SICÍLIE 2019 / 3

Sicílie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Sicílie 2019 / 3

Pokud je Sicílie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2019. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do místa ubytování, o cestě autem na Sicílii, o výletech po Sicílii, o půjčovnách aut, o trajektech na ostrovy, o městské dopravě v jednotlivých městech, o vlakové a autobusové dopravě mezi městy, o výletě na Etnu a do dalších míst, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Sicílii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete třetí část, ta první je na stránce Sicílie 2019.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 28.05.2019, 12:52.
Rád bych se zeptal, zda nemáte zkušenost s carsharingem v Palermu od dopravce AMAT. Je to pouze pro rezidenty nebo je možné služeb využít i jako turista? Děkuji. Ondřej.

Zkušenosti nemáme. V podmínkách uvádějí jako povinnost řidičský průkaz platný v EU platný 12 měsíců, což zřejmě máte. Doporučujeme kontaktovat přímo zákaznickou podporu služby.

# 29.05.2019, 19:37.
Chtěl bych se zeptat, zda existuje způsob, jak si zajistit přepravu lodí z Tropea na Stromboli a následně po výstupu s průvodcem cestu zpět do Tropea. Hledal jsem, ale našel jsem jen odkazy, kde si lze dohodnout a rezervovat výstup s průvodcem a nebo na zajištění kompletního výletu, ale s přespáním a odjezdem, resp. odplutím, až druhý den někdy v 17:00 za přibližně € 160,00. Rád bych to absolvoval bez přespání a bez téměř celodenního pobytu na ostrově. Existuje tato možnost? Děkuji. Laďa.

O této možnosti nevíme. Víme jen o tom výletu, který jste našel za € 159,00 od CST Tropea. Spojem od stejné společnosti, která odjíždí v pondělí a ve čtvrtek z Tropea ve 14:30 a na Stromboli je v 16:15 výstup nestihnete. Jedná se o osmikilometrovou trasu na 5 hodin. Ze Stromboli odjíždí ten samý den ve 20:00 a v Tropea je ve 23:00. Jiný dopravce pravidelné linky z Tropea neprovozuje.

# 28.05.2019, 15:25.
Nevíte prosím, zda lze z Marausa do Trapani jet vlakem s jízdními koly? Pustí nás tam a je na kolo potřeba speciální jízdenka? Chceme si udělat výlet do Erice a pro děti je to na kole až k lanovce příliš daleko, tak přemýšlíme, zda si cestu neulehčit využitím vlaku. Jedeme v termínu od 18. do 25.6. Děkuji. David.

Ve všech regionálních vlacích je povolena volná přeprava skládacích kol (nebo rozložených kol), jedno na jednoho cestujícího, za předpokladu, že rozměry nepřesahují 110 x 80 x 45 cm, je v obalu a nezpůsobuje nebezpečí nebo nenarušuje pohodlí ostatním cestujícím. V regionálních vlacích označeným speciálním piktrogramem může mít cestující jedno nerozložené kolo, pokud je volné místo. Kolo nesmí být delší než 2 metry. Je potřeba mít ke kolu příplatek k jízdence (€ 3,50, platná do 23:59) nebo alternativně stejnou jízdenku jako cestující. Skupiny od 10. osob cestující s koly musí o souhlas žádat krajskou správu Trenitalia týden dopředu. V jízdním řádu Trenitalia na trati Marausa - Trapani, nejsou spoje označené piktogramem jízdního kola. Přečtěte si zodpovězené otázky týkající se přepravy jízdních kol vlakem v Itálii. Další informace najdete v článku In treno noc la bici. V oddíle Sui treni Regionali je i odkaz na přepravní podmínky.

# 28.05.2019, 15:07.
Chtěl bych se ještě zeptat na jízdenky komplet z letiště do Trapani přístavu a z Trapani přístavu do San Vito Lo Capo si zakoupím i na letišti v nějakém info stánku? pokud ano, nebudu napálený? Děkuji. U.

Jízdenky na autobusy AST zakoupíte na letišti v Trapani na stánku AST nebo také u řidiče. Nenapálí Vás, pokud se nenecháte napálit.

# 22.05.2019, 13:08.
Ráda bych se zeptala, zda mi poradíte s lokalitou na ubytování. Váháme mezi San Vito Lo Capo, Scopello a Castellammare del Golfo. San Vito Lo Capo mi přijde hodně přelidněné, u Scopello se mi zdá málo možností na koupání a Castellammare del Golfo asi už nebude tak pěkné moře a pláže. Poradíte, prosím? A potom, která část parku Zingaro je malebnější? Severní nebo jižní? Nestihneme to projít celé. Děkuji. Hezký den. Alena.

Víceméně jste si odpověděla sama. Jednoznačně doporučujeme San Vito Lo Capo. Riserva naturale dello Zingaro je malá rezervace. Pokud tam plánujete jednu vycházku, určitě se soustřeďte na cestu podél pobřeží. Délka je přibližně 7 km. Je jedno, ze které strany půjdete, rezervace je nádherná od obou vchodů. Vstup volte podle zvoleného ubytování.

# 22.05.2019, 08:05.
Doporučujete zakoupení lístku na trajekt z Milazza na Vulcano online předem nebo je to zbytečné? Nejsem si jistý, který trajekt stihneme, tak bych to raději nechal otevřené, ale nevím, zda nebudou vyprodané? Termín je 30.5.2019. Na Vulcanu budeme jednu noc spát. Poraďte, kde bezpečně zaparkovat v Milazzu přes noc. Děkuji. Michal.

