ITÁLIE 2013 / 4

Itálie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Itálie 2013 / 4

Pokud je Itálie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2013. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě do Itálie autem, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o pronájmu automobilu, o cestování vlaky a autobusy, o tipech na výlety, o přímořských letoviscích, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Itálii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete čtvrtou část, ta první je na stránce Itálie 2013.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 21.05.2013, 07:42.
Zdravím a předem děkuji za informaci a děkuji za provozování tohoto užitečného webu. Má otázka směřuje k objížďce již zmiňovaných tunelů, vím zhruba asi kudy, ale co ta cesta? Jak vypadá? Dostane auto hodně zabrat? Mám Mondeo 2,0 TDI, zvládneme to? Vyplatí se to objíždět? Popřípadě kolik si najedeme km? Šířka silnice? Prostě bych potřeboval pár užitečných rad, děkuji a Viva Italia, grácie. Jarda a famílie.

Alternativní trasa vede po sjezdu u Altenmarkt im Pongau přes Radstadt, Untertauern, Obertauern, Mauterndorf, Sankt Michael im Lungau a Katchberg. Na dálnici se připojíte v Rennweg am Katchberg. Vzdálenostně nic moc nenajedete více - přibližně 15 km. Silnice je pěkná, udržovaná. Šířka standardní. Náročné jsou však výjezdy a sjezdy s plně naloženým autem. Několikrát jsme tudy jeli při pobytu v Alpách. Se samotným autem se to zvládnout dá, s karavanem obtížně. My bychom ale raději zaplatili těch € 10,00 za mýtné.

# 19.05.2013, 15:40.
Nevíte jak bych se mohl dostat z Lignana 19.6. do Prahy? Nejlépe vlakem popřípadě autobusem, děkuji za odpověď. Jan.

19.6.2013 Vám jede spoj společnosti Tourbus z Udine (Autostazione Viale Europa Unita) do Prahy. Odjezd je v 00:45 a příjezd do Prahy ve 12:15. Autobus odjíždí 18.6.2013 z Říma. Jízdenka Vás přijde na 1.390,-Kč. Do Udine se dostanete z Lignano (Via Latisana Capolinea) autobusem SAF. Poslední jeden 18.6.2013 ve 21:00, na autobusovém nádraží v Udine budete ve 22:10.

# 17.05.2013, 15:23.
Jezdíval jsem přes Tauern na jih koncem 90. let, kdy v sobotu dopoledne kolony nebývaly, jen zhoustl provoz. To se od té doby pochopitelně změnilo a zdá se, že všichni začali jezdit dříve a zácpy se přesunuly do noci z pátku na sobotu. Myslíte, že by bylo hodně mimo vyjet z Prahy směr Dolní Dvořiště v sobotu 29.6. kolem čtvrté ráno a být mezi Salzburgem a Tauernem někdy po deváté, kdy už by noční nával mohl opadnout? Libor.

Kolony jsme na této trase potkávali i v sobotu dopolene, přibližně kolem 10:00 - 12:00. Termín 29.6. je jeden z nejkritičtějších.

# 17.05.2013, 14:40.
Máte můj obdiv. Pročítám Vaše odpovědi a hledám, kolik mě vyjde cesta autem do Janova z Ostravy. Zajímá mě průjezd Itálií, protože tam si sama mýtné stále nedokážu zjistit i dle Vašich uvedených odkazů. Popřípadě zda máte tip na parkování poblíž přístavu. Děkuji moc za radu. Dáša.

Mýtné v Itálii Vás vyjde na € 44,10. Přístav v Janově má vlastní systém parkovacích ploch. Cena vychází na přibližně € 2,00 za hodinu. Informace včetně plánku najdete na portoantico.it - Info Utiliti / Parcheggi.

# 16.05.2013, 18:42.
Chystáme se letos poprvé do Itálie - Caorle autem. Můžete mi, prosím, poradit cestu z Prahy včetně poplatků? A jak je to tam s ubytováním? Máme si raději tady zajistit pobyt nebo je to výhodnější přímo tam? Moc děkuji za radu. Jana.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - San Stino di Livenza - Caorle. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,30, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 10,00 a v Itálii zaplatíte na mýtném € 12,30. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. V sezóně si pobyt rezervujte raději dopředu.

# 15.05.2013, 11:30.
V červnu se chystáme s přítelem a 2 kamarády autem z Prahy do Itálie (Cattolica). Potřebovala bych poradit s cestou a výdaji s ní souvisejícími. Moc děkuji a přeji hezký den. Monika.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Trento - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Cattolica. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,30, za průjezd Brennerem zaplatíte € 8,50 a na mýtném v Itálii € 33,50. Poplatky při cestě zpět jsou v stejné výši.

# 13.05.2013, 14:21.
Zaujaly nás vaše stránky, potřebovali bychom poradit optimmální trasu + levné tranzitní ubytování po trase - Velké Meziříčí - Paestum. Vyjíždíme 30.5., dva dospělí. Přemýšlíme o cestě přes Slovinsko z důvodu převýšení po trase, co byste nám poradili? Děkujeme moc. Vladimír.

