ŘÍM 2011 / 2

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2011 / 2

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2011. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete druhou část, ta první je na stránce Řím 2011.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

18.08.2011, 11:28.
Obracím se na Vás s dotazem, jak nejlépe a nejjednodušeji se dostat automobilem do Říma a kde co nejlevněji zaparkovat, popř. kde zanechat auto a pokračovat např. autobusem. Pojedeme buď od Ladispoli nebo od Fiumicina. Moc děkuji za odpověď, Lucie.

Pokud přijedete po A12 a následně po A91 od západu, pak bude pro Vás výhodné zaparkovat na parkovišti P+R Magliana na Via di Val Fiorita. Je tady 962 parkovacích míst, otevřeno je od 5:15 do 00:15, v Pá a So do 02:15. Parkovné za 12 hodin Vás přijde na € 1,50, za 16 hodin na € 2,50. Mimo otevírací dobu není parkoviště zpoplatněno. Parkoviště je v blízkosti metra EUR-Magliana a železniční stanice vlaku Roma - Lido. Pokud přijedete mimo dálnici po SS1, pak najeďte v Římě na G.R.A. - A90, po které dojedete ke zmiňované A91. Tento úsek není zpoplatněný.

# 18.08.2011, 10:07.
Dobrý den a za kolik si máme koupit lístek na autobus č. 105? Děkuji. P.

Jízdenka BIT stojí € 1,00. Záleží však na volbě předchozí dopravy. Pokud dojedete na Termini Leonardem, , autobusem Cotral nebo taxi, jízdenku potřebujete, pokud metrem, můžete využít jízdenku na metro (také BIT). Pokud budete mít nějakou časovou jízdenku nebo Roma Pass, můžete je využít.

# 18.08.2011, 08:31.
Moc děkuji za informace, ještě nevíme ze kterého letiště na Termini pojedeme, ale jsem z toho nějak zmatená zda jet vlakem nebo autobusem, jak dlouho to trvá autobusem? Platí se za malý kufr? Děkuji. Pavla.

To právě záleží na tom, ze kterého letiště pojedete. Z každého letiště jsou jiné možnosti, jiná doprava, jiný dopravce a jiná kombinace dopravních prostředků. Tedy i ceny a časy (což jsou většinou kritéria pro volbu dopravy). Za malý kufr se většinou neplatí. Je to však dané přesně dopravcem a rozměry zavazadla. Když nevíte s kým pojedete, tak Vám to nemůžeme říct přesně.

# 17.08.2011, 23:19.
Rád bych se Vás zeptal na radu a informace. Chystáme se do Itálie (rodina, 2 malé děti) a několik dní se budeme zdržovat nedaleko Říma. Konkrétně budeme ve městě Orvieto. Do Říma budeme přijíždět ze severu po A1. Chceme se podívat do Říma, pojedeme autem. Prosím o informace, kde by bylo nejvhodnější (jak cenově, tak i z hlediska následné dostupnosti do centra města) zaparkovat auto. Děkuji. Karel.

Odpověď na Vaši otázku najdete v odpovědích ze dne 04.07.2011, 07:48 a 13.07.2011, 11:07. Blízko napojení A1DIR je Saxa Rubra, my bychom volili spíše sjet po dálničním obchvatu o něco jižněji a zaparkovali bychom na Ponte Mammolo - lepší dostupnost (metro B) nebo až u Termini v Roma ES Park Giolitti.

# 17.08.2011, 22:03.
Prosím o doporučení nejlepší cesty z letiště Fiumicino do ubytování Camping & Village Roma Via Aurelia a dále nemáte doporučení na dobré průvodce tištěné nebo audio? Děkuji. Yvetta.

Odpověď na Vaši otázku najdete v odpovědi ze dne 10.03.2011, 13:46. Dobrým průvodcem je Rough Guides, v češtině vyšel spolu s DVD v nakladatelství JOTA.

16.08.2011, 19:16.
Chtěla bych se vás zeptat, jak se dostaneme z letiště do hotelu Paker - Via G Giolitti 431 a zpět? Vyplatí se nám od 26. do 29.8. Roma Pass? Chtěli bychom vidět nejznámější památky - Pantheon, fontánu, aj. Jak je nejlépe uspořádat, abychom to stačili? Děkuji Vám za pomoc. Pavla.

Dopravte se některým ze způsobů popsaných v našich otázkách a odpovědích na Termini. Tady nasedněte na náměstí Piazza dei Cinquecento na autobus č. 105 směr Stazione Grotte Celoni a vystupte na zastávce Princioe Eugenio / Manzoni. Hned za ostrůvkem tramvaje přejděte přes přechod na druhou stranu. Jděte ve směru jízdy autobusu přes křižovatku (přes Viale Manzoni) a na další odbočte doleva na Via Pietro Micca (jednosměrka, jdete proti ní). Na konci ulice uvidíte chrám Minerva Medica, ke kterému musíte dojí. Před ním se vydejte doprava. Po pravé straně je řada hotelů (Center, Midi, Luisa, Tempio di Pallade) a hned za nimi Váš Hotel Parker. se Vám zřejmě vyplatí. Chce to si vše spočítat podle ceníků na výše uvedených stránkách (Download). Třídenní jízdenka BTI stojí € 11,00, takže aby se Vám to vyplatilo, musí být úspora na vstupech větší než € 14,00. Itinerář trasy si můžete sestavit podle mapy hlavních památek.

# 16.08.2011, 13:00.
V neděli 21.8. s přáteli odlétám do Říma a chci se zeptat, zda se vztahuje nějaká sleva na dopravu pro děti. Děkuji za odpověd. S pozdravem Petr.

Děti do 10 let cestují v doprovodu dospělé osoby zdarma. Další slevy se týkají jen mládeže bydlící v Římě, resp. v regionu Lazio.

# 15.08.2011, 23:34.
Dobrý večer! Vaše stránky navštěvujeme delší čas aniž bychom tušili, že se někdy do těchto končin podíváme. Stane se. Jedeme se svými pejsky (drsnými jezevci) do Kalábrie a chtěli bychom přespat jednu noc po cestě tam i zpět v nějakém levnějším kempu. Našli jsme na internetu kemp Tiber u Říma, ale nemůžeme se dopátrat, zda-li je psům vstup povolen. Prosím poraďte nebo doporučte jinou variantu. Po návratu Vám i dalším jistě sdělíme naše zkušenosti. Děkuje. Marián a Ivana.

Psi jsou v kempu Tiber povoleni, je tu však jedno omezení - musí být na vodítku. Tuto informaci však nemáme ověřenu.

