ŘÍM 2012 / 2

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2012 / 2

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2012. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete druhou část, ta první je na stránce Řím 2012.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

13.08.2012, 11:38.
Chtěl bych se zeptat na cestu z Roma Termini k moři. Jestli je možné jet vlakem nebo kombinace metro vlak. A zda by bylo možné napsat, jaký lístek stačí na cestu k moři. Děkuji za odpověď. Milan.

Z Termini se k moři dostanete nejdříve metrem B na EUR Magliana a odtud vlakem Roma - Lido. Oba spoje spadají do tarifního pásma metrebus, tzn. potřebujete na ně jízdenky BIT, BIG, BTI, CIS nebo Roma Pass.

12.08.2012, 12:49.
Pekný deň prajem, opäť ideme do Ríma. Chceli by sme Vás poprosiť o zaujímavé tipy na návštevu v okolí Ríma - videli sme už Ostia Antica, Castel Gandolfo, Tivoli, Frascati. A ešte jedna otázka - platí 7-dňový lístok Metrebus aj na miestnu dopravu v Lido di Ostia? Ďakujem veľmi pekne. Branislav.

Severovýchodně od Říma leží město Monterotondo. Najdete zde barokní katedrálu Duomo, kostel Madonny della Grazie, palác Orsini nebo archeologické muzeum. Severně od Říma je město Formello s kostelem San Lorenzo z 10. století, kostelem San Michele Arcangelo nebo palácem Chigi. V okolí Viterba navštivte města Tuscania, Montefiascone a Bomarzo. Tuscania je středověké a renesanční město se skvosty románsko-lombardské architektury - Santa Maria Maggiora a San Pietro. Montefiascone nabízí katedrálu Santa Margherita, Baziliku San Flaviano a papežskou pevnost Rocca Papi. Bomarzo nabízí v Sacro Bosco hrozivé kamenné nestvůry. Těch tipů je samozřejmě mnohem více. Doporučujeme si zakoupit nějakého průvodce oblasti Lazio. Jízdenku CIS můžete využít na dopravu vlakem Roma - Lido, v Lido Ostia tedy mezi stanicemi Lido Nord - Lido Centro - Stella Polare - Castel Fusano a Cristoforo Colombo.

# 10.08.2012, 10:12.
Ráda bych se zeptala, zda je možné si zakoupit jízdenky na autobus Terravision i na letišti, nebo je nutné dělat objednávku přes internet na daný čas odjezdu z letiště? Dále mě zajímá, zda se dá na letišti koupit jízdenka na metro na 7 dní, a zda je možné na tuto jízdenku cestovat i mimo centrum Říma, například kdybychom se chtěli podívat do Tivoli či si zajet k moři? Děkuji za odpověď. Monika.

Jízdenku na autobus na letišti koupíte, i u řidiče. V případě, že budete kupovat on-line, nemusíte se bát toho, že v případě pozdního příletu jízdenka propadne. Pojedete jednoduše dalším autobusem. Stejně tak se dá na letišti zakoupit i jízdenka CIS. Nelze však na ni cestovat jak z letiště, tak i mimo tarifní pásmo metrebus. Pokud pojedete např. do Tivoli, potřebujete regionální jízdenku CISR, která na 2 zóny stojí € 24,00. Více informací o jízdenkách ATAC najdete na ATAC - Azienda / Biglietti e abbonamenti. Je vhodné si podle itineráře vyhledat města do kterých chcete jet a podle jejich zařazení do zóny zvolit odpovídající jízdenku CISR. Čím více zón, tím vyšší cena.

# 09.08.2012, 18:49.
Dne 30.8. dorazíme na letiště Fiumicino v 18:25 a poté se musíme dopravit na hotel Arcadia v blízkosti zastávky metra Anagnina. Můžete mi poradit, jaká je nejvýhodnější a nejrychlejší cesta z letiště na tuto zastávku metra? Poté bychom měli pokračovat busem 507 ze zastávky Anagnina asi 6 zastávek, je možné někde zjistit, do kdy tento autobus jezdí v případě, že by se náš let opozdil? Děkuji. Monika.

Nejrychleji se tam dostanete vlakem Leonardo Express za € 14,00 na Termini a následně potom metrem A za € 1,50. Relativně levně pak autobusem za € 4,00 na Termini a odtud za € 1,50 metrem A. Ve čtvrtek odjíždí z Anagnina poslední autobus č. 507 v 00:30, předtím přibližně vždy 4 do hodiny.

# 01.08.2012, 18:36.
V srpnu poletím s přítelem poprvé do Říma. Chtěla bych se zeptat, zda je dobré si koupit 3-denní jízdenku na metro. Jestli potřebuji mít nastudovaného průvodce kudy a kam se dostanu nebo se dá po Říme dobře vyznat, mám z toho velkou hlavu. Zajímá mě, zda narazím na všechny památky, a také by jsem se chtěla zeptat, jak se dostanu z Říma k moři? A do Vatikánu? Předem moc děkuji za Vaši odpověd a za to, že vedete tyto úžásné stránky. S pozdravem. Jitka.

Zda si koupit jízdenku na městskou dopravu nebo ne hodně závisí na tom, kde se ubytujete, jaký bude Váš itinerář atd. Ten je samozřejmě vhodné si dopředu sestavit a minimálně rámcově se podle něho řídit. K moří se dostanete vlakem Roma - Lido. Nejlépe se k němu dostanete metrem B a na EUR Magliana přestoupíte na tento vlak. Je součástí městské dopravy, tzn. můžete použít jízdenky BIT, BIG, BTI, CIS, . Vatikán je v centru Říma. Dostanete se k němu např. metrem A, ale i vlakem nebo autobusy.

# 31.07.2012, 15:30.
Chystám se s kamarádkou do Říma na 8 dní, mám na Vás dotaz ohledně jízdenek na MHD a příměstské linky. Našla jsem na webu ATACu, že jsou typy týdenních jízdenek CIRS a CIS. Chci se zeptat, v čem se tyto jízdenky liší. CIS - pokud jsem to správně pochopila, je pouze na městskou dopravu v rámci Říma, a CIRS platí až na nějakých 7 zón (rozdíl v ceně). Jelikož osm dní není málo, rády bychom s kamarádkou občas vyjely i za hranice centra Říma, třeba kouknou se k moři do Fiumicina nebo i kamkoliv jinam do přibližně 30 až 40 km od Říma. Který lístek je lepší a který vlastně co zahrnuje? Je někde na internetu možno najít třeba mapu zón, co kam vlastně spadá (pokud jsem správně koukala do ceníku a popisku, tak CIS Metrebus Roma za € 24,00 je jakoby ekvivalentem CIRS na 2 zóny za stejnou cenu? Je mezi nimi v této podobě nějaký rozdíl nebo je CIRS výhodnější a užitečnější až v případě, že se chystám cestovat častěji a více směrem od Říma třeba do té zóny 3, 4? Děkuji moc za Vaši odpověď! Eliška.