Doporučujeme standardní trasu Velké Meziříčí - Brno - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Bologna - Firenze - Neapol - Paestum. Cesta vede po dálnici, nějaké značné převýšení tedy nepřichází v úvahu. Přes Slovinsko (Maribor - Lubljana - Gorizia) je to podobné, navíc platíte týdenní (€ 15,00) nebo měsíční (€ 30,00) dálniční známku. Úspora na mýtném v Itálii je v tomto případě přibližně € 6,00 v jednom směru, tzn. nevyplatí se to. Tranzitní ubytování doporučujeme v blízkosti Benátek, např. A Casa di Paola.

# 07.05.2013, 18:41.
Mohli byste mi doporučit trasu Most - Riccione, termín červenec a poskytnout informace o poplatcích spojených s cestou + informace o LPG stanicích a cenu benzínu a LPG? Děkuji a přeji krásný den. Milan.

Vaše optimální trasa je následující: Most - Chomutov - Karlovy Vary - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Bolzano - Trento - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Riccione. V Něměcku se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,30, za průjezd Brennerem zaplatíte € 8,50 a na mýtném v Itálii € 32,90. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Nejlevnější pohonné hmoty jsou v Rakousku, potom v Německu a nejdražší jsou v Itálii. Tam zaplatíte za Senza Piombo v průměru € 1,75 a za GPL € 0,74. Nejlevněji ze značkových čerpacích stanic natankujete u Agipu, nejdráž u Q8. Odkazy na čerpací stanice GPL v Itálii najdete v odpovědi ze dne 29.07.2012, 08:50. - Itálie 2012. V Rakousku je čerpací stanice na LPG kousek před Innsbruckem, přímo na A12 u Ampass.

# 06.05.2013, 19:25.
Plánuji s rodinou dovolenou v Itálii, ale když jsem hledal na internetu informace o tamním mýtném, zjistil jsem, že Italové mají jakési kategorie dle max. výšky u přední nápravy (vlastním Fiat Croma r.v. 2007 ). Mohli byste mi, prosím, objasnit tyto informace? V plánu je buď Bibione nebo Rimini, jsem z Ústí nad Labem. Trasa do Rimini: Ústí nad Labem - Praha - Plzeň - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Trento - Verona - Modena - Rimini, trasa Bibione: Ústí nad Labem - Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg - Klagenfurt - Villach - Udine - Bibione. Mohli byste mi, prosím, pomoci s výpočtem mýtného po Itálii? Petr.

Mýtné se v Itálii počítá podle počtu náprav soupravy, jen autombily se dvěma nápravami se ještě dělí podle výšky nad přední nápravou. Pokud máte za autem např. přívěs, připočítávají se ještě nápravy tohoto přívěsu. Vy zřejmě bude spadat do kategorie A - auto/moto. Rozdíl mezi A a B je však minimální. Znázorněno to máte na obrázku. Mýtné na trase Brenner - Rimini je € 31,80, na trase Tarvisio Latisana je € 10,50.

# 05.05.2013, 20:54.
Chtěl bych se zeptat na cestu Plzeň - Riccione (Riminni), nejlepší trasu a hlavně co a kde se platí po cestě za poplatky. Děkuji. Roman.

Vaše optimální trasa je následující: Plzeň - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Bolzano - Trento - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Riccione. V Něměcku se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,30, za průjezd Brennerem zaplatíte € 8,50 a na mýtném v Itálii € 32,90. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši.

# 05.05.2013, 14:43.
Chystám se na cestu z Prahy do San Rema. Poradíte nejlepší cestu, jake poplatky a kde se dá u dálnice po cestě přespat? Děkuji. Pavel.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Bregenz - Chur - Lugano - Milano - Savona - Sanremo. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete na úsek Hörbranz - Hohenems tzv. Korridor Vignette v ceně € 2,00, ve Švýcarsku roční dálniční známku v ceně 40 CHF (€ 32,00) a v Itálii zaplatíte na mýtném € 28,60. Celkem Vás tedy zpáteční cesta přijde na € 93,20. Alternativně můžete jet přes Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Brescia - Cremona - Savona - Sanremo. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,30, za průjezd Brennerem zaplatíte € 8,50 a na mýtném v Itálii € 49,90. Celkem tedy zaplatíte za zpáteční cestu € 125,10 resp. € 133,40, pokud pojedete na více jak 10 dnů. Trasa je navíc o přibližně 60 km delší (120 km zpáteční cesta). Vyplatí se jet určitě přes Švýcarsko.

# 08.04.2013, 20:41.
Dovolím si Vás požádat o odpověď na následující dotaz. Chystám se na dovolenou do Itálie v Toskánsku v oblasti Rosignano Marittimo a to letecky na letiště Pisa. Vím, že mi do oblasti směrem na Livorno jede vlak, ale rád bych věděl, kolik zaplatím? A jak se jízdenka platí? Zda klasicky nějaké prodejní místo s lidskou obsluhou nebo automat? Předem děkuji za odpověď. Zdeněk.

Z letiště v Pise musíte cestovat do Livorna vlakem s přestupem na Pisa Centrale. Vlaků jezdí hodně, v Livornu budete přibližně za půl hodiny i s přestupem. Jízdenka v regionalním vlaku a druhé třídě Vás přijde na € 3,30. Jízdní řády najdete na trenitalia.it. Stanice se jmenují Pisa Aeroporto a Livorno Centrale. Jízdenku si můžete koupit v informační kanceláři v příletové hale, vlakové nádraží se nachází přímo na letišti. Počítejte s tím, že si pravděpodobně bude prodejce účtovat poplatek € 1,00. Jízdenky by mělo jít koupit i online na výše uvedených stránkách.

