SICÍLIE 2023 / 3

Sicílie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Sicílie 2023 / 3

Pokud je Sicílie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2023. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do místa ubytování, o cestě autem na Sicílii, o výletech po Sicílii, o půjčovnách aut, o trajektech na ostrovy, o městské dopravě v jednotlivých městech, o vlakové a autobusové dopravě mezi městy, o výletě na Etnu a do dalších míst, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Sicílii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete třetí část, ta první je na stránce Sicílie 2023.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 12.05.2023, 23:02.
Právě jsme objevili Vaše stránky, na Sicílii odlétame již v neděli. Nedaří se nám zorientovat, jak se dostat hromadnou dopravou z letiště Palermo do Scopello. Přiletíme 13:15. Děkuji předem. Markéta.

Z letiště v Palermo zajišťuje dopravu do Castellamare del Golfo a následně do Scopello společnost Russo Autoservizi, nicméně až v sezóně. První spoj z letiště jede až 31.5.2023. Můžete se přemístit vlakem Trenitalia s jedním přestupem v Piraineto do Castellamare del Golfo, ale až v 18:20. Odtud taxi. Špatné je to i z Palermo. My bychom volili taxi.

# 05.05.2023, 12:34.
Na začátku července se chystáme s rodinou na Sicílii. Hotel budeme mít v Palermu a druhý den po příletu máme v plánu vyrazit na výlet na nějakou pláž. Co jsem se ale dívala, jediný způsob, jak se dostat na pláže, ze kterých momentálně vybíráme, je autem. Nemohl byste mi prosím poradit, zda je možnost hromadné dopravy? Zde jsou ty pláže, o kterých přemýšlíme: Cala dello Zingaro - 2:16 hod autem (125km), San Vito Lo Capo - necelé 2 hodiny autem (115km) a Cala della Disa - 1:23 hod. autem (84km). Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Zuzana.

Do rezervace Zingaro se dostanete ze Scopello. Veřejnou dopravou z Palermo (Piazza Cairoli) linkou Russo Autoservizi do Castellamare del Golfo v 6:20 (8:00) za € 6,40 a odtud do Scopello v 9:30 (9:50) za € 2,70. Do San Vito Lo Capo se dostanete se stejnou společností v 15:00 (17:30) za € 9,40. Cala della Disa je v rezervaci Zingaro, o jiné nevíme. Spoj do San Vito Lo Capo je jediný a pozdě odpoledne. Nicméně v červenci budou nové sezónní jízdní řády. Zkontrolujte si je na výše uvedených stránkách. Řešením může být si zapůjčit auto, např. přes Pronájem aut.

# 30.04.2023, 23:11.
Ještě dotaz. Jak se nejlépe dostat z Catanie do Agrigenta? Na východě má v úterý 2.5. a ve středu 3.5. pršet, tak přemýšlím o návštěvě Agrigenta - Turecké schody plus Údolí chrámů. V úterý tam, ve středu zpět. Vlak jsem hledal skoro pět hodin, autobus přibližně dvě hodiny. Nebo si máme půjčit auto? Děkuji. Petr.

Z Catania do Agrigento jezdí linka společnosti SAI Trasporti. Jízdenka stojí € 13,40 a spoje jezdí přibližně do hodiny, ráno do dvou. Pokud si koupíte zpáteční jízdenku, dostanete se na cenu € 11,00 za jeden směr. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 28.04.2023, 21:27.
Letíme do Catanie dne 2.5. s plánovaným příletem před 12. hodinou. Na stránkách AMTS městské dopravy v Catanii jsem našel informaci o stávce od 12. do 16. hodin. Jaká je jiná možnost, kromě taxi? Děkuji. Petr.

Z letiště jezdí vlaky Trenitalia na Catania Centrale. Jízdenka stojí € 2,10. Zastávka je od příletové haly vzdálení přibližně 10 minut chůze. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 26.04.2023, 21:58.
Chtěl bych se zeptat, zda je pláž na jih od Catanie v lokalitě Vaccarizzo Delfino veřejná a volně přístupná. Děkuji za odpověď. David.

Pláž je volně přístupná.

# 26.04.2023, 15:39.
Ještě mě napadá jeden dotaz. Jeden celý den se chystáme autem do Syrakus. Mohl byste poradit, kde je nejlepší zaparkovat, abychom se dostali jak na ostrov, tak i k zajímavým místům na pevninské části? Nebo je lepší využít parkování třeba na dvou místech? Dají se Syrakusy a přilehlé zajímavosti vůbec stihnout projít pěšky za jeden den? Děkuji. Dalibor.

