BENÁTKY 2015 / 6

Benátky v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Benátky 2015 / 6

Pokud jsou Benátky cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2015. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o ubytování, o vstupenách do muzeí, o výletech na ostrovy Murano, Burano a Torcello, o jízdě gondolou, o stravování v Benátkách, o dopravě do Benátek z přímořských letovisek a najdete zde také mnoho dalších informací o Benátkách, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete šestou část, ta první je na stránce Benátky 2015.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 11.05.2015, 13:24.
V říjnu letíme do Benátek na letiště Marco Polo. Ubytování máme poblíž mostu Rialto. Jaká je nejvýhodnější doprava? Děkuji. S pozdravem Jarmila.

Přímo z letiště Marco Polo můžete cestovat se společností Alilaguna, konkrétně linkou Arancio. Čtvrtá a od 20:45 pátá zastávka je na Rialto. Jezdí každou 15. a 45. minutu v době od 8:15 do 23:45. Jízdenku koupíte v příletové hale v době od 7:45 do půlnoci. Jízdenka stojí € 15,00, zpáteční € 27,00. Při online nákupu máte slevu € 1,00 v jednom směru. Levněji se dá dopravit kombinací autobusu č. 5 a vaporetta, nemá to však smysl. Ta úspora není velká. Kombinovaná jízdenka stojí € 12,00. Význam to má v případě, že budete využívat nějakou časovou jízdenku pro pohyb po Benátkách. Pak příplatek z letiště na autobus č. 5 je k této jízdence € 4,00 resp. € 8,00 za zpáteční.

# 05.05.2015, 10:57.
Vážený pane Řehůřku, příští týden 13.5. jedeme autobusem se Student Agency na 4 dny do Benátek, je to můj dárek k 70. narozeninám mého muže. Bohužel se potácím na webu v různých jízdních řádech a hledám cestu z Venezia Mestre Stazione nebo rohu ulice Viale Stazione do hotelu Guidi na Via Forte Marghera 197, 301173 Mestre. Byla bych vám vděčná, kdybyste nám našel nejkratší spojení do hotelu, přijedeme v 6:40 ráno a bude to ráno náročné a potom z hotelu do centra Benátek. Jsem vám velice vděčná za odpověd. Zdraví Hana.

Jeďte autobusem ACTV č. 15 a vystupte na Forte Marghera / Incr. via Millosevich Anas. Zastávka je jen několik metrů za Vaším Hotelem Guidi. Do Benátek na Piazzale Roma se dostanete ze zastávky o 200 m dál ve směru k Benátkám - Forte Marghera / Incr. via M. Moretti. Můžete tam popojet i autobusem 9 nebo 15. Odtud pak jeďte do Benátek autobusem č. 80. Jízdenka na autobusy stojí € 1,30, možná se Vám ale vyplatí nějaká časová jízdenka, se kterou budete jezdit jak autobusem, tak vaporettem. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 04.05.2015, 22:50.
Moc Vás prosím o radu ... letím příští týden na letiště Treviso a ubytování mám v Lido di Jesolo. Můžete mi prosím poradit, jak mám přesně najít autobus? Cestuji sama s malinkatým dítětem a jsem trochu ve stresu, zda to tam najdu. A zpátky mi pojede autobus zase ze stejného místa na letiště? Díky předem za pomoc a jinak tohle jsou úžasné stránky! Aneta.

Z letiště Terviso musíte využít kombinaci autobusů ATVO. Nejdříve jeďte linkou č. 351 spojující letiště s Benátkami. Vystupte na Mestre FS. Jízdenka stojí € 10,00. Tady přestupte na linku č. 10 do Lido di Jesolo. Jízdenka stojí € 4,00. Zpět jede ze stejných zastávek. V rámci Lido di Jesolo se pak můžete pohybovat městskými linkami ATVO. Jízdenka stojí € 1,30. Letiště Treviso je malé, odjezdy autobusů jsou před halou.

04.05.2015, 09:22.
Vážený pane Řehůřku, jako skoro každý zde Vám musím první poděkovat za skvělé stránky, kde se Vás mohou lidé dotazovat. Ráda bych se zeptala, zda je možné na parkovištích v Benátkách, jak na pevnině či přímo na ostrově, parkovat obytným vozem, nebo raději na tento typ auta doporučíte jiné parkoviště? A pokud zde je možné přímo parkovat, umožňují zde i přespat? Děkuji moc za odpověď.

Přímo v Benátkách doporučujeme parkoviště Tronchetto. Před příjezdem do areálu se držte směrovek Bus / Camper. V závěru neodbočíte doprava ale pojedete rovně. Na pevnině můžete obytný vůz parkovat např. na San Giuliano. Na Tronchetto asi spát nemůžete, ale jedna část San Giuliano je pro campery přímo vyhrazena - téměř až u laguny - Caravan Park.

