ŘÍM 2012 / 3

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2012 / 3

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2012. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete třetí část, ta první je na stránce Řím 2012.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 30.03.2012, 11:40.
Řehůřkovi, Váš web je úžasný a moc za něj děkuji, můj dotaz se týká dopravy z městečka Zagarolo u Říma do okolí. Budu tam pobývat 19. - 27.4. a potřebovala bych zjistit, zda se tam dá půjčit malé auto (smart, fiat v automatu nejlépe. Kolik to tak stojí a nebo zda ze Zagarola jezdí busy (prý spol. Cotral) do okolí a kde bych našla příp. jízdní řády? Do Říma budu jezdit vlakem, věděli byste aspoň orientačně cenu? Děkuji za informace a přeji krásný den. Darča.

Ze Zagarolo jezdí skutečně autobusy Cotral. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách - Servizi / Orari. Městečka jsou řazena abecně, na posledním místě je Zagarolo. Rozkliknutím se Vám zobrazí v PDF jízdní řády všech autobusových spojů, které odjíždějí z tohoto městečka. Cena se stanovuje podle vzdálenosti - Servizi / Tariffe. Vlakem ze Zagarolo do Říma (Termini) zaplatíte € 2,30 ve druhé třídě regionálního vlaku. Jízdní řády najdete na Trenitalia. O autopůjčovně v Zagarolo nevíme. Doporučujeme řešit na místě.

# 29.03.2012, 13:24.
Za týden se chystáme na 3 dny do Říma. Můžete nám doporučit nějaké prohlídkové trasy po Římě na jednotlivé dny? Děkuji mnohoklráte za odpověď. Alena.

Doporučujeme si zakoupit nějakého průvodce Římem, který Vám poskytne informace, které požadujete. Doporučujeme např. Rough Guides.

# 23.03.2012, 07:56.
Rád bych vás poprosil o radu dopravy v sobotu z letiště Ciampino ke Colosseu. Na letišti bych měl být přibližně kolem 14 hodin. Děkuji. Michal.

Jeďte autobusem Atral na stanici metra Anagnina, odtud metrem A na Termini a odtud metrem B k Colosseo.

# 22.03.2012, 09:26.
Pane Řehůřku, děkuji Vám za Vaši odpověď z 27.2. na mou otázku týkající se slev pro seniory nad 65 let na vstupném do památek v Římě. Protože ale nemám představu, co znamená snížené vstupné a na internetu jsem to nikde nenašla, prosím o radu, zda se pro seniory vyplatí Roma Pass. Děkuji předem za informaci. Zdraví Jitka.

Snížené vstupné je kategorie vstupného, které náleží přesně definované kategorii návštěvníků, mimo jiné do ní patří děti a senioři. Podívejte se na portál , do oddělení Download, kde v Tariffe Biglietti najdete přesnou výši plného a sníženého vstupného. S Roma Pass máte první dva vstupy zdarma, další za snížené vstupné. Máte v něm také třídenní jízdenku na městskou dopravu. Je třeba si to propočítat podle nároků na dopravu (místa Vašeho ubytování) a itineráře (tj. podle toho co hodláte navštívit). Pak zjistíte, zda se Vám ve Vašem případě Roma Pass vyplatí nebo ne.

22.03.2012, 00:15.
Chtěl bych si jen ujasnit, kterou dopravu a až kam má člověk v Římě zadarmo, pokud si koupí Roma Pass nebo třeba jednodenní jízdenky. Platí na veškeré metro, tramvaje, autobusy, FR 1-8 i urban railways (např. Roma Pantano)? A kam až sahá jejich platnost, je nějak omezena určitým pásmem? A jak ho poznám? Děkuji za odpověď a chválím skvělé stránky! Tomáš.

Ano je to omezeno pásmem metrebus. Podívejte se na ATAC, konkrétně azienda / linee e mappe / Metro e ferrovie metropolitane. Červeně označené stanice jsou limitní pro dopravu v pásmu Metrebus.

# 21.03.2012, 09:39.
Letím poprvé s dcerou do Říma a ráda bych se Vás zeptala jak se dostanu z letiště Fiuminico (přílet 15:15) do hotelu King, Via Sistina 131, Řím. Prosím ještě o informaci přibližné ceny jízdného na tuto trasu. Děkuji moc za odpoveď. Adriana.

Odpověď na Vaši otázku najdete v odpovědi ze dne 14.04.2010, 09:09.

# 19.03.2012, 23:04.
Jak se dostanu z letiště Fiuminico k hotelu Turner, Via Nomentana a jak a za kolik si musím koupit jízdenku? Přílet do Říma 22.3.2012 v 17:10. Zpět 26.3. odlet 15.15., tedy po 12. hodině je třeba být na letišti. Děkuji za odpověď. Alena.

Podle našich otázek a odpovědí si zvolte odpovídající dopravu z letiště Fiumicino na stanici Ostiense (FR1), na stanici Termini (Leonardo Express, , , Cotral) nebo k metru B (Cotral). Ze stanice Ostiense stačí nasednout na autobusových stanovištích na autobus č. 60 směr Largo Pugliese a vystoupit na zastávce Porta Pia. Odtud už stačí jít ve směru jízdy autobusu po Via Nomentana k Vašemu hotelu. Pokud dojedete na Termini, pak stačí nasednout na autobusových stanovištích na autobus č. 90 směr Largo Labia a vystoupit na zastávce Porta Pia. Pokud dojedete k metru B, pak se dopravte na Termini a odtud zmiňovaným autobusem č. 90. Ceny jízdenek jsou uvedeny v našich otázkách a odpovědích.

# 19.03.2012, 13:06.
Pane Řehůřku, děkuji mnohokrát za Vaši odpověď. Bohužel jsme museli ještě změnit hotel a tudíž bych Vás ještě ráda požádala o navigaci z letiště Fiumicino do hotelu Eurogarden Hotel na adrese Salita Castel Giubileo, 197 G.R.A. Uscita 7, Rome. Děkuji předem a přeji hezký den, Markéta.

