SICÍLIE 2018 / 2

Sicílie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Sicílie 2018 / 2

Pokud je Sicílie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2018. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do místa ubytování, o cestě autem na Sicílii, o výletech po Sicílii, o půjčovnách aut, o trajektech na ostrovy, o městské dopravě v jednotlivých městech, o vlakové a autobusové dopravě mezi městy, o výletě na Etnu a do dalších míst, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Sicílii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete druhou část, ta první je na stránce Sicílie 2018.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 15.08.2018, 10:33.
Děkuji za předchozí odpověď ohledně cesty z letiště. Mám ještě jednu otázku. Dá se dojet po silnici SP63 až k rezervaci Zingaro? Je tam nějaký oficiální vstup a jak je to tam s parkováním? Dostatek míst / placení? Děkuji za odpověď. Radek.

Vstupy jsou dva - severní ze strany San Vito Lo Capo a jižní ze strany Scopello. Oba mají parkoviště. K tomu severnímu se dostanete po silnici SP63. Parkoviště je víceméně na té silnici od infopointu v délce podle potřeby. Zpočátku se parkuje kolmo směrem k moři - přibližně 100 míst a následně postupně podél komunikace na straně moře. V opačném směru hrozí odtažení vozidla. Toto parkoviště by nemělo být zpoplatněno. Rezervace je otevřena denně od 7:00 do 19:30, vstupné je € 5,00, děti do 14. let platí € 3,00.

# 14.08.2018, 14:50.
Chci ušetřit na výletu na Etnu. Chci se zeptat, když pěšky vystoupám nad lanovku, a potom až do výšky 2900 m, je možné až tam si sehnat průvodce přímo ke kráteru sopky? Nechci dávat tolik peněz za takovou už dost komerční věc. Někde se psalo, že italové to chodí bez průvodce až ke kráteru. Jen se stačí přidat k nějaké skupince turistů s průvodcem. Děkuji za zprávu, jak tedy nejlépe ušetřit na tomto výletě, případně doporučit trasu kudy tudy jít pěšky. Zuzana.

Podle našeho názoru lanovka komerční věc ve špatném slova smyslu není. Je to tak jako v Alpách - výrazná úspora času, který je možné využít v atraktivnějších částech ve vyšších nadmořských výškách. Cesta od Rifugio Sapienza k horní stanici lanovky je pěšky zdlouhavá a únavná, zabere Vám minimálně 2 hodiny. Další hodinu to trvá na Torre del Filosofo. Tuto vzdálenost je možné absolvovat jeep-busy, které jsou podle našeho názoru na rozdíl od lanovky zcela zbytečné. Jedou, víří prach, nic nevidíte a uvnitř ničemu nerozumíte. Tu hodinku pěšky si vychutnáte nádherné výhledy a pohledy, které jsou v této nadmořské výšce už hodně atraktivní. Od Torre del Filosofo je možné postupovat dál už jen s horským průvodcem. Od roku 2011 není od této kóty (2920 m) volný přístup. Pokud se připojíte k organizované skupině, s naprostou jistotou bude odkázáni se vrátit zpět. Horského průvodce si můžete objednat (zařadit se do skupiny) na Torre del Filosofo.

# 08.08.2018, 12:57.
V říjnu máme naplánovanou cestu do Trapani, ale přiletíme na letiště v Palermo, proto se prosím chci zeptat, zda jezdí nějaké autobusy z letiště Palermo do Trapani a zda případně víte, kde lístky koupit na internetu? Mnohokrát děkuji. Lucie.

Z letiště v Palermo do Trapani Porto jezdí autobusy společnosti Segesta Autolinee. Jízdenka stojí € 8,00. Informace máme o spojích do konce září. V říjnu jen o jednom spoji 1.10.2018. Určitě ale jede spoj Prestia e Comande do Palermo k vlakovému nádraží. Autobusy jezdí od 5:00 do 0:30 v půlhodinových intervalech, cesta trvá 50 minut. Jízdenka stojí € 6,00. Z Palermo potom jezdí do Trapani autobusy Segesta Autolinee. Spojů je hodně, jízdenka stojí € 9,60. Jízdní řády jsou v současné době jen do konce srpna. Nicméně předpokládáme, že se na další období v nejbližší době objeví.

# 03.08.2018, 23:03.
Víte, jak se dostanu z letiště Palermo do San Vito Lo Capo? Děkuji. U.

Z letiště jeďte autobusem Prestia e Comande na nádraží v Palermu (Stazine Centrale). Jízdenka stojí € 6,00 a autobus funguje kyvadlově po půl hodině od 5:00 do 0:30. Odtud pokračujte autobusem Russo Autoservizi do San Vito Lo Capo. Jízdenka stojí € 9,40 a autobus jezdí v pracovní dny + v sobotu 4x denně od 6:20 do 14:30, v neděli a ve svátek 3x denně od 7:30 do 14:30.

# 02.08.2018, 10:30.
V srpnu nás čeká cesta autem z letiště v Trapani do San Vito Lo Capo a ještě asi 11 km za San Vito Lo Capo. Zajímá mě, zda jsou na této cestě nějaká placené úseky? Případně prosím poradit čísla silnic / dálnic, po kterých je cesta nejpohodlnější. Pokud máte tipy na hezké a klidné pláže v okolí, budu za ně rád. Děkuji za odpověď. Radek.

