ITÁLIE 2013 / 2

Itálie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Itálie 2013 / 2

Pokud je Itálie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2013. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě do Itálie autem, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o pronájmu automobilu, o cestování vlaky a autobusy, o tipech na výlety, o přímořských letoviscích, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Itálii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete druhou část, ta první je na stránce Itálie 2013.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 07.08.2013, 09:48.
Měla bych na Vás dotaz ohledně cesty to Itálie (17.8.). Někde jsem slyšela, že pokud nejste vlastníkem vozu, je potřeba notářsky ověřené povolení k užívání vozu od právoplatného majitele (v tomto případě tchýně). Nevíte jak to je? Pokud je to pravda, zda musí být v cizím jazyce (jakém?). Moc Vám děkuji za odpověď. Petra.

Odpověď na Vaši otázku najdete v odpovědi ze dne 23.07.2013, 21:19. S jazykem je to obdobné. V Evropské unii existuje tolik úředních jazyků, kolik je úředních jazyků členských států Evropské unie. Tedy i čeština je úřední jazyk Evropské unie. Orgánům Evropské unie lze v kterémkoliv z těchto jazyků zaslat dokument a dotyčný organán v jazyce tohoto dokumentu odpoví. Nicméně v souvislosti s vypůjčeným vozidlem když na věc dojde nebudete jednat s orgánem EU, ale s konkrétním policistou, který bude umět např. jen italsky, takže jakýkoliv dokument v jiném jazyce bude pro něj nečitelný. Stejně tak pokud v životě neviděl české notářské ověření, tak mu to také nic neřekne. V tom nejhorším případě Vás to tedy zdrží úplně stejně, jako když žádný dokument mít nebudete, vše se bude muset složitě ověřovat. Ale pryč s katastrofickými scénáři. Nikdo Vás nikde nebude kontrolovat a zkoumat, zda je auto Vaše nebo vypůjčené. Pokud budete mít smůlu a stane se to (např. když budou hledat odcizená vozidla, ...), můžete si nechat vystavit pro klid duše potvrzení v češtině a angličtině, formulářů a překladů je na internetu spousta. Nezapomeňte tam uvést delší platnost, abyste ho mohla použít i příště.

# 06.08.2013, 13:32.
Začátkem září se chystáme na dovolenou do Toskánska. Chtěl bych se informovat o ceně dálničních poplatků na trase Ostrava - Vídeň - Graz - Villach - Udine - Padova - Ferrara - Bologna - Firenze - Castagneto Carducci. Děkuji za odpověď. Martin.

V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,30, v Itálii zaplatíte na mýtném € 45,90. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši.

# 06.08.2013, 10:15.
Máte krásné stránky, ve kterých se skvěle čte a člověk získává informace. 17.8. se s přítelem chystáme jet autem do Itálie do Bibione, do nějakého kempu. Ubytování nemáme žádné zamluvené. Koukala jsem na stránky, které jste zde napsal - camping.it a výběr je tam veliký. Ale nevíte, zda v některém seženeme ubytování až když tam přijedeme? Není to u nás s cizími jazyky žádný zázrak, tak se snad domluvíme. Děkuji za odpověď a přeji hezký den. Lucka.

V tomto termínu doporučujeme si ubytování zamluvit dopředu. Zkuste kontaktovat vybraný kemp e-mailem. Na místě potom máte určitou šanci najít ubytování v apartmánu přes nějakou místní agenturu, raději však jeďte najisto s rezervací v ruce. Další možností je si vzít s sebou stan a vytipovat si několik kempů, jednu parcelu pro stan určitě najdete.

# 06.08.2013, 08:20.
Chtěla jsem se zeptat, nakolik je možné v Itálii platit kartou. Možná tu tato otázka již padla, ale mně se ji nalézt nepovedlo. V takovém případě se omlouvám. Vím, že kartou mohu platit dálniční poplatky, ale nevím, jak je to například se samoobslužnými pumpami, není potřeba nějaké speciální karty? A nemáte také zkušenost s platbou kartou v kempech? Je to běžné či spíše výjimečné? Konkrétně se chystáme do Toskánska. Předem Vám velmi děkuji za odpověď. Ludmila.

Platba platební kartou v Evropské unii je už v současné době běžnou záležitostí, Itálii nevyjímaje. Můžete platit v obchodech, hotelech, kempech, restauracích, na čerpacích stanicích, atd. V případě samoobslužných čerpacích stanic je to také možné. Akceptované jsou běžné typy platebních karet. Stejně jako u nás jsou však místa, kde kartou nezaplatíte, protože je to pro prodejce nevýhodné a nebo to neumožňuje povaha prodeje (stánky atd.). V případě kempů doporučujeme si u konkrétního kempu ověřit možnost platby kartou na camping.it, je to hned na úvodní stránce konkrétního kempu.

# 05.08.2013, 17:19.
Plánujeme dovolenou v Kampánii, Scario. Můžete nám, prosím, vyčíslit orientačně polatky, mýtné, průjezdy atd. Děkuji. Daniela.

Pokud pojedete přes Brenner (tj. z většiny měst v Čechách), potom zaplatíte za průjezd Brennerem € 8,50 a na mýtném v Itálii € 65,20. Pokud pojedete přes Mikulov (tj. z Moravy), potom zaplatíte za na mýtném v Itálii € 68,00. Navíc ještě potřebujete v obou případech desetidenní dálniční známku v Rakousku v ceně € 8,30. V Německu se dálnice neplatí. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši.