CIS týdenní jízdenka je pro tarifní pásmo metrebus, CISR týdenní jízdenka je pro tarifní pásmo ragionu Lazio. Druhá se rozlišuje ještě podle zón. Region Lazio je rozdělen celkem do šesti zón A až F. Pokud např. budete cestovat z centra Říma (zóna A) do Nettuna (zóna C), můžete využít jízdenku CISR na 3 zóny v ceně € 34,50. Pro jednu jízdu se samozřejmě nevyplatí, ale pro více jízd do různých míst ano. Pokud víte města, do kterých chcete cestovat, jejich zařazení do zón najdete na stránkách ATAC - Azienda / Biglietti e Abbonamenti / CISR / Trova la Zona. Do vyhledávacího pole zadejte název města a získáte informaci o jeho zařazení do zóny.

# 29.07.2012, 19:16.
Potřebovala bych prosím vědět, jak je daleko letiště Fiumicino od kempu Prima Porta. Tento kemp se mi zdá být velice levný a také jen 15 km od centra. Dále bych se prosím ráda zeptala, kde si zakoupit Roma Pass, když přiletíme na letiště ve 21:00 a prodávají ho jen do 18:00 a my bychom potřebovali mít jízdenku zaplacenou už z letiště. Prosím o rady, předem moc děkuji. Klára.

Z letiště Fiumicino do Prima Porta je to po západní části obchvatu Říma něco přes 40 km. To, že Roma Pass ve večerních hodinách (PIT Fiumicino má otevřeno od 8:00 do 19:30) na letišti nekoupíte Vás vůbec nemusí trápit, na dopravu z letiště do Říma stejně nelze použít. Jako Roma Pass, tak i Roma Piu Pass.

# 28.07.2012, 13:09.
Příští týden v pátek cestuji do Říma. Z letiště Fiumicino se musím dostat na Termini, odtud metrem na stanici Rebibbia linky B a poté autobusem číslo 447 k Hotelu Domidea, kde bydlím. Mám v plánu pořídit si již na letišti sedmidenní jízdenku na MHD (nekupuji Roma Pass, jelikož jsem v Říme na pět dní a cenově mi to vyjde přijatelněji se sedmidenní jízdenkou). Chci se zeptat, je možné sedmidenní jízdenku koupit přímo na letišti? Přiletím okolo půl sedmé večer, nebude to problém? A platí sedmidenní jízdenka i na vlak z letiště Fiumicino na Termini (nemyslím Leonardo Express, ale ten normální vlak)? Děkuji mnohokrát. Tereza.

Jízdenky metrebus na letišti Fiumicino koupíte, neplatí však na cestu z letiště jakoukoliv dopravou, tedy i FR1.

# 27.07.2012, 23:17.
Moc vás prosím o informace, jak se nejlépe dostat do hotelu v Římě: hotel California - Via Principe Amedeo 39, přiletíme ve středu 15.8. večer - 21:20 na letiště Fiumicino. Uvažujeme o vlaku Leonardo, nevíme v kolik odjíždí a přesně odkud na Termini, ani cenu lístku. Je nás 5, nevíte, jak je drahý taxík? Kolik by asi stál a pro kolik osob taxiky jsou? Co byste nám doporučil? Chceme si koupit Roma Pass - jsou prý první 2 vstupy do památek zdarma? Které vstupy patří k těm dražším, co doporučujete lidem? Moc děkuji za informaci především o večerním spojení a zdravím. Jana.

Váš hotel je v těsném sousedství Termini, tzn. doprava je otázkou dopravy na Termini. Za € 14,00 Vás tam doveze Leonardo Express (každou 8. a 38. minutu, poslední 23:38, na Termini je za 32 minut, mapa, který je nejkomfortnější a nejrychlejší dopravou z letiště Fiumicino na Termini. Taxi z letiště Fiumicino na Termini Vás vyjde na € 48,00. Je to však cena pro čtyři cestující včetně zavazadel. Pro pět osob počítejte s vyšší částkou. Nejlevnější přímý spoj z letiště na Termini je zřejmě autobus - € 4,00. Z Termini pak jděte pěšky po Via Cavour nebo Via Daniele Manin. Via Principe Amedeo je třetí ulice vodorovná s Via Giovanni Giolitti (včetně). Po ní zahněte doleva. První dva vstupy v rámci jsou zdarma. Seznam muzeí, kterých se to týká včetně cen najdete na výše uvedených stránkách - Download / Tariffe Biglietti. O Teachers card informace nemáme. Podívejte se na Rome Info, kde jsou informace o některých zvýhodněných kartách, které jsou i pro učitele. Mapu metra najdete na ATAC - Azienda / Linee e Mappe / Metro e Ferrovie Metropolitane.

# 27.07.2012, 10:03.
V září se chystám na prodloužený vikend do Říma. Bohužel ale máme přílet až ve večerních hodinách (21:20, Terminál 2). Je vůbec ještě možné dostat se z letiště Fiumicino do stanice metra Spagna (hotel Concordia) takto pozdě? Moc děkuji za pomoc! Veronika.

Metro jezdí do 23:30, v pátek a v sobotu do 1:30. Z letiště jezdí vlaky FR1 (vystoupit na Ostiense a přejít na metro B Piramide) nebo Leonardo Express (metro A Termini).

# 25.07.2012, 13:52.
Pane Řehůřku, mohl byste nám prosím poradit cestu z letiště Fiumicino na hotel Jonico, Via Silicella, čtvrt Torre Maura? Přiletíme do Říma ve 14:30, 26.7.2012. Děkuji. Leona.

Odpověď na Vaši otázku najdete v odpovědi ze dne 23.01.2012, 22:37. Ve Vašem čase je samozřejmě víc možností dopravy na Termini a také všechny spoje pojedou a také častěji.

