SICÍLIE 2023 / 2

Sicílie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Sicílie 2023 / 2

Pokud je Sicílie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2023. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do místa ubytování, o cestě autem na Sicílii, o výletech po Sicílii, o půjčovnách aut, o trajektech na ostrovy, o městské dopravě v jednotlivých městech, o vlakové a autobusové dopravě mezi městy, o výletě na Etnu a do dalších míst, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Sicílii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete druhou část, ta první je na stránce Sicílie 2023.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 25.07.2023, 21:41.
Máme přiletět na Sicílii příští týden v pondělí. Přistání v Catania a potom ubytování na jihu v Donnalucata. Dnes jsme zaznamenali informace o rozsáhlých požárech. Můžete poradit, kde na internetu najdeme aktuální a věrohodné informace o místech a výskytu požárů? Co dopuručujete? Letět na Sicílii nebo raději zůstat v České republice? Nejsme vázaní na cestovní kancelář. Děkuji. S pozdravem Pavel.

Podle našich informací byly nejhůře postižené provincie Palermo, Agrigento, Caltanissetta, Enna a Messina. O něco lepší to bylo v provincii Trapani, Ragusa, Siracusa a Catania. Postupně se to ale začalo zhoršovat i v provincii Catania a Siracusa. Není provincie, kde by nehrozilo nebezpečí. Stav se může během krátké chvíle samozřejmě změnit. Je předpoklad, že by se to mohlo postupně zlepšovat, ale podružné problémy tam budou dlouho. Online zpravodajství najdete např. na Rai News. Podle vyjádření sicilského guvernéra ze dne 25.7.2023 by mělo letiště v Catania obnovit normální provoz po nedávném uzavření kvůli požáru. Od 26.7.2023 se provoz zrychlí z osmi letů na deset letů za hodinu (5 příletů a pět odletů). Od 1. srpna by se toto číslo mělo změnit na 14. O několik dní později po dokončení rekultivace terminálu A by se měl vrátit normální provoz. Shrnutí aktuálního stavu ve všech provinciích najdete v článku La situazione incendi in tutte le Province della Sicilia. Shrnutí situace v provincii Catania najdete v článku Incendi Catania e provincia, inferno tra Aci Catena e San Nicolo. Aktuální mapu intenzity požárů na Windy. Rozhodnutí, zda do této oblasti vycestovat nebo ne, je na Vás. Minimálně doporučujeme kontaktovat ubytovací zařízením, aby Vás informovali o aktuálním stavu a omezeních.

# 23.07.2023, 09:10.
Chceme se podívat do Palerma z Tre Fontane. Je nějaké spojení hromadnou dopravou? Děkuji za odpověď. Pokud není, kam se dá dostat hromadnou dopravou a podívat se na zajímavá místa? Děkuji. Eva.

Tre Fontane spadá pod Campobello di Mazara, odkud jezdí do Palerma spoje společnosti Autoservizi Salemi. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Ráno jezdí čtyři spoje (5:15, 6:15, 7:00 a 8:15), v Palermu jsou za 1,5 hodiny. Jízdenka stojí € 8,80. Zpět potom přicházejí v úvahu spoje v 15:00, 17:00 a 19:00. V Palermo je konečná i výchozí zastávka na Terminal Bus Via Fazello, v Campobello di Mazara na Via V. Emanuelle II civ. 258. Z Tre Fontane je to ale 9 km, což je brzy ráno pěšky daleko. Nicméně máme informaci, že v roce 2018 vypsala obec Campobello di Mazara výběrové řízení na provozovatele Bus Navetta mimo jiné i mezi Tre Fontane a Campobello di Mazara. Jízdenka měla stát € 1,00. O současném stavu však nemáme informace.

# 14.07.2023, 10:52.
Chystám na příští rok pro manžela k výročí svatby překvapení v podobě výletu na Sicílii. Touží se podívat na vinice. Našla jsem v Katánii přes Google mapy několik vinic v okolí Etny, např. Baron Beneventano, Monterosso wine, Biondi Azienda Agricola atd. Nechci si půjčovat auto. Je možné se nějak z města dopravit MHD do blízkosti těchto vinařství? Asi úplně nemáme problém s procházkou, ale zase asi nechceme úplně několikakilometrové výlety. Ráda bych Vás poprosila o radu. Děkuji. Iva.

