SICÍLIE 2010 / 2

Sicílie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Sicílie 2010 / 2

Pokud je Sicílie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2010. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do místa ubytování, o cestě autem na Sicílii, o výletech po Sicílii, o půjčovnách aut, o trajektech na ostrovy, o městské dopravě v jednotlivých městech, o vlakové a autobusové dopravě mezi městy, o výletě na Etnu a do dalších míst, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Sicílii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete druhou část, ta první je na stránce Sicílie 2010.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 15.05.2010, 10:27.
Chtěli bychom uskutečnit výlet z Millaza na Strombolli s návštěvou sopky v noci. Mohl byste mi, prosím, poradit, jak se dopravit z Millaza na ostrov Strombolli a jak se dostat na sopku Strombolli a zda existuje nějaká kancelář, kde se platí poplatky za vstup, podobně jako na Etnu? Děkuji. Zuzana.

Na Stromboli se můžete dopravit z Milazza trajektem několika společností: Siremar, Ustica Lines nebo NGI. Nejvýhodnější si vyberte na stránce Trajekty - Aeolian Islands, kde jsou jízdní řády, kalkulace i možnost rezervace. Na sopku vede cestička od kostelíka San Vincenzo. Doporučujeme však využít služeb průvodce. Výstup, obzvláště v noci, je nebezpečný. Výstupy s průvodcem organizuje např. společnost Magmatrek. Nedoporučují výstup s dětmi do 10. let. Poplatky se za vstup neplatí, stejně jako na Etně (tam se platí doprava - lanovka, terénní autobusy, průvodce). Počítejte jen s turistickým poplatkem € 1,00 na osobu za vstup na Aiolské ostrovy (městu Lipari). Ty vybírá už trajektový dopravce.

# 14.05.2010, 15:43.
Pane, díky moc za informace. Moc jste mě poradil. Momentálně jsme se rozhodli a už i objednali a zaplatili Villagio Turistico Europeo, dva apartmány po 4. osobách. Takže nás začátkem června letí 8 děcek. Akorát ještě mám jednu prosbu. Dá se tam dostat do toho ubytování hned u moře nebo to je jejich VIP a Čechům to nepustí? Ještě jednou děkuji moc. Jste velice hodní a laskaví, že máte takové fórum. H.

Když jsme ve Villaggio Turistico Europeo bydleli my, tak v bungalovech u pláže bydleli i Češi, ti ale koupili ubytování až na místě. Pokud jste si ubytování objednali a zaplatili, tak už je v této chvíli jasné, jaký typ bungalovů budete mít (typ, ne konkrétní bungalov). Doporučovali jsme Vám požadovat konkrétní typ bungalovu přímo v objednávce. Pokud jste požadovali ten u pláže a oni Vám to potvrdili, tak ho dostanete.

# 11.05.2010, 23:09.
Prosím, nemáte zkušenosti s autobusovou dopravou z Villaggio Turistico Europeo v Catanii do jejího centra? Do Catanie přijedeme vlakem a jediné, co jsem zjistila je, že tam sice autobus jede, ale raději bych informace z osobní zkušenosti. Děkuji Linda. P.S.: stránky máte velice pěkné a hlavně užitečné.

Odpověď na Vaši otázku najdete v odpovědi ze dne 06.09.2009, 10:43 a 24.04.2009, 15:22.

# 09.05.2010, 15:39.
Jsme dva studenti a jedeme na Sicílii na 10 dní s táborem Inex-sda. Koncem července a začátkem srpna se vracíme a sháníme pokud možno co nejlevnější dopravu buď leteckou a nebo autobusovou. Nevadí nám ani jedno. Mohli byste nám prosím poradit ohledně dopravy, jak se tam dostaneme nejlépe a pokud možno nejlevněji? Buď s nějakou cestovní kanceláří a nebo s nějakou společností, co tyto cesty zajišťuje. Děkuji za odpověď. Lucie.

Na přelomu července a srpna Vás s největší pravděpodobností žádná cestovní kancelář do autobusu nevezme. Jedná se o nejvyšší sezónu a všechna místa v autobusu budou mít obsazena klienty, kteří si u ní zakoupili ubytování s dopravou. Letecky se do Catanie dostanete zřejmě nejlevněji se společností Smart Wings. Zpáteční letenka z Prahy do Catanie Vás vyjde včetně všech poplatků pod 3000,- Kč za osobu.