# 08.04.2013, 07:12.
Řehůřkovi. Srdečně Vás zdravím ze Zlína a chtěla bych Vás - jako odborníky na Itálii moc poprosit o radu ... V červenci se chystáme čtyři dospělí a 3 malé děti autem do Kalábrie (turistický komplex Torre Saracena - poblíž Trebisacce, Provincie Cosenza). Jaká by byla podle Vás nejvhodnější trasa? Pojedeme ze Zlína. A ještě by bylo fajn vědět, kolik přibližně € si máme nachystat na celou trasu na mýtné? Google mapy mi při zadání trasy Zlín - Trebisacce vyhodnotily tuto trasu: Zlín - Bologna - Pescara - Foggia - Bari - Trebissace (1785 km) a mapy na Seznam.cz mi naopak vyhodnotily tuto: Zlín - Bologna - Firenze - Roma - Salerno - Morano Calabro - Trebisacce (1810 km) ... tak teď jsme z toho takoví trošku zmatení. Předem moc děkuji za Váš čas a velmi cenné rady a přeji hezký den. Veronika.

Obě trasy jsou správné, každá z nich má svá pro a proti. Varianta po východním pobřeží má z globálního pohledu (s ohledem na celou trasu) lepší dálnici, z hlediska cestovatele je i více na co se dívat - dálnice kopíruje pobřeží, nabízí nádherné pohledy jak na moře, tak na hory. Cenově vychází mýtné na € 75,70 v jednom směru. Na druhé straně varianta po západním pobřeží je o něco levnější - € 68,00, úsek přes hory mezi Bologna a Firenze je náročný (hodně kamiónů), úzká dálnice, především v noci nebo v dešti to dá hodně zabrat. Zase úsek za Florencií k Římu nabízí velice kvalitní úseky. Za Salrnem už se dálnice neplatí a tomu odpovídá i kvalita - horší. Z hlediska krajiny je ale tento úsek zase atraktivní. Vzdálenostně vycházejí obě varianty přibližně stejně. Máme vyzkoušenou ještě úspornou variantu, kdy se dá hodně ušetřit na mýtném. U Tarvisia sjíždíme z dálnice a připojujeme se až u Gemony, dálnici potom opouštíme v Mestre a pokračujeme po pobřežní silnici. U Ravenny se vydáváme na Cesenu, Perugia, Terni a Orte. Tady se připojujeme na dálnici a pokračujeme směrem na jih. Cena mýtného v tomto případě je € 31,70 (tedy € 36,30 úspora, celkem € 72,60 v obou směrech). Úsek po čtyřproudovce mezi Ravenna a Orte však doporučujeme pouze ve dne a maximálně 100 km/h rychlostí. Tato silnice je hojně využívaná kamióny (právě z důvodu úspory na mýtném) a podle toho také vypadá. Pokud se však chcete dostat do cíle co nejrychleji a nejpohodlněji, doporučujeme variantu po východním pobřeží. Nezapomeňte na desetidenní dálniční známku v Rakousku. Její cena je € 8,30. Pokud jedete na delší dobu, kupte si druhou na cestu zpět (časově navazující).

# 08.04.2013, 07:11.
Náhodou jsem objevila Vaše stránky a moc se mi líbí a ráda bych se Vás zeptala na radu. 6.9 jedeme autem na týden do Lignana. Jedeme z Klatov přes Železnou Rudu. Jaké nás čekají po cestě poplatky? Jsou ještě v tuhle dobu kolony? A zda se platí pláže, někde jsem četla, že ano. Děkuji moc za odpověd. Marie.

Vaše optimální trasa je následující: Klatovy - Železná Ruda - Deggendorf - Braunau - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Lignano. V Rakousku potřebujete desetinenní dálniční známku v ceně € 8,30, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 10,00 a na mýtném v Itálii € 10,50. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši, dálniční známku využijete stejnou. Kolony by se v září už tvořit neměly. Pláže jsou veřejné i soukromé. Na soukromých se platí plážový servis. Každopádně vždy je přístupná veřejná pláž bez poplatku, ve Vašem termínu budou volnější.

# 26.03.2013, 21:26.
Už jsem si v diskuzi přečetla ceny za tunely i trasu. Píšete že v sezóně je třeba vyjet co nejdřív kvůli dopravním zácpám. Můžu se zeptat v kolik to je co nejdříve? Nerada bych si s dětma (6 a 2 roky) prodloužila cestu čekáním v kolonách ... Vyrážíme z Prahy. Děkuji moc! Lucie.

Pokud se jedná o taurenské tunely na A10, potom v hlavní sezóně, tzn. od začátku prázdnin v době od pátečního večera po sobotní ráno je v místech mezi Salzburgem a tauernskými tunely velká dopravní špička s tvorbou dlouhých kolon. Proto doporučujeme vyjet co nejdříve, jak Vám to časové možnosti dovolí. Těžko takhle dopředu říci, kdy se přesně kolony začnou tvořit, každý rok je to jinak, vždy ale už v pátek odpoledne. Vaše optimální trasa je přes Rozvadov, Mnichov a Salzburg. I kolem Mnichova a Rosenheimu se mohou tvořit kolony. Zvážili bychom cestu přes České Budějovice, Linz a Salzburg (je to cesta i o něco kratší). To Vám však neřeší situaci na A10. My bychom volili cestu přes Brno, Mikulov, Videň, Graz a Villach. Ta trasa je stejně dlouhá jako přes Mnichov, navíc se vyhnete poplatkům za taurenské tunely a snad jediné větší riziko je ve Vídni a při výjezdu z Vídně. Určitě to však nedosahuje rozměrů dopravní špičky na A10.