Do těchto končin jezdí autobusy AST. Doporučujeme však zainvestovat do zapůjčení auta na jeden den, např. přes Pronájem aut. Také si můžete přes Get Your Guide zakoupit výlet spojený s degustací.

# 14.07.2023, 07:12.
Ráda bych využila Vašich zkušeností a poradila se ohledně dopravy v Catanii a okolí. V říjnu zde budeme čtyři noci. V plánu máme navštívit Syrakusy, Noto, Taorminu a případně Letojanni. Přestože raději využívám autobusy, vzhledem ke krátkému časovému úseku, kdy na místě budeme, bych nerada ztratila čas hledáním správného spoje, autobusu. Jízdní řády, jak jsem zjistila, moc nefungují. Obávám se také zpoždění a to, že jízdenka na autobus propadne, pokud nestihnu konkrétní spoj. Je lépe použít pro výše zmíněná místa k návštěvě vlak? Nejraději při cestování používám aplikace a nakupuji lístky předem. Zde mi nejjednodušší variantou vychází vlak. Pokud jízdenky zakoupím přes Trainline, lze je použít na jakýkoliv spoj ten den nebo jen na určený čas? Lze je mít pouze v elektronické podobě? Mnohokrát děkuji za Vaši odpověď. Přeji pěkný den. Hana.

Vlakem Trenitalia je výhodné cestovat do Siracusa za € 8,40 a do Letojanni za € 6,20. Do Noto už je to s přestupem v Siracusa a jízdenka stojí € 10,00. Do Taormina se vlakem nedostanete. Pojedete do Giardini Naxos za € 5,20 a odtud autobusem ASM do Taormina. Jízdenka stojí € 1,10. Do zmiňovaných měst se dostanete také autobusy skupiny Interbus. Do Siracusa za € 6,20, do Noto za € 8,40, do Letojanni za € 5,80 do Taormina za € 5,10. Autobusové nádraží je na Via Archimede. Online jízdenky na regionální vlaky se nevyplatí kupovat. Za stejnou cenu je koupíte před odjezdem na nádraží v automatě nebo na pokladně. Online jízdenka funguje tak, že ji máte vytištěnou nebo v mobilu a začíná platit od času uvedeném na jízdence. Nikde se nevaliduje na rozdíl od jízdenky z pokladny nebo automatu. Informace o regionálních jízdenkách najdete v odpovědi ze dne 17.04.2023, 07:44. - Řím. Čas začátku online jízdenky začíná platit datem a časem uvedeným na jízdence, na rozdíl od běžné jízdenky, kterou můžete validovat kdykoliv ten den.

# 13.07.2023, 13:07.
Velmi Vám děkuji za tak rychlou odpověď. Bohužel nemohu Vámi zmiňovanou farmu najít na žádných českých mapách - Google maps, Apple maps. Existují nějaké mapy pro Sicílii? Nebo nemůžete mi prosím pomoci, kde farmu hledat? Moc děkuji za Váš čas. Kristýna.

Jedná se o skupinu pěstitelů, kteří jsou sdružení pod jednou značkou a sdílejí v obchodní síti své aktivity a zkušenosti. Na stránkách Etna's Terra dei Limoni najdete mapu (Limode dell' Etna) a seznam jednotlivých farem (Network / Members). Každý člen tam má krátké představení. Farmu, která Vás zaujme doporučujeme kontaktovat přes centrální kontaktní formulář. Farmy je možné také dohledat podle názvu a města. Je ale třeba si přepnout na italskou verzi stránek, aby se Vám zobrazovaly místní názvy.

# 11.07.2023, 21:56.
Vážený pane Řehůřku, jsme nyní s přítelem na dovolené na Sicílii a rádi bychom se pokochali citronovou farmou nebo citrinovými hájemi. Můžete mi prosím nějaké místo doporučit? Bydlíme ve městě Giarre, poblíž máme Taorminu a Catanii. Popřípadě mohou být i pomeranče či jiné citrusy, ale na ty teď předpokládám není sezóna. Mnohokrát Vám děkuji. Kristýna.

Mezi Catania a Taormina je např. Etna's Terra dei Limoni.

# 08.07.2023, 12:15.
Pane Řehůřku, chystám se v září na Sicílii. Chci se vás zeptat, jak se dostanu městskou dopravou a z jaké ulice mi pojede autobus k Theatro Massimo z Palermo Centrale. Děkuji. Petra.