Vzhledem k počtu trajektů a termínu by neměl být problém se na některý trajekt dostat. Jízdní řády najdete na stránce Trajekty - Aeolian Islands. Parkoviště v Milazzo jsou situovaná kolem přístavu. Např. v Garage Ferrari je denní taxa € 12,00.

# 21.05.2019, 07:47.
Prosím Vás, v červenci letíme na Sicílii. Jaká je možnost dopravy z letiště Catania do Letojanni? Přistáváme večer okolo 21:00 hodin. Děkuji. Milan.

Bohužel v tomto čase o žádném spoji nevíme. Taxi Vás přijde na € 90,00. Zpět potom můžete jet vlakem Trenitalia za € 5,10 a z Catania Centrale na letiště autobusem AMT za € 4,00. Druhou variantou je cestovat z Letojanni do Taormina autobusem Interbus za € 1,90 a z Taormina na letiště za € 8,20.

# 19.05.2019, 18:59.
Skvelé, moc vam ďakujem. Ešte by som sa chcela opýtať, ako dlho približne trvá cesta do toho Palerma z Trapani a či sa lístky kupujú u vodiča alebo online. My by sme tam radi šli koncom srpna. Michaela.

Cesta trvá 1 hodinu a 55 minut. Jízdenku doporučujeme zakoupit online na stránkách společnosti Autoservizi Salemi - vpravo Acquista il Biglietto Tratte Regionali. Jednosměrná jízdenka stojí € 11,00, zpáteční jízdenka stojí € 17,40. Doporučuje se být na zastávce 10 minut před plánovaným odjezdem, autobus vyjíždí z Marsala, letiště v Trapani je zastávka po cestě. Pokud tam budete o něco dříve, bude to samozřejmě lepší. Pokud Vám nevyhovují časy odjezdu, je alternativním řešením cestovat do Trapani přístavu autobusem AST za € 4,90 a odtud autobusem Segesta Autolinee za € 9,60. Jízdenky se kupují na pokladně nebo u řidiče. Nicméně autobusy Autoservizi Salemi by měly být směrované na přílety, jízdní řád je pro každý den jiný.

# 19.05.2019, 15:09.
Rada by som sa opýtala, ako sa dostať z Trapani letiska do Mondella. Cena, zastávky, čísla busov. Moc Ďakujem. Michaela.

V tomto případě bude pro Vás zřejmě nejlepší jet z letiště v Trapani autobusem Autoservizi Salemi za € 11,00 do Palerma na Piazza Cairoli. Odtud už městskou dopravou AMAT do Mondello. Základní jízdenka stojí € 1,40. Z Piazza Giulio Cesare před nádražní halou tam jede např. autobus č. 124. vystoupit musíte na Politeama / Turali a pokračovat autobusem č. 806 do Mondello.

# 19.05.2019, 14:30.
Velmi děkuji za předchozí odpvěď a ráda využívám vaší nabídky k položení další otázky. Narazila jsem na stránky společnosti STTA - collective transfer, kde nabízejí po předchozí online rezervaci odvoz z letiště do ubytování a zpět na letiště pro 2 osoby celkem za € 30,00. Online formulář je přehledný, jednoduchý. Doporučujete tuto formu transferu? Je spolehlivá, bezpečná? A ještě jeden dotaz. Máme plánovaný přílet do Trapani v 8:55 hodin a odjezd autobusu z letiště do Trapani je dle jízdního řádu v 9:30 hodin. Budeme mít odbavený velký kufr. Myslíte si, že máme šanci tento autobus stihnout? Potom je tam pauza až do 12:30 hodin. Velice děkuji za vaše odpovědi. Martina.

Vzhledem k prověřené a časté dopravě z letiště Trapani do centra a přístavu autobusy AST je podle našeho názoru zbytečné využívat privátní transfer. Vámi uváděnou společnost neznáme a nemáme s ní zkušenosti. Autobusové spoje z letiště Trapani do centra jsou nastavené podle letového řádu. Nicméně nikdo Vám nezaručí, že na Vás bude spoj čekat. Dá se to stihnout, ale může se cokoliv zpozdit.

# 19.05.2019, 14:24.
Pane Řehůřku, předem moc děkuji za odpověď. Na Rentalcars jsem si prohlédla vsechna auta co nabízejí k půjčení. Dívala jsem se z letiště Palermo alespoň na 5 až 6 dní vypůjčení auta. Ano, Rentalcars má full pojištění, které bychom vzali, ale i tak bychom museli zaplatit při vyzvednutí vozidla jak spoluúčast, tak deposit, tak i krádež. Ceny jsou strašně vysoké až okolo € 3000,00 za všechno. Vím, že to jen zablokují a potom zase po vrácení auta odblokují, ale takové částky předem jsou strašné. Dá se po Sicílii cestovat i veřejnou dopravou? Máme děti ve věku 6, 13 a 17 let. Které místo je lepší jak pro dopravu, tak celkově na trávení dovolené? Balestrate nebo Mondello? Termín je srpen. Tak strašně jsme se těšili a začínám být zklamaná, jak moc je to vše těžké na Sicílii. Vždy jsme na dovolené měli půjčené auto s full pojištěním bez takových šílených částek depositu. Předem děkuji za odpověď. Denisa.

Nevíme, odkud máte informace o záloze a spoluúčasti. Záloha (depozit) je částka, kterou Vám zablokují na kartě pro případné krytí vzniklých nákladu, spoluúčast je částka, do jejíž výše uhradíte škodu v případě havárie nebo krádeže. Bude stržena ze zablokované zálohy, pokud bude vyšší, bude Vám doúčtována. Toto nám potvrdili i na Pronájem aut, když jsme si to kdysi zjišťovali. Spoluúčasti lze pojistit přímo u Rentalcars, nebo Vám také dodatečné pojištění nabídne přímo autopůjčovna. Pro konkrétní vozidlo si můžete auto nezávazně poptat (uložit na později), e-mailem obdržíte číslo nabídky, na základě kterého veškeré dotazy ke konkrétnímu automobilu můžete komunikovat s Rentalcars. Veřejnou dopravou se po Sicílii dá samozřejmě také cestovat. Z hlediska pobytu je podle našeho názoru lepší Belestrate, z hlediska dopravy Mondlello a to z toho důvodu, že je napojeno na městskou dopravu v Palermo a následně z Palermo je doprava všude možně.

# 16.05.2019, 06:22.
Moc Vám děkuji za odpověď. Vaše odpověď nám moc pomohla, opravdu jsme to vyplnili bez diakritiky a lístky na trajekt se nám podařilo koupit. Vaše stránky si čtu moc ráda. Jsou tam skvělé a užitečné rady. Ještě jednou moc děkuji a přeji krásný den. S pozdravem Kristýna.

Děkujeme za zprávu a přejeme příjemnou dovolenou.

# 15.05.2019, 22:25.
Za tři dny letíme na Sicílii, ubytování máme v Letojanni blízko Taormina a budeme mít pronajaté auto. Rádi bychom absolvovali nějaký hezký trek po pobřeží, klidně náročnější, přibližně na půl dne až den. Můžeme dojet na začátek treku autem. Neporadil byste nám prosím nějaký? Případně klidně i vnitrozemní trek do hezké přírody v okolí, plus také nějaké dobré vinice s ochutnávkou. Moc Vám děkuji a omlouvám se za tolik dotazů najednou. Hezký den. Kristýna.

Hodně pěkná trasa je popsaná v okolí Taormina na komoot.com - Varianta 1, Varianta 2. Je to na půl dne. Pěkné treky jsou samozřejmě také v okolí Etny.

# 15.05.2019, 20:56.
Chtěli jsme si zarezervovat na vašich stránkách trajekt ze Salerna do Messiny na pátek 5.7.2019, ale po dokončení rezervace nám to píše chybu a toto: Pro dokončení vaší rezervace kontaktujte naše call centrum na + 39 (0) 565 912 191. Vše jsme měli vyplněné, prosím poraďte jak postupovat dále. Děkujeme za odpověď. S pozdravem Kristýna.

Bohužel nepíšete jakou chybu Vám to píše, nejsme tedy schopni reagovat. Obecně častým problémem při vyplňováni zahraničních formulářů nebo platebních údajů bývá diakritika. Zkuste vše vyplnit bez diakritiky. Pokud to nepomůže a nechcete volat, napište na kontaktní e-mail.

# 15.05.2019, 13:25.
Chtěla bych se zeptat, zda nevíte do kolika večerních nebo nočních hodin probíhají placené výstupy k sopce na Stromboli a v kolik je návrat. A zda se dá ještě poté odjet z ostrova nebo tam musím zůstat do rána a platit docela drahé ubytování? Děkuji mnohokrát za informace. Elen.

Výstup na Stromboli s průvodcem začíná v době od 15:00 do 17:30 v závislosti na ročním období. Existují samozřejmě i privátní výstupy s průvodcem, které se přizpůsobí, ty jsou ale cenově někde jinde a úspora na ubytování by byla v tomto případě přeplacena. Výstup a sestup trvá celkově kolem 5. hodin. Během tohoto treku jsou po půlhodině přestávky a nahoře v závislosti na aktivitě sopky pobudete přibližně 15 - 45 minut. Jedná se o produkt Stromboli San Vincenzo Excursion. Při předpokládaném začátku v 16:00 se předpokládá návrat ve 21:00. Trajekty tak pozdě bohužel zpět neodjíždějí.

# 14.05.2019, 04:17.
Chtěla bych se zeptat, zda je dovolen individuální výstup ke kráterům Etny. Někteří čeští cestovatelé tam běžně sami chodí a tvrdí, že průvodci jsou jen doporučeni, někteří píší, že jsou tam cedule z jasným zákazem. Můžete mi prosím poradit, jak to ve skutečnosti je a kolik se případně platí průvodcům? Děkuji. Elen.

Výstup od Torre Filosofo na Etnu není povolen a bez průvodce to ani nedoporučujeme. Více informací o výstupu na Etnu najdete v odpovědi ze dne 28.02.2019, 14:27 včetně odkazů na výstup s průvodcem.

# 13.05.2019, 22:24.
Mám na vás prosbu. 11.6. letíme do Trapani. Přiletíme kolem deváté ráno. Ubytování máme zajištěno ve městě Mazara del Vallo. Nevíte, zda jede autobus z letiště přímo do tohoto města? A zda je v tomto městě nějaká městská doprava, jako např. v Trapani? Mnohokrát děkuji za odpověď. Již několikrát mi vaše stránky a rady pomohly. Pavel.

V tomto případě musíte jet z letiště v Trapani autobusem Autoservizi Salemi do Marsala a odtud vlakem Trenitalia do Mazara del Vallo. Druhou možností je jet autobusem AST do Trapani a odtud vlakem do Mazara del Vallo. Městskou dopravu provozuje Autoservizi Siberiana. Tato společnost zajišťuje i privátní transfer z letiště a na letiště Trapani Birgi a turistický vláček.

# 13.05.2019, 21:21.
Chtěl bych Vás poprosit o radu, jak se dostat autobusem na výlet na Etnu. Budeme od 17.7. do 24.7. ubytovaní ve Ville Venice ve Fondachellu. Moc děkuji za radu a případný tip. Josef.

Asi jediným řešením, jak stihnout ranní autobus z Catania na Etnu, je dojít pěšky 3 km na vlakovou stanici Mascali a odtud jet vlakem Trenitalia do Catania. Vlak jede v 5:26 a 6:35, na místě je za necelých 40 minut. Pozdějšími spoji to už nestihnete. Jízdenka stojí € 3,80. Druhou možností je autobus Interbus z Mascali (Via Siculo Orientale, farmacia) v 6:20, v Catania je v 7:25. Jízdenka stojí € 4,00. Informace o navazující dopravě najdete v odpovědi ze dne 28.02.2019, 14:27.

# 13.05.2019, 14:54.
Budu teď pár dní v Trapani a chtěla bych se jet podívat do Segesta. Snažila jsem se najít nějaké spojení, ale marně. Mohl byste mi prosím poradit, jak se dostat ráno tam a k večeru nazpět? Děkuji. Lenka.

Z Trapani (autobusová zastávka u vlakového nádraží) do Segesta jezdíval od pondělí do soboty autobus Tarantola Bus. Z Trapani vyjížděl v 8:00, 10:20 a 14:00, zpět jel ve 13:10 a 16:10. Cesta trvala 45 minut a jízdenka stála € 4,00, zpáteční € 6,60. Mluvíme v minulém čase, protože aktuální informace nemáme.

# 13.05.2019, 14:12.
Dočetl jsem se, že na Etnu se dá víceméně dojít i pěšky sám bez průvodce, akorát to není doporučeno. Víte o tom něco? V srpnu bych chtěl na Sicílii zajet s přítelkyní a chtěl bych se na Etnu podívat, ale spíše tak po svých a úplně na vrchol možná tak s pomocí lanovky. Děkuji za odpověď. Šimon.

Od Torre Filozofo je možné vystoupit na Etnu pouze s průvodcem. Od horní stanice lanovky tam jezdí jeep-busy, nicméně tuto cestu doporučujeme vynechat a na Torre Filozofo dojít pěšky. Bližší informace najdete v odpovědi ze dne 28.02.2019, 14:27.

# 13.05.2019, 08:47.
Na začátku července se chystáme autem na Sicílii. Při plánování cesty jsem dohledal, že lístek na trajekt jde zakoupit pouze na místě. Je to tak? Případně prosím, na co si dát pozor. Minulý rok jsme jeli na Korsiku a tam jsme museli lístek kupovat dopředu. Děkuji. Michal.

Trajektová doprava mezi Villa San Giovanni a Messina funguje kyvadlově. Jízdenky můžete zakoupit i online přes stránku Trajekty, je to ale zbytečné. Jízdenka je platná celý den a jedete prvním trajektem, ke kterému se dostanete.

# 12.05.2019, 21:44.
Pane Řehůřku, 4.8.2019 přiletíme do Palerma. Měli jsme být ubytovaní v Mondellu, ale bohužel nám to zrušili. Takže jsme museli najít nové ubytování v Balestrate - Case Vacanze Piccolo. Ráda bych věděla, zda lze využívat pro cestování po Sicílii autobusy, vlaky atd. Chtěli jsme si rezervovat auto přes Rentalcars, ale bohužel chtějí šílené spoluúčasti, i když dávám full pojištění. Rádi bychom cestovali právě z Balestrate do Palerma do Mondella. A co se bude dát normální veřejnou dopravou. Moc vám děkuji za radu. S pozdravem Denisa.

Z Balestrate se do Monedello dostanete nejdříve vlakem Trenitalia. Musíte jet do Piraineto a následně do Palermo Tommaso Natale. Jízdenka stojí € 5,60. Ze stanice Tommaso Natale přejděte po Via Bergamotto na Via Tommaso Natale. Po pravé straně je zastávka autobusu. Odtud jeďte autobusem č. 614 do Mondello. Městskou dopravu provozuje AMAT. Vystoupit musíte např. na Regina Elena / Stabilimento, což je u pláží. Základní jízdenka stojí € 1,40, celodenní € 3,50. Co se Pronájem aut týče, jedná se o spoluúčasti konkrétních autopůjčoven. Je možné si najít automobil, který ty spoluúčasti pro havárii a krádež má nulové, a také depozit o něco nižší. Havárii a krádež je možné přes Rentalcars také připojistit, aby byly nulové. V případě plnění Vám sice spoluúčast půjčovna strhne, získáte ji zpět z pojištění.

# 12.05.2019, 13:38.
Pane Řehůřku, 9. června přijedeme do Pozzalo trajektem z Malty. Nemohu prosím dohledat žádný vlakový spoj do Taorminy. Děkuji za tip. Milada.

Z Pozzalo do Taormina-Giardini se dostanete vlakem Trenitalia s přestupem v Siracusa. Jízdenka v regionálním vlaku stojí € 11,30. Do Siracusa jezdí vlaky dopoledne v 5:37, 6:32, 9:06 a odpoledne v 15:06, 17:20 a 20:25. Ze Siracusa do Taormina-Giardini je to podobné, o jeden regionální vlak odpoledne více. Dohledat spoje nemůžete z důvodu, že 9.6.2019 se mění jízdní řády a v současné době spoje na výše uvedených stránkách ještě nejsou uvedeny. Frekvence spojů bude stejná, lehce se možná změní časy odjezdů.

# 12.05.2019, 13:36.
Využiji těchto skvělých stránek a chci se zeptat ohledně dopravy po Sicílii. Díval jsem se, že Sicilie je poměrně dobře pokrytá železnicí a na internetových stránkách hlavního provozovatele Trenitalia je i přehledný e-shop k nákupu jízdenek. Chci se zeptat, zda nevíte, zda nákup jízdenky přes internet vyjde výhodněji než potom u kasy na nádraží. Chtěl bych navštívit i sicilské vnitrozemí, takové ty malé vesničky, ale tam se mi opravdu těžko hledá spojení. Proto bych se chtěl zeptat, zda nemáte zkušenosti s provozováním autostopu na Sicílii. Jedu na přelomu května a června. Jenom tip pro mladší generace. V severní Itálii jsem používal aplikaci blablacar, což je prodej sdílené sedačky v autě, a tam to fungovalo skvěle. I na Sicílii je nabídka mezi většími a turisticky atraktivními městy velmi dobrá, ale do těch vnitrozemských vesniček už to je horší. Děkuji za odpovědi a přeji vše dobré. Michal.

Ceny jízdenek Trenitalia jsou stejné ve všech prodejních kanálech. Tzn. za stejnou cenu je koupíte přes internet, v automatu, na pokladně, telefonicky nebo přes agenturu. Přes internet se vyplatí kupovat jízdenky na vlaky vyšších tříd mezi velkými městy, kde platí různé akce, které jsou nějakým způsobem omezené. Např. množstvím jízdenek na konkrétní spoj v akci. Potom se může stát, že na místě už za takovou cenu jízdenku nekoupíte. Jízdenky na regionální vlaky je zbytečné kupovat přes internet. Znevýhodní Vás to tím, že jízdenka začíná platit od času uvedeného na jízdence, nikoliv od okamžiku validace. Internetové jízdenky se nevalidují. Autostop ve vnitrozemí Sicílie nedoporučujeme. Vnitrozemí je pokryto spoji mnoha autobusových společností.

# 11.05.2019, 23:54.
Chystáme se na dovolenou do Sicílie v období od 4.6. do 15.6. Rádi bychom se Vás zeptali, jak se lze dopravit z letiště Trapani do San Vito Lo Capo. Na stránkách AST se nám žádné jízdní řády pro zadaná data - 4.6. z Trapani Aeroporto do S. Vito, a 15.6. zpět - nezobrazují. Předem mnohokrát děkuji za odpověď. Jirka.

Jízdní řády na AST se pro 4.6.2019 zobrazují, pro 15.6.2019 nezobrazují. Je to z důvodu, že 9.6.2019 je platný nový jízdní řád a spoje tam ještě nejsou vloženy. V nejbližších dnech se to ale určitě změní. Co se dopravy do San Vito Lo Capo týče, přestupuje se v Trapani v přístavu. Z toho důvodu je tedy vhodné hledat spoje odděleně, tzn. letiště Trapani Birgi - Trapani Porto a Trapani Porto - San Vito Lo Capo. Pro cestu zpět podobně. Získáte větší přehled o možnostech dopravy.

# 10.05.2019, 09:30.
Marně se snažím zjistit dopravu z letiště Punta Raisi do Cefalu. Na Trenitalia mi to pořád píše, že není nalezen žádný spoj, ale stránky letiště mě na Trenitalia odkazují. Na Punta Raisi přilétám 22.6.2019 v 18:45 hodin. Můžete mi prosím poradit? Děkuji moc. Jana.

Jízdní řády najdete na Trenitalia. To, že nemůžete najít jízdní řád ve Vašem termínu je způsobeno tím, že 9.6.2019 bude v platnosti nový jízdní řád. Ten bude na výše uvedených stránkách zveřejněn později. Jízdenka do Cefalu stojí € 10,90, přestupuje se na Palermo Centrale. Tam můžete jet z letiště i autobusem Prestia e Comande, který jezdí kyvadlově od 5:00 do 0:30. Jízdenka stojí € 6,00. Vlak do Cefalu potom z Palermo Centrale € 5,60.

# 08.05.2019, 19:21.
Přistáváme v Trapani 11.5. v 18:45 a potřebujeme se dostat do hotelu Il Faro. Poradíte autobus a zastávku? Děkuji. Jinak bychom se rádi podívali na Favignanu, ale nefunguje systém hledání jízdenek. Jak drahá je zpáteční jízdenka? Ondřej.

Z letiště v Trapani jeďte autobusem AST za € 4,90 do Trapani - přístavu. Odtud je to k Hotelu Il Faro přibližně 200 metrů. Jděte po ulici Vicolo Raisi, která je kolmá na Via Ammiraglio Staiti. Navazuje na ni Via D. Greco a následně Via Sant' Elisabetta. Jděte víceméně pořád rovně. Hotel je po levé straně. Jízdní řády trajektů na Egadské ostrovy najdete na stránce Trajekty - Aegadian Islands. Zpáteční jízdenka Vás přijde přibližně na € 30,00. Je třeba si to nechat spočítat pro konkrétní termín a konkrétní počty a věk osob.

# 07.05.2019, 11:02.
Snad ještě podáváte informace. V červnu letíme na Sicílii na letiště Trapani. Budeme tam ráno přibližně v 8:30. Jak se odtamtud dostanu do San Vito Lo Copo autobusem? Jede přímá linka? A ze San Vito Lo Capo zase jedeme zpět do Trapani na letiště, ale je to sobota. Jedou přímé spoje? Nebo jak to vlastně musíme provést? Děkuji moc za informace. U.

Přímá linka do S. Vito Lo Capo nejezdí. Spojení zajišťuje AST s přestupem v Trapani, nejlépe na konečné v přístavu. Do Trapani jezdí autobusy víceméně v návaznosti na přílety, z Trapani do S. Vito Lo Capo ve stejné frekvenci. Podobné je to při cestě zpět včetně soboty. Neuvádíte přesný termín, odjezdy si vyhledejte pro Váš termín na výše uvedených stránkách. Od neděle 9.6.2019 se mění jízdní řády. Spoje od tohoto termínu budou zveřejněny později.

# 06.05.2019, 18:03.
Letíme na Sicílii a přemýšlím o pronájmu auta na celou dobu. Můžete mi říct, jak je to obecně s parkováním? Například město Trapani, kam přiletíme. Ale i jiná místa. Lze parkovat na placených stáních nebo jsou i místa zdarma? Půjčovny chtějí téměř stejnou částku za pojištění, jako za půjčení. Jak je to například s odcizením vozu? Případně, zda můžete přímo doporučit nějakou půjčovnu? Mnohokrát děkuji. Štěpán.

Obecně ve městech na Sicílii jsou většinou modré parkovací zóny zpoplatněné určitou část dne, v noci většinou bezplatné. Parkování zdarma je mimo tyto zóny. Ve městech jsou samozřejmě i zpoplatněná parkoviště. Tato otázka v různých městech byla rozebírána i v našich otázkách a odpovědích. Konkrétně v Trapani jsou modré parkovací zóny aktivní v době od 8:00 až 13:30 a 15:30 až 20:00 (popřípadě do půlnoci podle oblasti). Oblasti Rossa, Gialla a Verde jsou zpoplatněny € 0,80, € 0,50, resp. € 0,10 za hodinu. Více informací najdete na ATM Trapani. Pro vypůjčení automobilu vždy doporučujeme zásadně Pronájem aut. Systém je i v češtině a nabízí automobily všech významných místních půjčoven. Kromě porovnání získáte dopředu všechny informace o podmínkách, depozitech, pojištění apod. Velkou výhodou je komunikace v češtině nebo slovenštině na lince podpory. Půjčovna si vždy na místě zablokuje na kreditní kartě zálohu. Pokud bude vše při vrácení v pořádku, zálohu odblokuje. Každý automobil má spoluúčasti, jednak při poškození vozidla, jednak při odcizení vozidla. Do výše této spoluúčasti ručíte autopůjčovně. Pokud bude auto ukradeno, odečte se ze zablokované zálohy spoluúčast. V případě záporného rozdílu Vám částku doúčtují. Stejně tak u poškození. Tyto částky je možné připojistit přímo u Rentalcars. Vhodným výběrem lze vybrat automobil, který má tyto spoluúčasti nulové. Ze zálohy se strhávají případné další náklady - pokuty, doplatek za nedoplněnou nádrž, ztráta navigace apod. Rentalcars nabízí také další benefity u vybraných automobilů - např. finanční krytí pro případ krádeže, havarijní pojištění.

# 05.05.2019, 18:42.
Mám ještě jeden dotaz, prosím. Jak se co nejjednodušeji dostaneme z letiště Trapani do města Trapani k hotelu Al Bastione Impariale? A za jeké ceny? Velmi děkuji za vaší odpověď. Martina.

Z letiště Trapani jezdí do Trapani autobusy AST. Jízdenka stojí € 4,90. Vystoupit musíte až v přístavu. Nicméně ze zastávky autobusu je to k hotelu Al Bastione Imperiale ještě 1 km pěšky. Jděte podél přístavu tak, že ho budete mít po levé ruce. Dojdete k budově Guardia Costiera, před kterou se vydejte šikmo doprava na Via Duca d' Aosta, která Vás dovede až k hotelu. Po této trase jezdí autobus městské linky 2B - ATM Trapani. Jízdenka stojí € 1,20.

# 05.05.2019, 18:35.
Mnohokrát děkuji za Vaše rady, hodně mi pomáhají. Co se týče ale výletu do Neapole, stále se nemohu rozhodnout. S cestovní kanceláří je to pohodlné, to je pravda a láká mě to, ale vyjde to dráž dle odkazů. Našla jsem spoj rychlovlakem z Říma do Neapole za € 25,00. Je tam za 1 hodinu, ale nevím, zda to není moc náročné potom v Neapoli najít další spoje do Pompejí a potom na Vesuv. Zda se to dá stihnout, když přijedeme do Napole v 9:00 hodin a zpět jede z Neapole do Říma poslední vlak v 18:48. Když jsem to propočítala, tak je to přes cestovku o 700,- Kč dražší, ale pohodlnější. Jen v cestovce umí někdo německy? Nebot jinou řeč neovládám. Tak abychom se vůbec domluvily, kdy a kde máme být. Dcera umí anglicky, ale velmi jednoduše. Hanka.

Verze výletu From Rome: Skip-the-Line Pompeii & Vesuvius Day Trip je pouze v angličtině, španělštině nebo francouzštině. Nicméně pokud se rozhodnete jet po vlastní ose, tak jazykově na tom budete hůř. Německy se na jihu Itálie spíše nedomluvíte. U organizovaného výletu se budete držet skupiny a časy odjezdů ze zastávek se vždy nějak dozvíte. Místem srazu je fontána na Piazza del Popolo v 7:30, návrat na stejné místo je přibližně v 19:30. Případné změny se samozřejmě vždy včas dozvíte. Vše je popsané na výše uvedených stránkách. Cestování po vlastní ose je samozřejmě vždy levnější, ale časově náročnější, protože se přizpůsobujete dopravě, ne doprava Vám. Nádraží v Neapoli jsou vedle sebe, stačí se podívat na jakoukoliv mapu, např. Mapy Google. Když přijedete do Neapole v 9:00, stihnete zřejmě vlak v 9:27 nebo 9:35. V Pompejích budete za 45 minut, tedy někdy v 10:15. K pokladně dojdete přibližně za 15 minut, tzn. budete tam v 10:30. Autobusy na Vesuv jezdí z Piazza Amfiteatro, tj. tam kde je pokladna. Abyste s rezervou stihnuli vlak z Neapole, musíte z Pompei vyjet nejpozději vlakem v 17:23, v Neapoli je v 18:03. Tzn. tak nejpozději v 17:00 být zpět z výletu z Vesuvu, což je problém, protože před tímto termínem přijede autobus v 15:45 (z Vesuvu jede ve 14:50). Pokud má význam na Vesuv jet, tak nejpozději ve 12:10 s tím, že na Vesuvu budete ve 13:05. Necelé dvě hodiny na výstup a sestup je hodně málo. A rozhodně 1,5 hodiny na prohlídku Pompejí ještě méně. Lze samozřejmě dohledat i dopravu z Vesuvu přímo do Neapole, je to ale pořád časově hodně kritické. Organizovaný výlet je nejlepší řešení.

# 05.05.2019, 18:29.
Využívám toho, že jsem narazila na vaše bezva stránky a zasílám dotaz. Jedeme do Trapani na přelomu července a srpna 2019. Hotel Al Bastione Imperiale. Chtěla bych se zeptat na možnost koupání v blízkosti hotelu a ceny plážového servisu. Velmi děkuji a přeji krásný den z Čech. Martina.

Hotel Al Bastione Imperiale je v části Trapani, která není pro koupání moc vhodná. Nachází se na výběžku, kde je přístav. Sice asi 300 metrů vzdušnou čarou je pláž, my bychom ji ale pláží ani moc nenazývali. Podívejte se na Street View. Asi 2 km směrem do centra Trapani je už lepší pláž, dokonce i s plážovým servisem na Lido Paradiso. Počítejte s cenou slunečníku a dvou lehátek řádově kolem € 15,00. Kvalitnější pláž je na severu Trapani - Lido San Giuliano. Ceny budou podobné.

# 05.05.2019, 12:13.
Měl bych dotaz, jak se dostat z letiště v Catania do Via Immacolata 126, 95016 Mascali? Jezdí tam autobus? Nebo je lepší taxi nebo podobně? A jedeme tam hlavně kvůli fotkám. Mohu tedy poprosit, zda jde sehnat nějaký výlet na sopky přímo na místě? Nebo je lepší to pořešit předem? Etnu zvládneme sami, ale Stromboli by to chtělo už asi v rámci výletu. Máte nějaké tipy na společnost, která toto zařizuje? Mnohokrát děkuji za odpověď. Richard.

Z letiště v Catania jeďte autobusem Alibus společnosti AMT za € 4,00 na Catania Centrale a odtud pokračujte vlakem Trenitalia za € 3,80 do Mascali. Bohužel z vlakového nádraží je to k Vašemu ubytování ještě 2300 metrů. Výlety z Catania najdete např. na Get Your Guide, kde si je můžete i přímo zarezervovat. Najdete tam výlety jak na Etnu, tak na Stromboli z Catania. Jinak určitě bude na místě nabídka dalších společností, nicméně rezervace dopředu na konkrétní termín je jistota.

# 04.05.2019, 07:49.
Budeme ubytovaní v Trapani. Moc rádi bychom podnikli výlet na Etnu a některý z ostrovů Vulcano nebo Stromboli. Jaká je nejlepší varianta se na tyto ostrovy a Etnu dostat? Dopravě autem bychom se rádi vyhnuli. A dá se každý z výletů stihnout za jeden den? Tím nemyslím Etnu i ostrovy dohromady. Priorita je Etna, to by nás mrzelo být na Sicílii a nevidět ji. Předem děkuji za odpovědi. Marie.

Časově to podle našeho názoru nestihnete. Varianty veřejnou dopravou jsou zpracovány několikrát v našich otázkách a odpovědích týkajících se Sicílie. Vždy je to ale na dva až tři dny s přespáním v Catania resp. na Aiolských ostrovech. Řešením může být organizovaný výlet z Palermo - Mount Etna and Taormina Full-Day Excursion from Palermo.

# 03.05.2019, 07:47.
Chtěla bych poradit, jak máme cestovat autobusem 14.5. Přiletíme ráno na letiště v Trapani a poté se musíme dostat na tuto adresu: Via Fiscale 4, 91100 Trapani. Jezdí z letiště nějaký autobus k přístavu? Tam nám to bude stačit. Nasledující dny se přesouváme na adresu Via La Piana 14, 91010 San Vito lo Capo a poté na Via Piccola del Teatro Santa Cecilia 5 - 1 piano, La Kalsa, Palermo a zase zpět na letiště v Trapani. Mnohokrát děkuji za Vaše rady. Vždy nám to usnadní cestu. Lucie.

Z letiště v Trapani jezdí do přístavu v Trapani autobusy AST. V úterý 14.5.2019 jedou v 7:15, 8:40, 9:30, 13:30, 13:50, 14:50, 15:00, 18:45, 19:30. Jízdenka by měla stát € 4,90. O den později, 15.9.2019 jedou z přístavu autobusy stejné společnosti do San Vito Lo Capo v 6:45, 8:30, 13:00, 13:45, 14:20, 18:00. Jízdenka by měla stát € 5,30. Ze San Vito Lo Capo do Palermo jezdí Russo Autoservizi. V tomto období víme jen o jednom autobusu v 5:45. Jízdenka stojí € 9,40. Nejezdí v neděli. Z Palermo do Trapani se dostanete autobusem Segesta Autolinee. Autobusy jezdí od 6:00 do 20:00 minimálně po hodině. Jízdenka stojí € 9,60. Jede až do přístavu a cesta trvá 2 hodiny. Na letiště se potom dostanete autobusem AST. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 17.04.2019, 14:09.
Pane Řehůřku, moc Vás zdravím a chtěla bych se zeptat na několik informací k cestě. Koncem června letíme na 10. denní dovolenou na Sicílii. Jsme dva dospělí a děti ve věku 14 a 11 let. Měla bych pár otázek. Přílet je naplánován do Trapani na sobotu v 18:45. Dále máme na první tři dny zajištěno ubytování na adrese Via Carolina v Trapani. Chtěli bychom si nejspíše půjčit auto. Je dobré to řešit v sobotu večer na letišti nebo až v neděli ve městě? Případně jezdí MHD do města poblíž k našemu ubytování? Dále bychom chtěli poradit, kam se dál vydat a co vidět. Které pláže byste doporučil na pár dnů pro válení? A co určitě vidět, co místního sicilského ochutnat? Děkuji za odpovědi a přeji hezký den. Lenka.

Do přístavu v Trapani jezdí z letiště autobusy AST. Automobil doporučujeme rezervovat přes Pronájem aut. Budete mít veškeré informace předem, vyberete si pro Vás nejvýhodnější automobil a k dispozici budete mít telefonickou podporu v češtině nebo slovenštině. Auto doporučujeme zapůjčit už na letišti. V centru města není taková nabídka jako na letišti. Tipy na výlety v blízkém i vzdáleném okolí najdete v našich otázkách a odpovědích. Místní specialitou je cabuccio. Jedná se o sendvič z těsta na pizzu plněný šunkou a mozzarelou.

# 16.04.2019, 21:35.
Chtěl bych požádat o radu, jak se dostat z letiště v Catania do Arenella poblíž Syrakus. Cestujeme jako 4. členná rodina. Přílet máme 1.6. v 19:50 večer. Jaké jsou prosím možnosti a ceny dopravy? Děkuji. Lukáš.

Z letiště v Catania se do Siracusa dostanete autobusem Interbus. Jízdenka stojí € 6,20. Zaveze Vás na Terminal Bus, který se nachází na Corso Umberto I v sousedství vlakového nádraží. Do Arenella potom musíte cestovat městským autobusem č. 23, který odjíždí z Piazza della Stazione. Jízdenka stojí € 1,20. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 15.04.2019, 14:00.
Pane Řehůřku, narazil jsem na Vaše stránky a moc mě potěšily. Našel jsem zde mnoho rad a informací. Děkuji za ně a také za to, co pro nás cestovatele děláte. S dovolením přidám také jeden dotaz, na který zatím neznám odpověď. Máte tušení, jak to je s autobusouvou jízdenkou pro děti? Mají nějakou slevu nebo dokonce do nějakého věku jezdí zadarmo? Děkuji. Luděk.

Je to přesně tak jak píšete. V dopravě cestují děti do určitého věku zdarma, do určitého věku za snížené jízdné. Nicméně těch společností, které provozují dopravu je hodně. Každá má jiné věkové omezení.

# 08.04.2019, 20:34.
Chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o radu alebo odporúčanie, pre ktorú z týchto dvoch krásnych sopiek sa rozhodnúť a vidieť ju zblízka, Etna alebo Stromboli? V júli sa chystáme na 9 dní na Sicíliu a plánujeme prejsť od Catanie, cez Agrigento a okolité pláže, ďalej Palermo, San Vito lo Capo, Trapani a Favignanu, a presunúť sa na Liparské ostrovy - Vulcano a Ginostru. Tu sa rozhodujeme, či ísť na Lipari alebo radšej ich vynechať a navštíviť za ten čas Etnu a na Lipari podniknúť samostatnú kratšiu dovolenku trebárs o rok. Aká je pravdepodobnosť, že uvidíme na Stromboli aj spomínané výbuchy a prírodné divadlo? Tiež by som sa chcela spýtať, ako je to so spoplatnením ciest na Sicílii, či je potrebné kupovať nejaké mýto a kde sa dá zakúpiť? Ďakujem pekne za odpoveď a názor. Pekný večer. Viktoria.

V souvislosti s Vaším itinerářem bychom volili návštěvu Etny a Aiolské ostrovy bychom realizovali samostatně. Nicméně pokud máte 9 dní ba Sicílii, je možné je navštívit např. i v rámci organizovaného výletu. Je to o prioritách a sestavení itineráře. Pravděpodobnost spatřit na Stromboli erupce je hodně velká. Na Sicílii zaplatíte přejezd trajektem z pevniny. Funguje víceméně kyvadlově a při cestě tam a zpět za více jak 3 dny a do 90. dní zaplatíte celkem € 75,00 za osobní automobil s maximálně 5. cestujícími. Za obytný automobil je to o € 20,00 více. Jízdenky zakoupíte v přístavu ve Villa San Giovanni. Mýtné na sicilských dálnicích se platí stejným způsobem jako na pevnině. Zpoplatněna je dálnice A18 v úseku Messina Sud - Catania Nord. Cena za osobní automobil je maximálně € 3,70, za obytný € 4,20. Dále je zpoplatněna dálnice A20 v úseku Messina Nord - Buonfornello. Cena za osobní automobil je maximálně € 10,10, za obytný € 10,30. Při vjezdu do zpoplatněného úseku si na mýtné bráně vyvednete lístek, na základě kterého z výjezdu ze zpoplatněného úseku uhradíte na mýtné bráně mýtné.