SICÍLIE 2019 / 4

Sicílie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Sicílie 2019 / 4

Pokud je Sicílie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2019. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do místa ubytování, o cestě autem na Sicílii, o výletech po Sicílii, o půjčovnách aut, o trajektech na ostrovy, o městské dopravě v jednotlivých městech, o vlakové a autobusové dopravě mezi městy, o výletě na Etnu a do dalších míst, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Sicílii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete čtvrtou část, ta první je na stránce Sicílie 2019.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 06.04.2019, 18:58.
V červenci letíme na dovolenou do Trapani. Ubytovaní budeme na adrese Via Tiziano Vecellio, Casa Santa, Sicilia 91016, Itálie. Ráda bych se zeptala, jak se lze dostat z tohoto místa městskou dopravou do přístavu a jak se dostat na ubytování z letiště Trapani Birgi. Přílet je 23.7.2019 v 10:00. A jaké jsou ceny dopravy? Děkuji. S přáním hezkého dne Hana.

Z letiště jezdí do města a do přístavu autobusy AST. Jízdenka stojí € 4,90. Musíte jet až do přístavu. Městskou dopravu provozuje ATM Trapani. Jízdenka stojí € 1,20 a její platnost je 90 minut. Celodenní jízdenka stojí € 3,00. Ze zastávky autobusu AST v přístavu musíte přejít směrem od přístavu k hradbě (naproti hasičské zbrojnice), kde je zastávka autobusů 25 a 30. Můžete se sem také svézt autobusy č. 201, 202 nebo 203. Ze zastávky jeďte autobusem č. 25 nebo 30. Vystoupit musíte na Via Marconi 148. Jděte ve směru jízdy autobusu po Via Marconi. Via Tiziano je druhá ulice odbočující doleva. Do přístavu se dostanete opačným směrem. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 04.04.2019, 09:41.
Pane Řehůřku, prosím Vás o radu. Jedeme s kamarádkou od 14.5. do 18.5. - skoro 5 celých dnů - do Trapani. Rády bychom navštívili Trapani, Erice a Segestu. Máme rády přírodu i památky. Máte nápad, co dalšího je v okolí zajímavého? Viděly jsme pěkné pláže, národní parky i ostrovy, ale necháme si od Vás poradit. Budeme jezdit vlaky nebo autobusy. Rády bychom zapojily výlet do národního parku nebo na ostrovy. Nebráníme se noclehům na jiných místech. Děkuji moc za odpověď. Kateřina.

Mnoho tipů je v našich otázkách a odpovědích týkajících se Sicílie. Je třeba si je pročíst. Uvedeme alespoň tři dostupné z Trapani. Určitě navštivte Egadské ostrovy. Je možné se tam dopravit trajektem z Trapani, ale i organizovaným výletem. Dalším tipem jsou saliny jižně od letiště dostupné vlakem, ale i turistickým vláčkem. A posledním tipem Riserva Naturale Orientata dello Zingaro u Scopello dostupná autobusy.

# 01.04.2019, 18:59.
Ještě jsem se zapomněla zeptat, zda jste slyšel a máte kdyby ano, bližší informace ohledně Giro della Sicilia 2019. Na začátku dubna by se mělo jet z Catanie do Messiny. Nenašla jsem bližší informace, jen to, že mají jet. Děkuji moc. Ivana.

Giro della Sicilia se jede až koncem dubna, od 27.4.2019 do 2.5.2019. Má celkem pět etap a jeden odpočinkový den - 29.4.2019. Žádná z etap nejede mezi Catania a Messina. Je to spíše záležitost okolí Cefalu. Více informací najdete na výše uvedených stránkách.

# 01.04.2019, 18:36.
Chci Vás poprosit o nějaký tip, kam zajít na jídlo v Catania a Palermo. Ideálně na mořské potvory a pizzu. Pochopitelně, že místní trhy navštívíme také. Děkuji moc. Ivana.

Jednou z nejlépe hodnocenou restaurací v Catania servírující mořské plody je Sikulo na Via Antonio di Sangiuliano. Je to jen 10 minut chůze od vlakového nádraží. Z Pizzérií doporučujeme Eat Pizzeria v centru na Via Pietro Antonio Coppola. V Palermo doporučujeme restauraci servírující mořské plody v blízkosti přístavu na Via Michele Miragna. Jmenuje se Gianni. Na pizzu doporučujeme zajít do Il Cullinario na Via Concentina Ramondetti Fileti. Je to opět v centru nedaleko přístavu. Těch restaurací podávajících mořské plody a pizzu je obrovské množství. Města jsou velká a nabídka široká. Doporučujeme si vybrat několik restaurací v okolí Vašeho ubytování, popř. si nechat doporučit od ubytovatele.

# 01.04.2019, 16:17.
Chystáme se na Sicílii. Přílet máme do Trapani 20.4. V termínu kolem Velikonoc od 20. do 27.4. Zaskočily nás několikanásobně vyšší ceny pronájmu aut. Mám na Vás dva dotazy: 1. Je reálné počítat s výrazným poklesem cen pronájmu a auto si tak zapůjčit až v úterý? 2. Pokud ano, jak se dostaneme vlakem nebo autobusem z Trapani do Corleone v neděli 21.4.? Děkuji moc za odpověď a ochotu. Hezký den. Richard.