# 15.07.2012, 21:35.
V první řadě musím pochválit Vaše stránky, reportáží o Garganu jsem se nechala inspirovat na letošní dovolenou a byla jsem nadšená :-) Možnosti spojení z Fiumincina jsem pročítala, chtěla bych se zeptat, co byste mi přímo doporučili, protože znám cestu jen z Ciampina. Přilétám v neděli 22.7. ve 21:20, bydlím blízko Termini a bylo by ideální, dostat se do hostelu před půlnocí, proto prosím poraďte nejrychlejší (a nejsnazší - nezdržet se blouděním :-) cestu. Po Říme už problém nemám (takže někam na metro, ideálně tedy přímo Termini nebo Tiburtina). Nejvíce se mi zamlouval vlak Service FR1, zejména z ekonomických důvodu ale nenašla jsem pořádně jizdní řády. Pokud jede do centra nějaký autobus, preferuji ho samozřejmě, ale našla jsem jen s posledním odjezdem v 19:00. Předem moc děkuji za odpověď. Brigita.

V tom případě doporučujeme autobus za € 4,00. Jede ve 21:50 a 23:00. Jízdenku si můžete zakoupit on-line na výše uvedených stránkách. Jízdní řády vlaků najdete na Trenitalia.

# 13.07.2012, 10:09.
Poprosil bych Vás o radu, jak se dostat do hotelu Hermitage na adrese Via Vajna 12, Flaminio Parioli Rome, 00197. Přiletíme na letiště Fiumicino, terminál 2 ve 21:20. Děkuji mockrát za radu. Radim.

Dopravte se některým ze způsobů popsanými v našich otázkách a odpovědích na Termini. Odtud jeďte autobusem č. 360 na konečnou Muse. Z Piazza delle Muse jděte ve směru jízdy autobusu po Via Eugenio Vajna - na konci levotočivé zatáčky zahněte doprava, v polovině ulice je Váš hotel. Poslední autobus odjíždí z konečné o půlnoci.

# 23.06.2012, 10:36.
Vážený pane Řehůřku, letíme 18.7.2012 na festival do Viterba. Přiletíme na letiště Fuimicino 18.7. v 16.50 a ubytováni jsme v hotelu Ora Domus ve Viterbo, moc Vás prosím, můžete nám poradit co nejjednodušší dopravu do Viterba? Předem moc děkujeme. Štěpánka a Jiří.

Nejjednodušší je to vlakem. Jeďte z letiště vlakem FR1 v 17:43 (18:13) a vystupte na Trastevere v 18:09 (18:39). Tady přestupte na vlak v 18:19 (18:55) a vystupte ve Viterbo Porta Fiorentina ve 20:00 (20:50). V závorce je následující spoj. Z Porta Fiorentina to máte do hotelu ještě 2 km, protože je mimo Viterbo. Asi 400 m odtud, z Viale Trieste, jezdí autobusy Cotral, poslední však ve 20:18, takže to nejde stihnout. Budete si muset na místě nějak poradit s přesunem do hotelu.

# 13.06.2012, 15:57.
Přes server Venere.com jsme si zajistili ubytování ve 100 metri dal Vaticano (na Viale Giulio Cesare 151) a obdrželi jsme stručné instrukce o dopravě: shutttle train na Termini a metrem A na Ottaviano San Pietro. Avšak při zadání vyhledání trasy na Vámi doporučovaných stránkách Atac nám naskočila trasa úplně jiná včetně 950 pěšího pochodu na letišti. Podle čeho se tedy máme orientovat a jaká bude cena této přepravy pro 4 osoby? Děkuji. Dana.

Doprava, kterou jste obdrželi v isntrukcích je správná, časově nejrychlejší, ale také jedna z nejdražších. Pokud pojedete tedy vlakem Leonardo Express, zaplatíte € 14,00. Na Termini musíte nasednout na metro A a jet směrem Battistini. Vystoupit musíte na Ottaviano - S. Pietro. Je to v místech Vámi udané adresy. Za jednoduchou jízdenku BIT zaplatíte € 1,50. Chcete-li ušetřit € 10,00 na osobu, můžete jet z letiště autobusem , za který zaplatíte € 4,00. Doveze Vás na Termini, odkud pokračujte jako v předchozí varientě metrem A. Existují i další možnosti. S různými dopravci. Na stránkách ATAC Vám to nabízí dopravu podle zadaných informací (nástupní a výstupní bod), samozřejmě správně. Jedná se však o dopravu tohoto dopravce. Bez znalostí Říma, různých druhů dopravy a různých dopravců, možností jejich kombinací a obecného přehledu fungování římské dopravy však nemáte na těchto stránkách šanci najít optimální řešení.

# 12.06.2012, 15:55.
Vážení, předně chci poděkovat za Vaše stránky, které mi v mnohém pomohly a teď bych se chtěla jen ujistit o některých věcech: 1.) nyní ve středu přilétám ve 21:20 na Fuimicino, bydlíme na ulici Via Eustachio Sebastiani - podle atac.roma.it bych měla jet vlakem FR1 a pojedu do stanice Villa Bonelli (odjezdy z letiště 21:58, 22:28, 22:58 (poslední) - € 8,00, vyjdu ze stanice přibližně 250 m autobus 44 (z konečné Montalcini směr Piazza Venezia) a pojedu přibližně 22 stanic na zastávku Piazza Fonteiana a pak už je to kousek (zda jsem to pochopila dobře, tak odjezdy z Montalcini jsou 22:31, 44, 57, 23:10, 26) - a jízda by měla trvat asi 20 minut) Předpokládám, že si koupíme jednorázovou jízdenku (zřejmě v automatu) a CIS pořídíme až druhý den. Chtěla jsem původně jet přes Trastevere, ale nemůžu najít žádný autobus, který by jel po 22:00 mým směrem. 2.) V Římě budeme 7 dní a protože dceři je 15. let, tedy pro ni téměř všechny památky zdarma - takže Roma Pass pro ni zbytečný, takže ideálně si zakoupíme obě CIS a já si budu vstupy platit. 3.) možná pro někoho užitečné: odkaz na mapy letiště Fiumicino. 4.) na jeden den chceme k moři - tip na hezkou pláž a ne moc přelidněnou (pojedeme tam v pondělí) - cestu vím - mnohokráte jste popisovali. Děkuji za odpověď. Petra.

Na své otázky jste si sama odpověděla :-)

# 11.06.2012, 09:38.
Mnohokrát děkuji za odpověď. Chtěl bych se ještě zeptat, na atac webu jsem našel plánovač tras, ale zjistil jsem pouze spoje, nikoli časy odjezdu, dobu trvání a podobně. Hledal jsem špatně, nebo to jejich systém neumožňuje? Děkuji a přeji hezký den. Martin.

