SICÍLIE 2009 / 2

Sicílie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Sicílie 2009 / 2

Pokud je Sicílie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2009. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do místa ubytování, o cestě autem na Sicílii, o výletech po Sicílii, o půjčovnách aut, o trajektech na ostrovy, o městské dopravě v jednotlivých městech, o vlakové a autobusové dopravě mezi městy, o výletě na Etnu a do dalších míst, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Sicílii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete druhou část, ta první je na stránce Sicílie 2009.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 13.06.2009, 22:37.
Chtěla jsem se zeptat, zda nevíte, kolik stojí převoz osobního auta + 2 osoby z Milazza na Vulcano a eventuálně potom na hlavní ostrov Lipari. Potom bychom chtěli také navštívit Stromboli s nočním výstupem, odkud nejlépe a za kolik? Děkuji mnohokrát za odpověď. Marcela.

Z Milazza na Vulcano můžete např. cestovat se společností Siremar. Cena za dva dospělé a auto je € 63,90 (2x dospělý, 1x Škoda Fabia, 18.6. 7:00). Z Vulcano na Lipari ve stejné konfiguraci pak za € 39,20. Lístek pro dvě osoby (bez auta) z Lipari na Stromboli stojí € 38,60. Na stránce Trajekty si můžete spočítat přesnou cenu pro Váš termín a Vaše auto. Výstup na Stromboli můžete uskutečnit se skupinou Magmatrek. Do 30.6. je výstup zahájen v 16:00, v červenci a v srpnu v 17:30. Cena za osobu je € 25,00. Na výše uvedených stránkách najdete podrobnosti a kontakty. Z jiných ostrovů i z pevniny se organizují ke Stromboli noční plavby. Nabídka je přímo na místě v přístavech.

# 06.06.2009, 23:45.
Děkuji moc za vyčerpávající informace. Ještě mě napadlo, zda je možné jet vlakem do Messiny a odtamtud trajektem přímo na Lipari? Jak dlouho jede přibližně autobus z letiště na nádraží? Děkuji. S pozdravem Vladimír.

Z Messiny jezdí na Lipari společnost USTICA lines. Z Messiny vyjíždí 5x denně a to v 7:10, 8:40, 13:25, 15:25 a 19:00. Cena je € 22,90 za osobu. Z letiště na nádraží jede autobus přibližně 20 minut. Při hustém provozu je však možné, že se čas protáhne na dvojnásobek.

05.06.2009, 23:02.
Pane Řehůřku, vyrážíme nyní 16.6. s přítelkyní na Sicílii. Letíme do Catanie a poté máme rezervovaný hotel na ostrově Lipari. Mohl byste mi prosím poradit, jak se na ostrov nejlépe a co nejrychleji dostat? Přílet do Catanie máme ve 13:25. Četl jsem, že se dá jet rovnou z letiště, ale cena € 125,00 mě trošku vyděsila. Je nějaký levnější způsob? Na Lipari se potřebujeme dostat tak do 21:00 hodin. Děkuji mnohokrát za odpověď. Vladimír.