# 29.04.2015, 15:58.
Vážený pane Řehůřku, s přítelem Vám musíme ještě jednou poděkovat za skvělé rady ohledně cesty do Benátek. Vše bylo přesně tak, jak jste popsal v e-mailu a až na první zkušenost s mýtnou bránou v Itálii všechno proběhlo v pořádku a ceny seděly téměř přesně. Moc jste nám pomohli a i díky Vám jsme prožili skvělou dovolenou. Krásný den! Šárka.

Děkujeme za Vaši zprávu a jsme rádi, že se Vám dovolená vydařila.

# 28.04.2015, 08:19.
Ráda bych měla dotazy ... V příštím týdnu se chystáme ve čtyřech autem do Benátek. Noclech máme v Caorle, a následný den vyrazíme do Benátek. Je mi jasné, že parkování je v samotných Benátkách drahé a navíc omezené. Je lepší nechat auto už ve zmiňovaném Caorle a dojet do Benátek nějak jinak, nebo se to parkování na necelý den v Benátkách snese? Finančně myslím :-) Další věc jsou ceny, především za jídlo ve zmiňovaných městech. S čím můžeme počítat? A ještě mě napadá, dá se zvládnou projít si Benátky pěšky, nebo se přepravě po vodě nevyhneme? Předem moc dîky za všechny odpovědi. S pozdravem Ivona.

Pokud pojedete brzy, bez problému v Benátkách na Trochetto zaparkujete. Celodenní parkování stojí € 21,00. K tomu je třeba připočítat ještě náklady na pohonné hmoty, což z Caorle znamená celkem za obě cesty přibližně spotřebu na 130 km. V nejhorší variantě (benzín, spotřeba 7 l/100 km a italská cena € 1,68) Vás pohonné hmoty vyjdou na € 15,30. Celkem tedy € 36,30. V nejlepší variantě (nafta, spotřeba 4,5 l/100 km a italská cena € 1,54) Vás pohonné hmoty vyjdou na € 9,00. Celkem tedy € 30,00. Pokud zvolíte nejlevnější dopravu autobusem ATVO, tak linkou č. 4 na Piazzale Roma Vás to vyjde na € 9,70 za zpáteční jízdenku, pro čtyři € 38,80. Z výše uvedeného vidíte, že pro čtyři je cesta automobilem levnější. Navíc máte výhodu nezávislosti - můžete odjet skutečně kdy chcete Vy. Ceny potravin v obchodech a v restauracích jsou samozřejmě vyšší než u nás, ale i vyšší než na pevnině. Pokud se však v tomto případě vyhnete turisticky atraktivním lokalitám, nebude to až tak závratné. Na oběd si zajděte do nějaké tratorie mimo centrum. Pěšky se to zvládnou dá, popř. můžete kombinovat cestu na San Marco vaporettem za € 7,00 a zpět uličkami pěšky. Informace o příjezdu a parkování najdete v naší reportáži Benátky 2013.

# 28.04.2015, 07:35.
Moc Vám děkuji za rychlou odpověď. Měla bych ještě jednu otázku, kdybychom byly v Benátkách celý den a chtěly se večer např. kolem 10:00 vrátit zpět do kempu, je nějaký noční příplatek? Vaporetto bychom použily za ten den asi dvakrát pouze na cestu z kempu a zpět do kempu, takže nevím zda se vyplatí i celodenní jízdenka. Ještě jednou moc předem děkuji za odpověď. S pozdravem Jana.

Noční příplatek není. Celodenní jízdenka se Vám v tomto případě nevyplatí.

# 27.04.2015, 09:19.
Chystáme se 2.5. do Benátek a plánujeme nákup 48. hodinového Venezia Card za € 30,00 pro MHD. 1. Chci se zeptat, psal jste v minulosti, že existovala i jízdenka na 36 hodin, ale pochopil jsem správně, že tato jízdenka již v nabídce není? 2. Jízdenku bychom si nejraději vyzvedli ráno v Mestre na nádraží, je k tomu potřeba nejprve online si jízdenku koupit přes webové stránky, nebo ji lze koupit až na místě - Mestre vlakové nádraží? Díky. S pozdravem Michal.

Máte zřejmě na mysli dvoudenní Biglietto Turistici a Tempo za € 30,00. Tarify byly nedávno změněny a v současné době jsou nabízeny jízdenky na 1, 2, 3 a 7 dnů. Jízdenku není třeba nakupovat online. V Mestre na nádraží ji zakoupíte na pokladně Venzia Unica, která je otevřena v době od 7:00 do 17:20 a nebo v Info Pointu, který je otevřený od 9:00 do 15:50, v pátek a v sobotu do 18:00.

# 27.04.2015, 09:18.
Zajtra letíme s priateľom do Benátok. Prosím Vás o informáciu, ako sa dostaneme z Trevisa k miestu nášho ubytovania, tzn. hotel Centauro, Campo Manin, San Marco. Moc ďakujem. Michaela.

