BENÁTKY 2023 / 5

Rady na cestu do Benátek

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Benátky 2023 / 5

Pokud jsou Benátky cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2023. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o ubytování, o vstupenách do muzeí, o výletech na ostrovy Murano, Burano a Torcello, o jízdě gondolou, o stravování v Benátkách, o dopravě do Benátek z přímořských letovisek a najdete zde také mnoho dalších informací o Benátkách, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete pátou část, ta první je na stránce Benátky 2023.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 13.04.2023, 23:25.
V červnu se chystáme s přítelkyní na kole dojet do Říma. Chceme se zastavit v Benátkách. Chtěl bych se zeptat, zda je v Benátkách nějaká spolehlivá úschovna kol. Děkuji za odpověď. Patrik.

Na Piazzale Roma je Bici Park. Nachází se uvnitř městského parkovacího domu. Je v provozu nonstop. Kapacita je 100 boxů a je možné je rezervovat online na výše uvedených stránkách. Cena je € 10,00 za 24 hodin. Větší Bici Park je u vlakového nádraží v Mestre. Jeho kapacita je 800 míst. Je v provozu každý den od 6:00 do 23:00 kromě neděle. Cena je € 0,50 za den.

# 13.04.2023, 21:30.
S kamarádkou se chystáme do Benátek na konci května. Mám na vás více otázek. V Benátkách budeme dva dny. Přiletíme na letiště Marco Polo. Jak se dostaneme z letiště do centra Benátek? Převážně budeme v centru, ale přeci jen se možná podíváme i na ostrov Murano či Burano. Vyplatí se nám pak spíše Venezia Unica card? Jak se dostat na tyto krásné ostrovy z centra? Jaké restaurace byste nám doporučil, kde neutratíme € 100 za osobu? Jelikož budeme ubytované v B&B Ultimo Miglio, jak se z centra Benátek dostaneme do tohoto hotelu? Děkuji mnohokrát za vaši odpověď. Lucie.

Z letiště Marco Polo se do Benátek na Piazzale Roma dostanete autobusem Express Bus nebo autobusem ACTV č. 5. V obou případech stojí jízdenka € 10,00. Jízdenka na vaporetto s platností 75 minut stojí € 9,50. Celodenní jízdenka ACTV Venezia Daily Pass stojí € 25,00. Dvoudenní jízdenka stojí € 35,00. Z Piazzale Roma se na ostrov Murano dostanete vaporettem č. 3 nebo 4.2, ze San Marco vaporettem 4.1. Mezi ostrovy Murano, Burano a Torcello jezdí vaporetto č. 12. Jízdní řády a mapy najdete na výše uvedených stránkách. Tipy na restaurace najdete v článku Jídlo a pití v Benátkách. O B&B Ultimo Miglio v Benátkách nevíme. Pokud existuje, musíte uvést adresu. Pokud máte na mysli toto ubytování v Treviso, potom se tam dostanete z Piazzale Roma autobusem Express Bus, vzhledem k tomu, že je kousek od letiště. Jízdenka stojí € 12,00.

# 11.04.2023, 23:30.
Obracím se na vás z dotazem, zda je možné někde kolem Benátek zaparkovat přes den soupravu auta s karavanem a jak odtud případně dále pokračovat na prohlídku Benátek. Děkuji vám moc. Zuzana.

S karavanem můžete zaparkovat na Caravan Park San Giuliano. Tarif je € 18,00 za 24 hodinový pobyt bez ohledu na počet osob. Je to levnější než na standardních parkovištích pro osobní automobily. Zastávka autobusu a tramvaje do Benátek na Piazzale Roma je odtud 10 až 15 minut chůze. Z Piazzale Roma potom jezdí vaporettta. Můžete zaparkovat také na venkovním ploše parkoviště Tronchetto v části Camper Park Tronchetto. Cena je € 25,00 za 24 hodin. Z Tronchetto jezdí vaporetta.

# 11.04.2023, 14:00.
Úvodem Vám chci poděkovat za cenné informace, které jsem tu našla. S kamarádkou se chystáme koncem dubna na týden do Benátek. Přiletíme 25.4. a zpět do Prahy odlétáme 2.5. brzy ráno. Na náš pobyt tak připadají dva sváteční dny - 25. dubna Den osvobození - Festa della Liberazione + v Benátkách i Svátek svatého Marka a 1. května Svátek práce - Festa del Lavoro. Ráda bych se zeptala, jak tyto svátky ovlivňují život v Benátkách. Jsou spojeny s nějakými zajímavými oslavami, programem přímo v Benátkách, případně v Mestre? Snažila jsem se hledat, ale moc konkrétních informací jsem nezjistila. Předem děkuji. Veronika.

25. dubna je svátek sv. Marka, patrona města. V dávných dobách se v tento den konal na náměstí slavný průvod, kterého se účastnili představitelé umění, církve a města. I dnes se tento svátek slaví v Bazilice. V 10:00 probíhá mše, v 17:00 druhé nešpory sv. Marka. Oslavy budou probíhat po celých Benátkách. Program najdete v článku Benátky slaví svátek sv. Marka 25. dubna. Dne 1. května budou otevřená všechna městská muzea, včetně muzeí, která mají v pondělí zavřeno (Ca' Pesaro, Museo di Palazzo Mocenigo, Museo di Storia Naturale di Venezia a Museo del Merletto di Burano.

# 10.04.2023, 07:30.
Lze si zřídit Unica Card pouhých 14 dnů dopředu? Platí 48 hodinová jízdenka i na cestu na ostrovy Burano a Murano? Děkuji. Renata.

Ano, je to možné. Vícedenní jízdenku je možné použít na cestování autobusy, tramvajemi, People Mover a vaporetty v Mestre, Benátkách, na ostrovech a mezi ostrovy. Tedy i na cestu na ostrovy Murano a Burano. Vše se týká samozřejmě dopravy ACTV.

# 09.04.2023, 20:59.
Pane Řehůřku, omlouvám se, ale vše jsem zadala od 9.8.2023 do 12.8.2023 a na začátku byla cena € 45,00 a po zadání data to bylo € 40,00 za jednu kartu na tři dny s poznámkou discounted ticket. Děkuji. Karla.