V tomto případě by bylo ideální jet z letiště Fiumicino vlakem FR1 (€ 8,00) a vystoupit na Fidene. Tady přestoupit na autobus č. 334 (jezdí z Via Incisa in Val d´Arno) směr Rimessa ATAC Grotta Rossa) a vystoupit na zastávce Grottazzolina / Salita Castel Giubileo. Odtud je pak třeba jít ve směru jízdy autobusu rovně a mírmě doprava a pak hned doleva na ulici Salita Castel Giubileo. Bohužel poslední vlak FR1 z letiště, který v sobotu zastavuje na této zastávce jede ve 21:58, což nestihnete. Musíte jet tedy na Tiburtina, odkud jede autobus č. 135 směr Salaria / Piombino a vystoupit na zastávce Salaria / Grottazzolina. Odtud pak pěšky doleva na Grottazzolina a následně po Salita Castel Giubileo k ubytování. Poslední autobus jede o půlnoci. Takže vlakem ve 22:28 (na Tiburtina 23:16) to stihnete.

# 16.03.2012, 11:04.
Moc prosím o pomoc. Budeme ubytováni v pronajatém bytě v Trastevere, Via Panieri, a potřebujeme se dostat na fotbalový stadion - Stadio Olimpicko. Koupila jsem manželovi dárek - vstupenky na fotbalový zápas mezi SSC Neapol - AS Roma - 28.4.2012 (je velký fanda italského fotbalu, ale zatím zápasy vždy sledoval pouze v TV). Dívala jsem se na mapu, metro tam přímo asi nejezdí, tak bude potřeba zvolit jiné spoje. Děkuji za radu, moc Vás obdivuji za Vaši ochotu pomáhat lidem, kteří rádi cestují. Přeji krásný slunečný den. Jiřina.

Vzhledem k tomu, že nebudete mít zavazdla, doporučujeme přímý autobusový spoj s tím, že k jeho zastávce dojdete pěšky (přibližně 500 m). Z místa Vašeho ubytování dojděte po úzké Via dei Panieri (mírně do kopce) k Via Garibaldi a vydejte se po ní doprava. Na ní za křižovatkou navazuje Via di Santa Dorotea (jednosměrka, do zákazu vjezdu) a Via di Ponte Sisto (z náměstíčka Piazza di San Giovanni della Malva doleva). Když vyjdete trošku dřív, můžete se tady zastavit na malém trhu. Po ponte Sisto (je jen pro pěší) přejděte přes řeku na Lungotevere dei Valiati a vydejte se doprava. Tam, na druhá straně ulice, je zastávka autobusu č. 271 (před arkádami). Jeďte směr Antonio di San Giuliano a vystupte na zastávce Boselli, která je na okraji areálů stadionů. Obejděte ten historický (Stadio dei Marmi) a za ním už stojí Stadio Olimpico. Pokud by se Vám podařilo zastávku přejet, není to až takový problém. Můžete vystoupit až na konečné (za dvě zastávky), je jen o jednu vodorovnou ulici dál. V sobotu jezdí autobusy od 6:00 do 19:15. Zpět budete muset volit jinou, podobnou linku. Od stadionu jděte směrem k řece (od Fontana del Foro Italico) a před mostem (resp. ještě před obeliskem) zahněte doprava. Tady je zastávka De Bosis / Stadio Tennis. Nastupte do autobusu č. 280 a vystupte na LGT Fernesina / Trilussa. Je to v blízkosti mostu Ponte Sisto, odkud už cestu budete znát. Tento autobus jezdí v sobotu až do půlnoci. Tímto autobusem můžete jet samozřejmě i na stadion, je to jen pěšky o kousek dál.

# 14.03.2012, 09:04.
05.05.2012 letíme s přítelem do Říma, prvně. Chtěla bych se zeptat, jak se nejlépe dostaneme z letiště Fiumicino do hotelu Le Suite Di Via Ottaviano na adrese Via Dei Gracchi 6, Vatikán, Řím, Itálie 192, přílet máme v 21:45. Dále se chci zeptat, jaká je cena a platnost Roma Passu a zda na něho můžeme cestovat již od prvního dne z letiště do hotelu. Děkuji za odpověď, M.

Doporučujeme jet vlakem FR1 (€ 8,00) a vystoupit na Ostiense. Odtud projděte průchodem před stanici regionálního vlaku Roma - Lido, kde na Via Ostiense je zastávka autobusu č. 23. Jeďte směr Clodio a vystupte na zastávce Crescenzio / Risorgimento. Jděte přes náměstí Piazza dei Risorgimento a uprostřed se napojte na Via Ottaviano. Na ní pak hned doprava na Via dei Gracchi, kde je Vaše ubytování. Autobusy jezdí do půlnoci. Lze na ně použít všechny typy jízdenek metrebus včetně Roma Pass. Roma Pass stojí € 30,00 a platí do 24:00 hodin třetího dne od chvíle validace. Roma Pass nelze využít pro cesty z letiště a na letiště.

# 12.03.2012, 20:05.
Prosím ještě o jednu radu: potřebujeme se dostat ze zastávky Bernardino da Feltre (via di Trastevere) do maratonského expa v Pallazo dei Congressi na Piazza J.F.Kennedy. A ještě bych ráda věděla, zda 75 minutový lístek za 1 Euro je přestupný. Děkuji. Eva.

Jeďte tramvají č. 8 směr Caseletto a vystupte na zastávce Trastevere / Pascarella. Přejděte na Via Cesaro Pascarella (přes ulici) a nastupte do autobusu č. 170 směr Agricoltura. Vystupte na zastávce Civilta´ del Lavoro. Jízdenka BIT je přestupná. Jediné omezení je takové, že pokud opustíte turnikety v metru, už ji nemůžete použít na metro. V metru se označuje vždy. Pokud ji označíte poprvé v metru, v autobuse už ji nemusíte označovat. Pokud ji máte poprvé označenou v autobuse a pokračujete metrem, musíte ji v metru označit z druhé strany.

