KALÁBRIE 2008 / 3

Kalábrie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Kalábrie 2008 / 3

Pokud je Kalábrie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2008. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě autem do Kalábrie, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o kempech, o výletech v Kalábrii, o trzích, o nákupech potravin a najdete zde také mnoho dalších informací o Kalábrii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete třetí část, ta první je na stránce Kalábrie 2008.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 03.06.2008, 12:59.
Veľmi pekne vám ďakujem. Mám nejaké ubytko na ruke okolo miesta Capo Vaticano, len som váhala, či to zobrať, alebo ísť na blind. Práve ste ma uistili, že pôjdeme radšej na istotu. Veľmi pekne ďakujem za promptnú odpoveď, prajem všetko dobré. Andrea.

Určitě uděláte dobře. Především na přelomu července a srpna a v srpnu je o ubytování nouze, protože v Itálii funguje něco jako celozávodní dovolená a většina Italů směřuje právě na jih. V některých komplexech už dokonce není srpen nabízený (až zase od 23.8.), protože je tam dlouho dopředu vyprodáno. V případě, že budete porovnávat ceny s cenami pultovými, nezapomeňte na to, že od CK máte v případě vlastní dopravy už cenu konečnou (maximálně je uvedena cena za závěrečný úklid nebo plážový servis), u pultové ceny (např. v ceníku na webu residence) je třeba ceny posčítat - vše je vždy uvedeno zvlášť, dokonce i spotřeba plynu, elekřiny a vody za osobu.


# 03.06.2008, 12:37.
Rehúrkovci, som naozaj rada, že som pri hľadaní všetkých dostupných informácií o Kalábrii narazila práve na vašu stránku plnú užitočných informácií. Tiež sme sa tento rok rozhodli, že strávime tohtoročnú dovolenku v Kalábrií. Zatial sme vo fázi hľadania ubytovania. Preto by som sa chcela spýtať, či neviete náhodou, či je možné nájsť ubytovanie priamo na mieste na blind bez cestovky. Keďže sme tri mladé páry, radi by sme šli niekam do rušnejšej obasti, kde sú pieskové pláže a samozrejme, kde by sme sa po večeroch mohli zabaviť. Aká oblasť by bola najvhodnejšia? Môžte nám niečo doporučiť? A je možné zohnať ubytovanie na mieste tak jednoducho ako je to napr. v Chorvátsku? Za odpoveď vám veľmi pekne ďakujem a prajem všetko dobre. Andrea.

Odpověď ohledně hledání ubytování na místě najdete v odpovědi ze dne 02.06.2008, 22:46. Podle našich zkušeností je v Kalábrii většinou pultová cena vyšší než cena od CK, která ji nakupuje od tour operátora. Pokud chcete jet do severní části Kalábrie, doporučujeme oblasti kolem městeček Scalea, Praia a Mare a Maratea. Tipy na výlety - viz naše reportáž Kalábrie 2002. Jsou tady ale převážně pláže oblázkové. Na jihu Itálie je to jednoznačně oblast kolem Capo Vaticano - s přihlédnutím na rušný život pak kolem městečka Tropea. Tipy na výlety - viz naše reportáž Kalábrie 2006. Pláže jsou tady většinou z bílého písku. Osobně doporučujeme ten jih Kalábrie.

02.06.2008, 22:46.
Chtěli bychom s manželkou a dvěma dětmi vyrazit do Kalábrie vlastní dopravou. Jednalo by se o termín začátkem srpna a potřebovali bychom vědět, zda je problematické sehnat ubytování až na místě. V jaké výši se ubytování v apartmánech přibližně pohybuje? Děkujeme za odpověď. Jan.

V Itálii nejsou takové podmínky pro tuto formu hledání ubytování tak jako v Chorvatsku nebo i v Rakousku. Ubytování není tak nabízeno a většina majitelů ubytovacích kapacit sází spíše na jistotu spolupráce s nějakou agenturou nebo tour operátorem. Především na přelomu července a srpna začíná ta nejvyšší sezóna, kdy jsou přímořská letoviska nabitá k prasknutí turisty, pak možnost najít ubytování na poslední chvíli je značně stížena i přes CK nebo agenturu. Pokud se přesto rozhodnete volit tuto formu, doporučujeme navštívit na místě turistickou informační kancelář (Pro Loco), která Vám doporučí nebo i zprostředkuje ubytování. Ceny odpovídají sezóně, počítejte v lepším případě s cenou € 600,00 až € 800,00 za apartmán a týden. Většinou jsou však vyšší. Ceny v srpnu jsou řádově až 7x vyšší než začátkem června. Některé residence nemají srpnové termíny ani v ceníku, protože jsou beznadějně vyprodané. Vše je způsobeno tím, že tento termín je v Itálii termínem dovolených a všichni směřují ze severu na jih za teplem a mořem. Pokud nechcete hledat ubytování přes CK, doporučujeme portál Booking.