# 15.08.2011, 20:55.
V srpnu budeme týden v Římě. Chceme navštívit také vykopávky v Ostii (starověký přístav), budeme cestovat vlakem. Nemohu nalézt vlakové spojení z vlakové stanice Roma - San Pietro, případně Roma - Ostiense, taktéž nevím, jaký je přesný název vlakové stanice poblíž antických vykopávek v Ostii. Za radu děkuji. Ivana.

Ze San Pietro musíte jet vlakem FR5 na Ostiense, tady přejít na Porta S. Paolo (všechno je to propojeno: Ostiense - Porta San Paolo - Piramide) a odtud jet vlakem Roma - Lido a vystoupit na Ostia Antica.

# 11.08.2011, 08:21.
Budu bydlet na adrese: Gaia B&B, Piazza Santa Maria 12, Rome, 00185, Italy. Přiletím 24.8.2011 ve 21:10 - 28.8.2011 v 17:00 Fiumicino. Poradíte mi, jak se nejlépe dostat na tuto adresu a zpět, prosím. Děkuji moc. Něco jsem četl o FR1, ale mohli byste mi, prosím, pomoci přesněji? Děkuji, snad mi poradíte. Leoš.

Dopravte se některým ze způsobů popsaných v našich otázkách a odpovědích na Termini (např. Leonardo Express - € 14,00, FR1 + metro B - 8+€ 1,00, - € 8,00 atd.). Tady nasedněte na autobus č. 714 (€ 1,00) směr Palazzo Sport a vystupte na zastávce S. Maria Maggiore, která je přímo na náměstí s Vaším ubytováním. Zpět v opačném sledu. Z Termini to jde dojít i pěšky, je to přibližně 700 m.

# 10.08.2011, 13:50.
Chystáme se na vícedenní návštěvu Říma koncem srpna, autem. Ubytování máme rezervováno na Via Carlo Alberto. Můžete mi poradit, kde nejlépe zaparkovat auto tak, aby to nebylo moc drahé a zároveň natolik bezpečné, abych tam auto po 4 dnech našel nepoškozené? Nevadí pokud to bude dál od centra, s používáním hromadné dopravy počítám. Pavel.

Vzhledem k umístění Vašeho ubytování je nejvhodnější, ale ne úplně nejlevnější řešení, parkování v parkovacím domě Roma ES Park Giolitti. Na pět dnů tam zaparkujete za € 50,00.

# 10.08.2011, 09:10.
Dobrý deň. Prečítal som si Vaše rady a som milo prekvapený, že niekto dokáže tak ochotne a konkrétne poradiť. Ja mám jednu možno prízemnú ale myslím, že praktickú otázku. Ako je to prosím s toaletami v centre Ríma? Je pravda, že prakticky neexistujú a v reštaurácii sú k dispozícii iba pre dámy? Takéto informácie máme od našich známych, ktorí absolvovali poznávací zájazd do Ríma a bola to ich najhoršia skúsenosť. Je to skutočne tak, alebo boli iba zle informovaní? Ďakujem za každú informáciu a prajem príjemný deň. Peter.

Určitě je to problém, ale ne pro připravené :-) Každopádně Řím je obrovský a to množství turistů, které se tam denně nachází, na toaletu někde jít musí. Jednou z možností je jít na toaletu tam, kde jste zrovna zákazníkem - muzeum, restaurace, kavárna atd. Existují i veřejné toalety, které jsou zcela zdarma - např. vedle pošty ve Vatikáně. Další toalety jsou s automatem za poplatek - většinou 50 centů. Jsou většinou otevřeny od 5:00 do 23:00. Najdete je na: Piazzale Clodio, Via Sergio, Viale Giulio Cesare, Viale Mazzini, Piazza Mancini, Viale de Coubertin, Stazione Tiburtina, Via M. Gelsomini, Via dei Rogazionisti, Piazzale dell Agricoltura, Via Mattia Battistini, Via L. Amoroso, Piazza Elio Rufino, Viale dell Umanesimo, Mercato di Ponte Milvio, Piazza di Cinecitta, Piazza G. Primoli, Via di Porta Portese, Piazza Macaluso, Piazza Zama, Via T. Marinetti, Largo della Polveriera. Další toalety s personálem jsou otevřeny od 10:00 do 16:40 a najdete je na Porta Cavalleggeri (pouze So a Ne), Piazza Garibaldi, Villa Borghese, Pincio, Villa Lazzaroni, V. Valle delle Camene, Piazza S. Maria Liberatrice, Villa Pamphili, Piazza Esquilino (Po - Pá), Piazza Porta S. Giovanni, S. Paolo, Villa Ada, Villa Celimontana, Pineta Castel Fusano (jen v létě), Castel S. Angelo, Piazza B. Crivelli (Po - Pá), Piazza Sonnino (Po - Pá), od 10:00 do 17:40 na Piazza Citta Leonina, Colosseo, od 10:00 do 18:40 na Via Zanardelli a od 10:00 do 19:40 na Piazza Risorgimento, Piazza di Spagna, Piazza S. Silvestro.

# 09.08.2011, 02:39.
Měla bych ještě otázku. Pojedeme v Římě z Termini vlakem na letiště, ale nevím, jak se stanice jmenuje přímo - myslím tím letiště Roma Fiumicino. Děkuji. P.

Fiumicino Aeroporto.

# 08.08.2011, 21:33.
Zdravím. Poslední neděli v září se chystáme s rodiči do Říma. Taťka nevydrží dlouho chodit, ale má touhu vidět Řím. Mám v úmyslu koupit Roma Pass na jeden den, ale netuším, zda se dá tak zvládnout Vatikán, Koloseum, Fontana di Trevi, Pantheon. Mohli byste mi poradit, zda je lepší metro nebo bus? Po případě jaké linky kloubit tak, aby se moc nenachodilo? Italsky se domluvím. V Římě jsem byla několikrát, ale v dopravě se fakt nevyznám. Děkuji za jakoukoli pomoc. P.

V rychlosti se to zvládnout dá. Spojení je metrem - Linka A (Ottaviano - S. Pietro - Musei Vaticani, Barberini - Fontana Trevi), Linka B (Colosseo). Z Fontana di Trevi můžete k Pantheonu přejít pěšky, je to od fontány stejně daleko jako k fontáně od metra. Roma Pass je pouze třídenní. Celodenní jízdenka BIG Vás přijde na € 4,00, Colosseo na € 12,00. Pantheon a Fontana di Trevi jsou zdarma, na Vatikán se Roma Pass nevztahuje. Roma Pass stojí € 25,00, přišel by Vás tedy o € 9,00 více než platit plné vstupné a jízdné - v případě že navštívíte jen výše jmenované.

