ITÁLIE 2013 / 3

Itálie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Itálie 2013 / 3

Pokud je Itálie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2013. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě do Itálie autem, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o pronájmu automobilu, o cestování vlaky a autobusy, o tipech na výlety, o přímořských letoviscích, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Itálii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete třetí část, ta první je na stránce Itálie 2013.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 03.07.2013, 09:33.
Děkuji za Vaši odpověď. Jen ještě možná úplně hloupá otázka, ty poplatky jsou za cestu tam a zpět? Ještě jednou děkuji. Pěkný den. Jarmila.

Ne. Poplatky jsou za jeden průjezd. Při cestě zpět budete platit poplatky ve stejné výši. Pokud pojedete jen na týden, resp. do 10-ti dnů včetně cesty, stačí Vám jedna rakouská známka, pokud na delší dobu, vyplatí se Vám zakoupit druhá desetidenní, než jedna dvouměsíční na obě cesty.

# 02.07.2013, 22:30.
Zajímalo by mě, jak je to s čerpacími stanicemi na LPG na trase Salcburk - Alba Adriatica, provincie Teramo. Děkuji za případné informace. S pozdravem Martin.

Kousek za tauernskými tunely u Krems in Kärnten je čerpací stanice ÖMV, další už na italské straně jsou Ledra Ovest (km 36,9 A23), Gonars Nord (km 481,4 A4), Fratta Nord (km 450,2 A4), Piave Ovest (km 25,6 A27), S. Pelagio Ovest (km 98,2 A13), Adige Ovest (km 65,3 A13), Po Ovest (km 43,4 A13), Castel Bentivoglio Ovest (km 11,7 A13), potom téměř všechny čerpací stanice po cestě na A4 (kromě jednoho Tamoil) a téměř všechny čerpací stanice po cestě na A14 (kromě Essa u Ancony).

# 02.07.2013, 15:40.
Chtěl jsem se zeptat na nějaká zajímavá místa přibližně do 30 km okolo Caorle a přímo i v Caorle. Jedeme s 6-ti a se 4-letýma dětma. Děkuji moc. S pozdravem Tomáš.

S tak malými dětmi budete hledat zřejmě hlavně zábavu. Přímo v Caorle máte aquapark - Aquafollie nebo také nafukovací atrakce Gomma Magica. Další velký aquapark je v nedalekém Lignano - Aquasplash. Ve stejném městě je také zábavní park Gulliverlandia a Parco Junior. Děti určitě potěší i návštěva ZOO - Parco ZOO Puntaverde. Z rybářského přístavu v Caorle můžete také podniknout výlet lodí po laguně - motonavearcobaleno.com. Nic nezkazíte vycházkou po historickém centru Caorle.

# 01.07.2013, 12:31.
Prosím o trasu Vyšší Brod - Caorle, poplatky a nejlepší tankování (diesel), případně počasí v tomto období. Děkuji. Jarka.

Vaše optimální trasa je následující: Vyšší Brod - Studánky - Bad Leonfelden - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - San Stino di Livenza - Caorle. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,30, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 10,00 a na mýtníém v Itálii € 12,30. Natankujte před hranicemi s Itálii v Arnoldsteinu na čerpací stanici Shell. Je to výrazně levnější než na Essu na dálnici. V srpnu počítejte s teplotami kolem 27 stupňů a vyššími.

# 01.07.2013, 09:15.
Mám dotaz. Chystáme se do Itálie - Caorle poslední týden v srpnu. Mohl byste mi, prosím, doporučit, jakou trasou bychom se měli dát, která je pro nás nejvýhodnější? V kolik hodin ráno vyjet, jedeme s dětmi a bojím se kolon. Vyjíždíme z Berouna. Moc Vám děkuji. Jana.

Vaše optimální trasa je následující: Beroun - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - San Stino di Livenza - Caorle. Počítejte přibližně 9 až 10 hodin na cestu s přestávkami. Čas výjezdu naplánujte podle času nástupu na ubytování a přidejte si nějakou rezervu. Poslední týden v srpnu by už neměly být kolony jako v sezóně.

# 30.06.2013, 13:22.
V červenci pojedeme autem s dětmi do Giulianova Lido, z Brna. Můžete mi poradit nejlepší cestu, jaké budou poplatky, jak dlouho se tam jede vzhledem k zácpám, nástup máme v sobotu přibližně ve 14 hodin. Moc děkuji. Jana.

Vaše optimální trasa je následující: Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Bologna - Rimini - Ancona - Alba Adriatica - Giulianova Lido. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,30, v Itálii zaplatíte na mýtném € 46,70. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Na cestu počítejte přibližně 12 až 13 hodin plus přestávky. Dejte si nějakou rezervu. Na této trase není velké riziko dopravních zácp, kritickými místy je výjezd z Vídně (v noci to nebude nijak tragické) a příjezd do Bologna.

# 29.06.2013, 13:28.
Rádi bychom vyrazili na naši rezervovanou dovolenou o den dříve a tak řešíme, kde seženeme ubytování na jednu noc ve městě Lignano Pineta, celý den strávíme v Aquaparku, tak jde pouze o přenocování. Nemáte, prosím, nějaký tip na toto levné přespání? Děkuji. Mirka.