# 30.05.2008, 22:08.
Letos, hned začátkem září, se chystáme do Itálie autem a na Vašich stránkách nás nejvíce zaujalo Capo Vaticano. Hledáme klidné místo s písečnou pláží, raději něco menšího. Chtěl bych Vás požádat, pokud něco máte, o doporučení ubytování pro 4 osoby. Ideální blízko moře. Děkuji. Laďa.

Capo Vaticano je samo o sobě klidným místem. Samozřejmě v nejvyšší sezóně, tj. od konce července do poloviny srpna, je tam živo jako všude v Itálii. Capo Vaticano je poseto mnoha nádhernými středisky. Zkuste např. tato, která se nacházejí přímo u moře: Villaggio il Gabbiano nebo My Villa Eden. My několik let cestujeme s tour operátorem Polycastrum Viaggi, který prodává několik ubytovacích kapacit. Ty, které jsou dále od moře, mají zajištěný dovoz na pláž. Jejich seznam a popis najdete na výše uvedených stránkách.

28.05.2008, 23:54.
Chystám se jet na dovolenou do Kalábrie na Capo Vaticano do apartmánu Villaggio Torre Ruffa Robinson, asi tak 7 km od městečka Tropea. Jelikož mám děti věku 7 a 10 let, chtěl bych Vás poprosit o Váš názor na tuto oblast, případně i apartmán pokud ho znáte, na možnosti nakupování potravin, koupání, pláží, na možnosti zajít si na pizzu, kávu, zmrzlinu a zda jsou v blízkosti nějaké obchody. Chtěli bychom vidět cestou šikmou věž v Pise, Koloseum v Římě, ale nevím, jak se dostat co nejlépe k němu a jěště zaparkovat. Prý to není tak jednoduché. Pak Neapol, Vesuv a Pompeje. Budu velmi rád za rady na tato místa a co byste doporučoval si prohlédnout v místě nebo okolí našeho ubytování. Prý je tu i aquapark? Jěště bych Vás chtěl požádat, zda byste mi nedoporučil nějaký kemp na pobřeží, na jednu noc, někde na začátku Kampánie nebo na konci oblasti Lazio, kde bychom přespali, vykoupali se a ráno pokračovali dále. Máte nějaké zkušenosti s kempy? A jaké jsou ceny? Předem moc děkuji za Vaše rady a zkušenosti. Karel.

Vašich otázek je hodně, na většinu z nich najdete odpovědi v reportáži Kalábrie 2006 a na tomto místě. Oblast Capo Vaticano je jedna z nejkrásnějších v Kalábrii, jsou tam nádherné pláže, jak velké, tak i malé, zapadlé, kam se dá dostat pouze z moře. Vaše místo ubytování ve Villaggio Torre Ruffa Robinson se nachází na severní straně Capo Vaticano, mezi městečky S. Nicolo a S. Domenica. Podívejte se na mapu v naší reportáži. Je to překrásná residence, ponořená v zeleni s restaurací, barem, bazénem, diskotékou, obchůdkem, několika hřišti (tenis, volleyball, minikopaná, ping-pong, dětským hřištěm. Nádherná pláž je přímo u residence. Určitě zde najdete vše, co potřebujete ke strávení pěkné dovolené. Nejbližší supermarket je v S. Domenica a v S. Nicolo, oba u hlavní silnice. Na kávu, zmrzlinu a pizzu budete mít možnost si zajít i přímo v residenci. Romantické ale může být posedět v podvečer při kávě v historickém centrum městečka Tropea. Na zmrzlinu si při nějakém výletu zajeďte také do městečka Pizzo. To je vyhlášené svojí speciální zmrzlinou. Takovou dělají jen tam. Tipy na výlety jsou v naší reportáži. V blízkosti doporučujeme Capo Vaticano, saracénské věže, městečko Tropea, Pizzo a Nicotera. Určitě si zajeďte na výlet na Aiolské ostrovy. Pak už záleží na Vaší chuti dál cestovat. Tato oblast nabízí nepřeberné možnosti, je skvělým výchozím místem pro výlety. V Římě bude asi nejlepší zaparkovat někde v blízkosti metra a do centra dojet metrem. U Kolosea se dá údajně parkovat, ale máte pravdu, že to není jednoduché. Vesuv a Pompeje mají své parkovací kapacity. Kempy najdete podle oblastí na portále Camping. Záleží, kam až dojedete. Většina cestovatelů přespává v kempech u jezera Lago Trasimeno, kousek od města Perugia. Zajímavá volba ve spojení s výlety může být využít nějaký kemp v Římě nebo přímo v Pompejích. Ceny najdete na uvedeném portále, většinou jsou tam linky na oficiální stránky s ceníkem. Hledat můžete i na Booking.