Nepředpokládáme, že by v tomto období s blížícím se termínem cena výrazně klesala nebo rostla. Trochu ušetřit můžete pronájmem automobilu až ve městě. Nabídka je však méně rozsáhlá. Záleží na konkrétním automobilu a Vašich požadavcích. Pro pronájem automobilu doporučujeme Pronájem aut. Dopravu z letiště v Trapani do města provozuje AST. Odtud do Palermo autobus Segesta Autolinee. Odtud potom autobusem AST do Corleone. Poslední spoj ale nejezdí v neděli. Řešením může být také pronájem automobilu v Palermo, kde jsou na letišti ceny příznivější. Z centra se tam dostanete autobusem Prestia e Comande. Mezi letištěm v Trapani a Palermo jezdí přímo Autoservizi Salemi.

# 31.03.2019, 20:01.
Moc mě zaujaly Vaše stránky, rady a tipy k cestě na Sicílii. Chtěla bych se Vás zeptat, jakou máte zkušenost s parkováním v Catania a Palermo. Budeme na Sicilii 5 dní s vypůjčeným autem. Je možné parkovat na ulici nebo jsou všude modré zóny? Předem moc děkuji za pomoc. Kateřina.

O parkování v Catania se dočtete v odpovědi ze dne 05.02.2018, 08:38, o parkování v Palermo v odpovědi ze dne 02.04.2015, 17:21.

# 28.03.2019, 13:34.
Hledali jsme ubytování v San Vito lo Capo, ale ceny jsou dražší. Našli jsme si tedy cenově výhodné ubytování v Trappetu ve Vista Mare. Myslíte si, že uděláme chybu, když se ubytujeme tam a na pěkné pláže v San Vito lo Capo si občas zajedeme autem? Nebo byste si raději připlatil? Budu v 5. měsíci těhotenství, tak velká turistika pro nás tentokrát moc nebude, spíše tedy vyhledáváme ty pěkné pláže. Děkuji za odpověď. Eva.

Pokud Vám ubytování ve Vista Mare vyhovuje, klidně ho zvolte. Pláž vypadá dobře a pokud budete mít možnost zajet do rezervace k malým plážičkám a spojit to s příjemnou procházkou přírodní rezervací, určitě budete spokojeni.

# 26.03.2019, 18:08.
Chtěla bych prosím doporučit vhodnou lokalitu na ubytování kdekoliv na Sicílii. Hledáme něco poblíž krásných pláží, ubytování budeme také hledat na 10 dní přímo u pláže, proto chceme zjistit nejlepší lokalitu, kde se ubytovat. Budeme si půjčovat na celý pobyt auto, takže s dojezdem kamkoliv není problém. Jako bonus by bylo fajn bydlet v klidu, avšak nedaleko městečka na večerní procházku. Děkuji za odpověď. Pěkný den. Eva.

Z hlediska pláží je podle našeho názoru nejlepší San Vito Lo Capo. Odtud můžete zajet i do rezervace Zingaro, kde jsou malé plážičky dostupné jen pěšky v naprosto nedotčené přírodě. V blízkosti historických městeček jsou výborné pláže Isola Bella (Taormina) a San Leone, Scala dei Turchi a Eraclea Minoa (provincie Agrigento). Především Isola Bella bývá v sezóně přeplněná. Automobil doporučujeme zapůjčit přes Pronájem aut, ubytování rezervovat přes Booking.

# 22.03.2019, 16:12.
Prosím o radu, jak se dopravit z našeho posledního noclehu v Catania v Casa Marchese, Via Luigi Pirandello 2, veřejnou dopravou k odletu ve 20:30 hodin ve čtvrtek 4.4. na letište v Catania, kde koupit jízdenku a za kolik a jak asi dlouho trvá cesta? Děkuji. Zuzana.

Musíte použít kombinaci autobusu č. 722 a Alibus. Na Via Luigi Pirandello má autobus č. 722 zastávku na vzdálenější straně ulice než je Vaše ubytování v Casa Marchese, kousek před ústím Via Quieta. Vystoupit musíte na společné zastávce č. 112 Via Etnea. Odtud potom pokračovat autobusem Alibus na letiště. Dopravu provozuje AMT. Najdete tam jízdní řády. Cesta trvá přibližně půl hodiny. Počítejte samozřejmě s dostatečnou rezervou na přestup a intervaly v jízdním řádu. Jízdenka na autobus Alibus stojí € 4,00, má platnost 90 minut a můžete ho použít na oba autobusy. Mapu prodejních míst najdete na výše uvedených stránkách.

# 21.03.2019, 19:59.
Pane Řehůřku, v srpnu jedeme na týden do Catanie, kam máme přílet v 19:55 hodin. Mohl bych poprosit radu? V případě využití autobusu AMT, na které zastávce vystoupit, případně, jak zastávku poznáme? Ubytování máme ve Adalgisa House na Via Gesuiti 21. Ještě bych si dovolil dvě otázky. Jaký typ dopravy nejlépe volit pro výlety do Siracusa a Taormina a zda v Catania exístují nějaké výlety lodí po pobřeží? Velice děkuji. Richard.