# 08.08.2011, 14:24.
Pokud si koupím jízdenku z Fiumicina do Parco Leonardo za 1 Eur a odtud například do Ostiense za 2 Eur - cesta vyjde na 3 Eur + Romapass (Cesta do centra "zdarma") - to je nejlevnější možnost, jak se dostat z / na letiště Fiumicino :-) Zdá se mi to fajn informace pro ostatní, proto ji přeposílám. Tereza.

Už jsme to také zmiňovali v našich otázkách a odpovědích, levněji než do Ostiense to vyjde do Fiera di Roma, odkud už platí tarif Metrebus, tzn. Roma Pass, časové jízdenky, jednorázové jízdenky atd. Je to však už překombinovaná doprava a je otázkou, zda pro cestovatele se zavazadly, kteří se potřebují dostat co nejrychleji do hotelu, většinou i večer, je tato varianta akceptovatelná.

# 07.08.2011, 16:18.
V září jedeme s karavanem do Říma a budeme v kempu Tiber. Chtěl bych se zeptat, zda ze stanice Prima Porta do centra mohu využít Roma Pass nebo Roma & Piu Pass. Děkuji. D.

Můžete využít Roma Pass i Roma & Piu Pass.

# 06.08.2011, 22:12.
Dobře, děkuji a ještě se zeptám, lístky na vlak koupím na letišti? A jak daleko z letiště je ten vlak? Mockrát děkuji za poslední dotaz. R.

Jízdenku zakoupíte přímo v odjezdové hale vlaku, polohu najdete na obrázku.

# 06.08.2011, 22:06.
Pane Řehůřku, vím, že cenový rozdíl tam je, ale já mám strach, že bychom to nestihli, přece jen se tam nevyznáme. Jak byste to řešil Vy? Tu cestu tam. Děkuji za názor. R.

Vlakem.

# 06.08.2011, 21:34.
Dobrý večer, pane Řehůřku, mockrát Vám děkuji za odpověď. Myslíte, že by nebylo lepší použít pro cestu tam raději nějaký transfer, když tolik času nemáme? Zpět bychom využili ten vlak. Já tak nad tím přemýšlím a jak píšete, je to opravdu docela riskantní. Děkuji Vám za Váš čas a pomoc. Radka.

Taxi Vás tam zaveze přibližně za hodinu a € 125,00 - Taxi Airport Transfers.

# 06.08.2011, 18:32.
Mohu využít Roma Pass na vstup do Sixteenské kaple? Kde případně najdu seznam památek, kam mohu vstup zdarma uplatnit? Děkuji za odpověď. Jirka.

Ve Vatikánu nevyužijete. Seznam najdete na výše uvedených stránkách včetně cen plných a po slevě - download / tariffe biglietti.

# 06.08.2011, 01:07.
Pane Řehůřku, ráda bych se Vás zeptala, jak se nejlépe a nejlevnější dostat z Fiumicino do přístavu Civitavecchia. Přiletíme 4.9. ve 14:40 hod. a loď nám vyjíždí z přístavu v 19:00 hod. Zpět nám letí letadlo 11.9. v 15:00 hod. a v přístavu budeme v 8:00 hod. ráno. Mockrát Vám děkuji za případnou pomoc. Radka Hučková.

Nejlépe se tam dostanete vlakem. Jeďte vlakem FR1 (€ 8,00) a vystupte na Trastevere. Odtud pak pokračujte vlakem FR5 (€ 4,10). Vlak FR1 z letiště jede v 15:28, na Trastevere je v 15:54. FR5 odjíždí z Trastevere v 16:24 a v Civitavecchia je v 17:13. Následující jede z letiště v 15:58, z Trastevere 16:54 a v Civitavecchia je v 17:57. Vzdálenost z nádraží do přístavu je méně než kilometr. Nejlevněji se tam dostanete autobusem Cotral - na Cornelia a odtud do Civitavecchia. Je to však časově náročnější a vzhledem k omezeným časovým možnostem riskantní. Zpět máte už větší rezervu, nicméně doporučujeme rovněž vlak.

# 04.08.2011, 12:03.
Do Říma přiletíme 10.8. odpoledne, můžete mi, prosím, poradit, jak se nejrychleji a nejlevněji dostaneme do ulice via Luigi Luzzatti, kde máme hotel? A bude nám na tuto cestu platit Roma Pass nebo ji budeme muset zaplatit zvlášť? Moc děkuji za odpověď.

Dopravte se některým ze způsobů popsaných v těchto našich otázkách a odpovědích na Termini. Odtud z náměstí před halou jede autobus č. 105 směr Stazione Grotte Celoni. Vystupte na zastávce Principe Eugenio / Manzoni. Jděte ve směru jízdy autobusu a odbočte doprava na Viale Manzoni a hned na další křižovatce doleva na Via Luigi Luzzatti. Ubytování máte v pásmu platnosti Roma Pass, takže ho pro dopravu po Římě od ubytování využít můžete, bohuže na dopravu přímo z letiště a na letiště ho použít nelze.

# 04.08.2011, 07:02.
Chci se zeptat na cestu z letiště Ciampino do Campu Village Fabulous. Na stránkách som našiel odpovedě na cestu z letiska Fiumicino, ale nie na cestu z Ciampina. Přílet je večer přibližně 20:00 hod. Velmi pěkne děkuji za odpověď. Peter.

Jeďte autobusem Atral na Anagnina a odtud pokračujte metrem A na Termini a odtud metrem B na Laurentina. Odtud už je to stejné jako v odpovědi ze dne 31.05.2011, 19:28. Z letiště Ciampino můžete jet také přímo autobusem Atral nebo na Termini.

# 03.08.2011, 11:17.
Chtěla jsem se zeptat, zda nemáte k dispozici jízdní řád vlaků FR1. Přiletíme 7.8.2011 v 21:10 na letiště Fiumicino a chtěli bychom využít vlaku FR1, je to možné a nebo budeme nuceni využít drahého Leonardo Express? Chceme se dostat na nádraží Termini. Mockrát děkuji. Aneta.

Vlak FR1 nejede přímo na Termini. Musíte přestoupit na Trastevere. Z Fiumicino jedou vlaky v neděli 7.8. ve 21:43 a 22:13, na Trastevere je za 26 minut. Z Trastevere pak ve 23:36 a na Termini je také za 26 minut. Jízdní řády najdete na Trenitalia.