Bohužel nemáme. V tomto období budete mít problém sehnat ubytování na jednu noc v levnějších zařízeních. Větší šanci budete mít v hotelech, čím dražší, tím větší šance. Nenapsali jste termín, tak ani nevíme, kdy tam budete. Např. příští pátek je ze 40 hotelů na booking.com volných 17, ceny od 2.000,-Kč pro dva na noc.

# 26.06.2013, 13:47.
Pojedeme v pátek 28.6. do Caorle. Máme tam být až v sobotu dopoledne. Nezkoušeli jste cestu přes Graz? Bojíme se totiž těch kolon. Děkuji a přeji hezké prázdniny. Jaroslava.

V kritických termínech jsme tudy nejeli, ale v opačném směru ano. Jezdívali jsme tudy pod Dachstein přes Vídeň, Leoben, a za ním jsme se napojili na A9 a u Liezenu jsme se z ní zase odpojili. Kolony tady byly také. Je to totiž hlavní směr Passau - Wells - Graz - Maribor - Zagreb - chorvatské pobřeží. Určitě to ale nenabývá rozměrů zácp před tauernskými tunely, hlavní tah jede od Mnichova na Salzburg a Villach.

# 24.06.2013, 16:23.
Chystám se na cestu do oblasti Martinsicuro a chtěl bych se zeptat na cestu z Ostravy přes Graz. Jaká je nejlepší cesta, jak vyjdou poplatky v Itálii? A ještě jsem se chtěl zeptat, mám auto na LPG. Jaká je síť s čerpačkama, jak je značené LPG (zda jako u nás nebo jinak), jaká je cena LPG a zda je potřeba nějaká redukce (mám italskou verzi značka Lovato). Moc děkuji. Martin.

Vaše optimální trasa je následující: Ostrava - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Bologna - Rimini - Ancona - Martinsicuro. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,30, v Itálii zaplatíte na mýtném € 46,20. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Námi několikrát ověřený tip na úsporu najdete např. v reportáži Gargano 2008. V Rakousku natankujete na dálnici u čerpací stanice ÖMV na A2 nedaleko Loipersdorfu, v Itálii je potom síť velice hustá. Síť čerpacích stanic je popsaná na vendiauto.com. LPG se v Itálii značí GPL. Cena se pohybuje od € 0,65 do € 0,83 za litr, podle značky čerpací stanice. Esso, Eni, Q8, iP, Tamoil, Shell atd. patří k těm dražším. Redukce není třeba, systém je stejný v ČR, Rakousku i Itálii, tj. typ 1 - italský.

# 20.06.2013, 14:32.
Našla jsem Vaše stránky a jsou vážně úžasné. Mohl byste mi, prosím, poradit, jak nejrychleji z Plzně do Itálie - Lignano a kolik dnes jsou poplatky za silnice? Děkuji. Monika.

Nejrychlejší trasa je následující: Plzeň - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Salzbrug - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Lignano. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku, za průjezd taurenskými tunely zaplatíte € 10,00 a na mýtném v Itálii € 10,50. Doporučujeme se vyhnout termínům Pá - odpoledne / So - dopoledne v červenci a v první polovině srpna. Kolem Mnichova, před Salzburgem a před tauernskými tunely bývají velké zácpy.

# 20.06.2013, 12:48.
Chystáme se letos na dovolenou do Itálie autem. Zajímalo by mě, zda je možné si ubytování objednat až na místě, tzv. pas blink. Pokud je to tam něco jako v Chorvatsku, že potkáme ubytování volné na každém rohu. Děkuji. Sabina.

Toto nedoporučujeme. V Itálii to nefunguje jako v Chorvatsku nebo Rakousku. Letoviska bývají dlouho dopředu vyprodána od června do srpna a většinou přes agentury nebo tour operátory. Doporučujeme se obrátit na prodejce ať už v Česku nebo v zahraničí.

# 19.06.2013, 10:44.
Letos se chystáme poprvé autem do Itálie, vybrali jsme si ostrov Elba. Pojedeme v září. Nikde nemůžu sehnat, kolik nás vyjde dálniční mýtné v Itálii. Pojedeme z Brna přes přístav Piombino osobním autem bez přívěsu. Mnohokrát děkuji za radu. Klára.

Mýtné v úseku Tarvisio - Rosignano Marittimo Vás vyjde na € 45,90.

# 19.06.2013, 08:27.
Našel jsem Vaší internetovou stránku, kde radíte s cestováním do Itálie a tak se chci zeptat, zda mi poradíte, kudy do Rimini. Budeme vyjíždět z Pardubic přez Znojmo. Přez Rakousko bych si pořídil dálniční známku, ale před Itálií bych potřeboval sjet z dálnice a pokračovat po Itátii mimo dálnice až do Rimini. Pokud mi dokážete poradit, tak předem děkuji. S pozdravem Michal.

Tip na tuto cestu najdete v naší reportáži Gargano 2008, kompletně mimo dálnice v naší reportáži Kalábrie 2002. Druhou variantu ale nedoporučujeme.

# 18.06.2013, 15:33.
Potřeboval bych zjistit nejlepší cestu autem a kolik zaplatím za mýtné na trase z Teplic do Italského Valverde di Cesenatico. Děkuji za odpověď. Václav.

Vaše optimální trasa je následující: Teplice - Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Verona - Modena - Bologna - Cesena - Cesenatico - Valverde. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,30, za průjezd Brennerem zaplatíte € 8,50 a na mýtném v Itáliii € 30,60. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši.