Městskou dopravu v Palermo provozuje AMAT. Z Palermo Centrale jezdí k Theatro Massimo autobus č. 101. Nastupujete na Piazza Giulio Cesare (pravý roh haly, když stojíte čelem k ní) a vystupujete na Roma - Poste. Jděte ve směru jízdy autobusu a odbočte doleva na Via Bara All' Olivella. Dovede Vás k Theatro Massimo Vittorio Emanuele di Palermo. Jízdenka stojí € 1,40. Můžete jet i autobusem 104 nebo 124. Zastávka je přímo před nádražní halou.

# 06.07.2023, 09:40.
Děkuji moc za rychlou odpověď. Zatím to u nás vypadá, že někdo půjde pěšky, někdo lanovkou. Asi mi s časovou náročností neporadíte? Jsme vcelku turistická rodina, ale nedokážu odhadnout, jak dlouho nahoru a dolů to trvá. Markéta.

Od Riffugio Sapienza to odhadujeme k Torre del Filosofo na 4 hodiny, zpět 2,5 hodiny. Vzhledem k atraktivitě celé lokality doporučujeme všem vyjet lanovkou a odtud jít pěšky kolem Montagnola, Cratere Piano del Lago o Escriva a Cisternazza k Torre del Filosofo, tady si prohlédnout postranní krátery a ještě dole si potom prohlédnout Crateri Silvestri. Je to i tak výlet na celý den.

# 06.07.2023, 08:59.
Pane Řehůřku, jsme čtyřčlenná rodina a chystáme se na Etnu. Naše finanční prostředky jsou omezené a nemůžeme zaplatit skoro 6 tisíc za lanovku. Přemýšlíme tedy, že ji vyjdeme pěšky. Máte s tím také zkušenost, prosím? Můžete nám poradit, zda je to dobrý nápad? K vrcholu Etny se od roku 2021 prý nedostaneme. Nebo právě s průvodcem ano? Pochopila jsem, že pokud vyšplhám nahoru, už tam průvodce neseženu? Nevím, informace, které mám jsou trošku zmatečné. Předem děkuji moc za radu. Markéta.

Vystoupit na Etnu je možné i z dolní stanice lanovky, z Riffugio Sapienza. Nicméně my většinou doporučujeme vyjet lanovkou a až z horní stanice pokračovat pěšky. Je to atraktivnější než pokračovat jeep-busem. Na vrchol Etny je možné vystoupat s průvodcem z Torre del Filozofo, pokud to aktuální podmínky umožní. Průvodce samozřejmě doporučujeme rezervovat dopředu. Pokud půjdete celou trasu pěšky, počítejte s odpovídající časovou náročností.

# 04.07.2023, 09:40.
Chtěla bych se zeptat, zda nemáte informaci, zda je průjezdná dalnice z Palermo do Catania. Navigace píše, že ne. Děkuji za informaci. Andy.

Dálnice A19 není zcela uzavřená, pouze dochází z důvodu stavebních prací k přejezdu z jedné strany na druhou do protisměru. To přináší snížení počtu jízdních pruhů a tedy i zdržení.

# 03.07.2023, 10:56.
Pane Řehůřku, chtěla bych požádat o radu. Na Sicílii na cestě z Catania do Cefalu jsme na konci cesty projeli mýtnou branou, kde nebylo napsané Tellepass, abychom se vyhnuli vstupu pro Tellepass. Branou, kterou jsme projeli, jsme nedostali žádný vstupní lístek a po několika málo kilometrech jsme opustili dálnici opět branou, která po nás vstupní lístek chtěla. Ten jsme neměli a byli jsme požádaní o vložení platební karty. Vyjel nám lístek, který posílám v příloze. Teď si nejsme jistí, zda se poplatek zaplatil nebo zda ho musíme uhradit nějak jinak. Protože dosud z karty nevidím žádnou transakci. Můžete nám prosím poradit, jak postupovat, aby z toho nebyly nějaké komplikace? Děkuji moc. Darina.

Dle účtenky, kterou jste přiložila, jste mýtné ve výši € 0,90 uhradila kreditní kartou. Kdybyste mýtné neuhradila a byla ho nucená uhradit dodatečně, nebyl by způsob platby uvedený jako CC (Carte di credito), ale R (Pedaggio non corrisposto). Platbu jste provedla dle účtenky 2.7.2023, v 15:15. Vzhledem k tomu, že to byla neděle, ještě bychom počkali na propsání platby z platební karty do Vašeho bankovnictví. U některých bank to není online. Informace o placení neuhrazeného mýtného najdete na Autostrade Siciliane. Není to ale Váš případ.