# 25.03.2013, 12:04.
Letos se poprve chystáme autem do Itálie a tak se na Vás, jako mnozí obracíme o radu. Pojedeme z Nesovic, okres Vyškov, do Marina di Massa. Na zpáteční cestě bychom chtěli jet přes Parmu, Lago di Garda, Innsbruck. Pořebovali bychom vědět, jaké budeme platit poplatky a kolik za ně zaplatíme. Budeme také rádi, pokud nám poradíte kam se v dané lokalitě podívat včetně cen za mýto a poplatků. Děkujeme předem. Mějte se moc hezky. S pozdravem Radek.

Vaše optimální trasa je následující: Nesovice - Brno - Břeclav - Grosskrut - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Padova - Ferrara - Bologna - Florencie - Prato - Lucca - Marina di Massa. Předpokládáme, že v ČR dálniční známku máte, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,30, v Itálii zaplatíte na mýtném € 42,60. Zpět potom Marina di Massa - Piano di Vezzano - Parma - Fiorenzuola - Cremona - Brescia - Verona - Lago di Garda - Brenner - Innsbruck - Salzburg - Linz - Vídeň - Grosskrut - Břeclav - Brno - Nesovice. V tomto případě zaplatíte v Itálii na mýtném € 39,10. Za průjezd Brennerem € 8,50 a pokud uplyne více jak 10 dnů od nákupu rakouské desetidenní dálniční známky, tak další v ceně € 8,30. Kromě hradů, pevností a klášterů, které se v oblasti nachází, doporučujeme navštívit unikátní mramorové lomy v nedalekém městečku Carrara.

# 21.03.2013, 20:08.
Ráda bych se vás zeptala, zda byste věděli o nějakém levném ubytování na 1 noc v okolí Pompejí a Vesuvu. Třeba v kempu, nebo nějaký penzion se snídaní, nebo ubytovna. Budu ráda za každou radu. Děkuji. Silvie.

V okolí Pompejí jsou kempy Spartacus, Pompei a Zeus. Jedním z nejlevnějších hotelů je hotel Apollo, z hostelů Otello Hostel B&B.

# 19.03.2013, 16:53.
Velice mě zaujaly Vaše skvělé stránky s různými tipy na cestování. I já bych Vás chtěla požádat o radu. Cestujeme autem v červnu na 14 dní do Cattolica v Itálii společně s maminkou a dvěma miminky. Z důvodu daleké cesty, bychom chtěly někde cestou lacině přespat. Máte nějký tip? Nevíte, zda je lepší cestovat přes ČB, Salzburg a dále nebo přes Mnichov? Jde nám o pohodlnou cestu a samozřejmě o poplatky. Máte představu, kolik poplatky až na místo vyjdou? Předem děkuji za odpověď. Blanka.

Doporučujeme kousek za půlkou cesty rodinu Prodinger, která provozuje Könighaus a Gasthof Langmayer. Kudy cestovat závisí hlavně na tom, odkud vyjíždíte. Předpokládáme, že někde z Čech. Pokud jste ze severních Čech, Prahy nebo západních Čech, Vaše optimální trasa je přes Rozvadov, Regensburg, Mnichov a Salzburg. Pokud jste z jižních Čech, potom cestujte přes České Budějovice, Dolní Dvořiště, Linz a Salzburg. Poplatkově Vás to přijde na stejno. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,30 a za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 10,00. Mýtné v Itálii Vás přijde na € 35,00. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši, tzn. že zaplatíte celkem € 106,60. Vyplatí se koupit dvě desetidenní rakouské dálniční známky než jednu dvouměsíční.

# 18.03.2013, 18:34.
Mám dotaz. 29.3.2013 letíme na na letiště Milano - Malpensa a někde jsem se dočetl zkratkovitou informaci, že se dá přímo z letiště jet do Verony, což je cíl naší cesty, ale nikde jsem více informací nenašel. Popřípadě bych Vás požádal o informace, jak se nejlépe dostat z letiště na nádraží Milano Centrale. Jak jsem pročítal internet, tak je nejlépe cestovat po Itálii vlakem že? Pokud byste měli nějaký tip na cestu Milano - Malpensa - Verona a zpět (1.4.2013), byl bych Vám nezkonale vděčen. Děkuji Vám předem za odpověď. S pozdravem Martin.

O přímém spoji nevíme. Z letiště Malpensa do Verony je nejlepší spojení vlakem s přestupem na Milano Centrale. První úsek (Malpensa Express) Vás přijde na € 10,00 a zvládnete ho za 48 minut, druhý úsek (Trenitalia) na € 11,55 až € 21,50 a zvládnete ho za 1:22 až 1:55. Ceny a časy závisí na typu vlaku (Regionale, Frecciabianca, Eurocity). Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách, stanice se jmenují Malpensa Aeroporto, Milano Centrale a Verona Porta Nuova.

