SICÍLIE 2019 / 2

Sicílie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Sicílie 2019 / 2

Pokud je Sicílie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2019. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do místa ubytování, o cestě autem na Sicílii, o výletech po Sicílii, o půjčovnách aut, o trajektech na ostrovy, o městské dopravě v jednotlivých městech, o vlakové a autobusové dopravě mezi městy, o výletě na Etnu a do dalších míst, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Sicílii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete druhou část, ta první je na stránce Sicílie 2019.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 29.07.2019, 22:15.
Chci se zeptat, kde nejlépe zaparkovat v Palermu. Chci se tam vydat s rodinou na prohlídku centra a mám VW transporter. Našel jsem v centru parkovací dům Garage Murarore, Piazza Giulio Cesare, 43 90127 Palermo. Nenašel jsem nikde cenu za kolik by se dalo tam zaparkovat na celý den. Nevím, zda jsem našel správně. Můžete mi popřípadě něco doporučit nebo jsem našel správně? Děkuji a přeji moc hezký den. S pozdravem Ivan.

Viz naše odpověď ze dne 02.04.2015, 17:21. Aktuální ceny najdete na uvedených odkazech.

# 29.07.2019, 21:19.
10. října chceme letecky navštívit Palermo a následně 12.10. odjet do Trapani. Nepodařilo se mi najít přímý spoj a odkud odjíždí autobus. Nebo je možné jet vlakem? 19.10. chceme odletět zpět do Prahy. Je lepší letět z Palerma nebo z Trapani? Děkuji za odpověď. Antonín.

Z Palermo do Trapani jezdí autobusy Segesta Autolinee. Autobusy jezdí z Piazza Cairoli u hlavního nádraží. Autobusy jezdí od 6:00 do 20:00 většinou po hodině, někdy i po půl. Jízdenka stojí € 9,60 a cesta trvá 2 hodiny. Zda pro cestu zpět zvolit Trapani nebo Palermo závisí na konkrétní nabídce leteckých společností. Dne 19.10. letí z Trapani v 19:10 do Prahy Ryan Air. Základní jednosměrná letenka stojí 1322,- Kč. Z Palermo je to s přestupem. Je to tedy výhodnější z Trapani. Konkrétní cenu pro zpáteční let najdete na Pelikan.

# 25.07.2019, 20:10.
Poslední otázkou, kterou na Vás mám je, jaký je ideální čas vyrazit na cestu zpět z Castellamare del Golfo do Trapani na letiště. Odlétáme v 19:10 dne 10. srpna. Ještě jednou mnohokrát děkuji za Vaši ochotu a pomoc. S pozdravem Magdalena.

Na letišti byste měla být dvě hodiny před odletem. Jedná se o malé letiště, ten čas potřebujete reálně kratší, my bychom se ale drželi zavedené praxe. Teoreticky tedy musíte stihnout autobus AST z Trapani v 16:20, na letišti je v 17:00. Z Castellamare del Golfo musíte tedy jet autobusem stejné společnosti ve 12:30, v Trapani je ve 13:50. My bychom jeli do Trapani co nejdříve a ten den strávili čas v Trapani.

# 25.07.2019, 18:47.
Děkuji za Vaši podrobnou odpověď. Do Trapani přiletíme 6. srpna v 8:55 ráno podle předpokládaného plánu. Dívala jsem se na zastávky autobusu do Castellammare del Golfo a je zmíněna zastávka Scopello-BIV. Je to ta, o které píšete? Rozhodli jsme se, že asi auto půjčovat nebudeme a zůstaneme spíše závislí na autobusové dopravě s tím, že se budeme pohybovat spíše lokálně. Jsou ještě nějaká místa, která byste mohl doporučit? A lze si například někde v této oblasti půjčit kola? Děkuji.¨Magdalena.

Autobus AST z letiště v Trapani Vám jede do města v 9:30, na místě v centru je v 10:00. Pokud nebudete stíhat, neřešte jízdenku a kupte si ji až u řidiče. Další jede až ve 13:30. Nicméně tyto autobusy jsou většinou směrované k příletům, takže by neměl být problém. Autobus z Trapani směr Castellammare del Golfo jede v 11:00. pokud Vám nevadí větší procházka, můžete tedy vystoupit na zastávce Scopello Bivio. Autobus je tam podle jízdního řádu ve 12:15. V Castellammare del Golfo můžete navštívit Aragonský hrad ze 17. století nad přístavem. Pěkná oblázková pláž je v Guidaloca, kam se dostanete ze Scopello autobusem Russo Autoservizi. A samozřejmě využijte místa, kde budete pobývat, a vydejte se na několik výletu do parku Zingaro. Bohužel o půjčovně kol ve Scopello nevíme. Některá ubytovací zařízení je tam svým klientům pronajímají, ale o konkrétní půjčovně nevíme.

# 25.07.2019, 11:52.
6. srpna přiletíme s přítelem do Trapani na Sicílii. Na dobu našeho pobytu jsme si ale vybrali ubytování v městečku Scopello. Chci se zeptat, zda je pro nás časově výhodné a vůbec možné dostat se z Trapani do Scopella? Ve vašich otázkách a odpovědích jsem našla, že k dopravě z Trapani - jak z letiště, tak dále - jsou určeny autobusy AST? Také bych se ráda zeptala, zda je možné dostat se ze Scopella do míst jako je Zingaro, Zarbo di Mare, San Vito Lo Capo, Castellammare del Golfo bez toho, aniž bychom si půjčovali auto, nebo zda je pro nás auto tím nejvhodnějším řešením? Děkuji za Vaši odpověď. S přáním hezkého dne Magdalena.

