BENÁTKY 2023 / 4

Rady na cestu do Benátek

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Benátky 2023 / 4

Pokud jsou Benátky cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2023. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o ubytování, o vstupenách do muzeí, o výletech na ostrovy Murano, Burano a Torcello, o jízdě gondolou, o stravování v Benátkách, o dopravě do Benátek z přímořských letovisek a najdete zde také mnoho dalších informací o Benátkách, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete čtvrtou část, ta první je na stránce Benátky 2023.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 24.05.2023, 10:54.
Pane Řehůřku, objevila jsem Váš překrásný web a obracím se na Vás s prosbou o pomoc. Od 29.5. do 30.5. si děláme s rodinou jednodenní výlet do centra Benátek. Jsme 4 dospělí a 2 menší děti ve věku 3 a 5 let. Dne 29.5. v čase 9:55 přiletíme na letište Marco Polo, bydlet budeme ve Well Venice Rialto, Calle Bembo 4780, San Marco. Cestou tam bychom chtěli využít místní vaporetto, jako zážitek hned v úvodu pro děti a babičky. Našla jsem si, že odjíždí Linea Blu v čase 10:20 a v 10:50 a vystoupit máme ideálně na San Marco dle našeho ubytování? Cena je € 15,00? Je pravda, že cesta trvá hodinu a 20 minut lodí? Děti do 6 let mají zdarma přepravu? Cestou zpět na letiště bychom chtěli volit nějakou kratší cestu, vzhledem k tomu, že máme odlet v 6:10, poradíte mi prosím, co by bylo nejrychlejší, zda nějaký autobus z místa ubytování? Kde se prosím kupují všechny jízdenky na vaporetta a autobus? Přímo u přepravce na místě? Nebo existuje cesta, jak to celé urychlit? Četla jsem si na stránkách, že doporučujete vytvořit si kartu na slevy - vstupy a jízdenky. Myslíte si, že se to vyplatí i při 24 hodinové cestě? Máme v plánu cestu na hotel z letiště a zpět - místní přepravou, zkusit gondolu a vyloženě muzea a podobně navštěvovat asi nebudeme, případně jednotlivci. Moc Vám děkuji za Vaši ochotu, pomoc a cenné rady. Mějte se moc krásně. Silvie.

Pokud se rozhodnete jet z letiště lodní linkou společnosti Alilaguna, potom je lepší jet linkou Arancio. Tato linka jede k Vašemu ubytování přímo. Linka Blu objíždí celé Benátky přes ostrov Lido. Počítejte s tím, že stanoviště vaporetta jsou přibližně 10 minut chůze od haly. S dětmi možná i déle. Určitě to není reálné stihnout 25 minut od příletu. Linka Arancio odjíždí ve Vašem čase v 9:45, 11:05 atd. Vystoupit musíte na Rialto, tam se dostanete za necelou hodinu. Jízdenka stojí € 15,00, zpáteční € 27,00. Děti do 5,99 let cestují zdarma, každé v doprovodu dospělé osoby s platnou jízdenkou. V ceně jízdenky je jedno standardní zavazadlo a jedno příruční zavazadlo. Každé další zavazadlo stojí € 3,00. Nicméně předpokládáme, že se nějak podělíte. Přímo naproti stanoviště vaporetta je Calle Bembo, vaše ubytování po 60 m po levé straně. Zpět musíte jet vzhledem k odletu z Rialto nočním vaporettem ACTV označeném jako N. Z Rialto jede ve 3:34 (3:50), 4:04 (4:20) a 4:34 (4:50). V závorce jsou příjezdy na Piazzale Roma. Z Piazzale Roma Vám potom jede autobus ACTV č. 5 ve 4:35 a na letišti je ve 4:56. My bychom ale volili Airport Bus Express. Odjíždí ve 4:20 a na letišti je ve 4:40. Jízdenka na vaporetto stojí € 9,50, na Aerobus € 10,00. Kombinovaná jízdenka na vaporetto a Aerobus stojí € 18,00. Jízdenka na Airport Bus Express stojí € 10,00. V Benátkách cestují děti uvedeného věku zdarma, na letiště už platí plné jízdné. Otázkou je, zda nevolit z Piazzale Roma taxi. Být na letišti 1,5 hodiny před odletem nemusí stačit. Jízdenky si můžete zakoupit už na letišti na pokladně Venezia Unica nebo v automatu. Vzhledem k mnoha kombinacím a různosti jízdenek doporučujeme tu pokladnu v příletové hale. Vzhledem k tomu, že potřebujete jen jízdenky, nemá význam si zakládat kartu.

# 21.05.2023, 16:33.
Děkuji moc za tak rychlou odpověď. Od jakého data mám prosím ten Pass koupit? V pondělí máme přílet. To chceme jít na ostrov Murano a využíť tam vstup přes Pass do Glass muzea a potom v úterý do Benátek do Dóžecího paláce. Když kupuji ten Pass, chce tam po mě nastavit datum. Je to tedy datum od kdy ho můžeme využívat, viz to Murano, a nebo datum, kdy chceme navštívit ten Dóžecí palác? Nějak nechci přijít o ten vstup a ani si kupovat vstup navíc, kdyby to platilo až od toho úterý, kdy budeme navštevovat Dóžecí palác. Snad jsem to napsala srozumitelně. Děkuji moc. Kvetka.

Fungování Venezia Unica jsme Vám popsali v předchozí odpovědi. V případě muzeí záleží datum na tom, jaký produkt si kupujete. Význam toho data je uvedený na konci popisu toho konkrétního produktu, za Attention. Pokud si kupujete např. San Marco City Pass v různých variantách, potom je to den vstupu do Dóžecího paláce, pokud City Pass, potom je to datum od kterého můžete navštívit první muzeum, atd. Dále ještě zadáváte období pobytu v Benátkách.

21.05.2023, 13:18.
Nikde jsem bohužel nenašla odpověď, tak se obracím na Vás. Jak přesně prosím funguje City Pass? Jde mi jenom o časovou platnost, jak dlouho máme na to, abychom si prohlédli všechny památky, které máme v rámci pasu zdarma? Je to víc jak 24 hodin? Je v tom Dóžecí palác a 11 muzeí + 16 kostelů. Je potřeba kartu potom nějak aktivovat a nebo ji stačí ukázat u vstupu do památky? Moc děkuji za informaci. Kvetka.