Vše je v pořádku. Vzhledem k tomu, že kartu kupujete více jak 30 dní před deklarovaným datem příjezdu, obdržela jste slevu z její standardní ceny.

# 09.04.2023, 14:36.
Pabe Řehůřku, chci zakoupit kartu na 3 dny, ukázalo mi to cenu € 45,00. Nyní když pokračuji je to € 40,00. Je to možné? Musím ji koupit na dvakrát, nebo mohu i pro manžela? Omlouvám se, nikdy jsem to nekupovala. Děkuji. Přemýšlím, že bych koupila kartu na dva dny, jelikož 12.8. pojedeme již jen z hotelu na Piazzale Roma, odkud mám již zaplacený autobus do Caorle. Nevím, zda se to vyplatí. Kolik stojí jednorázová jízdenka? Děkuji. Karla.

Dvoudenní jízdenka na dopravu ACTV stojí € 35,00, třídenní jízdenka stojí € 45,00. Pokud ji chcete zakoupit online, jde to přes Venezia Unica. Jednorázová jízdenka s platností 75 minut stojí € 9,50, takže se to nevyplatí, je lepší si koupit jízdenku na 3 dny (72 hodin). Aktuální stav objednávkového systému jsme otestovali a vložená třídenní jízdenka je stále v celém řetězci kroků za € 45,00. Každému uživateli musíte založit vlastní kartu s jeho jménem a příjmením a na tuto kartu vložit třídenní jízdenku. Nakonfigurované karty jsou ve společném košíku, můžete je uhradit společně v rámci jedné objednávky a společně potom v Benátkách vyzvednout. Postup je např. v odpovědi ze dne 30.01.2023, 17:05.

# 08.04.2023, 15:23.
Pane Řehůřku, moc děkuji. Pokud jsem dobře pochopila, z Caorle do Treviso nejede nic, musíme přes Benátky. Dívala jsem se na spoj a ukazovalo mi to né přímo z Caorle, ale 25 km vzdálené město jako nástupní? Nevíte, zda jede něco přímo z Caorle? Pokud bychom chtěli na ostrov Murano, na Burano jsem již byla, platí tam také zakoupená např. třídenní jízdenka? Co byste ještě doporučil vidět? Na památkách jsem již byla. Když přijedeme 9.8. a budeme odjíždět 12.8.2023, jakou jízdenku vícedenní mám zakoupit? Jsou na Lido i veřejné pláže? Moc děkuji. Karla.

O přímém spoji nevíme. Těch kombinací je samozřejmě víc, různými dopravci, autobusy i vlaky. Ten, který jsme Vám uvedli je nejjednodušší a jen s jedním přestupem. Kdyby něco jelo přímo z Caorle na letiště, uvedli bychom to v předchozí odpovědi. Pro vaporetta na ostrov Murano je možné použít třídenní jízdenku ACTV. Těžko radit co navštívit, nevíme co Vás zajímá. Navštivte např. Židovské ghetto ve čtvrti Cannaregia. Určitě také doporučujeme se svézt gondolou. Vícedenní jízdenku si kupte podle itineráře. Pokud ji chcete na celý pobyt, potom pokud od prvního nástupu do vaporetta do posledního výstupu z vaporetta uplyne maximálně 72 hodin, potom si kupte třídenní. Na ostrově Lido najdete i volné veřejné pláže.

# 08.04.2023, 15:05.
Ještě jen doplňující otázka. Víte, kolik letos ta třídenní jízdenka stojí? Simona.

Třídenní jízdenka ACTV stojí € 45,00. Pokud je Vám do 29 let, můžete si koupit tuto jízdenku společně s Rolling Venice Card. Vyjde Vás na € 27,00 + € 6,00 za tu slevovou kartu pro mladé. Příplatek na cestu z letiště Marco Polo stojí € 7,00, zpáteční € 13,00. Cesta z letiště a na letiště musí proběhnout v době platnosti třídenní jízdenky, tedy v době 72 hodin od první validace. Validovat ji musíte při každé změně dopravního prostředku. Jízdenka platí na dopravu prostředky ACTV v Mestre, mezi Mestre a Benátkami, v Benátkách, na ostrovech a mezi ostrovy. Konkrétně na autobusy, tramvaje, People Mover a vaporetta. Nelze ji použít na speciální linky vaporetta 16, 19 a Casino. Koupit ji můžete přes Venezia Unica a na základě doručeného PNR kódu si ji vyzvednout už na letišti na pokladně Venezia Unica nebo v automatu. Můžete si ji zakoupit samozřejmě také až na místě.

# 08.04.2023, 11:30.
Dne 14.4.2023 přiletíme na letište Marco Polo. Ubytování máme na ulici Via Piave. Můžete mi prosím poradit, jak se tam nejlépe dostat? Budeme si kupovat časovou jízdenku na tři dny. Děkuji za odpověď. Simona.

Z letiště Marco Polo jeďte autobusem ACTV č. 15 na Mestre FS. Via Piave vede přímo kolmo od nádražní budovy. Pokud si budete kupovat jízdenku na 3 dny (72 hodin), přikupte si k ní za příplatek cestu z letiště za € 7,00, případně i na letiště, zpáteční za € 13,00. Tato cesta musí proběhnout během platnosti vícedenní jízdenky.

# 08.04.2023, 08:44.
Prosím Vás, mám na Vás pár dotazů a předem moc děkuji. Dne 9.8.2023 přistaneme v Trevistu. Do 12.8.2023 budeme v Benátkách a od 12.8.2023 do 19.8.2023 v Caorle. Jak se dostaneme z letiště Treviso do Benátek a poté na hotel Caneva? Jak se dostaneme z Benátek do Caorle autobusem nebo lodí? Prosím ceny a spojení. Jak se dostaneme z Caorle na letiště v Treviso? Máme si koupit Venzeia kartu, když budeme v Benátkách na 4 dny? Platí na všechny spoje? Kde byste doporučil koupání poblíž Benátek + spojení? Moc Vám děkuji za rady. Karla.