Silnice v této části Sicílie nejsou zpoplatněny. Nicméně žádná přímá silnice do San Vito Lo Capo nevede. Doporučujeme tedy jet z letiště po SP21, ze které se připojte na dálnici A29dir. Z té sjeďte až na Trapani a pokračujte do Trapani. Na konci dálnice pokračujte doprava na Trapani SS113 a Erice, na následujícím kruhovém objezdu doprava na Palermo. Kousek jeďte po SS113 a následně odbočte doleva na Crocci / Buseto. SP52 Vás dovede do Crocci, za kterým budete mít po levé straně sportovní areál. Za ním odbočte na křižovatce doleva na Valderice. Jeďte po hlavní silnici až na její konec a na křižovatce odbočte doprava na Palermo. Po chvíli pokračujte za stopkou rovně po hlavní silnici SS187, ze které už bude po chvíli odbočka doleva na Custonaci / San Vito Lo Capo. Po SP16 dojedete do San Vito Lo Capo. K Vašemu ubytování se dostanete po SP63 - směrovky na rezervaci Zingaro. Nejlépe bude, když si to zadáte do navigace. Nádherné pláže jsou právě v té přírodní rezervaci Zingaro.

# 29.07.2018, 14:14.
Letíme na Sicílii do Trapani a na dva dny na ostrov Favignana. Dají se lístky na trajekt koupit na místě nebo se musí koupit online? Děkuji za odpověď. Kristýna.

Můžete je zakoupit i na místě. Nicméně je sezóna, je zde riziko, že neodjedete přesně tím trajektem, který Vám časově vyhovuje. Především s blížícím se termínem počet volných trajektů ubývá. Vývoj můžete sledovat např. na stránce Trajekty - Aegadian Islands.

# 24.07.2018, 07:17.
V září se chystám na Sicílii do Catánie a při tomto pobytu bych rád navštívil Stromboli. Mám na Vás dvě otázky: 1. Jakou byste doporučil dopravu z Catánie do Milazza? 2. Je nutné si kupovat lodní lístek předem, nebo je možné je koupit až v Milazzu? Za odpovědi děkuji a přeji fajn letní den. S pozdravem Jaroslav.

Do Milazzo se dopravíte s přestupem v Messina. První vlak Trenitalia odjíždí z Catania Centrale v 5:03, v Messina je v 6:55. Jízdenka stojí € 7,60. Z Piazza della Repubblica před nádražím v Messina odjíždějí do přístavu v Milazzo autobusy Giuntabus. V navazujícím čase jede v 7:00 a 8:00. Cenu bohužel neznáme, měla by se ale pohybovat do € 10,00. Z přístavu v Milazzo potom musíte pokračovat trajektem - viz Trajekty - Aeolian Islands. Alternativně můžete jet z Catania do Messina autobusem SAIS Autolinee. Jezdí od 5:00. Jízdenka stojí € 8,40. Na Stromboli potom můžete jet také trajektem i z Messina. Jízdenku si předem kupovat nemusíte.

# 23.07.2018, 12:30.
V srpnu se chystáme na Sicílii do Hotel club Eloro - Contrada Pizzuta, 96017 Marina di Noto SR, Itálie. Chtěla bych Vás moc požádat, zda je v tomto místě možnost nějaké místní dopravy a poprosit o tip, kam bychom se mohli podívat. Budeme mít s sebou děti ve věku 9 a 10 let. Zatím plánujeme Etnu, ale pokud byste nám poradil ještě nějaký tip, co bychom měli vidět, byla bych Vám moc vděčná. Předem Vám moc děkuji. Zuzana.

Mezi Noto a Lido di Noto vždy fungovala autobusová linka společnosti Autolinee Caruso. Linek jezdilo hodně, z Lido di Noto od 8:30 do půlnoci, zpět od 8:00 do 23:30. Vždy jeden autobus za hodinu. Jízdenka stála € 2,00, děti do 12. let cestovaly zdarma. V Noto byla konečná zastávka na Piazza Pantheon, což je přibližně 850 metrů od vlakového nádraží. Toto spojení fungovalo od poloviny června do poloviny září. Aktuální stav neznáme. Z Noto je potom možné cestovat vlakem Trenitalia do Syrakus za € 3,80, do Catania za € 8,30, Taormina za € 9,90. Přestupuje se v Syrakusách. Na Etnu to veřejnou dopravou není. Ranní autobus z Catania nestihnete. Vhodným řešením je pronájem automobilu přes Rentalcars. Tipy na poznávání východního pobřeží Sicílie najdete v reportáži Sicílie 2006.

# 17.07.2018, 16:51.
Chystáme se v polovině září na Sicílii. Chtěla bych se zeptat, zda je nutné mít při půjčení auta kreditní kartu a mezinárodní řidičský průkaz. Budeme si půjčovat auto na letišti v Trapani. Děkuji za odpověď. Jana.

Embosovaná kreditní karta je nutností a jistota. Existují sice půjčovny, které Vám půjčí automobil na debetní kartu nebo i na hotovost, je jich však málo a nikdo Vám nezaručí, že když to jednou udělají, tak podruhé také. V Evropské Unii, Švýcarsku, Norsku a Lichtenštejnsku není mezinárodní řidičský průkaz nutný. Více informací najdete v článku Mezinárodní řidičský průkaz.