Časy odjezdů tam uvedeny jsou, při zobrazení detaili konkrétního spoje. Jedná se však jen o časy odjezdu z vozovny. Konkrétní časy na jednotlivých zastávkách by byly zavádějící, protože se mohou lišit v závislosti na hustotě provozu.

# 11.06.2012, 06:52.
Na konci července se chystáme jet autem do Říma i Neapole a hledáme, kde by bylo nejlépe zaparkovat. Abysme se co nejdříve dostali na památky a parkovné nebylo drahé. Děkuji a přeji hezký den. Petra.

Informace o parkování v Římě najdete na ATAC (Azienda / Sosta / Parcheggi), o parkování v Neapoli na ANM (Cosa offriamo / Parcheggi).

# 08.06.2012, 19:51.
Velmi se mi líbí váš web a už jsem si zde našla spoustu užitečných informací. Jen bych se ještě ráda zeptala, jak bychom se dostali z letiště Fiumicino (2. terminál - přílet 21:20) do hotelu, který máme v ulici Via Bixio 72. Odlétáme tuto neděli, děkuji moc za odpověď. Aneta.

Dopravte se Vám vyhovujícím způsobem na Termini (doprava je popsána v našich otázkách a odpovědích). Tady nasedněte na autobus č. 105 směr Stazione Grotte Celoni a vystupte na zastávce Principe Eugenio / Manzoni. Jděte proti směru jízdy autobusu a druhá ulice po levé straně je Via Bixio. Váš hotel je přibližně na půl cesty před další křižovatkou. Poslední autobus djíždí z Termini o půlnoci. Můžete využít časovou jízdenku (BTI, CIS), Roma Pass nebo jednoduchou jízdenku BIT v ceně € 1,50. Stanoviště na Termini je na náměstí před halou.

# 08.06.2012, 17:57.
Řehůřkovi, musím moc pochválit Vaše stránky. Už jsem je využila a teď mám prosbu. Jedeme do Říma a přemýšlíme o Roma Passu. Nemůžu najít, na které památky se vztahuje a jaká je sleva. Děkuji za odpověď. Eva.

Podívejte se na , konkrétně Download / Tariffe Biglietti - Scarica, kde je seznam všech zúčastněných muzeí včetně standardních a snížených cen. Při zakoupení Roma Passu máte první dva vstupy zdarma a na další platíte snížené vstupné.

# 08.06.2012, 11:48.
Milá rodina Řehůřkova, veľká vďaka za Vaše stránky. Veľmi pekne by som Vás chcela poprosiť o možnosti dopravy v Ríme. Na letisko Fiumicino priletíme v nedeľu 17.6.2012 o 20:20 hod. Potrebujeme sa dostať do Campingu Village Fabulous, Via Cristoforo Colombo Km 18, Rome 00125. Za skorú odpoveď Vám veľmi pekne ďakujem. Mája s rodinou.

Odpověď na Vaši otázku najdete v odpovědi ze dne 31.05.2011, 19:28. Vlak FR1 Vám jede ve 20:58, 21:28. A na Ostiense je za 32 minut. Poslední souprava metra B odjíždí z konečné v neděli ve 23:30. Poslední autobus č. 709 odjíždí z EUR Fermi o půlnoci.

# 08.06.2012, 11:38.
Mohli byste mi poradit nejvýhodnější cestu z letiště Fiumicino do hotelu Casa Santa Rosa na adrese Via Del Pescaccio 101, 00100 Řím a jak se odtamtud dostanu do centra Říma? Děkuji. Ilona.

Vzhledem ke vzdálenosti od letiště by bylo možná nejlepší volit taxi. Veřejnou dopravou se tam dostanete nejdříve vlakem FR1 (€ 8,00), vystoupit musíte na Trastevere a tady přesednout na tramvaj č. 8 (€ 1,50) směr Casaletto. Vystoupit musíte na Casaletto. Tady přestoupit na autobus č. 88 (použijete jízdenku z tramvaje) směr Della Giovanna I. / Scuola Fleming a vystoupit na zastávce Pescaccio / Brava. Odtud je to už jen kousek ve směru jízdy autobusu.

# 06.06.2012, 15:52.
Letím do Říma na Fiumicino, přílet 21:40, ubytování v hotelu Barcelo Aran Mantegna. Prosím, je lepší vzít taxi, nebo přijet více do centra vlakem a vzít taxi k hotelu? Ještě prosím o informaci, zda se na 4 dny vyplatí koupit Roma Pass za € 30,00? Moc děkuji. R.J.

Taxi je vždy nejpohodlnější, na druhé straně nejdražší. Pokud byste cestoval městskou dopravou, pak je několik možností. Tou první je dopravit se na Termini (způsoby jsou popsané v našich otázkách a odpovědích) a odtud jet nejdříve autobusem č. 714 směr Nervi / Palazzo Sport a vystoupit na zastávce Colombo / Marco Polo. Tady musíte přestoupit na autobus č. 671 směr Nervi / Palazzo Sport a vystoupit na zastávce Mantegna / Tor Marancia. Odtud už je to přibližně 100 m ve směru jízdy autobusu. Druhou možností je jet z letiště vlakem FR1 a vystoupit na stanici Ostiense. Odtud jet autobusem č. 30 směr Laurentina a vystoupit na zastávce Navigatori. Tady přestoupit na linku č. 671 a pokračovat jako v předchozí variantě. Třetí z možností je vystoupit z FR1 už na Trastevere a odtud jet autobusem č. 766. Vystoupit musíte na Ambrosini / Leonori. Odtud musíte pořád rovně proti směru přžíjezdu autobusu (než dojede na zastávku odbočuje doleva, vy tedy musíte jakoby doprava). K hotelu je to v tomto případě nejdelší pěší trasa - necelý kilometr. Poslední autobusy odjíždějí ze svých konečných o půlnoci. Samostatná jnízdenka BTI na tři dny stojí € 16,50. Zda se Vám Roma Pass vyplatí nebo ne záleží na tom, jak využijete jeho kulturní část. Na samotnou dopravu se samozřejmě nevyplatí.