Z letiště Trapani je výhodné využívat k dopravě do centra Trapani nebo do přístavu autobusy AST. Z Trapani do dalších lokalit potom jezdí různé společnosti, podle lokality. Do Scopello je z Trapani doprava složitější. Záleží také hodně na tom, kdy přiletíte. Z Trapani jezdí do Scopello autobusy AST v 11:00, 13:30 a 18:00. Cesta trvá 1 hodinu a 15 minut. Jízdenka stojí € 4,60. Jedná se o autobus směřující do Castellammare del Golfo a zastavuje jen na křižovatce a do Scopello musíte dojít pěšky. Můžete ale zajet až do Castellammare del Golfo a otud do Scopello pokračovat autobusem Russo Autoservizi. Jízdenka stojí € 2,70 a cesta trvá 25 minut. Tato společnost jezdí i ze Scopello do Zingaro. Jízdenka stojí € 1,90 a cesta trvá 15 minut. Do dalších lokalit je výchozím místem Castellammare del Golfo. Russo Autoservizi jezdí do San Vito Lo Capo (€ 6,40), Palermo (€ 6,40) atd. Do Zarbo di Mare o dopravě ze San Vito Lo Capo nevíme. Pokud však chcete jet z této lokality na druhou stranu parku Zingaro, jezdí tam Shuttle Bus Sale&Mulini v 9:30 nebo 10:30. Zpět potom jede v 16:30 nebo 17:30. Zpáteční jízdenka stojí € 10,00. Rezervační systém je na výše uvedených stránkách - Servizi Turistici / Trasferimenti / Shuttle Bus Riserva dello Zingaro.

# 21.07.2019, 21:36.
S přítelkyní se chystáme letos v srpnu na Sicílii. Rádi bychom strávili co nejvíce času v přírodě mimo placené ubytování. Chtěli bychom se zeptat, zda nemáte nějaké tipy, kde by se dalo spát pod širákem, nebo nějaká doporučení na levné a malé turistické kempy? Děkuji. Vít.

Kempování ve volné přírodě je v Itálii zakázané. Určitě to nedoporučujeme. Kempy v lokalitách, kde se budete pohybovat, najdete na camping.it.

# 21.07.2019, 20:11.
Mám dotaz ohledně platnosti řidičského průkazu a půjčení auta. Budeme si na týden půjčovat auto, avšak máme problém. V podmínkách Rentalcars je, že doklad musí být minimálně rok starý. V dubnu skončila platnost dokladu a bylo potřeba si jít udělat nový. Nebude s tímto problém? Byť na druhé straně je viditelné datum získání ŘP. Bojíme se, aby nás nevyhnali pryč. Jinak jaké máte zkušenosti s půjčením auta na Sicílii od této společnosti? Všude čteme šílené recenze a trochu se bojíme. Děkuji za odpověď. S přáním hezkého dne Petra.

V podmínkách Pronájem aut není uvedeno, že doklad musí být minimálně rok starý, ale že řidičský průkaz musíte vlastnit po dobu alespoň 12 měsíců (často i 24 měsíců). To je zásadní rozdíl. Jedná se tedy o dobu, po kterou máte řidičské oprávnění, ne o dobu, po kterou máte ten konkrétní řidičský průkaz. Jedná se o podmínky požadované konkrétními autopůjčovnami, proto je tam uvedena i doba 24 měsíců, které některé autopůjčovny požadují. Rentalcars pro půjčení auta doporučujeme. Jedná se o portál, který nabízí pronájmy automobilů od místních autopůjčoven. Přidává k tomu však významnou přidanou hodnotu ve formě utříděných informaci, speciálních nabídek, připojištění, ale především telefonické podpory, která je i v češtině a slovenštině. Recenze se týkají už většinou konkrétních autopůjčoven, což Rentalcars už přímo neovlivní, ale značně usnadní orientaci, uzavření smlouvy a získání kompletních informací o tom, kolik Vás to bude stát a na co si dát pozor.

# 20.07.2019, 12:34.
Zdravím Řehůřkovi z Podkrkonoší s otázkou ohledně kvetoucího přístavu Brolo. Doporučíte? A nebo je to strategicky nevýhodné? Máme příležitost ubytování v tomto regionu. S přáním všeho dobrého Gabriela.

Brolo leží na hlavní trase Messina - Palermo. Máte tedy dostatek příležitostí cestovat na výlety vlakem Trenitalia. Např. do Palermo Vás jízdenka vyjde na € 9,20, do Cefalu na € 6,20. S přestupy v Patti do Milazzo na € 4,30 a Messina na € 6,90. S přestupy v Patti a Messina do Taormina na € 9,00, Catania na € 10,20 a Siracusa na € 14,30. Můžete využívat i místní autobusové spoje Magtour. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 18.07.2019, 12:01.
Někde jsem četla, že existuje 3. denní jízdenka na autobus v Trapani a že v ceně je i obousměrná lanovka na Erice. Teď ale tu informaci už nemohu najít. Chci se zeptat, zda něco takového existuje a pokud ano, kde se to kupuje a kolik to stojí? Děkuji. Iva.

Máte zřejmě na mysli Trapani Welcome Card. Jedna karta stojí € 13,00, dvě karty € 25,00. Platí tři dny od data na ní uvedeného. V ceně je třídenní jízdenka na městskou dopravu ATM Trapani, jedna zpáteční jízdenka na lanovku do Erice, sleva 10% na trajekty Liberty Lines, a mnoho dalších slev. Zakoupíte ji na mnoha místech včetně letiště v Trapani, v Agenzia Egatour v přístavu, v infopointu na rohu Piazza Vittorio Emanuelle aj.

# 17.07.2019, 23:08.
Chci se zeptat na pojištění krádeže auta z půjčovny. Všude píší, že se pojistka proti krádeži nevztahuje na Sicílii - obecně jižní Itálii. Např. na SIXT. Doporučil byste mi půjčovnu v Katánii? Předem děkuji. Silvana.