# 07.05.2010, 00:16.
19.5.2010 odjíždíme na okružní cestu po Sicílii. Nevíte, prosím, kde hledat farmy vyrábějící olivový olej? Rádi bychom pár lahví zakoupili. Na Vašich stránkách jsme našli mnoho užitečných informací, děkujeme za Vaši snahu a odpověď na naši otázku. S pozdravem Z.

Olivové oleje ze Sicílie patří k těm nejlepším. Prakticky všude po Sicílii se na pahorcích rozprostírají rozlehlé olivové háje. Nemusíte se bát, že farmy vyrábějící olivový olej nenajdete. Je to jako u nás na Jižní Moravě. Kde jsou vinohrady, jsou i vinné sklepy. Rozdíl je v tom, že farmáři na svých farmách (fattoria) i žijí.

# 06.05.2010, 08:52.
Jestě jednou k těm bungalovům na Sicílii. Tento obrázek 1 se mě zdá ok, alespoň tak vypadá na fotografii, ale obrázek 2 a obrázek 3 se mně moc nelíbí. Vypadá to trochu jak na vojně. Nevíte, zda se tam dá vybrat, nebo zda je to jiný typ ubytování (obrázek 1)? Nebo zda poblíž je něco obdobného - o trochu hezčího? A ještě prosím o rozdíl mezi obrázkem 4 a obrázkem 5. Kde je lepší ubytování? Moc děkuji za váš názor. Michal z Brna.

Vybrat se určitě dá. Cestu však vidíme v přímé objednávce u ubytovatele (za vyšší ceny než u tour operátora). Na fotografiích je standardní bungalov. Více fotografí najdete na Booking - Villaggio Turistico Europeo.

Bungalov
Bungalov
Kuchyňský kout
Kuchyňský kout
Ložnice
Ložnice
Pláž
Pláž
# 06.05.2010, 08:37.
Pane Řehůřku, jsem z Brna a posílal jsem vám prosbu na zodpovězení otázek o Sicílii a bungalovech, které se ukáží na vašich stránkách. A zapomněl jsem poděkovat za váš super web. Je tam spousta zajimavostí! Děkuji za odpověď. Michal.

Není zač :-)

# 06.05.2010, 08:30.
Chtěl bych se zeptat. Chystáme se v létě na Sicílii a vybrali jsme si bungalovy Villaggio Turistico Europeo, ale zdají se mně strašně malé pro 4. osoby na týden. Vybrali to kamarádi, tak uvidíme, ale z fotek, které jsou dostupné, tak to vypadá hůř než jakýkoliv pionýrský tábor v ČR. Spíše jako v kriminále. Proto se ptám, když by si člověk připlatil, dá se tam v okolí sehnat trochu lepší ubytování? Apartmán třeba pro 8 nebo 4 lidi i na úkor, že nebudeme 10 m od moře ale 100 m? Dále, zda se dá někde večer posedět v 8. lidech ve zmiňovaných apártmánech, terasa nebo tak? A kde je dobré se ubytovat? Je tam nejaký nový bungalov ze předu či vzadu? Viděl jsem i foto pěkné manželské postele v bungalovu - přeci jen lepší než ty vojenské dvoupatrové - to uznáte také, ne? Prosím o informace, velice mně to pomůže v rozhodování :-) Michal.

Je to otázka názoru. My jsme byli s ubytováním ve Villagio Turistico Europeo naprosto spokojení. Většinu času jsme trávili na výletech a když jsme přijeli, tak jsme byli na pláži. V bungalovu jsme jen vařili a spali. Zvenčí sice nevypadají přívětivě, uvnitř však bylo čisto. Rozměrově byly také dostačující. S hledáním ubytování v této lokalitě je to složitější. Ne, že by nebylo, jedná se o část Catanie, kde je koncentrace ubytovacích kapacit vysoká. Problém může nastat s plážemi. Villagio Turistico Europeo má privátní pláž, která je jen pro ubytované hosty. V polovině června, kdy jsme tam byli my, byla téměř prázdná. Dlouhé veřejné pláže z obou stran té privátní byly v tomto období už maximálně přeplněny - hlava na hlavě. Každý bungalov má terásku, kde se dá večer i přes den bez problému posedět. K dispozici je plastový stoleček a židle. Některé bungalovy jsou novější, některé starší. Pokud máte konkrétní požadavky, doporučujeme si ubytování objednat přímo u ubytovatele a konkrétní ubytování požadovat jako podmínku objednávky. Pultové ceny jsou však výrazně vyšší, než ceny za které je ubytování prodáváno od tour operátora.