# 09.03.2013, 15:59.
Chci Vás požádat o informace k Itálii, jedeme letos do Abruzzo, místo Roseto. Vyjíždíme z Opavy. Můžete mi, prosím, sdělit, jaké poplatky a hlavně jaké mýto nás čeká zaplatit? Jedeme i s dětmi a chceme navštívit i nějaký zábavný park. Na netu ale nemůžu nic pořádně dohledat, kde se něco v blízkém okolí nachází. Můžete mi, prosím, poradit, kde hledat nebo něco doporučit? Potěší mě všechny potřebné informace. Moc Vám děkuji a přeji pěkný víkend. Martina.

Vaše optimální trasa je následující: Opava - Olomouc - Brno - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Bologna - Rimini - Ancona - exit Roseto - Roseto degli Abruzzi. Předpokládáme, že českou dálniční známku máte. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,30, v Itálii zaplatíte na mýtném € 48,30. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Pokud jedete na delší dobu než 10 dnů, vyplatí se koupit druhou desetidenní dálniční známku než dvouměsíční na obě trasy. V dojezdové vzdálenosti od Roseto je např. Acquapark OndaBlu v Tortoreto Lido (16 km) nebo Safari park d'Abruzzo v Rocca San Giovanni. Ten je však podtstaně dále - 82 km - ale určitě ta cesta stojí za to.

# 28.02.2013, 10:32.
Velice Vám děkuji za laskavost a obsáhlou odpověď. Já si dovolím Vás ještě jednou otravovat a poprosím o názor. Když pojedu do Caorle a u Tauernského tunelu budu do 08:00 hodin, tak bych mohl projet bez komplikací? Nebo tam mám být dříve, respektuji názor a objíždět jej nebudu. A ještě se zeptám, kde mám sjet z dálnice E55, zda jet přes Santo Stino di Livenza a potom po SP59 do Caorle nebo sjet u Portogruaro a jet přes Sindacale na SP59 a potom do Caorle? Děkuji mnohokrát za laskavost. Vratislav.

Zácpy mezi Salzburgem a tauernskými tunely bývají v sezóně od pátečního večera do sobotního dopoledne. Něco jiného je samozřejmě 29.6.2013 a např. 27.7.2013. Doporučujeme týden před Vaším termínem odjezdu sledovat kamery na asfinag.at, abyste si udělal obrázek o stavu ve Vašem čase předpokládaného průjezdu. V Itálii doporučujeme sjet až na S. Stino di Livenza.

# 27.02.2013, 17:29.
Náhodou jsem zavítala na Vaše stránky a tímto bych Vás ráda poprosila o pomoc. Za 10 dní máme jet s 9 žáky v rámci projektu Comenius do Lavella na výměnný pobyt s tamní základní školou. Jak už to ale bývá, naši partneři poněkud organizačně zaostávají a nejsou nám schopni naplánovat cestu tak, abychom se byli schopni dostat z Říma do Lavella. Po asi 14 dnech nesmyslných debat nám teď oznámili, že budeme muset zřejmě přijet do Říma z Lavella o den dříve a najít si zde ubytování a podobně. Bylo by možné, kdybyste nám mohl pomoci najít nejvhodnější spojení? Byli bychom Vám nesmírně zavázáni. Zatím jsme se dívali na nějaká vlaková spojení z Říma do Foggie - vypadá to asi jako nejschůdnější, dle našich italských partnerů to autobusem prý nejde ... Jen nevíme, jak dlouho to trvá z Termini na Fiumicino. Zda jsme schopni to zvládnout do hodiny. Pokud byste nám byl ochoten poradit, napsala bych v dalším mailu přesné termíny. Děkuji a přeji pěkný den. S pozdravem Andrea.

Nejrychlejší spojení Fiumicino - Termini je vlakem Leonardo Express - 32 minut. Je ale také veřejnou dopravou nejdražší - € 14,00. Levněji se tam dostanete autobusem za € 4,00, dopraví Vás tam za 55 minut. Vlakem Trenitalia máte dvě možnosti. Dopravit se přímým spojem do Foggia a odtud autobusem společnosti SITA Sud Transporti do Lavello nebo s přestupem v Potenza do Melfi a odtud také autobusem společnosti SITA Sud Transporti do Lavello. Linka z Melfi jezdí i z Potenza. Použitelnější je ale varianta z Potenza nebo Melfi, protože z Foggia jezdí jen jeden autobus denně. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 26.02.2013, 10:45.
Vážený pane Řehůřku. Po letech pojedu autem z Českých Budějovic do Caorle. Protože to bude v létě a v sobotu, tak se Vás potřebuji zeptat na pár věcí. Kolik tunelů a za jakou částku se dají projet? Jak se dají platit? Vrací na bankovky? Jak se dá objet Tauernský tunel? A má to smysl? Kde natankovat, abych nemusel platit drahý benzím na dálnici? Je to lepší v Rakousku nebo v Itálii a případně kde před vjezdem do Itálie? Děkuji za ochotu a laskavost. Vratislav.