Z letiště Treviso jeďte Express Bus za € 12,00 na Piazzale Roma. Odtud pokračujte vaporettem ACTV č. 1 na Rialto. Z přístaviště jděte po Calle Larga Mazzini na náměstí Campo San Salvador. Tady odbočte doleva na Marzarieta Due Aprile. Následně odbočte doprava na Calle dei Stagneri o della Fava, která Vás dovede ke kanálu Rio della Fava. Přejděte ho na náměstí Campo della Fava a po pravé straně kostela Chiesa di Santa Maria della Fava dojdete k hotelu Caneva, který je po pravé straně. Do Caorle se dostanete z Piazzale Roma autobusem ATVO č. 4A. Jízdenka stojí € 5,80. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách, aktuální až po jejich změně v druhé polovině května. Na letiště Treviso se z Caorle dostanete přes Piazzale Roma stejnými spoji. Nákup vícedenní jízdenky pro pobyt v Benátkách je závislý na Vašem itineráři. Pokud budete hodně cestovat vaporettem, vyplatí se Vám dvoudenní nebo třídenní jízdenka za € 35,00 resp. € 45,00. Pokud budete hodně chodit a jeden den cestovat po ostrovech, potom se Vám vyplatí jen na tento den zakoupit Venezia Daily Pass za € 25,00. Jízdenky platí na dopravu ACTV - autobusy, tramvaje, People Mover, vaporetta. Neplatí pro speciální linky vaporetta 16, 19 a Casino a samozřejmě na dopravu jiných společností. Venezia Daily Pass můžete použít i na regionální vlaky. Vše samozřejmě v Mestre a Benátkách. Koupání doporučujeme na ostrově Lido. Dostanete se tam vaporettem č. 1 a následně pěšky nebo autobusem ACTV. Pláže jsou na odlehlé straně ostrova než je přístaviště S.M.E. Jednorázová jízdenka na vaporetto s platností 75 minut stojí € 9,50, na autobus € 1,50.

# 06.04.2023, 08:07.
Děkuji za odpověď. Zítra tedy 7.4. přiletíme do Benátek. Já a moje dcera ve věku 15 let. Má smysl si kupovat třídenní jízdenku přes web a potom vyzvedávat, nebo je praktičtější koupit ji přímo tam? Přiletíme kolem 10. hodiny. Děkuji. Ivana.

Přes web je to praktičtější. Vše si nakonfigurujete, zkontrolujete, zaplatíte, vytisknete voucher na který v případě dcery dle odpovědi ze dne 02.04.2023, 16:18 vyplníte údaje. Karty si potom na základě PNR kódu vyzvednete na letišti na pokladně Venezia Unica nebo v automatu podle toho, kde bude menší fronta.

02.04.2023, 16:18.
Chystáme se na návštěvu Benátek, dva dospělí a jedno dítě ve věku 15 let. Zakoupili jsme si přes stránky Venezia Unica třídenní lístky včetně transferu z a na letiště a pro teenagera ty samé lístky včetně Rolling Venice. Na letišti je pak v automatu ACTV vytiskneme. Jen pro jistotu, nikde jsme neudávali datum narození nebo údaje z pasu teenagera, musíme provést ještě někde přihlášení a aktivaci? Děkuji. Pavla.

Pokud kupujete Rolling Venice Card online společně s jízdenkou, vytiskněte si doručený voucher a vyplňte údaje: jméno, příjmení, číslo cestovního dokladu (OP nebo pas). V případě kontroly budete muset prokázat věk dokladem totožnosti. Pro používání dopravních prostředků si budete muset vyzvednout kartu Venezia Unica s jízdenkou buďto ukázáním voucheru na pokladně Venezia Unica nebo po zadání PNR kódu v automatu. Platnost jízdenky začíná běžet první validací a končí po 72 hodinách. Validovat jízdenku musíte při každé změně dopravního prostředku. Pokud máte na kartě nějaké vstupy nebo služby, stačí Vám stejně jako v případě Rolling Venice Card ukázat voucher.

# 1.04.2023, 19:47.
Obracím se na Vás s dotazem, zda se platí nějaký příplatek za plavbu s Alilagunou nebo ACTV, pokud budeme mít větší kufr? Chceme si koupit jízdenku předem přes internet a pouze vyměnit za kartičku u letiště, tak zda si máme nějak zaplatit rovnou i příplatek? Předem moc děkuji za odpověď. Honza.

Přepravní podmínky najdete na ACTV, zavazadel se týká pátý bod. Cestující mohou přepravovat zdarma až 3 příruční zavazadla o součtu rozměrů jednoho 150 cm. Jsou tam i vymezené výjimky - hudební nástroje, rybářské pruty, kočárky apod. Za větší zavazadlo nebo každé další se platí plné jízdné jako za cestujícího. Alilaguna uvádí v ceně přepravu jednoho velkého zavazadla a jednoho příručního zavazadla bez specifikace. Za každé další zavazadlo se platí € 3,00.

# 31.03.2023, 14:45.
Řehůřkovi, tak se nám podařilo zjistit, že si můžeme objednat privátní odvoz, který je tedy neskutečně drahý - € 120,00 + € 20,00 příplatek za noční servis, ale bude to asi nejjistější způsob, jak se dostat na letiště včas. Chtěla jsem Vám to dát vědět, abych Vás víc neobtěžovala a nebrala Vám drahocenný čas vysvětlováním cesty. Velice Vám děkuji za ochotu a pomoc a určitě Vás budu dál doporučovat. Mějte se krásně. Michaela.

Děkujeme za zprávu. To jsou ceny srovnatelné s vodním taxi.

# 31.03.2023, 14:45.
Řehůřkovi, tak se nám podařilo zjistit, že si můžeme objednat privátní odvoz, který je tedy neskutečně drahý - € 120 + € 20,00 příplatek za noční servis. Ale bude to asi nejjistější způsob, jak se dostat na letiště včas. Chtěla jsem Vám to dát vědět, abych Vás víc neobtěžovala a nebrala Vám drahocenný čas vysvětlováním cesty. Velice Vám děkuji za ochotu a pomoc a určitě Vás budu dál doporučovat. Mějte se krásně. Michaela.

