SICÍLIE 2017 / 2

Sicílie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Sicílie 2017 / 2

Pokud je Sicílie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2017. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do místa ubytování, o cestě autem na Sicílii, o výletech po Sicílii, o půjčovnách aut, o trajektech na ostrovy, o městské dopravě v jednotlivých městech, o vlakové a autobusové dopravě mezi městy, o výletě na Etnu a do dalších míst, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Sicílii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete druhou část, ta první je na stránce Sicílie 2017.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 30.08.2017, 10:17.
Mám ještě dotaz ohledně auta. Auto máme zamluvené u Rentalcars bez připojištění. Ve výsledcích máme depozit € 800,00, ale čtu si ještě komentáře a paní jste odpovídal v odpovědi ze dne 07.05.2017, 15:49. Takže chápu dobře, že ten depozit se může navýšit jestě víc jak na € 800,00? Když nemáme to připojištění? Jako druhým depozitem a třetím, který tam zmiňujete? Nebo ta částka € 800,00 je konečná? Mnohokrát děkuji. Jana.

Nevíme, jaké částky tam máte uvedeny. V podmínkách jsou uvedeny v Zálohy, spoluúčast a pojištění. Vy tam tedy máte zřejmě uvedeno, že autopůjčovna bude požadovat depozit ve výši € 800,00 při vyzvednutí auta. Záloha bude vrácena po ukončení pronájmu, pokud budou splněny všechny podmínky. Potom je tam uvedeno, že auto má výši depozitu při spoluúčasti např. € 900,00 a auto má výši depozitu při odcizení vozidla např. € 1400,00. V tomto případě Vám na kartě zablokují při vyzvednutí auta částku € 800,00. Z této částky se platí po navrácení vozidla různé náhrady, které jste si nezaplatila jako např. doplnění nádrže, pokud jste měla vrátit plnou a nevrátila, další doba pronájmu, pokud jste nevrátila auto včas apod. Po vrácení Vám tedy zůstane depozit ve výši € 800,00 nebo nižší, běžně ho blokují např. 14. dnů. Když jim potom dojde např. pokuta z období Vašeho pronájmu apod., tak ji z toho strhnou. Pokud havarujete a škoda je např. € 1000,00, strhnou škodu z toho depozitu do výše € 800,00 a rozdíl mezi touto strženou částkou a spoluúčastí (v tomto případě € 900,00) Vám doúčtují. Stejně tak při krádeži automobilu (v tomto případě € 1400,00). Pokud v pronájmu nejsou tyto spoluúčasti nulové, lze to řešit právě tím připojištěním. Kdyby bylo auto takto připojištěné, spoluúčast sice zaplatíte, ale částku dostanete zpět z toho připojištění. Na závěr jeden příklad s výše uvedenými částkami. Na kartě Vám zablokují € 800,00. Vrátíte auto s prázdnou nádrží, bez zapůjčené navigace a havarované se škodou € 1000,00. Po vrácení automobilu Vám strhnou z depozitu € 57,00 za dotankování nádrže, € 160,00 za navigaci a € 583,00 za škodu vzniklou při havárii. Doúčtují Vám € 317,00 za rozdíl mezi strhnutou částkou za škodu z havárie a výší spoluúčasti. To je samozřejmě extrém. Při bezeškodním průběhu a dodržení podmínek smlouvy Vám odblokují celou částku depozitu € 800,00. Alespoň takto nám to vysvětlili. Uvedené částky jsou smyšlené.

# 29.08.2017, 23:57.
Milí Řehůlkovi, prosím o váš názor na to, jak rozsáhlé území Sicílie bychom měli objet. Přiletíme do Trapani, odlet tamtéž, čistých 8 dní na poznávání, půjčíme si auto. Má cenu objet ostrov celý nebo si pro tento pobyt zvolit západní část a nechat si zbytek na později? Ani přátelé nedokážou poradit. Západ se nám zdá co do zajímavých míst chudší. Mýlíme se? Moc děkuji za odpověď a mějte se hezky. Radka.

To samozřejmě záleží na tom, jak moc chcete cestovat. Pokud se tedy jedná o poznávací dovolenou na 8 dní, doporučujeme si zpracovat itinerář tak, aby obsáhl celou Sicílii. V tomto případě bychom vynechali ostrovy - Egadské a Aiolské. I na západní části Sicílie je mnoho pěkných míst jak historických, tak přírodních, která stojí za návštěvu. Nicméně by Vás asi mrzelo, kdybyste nenavštívili taková města jako Taormina a Syrakusy, popř. přírodní skvosty jako Etna a Gole Alcantara. Automobil si zapůjčte přímo na letišti v Trapani a tam ho zase vraťte. Doporučujeme přes Rentalcars. Ubytování na základě zpracovaného itineráře doporučujeme hledat přes Booking.

# 29.08.2017, 11:32.
Chtěla bych se prosím zeptat. V sobotu jedeme na Sicílii, ubytovaní budeme v hotelu Hellenia Yachting. Ráda bych se zeptala, zda se někde v okolí nachází větší obchod. Vím, že kousek od hotelu je nějaký market, předpokládám, že tam bude jen základní nabídka. Děkuji. S pozdravem J.

V blízkosti hotelu je Euro Market, který jste zřejmě měla na mysli. Nejbližší supermarket je v blízkosti železniční stanice Alcantara na Via Porticato. Od hotelu je to pěšku přibližně 1,7 km.

# 29.08.2017, 10:26.
Dají se na Sicílii půjčit skútry? Děkuji. Martina.

Na Sicílii se dají půjčit skútry.

# 28.08.2017, 10:42.
Pane Řehůřku, chtěla bych poprosit o radu. Letím do Palerma a ubytovaná budu na Piazza Marina 79. Prosím o tipy, jak se dostanu na nejkrásnější pláž Palerma veřejnou dopravou. Dále bych Vás prosila o radu. Chtěla bych jednodenní výlet trajektem. Poradíte prosím, kam je to možné? Děkuji. Jitka.

Kousek od hotelu, na Via Vittorio Emanuele, je zastávka autobusu AMAT č. 103. Jeďte směr John Lennon a vystupte na Politeama / Turati. Odtud pokračujte autobusem č. 806 směr Mondello a vystupte na některé ze zastávek u pláže. První je Regina Elena / Valdesi, poslední Regina Elena / Teti. Trajektem se dostanete z Palermo na Aiolské ostrovy, je to ale daleko, na nejbližší Alicudi trvá cesta 1:55, na nejvzdálenější Stromboli i se zastávkami na ostatních ostrovech 5:25. Jezdí ale jen jeden trajekt během dne a navíc pozdě, ve 13:50. Není to tedy na jeden den. Jízdní řády najdete na stránce Trajekty - Aeolian Islands.

# 26.08.2017, 23:18.
Prosím o informaci. Budeme ubytovaní v hotelu Hellenia Yachting u městečka Giardini Naxos a budeme chtít cestovat autobusem do Taormina. Je toto spojení pod lanovku nebo přímo do města Taormina a kde mohu najít jízdní řád? Moc děkuji za odpověď a radu. Lenka.

Městskou dopravu provozuje ASM Taormina. Z Části Recanati, kde se nachází Váš hotel, jezdí do Taormina autobusy Interbus. Autobusový terminál je jen 250 m od hotelu na Viale Dionisio. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 25.08.2017, 11:31.
Dňa 5.10.2017 priletíme do Trapani. Ubytovanie máme rezervované v Mazala del Vallo. Viete nám odporučiť nejaký transfer, prípadne klasický spoj autobusom do tohoto mesta? Prípadne nejaké iné odporučenia. Ďakujem. Lucia a Mária.

Z letiště v Trapni jeďte autobusem AST do Trapani za € 4,90. Vystupte v centru u vlakového nádraží. Odtud jeďte vlakem Trenitalia do Mazara del Vallo za € 5,10. Autobusy jezdí víceméně celý den od 5:30 do 00:30, vlaky od 5:43 do 20:36.

# 22.08.2017, 23:21.
Pokud bychom si chtěli udělat výlet autem na Sicílii, je třeba předem rezervace na trajekt? Jak to probíhá a jaké jsou přibližně ceny? Navštívili bychom Taorminu. Co jiného poblíž byste doporučili ještě navštívit? Děkuji. Michal.

Trajekt není třeba dopředu rezervovat. Z Villa San Giovanni jezdí nonstop po 40. minutách. Z dálnice sledujete směr Sicilia, později i Caronte & Tourist, což je trajektová společnost. Na pokladně si zakoupíte lístek a jedete po ohraničené cestě až k trajektu. Tam už Vás nasměrují. Pokud budete parkovat na horní palubě, doporučujeme na ni vyjíždět až v případě, kdy bude auto před Vámi nahoře. Když byste se zastavili na nájezdové plošině, těžko se potom rozjíždí. Jízdenka s návratem ten samý den pro auto a maximálně 5 cestujících stojí € 37,00. V blízkosti Taorminy doporučujeme navštívit soutěsku Gole dell' Alcantara. Podívejte se na naše fotogalerie Taormina a Gole dell' Alcantara.

# 22.08.2017, 12:30.
Chtěla bych se zeptat, jaký z Liparských ostrovů doporučíte na jednodenní výlet, když cestujeme s dítětem. Přemýšlela jsem ostrov Vulcano a zadávala si trajekty, ale bohužel mi to z toho Milazza žádny ostrovy nenašlo. Mnohokrát děkuji za rady. Jana.

Ostrov Vulcano je vhodný. Trajekty na tento ostrov z Milazzo najdete na stránce Trajekty - Aeolian Islands / Milazzo - Vulcano. Najdete tam téměř 20 trajektů za den.

# 21.08.2017, 22:12.
2.9. odlétáme na Sicílii do Trapani. Přiletíme ve večerních hodinách, cestu z letiště podle vašich rad plánujeme s AST, ubytované budeme v Trapani ve Via Roma. Můžete mi prosím poradit, kde vystoupit a cestu od autobusu? Děkuji. Hanka.

Vystupte až na konečné v přístavu. Po nábřeží jděte na Piazza Garibaldi. Na jeho začátku je po pravé straně oplocená část parku s palmami. Hned za touto zahradou se vydejte doprava po Via Turretta. Po 150. metrech na ní navazuje Via Roma.

# 18.08.2017, 19:06.
Jedeme s manželem na 3 týdny vlastním autem na Sicílii - osobním, ne dodávkou ani obytňákem. Je možné v něm přespávat? Podle informací je na Sicílii zakázáno kempovat a přespávat jen tak, ale dá se toto považovat za kempování? Děkuji. Katka.

Tak jako všude je to na výkladu konkrétního policisty, který Vás bude kontrolovat. Rozdíl je samozřejmě pokud budete s autem parkovat někde ve volné přírodě a v tomto autě navíc přespávat a pokud budete parkovat na veřejném parkovišti a v tomto autě přespávat. Doporučujeme se podívat na stránku Camper Online - Sosta / Aree Sosta Camper, kde najdete mimo jiné i parkoviště pro obytné automobily. Tam by problém neměl být i s osobním automobilem.

# 18.08.2017, 09:15.
Na konci srpna odlétáme na dovolenou na Sicílii. Přilétáme do Trapani a dále chceme pokračovat do San Vito Lo Capo. Existuje prosím nějaké spojení mezi těmito městy? Přilétáme ale v 19:00 večer. Chtěli jsme si vypůjčit vůz, ale bohužel nemáme kreditní kartu. Děkuji moc za odpověď. Veronika.

Viz naše odpověď ze dne 07.08.2017, 19:30.

# 16.08.2017, 22:34.
Měla bych otázku ohledně půjčoven aut na Sicílii. Všimla jsem si, že jste se k tomuto tématu již vyjadřovali a moc děkuji za užitečné informace. Ale ráda bych se zeptala přesněji, zda znáte nějaké konkrétní půjčovny, kde nevyžadují kreditní karty kvůli depozitu? Děkuji za odpověď a přeji pěkný večer. S pozdravem Lucie.

100% jistota je embosovaná kreditní karta. Je to obecná podmínka. Zkušenosti, které dokazují, že lze zapůjčit auto na Sicílii i na debetní kartu a bez depozitu, viz naše odpověď ze dne 17.07.2017, 15:01. Nikdo Vám však nezaručí, že to na místě bude probíhat stejně i kdyby jste šla do stejné autopůjčovny.

# 16.08.2017, 13:18.
Jsem moc ráda, že po dlouhém hledání se mohu zeptat na názor. Pokud jsem dobře četla už tady, výlet na Etnu stojí € 63,00 - lanovka + autobus - a dítě neplatí. Pokud budu chtít využít jen lanovku, tak je to € 30,00 a dál mohu pokračovat sama, ale pokud dobře chápu, tak jen do určité oblasti. S průvodcem se dostanu dál? A je tento výlet vhodný pro čtyřleté dítě, pokud bych využila jen lanovku? Děkuji. Jana.

Ceny viz naše odpověď ze dne 01.08.2017, 12:08. Tak jak jste napsala. Bus-jeep jede na Torre del Filosofo, stejně tak tam můžete jít pěšky od horní stanice lanovky. My jsme tuto trasu absolvovali s šestiletým dítětem. Pokud by mu ale byly čtyři roky, bez problému bychom to zvládli také. Je to individuální, nejsme schopni posoudit, zda to zvládne Vaše dítě. Od Torre del Filosofo na Etnu je možné vystoupat s průvodcem. Pro čtyřleté dítě to není. Doporučujeme vhodnou obuv, vhodné oblečení, pití, sluneční brýle, šátek atd.

# 14.08.2017, 23:13.
Jsme v Porto Palo u Menfi a je tu ukrutně studená voda. Naměřil jsem 19. stupňů. Nemáte nějakou mapu teploty vody, abychom zjistili, kam máme jet za teplejší? Žena těžko snáší modrou barvu dětí. Děkuji. Jakub.

Tato teplota moře je o 6 až 7 stupňů nižší než je dlouhodobý průměr v srpnu v této oblasti. Vámi uváděná teplota odpovídá celoročnímu průměru v celém Středozemním moři. Muselo dojít k rychlé změně povrchové vody v důsledku větru nebo mořských proudů. Tedy z důvodu počasí, zřejmě v důsledku bouře někde na moři. Díky vlnám došlo k promíchání mořské vody, k vyrovnání teplotních rozdílů a omezení přehřátí tenkého filmu na povrchu. U Středozemního moře jsou nejvyšší teploty na jihovýchodě. V případě Sicílie tedy v oblastech mezi Gela a Siracusa. Přejet někam jinam na stejném pobřeží Vám zřejmě nepomůže. Situace se pravděpodobně během několika dní zlepší. Pokud je tam krásné počasí a slunečno, mělo by pomoci se přemístit k plážím, které mají pozvolnější vstup do moře.

12.08.2017, 21:16.
Ješte mám jednu otázku prosím. 28.09.2017 ve 14:30 hodin budu v Trapani na letišti. Jak se nejlépe dostat do Palerma blízko vlakové stanice Palermo Centrale a v kolik hodin mi to jede z letište? Děkuji vám. S pozdravem Marta.

Z letiště v Trapani jeďte autobusem AST za € 4,90 do Trapani. Autobus jede ve 14:30. Ten ale nestihnete. Následující jede ve 14:50 a 15:30. Cesta trvá 45 minut. Doporučujeme vystoupit na Trapani Porto, což je konečná stanice a výchozí pro cestu do Palerma. Tam pokračujte autobusem Segesta Autolinee za € 9,60. Autobus jede v 16:00, 17:00 atd. Na místě, na Piazza Cairoli u vlakového hlavního nádraží Palermo Centrale, je za 2 hodiny. Jízdní řády u autobusu AST jsou uvedeny do 9.9.2017, u autobusu Segesta Autolinee do 10.9.2017. Po těchto datech budou platit nové jízdní řády, které ještě nebyly zveřejněny.

# 12.08.2017, 21:10.
Prosím vás o radu. Ve vaší odpovědi ze dne 29.07.2017 přesně píšete, jak se dostat z Palerma do Trapani. Byla jsem na té stránce Buscenter avšak nabízí mi to jen jediný odchod ze zastávky z Palerma a to Palermo Aeroporto. Jiné zastávky v Palermu mi to nedává. Já budu vystupovat z vlakové stanice Palermo Centrale 7.10.2017 v 10:30 hodin nebo 12:30 hodin a chtěla bych se dostat do přístavu v Trapani. Mohl byste mi prosím poradit, kde je nejbližší zastávka autobusu z Palerma vlakové stanice Palermo Centrale do Trapani? A o druhou radu vás prosím. Budu cestovat po Sicílii hodně a často regionálním vlakem a četla jsem, že je problém s kupováním jízdenek do vlaku. Jakým zpúsobem si mám nejlépe zakoupit cestovní lístek na vlak? Chtěla bych se vyhnout automatům. Děkuji moc. Marta.

Na stránce Buscenter zadejte své datum odjezdu, výchozí a cílovou stanici. Ty se vybírají v rolovacím okně. Palermo tam nabízí celkem 15 zastávek. Musíte oknem rolovat. U hlavního vlakového nádraží Palermo Centrale staví autobus na Piazza Cairoli. Je to hlavní a současně výchozí zastávka. V Trapani je hlavní a konečná zastávka v přístavu. Musíte zaškrtnout, že souhlasíte s podmínkami a kliknout na vyhledání spojení. Dne 7.10.2017 Vám to ale pravděpodobně nenabídne žádné spojení, protože jízdní řády tam jsou do 10.9.2017. Do tohoto data tam budou zveřejněny nové jízdní řády. Pokud se chcete vyhnout automatům, potom Vám nezbývá nic jiného, než si zakoupit jízdenku na pokladně. Tam ale bývají velké fronty. Potom už Vám zbývá si ještě zakoupit jízdenku online na Trenitalia. Pro regionální vlaky to však nemá žádnou výhodu. Ceny jsou stejné a jízdenka Vám platí od chvíle, která je uvedena na jízdence, nikoliv od chvíle její validace. Další možností je nákup jízdenek přes telefonní centrum nebo přes cestovní agentury. Tyto možnosti ale nedoporučujeme.

# 09.08.2017, 12:37.
V prípade príchodu do Catanie lietadlom o 21:30 v piatok alebo v sobotu, aký je možný spoj do Taorminy. Ráno odlet o 6:10, aký je spoj z Taorminy do Catanie na letisko? Ďakujem. Zuzana.

Bohužel jak autobus ze skupiny Interbus, tak vlak Trenitalia do Taorminy tak pozdě večer, resp. tak brzy ráno nejede. Budete muset zřejmě zvolit taxi. Vyjde Vás na cenu od € 90,00. Můžete také zvolit rezervaci přes Get Your Guide za € 99,00.

# 09.08.2017, 08:37.
Včera jsme s přítelem večer přiletěli do Trapani a ubytovali jsme se v centru Marsala. Mohl byste nám prosím poradit, kde je nejbližší pláž, nejlépe neplacená a jak se tam dostat? Autobusouvou stanici i nádraží máme kousek a již je večer našli. A ještě zda se tady dá pronajmout skútr a jaké jsou přibližně ceny. Moc děkuji. S pozdravem Alena.

V centru města je malá plážička Lido Boeo. Najdete ji na Lungomare Boeo na úrovni Teatro Imperio, za Parco archeologico Lilibeo. V sezóně je však s plážovým servisem. Volně přístupné pláže jsou několik kilometrů jižně od centra města. Z autobusového nádraží tam jezdí linka S, Marsala - Lidi - Fossarunza. Informace o pronájmu skútru nemáme.

07.08.2017, 19:30.
Chtěla bych poradit. 29.8. letíme z Prahy do San Vito Lo Capo. Přistání máme v Trapani. Hledáme autobusový spoj do San Vito Lo Capo. Přílet máme do Trapani v 19:00. Můžete mi poradit, zda se dá sehnat nějaký spoj? Moc předem děkuji za rady a odpověď. S.

Dopravu zajišťuje společnost AST. Z letiště v Trapani jeďte za € 4,90 do Trapani. Autobus jede v úterý v 19:30 a na místě je ve 20:00. Z Trapani pokračujte ve 20:05 do San Vito Lo Capo za € 4,60. Mělo by jít ale zakoupit jízdenku na celou trasu. Pokud první autobus nestihnete, jede další z letiště ve 20:30 a 21:30. Z Trapani do San Vito Lo Capo jede ve 22:05. Dejte si pozor na zastávky. V Trapani je třeba vystoupit ve městě, ne až z přístavu. Autobus do San Vito Lo Capo v přístavu sice začíná, ale vyjíždí 5 minut před příjezdem autobusu z letiště. Stihnout to lze jen z města.

# 07.08.2017, 08:01.
Prosím o radu. Na které letiště na Sicílii je nejlepší letět pro cestu do Cefalu? S ohledem na návazné spoje z letiště do Cefalu. Máme možnost letět z Prahy nebo Mnichova. Děkuji. Petra.

Doporučujeme letět do Palermo. Letenky pro Váš termín najdete na Kiwi.com. Z letiště se do centra města na vlakové nádraží Palermo Centrale dostanete kyvadlovou autobusovou dopravou Prestia e Comande za € 6,00 a odtud regionálním vlakem Trenitalia za € 5,60. Je to nejrychlejší spojení na nejkratší vzdálenost. Z letiště Trapani je spojení dvěma autobusy a vlakem, z letiště Catania autobusem a dvěma vlaky. Časově je to výrazně delší cestování, finančně dražší.

06.08.2017, 14:52.
Viete mi prosim vas poradit, ako sa dostaneme najlepšie z Letojanni na Etnu verejnou dopravou? Ďakujem.

Z Letojanni jeďte vlakem Trenitalia za € 5,10 do Catania Centrale. První vlak jede z Letojanni v 6:37 a v Catania je v 7:43. Autobus AST odjíždí v 8:15 z Piazza Giovanni XIII a na Etně u dolní stanice lanovky je v 10:15. Zpět potom jede v 16:30 a v Catania je v 18:30. Zpáteční jízdenka stojí € 6,60. Vlak zpět do Letojanni jede v 19:40, na místě je ve 20:50. Jízdenka stojí opět € 5,10. Piazza Giovanni XIII je před halou Catania Centrale. Informace o cenách lanovky a bus-jeepu najdete v odpovědi ze dne 01.08.2017, 12:08.

# 06.08.2017, 14:17.
Prosím o vaši pomoc ohledně možnosti přesunu z letiště Trapani, přílet 17.8.2017 ve 14:25, do Cefalu. Bohužel se mi nedaří najít spoj z letiště do Palerma. Návrat potom máme 31.8. z Cefalu do Trapani. Náš let je ve 14:50. Případně zvažujeme půjčení auta. V tomto případě doporučujete auto pojistit nebo ne? Moc Děkuji za vaše rady. Katka.

Z letiště v Trapani jeďte autobusem AST za € 4,90 do Trapani Porto. Autobus jede ve 14:30, 14:50, 15:30, ... Na místě budete za 45 minut. Z Trapani Porto pokračujte autobusem Segesta Autolinee za € 9,60 do Palermo - Piazza Cairoli. Autobus jede v 16:00, 17:00, 18:00, ... Na místě budete za 2 hodiny. Piazza Cairoli je před nádražím Palermo Centrale. Odtud se dostanete vlakem Trenitalia za € 5,60 do Cefalu. Vlak jede v 18:27, 19:27, 20:27 a 21:27. Na místě budete za necelou hodinu. Cesta zpět je stejnými dopravními prostředky. Pokud se rozhodnete pro zapůjčení automobilu, doporučujeme přes Rental Cars. Najdete tam automobily i s nízkým depozitem a nulovou spoluúčastí. U automobilů s vysokou spoluúčastí je možné připojištění, což doporučujeme.

# 06.08.2017, 14:16.
Po 20.8. pojedeme obytným autem na Sicílii. Chtěli bychom vidět celé pobřeží, začneme v Messině. Potřebovali bychom postupně ubytování vždy tak jednu noc v kempu, nebo na jiném bezpečném místě. Jde nám čistě o nocování, něco levnějšího, několika hvězdičkové kempy nepotřebujeme. Jedná se o deset nocí. Děkuji. Ludmila.

Kempy najdete na stránce Camping. Další místa pro obytný automobil na stránce Camper Online - Sosta / Aree Sosta Camper.

# 06.08.2017, 13:54.
V prvom rade veľká vďaka za vaše super stránky. Sú veľmi nápomocné. Prosím Vás, je potrebné si rezervovať rýchloloď, keď chceme ísť z Milazza do Vulcano 21.8., alebo lístky sa dajú v pohode zohnať v prístave v deň odchodu, resp. deň predtým? Koľko stojí obojsmerný lístok? Na nete som našla obrovské rozdiely pri online predaji. A deťom (5 a 10 rokov) sa kupujú lístky na mestskú dopravu na Sicílii, alebo v doprovode dospelého majú zadarmo, alebo polovičný? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Dana.

Podle našeho názoru to nutné není. Společnost Liberty Lines provozuje 21.8. dvanáct spojů od 7:00 do 19:30. Jízdní řády najdete na stránce Trajekty - Aeolian Islands. Zpáteční jízdenka Vás vyjde pro 2 dospělé a 2 děti ve věku 5 a 10 let na € 131,20. Pokud však chcete mít jistotu spojů v konkrétních časech, doporučujeme rezervaci na výše uvedených stránkách. Cena je vyšší o poplatek € 10,00. U městské dopravy je cestování pro děti různé. Např. v Catanii může cestovat jedno dítě zdarma v doprovodu dospělé osoby do výšky 1 m, v Palermu může cestovat jedno dítě zdarma v doprovodu dospělé osoby do věku 10 let atd. U meziměstských linek jsou poskytovány slevy, věková omezení jsou různá - společností je mnoho.

# 04.08.2017, 12:32.
Chcela by som sa opýtať, ako sa najlepšie dostaneme z letiska v Catanii do mesta Siracusa. Letíme už teraz v nedeľu 6.8. a priletíme okolo 13:30. Ďakujem. Viera.

Jeďte autobusem Interbus přímo z letiště Vincenzo Bellini / Fontanarossa do Siracusa. Spoj ve 13:40 nestihnete, následující jede v 15:40. Na místě je v 16:55. Jízdenka stojí € 6,20, zpáteční € 9,60. V Siracusa je několik zastávek - Viale Scala Greca 394, Viale Scala Greca 240, Viale Teracati 184, Viale Tica 170, Viale Tica 141, Via Von Platen, Corso Gelone - Ospedale, Corso Gelone 50 a Corso Umberto 196. Volte zastávku podle umístění ubytování.

# 02.08.2017, 15:57.
Řehůřkovi, prvně Vám děkuji za vaše stránky, které nejde nemilovat a upřímně Vám závidím Váš život. Teď k věci. Jsem sama v Catanii - dlouhý příběh proč a jak, bydlím na Via Spagnolo a už jsem se tak nějak zorientovala. Jediné co, tak se neumím dostat na pěknou písčitou pláž, ale trochu bojuji s místní dopravou. Budu tu do soboty a ráda bych se ještě vykoupala. Včera jsem došla podle mapy na místní asi koupaliště a přístup do vody po schodech přes velké šutry prostě na prd celé a € 6,00 v háji. Uměl byste mě nějak odnavigovat někam? Teď jsem na letišti, půjdu se kouknout kolem a potom pojedu Alibusem zpět na ubytování nebo tady budu brečet a potom teprve autobusem zpátky. Vím, že máte svůj život a píše vám spousta lidí, ale kdybyste měl čas na záchranu blondýny v Catanii, co neumí jazyky, ale prostě jsem sem musela na rekonvalescenci, tak budu vděčná za cokoliv. Lucie.

Písčité městské pláže jsou na jihu města, naproti letiště. Městskou dopravu v Catania provozuje AMT. K plážím jezdí z centra linka D, konkrétně z Piazza Borsellino, což je u přístavu. Na výše uvedených stránkách najdete jízdní řady a mapy linek. Počítejte s tím, že veřejná pláže v Catania bývají přeplněné.

01.08.2017, 12:08.
Chcem sa spýtať na sviatok 15. a 16.8. na Sicílii. Mali by sme záujem ísť v tejto dobe na Etnu, bude to v týchto dňoch možné? Prípadne ako všeobecne funguje toto miesto počas sviatkov? Tiež sa medzi mestami chceme presúvať vlakovou a autobusovou dopravou. Viete nám prosím poradiť nejakú stránku, kde si môžeme prezrieť spoje? Trip plánujeme z Trapani - San Vito Lo Capo - Palermo / Mondello - ďalej ešte neviem - a odlet je z Catanie. Ďakujem. Daniela.

Všechny služby by měly fungovat. Provoz je denně od 9:00 do 16:00. Z Riffugio Sapienza jezdí lanovka z nadmořské výšky 1900 metrů do nadmořské výšky 2500 metrů. Zpáteční jízdenka stojí € 30,00. Z horní stanice lanovky můžete jít pěšky až na Torre del Filosofo do výšky 2920 metrů. Můžete také absolvovat kompletní výlet lanovkou a bus-jeepem 4x4 se 40. minutovou procházkou kolem kráterů s průvodcem. Tento výlet stojí € 63,00. Děti do 4. let neplatí, ceny pro děti od 5. do 12. let jsou následující: lanovka € 23,00, kompletní výlet € 47,00. Pro úplnost ještě cena lanovky + bus-jeepu 4x4 € 54,00, děti € 38,00. Jízdní řády vlaků najdete na Trenitalia a Circumetnea. Jízdní řády autobusů najdete na stránkách společností uvedených v našich otázkách a odpovědích - těch dopravců je mnoho, v každé lokalitě jiný.

# 29.07.2017, 21:24.
V septembri cestujeme na Sicíliu. Som značne zmätená zo stránok autobusov a vlakov. Na Slovensko odlietame 7.9. o 14:50. Chcela by som sa opýtať, aká je najrýchlejšia možná cesta, ako sa ráno dostať z Palerma do Trapani tak, aby sme stihli let. Ďakujem. Slavomíra.

Z Palerma jezdí do Trapani autobus společnosti Segesta Autolinee. Autobusy jedou v 6:00, 6:30, 7:00, 8:00, 9:00, 10:00 ... Cesta trvá dvě hodiny a jízdenka stojí € 9,60. Vystupte až v přístavu. Odtud jezdí autobusy AST za € 4,90 na letiště. Autobusy jedou v 8:30, 9:30, 10:30, 11:30, 12:00, 12:30, ... Cesta trvá 35 minut. Let tedy stihnete poslední uvedenou kombinací, tzn. v 10:00 z Palermo, v Trapani budete ve 12:00 a odtud pokračujte ve 12:30 na letiště, kde budete v 13:05. Doporučujeme samozřejmě volit některý z dřívějších autobusů.

# 24.07.2017, 18:49.
Ještě bych se chtěla zeptat ohledně výletu na Lipary - Volcano a Stromboli. Lze to zvládnout za jeden den a poradíte s kým tam jet lodí a odkud? Děkuji. Lenka.

Výlet můžete podniknout organizovaně - viz Get Your Guide nebo individuálně z přístavu Milazzo. Jízdní řády trajektů najdete na stránce Trajekty.

# 24.07.2017, 14:10.
Chci se zeptat, jaké jsou možnosti MHD v Catanii z letiště? Přiletíme na Catania Fontanarossa Airport a zajímalo by mě, zda funguje doprava přes AMT Alibus na Train Station? A zda se lístky dají koupit přímo tam a zda je pravda, že jezdí přibližně každých 20 minut? Děkuji moc za odpověď. Barbora.

Alibus společnosti AMT jezdí z letiště do centra města. Zastávky jsou i poblíž hlavního vlakového nádraží. Mapu linky se zastávkami a přesný jízdní řád najdete na výše uvedených stránkách. Cena jízdenky je € 4,00. Zakoupit ji můžete na standardních místech - na stánku na letišti, v autobuse, SMS, u prodejců AMT, ve vybraných hotelech. Jízdenka platí 90 minut a můžete s ní pokračovat i dalšími spoji AMT. Frekvence je přibližně 25 minut, doba jízdy na vlakové nádraží přibližně 20 minut.

# 24.07.2017, 08:50.
Ráda bych vás požádala o radu ohledně cesty autem na Sicílii. Ráda bych věděla, zda je lepší sjet až úplně dolů v Itálii a tam se přepravit trajektem, nebo je lepší a levnější se nalodit již někde výš? A kolik se přibližně platí mýtné v Itálii? Na Sicílii plánujeme cestovat do Catanie, Palerma a Trapani. Děkuji moc za váš čas. Linda.

Levnější je jet celou cestu autem. S počtem cestujících cena za jednoho postupně klesá. Nepíšete odkud vyjíždíte, uděláme tedy nástin kalkulace od Brenneru po Palermo. Výchozí předpoklady: automobil škoda Rapid 1,6 TDI s kombinovanou spotřebou 3,8 l nafty / 100 km. Cestující: dva dospělí. Vzdálenost: 1600 km. Průměrná cena nafty v Itálii: € 1,37. Na mýtném na pevnině zaplatíte € 69,20, na mýtném na Sicílii € 10,10. Trajekt z Villa San Giovanni Vás s návratem do 90. dní vyjde na € 73,00. Cesta tam a zpět tedy na € 166,59 za pohonné hmoty a € 231,60 na poplatcích. Celkem tedy € 398,19. Při cestě z Brenneru do Livorna ujedete 525 km. Na mýtném zaplatíte € 32,70 a za zpáteční trajekt Livorno - Palermo € 530,00. Cesta tam a zpět tedy na € 54,66 za pohonné hmoty a € 595,40 na poplatcích. Celkem tedy € 650,06. Je to samozřejmě třeba spočítat s Vaší spotřebou, počtem osob a termínem - ceny trajektů najdete na stránce Trajekty.

# 20.07.2017, 19:05.
Letíme na konci září do Trapani a potřebovali bychom se dostat do Agrigenta a po několika dnech z Agrigenta do Cefalu. Můžete nám prosím poradit autobusové nebo vlakové spoje? Děkujeme. Martin.

Z letiště v Trapni jezdí do Agrigento autobusy společnosti Salvatore Lumia. Autobusy jezdí v 10:40, 15:20, 18:00 (v úterý a v sobotu 18:30). V neděli ve 20:10. Jízdenka stojí € 11,90. V září se budou měnit jízdní řády, sledujte výše uvedené stránky. Jedinou změnou by měl být ten autobus v 18:00, který tak bude jezdit i v úterý a v sobotu. Do Cefalu z Agrigento se dostanete s přestupem. První varianta je autobusem Cuffaro do Palermo za € 9,00 a následně vlakem Trenitalia do Cefalu za € 5,60. Druhá varianta je vlakem z Agrigento Bassa do Termini Imerese a odtud do Cefalu. Jízdenka stojí € 8,30. Pokud budete bydlet blíže stanici Agrigento Centrale, lze do Bassa přejet vlakem. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 20.07.2017, 17:48.
Chtěla bych se zeptat na aktuální situaci v San Vito Lo Capo ohledně požárů? 1.8.2017 přilétáme a máme sem v plánu jet. Poradíte prosím pěkné pláže v okolí Trapani po Cefalu? Děkuji. Michaela.

Informace hledejte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí - Cestujeme / Státy a území / Itálie / Cestování / Aktuální doporučení a varování. Plážím se vyhněte kolem Palerma. Nejkrásnější pláže jsou samozřejmě v Riserva Naturale dello Zingaro. Dobře je na tom také Alcamo Marina. Přímo v Trapani je městská pláž v Casa Santa.

# 20.07.2017, 08:29.
Děkuji. Pokud bychom si půjčili auto, jakou doporučujete půjčovnu a zda to zařídit už v Praze nebo až na místě? Prosím poradíte, jak tedy se ideálně dostat na Etnu na vlastní pěst? Kde parkovat? A lanovka se dá případně koupit až na místě? A ještě bych měla dotaz, jak to funguje s plážemi. Dočetla jsem se, že jsou soukromé pouze čisté v Catanii a které to jsou? Děkuji. Lenka.

Auto doporučujeme si zapůjčit přes Rental Cars. Jsou ze stejné skupiny jako Booking pro ubytování, mají podobný systém, stránky jsou také v češtině, komunikace podpory také v češtině. Hlavně si v klidu vyberete automobil podle své představy na vybavení, cenu a podmínky. Lze najít automobil s nízkým depozitem a bez spoluúčasti při krádeži nebo havárii, popř. toto připojistit. Zaparkovat doporučujeme na Rifuggio Sapienza, je tam parkoviště a jezdí odtud i lanovka. Jízdenky lze zakoupit na místě. V nabídce je i cesta terénním autobusem od horní stanice lanovky. Doporučujeme jít už z tohoto místa pěšky. Tento výlet je popsaný v článku Oblast lávy, síry a popela. V Catanii jsou soukromé i veřejné pláže. Ty veřejné už byly i v červnu hodně obsazeny, tzv. hlava na hlavě. Jedná se o pláže táhnoucí se od přístavu směrem na jih. My jsme v Catania bydleli ve Villaggio Turistico Europeo, které mělo privátní pláž. Ta byla oproti té veřejné téměř prázdná. V sezóně bude zaplněna jen do kapacity Villaggia.

# 19.07.2017, 21:12.
Chcem sa Vás opýtať na kvalitu pitnej vody v meste Cefalu. Je vhodná na pitie pre batoľatá, tj. dieťa vo veku 2 roky a 4 mesiace? Je potrebné ju prevariť alebo dokonca kupovať balenú vodu v obchode? Ak áno, aký by mala mať názov - značku, tá balená voda pre najmenších? Ešte mám otazku na elektrickú energiu v zásuvke na hoteli, sú rovnaké ako u nás na Slovensku alebo v Česku? Alebo je potrebný adaptér? Ďakujem. Ivka.

V tomto případě je těžké nějak poradit. Je třeba se zeptat přímo v ubytovacím zařízení, jaký mají zdroj vody. Nejznámější značky balených vod vhodných pro děti jsou v Itálii San Benedetto, Levissima, Sangemini, Panna a Sant' Anna. Parametrově je elektrická síť v Itálii stejná jako u nás. Problém může nastat jen se zásuvkami, které jsou trochu jiné. Se standardními nabíječkami telefonů, fotoaparátů apod. problém mít nebudete - tenký dvojkolík. Pro spotřebiče se zástrčkami s tlustými dvojkolíky a se zemnícím kolíkem potřebujete adaptér.

# 19.07.2017, 12:11.
Mohli byste mi prosím poradit, kde se nejlépe ubytovat, aby tam byly krásné pláže, starobylé památky, moc bych chtěla vidět Palermo a nebylo to daleko k Etně? Abych se při hledání dovolené mohla už přímo zaměřit na určitou oblast. Potom bych se ještě chtěla zeptat. Určitě si tam půjčíme auto a co bychom neměli na Sicílii vynechat? Co je tzv. nutné vidět? Doporučíte mi nějakého kapesního průvodce nebo knihu? Moc vám děkuji. S pozdravem Soňa.

Doporučujeme oblast Taormina a Giardini Naxos. Jsou tam pěkné pláže a přírodním i historickým památkám je to blízko. Tipy na tuto část pobřeží najdete v naši reportáži Sicílie 2006. Malé, ale hodnotné průvodce, nabízí Merian. Často je využíváme při cestách. Auto doporučujeme zapůjčit přes Rental Cars a ubytování hledat přes Booking.

# 19.07.2017, 11:35.
Ráda bych se zeptala na váš názor ohledně organizovaných výletů zakoupených přímo na Sicílii. Jedu s dětmi a ráda bych si výlet na Etnu a na Liparské ostrovy pořídila na místě, abych se nemusela o nic více starat. Doporučíte mi nějakou místní společnost, která je spolehlivá? Děkuji. Lenka.

Doporučujeme využívat systém Get Your Guide. Soustředí nabídky výletů, vstupenek a dalších aktivit po celém světě. Je to něco podobného jako Booking v oblasti ubytování.

# 19.07.2017, 10:17.
Pane Řehůřku, děkuji Vam za pomoc a informace. Mohu se prosím ještě zeptat, zda je možné zakoupit jízdenky na Interbus ze Syrakus do Palerma online? Bojím se, že na místě bude již vyprodáno. Takže chtěli bychom rezervaci a koupi jízdenek zařídit dopředu. S pozdravem Natalia.

Přímo z hlavní stránky Interbus je odkaz na rezervační systém.

17.07.2017, 15:01.
Bohužel pro nás špatně. Naši debetní kartu odmítli s tím, že jim to systém nevezme a oni potřebují pouze kreditní. Vzhledem k tomu, že jsme auto měli zabookované a zaplacené - 4000,- Kč, tak nám sdělili, že nám nejspíš peníze ani nevrátí. Což je v obchodních podmínkách. A také nevrátili. Nakonec jsme si na letišti museli pujčit auto od jiné společnosti, které bylo jedno z jaké karty depozit zastavíme. Sice chtěli € 1000,00, což naše karty jako limit neměly nastavené, ale aby auto pronajali, nakonec nám ho dali i bez depozitu. Super, že jsme se nakonec měli jak odvést, ale stálo nás to o dost víc peněz. S pozdravem Aneta.

To je nám líto. Bohužel Vaše autopůjčovna patřila k té většině, která trvá na kreditní kartě. Je to o lidech. Předpokládáme, že tu kartu ani nezkusili, zda ji systém přijme nebo ne. Ta druhá půjčovna určitě také měla v podmínkách kreditní kartu a depozit, přehodnotila však hrozící rizika a upřednostnila obchodní hledisko. Platí tedy to, co v našich odpovědích neustále opakujeme, že někde lze půjčit auto i na debetní kartu nebo dokonce s hotovostí, ale téměř 100% jistota je jen embosovaná kreditní karta s dostatečným kreditem. Děkujeme za Vaši zprávu.

# 16.07.2017, 18:28.
Prosím o radu, jak se 9. srpna dostat nejlépe ze Syrakus do Marsaly vlakem nebo autobusem. Chceme se vyhnout pronájmu auta. Nalezli jsme spojení, které trvá víc jak 10 hodin. Děkuji za případnou pomoc. Natalia.

Vlakem Trenitalia jsou to bohužel reálné časy s několika přestupy. Nejrychleji autobusem se tam dostanete linkami společnosti Interbus a Autoservizi Salemi. Nejdříve musíte jet s Interbus ze Syrakus do Palerma. Autobus jede v 8:00 a ve 14:00. Na místě je za 3:20. Následně s Autoservizi Salemi z Palerma do Marsala. Ve středu jede ve 13:15, 14:30 a 16:00. Následující den v 7:00. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 16.07.2017, 01:04.
Po přečtení Vaší reportáže velmi toužíme navštívit Etnu. Můžete nám však prosím poradit, jak se dostaneme z Taorminy autobusem nebo vlakem do Catanie k autobusu AST na Etnu, který odjíždí v 8:15 hodin? Budeme bydlet v Mazzaro, poblíž zastávky Isola Bella, odkud je v tak časných ranních hodinách poměrně obtížné spojení jak na vlakové, tak na autobusové nádraží. Děkuji a přeji vydařené léto. Andrea.

Z Taormina odjíždí autobus v 6:30 a na Via Archimede v Catania je v 7:45. Jízdenka stojí € 5,10, zpáteční € 8,50. Na Via Archimede je autobusové nádraží před vlakovou stanicí Catania Centrale. První vlak Trenitalia jede v 5:52 (6:31), další v 6:43 (7:43) a 7:00 (7:58). V závorce jsou časy příjezdu. Jízdenka stojí € 4,30. Městskou dopravou se tak brzy na vlakové nebo autobusové nádraží nedostanete, budete muset jít pěšky nebo si objednat na určitý čas taxi.