Tunelů je po cestě hodně, placené jsou však jen dva - tauernské. Platí se na mýtnici mezi tunely u St. Michael im Lungau, tzn. jak projedete ten první, zaplatíte za oba. Platit můžete kartou i hotově, bankovky samozřejmě použít můžete. Mýtné stojí za oba tunely v současné době € 10,00. Objet se tyto tunely dají přes Katchberg. Z dálnice A10 musíte sjet na km 63 - Ennstal a pokračovat po B99 na Radstadt, Untertauern, Obertauern, Sankt Michael im Lungau, Rennweg am Katchberg, kde se na A10 na km 113 opět připojíte. Nedoporučujeme však. Budete mít určitě plně naložené auto. My jsme tudy v obou směrech při našich pobytech v Alpách projeli několikrát a brzdy i s nenaloženým autem dost trpěly. Natankovat můžete u Arnoldsteinu na čerpací stanici Shell. Sjedete z A2 na km 366, na B83 se vydáte doprava, podjedete dálnici, v Arnoldsteinu na kruhovém objezdu pojedete rovně dále do městečka a na jeho konci je Shell. My jsme tam tankovali několikrát a vždy byli výrazně levnější než poslední Esso na dálnici.

# 25.02.2013, 14:33.
Chystáme se s rodinou v půlce června do oblasti Martinsicura a tak bych se ráda zeptala, zda tam touto dobou bývá již teplé moře. A ještě druhý dotaz, je lepší využít služeb českých cestovek nebo se vyplatí zájezd rezervovat přes nějakou místní agenturu, případně kterou? Předem děkuji. J.

Teplota moře se v červnu na Palmové riviéře pohybuje průměrně kolem 18 stupňů. V nabídkách českých i zahraničních CK a CA porovnávejte vždy cenu zahrnující vše co požadujete. Někdy jsou uváděny dodatečné náklady pod ceníkem - např. povinná klubová karta, závěrečný úklid apod. V uvedené oblasti nabízí ubytování např. Agenzia Petra, z českých např. Adrialand.

# 22.02.2013, 23:15.
Chystáme se v září 2013 na cestu osobním autem do Itálie, konkrétně do Tirrenie - kousek od Pisy a zajímalo by nás, jaké je mýto za průjezd Brennerem, na internetu jsem našla cenu € 8,00, nicméně nevím, zda se nejedná o staré informace. Platí se jen na rakouské straně či ještě jednou na Italské? Jakou nám případně doporučujete trasu z Plzně a na kolik by nás přibližně vyšla mýta po Itálii? Děkuji. S pozdravem K.

Aktuální cena za průjezd Brennerem je € 8,50 a platí se jen jednou a samozřejmě potom při cestě zpět. Cestu doporučujeme klasickou: Plzeň - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Florencie - Pisa - Tirrenia. Mýtné v Itálii Vás přijde na € 37,60, stejná cena je při cestě zpět. Počítejte ještě s € 8,30 za rakouskou desetidenní dálniční známku.

# 20.02.2013, 19:37.
Plánujeme dovolenou do Itálie - Martinsicuro. Je tam tak 5 let postavená residence Iris, už jsme tam jednou bydleli a velice se nám líbila. Nemůžeme ji sehnat, cestovka nám řekla, že ji nemají v nabídce, jelikož tam jezdíme, víme, že je tato residence v létě téměř prázdná. Máme nějakou šanci ji sehnat, třeba přímo od majitele z Itálie nebo na koho se zkusit obrátit? Děkuji. Šárka.

Ubytování v této rezidenci nabízí např. Adrialand. V Itálii potom Agenzia Petra. Podle našich informací však bývají tyto apartmány brzy vyprodané.

# 19.02.2013, 20:58.
Poradíte nám, prosím, vhodné a pěkné místo pro pespání s dětmi na cestě do Caorle? Nejlépe ještě na rakouské straně? Vyjíždíme z Velkých Popvic. Děkuji. Martina.

Cesta z Velkých Popovic měří přibližně 750 km a lze ji zvládnout za necelých devět hodin. Pokud však chcete skutečně po cestě přespat někde v Rakousku, doporučujeme z vlastní zkušenosti např. Könighaus v St. Michael im Lungau. Je to necelých 300 km před Vaším cílem v Caorle.

# 19.02.2013, 14:14.
Chystáme sa s deťmi na 10 dní do Talianska (Rím, Neapol, Catania). Dcéra má bezlepkovú diétu, neviete náhodou ako je to v hoteloch s bezlepkovými raňajkami, výberom jedál v reštauráciách resp. s nákupom bezlepkových potravín (chlieb, keksík)? Dohovorím sa nemecky, anglicky nebude problém sa s čašníkmi dohodnúť na vhodnej strave pre dcéru? Veľmi pekne ďakujem. Miriam.

Itálie je pro celiaky nakloněná. Od roku 1979 tam existuje společnost pro celiakii - Associazione Italiana Celiachia, která provozuje informační internetové stránky, vydává časopisy, vytváří seznamy restaurací, bezlepkových výrobků a zasazuje se pro změnu zákonů na ochranu celiaků. Italsky se řekne „bez lepku“ „senza glutine“. Na výše uvedených stránkách si můžete vybrat hotel, restauraci, bar, cukrárnu atd., které Vám vyjdou vstříc.

# 07.02.2013, 06:20.
Pane Řehůřku, děkuji mnohokrát za Vaši radu. Jen mi není jasné ta poslední varianta Brno - Vídeň. To se potom stejně musí jet přes Graz, nebo ne? A potom přes ty dva placené tunely. Nebo je to jinak? Děkuji a přeji hezký den. Jaroslav.

Přes Graz ano, přes placené tunely ne. Ty jsou na A10 mezi Salzburgem a Villachem. Trasa mezi Vídní a Villachem vede po A2.