Píšete, že většina autopůjčoven nepojišťuje, potom nechápeme, proč si tedy ten automobil nepronajmete od některé ze zbývajících autopůjčoven (rozdíl mezi celkem a většinou, tedy od menšiny). Každopádně půjčovny uvedené pod Rentalcars nejsou pod Rentalcars sdružené. Jsou to jen půjčovny nebo celosvětové řetězce, které s Rentalcars spolupracují. Je to na podobném principu, jako hotely spolupracují s Booking. Koneckonců Pronájem aut a Booking jsou z jedné skupiny, oba systémy jsou celosvětově prověřené obrovským množstvím zákazníků i dodavatelů. Aktuálně jsme si zkontrolovali namátkově několik automobilů v Catania Airport, všechny jsou pojištěny standardně proti havárii i krádeži. Je tam sice vysoká spoluúčast, např. i € 1600,00 (dá se najít i nižší), ale pořád to není celá cena vozdila, která je i 10x vyšší. Komplexní pojištění nabízené Rentalcars není o tom, že to pojistí konkrétní autopůjčovna na Sicílii. V případě krádeže tu spoluúčast uhradíte autopůjčovně v plné výší, tzn. v uvedeném případě € 1600,00, které se Vám strhnou z depozitu a zbytek Vám doúčtují do výše spoluúčasti. Tyto náklady spojené s krádeží Vám potom uhradí pojišťovna, u které budete pojištěni přes Rentalcars.

# 17.07.2019, 22:52.
Ještě jednou moc děkuji za Vaši odpověď. Nakonec jsme našli pěkné ubytování v Giardini Naxos a budeme dělat různé výlety. Ale potřebovala bych ještě požádat o jednu radu. Máme bohužel přílet na letiště Catania až v pozdních hodinách a už do místa pobytu nejede žádný vlak ani autobus. Budeme muset použít taxi. Ale letištní taxi využít nechceme, prý to není nic výhodného. Majitel hotelu nám nabízí, že nám domluví levnější taxi. Ale i tak říká, že to bude tak € 90,00. Nemáte vy doporučení na nějakou spolehlivou taxi službou nebo jinou alternativu, která by byla levnější? A nebo je cena € 90,00 z letiště Catania do Giardini Naxos opravu dobrá cena? Jsme 3 osoby. Děkuji za Vaši radu. Lucie.

Lze cestovat i levněji - viz např. Taxi Taormina. Těch € 90,00 je reálná cena. My bychom si to nechali zajistit od ubytovatele.

# 17.07.2019, 12:57.
Pane Řehůřku, jsme dva a budeme v Trapani týden. Nechceme si půjčit auto, ale chceme jezdit autobusem a vlakem a navštívit Palermo, Erice, Segestu, San Vito lo Capo, některý egadský ostrov a Marsalu. Bohužel jsem nenašla žádné vhodné spojení do Palerma a do Segesta. Autobus Tarantola k chrámu v Segesta nemá stránky takže nevím, zda nějaký autobus jezdí a pokud jde o Palarmo, tak jsem našla jen autobus na letiště do Palerma. Jede něco do centra? V Trapani je jediná zastávka dálkových autobusů v přístavu nebo ještě někde jinde v centru? Děkuji za pomoc. Iva.

Z Trapani jezdí do Palerma autobusy Segesta Autolinee. Autobusy jezdí z přístavu od 5:30 do 20:00. Jízdenka stojí € 9,60, zpáteční € 15,10. Cesta trvá dvě hodiny a zastávek je v obou městech mnoho. Najdete je na výše uvedených stránkách. Do Erice můžete jet autobusem AST. Jezdí z přístavu i z centra ze stanovišť u vlakového nádraží. Jízdenka stojí € 2,90, zpáteční € 4,80. cesta trvá 45 minut. Do Erice můžete jet i lanovkou. K dolní stanici Vás zaveze městský autobus ATM č. 203, v neděli a ve svátek č. 201. Jízdenka stojí € 1,20. Jízdenka na lanovku stojí € 5,50, zpáteční € 9,00. O autobusu do Segesta máme informace z odpovědi ze dne 22.02.2017, 15:25. Aktuálnost ověřte na místě. Do San Vito Lo Capo jezdí autobusy AST. Jezdí ze zastávek jako do Erice. Jízdenka stojí € 5,30, zpáteční € 8,50, cesta trvá 1 hodinu a 25 minut. Na Egadské ostrovy jezdí Trajekty. Do Marsala jezdí vlaky Trenitalia. Jízdenka stojí € 3,80 a cesta trvá něco málo přes půl hodiny.

# 15.07.2019, 13:53.
Ráda bych požádala o možnosti cestování autobusem nebo vlakem z Terme Vigliatore do Palerma, Taorminy a na Etnu. Ve všedních dnech. Děkuji. Dana.

Spojení je nejlepší vlakem, nicméně s přestupy. Jízdní řády najdete na Trenitalia. Do Palermo s přestupem v Barcellona nebo Patti. V současné době probíhá na trati do Palermo výluka, je možné že část úseku budete muset absolvovat autobusem (zajišťuje železniční přepravce). Do Taormina a Catania se dostanete s přestupem v Messina. V případě Taormina je stanice v Giardini Naxos, odkud funguje městská doprava AVM. Autobus AST z Catania na Etnu odjíždí v 8:15. To v jednom dni nestihnete.

# 11.07.2019, 16:52.
Děkuji za odpověď. Ráda bych se ještě zeptala, zda existují nějaké přímé spoje ze San Vito lo Capo do Erice? Moc děkuji za odpověď. Krásný den. Andrea.