# 05.05.2010, 22:31.
Chystáme se s přítelem v září na pár dnů do Catanie. Chtěla bych se zeptat, zda se dá na ostrově půjčit skútr. Všude jsem se dočetla, že využívají spíše auta a nebo hromadnou dopravu, která ale není spolehlivá. A pokud ano, jak to vyjde finančně s půjčením třeba na dva dny? Děkuji za odpověď. S pozdravem Jana.

Skútr je na Sicílii samozřejmě možné zapůjčit. Přímo v Catanii je půjčovna např. na Viale Raffaelo Sanzio - Ilmotonoleggio. Otevřeno mají od 8:30 do 13:00 a od 15:30 do 20:00. V sobotu jen do 13:00. Skútr do 50 cc. zapůjčíte na den za € 20,00. Při delších zápůjčkách je cena € 18,00 za den. Podrobný ceník najdete na výše uvedených stránkách.

# 04.05.2010, 14:04.
Rád bych se vás zeptal na názor ohledně ubytování. Jsme mladý pár a rádi bychom strávili koncem srpna asi 9 dní na Sicílii. Měli bychom přiletět do Catanie a zajímalo by mě, zda nemáte tip na ubytování v kempu nebo v apartmánu. Cenově přijatelný a současně s možností se vykoupat v moři a podniknout výlet, spíše pěší. Hlavním kritériem je pro nás cena ubytování, jsme studenti :-) Děkuji za odpověď. Michal.

Doporučujeme Villaggio Turistico Europeo, které se nachází v blízkosti letiště v Catanii. Osobně jsme tam strávili pět nádherných dnů - viz. naše reportáž Sicílie 2006. Doporučujeme však ubytování zakoupit na výše uvedených stránkách. Vyjde to levněji než pultová cena na místě.

# 04.05.2010, 12:41.
Děkuji za opravdu přínosné stránky. Budu vděčný za radu ohledně výběru výchozího místa pro dovolenou na Sicílii. Máme s manželkou rádi, když můžeme poznávat historii, kulturu a přírodu během dovolené. Moc se nám líbilo v Kalábrii na Capo Vaticano. Netrávíme většinu času na pláži. Rádi jezdíme vláčkem a poznáváme okolí. Oceňujeme historické památky a romantická městečka a místečka. Nic moderního. Koupání máme ale také rádi. Dáváme přednost jiným plážím, než těm rozlehlým a zalidněným a kdovíjak vybaveným. Nemáme rádi rovinatou krajinu, spíše hornatou. A já osobně mám slabost pro pláže s bílým pískem. Takový jen karibský sen. Byli jsme loni na výletě v Taormině. Nádhera! Jen nevíme, kterou lokalitu, nebo dokonce i přímo ubytování zvolit jako výchozí místo. Budeme vám moc vděční za radu! Děkujeme. H.

Doporučujeme to, co jsme sami vyzkoušeli. Ubytování přímo v Catanii. Je to ideální místo pro poznávání východního pobřeží Sicílie. Ubytovaní jsme byli ve Villaggio Turistico Europeo. Doporučujeme však ubytování zakoupit na výše uvedených stránkách. Vyjde to levněji než pultová cena na místě. V Catanii bývají pláže přeplněné, ta u villaggia je však privátní (pro ubytované) a skutečně nádherná a hned u apartmánů. Více informací najdete v naší reportáži Sicílie 2006.

13.04.2010, 23:36.
Opět využívám Vaše stránky a prosím o radu. Budeme ubytovaní na Capo Vaticano. Chceme si udělat výlet do Etnalandu na Sicílii. Je otevřen od 9:00 hodin. Od kolika hodin jezdí trajekty? Nevím, kde to zjistit. Chtěli bychom tam být co nejdříve. Nevíte, jak je to pak s parkováním a vůbec s dojezdem? Snad jsem pochopila správně z jejich webových stránek, že vstupné platí na všechny atrakce, dinopark, lanovku apod.? Snad se to dá časově zvládnout, abychom se večer vrátili. Budu moc ráda za každou radu. Děkuji a hezký večer. Jana.