Autobusem AMT Alibus za € 4,00 musíte přejet Stazione Centrale a pokračovat v okružní jízdě dál a kousek zpět. Vystoupit musíte na zastávce Piazza Stesicoro. Jděte po pravé straně kostela po Via Cappuccini, na kterou navazuje Via Pietro Garofalo. Dovede Vás na kolmou Via Santa Madalena. Po té se vydejte doleva. Na jejím konci odbočte doprava na Via Gesualdo Clementi a hned doleva na Via Minoritelli. Ta Vás dovede na kolmou Via Gesuiti, po které se vydejte doprava. Za křižovatkou po levé straně je Vaše ubytování v Adalgisa House. Od náměstí je to 650 metrů. Do města Siracusa je nejlepší cestovat vlakem Trenitalia za € 6,90. Do města Taormina je nejlepší cestovat autobusem Interbus za € 5,10. Vlakem tam můžete jet také, jízdenka stojí € 4,30, ale nádraží je v Giardini Naxos, odkud musíte jet městskou dopravou ASM za € 1,10 nahoru do města. Stejně tak můžete jet autobusem skupiny Interbus do Siracusa za € 6,20. O lodních výletech moc nevíme. Zřejmě něco bude nabízeno v přístavu, nicméně podle našeho názoru jsou v dané lokalitě jiné aktraktivnější aktivity. Výlety budou vzhledem k jejich poznávací hodnotě určitě předražené. Podívejte se např. na Catania Cruises & Water Tours.

# 20.03.2019, 13:58.
Děkuji za e-mail. Nakonec jsme se rozhodli pro Sicílii. Poradil byste mi prosím vhodnou lokalitu poblíž Trapani? Pomýšlela jsme na San Vito Lo Capo. Předem děkuji za tipy. Jana.

V této lokalitě doporučujeme většinou San Vito Lo Capo. Je to v těch místech jedna z nejlepších lokalit ke koupání. Nedaleko je také Riserva Naturale Orientata dello Zingaro, kde jsou nádherné malé plážičky. Ubytování najdete na Booking / San Vito Lo Capo.

# 20.03.2019, 07:19.
Pane Řehůřku, ráda bych se zeptala, jak se dostanu na vrchol Etny. Kolik bude stát doprava, kde ji najít a zda lze na výstup bez průvodce. Ubytovaná budu v centru Catanie. Děkuji mnohokrát. S přáním pěkného dne Ivana.

Viz naše odpověď ze dne 28.02.2019, 14:27. Autobus AST odjíždí v 8:15 z Piazza Giovanni XIII a na Etně u dolní stanice lanovky je v 10:15. Zpět potom jede v 16:30 a v Catania je v 18:30. Jízdenky zakoupíte na začátku ulice Via Don Luigi Sturzo, která z náměstí vychází.

# 14.03.2019, 10:11.
Pane Řehůřku, narazili jsme při hledání informací o Sicílii i na Váš web. Rádi bychom se zeptali, zda víte něco bližšího o okružní železnici po úpatí Etny z Catania do Riposto. Např. jízdní řád, zda se dá jízda přerušit, podívat se po okolí a později pokračovat. Která zastávka by byla vhodná jako výchozí bod procházky k Etně? Děkujeme za odpověď. Marie.

Jízdní řády, tarify a další informace najdete na Circumetnea. Jízdu nelze přerušit. Tato železnice krouží kolem Etny v dostatečné vzdálenosti. K Etně tedy z některé ze zastávek nedojdete a nebo jedině docela dlouhou túrou. Podívejte se na mapu. Je tam zakreslena trasa železnice i se zastávkami. Můžete si pomocí ní naplánovat nějaké menší výlety. Pokud se chcete dostat k Etně, je vhodnější jet v 8:15 z Catania autobusem AST k Rifugio Sapienza a odtud vyjet lanovkou do míst, odkud je to k Torre del Filosofo pěšky jen kousek. Bližší informace najdete v odpovědi ze dne 28.02.2019, 14:27.

# 14.03.2019, 06:32.
Mnohokrát děkuji. Vezmeme to tedy v úvahu. Ještě jsem slyšela, že někdy bývá problém s půjčením auta na debetní kartu, o které se v České republice říká, že je to kreditka. Známé auto kvůli tomu nepůjčili. Je opravdu nutné vyřizovat kreditní kartu? Mnohokrát děkuji za informace. Iva.

Vyřídit si kreditní kartu doporučujeme. Při půjčení automobilu je to jistota. Někdy Vám automobil půjčí i na debetní kartu nebo dokonce proti hotovosti, ve většině případů však požadují kreditní kartu. Navíc, i když máte informace o tom, že debetní kartu konkrétní autopůjčovna někomu akceptovala, na místě to může být jinak (a naopak). Kreditní karta má v současné době řadu výhod a v případě, že ji budete využívat za účelem čerpání těchto výhod, může být zdrojem úspor - např. z každé platby 1% zpět, slevy u partnerů, prodloužení záruky atd.

# 13.03.2019, 11:52.
Pane Řehůřku, ještě jednou mnohokrát děkuji za informace ohledně Sicílie. Mám ještě dotaz ohledně půjčení auta. Auto bychom si pravděpodobně půjčili až na místě. Je to takto možné? Bez rezervace dopředu a platby předem? Na letišti je jedna nebo více půjčoven? Předem děkuji za informaci a přeji pěkný den. Ivana.

