlakem, prípadně si půjčit auto na větší vzdálenost. Co by se dalo stihnout v 5. dnech v pohodě? Catania, Etna, Syrakusy, Liparské ostrovy? Nebo co doporučíte na té východní a jižní straně ostrova? Děkuji moc. Standa ze Zábřehu.

Z letiště Catania jezdí do Taormina Interbus. Jízdenka stojí € 8,20 a zastávka je u letiště - po výstupu z haly vpravo za nadjezdem. Jízdenku zakoupíte přímo ve stánku u nástupiště. Autobusy jedou v 15:45, 16:45, 17:45, 18:15, 18:45 a 19:45. Na místě jsou za necelou 1,5 hodiny. Vystoupit musíte na Capo Taormina a přibližně 1200 metrů dojít podél pobřeží k Hotel Villa Bianca Resort. Tipy na výlety najdete v naší reportáži Sicílie 2006. Auto doporučujeme pronajmout přes Rentalcars.

# 17.05.2018, 20:28.
Rádi bychom letěli letos v červenci na Sicílii. Rádi bychom ostrov procestovali na vlastní pěst. Chtěla bych se zeptat, jak je to na ostrově s možností spaní pod širákem, případně pod stanem mimo vyznačené a placené kempy? Jsou zde nějaká omezení? Kolik přibližně stojí cestování hromadnou dopravou po městech? Je možné na ostrově stopovat? Zastavují místní řidiči turistům nebo je to spíše nejistý způsob cestování? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Zuzana.

Viz naše odpověď ze dne 10.06.2014, 11:16. Je stále platná. Jízdenky v městské dopravě se většinou pohybují do € 2,00 (např. Catania € 1,00, Palermo € 1,40), celodenní do € 4,00 (např. Catania € 2,50, Palermo € 3,50).

# 13.05.2018, 20:51.
Děkuji moc za pomoc ohledně cesty na Erice. Odkaz na společnost, která jezdí na letiště jsem našla, ale v našem termínu 15.5. mi neukazuje žádné spoje. Mohl byste mi prosím poradit? Děkuji mnohokrát. Marie.

Bohužel nevíme, proč je 15.5. v jízdním řádu takový výpadek. Ostatní dny kolem toho termínu jsou plné spojů. Pokud autobus nepojede, budete muset využít taxi za € 30,00.

# 12.05.2018, 21:16.
Předem děkuji za super odpovědi. Měl bych asi již poslední dvě otázky. 1. něco jsem našel, něco jste mi poradil, ale nemohu najít parkoviště v Catánii 2. Lipari - máme 2 dny, co byste mi doporučil navštívit na Liparských ostrovech? Děkuji. S pozdravem Slavoj.

Doporučujeme Parcheggio Europa. Jedná se o podzemní parkoviště v blízkosti hlavního nádraží u Piazza Europa. V provozu je nonstop, platí se za každou započatou hodinu, maximálně € 6,30 za den. Určitě doporučujeme navštívit ostrovy Lipari, Vulcano a Stromboli. Více informací najdete v článku Aiolské ostrovy.

# 12.05.2018, 13:08.
Chtěl bych Vás poprosit o radu při cestě z Trapani do San Vito Lo Capo. Konkrétně se jedná o autobusové spojení 3.6. v neděli. Kdy odjíždí autobus do San Vito Lo Capo? A nazpět 5.6. odpoledne na letiště do Trapani? Děkuji za vaši odpověď. Zdeněk.

Dopravu zajišťuje AST, tam najdete také jízdní řády. Konkrétně 3.6. odjíždí autobus z letiště do Trapani přístavu ve 12:00, 15:00, 16:00, 19:30 a 22:10. Na místě je za 40 minut. Z Trapani přístavu potom jede 3.6. bohužel jen jeden autobus a to ve 13:45. Zpět potom jede autobus bohužel také jen jeden a to v 6:45, v Trapani je v 8:00. Na letiště jede autobus z Trapani přístavu v 10:30 a 15:00. Před odjezdem si ověřte jízdní řády na výše uvedených stránkách.

# 12.05.2018, 10:34.
Je možné odjet z kempu El Bahira u San Vito Lo Capo v noci mimo otevírací dobu? Odlet je brzy ráno. Vím, že některé kempy takovou možnost nemají. Děkuji. Jiří.