# 02.08.2011, 23:50.
Přeji hezký den p. Řehůřek, odlétám 14.08.2011 do Říma a chtěla jsem Vás poprosit o doplnění informace. Protože předpokládaný příjezd do Říma je 21:10 hod., doufám, že ještě stihnu spoj Cotral Busem na EUR Magliana a poté dál. Na Colombo Pacifico (jízdenku si zakoupím v Autogrilu a nebo jak radíte v trafice a nebo automatu - měla by mi stačit jízdenka za 2,50 + 1,- Euro?). Mám ještě jeden dotaz a sice, pokud si zakoupím následující tiket BTI, můžu jej použít i na Cotral spoj? Při cestě zpět z Říma na Fiumicino bych se ráda zastavila u moře a odtud rovnou na letiště zpět. Je tento tiket rovněž dostačující a nebo jak mám nejvýhodněji cestovat? Předem moc děkuji za radu a zodpovězení mých dotazů. Magda.

Poslední autobus na EUR Magliana jede z letiště Fiumicino ve 21:00, v neděli ve 21:05, takže to nestihnete. Musíte zvolit jinou dopravu z možností popsaných v našich otázkách a odpovědích. Jízdenku BTI nemůžete použít na jakoukoliv dopravu z letiště, je třeba zaplatit běžný tarif dle typu dopravy. Jízdenku BTI však můžete použít na cestu k moři, je platná po celé trase vlaku Roma - Lido. Zpět od moře k letišti musíte opět zaplatit běžný tarif dle typu dopravy.

# 30.07.2011, 23:44.
Dobrý večer, chtěla bych se zeptat. Z Říma se vracíme dopoledne, našla jsem si jízdní řád autobusu Cotral z EUR Magliana na letiště. Není mi jasné, na které zatávce máme vystoupit. Voli Internazionali tam nejsou nikde uvedeny. Děkuji Yvona.

Zastávka se jmenuje Aeroporto di Fiumicino (Aeroporto voli Nazionali). Nemusíte se bát, bezpečně poznáte, kdy vystoupit.

# 28.07.2011, 22:12.
Dobrý večer! Nějakým zázrakem jsem narazila na vaše úžasné stránky a ráda bych se také zeptala na jednu věc. 3. srpna máme přílet na letiště Fiumicino ve 21:10 a ubytování zamluveno v Seven Hills Village. Ráda bych se zeptala, zda je i v tomto čase možné se mezi těmito dvěma místy přepravit. Pochopila jsem, že to půjde vlakem FR1 a FR3 s přestupem na Trastevere, ale nejsem schopna nikde najít jízdní řády a bojím se, abychom se tam tak na večer vůbec dostali. Mockrát vám děkuji. Markéta.

Poslední vlak FR1, kterým se dá stihnout FR3 jede z letiště ve 21:28. Jízdní řády najdete na Trenitalia. S Vaším příletem ten vlak ale nestihnete. Noční cestu do Vašeho kempu máte popsanou v odpovědi ze dne 29.05.2011, 08:50.

28.07.2011, 12:55.
Pojedeme na dovolenou do Itálie do Říma. Chtěla bych se Vás zeptat, jak se dostaneme z letiště Fiumicino do hotelu Espana Rome, Via Lulgi Luzzatti 21, 00185. Moc Děkuji. Katka.

Dopravte se některým způsobem (Leonardo Express, FR1 + metro, Cotral, Cotral + metro, , taxi) popsaným v těchto našich otázkách a odpovědích na Termini. Odtud pak jeďte z Piazza dei Cinquecento autobusem č. 105 směr Stazione Grotte Celoni. Vystupte na zastávce Eugenio / Manzoni (je to vedle Supermercati Emme Piu). Jděte ve směru jízdy autobusu a hned na křižovatce odbočte doprava (předtím doporučujeme křižovatku přejít) na Viale Manzoni a hned na další křižovatce doleva na Via Lulgi Luzzatti. Už od křižovatky uvidíte v dálce po pravé straně žlutý svislý nápis Espana (každé písmeno ve své kostce). Pokud pojedete metrem, pak musíte vystoupit na Manzoni (metro A) a jít po Viale Manzoni a pak odbočit doprava na Via Lulgi Luzzatti. Je to ale o kousek delší.

# 27.07.2011, 21:06.
Narazil jsem na Vaše perfektní stránky s informacemi. Proto i já bych se zeptal, zda jste schopni mi poradit, jak nejlépe se dostat ze San Benedeto del Tronto (Villa Rosa) do Říma na letiště Fiumicino autobusem nebo vlakem - popřípadě ceny těchto doprav. Děkuji mnohokrát za radu. Jakub.

Nejblíže od Villa Rosa je vlaková stanice v Alba Adriatica (asi 150 m za říčkou Torrente Vibrata). Vlak Vás většinou zaveze na nádraží Tiburtina, přestupovat musíte v Pescara. Jízdenka v regionálním vlaku stojí € 13,80 a doba jízdy i s přestupem je přibližně 5 - 6 hodin. Jízdní řády najdete na Trenitalia. Autobusy do Říma jezdí ze San Benedetto del Tronto, z Corso Mazzini - 3:35, 6:15, 7:45, 11:30 a 17:00. Jedou něco přes 3 hodiny a jízdenka stojí € 17,00. Jízdní řády najdete na Roma Marche Linee. Do San Benedetto se z Villa Rosa dostanete autobusy v 9:05, 12:00, 13:55, 15:09. Jízdenka by měla stát do € 2,00. Na jíné časy odjezdu např. uzmiňovaným vlakem (opačný směr - € 1,70). Můžete jet také autobusem z Villa Rosa v 8:29 do Giulianova - Stazione FS (do € 2,00), kde je v 8:55. V 9:30 pak jede autobus do Říma (Tiburtina), kde je ve 12:30. Jízdenka by měla stát do € 15,00. Jízdní řády autobusů z Villa Rosa najdete na Arpa. Těch možností a kombinací je hodně.

# 26.07.2011, 22:46.
Dobrý den prajem. Chcel by som poprosit o radu, ako sa dostaneme z letiska Ciampino (Rím) do nášho hotela, ktorý sa nachádza na adrese Via Tiburtina 1352, 00131 Rím (OC hotel). Prílet máme 16.9.2011 o 19:45. Za odpoveď vopred ďakujem. Michal.

Viz. naše odpověď ze dne 03.07.2011, 18:40.

# 26.07.2011, 18:59.
Zítra odlétáme (4 holky) do Říma. Právě jsem se dozvěděla, že stejný let minulý týden nabral už v Brně 5 hodin zpoždění a doletěl tak do Říma po půlnoci. Ráda bych se vás zeptala, zda mi můžete poradit, jak se do Country Clubu Castel Fusano dostaneme po půlnoci, případně zda nevíte, na kolik nás vyjde taxík. Po 21. hod. máme domluvený poslední shuttle bus a mám zapsanou i vaši doporučenou trasu z 18.5., za kterou moc děkuji, ale bohužel po půlnoci je pro mě nepoužitelná. Moc děkuji za odpověď. Gabriela.

Po půlnoci je asi nejjednodušší taxi. Podívejte se na standardní ceník. Počítejte s přibližně 15 km. Pokud byste volila veřejnou dopravu, pak je tu možnost nočních linek - je to ale výrazně složité. Z letiště Fiumicino jezdí na Termini noční autobusy Cotral - 01:15, 02:15. Cesta trvá 1 hodinu. Z Termini pak jezdí noční linky n7 (02:30, 03:00, 03:30, 04:00), n8 (02:25, 02:45, 03:05, 03:25, 03:45), n9 (02:30, 03:00, 03:30, 04:00) a n15 (02:25, 3:45) na Piazza Venezia. Odtud pak jede noční linka n3 na Stazione Cristoforo Colombo (23:30, 00:15, 01:00, 01:45, 02:30, 03:15, 04:00, 04:45). Při ceně autobusu Cotral € 4,50 a jízdenky BIT € 1,00 je to taxi vzhledem k jednoduchosti a noční hodině přijatelné řešení.

# 24.07.2011, 12:11.
Měla bych ještě dotaz ohledně MHD v Římě. Když chceme navštívit olympijský stadion a uděláme si výlet k moři, bude nám platit jízdné zahrnuté v Roma Passu nebo si musíme koupit ještě jinou jízdenku? Děkuji a přeji krásný den. Lucie.

Ano. Obě lokality spadají do tarifu metrebus, autobusem k olympijskému stadionu i vlakem Roma - Lido můžete cestovat na Roma Pass bez omezení.

# 24.07.2011, 10:50.
Ráda bych se zeptala, jak je to s celodenní jízdenkou (platná 24 hodin). Je možné tuto jízdenku použít v 1 den na návštěvu olympijského stadionu a ten stejný den na cestu na letiště Fuimicino? Nebo si máme ještě někde na cestě nějaký lístek přikoupit? Děkuji velmi moc za odpověď a přeji hezký den :-) Lucie.

Celodenní jízdenku můžete použít do půlnoci dne zakoupení bez omezení, tj. můžete cestovat autobusy, trolejbusy, tramvajemi, metrem, regionálními vlaky. To vše v pásmu metrebus. Do tohoto pásma spadá i Olympijský stdion. Na letiště (Fiumicino i Ciampino) nelze použít tuto ani jinou časovou jízdenku, stejně tak Roma Pass. Musíte si zakoupit odpovídající jízdenku dle tarifu přepravce, např. Leonardo Express - € 14,00, FR1 - € 8,00, - € 8,00 atd.

# 21.07.2011, 07:15.
Velmi děkuji za informaci, netušila jsem, že ten vlak má i zastávku Tuscolana, což je super, zbytek cesty jsem si dogooglila. :-) Měla bych ale ještě na vás prosbu. Načetla jsem si cesty k moři a to metrem do EUR Magliana a odtud vlakem Roma - Lido, zde si vystačíme se 7 denním lístkem CIS, ale jaký by byl spoj z Ostiense? A zda i tady bychom si vystačili s tím lístkem CIS? Mnohokrát děkuji za vaše informace. S přáním hezkého dne Květa.

Vlak Roma Lido začíná na Ostiense, resp. ta stanice se jmenuje Porta S. Paolo. Je to ale všechno navzájem propojeno: Ostiense (FR1) - Porta S. Paolo (Lido) - Piramide (metro B). Jízdenku CIS využijete samozřejmě i odtud.

# 20.07.2011, 21:26.
Stránky jsou úžasné, poskytly mi mnoho užitečných informací, ale ještě by mě zajímalo, na kolik by vyšla jízdenka vlakem z Pescara do Říma pro dva dospělé a dvě děti a zda je vůbec cestování vlakem v Itálii bezpečné. Věra.

Z Pescara jezdí vlaky do Říma na stanici Tiburtina. Jízdenka v regionálním vlaku stojí € 11,70. Děti do 4 let cestují zdarma bez nároku na místo, děti do 12 let nají 50 % slevu. Existují různé speciální slevy v různých termínech. Sledujte Trenitalia v oddíle Promozioni e offerte. Bezpečnost cestování je srovnatelná s jinými zeměmi EU.

# 20.07.2011, 11:02.
Měl bych na Vás jednu otázku ohledně Camp Village Roma. Do Říma přiletíme ve 21:10. Cestu z letiště do kempu už máme zjištěnou. Akorát nevíme, zda je možné se ubytovat v tomto kempu i kolem půlnoci. Ubytování máme zarezervované. Děkuji za odpověď. N.

Za normálních okolností je příjezd mezi 13:00 a 22:00, odjezd pak mezi 10:00 a 12:00. Přesné časy byste měl mít uvedeny na potvrzení rezervace. V případě pozdějšího příjezdu byste se měl dopředu spojit s recepcí a tutu záležitost upřesnit a dořešit ještě než přijedete.

# 19.07.2011, 22:19.
V září budeme 3 dny v Římě a máme rezervovaný hotel poblíž nádraží Capannelle. Ráda bych se Vás zeptala, zda můžeme pro cestu vlakem z Termini do Capannelle použít tzv. Roma Pass? Pokud ne, nevíte kolik stojí jedna jednosměrná jízdenka? Moc děkuji. Jana.

Capannelle spadá do tarifního pásma metrebus, můžete tedy využít jak Roma Pass, tak i jednorázové a časové jízdenky metrebus. Jednosměrná jízdenka Trenitalia stojí € 0,90.

# 19.07.2011, 14:02.
Chtěl bych se zeptat na pár otázek ohledně dopravy okolo Říma. Na letišti ve Fiumicinu bych měl přistát 21:10 hodin. Ubytování mám přímo ve Fiumicinu v jednom hotelu. Je zajištěna nějaká veřejná doprava z letiště do samotného města? Druhý den po příjezdu jedu do města Ladispoli. Jakou byste mi navrhli nejvhodnější cestu z Fiumicina do Ladispoli a jaké je pak spojení z Ladispoli do Říma? Děkuji moc za zodpovězení otázek. S pozdravem Jindřich.

Z letiště Fiumicino jezdí do města Fiumicino autobusy Cotral. Bohužel přímý spoj už po 21:00 nejede. Budete muset využít linky, které končí dále a ve Fiumicinu mají zastávku. Např. směr Lido di Ostia (22:00, 22:30, 23:30), vystoupit na Via della Scafa a odtud jet do centra Fiumicina jiným autobusem nebo dojít pěšky. Záleží však hodně na tom, kde máte přesně umístěný hotel. V úvahu připadá i taxi. Přímo z Fiumicina do Ladispoli jezdí opět autobusy Cotral. Jezdí z Aurelia / S. Carlo a Palidoro. V Ladispoli končí na Piazza Marescotti. Autobusy jezdí ve všední den od 6:39 do 23:16, v neděli a svátek od 07:09 do 22:26. Minimálně dva do hodiny. Podobné je tomu s autobusy zpět (05:20 - 22:05, Ne 06:05 - 22:05). Jízdenka by měla stát podle tarifů Cotral přibližně € 1,50. Do Říma se autobusem Cotral dostanete na Cornelia (metro A), podobná frekvence jako do Fiumicino (05:20 - 22:05, Ne 06:05 - 22:05), stejně tak cena. Podrobné jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Můžete jet také vlakem na Termini za € 3,20. Opět mnoho spojů.

# 19.07.2011, 07:04.
Moc děkuji za toto centrum otázek a odpovědí, je super. Velmi nám pomáhá při plánování naší cesty do Říma. Do Říma přiletíme v pátek ve 14:30 na letiště Fiumicino. Vlaky Leonardo Express se nám ale zdají být předražené a tak bychom rádi využili vlak FR1. Chtěla bych Vás tedy poprosit o radu kudy tudy z Ostiense na Via Tuscolana? Nebo bude jednodušší využít z letiště SIT Bus Shuttle? Děkuji za odpověď. Květa.

Vlakem FR1 jeďte až na stanici Tuscolana. Odtud je Via Tuscolana na dosah, kolmá na železniční trať, přibližně 50 m zpět proti směru jízdy Vašeho vlaku (po Via Monselice). Jedná se však o velice dlouhou ulici, která směřuje až na hranice Říma, do Frascati. Takže další doprava je závislá od konkrétního místa ubytování.

18.07.2011, 11:22.
Prosím Vás o informácie, ako sa dostaneme do Tivoli zo stanice Termini? Ďakujem. Andrea.

Musíte nejdříve metrem B na stanici Tiburtina (odtud do Tivoli vlakem FR2) nebo Ponte Mammolo (do Tivoli autobusem Cotral). Popsané to je v odpovědi ze dne 08.03.2010, 11:07.

# 16.07.2011, 10:15.
Měl bych na Vás urgentní otázku. Zítra odlétáme do Říma a potřeboval bych vědět, jak se dostat do hotelu Trevi BB Roma, Via del Lavatore 83, Trevi. Moc děkuji za rychlou odpověď. Jakub.

Dopravte se některým způsobem popsaným v našich otázkách a odpovědích na Termini. Odtud pak pokračujte metrem A na Barberini. Odtud pokračujte pěšky po Via del Tritone, Via dei Serviti, Via in Arcione. Na poslední jmenovanou ulici navazuje Via del Lavatore, kde je Váš hotel. Pokud zvolíte dopravu , můžete vystoupit už na Piazza Cavour. Ze severozápadního rohu náměstí jděte kousek po Via Crescenzio, odkud jede (směrem k náměstí Cavour) autobus č. 492 směr Stazione Tiburtina. Vystupte na zastávce Tritone / Fontana diTrevi. Jděte kousek prosti směru příjezdu autobusu a odpočte doleva na Via della Stamperia, která Vás přivede na Via del Lavatore. Odbočte opět doleva a dojdete k hotelu. Z Via della Stamperia můžete odbočit i na souběžnou Vicolo Scavalino. Další možností je jet vlakem FR1 na Ostiense, tady musíte průchodem přejít na Piazzale Ostiense, kde na ulici vedoucí jihozápadně od tohoto náměstí (Viale del Campo Boario) je zastávka autobusu č. 95 směr Washington. Vystupte na zastávce Tritone / Fontana di Trevi a pokračujte jako v předchozí variantě.

# 13.07.2011, 20:33.
Máme zpoždění, přistaneme až ve 22:55. Asi si vzít taxi, že? Nebo je jiný spoj? Děkuji. Matúš.

V úvahu by přicházely noční linky. Ale vzhledem k počtu a věku Vašich dětí bude taxi asi nejvhodnějším řešením.

13.07.2011, 11:07.
Dobrý den Řehůřkovi, rád bych Vás poprosil o radu. V srpnu jedeme do Itálie do oblasti Martnisicuro a z této oblasti se vydáme na celý den do Říma a prosím tedy o radu, kde by bylo nejlepší v Římě zaparkovat auto a za jaké peníze. Předem děkuji za odpověď. Vašek.

V Římě funguje systém P+R parkovišť. Z Vašeho směru doporučujeme Ponte Mammolo, odkud se pak pohodlně do centra dostanete metrem B. K dispozici je tam 1317 (Ponte Mammolo 1) resp 271 (Ponte Mammolo 2) parkovacích míst, v provozu je od 6:00 do 22:00 v pracovní dny. V ostatní dobu je parkování zdarma. Prvních 12 hodin stojí € 1,50, celých 16 hodin pak € 2,50. Menší parkoviště je o něco blíže G.R.A. - Rebibbia 1 (465 míst) resp. Rebibbia 2 (135 míst). Podmínky jsou stejné. Můžete zaparkovat i přímo v centru - u Termini na Roma ES Park Giolitti. První až osmá hodina stojí € 1,80, maximálně za 8 hodin tedy € 14,40. Nad tento čas pak zaplatíte do 24 hodin paušálně € 16,00.

# 12.07.2011, 14:47.
Dobrý den pane Řehůřek, přiletím ve 21:10 hod. na Fiumicino v Římě. Chceme zkusit nejlevnější cestu z letiště. Zjistili jsme si s přítelem, že ve 22 hod. odjíždí Cotral bus (30 minut jede) do Lido Ostia Centro, odtud vlak Roma Lido ve 22:45 (to bysme měli stihnout) a poté vlak Lido Roma na Sao Paolo jede až na konečnou k zastávce metra B Piramide. Prosím o pomoc, nemůžeme nikde najít, jak dlouho jede vlak Roma Lido na zastávku Sao Paolo k metru B Piramide? Nevíte prosím, jak dlouho ten vlak jede, abychom stihli poslední metro B na Piramide, nebo na EUR Magliana? Poslední metro jede ve 23:30 hod. ve středu 20. července. Kalkulace cesty: 22 hod. z Fiumicino, 22:30 na Ostia, odtud vlakem Roma Lido ve 22:45. A tady se ztrácíme v čase. Poslední metro jede 23:30 z EUR Magliana. Děkujeme za pomoc, s pozdravem Lucie.

Vlak, který odjíždí z Lido Centro ve 22:45 (23:00) je na Magliana ve 23:09 (23:24) a na Porta S. Paolo ve 23:15 (23:30). V závorce máte následující spoj.

