BENÁTKY 2015 / 8

Benátky v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Benátky 2015 / 8

Pokud jsou Benátky cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2015. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o ubytování, o vstupenách do muzeí, o výletech na ostrovy Murano, Burano a Torcello, o jízdě gondolou, o stravování v Benátkách, o dopravě do Benátek z přímořských letovisek a najdete zde také mnoho dalších informací o Benátkách, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete osmou část, ta první je na stránce Benátky 2015.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 09.02.2015, 16:46.
Ja by som sa chcela informovať hlavne o mýtnych poplatkoch v Taliansku. Ideme autom zo Slovenska do mesta Mestre, kde budeme ubytovaní. Chcela by som sa spýtať, akú najlacnejšiu trasu odporúčate, čo sa týka cestných poplatkov hlavne v Taliansku. A druhá vec je, že som na viacerých stránkach čítala, že je v Benátkach aj preprava, kde za plavbu zaplatíte len pár centov. Ako budem vedieť, ktorá loďka je práve tá? A ako je to s cenami za plavby? Ďakujem vám veľmi pekne za odpovede a ďakujem za super stránku, na ktorej som dostala veľa odpovedí na moje nezodpovedané otázky. S pozdravom Dianka.

Doporučujeme trasu přes Bratislavu - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 17,30. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši. Tipy na úsporu najdete v našem Cestovatelově blogu. Ohledně dopravy jste asi měla na mysli gondolu za € 0,50 jejíž cena je na mnoha serverech uváděna. Jedná se jen o trajekty přes Velký kanál, tzn. převoz z jednoho břehu na druhý, které hojně využívají místní obyvatelé. Současná cena je už na € 2,00. V provozu jsou trajekty na následujících místech: Santa Sofia (7:30 - 13:00 / 8:45 - 19:00), Carbon (8:00 - 13:00 / -), S. Toma (7:30 - 20:00 / 8:30 - 19:30), Santa Maria del Giglio (9:00 - 18:00 / 9:00 - 18:00), Dogana (9:00 - 14:00 / 9:00 - 14:00), San Samuele (8:30 - 13:30 / -). První čas je v pracovní den, druhý ve dnech volna. Běžná 60. minutová jízdenka na vaporetto stojí € 7,00, turistické časové jízdenky pak € 20,00 (1 den), € 30,00 (2 dny), € 40,00 (3 dny) a € 60,00 (7 dnů). Typů jízdenek je více, kompletní ceník najdete na ACTV.

# 08.02.2015, 17:51.
Chceme letos v létě ukázat 10. letému synovi Benátky. Prosím, jak nejlépe a nejjednodušeji z Lido di Jesolo se tam dopravit, nemáme auto, takže autobusem nebo lodí. A za jaké ceny. Je možno někde vytisknout nějakou jednoduššíí mapku Benátek a hlavních památek tam? Děkuji. Aleš.

Pro Vás bude nejvýhodnější si na místě v Lido di Jesolo zajít do pokladny ATVO na autobusovém nádraží nebo do A.P.T. Jesolo na Piazza Brescia a zakoupit si zpáteční kombinované jízdenky do Benátek na San Marko. Jízdenka stojí € 19,50. Tato doprava funguje každý den od 1. května do 30. září. Autobus zastavuje v Lido di Jesolo na mnoha náměstích: Granatiere, Europa, Torino, Milano, Trieste, Brescia, Internazionale, Aurora, Marina, Nember a samozřejmě i na autobusovém nádraží. Doveze Vás na Punta Sabbioni, kde přestoupíte na vaporetto, které Vás zaveze na San Marco. Více informací najdete na Quickly to Venice. Jsou tam uvedeny loňské informace, ty letošní budou zveřejněny před sezónou. Pokud byste chtěli využít běžnou dopravu, pak z autobusového nádraží jezdí do Punta Sabbioni linky ATVO č. 23, 37, 42 a 54. Zpáteční jízdenka stojí € 5,50. Jízdenka ATVO v rámci Lido di Jeslo stojí € 1,30. Vaporetto z Punta Sabbioni na San Marco stojí € 7,00. Výbornou mapu Benátek najdete na hot-map.com.

# 06.02.2015, 10:49.
V březnu jedeme na jeden den do Benátek, vystupovat budeme na autobusové zastávce Student Agency v Mestre. Ráda bych se zeptala, jakou MHD se dostaneme co nejblíže náměstí Sv. Marka. Našla jsem vlakovou stanici Santa Lucia a autobusovou zastávku Piazzale Roma, obě se mi ale zdají docela vzdálené od centra. Děkuji předem za odpověď. Denisa.

Na Piazzale Roma končí veškerá doprava, ať už se jedná o vlakovou (hned vedle přes kanál) nebo autobusovou. Doporučujeme jet autobusem č. 2 z hlavního vlakového nádraží Mestre FS. Jízdenka stojí € 1,30. Z Piazzale Roma pak pokračujte na San Marco vaporettem č. 2. Jízdenka stojí € 7,00. Celodenní jízdenka stojí € 20,00 a můžete s ní cestovat jak autobusem, tak vaporettem.