Z letiště jeďte autobusem ATVO do Benátek na Piazzale Roma. Jízdenka stojí € 10,00, zpáteční € 18,00. Z Piazzale Roma pokračujte vaporettem ACTV č. 1 nebo 2 za € 7,00 směr San Marco. Vystupte na Rialto. Odtud jděte podél Velkého kanálu po Riva del Carbon a potom odbočte doleva na Calle Cavalli. Je tam žlutá směrovka směr San Marco. Dovede Vás na náměstí Campo Manin, ze kterého naproti sloupu, před bankou Veneto ústí malá ulička Calle de la Vida o de le Locande. Ta Vás dovede k Hotelu Centauro. Je to celkem přibližně 300 m. Vytiskněte si plánek a cestu si v něm zakreslete.

# 27.04.2015, 08:39.
Ráda bych Vás poprosila o radu. Jedeme s přítelem tento čtvrtek do Rakouska a chtěli bychom se podívat i do Benátek. Budeme ubytovaní u jezera Worthersee do neděle a po té bychom chtěli přejet do Benátek. Mohla bych se zeptat na nejlepší cestu? Chtěli bychom se ubytovat v campu v Punta Sabbioni, jaký a čím je přístup z této části do města? A kolik stojí přeprava? Moc děkuji za odpověď. Jana.

Jeďte na Villach, Tarvisio, Udine, sjěďte na S. Dona di Piave a pokračujte po SS14-var do Jesolo, Lido di Jesolo, Cavallino a Punta Sabbioni. Rakouskou dálniční známku zřejmě už mít budete, v Itálii zaplatíte na mýtném € 13,90. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Pokud pojedete z Tarvisio mimo dálnici do Gemona a odtud až po dálnici, pak zaplatíte na mýtném € 7,90. Tipy jsou v našem Cestovatelově blogu. Z Punta Sabbioni jezdí do Benátek na San Marco vaporetto ACTV č. 15. Jízdenka stojí € 7,00, to samé zpět. Pokud plánujete využít vaporetto více než 2x, vyplatí se zakoupit celodenní jízdenku za € 20,00.

# 26.04.2015, 21:43.
Chtěla bych Vás požádat o informaci, jak se dostanu z letiště Treviso do hotelu Sant' Angelo. Předem děkuji. Radka.

Pokud máte na mysli hotel Palazzo Sant' Angelo, pak jeďte z letiště autobusem ATVO do Benátek na Piazzale Roma. Jízdenka stojí € 10,00, zpáteční € 18,00. Z Piazzale Roma pokračujte vaporettem ACTV č. 1 směr San Marco. Jízdenka stojí € 7,00. Vystupte na Sant' Angelo. Zastávka je přímo u Palazzo Sant' Angelo.

# 26.04.2015, 00:08.
Pročítám si Vaše perfektní rady a nechávám se inspirovat, ale přeci jen mám svůj dotaz. Chystáme se v červenci autem do Benátek. Příjezd plánujeme večer a zůstaneme následující dva dny. Určitě si pořídíme časovou jízdenku. Zajímalo by mě, kde v okolí parkoviště San Giuliano je večer možné si jízdenku opatřit. Jsou na zastávkách automaty, nebo někde fungují prodejní místa časových jízdenek a s jakou otevírací dobou? Vím, že se všude jako noční spojení do San Giuliano uvádí linka N1 a N2, přes den č. 21, ale našla jsem jízdní řád, který uvádí poslední linku 21 kolem 20:30 a první odjezd nočního spoje až po půlnoci. To se v mezičase člověk z ostrova do San Giuliano nedostane? Nedal by se v tomto případě využít vlak? Mockrát děkuji za odpověď a přeji pevné nervy s vedením těchto užitečných stránek! Nika.

Pokud plánujete takové pozdní příjezdy a odjezdy, pak doporučujeme zajet až na Tronchetto a zaparkovat tam. Je to sice nákladnější, ale víceméně ideální. Časovou jízdenku tam zakoupíte, spoje do centra fungují a vše je tak nějak po ruce. V případě San Giuliano nejsou zastávky přímo u parkoviště, je to ještě pěkný kus cesty. Nejbližší vlaková zastávka Porto Marghera je ještě dál.

# 24.04.2015, 19:54.
A zo San Marco späť ide tiež vaporetto č. 2? A kde môžem kúpiť lístok na People Mover, ak by sme sa chceli ním presunúť na Piazzale Roma? Ďakujem. Viliam.

Ano, ze San Marco jede zpět vaporetto č. 2 stejnou trasou. Jízdenky na People Mover zakoupíte v automatu.

# 23.04.2015, 14:52.
O týždeň veziem rodičov na dovolenkovú plavbu loďou spoločnosti MSC s odchodom z Benátok. Príchod do prístavu plánujem v nedeľu 3.5.2015 približne o 7. až 8. hodine ráno. Najneskôr do 12. až 13. hodín by mali byť na lodi, tak čas medzi tým (4 až 5 hodín) by sme chceli využiť na návštevu Piazza San Marco. Auto nechám pravdepodobne v prístave na parkovisku, tam, kde sa vykladá batožina, ak mi to na takú dobu umožnia. Poprosil by som Vás o informáciu, ako by sa dalo z prístavu dostať vaporettom na námestie a potom späť. Nie som moc jazykovo zdatný študovať a prekladať tie stránky, kde je to uvedené. Neviem sa dopátrať k informácii, kde je zastávka vaporetta v prístave, ani s akými intervalmi tieto plavidlá premávajú. Tak isto by som sa chcel vyhnúť nepríjemnostiam a možnej pokute - je treba nejak označiť lístok priamo na lodi, alebo si ho stačí len kúpiť a nastúpiť na tú správnu loď? Vopred Vám moc ďakujem za odpoveď. S pozdravom Viliam.

Přímo z přístavu vaporetto na San Marco nejezdí. Nejblíže jsou zastávky na Trochetto Mercato nebo na Piazzale Roma. Dojdete tam pěšky. Jedná se o vaporetto č. 2, které jezdí přibližně 5x do hodiny. Jízdenka stojí € 7,00. Je jí třeba označit u turniketu před nástupem na vaporetto. Na Piazzale Roma se můžete také přepravit z přístavu pomocí nadzemního vláčku People Mover ze stanice Marittima za € 1,30.

# 23.04.2015, 09:00.
Dne 1.5. budeme ubytování v kempu Villagio Jolly Marghera u Benátek, 2.5.2015 chceme navštívit Benátky, v recenzích jsem se dočetla, že přímo od kempu jede autobus na Piazzale Roma, nevím zda a jak často autobus jezdí, kolik stojí. Můžete nám, prosím, poradit ohledně dojezdu do Benátek? Děkuji. Pěkný den. Veronika.

Odpověď na Vaši otázku najdete v odpovědi ze dne 18.05.2014, 18:05.

# 21.04.2015, 08:33.
Jedeme do Itálie na začátku srpna autem, ubytovaní budeme buď v Lido di Jesolo nebo u Mestre, budeme tam tři dny, poté se přemístíme jinam, čekáme na schválení rezervací. Můžete mi, prosím, poradit, kde najdu nějaké jízdní řády autobusů, lodí do Benátek z těchto destinací? A jaká je nejvhodnější cesta z Prahy a kolik a kde zaplatíme na začátku srpna? Celkový pobyt nepřesáhne 7 dní. Děkuji mnohokrát! Stáňa.

Jízdní řády najdete na ACTV a ATVO. Vaše optimální trasa z Prahy do Mestre je následující: Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70, za průjezd taurenskými tunely zaplatíte € 11,00 a na mýtném v Itálii € 17,30. Celkem tedy € 65,30. Pokud pojedete v termínu Pá/So na začátku srpna, volili bychom trasu přes Brno a Vídeň. I když dálnice D1 není v současné době nic moc, v tomto kritickém termínu se Vám to může vyplatit. Větší vzdálenost se Vám vrátí úsporou na mýtném za tauernské tunely, tedy celkem - € 22,00. Pokud pojedete do Lido di Jesolo, sníží se mýtné o € 3,40, celkem tedy o € 6,80.

# 20.04.2015, 12:27.
Prosím, poradíte nám, ako sa dostaneme z Benátok na ostrov Burano? Ďakujem pekne. Lucia.

Na ostrov Burano jezdí z Benátek, konkrétně z Fondamente Nove, vaporetto č. 12. Na Fondamente Nove se dostanete vaporettem č. 4.1 (4.2) nebo 5.1 (5.2). V závorce jsou opačné směry.

# 17.04.2015, 20:03.
Našla som vašu stránku a ráda by som využila vaše rady. Chystám sa turisticky teraz v máji na pár dní do Benátok. Plánujeme ísť autom a parkovat v meste. Chcem sa opýtať, či máte skúsenosť s turistickou kartou Venice Card. Či sa to oplatí zakúpiť kvôli zľave na parkovné, a na čo všetko sa dá daná karta využiť. Alebo je to len turistická namotávka? Nikde som nenašla presne na co všetko ju môžem použiť. Ďakujem vam velmi pekne. S pozdravom Lucia.

Venice Card byla nahrazena Venezia Unica. Můžete si nakonfigurovat dopravu, parkování, vstupy a služby podle svých potřeb. Je to spíše záležitost pohodlí. Ceny ve Venezia Unica jsou stejné jako online ceny komponent zakoupených samostatně. Např. celodenní parkování na Autorimessa Comunale Vás u auta do 185 cm vyjde na € 23,40, což je běžná online cena. Na druhé straně, když zaparkujete na Tronchetto, bude Vás to stát € 21,00.