Zapůjčit si automobil přímo na letišti v Catania bez předchozí rezervace je samozřejmě možné. Přímo víme přibližně o 8. autopůjčovnách, ale zastoupeno je tam asi 20 společností. Nicméně doporučujeme provést rezervaci přes Pronájem aut. Umožní Vám to zajistit si nejlepší dostupnou cenu a podmínky pro Váš termín. Budete mít plnou kontrolu nad konfigurací, pojištěním a dopředu se seznámíte se všemi podmínkami, výší depozitů apod. nemalým benefitem je i to, že kromě komunikace v češtině s rezervačním systémem, budete mít možnost komunikovat v češtině (nebo slovenštině) i se zákaznickou linkou v případě nějakých potíží.

# 11.03.2019, 08:37.
Pane Řehůřku, jako mnoho jiných, obracím se i já na vás o radu. 28.3.2019 přiletíme v 19:55 do Catanie. Ubytování máme v City-In hostel B&B, Via Grimaldi 2, Catania. Je to už dost pozdě a tak nevím, jak se dostat pokud možno co nejlevněji a včas do 24. hodin na ubytování. Jsme dvě starší kamarádky a budeme mít jen příruční zavazadla. Ubytování máme na 4 noci, ještě další 3 noci chceme řešit až na místě. Bude dobré se přesunout na 1 až 2 noci jinam, nebo zůstat celou dobu na původním místě? Hodláme navštívit i Taorminu a Syrakusy. Předem děkuji za odpověď. Dana.

Z letiště jeďte autobusem Alibus společnosti AMT. Jezdí do půlnoci. Jízdenka stojí € 4,00. Vystoupit musíte u přístavu, u loděnic. Poznáte to tak, že pojedete kolem ocelového plotu zasazeného mezi sloupky, zastávka je u válcových zásobníků (jsou po pravé straně). Půjdete kousek ve směru jízdy autobusu a po levé straně se od Via Domenico tempio (po které jede autobus) odpojuje šikmo Via Grimaldi. City-In Hostel B&B je téměř na konci ulice po levé straně. Volba ubytování závisí na Vašem itineráři. Catania je dobré výchozí místo pro cestování vlakem Trenitalia do Siracusa, Taormina a dalších pobřežních městeček. Jezdí odtud také autobusy pod Etnu. Pokud budete chtít poznávat vzdálenější část Sicílie, je samozřejmě lepší se tam přemístit a ubytovat. Ubytování doporučujeme hledat přes Booking.

# 10.03.2019, 12:55.
Chci vás poprosit o radu v dopravě na Sicílii (jak a za kolik), cestu z Catanie do Palerma a z Catanie na vrchol Etny. Na Sicílii budu jen týden na začátku dubna. Děkuji mnohokrát a přeji hezký den. Ivana.

Přímé autobusové spojení zajišťuje z Catania do Palermo společnost SAIS Autolinee. Autobusy jezdí z Via d' Amico u vlakového nádraží Catania Centrale. Autobusy jezdí od 4:30 do 20:00, cesta trvá 2:40 a jízdenka stojí € 13,50. Za stejnou cenu a jen o několik minut déle se tam dostanete vlakem Trenitalia. Výlet na Etnu viz naše odpověď ze dne 28.02.2019, 14:27.

# 04.03.2019, 12:01.
Za měsíc máme 3 dny v Palermu. Co se vše dá v místě podniknout? Na sopky je to asi daleko? Chceme klidnější dovolenou, ale jeden den bychom dali průzkumnou. Děkuji. Věra.

Výlet na Etnu je celodenní záležitost. Pokud se pro něj rozhodnete, doporučujeme ho spojit s Taorminou a v rámci organizovaného zájezdu Mount Etna and Taormina Full-Day Excursion from Palermo. Veřejnou dopravou byste to časově během jednoho dne nezvládli. Po vlastní ose můžete během dne např. navštívit historické centrum Palerma. Za historií se můžete vypravit do Monreale nebo do Cefalu - doprava viz naše odpověď ze dne 23.10.2018, 10:00. Oba cíle lze zvládnout také během organizovaného výletu Monreale and Cefalu Half Day Tour from Palermo.

28.02.2019, 14:27.
Mohl bych poprosit o doporučení, jaký zvolit program na období začátkem dubna? Přemýšlím nad Stromboli a Etnou. Je potřeba rezervace pro výstup na Etnu? Jak se pohybují ceny za dopravu a případného průvodce, pokud je potřeba? Děkuji za odpověď. Michal.