V první řadě doporučujeme si přečíst provozní řád, který je umístěný na oficiálních stránkách Camping Village el Bahira - Regolamento (odkaz je v patičce v pravém krajním sloupci). Otázka není na nás, ale spíše na provozovatele kempu. Nejsme schopni Vám říci, jak se provozovatel zachová v konkrétní chvíli a s konkrétním personálem v situacích, které jsou odlišné od standardních situací definovaných v provozním řádu. Podle našeho názoru a našich zkušeností je to vždy na domluvě s provozovatelem.

11.05.2018, 11:09.
Předem děkuji za užitečnou radu o parkování v Milazzu a určitě využiji Parking Ferrari. Měl bych ještě pár otázek bodově. 1. Musím trajekt na Lipari rezervovat nebo přijdu a jedu? 2. Kromě výstupu na Etnu, doporučil byste ještě nějaký jednodenní výšlap po hoře nebo okolí? 3. Catánie - někdo říká, že v podstatě nic moc, že je to spíše moderní město mimo jednoho chrámu a trhu. Co vy na to? 4. Park Madonie - udělat jeden den výlet nebo jsem právě myslel vynechat Catánii a udělat 2x jednodenní výlet v Madonii nebo na Etně. Akorát nemohu sehnat mapu Madonie, nemáte tip? Děkuji. S pozdravem Slavoj.

Trajekt na Lipari rezervovat dopředu nemusíte, v sezóně a pokud chcete odjet konkrétním trajektem, tak to doporučujeme. Jízdní řády trajektů najdete na stránce Trajekty - Aeolian Islands. Etna je na Sicílii téměř povinností, pokud budete mít čas, potom jsou zajímavé i výlety kolem Etny. Mapu najdete např. na Sicily Holiday. Catania je součástí sicilské historie, druhé největší město na Sicílii. Hodně ji poničilo zemětřesení a Etna. Co se zachovalo, určitě stojí za zhlédnutí, pokud na to budete mít čas. Top památkami jsou samozřejmě Basilica Cattedrale Sant' Agata, přilehlé Piazza del Duomo s Fontana dell' Elefante, Castello Ursino, Monastero dei Benedettini a kostel San Nicolo l' Arena, Teatro Romano, Porta Garibaldi a další kostely a paláce. Trh je úchvatný, stejně jako všechny tradiční trhy v Itálii. Výlety v Parco delle Madonie jsou opět otázkou času. Mapu najdete např. na Palermo Web.

11.05.2018, 10:08.
Moc se mi líbí Váš web. Mohl byste mi prosím poradit s dopravou po městě Trapani? Přiletíme zítra a v neděli bychom si chtěli udělat výlet na Erice. Chtěli bychom jít nohoru pěšky. Ráda bych se proto popovezla přes město autobusem, ale nevyznám se v jejich linkách. Můžete mi prosím poradit? Lístky si mohu koupit až v autobuse? Prosím ještě o radu ohledně cesty z Trapani na letiště Birgi. Jízdní řád z letiště do města jsem našla na stránkách dopravce, ale zpět již ne - zpět do České republiky letíme v úterý 15.5. v 19:25. Děkuji. Marie.

Autobusovou dopravu v Trapani provozuje ATM Trapani. K dolní stanici lanovky jezdí z Piazza Garibaldi v neděli a ve svátek linka č. 201. Odjezdy jsou v 9:15, 10:15, 11:15, 12:15, 16:15, 17:15, 18:15, 19:15 a 20:15. Jedná se o okružní linku. Jízdenky platné 90 minut stojí € 1,20, celodenní € 3,00. Jízdenky zakoupíte v prodejních místech (většinou tabáky, trafiky, bary). Seznam najdete na výše uvedených stránkách. Je ji možné zakoupit i u řidiče za cenu € 1,40. Jízdní řád pro cestu z letiště a na letiště najdete na AST. Je třeba jen přehodit místo odjezdu a příjezdu.

# 09.05.2018, 22:15.
Poradíte mi prosím Vás, kde bez obavy mohu zaparkovat auto na čtyři noci v Milazzo, když odjedu na Lipari? Mnohokrát děkuji. S pozdravem Slavoj.

Přímo v přístavu máte tři možnosti parkování - na ulici v modré zóně, na venkovním parkovišti, v krytém parkovišti. Za modrou čarou zaplatíte za 30 minut € 0,35, za 1 hodinu € 0,70, za 2 hodiny € 1,40, za 24 hodin € 5,00. Nicméně v sezóně se často stává, že je toto parkování regulované na maximálně 2 hodiny. Na venkovním parkovišti zaplatíte za 24 hodin € 11,00 a v krytém parkovišti € 15,00. Náš tip je Garage Ferrari, kde za parkování na 4 noci zaplatíte cenu € 48,00.