# 17.06.2013, 19:39.
V červenci se chystáme do Itálie autem a tak vás chci poprosit, zda byste mi neporadili ohledně mýtného. Pojedu z Brna přes Mikulov, dále potom Vídeň, Graz, Klagenfurt, Vilach, Udine, Padova, Bologna, Ancona a cíl cesty je Cupra Marittima. Předem Vám děkuji za odpověď, které si velice vážím. S pozdravem Petr.

V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,30. V Itálii zaplatíte na mýtném € 44,60. Tip na úsporu na mýtném v Itálii najdete v naší reportáži Gargano 2008. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši.

# 15.06.2013, 15:08.
Chtěla jsem se zeptat na spojení a i na cenu z Říma do letoviska Cupra Marittima. Přijedu autobusem od společnosti Student Agency do Říma, Largo Mazzoni (Autostazione Tiburtina) a odtud bych potřebovala jednoduché spojení do letoviska Cupra Marittima. Nejsem vůbec zběhlá a neumím jazyky. Velmi děkuji za odpověď. Michaela.

Přímé autobusové spojení zajišťuje z Tiburtina do Cupramarittima společnost Start. Ze stanoviště č. 18 odjíždějí autobusy v 8:40, 11:56, 15:15, 18:10, 20:10 a 22:55. V Cupramarittima je autobus za přibližně 3 hodiny a 15 minut. Vysadí Vás na Piazza Liberta. Jízdenka stojí € 16,00. Bližší informace najdete na výše uvedených stránkách. Jízdenku je třeba zakoupit online nebo na pokladně. Víme jen o pokladně na Castro Pretorio, odkud také tyto autobusy jezdí - časy jsou posunuty o 10 minut dřív. Na Castro Pretorio se dostanete z Tiburtina metrem.

# 12.06.2013, 17:57.
V létě bych se rád podíval do Itálie za kamarádem. Jel bych ze Strakonic do Bologna. Chtěl bych se zeptat jaká by byla nejlepší trasa, jak je to na ní s poplatkama a na co vše si dát pozor + nějaké dobré rady ohledně cesty. S cestou do ciziny nemám skoro žádnou zkušenost, akorát minulý rok jsem byl na motorce v Německu. Předem děkuji za odpověď. Tomáš.

Vaše optimální trasa je následující: Strakonice - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Mestre - Padova - Ferrara - Bologna. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,30, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte mýtné ve výši € 10,00 a na mýtném v Itálii € 26,00. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Tankujte nejlépe v Rakousku. Na Vaší trase doporučujeme těstně před hranicemi s Itálii u Arnoldsteinu sjet z dálnice a v Arnoldsteinu natankovat na Shell. Je tam výrazně levněji než na dálnici. Na mýtných branách si vyzvednete u závory lístek na zakládě kterého při výjezdu zaplatíte (v automatu nebo u obsluhy). A samozřejmě volte termíny mimo hlavní turistické termíny, které jsou o prázdninách při cestě tam z pátku (odpoledne) na sobotu (dopoledne) a při cestě zpět ze soboty (odpoledne) na neděli (dopoledne).

# 12.06.2013, 10:32.
Pane Řehůřku, 28.6. 2013 ve večerních hodinách se chystám s rodinou autem na dovolenou do Bibione. Řeším, jaká cesta pro nás bude nejlepší. Bydlíme v Mostě a navigace mi radí, abych jel přes Karlovy Vary na Mnichov a dále směr Rakousko, jenže se bojím zácpy a kolon u Mnichova. Nebo mohu jet také přes České Budějovice a chytnu zácpy pouze v Rakousku. Obracím se na Vás jako na zkušenějšího cestovatele a znalce cestování do Itálie. Děkuji Vám za odpověď a přeji hezký den. Petr.

Pátek 28.6. je pro tuto cestu nejhorší termín. Důvod: zácpy od pátečního odpoledne do sobotního dopoledne v oblasti kolem Mnichova, Rosenheimu, Salzburgu a tauernských tunelů. Doporučujeme zvolit jinou trasu: Most - Praha - Brno - Břeclav - Grosskrut - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Bibione. Najedete jen o 60 km více, což se Vám vrátí určitě na ušetřeném čase, ale také částkou € 10,00 za úsporu ná mýtném v tauernských tunelech. Trasu přes Břeclav doporučujeme proto, protože přes Mikulov pojedou všichni a vyhnete se tak větším kolonám i v ČR. Na silnici č. 7 se napojíte až na úrovni Mistelbachu, po několika málo kilometrech potom navazuje na dálnici.

# 11.06.2013, 23:27.
Chystáme se poprvé autem 26.7.2013 do Lignana a vyjíždíme ze Sokolova. Chci se zeptat na nejlepší trasu. Google mapy mi nabízejí 4 trasy (vzdálenost podobná), z toho 3 jsou přes Německo. Vezeme čtyřleté děti a tak budeme cestou dělat přestávky, nejspíš na benzínkách, máte prosím nějaké tipy a to i co se týká tankování? A nakonec ceny za dálnice, jsou stejné jako v loňském roce? Děkuji za odpověď. Jaroslav.

Vaše optimální trasa je následující: Sokolov - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Lignano. Čerpací stanice na dálnicích jak v Německu, Rakousku, tak i v Itálii jsou kvalitně vybavené. Tankovat doporučujeme v České republice, v Německu ne a v Rakousku potom před hranicemi s Itálií. My vždy sjedeme z dálnice do Arnoldsteinu a ve městě za kruhovým objezdem tangujeme u Shellu. Už několik let a vždy byli výrazně levnější než na Essu na dálnici. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku zaplatíte € 8,30 za desetidenní dálniční známku, € 10,00 za průjezd tauernskými tunely a v Itálii na mýtném € 10,50. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši.

# 11.06.2013, 23:26.
Chtěl jsem se zeptat na vhodnou cestu do Bibione v termínu mezi 17. - 19. červnem. A jaké budou dálniční poplatky v Rakousku a Itálii? Také bych se chtěl zeptat, zda je v Bibione nějaký auto kemp nebo něco podobného, chtěli bychom i ušetřit za ubytování. Děkuji! Adam.

Nepíšete odkud vyjíždíte. Což je podstatné. Ve Vašem termínu se ještě zácpy tvořit nebudou, můžete tedy volit optimální trasy. Ze západních Čech přes Marktderwitz, Regensburg - z Prahy a Plzně přes Rozvadov a Regensburg - dále na Mnichov a Salzburg (tady se napojíte pokud pojedete od Českých Budějovic) a dále po A10 na Villach (tady se napojíte pokud pojedete z Moravy přes Vídeň na Graz). Dále potom na Tarvisio, Udine a Bibione. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku, pokud pojedete přes Salzburg, zaplatíte € 10,00 za průjezd tauernskými tunely. V Itálii potom zaplatíte na mýtném € 10,50. Kempy v Bibione samozřejmě jsou. Najdete je na camping.it. Jedná se o Camping Capalonga, Camping Residence II Tridente, Villaggio Turistico Internazionale, Camping Lido. Odkazy na oficiální stránky najdete na výše uvedených stránkách.

# 11.06.2013, 22:47.
Potřebuji vědět, kudy do Itálie. Pojedeme ze Strakonic. Letovisko Lignano. Prosím, kolik jsou poplatky na dálnicích? A jaké jsou ceny místních supermarketů? Děkuji předem. Martina.

Vaše optimální trasa je následující: Strakonice - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Lignano. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,30, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 10,00 a na mýtném v Itálii € 10,50. Ceny v supermarketech jsou přibližně stejné jako u nás, počítejte však v sezóně s cenami o něco vyššími. Podívejte se např. na akční leták Lidl, kde můžete porovnávat některé potraviny s těmi našemi. Lidl se nachází v Sabbiadoro, Pineta a Riviera.

# 11.06.2013, 21:22.
Chystám se na cestu do Itálie. Pojedu vlastním autem a potřeboval bych poradit s cestou a výdaji s ní souvisejícími. Budu vyjíždět ze Zlína a chtěl bych jet přes Vídeň, Graz, Villach. Cílem mé cesty je Rimini. Děkuji Vám. S pozdravem Radek.

Cesta je popsaná v naší reportáži Gargano 2008, která počítá s maximální úsporou na mýtném, při relativně rychlé cestě. Poplatkově Vás cesta přijde na € 8,30 za dálniční známku v Rakousku a Maximálně € 33,30 na mýtném v Itálii v případě že pojedete po dálnici od Tarvisia přes Bolognu až do Rimini.

# 11.06.2013, 20:33.
Ještě jednou Vás moc zdravím, zapomněla jsem se zeptat na tankování LPG, kolik stojí LPG a kde je nejlepší tankovat? Kolik asi zaplatím za mýtné z Brna do Baia Domizia? A poslední otázka, můžete doporučit nějaké zajímavosti po cestě a v okolí Baia Domizia (např. i Aquapark pro děti 7 a 9 let). Mokrát děkuji. Zuzka.

Cena LPG - v Itálii se označuje GPL - se pohybuje mezi € 0,65 a € 0,75 za litr. Je to různé podle společnosti a podle toho zda tankujete na dálnici nebo mimo ni. Při cestě do místa dovolené můžete tankovat v Rakousku na A2 u Agipu nedaleko Loipersdorfu, kousek před Udine na A23 km 36.9 na Esso, kousek před Padova na A4 km 373.5 na Eni, u Ferrara na A13 na km 43.4 na OMV, u Arezzo na A1 km 362.3 na Total, kousek za odbočkou na Řím na A1 km 535.6 na Tamoil, kousek před přípojkou od Říma na A1 km 566.1 na Shell, u Neapole na A30 km 16.4 na Esso. Čerpací stanice s GPL v Itálii si můžete vyhledat na vendiauto.com. Zajímavosti po cestě jsou standardní - Benátky, Padova, Bologna, Florencie, Řím, … Místo neznáme, nevíme co se nachází v blízkosti za atrakce. přibližně 1 hodinu jízdy autem je velký aquapark Magic World.

# 11.06.2013, 20:27.
V sobotu 15.6.2013 jedeme z Rokycan do Caorle, jakou cestu zvolit a kolik asi bude stát mýtné? Moc děkuji. Eduarda.

Vaše optimální trasa je následující: Rokycany - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Caorle. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,30, za průjezd taurenskými tunely zaplatíte € 10,00 a na mýtném v Itálii € 12,30. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši.

# 11.06.2013, 20:22.
Chtěla bych poradit, jedeme na dovolenou do Baia Domizia z Brna. Zjistila jsem, že cesta bude trvat přibližně 16 hodin, a proto jsme se rozhodli kvůli dětem rozdělit cestu na dva dny. Chtěli bychom přespat v kempu někde pod Benátkami. Máte prosím nějaký tip na vhodný kemp a vhodnou trasu až do letoviska? Moc děkuji za odpověď. Zuzka.

Vaše optimální trasa je následující: Brno - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Bologna - Florencie - Orte - Cassino - Baia Domizia. Zkuste např. přímo v Mestre Camping Venezia Village.

# 11.06.2013, 11:45.
Pojedem v srpnu do Rimini z Ostravy autem se dvěmi dětmi. Ubytování máme v sobotu od 12. hodin. V kolik je ideální vyjet a jakou cestou? Chtěli bychom se vyhnout italským mýtnicím, je to vůbec reálné? Nechce se mi moc platit za cestu tam a zpět okolo 2000 Kč za mýtné. Předem děkuji za rady. Jan.

Podívejte se naši reportáž Gargano 2008, kde je cesta popsaná s maximální úsporou na mýtném. Vyjet doporučujeme přibližně ve 22:00 hodin.

# 11.06.2013, 11:04.
Za pár dní jedeme na dovolenou autem do Itálie - Caorle (z Prahy). Chtěla bych Vás poprosit, zda byste mi nemohli pomoci s cestou, myslím trasu. Jaká cesta by pro nás byla nejkratší a finančně nejvýhodnější. Docela rádi bychom se vyhnuli průjezdu Tauernským tunelem. Moc děkuji předem za odpověď. Lenka.

V tom případě doporučujeme trasu Praha - Brno - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Caorle. Těch 120 km, které ujedete navíc se Vám vrátí úsporou € 10,00 na mýtném v taurenských tunelech. Pokud pojede v exponovaném termínu o prázdninách Pá/So, potom určitě ušetříte také spoustu času.

# 10.06.2013, 13:13.
Moc nás potěšily Vaše stránky a rady, jak se dostat na slunnou dovolenou. Chtěli bychom se zeptat na cestu a hlavně poplatky do San Benedetto del Tronto. Vyrážíme od Berouna 21.6. a mysleli jsme, že by asi bylo nejlepší vyjet večer ve 20 hodin a máme tam být 22. kolem 9 - 10 hodin. Je možné bez problémů platit mýtné a tunely kartou nebo je lepší hotově? Je potřeba si dávat veliký pozor kam a do jakého pruhu vjet při placení nebo už hotovost i karty jsou možné všude? A nemáte nějaký hezký tip na výlet nebo zajímavost, když tam budeme vlastním autem? Moc děkuji za ochotu a radu. Helena.

Vaše optimální trasa je následující: Beroun - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - San Benedetto del Tronto. Cesta samotná potrvá přibližně 12 hodin + něco na přestávky, takže to tak nějak vychází, jak jste si to propočítala. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,30, za průjezd Brennerem zaplatíte € 8,50 a na mýtném v Itálii € 44,50. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. V Itálii si dávejte pozor při placení, kartou plaťte v bráně s obsluhou, ta je označena symbolem ruky a peněz. Bohužel někdy bývají otevřené jen brány s automaty, kde doporučujeme platit jen v hotovosti. Náš tip na výlet je nádherné městečko v horách Ascoli Piceno a aquapark v Tortoreto Lido.

# 10.06.2013, 10:02.
Hezký den, mohu, prosím, poprosit o radu tento pátek, to jest 14.6. vyrážíme autem do Bibione, jedeme z Prahy, nechceme jet přes Rozvadov, ale přes Dolní Dvořiště, poradíte nám, prosím, vše co se týká poplatků? Na kolik vyjdou a zda je vhodný čas vyrazit ve 23:00 v pátek? Moc vám děkuji za váš čas, velmi se mi vaše stránky líbí. Hodně úspěchů. Mirka.

V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,30, za průjezd taurenskými tunely zaplatíte € 10,00 a na mýtném v Itálii € 10,50. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Čas odjezdu je OK.

# 09.06.2013, 20:32.
Chtěla jsem se zeptat, na nejlepší trasu do Itálie - Silvi Marina. Pojedeme s Prahy. Není nutné, aby byla cesta nejrychlejší, ale ekonomičtější. Předem moc děkuji. S pozdravem Veronika.

Optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - Pineto - Silvi Marina. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,30, za průjezd Brennerem zaplatíte € 8,50 a na mýtném v Itálii € 47,30. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Pokud chcete ušetřit na poplatcích v Itálii, podívejte se na naši reportáž Gargano 2008. V tomto případě musíte jet přes Brno na Vídeň a Graz. Trasa je o přibližně 120 km delší, náklady na pohonné hmoty se Vám vrátí úsporou za průjezd Brennerem, ale další úspora je za jízdu mimo dálnice podle naší reportáže, tam kde to má význam.

# 09.06.2013, 14:35.
Chystáme se na naši první cestu do Itále Bibione. Chtěla bych se zeptat, jaká by byla pro nás nejoptimálnější cesta a které všechny poplatky (pokud víte tak poprosím i o jejich výši) nás čekají. Děkuji předem za Vaši odpověď. Přeji krásný zbytek neděle. Markéta.

Nepíšete odkud vyjíždíte a kdy vyjíždíte. To je dost podstatné. Odkud pro plánování trasy a kdy pro plánování vyhnutí se zácpám. Připadají v úvahu tři trasy - přes Rozvadov na Regensburg - Mnichov - Salcburk - Villach a dále do Itálie, přes Dolní Dvořiště na Linz - Salcburk - Villach a dále do Itálie, přes Mikulov - Vídeň - Graz - Villach a dále do Itálie. V Itálii potom přes Tarvisio, Udine, Latisanu do Bibione. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku je potřeba desetidenní dálniční známka v ceně € 8,30. V případě první a druhé varianty se ještě platí mýtné za průjezd tauernskými tunely v ceně € 10,00. Ve všech variantách potom mýtné v Itálii ve výši € 10,50. Z hlediska dopravních zácp je nejméně náročná trasa přes Vídeň.

# 08.06.2013, 21:36.
Zajímalo by mě, kolik trvá cesta z Frenštátu p/R do Itálie - Numana. Děkuji. Kateřina.

Počítejte přibližně 15 hodin s běžnými přestávkami a zvýšeným provozem.

# 05.06.2013, 12:31.
Čítam si Vašu stránku, na ktorej je plno cenných informácií. Prosím o informáciu, ak viete poradiť. Chceli by sme 4-členná rodinka ísť do Talianska, ale zatiaľ sme volili kvôli cene 4 roky po sebe Bulharsko. Chcel by som vedieť, či je problém ísť na blind, napríklad Lignano Sabbiadoro, alebo San Benedetto del Tronto, alebo Vieste. Nepoznám vôbec pomery v Itálii, či je všade nutné brať pobyt na 7 alebo 14 dní, lebo chceli by sme ísť na přibližně 10 dní s tým, že tiež príchod plánujeme nie v sobotu, ale v nedeľu, alebo pondelok. Potom, či v kempoch, resp. turistických villagio, kde sú mobilhome alebo bungalovy, sa dá ubytovať priamo, alebo treba ísť vždy do nejakej agentúry. Približné ceny viem, aj keď neviem, akú cenu nám dajú napr. keď napr. chceme 3-posteľovú izbu, ale budeme 4 (2 dospelí, a 2 malé deti 6 a 7 rokov). Či sa dokážeme rukami nohami dohovoriť. Stalo sa mi aj v Rumunsku, aj v Bulharsku, že som našiel pekný hotel, resp. apartmány, s bazénom, atď., ale nikto tam nebol, žiadna recepcia, iba nápis na telefónne číslo na agentúru. Dá sa ísť jednoducho tak, že sa vyberiem na cestu, povedzme dôjdem do Lignana, ale keďže bude zrejme večer, možno už tma, ubytujem sa niekde na 1 noc, ráno oddýchnutý popozerám, či sa mi tam páči, a ak nie, pokračujem ďalej a povedze v San Benedetto del Tronto nájdem ubytko napr. na 10 nocí? V Rumunsku a Bulharsku to problém nebol, aj keď samozrejme niekde mali plno, alebo nevyhovujúcu izbu. Vopred nechcem nič rezervovať, pretože kedy, kam pôjdeme, to budem vedieť až v deň odchodu resp. podľa času a cesty, ak bysme šli do Lignana, tak na mieste budeme niekedy večer 18:00 alebo neskôr, ak južnejšie, tak bysme chceli prespať, a to je ďalšia otázka, kde. Ideme z východného Slovenska, cez Budapešť, Slovinsko, Terst, a potom smer Lignano, alebo ďalej na juh. A posledná otázka, je cesta mimo diaľnic nevhodná? A tak časovo náročnejšia, ako uvádza napr. Viamichelin? Ja osobne nerád chodím po diaľnici, lebo mi vadí vyšší hluk pri vyššej rýchlosti (viem, že sa dá ísť aj 90), a to, že mimo diaľnice je krajina zaujímavejšia, dá sa niekde zastaviť, popozerať zaujímavosti a tak. Ospravedlňujem sa za obšírnosť mailu, a ďakujem vopred za akúkoľvek radu. S pozdravom Viktor.

Dobý den, v Itálii a v sezóně budete mít problém najít v turistických letoviscích ubytování. Vše bývá dostatečně dopředu zarezervováno, vyprodáno, skoupeno touroperátory apod. Existují samozřejmě vyjímky, na které však nelze spoléhat. V sezóně je rovněž vyžadováno ubytování od So do So. Šanci najít jiný, Vámi požadovaný, termín máte dopředu a to většinou u německých CK, které toto ubytování nakupují a potom si termíny řídí samy. Domluvit se bez alespoň základních italských slovíček bude těžké, nicméně v letoviscích už využijete angličtinu, čím více na jih, tím hůře. Máme zkušenost např. ve Vieste, že spousta starších lidí uměla i německy. Po cestě ubytovat se ve vnitrozemí (Slovinsko) nebudete mít problém. Cestovat mimo dálnice, především v sezóně, je dost náročné. V Itálii máme vyzkoušené úseky Tarvisio - Gemona, Mestre - Rimini Nord a Termoli - Gargano. Tyto úseky byly vždy bez problému i v sezóně. Mimo dálnici máme projeté i ostatní úseky po východním pobřeží, už v červnu to však byla katastrofa. Nedoporučujeme. Velkou úsporou je také bezplatná čtyřproudovka mezi Ravenna a Orte (přejez z východního na západní pobřeží). Je to však silnice často využívaná kamióny, dost zničená a v noci raději nedoporučujeme. Přes den s rychlostí do 100 km/h to jde. Stejně nepříjemná je cesta po západním pobřeží mezi Římem a Neapolí. Jako po východním pobřeží, jedna velká zácpa.

# 03.06.2013, 16:19.
Jedu poslední týden v červnu do Kalábrie, chtěla bych se zeptat, jaká je nejlepší trasa z Ostravy a na ceny mýtného v Itálii. Děkuji. Denisa.

Vaše optimální trasa je následující: Ostrava - Brno - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Bologna - Florencie - Orte - Neapol - Salerno a dále na jih podle lokality. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,30 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 68,00. Od Salerna směrem na jih se už dálnice neplatí. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši.

# 03.06.2013, 00:26.
Jedeme v červnu do Kampánie a rádi bychom se podívali na Capri ze Sorrenta nebo z Neapole. Chtěli bychom znát cenu lodního lístku tam i zpět a zda platí děti. Děkujeme. Alena.

Jednosměrná jízdenka např. se společností Caremar z Neapole Vás přijde na € 11,20, ze Sorrenta na € 13,20. Děti do čtyř let cestují zdarma, děti do 12-ti let za polovinu.

# 02.06.2013, 13:19.
Preji hezký den, chystáme se na konci týdne do Itálie - Borghetto Santo Spirito. Vyrážíme z Teplice, kolik prosím zaplatíme za poplatky na dálnicích, tunelech, atd ...? Předem mnohokrát děkuji za informace. Michal.

Vaše optimální trasa je následující: Teplice - Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Bregenz - Chur - Lugano - Como - Milan - Savona - Borghetto Santo Spirito. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete tzv. Korridor Vignette v ceně € 2,00 na úsek mezi německo-rakouskou hranící a Hohenems. Pozor, toto ale platí do 3. července 2013. Od 4. července 2013 bude volný průjezd novým dálničním tunelem, ale bude potřeba standardní dálniční známka, desetidenní stojí € 8,30. Ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně 40,00 CHF a na mýtném v Itálii zaplatíte € 20,40. Celkové mýtné včetně dálničních známek při cestě přes Švýcarsko vyjde na € 54,85, při cestě přes Brenner na € 58,50. Od 4.7. bude tedy z hlediska mýtného cesta přes Švýcarsko lehce dražší. Cesta přes Brenner je ale o 75 km delší. Ale pozor! Stále se vyplatí cesta přes Švýcarsko, protože při cestě zpět využijete dálniční známky. Do 3.7. vyjdou celkově poplatky přes Švýcarsko na € 77,25, přes Brenner na € 108,70, v případě že pojedete na více jak 10 dnů tak ještě o € 8,30 za dálniční známku více.

# 01.06.2013, 18:00.
Náhodou jsem objevil Vaše stránky o Itálii, které se mi moc líbí a byl bych rád, kdybyste mi odpověděli na můj dotaz. S rodinou (2 dospělí a holky ve věku 11 a 16 let) se chystáme poslední týden v červnu na jih Itálie vlastním autem. Nejsem rozhodnut, zda jet do Gargána nebo na Amalfské pobřeží. Bydlení hledáme vždy až na místě někde v penzionu a upřednostňujeme spíše přírodu a opuštěné pláže než památky a architekturu. Děkuji za Váš názor a případné informace k cestě. S pozdravem Mojmír.

Vaše otázka je moc obecná. Hodně informací najdete v našich reportážích nebo otázkách a odpovědích týkajících se Itálie, Gargana apod. Pokud preferujete přírodu, doporučujeme Gargano - prales Foresta Umbra, unikátní pobřeží s vodními jeskyněmi, ostrovy Tremiti atd. - to je to, co by Vás mohlo oslovit. Ohledně ubytování doporučujeme vše rezervovat dopředu. Koncem června už by mohl být problém něco najít. S opuštěnými plážemi už to v tomto období také nebude reálné.

# 01.06.2013, 15:07.
Zdravím a ptám se zda jsou prázdniny v Rakousku stejné jako u nás? Jedeme s malými dětmi z Prahy do Bibione 22.6. přes České Budějovice, tak zda chytneme před tunelem také kolony? Předem děkuji. Eva.

V Rakousku jsou letní prázdniny jako u nás, tj. 29.6 - 31.8.2013, pro Burgenland, Niederösterreich a Wien. Ostatní země je mají o týden posunuté, tj. od 6.7. do 7.9.2013. S kolonami u tunelů to ale souvisí minimálně i kdyby začínaly prázdniny v Rakousku 22.6. Podstatný vliv na kolony za Salcburkem mají termíny prázdnin v České republice a Německu, odtud směřuje nejvíce turistů přes Salcburk do Chorvatska a Itálie. Ve Vašem termínu se výrazné kolony ještě tvořit nebudou, v Česku prázdniny nejsou a v Německu začínají v Berlíně, Brandenburgu, Hamburgu a Mecklenburgu - Vorpommernu, tedy všechno severní část Německa. Nejvíce tuto trasu zatíží Češi poslední víkend v červnu a Němci na přelomu července a srpna (to začínají prázdniny v Bavorsku a v Baden-Württembergu).

# 31.05.2013, 21:58.
Chtěla by som sa informovať na najvýhodnejšiu a najlacnejšiu trasu autom z Popradu do Trieste. Ako najkratšia sa mi zda cesta cez Slovinsko, ale sú tam zrejme dost vysoké poplatky. Nie je vyhodnejšie isť dokola cez Villach - aj keď je cesta o niečo dlhšia? Oplatí sa to? Ďakujem. Jana.