Tipy na výlety v oblasti východního pobřeží Sicílie najdete v reportáži Sicílie 2006. Co se výletů k sopkám týče. 1. Stromboli. Veřejnou dopravou musíte cestovat nejdříve autobusem společnosti SAIS Autolinee do Messina za € 8,40. Z Messina potom autobusem společnosti Giuntabus. Cenu bohužel neznáme. Nicméně jízdenka z letiště v Catania do Milazzo stojí se stejnou společností € 15,00, mělo by to být tedy celkově podobné. Z přístavu Milazzo musíte jet trajektem na Stromboli. Cena se pohybuje kolem € 30,00. Bez průvodce bychom o výstupu neuvažovali. Výstupy organizuje Magmatrek. Cena je € 28,00. Je však třeba ještě počítat s turistickým poplatkem, který je € 5,00. Takto zvládnou výlet je v jednom dni hodně náročné, doporučujeme volit ubytování - Booking / Stromboli. 2. Etna. Veřejnou dopravou musíte cestovat autobusem AST. Jízdenka stojí € 4,00. Zaveze Vás k Riffugio Sapienza, odkud je možné jít pěšky nebo lanovkou nebo kombinací lanovka - jeep-bus k Torre del Filosofo. Je ve výšce 2920 m a dále už můžete jít jen s průvodcem. Z časových důvodů doporučujeme cestovat lanovkou. Jeep-bus je zbytečný, nejsou z něj tak pěkné výhledy jako pěšky a cena neodpovídá. Využít se vyplatí jen z časových důvodů. Zpáteční jízdenka na lanovku stojí € 30,00, na zpáteční kombinaci lanovka, jeep-bus, průvodce (v jeep-bus a k vedlejším kráterům u Torre del Filosofo) stojí € 65,00. Pokud však chcete vystoupat až k Etně, je potřeba průvodce. Cena je € 44,00 a v ceně není lanovka + jeep-bus. Více informací najdete na Excursions Etna včetně rezervačního systému. Výše uvedené jízdenky na autobusy a trajekty jsou uvedeny jako jednosměrné, u zpátečních je sleva. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 23.02.2019, 12:06.
Za dva týdny se chystám na 5 dní na Sicílii. Přiletím do Katánie a chtěla bych poprosit o radu. Letím sama a chtěla bych si užít pohodu, brouzdání po městě, vysedávání v kavárnách, špagety, víno, čtení knih, nějaký ten výlet. Prostě relax pro vyčištění hlavy. Jen přemýšlím, které místo by bylo nejvhodnější? Zda zůtat v Katánii, nebo se přesunout do nějakého pěkného přátelského městečka v blízkosti? Je tam nějaké malebné městečko pro relax a nasátí sicilské atmosféry? Předem moc děkuji za odpověď. Přeji krásný den všem. Eva.

Pokud cestujete sama a budete chtít podnikat také nějaké výlety, je asi nejvhodnější zůstat k Katánii. Odtud je nejlepší spojení na různá místa včetně Etny veřejnou dopravou. Pokud však chcete jet na výlet jen občas, doporučujeme městečko Taormina. Mimo sezónu tam nebude plno a užijete si to k Vaší spokojenosti. Doprava je tam sice o něco složitější, např. vlakové nádraží je až v nedalekém Giardini-Naxos, funguje tam ale městská doprava. Ubytování doporučujeme hledat na Booking, výlety, pokud si je nechcete organizovat sama, na Get Your Guide.

# 20.02.2019, 18:50.
Ješte jedna otázka. Myslíte, že se dá stihnout dopoledne připlout na Stromboli a potom po výstupu jet zpět? Nebo si objednat přespání? Děkuji. Martina.

Výstup na Stromboli s průvodcem trvá přibližně 5 hodin (celkem tam i zpět). Pokud zvolíte odpolední výstup, ten začíná od 15:00 do 17:30 v závislosti na sezóně. V tomto případě je to spíše na ubytování na místě. Doručujeme hledat přes Booking / Stromboli. Pokud zvolíte denní výstup, mělo by to být možné stihnout. Chce to ale naplánovat s potvrzenými časy + rezerva. Jistotou je zvolit si variantu s individuálním průvodcem. Potom Vám to přizpůsobí tak, abyste stihnuli poslední trajekt do Milazzo. Nicméně nejkrásnější je odpolední výstup. Cena je € 28,00 + poplatky městu Lipari. Standardní turistický poplatek se zvýšil v sezóně od 1.6. do 30.9. na € 5,00, poplatek za výstup na Stromboli je ve stejné výši.

# 19.02.2019, 15:51.
Pane Řehůřku, v září bychom se chtěli podívat trajektem z Milazzo na Stromboli. Nemohu nikde dohledat cenu cesty? A rádi bychom podnikli výlet na Stromboli s průvodcem. Máte nějaký tip na agenturu, která výlety provozuje? Děkuji. Martina.

Podívejte se na stránku Trajekty - Aeolian Islands / Milazzo - Stromboli, kde si můžete přesně spočítat cenu této cesty podle Vašich parametrů. Výstup na Stromboli pořádá Magmatrek.

# 16.02.2019, 02:11.
Ráda bych se zeptala na radu ohledně cesty z letiště a případně cesty zpět na letiště. Máme v plánu letět za měsíc na Sicílii na letiště v Catania. Ubytování máme zajištěné přibližně 17 km od letiště, kousek od Lido dei Ciclopi - Gli Ulivi S.P.A. Uvažujeme o tom, že si půjčíme auto, ale zaráží nás vysoký depozit - přibližně € 900,00. Můžete nám prosím doporučit nejlepší možnost, jak se na dané místo dostat? Budeme rádi i za tip na autopůjčovnu, kde si nebudou účtovat takový depozit. Případně nějaký tip na taxi? Je k mání hned na letišti? Je nás 5. Mnohokrát děkuji za odpověď. Iva.