# 05.08.2013, 15:53.
Rád bych se touto cestou informoval, kolik mě budou stát poplatky za dálnici do Janova. Myslím tím úsek od hranic mezi Rakouskem (Brenner) až do Janova. Nebo kde se dají uvedené informace zjistit? Dále jsem se chtěl zeptat, zda není náhodou levnější jet přes Švýcarsko? Děkuji moc za info. S pozdravem Petr.

Mýtné v úseku Brenner - Genova Vás přijde na € 35,90. Přes Švýcarsko je to např. z Prahy přibližně o 70 km kratší a na poplatcích levnější. Přes Brenner navíc ještě zaplatíte € 8,30 za rakouskou desetidenní dálniční známku a € 8,50 za průjezd Brennerem. Celkem tedy za zpáteční cestu € 97,10 pokud pojedete do deseti dnů a € 105,40 pokud pojedete nad deset dnů. Korridor Vignete za kousek dálnice v okolí Bodamského jezera byla bohužel zrušena, proto musíte mít rakouskou dálniční známku. Ve švýcarské variantě tedy zaplatíte € 8,30 za rakouskou desetidenní dálniční známku, 40 CHF (€ 32,38) za švýcarskou roční dálniční známku a € 14,60 na mýtném v Itálii. Celkem tedy za zpáteční cestu € 69,88 pokud pojedete do deseti dnů a € 78,18 pokud pojedete nad deset dnů. Pokud ten kousek od německo - rakouské hranice do Švýcarska projedete mimo dálnici, ušetříte ještě navíc 8,30 resp € 16,60.

# 04.08.2013, 19:16.
Jaká je pro nás ideální trasa ze Svitav do Martinsicura, kemp Riva Nuova? Na kolik nás zhruba vyjdou poplatky, hlavně v Itálii? Jedeme na 10 dní. R.

Odpověď na Vaši otázku najdete v odpovědi ze dne 21.05.2013, 10:14. a 24.06.2013, 16:23. Do Brna samozřejmě standardní trasou Svitavy - Letovice - Brno. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,30.

# 04.08.2013, 14:43.
Máme v plánu poprvé na začátku září podniknout tranzitní cestu do Itálie: Č. Budějovice - Benátky - Řím - Fermo a zpět přímo do Č. Budějovic. Přečetl jsem si tady spoustu užitečných rad a informací a obdivuji Vás, jaký máte obrovský přehled. Přesto se mi honí hlavou spousty otázek a proto bych se Vás rád touto cestou zeptal, jaké nás čekají náklady (tunely, mýtné apod.) spojené s cestou autem a jaká by měla být zhruba optimální trasa? Jakou je potřeba mít s sebou hotovost na poplatky spojené s cestou? Nebylo by ekonomičtější vyhnout se v Itálii placeným úsekům (pokud je to vůbec v této trase reálné)? Děkuji moc za Vaši trpělivost a odpověď. Luděk.

V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,30, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 10,00. Na trase Tarvisio - Benátky zaplatíte mýtné € 17,10, na trase Mestre - Řím mýtné € 36,20, na trase Řím - Fermo mýtné € 18,80 a na trase Fermo - Tarvisio mýtné € 44,10. V Rakousku opět tunely a v případě delší cesty než 10 dnů další desetidenní známka. Optimální trasa je po dálnicích České Budějovice - Salzburg - Villach - Mestre - Bologna - Firenze - Roma - L'Aquila - San Benedetto del Tronto - Fermo - Rimini - Bologna - Mestre - Villach - Salzburg - České Budějovice. Poplatky lze platit platební kartou. Doporučujeme u brány s obsluhou. Někdy se ale stane, že je brána s obsluhou zavřená a fungují jen automaty. Vyhnout se placeným úsekům je možné, někdy je to však dost nereálné, např. úsek Fermo - Rimini. Pravidelně mimo dálnici jezdíme trasu Tarvisio - Gemona a Mestre - Rimini Nord. Vyzkoušenou máme i trasu Mestre - Ravenna - Perugia - Orte (doporučujeme jen ve dne z důvodu nekvalitní čtyřproudé komunikace přes hory a zvýšené kamiónové dopravě). Jeli jsme i bez problému Perugia - Terni - Rieti - Řím.

# 04.08.2013, 14:33.
Chceme jet autem 24. září na 5 dní do Itálie do Cavallina přes Dolní Dvořiště. Potřebovala bych informace o veškerých poplatcích na této trase a cenách benzinu. Děkuji. Dagmar.

Rakouská desetidenní dálniční známka € 8,30, průjezd tauernskými tunely € 10,00, mýtné v Itálii € 13,30. Mýtné a tunely při cestě zpět ve stejné výši. Cena benzínu se v Itálii pohybuje nad € 1,80 za litr. Tankujte v Rakousku při cestě tam i zpět. Vyjde Vás to výrazně levněji. Doporučení: Top Wash v Arnoldsteinu před rakousko - italskou hranicí mimo dálnici.

# 04.08.2013, 09:40.
Chystáme se 20.08.2013 na cestu do Martinsicuro - Villa Rosa a chtěla bych se zeptat na cestu z Prahy. Jaká je nejlepší cesta a na kolik nás vyjdou celkem poplatky? Mám ještě pár otázek. Dál bych se chtěla zeptat, kde a za kolik nejlevněji natankovat. Jak je to s platbami kartou na mýtnicích. Dál bych Vás poprosila o informaci o nějakých zajímavých místech v okolí destinace Martinsicuro - památky, abychom mohli uskutečnit další výlet. Děkuji moc za Vaši odpověď. Míša.