# 17.07.2018, 14:34.
Chtěla bych vás poprosit o radu, jakou nejvýhodnější dopravu zvolit . 21.8.2018 přiletíme kolem 20:00 hodin na letiště v Trapani na Sicílii a jedeme do hotelu Al Bastione Imperiale B&B, Piazza Generale Scio 11, Trapani, 91100, Itálie. Děkuji za odpověď. Lenka.

Z letiště jeďte autobusem AST. Ve Vašem termínu a čase jede ve 21:00. Jízdenka stojí € 4,90. Vystupte na konečné v přístavu. Jděte po Viale Regina Elena tak, že budete mít moře vlevo. Před sochou se stočí ulice doprava a pokračuje jako Via Ranuncoli. Za křižovatkou dále pokračuje jako Via Cappucini, která Vás dovede na Piazza Generale Scio. Al Bastione Imperiale B&B je přímo naproti plastiky ve Vašem směru po pravé straně.

# 14.07.2018, 19:11.
Děkuji za skvělé stránky, které jsou velmi inspirující. Dovolila bych si položit také jeden dotaz nebo možná spíše poprosit o Váš názor. V září se přibližně na tři týdny chystám na Sicílii, sama s ročním chlapečkem - kdy jindy než na mateřské dovolené má člověk čas na delší dovolenou. Stále se však nemohu rozhodnout, jakou část Sicílie zvolit. Chtěla bych nějaké klidnější místo, které dýchá historií a současně je u moře a je dobrým výchozím bodem pro výlety veřejnou dopravou. Auto neřídím. Moc děkuji za odpověď. Anna.

S ročním dítětem bude cestování veřejnou dopravou hodně náročné. Spíše bychom doporučovali se soustředit na pěkné místo pro pobyt na pláži, vyladěné ubytování pro pobyt s tak malým dítětem, dobrou dostupnost letiště nejlépe taxi. Ve Vašem termínu už budou letoviska lehce utichat. Z vlastní zkušenosti můžeme doporučit Villaggio Turistico Europeo. Je to uzavřený resort, bungalovy jsou přímo u moře, pláž je privátní, k dispozici lehátka a slunečníky, v areálu bazén a základní služby. Je to sice u velkého města Catania a vedle městských pláží (ty byly přeplněné, privátní však poloprázdná). Letiště je kousek od villaggia, takže cesta taxi není až tak nákladná. Pláž je písčitá s pozvolným vstupem do moře s výhledem na Catania, Etnu a Kalábrii. Catania sama o sobě má dostupné vlakové spojení do mnoha lokalit na východním pobřeží - Syrakusy, Taormina. Autobusové spojení je i na Etnu (to bychom ale s tak malým dítětem absolvovat nedoporučovali).

# 11.07.2018, 18:20.
Přilétám dne 21.7.2018 v 19:10 do letiště v Trapani. Mohli byste mi prosím dopoučit, jak se městskou hronadnou dopravou dostat na hlavní nádraží v Trapani? Děkuji. Zuzana.

Z letiště v Trapani jeďte autobusem AST. Zastávka v centru Trapani je v blízkosti vlakového nádraží. Autobus jede v 19:30, 21:00 a 22:10.

# 10.07.2018, 21:10.
S přítelem plánujeme dovolenou na Sicílii, ale jsme nějak ztraceni, co se týče dopravy. V sobotu 11.8.2018 v 19:10 bychom měli přistát na letišti v Trapani a rádi bychom se dostali na adresu Vicolo Casalicchio 3, Trapani, Sicilia 91100, kde máme zajištěno přespání. V neděli bychom pobyli v Trapani a v pondělí ráno jeli na ostrov Favignana, odkud bychom se večer vrátili zpět do Trapani. Je potřeba místo na trajektu rezervovat, případně jak často jezdí tam a v kolik jede poslední večerní trajekt zpět do Trapani? V úterý 14.8. ráno máme v plánu přesun do Palerma - opět nevíme jak zjistit v kolik a odkud to jede? Mám hrůzostrašné představy, že nenajdeme ani zastávku nebo nastoupíme do špatného autobusu. V Palermu přespíme a budeme zde i další den ve středu 15.8., protože je tu nějaký svátek a žádná doprava nejezdí. Máte nějaké tipy na dobré místo, kde jsou nějaké hezké oslavy? Nebo jak tento svátek vlastně probíhá? Ve čtvrtek ráno 16.8. máme naplánovaný přesun do San Vito Lo Capo - opět se zoufale ptám na nějaké časy a místa prosím. Den strávíme na pláži, která je prý nádherně čistá a večer kolem nejlépe 19:00 až 20:00, pokud v takovýto čas něco jezdí ještě, přesun do Trapani. V Trapani budeme i v pátek 17.8. a v sobotu 18.8. se odtud musíme dostat zpět na letiště, odkud nám to letí v 19:35. Dívala jsem se na stránky ATM, ale vůbec nic jsem nenašla - pravda, že nejsem technicky zdatná. Proto moc prosím o rady a nějaké vaše doporučení. Zatím máme zajištěné jen letenky a ubytování přes Airbnb. Byli bychom rádi i za tipy, co ve městech dělat, kam se podívat. Moc děkuji za odpovědi. Jana.