Ze San Vito Lo Capo do Erice ke stanici lanovky jezdí autobusy AST. Jízdenka by měla stát podle tarifu € 4,60, zpáteční € 7,50. Jede kolem sedmi spojů denně. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 10.07.2019, 21:35.
Sme práve na Sicílii v oblasti Licata. Chceli by sme si požičať auto a navštíviť Palermo. Vedeli by ste nám odporučiť, kde by sme mohli bezpečne parkovať? Ďakujeme. Viera.

O parkování v Palermo píšeme v odpovědi ze dne 02.04.2015, 17:21.

# 10.07.2019, 14:27.
Ráda bych vyrazila z města San Vito lo Capo na výlet do Palerma. Poradíte mi prosím, jaké jsou možnosti? Jede ze San Vita do Palerma nějaký přímý spoj? Děkuji za odpověď. Andrea.

Ze San Vito Lo Capo do Palermo jezdí autobusy společnosti Russo Autoservizi. Jízdenka stojí € 9,40. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 07.07.2019, 11:44.
V září se se sestrou a mamkou a třemi dětmi (4 roky, 1 rok a 6 měsíců) chystáme na Sicilii. Přiletíme do Catanie a hledám nejvhodnější místo, kde se ubytovat. Dokázal byste mi poradit městečko, vesnici, pláž? Nemáme v plánu si půjčovat auto, neboť v tomhle počtu a s dětmi by to bylo asi nereálné, takže máme v plánu využívat veřejnou dopravu. Hledám tedy místo, kam se dostaneme vlakem nebo autobusem. Preferujeme písečnou pláž kvůli dětem. Na místě chceme zůstat týden, tak hledám místo, kde bude možné fungovat týden bez auta, kde budeme moci nakoupit potraviny, ale také zajít si na kávičku, jídlo, zkrátka takovou kombinaci všeho. Uměl byste mi poradit, kde se mám dívat po ubytování? Moc děkuji. Hana.

V tomto případě doporučujeme z vlastních zkušeností uzavřené villaggio s privátní pláží s pozvolným vstupem do moře - Villaggio Turistico Europeo. Podnikat výlety veřejnou dopravou s takto malými dětmi je na zvážení.

# 06.07.2019, 22:36.
Pane Řehůřku, měla bych na Vás několik dotazů týkajících se mojí cesty do Trapani. Ubytování jsme si našli v Castelluzo - Cala di Ponente. Mě to přijde jako dobré strategické místo, snad se nemýlím. Přiletíme v úterý 27.8. v 9:00 hodin ráno. Byl byste tak hodný a poradil mi, jakým spojem se dostaneme do místa bydliště? Letíme na 5 dnů a primárně chceme čas strávit u moře. Zaujala mě místa jako Santa Margherita Bay - blízko hotelu, San Vito Lo Capo, Zingaro a nějaký přilehlý ostrov. Doporučíte prosím nějaký? Nevíme, zda si máme půjčit auto nebo zda tato místa hravě zvládneme jejich MHD a kde případně najdu časy odjezdů a jak dlouho cesta bude trvat? Předem děkuji. Šárka.

Z letiště v Trapani jeďte autobusem AST do Trapani přístavu (€ 4,90) a odtud autobusem stejné společnosti do Castelluzo (€ 4,30). Je to směr San Vito Lo Capo. Tam se tedy z Castelluzo také dostanete autobusem, stejnou společností. Doprava do rezervace Zingaro ze San Vito Lo Capo viz naše odpověď ze dne 03.06.2019, 11:39. Doprava do přístavu v Trapani viz výše. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Egadské ostrovy jsou pěkné všechny, nicméně pro jednodenní individuální návštěvu bude zřejmě nejjednodušší zvolit ostrov Favignana. Nebo si zvolit nějaký organizovaný výlet - Get Your Guide, klíčové slovo Trapani. Z důvodu nezávislosti a pohodlnosti je samozřejmě jednodušší si pronajmout automobil - viz Pronájem aut.

# 02.07.2019, 19:56.
Od kdy jezdí lanovka na Etnu? Děkuji. Hana.

Lanovka na Etnu je v povozu v letní sezóně každý den od 9:00 do 16:00. Poslední odjezd je v 15:30.

# 02.07.2019, 19:54.
Pane Řehůřku, ráda bych se zeptala, kde koupím jízdenky na městskou dopravu v Trapani a lístky na autobus do San Vito Lo Capo a zpět? Také bych měla dotaz, kde zastavují autobusy v San Vito lo Capo a odkud odjíždí do Zingara? Děkuji. S přáním krásného večera Hana.

Jízdenky pro městskou dopravu v Trapani koupíte v tabácích, na stáncích, na barech apod. Kompletní seznam najdete na stránkách ATM. To stejné se týká jízdenek na autobusy AST. Kompletní seznam prodejních míst najdete na AST. V San Vito Lo Capo by měly mít konečnou autobusy AST na Via Pier Santi Mattarella, mezi křižovatkou s Via Dogana a Via Fratelli Maculati. Shuttle Bus do rezervace Zingaro společnosti Sale&Mulini má v San Vito Lo Capo odjezdové místo dle dohody. Odvoz je třeba rezervovat na výše uvedených stránkách.

# 02.07.2019, 09:31.
Chtěla bych se vás zeptat, zda byste mi nepomohl najít konkrétní autobusové, případně vlakové spoje, vůbec se v místních stránkách nevyznám. Během dne 12.7. bych se potřebovala dostat z Trapani / Porto do Palerma. Po té 15.7. z Palerma do Catanie. A 20.7. z Catanie na letiště v Trapani. Na letišti mám být v 17:00 hodin. Je potřeba si místa v autobusech rezervovat předem? A ještě poslední dotaz. 9.7 v 8:55 přiletím do Trapani, našla jsem si autobus k přístavu, který odjíždí z letiště 9:30, další bohužel jede až ve 13:30. Myslíte si, že je reálné spoj v 9:30 i s odbavenými zavazadly stihnout? Děkuji vám za odpovědi. Eliška.