# 05.02.2015, 07:15.
Pane Řehůřku, strašně moc děkuji za zprávu. Ještě bych se Vás ráda zeptala: my pojedeme vlakem z Latisany, kde si necháme na nádraží auto. Ta výstupní stanice v Benátkách je jen jedna? A je to daleko pěšky k vaporettu? Prosím, kde najdu jízdní řády tohoto vlaku? Děkuji Vám za odpověď. Libuše.

V Benátkách jsou dvě stanice - Mestre a Santa Lucia. Vy musíte vystoupit na konečné na Santa Lucia. Vlak Vás tam doveze za hodinu a sedm minut. Jízdní řády najdete na Trenitalia. Vlaky jezdí každou hodinu. Jízdenka z Latisana stojí € 6,95, zlevněná € 3,50. Děti do 4 let cestují zdarma, do čtrnácti let se slevou. Pokud si na nádraží v Latisana zakoupíte zpáteční jízdenku, je možné že Vás přijde o něco levněji. Celodenní turistickou jízdenku ACTV za € 20,00 na vaporetta si zakoupíte přímo na Santa Lucia. Otevřeno mají od 7:00 do 21:00. Zastávka vaporetta je přímo před stanicí.

# 04.02.2015, 17:50.
V červenci se chystám s vnučkou do Benátek a ráda bych se dotázala, zda a kde je možné koupit celodenní lodní jízdenku, zda je možné kdekoli vystoupit a nastoupit a kolik stojí. Děkuji za informaci. Libuše.

Jednodenní jízdenka (Biglietto turistico a tempo - 1 giorno) stojí € 20,00. Můžete s ní cestovat ve vaporettech ACTV a v autobusech ACTV v Mestre, na ostrově Lido a mezi Mestre a Benátkami. Pokud ji budete chtít použít i na cestu z letiště a na letiště Marco Polo, je to možné za příplatek € 4,00 v jednom směru a za € 8,00 v obou směrech. Jízdenka Vás nijak neomezuje, po označení můžete vystupovat, nastupovat, měnit směry atd. Můžete jí zakoupit na pokladnách Venezia Unica, u partnerů a v některých automatech. Seznam prodejních míst najdete na výše uvedených stránkách - Biglietterie Venezia Unica e concessionari autorizzati. Děti do šesti let cestují zdarma.

# 01.02.2015, 15:59.
V máji sa chystáme s našou školou na výlet do Benátok, predpokladáme približne 40 študentov - stredná škola a 3 profesorov. Pri hľadaní cenovo najvýhodnejšej dopravy som našla Vaše stránky, ktoré sú skutočne veľmi zaujímavé, poučné a obdivuhodné. Ja by som mala tiež na Vás prosbu. Pri tomto výlete budeme mať aj ubytovanie v Lido di Jesolo. Podľa zistených informácií vidím dve možnosti, ako sa dostať do Benátok: 1. z prístavu Punta Sabbioni loďou. Tu je dosť vysoký poplatok za vjazd autobusu a parkovanie v Punta Sabbioni. Nie je náhodou taká možnosť, že by nás autobus zaviezol len k miestu, kde sa vyberajú poplatky a vrátil sa k hotelu, večer by pre nás prišiel? Ak to teda potom k miestu vyplávania lodí nie je pešo veľmi ďaleko. Dajú sa kúpiť nejaké lacnejšie lístky pre skupinu študentov? 2. z Mestre - supermarket Panorama miestnym autobusom, kde v Benátkach by nás tento autobus vysadil a ako sa potom odtiaľ dostaneme na San Marco? Alebo vlakom z Mestre? To je potom tiež otázka, kde v Benátkach by nás vlak vysadil a ako odtiaľ na San Marco? Dajú sa kúpiť nejaké lacnejšie lístky pre skupinu študentov? Ako to už býva, hľadáme pre žiakov čo najvýhodnejšiu možnosť ... Vopred Vám ďakujem za ochotu a prajem veľa elánu do Vašej práce. Jana.

Informace o ZTL Venezia a ZTL Cavallino najdete na výše uvedených stránkách. Je tam i mapa, kam můžete jen se zaplaceným poplatkem. Odpověď na dopravu z Panorama do Benátek pro skupinu studentů a vyřízení slevy najdete v odpovědi ze dne 20.02.2014, 17:39. Vlaky v Benátkách končí na Santa Lucia. Doprava na San Marco je stejná jako z Piazzale Roma - vaporettem přes Velký kanál. Vyřízení slevy pro dopravu z Piazzale Roma resp. od stanice Santa Lucia resp. z Punta Sabbioni na San Marco by mělo probíhat stejným způsobem, pokud Vám ji poskytnou. Je to individuální případ, který musíte řešit přímo s dopravcem.

