BENÁTKY 2023 / 3

Rady na cestu do Benátek

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Benátky 2023 / 3

Pokud jsou Benátky cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2023. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o ubytování, o vstupenách do muzeí, o výletech na ostrovy Murano, Burano a Torcello, o jízdě gondolou, o stravování v Benátkách, o dopravě do Benátek z přímořských letovisek a najdete zde také mnoho dalších informací o Benátkách, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete třetí část, ta první je na stránce Benátky 2023.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 28.06.2023, 21:55.
Pane Řehůřku, narazila jsem na Vaše stránky a strašně jste mi pomohl v mé cestě do Benátek. Ráda bych vás poprosila o dvě rady, na které jsem nenašla odpověď. Stránky Visitmuve nabízí Museum Pass do deseti libovolných muzeí. Je v ceně i přednostní vstup nebo musíme vystát frontu? Další otázka se týká dopravy na letiště Marco Polo. Budeme bydlet na adrese Castello 3828, Castello, Benátky a potřebujeme se 19.7. dostat na letiště brzy ráno kolem čtvrté hodiny. Jaké jsou možnosti dopravy? Co nejlevnější. Děkuji za odpovědi. A přeji spoustu skvělých zážitků na cestách. S pozdravem Jana.

Museum Pass Vám umožní vstup jedenkrát do každého ze zúčastněných muzeí během půl roku. U pokladen přeskočíte frontu, budete však muset absolvovat bezpečnostní kontrolu. S frontou se tak můžete setkat především v Dóžecím paláci a v Muzeu Correr. V čase, který uvádíte, je asi jediným řešením vodní taxi nebo doprava noční linkou ACTV č. N na Piazzale Roma a odtud taxi na letiště Marco Polo. Poslední Express Bus jede na letiště už v 1:20 a první ve 4:20.

# 28.06.2023, 09:21.
Musí se někde registrovat, případně koupit nějaký vstup, do Benátek? Nemohu najít nikde na internetu, zda to tedy Benátky zavedly nebo tam můžeme přijet tak, jak jsme byli zvyklí, bez nějakého vstupného. Vstupné do památek neřeším. Jedná se mi čistě o vstup do Benátek. Děkuji. Karolína.

Platí stále to, co odpovídáme mnoha našim čtenářům. Viz např. odpověď ze dne 09.01.2023, 11:09.

# 25.06.2023, 19:54.
Pane Řehůřku, blíží se nám naše dovolená a požádám Vás opět o radu. Jedná se mi o návštěvu Benátek a stále nikde nemohu zjistit, zda se musíme online registrovat a dále, kde se platí poplatek za vstup. Nerad bych tam dojel a musel se otočit zpět, slíbil jsem to synovi. Moc Vám děkuji, jak nám pomáháte. S pozdravem Robert.

Podle našich informací stále platí naše odpověď ze dne 19.04.2023, 22:23.

# 21.06.2023, 19:21.
Chci se zeptat, zda při online koupi Rolling Venice Card + ACTV potřebuji být předem držitelem této karty, nebo jen tuto kombinaci služeb online dohromady na webu Venezia Unica koupím? A dále, zda lze tuto kombinaci služeb aktivovat v běžných automatech bez potřeby návštěvy nějaké agentury? Plánujeme do Benátek dorazit večer, kdy jsou agentury již zavřené. Děkuji mnohokrát. S pozdravem Silvie.

Při nákupu online vícedenní jízdenky s Rolling Venice Card přes Venezia Unica není nutné být držitelem výše uvedené karty. Tento produkt je na výše uvedených stránkách jako balíček, kupujete tedy jízdenku a kartu současně. Produkt se jmenuje ACTV 3 Day Transport + Rolling Venice a jeho cena je € 33,00. Další informace najdete v odpovědi ze dne 02.04.2023, 16:18.

# 21.06.2023, 18:59.
Prosím Vás, psal jste, že sobotní spoje jsou označené malým f. Stáhla jsem si nový jízdní řád. Prosím jen o kontrolu, moc děkuji. Z Caorle do Benátek je pouze spoj pod písmenem f v 8:30 a v 10:25 je v Benátkách. Z Benátek do Caorle je pouze spoj pod písmenem f v 9:25 a v 11:25 je v Caorle. Žádné jiné spoje jsem nenašla. Pokud neberu v 5 hodin ráno. Je to tak správně? Co znamená zkratka fF? Děkuji. Karla.

Z Caorle do Benátek jede podle nového jízdního řádu platného od 12.6.2023 autobus ATVO, linka 4A, prakticky pokaždé. Ve všední dny jsou spoje označené f a fF, v neděli a ve svátek jsou spoje označené F a fF. F znamená festivi, f znamená feriali. Ve všední dny tedy jedou všechny spoje kromě v 17:40, který jede jen v neděli a ve svátek. V neděli a ve svátek jedou všechny spoje kromě 5:00 a 8:00, které jedou jen ve všední dny.

# 18.06.2023, 13:56.
Ráda bych se zeptala, jak se nejlépe dopravit do centra Benátek, pojedeme autem z městečka Zelarino. Auto bychom rádi zaparkovali na parkovišti, kde není nutné nechávat obsluze klíčky od auta. Je nutné předem parkoviště rezervovat? Z odstavného parkoviště bychom využili vodní taxi. Rádi si připlatíme za hezký zážitek z plavby do centra Benátek. Závěrem se nabízí otázka, zda není lepší auto nechat v hotelu a už ze Zelarina vyrazit taxi a poté přestoupit na vodní taxi. Předem děkuji za doporučení. S přáním hezkého dne Barbora.

Doporučujeme zaparkovat na Tronchetto a odtud pokračovat vaporettem č. 2 po Velkém kanále na Piazza San Marco. Jízdenky lze zakoupit už na pokladně na parkovišti nebo na stanovišti vaporetta. Je v sousedství parkoviště. Tento výlet je popsaný v naší reportáži Benátky 2013. Parkování se nerezervuje. Pokud byste chtěli cestovat už ze Zelarino, můžete využít městské autobusy ACTV. Platí odtud městský tarif. Spíše než utrácet € 100,00 a více za vodní taxi, doporučujeme si udělat projížďku gondolou.