# 09.05.2018, 17:59.
Dne 1.8.2018 přiletíme s kamarádkou do Catania přibližně v 11:50 z Vídně. Potřebujeme se dostat do místa pobytu, což je hotel San Vincenzo, Letojani. Zpáteční cesta se uskuteční dne 8.8.2018 opět z Catania. Odlet je plánovaný na 12:35 do Vídně. Dočetla jsem se o vlaku, ale neumím to vyhledat. Proto Vás prosím o pomoc. Také by mě zajímalo, zda se jízdenky na vlak kupují předem, rezervují, atd. nebo je stačí zakoupit na místě. Ještě bych potřebovala vědět, jak se dostaneme z letiště na vlak. Děkuji předem. Hana ze Znojma.

Z letiště v Catania jeďte autobusem Alibus společnosti AMT na Catania Centrale, což je hlavní vlakové nádraží v Catania. Jízdenka stojí € 4,00. Autobusy jezdí po 25 mintách. Cesta trvá 20 minut. Autobusy jezdí od časného rána do půlnoci. Z vlakového nádraží potom jeďte regionálním vlakem Trenitalia do Letojanni. Vlaky jezdí přibližně 1x za hodinu, poslední ve 20:49. Nicméně v srpnu budou určitě pozměněné jízdní řády. Jízdenky si kupte na nádraží na pokladně nebo v automatu. Cesta trvá od 3/4 hodiny do 1 1/4 hodiny v závislosti na konkrétním spoji (Regionale / Regionale Veloce). Hotel San Vincenzo je od vlakového nádraží v Letojanni vzdálený pěšky 350 metrů. Sejděte podél zábradlí k silnici a vydejte se doleva po Via Vittorio Emanuele. Přibližně po necelých 200 metrech uvidíte po levé straně atypickou budovu, jedná se o Palazzo Silipigni. Tady odbočte doprava na Via I. Maggio. Dovede Vás k moři, kde se vydejte doleva po Via M. Garufi. Hotel San Vincenzo je po levé straně. Zpět potom jede první vlak v 6:37.

# 08.05.2018, 20:07.
Velké díky za rychlou odpověd. Mám ještě dotaz. Když bych jela zmiňovaným vlakem např. do Catania, jak asi dlouho by trvala cesta? A prosím ještě zodpovědět jeden dotaz. Jak přesně probíhá cesta trajektem? Musím vystoupit z vlaku, nastoupit na trajekt a až na Sicílii zase nastoupit na vlak? A pokračovat do Catania. Možná se pousmějete dotazu, ale velké díky za informace. Jarmila.

V případě regionálních vlaků neprobíhá přeprava trajektem. Z vlaku vystoupíte ve Villa San Giovannni, pokračujete trajektem a v Messina nastoupíte na jiný regionální vlak. Trajektem se přepravují např. vlaky Intercity. Trajekt obsahuje většinou čtyři koleje vedle sebe. Před naloděním se souprava rozdělí, přesune do trajektu a zabezpečí proti pohybu. Cestující mohou během těchto operací zůstat ve vlaku, stejně tak během plavby. Ve vlaku však během přepravy nefunguje klimatizace, je tedy vhodnější přejít na palubu a před vyloděním se zase přemístit do vlaku. Z provozních důvodů se občas stane, např. je vyhlášené období trvající i 14. dnů, že je třeba vlak opustit před naloděním a trajektem cestovat mimo vlak. Vždy jsou na to cestující včas upozorněni. V případě přepravy vlakem je doprava trajektem v ceně jízdenky. Cesta z Parghelia do Catania regionálními vlaky a trajektem trvá se všemi přestupy většinou 4 až 6 hodin.

# 08.05.2018, 17:39.
V červnu se chystáme do Kalábrie - Ricadi. Chtěli bychom se podívat na Sicílii vlastnim autem, tak bychom chteli vědět, kde se najiždí na trajekt a kolik stoji přeprava za auto a tři osoby. Trajekt je nutné objednat předem? Děkuji. Ivona.

Trajekty společnosti Caronte & Tourist jezdí z Villa San Giovanni. Víceméně se jedná o kyvadlovou přepravu. Není třeba rezervovat předem. Zpáteční jízdenka při návratu ve stejný den stojí € 38,00, při návratu během 3. dnů stojí € 44,00 a při návratu do 90. dnů € 75,00. V ceně je 5 cestujících a standardní automobil.

# 07.05.2018, 21:57.
Ráda si pročítám Vaše stránky, jsou perfektní a opravdu poradí. Plánujeme letos na podzim poprvé vyrazit autem na celý měsíc do Kalábrie, přímo do Parghelia, Rádi bychom toho hodně viděli. Je to jednoduché, bez znalosti italštiny, jezdit regionálním vlakem podél pobřeží a až na Sicílii např. do Catania? V jakém cenovém poměru k autu by to asi vycházelo? Mnohokrát děkuji za odpověď. Jarmila.

Základní informace o fungování jízdenek v regionálních vlacích najdete v odpovědi ze dne 24.01.2018, 17:50 - Itálie. Jednoduchost cestování regionálním vlakem bez znalosti místního jazyka je hodně individuální. Pro někoho je to naprosto bez problému, pro jiného nepřekonatelný problém. Srovnání s autem je také individuální - podle paliva, spotřeby automobilu, počtu osob. Např. na trase Patghelia - Villa S. Giovanni zaplatíte v regionálním vlaku € 5,20. Dvě osoby tedy € 10,40. Je to přibližně 100 km. Pokud budeme uvažovat automobil na naftu se spotřebou 5 litrů na 100 km a průměrnou cenu nafty v Itálii € 1,497 za litr, vychází cesta tímto automobilem při obsazení dvěma osobami na € 7,49. Autem je to tedy v tomto případě levnější. Naopak je tomu v případě trajektu na Sicílii. Dva cestující zaplatí každý € 2,50, tj. € 5,00 celkem. Automobil se dvěma cestujícími € 38,00.

# 07.05.2018, 12:04.
Letíme v červnu - 3 ženy se staršími dětmi ve věku 10 až 15 let do Trapani. Doporučil byste nám prosím nějaké vhodné lokality v okolí Trapani nebo na transferu z letiště, kde jsou hezké pláže s možnostmi ubytování, abychom věděli, v jakých oblastech máme hledat? Děkuji. Věra.

Pokud chcete strávit pěknou dovolenou u moře u pěkné pláže, potom zajeďte do San Vito Lo Capo. Z letiště v Trapani tam jezdí autobusy AST s přestupem v Trapani v přístavu. Pokud chcete zůstat v Trapani, potom pláž je na severu v Casa Santa.

# 07.05.2018, 12:03.
Pane Řehůřku, chtěla bych se zeptat na půjčovaní aut na Sicílii. Zda je výhodnější objednat si auto předem nebo až v místě pobytu a zda je k půjčení nutná kreditní karta? Děkuji za odpověď. Daniela.

Doporučujeme volit rezervační systém Rentalcars. Vše si v klidu domova nakonfigurujete, přečtete si v češtině podmínky, výše depozitů, vybavení, získáte případné bonusy a hlavně porovnáte ceny. K dispozici je i telefonická podpora v češtině. Většinou je nutná embosovaná kreditní karta.

# 25.04.2018, 13:47.
Můžeme na Sicilii pít vodu z běžného vodovodu? Jarka.

Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. Musíte se zeptat v konkrétním ubytovacím zařízení, kde budete vodu čerpat. Z nějakého průzkumu před dvěma lety vyplynulo, že vodu z kohoutku pije 43,7% sicilské populace. Zbývajících 56,3% ji z nějakého důvodu nedůvěřuje. Podle našich informací např. velká část obyvatel Palerma pije balenou vodu. Na svých cestách jsme se setkali s pramenem pod Etnou, kam se sjížděla čerpat pitnou vodu celá vesnice. Je to skutečně hodně individuální.

# 18.04.2018, 17:12.
Aká je doprava z letiska PMO Palermo do mesta Trappeto? Autobus, vlak. Aká je cena cestovného? Vďaka. Erich.

V tomto případě je zřejmě nejjednodušší cestovat z letiště do Palermo a odtud do Trappeto. Z letiště jezdí na Palermo Centrale autobusy společnosti Prestia e Comande. Autobusy jezdí kyvadlově v 5:00 a potom od 6:30 do 0:30 po půl hodině. Jízdenka stojí € 6,00. Od Palermo Centrale potom jezdí do Trappeto autobusy společnosti Russo Autoservizi v 6:20, 13:00, 14:00 a 17:30. Jízdenka stojí € 4,60.

# 17.04.2018, 15:08.
Potrebovala by som poradiť s dopravou na Sicílii. Cestu z Catanie do Palerma zvládneme so SAIS. Myslím, že okolo 15:00 budeme v Palerme. Z tadeto sa potrebujem dostať na San Vito lo Capo, potrebovala by som poradiť, aký spoj je najvyhodnejší. Soňa.

Dopravu z Palermo do San Vito Lo Capo provozuje Russo Autoservizi. Z Palermo odjíždí z Piazza Carioli, což je u nádraží Palermo Centrale. V Palermo má dalších šest zastávek, v San Vito Lo Capo další tři. Nicméně nevíme, kdy tam jedete. V současné době jezdí jen jeden autobus denně a to ve 14:30. Od května už jezdí dva denně a to v 6:20 a 14:30. Od července jezdí těch autobusů čtyři denně: 6:20, 8:00, 11:00, 14:30. Cesta trvá 2 hodiny a jízdenka stojí € 9,40. Pokud přijedete v 15:00, je to pro Vás nepoužitelné. Zřejmě ho využijete pro cestu zpět. Musíte zvolit jinou variantu. Z Palermo, z Piazza Cairoli, jeďte autobusem Segesta Autolinee do Trapani. Autobus jede v 15:00, 15:30, 16:00, 16:30, 17:00, 17:30, 18:00, 19:00 a 20:00. Cesta trvá dvě hodiny a jízdenka stojí € 9,60. Vystupte až na konečné v přístavu. Odtud jede autobus AST do San Vito Lo Capo v 18:00. Stíháte to tedy tím autobusem v 15:00 a 15:30. Jízdenka by měla stát € 4,60. Jízdní řád si ověřte podle svého přesného termínu.

# 16.04.2018, 12:02.
Chtěl bych požádat o odpověď na otázku o sicilských plážích. Dozvěděl jsem se, že se na plážích platí poplatky za vstup nebo za parkování. Nevíte, od kdy se poplatky vybírají? Zda jen v sezóně? Jedu tam začátkem června. Děkuji moc za odpověď. Miroslav.

Pobřeží Sicílie má něco kolem 1000 km. Tak jako všude, najdete zde pláže placené i pláže volné. V turistických letoviscích bývají často v sezóně pláže zpoplatněny a k dispozici je plážový servis. Vždy je tam ale nějaká volná pláž, většinou bez plážového servisu. U různých pláží je začátek sezóny různý, záleží na věhlasnosti letoviska. Začátkem června se sezóna rozjíždí.

# 15.04.2018, 12:56.
Pane Řehůřku, obdivuji Vaše znalosti a prosím o radu. Chtěl bych jet lodí z Catanie do Sirakus. Jedná se o jednosměrnou jízdu. Jezdí tam něco? A pokud ano, co stojí řádově lístek? Catania - Sirakusy. Jel bych asi 17.5.2018. A ještě bych měl jeden dotaz. Když bych přišel do Pozzallo a chtěl odjet na Maltu, je to možné nebo je potřeba to zabukovat? Jedná se o jednoho člověka a jednosměrnou jízdu. Předem moc děkuji. Míra.

O pravidelné lodní dopravě mezi Catania a Siracusa nevíme a s největší pravděpodobností ani neexistuje. Ideální spojení je vlakem Trenitalia za € 6,90. Vzhledem k tomu, že ve Vašem termínu jezdí z Pozzalo na Maltu 1 až 2 spoje denně, doporučujeme provést rezervaci. Jízdní řády najdete na stránce Trajekty. Jízdenka stojí € 70,00, zpáteční v jeden den € 88,00 jinak € 116,00. Cestující bez automobilu by měl být připraven k nalodění minimálně 1 hodinu před odjezdem.