# 12.07.2011, 08:50.
Jedu se svoji dcerou do Říma v období od 26.7. - 30.7.2011. Přiletíme na letiště Fiumicino. A jsme ubytovaní v hotelu Pyramid, Via dei Magazzini Generali 4. Můžete mi poradit, jak se dostat z letiště k hotelu? Myslíte si, že se dá chodit po městě pěšky nebo si zakoupit Roma Pass? Po té odlétáme Do Benátek, tam budeme 3 dny. Je tam možné zakoupit podobný "Roma pass"? Děkuji a přeji krásný den. Zuzana.

Jeďte vlakem FR1 (€ 8,00) a vystupte na Ostiense. Odtud musíte pěšky po Via delle Stazione Ostiense, na Via Ostiense se vydejte doleva pod železnicí, na druhé křižovatce vpravo je Via dei Magazzini Generali. Pěšky chodit samozřejmě po Římě lze. Vzhledem k umístění Vašeho hotelu však doporučujeme buďto časovou jízdenku, třídenní BTI stojí € 11,00 nebo Roma Pass (podle toho zda navštívíte i muzea v něm zahrnutá). V Benátkách existuje Venice Card.

# 11.07.2011, 20:15.
Poletíme tuto středu 13. června do Říma a přiletíme na letiště ve 21:10 (Fiumicio). Máme 4 děti - 4, 6, 10 a 12 let a potřebovali bychom se dostat na stanici San Pietro - kde máme ubytování. Také se chci zeptat, zda je výhodné mít i Roma Pass pro dceru 10 - letou, chceme-li navštívit Koloseum a také na jeden den k moři. Děkuji. Matúš.

Jeďte vlakem FR1 na Trastevere. Tady přestupte na FR3 a vystupte na S. Pietro. Jízdenka Vás přijde na € 8,00. Poslední kombinace spojů odjíždí z letiště ve 22:58, na Trastevere je ve 23:24, odtud odjíždí 23:37 a na S. Pietro je ve 23:41. V římské dopravě ATAC (metro, autobusy, městské vlaky, tramvaje atd.) cestují děti do 10 let v doprovodu dospělého zdarma. Roma Pass se tedy nevyplatí.

# 07.07.2011, 14:27.
Dobrý deň, chcel by som Vás poprosiť o radu, akým spôsobom sa dopraviť z letiska FCO do Executive Style Hotel, Via di Torrerossa, 80? Predpokladaný prílet je v ranných hodinách o přibližně 8:00 hod. Juraj.

Jeďte autobusem Cotral na Cornelia (9:10, 10:40, 12:05). Za € 3,10. Zaveze Vás tam za 1 hodinu a 20 minut. Tady, před Mc Doanlds nastupte na autobus (€ 1,00) č. 889 směr Mazzacurati nebo 892 směr Aldobrandeschi a vystupte na zastávce Torre Rossa / Domus Pacis. Zastávka by měla být u hotelu.

# 07.07.2011, 10:28.
Hledám nejlevnější spojení z letiště Fiumicino po 17. hodině na stanici Termini dne 20. července. Děkuji. Jiří.

Ne zcela nejlevnější (je ale zbytečné kalkulovat s rozdíly několika centů za cenu složitého cestování), ale určitě ještě časově přijatelné je řešení autobusem Cotral na EUR Magliana za € 2,50 (17:40, 19:25, 21:00) a odtud metrem B na Termini za € 1,00.

# 05.07.2011, 15:43.
S rodinou se chystáme tento týden do Říma. Procházela jsem si informace na Vašich stránkách a zaujala mě možnost využít při cestování Roma Passu. Na oficiálních stránkách se však píše, že tento Pass není momentálně k dispozici. Nevíte, prosím, zda se jedná o krátkodobý problém? Máme, nebo nemáme s tímto Passem počítat? Velice děkuji za jakoukoliv odpověď. Přeji pěkný den! Daniela.

Mají nějaké technické problémy s jejich vydáváním. Bohužel oficiální stanovisko hovoří o dost širokém intervalu - několik dnů nebo týdnů, ve kterém budou problémy vyřešeny. Doporučujeme sledovat oficiální webové stránky. V případě že v době Vaší návštěvy Říma bude tento problém vyřešen, zakupte si Roma Pass v nějakém frekventovaném turistickém informačním centru - Termini, Fiumicino. Naopak pokud problém vyřešen nebude, je teoretická šance spíše v nějakém méně navštěvovaném muzeu, které je do systému zapojeno.

04.07.2011, 07:48.
Jedu do Říma po vlastní ose a chtěl bych vědět, jak se tam dá či nedá parkovat. Popřípadě co byste mi doporučili. Děkuji pěkně. Petr.

Parkování v Římě je zpoplatněno formou modrých zón. Cena se pohybuje kolem € 1,00 za hodinu. Můžete také využít privátních placených parkovišť nebo parkovišť P+R, která jsou rozmístěna na okraji Říma a jsou v dostahu městské dopravy. Z velkých parkovacích domů doporučujeme u Termini např. Roma ES Park Giolitti - cena je € 1,80 za hodinu, € 16,00 za den, z parkovišť P+R např. na Ponte Mammolo, Rebibbia, Saxa Rubra atd. Cena se pohybuje kokem € 1,50 za 12 hodin a € 2,50 za 16 hodin. Většinou jsou otevřena od 6 do 22 hodin, mimo tuto dobu se neplatí.

03.07.2011, 18:40.
Vaša stránka je naozaj perfektná a plná užitočných rad. Aj my bysme Vás chceli poprosiť o jednu. S priatelom ideme do Ríma na päť dní. Prílet máme 16.09. o 19:45 na letisko Ciampino. Potrebovali by sme vedieť, že ako sa najlepšie dostaneme z letiska do našeho hotela. Adresa je OC Hotel, Via Tiburtina 1352. Vopred ďakujeme za Vašu odpoveď. Eva.

Dopravte se na Termini některým způsobem popsaným v našich otázkách a odpovědích (autobus Atral - 20:18, 20:57, 23:45, € 3,90; autobus - 19:55, 20:30, 21:00, 21:30, 22:30, 23:40, € 4,00; autobus Atral + metro A - 20:00, 20:40, 21:20, 22:40, € 1,20 + € 1,00). Odtud jeďte metrem B na Ponte Mammolo. Přestupte na autobus č. 40 směr Gallesi a vystupte na zastávce Tiburtina / Morolo. Je to zastávka kousek před hotelem. Musíte jít ve směru jízdy autobusu, na konci plotu přejít silničku a kolem žlutého trubkového plotu, který je před hotelem dojdete k jeho vchodu. Můžete také v případě varianty autobusu Atral a metra A vystoupit z metra na stanici Subaugusta, kde z rohu náměstí (u Circonvalliazone Tuscolana) Piazza di Cinecitta odjíždí autobus č. 451 na Ponte Mammolo. Tady musíte přestoupit na výše uvedený autobus č. 40. Na cestu metrem a autobusem můžete využít jednu jízdenku BIT v ceně € 1,00 nebo si můžete zakoupit některou z časových jízdenek.