Doporučujeme zaparkovat v blízkosti archeologického parku Neapolis. Je tam např. oficiální Parkoviště Paradise, kde za 3 hodiny zaplatíte € 3,50 a za celý den € 10,00. Takhle jsme to řešili my. Více v centru budete parkování už hledat těžko. Parkovací možnosti najdete např. na Parkopedia. Jsou tam i místa bez poplatku, ta ale budou s velkou pravděpodobností obsazená. Z parkoviště potom zvládnete projít archeologickou oblast Neapolis a přejít přibližně 2 km k ostrovu Ortigia. Za den se to dá bez problému zvládnout. Nezapomeňte na to, že v Syrakusách je ZTL zóna, která pokrývá většinu ostrova Ortigia. Je aktivní večer od 20:00, v sobotu od 17:00 a v neděli + svátek od 11:00, vždy do půlnoci. O víkendu tedy může být problém tam zajíždět.

# 26.04.2023, 07:49.
Pane Řehůřku, děkuji za rychlou odpověď. Ještě bych se rád zeptal, zda máte zkušenosti s tolerancí při případné kontrole jízdenky a doby jízdy v MHD AMTS? Pojedeme z letiště Alibusem a potom až na konečnou linky 534. Podle plánovače má doba jízdy s přestupem trvat 89 minut. Autobus může nabrat zpoždění, linkou 534 bychom měli jet přibližně 50 zastávek. Může být problém, že doba jízdy o několik minut překročí 90 minut? Co případně navrhujete? A ještě k zavazadlům. Z letiště pojedeme s kufrem do 20 kg a příručními zavazadly. Podle přepravních předpisů jsou zavazadla u Alibusu v ceně jízdenky, v běžné MHD lince by se mělo za kufr do 20 kg připlácet. Platí to i v případě, když pojedeme v navazujícím spoji linkou 534 na jízdenku Alibusu? Nebo si máme ještě přikoupit lístek i na zavazadlo? Ale nikde jsem informaci o lístku na zavazadlo nenašel. Je to nějaký speciální lístek nebo jízdenka koupená navíc jako pro osobu? Např. za € 1,00 na 90 minut? Děkuji. S pozdravem Dalibor.

S tolerancí bychom moc nepočítali, raději mějte po ruce další jízdenku, kterou v případě překročení limitu validujete. Nikde tato situace není specifikovaná, doporučujeme tedy předpokládat uvedený limit. S možností cestovat na jízdenku po uplynutí její platnosti jsme se snad setkali jen u regionálních vlaků, kdy je možné pokračovat v jízdě do cílové stanice bez dalšího přestupu. V případě jízdenky na Alibus je náš názor stejný. Jednoznačně je uvedené, že se výjimka týká linky Alibus a na palubu tohoto autobusu si můžete vzít v ceně nadměrné zavazadlo. Je to o výkladu konkrétního revizora. Nicméně se jedná o € 1,00 za zavazadlo, tak bychom to neřešili. V autobuse č. 534 validujte jízdenku pro zavazadlo a nemusíte se bát nějaké sporné situace. Pro zavazadla, která nejsou přepravovaná zdarma, je třeba mít další jízdenku, tedy tu odpovídající tarifu, ve Vašem případě za € 1,00.

# 25.04.2023, 11:26.
Za pár dnů letíme do Catanie a studuji cestování městskou dopravou, kterou budeme kombinovat s půjčením auta pro část pobytu. Trochu se ztrácím v těch jejich tarifech. Na stránkách AMTS mají informace o druzích a době platnosti jízdenek. Z letiště bychom cestovali Alibusem v kombinaci s městskou dopravou, celková doba jízdy do 90 minut. Plánovač trasy mi cenu spočítal na € 5,00 - € 4,00 za Alibus a € 1,00 za linku 534. Přitom by měla stačit jízdenka na Alibus za € 4,00. Naopak při jiné kombinaci linek mimo Alibus, tj. dvě městské linky, to i při době jízdy přes dvě hodiny počítá cenu € 1,00. Můžete prosím upřesnit, jak to s kombinací městských linek s Alibus a celkovou dobou přepravy je? V rámci cestování MHD předpokládáme využívání hlavně městských linek AMTS. A ještě jeden dotaz. Rozumím dobře tomu, že si v prodejních místech AMTS můžeme koupit více jízdenek do zásoby - 90 minutové za € 1,00, celodenní za € 2,50 atd. a používat je postupně s označením po vstupu do autobusu? Není jejich platnost nějak vázaná na dobu nákupu? Také předpokládám, že se jízdenka označuje, v případě přestupu, jen v prvním autobusu. Děkuji za upřesnění. Hezký den. Dalibor.