# 29.06.2023, 22:03.
Letíme s rodinou od 1.9.2023 do 13.9.2023 na Sicílii, konkrétně přistaneme na letišti Palermo. Chceme procestovat celý ostrov a proto bychom si rádi půjčili auto. Chtěl bych se zeptat, přes jaké stránky je nejlepší si půjčovat auto na Sicílii? Vím, že na letišti je spousta autopůjčoven, ale chci mít jistotu, že v daný termín bude auto dostupné a proto bych si ho rád rezervoval dopředu. Děkuji moc za Vaši odpověď. Hezký večer . Ondřej.

Dobré zkušenosti máme s Pronájem aut.

# 27.06.2023, 12:21.
Pane Řehůřku, měl bych na vás dva dotazy. Máme pronajaté auto a chtěli bychom si udělat výlet do Cefalu. Zajímalo by mě, kde nejlépe zaparkovat co nejblíže centru a kolik by stálo parkovné. Druhý dotaz je podobný, jedná se o parkování v Milazzo, chceme jet lodí na ostrov Vulcano, takže kde parkovat a zase cena. A ještě mě napadl jeden dotaz, náhodou zkušenost s výstupem na Etnu ze severní strany nemáte? Nějaké rady by se hodily. Děkuji moc za odpověď. S pozdravem Michal.

Počítejte s tím, že v Cefalu je v historickém centru ZTL zóna. Nejblíže centra mimo tuto zónu je např. Cefalu Beach Parking. Přibližně stejně drahé je hned parkoviště naproti - oplocené. Další parkoviště v blízkosti centra je na Cortile Belvedere, provozované firmou Dafne. Ceny se pohybují kolem € 18,00 za den, € 10,00 za půl dne a € 4,00 za 2 hodiny plus minus podle sezóny a parkoviště. V Milazzo se v blízkosti přístavu pohybují ceny kolem € 20,00 za den. Tady doporučujeme rezervaci - podívejte se na My Parking. Na Etnu je možné vystoupit pouze s průvodcem a to většinou z jihu z Torre del Filosofo. Ze severu tam vede několik stezek, v závěru západní stranou. Jsou v oficiálních mapách nebo je najdete také na Mapy. Ze severu se pořádají i organizované výstupy, např. z Piano Provenzana, odkud jedete džípy do výšky přibližně 2800 m a odtud pokračujete už pěšky. Výlety najdete i na Get Your Guide.

# 21.06.2023, 09:42.
Na přelomu měsíce letím na šest dní se dvěma kamarády na Sicílii, kdy je naším cílem vidět co nejvíce, ale strávit i nějaký čas u moře. Obdobně jsme byli loni na Maltě a náš způsob je jednoduchý - utratit co nejméně za letenku, cestování a ubytování, abychom mohli dát peníze spíše do zážitků. První otázka směřuje na dopravu na místě. Přilétáme a poté odlétáme z Catanie, avšak jsme si výlet rozdělili na tři dny v oblasti Palerma, kam se hned po příletu chceme přesunout, a tři dny v oblasti Catanie. Jelikož je Sicílie oproti např. Maltě nesrovnatelně větší, napadlo nás si půjčit auto, avšak co jsem tak četl a našel, jsou problémy s placením, parkováním, pojištěním atd. A proto se cena za půjčení vyhoupne do vyšších tisíců. Má smysl si půjčovat auto nebo na ta nejvíce zajímavá místa se lze pohodlně dostat i hromadnou dopravou? Nám se prakticky jedná o šest dní cestování z místa na místo, takže nevyjde nakonec půjčení auta levněji? A co se týká míst k návštěvě, doporučili byste nějaké, které není tak známé, ale přitom stojí za to? Je jasné, že hromadnou dopravou se nedostaneme všude, ale člověk neřeší všelijaké možné nástrahy. Snažím se ovšem najít i důvod, pro který bych se rozhodl pro půjčení auta. Děkuji. Lukáš.