# 08.03.2012, 18:35.
Prosím Vás. Sme v Ríme a v sobotu ráno odlietame z letiska Ciampino. Chcem sa spýtať ohladné autobusu z Anagnina na letisko. Ten autobus odchádza z toho istého nástupišta, ako sme aj prišli. Dakujem za skorú odpoveď. S pozdravom Peter.

Z Anagnina odjíždějí autobusy Atral ze stanoviště 1, na Anagnina přijíždějí autobusy na stanoviště 2.

# 08.03.2012, 16:21.
Zítra (pátek) přilétáme na letiště Fiumicino kolem 21:30. Naším cílem je Camping Village Roma (Via Aurelia 831). Snažím se vyhledat nějaký vhodný spoj, ale nedaří se mi zorientovat se ve vlacích. Mohla bych Vás touto cestou požádat o radu, jak se dostat do cíle v tuto hodinu? Markéta.

Platí naše odpověď ze dne 26.02.2012, 17:19. V pátek však jezdí autobusy. Můžete jet linkou č. 247 a vystoupit hned následující zastávku.

# 06.03.2012, 12:54.
Prosím o pomoc při hledání cesty 10.3.2012 z Fiumicina na Viale Regina Mergherita - zastávka Buenos Aires. Přílet 22:05. Mnohokrát děkuji. Daniela.

Jeďte vlakem FR1 (€ 8,00). Jede ve 22:28, 22:58, 23:28. Na Ostiense budete za 32 minut. Tady přejděte na metro B (€ 1,00) - Piramide - a jeďte směr Rebibbia. Vystupte na zastávce Policlinico a z náměstíčka jděte po Viale Regina Elena. Po pravé straně je zastávka autobusu č. 19. Můžete využít jízdenku z metra. Vystupte na zastávce Buenos Aires. Je to čtvrtá zastávka. Poslední autobus odjíždí z konečné o půlnoci. Je to ale dost natěsno, budete muset pravděpodobně z Policlinico volit taxi. Možná bude vhodnější volit jistotu a jet z Ostiense - zastávky metra Piramide - nočním autobusem n11. První vyjíždí z Pyramide ve 23:50 a další po 15-ti minutách až do 5:20. Vystoupit musíte na Buenos Aires.

# 05.03.2012, 10:26.
Vážený pane Řehůřku, bohužel až po rezervaci letu a ubytování jsem objevila Vaše super stránky, kde jsem se dozvěděla že do Říma odcestujeme v době kdy probíhá týden kultury - tj.vstupné do muzeí a památek zdarma. Mimo Vatikánu. A tím pádem ještě větší fronty a tlačenice než jindy. Chtěla jsem se informovat, když si přes internet zajistíme do Vatikánu lístky, zda budeme muset vystát taktéž frontu, nebo zda můžeme tím pádem jít rovnou. A co se týče Kolosea, tam asi žádnou jinou možnost v tuto dobu nemáme, než si frontu vystát že? A ještě prosím zda nevíte, jak často jezdí autobusy - číslo 246 či 247 - budeme ubytovaní v kempu Village Roma a tímto spojem se dostaneme k metru a odtud dále k památkám. Děkuji moc za odpověď. Blanka.

Jsou tam dvě fronty. Jedna pro návštěvníky bez rezervace a druhá pro návštěvníky s rezervací. Ta druhá je podstatně menší. Colosseo nabízí také rezervaci vstupenek, víme však jen o telefonické možnosti - +39 06 399 677 00. Linka č. 246 jezdí od 5:30 do půlnoci 3 až 4x do hodiny. V sobotu je ta frekvence jen 2x a v neděli jen 1x. Linka 247 jezdí ve stejnou dobu přibližně 5x do hodiny, v sobotu 2-3x a v neděli nejezdí. Obě linky jezdí k metru - 246 k Cornelia, 247 k Aurelia a Cipro.

# 03.03.2012, 10:23.
Moc děkuji za odpověď. A ještě jedna otázka. Lístky na terminálu B někde koupíme večer? A kde je nástupiště na FR1? Hezký den. Pavla.

Přístup k vlaku FR1 z terminálu najdete na mapce. Tam také na pokladně koupíte lístky nebo v automatu.

# 01.03.2012, 22:57.
Za nedlouho vyrážíme do Říma. Přistaneme ve 21:20 na Fiumicinu. Ale jak studuji webové stránky, informace se různí ohledně dopravy v noci. Budeme bydlet na Via Laurentina 554, Eur & Garbatella. Myslela jsem, že nějakým vlakem dojedeme na Termini, poté metrem. Ale někde se píše, že metro jezdí pouze do 21:00 hodin, jinde do 23:30. Můžete mi to prosím objasnit? Případně konkrétně napsat, jak se na uvedenou adresu dostat? Neboť hotel mi nabídl taxi za € 50,00, to mi připadá mnoho. Děkuji. Pavla.
Metro A i B jezdí od 5:30 do 23:30, v pátek a sobotu do 1:30. Toto je nejnovější úprava jízdního řádu. Jeďte vlakem FR1 a vystupte na Ostiense, přejděte na metro B a vystupte na Laurentina. Vyjděte z metra východem na Via Laurentina, přejděte na druhou stranu a vydejte se doleva. Váš hotel (pravděpodobně American Palace EUR) uvidíte po pravé straně.