Trajekty Caronte & Tourist jezdí z Villa S. Giovanni nonstop každých 40 minut. Cena zpátečního lístku s návratem ve stejný den je pro osobní auto € 28,00 + € 0,50 za každého spolujezdce. K Etnalandu se dostanete z Messiny po dálnici A18 (€ 3,30) vedoucí do Catanie. Kolem Catanie navazuje na bezplatnou Tangenciálu. Je potřeba sjet na sjezdu směr Misterbianco / Paterno. Je to tady trochu složitější. Podjedete Tangenciálu a pojedete jako by směrem do centra, po asi 60. metrech se dostanete na kruhový objezd, kde ujedete celý půlkruh a vrátíte se k Tangenciále a podjedete ji asi o 30 m zpět než jste z ní sjela. Pojedete po SS121 a sjedete u komplexu Etnapolis. Projedete první kruhový objezd, na druhém se dáte doleva. Dojedete k SP15, po které se dáte doleva a přejedete SS121. Následuje nepatrná zatáčka doprava, větší doleva, potom zase doprava. Potom bude malá křižovatka (T), kde odbočíte doleva. Po padesáti metrech dojedete k dalšímu T-čku, na kterém odbočíte doleva a potom hned doprava. Tato silnička už vede k velkému parkovišti u Etnalandu, které je bezplatné. Od sjezdu u Etnapolisu se už ale setkáte se značením, takže se tam dostanete bez problému. V ceně vstupného jsou všechny atrakce - aquapark, dinopark (od 14:00) a další. Měla by být i lanovka, nevíme to však určitě. Když jsme tam byli my, tak nebyla v provozu. Nepříjemné je to, že Parco ZOO bylo bohužel v roce 2007 zrušeno. Počítejte také s tím, že Etnaland je otevřen od 26. června do 6 září (9:00 až 19:00).

# 28.03.2010, 10:57.
Potřeboval bych poradit. Přiletím do Palerma 1.6.2010 ve 13:30. Potřeboval bych najít nejlépe autobusové spojení nebo vlakové spojení do města Ribera, a nebo případně do města Sciacca a odtud do Ribery. Velice děkuji, přeji pěkný den. R.

Z letiště v Palermu (Aeroporto di Palermo Falcone e Borsellino - PMO) by Vám měl jet do Ribera přímý autobus společnosti Autolinee Gallo. Autobus odjíždí z letiště ve 14:55. Cena jednosměrné jízdenky je € 10,40, zpáteční potom stojí € 16,60. Zpět potom jezdí autobusy v 5:30 a ve 12:00. Autobusy nejezdí v neděli a ve svátek. Doba jízdy je 2 hodiny a 20 minut.

# 08.03.2010, 19:32.
Chystáme se v létě na dovolenou do Itálie - do Tropea a přemýšlíme o výletu na Etnu. Můj dotaz se týká celkově celé cesty na Sicílii a následně na Etnu. Zajímá mě, kolik přibližně stojí trajekt a jak často jezdí, a potom tedy jen co vím z článků, že se dojede k nějakému parkovišti pod Etnou a pak buď pěšky a nebo lanovkou. Jenže kde zjistit cenu lanovky a veškeré informace - kdy jezdí apod., nemohu najít žádné stránky, tak zkouším psát Vám. Děkuji mnohokrát za odpověď. Gabriela.

Popis cesty z provincie Vibo Valentia na Sicílii najdete v naší reportáži Sicílie 2006, konkrétně v článku Ještě hlouběji na jih. Trajekty společnosti Caronte & Tourist jezdí každých 40 minut prakticky nostop. V noci jsou časové odstupy samozřejmě trochu větší. Cena zpátečního lístku při návratu ve stejný den je € 28,00. Za každou osobu se ještě platí € 0,50 kromě řidiče. Cesta k Etně z Catanie je popsaná ve stejné reportáži, konkrétně v článku Oblast lávy, síry a popela. Doporučujeme z dálnice sjet už na sjezdu Giarre a pokračovat směr Santa Venerina - Zafferena Etnea - Rifugio Sapienza. Dálnice se v Kalábrii neplatí, na Sicílii zaplatíte mezi Messinou a Giarre € 2,70 v jednom směru. Lanovka pod Etnu jezdí od 9:00 do 17:15. Cena byla v roce 2006 přibližně € 25,00 za lanovku a stejně tak za terénní autobus. Letošní ceny budou o něco vyšší.