# 15.04.2015, 13:35.
Chcel by som Vás poprosiť o 2 rady: 1: ako sa dostať z letiska Treviso do hotela Ariston v Mestre, adresa Via Guido Bergamo 12. Priletíme do Trevisa v sobotu 2.5. o 12:00 hodině, hľadáme lacnejšiu alternativu. Prípadne ako aj z hotela priamo do Benátok. 2: Ako sa dostať z Benátok do Florencie 3.5. niekedy poobede? Našiel som vlaky za € 29 za osobu. Myslíte, že je možné nájsť aj lacnejšiu variantu? Len 1 smer, potom pokračujeme do Ríma. Vopred Vám ďakujem za prípadne rady a tipy. S pozdravom Ľubomír.

Z letiště jeďte autobusem MOM č. 6 na Treviso Centrale (Stazione FS) za € 1,30. Odtud pokračujte vlakem Trenitalia za € 2,50 směr Benátky. Vystupte na zastávce Venezia Mestre Ospedale. Odtud pokračujte okružním autobusem ACTV H1 za € 1,30 a vystupte na Terraglio / Caserna Matter. Tato zastávka je kousek od Hotelu Ariston - necelých 100 m, pojedete kolem něj, bude po pravé straně. Naproti je zastávka okružního autobusu H2, který jezdí v opačném směru. Tyto autobusu jezdí v pracovní dny, jinak můžete jet autobusem 34H, který staví na stejné zastávce. Do Benátek se dostanete nejdříve výše uvedenými autobusy za € 1,30 na Mestre FS a odtud autobusem č. 2 do Benátek. Z Venezia Santa Lucia (můžete jet i z Mestre za stejnou cenu) Vám jedou v neděli vlaky Frecciargento do Florencie S.M.N. v 11:25, 12:25 a 13:25. Jízdenka stojí skutečně € 29,00. Levněji se tam dostanete autobusem Sena. Jede v 15:40 z Tronchetto (nedaleko People Mover) a ve Florencii Vás vysadí na zastávce Sena u exitu Impruneta dálnice A1. Cena je € 24,00 a úspora € 5,00 za to určitě nestojí, protože musíte přesedat v Bologna a pak řešit dopravu ve Florencii. Navíc vlakem jste tam za poloviční čas.

# 14.04.2015, 12:24.
Pane Řehůřku. Já a moje rodina se chystáme na začátku června do Itálie k Lago di Garda - Salo. Při zpáteční cestě chceme s dětmi a manželem - 2 dospělí a 2 děti - do Benátek. Poradíte nám, kde zaparkovat a jak se tam nejjednodušeji dostat a celý den se pohybovat po ostrovech? Kolik stojí vaporetto? Děkuji za odpověď. S pozdravem Ivana.

Pro jednodenní výlet doporučujeme zaparkovat na Tronchetto. Celodenní parkování stojí € 21,00. Odtud už je možné pokračovat vaporettem do centra Benátek. Vaporetto stojí € 7,00. Pokud pojedete více jak dvakrát, vyplatí se zakoupit celodenní jízdenku v ceně € 20,00. Popis příjezdu, parkování a cesty do centra najdete v naší reportáži Benátky 2013.

# 13.04.2015, 12:25.
Pane Řehůřku, prosím o několik věcných rad k naší plánované dovolené v Benátkách. Cestujeme 2 dospělí a jedna sedmiletá slečna. 1. chystáme se na dovolenou do Benátek přibližně na 7 dní v období od 1.7 do 30.9.2015. Jaké je nejlepší období na dovolenou v Benátkách? 2. manželka preferuje cestu autem s tím, že při zpáteční cestě pojedeme po pobřeží, já osobně preferuji cestu vlakem, což mně přijde pohodlnější, cenově je o něco méně výhodnější vlak - auto přibližně 5000 Kč, vlak přibližně 7000 Kč zpáteční. Cestujeme ze Zlína, co je dle Vašich zkušeností lepší? 3. je lepší sehnat hotel třeba v Mestre, který je levnější než v centru Benátek a koupit si lístek na autobus, nebo se ubytovat v centru Benátek? Je nutné kupovat nějaký 6. denní lístek na autobus i při ubytování v centru Benátek? Děkuji. Michal.

Od poloviny července do konce srpna bývá v Benátkách největší množství turistů. Doporučujeme volit termín v září. Každý dopravní prostředek má své pro a proti. Vlak je pohodlnější pro všechny cestující, z cestovatelského hlediska máte větší zážitek z cesty i co se týče okolní krajiny, na druhé straně se musíte k vlaku nějak dopravit včetně zavazadel, cena se násobí s počtem osob a jste vázaní jízdním řádem. Tedy nemůžete zastavit kdy chcete a na jak dlouho chcete, odbočit z cesty atd. Auto je operativnější, s přibývajícím počtem osob levnější. Na druhé straně ho musíte někde zaparkovat. My bychom volili auto. Vše se vším souvisí. Také ubytování. Pokud přijedete vlakem, možná pro Vás bude lepší hledat ubytování v centru Benátek, pokud autem, tak z hlediska parkování možná v Mestre. Cestování z Mestre je vždy časové zdržení, náklady rostou s dopravou atd. S tím souvisí i zakoupení jízdenek. Pokud budete bydlet v Mestre, už se Vám možná vyplatí časová jízdenka, která platí jak pro autobusy tak pro vaporetta. Pokud budete bydlet v Benátkách, je možné, že najdete optimální variantu, ve které využijete jak chůzi, tak levné trajektové jízdenky, jednorázové jízdenky na vaporetto a časové jízdenky na kratší dobu. Doporučujeme postupovat následovně: rozhodnout se pro dopravu, vybrat vhodné ubytování, zpracovat itinerář a na základě toho zvolit dopravu na celý pobyt.