# 01.03.2012, 10:37.
Zítra odlétáme na pár dní do Říma. Hotel máme na metru Anagnina - přesná adresa Via Delle Capannelle 134, Appio Latino. A mám takovou prosbu. Když si koupím 3-denní městskou hromadnou dopravu, není možnost z našeho hotelu jet autubusem či vlakem, který podle mapy je stanice Cappanelle a jezdí tam FR4 a FR6? A zahrnuje to mětská doprava? A zda ano, v jakých intervalech to do centra Říma jezdí? Děkuji za brzkou odpověď. Kristýna.

Stanice Capannelle je hraniční pro městské pásmo metrebus, tzn. můžete na vlaky využít jízdenky metrebus, tj. ve Vašem případě BTI. Frekvence je přibližně 2 až 3 vlaky do hodiny.

# 27.02.2012, 19:41.
Kde lze na letišti Fiumicino koupit lístek na FR1? Jede s námi vnučka, bude jí teprve 10 let, má dopravu zdarma? Cena z letiště je € 8,00. Platí až na S. Pietro, nebo při přestupu na Trastevere musí být nová jízdenka? Děkujeme moc. Nikde jsme odpovědi nemohli najít, tak doufáme, že to tentokrát vyjde. Libuše.

Jízdenku na FR1 lze zakoupit na letišti Fiumicino v odjezdové hale vlaků. Ve vlacích Trenitalia mají děti do 12-ti let slevu 50 %. Zdarma cestují v doprovodu dospělé osoby do 10-ti let v dopravních prostředcí v rámci tarifu metrebus. Tedy i ve vlacích Trenitalia, ale ve evnitřním pásmu římské dopravy. Jízdenka v ceně € 8,00 platí až na S. Pietro, platí do všech stanic ležících v tarifním pásmu metrebus.

# 27.02.2012, 18:12.
Prosím o sdělení, zda jsou v Římě poskytovány slevy pro seniory nad 65 let na vstupné, např. do Kolosea, Andělského hradu a Vatikánu, ale i do dalších památek. Předem děkuji za odpověď. Jitka.

Odpověď na Vaši otázku najdete v odpovědi ze dne 05.06.2011, 18:02. To však neplatí ve Vatikánu, to je samostatný stát a platí tam jiné podmínky. Senioři nad 65 let tam slevu na vstupném nemají, platí plné vstupné.

# 26.02.2012, 21:52.
Prosím Vás, je nutné, abych jízdenky na autobus Terravision (z letiště Fiumicino na Termini) zabookovala na internetu? Nebo zda by postačilo si lístky koupit jen u řidiče. Jedeme do Říma za dva týdny a myslím si, že zas takový nával turistů, jako v létě, jistě nebude. Mockrát děkuji za odpověď. Pavla.

Není to nutné, jízdenku můžete zakoupit i na pokladně. On-line rezervace Vám však zajistí přednostní odbavení.

26.02.2012, 17:19.
Prosím laskavě o informaci ohledně dopravy z letiště Fiumicino, přílet neděle v přibližně 21:20, do Camping Village Roma na Via Aurelia 831. Předem děkuji a ještě jednou děkuji za naprosto vystačující informace o Benátkách. Nashle. František.

Ve Vašem případě bude asi nejjistější cestovat vlakem. Z letiště nejdříve vlakem FR1. V neděli jede každou půlhodinu, 28. a 58. minutu, poslední 23:28. Vystupte za 26 minut na Trastevere. Odtud jeďte vlakem FR5 a vystupte na Aurelia. Vlak Vás tam zaveze za 10 minut a z Trastevere odjíždí ve 22:27 a 23:37. Jízdenka na celou trasu stojí € 8,00. Bohužel žádná z linek, které jezdí ze Stazione Aurelia ke kempu v neděli nejede. Budete muset přejít pěšky (jedna zastávka autobusu).

# 20.02.2012, 10:59.
Chtěla bych poprosit o radu. Přiletíme do Říma v neděli 19:45 na letiště Ciampino a potřebujeme se dostat do stanice S. Pietro. Můžete mi popsat cestu a kterými hromadnými prostředky se tam dostaneme? Děkuji. Ivana.

Těch možností je několik. Asi nejspolehlivější je dopravit se autobusem Atral na vlakovou stanici Ciampino. Autobusy jedou v neděli ve 20:00, 21:20, 21:50, 22:40 a 23:35. Odtud jeďte vlakem FR4 na Termini a odtud vlakem FR5 na San Pietro. Autobus Atral stojí € 1,20 a zavezte Vás na vlak za přibližně 5 minut. Na Termini jezdí vlaky přibližně po 12-ti minutách. Pro Vás bude asi nejvýhodnější spoj ve 21:31 (22:35), na Termini budete ve 21:46 (22:48). Odtud pak jede vlak ve 22:12 (23:22) a na San Pietro budete ve 22:31 (23:41). Cena jízdenky na S. Pietro je € 1,90.

13.02.2012, 14:33.
A prosím vás, mám poslední dotaz. Jízdenka BTI na 3 dny zahrnuje metro i autobusy? Pavla.

Jízdenka BTI platí tři dny od data označení, přesně do 24:00 třetího dne. Platí pro neomezený počet cest. Její platnost je omezena na území Říma. Lze ji použít v autobusech, tramvajích a trolejbusech ATAC, v autobusech Cotral, v metru A a B, v regionálních vlacích Roma - Lido, Roma - Viterbo a Roma - Giardinetti, ve vlacích Trenitalia ve 2. třídě. Nevztahuje se na speciální linky (Archeobus apod.).

# 12.02.2012, 15:18.
Mockrát Vám děkuji za odpověď. Ještě mám, prosím Vás, dotaz. Dá se metrem v Římě docestovat do bezprostřední blízkosti památek? Popřípadě, nemáte nějakou mapku, kde by byly pamětihodnosti v blízkosti metra (názvů stanic) zobrazena? Předpokládám, že pouze pešky od našeho hotelu nebude možné projít Řím. A tak bude asi zbývat jediná možnost, dopravovat se od Termini dál do centra. Pavla.