# 27.05.2008, 00:24.
Máte opravdu moc pěkné a hlavně přínosné stránky. Zvolili jsme si Kalábrii pro naši svatební cestu - přesněji Capo Vaticano. Letíme do Neapole, tam si půjčujeme auto a jedeme na Capo Vaticano. Můžete nám, prosím, napsat, zda nás na této cestě čekají nějaké poplatky a na co si případně máme dát pozor? Pokud znáte i aktuální ceny benzínu, budeme rádi. Děkujeme a přejeme krásné dny. Alena.

Podívejte se na Pronájem aut. Počítejte s poplatkem na autostrádě maximálně do € 5,00. Od Salerna směrem na jih se už na dálnici mýtné neplatí. Dejte si pozor hlavně na dopravu v Neapoli. Především v zácpách tam může být natěsno. Jak se dostanete na autostrádu, tak už je to v pohodě. Ceny benzínu se pohybují kolem € 1,50 až € 1,55, nafty kolem € 1,48 až € 1,50 (na autostrádě u Neapole), jižněji mimo autostrádu může být levněji, ale moc se to lišit nebude, maximálně o několik setin. Ceny můžete sledovat i na webu Prezzi Benzina. Přímo na Capo Vaticano nedoporučujeme tankovat na čerpací stanici Tamoil v S. Nicolo. Byla vždy výrazně dražší než ostatní čerpací stanice v okolí. Doporučujeme sledovat při výletech ceny a potom vždy tankovat tam, kde bude v nejbližším okolí nejpříznivější. Přejeme nádhernou svatební cestu.

# 16.05.2008, 20:38.
Rádi bychom letos navštívili oblast Capo Vaticano. Mohl byste nám prosím poradit a doporučit nějakou přepravní společnost, která nás tam bezpečně a spolehlivě doveze?

Pokud jste z Čech, tak zkuste služby společnosti Daen International, pokud jsme z Moravy nebo Východních Čech, pak doporučujeme CK Galatea. Obě společnosti jsou smluvním přepravcem Tour operátora pro Jižní Itálii Polycastrum Viaggi, resp. jeho českého zastoupení - odkaz na dopravu (jsou tam i ceny). Pokud butete chtít použít leteckou dopravu, pak nejbližší letiště je Lamezia Terme, např. přes Na Cesty lze koupit zpáteční letenku z Vídně už za € 150,00 včetně poplatků. Společnost Fly Niki. Z Lamezia Terme je to ale ještě kus, výhodné je si vypůjčit na letišti auto na celý pobyt. Podívejte se na Pronájem aut.

# 15.05.2008, 10:43.
Jmenuji se Andrea a žiji v západních Čechách, v Horažďovicích. Pro letošní dovolenou jsme si vybrali poprvé Kalábrii - Villapiana Lido, Residence Torre Saracena. Objednávku jsme uskutečnili přímo přes residenci po internetu, vše proběhlo výborně. Vždy jsme létali, ale letos jsme se rozhodli pro cestu autem. Budeme cestovat se dvěma malými dětmi, tak máme trochu obavy. Ráda bych se zeptala, zda máte zkušenost s touto oblastí a jaký je Váš názor? A s jakou přibližnou dobou cesty tak máme počítat? A jaké jsou přibližné náklady na cestu? Moc děkuji za odpověď a přeji krásný den. Andy.