Veřejnou dopravou musíte nejdříve jet autobusem AMT do Catania k hlavnímu vlakovému nádraží. Jedná se o autobus Alibus za € 4,00. Odtud jezdí autobus AST do Acitrezza. Denně kromě neděle jezdí 12 spojů od 5:25 do 20:00. Jízdenka by měla stát € 2,40. Taxi z vlakového nádraží do Acitrezza Vás přijde na € 30,00, z letiště na € 45,00. Taxi je samozřejmě k dispozici jak u vlakového nádraží, tak na letišti. Doporučujeme Radiotaxi Catania. Pro rezervaci automobilu doporučujeme Pronájem aut. Jednak se jedná i o česky mluvící rezervační systém (stránky i telefonická podpora), je ze stejné skupiny jako Booking, na stránkách mají veškeré informace jako o dostupnosti, depozitech, vybavení, podmínkách, atd. Je možné si připojistit nulovou spoluúčast. Jsou tam i automobily (autopůjčovna Firefly) s depozitem € 250,00 a nulovou spoluúčastí. Je vždy ale potřeba zohlednit cenu a rizika.

# 08.02.2019, 09:12.
Vážení Řehůřkovi, mnohokrát Vám děkuji za doplnění chybějících informací. Cestujeme přímo do městečka Ragusa - Via Capitano Bocchieri 24 - v době velikonočních svátků, tedy od 18.4. do 23.4.2019. Ne do Marina di Ragusa na pobřeží. Tak budeme doufat, že tam bude to spojení výrazně více zasíťované. Případné výluky ve spojení s ohledem na velikonoční svátky bychom našli přímo na Interbusu nebo zjistíme až na místě? Je úžasné, že Vaše stránky existují a pomáháte takto dál. Kéž by bylo takových více. S přáním krásného dne Soňa.

Aktuální stav jízdních řádů by měl být na stránkách skupiny Interbus. Samozřejmě čím blíže k termínu, tím aktuálnější. Nicméně jedete na Sicílii, je možné, že na místě v ten den bude všechno jinak - pozdější odjezdy, vynechaný spoj apod. Většinou ale z letiště autobusy jezdí v pořádku.

# 07.02.2019, 14:14.
Chtěla bych se zeptat, zda byste mi mohl doporučit, jakým způsobem nejlépe cestovat. Jsme dva dospělí a jedno dítě ve věku 8 let. Cesta z Catanie z letiště do Ragusa, kde máme zajištěné ubytování. Děkuji Vám a přeji krásný den. Soňa.

Přímé spojení z letiště zajišťuje Interbus, konkrétně Etna Trasporti. Autobusy jezdí v 6:10 a potom od 8:10 do 20:10 každou hodinu. Cesta trvá 1 hodinu a 45 minut. Jízdenka stojí € 8,60. V sobotu a v neděli je počet spojů menší. Pokud cestujete do Marina di Ragusa, jedou jen 2 spoje denně ve 14:10 a 18:10, v sobotu ve 14:10 a v neděli ve 12:10. Cesta trvá 2 hodiny a 20 minut, jízdenka stojí € 9,40. Nicméně nepíšete, kdy cestujete. Jízdní řády se mohou měnit. Aktuální najdete před odjezdem na výše uvedených stránkách. Děti neplatí jen do dvou let.

# 07.02.2019, 09:03.
Přiletíme na letiště Catania Fontanarossa ve všední den v srpnu až kolem půlnoci. Jedinou možností dostat se do centra Catanie v tuto dobu je tedy taxi. Nevíte náhodou, jaká je jeho cena k vlakovému nádraží Catania Centrale? Děkuji. Daniel.

Počítejte s cenou kolem € 20,00 až € 25,00. Podle tarifu to vychází na € 15,50, to je však podle výpočtu. Každopádně noční tarif běží v době od 22:00 do 7:00, nástupní taxa je € 8,00, za kilometr se platí € 1,00 a za každou hodinu čekání € 18,00. Za zavazadlo € 1,00. Minimální taxa je € 5,00.

# 31.01.2019, 14:53.
Plánuji koupit letenky na Velikonoce 2019 do Catanie, bude to vzhledem k Etně v pohodě? Bezpečné? A hezké? Bez šedého prachu? Užijeme si to? Doporučili byste? Děkuji. Kristýna.

Etna je činná sopka. Nejsme schopni Vám říct, jak moc bude aktivní za téměř dva měsíce. Každopádně pokud to bezpečné nebude, nedostanete se tam. Cesty do nebezpečných oblastí bývají v době aktivity uzavřené. Aktuální stav můžete sledovat na webové kameře. Zjistíte, že i v současné době probíhají erupce. Seizmickou aktivitu můžete sledovat na INGV.

# 29.01.2019, 12:34.
Jedeme letos na týden na Sicílii a máme v tom i Velikonoce. Můžete mi prosím říci, kam se na Velikonoce podívat, jak je slaví? Budeme mít půjčené auto a nevím, zda si najít ubytování postupně jak budeme popojizdět nebo se někde ubytovat ve středu ostrova a zněj vyjíždět na výlety. Nasi Sicílii budeme 8 dní. Děkuji za odpověď. Petr.