Doporučujeme si zapůjčit auto. Levněji než veřejná doprava to nevyjde, ale dle Vašich slov je to investice do zážitků. Vázáním se na veřejnou dopravu ztratíte hodně času, který můžete věnovat právě těm zážitkům a nevázat se na odjezd autobusu apod. Auto si doporučujeme zapůjčit už z ČR, a to z důvodu dopředu jasných podmínek, dopředu nakonfigurovaného pojištění a odpovídající asistence. Např. přes Pronájem aut. Pokud jste tři, cena se rozpočítá a nebu zase až tak vysoká. Vzhledem k tomu, že jedete na šest dní, nezvládnete ani to základní ze Sicílie, co byste asi měli vidět, takže posílat Vás na nějaké místo, které není známé a tedy i ne tak atraktivní, nemá smysl.

# 21.06.2023, 08:38.
Rozhodli jsme se autem z Neapole pokračovat na Sicílii. Chtěla bych se Vás zeptat, jak to je s trajekty a přepravou auta? Dají se objednat i na místě? Nevím v jaký čas dorazíme a i když jsem zkoušela rezervaci, čas mi to nenabídlo. Chtěli bychom plout 22.6. okolo 15:00 a nejde mi to rezervovat, mohlo by to být už obsazené třeba na týden dopředu nebo děláme něco špatně? Moc děkuji za pomoc. Veronika.

Řešíte to hodně pozdě. Rezervaci doporučujeme. Na místě samozřejmě trajektové lístky také koupíte, může se však stát, že až na další den nebo dny. Zkuste rezervaci provést přes Mister Ferry. Po zadání základních údajů (Naples - Palermo, datum, počet osob, typ auta) Vám to nabídne společnosti a časy včetně cen. Doporučuje se zahájit proces nalodění od 2 do 3 hodin před odjezdem podle společnosti. Zítra odjíždějí trajekty z Neapole do Palerma od tří společností v časech 20:00, 20:15 a 20:30. Cestuje se přes noc a přijíždí ráno mezi 6:30 a 7:30.

# 19.06.2023, 22:38.
Ráda bych se zeptala, zda je oblast Catania vhodná také k cyklistice. Rádi bychom si zde půjčili kola. Případně, která oblast na Sicílii je vhodná k projížďkám na kolech? Rádi bychom si zamluvili nějaká hotel s polopenzí jako zázemí a vyjížděli odtud na kola. Děkuji. Martina.

Největším lákadlem pro cyklisty v okolí města Catania je samozřejmě Etna. Pod její vrchol vede mnoho tras, které však dají také hodně zabrat. Najdete je např. na Parco Ciclistico Etna. Ale i podél pobřeží je mnoho pěkných tras. Zavedou Vás kolem zajímavých přírodních i historických míst. Podívejte se na 20 itinerářů vedoucích v blízkosti města Catania na Komoot. Ubytování doporučujeme hledat přes Booking.

# 13.06.2023, 17:50.
Je v Catania možnost zakoupit nějakou vstupenku na více památek a muzeí jako v Římě je Roma Pass? Děkuji a přeji pěkný den. Josef.

V roce 2015 vznikl Catania Pass. Bohužel neměl dlouhé trvání. O další podobné kartě nevíme. Informace o muzeích a památkách najdete na Comune di Catania, informace o městské dopravě na AMTS. Nabídku aktivit v Catania na Get Your Guide.

# 08.06.2023, 08:17.
Chtěl bych se zeptat, kde je nejlepší nechat kufry v okolí letiště nebo ve městě Catania. Letíme v šest ráno a auto musíme vrátit dopoledne den předem. Chtěli bychom vrátit auto a jít na odpoledne a večer do města a v pozdějších hodinách vzít kufry a přemístit se na letiště. Děkuji. Petr.

O úschovnách zavazadel v Catania se dočtete v odpovědi ze dne 28.09.2022, 18:22. Úschovny zavazadel doporučujeme hledat také přes Radical Storage, dříve Bagbnb.

# 05.06.2023, 09:23.
Chtěla bych Vás poprosit o radu. Jsme čtyři cestovatelé a máme tři auta - veterány. Uvažujeme o cestě na Sicílii začátkem října. A nevíme si rady s objednáním lístků na trajekt. Potřebovali bychom si objednat jednu čtyřlůžkovou kajutu, ve které by přespala celá naše čtyřčlenná slupina, neradi bychom bydleli s někým cizím, nebo každý jinde. Jediný postup, který nás napadá je, že si každý z nás objedná jedno auto, jedno křeslo a jen jeden z nás čtyřlůžkovou kajutu. Pokud byste nám poradil či doporučil jiný postup, budu Vám velice vděčná. Ještě Vás poprosím, zda stačí objednat lístky na trajekt začátkem září. Moc děkuji. S pozdravem Jaromíra.