# 05.06.2012, 21:54.
Prosím o radu, v létě se chystáme do Říma i se 4-letou dcerou. Jsou v Římě nějaké atrakce, centra, parky pro děti? Také prosím poradit, jak se dostat do nákupního centra Castel Romano, dívala jsem se na stránky a vyčetla jsem, že tam jezdí kyvadlová doprava, ale nic podrobného (nástupiště apod.) jsem nevyčetla. Velice děkuji. S pozdravem Pavla.

V Římě je např. Oasi Park, což pro dítě tohoto věku je asi nejvhodnější. Cesta do castel Romano je popsaná v odpovědi ze dne 04.10.2011, 13:20.

# 05.06.2012, 13:47.
Chtěla bych se zeptat ohledně vstupu do vatikánských zahrad. Na internetu jsem našla informaci, že se tam smí jen v doprovodu místních obyvatel, tak co je na tom pravdy, případně kolik stojí vstup. Předem děkuji za odpověď. Eva.

Odpověď na Vaši otázku najdete v odpovědi ze dne 23.08.2009, 20:21. Cena se zvýšila o € 1,00 na € 31,00.

# 03.06.2012, 15:30.
Milí Řehůřkovi, cestuji do Říma v neděli z letiště Fiumicino do hotelu Clodio na Via Di Santa Lucia 10. Dle vašich odpovědí jsem zjistil cestu z Fiumicina vlakem FR1 na Ostiense. Z Via Ostiense autobusem č. 23, směr Piazzale Clodio (konečná). Je možné, že je lepší spojení na hotel Clodio - Via Di Santa Lucia 10? Moc děkuji za informace a odpověď. Jan.

Tato cesta je optimální - rychlá a cenově přijatelná. Můžete však také jet autobusem za € 8,00 a vystoupit na Piazza Cavour. Odtud pak jet autobusem č. 130F a vystoupit stejně jako v prvním případě na Clodio. Autobus jede stejně jako č. 23 v neděli do půlnoci.

# 03.06.2012, 14:52.
Jedeme do Říma poprvé a zajímalo by mě, jak se v dopoledních hodinách všedního dne dostaneme z letiště Ciampino do kempu Camping Village Roma - Via Aurelia, 831. Děkuji za Vaší odpověď. Petr.

Těch možností je několik a jsou všechny popsané v našich otázkách a odpovědích. Z letiště jeďte autobusem Atral na vlakovou stanici Cianmpino. Odtud vlakem FR4 na Termini, kde přestupte na vlak FR5 a vystupte na Aurelia. Tady nasedněte na autobus č. 246 a jeďte jednu zastávku přímo před Camping Village Roma (naproti Panorama Market). Můžete jet také autobusem Atral na stanici metra Anagnina, odkud pokračujte metrem A a vystupte na Cornelia. Tady přesedněte na autobus č. 246.

# 01.06.2012, 18:47.
Cestujem na pár dní v léte do Benatiek. Chcela bych však vidieť aj Rím. Možete mi poradiť, ako sa tam najlapšie dostanem a za akú cenu? Ďakujem. Jana.

Z Benátek (S. Lucia) do Říma (Termini) se nejlépe dostanete přímým vlakem Trenitalia Frecciargento za necelé čtyři hodiny za € 69,00 - € 76,00 (podle typu jízdenky). Autobusem to vyjde levněji - přibližně € 29,00, ale trvá to přibližně 9 hodin - Eurolines. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 30.05 .2012, 07:43.
V červenci nebo srpnu pojedeme s manželkou autem do Říma. Našel jsem několik cenově zajímavých ubytování blízko Roma Termini ale složitost / cena parkování mne přivádí k myšlence bydlet dále od centra. Velmi by se mi zamlouvalo ubytování s vlastním parkováním ve dvoře. Můžete mi, prosím, poradit, kde všude platí jízdenky typu BTI / CIS, tzn. jak daleko od centra mohu hledat? Pokud byste měli tip na ubytování pro dva v blízkosti zastávky dopravy s možností parkování, určitě to uvítám :-) Děkuji a přeji hezký den. Martin.

Platnost jízdenek metrebus (BIT, BIG, BTI, CIS) je ohraničena dle mapy na ATAC (Azienda / linee e mappe / Metro e ferrovie metropolitane). Hraniční zastávky jsou zvýrazněny červeně. Ubytování v Římě je rozsáhlá otázka, každému vyhovuje něco jiného, každý má jiné požadavky. Doporučujeme navštívit Booking a tam si zadat své požadavky - parkoviště apod.

# 26.05.2012, 17:30.
V srpnu letím s kamarádkou do Itálie, přiletíme pozdě večer na letiště Fiumicino. Moje otázka zní, zda se dá sehnat v noci ubytování a jak je to s odvozem, busem nebo vlakem z letiště a jaké jsou ceny. Nemáme totiž nic zařízené, aby to bylo jó více dobrodružné. Chceme ráno navštívit Řím. Moc děkuji za rady a informace. Jana.

Vaše otázka je natolik obecná, že Vás musíme odkázat na naše otázky a odpovědi - vše je tam zodpovězeno.

# 17.05.2012, 15:41.
Prosím o informaci k přesunu z nádraží Roma Termini na nádraží S. Pietro. Přijedeme vlakem v neděli v 8:35. Hledala jsem spojení vlakem na stránkách Trenitalia. Tam mi to ukázalo nebližší přípoj až po 10. hodině. Také jsem nepochopila, zda jede vlak přímo, nebo musím přestupovat. Děkuji. Jana.

Nejbližší přímý spoj jede skutečně až v 10:12 a na S. Pietro je v 10:29. Pokud chcete jet dříve, musíte přestupovat na Ostiense. Z Termini odjíždějí tyto vlaky v 8:57 a v 9:27. Na Ostiense jsou za 20 minut. Následující vlak pak jede 5 minut po příjezdu toho prvního. Spojení Termini - Ostiense - S. Pietro spadá do tarifního pásma metrebus, můžete tedy použít i časové jízdenky.

17.05.2012, 11:12.
Měl bych dotaz, zda platí 24. hodinová jízdenka i v příměstských vlacích Ferrovie urbane a kde nejlépe zaparkovat na příjezdu od A24 (Pescara). P.S.: Vaše stánky jsou super! Bohuslav.

Mapu hraničních stanic, které ještě spadají do tarifního pásma metrebus a tedy lze použít i jednodenní jízdenku BIG najdete na ATAC, konkrétně linee e mappe / metro e ferrovie metropolitane. Tyto hraniční stanice jsou zvýrazněny červeně. K parkování můžete využít odstavných parkovišť P+R, např. Na Ponte Mammolo - od A24 Vás tam dovede např. Viale Palmiro Togliatti. Mapu P+R parkovišť najdete opět na výše uvedených stránkách, konkrétně sosta / parcheggi. Z P+R parkovišť je do centra spojení metrem nebo vlaky v rámci tarifního pásma metrebus.