Děkujeme za zprávu. To jsou ceny srovnatelné s vodním taxi.

# 30.03.2023, 21:11.
Řehůřkovi, moc Vám děkuji za aktualizaci. Jste velice laskaví. Vzhledem k tomu, že jsem v Benátkách nikdy nebyla, jsem úplně mimo. Mohli byste mi prosím napsat ještě jednou celou tu cestu? A nebo se zeptám. Myslíte, že by se dalo domluvit v hotelu, aby nám zařídili nějaký odvoz a případně kolik by to tak mohlo stát? Velice Vám děkuji za ochotu a přeji hezký zbytek večera. Michaela.

V den, kdy je svátek, je vždy všechno složitější. Obecně se jízdní řády řídí verzí pro neděli. Na ACTV je ještě vedle PDF verze jízdního řádu i online verze, kde můžete zadat přesně datum i čas. Shrneme Vám tedy možné verze, které si ještě před odjezdem ověřte v jízdních řádech. 1. Z Murano Colonna jeďte linkou Blu společnosti Alilaguna na letiště Marco Polo. Spoj odjíždí ve 22:41 a na letišti je ve 23:10. Jízdenka stojí € 8,00. Budete čekat dlouho, ale je to nejjednodušší přímé spojení. Od Vašeho hotelu do nejjižnější části ostrova Murano na Colonna je to pěšky 1,2 km. Od přístaviště na letišti k hale je to pěšky 700 m. Variantně můžete jet až spojem ve 4:41, který je na letišti v 5:10. Budete mít ale jen hodinu do odletu. 2. Z Murano Navagero jeďte ve 2:27 linkou NMU společnosti ACTV na Fondamente Nove, kde je ve 2:45. Od stanoviště vaporetta jděte po Calle dele Tre Crose až na Calle Larga dei Boteri, po které se vydejte doleva. Dojdete až téměř ke kanálu, před kterým se vydejte doprava úzkou Calle Stella. Po té jděte až na náměstí Campiello Widmann, které přejděte a pokračujte po Calle del Pestrin. Po Ponte Widman přejděte kanál a pokračujte po Calle Larga Widmann. Dovede Vás na náměstí Campo Santa Maria Nova. Přejděte ho a pokračujte po Calle de Spezier na náměstí Campiello Santa Maria Nova. Přejděte ho do protilehlého rohu a pokračujte po Salizada Santa Canzian. Ta Vás dovede až ke kanálu, který přejděte po Ponte dei Zogatoli. Pokračujte po Salizada San Giavanni Grisostomo k dalšímu kanálu, který přejděte po Ponte de l'Ogio. Pokračujte po Salizada dei Fontego dei Tedeschi, která Vás dovede na náměstí Campo San Bortolomio. Tady hned odbočte doprava a uličkou dojděte k Velkému kanálu. Pokračujte doleva kolem Ponte Rialto ke stanovišti vaporetta. Je to pěšky 950 m. Noční vaporetto N jede ve 3:34 a na Piazzale Roma je ve 3:50. Jízdenka na vaporetto stojí € 9,50 a její platnost je 75 minut. Budete tedy potřebovat dvě, pokud nestihnete dřívější vaporetto ve 3:04, což nestihnete. Z Piazzale Roma potom jede ve 4:20 Venice Airport Bus Express. Na letišti je ve 4:40. Jízdenka stojí € 10,00. My bychom volili pro jistotu odjezd z Murano o spoj dříve. 3. Můžete volit vodní taxi, které si objednáte např. přes Motoscafi Venezia. Vyjde Vás ve svátek v časných ranních hodinách na € 144,00. Podle našeho názoru je třetí varianta asi nejoptimálnější. Zajištění opravy hotelem, pokud tuto možnost nabídne, se nebude výrazně lišit. A nebo změnit ubytování, např. přes Booking.

# 29.03.2023, 20:58.
Vyhlédli jsme si hotel New Reiter na ostrově Lido. Pojedeme z Terstu a navigace nám ukazuje, že v Punta Sabbioni bychom měli vzít trajekt na Lido. Prosím, z jaké stanice a jaký trajekt pro auta máme hledat? Jak často přibližně jezdí a přibližně za kolik? Moc děkuji za rady. Jitka.

Trajekt provozuje ACTV. Jedná se konkrétně o linku č. 17, která má dvě větve: Tronchetto - Lido a Lido - Punta Sabbioni. Doporučujeme cestovat z Tronchetto. Dojedete tam po mostě a v Benátkách se budete držet doprava směr parkoviště Tronchetto. Pojedete směrem na venkovní parkoviště, tj. pro dodávky a obytné automobily apod., tzn. jak dojedete k parkovacímu domu, vydáte se rovně a ne doprava. Podjedete na druhou stranu parkovacího domu a vydáte se doleva. Na konci je trajekt. Problém je totiž v tom, že z Punta Sabbioni jezdí tento trajekt jen 2x týdně a jen dva spoje každý tento den. Konkrétně v pondělí v 7:20 a 18:15, v pátek v 8:10 a 18:15. Z Tronchetto jezdí trakjekt každý den od 5:00 do 0:20 po 50 minutách. Cena je od € 13,00 za automobil podle jeho délky. Konkrétně do 4,00 m se platí € 13,00, od 4,01 do 4,50 m se platí € 21,00 a nad 4,50 m se platí € 26,00. Toto jsou ceny pro osobní automobily. Cestující platí standardní tarif, tzn. pokud budete mít např. vícedenní jízdenku, můžete ji využít. Jízdní řády a možnost rezervace najdete na výše uvedených stránkách.

# 29.03.2023, 17:45.
Prosím, není mi jasné, zda ACTV je MHD. Pokud si koupím třídenní permanentní jízdenku, platí i na lodní dopravu a současně MHD? Ještě se špatně orientuji, které spoje budu moci používat. Prosím, můžete mi poradit? Děkuji. Ivana.