# 01.07.2011, 22:31.
Mám dotaz. Stačí nám 3 dny na to, abychom prošli památky Říma? Myslím to tak, že bychom v pátek odpoledne přiletěli a v neděli odpoledne odletěli zpět. Předem děkuji za odpověď. Pavel.

Musíte mít plán, nějaký itinerář, s ohledem na to, co Vás zajímá a co chcete vidět. Někomu 3 dny bohatě stačí, jiný potřebuje týden. 3 dny jsou však běžně na to základní dostačující.

# 30.06.2011, 07:57.
Velmi vám děkuji, jen vás prosím. Na stránkách jsem nenašel, podívejte se mně tam Vy, je v pondělí zavřeno Colosseum a Vatikán, chrám sv. Petra. A musí být do Vatikánu dlouhé kalhoty? To je poslední, s čím Vás obtěžuji a přeji i Vám pěkné léto. Tomáš.

Ve Vatikánu jsou muzea zavřena v neděli, kromě poslední neděle v měsíci, kdy je vstup zdarma, ale zase obrovské davy lidí. O prázdninách bude ještě zavřeno v pondělí 15. srpna. Oblečení musí zakrývat ramena a kolena. Colosseo má otevřeno.

# 29.06.2011, 13:07.
Ještě jeden dotaz, prosím. Jsou v pondělí některá muzea nebo památky uzavřena? Děkuji. Tomáš.

V pondělí jsou zavřena všechna městská muzea - seznam.

# 28.06.2011, 18:07.
Moc se mi líbí Vaše stránky, určitě mi moc pomohly před cestou do Říma, kam se chystám již příští týden. Chtěla jsem Vás poprosit o jednu radu ohledně jízdních řádů z Fiumicina. Chtěla bych totiž jet na zastávku Cornelia autobusem Cotral ale bohužel se v jízdním řádu příliš nevyznám. Chtěla bych jet od letiště v 16:00, spoj jsem v jízdním řádu našla, ale když si pak vyhledám trasu, tak zde je přestup na Ponte Arrone, bivio Fregone. Chtěla bych se proto zeptat, jak ze řádu poznat, že je nutno přestoupit? Předem velmi děkuji za Vaši odpověď a ochotu. S pozdravem S.

Podle našich informací jezdí z letiště Fiumicino na Cornelia přímý spoj Cotral. Nemusí se nikde přestupovat. Cesta trvá 1 hodinu a 20 minut, cena jízdenky je € 3,10 pokud ji zakoupíte např. v tabáku nebo na baru. V autobuse Vás přijde na € 7,00. Autobusy odjíždění ve Vašem čase v 16:00, 17:15, 18:10 atd.

# 27.06.2011, 21:30.
Vážení Řehůřkovi, můžete mi, prosím, poradit, zda cesta do Říma mimo dálnici je příjemná a zda je něco po cestě vidět? Myslím trasu na Benátky a Ravennu. Nikam nespěcháme, tak bychom se rádi porozhlédli. Jsme z Mikulčic, tak asi na Poštornou a Graz. Pak si nechám rád poradit. Vaše stránky jsou fantastické a nechápu, jak široký okruh jste schopni obsáhnout. Děkuji moc a pokud jste už nějaký podobný dotaz měli, pak prosím o údaj, kde jej najdu. Přeji hezké prázdniny. Radek.

Jeďte přes Poštornou, Grosskrut, Vídeň, Graz, Klagenfurt, Villach. Z dálnice můžete sjet už na Arnoldsteinu a pokud se vrátíte po silnici do Arnoldsteinu, můžete tam u Shellu natankovat. Je to výrazně levnější než na posledním Essu na dálnici. Z Arnoldsteinu pak pokračujte na Tarvisio. Cesta kaňonem dolů do Itálie je příjemná, pořád jedete z kopce, tedy většinou zadarmo. U Gemony doporučujeme se připojit na dálnici. U Mestre pokračujte po bezplatné Tangenciále a sjeďte směr Ravenna atd. Pokračujte na Chioggia, Ravenna (obchvat kolem Ravenny), kde odbočte na S2 směr Cesena, Perugia, Terni, Orte. U Orte se můžete opět připojit na dálnici. My jsme jednou jeli (v opačném směru) i tady mimo dálnici - Terni - Rieti - Řím. Podívejte se na naši reportáž Kalábrie 2002. Cestou je určitě na co se dívat, většinou však musíte sjet mimo trasu. Dejte si pozor na silnici S2, je hodně rozbitá od množství kamionů, které tudy projíždí (bezplatná cesta do Říma). Nedoporučujeme jet více jak 100 km/h a v noci.

# 27.06.2011, 10:26.
Mohl byste mi, prosím, poradit, zda je možné předem si rezervovat vstup do Vatikánu? Jedeme do Říma v termínu 19. - 24.9.2011. Memáte např. zkušenost, který den v týdnu je tam nejmenší nával? A pokud bychom měli vstupenky rezervované předem, bylo by to bez fronty? Předem moc děkuji a přeji hezký den. Daniela.

Přejděte na oficiální stránku Vatikánských muzeí a klikněte na odkaz Tickets Online. Rezervací vstupenky se tak vyhnete frontám. Vstupenka Vám umožní vstup do Vatikánských muzeí a Sixtínské kaple. Vyhněte se pondělí.

# 27.06.2011, 01:29.
Dobrý deň. Rezervovala som si v Ríme hotel Corallo na Via Palestro 44. Chcela by som Vás poprosiť o radu, ktoré letisko je výhodnejšie zvoliť - Fiumincino alebo Ciampino? Resp. z ktorého letiska je to bližšie a výhodnejšie. Výlet plánujem ako darček priateľovi, tak by som sa rada dopredu všetko zabezpečila. Za odpoveď vopred veľmi pekne ďakujem. Prajem príjemný deň. S pozdravom Lucia a Ivan.

Z hlediska dopravy je to prakticky jedno. Z letiště Ciampino se musíte dopravit nejdříve na Termini (přímým autobusem nebo autobusem a pak metrem A) a následně cestovat metrem B. Z letiště Fiumicino se musíte dopravit opět na Termini (přímým vlakem, přímým autobusem) a následně cestovat metrem B nebo kombinací autobus a metro B. Doporučujeme volit dopravu letadlem dle jiných kritérii - cena, společnost, přílet atd.