Mapu s nejvýznamnějšími památkami a stanicemi metra najdete v našich otázkách a odpovědích.

# 08.02.2012, 17:00.
Vážený pane Řehůřku! Obracím se na Vás s prosbou ohledně cesty v Římě z letiště Fiumicino do hotelu 4* Rouge et Noir a dále ohledně cesty k památkám v tomto krásném městě. Prosím Vás, budu cestovat s 12-letým synem, a nevím jakou bude platit cenu za jízdenky - můžete mi i v tomto poradit? Děkuji Vám velice za vše a přeji mnoho cestovatelských zážitků! Se srdečným pozdravem Radek.

Dopravte se jedním ze způsobů popsaných v našich otázkách a odpovědích na Tiburtina (vlak FR1, autobus Cotral, kombinace autobusu a metra). Odtud, z Circonvallazione nomentana jede autobus č. 211 směr Cimone / Monte Acero. Vystupte na zastávce Pietralata / Itor. Jděte zpět ve směru, odkud jste přijeli. V zatáčce po pravé straně je vjezd do Vašeho hotelu. V Římské dopravě mají jízdné zdarma děti do 10-ti let v doprovodu dospělé osoby. Ostatní už platí plné jízdné. Ve vlacích Trenitalia mají děti do nedovršených 12-ti let slevu 50%.

08.02.2012, 15:26.
Pojedeme začátkem července ve dvou autech do Říma kde se zastavíme na 3 dny. Ubytovaní jsme v hotelu Picasso, Via Venezia 25. Prosím o Váš názor, jakým způsobem vyřešit parkování. Na netu jsem našla jen mapu možného parkování, ale nevím cenu ani možnosti. Eva.

Existují modré zóny, kde se platí podle délky parkování. Zvýhodněná taxa na krátkodobé parkování je € 0,20 za 15 minut. Běžná taxa je € 1,00 za hodinu mimo ZTL a € 1,20 za hodinu uvnitř ZTL. Existují i zvýhodněné taxy na 8 hodin za € 4,00. v sobotu a neděli se někde neplatí. Naopak u vybraných nemocnic - Bambin Ges?, Oftalmico, S. Giovanni Addolorata, S. Spirito, Policlinico Umberto I, Nuovo Regina Margherita, Celio e Fatebenefratelli - se neplatí nikdy (max. 3 hodiny). Na P+R parkovištích na okraji města se běžně platí € 2,00 za 12 hodin a € 3,00 za 16 hodin. U každého jsou dané provozní doby (v délce těch 16-ti hodin), mimo tuto dobu se neplatí. Přesné informace jsou vždy u parkovacích ploch na dodatkových tabulkách. Existují i komerční parkoviště - např. Roma ES Park Giolitti.

# 07.02.2012, 14:35.
Na letiště Fiumicino přiletíme ve 21:20, ubytování máme zajištěno v hotelu California poblíž nádraží Termini. Cestujeme čtyři dospělé osoby a jedno šestileté dítě. Prosím Vás, můžete mi sdělit, kolik by stála cesta z letiště k hotelu taxíkem? Děkuji. Marcela.

€ 40,00. Cena je včetně zavazadel a platí pro čtyři dospělé osoby. Ohledně dítěte budete muset situaci vyřešit až na místě s konkrétním taxikářem.

# 05.02.2012, 20:48.
Vážený pane, dle informací na internetu je možné již využit Roma Pass na dopravu z a na letiště. Vlak FR1, jedná se o letiště Leonardo. Dále Vás prosím o cenu jízdenky na FR1. Přilétám do Říma ve 21:20 hodin a to podle mých informací Roma Pass již nekoupím. Dále prosím, zda Roma Pass platí na vstupy ve Vatikánu? Děkuji za zprávu. Odlétám z Brna již 10. února 2012. Mirek.

Jak Roma Pass, tak i Roma & Piu Pass nelze využít na dopravu z letiště nebo na letiště a to jak Fiumicino, tak i Ciampino. Když se podíváte na oficiální stránky , tak to tam máte i tučně zvýrazněno, protože to spousta lidí nemůže díky neaktuálním informacím na různých webových stránkách stále pochopit. Roma Pass lze koupit na letišti Fiumicino na Terminálu 3 v PIT Fiumicino, ale jen do 19:30. Roma Pass ve Vatikánu neplatí. Seznam míst, kde lze Roma Pass využít, najdete na výše uvedených stránkách.

# 04.02.2012, 21:09.
Přilétam na letiště Fiumicino v pátek 10.2.2012 ve 21:20 hodin. Dle mého názoru nejlevnější doprava do centra je autobusy Cotral na stanici metra EUR Magliana - linka B nebo linka A - stanice Cornelia. Prosím o zprávu, zda v tuto hodinu autobusy jezdí, kolik je cena lístku - na internetu jsou uváděny různé ceny a dále prosím o radu, kde lístek koupit. Potom kde je nástup do autobusu. Mnohokrát děkuji za zprávu. Miroslav.

Ve Vašem čase už nejedou autobusy Cotral na EUR Magliana ani na Cornelia.

# 04.02.2012, 18:25.
Pane Řehůřku, rádi bychom se Vás zeptali na cestu MHD do hotelu v Římě, na letište Fiumicino přiletíme Wizz air 6.2.2012 přibližně ve 21:40. Hotel máme na adrese Starhotels Michelangelo Rome, Via della Stazione di S. Pietro 14, Vaticano Prati. Děkuji. S pozdravem Andrea.

Jeďte vlakem FR1 ve 22:58 a vystupte ve 23:24 na Trastevere. Odtud jede vlak FR5 ve 23:37, který Vás doveze ve 23:41 na San Pietro. Cena jízdenky je € 8,00. Jakmile vyjdete ze stanice, přejděte po přechodu na druhou stranu náměstíčka a vydejte se doprava a potom hned doleva na Via della Stazione di San Pietro. Ta se stočí doleva, pak pokračuje rovně. Po levé straně budete míjet kostel. Za ním je blok domů, na jehož konci vlevo je Vaše ubytování.