ACTV je provozovatel městské dopravy. Do městské dopravy v Benátkách provozované ACTV spadají tramvaje, autobusy, vaporetta (vodní autobusy) a People Mover (vyvýšený kyvadlový vláček). Městská doprava je vymezena oblastí Mestre, Benátkami a ostrovy. Pokud si koupíte třídenní jízdenku na dopravu ACTV, můžete na ni cestovat tramvajemi v Mestre a mezi Mestre a Benátkami, autobusy v Mestre, mezi Mestre a Benátkami a na ostrovech Lido a Pellestrina, vaporetty v Benátkách a mezi ostrovy a také People Mover mezi Tronchetto a Piazzale Roma. Vše prostředky ACTV. Neplatí pro speciální linky vaporetta 16, 19 a Casino. V Benátkách uvidíte i jiná vaporetta, např. společnosti Alilaguna. Na ta třídenní jízdenka neplatí. Neplatí také na vodní taxi nebo autobusy společnosti ATVO v Mestre. Pokud chcete cestovat autobusy ACTV z letiště Marco Polo do Benátek nebo Mestre, musíte si k této jízdence zakoupit příplatek v ceně € 7,00 pro jednu cestu nebo v ceně € 13,00 pro obě cesty. Ty musí proběhnout během platnosti třídenní jízdenky. Třídenní jízdenku aktivujete první validací. Validovat ji však musíte také při každé změně dopravního prostředku.

# 29.03.2023, 11:21.
Chtěla bych Vás moc poprosit o radu. Na Velikonoce letíme s přítelem do Benátek a ubytovaní budeme na ostrově Murano v hotelu NH Collection Venezia Murano Villa a vzhledem k tomu, že máme odlet v pondělí 10.4.2023 už v 6:25 z letiště Marco Polo, chtěla bych Vás poprosit o radu, jak se nejlépe dostat na letiště v tahle brzkou ranní dobu. Myslela jsem si, že si koupíme zpáteční jízdenku Alilaguna, ale podle jízdního řádu jede poslední loď z Murana v 1:49, což je dost brzy, a první ranní ve 4:41, což je zase poměrně pozdě. Moc Vám předem děkuji za odpověď. Michaela.

Podle našich informací a informací, které uvádí společnost Alilaguna, je to horší než si myslíte. Poslední spoj z Murano nejede v 1:49, ale ve 22:41. Jedná se o linku Blu. Ten první spoj ve 4:41 souhlasí. K odbavení byste se v tomto případě dostala přibližně hodinu před odletem. Dříve jezdí jen noční linka ACTV č. nMU, která spojuje Murano s Fondamente Nove. Na Muranu zastavuje na všech zastávkách. První Venice Airport Bus Express jede z Piazzale Roma ve 4:20 a na letišti je ve 4:40. Problém je se dostat z Fondamente Nove na Piazzale Roma. Asi nejschůdnější je přejít pěšky 900 m na Rialto. Zabere Vám to asi 20 minut. Z Rialto potom pokračovat noční linkou n na Piazzale Roma. Abyste byla na Piazzale Roma na odjezd zmiňovaného autobusu, musíte jet ve 3:34 s příjezdem na Piazzale Roma ve 3:50. Když od toho odečteme pěší přechod s rezervou, tak musíte použít noční linku nMU s odjezdem z Murano ve 2:23 až 2:37 (podle zastávky, vám nejbližší je Navagero). Na Fondamente Nove je ve 2:45. Na přechod budete mít téměř hodinu. Pozdější spoj by Vám dal na přechod jen 19 minut. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Rezerva jeden spoj navíc je jistota. Z výše uvedeného vyplývá, že kdyby Alilaguna jela v 1:49, bylo by to téměř ideální.

# 28.03.2023, 12:34.
Napřed znovu a opět chválím a velebím Vaše nadšení pro tyto stránky. Dostala jsem od Vás mnoho tipů na výlety v Benátkách apod. Letos se opět chystám na kurz italštiny v Benátkách a budu mít celou neděli volnou. Samozřejmě mohu prochodit Benátky, ale na to budu mít dost času přes týden. Dáte mi prosím tip na nějaký zajímavý celodenní výlet, např. vlakem, autobusem apod. Už jste mi doporučil Mestre, Chioggia ... Vše bylo úžasné. Byla jsem i v Padově a Veroně. Napadá Vás nějaké pěkné místo v dojezdové vzdálenosti od Benátek? Děkuji moc a přeji krásný den. Drahomíra.

Z dalších zajímavých historických měst Vám můžeme doporučit Ferrara. Její historické centrum je součástí světového dědictví UNESCO. Vlakem Trenitalia se tam dostanete z nádraží Santa Lucia za 1,5 až 2 hodiny a cena jízdenky v regionálním vlaku je € 10,00. Z organizovaných výletů doporučujeme Venice to Padua Full-Day Brenta Riviera Boat Cruise. Užijete si romantickou plavbu lodí z Benátek do Padovy podél Riviera del Brenta. Cestou budete míjet mnoho benátských vil. U některých se i zastavíte. V cestě budete mít i několik otočných mostů a několik zdymadel.

27.03.2023, 19:16.
Rád bych se zeptal. Letíme do Benátek v pátek 31.3. a vracíme se v pondělí 3.4. Cestuje nás více a všem je do 29 let. Platí to i včetně 29, že? Rádi bychom využili Rolling Venice Card + Airport Marco Polo za € 40,00, Mám dotaz, co se týká zpáteční cesty na letiště. Nevychází to do těch 72 hodin od první aktivace. Dá se to koupit jakoby zvlášť, ale se slevou na tu kartu? Čili bychom koupili za € 6,00 kartu, za € 22,00 Transport Ticket a za € 12,00 Return Airport ticket? Lze to tak zakoupit online předem? Děkuji za informaci a přeji pěkný den. Adam.