Když si zakoupíte kabinu pro čtyři osoby, je Vaše. Nikoho jiného Vám tam nenastěhují. Pro ostatní cestující je řešením zakoupit nejlevnější místo. Rezervaci doporučujeme udělat přes Mister Ferry. Objednávali bychom hned, jak budete mít jistotu, že vycestujete. Systémy trajektových společností obecně neumožňují zarezervovat více než jedno vozidlo v rámci jedné rezervace. Existují samozřejmě výjimky, které se promítají do výše uvedeného rezervačního systému. V případě trajektu na Sicílii tomu však není. Můžete však poslat e-mail na zákaznickou podporu nebo zavolat na zákaznickou linku, aby Vám poslali cenovou nabídku na více než jedno vozidlo. Podle našeho názoru je však lepší mít vozidlo rezervované na majitele i z důvodu případného poškození, plnění pojišťovny apod. Pokud máte tři vozidla, nemusíte dělat čtyři rezervace, stačí tři, na jedné budou dva cestující s vozidlem a kabinou.

# 03.06.2023, 14:14.
Rád bych se zeptal, zda se dá koupit na Sicílii časová jízdenka na autobusy a vlaky na 14 dní. Pokud je nějaká zvýhodněná. Děkuji. S pozdravem Vladimír.

O takové jízdence nevíme a popravdě ani nevěříme tomu, že by nějaká taková na Sicílii existovala.

# 29.05.2023, 23:09.
Řehůřkovi, moc děkuji za podrobné informace. Přilétáme na letiště Trapani (TPS) a potřebovali bychom se dostat přímo do Trapani s dítětem do dvou let + 3 ks batožiny a my dva dospělí. Proto bychom rádi jeli taxikem. Jsou dostupné na letišti i taxi s autosedačkou? Je potřeba jej někde zarezervovat? Mnohokrát děkuji za odpověď. Nina.

Taxi s autosedačkou jsou dostupná, nicméně ne každé. Doporučujeme si udělat rezervaci s tím, že svůj požadavek v ní uvedete. Doporučujeme Trapani Taxi Service.

# 29.05.2023, 22:33.
Chtěl bych se zepat, zda máte zkušenosti s vulkánem Etna, jelikož v těchto dnech chrlí popel na město Catania, kde se za dva týdny chystám. Rád bych cestu využil na turistiku a nejsem si jistý, zda to bude opravdový zážitek, když bude v okolí poletující popel. Letenky mi zatím nezrušili a tak doufám, že s dopravou nebude problém. Jen mám obavy o ovzduší a prostředí, ve kterém se budu pohybovat, jelikož bych se nerad připravil o krásné místo a přírodu, kterou Sicílie jinak nabizí. Roman.

V současné době je na Riffugio Sapienza čilý ruch, lanovka a jeep-busy jezdí, turisté se po svazích Etny procházejí. Vše je samozřejmě řízeno aktuální situací a podle činnosti sopky bývá uzavřený přístup od určité výškové hranice. Letiště v Catanii bylo uzavřeno 21. května, v současné době však letadla odlétají i přilétají. Spad popela byl v době aktivity spíše na jihozápadní straně Etny. Aktuální stav můžete sledovat na Webkamerách Etny. Za 14 dní může být všechno jinak, jak v pozitivním, tak negativním smyslu.

# 28.05.2023, 21:36.
Chtěla bych se zeptat. Chci jet z letiště Catania do Giardini Naxos autobusem - provozuje ho Etna Bus a Inter Bus. Lze jízdenku zakoupit u řidiče nebo jen přes aplikaci Omio? Děkuji. Linda.

Jízdenky na autobusy Interbus je možné zakoupit online na výše uvedených stránkách nebo na pokladně, která je i na zastávce na letišti v Catania.