# 16.05.2012, 21:11.
Obracím se na Vás s dotazy ohledně dopravy v Římě. Na stránkách na webu jsem našla stránky Atac a zkoušela jsem najít spojení z letiště Ciampino na Via Aurelia 831. Podařilo se mi dopátrat, jak se s přestupy dostanu na požadované místo, ale nemůžu se dohledat žádným způsobem nějakých jízdních řádů, abych věděla, jak to jezdí. Zobrazovalo mi to pouze následujících 10 dní a pak nic - jde o to, že předpokládám, že doprava ve všední dny je jiná než v neděli. Nemáte nějakou radu, kde bych to našla? A ještě se chci zeptat, co se týče 1-eurové jízdenky, pochopila jsem, že v buse má platnost 75 minut a platí na pouze 1 cestu metrem? V Římě není tak jako v Praze možnost tuto jízdenku použít na obojí dopravu, když má takovou dlouhou platnost? Vyplatí se pak koupit tu 4-eurovou na celý den? Děkuji moc za Vaši radu. Zdraví Martina.

Jízdní řády, které se Vám zobrazují na 10 dní jsou platné i následující dny. Pokud potřebujete např. nedělní za 14 dnů, můžete použít jízdní řád o 7 dnů dříve. Pro jízdenky metrebus v Římě platí nové tarify. Jednodenní jízdenka BIT stojí € 1,50 a platí 100 minut. Celodenní BIG stojí € 6,00, třídenní BTI stojí € 16,50 a týdenní CIS € 24,00. BIG, BTI a CIS můžete přestupovat bez omezení, BIT je omezena. Metrem můžete jet jen jednou. Pokud opustíte turnikety, musíte použít pro metro novou BIT jízdenku. Pokud pojedete nejdříve autobusem, označíte jízdenku na jedné straně. Pokud pak přestoupíte na metro, musíte ji označit na druhé straně. Pokud už máte z metra jednou označenou jízdenku, v autobuse ji už označovat nemusíte. Zda se Vám vyplatí celodenní jízdenka nebo ne záleží na tom, jak často budete používat dopravu. Vyplatí se až od čtyř jízd. Tedy pokud byste použila čtyři samostatné jízdenky BIT (v tomto případě je cena stejná, ale označujete jen jednou a pak už neřešíte zda můžete nebo nemůžete přestoupit).

# 16.05.2012, 13:39.
Ráda bych zjistila, zda 15-ti letý syn má v Římě vstup na památky zdarma nebo nějakou slevu. Případně na základě čeho je poskytovaná - pas? ISIC ještě nemá (není ještě student), má kartu do 26. Děkuji, Iva.

Syn bude platit snížené vstupné. Viz. naše odpověď ze dne 02.04.2012, 08:33.

# 04.05.2012, 21:35.
Chtěla bych se zeptat, jak se nejlépe dostat z letiště Fiumicino do hotelu Chicago (Via Gioberti 63, Stazione Termini, 00185 Řím). Letíme tam s přítelem 11.5. Předem děkuji za odpověď. Julie.

Způsoby dopravy na Termini z letiště Fiumicino jsou popsány v našich otázkách a odpovědích. Záleží na času příletu, jak moc spěcháte a kolik jste ochotni za dopravu utratit. Nejrychleji se tam dostanete vlakem Leonardo Express (€ 14,00) nebo také můžete jet vlakem FR1 (€ 8,00) na Ostiense, přejít na Piramide a odtud metrem B (€ 1,00) na Termini. Další možností je přímý autobus (€ 4,00) nebo (€ 8,00). Můžete využít také služeb autobusové společnosti Cotral - přímý spoj stojí € 4,50. Těch možností je samopzřejmě v různých kombinacích více. Poslední možností je taxi za € 40,00. Z Termini můžete jít pěšky - po Via Giovanni Giolitti a jedna z ulic odbočujících doprava je Via Gioberti, nebo autobusem č. 105 na zastávku Farini - odtud je to k hotelu 50 m - rovně a hned doleva.

# 04.05.2012, 20:41.
Můžete mi, prosím, zjistit, jak se dostanu po 15. hodině z letiště Fiumicino do Lungotevere Dei Mellini 39? Děkuji. Petr.

Můžete jet autobusem - 15:55, 16:30, 17:20. A vystoupit na Piazza Cavour. Jízdenka stojí € 8,00, zpáteční € 15,00. Odtud pak po Via Federico Cesi a následně doprava po Via Giuseppe Gioachino Visconti dojdete k Lungotevere Dei Mellini. Po ní se vydejte doprava. Můžete jet také vlakem FR1 (€ 8,00) na Ostiense, odtud z Nodo Ostiense autobusem č. 30 (€ 1,00) směr Clodio a vystoupit na Piazza Cavour. Odtud pak jako v předchozí variantě.

# 04.05.2012, 00:08.
Moc vám děkuji, že provozujete takové stránky. Na internetu je spousta věcí, ale dobrých a užitečných málo. A ty vaše stránky patří mezi ty nejužitečnější. Chci se zeptat. Zítra v 16:55 letím s moji maminkou 70-let do Říma. Přilétáme okolo 18:30 na letiště Fiumicino. Potřebovala bych se dostat co nejkratší cestou do Hotelu Osimar, Via Felice Grossi Gondi 87, Nomentano. A jakou si máme koupit jízdenku, abychom mohly jezdit všude až do úterka ráno, kdy odlétáme? Je lepší si koupit jízdenku na 3 dny až od soboty do pondělka a ty cesty z letiště v pátek a úterý na letiště platit zvlášť? Nebo si koupit jízdenku na více dní? Vím, že píšu pozdě, ale třeba mi stihnete odpovědět. Moc děkuji. Andrea.

Váš hotel je umístěný tak, že musíte absolvovat cestu s několika přestupy a nebo přímo taxi. Nejrychlejší veřejná doprava je následující: jeďte z letiště vlakem Leonardo Express (€ 14,00) na Termini. Tady přestupte na metro B směr Rebibbia, vytupte na Bologna, přejděte na okraj náměstí u ústí ulice Via Sambucuccio, kde je zastávka autobusu č. 542. Jeďte směr Piazza delle Camelie a vystupte na zastávce Lanciani / de Petra. Vraťte se kousek zpět a odbočte doleva na Via Giulio de Petra. Ta Vás dovede na Via Felice Grossi Gondi. Po té zahněte doleva a dojdete k hotelu. Metro B jezdí do 1:30, autobus 542 do půlnoci, poslední Leonardo jede ve 23:38 (tím byste ale nestihla autobus). Můžete jet samozřejmě i levněji. Např. vlakem FR1 (€ 8,00) a vystoupit na Ostiense, přejít na metro B a tím na Bologna. Z letiště jízdenku metrebus nevyužijete, je tedy výhodnější to € 1,00 za BIT v okrajové dny zaplatit a BTI si zakoupit na dny uprostřed.

# 01.05.2012, 22:00.
Jsem nadšen, že se najdou tak ochotní lidé jako Vy. Prosím o radu. 26.5. odlétám do Říma, ubytování mám v hotelu Tempio di Pallade, Via Giovanni Giolitti, 427 a Stazione Termini, 00185 Rome. Mohu tam jet z letiště vlakem? Děkuji. J.

Musíte se nejdříve dostat na Termini. Cesta je popsaná z obou letišť v našich otázkách a odpovědích. Z letiště Fiumicino můžete jet na Termini přímo vlakem Leonardo Express, nebo vlakem FR1 na Ostiense a odtud metrem B. Z letiště Ciampino musíte nejdříve autobusem na vlakovou stanici a odtud vlakem FR4. V našich otázkách a odpovědích jsou popsány i levnější trasy. Cesta do Vašeho hotelu z Termini je pak popsaná v odpovědi ze dne 16.08.2011, 19:16.

# 01.05.2012, 21:01.
Řehůřkovi, moc prosím o informaci, jak se dostat z letiště Fiumicino do hotelu Adriatic, Via Vitelleschi 25. Podle letového plánu máme přistávat ve 22:40. Děkuji mnohokrát. Zuzana.

Přímé spojení je autobusem . Cena jízdenky je € 8,00 a vystoupit musíte na Piazza Cavour. Poslední autobus jede ve 23:50 a na Piazza Cavour je v 00:30. Bližší informace najdete na výše uvedených stránkách. Z Piazza Cavour musíte jít ale pěšky přibližně půl kilometru a to nejdříve po Via Crescenzio k nejsevernější špičce Parco Adriano, doleva pak podél parku k jeho západní špičce a tady doprava na Via Giovani Vitelleschi. Z Piazza Cavour si můžete vzít taxi a nebo jet taxi přímo z letiště.

# 01.05.2012, 19:23.
Ctěla bych poprosit o zaslání popisu cesty z letiště Flumicino do hotelu Waldorf. Přílet máme 5.5.2012 ve 20:05 hodin. Děkuji za odpověď. Jana.

Cestu máte popsanou v odpovědi ze dne 19.09.2011, 14:55. Můžete jet samozřejmě dřívějším autobusem.

# 06.04.2012, 15:57.
Při hledání informací ohledně dopravy v Římě jsem narazila na Vaše stránky. Tímto bych Vás chtěla poprosit, zda mi můžete poradit, jak se dostat z letiště Fiuminico do rezervovaného hotelu Cardinal Hotel St. Peter na adrese Via Leone Dehon, 71 - Rome, 00165. Čas příletu je 10:40. Dále bych Vás chtěla poprosit o doporučení ohledně jízdného. V Římě budeme 5 dní. Předem Vám moc děkuji. Hezký den. Margarit.

Jeďte vlakem FR1 (€ 8,00) a vystupte na Trastevere. Tady musíte přejít na třídu Circovallazione Gianicolence a vlevo nastoupit na tramvaj č. 8 (ve směru doleva také pojedete) směr Caseletto. Vystupte na zastávce Gianicolense / Ravizza a přestupte na autobus č. 791 směr Circovallazione Cornelia. Vystupte na zastávce Leone XIII / Pio XI. Jděte kousek zpět proti směru jízdy autobusu, první ulice doprava je Via Leone Dehon.

# 06.04.2012, 15:01.
Přilétáme s manželem do Říma v neděli večer (15.4.2012) a protože v noci je to s dopravou těžké, rádi bychom s vámi zkonzultovali dopravu. Na letiště Fiumicino bychom měli přiletět 21:20. Zpoždění nečekáme, když se díváme na online přílety, tyhle linky jsou včas. Doprava do centra - koupíme si lístky do centra (Termini) na autobus Terravision, odjezd ve 21:50 a ve 23:00. V centru jsme chtěli přestoupit na metro A a jet na konečnou - stanice Anagnina. Odtamtud pěšky dojdeme do hotelu (Hotel Giardino d'Europa, Via Lucrezia Romana 120 ). A protože informace na internetu se mohou lišit od skutečnosti, máme na vás několik otázek: Našli jsme, že zrovna 15.4. jede poslední metro z centra na Anagnina ve 21:00. Je možné místo něj použít autobus? Pokud ano, dá se v centru večer snadno najít, podle čeho? Budeme na Termini až kolem 11 večer. Cena za lístek Terravision - našli jsme, že obousměrný lístek objednaný předem přes internet stojí € 8,00. Může to být pravda, že tak málo? Máte zkušenost s noční chůzí po Římě? Dívali jsme se na Google na trasu ze zastávky Anagnina Metro do hotelu - u nás by to bylo v pohodě, necelé tři kilometry (máme jen malé zavazadlo), ale tam? Je to bezpečné? Lístky na Terravision z letiště koupíme předem. Ale co když bude letadlo zpožděné? Proto asi koupíme jízdenky na oba spoje, ve 21:50 i ve 23:00 a jeden nám prostě propadne. Je jiné řešení? Děkuji moc. S pozdravem Olga.

Budete muset jet z Termini vlakem na stanici Ciampino, odkud Vám jede autobus č. 551 na Anagnina. Na Anagnina lze přestoupit na autobus č. 503 a vystoupit na zastávce G.R.A. / Lucrezia Romana. Odtud to máte k hotelu přibližně 200 m. Poslední autobus č. 551 jede 15.4. z konečné v 00:15, poslední autobus č. 503 ve 23:00. Ten druhý tedy nestihnete. Doporučujeme si vzít z Anagnina nebo i Ciampino Taxi. Zpáteční jízdenka Fiumicino - Termini - Fiumicino stojí € 8,00. Pokud autobus nestihnete nebo bude plný (i to se může stát), nemusíte se ničeho obávat. Můžete nastoupit do následujícího autobusu bez jakékoliv sankce. Počítejte s tím, že byste měl být na zastávce 15 minut před odjezdem. Noční chůze v okrajových částech kterékoliv metropole, nejen Říma je vždy určité riziko.