# 05.02.2013, 08:05.
Řehůřkovi. Všichni děkují za Vaše stránky a já jen můžu opakovat a přidat uznání za určitě mravenčí práci při realizaci odpovědí. Nikdo nikde není tak vstřícný a ochotný jako Vy. Děkujeme. Pane Řehůřku, jako zavilý kalabrista scaleista jsem se letos rozhodl díky našetřené dovolené stráviti 14 dnů poblíž Terstu v oblasti Muggia. Trochu to tam už znám, takže radu bych potřeboval jen kvůli cestě. Pojedu z Bechyně do Terstu přes Villach. Je výhodnější jet přes Salzburk nebo Graz? Jedná se mi o to, kolik je na obou směrech placených tunelů a kolik stojí. A zda některá z těch cest je z hlediska jízdy lepší, Děkuji a přeji hodně zdraví. Jaroslav.

Optimální trasa vede přes Salzburg. Po cestě je dvojice tauernských tunelů, kde se platí mýtné ve výši € 10,00. Tato trasa trvá přibližně 7 hodin a ujedete přibližně 650 km. Pokud však pojedete v exponovaném sezónním termínu, tj. od 28.6. vždy z pátku na sobotu, je zde velká pravděpodobnost dopravních zásp a to mezi Salzburgem a tunely. Pomineme-li objížďku přes Radstadt, Obertauern a Katchberg (absolvovali jsme to několikrát s prázdným autem během pobytu v Alpách a i tak brzdy dostaly pořádně zabrat), je možnou volbou právě ta cesta přes Graz. Budete cestovat o hodinu déle a necestujete o přibližně 80 km více. V cestě budete mít také dva placené tunely (ty se ale platí samostatně) - Pyhrn Gleinalm Tunel (€ 8,00) a Pyhrn Bosruck Tunel (€ 4,50). Je však možné, že i v exponovaném termínu tady budou zácpy (my jsme mezi těmito tunely jeli v sobotu ráno o prázdninách několikrát v opačném směru a potkávali jsme je také). Pokud se už rozhodnete pro tuto trasu (z důvodu 100% zácp na A10), je otázkou, zda nezvážit cestu přes Brno a Vídeň. Časově Vás přijde ještě o hodinu déle, kilometrově o dalších 140 km více, mýtné se však v tunelech neplatí, takže cenově to vychází (s ohledem na projeté pohonné hmoty) přibližně stejně jako po A9. Navíc můžete ušetřit mnoho hodin. Cestu přes Brno a Vídeň jsme absolvovali mnohokrát, kromě menší špičky ve Vídni nebyl nikdy problém. Ve všech případech počítejte ještě s desetidenní dálniční rakouskou známkou v ceně € 8,30. Vyplatí se koupit dvě desetidenní než jednu dvouměsíční. Na mýtném v Itálii zaplatíte € 11,00.

# 30.01.2013, 17:31.
Také bych se potřebovala zeptat na dopravu do Itálie, konkrétně do Lignana z Tachova. Když si dám na mapách vyhledat trasu, nabídne mi to tři trasy: A10, A10 a A23 a A93 - ta je nejkratší. Jedeme 20.7.-27.7.2013, kterou mi prosím doporučíte Vy, budou v tomto termínu ještě zácpy? Děkuji moc za odpověď, máte bezvadné stránky. Milena.

Vaše optimální trasa je následující: Tachov - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Lignano. Ty trasy, které uvádíte, jsou jedna trasa. A93 je dálnice v Německu, na ni navazuje kousek A9 a od Mnichova A8. V Rakousku na ni navazuje A10 a za Villachem A2. V Itálii dálnice pokračuje číslem A23. Ve Vašem termínu je velká pravděpodobnost tvorby dopravních zácp. Pokuste se cestu naplánovat tak, abyste vyjeli co nejdříve.

# 21.01.2013, 23:00.
Pane Řehůřek, předem se omlouvám, že píšu takto, ale nešlo mi otevřít Napište nám. Letos se chystáme s celou bandou (8 dospělých a 7 dětí ve věku od 1 do 6 let) do Itálie - Caorle, druhý týden v září, dobrá cena a já mám dceru, která bude nastupovat do první třídy, tak aby se za týden aklimatizovala a potom vyjedeme. Prosím, můžete nám poradit? Poplatky, kudy nejlepší cesta, jaké je počasí ... Děkuji moc. Obdivuji vás, jak máte Itálii zmapovanou. Zdeňka.

Nepíšete, odkud vyjíždíte. Ve všech případech budete potřebovat desetidenní dálniční známku v Rakousku, která stojí € 8,30. Pokud pojedete přes Rozvadov nebo Dolní Dvořiště, zaplatíte ještě mezi Salzburgem a Villachem € 10,00 za průjezd tauernskými tunely. V Itálii potom za úsek Tarvisio - San Stino di Livenza celkem € 12,30. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Nemá význam jezdit mimo dálnice, vyplatí se to jen v úseku Tarvisio - Gemona. Druhý týden v září se pohybují průměrné denní teploty v Caorle maximálně kolem 24 stupňů.

# 16.01.2013, 12:51.
V červenci se chystáme do Itálie, konkrétně do oblasti Martinsicuro. Zajímalo by mě, v jaké výši se platí mýtné, když se pojede přes Německo, kousek Rakouska a Itálie. Německo zdarma, Rakousko dálniční známka a je tam ještě někde nějaký tunel? A potom ta Itálie. To opravdu sám spočítat nedokážu. Předem bych vám chtěl poděkovat za odpověď. Thomas.