# 24.05.2023, 06:20.
Chci Vás požádat o radu, kde mohu najít spojení a případně i cenu z letiště Falcone–Borsellino Palermo do místa ubytování Via Nino Martoglio snc, Santo Stefano di Camastra. Je to na Sicílii. Návrat pak počítáme za přibližně 14 dní. Zda je nějaké přímé spojení nebo je výhodnější taxi? Je to nějakých 135 km a bude nás 5 osob - 3 dospělí a 2 děti ve věku 17 a 12 let. Předem děkuji a přeji hezký den. Mirek.

Z letiště jeďte vlakem s přestupem v Palermo. Nástupní stanice se jmenuje Punta Raisi a cílová S. Stefano Di Camastra-Mistretta. Jízdenka stojí € 13,90, cesta trvá necelé tři hodiny. Jízdní řády najdete na Trenitalia.

# 20.05.2023, 20:05.
Pane Řehůřku, za 14 dní budu v Catanii. Vlakem pojedu z Catania Centrale do Taormina-Giardini. Jak se od vlaku dostanu nahoru do historického centra, např. do Teatro Antico? Je to pěšky kousek nebo je to fakt krpál a jede tam autobus, nebo lanovka? Moc děkuji za odpověď. Jana.

Pěšky je to k Teatro Antico 1,7 km do kopce. Do historického centra od 1,5 do 1,7 km. K lanovce je to dál - 2,7 km, ale po pobřežní silnici. Městskou dopravu provozuje ASM Taormina. Jízdenka na lanovku stojí € 3,00, jízdenka na autobus € 1,10. Autobus od železniční stanice Vás zaveze na autobusový terminál na Piazza San Pancrazio, což je přibližně 200 m od Porta Messina, která je vstupní branou na hlavní historickou ulici Corso Umberto.

# 18.05.2023, 14:37.
Pane Řehůřku, dovoluji si obrátit se na Vás s dotazem ohledně pronájmu automobilu na Sicílii, na letišti v Katánii. Automobil si chceme zapůjčit na sedm dní přes Booking, kde máme výhodnější cenu pronájmu. Společnost nabízí komplexní pojištění vozidla. Z toho mi vyplývá, že tak budeme mít krytou spoluúčast, okna, zrcátka, podvozek a asistenční služby na silnici. Po surfování na internetu a ze zkušenosti známých jsem se ale dozvěděla, že ačkoliv postupovali stejným způsobem, jako chceme pronájem řešit my, půjčovna na místě při předání auta neakceptovala pojištění sjednané přes Booking a požadovala komplexní pojištění sjednané přímo u nich v půjčovně ve výši, která mnohdy dosahovala pět tisíc korun a více za týden. Děje se to tak běžně? Máme si pronajmout auto online bez pojištění a sjednat si ho až na místě, i přes vysokou částku? Nebo si máme v autopůjčovně stát za pojištěním, které si sjednáme online u Booking a nenechat se umluvit na místě předání? Děkuji za sdílení Vašich zkušeností a za cenné rady. S přátelským pozdravem Martina.

V tomto Vám nepomůžeme, rozhodnutí je na Vás. Když Vám řekneme, že se tak často neděje, narazíte na autopůjčovnu, která to bude praktikovat. Když Vám řekneme, že se tak často děje, narazíte na autopůjčovnu, která se bude divit, že jste si pojištění nesjednala s pronájmem. Nicméně pokud si zajistíte pojištění přes Booking a autopůjčovna na místě ho nebude chtít akceptovat, je zbytečné toto řešit s autopůjčovnou, v tomto případě okamžitě volejte na zákaznickou podporu Bookingu, aby to vyřešila. Stejně tak doporučujeme mít v autopůjčovně kreditní kartu, ne debetní. Alternativou k Booking / Rentalcars je Pronájem aut.

# 16.05.2023, 19:45.
V červnu budeme v Messině a chceme jet z Messiny trajektem do Villa San Giovani, odkud pojedeme do Říma. Nemohu nikde najít, jak daleko je z přístavu ve Villa San Giovani na vlakové nádraží. Vlak do Říma odjíždí v 17:53. Prosím o radu, kdy bychom měli vyjet trajektem z Messiny, abychom stihli tento vlak? Děkuji mnohokrát za odpověď. S pozdravem Eva.

Nádraží ve Villa San Giovanni je přibližně 700 m jižně od místa, kde se nastupuje na trajekt do Messiny. Místo je stejné jak pro nástup, tak pro výstup. Trajekty Caronte & Tourist jezdí z Messiny po 40 minutách, cesta trvá přibližně 20 minut. Jízdenka stojí € 2,50. Teoreticky byste mohla volit trajekt v 16:40, nicméně my bychom volili ten v 16:00.