# 06.03.2010, 17:16.
Asi zvláštní pokus. Nemám dost informací. Létám do Egypta atd. Ale v dubnu chceme na Sicílii a na motorkách. Máme na to 3 dny. Nevíte, jak vypadá ubytování v kempech nebo v motelech kolem dálnice? Zda je třeba je zabookovat nebo na blind - cenové relace. Jak je to s placením na dálnicích za motorky? Děkuji R.

V dubnu by problém s ubytováním přímo na místě být neměl. Doporučujeme však ubytování hledat mimo dálnici. Na dálnici jsou ceny vysoké. U kempů je možné, že ještě nekteré nebudou v dubnu otevřené. Toto si doporučujeme ověřit např. na Camping. Běžná cena za dvojlůžkový pojkoj se pohybuje kolem € 60,00. V kempech je tato cena v dubnu běžná za čtyřlůžkový mobilhome. Ceny mohou být samozřejmě nižší i vyšší. Záleží na konkrétním zařízení. Rezervace ubytování dopředu je samozřejmě jistota. Podívejte se na Booking. Poplatky na dálnici se v případě motocyklů platí stejným způsobem jako u automobilů, tj. vyzvednete si při vjezdu na dálnici lístek, na základě kterého zaplatíte při výjezdu mýtné. Stejně tak cena je naprosto stejná. Za úsek od rakousko - italských hranic po Salerno zaplatíte celkem € 57,40 (Tarvisio) resp. € 57,30 (Brenner). Dálnice mezi Salerno a Villa S. Giovanni se neplatí. Cena trajektu společnosti Caronte & Tourist je pro motocykl € 10,00 za zpáteční ve stejný den, zpáteční do 3. dnů stojí € 14,00, do 90. dnů € 15,00. Na Sicílii zaplatíte mýtné na A18 maximálně € 3,30 (Catania), na A20 maximálně € 9,30 (Buonfornello).

# 02.03.2010, 14:23.
Řehůřkovi, vyhledávám na internetu něco o Sicílii a kde by se dala najít nějaká okružní cesta po Sicílii a narazila jsem na Vaše stránky. Jsou úžasné. Itálii milujeme a na Sicílii jsme byli jenom na pobytovce. Chceme jet tři děvčata :-) a rády bychom tam letěly letadlem, po Sicílii vlakem nebo autobusem, pobýt někde 2 až 3 dny a jet dál. Milujeme moře, takže abychom se také vykoupaly a viděly to nejlepší ze Sicílie. Nemůžete nám poradit, jak by to bylo nejlepší, kudy a čím? Nebo, kde bychom našly nějaké informace? Když jsem se dívala na cestovky, tak to se mi ty okružní jízdy moc nelíbí. Mohly bychom jet i autem, ale raději někam letadlem a udělat nějakou okružní jízdu a letadlem zase zpět. Chceme tam být asi 20 dní. Moc děkuji za odpověď a celé rodině přejeme hodně radosti z dalšího cestování. Zdraví Miluše.

Doporučujeme cestovat spíše vlakem než autobusem. Vlaková doprava je spolehlivější. Jízdní řády najdete na Trenitalia. Vlaky jezdí kolem celého východního, severního a západního pobřeží. Horší je to na jihu. Dostat se však do lokalit Agrigento apod. je možné, např. ze severu. Kde začít, samozřejmě souvisí s tím, zda přiletíte do Catanie nebo Palerma. V některých případech bude určitě vhodné si pronajmout i auto, v případě tří osob to už bude cenově dostupné. Podívejte se na Pronájem aut. Na některá místa budete muset použít i autobus (např. na Etnu z Catanie). Co a kde navštívit, najdete prakticky v každém průvodci. Doporučujeme např. průvodce řady Rough. Podívejte se na Průvodci. Na našich stránkách najdete některé tipy v reportáži Sicílie 2006 nebo v těchto otázkách a odpovědích.

# 21.02.2010, 15:50.
V červenci se chystáme autem na jih Itálie. Týden bychom rádi strávili na Sicílii a týden v Kalábrii v okolí městečka Tropea. Chtěli bychom vás poprosit o radu. Naším přáním je absolvovat výlet na Stromboli, vylézt na sopku a zpět plout lodí. Prý je úžasná! Nechat auto v přístavu, ráno odjet tam a večer zpět. Nevíme ale, zda funguje nějaké přímé spojení lodí mezi Milazzo a Stromboli nebo z Tropea na Stromboli, jak často jezdí trajekty a jaké jsou ceny? Jsme rodina 2+2. A kde nejlépe nechat auto? Druhý dotaz se týká Etny, zda jsou značené stezky ke kráterům, kam se smí, nebo jsou k zakoupení nějaké mapky na místě? Myslím tím od horní stanice lanovky přibližně 2600 m ke kráterům, to kvůli orientaci, a jaká je tam přibližně teplota vzduchu v červenci? Ostatní informace o Etně jsme našli ve vašem článku Oblast lávy, síry a popela. Předem vám moc děkujeme za odpověď a rady při plánování naší dovolené. Karel a Hanka.

Pravidelné trajektové spojení mezi Aiolskými ostrovy je realizováno z přístavu Milazzo. Jezdí několik spojů denně. Doporučujeme však vyjet brzy ráno, např. se společností Siremar v 6:05 nebo 7:05. Cena zpátečního lístku pro dva dospělé a dvě děti je celkem € 78,00. Počítejte však s tím, že se nejedná o přímý spoj, ale zastavuje po cestě i na ostatních ostrovech. Kompletní jízdní řády všech společností najdete na stránce Trajekty včetně kalkulace cen. Z Tropea lze realizovat výlet na Stromboli také, jedná se však o výletní plavby, které Vám neposkytnout dostatek prostoru na realizaci výstupu. Co se vlastního výstupu týče, je možný, doporučuje se však s průvodcem. Přeci jen se jedná o činnou sopku. Výstupy s průvodcem organizuje např. společnost Magmatrek. Nedoporučují výstup s dětmi do 10. let. Co se týče Etny, stezky vesměs značené nejsou, protože se jedná o terén, kde to ani nejde - popílek, láva, atd. V tomto terénu jsou však cestičky dobře viditelné - vyšlapané a vyjeté (ty, po kterých jezdí terénní autobusy). Podívejte se na mapu. Tato mapka je dostatečná. Kam se smí a nesmí je přímo závislé na aktivitě sopky a je to aktuálně měněno. Může se Vám také stát, že vyjedete lanovkou nahoru a kousek za ní už bude cesta uzavřena. Stejně jako u Stromboli doporučujeme případný výstup na Etnu (od Torre del Filosofo) pouze s průvodcem. Je možné si ho najmout v chatce na Torre del Filosofo. Teplotu v červenci Vám neřekneme, protože je dost variabilní. Počítejte však s tím, že se jedná o nadmořské výšky od 2000 metrů, takže je potřeba kvalitní obuv, teplé oblečení (nějaká mikina a větrovka), kšiltovka (pro děti raději i jarní čepici přes uši), sluneční brýle. Je možné, že spoustu z toho ponesete většinu času v batohu, ale je nutné to mít. My jsme tam byli v polovině června a ve větrovkách jsme nahoru vystoupali, nahoře u postranního kráteru byla horká hornina, která ohřívala vzduch, tak jsme byli v tričkách, dolů jsme pak šli opět ve větrovkách.

# 13.02.2010, 18:52.
Chtěla bych se zeptat na tip kempu s bungalovy v oblasti Trapani. Chtěla bych projet i východní pobřeží. Tam jsem se už zkontaktovala s villaggio kempem, ale ještě nevím, kde mám na pár dní zakotvit na severozápadě. Chci si na letišti v Trapani půjčit automobil. Máte také nějaký tip? Děkuji za informaci. Příjemný víkend. Z.

Podívejte se na Camping, kde jsou informace o kempech v provincii Trapani. Najdete tam i kempy, které nabízejí ubytování v bungalovech. Určitě nevynechte Booking / Sicílie. Ohledně pronájmu auta se podívejte na stránku Pronájem aut.