Předpokládáme tedy, že pojedete trasu přes Mnichov, Innsbruck, Veronu, Modenu, Bolognu, Anconu, exit San Benedetto del Tronto, Martinsicuro. V Německu skutečně osobní automobily poplatky neplatí, v Rakousku stojí desetidenní dálniční známka € 8,30, dále zaplatíte mýtné za průjezd Brennerem ve výši € 8,50 a mýtné v Itálii ve výši € 44,50. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Pokud se budete vracet do deseti dnů, nepotřebujete další rakouskou dálniční známku. Jinak se vyplatí koupit druhou desetidenní než jednu dvouměsíční.

# 13.01.2013, 17:38.
Chcela by som sa spýtať, či nám viete poradiť. V auguste ideme už po niekoľkýkrát na dovolenku do Talianska - Lignano Sabiadoro, zatial sme chodili len do Benátok, ale prvýkrát bysme radi išli do Verony. Vedeli byste nám poskytnúť informácie o vlakovom spojení a ceny lístkov? Ďakujem veľmi pekne. Mária.

Vlak Vám jezdí ze stanice Latisana (Latisana - Bibione - Lignano). Do Latisana se dostanete autobusem společnosti SAF. Z Lignano odjíždí z Via Latisana Capolinea. Na autobusové nádraží v Latisana, což je u vlakového nádraží, Vás zaveze za 30 - 40 minut podle spoje. Vlakem do Verony se potom dostanete přibližně za 2-3 hodiny s přestupem v Mestre. Jediný přímý spoj jede až v 18:00 hodin. Jízdenka Vás přijde na € 27,60, přímým spojem na € 19,00. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách a na trenitalia.it.

# 12.01.2013, 10:31.
15.6.2013 se chystáme jet autem do Itálie do Bibione. Mohla bych se zeptat, kolik jsou aktuální poplatky za mýtné a za tunely v Rakousku a Itálii? Bydlíme v okolí Prahy. Jakou trasu byste nám doporučili z hlediska časového a finančního? Chtěli jsme jet klasicky přes Mikulov, Vídeň a Udine. A ještě jedna otázka, kde se nejvíce vyplatí natankovat benzín a kde je to nejméně výhodné. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Mirka.

Z Prahy je ve Vašem termínu optimální trasa do Bibione přes České Budějovice, Linz, Salzburg, Villach, Tarvisio a Udine. Přes Brno je to o více jak 100 km delší. Desetidenní rakouská známka stojí € 8,30. Průjezd tauernskými tunely zůstal na € 10,00. Mýtné v Itálii Vás přijde na € 10,50. Tankujte mimo dálnice. My tankujeme za Villachem u Arnoldsteinu, na čerpací stanici Shell. Je tam výrazně levněji než na dálniční Essu.

# 11.01.2013, 09:25.
Chcela by som sa obrátiť na Vás touto cestou o pomoc pri plánovaní našej dovolenky. Chystáme sa dovolenkovať v Lido di Pomposa v Taliansku, odkiaľ bysme chceli podniknúť autobusové výlety do Ravenny, Ferrary, Bologne a San Marina. Na internete sa nemôžem dopátrať, ako je možné sa tam dostať, aká autobusová linka tam premáva. Našla som Vašu stránku, kde dávate rôzne dobré rady pre ľudí. Prosím Vás preto, ak byste nám vedeli pomôcť, boli bysme veľmi radi a vopred Vám za to veľmi ďakujeme. Ak som sa mala zaregistrovať nejakým spôsobom na Vašej stránke a tam podať dopyt, dajte mi prosím vedieť. Ešte raz Vám veľmi pekne ďakujem. S pozdravom Mária.

Místní dopravu po letoviscích (Nazioni, Pomposa, Scacchi, Estensi, Spina atd.) zajišťuje TPER. Najdete tam i dopravu mezi Lido di Pomposa a Ravenna, Ferrara, Comacchio atd. Do Bologna se dostanete se společností Saca - linka Bologna - Lidi di Comacchio. Do Rimini se z Lido di Pomposa dostanete se společností ATV, konkrétně se jedná o linku Verona - Cattolica. Z Rimini do San Marina jezdí společnost Bonelli.

# 02.01.2013, 00:56.
Mám dotaz ohledně cestování po Itálii s vlastním karavanem. Za kolik přibližně se dá ubytovat v kempu třeba na 2 až 3 noci a současně zda jsou jiné dálniční poplatky, případně kde konkrétní info zjistím. Mnohokrát děkuji za odpověď. Alexandra.

Veškeré informace o italských kempech včetně odkazů na oficiální stránky s ceníky najdete na camping.it. Vzhledem k tomu, že vůbec nevíme, kam jedete, nemá smysl Vám tyto ceny uvádět. Najděte si je na výše uvedených stránkách podle konkrétních lokalit. Mýtné je samozřejmě pro automobil s karavanem vyšší. V Itálii se účtuje mýtné podle počtu os, které souprava má. Pokud je Váš karavan "dvoukolka", týká se Vás tarif pro tři osy, pokud "čtyřkolka", týká se Vás tarif pro čtyři osy. Konkrétně: standardní cena pro automobil napříč Itálií od Tarvisia po Salerno je € 68,00. Pro soupravu se třemi osami je cena € 93,20, pro soupravu se čtyřmi osami je cena € 140,00. Ceny mýtného najdete na autostrade.it.