# 04.04.2012, 22:24.
Chcel by som sa opýtať. 6.4.2012 pricestujeme do Ríma na stanicu Termini o 8:30. ráno. Ako sa dostaneme do Grand hotela Fleming. A keď si kúpime týždnové lístky CIS, či platia na všetku dopravu po celom Ríme. Adam.

Jeďte metrem A a vystupte na stanici Ottaviano - S. Pietro - Musei Vaticani. Dále je cesta už popsaná v odpovědi na otázku ze dne 27.10.2009, 18:08. Jízdenka CIS, stejně jako další jízdenky BIT, BIG a BTI, platí na území města Říma. Seznam prostředků je uvedený v odpovědi ze dne 13.02.2012, 14:33, omezení v odpovědi ze dne 22.03.2012, 00:15.

# 04.04.2012, 09:31.
Ráda bych se zeptala, zda se dá v Římě uplatnit při vstupu na památky studentská sleva (ISIC, do 26 let). Děkuji za odpověď. Jana.

Občané EU od 6 do 25 let mají obecně slevu na vstupném. V některých muzeích dosahuje až 50 %. Každopádně doporučujeme si kartu ISIC s sebou vzít, popř. pokud máte i EURO 26, tak i tu.

# 03.04.2012, 09:31.
Ráda bych se zeptala na dopravní spojení z letiště Fiuminico do objednaného hotelu na adrese Via Dell Acqua Bullicante 15, Prenestino Rome, 00177. Čas příletu 21:20. Mohla bych poprosit o doporučení veřejné dopravy? Děkuji. Pěkný den. Lenka.

Dopravte se některým ze způsobů popsaných v našich otázkách a odpovědích - viz. níže - na Termini. Odtud jeďte autobusem č. 105 směr Stazione Grotte Celoni a vystupte na zastávce Casilina / Tor Pignattara. Vraťte se zpět proti směru jízdy autobusu a za nástupním ostrůvkem městského vlaku přejděte doprava po přechodu. Na konci přechodu po levé straně, na Piazza della Marranella, se rozdělují dvě ulice, vydejte se tou pravou - Via di Acqua Bullicante. Po levé straně, naproti nemocnice, je Váš hotel. Vchod je hned za pizzérií. Poslední autobus č. 105 z Termini odjíždí v 0:15.

02.04.2012, 18:33.
Pane Řehůřku, právě jsme se vrátili z Říma, kde jsme si s manželem, po propočítání všech výhod (dvou bezplatných vstupů do památek, sníženého vstupného u dalších památek a třídenní jízdenky na městskou dopravu), podle Vašeho návodu zakoupili Roma Pass 2x za € 30,00. Následovalo ale veliké rozčarování, neboť jsme zjistili, ža jako občané EU nad 65 let máme vstup do římských památek zcela zdarma (samozřejmě kromě Vatikánu). Projezdit € 30,00 v městské hromadné dopravě je téměř nemožné, to už by nezbyl čas na památky. Sděluji Vám to proto, aby další senioři, pokud se na Vás obrátí se stejným dotazem jako já, dostali od Vás úplnou informaci a neudělali stejnou chybu. S pozdravem Jitka.

To je nám líto. Na základě oficiálních zdrojů však trváme na své odpovědi. Konkrétně se jedná o oficiální zdroj publikovaný Městem Řím - Musei In Comune Roma. Přečtěte si Ingresso gratuito a). Uvádí, že vstup zdarma mají občané bydlící v Římě mladší 18-ti let a starší 65 let. Potom si přečtěte Ingresso ridotto a). Uvádí, že snížený vstup mají občané EU ve věku od 6 do 25 a starší 65 let a pak také občané bydlící v Římě ve věku 18 až 25 let. Buď došlo k chybě na straně prodejce vstupenek, který Vás zařadil mezi rezidenty, nebo jste obdrželi vstup zdarma pro všechny poslední neděli v měsíci (nemáme potvrzeno že to platí) a nebo Město Řím publikuje nesprávné informace. Každopádně doporučujeme řídit se informacemi, na které vede odkaz z každé stránky s otázkami a odpověďmi, především posledním odstavcem. Všem doporučujeme informace si ověřovat z různých zdrojů a také na místě. Nic Vám nebránilo se při nákupu Roma Pass zeptat a informaci si ověřit. Určitě by Vám neprodali Roma Pass s vědomím, že je Vám k ničemu.

# 02.04.2012, 16:12.
Chystáme se na zájezd do Říma s autobusem. Je nutné nějaké povolení ke vjezdu do města a jak je to s parkováním? Děkuji. Přeji hezký den. Karel.

Při vjezdu autobusem do Říma musíte projet jedním z šesti kontrolních bodů umístěných na významných dopravních tepnách. Můžete parkovat na vyhrazených parkovištích pro autobusy (místo lze rezervovat předem). Vjezd do historického centra je jen na základě povolení získaného v kontrolním bodě a jen za účelem, který je přesně vymezen v podmínkách. Seznam kontrolních bodů, parkovišť, mapy, tarify a podrobný popis tohoto systému najdete na Rome Guide.

# 02.04.2012, 15:26.
Letos jedeme do Itálie vlastní dopravou a chtěli bychom se podívat do Říma na památky a zajímalo by mne, zda se může autem do centra po zaplacení poplatku nebo musíme jen městskou dopravou. Děkuji za odpověď. Majka.

Odpověď na Vaši otázku najdete v odpovědi ze dne 08.02.2012, 15:26.

# 01.04.2012, 12:58.
Přilétáme do Říma 4.4. ve 14:35 hodin na Fuimicino. Jak se nejlíp dostaneme do hotelu Romanico, ulice Via Boncompagni 37, Via Veneto? Děkuji. Branko.

Dopravte se některým ze způsobů popsaných v našich otázkách a odpovědích na Termini. Tady nastupte na autobus č. 910 směr Mancini a vystupte na zastávce Piemonte / Boncompagni. Jděte zpět proti ve směru příjezdu autobusu a odbočte doleva na Via Boncompagni, kde je Váš hotel kousek za křižovatkou.