# 27.01.2010, 22:33.
Vážení a milí Řehůřkovi, srdečné díky za odpověď, kterou si čtu se zahanbením, že i já Vás připravila o čas. Pokoušela jsem se mnohokrát sama některé tyto informace vydolovat buď z Googlu, případně Google Earth, ale třeba v mapách nevidím žádné označení pro železniční zastávku, ani pro poutní kostel, což se mi například při plánování tras v Portugalsku nestalo. Asi je to v různých zemích rozdílné a nebo, což je pravděpodobnější, to neumím. Je příjemné potkat, byť virtuálně, lidi, co s takovým nasazením obětují volný čas. Je milé vědět, že takoví lidé jsou. Růžena.

Podívejte se na Tinardi, kde najdete mapu s umístěním všech hlavních památek. Můžete tam jít i po silničce, která se klikatí nahoru. Dá se na ní přejít z místa, kde končí silnička od Oliveri a kolem které většinou parkují auta. Klikatí se tam nahoru k silnici pěšinka. Umístění železniční zastávky v Oliveri - Tindari najdete např. na Mapách. To, zda jste nás připravila o čas nebo ne, neřešte. Pokud bychom to nechtěli dělat, tak to neděláme. To nás spíše mrzí, že doba, za kterou naši návštěvníci obdrží svoji odpověď, se čím dál tím více prodlužuje, protože dotazů narůstá.

# 13.01.2010, 14:38.
Zaujaly mě vaše stránky a rád bych se zeptal, kolik stojí výjezd lanovkou na La Montagnolu. Vy jste psali, že € 35,00, ale já jsem nepochopil, zda je to cena pro jednoho. My bychom byli 3 dospělí a jedno 12. leté dítě. A ještě prosba. Výjezd autem je tedy možný, až na to parkoviště v 1900 metrech a kolik případně stojí parkovné a hlavně, zda ten samotný přístup není už zpoplatněn? Jedná se přeci jen o národní park, nebo tak nějak to na Google vypadá. Velice by mě zajímalo (přeci jen bude málo času - Badolato - Etna - Badolato) zda pohled z Montagnoly je natolik uchvacující, že stojí za to nezůstat pouze v Taormině. Děkuji moc za odpovědi. Ještě by mě zajímalo, zda znáte oblast okolo Badolato v Kalábrii. Jezdili jsme pod Řím do Anzia, ale letos jsme se rozhodli pro změnu. Martin z Brna.

Psali jsme cenu € 25,00. Jedná se o cenu za dospělého v obou směrech v roce 2006. My jsme platili za dva dospělé a dvě děti celkem € 74,00. Lanovka nejede přímo na Montagnola, ale pod ní. Výjezd autem je možný až k Rifugio Sapienza do výšky 1910 metrů. Cesta není zpoplatněna. Za parkování jsme platili € 1,00 na den. Je možné, že už jsou ceny jak lanovky, tak i parkovného o něco vyšší. Tento výlet určitě stojí za to. Doporučujeme však nevystupovat na Montagnolu ale běžte pod Etnu k Torre del Filosofo. Bude to větší zážitek. Od horní stanice lanovky tam jezdí terénní autobusy, jejichž cena je přibližně stejná jako cena lanovky, dá se to však bez problému dojít i pěšky. Doporučujeme si přečíst náš článek Oblast lávy, síry a popela, kde najdete odpovědi na Vaše výše uvedené otázky a mnoho více. Oblast kolem Badolato neznáme, pobývali jsme na druhé straně pobřeží, na Capo Vaticano.

# 10.01.2010, 18:42.
Dovolte abych využila Vaší fundovanosti i ochoty a položila Vám několik otázek, týkajících se námi připravované cesty na Sicílii. Budeme cestovat železnicí a tak se mé otázky týkají hlavně dostupnosti vybraných míst veřejnou dopravou, případně v rozumné vzdálenosti pěšky. Plánujeme ubytování v Sant' Alessio Siculo, odkud bychom se rádi vypravili k Etně. Využili bychom soukromé železnice Circumetnea a při této cestě bychom rádi navštívili kaňon Góla dell' Alcantara a Parco Zoo di Sicília. Láká mě prozkoumání kaňonu, nikoliv však v ledové lázni vody, lze to tedy i jinak? Uvažujeme ještě o návštěvě Tindári s kostelem Santuario della Madona Nera, nejlépe 8.9.2010, kam údajně míří v tento svátek Madony tisíce lidí. Tak nevím, zda to nenechat na jiné datum. Docela mě překvapilo, že ze Sant' Alessio Siculo do Tindári není žádné rozumné vlakové spojení. Doufám, že letní jízdní řád FS bude přívětivější, ale teď mi dvouhodinová cesta vychází na šest hodin. Ale hlavně nevím, zda se tam dostaneme od železniční zastávky a jak je to daleko. Omlouvám se za uragán otázek. Pokud budete znát odpověď i jen na některou z nich, budu Vám velmi vděčná. Srdečně zdravím a děkuji. Růžena.