Plánovače jsou někdy nepřesné. Musíte se řídit tarifem dopravce, v tomto případě AMTS. Jízdenka na Alibus stojí € 4,00 a je platná 90 minut i na všech ostatních městských linkách stejné společnosti. Standardní jízdenka stojí € 1,00 a její platnost je 90 minut. Nelze jí použít na Alibus. Integrovaná jízdenka na autobus a metro stojí € 1,20 a její platnost je 120 minut. Neelektronické jízdenky musí být validované při prvním vstupu do dopravního prostředku. Časově vázané na nákup jsou elektronické jízdenky zakoupené přes aplikaci. Je třeba je zakoupit před nástupem do autobusu a začínají platit 2 minuty od zakoupení. Doporučujeme si přečíst tipy uvedené v odkazu Consigli per il viaggio na stránce s tarifem. Vyhnete se tak případné pokutě. Kromě základních podmínek tam jsou uvedené i podmínky pro zavazadla a cestování s dětmi.

# 21.04.2023, 10:47.
Pane Řehůřku, s kamarádkou a dvěma malými dětmi do dvou let se chystáme na Sicílii. Přiletíme na letiště Trapani a potom se potřebujeme přesunout s dětmi a kufry do města Custonaci, kde máme ubytování. V minulých odpovědích jsem našla, že by tam měl jet autobus AST s jedním přestupem, nicméně se mi ho nepovedlo dohledat v den našeho příletu, tj. v pátek 2.6. Spojení do Trapani jsem dohledala, ovšem z Trapani do Custonaci mi to nic nenašlo, byť mi systém nabízí dvě možné zastávky v daném městě. Dle překladače není spoj v itineráři. Ale třeba o den později, tj. v sobotu, to spoj našlo. Je možné, že by tam autobus v některé dny prostě nejel? A k mým dalším dotazům. Máte zkušenosti s půjčením auta s dětskou autosedačkou, resp. dvěma? Rády bychom trochu s dětmi pocestovaly po okolí, což s autem bude nejjednodušší. Ideálně rovnou z letiště na ubytování, ale popravdě mám dost obavy o možnosti autopůjčoven a stavu autosedaček. Jiná varianta jako třeba carsharing. Na ostrově asi neexistuje? No a na závěr bych Vás poprosila o tipy na výlety v této části ostrova, o které bychom neměly přijít. Děkuji za Váš čas a přeji krásný den. Petra.

Z letiště v Trapani se do Custonaci dostanete s přestupem v Trapani. Spojení zajišťuje společnost AST. Dne 2.6.2023 jede podle jízdního řádu do Trapani celkem 13 spojů v době od půlnoci do 23:00. Spoj z Trapani do Custonaci jezdí jen v pracovní dny a v sobotu. V pátek 2.6.2023 je v Itálii svátek, proto spoj nejede. Bohužel o jiném spoji nevíme. Budete muset zřejmě volit z letiště taxi. Počítejte s cenou kolem € 60,00 až € 70,00. V případě zapůjčení auta toto doporučujeme si zajistit dopředu v odpovídající výbavě. Pokud si ho zapůjčíte např. přes Pronájem aut, můžete si do požadavku zadat potřebný počet sedaček i pro ty nejmenší děti. Pronájem sedačky pro nejmenší děti (Baby Seat) vyjde na týden kolem € 50,00. O sdílených autech nevíme a osobně bychom do toho na Sicílii nešli. Výlety jsou hodně závislé na dětech. Vzhledem k tomu, že oběma je do dvou let, bude to spíše o trávení času na pláži a krátkých procházkách po pobřeží a letovisku, ve kterém budete ubytovaní. Nad Custonaci je Riserva Naturale Orientata Monte Cofano. V tomto přírodním parku je několik pěkných stezek s vyhlídkami, věžemi a jeskyněmi. Pro dvouleté děti to ale není. Zajet si můžete do Riserva Naturale dello Zingaro, kde jsu i nádherné malé pláže. Pěkné je historické město Erice, Trapani nebo i Saliny jižně od Trapani.

# 19.04.2023, 11:15.
Rád bych využil Vašich znalostí a zeptal se na podmínky využití trajektu Villa San Giovanni - Messina s autem a předem zakoupeným lodním lístkem. Podle pokynů přepravní společnosti je nutné provést check-in dvě hodiny před odplutím. Je tento termín dodržovaný? Vezmou nás na trajekt, i když přijedeme třeba jen hodinu před odplutím? Kdybychom přijeli ještě dříve, dostaneme se na nejbližší loď s volnou kapacitou? A naopak, kdybychom přijeli po odplutí trajektu, propadne nám lodní lístek, nebo se budeme moci dostat na další volný trajekt? A ještě jeden dotaz. Je vhodné si zakoupit palubní lístek předem, nebo až na místě? Děkuji předem za odpovědi. Jakub.

Nemá smysl kupovat jízdenky na trajekt mezi Villa San Giovanni a Messina. Stejně budete muset jít k pokladně a vyměnit si voucher za trajektový lístek. Doprava mezi Villa San Giovanni funguje kyvadlově, po cestě jsou pokladny, takže není problém si trajektový lístek zakoupit až na místě. Předem zakoupený voucher by měl platit na trajekty po celý uvedený den.

# 14.04.2023, 05:37.
Pane Řehůřku, tuto neděli 16.4. se chystáme s osmiměsíčním synem do Trapani. Přiletíme v 17:15. Z předešlých odpovědí jsem pochytila, že autobusy jezdí každou hodinu v půl. Jezdí takto i v neděli? Budeme mít s sebou kočárek + zavazadla, není ani s kočárkem do autobusu problém? Platí se za něj? A za mimino? Jak je to prosím dále v místní autobusové dopravě s kočárkem? Lístky do MHD se kupují v hotovosti u řidiče? S pozdravem Michaela.

Ano, podle jízdního řádu AST jedou tuto neděli 16.4.2023 autobusy z letiště Birgi do Trapani v 17:30, 18:30, 19:30, 20:30, 21:30 a 23:00. Děti do jednoho metru cestují zdarma v doprovodu dospělého. Z bezpečnostních důvodů je zakázané nastupovat do autobusu s dětmi v kočárku. Ty musí být složené a dodržovat limity pro zavazadla. Ty se bezplatně přepravují o rozměrech 50x30x25 cm a hmotnosti nepřesahující 10 kg. Nesmí bránit průchodu a zabírat sedadla. Větší zavazadla lze přepravovat po zaplacení jízdenky. Musí mít maximální rozměry 40x60x80 cm. Každý cestující může mít maximálně dvě zavazadla. Podle tohoto výkladu přepravních podmínek by se zřejmě za kočárek musela uhradit jízdenka, nicméně řešili bychom to na místě. Podle našeho názoru to nebude tak horké. Městskou dopravu v Trapani provozuje ATM. Jízdenky se kupují na pokladně TPL na Piazzale Papa Giovanni Paolo II nebo na více jak 200 místech - novinové stánky, trafiky, bary. Jízdenka platná 90 minut stojí € 1,20. Jízdenka u řidiče stojí € 1,40 a v tomto případě doporučujeme mít přesnou částku. Denní jízdenka stojí € 3,00. Platí v den validace do půlnoci. Bloček dvanácti jízdenek stojí € 12,00. Přeprava dětí a kočárků je za stejných podmínek jako u AST. U složených kočárků není uvedený limit pro bezplatnou dopravu. Limit zpoplatněných zavazadel je 80x45x25 a 20 kg.

# 11.04.2023, 14:25.
Chtěli bychom jet s rodinou na konci června na Sicílii, nejlépe asi autem do Janova nebo Livorna a potom trajektem do Palerma. Mají ale kajuty nejvíce pro čtyři osoby, my ale máme tři děti. Nevíte prosím, zda nám umožní být v kajutě v pěti lidech? Naše pětiletá dvojčata by se myslím vyspala i na jedné posteli. Na trase Palermo - Livorno mi vyhledávač Mister Ferry kajutu nabízí, tento trajekt ale směrem do Palerma nejede v našem termínu. Na trase Janov - Palermo mi nenabízí kajutu žádnou. Myslíte, že by bylo možné si koupit lístky dva? Jeden pro jednoho z nás bez kajuty a druhý pro čtyři s kajutou? Děkuji moc za vaše informace. Adéla.

Z Janova jezdí do Palerma trajekty společnosti GNV, z Livorna společnosti Grimaldi Lines. U GNV cestují zdarma děti do 4 let a slevu dostanou děti do 11 let. U Grimaldi Lines cestují zdarma děti do 3 let a slevu dostanou děti do 12 let. I když Vás je 5 cestujících, pokud chcete, můžete si koupit kajutu pro 4 cestující a obsadit ji Vaší skupinou. Je to Vaše volba. Tuto informaci máme ověřenou u Grimaldi Lines. V konečném součtu zaplatíte cenu za kajutu, cenu za Vaši skupinu podle věku jednotlivých cestujících a cenu za automobil. Můžete si samozřejmě zakoupit i dvě kajuty, nebo kajutu a sedadlo a další kombinace. Trajekt si můžete rezervovat přes Mister Ferry i v případě, že pojedete jednou společností tam a druhou zpět.

# 07.04.2023, 19:16.
Prosím o radu. Plánujeme vyjet na začátku července na Sicílii. Přiznávám, že se bojím místního stylu řízení, takže si nebudeme půjčovat auto a chceme se přesunovat veřejnou dopravou. Rádi bychom si užli pár dní na pláži a pak přejeli do Catanie a udělali si výlet na Etnu a do Taorminy. Můžete mi poradit nějaké místo na severní straně Sicílie, prý jsou tam písčité pláže, které je v dosahu veřejné dopravy tak, abychom se pak bez problémů dopravili do Catanie? Ještě prosím o informaci, jak si zorganozovat i výlet z Catanie na Etnu či do Taorminy, když chceme používat veřejnou dopravu. Moc děkuji. Jitka.

Severní pobřeží víceméně kopíruje vlak, můžete se tedy vlakem dopravit do Catania Centrale s přestupem v Messina. Jízdní řády najdete na Trenitalia. Místo si najděte podle preferencí - malé město, velké město, historické, příroda atd. Do Taormina se dostanete vlakem na nádraží Giardini Naxos a odtud městskou dopravou ASM Taormina. Před výletem na Etnu se doporučujeme ubytovat v Catania. Ubytování najdete na Booking. Odtud potom jezdí ráno autobusy AST ráno v 8:15 pod Etnu, zpět potom v 16:30. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Na Etnu se dostanete i v rámci organizovaného výletu z Catania nebo Taormina. Viz Get Your Guide.

# 28.03.2023, 15:35.
Milí Řehůřkovi, chystáme se v září s kamarádkami na Sicílii a objevila jsem Vaše stránky, ze kterých jsem načerpala již dost informací. Děkuji. Jen ještě hledám spojení Taormina - Gole Alcantara. Spát bychom měly v Castelmole. Dívám se, že to je z Taorminy také slušný kopec. A druhý den bychom rády navštívily soutěsku a potom přejely do Siracusa. Prosím, nemáte tip na spojení Taormina - Alcantara? Zkoušela jsem různé vyhledávače autobusů, ale moc se mi to nedaří. A stojí soutěska za to? Moc děkuji za případné informace a přeji hezký den. Sylva.

Spojení zajišťuje Interbus. Jízdenka stojí € 3,20. Návštěvu soutěsky si určitě nenechte ujít.

# 26.03.2023, 17:03.
Ráda bych se zeptala, zda nevíte, zda je možné se dostat autobusem z letiště Palermo do Balestrate? Jezdí nějaká společnost i k rezervaci Zingaro? Děkuji. Iveta.

Optimální spojení je vlakem Trenitalia s jedním přestupem v Piraineto. Jízdenka stojí € 7,60. Vlaky jezdí v 10:47, 14:47, 17:47 a 20:47. Cesta trvá i s přestupem něco málo přes hodinu. Autobusem se tam dostanete s přestupem v Palermo. Do rezervace Zingaro se dostanete autobusem Russo Autoservizi. Nejdříve musíte jet do Castellammare del Golfo na Piazza Repubblica za € 2,40 a následně do Scopello za € 2,70. V sezóně jezdí autobusy až do Zingaro.

# 17.03.2023, 15:54.
Prosím Vás o radu, jak se dostat z letiště Trapani Birgi do města San Vito lo Capo? Zda se dá jet autobusem? Chtěli bychom letět v červnu. Předem děkuji za odpověď. Zdenka.

Autobusové spojení zajišťuje AST. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Zastávky se jmenují Trapani Aeroporto Birgi a S. Vito lo Capo. Aktuální jízdní řády jsou do 10. června, potom dochází ke změně.

# 12.03.2023, 11:35.
Pane Řehůřku, poletíme na Sicílii s manželem v květnu na 14 dnů. První týden jsme si zajistili ubytování v Agrigentu přes Booking a na druhý týden chceme na východním pobřeží, protože odlétáme z Catania. Stále se nemůžeme rozhodnout, kde se ubytovat. Nemáte nějaký tip? Auto si chceme půjčit na celý pobyt a odevzdat na letišti v Catania, kam také přilétáme. Mohu Vás poprosit o radu v obou záležitostech? Do této destinace poletíme poprvé a nerada bych se dostala do nějakých problémů z důvodu nezkušenosti. Děkuji předem za odpověď. Zdraví Iva.

Dle vlastní zkušenosti doporučujeme ubytování ve Villagio Turistico Europeo. Kromě soukromé pláže, což je v Katánii hodně důležité, je toto místo výborným výchozím bodem pro poznávání východního pobřeží Sicílie. Auto si doporučujeme zajistit dopředu, např. přes Pronájem aut.

# 01.03.2023, 15:12.
Na konci září tohoto roku plánujeme dostat se na Sicílii trajektem z Neapole do Palerma. Nejprve bych se ráda zeptala na cestu trajektem Neapol - Palermo. Je třeba na tu přibližně destihodinovou cestu vzít na lodi kajutu nebo to lze zvládnout pouze se zarezervováním křesel? Případně je tam někde úložné místo, kam lze uzavřít zavazadla? A dále bych se ráda zeptala na cestu z místa v Palermu, kam nás trajekt zaveze, na ostrov Favignana - jak se na ostrov nejvhodněji dopravit a je možné tuto cestu zvládnout v rámci jednoho dne? Veronika.

Možné varianty jsou celkem 3. Základní je Standard, kdy můžete využít společné prostory, občerstvení, židle, gauče a křesílka. Druhá v pořadí je In Poltrona, kdy dostanete přidělené soukromé polohovací křeslo jako např. v autobuse nebo letadle. Třetí varianta In cabina je nejkomfortnější, kdy dostanete přidělenou soukromou kabinu. Každá kabina má lůžka a toaletu, variantně se liší typ a počet lůžek, umístění v lodi. Nejlevnější nemá okénko, nejdražší mají i TV. Jízdní řády a možnost rezervace najdete na Mister Ferry. Zavazadla se předávají přepravci. V zavazadlech, která máte s sebou, můžete mít pouze věci pro osobní potřebu. Cennosti, šperky, hotovost atd. mohou být uložené v bezpečnostních schránkách. Každá společnost má toto vždy uvedené v přepravních podmínkách. Trajekty přijíždějí koncem září do přístavu v Palermo brzy ráno. Z přístavu se dostanete městskou dopravou AMAT na vlakové nádraží. Konkrétně autobusem č. 107. Jízdenka stojí € 1,40. Kousek odtud je autobusový terminál Fazello, odkud jezdí autobusy Autolinee Segesta do Trapani. Jezdí po hodině a jízdenka stojí € 9,60. Autobus Vás zaveze do přístavu, odkud vyplouvají trajekty na ostrov Favignana. V jednom dnu to tedy stihnout jde.

# 28.02.2023, 08:08.
Chystáme se v létě s přítelem na Sicílii a chtěli bychom se dostávat z místa na místo na kole. Nikde jsem nenašla jak funguji půjčovny, případně zda na ostrově funguji sdílená kola apod. Děkuji za radu. Miriam.

V současné době už není problém i na Sicílii si zapůjčit kolo v půjčovně. Působí tam jak řetězce, tak i místní půjčovny. Vše je prezentované i na internetu včetně rezervačních portálů, stačí zadat např. noleggio bici, případně doplnit Sicilia nebo konkrétní město. Sdílená kola najdete spíše ve velkých městech u provozovatelů dopravy. Např. v Catania tuto službu provozuje AMTS, v Palermo tuto službu provozuje AMAT.

# 12.02.2023, 22:45.
Plánujeme v červenci 2023 dovolenou na ostrov Sicílie. Máme tři dotazy: 1. Kde je vhodné ubytování, aby to bylo strategicky pohodlné na výlety, veřejnou dopravu, pláž, za rozumné ceny a hlavně s dětmi? 2. Je vhodný výstup na Etnu s dětmi a/nebo jaká je doporučovaná věková minimální hranice? Je na Sicílii něco jako idos.cz, aby byl možný předem náhled na spoje? To potom hodně určí i místo k ubytování. Budeme moc vděční za rady. Zdraví Jitka.

Sicílie je velký ostrov. Zvolit ubytování tak, abyste se všude během jednoho dne dostala na výlet veřejnou dopravou není možné. Vhodné je rozdělit pobyt podle oblastí. Pro poznávání Sicílie na východě je vhodná Catania. My jsme např. bydleli ve Villaggio Turistico Europeo a bylo pro poznávání východního pobřeží i z hlediska koupání pro děti ideální. Pláž je tam pozvolná a především soukromá, což je ve městě Catania vzhledem k přeplněným městským plážím velký benefit. Na západě je asi nejvhodnější Palermo, především z hlediska dopravy, pláž je na tom stejně jako v Catania. Výstup na Etnu s dětmi je hodně závislý na zkušenostech dítěte s pohybem ve vysokohorském prostředí. Co se věku týče, někteří organizátoři uvádějí limit 7 let. Na Torre del Filosofo se vyvézt nebo vyjít zvládnou i menší děti. Těch vyhledávačů dopravního spojení je hodně, ale žádný nezahrnuje všechny dopravní dopravce, kterých je na Sicílii skutečně hodně. Hojně je využívaná aplikace Moovitapp, kde se musíte přepnout do oblasti na Sicílii.

# 08.02.2023, 17:10.
Vážený pane Řehůřku, moc Vám děkuji za vyčerpávající odpověď. Dala jsem na Vaši radu a přes hotel objednala taxi. Vyjde na € 30,00, kdyby tuto informaci někdo potřeboval. Ještě jednou velký dík a přeji pěkný podvečer. Pavlína.

Děkujeme za poskytnuté informace.

# 07.02.2023, 19:19.
Prosím o radu. Potřebuji se dostat v neděli 5.3. ráno na letiště z centra Katánie. Bydlet budu v Corte dei Medici - Palace na ulici Via Umberto I. Na letišti musím být nejpozději v 7:30, v 9:00 mi letí letadlo. A je MHD v Katánii spolehlivá? Děkuji moc za odpověď a přeji pěkný večer. Pavlína.

Ideální by bylo přejít pěšky na hlavní vlakové nádraží. Je to ale 1,4 km, přibližně tedy 20 minut. Odtud jezdí na letiště vlak Trenitalia. Jízdenka stojí € 2,10. Z vlakové zastávky je to do haly přibližně 1 km pěšky. Jezdí tam i kyvadlová doprava. Nicméně v neděli jede první vlak až v 7:20. Takže ve Vašem případě ho nelze použít. Na vlakové nádraží jezdí od ubytování z nedaleké zastávky Etnea Poste na Via Etnea autobus č. 534 společnosti AMTS. Nicméně tato zastávka je až téměř na konci trasy a první spoj jeden z výchozí zastávky v neděli v 5:50, což je tedy také nepoužitelné. Z výše zmiňované zastávky před poštou na Via Etnea jezdí přímo na letiště Alibus stejné společnosti AMTS. První vyjíždí v neděli ve 4:40, na zastávce je o něco později, odhadujeme v 5:00. Jízdenka stojí € 4,00. Je to ale hodně natěsno. Podle jízdních řádů tento autobus jezdí. Nezaručíme Vám samozřejmě, že přesně ve Vašem čase pojede. My bychom volili taxi.

# 29.01.2023, 12:36.
Chystáme se přes Silvestra a Nový rok do Catanie. Chci se zeptat, jak je to s otevřením obchodů, restaurací a hromadné dopravy? Děkuji. Tereza.

Většina supermarketů a obchodů zůstává 31. prosince otevřená, mají jen změněnou otevírací dobu - zavírají o něco dříve. Oproti tomu 1. ledna bývá většinou zavřeno. Na silvestra večer počítejte v případě restaurací spíše s nutnou rezervací a 1. ledna s uzavřením. Městská doprava jezdí podle jízdních řádů uvedených na AMTS.

# 28.01.2023, 18:22.
Zdravím z Plzně. Mám dotaz. V polovině září jedeme s dětmi na Sicílii. Chtěli bychom jet z Villa San Giovanni do Messina, ale nemohu najít trajekt, všechno mi ukazuje jen do 5. srpna, potom už ne. Chtěli bychom rezervací udělat dřív. Můžete mi prosím poradit? Děkujeme. Jana.

Z Villa San Giovanni do Messiny provozuje trajekt společnost Caronte & Tourist. Dělat rezervaci je zbytečné. Trajekt funguje kyvadlově. Jezdí po 40 minutách, což je přibližně doba na vylodění po příjezdu a nalodění k odjezdu.

# 26.01.2023, 19:32.
V únoru letíme na týden do Katánie a máme přes Rentalcars zamluvené auto u spolčenosti B-rent. Chtěla bych se zeptat, zda nevíte, zda přijímají debetní karty? Přes Rentalcars jsem už auta měla a např. na Islandu nebo Skotsku nebyl problém. Ale s Itálií nemám zkušenost. Předem děkuji za odpově. Lucie.