# 01.02.2015, 11:35.
Děkuji Vám za tak rychlou odpověď. Vámi popisovanou zastávku autobusu č. 12 jsem na mapách asi už našel - 45°28'42.843"N, 12°15'54.465"E. A ještě bych na Vás měl jeden dotaz. Podle toho co jsem se dočetl, tak lístek nás tedy bude stát € 1,30 a chtěl bych se tedy zeptat, zda je poblíž této zastávky nějaký obchod, kde se tyto lístky kupují, nebo je musím koupit přímo u řidiče? Na místě bychom měli být v sobotu a někde jsem četl, že o víkendu je možné koupit lístky také u řidiče autobusu, ale za mírně vyšší cenu. Tak zda je to pravda nebo jsem si jen něco špatně vyložil. Ještě jednou Vám děkuji a přeji hezký zbytek víkendu. S pozdravem Karel.

Ano, základní jízdenka stojí € 1,30. Pokud jízdenku zakoupíte u řidiče, stojí € 2,50. Doporučuje se platit přesnou sumu. Jízdenky by Vám měli prodat i ve všední den, nejen o víkendu. Záleží kde budete přesně parkovat, pokud půjdete kolem baru, tabáku nebo i hotelu, všude tam se dají zakoupit. Od zmiňované zastávky jsou první obchůdky přibližně 150 m směrem do centra, novinový stánek přibližně 400 m. Zda budou v sobotu ve Vašem čase otevřeny nevíme. Nicméně pokud pojedete autem, není problém někde cestou u stánku zastavit a jízdenky zakoupit. Pokud Vás bude víc, je výhodnější si koupit bloček deseti lístků za € 12,00 - Carnet 10 Corse automobilistico.

31.01.2015, 11:23.
Předem než se zeptám Vám chci poděkovat za tuto výbornou stránku, kde je mnoho užitečných informací. Teď k otázce. Za přibližně 3 týdny chceme jet s přítelkyní do Benátek a plánujeme, že bychom auto nechali zde na parkovišti San Giuliano - 45°28'3.421"N 12°16'45.213"E, kde by podle toho, co jsem se dočetl, stálo parkování kolem € 5,00 na den. A chtěl bych se zeptat, kde je nejbližší autobusová zastávka od tohoto parkoviště, ze které bychom se dostali do Benátek. Podle toho, co jsem zde zjistil, tak by se cena lístku měla asi pohybovat kolem € 1,30. Předem děkuji za odpověď. Karel.

Odpověď na Vaši otázku najdete v odpovědi ze dne 27.08.2014, 09:29. U vjezdu na parkoviště je sice zastávka autobusu, ale ze směru od Benátek. Z parkoviště na druhou stranu čtyřproudovky vede nadjezd / nadchod, hned naproti jeho ústí na druhé straně je zmiňovaná zastávka autobusu č. 12.

# 30.01.2015, 18:28.
Prosím o radu, zda je možné se ubytovat v církevních organizacích, případně orientačně cenové relace, eventuelně kontakty. Ráda bych ukázala vnučce toto romantické město. Děkuji za vaše informace. Srdečně zdravím. Libuše.

Církevní organizace většinou provozují hostely. Cena začíná na € 10,00 za osobu ve sdíleném pokoji. Ubytování zkuste hledat na srovnávacích serverech, např. Hostel Bookers, Booking. Levěji se ubytujete v Mestre než přímo v Benátkách.

# 29.01.2015, 22:14.
Na začátek bych Vám chtěla poděkovat za úžasné stránky a detailní informace o cestování po Benátkách. Chtěla bych se zeptat, zda náhodou nevíte, kdy se zavírá letiště Treviso a případně zda se na něm dá přespat. Děkuji Lenka.

Podle našich informací se letiště Treviso uzavírá mezi 23:00 a 6:00. Pokud však před touto dobou budete už na letišti, bude Vám umožněno zůstat. Počítejte však s tím, že to nebude nic příjemného, vypínají topení a sedačky nejsou moc pohodlné. Nejbližší ubytování hned u letiště je Venice Treviso Airport Bed. Nachází se přes silnici přímo naproti letištní haly. Bývá ale hodně obsazeno. Pokud ho využijete, doporučujeme zarezervovat. Je to možné na výše uvedených stránkách.

# 29.01.2015, 12:27.
Chystáme se za pár dní do Benátek, ubytování tam již máme zajištěno. Prosím Vás o radu, kde parkovat auto od 11.2. večera do 15.2. poledne. Není lepší na tolik dní zaparkovat raději v Mestre a přepravit se s kufry do Benátek autobusem, vlakem či taxi? Poradíte prosím? Děkuji. Přeji pohodový den. Martina.

Je to samozřejmě možné. Např. před hlavním nádraží v Mestre je parkoviště Saba, kde ve Vašem termínu zaparkujete za € 72,00. Na výše uvedených stránkách si můžete parkování i zarezervovat. Odtud se pak můžete dopravit vlakem nebo autobusem do Benátek. My většinou doporučujeme parkoviště Tronchetto, které je sice o něco dražší, je ale prověřeno a pro tento účel navrženo. Ve Vašem termínu tam zaparkujete za € 105,00.

# 28.01.2015, 09:21.
Chtěla jsem se zeptat. V březnu jedeme do Benátek. Bývá v březnu zde ještě velká zima? Chceme se vyhnout hlavní sezóně a pak jsme se chtěli zeptat na doporučení dobré pizzérie. Nemusí být nejdražší, klidně přejdeme celé město. Jsme tak trochu gastroturisti a máme italskou kuchyni moc rádi. Může se v kavárnách kouřit? Kam můžeme zajít nakoupit italské potraviny? Je zde nějaký supermarket? Vyplatilo by se nakoupit spíše v Mestre? Děkuji Vám pěkně za odpověď. Míša.

Odpověď na počasí najdete v odpovědi ze dne 27.01.2015, 09:13. Pizzérií je v Benátkách hodně. Zkuste např. navštívit pizzérii Casa Mia na adrese Sestiere Cannaregio 4430. Pokud chcete ochutnat typickou místní kuchyni, doporučujeme si zajet z Fondamenta Nuove na ostrov Vignole, kde je Trattoria Alle Vignole. Tato rodinná restaurace Vám nabídne typické benátské pokrmy ale i klasicky připravovanou pizzu. Od května 2005 se nesmí v Itálii kouřit ve všech uzavřených veřejných prostorách. Je to možné jen v oddělené místnosti, která byla pro tento účel zřízena. Těch restaurací, barů a kaváren, které takové místnosti zřídily, je však minimum. Přímo v Benátkách najdete spíše menší obchody s potravinami. Z těch klasických řetězců, které známe i u nás, je tam zastoupena např. Billa a Coop. Jejich rozmístění najdete na výše uvedených stránkách. Velké supermarkety jsou samozřejmě v Mestre.

27.01.2015, 09:13.
Zvažujeme krátký výlet do Benátek v termínu od11. do 14. března kvůli ceně letenek. Dá se počítat s počasím vhodným pro prohlídku města nebo raději zvolit jiný dražší termín? Předem moc děkuji za radu. Emil.

Na předpověď je samozřejmě moc brzy. Můžeme Vám však říci, jak bylo v Benátkách před rokem ve Vašem termínu. Bylo slunečno a teploty se pohybovaly kolem 16. až 18. stupňů. V noci pak klesaly k 6. až 7. stupňům. Po tomto termínu začala mlha a později se přidal déšť. Aktuální počasí před odletem doporučujeme sledovat na meteo.it.

# 26.01.2015, 15:06.
Prosím, chystáme se s manželem vlakem do Benátek a chtěli bychom to vyloženě pojmout jako zážitkovou dovolenou na prodloužený víkend. Prosím o radu nejkrásnějšího hotelu v Benátkách a nebo hotelu blízko a nebo přímo na náměstí Marca Pola. Moc děkuji a jsem s pozdravem. Radmila.

Přímo na náměstí San Marco se Vám může stát, že za jednu noc zaplatíte desetitisícové položky. Doporučujeme volit hotely severněji od náměstí. Např. jen kousek od náměstí je hotel Best Western ze známého řetězce, který vychází cenově přijatelně. Doporučujeme se podívat na Booking a podle Vašeho přesného termínu si vybrat hotel. Zadejte Venezia, San Marco, potom si upravte filtry a vyberte si hotel dle Vašich představ. Vhodnou funkcí je mapa, podle které můžete přesněji lokalizovat hotel, protože čtvrt San Marco je dost velká.

# 25.01.2015, 17:29.
Chystáme se s přítelem na výlet z Prahy do Benátek. Chtěla jsem se zeptat, kolik zaplatíme za poplatky na silnici, když pojedeme autem? Případně kudy by to vyšlo nejlevněji. Děkuji! Bára.

Optimální trasa je následující: Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Benátky. Potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70 a za průjezd taurenskými tunely zaplatíte € 11,00. Na mýtném v Itálii pak € 17,30. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Tipy na úsporu najdete v našem Cestovatelově blogu. Pokud byste jela přes Brno, pak najedete přibližně o 120 km více, ale neplatíte € 11,00 za tunely. Zaplatíte však přibližně € 8,00 za pohonné hmoty navíc (při spotřebě 6 l / 100 km a ceně 30 Kč za litr).

# 25.01.2015, 02:13.
Pročetla jsem řadu vašich rad a komentářů, přesto bych se chtěla zeptat: plánuji 5. denní cestu do Benátek koncem srpna nízkonákladovou leteckou společností - přílet na Treviso ve 12:05 hodin, odlet ve 12:35 hodin - odtud dle vašich rad cenově výhodnou kombinací - autobusem na vlakové nádraží, a pak do Benátek. Budeme mít na poznávání přibližně 3,5 dne čistého času. Při vyhledávání ubytování jsem ve fázi zvažování - krásný hotel (Best Western Premier) poblíž letiště, což by ale znamenalo každodenní cestu do centra Benátek a tím ztrátu času, nebo ubytování na ostrově Murano, což je asi praktičtější (zaujal mě hotel Conterie), co myslíte? Jak se z nádraží Venezia S. Lucia nejlépe dostat na Murano? Nebo si nemám komplikovat situaci a volit ubytování přímo v centru Benátek? Je výhodnější na pobyt zakoupit časovou jízdenku (v našem případě asi na 72 hodin), nedokážu posoudit kolik přesunů je třeba udělat, abychom poznali z Benátek a přilehlých ostrovů co nejvíce :-) nebo kombinovat časovou např. na 1 den a další den, kdy bychom třeba objížděly ostrovy, platit jízdy sólo? Chci si všechno dobře naplánovat (včetně rozumného finančního zatížení), cesta je totiž dárkem pro sestru k 50. narozeninám, tak musím být připravenou průvodkyní. Děkuji za jakékoli další podněty. S pozdravem Andrea.

Ubytování v blízkosti letiště je vždy větší komplikace. Z Ferrovia na Murano se dostanete linkami 3, 4.1 (je to ale opačným směrem přes S. Marco) a 4.2. Ubytování na Murano je vhodné v případě, že chcete věnovat minimálně den tomuto a dalším ostrůvkům v okolí. Je třeba si to vše propočítat s Vaším itinerářem, cenami uvedených hotelů a samozřejmě s vazbou a cenami dopravy. Pak je možné, že Vám vyjde levněji ubytování na Murano a 72 hodinová jízdenka. A nebo také ubytování v Benátkách a kombinace jízdenek. Doporučujeme: 1. na každý den si stanovit přesný itinerář. 2. optimalizovat itinerář pro každou variantu hotelu s ohledem na dopravu. 3. stanovit cenu dopravy pro každou variantu hotelu. Z této optimalizace Vám vyplyne, zda se vyplatí 72 hodinová jízdenka nebo ne. Stejně tak zda má výrazný vliv umístění hotelu na ceně dopravy.

# 21.01.2015, 17:13.
V sobotu 24.1. letíme ráno do Benátek, jaký je nejlepší spoj z letiště Terviso do centra Mestre? Místní MHD lze prý pořídit za € 40,00 na 3 dny, zle koupit tuto kartu již na letišti? Je potřeba ji objednávat předem? Maželovi je již 65 let, má na tu kartu slevu? Děkuji. Jarka.

Jeďte autobusem ATVO. V sobotu jede v 7:40, 7:55, 8:35, 9:55, ... Jednosměrná jízdenka Vás přijde na € 10,00, zpáteční jízdenka na € 18,00. V Mestre zastavuje na Corso del Popolo u BNL banky nebo na vlakovém nádraží. 72 hodinová jízdenka ACTV stojí skutečně € 40,00. Pokladna pro jízdenky ACTV na letišti Treviso není. Můžete si je však zakoupit na nádraží v Mestre. Objednávat předem není nutné. Můžete si však vstupy, dopravu a služby nakonfigurovat na Venezia Unica a s vytištěným voucherem si pak jízdenky vyzvednout např. právě na nádraží v Mestre. Na výše uvedených stránkách jsou uvedeny všechny pokladny. O slevách na dopravě pro občany starší 65. let nevíme.

21.01.2015, 02:01.
Předem se chci omluvit, že Vás obtěžuji s tímto druhem dotazu. Dostal jsem v autobusu benátské městské dopravy pokutu € 53,00, neměl jsem platnou jízdenku, protože řidič autobusu, se kterým jsem jel předtím mi řekl, že lístek, který mi prodal, platí i na autobus, jedoucí na letiště Marco Polo, kam jsem jel. Došlo ale zřejmě k nedorozumnění. Mé vysvětlení se samozřejmě revizorům nelíbilo a chtěli zaplatit pokutu, což jsem odmítl. Chtěl jsem zaplatit alespoň část, ale to nechtěli. Byl jsem proto předveden na policii, kde si udělali kopii řidičského průkazu, ten jsem jim předložil jako platný ID doklad, a jízdenky, toť vše. Podle řidičáku zapsal revizor údaje do blanketu pro udělení pokuty, kterou jsem odmítl zaplatit a podepsat. A nyní můj dotaz: jak je to s vymahatelností pokut? Mám čekat dopis se složenkou doma v ČR? I když adresa na řidičáku není, pouze jeho číslo? Proto by mě zajímalo, zda si Italové dávají tu práci a hledají lidi, bydlící v zahraničí podle čísla dokladu, když nemají jejich adresu nebo zda se tím vůbec obtěžují. Je mi to opravdu trapné, obtěžovat Vás s tímto nesmyslem, ale jste asi jediný, kdo by mi možná mohl pomoci odpovědět. Moc Vám děkuji za čas a odpověď. S pozdravem Petr.

Podle toho co píšete, jste měl mít místo jízdenky za € 1,30 jízdenku za € 6,00, kterou lze použít až do oblasti letiště Marco Polo. Bohužel pro Vás, revizor postupoval nekompromisně a pokutu po Vás vyžadoval, protože jste neměl možnost jak dokázat pochybení řidiče při prodeji jízdenky. V té chvíli jste měl dvě možnosti. Buďto pokutu zaplatit na místě nebo si vzít doklad k pozdější úhradě. A nebo v opačném případě jít do sporu a na policii provést výpověď, sepsat řádný protokol a očekávat nějaké správní nebo soudní řízení. Každopádně zaplatit pokutu bylo levnější a okamžité řešení oproti drahému a vleklému sporu s nejistými výsledky. V této chvíli Vám doporučujeme se s ACTV spojit, poskytnout jim přesné informace k identifikaci pokuty a požádat je o zaslání dokumentu, na základě kterého provedete platbu. Určitě Vám vyjdou vstříc, zvlášť pokud zdůrazníte, že došlo k nedorozumění a že máte zájem to uvést do pořádku. Pokud Vám to pošlou, doporučujeme to co nejdříve uhradit. Je také možné, že Vám napíší, že už to postoupili do dalšího řízení, v tom případě nezbývá než čekat. V současné době už není problém v rámci EU vymáhat pohledávky i nižších částek. Pokud v té věci nic nepodniknete, může se také stát i to, že bude pokuta za nějakou dobu promlčena už jen z toho důvodu, že se to nevyplatí vymáhat. Na to bychom ale moc nespoléhali. Toto je náš názor a takhle bychom to řešili my. P.S.: pokud se jedná přesně o případ na který jste se dotazoval 24.10.2014, 22:58, tak jste nejdříve použil autobus ATVO z letiště Treviso, kde Vám zřejmě řidič prodal správně přestupní jízdenku až na letiště Marco Polo. Po vystoupení na Mestre FS jste však měl pokračovat opět autobusem ATVO. Pokud jste pokračoval autobusem ACTV, bylo to jednoznačně Vaše pochybení. ATVO a ACTV jsou různé společnosti, nelze využívat jízdenky jedné do spojů druhé.

# 20.01.2015, 02:19.
Chystáme pre dôchodcov z našej dediny zájazd autobusom do Benátok. Chcel by som sa spýtať: 1. Aký je poplatok za vjazd autobusu do Benátok - cez most na parkovisko? 2. Čítal som, že sa dá parkovať v Punta Sabbioni, odtiaľ loďou k námestiu San Marca. Neviete, či je to možné a ako by to cenovo vychádzalo? Jazdí odtiaľto pravideľná linka, alebo treba sa tam dohodnúť s nejakým súkromným prepravcom? Ďakujem za pomoc. Pavol.

Za vjezd do Benátek (včetně Mestre) a za vjezd do Cavallino - Treporti autobusy platí. Informace o tarifech v Benátkách najdete na AVM Venezia - ZTL Bus / Tariffe, o tarifech v Cavallino - Treporti na CT Servizi - Gestione ZTL / Tariffe 2015. Z Punta Sabbioni jezdí pravidelné linky ACTV. Tarify jsou na výše uvedených stránkách.

# 18.01.2015, 10:04.
Omlouvám se, zapomněla jsem se zeptat, zda cesta do Caorle z Klobouků u Brna je lepší výběr přes Slovinsko, nebo pouze Rakousko - Itálie, děkuji moc. Eva.

Jeďte pouze přes Rakousko do Itálie, ve Slovinsku byste platili zbytečně drahou dálniční známku (týdenní € 15,00 a měsíční € 30,00) a ještě byste najeli více kilometrů. Oproti tomu mýtné v Itálii je nižší o € 7,20, což ale nepokryje slovinskou známku. Trasa je následující: Klobouky u Brna - Břeclav - Poštorná - Grosskrut - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - San Stino di Livenza - Caorle. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 12,80. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši.

# 18.01.2015, 10:02.
V červnu se chystáme na pobyt do Caorle, za 7 dní pobytu chceme navštívit Benátky. Je možné vidět v jednom dnu maximum? Doporučili byste nám parkování - a pak nejvýhodnější trasu nebo je lépe věnovat Benátkám alespoň 2 dny, popřípadě tedy dvě trasy a pokud možno ceny? Velice děkuji. Eva.