# 10.04.2015, 08:31.
Chystáme se s přítelem do Benátek a máme v plánu jet autem. Našli jsme asi 3 různé cesty (vyjíždět budeme z Prahy) - 1. kolem Mnichova a Salzburgu, 2. přes Vídeň a 3. přes jižní Čechy a Linz, ale vše na zahraničních webových stránkách a jsme trochu rozpačití z cen. Ráda bych znala Váš názor, která z cest je nejvýhodnější. Časově k poměru ke spotřebě benzínu nám je internet vyhodnotil přibližně stejně. S rakouskou dálniční známkou samozřejmě počítáme, věděli jsme i o mýtném v Itálii, ale rakouské ceny mýtného nás nemile překvapily. Předem děkuji za odpověď a přeji krásný den. S pozdravem Šárka.

Předpokládáme, že pojedete mimo hlavní sezónní termíny, takže se nemusíte vyhýbat největším dopravním zácpám vznikajícím na přelomu červen / červenec, červenec / srpen. Optimální je trasa přes České Budějovice - Linz - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre. Kromě rakouské desetidenní dálniční známky v ceně € 8,70 zaplatíte ještě € 11,00 za průjezd tauernskými tunely a mýtné v Itálii ve výši € 17,30. Celkem tedy zaplatíte v obou směrech € 65,30. Pokud pojedete přes Brno - Vídeň - Graz a Villach, zaplatíte sice o € 22,00 méně (odpadnou tauernské tunely), ale ujedete o 240 km více v obou směrech. Takže to co ušetříte na mýtném, projedete na pohonných hmotách. Smysluplně se dá ušetřit jízdou mimo dálnici v úseku Tarvisio - Gemona. Ušetříte tak € 6,00 v jednom směru, € 12,00 v obou směrech. Další úsporu lze dosáhnout vhodným tankováním - viz náš článek Rakousko - italská hranice nabízí slevu. Vyzvedněte si ji.

# 09.04.2015, 16:54.
Budeme v Benátkách 3 dny. Jakou časovou jízdenku zvolit? Jsou časové jízdenky pro obě dopravy vaporetto a ACTV? A dá se na takovou jízdenku cestovat již z letiště do Mestre? Je v Benátkách nějaká obdoba turistických prohlídek z autobusů (lodí) obdobná třeba londýnským DD s možností vystoupení, prohlídky památky a opětovným nastoupením? Děkuji a přeji hezký den. Ivo.

Časové jízdenky Biglietti Turistici a Tempo jsou na 1, 2, 3 a 7 dnů. Vy tedy potřebujete s největší pravděpodobností tu třídenní, která stojí € 40,00. Vaporetta jsou vodní autobusy, které provozuje společnost ACTV, nejsou to tedy dvě různé dopravy. Jízdenka platí pro vaporetta ACTV, autobusy ACTV ve vnitřním Mestre a autobusy ACTV na ostrově Lido. Na jízdenku můžete cestovat do Mestre z letiště Marco Polo, musíte ji ale rozšířit o příplatek ve výši € 4,00 (jedna jízda) resp. € 8,00 (jedna jízda z letiště a jedna jízda na letiště). Jízdenka neplatí na speciální linky č. 16, 19 a Casino. Nelze ji také použít na dopravu Alilaguna. Pro dopravu z letiště Treviso využijte dopravu ATVO. Jízdenka stojí € 10,00, zpáteční € 18,00. ATVO jezdí i z Marco Polo - € 6,00 / € 11,00. O turistických prohlídkách jak uvádíte nevíme, ale v praxi tak funguje časová jízdenka. Nasednete, kousek ujedete, vystoupíte, prohlédnete si co potřebujete a jedete dál. Lodní doprava je tak hustá, že víceméně nečekáte na následující spoj ve Vašem směru.

# 06.04.2015, 23:15.
Přilétáme 10.4.2015 okolo 12:00 do Benátek - Marco Polo. Můžete, prosím, poradit, jak se odtud dostaneme do hotelu Alveri na adrese Via Giuseppe Paganello 18 v Mestre? Moc Vám děkuji za váš čas na odpověď. Petr.

Z letiště jeďte autobusem č. 15 a vystupte na Mestre FS. Odtud pokračujte autobusem č. 31 a vystupte na Paganello / Ticozzi. Zastávka je přímo před Hotelem Alveri - žlutá budova. Potřebujete jízdenku v ceně € 6,00 (zpáteční stojí € 11,00). Pokud budete využívat nějakou časovou jízdenku, potřebujete k ní příplatek € 4,00 (pro zpáteční € 8,00) na cestu z / na letiště.