Odpověď týkající se trasy a mýtného najdete v odpovědi ze dne 16.01.2013, 12:51. Před vjezdem do Itálie natankujte v Rakousku, nejlépe někde mimo dálnici. Vyjde Vás to na trase nejlevněji. V místě potom sledujte ceny pohonných hmot na čerpacích stanicích a u té nejvýhodnější natankujte tak, aby Vám to s rezervou vyšlo do Rakouska, kde opět natankujte mimo dálnici. Platit platební kartou na mýtnicích doporučujeme u brány s obsluhou. Je označena symbolem peněz a ruky. Několikrát se nám stalo, že brány s obsluhou byly uzavřeny a k dispozici byla jen brána s automatem. Náš tip na výlet je nádherné městečko v horách Ascoli Piceno a aquapark v Tortoreto Lido.

# 03.08.2013, 23:31.
Mohli byste mi, prosím Vás, odpovědět na dvě otázky? 1. chtěli bychom jet 30.8. na noc z Pardubic do Lido di Spina a zajímalo by mě, která cesta by pro nás byla nejvýhodnější (i co se týče poplatků)? Nevím, zda je dobré jet přes Vídeň nebo ne ... 2. Chtěli bychom s dětmi navštívit delfinárium a aquarium v Riminni a Cattolice, ale na netu jsem se dočetla, že je nejlepší lístky do nich koupit předem v cestovce, ale ta naše je neprodává, tak nevím, jak jinak je získat. Děkuji předem za odpovědi. Petra.

Doporučujeme jet trasu přes Brno - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tervisio - Udine - Mestre - Chioggia - Lido di Spina. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,30 a v Itálii zaplatíte na mýtném € 17,10. Ušetřit můžete jízdou mimo dálnici v úseku Tarvisio - Gemona a tankováním v Rakousku mimo dálnici. My tankujeme u Fun Wash a odtud už pokračujeme mimo dálnici až do Gemony. Pro obě akvária je lepší koupit kombinovaný lístek za € 25,50 (dospělý) nebo € 19,00 (dítě od 1 m a do 12-ti let). Ušetříte € 6,50 resp. € 5,00. Tuto vstupenku doporučujeme zakoupit až na místě, a to v Cattolice. Na stránkách Delfinario a Acquario najdete další informace. Na stránkách delfinária Rimini lze zarezervovat ranní show v 11:00 hodin.

# 01.08.2013, 17:47.
Pozítří se chystáme s rodinou do Caorle a vzhledem k zácpám před Tauernským tunelem uvažuji o trase přes A9 do Trieben, dále přes silnici 114 do Klagenfurtu a odtud do Caorle. Zajímá mě Váš názor. Děkuji. Pavel.

Dobý den, tato trasa je z důvodu přetížení A10 také často využívaná. Počítejte však s tím, že jedete v jednom z nejfrekventovanějších termínů a A9 je hlavní tah z Frankfurtu a Norimberku do Chorvatska. Určitě to však nebude dosahovat obřích rozměrů zácp na A10. Je třeba počítat ještě s mýtným Bosrucktunnel ve výši € 4,50. Další nepříjemnosti můžete očekávat v Itálii po připojení na A4 z A23 za Udine. Mezi San Giorgio a Cessalto se mohou tvořit zácpy.

# 31.07.2013, 17:13.
Na internetu jsem se dočetla, že po celé pláži v Lignano Sabbiadoro je wifi zdarma, jen musíte znát heslo. Nevíte to heslo? Jinak jsou vaše stránky velice šikovné se spoustou informací. Děkuji. Veronika.

Neznáme. Nicméně uživatelské jméno a heslo se generuje až na základě povinné registrace. A to na následujících místech: Terrazza a Mare - Lungomare Trieste 5, Agenzia Turismo FVG - Via Latisana 42. K registraci potřebujete doklad totožnosti.

# 31.07.2013, 15:27.
Chtěla bych ze zeptat, zda už v Itálii zavedli povinnou pobytovou taxu a pokud ano, kolik se platí v Lignano Sabbiadoro? Jedu už 17. srpna. Děkuji předem za odpověď. Veronika.

Zavedli. Podle neověřených informací by ve vedlejším Bibione měla být € 0,50 za osobu a noc od června do srpna, v Lignanu by se v roce 2013 ještě platit neměla - opět neověřená informace. My jsme letos platili v Rosolina Mare v bungalowu € 0,30 za osobu a noc.

# 28.07.2013, 19:22.
V srpnu jedeme do Itálie, směr Svitavy - Brno - Vídeň, potřebuji dálniční známku ČR? Roman.

Dálniční známku potřebujete na rychostní silnici R52 mezi Brnem a Pohořelicemi. Dá se to ale objet přes Rajhrad a Židlochovice. Mapu zpoplatněných úseků najdete na silnice.info.

# 26.07.2013, 20:36.
Chci se zeptat na počasí. Jedeme do Caorle 20. srpna a předpovědi nejsou zrovna příznivé. Jsou to dlouhodobé předpovědi, tak nevím, jak hodně jim věřit? Teploty mají být okolo 24 stupňů. Mám strach, že je to už na koupání s malými dětmi málo. Máte, prosím, nějaké zkušenosti s počasím v srpnu? Děkuji. Lucka.

Sledujte aktuální předpovědi na meteo.it . V současné době je předpověď na týden do 20.8. od 28 do 30 stupňů.