Pokud budete v Caorle na letní dovolené a chcete se podívat do Benátek, doporučujeme jen jednodenní výlet. Pokud byste vyrazili na dva dny, pak si zkrátíte výrazně dovolenou určenou k relaxaci u moře. Chcete-li poznat Benátky důkladněji, naplánujte si jejich návštěvu v samostatném vícedenním bloku. V případě varianty z Caorle bude tedy pro Vás nejdůležitější se tam co nejrychleji dostat a přepravit se do srdce Benátek na San Marco. Odtud si pak můžete Benátky projít důkladněji do doby, kterou si stanovíte k odjezdu. Během této krátké návštěvy nemá význam cestovat na přilehlé ostrovy atd. Jak zaparkovat a jak se dopravit na San Marco je popsáno v naší reportáži Na skok do Benátek.

# 15.01.2015, 19:04.
Prosím o radu alebo skúsenosť, kde sa dá parkovať v Benátkach s autobusom (midi bus 28 osôb) a bolo by to na 8 dní, lebo z Benátok nám odchádza výletná lod spoločnosti MSC a tato spoločnosť nám nemôže zabezpečiť parkovanie v ich prístave. Dokáže to zaistiť len pre osobné autá. Alebo poznáte najakú inú môžnosť, kde by sa dal odstaviť takýto autobus? Prosím, nepoznate cenu tzv. check point (krátkodobe parkovanie na Tronchetto pre tento rok? Marian.

V první řadě doporučujeme navštívit stránky AVM Venezia, kde v menu ZTL bus najdete veškeré informace o vjezdu autobusu do Benátek, tarifech, check pointech atd. Krátkodobé parkování na Tronchetto stojí € 3,00 (do 30 minut), 12 hodin stojí € 21,00 a každých dalších 12 hodin € 16,00.

# 13.01.2015, 12:44.
Moc Vás prosím o radu týkající se Benátek, ostrovů a parkování. Chystáme se na přelomu dubna a května vyrazit přibližně na 5 dní do Benátek. První moje otázka se týká parkování - objevila jsme parkoviště San Giuliano - kolik stojí na den? Je nutná rezervace? Je to parkoviště hlídané? Nebo víte o něčem lepším? Jak ze San Giuliana do centra? Druhá otázka se týká ostrovů Burano, Murano a Torcello, jaký je tak přibližný čas na prohlídku včetně dopravy z Benátek, dá se to stihnout za den, je vůbec možné se za den tyto ostrovy vychutnat? Doporučil byste ještě nějaký jiný ostrov, který by stál za okouknutí? A teď už opravdu poslední otázka - doporučil byste nějaký hotel pro dvě osoby v centru Benátek?

Parkování na parkovišti San Giuliano je zpoplatněno následovně: první tři hodiny zdarma, 4 hodiny za € 2,00, 5 hodin za € 4,50, 6 hodin za € 8,00 a více než 6 hodin až do uzavření za € 12,00. Parkování zdarma je povoleno pouze 1x za den. Rezervace není nutná, parkoviště není hlídané, je ale uzavřené. V blízkosti parkoviště je zastávka autobusu, který Vás zaveze na Piazzale Roma. Standardní jízdenka stojí € 1,30. Pokud plánujete dlouhodobé parkování během pobytu, doporučujeme parkoviště Tronchetto. Je to parkovací dům 24 hodin pod kamerovým systémem. V provozu je 24 hodin 7 dnů v týdnu. 24 hodin stojí € 21,00. Z Fondamente Nove na Murano se dostanete vaporettem za 10 minut, na Burano za 40 minut. Spojení mezi Murano a Burano trvá 30 minut, mezi Burano a Torcello 5 minut. Z Piazzale Roma na Fondamente Nove se dostanate za 45 minut až 1 hodinu. Pokud si na prohlídku vyčleníte den, určitě se to stihnout dá. Záleží hodně na tom, jak hluboce chcete ostrovy poznávat. Pokud Vám zbude čas, doporučujeme spíše než navštívit další ostrov udělat si okružní jízdu Benátskou lagunou z Burano linkou č. 12 na Treporti a odtud linkou č. 13 podél Sant Erasmo na Murano. Hotelů je v Benátkách obrovské množství, doporučujeme Booking, kde si určitě vyberete podle svých požadavků.

# 11.01.2015, 18:45.
Chtěl jsem se zeptat, kudy by bylo nejlepší jet do Benátek autem? Vyrazili bychom z Chebu. A kolik by stály dalniční známky v Německu, Rakousku a v Itálii? A zda jsou v Benátkách parkoviště? Děkuji za odpověď. Jan.

Jeďte následující trasu: Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Benátky. V Německu se za dálnice letos ještě neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70, za průjezd taurenskými tunely zaplatíte € 11,00 a na mýtném v Itálii € 17,30. Tipy na cestu najdete v Cestovatelově blogu. Zaparkujte na Tronchetto. První a druhá hodina vás vyjde na € 3,00 za hodinu, třetí a čtvrtá hodina vás vyjde na € 5,00 za hodinu, od páté hodiny zaplatíte € 21,00 (včetně 1. až 4. hodiny) za každých 24 hodin. Další možnosti parkování najdete na AVM Venezia.