Záleží samozřejmě na tom, jak děti snášejí dlouhé cestování, je to individuální. My jsme na stejnou vzdálenost cestovali také poprvé do Kalábrie, když synovi bylo 2,5 roku a vše probíhalo bez problému. Teď, když jsou děti větší (8 a 12), rovněž nemáme s dlouhými cestami problém. Do této oblasti, kde se Residence Torre Saracena nachází, jsme se byli podívat jednou, na výletě z Praia a Mare, zrovna nám ale pršelo. Určitě tam ale bude krásně, v létě jsou v Kalábrii deště vyjímečně a pokud ano, tak prší krátce, moře je čisté a teploty vysoké. V blízkosti máte Národní park Pollino, historické Sibari, o něco dál Národní park Sila. Takže pokud rádi cestujete, užijete si jak koupání, tak i výlety. Vzdálenost z Horažďovic je 1630 km. S četnými zastávkami počítejte určitě na cestu 24 hodin. Dá se to stihnout rychleji, ale nemá význam se někam honit, raději dělejte přestávky a v noci určitě nějakou delší. Náklady na naftu (benzin) si spočítáte podle spotřeby a vzdálenosti. Z Horažďovic pojedete přes Rozvadov a odtud přes Mnichov (za dálnice se v Německu neplatí) do Rakouska (tady je třeba vylepit 10. denní dálniční známku za € 7,70) přes Innsbruck a Brenner (poplatek € 8,00). V Itálii zaplatíte mýtné. Úsek Brennero - Salerno stojí € 54,50. Od Salerna směrem na jih se už dálnice neplatí, platí se až na Sicílii. Z dálnice sjedete na sjezdu Frascineto. Zpět je cena stejná.

# 26.04.2008, 12:30.
Jedeme letos do Kalábrie a potřebovali bychom vědět, jak dlouho trvá přibližně cesta a kolik to vyjde i s poplatky? Děkuji předem. Krystýna.

My jsme vyjížděli z Moravy, vyjeli jsme po desáté ráno a do Kalábrie na Capo Vaticano jsme přijeli druhý den v půl druhé odpoledne, tedy přibližně 25 hodin včetně přestávek. Ta noční trvala přibližně 3 hodiny. Dá se to zvládnout daleko rychleji, my ale nikam nespěcháme, raději děláme často přestávky. Poplatky: rakouská desetidenní dálniční známka stojí € 7,70, pokud pojedete přes Brenner, tak ještě € 8,00 mýtné, pokud přes Salzburg, tak € 9,50 za tauernské tunely, pokud přes Vídeň, tak žádné další poplatky v Rakousku nejsou. V Itálii je pak mýtné od Brenneru po Salerno € 54,50 resp. od Tarvisio po Salerno € 53,20. Od Salerna dolů se už dálnice neplatí. Zpět stejná cena. Podrobně je tato odpověď zpracována v odpovědi ze dne 20.03.2008, 12:42.

# 16.04.2008, 15:18.
Sleduji Vaše stránky již několik let a byly nám vynikajícím pomocníkem při našich toulkách po řeckých ostrovech. Letos bychom chtěli navštívit Kalábrii a protože nikde nemůžeme najít to, co nás zajímá, zkusíme u Vás. Jsou tam běžné půjčovny motorek nebo aut? Nevšimli jste si, zda se ve Scalea nachází stezky pro in-line? Tyto nádherné asfaltové stezky pro cyklisty a bruslaře se nacházejí na Palmové riviéře, z Martinsicura na jih podél moře. Děkuji a přeji Vám další krásné zážitky na cestách. A.

Došlo pravděpodobně k záměně webovek. Informace o řeckých ostrovech na našich stránkách nejsou a nikdy nebyly :-) Kalábrie: autopůjčovny v Kalábrii jsou prakticky v každém větším městě. Pokud budete mít problém s hledáním autopůjčovny, poradí Vám v každé turistické informační kanceláři (Pro Loco) nebo na recepci hotelu, residence atd. Konkrétně ve Scalea je např. autopůjčovna Euromotori na Via Lauro. Podívejte se také na Pronájem aut. Při našem pobytu v Kalábrii - jak na severu, tak i na jihu, jsme podrobně možnost cyklostezek, potažmo in-line stezek nezkoumali. Ve Scalea je pěkná pobřežní promenáda, kde by se na in-linech jezdit dalo. Nevíme však, je-li to právě tam povoleno.