To záleží na službách a produktech, které budete mít na kartě Venezia Unica nahrané. Vše je uvedené na voucheru, který obdržíte e-mailem. U dopravy si musíte kartu vyzvednout na základě PNR kódu v automatu nebo na pokladně Venezia Unica. U muzeí ukážete u vstupu vocuher s PNR kódem. Zakoupené produkty a služby můžete používat do 24 měsíců od data nákupu. Datum, do kterého voucher platí, je uvedené na voucheru jako datum platnosti. Výjimkou jsou produkty, u kterých konkrétním datem vyprší platnost, jako např. AVM parking, vstup do Dóžecího paláce (při nákupu uvádíte datum), jízdenky - jejich platnost začíná běžet časem první validace do doby platnosti jízdenky, např. 72 hodin atd. Každou památku, muzeum a kostel můžete navštívit jen jednou.

# 17.05.2023, 21:24.
Pane Řehůřku, zdravím z Benátek a opět prosím o radu. Koupila jsem si s vnučkou třídenní jízdenku na vaporetto a nedaří se mi zjistit, zda se s ní dostanu i na Lido a Murano nebo Burano. Stály 1929,- Kč. Děkuji. Hana.

S třídenní jízdenkou ACTV můžete cestovat dopravními prostředky ACTV v Benátkách a Mestre, mezi Mestre a Benátkami, po ostrově Lido a Pellestrina a mezi jednotlivými ostrovy. Vše dopravními prostředky ACTV, kterými jsou autobusy, tramvaje, People Mover a vaporetta. Tedy i na ostrov Lido, Murano a Burano. Jízdenku nelze použít pro speciální linky vaporetta 16, 19 a Casino. Jízdenku musíte validovat při každé změně dopravního prostředku. Mezi Benátkami (Fondamente Nove) a ostrovy Murano, Burano a Torcello jezdí vaporetto č. 12. Mezi Piazzale Roma a Murano jezdí vaporetto č. 3, 4.1 a 4.2. Mezi San Marco a Murano jezdí vaporetto č. 4.1 a 4.2. Mezi Piazzale Roma, San Marco a Lido jezdí vaporetto č. 1. Mapu linek si zobrazíte na výše uvedených stránkách - Servizi di Mobilita' / Orari e Percosi / Consulta le Mappe.

# 16.05.2023, 07:08.
Pane Řehůřku, chystám se opět do Benátek a chtěla bych v neděli jet na celý den do Trevisa. Nikdy jsem tam nebyla. Můžete mi prosím poradit pár míst, která stojí za to v Trevisu vidět a také jak nejlépe se k nim dostat? Pojedu z Benátek vlakem a vůbec nemám přehled, jak daleko např. od nádraží centrum města je. Děkuji moc. Drahomíra.

Tipy na památky v Treviso najdete v odpovědi ze dne 03.07.2019, 12:47. Centrum je jen 10 minut pěší chůze od nádraží Treviso Centrale.

# 15.05.2023, 08:25.
Chtěla bych vzít přítele na jeho narozeniny na výlet do Benátek. Přemýšlím, zda je lepší jet autem, případně letecky. Ráda bych v rámci cesty navštívila i Řím, Pompeje, Vesuv. Od Benátek je to do Říma dlouhá cesta. Vůbec si nedovedu představit, jak by se to dalo udělat tak, abychom to vše stihli za 4 dny. Na Slevomatu je spoustu nabídek, kdy se dá koupit letenka včetně ubytování do Benátek, případně Říma, ale nezahrnuje to vstup do památek. Otázka prosím zní, zda byste doporučovali jet v jeden termín do Benátek a někdy příště do Říma, nebo je nějaká reálná šance zvládnout obojí? Cestu plánuji v termínu od 25. do 29.5.2023. Autem jet není problém, ale je to opravdu dálka, proto zvažuji letenky, ale netuším, zda se dá dostat z Benátek do Říma. Předem velmi děkuji za odpověď. Nikol.

Na to Vám asi přesnou odpověď nedáme. Obě města jsou natolik nasycena památkami, že si je důkladně neprohlédnete ani za týden, natožpak za den nebo několik dnů. Nicméně pokud byste chtěla navštívit obě města, potom doporučujeme si ponechat na Benátky jeden den a na Řím dva dny. Vesuv a Pompeje bychom z toho vynechali. Takové krátké seznámení se vším včetně Pompejí a Vesuvu je možné pouze autem. Mezi Benátkami a Římem se jednoduše přepravíte vlakem Trenitalia. Přímé spoje Vás tam dopraví přibližně za 4 hodiny a jízdenka stojí € 99,00. Je možné se tam přepravit i za poloviční cenu nočním Inter City Notte 770. Cesta trvá 7,5 hodiny, což ale při odjezdu ve 23:05 a příjezdu v 6:35 nemusí být problém. Navíc ušetříte i za jedno ubytování. Autem Vás to vyjde v Rakousku na desetidenní dálniční známku v ceně € 9,90, případně podle trasy ještě na € 13,50 za průjezd tauernskými tunely. Mýtné do Benátek Vás vyjde na € 18,30 a z Benátek do Říma na € 39,70. To samé při cestě zpět. Jízdenky záleží na času příletu a odletu, ubytování doporučujeme hledat přes Booking a vstupenky přes Get Your Guide.

# 07.05.2023, 14:51.
Jedeme v týdnu od 15.5. do 19.5.2023 do Itálie a jeden den bychom chtěli navštívit Benátky. Prosím o sdělení parkoviště, ne moc drahého a informací, zda se platí vstup do Benátek a jak ho zajistit. Děkuji. Marie.

Pokud chcete navštívit Benátky jen během cesty na jeden den, nevyplatí se parkovat někde mimo ostrov. Doporučujeme zaparkovat na parkovišti Tronchetto. Pokud strávíte v Benátkách více jak 3 hodiny, zaplatíte sice za parkování € 25,00, ale přímo z parkoviště Vám jede do centra Benátek vaporetto č. 2. Levněji zaparkujete např. ve Venice City Park, kde je cena € 5,50 na den, musíte ale ještě cestovat autobusem na Piazzale Roma a odtud vaporettem. Nicméně toto parkoviště bývá vzhledem k ceně hodně obsazené. Informace o placení poplatků za vstup do Benátek najdete v odpovědi ze dne 09.01.2023, 11:09. Zatím změna nebyla schválená.