# 17.06.2023, 15:29.
Pane Řehůřku, rádi bychom z Caorle do Benátek jeli přímo lodí. Nevíte prosím, zda je to stále možné přes Motonave Caorle za € 39,00 za osobu? Vstupenky chceme rezervovat předem. Nejlepší to asi bude přes Basilicasanmarco.it nebo přes Get Your Guide? Děkuji moc. Vaše rady nám moc pomáhají. Alice.

Ano, je to požné přes Motonave Caorle. Exkurze probíhá od pondělí do pátku. Odjezd je vždy v 8:00 a návrat v 16:00. Nákup vstupenek do Bazliky je možný přes Basilica San Marco, případně i přes Get Your Guide.

# 16.06.2023, 15:48.
Pane Řehůřku, chtěla bych cestovat vlakem z Bergama do Benátek. Dívala jsem se na různé stránky - Omio,Trenitalia,Trainline a nabízí za úplně stejné spojení, ve stejném čase, se stejnými přestupy, úplně jinou cenu. Nemůže se mi stát, že budu muset potom ve vlaku doplatit nějaké skryté poplatky? Navíc bych se chtěla zeptat, pokud máte zkušenost, zda je možné stihnout přestup ve Veroně během pěti minut? Zřejmě je to veliké nádraží. Děkuji moc za odpověď. Michaela.

Doporučujeme využívat Trenitalia. Jedná se o oficiální portál. Většinou se cestuje s jedním přestupem v Brescia. Mezi Bergamo a Brescia jezdí regionální vlaky Trenord a jízdenka stojí € 5,00. Z Brescia do Benátek už jezdí různé druhy rychlíků, většinou Freccia Rossa a Eurocity. Cena je různá podle typu vlaku i podle poskytnuté slevy. Doporučujeme hledat spojení pro oba úseky samostatně. V Itálii to funguje tak, že jsou slevy na konkrétní spoje, na konkrétní období, na konkrétní typ vlaků apod. Vždy je jen určitý počet jízdenek ve slevě. Ceny jsou stejné ve všech prodejních kanálech, tj. na pokladně, v automatu, online, v agentuře apod. Takže se slevou můžete zakoupit jízdenku i na poslední chvíli v automatu na nádraží. Na výše uvedených stránkách se zobrazují většinou ty nejlepší ceny u konkrétního spoje. Na rychlíky se tedy vyplatí kupovat jízdenky online za nejlepší cenu, protože na místě už tato cena nemusí platit. To, zda lze stihnout přestup v časové úseku 5 minut ve Veroně Vám neřekneme. Vstupuje do toho hodně parametrů. Každopádně ve Veroně je chodba kolmo na nástupiště a podchází se. Musíte tedy sejít po schodech, přejít k požadovanému nástupišti a vyjít po schodech. Je to tedy jiné než např. v Římě na Termini, kde se přechází ve stejné úrovni před kolejemi.

# 16.06.2023, 09:50.
Ještě mám jeden dotaz. Chtěla bych koupit jízdenky online, ale pokud jsem to pochopila správně, lze takto přes AVM koupit jízdenku pouze do chytrého telefonu. Je kromě nákupu na místě možnost i zakoupit jízdenku, kterou bych si doma vytiskla? Moc děkuji. Jitka.

O takové možnosti nevíme. Jsou dvě možnosti validace jízdenek. V aplikaci a fyzicky. Doma vytištěná jízdenka by s validátorem nekomunikovala. I vícedenní jízdenky, které zakoupíte online, musíte na místě vyzvednout v automatu nebo na místě na základě obdrženého PNR kódu.

# 14.06.2023, 18:35.
Pane Řehůřku, i já se připojuji s poděkováním za tyto úžasné stránky, ke kterým se ráda budu vracet. Prosím o informaci, kolik stojí jízdenka na autobus ze zastávky Triestina Tessera do Benátek, kde tam končí, kolik stojí jízdné a zda se dá jízdné koupit i online. Z letiště Marco Polo a zpět chceme dojít pěšky, jsme ubytovaní kousek od zastávky Triestina Tessera v hotelu Gronda Lagunare. Nevím, zda se až do Tessery vztahuje 24 hodinová jízdenka, kterou chceme v Benátkách využít, ale asi je pouze do Mestre. Děkuji moc za odpověď. Jitka.

Ze zastávky Triestina Tessera stojí jízdenka na autobusy ACTV do Benátek € 1,50, má platnost 75 minut a autobus v Benátkách končí na Piazzale Roma. Jízdenky lze kupovat online přes AVM Venezia Official App. Venezia Daily Pass s platností 24 hodin můžete využít i z této zastávky. Jízdenky si můžete zakoupit i v automatu nebo na pokladně na letišti. V Tessera lze koupit jízdenky v tabáku u kruhového objezdu nebo v hotelech Fly Hotel a Titian Inn Hotel.

# 13.06.2023, 13:38.
Můžete mi prosím poradit, jak máme nejlépe zorganizovat návštěvu Benátek kolem 5. července 2023? Autem jedeme do Caorle, kde budeme týden a v rámci tohoto týdne bychom chtěli udělat výlet do Benátek, případně i na ostrovy Murano a Burano. Bohužel jsem až nyní zaregistroval povinnost rezervace návštěvy Benátek a k tomu se začínám ztrácet v možnostech dopravy. Doporučíte mi proto nějakou optimální dopravu do Benátek a na ostrovy a jak rezervovat návštěvu města pro dva dospělé a dvě děti ve věku 8 a 6 let? S pozdravem Pavel.

Benátky můžete z Caorle navštívit v rámci Venezia Quickly. Na stránkách ATVO tuto linku najdete pod č. 42 v jízdních řádech Orari e Autolinee. Rezervace je nutná - symbol košíku v jízdním řádu. Nejdříve pojedete městskou dopravou z místa ubytování, následně autobusem na Punta Sabbioni a odtud variantně na Piazza San Marco nebo po ostrovech Burano, Torcello, Murano. 24 hodinová jízdenka z Caorle Vás vyjde na € 34,00. Nevíme, o jaké rezervaci návštěvy města mluvíte. Pokud myslíte poplatek za vstup do Benátek, stále platí naše odpověď ze dne 19.04.2023, 22:23.

# 12.06.2023, 23:41.
Moc děkuji za odpověď. Chtěla jsem jízdenky koupit, ale zarazilo mě, že u zlevněné do 29 let potřebuji Rolling Venice. Pokud jsem tedy tomu rozumněla správně. Ale nevím, kde ji přesně přidat do košíku? Nebo to už je zahrnuto v ceně € 28,00? V příloze posílám Print Screen jízdenky, kterou jsem chtěla koupit. Moc vám děkuji za odpověď. Krásný večer. S pozdravem Eva.

Třídenní jízdenka ACTV pro mladé do 29 let za € 27,00 je určená pro držitele Rolling Venice Card ve věku od 6 do 29 let, která stojí € 6,00. Tato sleva je součástí slevové politiky výše zmíněné karty. Musíte tedy být držitelem této slevové karty, abyste si mohla koupit třídenní jízdenku se slevou. Současně si kartu s jízdenkou můžete koupit online na Venezia Unica za € 33,00. Produkt se jmenuje ACTV 3 day Transport + Rolling Venice. Print Screen máte z nějaké hodně staré verze stránek Venezia Unica, kdy zlevněná jízdenka stála € 22,00.

# 12.06.2023, 06:28.
Od 13.6. do 16.6. letíme do Benátek na letiště Marco Polo. Ubytování máme zajištěné v kempu poblíž Punta Sabbioni. Budeme mít 72 hodinové jízdenky, jelikož chceme neomezeně procestovat ostrovy a okolí. Chci se zeptat, zda tuto jízdenku můžeme využít již na cestu z letiště do kempu a jakou linkou se do přístavu dostaneme? A ještě jedna otázka. Dne 16.6. máme odlet v 6:20. Je reálné se dostat na tento odlet opět na 72 hodinovou jízdenku, nebo budeme muset v tento čas využít taxi? Moc děkuji za odpověď a obecně za tento web. Mám díky Vám tolik tipů a těším se na zážitky. Hezký den. Dáša.

Vícedenní jízdenky ACTV nelze využít na cestu z letiště Marco Polo do Punta Sabbioni nebo Cavalino-Treporti. Na cestu z letiště Marco Polo ji využít můžete s příplatkem € 7,00 za jeden směr nebo € 13,00 za oba směry. Ale opačným směrem, tj. do Mestre a Benátek, což by bylo zbytečně komplikované a finanční úsporu by Vám to nepřineslo. Z Letiště Marco Polo jezdí pouze lodní linky společnosti Alilaguna, konkrétně Blu na Murano Colonna za € 8,00. Odtud potom jezdí vaporetto ACTV č. 3 na Murano Faro a odtud č. 12 na Punta Sabbioni. Na tyto linky už vícedenní jízdenku ACTV využijete. Celou trasu z letiště na vícedenní jízdenku s příplatkem byste musela absolvovat autobusem č. 5 na Piazzale Roma, následně vaporettem č. 3 na Murano Faro a následně vaporettem č. 12 na Punta Sabbioni. Z letiště můžete cestovat také autobusem ATVO do Lido di Jesolo linkou č. 10A a odtud do Punta Sabbioni linkou č. 23A. Jízdenka stojí € 7,70. Cesta zpět na letiště je stejně komplikovaná jako z letiště, navíc tak brzy ráno se veřejnou dopravou na letiště dostanete ještě komplikovaněji. Z Punta Sabbioni jezdí noční linka Linea notturno Laguna Nord. Z Punta Sabbioni odjíždí v 1:08 a na Fondamente Nove D je ve 2:15. Ve 4:33 odjíždí z Fondamente Nove A linka Blu společnosti Alilaguna, na letišti je v 5:11. Na noční linku využijete vícedenní jízdenku, na linku Blu stojí jízdenka € 15,00. Počítejte s tím, že z přístaviště na letišti je to do odletové haly ještě minimálně 10 minut chůze. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. My bychom volili pro cestu na letiště taxi.

# 11.06.2023, 12:42.
Parkovaní u hotelu Montecarlo v Benátkách? Lenka.

Parkování u hotelu Montecarlo v Benátkách není možné. Benátky jsou ostrovní město protkané mnoha kanály a uličkami pro pěší. Do Benátek je zakázaný vjezd autem, v naprosté většině případů to není ani technicky možné. Po Benátkách funguje lodní doprava - vaporetta, vodní taxi, gondoly. Vjet můžete pouze na Piazzale Roma a na umělý ostrov Tronchetto. Tam jsou i parkoviště. Doporučujeme zaparkovat na Tronchetto a odtud se přepravit vaporettem k hotelu. Konkrétně vaporettem ACTV č. 2 na San Marco / San Zaccaria. Odtud je to k hotelu pěšky 500 m.

# 11.06.2023, 11:05.
Prosím, nikde jsem nenašla odpověď, zda jsou v Benátkách stále instalované obří ruce. Pokud ano, poradíte, kde je najdeme? Děkuji a přeji hezký den. Petra.

Impozantní instalace Building Bridges z roku 2019 od Lorenza Quinna je tvořená šesti páry rukou, které se proplétají a tvoří most. Najdete je v blízkosti Torre dell' Arsenale. Vaporettem ACTV č. 4.1, 4.2, 5.1, 5.2 nebo 22 musíte jet na zastávku Bacini - Arsenale Nord a odtud přejít pěšky na jih.

# 08.06.2023, 07:03.
Velice děkuji za vyčerpávající odpověď. Ještě bych měla jeden dotaz. Na jízdenku vaporettem společnosti Alilaguna. Je možné použít třídenní jízdenku? Ještě jednou děkuji. Marie.

Není to možné. Vícedenní jízdenku ACTV lze použít jen na vaporetta ACTV. Použití je popsané v mnoha našich odpovědích. Nicméně, pokud přiletíte 17.7. a odletíte 21.7., ten jeden den nebo část dne Vám tam přebývá. Můžete ho tedy využít pro cestu z letiště. Pokud pojedete na letiště autobusem ACTV č. 5, můžete si tuto cestu k vícedenní jízdence připlatit za € € 7,00.

# 07.06.2023, 20:25.
Vážený pane Řehůřku, dovoluji si Vám položit několik dotazů, byť už asi byly dříve zodpovězené. Mnoho věcí se mi díky Vašim odpovědím již vyjasnilo, ale na tyto bych se ráda ještě přeptala a děkuji předem za trpělivost. Chystáme se do Benátek s dětmi ve věku 16 a 13 let od 17. do 21.7. Jsem ráda, že jsem ještě neprošvihla nákup třídenních jízdenek s cenovým zvýhodněním 30 dní předem - díky vašim stránkám. Na webu Venezia Unica si zřídíme karty a jízdenky zakoupíme. Můj první dotaz zní, zda je možné postupně přikupovat ke kartám například vstupy: tj. nyní bychom zakoupili jízdenky a třeba až koncem června bychom přikupovali vstupenky do památek a muzeí - lze to, nebo je potřeba vše objednat a zaplatit najednou? Druhý dotaz je k cestě z letiště do hotelu: budeme ubytovaní nejprve na adrese Rio Tera Barba Frutairol 4757 a přiletíme kolem 9:30 na letiště Marco Polo. Poradil byste nám nejlepší cestu do hotelu? Třetí dotaz se vztahuje k cestě zpět na letiště. To pojedeme ze Savoia e Jolanda Apartments. Bohužel zatím nevím, na které ze tři možných adres budeme ubytovaní. Opět na letiště Marco Polo, ovšem odlet máme již brzy ráno v 6:25. Četla jsem si vaši odpověď na podobný dotaz ze dne 7. května, ale budeme na jiném místě, proto bych Vás poprosila o radu. Velice Vám děkuji a přeji hezké dny. Marie.

Podle našich informací již zaplacenou kartu, která má přidělený PNR kód nelze editovat a přidávat produkty. Bezplatně lze kartu zrušit s plným vrácením peněz do hodiny od nákupu. Pokud chcete přikoupit další produkty, musíte založit novou kartu. V případě muzeí si ji už nemusíte vyzvedávat, muzea navštěvujete s voucherem, na kterém je PNR kód. Pokud chcete zakoupit dva stejné produkty, např. dvě celodenní jízdenky, musíte založit dvě karty. Na jedné kartě nemohou být dva identické produkty. Při cestě z letiště doporučujeme cestovat vaporettem společnosti Alilaguna, konkrétně linkou Blu. Vystoupit musíte na Fondamente Nove A. Cesta trvá 37 minut. Jízdenka stojí € 15,00. Z přístaviště jděte po kolmé Salizada dei Spechieri. Dovede Vás na Campo dei Gesuiti. Jděte rovně až na konec náměstí, po Ponte dei Gesuiti přejděte na druhou stranu kanálu, pokračujte rovně po Salizada Seriman, opět přejděte po mostě Ponte dei Sartori a rovně po Calle del Spezier. Dovede Vás na Rio Tera Barba Frutairol. Vydejte se doleva. Vaše ubytování je po levé straně. Při cestě zpět se směrujte k Velkému kanálu a použijte noční linku vaporetta N.

# 07.06.2023, 19:16.
Pane Řehůřku, děkuji za tento užitečný web. Na cestě domů z dovolené bychom se rádi zastavili v Benátkách. Pojedeme autem. Kde zaparkovat, když bychom chtěli využít levnější variantu a dopravit se do Benátek místním autobusem MHD? Děkuji za odpověď. Jana.

Většinou doporučujeme Tronchetto přímo v Benátkách. I když je cena poměrně vysoká, jedná se o parkoviště s velkou kapacitou, na kterém většinou nějaké místo vždy najdete. Dalším benefitem je to, že nemusíte nechávat klíčky v zapalování, což na mnoha parkovištích před mostem i na Piazzale Roma udělat musíte. Pokud ale preferujete cenu, můžete zaparkovat např. na Green Park za € 6,00 za den nebo Venice City Park za € 5,50 za den. Jedná se o parkoviště po pravé straně asi 1 km před mostem. Další levné parkoviště je např. v Punta Sabbioni, kde se ceny pohybují kolem € 7,00 za den. Odtud ale můžete přejet do Benátek jen vaporettem. Autobusem je to už velká zajížďka.

# 07.06.2023, 16:22.
Náhodou jsem narazila na Váš web a našla spoustu užitečných informací, za což velmi děkuji. Chtěla bych se jen zeptat. Nikde to nemohu najít. Jízdenka MHD ACTV na 3 dny + Rolling Benátky platí do 29 let včetně? Já věkový limit splňuji, ovšem řeším, zda objednat pro přítele jinou jízdenku, když mu již 29 je a 1. listopadu mu bude 30. Mnohokrát děkuji za odpověď a výletům zdar. Káťa.

Je to uvedené v odpovědi ze dne 27.03.2023, 19:16. Hranice je 29,99 let. Tuto informaci nám také potvrdila agentura Venezia Unica dne 28.3.2023. Konkrétně, že mladí lidé ve věku od 6 do 29 let (ještě ne 30, alespoň 3 dny před narozeninami) si mohou zakoupit kartu Rolling Venice Card (platná 1 rok) za cenu € 6,00, která umožňuje zaplatit třídenní jízdenku ACTV za sníženou cenu € 27,00 místo € 45,00. Tato jízdenka je platná od prvního ověření a umožňuje neomezené cestování na všech vaporettech ACTV, včetně spojení na ostrovy Murano, Burano a Torcello, autobusech a tramvajích v Mestre a na Lido, kromě vlaku a transferu z letiště a na letiště Marco Polo.

# 07.06.2023, 12:17.
Vážený pane Řehůřku, ráda bych se zeptala na možnost cestování po Benátkách přes kanály. Vaporettem se dostaneme na Piazza San Marco a kdybychom chtěli vidět např. kostel San Pantalon, je nějaká celodenní jízdenka? Nebo se kupuje lístek na vaporetto a potom zvlášť další podle toho, kam se vydám? Budeme v Benátkách jen na den, auto pravděpodobně zůstane v Lido di Jesolo. Máte nějaký tip na parkování? Jde mi o přepravování se v rámci ostrova. Děkuji za odpověď. Martina.

V Benátkách je k dispozici i celodenní jízdenka. Jmenuje se Venezia Daily Pass a stojí € 25,00. Jedná se o integrovanou jízdenku ACTV a Trenitalia. Umožňuje cestovat po dobu 24 hodin od prvního ověření na městských sítích magistrátu Benátky. Tedy v Mestre, Benátkách, mezi ostrovy a po ostrovech. Lze ji využít na vaporetta, autobusy, tramvaje, People Mover a regionální vlaky R a RV (stanice Venezia Santa Lucia, Venezia Porto Marghera, Venezia Mestre, Venezia Carpenedo, Venezia Mestre Hospital). Nelze ji využít pro speciální linky vaporetta 16, 19 a Casino. Nelze ji využít na cesty s počátečním nebo cílovým bodem na letišti Marco Polo. Jízdenku je třeba validovat při každé změně dopravního prostředku. Oproti vícedenním jízdenkám je tedy rozšířená o vlakovou dopravu. Vše se samozřejmě týká jen společností ACTV a Trenitalia. Pro jednodenní výlet doporučujeme parkovat na Tronchetto - toto je podle našeho názoru optimální. Můžete také parkovat na Punta Sabbioni - viz Parcheggio Auto Moto.

# 06.06.2023, 23:31.
Moc prosím o radu ohledně MHD. Letím do Benátek s mladší sestrou a babičkou, chtěla bych nám koupit jízdenky na 72 hodin, abychom nemusely řešit jízdenky. Každopádně si nejsem jistá, jak zjistím, jaké všechny ty tramvaje, autobusy, vaporetta do toho patří? Jde mi především o to, zda se za tyto jízdenky dostanu z hotelu Alexander na Via Forte Marghera 193/c a pokud ne, dá se někde zjistit cena a případně i koupit lístky na autobus nebo tramvaj, který k hotelu jede? Máme v plánu se 14.7. a 15.7. různě projít po památkách, zajet na nějaké ostrovy a 16.7. asi strávit den na pláži na ostrově Lido - ještě nevím, zda jít na tu placenou nebo neplacenou část. Máte prosím s tím zkušenost? Velice děkuji za to, co děláte. S pozdravem Eva.

Vámi uváděná adresa je v oblasti, kde platí jízdenky pro městskou dopravu ACTV, tedy i ty vícedenní. Do Benátek se nejlépe odtud dostanete tramvají T1 z blízké ulice Viale San Marco. Vícedenní jízdenku můžete využít na dopravu v Mestre, v Benátkách, mezi Mestre a Benátkami, mezi ostrovy a na ostrovech Lido a Pellestrina. Vše dopravními prostředky: autobus, tramvaj, People Mover a vaporetto. Samozřejmě jen ACTV. Jízdenku nelze použít na speciální linky vaporetta 16, 19 a Casino. Jakou zvolit pláž, záleží na Vašich preferencích. Pokud se chcete jen vykoupat v moři a slunit se na osušce na pláži, postačí Vám veřejná pláž. Pokud vyžadujete komfort v podobě plážového servisu, volte placenou pláž.

# 06.06.2023, 17:21.
Pane Řehůřku, chystáme se tento pátek do Benátek. Přiletíme na letiště Treviso a pojedeme nejspíše autobusem do Mestre, kde jsme ubytovaní. Dívala jsem se, že stojí € 12,00 a lístky se dají koupit na místě. Nebo doporučujete je koupit předem? Bála jsem se, že když je to na konkrétní čas, tak když se třeba zdržíme, než se rozkoukáme nebo třeba na WC, tak aby nám autobus neujel. V Benátkách strávíme 3 dny a tak jsem již předem koupila třídenní jízdenku. Jen by mě zajímalo, kde přesně si vytištěnou jízdenku můžu směnit za nějakou, kterou budeme při dopravě používat. A ještě, při každém přestupu se musí i tato vícedenní jízdenka znovu označovat? V nějakých turniketech? Předem vám velice děkuji za odpověď. S pozdravem Petra.

Jízdenky na Express Bus doporučujeme zakoupit online. Jízdenka je otevřená, tzn. nerezervujete přesný čas, jen datum. Vyhnete se tak hledání pokladny na letišti a případné frontě. Půjdete přímo k autobusu a tím získáte náskok před cestujícími, kteří budou ze stejného letu cestovat stejným autobusem. Pokud si zakoupíte obousměrnou jízdenku, získáte slevu € 2,00. V ceně je doprava zavazadel. Při online nákupu třídenní jízdenky jste obdržela e-mailem voucher s PNR kódem. Na základě tohoto PNR kódu si vyzvednete jízdenku např. v automatu v Mestre na zastávce před vlakovým nádražím. Jízdenky lze v Mestre také vyzvednout na Piazzale Cialdini IAT na Via Lazzari 32. Samozřejmě také v Benátkách na Piazzale Roma na pokladně nebo v automatu Venezia Unica. Jízdenky jsou bezkontaktní, přikládáte je k validátorům. U turniketů při nástupu do vaporetta, v autobuse nebo v tramvaji. Validovat jízdenku musíte vždy při změně dopravního prostředku.

# 05.06.2023, 10:37.
Pane Řehůřku, chystáme se s dětmi a manželem 5. července na jednodenní výlet do Benátek. Dětí je 5 a věk v rozmezí 8 až 17 let. Do Benátek pojedeme z letoviska Cesentatico a chceme v Benátkách strávit pár hodin. Potom budeme pokračovat do Chorvatska. Mohl byste mi prosím poradit: 1. Kde nejlépe zaparkovat. Máme velké auto VW Caravella. A kolik stojí parkovné? 2. Jakým způsobem se nejlépe dostat na náměstí Sv. Marka, k bazilice Sv. Marka a k mostu Rialto? 3. Mohou cestovat děti MHD zdarma do nějakého věku? 4. Jaké MHD je nejlepší a případně i čísla linek k náměstí Sv. Marka? 5. Vstupné do Baziliky je možné koupit na místě nebo je lepší ho koupit online? 6. Je možné se v centru levně najíst? 7. V kolik hodin otevírají památky? Moc Vám děkuji za radu a informace. Hezký den. Jitka.

Vzhledem k tomu, že jedete do Benátek jen na pár hodin, doporučujeme vše udělat tak, jako my, viz reportáž Benátky 2013. Zaparkujte na Tronchetto. Hodina stojí € 4,00, dvě hodiny € 9,00, tři hodiny € 16,00 a do 24 hodin € 25,00. Pokud je Vaše auto vysoké do 2,1 m, můžete parkovat bez omezení, pokud vyšší, musíte parkovat na venkovní ploše. Předpokládáme však, že střešní box mít nebudete. K uvedeným památkám se nejlépe dostanete vaporettem ACTV č. 2 po Velkém kanále. Zastávka je přímo u Tronchetto, jízdenky koupíte i na pokladně na parkovišti. Děti cestují zdarma v městské dopravě do 6 let, starší platí plné jízdné. Cena jízdenky je € 9,50, celodenní € 25,00. Vstupné do Baziliky doporučujeme koupit online přes oficiální portál Basilica di San Marco. V centru s levným stravováním moc nepočítejte. Tipy na stravování v Benátkách najdete v článku Jídlo a pití v Benátkách. Otevírací doba je různá, Bazilika od 9:30, v neděli a ve svátky od 14:00, zvonice od 9:30, Dóžecí palác od 9:00, ostatní muzea většinou od 10:00. Spíše si udělejte plán co chcete navštívit a podívejte se na stránky konkrétního muzea. Při tak krátké návštěvě to bude spíše o projížďce po Velkém kanále a procházce po náměstí a okolí.

# 04.06.2023, 13:22.
Pane Řehůřku, měla bych jen upřesňující otázky. Jedeme s dětmi ve věku 15 a 17 let na čtyři dny do Benátek. Koupíme si všichni 72 hodinovou jízdenku. Dopravu přesahující 72 hodin si pořešíme jednorázovou jízdenkou. Moje otázky jsou: 1. Pokud chci koupit online 72 hodinové jízdenky na stránce Venezia Unica, tak zadám čtyři karty podle jmen. My s manželem budeme mít každý za € 40,00 ve slevě 30 dní předem a dětem mám zadat 3 day transport + Rolling Venice za € 33,00. Tam se mě to neptá na datum od kdy, čili žádná sleva s nákupem více jak 30 dní. Jen potřebuji vědět princip Rolling Venice pro děti - budou v tom mít 72 hodin jízdné jako my dospělí + k tomu nějaké slevy na aktivity, které případně není potřeba využít? 2. Bydlet budeme v kempu v oblasti Marghera - od kempu je psáno, že jezdí autobus 81F - našla jsem, že zřejmě také spadá do ACTV, tak by nám tam měla platit třídenní jízdenka a pomocí přestupů dojedeme do Benátek? 3. Z památek jsme si k navštívení vybrali asi Dóžecí palác a Baziliku sv. Marka - kde na vstupenky? Úplně asi nepotřebujeme průvodce - naše jazykové vybavení není 100%, tak je pro nás lepší jít bez průvodce. Na vstupenky jsem se už dívala přes různé stránky - někde je psaná sleva pro studenty s ISIC a někde s dokladem totožnosti. Syn je zatím na ZŠ a tudíž ISIC zatím nemá. Jako doklad totožnosti bych považovala tedy pas? Moc děkuji za váš čas a odpověď. Pavlína.

Ta jízdenka pro mladé do 29 let je už zlevněná na základě Rolling Venice Card, je tedy logické, že už další sleva se k tomu nepřičítá. Další slevy na kartu využít nemusíte. Zřejmě budete ubytovaní v hu Venezia Camping in Town. Odtud funguje v sezóně Shuttle bus za € 7,00 (zpáteční) na Piazzale Roma. Tam jede v 10:00, zpět v 18:00. Rezervace a nákup jízdenek probíhá na recepci. Na autobus 81F je možné využít vícedenní jízdenku. Vstupenky do Baziliky si můžete zakoupit na oficiálních stránkách Basilica San Marco, do Dóžecího paláce přes Visit Mu Ve. K rezervaci lze také využít rezervační portál v češtině Get Your Guide. Doklad totožnosti je občanský průkaz i pas.

# 04.06.2023, 10:56.
Nejprve bych ráda poděkovala za vaše služby, využili jsme vaše rady a tipy při loňské dovolené v Toskánsku, stejně tak i naši přátelé, kterým jsme vaše stránky doporučili. Letos se v polovině července chystáme po týdnu ve Slovinsku zakončit dovolenou v Benátkách. Cestujeme autem a ubytování máme zabookované v kempu Fusina na 3 noci s tím, že v Benátkách chceme strávit dva celé dny od pátku do soboty. Podle vašich doporučení máme v plánu si v rámci karty Venezia Unica zakoupit pro dva dospělé dvoudenní ACTV jízdenky a pro naše dospělé děti ve věku 18 a 21 let třídenní ACTV + Rolling Venice. O případných vstupech v rámci karty se ještě rozhodujeme. Chci se ale zeptat, jak je to s dopravou z našeho kempu. Na vašich stránkách jsem se dočetla, že linka č. 16 zajíždějící do tohoto kempu není v rámci vícedenní jízdenky zahrnuta. V komentářích na Booking jsem dohledla, že jízdenka do Benátek a zpět vyjde na € 13,00. Je to tak? Nevíte, zda je možné ji zakoupit přímo na nástupišti u kempu a zaplatit kartou? Nebo zakoupit online? A není třeba si rezervovat i čas odjezdu? Podle aktuálního jízdního řádu jezdí od 1.6. poslední spoj z Benátek ve 20:30. Nnevíme, zda se ještě nebude na prázdniny jízdní řád měnit, tak abychom měli jistotu, že se do něj vejdeme. Případně neměli byste pro nás doporučení, kdybychom se chtěli v Benátkách zdržet až do pozdních večerních hodin, jak se potom dostat do kempu zpět? Markéta.

Vícedenní jízdenky ACTV není možné použít pro speciální linky 16, 19 a Casino. Jedná se o linky vaporetta. Linka č. 16 vede z Fusina do Benátek - Zettere. Linka č. 19 z Chioggia - Sottomarina do Benátek a provozuje ji Rafaello Navigazione a linka Casino je prodloužením linky č. 20 ze San Lazzaro do Lido Casino. Ze San Zaccaria do San Servolo a San Lazzaro je možné vícedenní jízdenku použít. Na autobus č. 16 ji lze použít. Jízdenka, o které jste se dočetla za € 13,00 je zpáteční lodní lístek právě na jmenovanou linku č. 16. Jízdní řády najdete na Terminal Fusina. Lze ji koupit i v kombinaci s jízdenkou ACTV na 24 hodin za € 31,00 a na 72 hodin za € 63,00. Jízdenky lze koupit online na výše uvedených stránkách, mělo by ji jít koupit i na místě a zaplatit kartou. Jízdenky se rezervují na konkrétní datum a čas. Bohužel nejpozději jezdí Vámi zmiňovaná linka vaporetta č. 16 a o něco dříve linka autobusu č. 16. Pozdě v noci Vám zřejmě nezbude nic jiného, než využít taxi.

# 02.06.2023, 01:26.
Od sobotního rána 3.6.2023, do úterního večera 6.6.2023, tzn. 4 dny, strávíme v Benátkách. Ubytování budeme v části Marghera. Odtud nás kyvadlová doprava odveze za poplatek z kempu do Benátek - 3 osoby. Chceme projít jeden den Benátky a další dny dva ostrovy. Můj dotaz zní. Vyplatí se koupit i nám Venezia Unica Card na 72 hodin? Nebo spíš koupit jízdenky na loď samostatně? A další dotaz. Ještě platí, že muzea a památky jsou první neděli v měsíci zdarma a které doporučujete? Děkuji. Markéta.

Je třeba si to propočítat na základě Vašeho itineráře. Jízdenka na městský autobus a tramvaj stojí € 1,50. Jízdenka na vaporetto stojí € 9,50. Pokud tedy pojedete 3x do Benátek a zpět, zaplatíte za jízdné 6x € 1,50, tj. € 9,00. A pokud dva dny pojedete na nějaký ostrov a zpět, zaplatíte za vaporetto 4x € 9,50, tj. € 38,00. Celkem tedy € 47,00. Třídenní jízdenka ACTV stojí € 45,00. Tedy i v té minimální variantě by se Vám třídenní jízdenka měla vyplatit. Nebudete muset navíc řešit to, že se ještě chcete svézt po Velkém kanále, zajet na jiný ostrov apod. Navíc, když pojedete např. na Murano, určitě budete chtít zajet i na Burano a Torcello. To na jednu jízdenku za € 9,50 s platností 75 minut časově nezvládnete. Vícedenní jízdenku je třeba validovat při každé změně dopravního prostředku. Pokud je Vám do 29 let, můžete si zakoupit třídenní jízdenku pro mladé v kombinaci s Rolling Venice Card. Přijde Vás na € 27,00 + € 6,00. Italská státní muzea a památky mají první neděli v měsíci vstup zdarma. V Benátkách je však většina muzeí městských. Státní muzea jsou následující: Galleria Giorgio Franchetti alla Ca' d' Oro, Gallerie dell' Accademia, Museo Archeologico di Quarto d' Altino, Museo Archeologico Nazionale, Museo d' Arte Orientale - Ca' Pesaro, Museo di Palazzo Grimani, Museo Nazionale Concordiese a Museo Nazionale di Villa Pisani. V Benátkách jsou kromě státních a městských muzeí ještě muzea provozovaná soukromými osobami, nadacemi, náboženskými institucemi a dalšími subjekty. Navštívit určitě doporučujeme náměstí Sv. Marka, tam minimálně Baziliku a Dóžecí palác. Na ostrově Murano muzeum skla, na ostrově Burano muzeum krajek. Je toho samozřejmě víc, záleží na Vašich preferencích a itineráři.

# 30.05.2023, 22:39.
Pane Řehůřku, i my bychom se potřebovali zeptat na poplatek za vstup do Benátek. Nikde na internetu jsme nenašli informaci, od kdy má platit, pouze to, že se stále platnost posouvá. Máme zabookované dvě noci v oblasti Chirignano na začátku července a do Benátek jedeme poprvé, tak bychom neradi byli zaskočeni. Poradíte, prosím? Předem moc děkuji. Hana.

Nečekejte od nás jinou odpověď, než jakou jsme poskytli 19.04.2023, 22:23. mnoha dalším našim čtenářům. Nemáme jiné informace než samotné Město Benátky. Až v tom budou mít jasno, najdete informace na uvedených odkazech.

# 30.05.2023, 09:43.
Už jsem pane Řehůřku našla, na kolik dnů jízdenky jsou. A když je zakoupím online přes Venezia Unica, budu je mít o € 5,00 levnější. Děkuji. Renáta.

Ano, pokud zakoupíte vícedenní jízdenky přes Venezia Unica s předstihem více jak 30 dnů, získáte slevu. Uvedli jsme to již v odpovědi ze dne 20.04.2023, 11:56.

# 30.05.2023, 08:35.
Chtěla bych se ještě zeptat, zda se vícedenní jízdenka dá použít i na cestu do Padovy, protože jsem si přečetla, že se jedná o příměstskou oblast. To jízdné na 7 dní je celkem drahé. Budeme tam celkem pět dní pobytu, šestý den je odlet. Asi jiná varianta neexistuje, že? Právě proto mě zajímá ta Padova, zda je to v ceně nebo si budeme muset připlatit za další cestu. Děkuji. Renáta.

Vícedenní jízdenky ACTV platí pro dopravu v Mestre, v Benátkách, mezi Mestre a Brenátkami, po benátských ostrovech a mezi těmito ostrovy. Týká se to dopravních prostředků: autobusy, tramvaje, vaporetta, People Mover. Netýká se to speciálních linek vaporetta 16, 19 a Casino. Týká se to pouze dopravních prostředků provozovaných ACTV. Do Padovy potřebujete jízdenku v meziměstském tarifu, konkrétně v případě ACTV se jedná o 7 pásmo (€ 5,60) z Mestre a 8 pásmo (€ 6,90) z Benátek. Jezdí tam meziměstské autobusy označené za číslem E. Konkrétně z Benátek jezdí do Padovy autobusy 53E. Do Padova jezdí autobusy i jiných společností, např. FS Busitalia, konkrétně linka E015. Cena jízdenky by měla být € 5,20. Jezdí tam i vlak Trenitalia za € 4,70 z Benátek a € 3,80 z Mestre. Pokud se Vám zdají jízdenky na městskou dopravu drahé, můžete si sestavit itinerář, který bude spočívat v kombinaci jízdenek. Některý den můžete chodit po Benátkách pěšky. Jízdenka na městský autobus ACTV s platností 75 minut stojí € 1,50, na vaporetto s platností 75 minut € 9,50. Celodenní jízdenka stojí € 25,00, dvoudenní jízdenka stojí € 35,00, třídenní jízdenka stojí € 45,00, a sedmidenní jízdenka stojí € 65,00. Třídenní jízdenka pro mladé do 29 let stojí € 27,00. Tuto slevu obdržíte na základě Rolling Venice Card, která stojí € 6,00.

# 29.05.2023, 12:11.
Vážený pane Řehůřku, úplně náhodou jsem našla tyto webové stránky, ve kterých odpovídáte na dotazy. Prosím tedy také o vaši odpověď. Přiletíme na letiště Benátky Treviso a budeme se chtít dostat do ubytování Via Chioggia 10, Mestre, Veneto 30175, Itálie. Poradíte nám, jak se tam nejlépe dostat? A ještě jeden dotaz. Máme zakoupené letenky na 5 dní. Tady čtu, že existují jízdenky na maximálně 3 dny. Je i jízdenka s delší platností pro Benátky a okolní ostrovy? Třeba na týden? Děkuji. Renáta.

Z letiště Treviso jeďte Airport Bus Express na Mestre FS. Jízdenka stojí € 12,00. Na Mestre FS si v automatu nebo na pokladně kupte vícedenní jízdenku. Projděte nádražní halou na druhou stranu kolejí na Via Ulloa, která Vás dovede ke kruhovému objezdu. Odtud jezdí autobus ACTV č. 3. Můžete také po Viale Stazione přejít na ulici Via Rampa Cavalcavia, odkud tento autobus jezdí také. Jeďte směr Salici Villabona a vystupte na zastávce Trieste Eraclea. Odtud pokračujte pěšky ve směru jízdy autobusu, podejděte tangenciálu a za ní je první ulice doleva Via Chioggia. Vaše ubytování je na konci vpravo. Autobus č. 3 jezdí od 5:37 do 21:27, v opačném směru od 6:05 do 20:05, v neděli a ve svátek nejezdí. Každý den jezdí z kruhového objezdu (první varianta) autobus č. 6 směr Risorgimento, zastávka je stejná. Autobus jezdí od časného rána až do pozdní noci. Tímto můžete jezdit až do Benátek. Tady se nabízí možnost jet Airport Bus Express za stejnou cenu do Benátek a následně autobusem č. 6 na Trieste Eraclea. Odpadne pěší přechod podchodem na nádraží ke kruhovému objezdu. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Nepsali jsme, než jsou jízdenky maximálně na 3 dny, psali jsme i o týdenních. O třídenních píšeme častěji, protože u většiny tazatelů jsou nejvhodnější. Pokud chcete týdenní jízdenku, je možné ji zakoupit za € 65,00. Platnost je odpovídající počet hodin. Použitelnost je stejná jako u jiných vícedenních jízdenek.

# 28.05.2023, 21:48.
Pane Řehůřku, mám dotaz, zda máte informace, jak budou zpřístupněné Benátky po těch záplavách. Jedná se mi o konec července. Děkuji. Robert.

Nepředpokládáme, že by nedávné záplavy nějakým způsobem ovlivnily pobyt v Benátkách koncem července. V současné době nejsou Benátky pod vodou, je v nich normální provoz a v ulicích a na náměstích se procházejí turisté. Před odletem můžete sledovat život v Benátkách na mnoha webkamerách, které jsou v Benátkách rozmíněné - např. přes Skyline Webcams.

# 26.05.2023, 20:48.
Velmi prosím o odpověď, jak se dostat z letiště Marco Polo do místa ubytování: Hotel Tivoli, Crosera San Panthalon, Dorsoduro. Přílet je ve středu v 17:40. Děkuji. Jana.

Z letiště Marco Polo jeďte autobusem ACTV č. 5 do Benátek na Piazzale Roma. Jízdenka stojí € 10,00. Z Piazzale Roma jeďte vaporettem č. 1 nebo 2 po Velkém kanále na zastávku S. Toma. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Jízdenka stojí € 9,50. Kombinovaná jízdenka na Aerobus č. 5 a vaporetto stojí € 18,00. Pokud budete využívat nějakou vícedenní jízdenku ACTV, můžete si k ní cestu z letiště připlatit za € 7,00, stejně tak cestu na letiště. Příplatek za obousměrnou cestu stojí € 13,00. Jízdenky koupíte na pokladně Venezia Unica nebo v automatu na letišti. Můžete je koupit také online na výše uvedených stránkách. Ze zastávky S. Toma jděte od kanálu po Calle del Traghetto Vecchio až ke kolmé Calle del Campanile, po které se vydejte doprava. Dovede Vás na náměstí Campo San Toma. Po tom se vydejte doleva až na jeho konec a po levé straně historické Biblioteca di San Toma. Za ní jděte doleva po Calle Seconda del Cristo, která Vás dovede ke kanálu. Před ním jděte do prava po nábřeží a po prvním mostku přejděte na druhou stranu. Pokračujte ulicí Calle Gaspare Gozzi a na kolmé Calle Grosera se vydejte doprava. Váš hotel je za křižovatkou po levé straně. V určitých situacích může být výhodnější cestovat mezi letištěm a Piazzale Roma Airport Bus Express. Cena jízdenky je také € 10,00.