Velikonoce na Sicílii jsou především církevní záležitost. Zajímavý článek Velikonoce v Evropě je zaměřen především na Sicílii s uvedením konkrétních míst. Při poznávání Sicílie doporučujeme hledat ubytování ve výchozích bodech - pro východní část a pro západní část. Odtud potom podnikat výlety. Ubytování najdete na Booking / Sicílie. My jsme např. pro poznávání východního pobřeží zvolili město Catania a ubytovali jsme se ve Villaggio Turistico Europeo. Odtud jsme podnikali výlety od Syrakus po Taorminu. Bylo ideální výchozí místo.

# 28.01.2019, 10:06.
Pane Řehůřku, letíme za 14 dní do Palerma. 3 ženy, 2 batolata. Na 4 dny. Prosím o spojení z letiště na adresu Via Ugo Foscolo 10, Palermo. Z této adresy prosím o nějaký spoj někam k moři, na nábřeží. Tam bychom chtěli trávit čas a procházky po pobřeží. A je nějaký pěkný tip, co opravdu vidět u Palerma? Kam se dá dostat třeba vlakem? Buď památky, nebo spíše přírodní krásy? Děkuji moc za odpověď. Nikol.

Z letiště jeďte autobusem Prestia e Comande za € 6,00. Děti do výšky 1. metru cestují zdarma v doprovodu platícího dospělého a bez nároku na sedadlo. Vystoupit musíte na zastávce Palermo / Via Liberta n. 80. Autobusy jezdí od 5:00 do 0:30 po půl hodině. Jděte ve směru jízdy autobusu, na křižovatce odbočte doprava na Via Gabriele d' Annunzio a na další křižovatce doprava na Via Ugo Foscolo. Vaše ubytování je po pravé straně. Od zastávky je to přibližně 250 metrů. K moři k plážím v Mondello se dostanete autobusem č. 806, který jezdí ze zastávky na Via della Liberta. Budete pokračovat ve směru, ve kterém jste přišli k ubytování a na křižovatce odbočíte doprava na Via di Blasi Francesco Paolo. Ta Vás dovede na Via della Liberta. Zastávka autobusu je vpravo na druhé straně ulice. Do centra Palerma a zpět se dostanete autobusem č. 101. Zaveze Vás k hlavnímu nádraží Palermo Centrale. Odtud je to k pěkným vycházkám kolem moře přibližně 1 km. Dá se tam popojet autobusem č. 107 - k městskému parku Villa Giulia. Městskou dopravu provozuje AMAT. Jízdenka stojí € 1,40. Celodenní jízdenka stojí € 3,50, dvoudenní € 6,00, třídenní € 8,00 a týdenní € 16,50. Děti do 11. let cestují zdarma v doprovodu platícího dospělého a bez nároku na sedadlo. S malými dětmi to na cestování zřejmě moc nebude. Do hodiny se dostanete vlakem Trenitalia např. do Cefalu, které nabízí řadu možností, jak přírodních, tak historických. Jízdenka stojí € 5,60.

# 20.01.2019, 18:34.
Moc se mi líbí váš web - spousta užitečných rad. Rád bych se taktéž zeptal. Jakou zvolit nejlepší leteckou cestou z Prahy do Sambuca di Sicilia? Cenově dobře vychází Ryanair do Trapani a potom nevím. Autobus nebo snad vlak? Nebo letecky do Palerma, odkud bude spojení autobsem nebo vlakem lepší do Sambuca? Doklady na auto nemám, takže půjčit si auto bohužel nemohu. Děkuji za radu. Petr.

Z letiště v Palermo jeďte autobusem Prestia e Comande do centra Palermo. Autobusy jezdí kyvadlově po půl hodině a cesta trvá 50 minut. Jízdenka stojí € 6,00. Vystupte u vlakového nádraží. Zastávka je na Via Tommasso Fazello. Na druhé straně nádražní haly je Piazza Cairoli, odkud jezdí autobusy Autolinee Gallo do Sambuca di Sicilia. Bohužel jedná se v současné době o jeden spoj v pracovní dny (18:00) a jeden spoj v neděli (18:10). Cesta trvá hodinu a čtvrt. Cena jízdenky by se měla pohybovat kolem € 7,00. Z letiště v Trapani jeďte autobusem Salvatore Lumia do Menfi. Autobusy jedou v pracovní dny v 10:10, 15:20 a 18:00, cesta trvá 1,5 hodiny a jízdenka stojí € 8,60. V neděli jede jen jeden spoj ve 20:10. Z Menfi do Sambuca jede bohužel jen jeden spoj stejné společnosti a to v pracovní dny v 18:00, na místě je za 25 minut. Jízdenka stojí € 2,90. Jízdní řády je třeba ověřit před odjezdem podle konkrétního termínu na výše uvedených stránkách. Která varianta je lepší záleží na času příletu letadla.

# 15.01.2019, 16:35.
Ďakujem pekne za informácie. Tuším by bolo najjednoduchšie presvedčiť priateľa na jednodenný prenájom auta. Snáď sa mi to podarí. Neviete prosím vás, aké sú priamo v Trapani možnosti? Vladislava.