# 04.02.2012, 11:38.
Moc bych vás chtěla poprosit o radu. 8.3 přiletím do Říma a chtěla bych se dostat do hotelu Tempio Di Pallade, Via G. Giolitti 427, Cap 00185. Budu v Římě poprvé. Nejradši bych asi zvolila spoj autobusem, protože se metra trochu obávám. Pavla.

V tom případě doporučujeme se dopravit autobusem za € 4,00 na Termini. Odtud pak pokračujte autobusem č. 105 (zastávka je na náměstí před halou) za € 1,00 směr Stazione Grotte Celoni. Vystupte na zastávce Principe Eugenio / Manzoni. Přejděte Viale Manzoni a pokračujte po Via di Porta Maggiore. Odbočte na Via Pietro Micca, která Vás dovede na Via Giovanni Giolitti. Odbočte doprava, hotel je po pravé straně za několika dalšími hotely. Už zdálky uvidíte modrý nápis HOTEL a pod ním ceduli Tempio di Pallade se třemi hvězdičkami.

# 26.01.2012, 15:53.
V letě sa chystám s rodinkou do Ríma a budem bývať blízko Termini, chcem sa opýtať, ako sa dá dostať z centa Ríma k moru, a či v blízkosti Ríma sú súkromé alebo verejné pláže. Ďakujem. Jan.

Z Termini jeďte metrem B na EUR Magliana, kde přesedněte na vlak Roma - Lido. Celá trasa spadá do tarifu metrebus, takže můžete využít jízdenky ATAC nebo Roma Pass. Vystupte na některé stanici u moře. Jedná se o stanice Stella Polare, Castel Fusano a Cristoforo Colombo. Poslední dvě jsou nejblíže. Pláže jsou většinou placené. Informace o bezplatných plážích najdete v odpovědi ze dne 05.08.2009, 23:03.

# 24.01.2012, 18:51.
Chci Vám poděkovat za cenné informace, které jsem objevila na vašich stránkách. V pátek odlétám do Říma, proto si obzvláště cením informací týkajících se dopravy v tomto městě. Na letiště Fiumicino přilétáme ve 21:20 na T2 a pro přepravu na Termini jsem si zarezervovala e-jízdenku na Terravision ve 21:50. Dnes při pohledu do mapky dopravce jsem zjistila, že je to docela daleko od budovy, až v zatáčce před T1 a ještě budu muset přecházet přes širokou komunikaci před letištěm (pravděpodobně po nějakém nadúrovňovém chodníku). Nemáte představu, jak to tam vypadá v reálu, jak je to časově náročné? Děkuji předem za informace, případně za radu, jak to zvládnout co nejrychleji? Přeji hezký večer. Drahomíra.

Nemusíte se ničeho bát. Ta komunikace je nahoře, takže ji nebudete muset přecházet ať už přímo nebo nadchodem. Z terminálů je ke stanovištím autobusů přímý přístup. Časově je to těžké odhadnout, vstupuje do toho hodně faktorů - odbavení, množství lidí, velikost a počet zavazadel atd.

23.01.2012, 22:37.
Doslova děkuji Bohu, že jsem objevila Vaše úžasné stránky. S přítelem jedeme 1.4.2012 do Říma a doslova nás děsí cesta z vlakového nádraží Fiumicino do hotelu. Prosím tedy o radu. Přiletíme 1.4. tj. neděle ve 21:20 na letiště a potřebujeme se dostat do hotelu Jonico Via Silicella 41. Nevím ani jak dlouho bude trvat odbavení na letišti, takže předpokládám, že dřívější vlak na Termini než před jedenáctou večer se nestíhá, proto mě zajímá, zda se vůbec do hotelu dostaneme. Našla jsem si poblíž zastávku Roma Pantano - Tobagi, tak nevím jak se na ní dostaneme a zda bude vůbec možné v takto pozdních hodinách koupit jízdenky. Předem Vám moc děkuji za odpověď. Kateřina.

Dopravte se některým ze způsobů popsaných v našich otázkách a odpovědích na Termini. Asi nejjednodušší a nejschůdnější to bude vlakem Leonardo Express (€ 14,00). Poslední jede 23:38, vy však musíte stihnout vlak ve 23:08 (pokud stihnete dřívější, tím lépe). Na Termini Vás dopraví ve 23:40. Odtud, z náměstí před halou Vám odjíždí autobus č. 105 (€ 1,00) směr Stazione Grotte Celoni. Poslední odjíždí v neděli o půlnoci. Vystupte na zastávce Casilina / Silicella. Je to blíž, než zastávka vlaku Tobagi linky Roma - Giardinetti a navíc poslední z Termini odjíždí v neděli ve 22:10. Pokud některý ze spojů nestihnete, volte taxi. Pokud nekoupíte jízdenky na pokladně, jsou k dispozici automaty.

# 22.01.2012, 13:03.
Vážení, prosím o informaci, jak a za kolik se dostaneme z letiště Fiumicino na nádraží Termini, když zde přilétáme v pondělí 19.3. asi kolem 22. hodiny a nechceme použít Leonardo Express. Děkuji za odpověď a pěkný den. Hanka.

Možnosti dopravy jsou popsané v našich otázkách a odpovědích. Náš tip: za € 4,00. Autobus jede ve 23:00.

# 22.01.2012, 12:48.
Pane Řehůřku, chtěli jsme se Vás zeptat - přiletíme na letiště Fiumicino ve 21:30 hodin v pátek 17.2. a měli bychom se dopravit do hotelu Lella na Via Palestro 9. Je možné dopravit se tam jinak než-li taxíkem vzhledem k pozdní doletové době? Děkuji. A ještě bych si dovolila jeden dotaz. Je možné objednat si online vstup do Vatikánu? Moc děkuji. Milada.