# 26.07.2013, 02:16.
Chtěl bych vás poprosit o maličkou radu, jelikož jsem se ještě nikdy nikde nesetkal s mýtnými bránami a nechci si tam připadat jak vesničan ve městě. Vůbec netuším, do které skupiny naše osobní vozidlo (Ford Mondeo, ve kterém budou tři dospělí a rok a půl staré dítě) spadá, a také vůbec netuším, když dojedu k mýtné bráně co mám dělat. Moc tedy prosím o radu. Radovan.

Nemusíte se ničeho bát. Spadáte do třídy A s výškou nad přední nápravou pod 1,3 m. To je ale pro Vás nepodstatné. Podstatné pro Vás je, že přijedete k mýtné bráně a vyzvednete si lístek, který už bude před závorou nachystaný. Jak si ho vyzvednete (ze zdířky v automatu), zvedne se závora a jedete. O něco složitější je to při výjezdu z dálnice. Musíte zvolit správnou mýtnou bránu podle toho, jakou metodu platby požadujete. Doporučujeme se symbolem ruky a peněz, která je s obsluhou. Té zaplatíte na základě lístku v hotovosti nebo kartou. Můžete také zvolit symbol peněz, to je brána s automatem, kde se vloží do automatu lístek, potom peníze. Bohužel někdy jsou otevřeny jen ty brány s automaty. Jsou tam i jiné brány pro jiné platební metody, těch si nevšímejte, netýkají se Vás. Klidně si před branami přibrzděte a vklidu si vyberte tu správnou. Vcelku podrobně je to popsané v reportáži Gargano 2008 - jak nájezd na dálnici, tak i sjezd z dálnice. Obě metody.

# 25.07.2013, 23:43.
Chystáme se v září 7.9. (sobota) z Prahy do Itálie do Caorle, různé druhy tras jsem si prostudovala, líbí se mi přes Rakousko, jen bych se ráda s malými dětmi vyhnula zácpám. Je potom lepší jet přes Linz, Salzburg, Villach, či Brno, Vídeň, Graz, Villach? Sice je to již mimo prázdniny, ale sobota. A je v Itálii výhodnější kvůli zácpám jet po okresce podél dálnice? Děkuji moc. Vaše stránky jsou při mém hledání informací první, kde jsem se něco užitečného dozvěděla. Děkuji. Kateřina.

Ve Vašem termínu už zácpy nebudou. Obě trasy vycházejí cenově přibližně stejně. To co ušetříte přes Brno na mýtném přes tauernské tunely, to zase projedete na delší trase. Časově je to také nastejno. My bychom asi volili trasu přes Salzburg, protože v tomto období je větší riziko zácpy ve Vídni než na A10. V Itálii doporučujeme jet mimo dálnici v úseku Tarvisio - Gemona, dále už to za tu časovou ztrátu také nestojí. A nezapomeňte natankovat plnou před vjezdem do Itálie v Arnoldsteinu na Fun Wash. Výrazná úspora.

# 25.07.2013, 18:24.
Chtěl bych se zeptat, jaká je četnost čerpacích stanic na hlavních tazích z Prahy na Palmovou Rivieru (s odkazem na zvěsti, že nejsou co kousek, tak jako u nás). Jsou na trase výrazně dlouhé úseky bez možnosti tankování? Děkuji. Radek.

V Rakousku a Itálii jsou čerpací stanice na dálnicích vždy součástí celého komplexu služeb. Z toho důvodu jsou rozmístěny ve větších vzdálenostech než u nás. Nemusíte se však bát, že včas nenatankujete. Vždy je uvedena tabule s informací o vzdálenosti k další čerpací stanici. Ty jsou na dálnicích otevřeny nonstop. Běžná vzdálenost mezi čerpacími stanicemi je 20 až 30 km. Jinak je tomu mimo dálnice, tam je síť čerpacích stanic hustá. V Itálii však může nastat problém odpoledne, kdy je siesta. U mnohých bude zavřeno.

# 24.07.2013, 13:58.
23.srpna odjíždíme na dovolenou do Grado Pineta - z Neveklova. Můžete nám, prosím, poradit trasu a napsat poplatky za tunely a mýtné v Itálii - desetidenní dálniční známku pro Rakousko již máme. Děkuji. Pavla.

Vaše optimální trasa je následující: Neveklov - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - A4 směr Trieste - sjezd Redipuglia - Grado Pineta. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,30, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 10,00 a na mýtném v Itálii € 9,90. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši.

# 23.07.2013, 21:19.
Můžete mi prosím poradit? 26.7. se chystáme autem do Itálie, strávíme zde 10 dní na 2 místech. Chceme si s sebou vzít plnou zásobu nafty a benzínu pro 2 auta. Slyšela jsem, že se nesmí převážet větší množství PHM, je to pravda a pokud ano, kolik se smí? A další dotaz, obě auta jsou půjčená od rodinných příslušníků, není to problém? Známý mě vyděsil, že na to prý musí být plná moc od majitele. (jedno z aut je 4-metrová dodávka). Velice děkuji za odpověď. Jana.