Z letiště můžete jet autobusem městské dopravy (linka 457, € 1,00, AMT) na vlakové nádraží a odtud vlakem s přestupem v Messině do Milazza. Z Catania Centrale do Messina Centrale to trvá něco přes 1,5 hodiny a z Messina Centrale do Milazza něco přes půl hodiny. Cena je € 7,60. Jízdní řády najdete na Trenitalia. V polovině června však dojde ke změně a na 16.6. tam ještě nejsou zveřejněny. Podle stávajících řádů jede první vlak ve 14:22. V Messině je v 16:05, odtud odjíždí v 16:30 a v Millazu je v 17:03. Trajekt (€ 12,30, Siremar) z Milazza na Lipari odjíždí v 18:30 a na ostrově Lipari je ve 20:30. Ten vlak ve 14:22 však nelze stihnout. Další jede v 16:20, příjezd s přestupem (18:00 / 18:30) do Milazza je v 18:52. Trajekt Ustica Lines v 19:10 s příjezdem ve 20:00 nelze stihnout. Trajekt NGI odjíždí až ve 21:00 a na Lipari je ve 23:25. Budete tedy muset zvolit autobusové spojení. Ten, který zmiňujete - Giuntabus jede přímo z letiště v Catanii do Milazza v 15:15 (loňský čas). Při plném obsazení 15. osobami stojí € 20,00. Těch € 125,00 je autem pro dvě osoby. Doporučujeme rezervaci. Můžete však jet také přímo z letiště autobusem společnosti SAIS Autolinee do Messiny. Jede ve 14:10, 14:40, 17:10. Cena je € 8,30. Cesta trvá 1:20 a přijede na Piazza della Repubblica (u vlakového nádraží). Z Messiny jede v 16:30 již výše zmiňovaný vlak (€ 3,10) a pak navazující trajekt. Z Mesiny jede také autobus Giuntabus v 16:05 a 18:30. Odkud jede a jak dlouho však nevíme. Na základě výše uvedeného doporučujeme autobusový spoj z letiště v Catanii přímo do přístavu v Milazzu. Pokud to nevyjde, pak autobus SAIS Autolinee z letiště v Catanii do Messiny a následně vlakem do Milazza. Nádraží je však vzdušnou čarou přibližně 2,5 km od přístavu.

# 04.06.2009, 17:42.
Po přečtení Vašich cestovních zážitků, bych chtěla využít Vašich zkušeností a zeptat se na pár věcí ohledně Sicílie. Zajímalo by mě, jak je to s obuví, když plánujeme výlety na sopky atd., zda jsou nutné (a kontrolované) kotníkové boty nebo se to dá v klidu zvládnout v botaskách? A také při výletu na Lipari, když si budeme brát věci na 3 dny, je nutné brát stan nebo se dá přenocovat jen ve spacáku? Zda bývá v červenci v noci zima a často prší? Předem moc děkuji za odpověď. Jitka.

Cesta pod Etnu je pohodlná, jezdí po ní i terénní autobusy, takže se nemusíte ničeho bát. V botaskách to bez problému zvládnete. To, jaké máte boty, Vám nikdo kontrolovat nebude. Je to Vaše věc. My jsme tam dokonce potkali paní s podpadky, ale to byl zřejmě extrém způsobený neznalostí. Vyvezla se lanovkou, terénním autobusem a pak se procházela kolem kráterů. Přímo až na vrcholek Etny je možné vystoupat pouze s průvodcem. V Itálii je stanování a kempování mimo kempy zakázáno. Mělo by to platit i pro spaní jen tak ve spacáku pod širákem. Dovoleno je to pouze se souhlasem majitele pozemku. S největší pravděpodobností takto přespíte bez toho, aniž by si toho někdo povšimnul, každopádně se vystavujete riziku pokuty. Průměrné minimální teploty v červenci bývají v této oblasti 23 stupňů, takže se zimy nemusíte obávat. Srážkově je červenec hned po červnu, takže sprchne jen minimálně. V této oblasti prší především od října do března.

# 03.06.2009, 18:41.
Prosím, je pravda, že některé trajekty patří společnosti FS a tudíž tam platí volná jízdenka FIP pro zaměstnance železnice? A jaká je prosím cena lodního lístku pro pěší z Villa S. Giovanni? Děkuji moc. S pozdravem. D.

Ano, je to pravda. Trajekty z Villa S. Giovanni provozuje i F.S. - Ferrovie dello Stato. Informace o fungování a platnosti FIP bohužel nemáme. V článku Nezapomenutelná Scalea, který vyšel v časopisu Zájmy strojvůdce č. 5 dne 13.3.2009 je uvedeno: Vlakem můžete podnikat výlety i do Neapole, Pompejí, na Sicílii, FIP platí i na trajekt. Taže zřejmě ano. Každopádně lodní lístek pro pěší není nikterak velká položka. Např. se společností Caronte & Tourist se z Villa S. Giovanni do Messiny dostanete za € 1,50, zpáteční lístek pak stojí € 2,00.