Můžete jet buďto vlakem FR1 (€ 8,00) a vystoupit na Ostiense, odkud pak pokračujte metrem B (€ 1,00) a vystupte na Castro Pretorio. Nebo jeďte autobusem za € 4,00 na Termini a odtud metrem B (€ 1,00) na Castro Pretorio. Odtud můžete jít pěšky. Jeden z východů z metra je před autosalonem Puegot. Odtud pokračujte po Viale Castro Pretorio ve směru od metra. Odbočte do první ulice vlevo - Via Gaeta. Půjdete kolem ruské ambasády (po pravé straně), přejdete křižovatku a půjdete podél zdi se zeleným plotem. Za ním odbočíte doprava na Via Palestro. Přejdete křižovatku, po pravé straně budete míjet restauraci, za kterou je parčík. Naproti parčíku je hotel Brasile (rožák) a hned za ním přes jeden dům Váš hotel Lella. Nicméně naproti Vašemu hotelu je zastávka autobusu, takže je možné dojet i přímo k hotelu. Zastavují tam linky 16, 36, 61, 62, 75, 84, 492. Ve Vašem čase však doporučujeme pokračovat od metra autobusem č. 492. od autosalonu Puegot jděte na Via San Martino della Battaglia. Zastávka je po pravé straně hned před druhou budovou. Vystupte na čtvrté zastávce Palestro před hotelem. On-line objednávkový systém pro návštěvu Vatikánu najdete na Musei Vaticani.

# 17.01.2012, 15:33.
A do třetice. Kde jsou v Římě poblíž Piazza Re di Roma nějaké supermarkety či jiné obchody s potravinami nebo kde jinde se dá levněji nakoupit jídlo, abychom se nemusely pořád stravovat jen v restauracích? Děkuji opět. Mirka.

Na Piazza Re di Roma je supermarket Smafin, který je součástí řetězce supermarketů SMA. Počítejte však s tím, že to není hypermarket apod. Nicméně sortiment a cenovou úroveň toho řetězce víceméně dodržuje. Najdete ho na jižní straně náměstí před autobusovou zastávkou - zelené vchodové a východové dveře, nad nimi nápis Punto Sma Supermercato.

# 17.01.2012, 14:44.
Zase mi ještě není úplně jasné. 2 vstupy v rámci Roma Passu - mohu je využít pro Koloseum a Vatikán - Sixtínská kaple? Děkuji. Mirka.

Roma Pass ve Vatikánu neplatí.

# 17.01.2012, 13:20.
Ještě tu mám jednu nesrovnalost: busy Cotral jezdí z letiště Fiumicina na Termini za € 4,50 a vztahuje se na ně 3-denní jízdenka nebo ne? Děkuji :-) Mirka.

Nevztahuje.

# 17.01.2012, 13:05.
Pane Řehůřku, můžete mi, prosím, ještě napsat, jak se dostaneme z Piaza Re di Roma k moři? Děkuji moc. Mirka.

Jeďte metrem A na Termini, přestupte na metro B a jeďte směr Laurentina. Vystupte na EUR Magliana, přestupte na vlak Roma - Lido a vystupte na některé stanici u moře. Např. na konečné Cristoforo Colombo. Na celé trase lze využít časovou jízdenku metrebus.

# 17.01.2012, 08:47.
To už vypadá snadněji :-) Děkuji za Vaši radu. Co se týče níže popisovaných jízdenek, lze je zakoupit hned na letišti a popřípadě kde? Nějak mi nevychází počet dní. Budeme v Římě 3 noci, tzn., že pokud si koupím hned po přistání ve středu, bude mi platit jen do pátku a v sobotu na cetu zpět už nebude. Kolik by nás stála první či poslední cesta z letiště do hotelu za extra jízdenky. Dokážete to sčítnout? Nebo se nám vyplatí koupit raději týdenní? Děkuji moc, mějte hezký den! Mirka.

Jízdenky metrebus zakoupíte v Tabaccaio v odjezdové hale vlaků v době od 6:30 do 21:00. Jízdenky platí vždy do půlnoci posledního dne platnosti. Tzn. pokud si koupíte třídenní jízdenku ve středu, platí do páteční půlnoci. Ten poslední (nebo první) den zaplatíte navíc jen jednu jízdenku BIT. Jízdenku z letiště a na letiště budete muset zakoupit vždy. Jízdenky metrebus na žádnou z doprav z letiště a na letiště neplatí.

# 16.01.2012, 10:24.
Pane Řehůřku, moc děkuji za Vaši vyčerpávající odpověď. Po přečtení, jak složitě bychom se do námi vybraného hotelu dostávaly, jsme nakonec zvolily jiný a to hotel B&B Desiderio di Roma, Via Tuscolana 16 , Appio Latino, Roma, 00182. Jestli Vás tedy ještě jednou mohu požádat o cestu z letiště Fiumicino do tohoto hotelu (přiletíme s dcerou ve středu 2.5.2012 v půl jedné odpoledne), budu Vám velice vděčná. Ještě jeden dotaz k dopravě bych měla. Týdenní jízdenky CTI za € 16,00 platí ve stejných spojích jako 3-denní BTI za € 11,00? Nebo jaký je mezi nimi rozdíl? Kterých spojů se týkají - co jsem vyčetla z Vašich odpovědí, tak po Římě jezdí městské římské busy, metro, bus Cotral, vlak FR, vlak Leonardo Express a Shuttle bus. Moc byste mi pomohl, kdybych před cestou už tyto informace měla. Chtěla jsem se ještě zeptat, jaktože znáte všechny odpovědi ohledně Říma? Žijete v Římě nebo je to jen Vaše hobby? :-) - znalosti jsou udivující. Děkuji a přeji fajn den, Mirka.