Do Itálie se nesmí dovážet žádné množství pohonných hmot v kanystru. Nechápeme však ani důvod, proč toto dělat. Plně obsazené auto potřebuje pro své cestující určitý zavazadlový prostor na osobní věci atd. Stejně tak má limitovanou hmotnost pro cestující, zavazadla, pohonné hmoty atd. Proč si tedy tento prostor a hmotnost obsazovat něčím, co lze standardním způsobem doplňovat? Když natankujete plnou nádrž v Rakousku mimo dálnici, vyjdou Vás pohonné hmoty i levněji než u nás v ČR. Když si spočítáte průměrné oficální ceny pohonných hmot v ČR a Itálii v přepočtu aktuálním kurzem ČNB, potom je rozdíl na litru naturalu 9,16 Kč a na litru nafty 6,89 Kč. Když si to vynásobíte počtem litrů, které s sebou chcete vézt, dostanete se určitě na ušetřené částky do tisícikoruny. Navíc lze tankovat levněji než je průměr. Ohledně zapůjčeného vozidla existují různá doporučení, ne však nařízení. Vždy to závisí na konkrétním policistovi, který to bude z nějakého důvodu (podnětu) kontrolovat. Pokud se jedná o soukromé vozidlo, nechte si vystavit souhlas od majitele, kde musí být jeho i Vaše údaje, včetně kontaktních údajů a jeho podpis. Formulářů včetně překladů je na internetu spousta. V případě firemního vozidla se doporučuje notářské ověření. Nikdo to však po Vás nebude vyžadovat a pokud ano, tak se může stát, že Vám ani to notářské ověření nepomůže a bude se vše složitě a dlouze prověřovat a dokazovat.

# 23.07.2013, 10:35.
Pane Řehůřku, prosím, nezlobte se, že Vás obtěžuji, ale chci Vás moc poprosit o rady k naší cestě do Itálie. S mamčou a bratrem odlétáme v sobotu 7.9. v 9:30 z Prahy a do Říma na Fiumicino přilétáme 7.9. v 11:20. Odlétáme ve čtvrtek, 12.9. v 11:55 z Fiumicina směr Praha. Během našeho výletu do Itálie se chceme podívat na Palmovou riviéru (Pescara nebo nějaké jiné, hezké místo, pobyt tam 1,5 dne a potom zpět do Říma. Na Palmovou riviéru bych raději jela hned po příjezdu do Itálie, abychom se stihli v klidu vrátit do Říma a také v klidu dojeli ve čtvrtek na letiště. Pane Řehůřku, potřebovala bych poradit, jak se přímo z letiště dá levně a rychle dopravit např. do Pescary, což by znamenalo z Fiumicina odjíždět 7.9. přibližně kolem 12:00 hodin. Poté bychom 9.9. jeli zpět do Říma, tam se ubytovali a procházeli si ho. A poté z Říma na Fiumicino 12.9. přibližně kolem 10:00. Moc Vám děkuji za tip na dopravu i za tip na krásné městečko na Palmové riviéře. Hezký den přeje A.

Přímo z letiště Fiumicino Vás tam zaveze autobus společnosti Prontobus. Jezdí 7 spojů denně a cena jízdenky se pohybuje od € 21,00 do € 24,00. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Jeden z autobusů odjíždí z letiště Fiumicino ve 14:00 a v Pescara je v 17:10, cena tohoto spoje je € 24,00. Levnější je však cestovat z autobusového nádraží Tiburtina, odkud stojí jízdenka na stejný spoj € 11,00. Na Tiburtina se dostanete z letiště buďto vlakem FR1 (€ 8,00) nebo kombinací autobusu za € 4,00 a metra B za € 1,50. Zpět z Pescara potom jede jeden z autobusů v 9:00 a můžete vystoupit na Tiburtina, kde je ve 12:00. Cena jízdenky na tento spoj (na Tiburtina) je € 11,00. Nepíšete, kde máte ubytování, proto nelze doporučit dopravu na letiště z hotelu. Proto Vás odkazujeme na náš portál Doprava do hotelu v Římě, kde informace najdete. Tip na městečko: pokud chcete k moři, potom je to Pineto, pokud do nějakého většího městečka, tak San Benedetto del Tronto. Do obou se dostanete z Pescara vlakem za € 1,80 resp. € 4,25. Jízdní řády najdete na trenitalia.it.

# 22.07.2013, 11:43.
V pátek večer 2.8. odjíždíme na dovolenou do Caorle - Duna Verde, jaká je optimální trasa z Jablonce nad Nisou včetně poplatků a jak to naplánovat časově, abychom v místě byli kolem poledne v sobotu 3.8.? Máme dotankovat v Rakousku před vjezdem do Itálie? A jak je v Itálii značený diesel? Děkuji za radu. J.

Vaše optimální trasa je následující: Jablonec nad Nisou - Praha - České Budějovice - Dolní Dvořiště - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - San Stino di Livenza - Caorle - Duna Verde. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,30. Za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 10,00 a na mýtné v Itálii € 12,30. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Vzhledem k dopravní situaci související se začátkem prázdnin v jižních německých zemích však doporučujeme trasu upravit a jet z Prahy na Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach a dále jako v první variantě. Najedete sice přibližně o 120 km více, vrátí se Vám to však úsporou € 10,00 na mýtném v tauernských tunelech a určitě také časově. Časově Vás to přijde na 10:00 hodin, k tomu připočtěte přestávky a rezervu. Tankujte před rakousko - italskou hranicí. My tankujeme v Arnoldsteinu mimo dálnici, původně to byl Shell, nedávno jsme se dozvěděli, že se jedná o Fun Wash. V Itálii se motorová nafta nazývá jako Gasolio nebo Diesel.

# 21.07.2013, 15:28.
Chtěla bych Vás poprosit o tip, jak se nejlépe dostat do Caorle v Itálii. Potřebuji jen dopravu a za 4 dny zase zpět. Nechci jet autem. Děkuji. Eva.