# 05.04.2015, 14:04.
V červenci jsme na dovolené v Chorvatsku a rádi bychom si udělali výlet trajektem z Puly do Benátek. Chci se zeptat, jaké je výhodné spojení z benátského přístavu na náměstí Sv. Marka? Jiří.

Všechny trajekty společnosti Venezia Lines končí v Benátkách na terminále San Basilio. Na San Marco se dostanete např. vaporettem č. 2. Jízdní řády a ceníky trajektu z Chorvatska pro Váš termín najdete na naší stránce Trajekty. Konkrétně Croatia / Pola - Venice. Jízdní řády a ceníky vaporetta na ACTV.

02.04.2015, 17:03.
Pane Řehůřku, moc děkuji za odpověď. Ještě bych se zeptal, zda z Lignana do Benátek plují i výletní lodě. Případně, zda nevíte, jak se pohybují ceny. Děkuji za odpověď. Martin.

Spousta místních agentur pořádá plavby do Benátek s využitím nabídky výletní lodi Fenice. Loď odjíždí z Bibione - Porto Baseleghe od pondělí do čtvrtka v 8:30 a zpět z Benátek jede v 16:00. Plavba trvá vždy 2 hodiny. Cena je € 45,00 pro dospělého a € 24,00 pro dítě od 2. do 12. let. Mladší dítě platí € 4,00. Agentury svážejí klienty autobusy. Něco si připočítávají za jízdu. Výsledná cena je pak € 49,00 / € 26,00 / € 4,00. V Lignano tento výlet pořádá např. agentura Siraly.

01.04.2015, 12:02.
Chtěl bych vás požádat o rady. V červenci se chystáme do Lignana Riviera a budeme bydlet nedaleko přístavu Marina Uno. Prosím, poraďte mi, jak se nejlépe dostat do Benátek na výlet. Jsme 2 dospělí a dvě děti - 6 a 8 let. A ještě druhý dotaz, když už budeme v Benátkách, tak jak po nich cestovat, abychom viděli Benátky i z jinéhu úhlu? Děkuji za odpověď.

Pro Vás bude nejvýhodnější využít nabídky společnosti ATVO - Visita Venezia / Venezia / Lignano - Venezia 2015. Zpáteční kombinovaná jízdenka (autobus do Punta Sabbioni a vaporetto na San Marco) stojí € 24,80. Z Autostazione SAF vyjedete v 7:03. Z Benátek (San Marco) pak zpět v 16:45. V Lignano je ještě dalších šest zastávek. Více informací najdete na výše uvedených stránkách včetně seznamu pokladen. Spoj je v provozu od 16.6.2015 do 31.8.2015 v pracovní dny. Pokud chcete Benátky poznat z jiného úhlu, projděte si jejich uličky a zákoutí pěšky. Nejlevněji se do Benátek dostanete z Lignano Sabbiadoro autobusem ATVO, linkou 52, za € 13,10 (zpáteční jízdenka). Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Autobus Vás zaveze na Piazzale Roma.

# 31.03.2015, 15:19.
Prosím Vás, chtěla bych se zeptat - nevíte jak jsou na tom Benátky v neděli a na Velikonoční pondělí? Je vše otevřeno, včetně cestování? S pozdravem Ivana.

Na Velikonoční neděli a Velikonoční pondělí bude benátská doprava ACTV fungovat standardně jako ve svátek - jízdní řády označené festivo. Muzea budou otevřena. Počítejte s velkým náporem turistů.

# 31.03.2015, 12:51.
Jedeme v době od 25. do 29.6.2015 do Benátek se skupinou středoškolských studentů (30 studentů ve věku 15 až 25 let) do kempu v místě Punta Sabbioni a chceme po dobu 2. dnů navštívit Benátky, ostrovy Murano a Burano a na těchto místech navštívit galerie a kostely. Zajímá nás možnost slevy na jízdné a vstupy do galerií. Kde je možné kartu (slevy) opatřit, zakoupit? Děkuji za odpověď. Zdravím. Jana.

V případě dopravy postupujte podle návodu na stránkách ACTV - FAQ / Tariffe. Je tam postup jak zažádat o slevu včetně kontaktů. V případě vstupů je možnost nákupu různých slevových balíčků pro studenty - viz Venezia Unica.

# 30.03.2015, 19:42.
Potřeboval bych informaci, zda je pravda, že se vyplatí celodenní nebo 12. hodinový lístek na dopravu za € 18,00. A platí v jaké oblasti? Lodě - autobusy. A jak je to s dětskými lístky - máme 14,5 a 1 rok. Kolik platí za celodenní nebo 12. hodinový? Budeme nocovat v kempu u Punta Sabbioni a chceme jet lodí, kvůli pohodě a únavě dětí. Velmi děkuji. Petr.