Dopravte se některým ze způsobů popsaných v našich otázkách a odpovědích na Termini. Tady nasedněte na metro A jeďte směr Anagnina. Vystupte na stanici Re di Roma (čtvrtá za Termini). Piazza Re di Roma je kruhového tvaru, kolem něj je kruhový objezd. Výstup z metra je uprostřed náměstí. Musíte přejít na Via Aosta a jít od náměstí po levé straně. Hned na první křižovatce odbočte doleva na Via Tuscolana. Vaše ubytování je po levé straně. Můžete tam z náměstí Piazza Re di Roma dojít i přes Via Appia Nuova. Hned druhý blok má v přízemí firmu BNL - se zeleným logem. Když se kolem bloku vydáte doprava (po třech jeho hranách), dovede Vás k Vašemu ubytování. Jízdenky BIT, BIG, BTI a CIS platí ve stejných spojích. Rozdíl je jen v ceně a době platnosti. Platí na území Říma pro autobusy, tramvaje, trolejbusy a městské linky společnosti Cotral. Dále na metro A i B, regionální vlakové spoje Roma - Lido, Viterbo, Giardinetti, a městské části regionálních vlakových spojů Trenitalia (FR1, FR2). Neplatí pro speciální linky (Archeobus apod.) a pro dopravu z letiště a na letiště. Neplatí také na Leonardo Express, , atd.

# 11.01.2012, 13:59.
Pane Řehůřku, funguje ještě vaše poradenství ohledně Říma? Modlím se, aby ano. Děkuji za Vaši odpověď a přeji příjemný den. Mirka.

Funguje, ale překračuje to naše časové možnosti.

# 08.01.2012, 21:58.
Chcem sa Vás spýtať na týždenný lístok CIS, keď si ho zakúpim hneď na letisku môžem ho použiť už v autobuse Atral? Ďakujem. Peter.

Jízdenky metrebus není možné použít na žádnou dopravu z letiště Fiumicino nebo Ciampino.

# 08.01.2012, 17:17.
Je možné zakoupit si vstupenky na památky do Říma elektronicky? Děkuji moc za odpověď a přeji vše dobré. Michaela.

Vstupenky do římských muzeí je možné zakoupit elektronicky na portále Musei In Comune Roa, konkrétně odtud vede odkaz na portál Ticket Clic. si pak můžete zakoupit přímo přes jeho oficiální stránky.

# 08.01.2012, 00:46.
Pane Řehůřku, zjistila jsem, že XIV. Settimana della Cultura je letos od 14. do 22.4.2012. Mám obavy, že Řím bude plný turistů a bude problém navštívit památky. Co prosím doporučujete? Vyplatí se to vůbec? Nebo člověk stráví čas ve frontách, případně se do muzeí, galerií atp. vůbec nedostane? Týká se vstup zdarma i Vatikánu? Děkuji moc za odpověď a srdečně zdravím. Irena.

Je to daň za ten volný vstup. Musíte počítat s tím, že u většiny významných státních památek, kde je vstup zdarma, budou fronty. S tím souvisí i větší koncentrace lidí v Římě. Zda se Vám to vyplatí, musíte zvážit sama. Settimana della Cultura se týká památek, muzeí, archeologických nalezišť, archivů a knihoven vlastněných a provozovaných státem Itálie. Vatikán je samostatná země a neúčastní se této italské kulturní akce. Počítejte s tím, že budete za vstupy do Vatikánských muzeí platit běžnou cenu. Stejně tak i některá soukromá muzea v Římě se této akce neúčastní.

# 04.01.2012, 19:09.
20.ledna 2012 přiletím na letiště Fiumicino, potřebuji se dostat do hotelu Fiamma (Via Gaeta 61, Roma). Děkuji. Petr.

Z letiště se dopravte na Termini. Tato doprava je mnohonásobně v mnoha variantách zmiňována v našich otázkách a odpovědích. Z haly vyjděte na náměstí a vydejte se po jeho pravém okraji. Přejděte Viale Enrico de Nicola a kolem půlobloukové budovy Terme di Diocleziano vejděte na Via Gaeta. Ulice zahne doprava a tam najdete svůj hotel.

# 04.01.2012, 01:31.
V březnu letím přes Řím s přítelkyní do Číny. Přílet po 22. hodině, odlet v poledne následující den. Myslíte, že se to dá přečkat v tranzitu? Jan.

Doporučujeme navštívit web Sleeping In Airports, kde jsou na toto téma zkušenosti ostatních cestovatelů.

# 03.01.2012, 12:49.
čtu na Vašich stránkách Vaše rady a tak si také dovolím jednu prosbičku a to, zda byste nám poradil, jak se nejlépe dostaneme z letiště do hotelu. Přilétáme 2.5.2012 ve 13:40 na letiště Fiuminico a ubytované budeme v hotelu Capannelle, Via Siderno 37, Appio Latino. Moc děkuji :-) Mirka.

Máte to daleko a ve všech variantách s několika přestupy. Asi nejoptimálnější řešení je jet z letiště vlakem FR1 (€ 8,00) a vystoupit na Tuscolana. Tady musíte přejít na Via Monselice. Po levé straně je zastávka autobusu č. 85 (i v tomto směru pojede). Musíte jet směr Rocca di Papa a vystoupit na zastávce Arco di Travertino. Jděte jen kousek ve směru jízdy autobusu a na stejné ulici po pravé straně je zastávka autobusu č. 664. Musíte jet směr Cosoleto. Vystupte na zastávce Appia / Appio Claudio. Jděte ve směru jízdy autobusu, hned na první křižovatce odbočte doleva, na další doprava a to už půjdete po Via Siderno. Váš hotel je za třetí křižovatkou (první dvě tvaru T) po levé straně. Na autobusy Vám stačí jízdenka BIT v ceně € 1,00 nebo nějaká časová jízdenka či Roma Pass.