Na tuto otázku jsme Vám už odpovídali. Viz naše odpověď ze dne 16.06.2019, 09:46. Z přístavu v Trapani odjíždí autobus v 5:30, 6:00, 6:30, 7:00, 7:30, 8:00 atd. V Palermo na Piazza Cairoli u vlakového nádraží je za 2 hodiny. Jízdenku není nutné rezervovat. Z Palermo do Catania odjíždí autobus z Piazza Cairoli ve 4:50, 6:00, 7:30, 9:00, 10:00 atd. V Catania u vlakového nádraží je za 2 hodiny a 40 minut. Tady doporučujeme jízdenku zakoupit online pro rezervaci místa. Zpět potom odjíždí autobus z Catania v 10:00 a v Palermo je ve 12:40. Z Palermo, Piazza Cairoli, odjíždí autobus směr Marsala na letiště Birgi ve 14:30 a na letišti je v 16:15. Odjezdy jsou s dostatečnou rezervou, z Catania můžete jet o autobus později a stihnete to. My bychom ale z Catania vyjeli co nejdříve a měli raději více času v Palermo. Jízdenky z Catania do Palermo doporučujeme opět zakoupit online pro rezervaci místa. Teoreticky je možné autobus v 9:30 stihnout, nicméně nikdo Vám to nezaručí. Vzhledem k tomu, že v tomto případě je možné koupit jízdenky i u řidiče, doporučujeme to v této chvíli neřešit a přizpůsobit se podle vzniklé situace. Současně upozorňujeme, že se jedná o Sicílii, tzn. v daném okamžiku může být všechno jinak z důvodu různých okolností.

# 01.07.2019, 13:47.
Odlétám na měsíc na jih Sicílie, okolí města Scoglitti a potřeboval bych SIM kartu minimálně s 10 GB dat na měsíc. Nevím ale, jaký operátor má nejlepší pokrytí a cenu? Předem děkuji za odpověď. Kirill.

Doporučujeme si přečíst článek Jak na internet v Itálii.

# 01.07.2019, 13:16.
Pane Řehůřku, dne 28.7. bychom si chtěli udělat výlet z Trapani do San Vito lo Capo nebo Zingaro. U čeho je lepší dostupnost? Mohu se zeptat, jak jezdím autobusové spoje a kolik lístek stojí? Děkuji a přeji Vám krásný den. Petra.

Viz naše odpověď ze dne 03.06.2019, 11:39.

# 01.07.2019, 10:14.
Ráda bych se zeptala, zda lze podniknout výlet spolu s výstupem na Stromboli v jednom dni? Bydlíme v hotelu v Milazzo, odkud jezdí trajekty. Nikde jsem se však nedočetla, v jakých intervalech probíhají výstupy? A zda je možné podniknou výlet v ranních hodinách a večer se vrátit zpět? Děkuji mnohokrát za Vaši odpověď. Lucie.

Viz naše odpověď ze dne 15.05.2019, 13:25.

# 29.06.2019, 08:59.
Plánujeme na letošní léto dovolenou na Sicílii a nevíme, kterou část ostrova zvolit jako základnu. Kde jsou lepší pláže? V okolí Palerma nebo spíše v oblasti Catania? Rozhodně bychom chtěli projet celý ostrov. Jedeme na 14. dní. Děkuji za doporučení nějakých konkrétnějších tipů. Lucie.

Nejlepší pláže jsou kolem Taorminy, Cefalu, San Vito Lo Capo a na jihu ostrova. Kterou oblast zvolit jako výchozí bod, záleží na Vašem itineráři. Pokud budete hodně poznávat východní i západní pobřeží, bude asi lepší pobyt rozdělit, zvláště v případě, že jedete na 14 dní. Výběr místa pobytu musí být samozřejmě komplexnější. Musí Vám vyhovovat pláž, ubytování, nejbližší okolí atd. Současně to místo musí být v téměř ideální poloze pro poznávací výlety s ohledem na dopravu.

# 25.06.2019, 21:21.
Chtěli jsme strávit týden na Maltě a týden na Sicílii. Jedeme 3 dospělí a 2 děti, bez auta. Velmi mě překvapila cena - € 468,00. Opravdu je to tak drahé? Není nějaká jiná varianta, kromě letadla? Děkuji za odpověď. Šárka.

Řádově to pro Vaši skupinu odpovídá. Cena je samozřejmě odlišná pro různé termíny a různý věk dětí. Nicméně doporučujeme zkusit provést kalkulaci pro Váš termín a s přesnou definicí věku dětí na trase Malta - Catania. Jezdí tam jiná společnost a cena je nižší. Kalkulaci a rezervaci provedete přes stránku Trajekty.

# 23.06.2019, 22:21.
Přiletíme na letiště Palermo Falcone-Borsellino v červenci v 17:40 v neděli. Nemohu najít spoj do Castellammare del Golfo. Vlak má k dispozici pouze jeden pozdní spoj - proto má otázka. Jezdí autobusy přímo z letiště do Castellammare del Golfo? Případně jaké jsou další možnosti dopravy? Velmi děkuji za odpověď. Tomáš.

Z letiště v Palermo do Castellammare del Golfo jezdí autobusy Russo Autoservizi. Jízdenka stojí € 7,00. Bohužel v červenci jedou v neděli jen dva spoje, v 9:00 a 15:00. Budete muset cestovat přes Palermo. Z letiště jede do Palermo autobus Prestia e Commande. Vystoupit musíte na Via T. Fazello u vlakového nádraží. Autobus jezdí do 00:30 po půl hodině. Cesta trvá 50 minut. Jízdenka stojí € 6,00. Autobus Russo Autoservizi potom jede v neděli z Piazza Cairoli (u vlakového nádraží) ve 21:15, v Castellammare del Goldo na Piazza Repubblica je ve 22:25. Jízdenka stojí € 6,90.