# 16.04.2008, 09:18.
Ahoj Řehůřkovi. Narazila jsem na Vaše stránky, když jsem brouzdala po internetu a hledala recenze dovolené v Itálii, především tedy v Kalábrii. Musím říct, že Vám v tomto moc fandím, hodně lidem jste určitě pomohli ve výběru dovolené. I já se chystám totiž se sestrou v termínu od 7.6. do 14.6.2008 do residence Perla v San Nicola Arcella. Jsem ze Severní Moravy. Chtěla jsem tento zájezd objednat přes CK Polycastrum Viaggi, protože mi to přišlo jako nejvhodnější, spousta kladných ohlasů a také určitě levnější než přes zprostředkovatelské CK, ale jaké bylo mé překvapení, když mi paní Čadská napsala, že mě prosí, abych si tuto dovolenou objednala přímo u CK Galatea, která zajišťuje dopravu. Sice hezké, ale vyšel by mě tento výlet rozhodně dráž. Tak nevím, co si mám o tom myslet. Vím, že i když jste povětšinou cestovali vlastním autem, určitě Vás neodkazovali na jinou CK. Psali jste o Polycastru na různých diskuzích. Co byste mi poradili? Jana z okresu Nový Jičín.

Polycastrum Viaggi je tour operátor, který prodává přes své prodejce. My jsme nakupovali u CK Čedok a u CK Azzurro. Neřešili jsme samozřejmě dopravu, protože jsme jeli vlastním autem. Tour operátor by měl objednávky koncových zákazníků směrovat na své prodejce. Ve Vašem případě Vám zřejmě doporučili nejbližšího prodejce Vašemu bydlišti (CK Galatea má pobočku v Ostravě), který současně odtud zajišťuje i dopravu (Ostrava, Nový Jičín, Příbor, Frýdek Místek). Většina prodejců dodržuje ceny, které má ve svém ceníku Polycastrum Viaggi. Někteří mají svůj způsob stanovení ceny (např. CK Čedok stanovuje cenu za osobu a ne za ubytovací jednotku). Od Polycastrum Viaggi to berte jako doporučení, jako nejschůdnější cestu k nákupu konkrétního ubytování s dopravou. Máte samozřejmě možnost to nakoupit u jiného prodejce. Např. CK Azzurro nabízí resicenci Perla za stejné ceny jako jsou ceny Polycastrum Viaggi. Nabízí i dopravu, která je zajišťovaná centrálně od Polycastrum Viaggi, prostřednictvím jejich smluvních dopravců. Pro Čechy jsou to CK Daen International, pro Moravu CK Galatea a pro Slovensko CK Turancar.

# 16.04.2008, 08:19.
Zarezervovala jsem si ubytování prostřednictvím tour operátora Polycastrum Viaggi a ráda bych se zeptala na vaše zkušenosti s nimi. Do 18.4. mám odeslat závaznou objednávku e-mailem nebo faxem, nikde však není objednávkový formulář, takže nevím jakou formou závaznou objednávku napsat a co by měla obsahovat, aby byla skutěčně závazná! Prý nepotřebují seznam a rodná čísla všech ubytovaných osob, což mi přijde vzhledem k odbavení a následnému ubytování divné. Jinak bych chtěla platbu provést převodem na účet v € z účtu v Rakousku, jakou formou obdržím doklad o zaplacení a jaká je jistota vrácení peněz v případě úpadku? Za laskavou odpověď předem děkuji. B.

My máme s Polycastrum Viaggi pouze dobré zkušenosti. Vše co slíbili, vždy dodrželi. Rezervaci a nákup jsme vždy prováděli přes nějakého prodejce, konkrétně CK Čedok, CK Azzurro. Předpokládáme, že Vy jste v kontaktu s českým zastoupením. Pošlete jim tedy e-mail nebo fax, kde bude uveden jejich název a adresa, kdo objednává, co objednává (země, lokalita, ubytovací zařízení, rozsah služeb), termín a počty osob a seznam osob tam klidně také uveďte. Samozřejmě datum a podpis. Měli by Vám ale poslat cestovní smlouvu až na základě které proveďte platbu. Přibližně týden před nástupem ubytování byste měla obdržet voucher vystavený italským Polycastrum Viaggi. Doklad o zaplacení je v režii Vaší banky. Tzn. výpis z účtu, potvrzení elektronické transakce atd. České zastoupení Polycastrum Viaggi by mělo být pojištěno proti úpadku - klidně si toto potvrzení vyžádejte. Vzhledem k tomu, že tato společnost působí na našem trhu úspěšně už řadu let, je její úpadek málo pravděpodobný.