Přímo společnost B-rent má ve svých podmínkách uvedené, že i když Vám bude v průběhu online rezervace umožněné platit jakýmkoliv druhem platební karty, tak při vyzvednutí musíte poskytnout kreditní kartu z důvodu bezpečnostní zálohy. Pokud zvolíte nadstandardní vozidlo z kategorie J, J Top nebo J SUV, potom budete potřebovat dvě kreditní karty, z toho jedna musí být zlatá nebo platinová. Přijímají kreditní karty Master Card, Visa a American Express. Nepřijímají karty předplacené, dobíjecí nebo debetní. Nepřijímají také karty vydané nebankovními institucemi. Držitel kreditní karty a ten, kdo podepíše smlouvu, musí být stejná osoba. Obecně vždy doporučujeme používat při půjčení automobilu na Sicílii kreditní kartu. Autopůjčovny ji běžně vyžadují. Podmínky najdete na výše uvedených stránkách.

# 10.01.2023, 16:52.
Pane Řehůřku, děkuji za informace. Nevíte, zde je alespoň možné v Tropea zakoupit lodní výlet s nočním výstupem na Stromboli a případně kde? Děkuji mnohokrát za informace. Hezký den. Jan.

Takové výlety najdete např. na Tropea Escursioni. Takové exkurze jsou ale i s ubytováním po nočním návratu a odjezd zpět je následující den. Standardní noční výlety s návratem ve stejný den jsou většinou jen lodní s tím, že budete pozorovat Stromboli z moře. Viz např. Get Your Guide.

# 08.01.2023, 19:54.
Pane Řehůřku, chystám se začátkem září 2023 na cestu do Kalábrie k městu Tropea a chtěl bych podniknout noční výšlap na Stromboli. Je možné se z Tropea nebo z Vibo Valentia dostat na Stromboli trajektem? Nebo je to možné jen na výletní lodi? Nemáte informace, zda je možné nechat se dovézt na ostrov někým z místních jeden den, uskutečnit noční výšlap na Stromboli a druhý den se nechat odvést zpět ze Stromboli? Nebo jak to nejlépe zorganizovat? Zda k tomu náhodou nemáte nějaké informace. Nebo je možné se na Stromboli dostat trajektem jen z Milazza ze Sicílie? Těžko se k tomu hledají informace. Děkuji za informace. S pozdravem Jan.

Trajekty na ostrov Stromboli jezdí ze Sicílie (jednotlivé Aiolské ostrovy, Milazzo, Messina) i z pevniny (Reggio Calabria, Vibo Valentia, Neapol). Některé trajekty jezdí jen několikrát v týdnu. Z Vibo Valentia zajišťuje spojení Liberty Lines. Trajekty jezdí ve čtvrtek a v neděli, jen v sezóně od 8.6.2023 do 28.9.2023. Cena jízdenky tam je € 30,74, zpět € 25,74. Cesta trvá 1,5 hodiny. Pokud tedy budete chtít jet stejným spojem zpět, budete muset čekat několik dní. Řešením může být cestovat vlakem Trenitalia do Villa San Giovanni za € 6,00, odtud trajektem Caronte & Tourist za € 2,50 do Messiny a odtud vlakem Trenitalia za € 4,60 do Milazza. Je to ale časově náročnější a s pěšími přechody. Na soukromou plavbu bychom nespoléhali. Existuje také služba Boat Transfer za € 45,00, která je ale závislá na počtu minimálně 20 osob, které si ten den zakoupí jízdenku. Řešením může být cestovat tam s využitím této služby, zpět potom trajektem.

# 05.01.2023, 07:45.
Potřebuji poradit. Ať prohledávám internet jak chci, nejsem schopna dát dohromady vlakové spojení z Brna na Sicílii, kam na Sicílii je jedno. Moc děkuji. Kateřina.

Bohužel o přímém spoji nevíme a s velkou pravděpodobností, která je spíše jistotou, takový spoj neexistuje. Pokud chcete cestovat vlakem, budete muset volit spojení s přestupy. Optimální trasa je Brno - Vídeň - Bologna - Řím - Neapol - Villa San Giovani - Messina. Asi nejvýhodnější pro Vás bude cestovat z Vídně vlakem Euro Night 233 v 19:23. V Římě je následující den v 9:10 a navazující spoj do Messiny jede v 9:26. Pokud nestihnete spoj v 9:26, v 11:26 jede další přímý. Oba uvedené spoje jedou až do Palerma. Přímých spojů z Brna do Vídně jezdí hodně. Jízdní řády do Vídně najdete na Idos, jízdní řády z Vídně na Sicílii na Trenitalia.