# 22.06.2019, 17:57.
Ještě přeci jen jedna otázka. Najdou se na Sicilii na východním pobřeží kolem Katánie vhodná místa na šnorchlování? Mohl byste nám případně doporučit kam se vydat? Je jedno, zda jen na vlastní pěst nebo jako organizovaný výlet. Spíš se nám jedná o to, zda je v místním moři vůbec něco k vidění. Děkuji. Klára.

Viz naše odpověď ze dne 02.06.2019, 14:14

# 22.06.2019, 12:01.
Jsme právě na Sicílii a rádi bychom viděli Etnu a Syrakusy. Máme je od hotelu 20 km. Dá se to zvládnout obojí za jeden den? Jak je nejlepší absolvovat výlet na Etnu? Na internetu jsme se dočetli, že ideálně autem, potom lanovkou a nakonec jeepem, ale věděl byste prosím, zda je nutné jeep objednat předem? Poslední otazka: jaká je otevírací / provozní doba na Sicílii o víkendu? Děkuji. Klára.

Dá se to za jeden stihnout, ale je to docela náročný program. Doporučujeme to rozdělit na dva dny. Auto je ideální pro návštěvu Etny. Zaparkujete na velkém parkovišti u dolní stanice lanovky. Jeep-bus není nutné dopředu rezervovat. Jízdenky se kupují na pokladně u lanovky společně s jízdenkou na lanovku. Jsou to ale zbytečně vyhozené peníze, pokud nebudete z nějakého důvodu spěchat. Vyjet lanovkou doporučujeme, z horní stanice je potom nenáročná vycházka k Torre del Filosofo, kam jezdí i Jeep-busy. Pěšky to trvá přibližně hodinu a je to zážitková cesta. Výhledy za to stojí. Z Jeep-busu toho moc neuvidíte. Je to ale na Vás. Pokud to chcete mít nenáročné a nechat se vyvézt až nahoru pod Etnu, je to řešení. Nahoře jsou také pěkné výhledy. Nezapomeňte si vzít obuv do horského terénu, nějakou větrovku nebo mikinu a také brýle. Nahoře je jiné klima než dole u moře. Obchody mají o víkendu většinou otevřeno. Především supermarkety různých řetězců fungují po celé Itálii stejně. V malých městech a vesnicích však může být otevírací doba omezená. Je to podobné jako u nás.

# 22.06.2019, 08:50.
Moc děkuji za zprávu. Mám poslední dotaz ohledně veřejných pláží ve městě Taormina a Cefalú. Budeme v těchto trávit několik nocí, případně někdě v okolí a zajímá mě, zda je tam veřejný přístup do moře? Děkuji. Martin.

V Taormině jsou pláže volné i pláže s plážovým servisem. Částečně volná je i nejvyhledávanější Isola Bella. To samé platí i o Cefalu.

# 21.06.2019, 23:01.
Mohu se zeptat, jak se mám dostat na letiště z centra Katánie okolo katedrály sv. Agathy? Děkuji za odpověď. P.S. Autobus nebo vlak nebo metro? A která linka autobusu je nejvhodnější? K.

Kousek od Cattedrale di Sant' Agata, asi 300 metrů pěšky, je u kruhového objezdu na Via Porticello zastávka autobusu Alibus společnosti AMT. Ten jede přímo na letiště. Jízdenka stojí € 4,00. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 20.06.2019, 13:49.
Prosím, kde se dají zakoupit jízdenky na AST autobus z Katánie na Etnu? Děkuji. Viktor.

Jízdenky se kupují na rohu náměstí Piazza Giovanni XIII, ze kterého autobus odjíždí. Vychází odtud ulice Via Don Luigi Sturzo. Ceduli s poutačem AST Biglietteria per Monte Etna uvidíte i od autobusových stanovišť.

# 17.06.2019, 22:51.
Jedeme na 5 dní do Trapani. Chceme: koupačka na hezčích plážích + památky a zajímavosti. Původní plán byl být v Trapani, půjčit si auto a každý den vyjed nějakým směrem, Zingaro, Erice, Favignana. Po informacích o Trapani uvažuji, zda by nebylo lepší ubytovat se v jiném městečku? Dokážete mi doporučit nějaký plán na 5 dní kolem západní strany? A poslední dotaz. Jak je to s parkováním v Trapani? Zatím k nám od jednoho pana dorazila informace, že se můžeme ubytovat a parkovné je € 0,80 na hodinu? To platí pro celé Trapani? A ohledně auta. V Řecku i na Tenerife jsme si půjčili auto na týden na debetní kartu naprosto bez problémů, na Sicílii je to tedy jinak? Moc vám děkuji za odpovědi. Veronika.

Itineráře nezpracováváme, není to v našich časových možnostech. Parkování v modrých zónách ve městě Trapani je zakotveno v usnesení Rady města z konce roku 2016. Existují dva typy zón, které se liší tarifem - žlutá a červená. Parkování je zpoplatněné všechny dny v roce, kromě svátků (včetně neděle) v době od 8:00 do 13:30 a v době od 15:30 do 20:00 (nebo 24:00 podle zóny). Zdarma se neparkuje v neděli a ve svátek v době od 15.5. do 15.10. v oblastech Via Ammiraglio Staiti, Viale Regina Elena, Piazza Giacomelli, Corso Italia, Via Palmerio Abate, Via XXX Gennaio, Via Bastione, Via Giardini, Lungomare Dante Alighieri, Via Pallante, Via Platamone. Účtuje se po půl hodině. V červené zóně € 0,80, minimální platba € 0,50 a ve žluté zóně € 0,50, minimální platba € 0,35. Existuje ještě zelená zóna, kde se platí € 0,10 za hodinu. Karavany platí sazbu o 50% vyšší. Typ zóny, časy a tarify jsou uvedeny v dodatkové tabulce pod zákazovou značkou stání.

# 16.06.2019, 13:10.
Pane Řehůřku, moc děkuji za odpovědi od vás a současně bych se ještě ráda zeptala. 18.8.2019 budeme v Katánii. Přijedeme z Mondello vlakem. Máme ubytování na Via Teocrito, 26, City Centre, Katánie, 95100, Itálie. Chtěli bychom z dětmi do Etnalandu na jeden celý den. Existuje nějaké spojení po celý den, které tam a zpět jezdí? I ve večerních hodinách? Moc děkuji za odpověď. S pozdravem Denisa.

Viz naše odpověď ze dne 18.05.2016, 22:11. Nic se bohužel nezměnilo. Ceny jsou o něco vyšší. Seznam agentur, které Vás tam na požadavek zavezou, najdete na stránkách Etnaland. My bychom volili pronájem automobilu.

# 16.06.2019, 09:46.
S přítelem se chystáme na 2 týdny na Sicílii a máme na vás hned několik dotazů. Jak nejlépe se dostat z Trapani do Palerma? Z Palerma do Catanie? A z Catanie zase zpět do Trapani na letiště? V Trapani bychom chtěli na výlet do rezervace dello Zingaro. Chtěli jsme se zeptat, jak se tam z Trapani nejlépe dostat? Našli jsme jen autobus, který jezdí do San Vito lo Capo, ale to je od Zingaro docela daleko. Děkujeme za odpovědi. Eliška.

Z Trapani do Palerma jezdí autobusy Segesta Autolinee za € 9,60. Z Palermo do Catania jezdí autobusy SAIS Autolinee za € 14,00. Z Catania na letiště v Trapani se dostanete s přestupem v Palermo. Nejdříve zmiňovaným autobusem SAIS Autolinee, následně autobusem Autoservizi Salemi za € 11,00. Doprava z Trapani do rezervace Zingaro viz naše odpověď ze dne 03.06.2019, 11:39.

# 12.06.2019, 19:16.
Ve čtvrtek 27.6. přiletíme na letiště do Catanie a budeme se chtít dostat do Agnone Bagni, Via delle Orchidee. Budeme přistávat přibližně v 18:15 hodin. Mohla bych Vás moc poprosit o informaci, jakým způsobem - jakým číslem autobusu - a odkud se lze do našeho ubytování dostat a zda to je v tomto čase možné? Případně kolik by přibližně mělo stát taxi? Děkuji moc. Jarka.

Bohužel v tomto čase o žádném spoji nevíme. Ale i ve dne neznáme autobusové spojení do této lokality, jen 5 km severně je dosah dopravy AMT. Taxi Vás vyjde na cenu kolem € 40,00.

# 11.06.2019, 23:00.
Koupily jsme si s kamarádkou zájezd do San Vito Lo Capo. Letenky jsme pořídili do Catanie a zarezervovaly jsme si vůz přes Rentalcars, abychom se na místo dopravily. Nevíte, zda je pro tento přejezd nutné nějaké povolení, např. dálniční známka? Jaká je dostupnost benzinek? Děkuji. Iveta.

Dálniční známka v Itálii není. Dálnice se platí formou mýtného. Konkrétně na Sicílii viz odpověď ze dne 07.06.2019, 16:30. Síť čerpacích stanic najdete na Prezzi Benzina.

# 10.06.2019, 19:56.
Pane Řehůřku, děkuji za vyčerpávající odpověď, vaše stránky jsou perfektní. Ještě bych měl jeden dotaz, kde by se dalo v Syrakusech zaparkovat na jeden den, nejlépe nějaký parkovací dům v okolí nádraží, archeoparku nebo starého města? Děkuji za odpověď. S pozdravem Tomáš.

Informace o městském systému parkování ve městě Siracusa najdete na Citta di Siracusa. V blízkosti archeologického parku je parkoviště Paradise, kde za 8 hodin parkování zaplatíte € 5,00.

# 09.06.2019, 09:23.
V červenci se chystáme na Sicílii a jeden den bychom si chtěli zajet do parku Madonie. V mapách je zakreslená lanovka na horu Monte Mufara, ale nevím, zda se jedná o lanovku s každodenním provozem a případně, kolik je cena za jednu jízdu nahoru. Děkuji za odpověď. S pozdravem Tomáš.

Lanovka je v provozu od 10:00 do 18:00. V roce 2019 je v provozu: květen - 25. a 26., červen - každou sobotu a neděli, červenec - každou sobotu a neděli, srpen - od 3. do 25., září - každou sobotu a neděli, říjen - každou sobotu a neděli. Jízdné nahoru stojí € 5,00, jízdné dolů € 2,00, nahoru a dolů € 6,00. Více informací najdete na Piano Battaglia.

# 07.06.2019, 16:30.
Moc Vám děkuji za odpověď. Chystáme se poprvé na vlastní pěst, čeká nás 11 dní na Sicílii, chceme zkusit stihnout Palermo, Monreale, Cefalú, park Madonia, Etnu a Taorminu. S půjčeným vozem, tak snad bude vše v pohodě. Mimochodem, nevíte, zda se na hlavních tazích platí nějaké mýtné? Martin.

Mýtné se platí na dálnicích A18 mezi Messina Sud a Catania Nord (maximální výše mýtného pro osobní automobil je € 3,70) a A20 mezi Messina Nord a Buonfornello (maximální výše mýtného pro osobní automobil je € 10,10).

# 07.06.2019, 07:37.
Nevíte, kudy se dostanu po příletu na letiště v Palermu do vlakové stanice? Je to tam dobře značené? Na Google Maps to není vyznačené. Děkuji. Martin.

Je to dobře značené. Směrovka Treni / Train station je na červených informačních tabulích na několika místech v hale. Musíte se dostat do podlaží značeného -1. Dostanete se tam např. výtahem naproti hlavního vchodu.

03.06.2019, 11:39.
Pane Řehůřku, se zaujetím jsem přečetl všechny Vaše cenné rady ohledně Sicílie, přesto bych měl dvě otázky. Na konci června v termínu 25.6. až 29.6. letí moje rodiče do Trapani. Rádi by podnikli výlet do přírodní rezervace Zingaro, která se zdá být naprosto okouzlující. V komentářích na Vašich stránkách píšete, že rezervace je dostupná z Trapani veřejnou dopravou. Mě se ale zatím nepodařilo najít smysluplnou navazující dopravu na jednodenní výlet z Trapani do Scopello. Můžete mi prosím pomoci? Druhou otázku bych měl k odletu. Letadlo odlétá v sobotu v 19:10. Je dostatečné odjíždět z přístavu v 17:30 a být tak na letišti v 18:10? Předpokládám, že letiště je malé a odbavení rychlé. Samozřejmě za předpokladu, že nevzniknou žádné nenadálé situace. Děkuji. S pozdravem Tomáš.

Pokud chcete jet na jednodenní výlet do rezervace Zingaro, doporučujeme jet přes San Vito Lo Capo. Z přístavu v Trapani tam jezdí autobus AST v 6:45 nebo 8:30, na místě je v 8:15 nebo 10:00. Zpáteční jízdenka by měla stát podle tarifu € 6,80. Ze San Vito Lo Capo potom jezdí do rezervace Shuttle Bus Sale&Mulini v 9:30 nebo 10:30. Zpět potom jede v 16:30 nebo 17:30. Zpáteční jízdenka stojí € 10,00. Rezervační systém je na výše uvedených stránkách - Servizi Turistici / Trasferimenti / Shuttle Bus Riserva dello Zingaro. Ze San Vito Lo Capo potom jede zpět autobus v 18:00, 19:00 a 20:30, na místě je v 19:30, 20:30 a 22:00. Doprava přes Scopello je také možná, nicméně složitější a během jednodenního výletu časově natěsno. Je třeba se dostat do Castellammare del Golfo autobusy Tarantolabus nebo vlakem Trenitalia a odtud autobusem Russo Autoservizi do Scopello. První řešení je lepší. To, kdy být a letišti souvisí s leteckou společností, zavazadly atd. Standardní doba, kdy být na letišti je dvě hodiny před odletem. Pokud chcete mít jistotu dodržte tuto standardní dobu. Jinak se můžete samozřejmě informovat u své letecké společnosti, neřekne Vám však nic jiného.

# 02.06.2019, 14:14.
Jedeme příští týden do Catanie, je v okolí nějaké pěkné místo na šnorchlování, případně, co byste nám doporučili? A druhá otázka: jak je to s přístupem na pláže? Platí se, neplatí se? Děkuji za odpovědi. Zdeněk.

Městské pláže v Catania jsou na jihu, dlouhé, písčité, s pozvolným vstupem do moře. Pro šnorchlování absolutně nevhodné. Jsou volně přístupné, ale také zcela přeplněné. Lokality vhodné ke šnorchlování jsou severně od města.

# 01.06.2019, 14:00.
Odlétáme s manželem do Trapani 4.6. a chtěli bychom poznat nejen západní Sicílii, ale přejet i na východní stranu. Pro půjčení auta jsem si zařídila kreditní kartu, ale bohužel s nízkým úvěrem a již nestíhám zažádat do odletu o novou s navýšeným úvěrem. Na depozit v půjčovně nedosáhnu a řeším teď, jak si lze půjčit auto bez kreditky. Můžete mi poradit? Třeba máte nějaké známé, kteří auto půjčují nebo by půjčili, nebo víte o nějaké půjčovně, kde si lze auto pronajmout pouze s debetní kartou nebo v hotovosti. Děkuji za odpověď a za pomoc. S pozdravem Petra.

Ve velké drtivé většině požadují autopůjčovny kreditní kartu. Najdou se samozřejmě i takové, které akceptují debetní kartu a občas i hotovost. Nicméně to Vám nikdo dopředu nezaručí. Je to o lidech. Máme zprávy od cestovatelů, že na Sicílii narazili na autopůjčovnu, která trvala na kreditní kartě a v okamžiku, kdy zjistili, že z pronájmu nic nebude, ustoupili ve svých podmínkách na hotovost a bez depozitu. Stejné to může být naopak. Někdo může mít zkušenost s autopůjčovnou, která bez problému akceptovala debetní kartu a v jiném termínu potom požaduje kreditní kartu.

# 31.05.2019, 07:19.
Cestujeme karavanem na Sicílii v termínu od přibližně 18.6. do 14.7.2019 a ráda bych se zeptala, jak jsou v tomto období kempy vytížené? Máme v plánu objet celou Sicílii a být vždy po pár dnech v jiném kempu. Je potřeba rezervace dopředu? Děkuji za odpověď. Eva.

Především v červenci počítejte s tím, že na turisticky atraktivních místech budou kempy plné. Rezervaci v sezóně vždy doporučujeme. V méně frekventovaných částech Sicílie a ve vnitrozemí by problém být neměl. Doporučujeme si zpracovat itinerář a vytipovat si v místech zastávek dva nebo tři kempy. Informace najdete např. na Camper Online, kde najdete i místa, která jsou alternativou kempů.