# 16.05.2023, 11:52.
Vaše stránky jsou pro cestovatele batůžkáře velkým přínosem. Děkuji za ně. Můj dotaz je ohledně zakoupení jízdenky online na Sicílii. Zaregistrovala jsem se na SAIS Autolinee a chci dopředu koupit jízdenky, které bych třeba ze dne na den nesehnala. Je nákup bezpečný a bude mi vytištěná jízdenka v autobuse platit? Nebude problém? Dále se chci zeptat, pokud kupuji zpáteční jízdenku, ať už na vlak nebo autobus, je nějak časově omezená? Platí jako u nás, že na ni mohu cestovat kterýmkoliv vlakovým spojem v uvedený den? U autobusu je jasné, že musím cestovat jen s dopravcem, u kterého jsem jízdenku koupila. Děkuji za odpověď a přeji hodně pěkných dnů. Alena.

U SAIS Autolinee vybíráte u jízdenky konkrétní spoj, stejně tak u zpáteční trasy. U jednosměrných jízdenek můžete měnit datum i čas, u zpátečních jízdenek pouze čas ve stejný den. Registrovaní cestující mohou měnit tyto údaje v systému, ostatní telefonicky na zákaznické lince. Jsou akceptované vytištěné jízdenky i jízdenky v elektronické formě. SAIS Autolinee je zavedená společnost. My bychom se nákupu online nebáli. U regionálních vlaků Trenitalia si opět online kupujete jízdenku na konkrétní datum a čas, stejně tak pro cestu zpět. Obecné podmínky platnosti jsou uvedené v odpovědi ze dne 17.04.2023, 07:44 - Řím. Opět je zde možnost změny.

# 15.05.2023, 21:14.
Pane Řehůřku, jedeme v září v partě šesti lidí na Sicílii - Stromboli, Vulcano, Taormina, Syracusy, Catanie. Už máme díky Vašim stránkám dost dobrou představu, ale mám ještě pár dotazů, které jsem v otázkách a odpovědích nepostřehla. Chtěla jsem se informovat, jak je to se vstupy do známých míst. Stromboli budeme rezervovat tento týden prostřednictvím Vámi doporučené společnosti. Jak je to však se vstupy v Taormině - řecké divadlo? Je třeba si předem rezervovat lístky? A to samé Syracusy do nekropole? Nebo je lepší případně si vstupy rezervovat online až den - dva před návštěvou? Další dotaz mám ohledně úschoven zavazadel. Budeme každou noc spát v jiném městě, cestovat autobusy a vlakem. Zda jsou na každém nádraží, tedy zejména v Taormině a Syracusách, úschovny. Ať netaháme bagáž s sebou než se večer ubytujeme. Moc děkuji za Váš web a za odpověď. Kateřina.

Vstupenky není nutné rezervovat dopředu, nicméně takto Vám umožní přeskočit frontu - Antické divadlo, Archeologický park Neapolis. Výše uvedené vstupenky můžete v případě změny zrušit ještě 24 hodin před termínem s návratem plného vstupného. Úschovny zavazadel doporučujeme hledat přes Radical Storage, dříve Bagbnb. S touto společností spolupracuje i Trenitalia. Cena je jednotká € 5,00 za den.

# 15.05.2023, 13:36.
Jedeme prvni týden v červnu se dvěma dětma ve věku 2 a 4 roky do Catanie. Rádi bychom si vyjeli lanovkou na Etnu. Je tam nutná rezervace předem? Nepůjdeme až nahoru, myslím pouze tu lanovku. Děkuji. Blanka.

Rezervace na lanovku se neprovádí. Otevřeno je každý den od 8:30 do 16:10. Poslední sjezd je v 15:50. Otevírací doba je samozřejmě závislá na počasí a aktivitě sopky. Ceníky najdete na Funivia Etna.

# 13.05.2023, 09:35.
Neuvěřitelná rychlost, opravdu máte můj obdiv. Děkuji velmi za rychlou odpověď. Dáme na Vaše doporučení. Přeji příjemný zbytek dne. Markéta.

Není zač. V závislosti na délce pobytu a plánovaném itineráři může být ještě vhodným řešením pronájem auta.