Rolling Venice Card je pro mladé do 29,99 let. Viz naše odpověď ze dne 16.04.2019, 10:00. Pokud chcete čerpat slevu na zvýhodněnou třídenní jízdenku, je tedy vhodné, aby její platnost končila před třicátými narozeninami. Příplatek na cestu z letiště nebo na letiště za zvýhodněnou cenu se musí koupit k vícedenní jízdence a cesta z letiště nebo na letiště musí proběhnout během platnosti této jízdenky. Týká se to tedy i zlevněné třídenní jízdenky s Rolling Venice Card. Pokud si tedy koupíte třídenní jízdenku ať už se slevou nebo bez slevy s příplatkem na cestu z letiště a na letiště, musí od nástupu do autobusu na letišti při cestě do Benátek do výstupu z autobusu na letišti při cestě z Benátek uběhnou maximálně 72 hodin. Pokud Vám to nevychází, musíte si koupit třídenní jízdenku jen s příplatkem pro jeden směr a druhý směr řešit jízdenkou za plnou cenu. Aktuální cena třídenní jízdenky se slevou je € 27,00. Aktuální cena příplatku je € 7,00, resp. € 13,00. Cena Rolling Venice Card zůstává € 6,00. Online lze koupit jen vícedenní jízdenky. Samostatnou si můžete zakoupit v automatu nebo na pokladně na letišti. Kombinace třídenní jízdenky s Rolling Venice Card a jedním příplatkem je přímo jako konkrétní produkt na Venezia Unica. Konkrétně se jedná o ACTV 3 day Transport + Airport Transfer Bus (one way) + Rolling Venice za € 40,00.

# 26.03.2023, 11:05.
Děkuji Vám za skvěle vedené stránky s informacemi. Spoustu jsem si dohledala, přesto se na Vás obracím ještě s jedním okruhem dotazů. Cestujeme autem, rezervujeme si prostřednictvím Venezia Unica parkoviště na Piazzale Roma. Mohu se spolehnout, že ve chvíli, kdy zaplatím kartu, budu mít na parkovací místo rezervaci? Auto jezdí na naftu. Nenachází se parkoviště v nízkoemisní zóně? Nebudeme mít problém s vjezdem? Děkuji za Vaši odpověď. Hana.

Rezervace není na konkrétní parkovací místo, ale obecně na parkování v uvedeném čase. Rezervace Vás opravňuje k přednostnímu přístupu v levém jízdním pruhu. Provozovatel uvádí, že rezervace Vám dává jistotu nalezení volného parkovacího místa. Zda se na to můžete spolehnout Vám my ani nikdo jiný potvrdit nemůže. Parkoviště se nenachází v ZTL Auto.

# 24.03.2023, 08:34.
Dnes odjíždíme autobusem do Benátek. Zítra v 7:00 máme příjezd na zastávku Mestre, Viale Stazione. Máme voucher na sedmidenní jízdenku + Senior Pass, který si vyměníme v automatu u nádraží. Mé dotazy: 1. Kde je nejbližší zastávka autobusu nebo tramvaje směrem na Piazzale Roma? 2. Jaké je to číslo linky? 3. Můžeme s touto jízdenkou jet i vlakem na Santa Lucia? 4. Kde se nachází úschovna zavazadel na Piazzale Roma? Děkuji za odpověď a za Vaše skvělé služby. Krásný den přeje Olga.

Přímo před nádražním je zastávka Mestre FS C3, odkud odjíždí na Piazzale Roma autobusová linka č. 2. Na zastávce je i automat. Vícedenní jízdenky nelze použít na vlak. Můžete je použít jen na autobusy a tramvaje v Mestre a mezi Mestre a Benátkami, na autobusy na ostrovech Lido a Pellestrina, na vaporetta v Benátkách a mezi ostrovy a na People Mover. Nelze je použít na speciální linky 16, 19 a Casino. Vše samozřejmě doprava ACTV. Na vlak je možné použít jen jednodenní jízdenku Venezia Daily Pass. Na Piazzale Roma je The Golden Luggage. Další úschovna zavazadel je na nádraží Santa Lucia.

# 23.03.2023, 13:43.
Při hledání informací k mé cestě do Benátek jsem narazila na vaše stránky a na spoustu skvělých informací. Nenašla jsem ale jednu důležitou informaci, na kterou bych se chtěla zeptat prostřednictvím tohoto e-mailu. Můžete mi prosím říct, když si koupim třídenní jízdenku ACTV po Benátkách, zda ji můžu použít i na cestu do Lido di Jesolo, nebo zda její platnost končí v Punta Sabbioni a dál musím autobusem za extra peníze? Nějak to nemohu z těch jejich stránek vyčíst. Děkuji moc. Vlasta.

Ano, je to tak, platnost končí v Punta Sabioni.

# 19.03.2023, 21:08.
Chtěla bych se zeptat. Co doporučíte koupit za jízdenky v Benátkách? Jedeme na 3 dny a jsme ubytovaní 20 km od Benátek ve Veneto Vianelli. Popřípadě, zda ty jízdenky platí jak na lodní dopravu, tak třeba i na autobus. Děkuji za odpověď. Magdalena.

Pokud máte na mysli Vianelli na ostrově Pellestrina, potom doporučujeme vícedenní jízdenku. Chcete-li řešit i dopravu z letiště Marco Polo, potom k této jízdence doporučujeme zakoupit příplatek na cestu z letiště, případně i na letiště. Ve Vašem případě tedy připadá v úvahu třídenní jízdenka ACTV za € 45,00. Jízdenka je platná 72 hodin od první validace. Validovat ji musíte při každé změně dopravního prostředku. Pokud je Vám do 29 let, můžete si koupit tuto jízdenku za € 27,00 spolu s Venice Rolling Card za € 6,00, která tuto slevu umožňuje. Příplatek na cestu z letiště nebo na letiště stojí € 7,00, obousměrný € 13,00. Jízdenka Vám umožňuje cestovat autobusy v Mestre, mezi Mestre a Benátkami, na ostrově Lido a Pellestrina. Dále můžete cestovat tramvajemi v Mestre a mezi Mestre a Benátkami, vaporetty po Benátkách a mezi ostrovy a také People Mover. Jízdenka naplatí na jinou dopravu než ACTV a na speciální linky 16, 19 a Casino. Do Vianelli jezdí linka č. 11, která je kombinovaná - vaporetto a autobus. Jezdí mezi Lido S.M.E. a Chioggia. V blízkosti Vianelli je zastávka u pošty.