Podívejte se na Pronájem aut. K dispozici tam jsou všechny prověřené možnosti v Trapani, systém komunikuje slovensky včetně telefonické podpory, což je hodně důležité. K dispozici máte veškeré údaje ke konkrétnímu pronájmu - podmínky, depozity, možnost připojištění, ceny doplňků a rozšíení.

# 14.01.2019, 12:56.
Už som našla na vašom portáli skoro všetko čo potrebujem, len sa stále nevyznám v tých talianskych linkách. Nemôžem nájsť autobusové spojenie na jednodenný výlet z Trapani do Agrigenta do Údolia chrámov. Je vôbec možný návrat do Trapani vo večerných hodinách? A ešte som sa chcela spýtať, ktorú z plavieb na Egadské ostrovy by ste odporúčali? Nestihneme všetko. To je zrejme jediná nevýhoda pobytov pri ktorých si chcete aj oddýchnuť aj všetko vidieť. Ideme 2.6. do 9,6, ale ten posledný deň máme rezervovaný na Palermo. Ďakujem za odpoveď. Pekný deň. Vladislava.

Není to výlet na jeden den. Vzdálenost mezi Trapani a Agrigento je téměř 180 km, procestujete tedy za den téměř 360 km. Minimálně 8 hodin strávíte v autobuse (včetně místní dopravy). Přímé spojení provozuje společnost Salvatore Lumia. Jízdní řády jsou platné do 30.3.2019, tzn. je třeba se před odjezdem podívat na výše uvedené stránky a aktuální spojení si dohledat. V současné době jede první autobus v 9:30 a na místě je ve 13:10. Jízdenka stojí € 11,90. Zpět jede ve 13:10 a na místě je v 16:30. Je to tedy v jeden den nepoužitelné. Následující den jede první autobus v 5:00. Schůdnější je cestovat přes Palermo s přestupem. Z přístavu v Trapani jezdí autobus Segesta Autolinee do Palermo v 5:30, na místě je v 7:30. Další jede v 6:00 a na místě je v 8:00. Zpáteční jízdenka stojí € 15,10. Zaveze Vás na Piazza Cairoli, odtud potom jede autobus Cuffaro do Agrigento v 8:15 a poslední zpět v 17:00. Cesta trvá dvě hodiny. Zpáteční jízdenka stojí € 14,20. Z Palermo potom jede autobus Segesta do Trapani ve 20:00. Na místě je možné využít Tempe Tour Bus za € 8,00. Funguje systémem hop-on hop-off. Prohlídku Aegadských ostrovů doporučujeme s organizovanou plavbou. Náš tip: From Trapani: Full-Day Cruise to Favignana and Levanzo. Uvedené časy jsou pro pracovní dny a je třeba si je před odjezdem ověřit podle aktuálních jízdních řádů.

# 10.01.2019, 13:05.
Koncem srpna jedu se čtrnáctiletou dcerou do Catanie na 4 dny. Co jsme schopni pohodlně stihnout - mix příroda, památky, městečka, předpoklad pronajatého vozu? Na Sicílii jsem nikdy nebyl. Děkuji. Martin.

Automobil doporučujeme si pronajmout už na letišti v Catania a tam ho i vrátit. Rezervační systém najdete na Pronájem aut. Funguje v češtině včetně telefonické podpory. Prověřený program pro východní prověří najdete v naší reportáži Sicílie 2006. Můžete ho samozřejmě různě kombinovat, doplňovat nebo naopak vynechávat. Ubytování doporučujeme ve Villagio Turistico Europeo, které je blízko letiště a má soukromou písečnou pláž, což je v Catania docela důležité, protože městské pláže bývají přeplněné.


# 08.01.2019, 19:12.
V červnu bychom se po příletu do Catanie přesunuli autobusem do Milazza, kde bychom pokračovali lodí na Aiolské ostrovy - Salina. Je prosím Vás možné autobusové spojení z letiště do blízkosti přístavu? Děkuji za odpověď. Otto.

Spojení z letiště v Catania do přístavu v Milazzo zajišťuje Giuntabus v době od 1.6. do 30.9. Autobusy odjíždějí z letiště v 10:30, 12:45, 16:45, 18:45. zaveze Vás tam za 1:45. Jízdenka stojí € 15,00 včetně zavazadel, zpáteční € 26,00 včetně zavazadel. Zpět potom jezdí autobusy v 8:20, 9:50, 14:30 a 15:45. Trajekty potom najdete na stránce Trajekty.

# 03.01.2019, 13:50.
Dne 23.7.2019 letíme na Sicílii. Jsme ubytovaní nedaleko přístavu v Trapani. Ráda bych se zeptala, kdy nám přibližně pojede autobus z letiště do Trapani a kde koupit lístek? Předpokládaný přílet je v 9:00 hodin. Děkuji. S přáním hezkého dne Hana.

Podle aktuálního jízdního řádu jedou autobusy AST z letiště do přístavu v Trapani v úterý v 7:15, 8:40, 13:30, 13:50, 14:50, 15:00, 16:00, 18:30 a 19:30. Jízdní řády se ale mění v červnu, proto doporučujeme před odjezdem si toto zkontrolovat na výše uvedených stránkách. Jízdenku zakoupíte na stánku na letišti nebo také u řidiče. Jízdenka stojí € 4,90.