Z letiště v Trapani jeďte autobusem AST do Trapani Porto. Ve Vašem čase jede v 19:30, 21:00 a 22:10. Jízdenka stojí € 4,90. Vaše ubytování je kousek od zastávky v přístavu. Jděte po Via Ammiraglio Staiti tak, že po pravé straně budete mít moře. Před Ristorantino Angelino odbočte doleva na Vicolo Casaliccio. Místo v trajektu na Favignana není třeba rezervovat. V srpnu ale raději doporučujeme - viz Trajekty - Aegadian Islands. V pondělí 13.8.2018 jede z Trapani 15 trajektů tam a 15 trajektů zpět. Cesta trvá 30 až 40 minut. První trajekt odjíždí v 6:50, následují v 7:30, 8:30, 9:10, ... Zpět jedou v ..., 17:10, 17:45, 19:20, 19:35, 20:45. Cesta prvním trajektem tam a posledním zpět vyjde včetně rezervačního poplatku na € 34,14. V úterý 14.8. jedou do Palerma z přístavu autobusy Segesta Autolinee v 5:30, 5:45, 6:00, 6:10, 6:20, ... Cesta trvá dvě hodiny a zaveze Vás až do centra k vlakovému nádraží. Není pravda, že 15.8. nejezdí autobusy. Fungují sváteční jízdní řády a do Trapani jede autobus stejné společnosti v ..., 16:00, 18:00, 19:00 a ve 20:00. Jízdenka na trase Trapani - Palermo stojí € 9,60. Ve čtvrtek 16.8.2018 jedou autobusy z Palermo do San Vito Lo Capo společnosti Russo Autoservizi v 6:20, 8:00, 11:00 a 14:30. Jízdenka stojí € 9,40. Cesta trvá přibližně dvě hodiny. Odjezd je opět z Piazza Cairoli (u vlakového nádraží). Ten samý den ze San Vito lo Capo jede do Trapani autobus společnosti AST v ..., 18:00, 19:00 a 20:30. Jízdenka by měla stát do € 5,00. V sobotu 18.8. jede na letiště autobus AST ve ..., 13:30, 14:15, 15:30, ... Cesta trvá 45 minut. ATM Trapani provozuje městskou a příměstskou dopravu. Svátek se jmenuje Ferragosto, bližší informace však nemáme. Pro sestavení itineráře pro prohlídku měst doporučujeme si zakoupit nějakého průvodce. Jízdní řády si ověřte pro Vaše termíny a časy na výše uvedených stránkách.

# 09.07.2018, 13:15.
Chtěl bych se zeptat, zda nemáte zkušenost s pronájmem malé lodi v Trapani. Chtěli bychom si udělat výlet na Egadi Islands po vlastní ose. Podle mapy je to přibližně 7 km od pobřeží, což bychom v nafukovacím člunu s malým motorem zvládli. Je to reálné? A nevíte jaké jsou podmínky? Děkuji moc. Jaroslav.

Veškeré informace najdete např. na Nautica Pomar.

# 08.07.2018, 11:50.
Potřeboval bych zjistit, jak se nejlépe bez auta dostanu z Katánie do Etnalandu. Četl jsem na internetu, že nejlepší je jet vlakem do Agnelleria a potom to dojit pěšky, ale nikde nemohu najít jízdní řády. Děkuji. Jan.

Z Catania se musíte dopravit vlakem Circumetnea do Valcorrente, odkud je to pěšky k Etnalandu 2,8 km po silnici SP15. V závěru je z ní k Etnalandu směrovka. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. K výchozí stanici vlaku Catania Borgo se dostanete z centra metrem.

# 03.07.2018, 17:01.
Pane Řehůřku, na začátku roku jsem na Vás měla dotaz ohledně spojení z letiště v Catania do Giardini Naxos. V té době jel poslední autobus v 19:45 hodin. Těsně před odjezdem jsem zjistila, že společnost Etna přidala ještě jeden autobus ve 20:45 hodin. Takže jsme ho krásně stihly. Možná se bude někomu tato informace hodit. Přeji krásný den. Šárka.

Děkujeme za informaci. Naše odpovědi jsou platné ke dni odpovědi. Pokud otázku zašlete s půlročním předstihem, je velká pravděpodobnost, že v době dovolené se něco změní. V tomto případě došlo ke změnám v jízdním řádu, které probíhají většinou v červnu, a tedy k posunutí posledního odjezdu autobusu. Proto v odpovědích uvádíme i odkazy na dopravce, aby si cestovatelé mohli před odjezdem informace ověřit a upřesnit.

# 29.06.2018, 06:56.
Chci se Vás prosím zeptat na zkušenosti s Rentalcars. V diskuzích níže ji doporučujete. Hledáme auto na Sicílii a každá půjčovna chce depozit € 1600,00, což nám přijde poměrně dost. Půjčujeme si auta i v jiných zemích, ale tento depozit je nejvyšší. Děkujeme za radu. M.

Konkrétně tento parametr není záležitostí Rentalcars. Jedná se o podmínky konkrétních autopůjčoven. Nevíme informace o konkrétním automobilu, ale konkrétně bývají uvedeny v odstavci záloha / spoluúčast tři částky. Např. záloha € 600,00, spoluúčast při poškození vozidla € 1600,00, spoluúčast při odcizení vozidla € 1600,00. Autopůjčovna Vám zablokuje na kartě tu zálohu € 600,00. Z této zálohy se potom strhávají případné škody nebo dodatečné náklady (nevrácení plné nádrže, prodloužení doby pronájmu, ztráta navigace, pokuty apod.). Pokud dojde k poškození vozidla, je v tomto případě sjednaná spoluúčast € 1600,00. Reálná škoda do maximální výše spoluúčasti se strhne ze zálohy, případný rozdíl doúčtují a budete muset uhradit. Stejné to je u spoluúčasti při odcizení vozidla, kde s velkou pravděpodobností těch € 1600,00 zaplatíte celých - odečtem ze zálohy a doplatkem. Tuto spoluúčast si můžete připojistit, tuto pojistku můžete sjednat přímo při rezervaci. Často bývá toto pojištění od Rentalcars zdarma, vidíte to v přehledu vozů v oddíle Zdarma Vám nabízíme. Těch benefitů od Rentalcars je více, např. další řidič v ceně, GPS, atd. Rentalcars je ze stejné skupiny jako Booking pro rezervaci ubytování, funguje na podobném přincipu.

# 28.06.2018, 09:09.
Ďakujem za informície, porozmýšlame, či využijeme autobus alebo auto, bývame totiž na ulici Via Teocle Giardini Naxos a čo som pozerala na mape, tak autobusová stanica je vzdialená 2,7 km. Viem, že na ulici Viale Dionisio je zastávka autobusu do Etny, len neviem, či by sme ju mohli využiť aj ked nemáme záujem íst na Etnu, ale len do Taormíny a okolia. Pekný deň. Tatiana.

Nejedná se o zastávku na Etnu, ale zastávku autobusů společnosti Etna Trasporti, která je součástí skupiny Interbus. Zastavuje tady mnoho různých spojů, které směřují do Taorminy. Neměl by být problém tam jet. Problém může být jen s expresními autobusy z letiště do Taorminy.

# 25.06.2018, 21:18.
Velice děkuji za Vaše rady. Ještě bych se Vás zeptala ohledně Liparských ostrovů. Napadlo nás, že bychom zvolili i organizovaný výlet, ale nedaří se nám moc najít nějaké dobré nabídky, nemáte nějaký tip? A ještě bych měla druhou otázku. Přiletíme do města Trapani, do kterého se budeme po jižním pobřeží vracet. Budeme mít asi 3 dny na přejezd z Taorminy do Trapani. Máme předběžné body, co je možné navštívit - Syrakusy, Noto, Enna, Caltagirone, Scala di Turchi, Údolí chrámů, Segesto, Selinunte. Rádi bychom vybrali třeba jen několik nejzajímavějších zastávek a nejraději bychom viděli spíše přírodu, případně nějaký chrám, než trávili celý den ve městě. Proto se obracím na Vás, jako na odborníka přes Sicílii, co byste doporučil navštívit? Děkuji za odpověď, velice si cením vašeho času a rad. S pozdravem Martina.

Organizované výlety najdete např. na Get Your Guide. Další množství výletů najdete na Tarnav. Určitě doporučujeme navštívit kousek od Taormina Gole Alcantara, dále Etnu, Syrakusy, Scala di Turchi a Údolí Chrámů. Další podle zbývajícího času.

# 24.06.2018, 09:50.
Chtěla bych se zeptat. Je nějaká dostupná možnost, jak se z Trapani dopravit do Palerma a na Etnu veřejnou dopravou? Děkuji. Sandra.

Do Palerma se dostanete autobusem Segesta Autolinee. Spoje jezdí každou hodinu (ráno i častěji) od 5:30 do 20:00. Jízdenka stojí € 9,60, zpáteční € 15,10. Na Etnu je to složitější a rozhodně ne na jeden den. Dopravte se do Palerma a odtud jeďte vlakem Trenitalia za € 13,50 do Catania. První přímý jede v 7:32 a v Catania je v10:22. V Catania se musíte ubytovat. Doporučujeme přes Booking / Catania. Ráno potom jede pod Etnu autobus. Informace najdete v odpovědi ze dne 14.09.2017, 09:40. Ceník lanovky, bus-jeepu apod. najdete v odpovědi ze dne 01.08.2017, 12:08. Během jednoho dne to lze zvládnou během organizovaného výletu - Mount Etna and Taormina Full-Day Excursion from Palermo.

# 21.06.2018, 15:42.
Rád bych Vás poprosil o radu. Máme se zúčastnit regaty na moři u Sicílie, kde si budeme pronajímat jachtu v sicilském přístavu Tonnarella, což je nedaleko města Barcellona Pozzo di Gotto. Je to v termínu od 13. do 20.10.2018. Samozřejmě se chceme na ostrov dostat letecky, ale nejbližší letiště je od tohoto místa přibližně 150 km. Měli byste prosím nějaký tip, jak se dostat z nějakého blízkého letiště do tohoto přístavu? Na lodi je nás 7 osob, ale kdyby bylo potřeba naplnit i větší vozidlo, můžeme dát tip dalším posádkám, bude nás tam určitě 50 lidí a všichni budou mít podobný problém jako my. Dá se tedy jet z letiště vlakem, taxíkem, autobusem? Co bude nejvýhodnější? Moc by mě pomohl jakýkoliv váš tip. Děkuji. Pavel.

Z letiště Catania jeďte autobusem Alibus společnosti AMT za € 4,00 na Catania Centrale. Odtud vlakem Trenitalia do Barcellona - Castroleale za € 9,00 s přestupem v Messina. Odtud potom jede autobus AST do Portorossa, což je u přístavu Tonnarela. Jízdenka by měla stát € 2,40.

# 16.06.2018, 15:27.
Mohl bych Vás ještě poprosit o radu, jak na hromadnou dopravu? Nějak se v tom neumím vyznat. Potřebovali bychom z letiště na tuto adresu: Via Santissima Triniti 4, Catania, Sicilia 95100. Děkuji za radu a omlouvám se za otravování. S pozdravem Zdeněk.

Jeďte zmiňovaným autobusem Alibus a vystupte na zastávce č. 147, Via Vittorio Emanuele 112. Odtud je to k Vašemu ubytování pěšky přibližně 950 m po Via Vittorio Emanuele. Autobus č. 503, kterým by bylo možné se dostat k blízkosti ubytování bohužel v neděli nejezdí.

# 14.06.2018, 23:15.
V objednávce lodního lístku na trajekt San Giovanni - Messina jsem nenalezl českou verzi a nerad bych uvedl špatné údaje. Existuje i česká verze objednávkového tiskopisu? Děkuji za odpověď. Jan.

Pokud máte na mysli stránku Trajekty, tak k dispozici jsou pouze jazykové verze italská, anglická, německá, francouzská a španělská. Nicméně konkrétně v tomto případě není nezbytně nutné objednávat trajekt dopředu. Doprava mezi San Giovanni a Messina funguje nonstop kyvadlově. Přijedete, zakoupíte si odpovídající lístek (podle doby návratu zpět) a pokračujete k trajektu. Případný online zakoupený lístek v tomto případě není na konkrétní hodinu, ale na konkrétní den.

# 14.06.2018, 18:00.
Děkuji za informaci. Ještě se zeptám ohledně těch Liparských ostrovů. Je nutné si rezervovat loď předem nebo se dá místo v bez problémů sehnat i přímo v daný den na místě, nevíte? Hezké odpoledne. Martina.

Při cestování i s automobilem to v červenci doporučujeme. V případě, že cestujete bez automobilu, není to nutné. Pokud však jedete na jednodenní výlet a budete pro Vás z časových důvodů nutné odjet konkrétním trajektem, potom to také doporučujeme. Je sice možné, že potom pojedete trajektem obsazeným z poloviny, to však nikdy dopředu neodhadnete. Bude to méně nepříjemné, než když ztratíte spoustu času čekáním na další trajekt.

# 13.06.2018, 21:27.
Mnohokrát děkuji za odpověď. Ještě se zeptám. Z Letiště Trapani do Cefalu se dá nějak dostat zpět autobusy nebo vlaky? Kristýna.

Z letiště Trapani jezdí do Palermo autobusy společnosti Autoservizi Salemi. Jedná se o šest spojů denně, čtyři o víkendu. Častěji jezdí autobusy AST do Trapani a odtud autobusy Segesta Autolinee do Palermo. Vše zastavuje u Palermo Centrale. Z Palermo Centrale se potom do Cefalu dostanete zmiňovaným vlakem Trenitalia.

# 13.06.2018, 18:37.
Chtěla bych se prosím zeptat, od kolika do kolika hodin do večera jezdí autobusy z letiště v Palermu do Palerma na vlakové nádraží a poté do kolika a od kolika hodin jezdí vlaky z Palerma nádraží do Cefalú. Potřebujeme se prostě dostat z Palerma letiště do Cefalú a poté za týden z Cefalú zase na letiště Palermo. Kristýna.

Autobusy společnosti Prestia e Comande jezdí z letiště do Palerma na nádraží od 5:00 do 0:30. Zpět jezdí od 4:00 do 22:30. Cesta trvá 50 minut. Vlaky Trenitalia jezdí z Palerma do Cefalu od 5:08 do 21:35, zpět jezdí od 5:14 do 22:14. Cesta trvá necelou hodinu. Konkrétní spoj si najděte podle Vašeho data a času na výše uvedených stránkách.

# 12.06.2018, 17:59.
Pane Řehůřku, ještě jednou děkuji za informace k dopravě po Sicílii. Je to nádherná země, chtěl bych se tam ještě podívat v červenci. Mohl bych Vás zase poprosit o informace k autobusovému spojení mezi Palermem a San Vito Lo Capo? Konkrétně 5.7 ráno a 7.7. po poledni nazpět. Děkuji za všechny, že je cestování po Itálii snazší. Zdeněk.

Mezi Palermo a San Vito Lo Capo provozuje dopravu společnost Russo Autoservizi. 5.7.2018 odjíždí z Palermo v 6:20, 8:00, 11:00, 14:30. V San Vito Lo Capo je za dvě hodiny, první spoj za tři hodiny. Jízdenka stojí € 9,40. Zpět potom jede 7.7.2018 ze San Vito Lo Capo v 5:45, 11:00, 13:00, 18:00. V Palermo je přibližně za dvě hodiny, třetí spoj za tři hodiny. Cena jízdenky je stejná. V Palermo je zastávka na Piazza Cairoli, tj. Stazione Centrale, v San Vito Lo Capo jsou zastávky na Via Savoia, Via B. Foritano a Via P. Mattarella.

# 12.06.2018, 08:55.
Pane Řehůřku, mnohokrát děkuji za informace. Jste zlatíčko. Jsme v Avole a budeme mít půjčené auto, takže do Milazza se dostaneme, spíše jsem chtěla poradit, který ostrov stojí za jednodenní výlet bez auta? Něco málo vidět a potom relax, nic náročného. Nebo zda jede nějaký trajekt okružní jízdu kolem více ostrovů, chtěli bychom vidět určitě Stromboli. Chtěla bych doporučení někoho, kdo už má zkušenost, navíc jsem antitalent. Výlety do Agrigenta, Taorminy, reservace - orienta cavagrande, to vše jsem zvládla, jen ty Lipari, to jsem v pasti. Mnohokrát děkuji za Váš čas a ochotu. Andrea.

Když napíšete že chcete poradit, ale nenapíšete s čím, potom se těžko radí. U hodně obecného dotazu je velké riziko, že nedostanete odpověď, kterou očekáváte. To se zřejmě stalo. Pro ostatní čtenáře je to potom nepříjemnost v tom, že se na někoho dalšího nedostane s odpovědí. Pro jednodenní výlet jsou vhodné tři nejatraktivnější ostrovy - Vulcano, Lipari a Stromboli. Veřejná doprava okružní jízdy nedělá. Ta je určená k přepravě. Pokud chcete nějakou okružní plavbu, můžete si ji zakoupit od nějaké agentury v přístavu. Většinou to probíhá tak, že máte zastávku na každém z těchto ostrovů k prohlídce, Stromboli se navíc objíždí.

# 11.06.2018, 14:35.
Ideme na 10. dňovú dovolenku na Sicíliu. Prosím vás, je nejaká možnosť prenajat si auto na Sicílii bez kreditnej karty? Mam len klasickú platobnú alebo embasovanú kartu. Ďakujem. Janka.

Kreditní karta je jistota. Možné to je i s debetní kartou nebo hotovostí, ale bez záruky a s velmi malou pravděpodobností. Jediná možnost je zkusit na letišti postupně obejít autopůjčovny. Nicméně tak ztratíte možnost výběru nejvýhodnějšího pronájmu.

# 11.06.2018, 11:34.
Pane Řehůřku, chtěla bych Vás moc poprosit, zda bych na Vás mohla mít pár dotazů ohledně Liparských ostrovů? Plánujeme dovolenou po jihovýchodě Sicílie a určitě bychom chtěli jeden den juknout na ostrovy, ale jsem trošku v pasti a potřebovala bych trošku poradit. Děkuji za informace. Andrea.

Veřejnou dopravou se dostaňte vlakem Trenitalia do Messina o odtud z Messina Maritina trajektem na Aiolské ostrovy. Jízdní řády najdete na stránce Trajekty - Aeolian Islands. Např. první vlak ze Siracusa jede v 5:12 a v Messina Centrale je v 7:51. Bohužel zpět jede poslední ve 20:05 a v Siracusa je ve 22:45. Reálně to na podrobnější poznávání ostrovů během jednoho dne není.

# 11.06.2018, 08:42.
Chtěl bych Vás poprosit o radu ohledně ceny taxi na Sicílii. Uvažuji, zda se vyplatí taxi na cestu z letiště, přibližně 90 km, nebo si půjčit auto na celou dobu pobytu. Cesta taxi by byla samozřejmě dvakrát. Našel jsem plno názorů, že se platí i za počet zavazadel atd. Zajímala by mě proto přibližná cena, jeli bychom dva dospělí a dvě děti. Moc děkuji za odpověď. Hezký den. S pozdravem Petr.

Nepíšete přesné destinace, odpovíme tedy příkladem. Taxi z letiště v Catania do Lido di Noto, které je vzdálené přibližně 90 km Vás vyjde na € 150,00. Ceny pronájmů automobilů najdete na Rentalcars.

# 10.06.2018, 16:25.
Vážený pane Řehůřku, máte obdivuhodný web a z Vašich odpovědí tam plyne hluboká znalost. Proto si dovoluji se rovněž obrátit s dotazem. Jedeme s kamarádkou na začátku července na Sicílii, chceme ji autem procestovat, mimo jiné bychom rády navštívily Liparské ostrovy, zejména Stromboli, a podívat se na tuto činnou sopku v akci, nejlépe za tmy. Nejsem si jistá, zda šplhat ke kráteru, spíše by nám vyhovoval pohled z lodi. V odkaze Trajekty se mi nepodařilo najít loď, která by kolem ostrova jela v noci. Poradíte, zda nějaký trajekt třeba jiných společností než v odkazu jede ve večerních hodinách? Nebo lze sopku v noci z lodě pozorovat jen z lodních výletů? Můžete nám případně poradit, jaké společnosti takové výlety pořádají? Kontakt. Pokud už jste na podobnou otázku mnohokrát odpovídal, omlouvám se, ale nenarazila jsem na to. Jitka.

Noční pozorování Stromboli z moře Vám zajistí některý z organizovaných výletů. Těch společností je několik, např. Navisal.

# 10.06.2018, 14:10.
16.7. by sme chceli ísť na celodenný výlet do okolia Taormíny. Budeme ubytovaní v Giardini Naxos. Keďže budeme mať požičané auto, chceli sa ísť okúpať na pláž Isola Bella a podvečer sme chceli ísť pozrieť do centra Taormíny. Prosím Vás o radu, či sa dá v okolí pláže Isola Bella parkovať a aká je cena parkovného. Taktiež Vás prosím o radu, kde v podvečer zaparkujeme v Taormíne a aká je tam cena za parkovanie. Plánujeme, že by sme približne od 10:00 do 16:00 boli na pláži Isola Bella a potom by sme chceli byť približne do 22:00 v centre Taormíny. Z Giardini Naxos ide do Taormíny aj autobus, len neviem, či ide autobus aj na pláž Isola Bella a kedže nás ide 5 osôb, budeme mať tým pádom veľa vecí, čo berieme na pláž a neviem si predstaviť, kedže chceme ísť do centra Taormíny, ako by sme chodili s ťažkými taškami po meste. Zdá sa mi to pohodlnejšie, že si veci necháme v aute. Ďakujem za odpoveď. Pekný deň. Tatiana.

Parkovací možnosti v Taormině včetně cen najdete na Parcheggi a Taormina. V blízkosti Isola Bella je parkoviště Mazzaro, kde je otevřená plocha i garáž v podzemí. Nicméně místa jsou omezená, doporučujeme přijet zavčas. Odtud můžete jet lanovkou do centra nebo popojet na další parkoviště nahoře v blízkosti centra. Městskou dopravu provozuje ASM Taormina. Můžete ji využít i v případě, že nezaparkujete dole. Linka Blu - Beach Bus jezdí z parkoviště Lumbi. Mezi nádražím v Giardini a Isola Bella jezdí linka Verde.

# 06.06.2018, 09:10.
V první polovině července se chystáme na Sicílii. Rádi bychom navštívili i Liparské ostrovy - Vulcano nebo Stromboli. Ráda bych se zeptala, odkud nejlépe vyplout a zda volit dopravu i s automobilem nebo raději bez? A druhá má otázka se týká Etny. Četla jsem, že se na ni dá dostat lanovkou a zbytek dojít poté pěšky. Doporučujete tuto možnost nebo raději volit jinak? A ohledně obou míst, je vhodné rezervovat loď / lanovku předem nebo stačí v daný den? Děkuji moc za případné informace a přeji hezký den. Martina.

Na Vulcano a Stromboli se dostanete trajekty z Milazzo. Pokud cestujete jen na jeden den, nemá význam tam brát i automobil. Jízdní řády najdete na stránce Trajekty - Aeolian Islands. Ohledně Etny doporučujeme zaparkovat na parkovišti u Riffugio Sapienza, pokračovat lanovkou a zbytek jít pěšky. Cesta Jeep-busy zbytečně navyšuje cenu a stejně toho moc neuvidíte. Pěšky si to užijete lépe. Rezervace není nutná.

# 04.06.2018, 16:59.
V úterý 12. června odlétáme z Trapani do Prahy v 19:25, tj. v 17:00 až 17:30 chceme být na letišti. Pojedeme z Cefalu a nenašla jsem žádný cenově dostupný transfer, proto jsem si cestu poskládala z veřejné dopravy následovně. Můžete mi prosím potvrdit, zda je to takto v pohodě zvládnutelné? Pokud máte nějaký lepší návrh, byla bych ráda. Původně jsem to chtěla pojmout i jako výlet nebo strávit část dne na nějakém hezkém místě, ale netroufnu si mít málo času na přestupy, takže to vypadá na takový den strávený cestováním. Cefalu - Palermo vlak 10:05 - 10:58, Palermo Central - Palermo Airport Prestia e Comande 12:30 - 13:20, Palermo Airport - Trapani Port 14:00-15:10, Trapani Port - Trapani Airport bus 16:01-16:16 nebo 17:26-17:44. Děkuji. Magda.

Z Palerma jezdí na letiště v Trapaní přímý autobus společnosti Autoservizi Salemi z Piazza Cairoli, tj. od hlavního nádraží. Odjezdy jsou ve Vašem čase ve 13:15 a 14:30. Jízdenka stojí € 11,00.

# 01.06.2018, 14:27.
Děkuji za Vaši odpověď. Chtěl bych se jen zeptat. Po příletu 17.6. plánujeme zůstat do 19:00 v Catania. Doporučoval byste si vyzvednout auto hned 17.6. a někam ho zaparkovat nebo si pro něj dojet až 19.6. a 17.6. jet z letiště taxi nebo MHD? Děkuji. S pozdravem Zdeněk.

Mezi Catania a letištěm funguje Alibus společnosti AMT. Jízdenka stojí € 4,00 a v ceně máte i navazující městskou dopravu. Proto, pokud auto nebudete dva dny potřebovat, nemá smysl si ho na tyto dva dny půjčovat.

# 01.06.2018, 13:17.
Jedeme do hotelu Fiesta Garden Beach, Campofelice di Roccella. Vzhledem k tomu, že jsme senioři, je možné z tohoto místa se dostat autobusem nebo vlakem přímo do Palerma bez přestupů ? Děkuji Vám za ochotu s odpovědí a přeji krásný den. Maria.

Z tohoto místa se veřejnou dopravou nikam nedostanete. Budete muset využít taxi na vlakovou stanici Campofelice a odtud se do Palerma dopravit regionálním vlakem Trenitalia za € 5,10.