# 13.04.2008, 12:03.
Řehůřkovi, tak jako všichni bych vám chtěla poděkovat za nádherné webové stránky, které jsou plné informací, ale i velice přehledné. Letos v září se s manželem chystáme na Capo Vaticano a mám několik dotazů. Zda se dá zvládnout z tohoto místa za 1 den výlet na Sicílii na Etnu, a protože máme malé dítě (v září 22 měsíců), zda je možné z místa výstupu lanovky pokračovat ke kráteru s golfkama nebo je nutná krosnička? A zda je možné zvládnout na vašich stránkách popsané výlety s takhle malým dítkem nebo je to příliš náročné? Již jsme nějaké turistické výlety podnikli v kombinaci s kárkou a krosničkou, ale přeci jen si říkám, zda tohle není trochu moc. Děkuji za laskavou odpověď. Vendula.

Za jeden den to zvládnout jde. Z lanovky je možné na Etnu pokračovat s golfkami. Vede tam pohodlná cesta, sice prašná, ale rovná a jen mírně stoupá. Jezdí po ní džípy, vezoucí turisty až pod Etnu. Výlety s tak malým dítětem je možné zvládnout, doporučujeme si je ale přizpůsobit. Např. pokud se vydáte do Sila Grande, tak už nejezděte odtud na druhou stranu do Crotone, ale vraťte se stejnou cestou zpět. Stejně tak výlet do Aspromonte. Spíše z toho udělejte půldenní výlety. Pro tak malé dítě asi nedoporučujeme výlet na Aiolské ostrovy. Je to sice výlet lodí, ale je dost náročný a vyčerpávající.

31.03.2008, 14:43.
Plánujeme dovolenou na červen a rádi bychom ji strávili v Kalábrii. Líbí se nám Guardavalle na pobřeží Jónského moře. Ubytování ve Villaggio Faro Punta Stilo. Našli jsme i nějaké recenze, které tuto oblast chválí, ale trošku se bojíme, že toto letovisko je spíše menší a není tam toho moc k vidění. Máme totiž rádi procházky a nechceme být někde v klidném místě, kde nic moc není. Nemáte nějakou zkušenost nebo informace o tomto letovisku? Jakou druhou variantu máme Capo Vaticano, residence Heaven. Podle přečtených článků to vypadá, že Capo Vaticano je zajímavé a pěkné letovisko, takže teď nevíme, co si vybrat. Ještě jsem se chtěla zeptat, zda máte zkušenost s ubytováním v nějakém kempu u Benátek. Chceme tam strávit jednu noc. Děkuji za odpovědi a za tyto perfektní stránky, kde je spousta informací.

Pokud pojedete autem, tak možností na výlety je z tohoto místa dost a dost. My jsme nebyli na této straně pobřeží, byli jsme na západním - přímo naproti, na Capo Vaticano. A krásných výletů jsme podnikli dost i na východní stranu. Kousek od Marina Guardavalle, kde se Faro Punta Stilo nachází, je Cattolica di Stilo, nádherný kostel z 11. století v horách. Trochu dál se nachází městečko Serra S. Bruno s klášterem. Po jižním pobřeží se dostanete k vykopávkám v Locri a kousek odtud v horách leží město Gerace, kam se uchýlili původní obyvatelé Locri. Po severním pobřeží dojedete do historického Crotone, u kterého se nachází Capo Collona s rozsáhlým archeologickým areálem. Samostatnou kapitolou jsou překrásné národní parky - na jihu Aspromonte, na severu Sila. Každý z nich naprosto jiný. Pokud přejedete na západní pobřeží, otevírají se další možnosti - historická městečka Pizzo, Tropea, Vibo Valentia, Nicotera, skalní město u Zungri nebo nádherné Capo Vaticano s romantickou vyhlídkou. Některé výlety na západním i východním pobřeží jsme popsali v reportáži Kalábrie 2006 včetně pobytu a výletů na Capo Vaticano. Co se Capo Vaticano týče, uřčitě ho někdy navštivte. Je to nádherný kout Itálie, snad jedny z nejkrásnějších pláží, historická města v okolí, nádherné parky o kousek dál. Docela dobrá dostupnost Sicílie i Liparských ostrovů. Co se ubytování v kempu u Benátek týče, asi nejideálnější je ubytovat se v Camping Fusina, odkud jezdí pravidelné lodní linky do Benátek. Vyhlášený je i Camping Village Jolly. Fussina je ale jistější, jak z Tangenciály, tak i z hlavního tahu přes Mestre je dobré značení.

20.03.2008, 12:42.
Chystáme se s manželem a dětmi do Itálie, do Kalábrie na Capo Vaticano. Můžete nám popsat cestu, polatky na dálnici v Itálii, popřípadě nějaká uskalí na která si máme dát pozor? Rádi bychom do kempu Porta del Sole. Děkuji. B.

Záleží na tom, odkud pojedete. Ceny mýtného v Itálii najdete na stránkách společnosti Autostrade. Dálnice od Salerna směrem na jih se už neplatí, mýtné se platí zase až na Sicílii. Možné varianty: 1.) Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Neapol. Česká republika - roční dálniční známka za 1000,- Kč, měsíční dálniční známka za 330,- Kč, týdenní dálniční známka za 220,- Kč, Německo - na dálnicích se neplatí, Rakousko - roční dálniční známka € 73,80, dvouměsíční dálniční známka € 22,20, týdenní dálniční známka € 7,70. Vyplatí se koupit dvě desetidenní rakouské dálniční známky, jednu na cestu tam, druhou na cestu zpět. Lze koupit už v ČR např. na čerpacích stanicích Shell. Označit tak, aby obě pokryly celou dovolenou, tj. i pro případ nepředpokládaného předčasného návratu, Rakousko / Itálie - Brenner: mýtné € 8,00, Itálie - úsek Brenner - Salerno € 54,50. 2.) České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Neapol. Dálniční známky jako v předchozí variantě. Rakousko - tauernské tunely, mýtné € 9,50. Itálie - úsek Tarvisio - Salerno € 53,20. 3.) Brno - Vídeň - Villach - Neapol. Dálniční známky jako v předchozích variantách. Dálniční známka je už třeba i pro průjezd Vídní. Rakousko - žádné mýtné v tunelech. Itálie - úsek Tarvisio - Salerno € 53,20. Pro cestu zpět jsou ceny mýtného v Itálii a v tunelech stejné. Uvedené ceny jsou aktuální, optoti loňsku šly mírně nahoru, přibližně 5%. U varianty 3. my volíme kombinaci: Tarvisio - Mestre € 11,30, až na konec Mestre po bezplatné Tangenciále, potom po pobřežní silnici do Ravenny (včetně dvou krátkých dalničních úseků před Rimini a Ravennou, které jsou bezplatné). Z Raveny pak směr Cesena, Perugia, Terni, Orte po bezplatné dálnici. Tato dálnice je dost rozbitá, není to však horší než naše D1. Je třeba počítat s tím, že je třeba jet přibližně max 100 km/h. Úspora oproti variantě 3. je € 30,00, což je v obou směrech € 60,00, což už není zanedbatelné.

# 02.02.2008, 00:31.
Plánujeme s přítelem navštívit letos Kalábrii, ale nevíme kam přesně. Představovali bychom si klid, ale současně i třeba večer restaurace, obchůdky a pobavení, písčitou pláž a hezké prostředí. Když se podívám do katalogů, příjde mi, že Kalábrie je krásná, ale moc  klidná, nevíte o nějákém živějším místě? Děkuji za odpověď. Nashledanou. Katka.

Kalábrie je skutečně nádherná. My jsme z těch, kteří hledají právě ta klidná místa. Proto jsme volili spíše odlehlejší ubytovaní a termín mimo sezónu. Mimo sezónu je klid téměř všude. Projeli jsme celé západní Kalábrijské pobřeží a nejkrásněji je tam, kde jsme byli - Praia a Mare na severu a Capo Vaticano na jihu. Praia a Mare je turistické středisko, takže těch obchůdků, restaurací a nočního života je tam hodně. V případě Capo Vaticano by Vám mohly chybět ty obchůdky. Lze to vyřešit ubytováním blíže k městečku Tropea, které tyto parametry určitě splňuje. Východní část Kalábrie bychom volili spíše kvůli výletům do národních parků - Sila Grande na severu a Aspromonte na jihu.


# 19.01.2008, 19:18.
Po několika neúspěších s menšími cestovními kancelářemi jsme si na letošní červenec objednali ubytování v residenci Le Cannelle od Čedoku. Jsem zvyklý jezdit po Evropě autem a vždy si vše pečlivě naplánuji - hlavně přes Google Earth. Ale - ať jsem na internetu hledal, jak jsem hledal, nenašel jsem přesnou polohu La Cannelle. Vaše mapka, kterou máte na stránce také neuvádí přesnou polohu. Proto přikládám sejmutý obrázek z Google Earth - prosím - vyznačte mi třeba šipkou přesnou polohu Residence La Cannelle. Velmi Vám předem děkuji. Milan z Děčína.

Na detailnějším snímku z Goole Earth je červeně zvýrazněný obrys Le Cannelle, červená tečka značí recepci. Máte tam ještě zeleně označeny hlavní směry - do Ricadi, k pláži a na Capo Vaticano. Stejně tak obchod a kiosek cestovní kanceláře. Když pojedete směrem od Ricadi, tak odbočka je hned naproti obchodu. Sjedete dolů a jste hned před recepcí. Na mapě z našich stránek je to kousek za tím trojúhelníkem, v místě, kde se rozděluje silnice, která pak kopíruje těsně železnici.

# 19.01.2008, 11:55.
Moc se nám líbí Vaše stránky. Letos se chystáme na dovolenou na Capo Vaticano, do komplexu Agrumeto s CK Esterotravel. Jsme zaměstnanci ČD, takže pojedeme vlakem. Z tak dlouhé cesty vlakem mám trošku obavy, ale snad to zvládneme. Od kolegů jsem zaslechla názor, že termím, který máme v plánu od 30.8. do 9.9. není zrovna vhodný, údajně je tam už mrtvo a hrozí špatné počasí, ale nikdo z nich nebyl přímo na tomto místě, proto mě zajímá Váš názor. Také je prý v této oblasti dost draho, tak by mě zajímaly přibližné ceny potravin, abych věděla, kolik a co je potřeba vézt z domova. Předem děkuji za odpověď. Soňa.

Villaggio Hotel Agrumeto se nachází kousek od železniční stanice Ricadi. Stáhněte si mapu z našich stránek, je to v místech, kde je na mapě označeno Parcheggio Tono. Z cesty strach mít nemusíte, my jsme jeli autem a zvládali jsme to bez problému. Ve vlaku budete jen sedět a kochat se ubíhající krajinou :-) Budete se moci projít, pospat se, ... My jsme byli na Capo Vaticano v první polovině června, takže začátek září nemůžeme také z vlastní zkušenosti posoudit. Bude to ale asi podobné. Výhodou těchto termínů je to, že nejsou plné pláže, všude je pohoda, jsou o něco nižší ceny než v sezóně. Vy budete mít teplejší moře. Nevýhodou je to, že nemusí být všechny služby v provozu. Mrtvo tam určitě nebude. My, když jsme tam dojeli, zrovna Evropou procházela studená fronta. 3. června tam bylo 17 stupňů. Během dne se však vše změnilo a teploty začaly šplhat závratně nahoru. Je to oblast, kde nebývá deštivo. Takže se určitě nebojte. Pokud budete mít jeden den s horším počasím, využijete ho k nějakému výletu. Kalábrie je v Itálii jedna z levnějších oblastí. Je tam samozřejmě o něco dráž, tak jako všude v západní Evropě. Není to však rozhodně dvojnásobek, navíc po mohutném zdražení u nás na přelomu roku můžete být i mile překvapeni.

# 06.01.2008, 11:11.
Připravuji pro rodinu cestu na Capo Vaticano v červnu 2008. Poradíte mi, prosím, jaké jsou ceny mýtného v Německu, Rakousku a Itálii? Děkuji za odpověď. R.

V Německu se za dálnice neplatí. V Rakousku potřebujete dálniční známku. Vyplatí se koupit si desetidenní v ceně € 7,70. Pokud pojedete na více jak 10 dnů, tak si kupte druhou. Oproti dvouměsíční ušetříte € 6,80. Na hranicích s Itálií zaplatíte ještě mýtné za průjezd Brennerským průsmykem v ceně € 8,00. V Itálii se platí na dálnicích mýtné a to při výjezdu. Úsek Brennero - Salerno stojí € 54,50. Od Salerna dolů se už na dálnicích neplatí. Cesta zpět stojí stejně.