# 13.04.2018, 22:40.
Na přelomu června a července se chystáme s dětmi na Sicílii, kde budeme 7 nocí. Na letišti v Catanii si budeme půjčovat auto na celý pobyt. Není to úplně jednoduché skloubit vše, co chceme vidět a přesto se nehonit. Spíše chceme atmosféru než přeturistovaná místa. První den přejíždíme do Agrigenta a druhý den chceme jet na západ. Tam budeme mít jednu noc, potom musíme přejet do Palerma. Původně jsme chtěli na západě strávit dvě noci, ale to bychom byli v Palermu v neděli a to nechceme, protože si chceme užít trhy, které údajně v neděli v Palermu nejsou. Stojí ty trhy za to? Chceme poznat jejich atmosféru a vůni a tak. Nebo jsou někde trhy zajímavější? Co byste si na západě Sicílie zvolil? Marsala, těžba soli na ostrově Isla Grande, Trapani, Erica, Segesta, San Vito lo Capo? Chceme vybrat jedno místo, abychom se nehonili a užili si to i naši 9. letí kluci. Potom nám zbudou dvě noci mezi Palermem a Milazzem, protože ráno v 9:40 po druhé v noci odplouváme na Stromboli na jednu noc. Rádi bychom strávili buď dvě noci na jednom místě někde mezi těmito městy nebo jednu a jednu a posunovat se směrem k Milazzo. Je tam nějaká kouzelná vesnice třeba v horách s typicky sicilským koloritem? Neporadil byste mi? Byla bych Vám moc vděčná. Už po třetí předěláváme itinerář. Původně jsme chtěli navštívit trhy v neděli v Randazzu, ale nešlo to skloubit s ostatním a potom nám to zkomplikovala neděle, na kterou vyšlo Palermo. Ze Stromboli resp. z Milazza jedeme potom další den dopoledne do Taorminy. Tam to jen proběhneme, aby se neřeklo, asi tam bude moc turistů a sjíždíme do Syrakus, tam přespíme, pokoukáme a sjedeme pár kilometrů ještě na jednu noc do parku u Nota na koupání před odletem a ráno na letiště. Omlouvám se za román, ale pokud budete mít čas, budu moc ráda za odpovědi a případné připomínky. Děkuji moc. Sabina.

Máte na mysli zřejmě historické trhy Mercati Storici. Informace o nich se dočtete na výše uvedených stránkách. Pokud chcete navštívit trhy, tak tyto za tu návštěvu určitě stojí. Podle našeho názoru nejzajímavější je La Vucciria. Je otevřený každý den od 8:00 do 14:00 kromě neděle. Pokud se chcete především koupat v moři, doporučujeme San Vito Lo Capo. Pokud chcete poznávat památky a přírodní krásy západní Sicílie, potom je vhodným výchozím bodem Trapani. Od Palermo k Milazzo se určitě zastavte na jednu noc v Cefalu. Je to sice město, ale vynechat byste ho asi neměli. Hodně pěkná je Polizzi Generosa na jižním okraji Parco delle Madonie. Nádherné výhledy do hor. Automobil doporučujeme zarezervovat přes Rentalcars, ubytování přes Booking. Jsou to osvědčené portály s osvědčeným vysokým standardem.

# 13.04.2018, 16:13.
Chtěla bych se zeptat, zda se dá veřejnou dopravou nebo od stanice vlaku Mozia - Birgi pěšky dojít do Saline della Laguna? Dle Google Maps by to neměl být problém, ale budu ráda za radu. Případně co zajímavého krom Erice navštívit v okolí Trapani? Děkuji. Lenka.

Dá se to dojít pěšky, na okraj oblasti je to přibližně 2,5 km. V srpnu a v polovině září zde funguje turistický vláček. Jezdí 3x týdně ve středu, v pátek a v sobotu. Od turistického centra v přístavu v Trapani vyjíždí v 10:30 a 17:00. Dopolední okruh spočívá v návštěvě mlýna Maria Stella (kromě měsíce září) s malou přednáškou, následuje návštěva Saline di Nubia a solného muzea. Odpolední okruh spočívá v návštěvě Saline di Nubia a solného muzea + s volným programem. Jízdenka stojí € 10,00, děti ve věku 3 až 10 let platí € 7,00. Více informací najdete na Trenino delle Saline. Veřejnou dopravou se tam dostanete z Marsala městskou autobusovou dopravou SMA, linka č. 4 - jízdní řády viz Turismo Comune Marsala. Za návštěvu stojí určitě např. Egadské ostrovy.

# 12.04.2018, 16:52.
Z jaké obce lze vstoupit do Zingaro? Jsou všechny vstupy zpoplatněny a za kolik? Chceme vyrazit zítra z Mazary. Antonín.

Jsou dva vstupy - severní a jižní. Doporučujeme vstoupit přes jižní vstup od Scopello. Vstupné je € 5,00, snížené pro děti do 14. let € 3,00.