# 07.05.2023, 12:29.
Pane Řehůřku, děkuji za informace, které sdílíte a prosím Vás o rady. Budeme ubytovaní v Mestre na Via Torquato Tasso 10. Jak se nejlépe dostaneme ze zastávky Triestina Tessera u letiště Marco Polo na místo? A dále, jak se z tohoto ubytování dostaneme potom nejlépe do Benátek, Murano a Burano? A dále, v kolik hodin jede poslední spoj z Benátek do Triestina Tessera a v kolik první ranní spoj? Na poslední noc nemáme ubytování, takže na letiště pojedeme z Benátek. Odlet máme v 6:25, nebudeme odbavovat zavazadla, tak předpokládám, že bude stačit, když na letišti budeme kolem páté hodiny. Dále jsem se dočetla informace z července 2022, že vícedenní jízdenky lze zakoupit i v hotelu Courtyard na recepci, poblíž Triestina Tessera. Je opravdu reálné, koupit jízdenku tam? Děkuji moc za odpovědi a Váš čas. Jarka.

Z Triestina Tessera jeďte autobusem ACTV č. 15 a vystupte na Corso del Popolo / Milano. Jděte ve směru jízdy autobusu ke kruhovému objezdu, kde odbočte doprava na Via Torquato Tasso. Vaše ubytování je po pravé straně. Do Benátek se ze stejné zastávky Corso del Popolo / Milano dostanete autobusem ACTV č. 4L. Zaveze Vás na Piazzale Roma. Odtud do centra Benátek můžete pokračovat vaporettem č. 1 po Velkém kanále. Na ostrov Murano se dostanete z Piazzale Roma vaporettem č. 3, odtud potom po dalších ostrovech Burano a Torcello vaporettem č. 12. Poslední autobus č. 15 jede z Tessera ve 20:17 (20:12) , první do Tessera z Corso del Popolo / Milano v 6:34 (6:44). Z Benátek jede první autobus č. 5 ve 4:35 (5:40). V závorce jsou spoje v neděli a ve svátek. Vzhledem k termínu odletu není rozumné vystupovat v Tessera. My bychom si raději připlatili a jeli až na letiště. V současné době se doporučuje být na letišti 3 hodiny před odletem. Není to otázka odbavení, ale bezpečnostní kontroly. První Airport Bus Express jede z Piazzale Roma na letiště ve 4:20, na letišti je za 20 minut. V Tessera jsou celkem tři oficiální prodejní místa, uvedený hotel k nim patří. Jistější řešení je si zakoupit jízdenku přímo na letišti. V automatu nebo na pokladně Venezia Unica.

# 04.05.2023, 10:00.
Pane Řehůřku, moc zdravím a děkuji za veškeré informace, moc mi pomohou. Obdivuji, co všechno pro nás cestovatele děláte, jste skvělý. Ještě prosím o informaci, zda mohu platit dopravu a vaporetto i kartou, nebo jenom v hotovosti. Děkuji a přeji hodně radosti a pohody. Hana.

Prodejní místa na letišti i v Benátkách běžně přijímají platební karty. Samozřejmě doporučujeme mít i nějakou finanční rezervu v hotovosti.

# 03.05.2023, 18:25.
Prosím Vás o radu. V pondělí letíme s dětmi poprvé do Benátek z Prahy v 15:20 hodin na 4 noci na letiště Marco Polo. Do pronajatého apartmánu na adrese Campo Junghans 492/6 Giudecca, Benátky 30100, Itálie. Jak nejlépe se prosím dostat z letiště na místo? A v pátek 12.5. letíme zpět ráno v 8:20 hodin. Moc děkuji za pomoc. Lada.

Vzhledem k tomu, že budete bydlet na ostrově Giudecca, vyplatí se Vám zakoupit vícedenní jízdenku a to nejlépe třídenní s příplatkem na cestu z letiště. Třídenní jízdenka je platná 72 hodin a stojí € 45,00. Mladým od 6 do 29 let se vyplatí zakoupit tuto jízdenku v kombinaci s Rolling Venice Card v celkové ceně € 33,00. Karta stojí € 6,00 a jízdenka € 27,00. Příplatek na cestu z letiště stojí € 7,00. Nejpohodlnější bude si na stránce Venezia Unica vytvořit pro každého cestujícího kartu se jménem a příjmením a každému na jeho kartu vložit odpovídající jízdenku. Po uhrazení obsahu košíku Vám dojde PNR kód, na základě kterého si karty vyzvedenet na letišti v automatu nebo na pokladně Venezia Unica. Z letiště Marco Polo potom jeďte autobusem ACTV č. 5 na Piazzale Roma a odtud vaporettem č. 2 na Giudecca Palanca. Od přístaviště jděte ve směru jízdy vaporetta po nábřeží, přejděte po mostě a pokračujte po nábřeží k dalšímu mostu. Před ním odbočte doprava po Calle de le Erbe, přejděte po mostě a pokračujte po Fondamenta S. Angelo. Na konci odbočte doprava na Calle dei Bolzeri a následně doleva k mostku, za kterým odbočte doprava na Riva Dei Scorzeri. Na konci před mostkem vlevo je Vaše ubytování. V současné době se doporučuje být na letišti 3 hodiny před odletem. Tedy v 5:20. Můžete jet tedy Airport Bus Express z Piazzale Roma v 5:00. Na letišti je v 5:20. Jízdenka stojí € 10,00. První vaporetto č. 2 z Giudecca Palanca jede na Piazzale Roma v 5:05, což je pozdě. Budete tedy muset jet nočním vaporettem č. N, které odjíždí z Giudecca Palanca ve 3:47, na Piazzale Roma je ve 4:09. Jízdenka na vaporetto stojí € 9,50. Řešením také může být cestovat na letiště se společností Alilaguna. Linka Blu odjíždí z Giudecca Stucky ve 3:38 a na letišti je v 5:11. Z přístaviště je to pěšky přibližně 10 minut. Jízdenka stojí € 15,00. Giudecca Stucky je ale na konci ostrova Giudecca směrem k Piazzale Roma. Od Vašeho ubytování je to 1 km.