# 17.03.2023, 11:09.
Cestuji s dcerou příští týden do Benátek z Prahy na letiště Treviso. Přiletíme po poledni. Ubytování máme první noc zajištěné v Benátkách v Antico Panada. Rády bychom prošly Benátky a druhý den procestovaly ostrovy Burano a Murano, na další noc zůstaneme na ostrově Lido, odkud se po snídani odebereme opět na letiště Treviso. Jaké lístky na cestování a kde mám koupit už na cestu od letiště a potom zase zpět na letiště z Lido? Psala mi paní z ubytování na Lido ve Villa Casanova, abych jí napsala, kdy přijedeme, aby mi poskytla instrukce k ubytování. Vůbec nevím, co jí mám odepsat, protože ten druhý den cestujeme po ostrovech a nevím, kdy skončíme na Lidu a hlavně kde skončíme. Dá se to nějak naplánovat, abych jí mohla odepsat? Předem děkuji. Regina.

Z letiště Treviso jeďte Express Bus do Benátek na Piazzale Roma. Jízdenka stojí € 12,00. Kupte si jízdenku i na cestu zpět. Na Piazzale Roma si zakupte dvoudenní jízdenku ACTV za € 35,00. To se Vám vyplatí, protože rozdíl mezi dvoudenní a jednodenní jízdenkou je € 10,00 a jednorázová jízdenka na vaporetto stojí € 9,50. Pokud je dceři do 29 let, může si zakoupit třídenní jízdenku s Rolling Venice Card. Vyjde ji na € 27,00 + € 6,00. Z Piazzale Roma pokračujte vaporettem ACTV č. 1 na San Marco / Zaccaria. Přejděte na Piazza San Marco a pokračujte doprava za Baziliku na Piazzetta dei Leoncini. Tady, před hotelem Concordia vede doleva Calle de la Rizza. Na ni navazuje C. Specchieri, na které najdete po levé straně Váš hotel. Druhý den využijete dvoudenní jízdenku na cestu po ostrovech včetně přesunu na ostrov Lido, kde ji můžete použít i pro cestu autobusem po ostrově. Další den ji použijete na cestu vaporettem ACTV č. 1 na Piazzale Roma. Platnost dvoudenní jízdenky je 48 hodin od první validace, takže Vám to vyjde. Validovat musíte jízdenku při každé změně dopravního prostředku. To, kdy přijedete na ostrov Lido nevíme, záleží na Vašem itineráři, co všechno budete chtít navštívit a poznávat. Každopádně vaporetta na ostrově Lido zastavují na S.M.E., odkud je to k Villa Casanova pěšky 350 m. Vše si můžete naplánovat v návaznosti na Váš itinerář s pomocí jízdních řádů a mapy linek, která najdete na výše uvedených stránkách.

# 16.03.2023, 11:17.
Poprvé cestujeme bez cestovní kanceláře. Letíme do Benátek na tři dny. Já, manžel a děti ve věku 14 let. Budeme ubytovaní v Mestre na Via Monte Sabotino, 28, 30171 Venezia VE, Itálie. Jaké si máme koupit jízdenky? Výlet budeme absolovat na Murano a Burano. Děkuji. Petra.

V tom případě doporučujeme si zakoupit vícedenní jízdenku, konkrétně na tři dny, tj. 72 hodin. A k ní příplatek na cestu z letiště a na letiště Marco Polo. Jízdenka Vám umožní cestovat z letiště do hotelu, mezi hotelem a Benátkami, po Benátkách a mezi ostrovy a po ostrovech. Platí na autobusové, tramvajové a lodní linky ACTV. Také na People Mover. Neplatí pro speciální linky 16, 19 a Casino. Jízdenku musíte validovat při každé změně dopravního prostředku a všechny jízdy musí proběhnout do 72 hodin od první validace. Pokud se Vám do platnosti nevejde cesta na letiště, budete si muset tuto cestu koupit samostatně za € 10,00. Vlastní třídenní jízdenka stojí € 45,00, pro děti ve věku 6 až 29 let je speciální sleva. V tomto případě stojí jízdenka € 27,00 + € 6,00 za Rolling Venice Card, která tuto slevu aktivuje. Příplatek na cestu z letiště nebo na letiště stojí € 7,00, obousměrný € 13,00. Doporučujeme si vytvořit pro každého cestujícího kartu Venezia Unica a na tuto kartu odpovídající kombinaci jízdenek nahrát. Dojde Vám PNR kód, na základě kterého si karty na letišti v automatu nebo v agentuře vyzvednete. Pokud budete spíše po Benátkách chodit pěšky, potom Vám stačí na den, kdy pojedete na Murano, Burano a Torcello jízdenka Venezia Daily Pass, která platí 24 hodin a kromě výše uvedených dopravních prostředků zahrnuje i cestu regionálním vlakem mezi Mestre a Benátkami. Mimo platnost této jízdenky můžete z Mestre do Benátek cestovat autobusem nebo tramvají za € 1,50. Mezi letištěm a Mestre potom samozřejmě za plnou cenu. Příplatek na cestu z letiště k Venezia Daily Pass připojit nelze.

# 15.03.2023, 21:14.
Prosím o radu. Přiletíme do Treviso a poté pojedeme na ubytování na ostrov Lido. Pokud si koupíme 72 hodinovou jízdenku na vaporetto, lze ji využít i na dopravu z letiště? Jak se nejrychleji na ostrov Lido dostat? Přiletíme ve večerních hodinách v 18:00. Moc děkuji. Daniela.

Vícedenní jízdenku ACTV není možné použít na dopravu z letiště. Pouze s příplatkem € 7,00 resp. € 13,00 obousměrně z letiště Marco Polo, z letiště Treviso však ne. Doporučujeme jet Express Bus za € 12,00 na Piazzale Roma a odtud vaporettem č. 1 na Lido. Po ostrově Lido potom jezdí autobusy ACTV. Vaporetto i autobusy na otrově Lido jsou už v ceně vícedenní jízdenky.