Kolem Gola dell' Alcantara je celý národní park - Parco fluviale dell' Alcantara. Kolem řeky je spousta pěších stezek, ze kterých můžete do kaňonu nahlížet. Podívejte se na mapu. Návštěvu Tindári naplánujte podle toho, co od návštěvy očekáváte. Pokud tu atmosféru, pak budete muset cestovat právě v tu dobu, kdy tisíce dalších lidí, pokud si chcete místo prohlédnout z pohledu turisty, pak doporučujeme jiné datum. Co se vlakového spojení týče, bude to podobné i v létě. Nečekejte nějaké výraznější navýšení vlakových spojů. Ze železniční zastávky je to ještě k bazilice vzdušnou čarou přibližně 2 km, cestou 3 až 4 km do kopce. Vede tam cestička. Ze stanice se musíte dostat k autostrádě. Vede k ní silnice souběžná se železniční tratí (50 až 100 m od ní). Tato pak zahne doleva pod autostrádu, potom doprava podél ní a po 150 m zase doleva. Silnice pak přechází v onu cestičku. Pokud tam půjdete v tom výše uvedeném termínu, nemůžete zabloudit. Silnice bývá lemovaná zaparkovanými auty a proudí tam davy lidí.

02.01.2010, 18:08.
Při hledání informací pro naší plánovanou cestu na kolech po Sicílii v červnu jsme narazili i na Vaše stránky. Je zde spousta zajímavých informací, které se nám jistě budou hodit pro cestu, ještě si je v klidu pročteme. Máme podobné stránky s reportážemi z našich cest, takže víme, kolik je s tím práce. Tím více oceňujeme Vaši snahu poradit dalším. Diskuzní fórum jsme zatím na stránky nedali, ale přesto se na nás obracejí cestovatelé, kteří se vydávají do podobných končin, kde jsme byli. Pokud se nebudete zlobit, rádi bychom se Vás také na něco zkusili zeptat. Posledních několik let na naše cesty zásadně létáme. Výjimkou nebude ani Sicílie. Poletíme z Prahy do Kalábrie. Létání má spoustu výhod i nevýhod. Mezi nevýhody patří fakt, že se nesmí přepravovat plynové kartuše na vařič, coby výbušné tlakové láhve. Vždy po příletu pak sháníme jako první věc právě kartuši, a to může být docela problém. V Norsku jsme koupili kartuši Coleman na první benzínce, v Katalánsku zase Campingaz v prvním kempu, v Řecku jsme uspěli s Campingazem, ale až při druhé cestě - měli ji ve francouzském supermarketu, poprvé jsme měli benzínový plamenomet. V Černé Hoře a Chorvatsku jsme nepochodili vůbec, resp. kartuše zde měli, ale jen takové ty narážecí, jako i všude předtím v Řecku, a ty jsou pro nás na převoz v brašnách nepoužitelné. Nevíme, zda podobné vařiče používáte, ale napadlo nás, zda jste někde v obchodě nebo v kempu na Sicílii neviděl prodávat ty správné - se závitem nebo s bajonetem. Poznají se podle víčka. Ty, co mají všude, jsou na nic. Nedají se totiž odpojit od vařiče po naražení a znovu použít. Pokud byste si vzpomněl, zda jste Vy nebo Vaše žena, někde v supermarketu, v kempu, v průmyslovém obchodě, na benzínce apod. něco podobného viděli prodávat, moc by nám to pomohlo. Děkujeme. Zdraví Jára & Jana.

Nemáme s tím zkušenosti, nepoužíváme. Nicméně toto zboží se v Itálii běžně prodává. V místě, kde se budete pohybovat, se ptejte na Cartuccia Coleman. Pokud nikde neuspějete, tak ve specializovaném obchodě s outdoor zbožím určitě ano.