# 03.05.2023, 12:17.
Chtěla bych se zeptat, zda je na letišti Marco Polo možné zakoupit přímo na místě 48 hodinovou jízdenku v automatu? Nebo zda je lepší ji objednat předem. Přiletíme s mou maminkou večer v sobotu okolo 21. hodiny a vracíme se letem v pondělí v 18:50. Je možné validovat jizdenku v sobotu v noci přibližně ve 22:00? Napadlo nás dojít z letiště do stanice Triestina Tessera a bude potom platná opravdu 48 hodin až do pondělního večera nebo jen 2 dny, tzn. kousek noci v sobotu a potom jen v neděli? Jde mi o to, zda máme zvlášť koupit jizdenku z letiště do místa ubytování v Cannaregio a dvoudenní jizdenku aktivovat až v neděli ráno. Děkuji moc za odpověď, snad je to srozumitelné. Lucie.

Ano, v automatu je možné zakoupit i vícedenní jízdenky. Pohodlnější je si na stránkách Venezia Unica založit pro každého ze skupiny kartu se jménem a příjmením, na tuto si požadované jízdenky vložit a obsah košíku uhradit. E-mailem Vám dojde PNR kód, na základě kterého si karty s jízdenkami v automatu vyzvednete. Vyhnete se tak stresu u automatu, kdy po příletu bude chtít více cestujících zakoupit jízdenky a bude tam poměrně rušno. Vyhnete se tak případné chybě - při zadávání, při platbě atd. Jízdenku musíte validovat po nástupu do prvního dopravního prostředku. Od této chvíle běží platnost jízdenky, ve Vašem případě 48 hodin. Pokud budete mít zakoupenou cestu z letiště a na letiště za příplatek, potom tyto cesty musí proběhnou během platnosti vícedenní jízdenky. Jízdenku musíte validovat při každé změně dopravního prostředku. Podle našeho názoru ta úspora výměnou za cestu pěšky se zavazadly navíc pozdě v noci do Tessera nemá význam. Užijte si pohodlně dovolenou a na nějaké to € navíc nehleďte.

# 03.05.2023, 09:51.
Ráda bych se zeptala na dopravu a návštěvu památek. Na stránkách Venezia Unica jsem si našla výhodnou vstupenku - Junior [Věk: 6-29] & Rodina za € 31,90 pro 2 dospělé a dítě do 14 let se vstupem do mnoha památek v Benátkách. Ráda bych se zeptala, jak tato vstupenka funguje? Po příletu na letiště Treviso vyzvednu v kanceláři kartu, která nás 3 osoby opravňuje navštívit uvedené památky a předběhnout frontu a vystát pouze frontu na bezpečnostní kontrolu? Částka € 31,90 je pro dvě osoby a jedno dítě? Dále jsem se chtěla zeptat ohledně jízdenky pro veřejnou dopravu. V Benátkách strávíme čtyři dny. Možnost zakoupení jízdenky na čtyři dny jsem bohužel nenašla. Nejvýhodnější tedy bude zakoupit jízdenku na tři dny, Express Bus z a na letiště Treviso a poslední den jednorázové jízdenky z Benátek na pevninu do Mestre? Moc děkuji za radu. Katka.

Na stránkách Venezia Unica si vytvoříte pro každého člena rodiny kartu se jménem a příjmením. Na každou z těchto karet přidáte po jednom Junior [Age: 6-29] & Family za € 31,90. Pokud budete chtít ještě využívat nějakou jízdenku na dopravu, opět ji vložíte na kartu každému členu rodiny. Následně přejdete k vyplnění osobních údajů a k úhradě košíku. Na e-mail Vám dojde PNR kód, na základě kterého si na Piazzale Roma v automatu nebo na pokladně Venezia Unica vyzvednete karty, které potřebujete na dopravu. Do muzeí můžete jít s voucherem. Cena je za osobu. Výhodou této nabídky je sleva z původních € 52,90 na € 31,90 za osobu. Ano, jízdenky jsou celodenní, dvoudenní, třídenní a týdenní. Platí odpovídající počet hodin. Pro dítě se vyplatí zakoupit třídenní jízdenku v kombinaci s Rolling Venice Card. Tato sleva je pro mladé do 29 let. Sestavte si itinerář. Může se stát, že jízdenku budete potřebovat jen na jeden nebo dva dny, zbytek prochodíte pěšky. Poslední den nemá smysl kupovat jízdenky z Benátek na pevninu. Express Bus jezdí i z Piazzale Roma.

# 03.05.2023, 09:28.
Prosím o radu. Přiletíme na letiště Treviso a budeme se chtít dopravit do Benátek autobusem ATVO a koupit si třídenní jízdenku. Je lepší si jízdenku koupit online, případně prosím o informaci, jak si ji vyzvednout a jak to musí být dopředu, nebo až na místě? Je nějaký balíček, který vyjde výhodněji? Moc děkuji. Daniela.

Viz naše odpovědi ze dne 18.04.2023, 14:34. a 20.04.2023, 13:05. Můžete si také zakoupit jízdenku na cestu z letiště přes Get Your Guide a třídenní jízdenku až na místě v pokladně na Piazzale Roma. V tomto případě můžete jít s voucherem už přímo k řidiči autobusu na letišti.

# 02.05.2023, 21:24.
Pane Řehůřku, prosím o radu. V červnu plánuji jednodenní výlet do Benátek v rámci pobytu na jihu Itálie. Dočetla jsem se, že město několikrát odložilo uvedení v platnost jednodenního vstupu pro turisty, ale aktuálně opravdu nevím, jak to nyní, resp. v červnu bude. Moc bych Vás poprosila o odkaz na oficiální web, kde si případně svůj vstup mohu rezervovat a zaplatit. Případně, pokud byste doporučil nějaké kombo ve smyslu lodě od parkoviště do centra. Přijedu pravděpodobně autem nebo autobusem z oblasti Lignano. Tak si nechám poradit. Moc děkuji. Linda.