# 08.01.2015, 17:47.
Ráda bych se zeptala, zda existuje nějaký průvodce pro Veronu, rádi bychom se tam jeli z Benátek podívat, ale bez průvodce a mapy, kde co je se asi ztratíme. Můžete nám poradit? A druhá otázka, radíte lidem ať se podívají na stránky Trenitalia, kde mohou najít spojení z Benátek do Verony, a že nejlevnější lístek stojí € 6,90, ale já bohužel jsme nenašla jediný lístek, který by stál pod € 9,00 až € 10,00. Prosím o podrobnější informaci jak to najdu, děkuji moc. Odlétáme již toto úterý, zda by bylo možné o rychlou odpověď. Moc děkuji. Martina.

Plán Verony s průvodcem si vyhledejte na stránce Průvodci, mapu na stránce Mapy. Naše otázky a odpovědi jsou vždy platné k datu a času uvedeném u každého záznamu (tak jak je to uvedeno v informacích u nich uvedených). Ceny se vyvíjení, firmy zdražují a vyjímkou nejsou ani italské železnice. Proto také uvádíme často odkaz na oficiální stránky, kde jsou vždy aktuální ceny. Poslední informace o ceně jízdenky z Mestre do Verony je na našich stránkách v odpovědi ze dne 03.09.2014, 13:56. Je tam uvedeno € 8,55. Teď máme rok 2015 a současná cena v regionálním vlaku je € 8,60. Stejná cena je i ze Santa Lucia, tedy z Benátek. Regionální vlaky najdete na Trenitalia v záložce Tutti i Treni, Le Frecce jsou jen vybrané vlaky, např. Freccibianca.

# 07.01.2015, 11:40.
Chtěl bych Vás poprosit o tip na pláže v okolí Benátek (nejraději dostupné přímo místní sítí vodních autobusů) na jednodenní koupání s dětmi. Děkuji. Jindřich.

Okolí Benátek není zrovna plážový ráj :-) Nicméně pokud chcete jet na pláž vaporettem, pak připadají v úvahu pouze pláže na ostrově Lido. Vaporetta Vás vysadí na S.M.E. - Santa Maria Elisabetta. Tady můžete přejít na druhou stranu ostrova s plážemi pěšky, je to přibližně 750 m + dalších přibližně 0,5 km doleva nebo 7 km doprava. Vše je pokryto plážemi, většinou však placenými. Ve všední den můžete jet také autobusem z přístaviště. Jedná se o linku V, která jezdí přibližně od půl sedmé ráno do půl osmé večer. Pokrývá celý pás pláže vpravo.

# 06.01.2015, 19:08.
V sobou 10.1. letíme s Wizz Air do Benátek (přílet 7:20). Můžete nám prosím poradit, jak se odtud nejlépe dostaneme do hotelu Bartolomeo, San Marco 5494? Z Benátek pak letíme zpět do ČR v úterý 13.1. v 7:50. Moc vám děkuji za váš čas a odpověď. Veronika.

Z letiště Treviso jeďte autobusem ATVO až na konečnou do Benátek na Piazzale Roma. Autobus jede v 7:40, 7:55, 8:35, ... a v Benátkách je za 1 hodinu a 10 minut. Zpáteční jízdenka platná 10 dnů (tzn. že na cestu zpět ji můžete použít do desátého dne od jízdy tam) stojí € 18,00. Z Piazzale Roma jeďte vaporettem č. 1 nebo 2 směr San Marco a vystupte na Rialto. Odtud jděte pěšky podél kanálu až k mostu, projděte kolem něj a po chvíli odbočte doprava na Calle del Fontego. Po chvíli zahněte mírně doprava a podél náměstíčka se držte vlevo a po Sotoportigo dela Bissa projděte na Calle dela Bissa. Po ní zahněte vlevo, na konci uličky doleva, potom zase doprava a na konci doprava, opět doprava a doleva. Tam je Váš Hotel Bartolomeo :-) Chce to si vytisknout mapu a tužkou zakreslit cestu, je to dost křivolaké. Je to přibližně 200 m a maximálně 3 minuty cesty. Zpět pak jděte stejnou cestou na Rialto, odkud jeďte vaporettem na Piazzale Roma a odtud autobusem ATVO na letiště. První autobus jede z Piazzale Roma v 5:30, na letišti je v 6:30. Vaporetto ACTV č. 1 a 2 jede pozdě, budete muset využít noční linku č. N. Z Rialto jede ve 4:04, 4:34 a na Piazzale Roma je ve 4:20 resp. 4:50. Jízdenka na vaporetto stojí € 7,00. Zřejmě ale budete mít nějakou časovou jízdenku.