Vaše optimální trasa je následující Poprad - Bratislava - Vídeň - Graz - Maribor - Ljubljana - Trieste. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,30, ve Slovinsku týdenní v ceně € 15,00. Celkem tedy € 23,30. Pokud pojedete přes Villach zaplatíte € 8,30 za rakouskou známku a € 11,00 mýtné v Itálii. Celkem tedy € 19,30. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Dálniční známky je možné optimalizovat podle délky pobytu. Pokud se budete vracet do týdne, nemusíte ve Slovinsku kupovat další známku, pokud do desti dnů, nemusíte kupovat v Rakousku další známku. Na delší pobyt si kupte ve Slovinsku samozřejmě měsíční za € 30,00. V Rakousku se dvouměsíční nevyplatí, levnější jsou dvě desetidenní. Trasa přes Villach je přibližně o 80 km delší, tj. přibližně 160 km při zpáteční cestě a tedy dalších více jak € 10,00 za pohonné hmoty. Jeďte přes Slovinsko.

# 31.05.2013, 21:41.
Pročítám si tyto vaše stránky a velice se mně líbí! Máte na nich samé dobré užitečné rady a proto se na Vás obracím o radu ... Jedeme s manželkou teď v červnu do jižní Itálie, konkrétně do Capo Vaticano. Bydlím v Chodově u Karlových Varů, autem Mercedes Viano. Mám na Vás prosbu ohledně vašeho doporučení cesty a ceny za mýtné do tohoto letoviska, popřípadě nějaké další rady. Děkuji Vám za odpověď. Petr.

Vaše optimální trasa je následující: Chodov - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Trento - Verona - Modena - Bologna - Florencie - Salerno - Cosenza - Vibo Valentia - Capo Vaticano. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,30, za průjezd Brennerem zaplatíte € 8,50 a na mýtném v Itálii € 65,20. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Rady a doporučení najdete v naší reportáži Kalábrie 2006.

# 29.05.2013, 09:53.
Chceme jet za měsíc do Itálie - Caorle autem. Auto mám na LPG. Pojedeme z Brna přes Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Udine. Chci se zeptat, zda po cestě v Rakousku nejsou tunely se zákazem vjezdu aut na plyn. Děkuji moc za odpověď. Sláva.

Podle našich informací nejsou v tunelech žádná omezení pro průjezd automobilů na LPG.

# 22.05.2013, 16:56.
Prosím o radu. Jedeme vlakem do Trieste a potřebuji se z vlakového nádraží dostat do přístavu. Můžete mi, prosím, poradit? Děkuji moc. Janka.

Vlakové nádraží sousedí s přístavem ze kterého odplouvají mezinárdní spoje. Jinak místní dopravu po Terstu zajišťuje společnost Trieste Transporti.

# 22.05.2013, 11:25.
Přemýšlíme o dovolené v Itálii, jeli bychom autem a budeme s sebou brát dva naše pejsky (JRT). V Itálii jsme ještě nebyli, tak nevím, jak to tam funguje na plážích a v apartmánech v souvislosti s pejsky. V Chorvatsku nikdy nebyl problém. Děkuji za odpověď. Pavla.

Pro cestu do Itálie se psem potřebujete: pas zvířete (vystaví veterinární lékař), identifikaci mikročipem nebo čitelným tetováním, platné očkování proti vzteklině. Nepředpokládáme, že se jedná o štěnata mladší než 3 měsíce, ta do Itálie nesmí. V Itálii nesmíte být se psem na soukromých plážích - se slunečníky a lehátky. Veřejné pláže jsou obecně volné i pro psy, pokud není zákaz výslovně uveden na informační tabulce. V případě ubytování je to závislé od ubytovatele. Většinou jsou informace dostupné na oficiálních stránkách konkrétního ubytovatele, včetně ceny za pobyt psa. Oficiální informace Státní veterinární správy najdete na svscr.cz.

# 21.05.2013, 10:14.
Chtěl bych jet do Itálie autem. Oblast Martinsicuro. Je to dobrá oblast? Také bych se zeptal, zdali poplatky jsou stejné přibližně € 26,00. Také by mě zajímaly ty obchody Famila, zdali v této lokalitě jsou a kde? Chtěl bych zvolit trasu Brno - Vídeň - Graz - Villach - Padova - Bologna - Martinsicuro. Je to vhodná trať, nebo byste mi doporučili jinou? Děkuji předem za odpověď. S přáním pěkného dne Michal.

Oblast Palmové riviéry je velice pěkná a pro dovolenou vhodná. Aktuální mýtné v Itálii je v úseku Tarvisio - San Benedetto del Tronto ve výši € 46,20. Maximální možná úspora, kdy se z cesty nestane jedna velká dopravní zácpa, je následující: mimo dálnici v úseku Tarvisio - Gemona a Mestre - Rimini Nord. potom mýtné vyjde na € 11,40 + € 13,00, tj. € 24,40. V této oblasti obchody Famila nejsou. Nejbližší až ve 100 km vzdálené Ancona. Vámi uvedená cesta je vhodná s možností výše uvedenými jízdami mimo dálnici. My z Brna jezdíme po D2 do Břeclavi a odtud přes Poštornou a Grosskrut na dálnici směřující do Vídně.