Nepíšete odkud jedete. Z Prahy jezdí do Udine např. Eurolines, zpáteční jízdenka z Prahy Vás přijde na 2.990,-Kč, z Brna na 2.775,-Kč. Z Udine do Caorle se potom dostanete autobusem ATVO do Caorle s přestupem v Portogruaro. Možná ale bude lepší jet až do Mestre, odkud jezdí více přímých spojů ATVO přímo do Caorle. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Jízdenka Eurolines do Udine a Mestre stojí stejně.

# 20.07.2013, 21:35.
Ahoj lidi. Děkuji za úžasný web, jinak já mám sice starší zkušenosti z Itálie, a já jezdil přes Klagenfurt, v Tarvisiu jsem sjel z dálnice a kvalitní cestou s úžasnými panoramaty hor do Udine, no je to přibližně 10 let od poslední z několika cest, nevíte jak vypadá silnice dnes? Udržují ji Italové? Jinak hodně lidí straší, ale já si nejlíp zajezdím právě v Itálii, tak forsa Itália. Petr.

Jezdíme tudy pravidelně, sjíždíme už u Arnoldsteinu, kde levněji tankujeme a na dálnici se připojujeme o něco dříve v Gemoně. Silnice je stále OK, navíc bez plynu a se zařazeným rychlostním stupněm dost často s nulovou spotřebou.

# 20.07.2013, 09:33.
Můj dotaz se týká transferu z letiště Fiumicino. Nevíte, prosím, o nějaké společnosti, která odveze člověka z letiště Fiumicino do Pescary? Pronajímat auto si nechceme, neměli bychom ho jak vrátit, zpáteční trasa je jiná. Budu ráda za jakýkoliv tip. Předem děkuji, hezký den Lenka.

Přímo z letiště Fiumicino Vás tam zaveze autobus společnosti Prontobus. Jezdí 7 spojů denně a cena jízdenky se pohybuje od € 21,00 do € 24,00. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 20.07.2013, 07:25.
Prosím o radu, kudy nejlépe do Caorle. Pojedeme s malými dětmi z Berouna (střední Čechy), ubytování máme od 27.7. Neradi bychom na noc, tak jsem si myslela jet již 26.7. Velmi brzy ráno a přespat v hotelu v okolí Villachu. Druhý den ráno potom dojet zbytek. Měli bychom jet, prosím, přes Mnichov? Nebo raději přes České Budějovice a Linz? Nebo jinudy? Jde mi hlavně o riziko kolon a čekání na trase, platba tunelů, apod. nám nevadí. Děkuji za odpověď. Dana.

Vaše optimální trasa vede skutečně přes Rozvadov - Mnichov - Salzburg - Villach a dále do Itálie. Tento termín je však pro tuto trasu, konkrétně mezi Mnichovem a tauernskými tunely ten nejhorší. Začínají prázdniny v jižních německých zemích, tak tudy budou směřovat kolony turistů do Chorvatska. Doporučujeme si trochu málo zajet a jet přes Prahu, Brno, Vídeň, Graz, Klagenfurt, Villach, Tarvisio, Udine a Latisanu do Caorle. Najedete o něco více, ale rozhodně se Vám to vrátí časově i finančně - odpadne Vám platba € 10,00 za průjezd tauernskými tunely. Na této trase se vlastně míjíte s německo - chorvatskou vlnou.

# 19.07.2013, 08:50.
Pane Řehůřku, máte opravdu výborné stránky. Ještě jsem je nestihla pročíst celé, ale obdivuji, kde na to berete energii. Mám konkrétní dotaz. Nevíte prosím, zda je možné přespat v Itálii jen tak pod širákem? Chystáme se do střední Itálie. Nocovat budeme od Lago di Garda až po Grosseto a kempy nám přijdou dost drahé, tak bychom to možná řešili i takto. Děkuji velmi. Cestování zdar! Eva.

V Itálii je kempování ve volné přírodě zakázáno, tedy i nocování pod širákem. Vystavila byste se riziku pokuty. Povoleno je to pouze se souhlasem majitele pozemku. Podívejte se na touring24.info, toto by Vám mohlo možná problém vyřešit.

# 19.07.2013, 07:50.
Ctěla jsem se zeptat, zda jsou letoviska - Caorle, Bibione a Lignano nějak propojena. Např. nějaký vláček nebo autobus, Abychom nemuseli používat auto, pokud bychom chtěli navštívit všechna letoviska. Děkuji. Simona.

Městskou dopravu po Bibione zajišťuje společnost ATVO, městskou dopravu po Lignano společnost SAF. Mezi Caorle a Bibione ATVO, mezi Bibione a Lignano SAF. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 18.07.2013, 14:17.
Chtěla bych Vás poprosit o radu při cestě na dovolenou do Itálie první týden v srpnu. Jedeme ze Zlína směr Cavallino Treporti. Chtěla bych poradit jak s cestou, tak kolik nás budou stát poplatky na dálnicích. Předem děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem Martina.

Vaše optimální trasa je následující: Zlín - Uherské Hradiště - Veselí nad Moravou - Hodonín - Břeclav - Poštorná - Grosskrut - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - San Dona di Piave - Lido di Jesolo - Cavallino Treporti. Můžete jet také ze Zlína na Brno a Mikulov, je to jen o 50 km více a o něco rychlejší. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,30 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 13,30. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši.

# 18.07.2013, 14:17.
Právě jsem s rodinou v Caorle vozem na CNG, mohli byste mi, prosím, poradit, kde tady naleznu nejbližší čerpací stanici na CNG a jaká je pro něj v Itálii zkratka (pro jistotu)? Předem děkuji. Mikolin.