ACTV změnilo tarify. Existují časové jízdenky na 1 den - € 20,00, 2 dny - € 30,00, 3 dny - € 40,00 a 7 dnů - € 60,00. Jednorázová jízdenka stojí € 7,00. Děti do věku šesti let cestují zdarma. Ostatní za plné jízdné. Studenti mají ještě možnost si zakoupit zlevněnou třídenní jízdenku po předložení Rolling Venice Card. Jízdenky platí na autobusy ve vnitřním Mestre a na Lido, na vaporetta ACTV.

# 26.03.2015, 21:49.
Na Treviso přilétáme v 7:30 v sobotu. Bydlíme v hotelu La Gare Hotel Venezia na ostrově Murano. Jaký je nejlepší spoj do hotelu z letiště? Cesta zpět z hotelu na letiště je stejná? Jakou byste měl radu na nejlevnější využití dopravy po Benátkách na 3 dny? Slyšela jsem, že nabízí 3. denní Pass za € 30,00. Je to možné? Děkuji. Lucie.

Z Letiště Treviso jeďte autobusem ATVO do Benátek na Piazzale Roma. Zpáteční jízdenka stojí € 18,00. Odtud pokračujte vaporettem č. 3 nebo 4.2 na Murano, kde máte Hotel La Gare. Cesta zpět je stejná, v tomto směru nahrazuje 4.2 spoj č. 4.1. Třídenní jízdenka stojí € 40,00. Pokud během té doby pojedete více jak 5x vaporettem, tak se vyplatí. Je třeba si to spočítat s ohledem na itinerář. Standardní jízdenka na vaporetto stojí € 7,00, mezi Murano Colona a Fondamente Nove lze využít Traghetto Ordinario za € 4,00.

# 26.03.2015, 17:24.
Včera jsme se vrátili z Benátek. Vaše informace nám hodně pomohly, než jsme se na místě zorientovali. Cestu nám zaplatily děti jako svatební cestu po 50. letech a moc jsme si ji užili. Přiletěli jsme na Treviso a bydleli v hotelu Centrale v Mestre. Měli jsme obavy z toho, jak se dostat včas na letiště k odbavení brzy ráno - propozice požadují 2 hodiny před odletem. Naše informace snad uklidní další cestovatele, kteří budou řešit stejný problém. Na letišti jsme měli být v 5:50. Letiště se ale otevírá až v 6:00. Uvažovali jsme, že se domluvíme s jinou dvojicí na cestě taxíkem. V recepci hotelu nám nabídli taxi za € 95,00, což jsme zavrhli. První autobus ATVO za € 10,00 odjíždí od nádraží v Mestre v 5:45 a na letišti má být v 6:30 - tak jsme to risknuli. Před letištěm zastavil místo v 6:30 dle jízdního řádu přesně v 6:05, tedy 5 minut po otevření - jel jak dráha. Takže moře času. Je třeba ještě upozornit na to, že autobus místo v 5:45 vyjel od nádraží o 4 minuty dříve, má v Mestre ještě jednu zastávku, ze které odjel dříve dokonce o 6 minut. Rozhodně se vyplatí být na zastávce s časovou rezervou. Ještě jednou děkujeme za vaše bezvadné informace a zdravíme z Chrástu nad Sázavou. Stána & Ivan.

Jsme rádi, že se Vám dovolená vydařila a moc Vám děkujeme za cenné informace.

25.03.2015, 16:04.
Na konci srpna se chystáme do Bibione na dovolenou. Máme v plánu výlet autem do Benátek. Můžete mi poradit nejlepší trasu? Musí se do Benátek trajektem? Pokud ano, poradíte mi jakým? Děkuji. Honza.

Určitě jeďte do San Michele Al Tagliamento a po SS14 do Mestre. Tady už Vás směrovky navedou do Benátek. Můžete se také napojit u Portogruaro na dálnici, která Vás dovede do Mestre. Mýtné stojí € 6,40. Do Benátek se dostanete po mostě, zaparkujte na Tronchetto. Popis parkování a cesty najdete v naší reportáži Benátky 2013.

# 25.03.2015, 15:30.
Moc děkuji za rychlou odpověď. Ano, máte pravdu, bude lepší zůstat v letovisku, popř. se podívat lodí do laguny. Dovolená je ve fázi vyjednávání, tedy zatím máme plán jet autem z Čech do Caorle, kde už budeme mít ubytování od CK. Můžete mi, prosím, poradit, jaká je nejlepší trasa ze Zruče nad Sázavou (exit D1 Soutice)? Kolik budou stát poplatky (dálniční v Rakousku podražila ...) na celou cestu? Děkuji moc za Vaše úžasné stránky. B.

Vaše optimální trasa je následující: Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - San Stino di Livenza - Caorle. Tato trasa je o kousek delší než na České Budějovice a Salzburg, je však levnější a v sezóně s menší pravděpodobností zácp. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 12,80. Mýtné při cestě zpět jsou ve stejné výši. Tipy na úsporu najdete v našem Cestovatelově blogu.