# 15.03.2023, 12:44.
Prosím, poradili byste nám, jak se dostat z letiště do ubytování Hotel Royal San Marco? Děkuji moc. S pozdravem Kristýna.

Z letiště Marco Polo jeďte autobusem ACTV č. 5 na Piazzale Roma a odtud pokračujte vaporettem č. 1 na San Marco Vallaresso. Na tuto cestu autobusem a vaporettem si kupte jízdenku Aerobus + Ordinario Rete Unica 90 Minuti. Cena je € 18,00. Pokud budete používat nějakou vícedenní jízdenku, stačí Vám k ní odpovídající příplatek zahrnující cestu z letiště nebo na letiště. Tento přípatek stojí € 7,00 pro jeden směr a € 13,00 pro oba směry. Ze zastávky vaporetta přejděte na Piazza San Marco a projděte uprostřed náměstí pod Procuratie Vecchie po Calle dei Fabbri. Váš hotel je za mostem Ponte dei Dai po pravé straně. Z letiště Marco Polo jezdí i přímý spoj. Jedná se o lodní linku Blu společnosti Alilaguna. Vystoupit musíte na San Marco Giardinetti. Jízdenka stojí € 15,00, zpáteční € 27,00. Opět musíte přejít na Piazza San Marco a odtud k hotelu. Tato cesta je levnější než výše uvedená, máte ale delší přechod na letišti. V případě kombinace s vícedenní jízdenkou je levnější první varianta.

# 12.03.2023, 21:47.
S kamarádkou se chystáme do Benátek. Chtěla bych se zeptat na dopravu z letiště Aeroporto di Marco Polo na naše ubytování na ulici Via Ca' Marcello. Monika.

Z letiště Marco Polo jeďte Express Bus na Mestre FS. Jízdenka stojí € 10,00. V ceně jízdenky je i zavazadlo. Autobus Vás zaveze na Mestre FS. Via Ca' Marcello je ulice navazující víceméně na Viale Stazione. Na konci Viale Stazione je autobusový terminál. Když budete stát na Viale Stazione a autobusový terminál budete mít po pravé ruce, budete mít před sebou sedmipodlažní budovu. Po její levé straně vede Via Ca' Marcello.

# 11.03.2023, 22:51.
S přítelem letíme za 3 týdny do Benátek a přilétáme přibližně v 10 hodin ráno na letiště Marco Polo. Rádi bychom se z letiště dostali na ostrov Burano, Murano a Torcello. Jakou cestu byste nám doporučili? Potom rovnou na ubytování na adrese Via Altinia 51, 30030 Favaro Veneto. Druhý den se dostat do Benátek a tam chodit už pěšky. Víme, že od ubytování jede přímý spoj do Benátek. Nevíme, zda se vyplatí využít ACTV 1 day Transport Venezia Daily Pass pro ty ostrovy. Co myslíte? Chceme také navštívit St. Mark's Basilica a St Mark's Campanile. Máte nějaké tipy kdy koupit lístky, kdy jít? Předem moc děkuji a Vaše stránky obsahují mnoho užitečného. Tereza.

Nejlevněji se na Murano z letiště dostanete linkou Blu společnosti Alilaguna za € 8,00. Odtud už můžete využívat Venezia Daily Pass, který Vám časově vyjde i na cestu z ubytování zpět do Benátek. Pokud je Vám méně než 29 let, je pro Vás výhodnější třídenní jízdenka kombinovaná s Rolling Venice Card za € 27,00 + € 6,00. K této jízdence si můžete zakoupit cestu z letiště za € 7,00, případně i obousměrnou za € 13,00. V tomto případě musíte z letiště cestovat autobusem ACTV č. 5 a na ostrovy vaporettem ACTV. Vstupenky do Baziliky a věže zakoupíte přes Basilica San Marco - Prenotazioni.

# 10.03.2023, 23:27.
Prosím o informaci, jak se zorientovat ve vaporettu. Jaké bude mít označení, jak dobře nastoupit atd. Děkuji za odpověď. Ivana.

Jízdní řády, mapu linek a ceník jízdenek najdete na ACTV. Na žlutých zastávkách vaporetta je vždy napsaný název zastávky a čísla linek, které tam zastavují. Jízdenky většinou zakoupíte i na této zastávce. Jízdenku musíte validovat vždy před průchodem turniketem. Fotografie, jak to vypadá, najdete např. v naší reportáži Benátky 2013.

# 07.03.2023, 06:59.
Mám dotaz, jak se dostat z letiště Marco Polo na letiště Treviso. Děkuji za odpověď. Luděk.

O přímém spoji nevíme. Levnější než taxi vychází kombinace Express Bus na Piazzale Roma za € 10,00 a následně Express Bus na letiště Treviso za € 12,00. Další kombinace nejsou o moc levnější. Na cestě z letiště do Mestre nebo Benátek neušetříte, jízdenka stojí vždy € 10,00 a úspora několika € na cestu z Mestre nebo Benátek na letiště Treviso s přestupy za to nestojí. Přes letiště Marco Polo a Treviso jezdí linka společnosti ATVO do Cortiny, ze zastávky je potom třeba cestovat kombinací autobusů MOM. Spoléhat na to je však rizikové, budou upřednostněni cestující do Cortiny a vstupují tady další dva přestupy v Treviso. Nejlevněji se dá dostat na letiště kombinací autobusů a vlaků, kdy přejdete něco málo přes 1 km do Tessera, odtud pojedete autobusem ACTV č. 15 na Mestre FS, odtud vlakem Trenitala na Treviso Centrale za € 3,80. Z Treviso Centrale (FS de Gasperi) potom autobusem MOM č. 6 na letiště za € 1,50. První varianta je však nejlepší. Bez přechodu do Tessera se cena za autobus č. 15 z letiště navyšuje na zmiňovaných € 10,00.