Víme jen o čerpací stanici u Santo Stino di Livenza, na Via Caorle. Otevřeno mají od 7:30 do 12:30 a od 15:30 do 19:30. Cena před týdnem € 0,98/kg. Adaptér tam je NGV1. V Itálii se nazývá toto palivo metano. Ještě přibližně 1,5 km předtím ke Caorle je Total, kde by měli mít metano také, ale nikde to není oficiálně uvedeno. Další je odtud směrem na Portogruaro na SS14 a na druhou stranu také na SS14 u San Dona di Piave. Ale ta u San Stino na SP59 před kruhovým objezdem je nejblíže. Ve směru od Caorle je to hned za čerpací stanicí Esso po pravé straně. Jedná se samozřejmě o informace, které nemáme osobně ověřené.

# 17.07.2013, 19:17.
Opravdu všechna čest Vašim stránkám a ochotě Vašich odpovědí. Chystáme se s přítelkyní na dovolenou v Itálii začátkem září. Chtěl bych se zeptat na nejlepší cestu z Ostravy do města Lido di Jesolo. Zajímají mě samozřejmě hlavně poplatky za dálniční známky, tunely a mýtné. Taky jsem se někde dočetl, že v Rakousku jsou navíc některé tunely zpoplatněny, takže prosím o info, zda-li Vámi navrhovaná cesta obsahuje i tyto poplatky. Zkrátka tak, aby cena byla skutečně konečná. Také ještě prosím o Váš názor na ubytování - chtěli bychom absolvovat dva výlety - Benátky a Mirabilandie - zábavný park. Myslíte si, že by vzhledem ke vzdálenosti bylo vhodné ubytování jinde? A poslední dotaz, máte zkušenosti s počasím v Itálii v první polovině září? Máme strach, aby ještě bylo hezky. Mnohokrát děkuji za ochotu a odpověď. Aleš.

Vaše optimální trasa je následující: Ostrava - Olomouc - Brno - Mikulov - Vídeň- Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - San Donna di Piave - Lido di Jesolo. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,30 a v Itálii zaplatíte mýtné ve výši € 13,30. Jiné poplatky při této cestě nejsou. Benátky jsou kousek od Lido di Jesolo, můžete jet autobusem ATVO na Punta Sabbioni a odtud lodní linkou ACTV, je to na jeden den. Do Ravenny je to z Lido di Jesolo jako do Prahy. Mimo dálnici Vám to ale zabere přibližně 3 hodiny. Nicméně Mirabilandia je stejně v letních měsících otevřená od 10:00 do 23:00, pokud tedy vyrazíte ráno do 7:00 a odjedete např. v 18:00, tak je zbytečné tam přespávat. Ohledně počasí můžete zatím usuzovat jen podle historických průměrů, které říkají, že tam bývá začátkem září kolem 23 - 25 stupňů.

# 17.07.2013, 18:35.
Chystáme se s přítelem na 3 týdny do Itálie autem. Chtěli bychom cestovat a být každý den jinde. Zajímá mne, jak je to se spaním v autě (máme osobní auto velikosti tranzita), četla jsem, že se jim to moc nelíbí. Na každodenní spaní po kempech nejsou prostředky. Jsou nějaká omezení v parkování přes noc, je možné někde zůstat třeba na parkovišti? Zda se může někde grilovat na skládacím grilu a zda jsou nějaká omezení ohledně pití alkoholu na veřejnosti? V některých zemích je to úplně zakázáno. A ještě bych se chtěla zeptat, jak je to s veřejnými záchodky ve městech a na plážích. Kamarádka říkala, že je tam docela problém. Bývají zamčené a nebo se musí do restaurací. Děkuji a přeji krásný den.

Podívejte se na touring24.info, to jsou stránky přesně pro Vás. Po bezplatné registraci se dostanete na podrobnější informace. Jinak kempování v Itálii je mimo místa k tomu orčená zakázané. V Itálii mají zákaz pití alkoholu na veřejnosti. S veřejnými wc je to různé podle místa. Na celou Itálii je to těžké zobecnit. I když jedno by mělo být společné, v kavárně se většinou za wc neplatí i když nejste hostem. Když se v konkrétní kavárně zeptáte, nic tím nepokazíte.

# 17.07.2013, 00:18.
Letos se poprvé chystáme autem do Itálie. Pojedeme z Břeclavi do Bibione. Pořebovali bychom vědět, jaké budeme platit poplatky a kolik za ně zaplatíme. Nejrychlejší trasa tam i zpět by byla rozhodně ta nejlepší. Předem děkuji za vaši odpověd. S pozdravem David.

Vaše optimální trasa je následující: Břeclav - Poštorná - Grosskrut - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,30, v Itálli zaplatíte na mýtném € 10,50. Mimo dálnici bez zásadního sdržení doporučujeme jet pouze v úseku Tarvisio - Gemona. V tomto případě Vás mýtné buse stát jen € 4,90. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši, do deseti dnů využijete původní dálniční známku v Rakousku.

# 16.07.2013, 21:20.
Děkuji za super stránku, která mi pomohla při plánování cesty do Caorle. Rád bych jen opravil, či aktualizoval odpověď na dotaz z 26.02.2013, 10:45. Benzínka v Arnoldsteinu už není Shell ale Fun Wash, každopádně je pořád výrazně nejlevnější, o přibližně € 0,25 na litr méně než na dálnici. V červenci se tankoval Diesel za € 1,35, což je méně než v Čechách. Patrik.

Děkujeme za upřesnění informace. Nejezdíme kolem každý týden. Proto si těchto informací nesmírně vážíme.