# 27.05.2009, 09:02.
Pane Řehůřku, chystám se s rodinou v srpnu letecky na Sicílii. Společnost Sky Europe nabízela s předstihem letenky za velmi výhodné ceny, tak jsem tuto nabídku využil. Jen doufám, že vše bude fungovat. Po internetu jsem si tento týden zarezervoval v půjčovně auto, které bychom chtěli využít k prohlídce ostrova. Byl jsem v Itálii několikrát - nejníže v Římě. Nevím, co mohu očekávat od Sicílie, ale od každého, kdo ji navštívil, mám kladné preference, ostatně i vaše stránky hovoří ve stejném duchu. Ve volné chvíli studuji dostupné materiály i cestu, ale jsou věci, na které bych se rád zeptal. Nevíte, jak je to s parkováním ve městech? Je placené, je tam dost parkovacích míst? Možná také něco o ohleduplnosti sicilských řidičů. Dále bych se zeptal, jak je to s plážemi, jsou placené, veřejné? Za jaké peníze se dá najíst v normálních restauracích nebo bufetech u pláží? Podotýkám, že jsem průměrný občan, takže mám na mysli restaurace bez okázalosti. Za odpověď předem děkuji, jsem rád, že existují lidé, kteří si vytvoří internetové stránky a mají ochotu pomoci a poradit druhým. Jen mě mrzí, že jsem se na vaši adresu dostal, až když jsem si objednal ubytování v soukromí, jinak bych jistě využil vámi doporučovaný Villaggio Turistico Europeo. Hezký den na Moravu. F.

Parkování ve městech je stejné jako všude v Itálii. Záleží na tom, v jak velkém městě budete chtít zaparkovat. Tzn. existují placená parkoviště i volná parkoviště. Je také možné parkovat u krajnice. Tam bývají vyznačené čáry. Za bílou je volné parkování, za modrou je placené parkování (automat nebo parkovací lístek zakoupený v trafice, cena kolem € 1,00 za hodinu), za žlutou je vyhrazené parkování - neparkovat. V Palermu se setkáte s tzv. ZTL (zona traffico limitato). V určitých časech tam nemůžete vjet (pouze na povolení po předem uhrazeném poplatku) - podívejte se na ZTL Palermo. Počet parkovacích míst je závislý na době, vzdálenosti od středu města a velikosti města. V malých městech problém mít nebudete, ve velkých městech se může stát, že místečka budete muset chvíli hledat. Sicilští řidiči jsou zdánlivě neohleduplní, je to ale klam. Funguje to tam trochu jinak. Kdo spěchá, ten jede, kdo nespěchá, ten Vás bez problému pustí, když dáte najevo, že spěcháte. Klidně se Vám také může stát, že budete stát v úzké uličce tak dlouho, až si řidič před Vámi povykládá s kamarádem na chodníku o včerejším fotbalu. Všude funguje tzv. zip. Je to jejich mentalita, je třeba se přizpůsobit. Pláže jsou placené i veřejné. Plážový servis stojí kolem € 10,00 za dvě lehátka a slunečník na den. V levnější restauraci se najíte od € 10,00.

# 16.05.2009, 22:37.
Prosím, kolik stojí trajekt pro dvě osoby a auto Opel Antara a zpět z Neapole do Palerma a časy? Děkuji. Pavel.

Trajekt provozují společnosti Snav a Tirrenia. Ceny jsou závislé na sezóně a komfortu (kajuta atd.). Konkrétní příklad: odjezd 10.6.2009 20:00, návrat 17.6.2009 20:00. Nejnižší cena (bez kajuty) pro dvě dospělé osoby a Opel Antara u společnosti Snav je € 337,30, u společnosti Tirrenia € 378,04. Trajekty společnosti Tirrenia odplouvají o 15 minut později. Plavba trvá přibližně 10 hodin. Cenu si můžete pro Váš termín spočítat na stránce Trajekty.

# 27.04.2009, 19:18.
V jednom vašem článku jste se zmínil o vašem pobytu na Sicílii. My bychom tam rádi začátkem července 2010 jeli autem a rádi bychom si našli ubytování až tam a rádi bychom se vás zeptali, zda se tam dá sehnat slušné ubytování? Co to stojí? Potom bychom chtěli vědět, kdy jezdí a co stojí trajekt? A pokud byste měl pro nás nějaké další dobré rady. Předem moc děkujeme. Ř.

V Itálii a potažmo na Sicílii to nefunguje tak jako např. v Chorvatsku nebo Rakousku. Ubytování není nabízeno na každém kroku. Ubytovatelé spoléhají většinou na různé agentury a tour operátory. Navíc v červenci bývají letoviska víceméně obsazena. Doporučujeme zajistit si a zarezervovat si ubytování dopředu. Můžete k tomu použít Booking / Sicílie. Pokud se přesto rozhodnete se vypravit na Sicílii bez předchozí rezervace, větší šanci nalézt ubytování budete mít, pokud se obrátíte na turistickou informační kancelář v místě, která Vás zkontaktuje s ubytovatelem nebo s agenturou. Stejně tak větší šanci budete mít ubytovat se ve vnitrozemí než u moře v letoviscích. Ceny jsou různé podle úrovně ubytovacího zařízení, úrovně služeb atd. To rozpětí je velké. Nejvyšší ceny jsou v srpnu. Trajekty z Villa S. Giovanni do Messiny provozuje např. společnost Caronte & Tourist. Trajekty vyplouvají každých 40 minut. Jednosměrný lístek pro auto s posádkou stojí € 29,00, zpáteční při návratu do 4. dnů stojí € 30,00 a zpáteční při návratu do 90. dnů stojí € 50,00.

24.04.2009, 15:22.
Vážený pane Řehůřku, předně Vám chci pochválit Vaše skvělé stránky nabité užitečnými informacemi, je to hezké počtení. V červnu se chystáme na dovolenou na Sicílii a prvních 6 nocí jsme si, inspirováni Vámi, zadali ve Villaggio Turistico Europeo. Chtěl bych se Vás dotázat na dopravu z letiště a do Catanie. Doprava z letiště není asi problém. Píšete, že jezdí autobus za € 0,80. Letos to bude možná víc. Je to něco jako MHD? Poraďte mi, prosím, jak poznáme, kde vystoupit? A dále - po Sicílii se budeme pohybovat převážně vlakem. V okolí Catanie plánujeme kromě Etny samozřejmě výlety směr Taormina a Siracusa. Chtěl bych se Vás proto zeptat, jaké je od Villaggio Turistico Europeo spojení do centra Catanie k vlakovému nádraží? Jezdí tam něco jako MHD? Je zastávka poblíž Villagio? Jak často a jak dlouho to jede? Co se autobusu na Etnu týče, tak jsem pochopil, že zastavuje přímo před vlakovým nádražím. Odjezd je v 8:15. Je to tak? Předem děkuji za odpověď. Petr.

Letiště v Catanii je jen kousek od Villaggio Turistico Europeo. Přistávací plocha na straně u moře je jen několik desítek metrů od silnice, která kolem tohoto kempu vede. Ten se nachází na Viale Kennedy 91. Vzhledem k malé vzdálenosti a zavazadlům by možná bylo vhodné si vzít taxi. Cena za autobus vzrostla jen minimálně, devadesátiminutová jízdenka stojí € 1,00. Budete muset jet ale směrem do centra linkou č. 457 společnosti AMT a vystoupit někde u přístavu (Faro Biscari, 5. zastávka, pokud přejedete, nic se neděje, můžete vystoupit ještě na dalších dvou zastávkách a nebo potom až na konečné na nádraží). Odtud musíte jet linkou č. 427 směrem jakoby zpět k letišti, ale kolem pláže. Vystoupit pravděpodobně hned na další zastávce Viale Kennedy. Následující zastávka je až na SS114. My jsme byli vlastním autem, nikdy jsme tuto cestu autobusem neabsolvovali, těžko tedy říci, která z těchto zastávek je blíže Villaggia. Každopádně nejbližší autobusová zastávka, kterou jsme viděli, je jen kousek od Villaggia směrem do centra. Pokud tam linka 427 zastavuje, tak je to ona. K Villaggio Turistico Europeo se dostanete po silničce, která ústí ze zmiňované Viale Kennedy (SP53) v místě, kde zatáčí v pravém úhlu doprava, zmiňovaná silnička vede rovně. Půjdete po ní kousek rovně (vodorovně s mořem), pak zahnete doleva k moři a pak zase doprava a jste u závory a na recepci. Z Villaggia na vlakové nádraží (Stazione Centrale) se dostanete právě touto linkou 427. Tento autobus jezdí každých 40 minut. Cestu na nádraží odhadujeme na 20 minut. Vzhledem k tomu, že se jedná o významné sezónní místo - velké městské pláže, jezdí tady v sezóně dvě posilové okružní linky spojující centrum (Viale Raffaello Sanzio - Lidi Plaia), s největší pravděpodobností přes vlakové nádraží. Toto bude zřejmě linka, kterou budete využívat místo 427. Pokud uvidíte autobus směr Lidi Plaia, určitě Vás zaveze k Villaggio Turistico Europeo. Autobus směřující k Etně společnosti AST vyjíždí z Catanie v 8:15 a 11:20, zpět pak 10:45 a 16:30. Vyjíždí z Piazza Giovanni XXIII, které je přímo před Stazione Centrale F.S.

# 07.04.2009, 13:07.
Chci se zeptat, zda je na Sicílii možné spát mimo kempy. Někde pod širákem nebo ve stranu. Je to legální? Dá se takové místo u moře najít? Ještě by mě zajímalo, jak je to s dotupností pitné vody v přírodě v červenci. Děkuji za odpověď. Aleš.

Nocování ve volné přírodě, tedy i na pláži, je v Itálii zakázané. Povoleno to je pouze se souhlasem majitele pozemku. S pitnou vodou by ve vnitrozemí problém být neměl. Např. při naší okružní cestě kolem Etny jsme narazili na zdroj, ke kterému si chodili pro vodu lidé ze širokého okolí. U pláží si však dávejte na vodu raději pozor. Je potřeba se přesvědčit, zda je pitná - Acqua potabile.

# 24.02.2009, 11:48.
Pane Řehůřku, předem chci poděkovat za informace, které jste mi odepsal na můj dotaz ohledně dovolené na Sicílii. Ještě se chci zeptat, kolik přibližně stojí zapůjčení skútru na den. Pravděpodobně tam pojedu jen s přítelkyní, protože mi to kamarádi odřekli a chceme si ostrov trochu procestovat. Ale auto se mám zdá už zbytečné. A jak je to s výletem na Etnu? Předem děkuji. S pozdravem P.

Ceny v různých půjčovnách jsou samozřejmě různé. Např. v Catanii na Viale Raffaello Sanzio je půjčovna, kde si můžete zapůjčit skútr 50 cc za € 15,00, 125 cc za € 25,00, 150 cc za € 29,00 a 200/250 cc za € 34,00 na den. S počtem dnů denní taxa samozřejmě klesá. Za příplatek je možné skútry vyšších kategorií rozšířit o box na zavazadla a čelní sklo. Podrobnosti o výletu na Etnu najdete v naši reportáži Sicílie 2006 nebo v odpovědi ze dne 27.08.2007, 10:56.

07.02.2009, 17:32.
Je prosím možné za jeden den podniknout výlet z Catanie na vrchol Etny, nebo alespoň na Piccolo Rifugio ve výšce 2550 m? Jezdí nějaké jakékoliv dopravní prostředky tímto směrem z Catanie? A prosím, jaká je přibližná cena? Lanovka je asi po výbuchu v roce 2001 zničená. Děkuji a moc vás zdravím. Martin. P.S.: nemusíme dosáhnout kráteru za každou cenu, ale chci jen vědět, jaké jsou možnosti.

Ano, toto je možné. Z Catanie jezdí jednou denně v 8:15 autobus přes Nicolosi až k Rifugio Sapienza (příjezd 10:15). Odpoledne jezdí odtud zpět autobus do Catanie v 16:30 (příjezd 18:30). Cena je přibližně € 5,00. Linku provozuje společnost AST. Autobus odjíždí z Piazza Giovanni XXIII (Stazione Centrale F.S.). Lanovka byla po zničení erupcí obnovena a funguje od 9:00 do 17:15 včetně přepravy terénními autobusy. Cena byla v roce 2006 přibližně € 25,00 za lanovku a stejně tak za terénní autobus. Letošní ceny budou lehce vyšší. Podrobnou odpověď na Vaši otázku najdete v odpovědi ze dne 27.08.2007, 10:56 a v reportáži Sicílie 2006.

# 27.01.2009, 17:44.
V létě se s přítelkyní a kamarády chystáme na Sicílii a rádi bychom získali nějaké informace z dobrého zdroje. Co se týče termínu, tak se rozhodujeme mezi začátkem července a září. Nevíme, který z nich bude lepší. Pravděpodobně budeme nocovat v kempech a hodně cestovat. Tak bych rád získal nějaké tipy na kempy blízko Catanie. A zda je nutné zamluvit kemp před příjezdem. Určitě budeme potřebovat kapesního průvodce i mapu. Máme to koupit v ČR nebo až na místě? A hlavní otázka: v jakém rozmezí se pohybuje vypujčení auta na jeden den? Prozatím děkuji. S pozdravem P.

Průměrné maximální denní teploty v Catanii se pohybují v červenci od 30. do 32. stupňů, v noci minimální od 17. do 19. stupňů. V tomto rozmezí po celý měsíc lineárně rostou. V září pak maximální od 31. do 27. stupňů, v noci od 18. do 15. stupňů, v tomto rozmezí po celý měsíc lineárně klesají. Jedná se o dlouhodobé denní průměry. Aktuální teplota může být v konkrétní dny jiná, podle vývoje počasí. Začátkem července je v letoviscích více turistů než začátkem září. Teplota moře je v září jen o minimum nižší než v červenci. Kempy v okolí Catanie najdete na portále Camping. My doporučujeme z vlastní zkušenosti Villaggio Turistico Europeo. Viz naše reportáž Sicílie 2006. V červenci je předběžná rezervace vhodná, v září už by neměl být problém se ubytovat i bez předchozí rezervace. My bychom však i v tomto případě volili rezervaci. Průvodce bychom doporučovali si zakoupit v ČR - přeci jen je lepší si vše v klidu dopředu prostudovat. Mapy bychom řešili až na místě v turistické informační kanceláři. Vypůjčení auta je vhodné zajistit přes internet. Podívejte se na Pronájem aut. Máte auto hned na letišti po příletu letadla a na stejném místě ho před odletem vrátíte. Na letišti v Catanii začátkem července i září můžete vypůjčit auto od AVIS od € 230,00 na 7 dnů (včetně pojištění, bez pojištění osob).

# 20.01.2009, 11:31.
Na vašich stránkách jsem se dostala k vašemu e-mailu a rozhodla jsem se napsat rovnou vám o radu. Chci se zeptat, zda máte informace i o městečku Corleone a blízkém okolí. Rádi bychom tam zajeli asi v říjnu. Spát bychom chtěli v kempech ve stanu. Nevíte, je v okolí Corleone dost kempů, nebo je to horší? A jak to třeba vypadá s turistikou v téhle oblasti? Jsou tam značené trasy? Předem děkuji za jakékoli informace. Radka.

Městečko Corleone leží ve vnitrozemí mezi Palermem a Agrigentem. Má bohatou historii, kterou psali Arabové, Normani, ale od 60. let minulého století je také známé jako sídlo mafie. Za návštěvu stojí určitě vyhlídková věž, ze které je nádherný výhled. Z památek ve městě jsou nejvýznamnější kostely Chiesa Madre a Chiesa dell' Addolorata. Z přírodních zajímavostí nabízí tato oblast velice pknou přírodní rezervaci Riserva Naturale Orientata Bosco della Ficuzza. Mapa. V rezervaci určitě nějaké turistické trasy budou. Doporučujeme navštívit turistickou informační kancelář na místě a tady si vyzvednout mapy. O kempech v okolí Corleone nevíme.

# 14.01.2009, 15:44.
Moc děkuji za rychlou odpověď. Ještě se chci poradit, který ostrov byste doporučil. Cestovní kanceláře nabízejí jen Vulcano, ale mě zajímá, zda by nebylo lepši se ubytovat přimo na ostrově Lipari nebo zda se tam vůbec dá nějaké ubytování sehnat. Nevíte, který ostrov je nejzajímavější? Děkuji. H.

Každý z Aiolských ostrovů je něčím zajímavý. Taková základní klasika jsou tři ostrovy: Vulcano - Lipari - Stromboli. Lákadlem ostrova Vulcano je sirné jezírko, lze si tam také udělat pěkný pěší výlet ke kráteru nebo si zapůjčit nějaké pohybovalo a udělat si i delší výlet. Na Lipari můžete obdivovat historii i přírodu. Stromboli je jedna velká sopka. Ideální je si zaplatit nějakou okružní plavbu s návštěvou těchto ostrovů. Pokud hodláte na ostrovech strávit výše času, určitě stojí za návštěvu i ty ostatní. Ubytování na ostrovech je dostatek ve všech cenových kategoriích. Seznam ubytovacích kapacit na všech ostrovech najdete na Booking - Lipari, Salina, Vulcano, Stromboli.

# 12.01.2009, 21:10.
Zajímalo by mě, zda je na místě ve Villaggio Turistico Europeo možné objednat začátkem července pobyt ve stanu nebo v přívěsu, když budou bungalovy obsazeny. Nebo zda jsou tam v okolí na domech cedule: Apartmán - jako třeba v Chorvatsku. Máme zabukované letenky u letecké společnosti Sky Europe, ale momentálně má společnost problémy (zabavují jim letadla), nemám tušení, zda vůbec odletíme, tak asi nemá cenu objednávat pobyt dopředu. Vy jste tam byli, proto se na Vás obracím s tímto dotazem. Za odpověď předem děkuji. Radka.

V Itálii, a tedy i na Sicílii, to nefunguje jako v Chorvatsku. Ubytování v soukromí není nabízeno na každém kroku. Ubytovatelé sázejí na jistotu a většinou prodávají ubytovací kapacity přes různé agentury a tour operátory. Pomoc s ubytováním je možné najít v turistické informační kanceláři. V případě Villaggio Turistico Europeo je možné získat ubytování pouze v bungalovech. Součástí areálu je sice kemp a parkoviště pro karavany, stan a karavan však musíte mít vlastní. V době našeho pobytu tam bylo stanové městečko slovenské cestovní kanceláře FIFO, v současné době už tento kemp nenabízí.

09.01.2009, 10:03.
Chystáme se s přítelem na dva týdny na Liparské ostrovy vlastní dopravou. Letenky do Catania se asi dají sehnat, ale nevíme, jak se dostat z Catania do Milazzo. Z Milazzo už jede trajekt nebo tuším rychlá střela. Můžete mi poradit? Děkuji moc. H.

Těch možností je několik. Můžete využít minibus společnosti Giuntabus, který jezdí přímo z letiště v Catanii do přístavu v Milazzu. Cena je však vysoká od € 125,00 (2 osoby) do € 300,00 (15 osob). Stejně tak můžete využít linkový autobus společnosti SAIS Autolinee do Messiny a pak výše zmíněné společnosti Guintabus do Milazza. Další možností je cesta vlakem s přestupem v Messině. Jízdní řády najdete na Trenitalia, stačí zadat jako stanice Catania a Milazzo.