Viz naše odpověď ze dne 09.01.2023, 11:09. Tam jsou odkazy na oficiální informace, které jsou pravidelně aktualizované. V druhé části otázky jste hodně nepřesná. Pokud přijedete autobusem na Piazzale Roma, do centra se dostanete vaporettem ACTV č. 1, které Vás zaveze po Velkém kanále na San Marco. Pokud přijedete autem na Tronchetto, do centra se dostanete vaporettem č. 2, opět na San Marco. Pokud přijedete autem na Punta Sabbioni, do centra se dostanete vaporettem č. 15, opět na San Marco. Jízdenka na vaporetto stojí € 9,50.

# 02.05.2023, 12:00.
Prosím o radu, jak se nejlépe dostanu z letiště v Trevisu do hotelu Locanda Ca' Lucrezia v Benátkách ve středu 17.5. ráno. S vnučkou ve věku 11 let, mě je 68 let, bychom měly přiletět z Prahy v 7:40 hodin. Odlétáme v pondělí 22.5. Můžete nám také poradit, jaká jízdenka je pro nás vhodná pro cestování po Benátkách a přilehlých ostrovech? Moc děkuji. Hana.

Nejpohodlněji se k ubytování dostanete z letiště Treviso přímým autobusem Airport Bus Express za € 12,00. Ve středu jede v 8:25, 9:15, ... Na Piazzale Roma je 1 hodinu a 10 minut. V ceně je přeprava zavazadel. Zastávka je přímo před halou. Z Piazzale Roma se k ubytování dostanete po Ponte della Costituzione a podél nádraží k mostu Ponte degli Scalzi, za kterým odbočíte doleva na Calle Priuli dei Cavaletti. Vaše ubytování je po levé straně. Z Piazzale Roma je to 600 m. Složitější, ale levnější je cestovat z letiště autobusem MOM. Musíte přejít na zastávku u silnice před letištěm. Autobus č. A Vás zaveze na FS Duca d' Aosta. Autobus č. 6 a č. 101 Vás zaveze na FS de Gasperi. Obě zastávky jsou v blízkosti vlakového nádraží. Jízdenka na autobus A stojí € 4,00, na autobus č. 6 a 101 stojí € 1,50. Ve všech případech musíte platit € 1,50 za zavazadlo větší než 25x30x50 cm nebo těžší než 10 kg. Jízdenky doporučujeme zakoupit na pokladně v příletové hale. U řidiče jsou dražší. Z Treviso Centrale se potom dostanete vlakem Trenitalia do Benátek na Santa Lucia s přestupem v Mestre za € 3,80. Dítě má slevu, platí € 2,05. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Z Venezia Santa Lucia půjdete k ubytování stejnou cestou, jen je to kratší, přibližně o polovinu. K dopravě budete používat vaporetta. Základní jízdenka s platností 75 minut stojí € 9,50. Jednodenní jízdenka stojí € 25,00, dvoudenní stojí € 35,00, třídenní stojí € 45,00 a týdenní € 65,00. Platí odpovídající počet hodin. Jízdenky lze použít i na tramvaje v Mestre, autobusy v Mestre, Lido a Pellestrina. Dcera si může zakoupit Rolling Venice Card v ceně € 6,00 a k ní třídenní jízdenku za € 27,00. Je potřeba si sestavit nějaký itinerář a podle něj zvolit optimální skladbu jízdenek. Např. v pondělí a v úterý všechno pochodíte pěšky, ve středu, ve čtvrtek a v pátek budete cestovat vaporetty po ostrovech apod. a v sobotu a v neděli opět pěšky. Některý pěší den např. za € 1,50 tramvají do Mestre a za stejnou cenu zpět atd.

# 30.04.2023, 23:48.
Nevíte, jak to vypadá s rychlostí odbavení na letišti Marco Polo? Jde mi o to, že odlétáme v 6:10 a první spoj Airport Bus Express dle vašich předchozích odpovědí dorazí na letiště ve 4:40. Myslíte, že by to stačilo? Předem děkuji za odpověď. Petr.

Aktuální informace, které poskytuje letiště Marco Polo, hovoří o alespoň 3 hodinách před odletem. Může se stát, že v určité časy téhož dne se mohou čekací doby na bezpečnostních kontrolách lišit a mohou být delší z důvodu souběžnosti několika letů. Proto ty tři hodiny, které jsou odhadovaným maximem. Pokud máte odbavené zavazadlo, nachází se odbavení v přízemí a v prvním patře. Číslo odbavovací přepážky se objeví minimálně 2 až 3 hodiny před plánovaným odletem na informačních obrazovkách. Bezpečnostní kontrola se nachází v prvním patře. To, zda využijete celý doporučený čas nebo Vám bude stačit méně času si musíte odhadnout sám podle Vašeho konkrétního termínu letu a zavazadel. K odhadu můžete použít informace z informačního systému letiště Marco Polo ze stejných dnů předcházejících Vašemu odletu.

# 28.04.2023, 06:12.
Pane Řehůřku, chtěla bych se zeptat, zda se lze v Benátkách a Mestre připojit na bezplatnou městskou WiFi. Na nádraží, náměstí, kavárnách. Děkuji moc a přeji hezký den. Ivana.

Městská Wi-Fi je zpoplatněná. Seznam volně přístupných Wi-Fi v Benátkách a Mestre najdete na Wi-Fi Map. Můžete si nainstalovat i aplikaci do svého telefonu. Berte to samozřejmě s rezervou, bude fungovat jen část. Zaručené řešení je si zakoupit přes Venezia Unica službu Wi-Fi Connection pro Městskou Wi-Fi. Přístupové body jsou zobrazeny na mapě na výše uvedených stránkách. Cena je € 5,00 za 24 hodin, € 15,00 za 72 hodin a € 20,00 za týden. Bezplatné Wi-Fi nabízí hostům většina hotelů.

# 27.04.2023, 22:01.
Chtěla bych se zeptat, zda je možné v Benátkách navštívit nějakou mši v kostele. Případně ve kterém a za jakých podmínek. Ideálně něco zdarma, jak to funguje u nás. Děkuji. Z

Do Baziliky sv. Marka je pro motlitby, mše a bohoslužby volný vstup na severní straně z Piazzetta dei Leoncini přes Porta dei Fiori. Mapu a časový rozpis bohoslužeb najdete na Basilica San Marco. Např. v Chiesa di San Giorgio Maggiore je od pondělí do soboty mše v 7:40 v Capella della Deposizione, nedělní mše je v 11:00 v bazilice. Vstup je zdarma, platí se jen vstup do zvonice. Nicméně podrobný seznam nemáme. Je třeba si najít informace ke konkrétním kostelům, které chcete navštívit. Do 17 kostelů začleněných do sdružení Chorus si můžete zakoupit vstup přes Venezia Unica. Chorus Pass stojí € 12,00.

# 25.04.2023, 13:02.
S kamarádkou jsme si před naší cestou do Benátek s předstihem zakoupily Venice City Pass, v rámci kterého máme zakoupený vstup do Dóžecího paláce. Zajímalo by mě, zda je možné si touto cestou rezervovat i konkrétní čas pro vstup nebo je nutné vystát frontu? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Veronika.

Dóžecí palác má pouze jeden vstup. Nicméně s Venice City Pass přeskočíte frontu u pokladen. Vystojíte si jen frontu u bezpečnostních procedur. S Venice City Pass je doporučeno navštívit Dóžecí palác po 12:00 z důvodu minimalizace front. Dóžecí palác můžete navštívit pouze v den, který jste uvedla při nákupu.

# 24.04.2023, 18:29.
Chtěla bych se zeptat, zda jsou v Benátkách a okolí také nějaká vyžití pro malé děti? Myslím například zoo, dinopark, dětská centra. Zkrátka něco, čím těm dětem můžeme zpestřit vícedenní pobyt. Koupání v moři je také variantou, ale nemusí být počasí. Děkuji. Katka.

Této problematice je věnovaný web Venezia dei Bambini. Najdete tam řadu tipů a nápadů, jak dětem pobyt v Benátkách zpestřit.

# 23.04.2023, 23:14.
Vážený pane Řehůřku, chystáme se do Benátek od 9.5. do 12.5.2023. Na Vašich stránkých jsem již našla spoustu užitečných informací, nicméně bych potřebovala poradit, jak se dostat 12.5. zpět na letiště Marco Polo. Letadlo nám odléta v 6:30 a ubytovaní budeme v airbnb v ulici Ramo Bosello. Na letiště 12.5. jsem nám našla vodní taxi Blue line ze zastávky San Zaccaria. První bohužel přijede na letiště kolem 5 hodiny ráno a to je poměrně pozdě. Dále se chci zeptat, zda se opravdu vyplatí zakoupit si Venice City Pass, kde je zahruté i MHD na 72 hodin? Děkuji za odpověď. Markéta.

Pokud je pro Vás být na letišti kolem páté hodiny ráno pozdě, potom Vám nezbývá než si vzít vodní taxi. Počítejte s cenou kolem € 130,00. Blue je standardní linka společnosti Alilaguna. Ze San Zaccaria odjíždí ve 3:56 a na letišti je v 5:11. Ze stanoviště na letišti musíte jít ještě přibližně 10 až 15 minut. Jízdenka stojí € 15,00. První autobus ACTV odjíždí z Piazzale Roma na letiště ve 4:35 a na letišti je ve 4:56. Jízdenka stojí € 10,00. První Airport Bus Express odjíždí z Piazzale Roma na letiště ve 4:20 a na letišti je ve 4:40. Jízdenka stojí € 10,00. Na Piazzale Roma se dostanete ze San Zaccaria nočním vaporettem N, které jezdí ve Vašem čase ve 2:30 (3:09) a 3:30 (4:09). V závorce je uvedený příjezd na Piazzale Roma. Venezia Unica City Pass je karta, kterou si nakonfigurujete dle Vašich požadavků. Na výše uvedených stránkách si založíte kartu a na ni si nahrajete vstupy, dopravu a služby. Nebo jen jeden produkt z jedné oblasti. Zda se vyplatí nebo ne, záleží na Vašem itineráři. Většinou se třídenní jízdenka vyplatí. Její cena je € 45,00, pro mladé do 29 let ještě méně. Samostatná jízdenka na vaporetto stojí € 9,50. Pokud tedy během tří dnů pojedete více jak 4x vaporettem, vyplatí se.

# 22.04.2023, 13:05.
Pane Řehůřku, moc děkuji. Venice City Park bohužel nevyužijeme, jelikož je již obsazený. Musíme zaparkovat jinde v okolí a Tronchetto se mi zdá zbytečně drahé. U řidiče autobusu se jízdenka koupit nedá? Děkuji moc za informaci. Mějte krásný den. Lucie.

Jízdenky na městskou dopravu je možné zakoupit u agentury Venezia Unica, na pokladnách Venezia Unica, na turistických informacích IAT, v automatech a u autorizovaných prodejců. Jízdenky na vaporetto je možné za příplatek zakoupit na palubě vaporetta. Jízdenky je také možné zakoupit online v oficiální aplikaci AVM a na webu Venezia Unica. O možnosti nákupu v autobuse nevíme a ani to neuvádí provozovatel. Nejbližší prodejní místo u Vámi uvedené zastávky Liberta' Righi je směrem k Benátkám po pravé straně v kiosku u Parcheggio Terminal.

# 21.04.2023, 17:08.
Náhodou jsem narazila na vaše stránky, tak zkusím štěstí. Jedeme s rodinou autem do Benátek na pár dní, máme zamluvený hotel přímo v Benátkách. Plánujeme zaparkovat auto v některém z mnoha parkovišť před vjezdem na most z Mestre a do Benátek jet autobusem ze zastávky Liberta' Righi. Poradíte mi, kde lze koupit jízdenku na autobus? A také jsem se dočetla, že je zcela běžné, že v zaparkovaných autech musí na přístrojovce zůstat položené klíčky od auta, což se mi logicky vůbec nelíbí. Je to opravdu všude nutné? Předem moc děkuji za ochotu a omlouvám se, pokud jste na podobnou otázku už odpovídal. Lucie.

Předpokládáme, že vzhledem k umístění zastávky autobusu budete parkovat ve Venice City Park. Přímo na parkovišti se prodávají jízdenky na autobus i vaporetto. Parkování na tomto parkovišti stojí € 5,50 za den a je možné si místo rezervovat na výše uvedených stránkách. Parkoviště je hlídané. Nechávání klíčků v zaparkovaném autě je běžná praxe, v případě potřeby auta přeparkovávají. Toto se děje dle našich informací např. i v parkovacím domě na Piazzale Roma. Řešení může být zaparkovat na Tronchetto, kde se klíčky nenechávají. Cena je ale vyšší. Jízdenky tam také prodávají.

20.04.2023, 13:05.
Pane Řehůřku, ještě mám malý dotaz ohledně zakoupeného voucheru na cestu z letiště a na letiště. Účtenku si vytisknu někde na letišti? Nebo mi ji dá řidič? A musím si ji tedy uschovat i pro zpáteční cestu? Aktivovat třídenní jízdenku na ACTV mohu v aplikaci? Či na vaporetu? Na Piazzale Roma jsem si našla úschovnu zavazadel, tak snad ji najdeme. Nechceme se s kufrem po Benátkách celý pátek vozit než pojedeme odpoledne na ubytování na Via Forti 13, Island Erasmo, myslím linka č. 13. Máte nějaké tipy na zajímavá místa v Benátkách, kromě těch nejznámějších, či na dobré restaurace za normální ceny? Děkuji moc. Martina.

S voucherem jděte na pokladnu ATVO v příletové hale na letišti, kde dostanete zmiňovanou účtenku (i pro zpáteční cestu) a třídenní jízdenku na benátskou dopravu. Pokladna je otevřená od 7:30 do 22:30. Mimo provozní dobu jděte přímo k řidiči. Třídenní jízdenku si potom vyzvednete na Piazzale Roma. Třídenní jízdenku aktivujete první validací. Validovat ji musíte při každé změně dopravního prostředku. Navštivte např. Židovské ghetto ve čtvrti Cannaregia. Určitě také doporučujeme se svézt gondolou. Tipy na stravování najdete v článku Jídlo a pití v Benátkách.

20.04.2023, 11:56.
Pane Řehůřku, nevím, zda se na vás ještě mohu obrátit pro radu. V minulosti jste mě úžasně poradil, pomohl při mé návštěvě Říma. V květnu letím do Benátek na tři dny a chtěla bych se vás zeptat, jak se nejlépe pohybovat po městě. Ať si koupím správnou jízdenku a nemusím myslet na to, že skočím na dopravní prostředek a dostanu pokutu. A jak se nejlépe dostat z Camping Serenissima, Via Padana 334, 30176 Malcontenta do centra? Děkuji za pochopení a případné informace. Mějte se hezky. Ivana.

Pokud nechcete řešit dopravu, doporučujeme si zakoupit třídenní jízdenku s platností 72 hodin od první validace. Cena je € 45,00 (sleva je pro mladé do 29 let, viz naše otázky a odpovědi). K této jízdence si můžete současně zakoupit i cestu z letiště Marco Polo za příplatek € 7,00 nebo i obousměrnou cestu za příplatek € 13,00. Cesta z letiště a na letiště musí proběhnout v době platnosti třídenní jízdenky. Jízdenky koupíte na letišti v automatu nebo na pokladně Venezia Unica. Na výše uvedených stránkách si ji můžete koupit i online, při nákupu více jak 30 dní předem poskytují i slevu. Založíte si tam kartu na jméno a na kartu vložíte odpovídající produkt. Po uhrazení Vám dojde e-mailem voucher s PNR kódem, na základě kterého si kartu vyzvednete v automatu nebo na pokladně. Můžete potom cestovat veškerou dopravou ACTV v Mestre, Benátkách a mezi ostrovy. Konkrétně autobusy, tramvajemi, People Mover, vaporetty. Nelze cestovat speciálními linkami č. 16, 19 a Casino. Jízdenku je třeba validovat při každé změně dopravního prostředku. Když přejdete z kempu na Via Padana, najdete po pravé straně zastávku městského autobusu č. 43. Ten Vás zaveze až do Benátek na Piazzale Roma. Z letiště Marco Polo bude nejlepší cestovat přes Piazzale Roma. Nejdříve autobusem č. 5 a následně autobusem č. 43. Pokud přiletíte na letiště Treviso, potom si můžete koupit kombo jízdenku, která obsahuje výše zmíněnou třídenní jízdenku ACTV a zpáteční cestu z letiště a na letiště Treviso autobusem ATVO. Jízdenka stojí € 63,00. Na rozdíl od výše uvedených příplatků týkajících se letiště Marco Polo fungují tyto jízdenky samostatně, není zde tedy časový limit. Lze ji také koupit přes Venezia Unica. Vyzvednete potom na letišti na pokladně ATVO.

19.04.2023, 22:23.
Chci Vás poprosit o radu. Jedeme s rodinou do Benátek teď na konci dubna. Platí už se prosím poplatek za vstup? Případně kde ho rezervovat a koupit? Děkuji za odpověď. S pozdravem Václav.

Podle našich informací platí stále, že usnesením č. 75 ze dne 23. prosince 2022 byla pozastavená účinnost nařízení týkajícího se poplatku do doby, než bude schválené nové nařízení. To ještě schválené nebylo. Sledujte aktuální informace na odkazu v odpovědi ze dne 09.01.2023, 11:09. Článek byl naposledy aktualizovaný 28.3.2023. Po vydání nového nařízení tam budou k dispozici veškeré informace.

# 19.04.2023, 11:13.
Prosím o radu, kde bych našla ceník dopravy ACTV z místa A do místa B, které bych si udala sama. Našla jsem totiž někde informaci, že pokud člověk popojde z letiště Marco Polo přibližně 1 km na zastávku Triestina Tessera, odkud potřebujeme dojet na zastávku Corso del Popolo Torino, tak můžeme uplatnit jízdenku za € 1,50 na osobu. Je to pravda? A další dotaz, kde v tomto případě zakoupit jízdenku v této hodnotě? Mnohokrát děkuji. Lenka.

Ceník dopravy ACTV najdete na výše uvedených stránkách. Nikoliv však z bodu A do bodu B, ale ceník konkrétních jízdenek. Jízdenky pro městskou dopravu jsou vázané na oblast Benátek včetně Mestre. Přestupní jízdenka s plaností 75 minut po pevninské autobusové a tramvajové síti stojí € 1,50. Můžete ji použít pro zmiňovanou cestu z Tessera. Jízdenka stejných parametrů rozšířená o letiště Marco Polo stojí € 10,00. Jízdenka stejných parametrů rozšířená o letiště Marco Polo, dalších 15 minut, vaporetta a People Mover stojí € 18,00. Cestu z letiště si můžete připlatit i k vícedenní jízdence za € 7,00 pro jeden směr nebo € 13,00 pro oba směry. V tomto případě musí cesta z letiště nebo na letiště proběhnout v době platnosti vícedenní jízdenky. Jízdenky obsahující vaporetta nelze použít pro speciální linky 16, 19 a Casino. Jízdenky zakoupíte na letišti v automatu nebo na pokladně Venezia Unica.

18.04.2023, 14:34.
Chystáme se navštívit Benátky od 26.5.2023 do 29.5.2023. Jedná se mi o City Pass. Pokud zakoupím online třídenní městskou ATVO + obousměrnou jízdenku z letiště, vychází mi cena € 63,00. Nevím, zda ale stihneme limit 72 hodin, zřejmě ne. Můžete mi poradit? Z letiště Treviso jezdí ATVO jak často? Přiletíme v 8:00 hodin v pátek 26.5.2023. Odlet máme v 17:00 hodin 29.5.2023. Pokud jízdenky zakoupím online a stane se, že neodletíme pro nemoc, vše propadá? Je vše omezené na konkrétní datum? Nebo lístky mohu využít v jiný termín? Děkuji za odpověď. Martina.

Kombinovaný voucher zahrnující transfer z letiště Treviso do Benátek autobusy ATVO a vícedenní městskou dopravu ACTV má dvě různé aktivace. Na letišti obdržíte na základě voucheru účtenku, kterou využijete na cestu autobusem bez časového omezení, třídenní jízdenku potom aktivujete první validací v dopravním prostředku (vaporetto, autobus, tramvaj, People Mover). Od této chvíle začíná běžet 72 hodin platnosti třídenní jízdenky. Validovat ji následně musíte při každé změně dopravního prostředku. Voucher je dle podmínek Venezia Unica platný 24 měsíců od data zakoupení, stejně tak produkty na něm uvedené, s výjimkou těch, které jsou vázané na přesné datum. Voucher můžete zrušit do 60 minut od zaplacení. Po této době a po vypršení jeho platnosti propadá. Vše je uvedeno ve FAQ a Obchodních podmínkách na výše uvedených stránkách. Autobusy ATVO jezdí z letiště Treviso na Piazzale Roma v pátek od 7:45 do 22:20, celkem 22 spojů.

# 16.04.2023, 20:28.
Chtěla bych Vás poprosit o pár informací. Letím s přítelem do Benátek v červenci a jsme tam na tři dny. Čas odletu zpět do Prahy máme v 6:30 a já se bojím, jak se z hotelu dostaneme takto brzy na letiště. Všude jsem četla, že ty spoje jezdí od 6 hodin. Jsme ubytovaní v Rezidenza La Duchesa Deluxe rooms. Mohl byste mi prosím poradit? Kateřina.

Vaše ubytování se nachází v blízkosti zastávky vaporetta Giardini. Musíte tedy přejít na nábřeží Riva dei Sette Martiri a po něm k zastávce, která se nachází za mostem Ponte dei Sette Martiri. Odtud jezdí i noční vaporetta ACTV č. N na Piazzale Roma. Tato vaporetta jezdí 2x do hodiny 12 a 42 minutu. Na Piazzale Roma jsou 50 a 20 minutu, tedy za 38 minut. První autobus ACTV č. 5 jede na letiště v pracovní dny a v sobotu ve 4:35, na letišti je ve 4:56. Musíte tedy stihnout noční vaporetto z Giardini ve 3:42. My bychom volili rezervu. V neděli a ve svátek jezdí autobus č. 5 až v 5:40 a na letišti je v 6:01. Nicméně je tady ještě možnost Express Bus, který jezdí každý den a první odjíždí ve 4:20, na letišti je ve 4:40. Musíte tedy stihnout noční vaporetto ve 3:12. V obou případech stojí jízdenka na autobus € 10,00. Na vaporetto € 9,50. Na dopravu ACTV můžete využít vícedenní jízdenky, v případě autobusu č. 5 je možnost cestovat za příplatek € 7,00 k této jízdence. Vzhledem k termínu si doporučujeme před odjezdem zkontrolovat jízdní řády.

# 15.04.2023, 19:51.
Vaší stránku mi poslalo samo nebe. Ve svých 54 letech jsem se rozhodla začít lowcost cestovat. Čím víc informací si sháním, tím víc chytám paniku a začínám se v tom ztrácet. Letím s kamarádkou, obě neznající jazyky. Přiletíme 19.5. ráno na letiště Treviso, odtud se přesouváme do Mestre. Ubytování máme zajištěné ve Venice Real Guesthouse, Marghera. Návrat máme 23.5. do Treviso, kde přespíme a ráno 24.5. odletíme do Prahy. Koupit si kartu Venezia Unica se nám určitě vyplatí, ještě stihneme těch víc jak 30 dnů před. Chci se vás zeptat. Na tu kartu je i výhodné vstupné? To si máme při nákupu té karty současně objednávat vstupenky co chceme navštívit? Na vstupné je potom také sleva? Jaký je příplatek za to, že nebudeme muset stát frontu? A když si koupíme vstupenky, tak si potom musíme zvlášť na stránkách těch objektů rezervovat místo? Mám soupis toho, co bychom chtěly vidět, ale nejsem schopná určit, co nám kolik času zabere, tak abychom si nekoupily vstupné, které nám potom propadne. Je mi jasné, že nevíte, co chceme vidět. Prostě ten benátský top + Burano, využívat vaporetta, courání po Benátkách. Prosím, poraďte. Děkuji. Jana.

Karta Venezia Unica funguje tak, že si ji na výše uvedených stránkách vytvoříte a nahrajete na ni požadovanou dopravu, vstupy a služby. Po uhrazení Vám dojde e-mailem voucher s PNR kódem, na základě kterého si karty vyzvednete na pokladně Venezia Unica nebo v automatu. Kartu používáte jako jízdenku, s voucherem navštěvujete muzea. To, co máte v ceně a na co slevu máte je uvedené přesně v popisech produktů, které si zakoupíte. Na výše uvedených stránkách je to přesně popsané. Vstupenky můžete nakupovat i samostatně přes Visit Mu Ve.