# 15.07.2013, 17:43.
Poraďte mi prosím, kde sa v Taliansku dajú kúpiť cestovné lístky na busy ATVO. Na zastávkach v cestovnom poriadku je napísané, že u vodiča sa nedajú kúpiť. Ďakujem. Mária.

Seznam pokladen ATVO najdete na stránkách atvo.it - Tariffe / Biglietterie e rivendite.

# 15.07.2013, 12:55.
Plánujeme s přítelkyní vyrazit do Itálie pod stan (máme vlastní) oblast Lignano - Bibione - Verona. Zatím co jsem prohlížel kempy, tak jsem narazil na cenové nabídky, kde v ceně je započítáno i zapůjčení stanu. Netušíte, zda mají zvlášt ceny, když si dovezete vlastní, nebo cena platí pro obě možnosti? Případně jak je to se stanováním mimo kempy ... u pláže, v přilehlých lesících apod. Děkuji předem za info. Tomáš.

Většina kempů v Itálii účtuje za osobu a noc a za místo a noc. Místo je potom variabilně tvořeno prostorem pro stan, auto, karavan, obytné auto atd. Stejně tak je tam zohledněna elektrická přípojka, ... Buďto jste to špatně pochopil nebo narazil na kempy, kde jsou jako ubytovací jednotky stany. To ale také většinou funguje jinak, místa si pronajímají cestovní kanceláře, kde staví své stany a pronajímají je klientům. Hledejte na oficiálních stránkách kempů, odkazy najdete např. na camping.it. Mimo prostory k tomu určené, tedy kempy, je stanování v Itálii zakázáno.

# 15.07.2013, 10:56.
Prosím o informaci. Pojedu 30.8.2013 do Itálie a potřebuji poradit nejlepší cestu z Chebu do Lido di Jesolo. Mohu si vzít benzin do kanistru? Popřípadě kolik. Děkuji. Miroslav.

Vaše optimální trasa je následující: Cheb - Regensburg - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - San Dona di Piave - Lido di Jesolo. Benzin v kanistru vézt nemůžete. V Itálii je dovoz benzínu v kanystru zakázán. Pokud natankujete plnou nádrž v Rakousku před hranicemi mimo dálnici, vyjde Vás to i levněji než v ČR.

# 11.07.2013, 23:55.
Prosím o radu jakou cestu zvolit z Ostravy do Janova osobním autem a kolik stojí poplatky. Děkuji. P.

Vaše optimální trasa je následující: Ostrava - Brno - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Padova - Verona - Brescia - Cremona - Piacenza - Tortona - Janov. Jedná se samozřejmě o hlavní směry. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,30 a v Itálii zaplatíte na mýtném € 44,10.

# 11.07.2013, 18:51.
Chtěl bych vás poprosit o radu, jak nejlépe do Verony. Cesta je celkem dána, spíš by mě zajímaly poplatky po cestě a to hlavně placení tunelů a dálnice do Verony. Moc děkuji za info. Zdeněk.

Nepíšete odkud vyjíždíte, od toho je dána trasa a poplatky. Ve všech případech budete pozřebovat dálniční známku v Rakousku. Desetidenní stojí € 8,30. Pokud pojedete z Čech a tedy přes Innsbruck a Brenner, zaplatíte navíc € 8,50 za průjezd Brennerem a na mýtném v Itálii potom € 16,00. Pokud pojedete z Moravy a tedy přes Vídeň a Tarvisio, zaplatíte na mýtném v Itálii € 23,80.

# 08.07.2013, 12:56.
Poradíte mi nějaký odkaz na kempy Itálie? Monako - Menton, Pisa, Firenze, Roma, Rimini, Benátky - asi nebude kemp čili nějaké levnější ubytování? Moc děkuji. Karla.

Vše najdete na jednom místě na camping.it. Vyberte požadovanou oblast a nabídne Vám to kempy v konkrétní lokalitě s odkazy na oficiální stránky. I v Benátkách jsou kempy ...

# 05.07.2013, 15:35.
Chystáme se v červeci poprvé autem do Itálie, Lido degli Estensi, kemp Mare Pineta. Poradíte nám, prosím, nejlepší cestu a na jaké poplatky se máme připravit? Vyjíždět budeme z Brna. Děkuji. Lenka.

Vaše optimální trasa je následující: Brno - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Chioggia - Lido degli Estensi. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,30, v Itálii zaplatíte mýtné ve výši € 17,10. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Cesta je popsaná např. v naší reportáži Gargano 2008, s menší obměnou.

# 05.07.2013, 14:07.
Zdravím, mám ještě dotaz, zda se dá ušetřit na mýtném v itálii a vyhnout se dálnici a kolonám. Děkuji a přeji krásný den. Milan.

Na této trase nedoporučujeme jet mimo dálnice, maximálně v úseku Brenner - Verona. Zácpě u Mnichova se vyhnete tím, že pojedete např. na Prahu, České Budějovice, Linz. Dále máte volbu jet na Innsbruck a Brenner, nebo na Salcburk a Villach. První možnost je lepší pro exponované termíny, tj. pátek odpoledne / sobota dopoledne, druhá přináší zase námi ověřenou možnost úspory na mýtném v Itálii - viz. naše reportáž Gargano 2008.

# 04.07.2013, 22:55.
Chtěla bych se zeptat, na kolik nás vyjde cesta z Českých Budějovic do Itálie - Bibione a zpět. Včetně poplatků za dálnice a průjezd tunelů. Děkuji. Ilona.

V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,30, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 10,00 a na mýtném v Itálii € 10,50. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši.