SICÍLIE 2022 / 3

Sicílie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Sicílie 2022 / 3

Pokud je Sicílie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2022. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do místa ubytování, o cestě autem na Sicílii, o výletech po Sicílii, o půjčovnách aut, o trajektech na ostrovy, o městské dopravě v jednotlivých městech, o vlakové a autobusové dopravě mezi městy, o výletě na Etnu a do dalších míst, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Sicílii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete druhou část, ta první je na stránce Sicílie 2022.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 16.07.2022, 13:27.
V přístavu Isola delle Femmine prý každý den časně ráno nabízejí rybáři ryby. Nechci přijít pozdě. V kolik hodin je časně ráno? A je to i v neděli? Děkuji. Olga.

Atrakcí vesnice Isola delle Femmine je rybí trh, který se koná každé ráno přibližně od 8:00 do 12:00 v přístavu. Čerstvé ryby je možné zakoupit přímo od rybářů po jejich návratu z nočního rybolovu. Rybí trh se koná i v neděli. Ve čtvrtek dopoledne se ve vesnici koná týdenní trh. Přístup je z Via dei Villini. V neděli dopoledne se koná farmářský trh před přístavem, kde se prodává ovoce, zelenina a typické místní produkty. Přístup je z Via Di Maggio.

# 02.07.2022, 17:26.
Chtěla bych se prosím zeptat, zda byste nám poradili, jak je možné se dostat z adresy Via San Benedetto, Cinisi na plaz San Vito lo Capo. Lze jet hromadnou dopravou nebo je nutné využít taxi. Předem moc děkuji za odpověď. Zuzana.

Z Cinisi jezdí do San Vito Lo Capo autobus Russo Autoservisi. V současné době jezdí jeden spoj denně v 6:55, cena jízdenky je € 8,20. Zpět jede ve 13:00, cena je stejná. Doporučujeme si zkontrolovat jízdní řády pro Váš termín a konkrétní den.

# 01.07.2022, 21:45.
Chtěla bych se zeptat, jak je to s vypůjčením kola. Je možnost vzít kolo do autobusu a do vlaku? Chtěla bych si půjčit kolo ve větším městě a potom ho využít u městečka u pláže, například. Popřípadě na kolik vychází vypůjčení kol? Nikde nemůžu najít žádné internetové stránky půjčoven. Například pro Catanii. Děkuji moc. Majda.

Vzít si kolo do autobusu bychom neviděli jako reálné. V přepravních podmínkách autobusových společností jsou přísně uváděné rozměry zavazadel a kola v nich většinou uvedená nejsou. Je třeba si ale pročíst přepravní podmínky konkrétních společností. V případě vlaků už ta možnost standardně je. Vlak, ve kterém je možné převážet kola, je označený v jízdním řádu symbolem kola. Konkrétně na Trenitalia u konkrétního spoje po rozkliknutí symbolu informací je uvedený piktogram kola. Přeprava jízdních kol podléhá omezením, vše je uvedené v přepravních podmínkách Informativa Bici al Seguito - Transporto regionale. Ceny pronájmu kol jsou různé. V různých městech můžete vyhledávat půjčovny ve vyhledávačích klíčovými slovy noleggio bici s připojením názvu města. V Catanii může být zajímavá služba od provozovatele městské dopravy AMTS. Za určitých podmínek je i zdarma (v ceně parkování nebo v ceně jízdenky). Nicméně i € 2,00 za den je skoro zadarmo.

# 21.06.2022, 21:32.
V sobotu letíme do Palerma a domácí nám psali, že si musíme zarezervovat vstupenku do historického centra Palerma. Nebo, že se dá koupit v tabacherii. Je to pravda? Nikdy jsme o tom neslyšeli. Je to nějaká novinka? Děkuji. Věra.

O tom, že by se mělo platit za vstup do historického centra v Palermu nemáme žádné informace. Napadá nás jediné vysvětlení. Hotel, ve kterém budete bydlet, je v historickém centru a ubytovatel neví, že přiletíte. Předpokládá, že přijedete autem, proto se Vám snažil poskytnout důležité informace. V Palermu je ZTL, jako ve většině větších italských měst. Existují čtyři kategorie průkazů, které opravňují v Palermo k přístupu k ZTL: denní, měsíční, pololetní a roční (určený pouze rezidentům v ZTL). V těchto kategoriích jsou různé ceny pro auta benzinová, naftová a hybridní. Neplatí elektromobily a hendikepovaní. Benzinová vozidla do Euro 2 a naftová vozidla do Euro 3 nemají na průkaz nárok, kromě rezidentů v ZTL. Zákazníci hotelů, servisů a parkovišť mohou získat dočasný průkaz. Průkaz lze získat online na ZTL Palermo nebo u přepážek AMAT a ACI. Celodenní průkaz je možné zakoupit v některých barech, trafikách a novinových stáncích.

# 21.06.2022, 12:08.
Nejprve děkuji, že něco takového, jako je tento web, provozujete. Vypadá to skvěle. Chtěl bych se zeptat, zda se v Catanii dá půjčit skútr a případně u koho? A ta samá otázka pro město Syrakusy. Mnohokrát děkuji předem. Štěpán.

Možností pronájmu skútru je mnoho. Můžete si vybrat až na místě - na půjčovnu určitě při procházkách narazíte, nebo procházet stránky pronajímatelů. Do vyhledávače zadejte noleggio scooter catania resp. siracusa. V Catania je např. Takeaway, v Syrakusách Ortigia Rent.

# 19.06.2022, 23:51.
Začátkem listopadu letíme na 5 dní do Catanie - 2 osoby. Naše představa na ubytování na 2 noci, případně na všech 5 nocí, je Catanie, nebo poblíž městečka do přibližně 80 km. Prioritou je koupání, další městečka s dobrou dostupností na pláže. Z jednoho, případně 2 míst, kde budeme mít ubytování. Nejlépe tam, kde se dá dobře dostat místní dopravou. Poprosím o doporučení, zkušenosti. Děkuji předem za odpověď. Rostislav.

V Catania bývají veřejné pláže přeplněné. Doporučujeme ubytování ve Villagio Turistico Europeo, které má privátní pláž. Bydleli jsme tam 5 nocí a byli jsme spokojení. Veřejnou dopravu v Catania povozuje AMTS. Z Catania je veřejnou dopravou dostupná Etna - AST i města na východním pobřeží Taormina a Syrakusy - Trenitalia. Krásnější pláže na východním pobřeží jsou severně od Catania, např. Giardini Naxos / Taormina - Isola Bella a nebo jižně od Syrakus - Fontane Bianche. Na jihu potom u Agrigento - San Leone a Scala dei Turchi. Na západě potom u San Vito Lo Capo.

# 17.06.2022, 17:44.
Pane Řehůřku, ještě bychom se chtěli zeptat, zda je v Palermu v blízkosti adresy Autostazione di Palermo - Piazza Cairoli nějaká úschovna zavazadel? Nebo někde poblíž. Předem děkujeme za odpověď. Martin.

Úschovna zavazadel KiPoint je přímo na vlakovém nádraží Palermo Centrale. Otevřeno mají každý den od 8:00 do 20:00 a cena za uschování zavazadla je € 10,00.

# 16.06.2022, 09:43.
Přemýšlím o výletě do Cefalu. Četla jsem, že to není daleko od Palerma a z Palermo centrale tam jezdí vlak. Doporučil byste toto město pro prohlídku i koupání? Je potřeba si lístky na vlak kupovat nějak dopředu? Moc děkuji. Jana.

Cefalu bychom pro návštěvu určitě doporučili. Najdete tam mnoho památek - katedrálu s cennými mozaikami, základy Dianina chrámu, středověkou prádelnu, středověké opevnění, několik paláců a kostelů, muzeum atd. Písečná pláž je úzká a dlouhá. Vzhledem k pozvolnému vstupu do moře je voda teplá. Kolem pláže vede promenáda. Pláž bývá plná, doporučujeme tam jet tedy brzy ráno. Vlakem Trenitalia z Palermo se tam dostanete za 40 až 60 minut, podle typu vlaku. Jízdenka stojí € 6,20. Nemá význam ji kupovat dopředu. Zakoupíte ji na nádraží na pokladně nebo v automatu. První vlak odjíždí v 5:07, ideální je spoj v 6:58, který je na místě v 8:00. Poslední regionální vlak jede zpět do Palermo ve 21:02.

# 10.06.2022, 18:41.
Letíme 29.6 na Siciíli. 30.6. máme ráno v plánu jet autobusem k Etně. Dají se jízdenky koupit předem? Myslíte, že se v pohodě vlezeme do autobusu? U Etny máme zaplacený hotel a zpět se chceme vrátit opět autobusem, ale až následující den. Lze lístek na autobus druhý den koupit přímo u Etny? Předem děkuji za odpověď. Klára.

Jízdenky společnosti AST je možné zakoupit čtyřmi způsoby. Online na výše uvedených stránkách - Tariffe / Acquisto Biglietti Online, online pomocí aplikace AST nainstalované na smartphonu, v autobuse u řidiče nebo v prodejně. V Catania je prodejna na náměstí před vlakovým nádražím. Nákup jízdenky dopředu doporučujeme. Každopádně nákup jízdenky dopředu není ekvivalentem rezervace. Na jízdence je uvedené pouze datum, kdy byla zakoupená, a lze ji použít do jednoho roku od data vystavení až do dne, kdy byla ověřená v autobuse. Koncem června byste měla autobusem z Catanie odjet. Každopádně doporučujeme zakoupit jízdenku minimálně den dopředu a na zastávku jít s dostatečným předstihem. A samozřejmě odjíždět z výchozí zastávky. To samé při cestě zpět. Jízdenku z Etny doporučujeme také zakoupit dopředu. U Riffugio Sapienza není žádná z oficiálních prodejen uvedených na seznamu AST.

# 10.06.2022, 09:46.
Chtěla bych se informovat ohledně Palerma. Na našem výletě bychom se chtěli někde i vykoupat. Četla jsem o pláži Mondello, kde se dá dostat autobusem číslo 806 z Palerma, avšak v srpnu bude asi dost plná. Můžete mi doporučit i nějakou jinou pláž do vzdálenosti maximálně 2 hodiny, kam se dá dostat třeba autobusem nebo vlakem z Palerma? Nebo myslíte, že v srpnu bude pláž Mondello vpořádku? Moc děkuji. Jana.

Pláž Mondello je víceméně městská pláž a v srpnu (nejen) tam bude určitě hlava na hlavě. Pláže západně od Palerma jsou dopravou hůře dostupné než ty východně od Palerma. Doporučujeme si přes Mapy Google vybrat nějakou pláž, která Vám vyhovuje a je v dostupnosti vlakové stanice. Tam se potom pohodlně dostanete vlakem Trenitalia z Palermo Centrale. Nicméně, pokud Vám jde jen o vykoupání, Mondello bychom nezavrhovali a vydali se tam hned brzy ráno. Jakmile Vám to potom přestane vyhovovat, můžete zase odjet poznávat Sicílii. Nikdo Vám totiž nezaručí, že nebudou plné pláže i západně a východně od Palerma. V srpnu je v Itálii ta nejvyšší sezóna.

# 08.06.2022, 22:34.
Chtěla bych se zeptat, jaké jsou možnosti dopravy z letiště v Palermu, pokud přiletíme v 1 hodinu v noci. Uber nebo Bolt zde asi nejezdí, nebo ano? Četla jsem, že normální taxi stojí až € 40,00, je to tak? A první autobus jede někdy v 5 hodin ráno. Děkuji za odpověď. Jana.

Uber funguje v Itálii pouze na letištích v Římě, Neapoli, Miláně a Bologni. Bolt na italských letištích nefunguje. Obě služby nefungují také v Palermu. Cena taxi do Palerma se pohybuje od € 35,00 do € 50,00. Nejvyšší cena je na vlakové nádraží, podle lokality se může samozřejmě lišit. Je tady možnost i sdíleného taxi, které provozuje Coop Radio Taxi Trinacria a Coop Autoradio. Ceny jsou nižší, ale jen při plné obsazenosti taxi. První autobus Prestia e Comande odjíždí do Palerma ve 4:00, první vlak Trenitalia v 5:15.

# 08.06.2022, 09:37.
Když zítra pojedeme autobusem z Palerma do Trapani, je nutné si koupit lístky předem, online nebo někde ve stánku? Nebo je možné je koupit až v autobuse u řidiče? A jak je to prosím s cestou zpátky? Odjíždí ze stejné zastávky, kde v Trapani vystoupíme nebo musíme jinam? Děkuji moc. Tereza.

Pokud pojedete z Palerma do Trapani, využijete pravděpodobně linku společnosti Segesta Autolinee. Jízdenky je možné zakoupit online na výše uvedených stránkách nebo na pokladnách. V Palermo je to možné na autobusovém terminálu Fazello na pokladně Segesta, kde mají otevřeno od 6:00 do 20:15, v neděli od 6:30 do 20:15. Další prodejny jsou Politeama na Via Turati, Lo Bianco Nicolo' na Largo G. La Grutta, tabák Rimi Filippo na Via Belgio, Caffe' Belgio na Via Belgio a Copisteria Graziano Rosaria na Via delle Scienze. V Trapani se jízdenky prodávají na pokladně Segesta na Via Fardella, kde mají otevřeno od 8:00 do 12:00 a od 16:00 do 20:00, v Caffe' Noir na Via Fardella, v Agenzia Egatour na Via Amiraglio Staiti, v Edicola Bruno Salvatore na Piazza Umberto I a v baru Rory di Genovese Salvatore na Via Marsala. Zastávky by měly být stejné při cestě tam i zpět, nicméně doporučujeme nastupovat na terminálech, kde jsou i prodejny jízdenek. U řidiče je možné jízdenky také zakoupit, ale nedoporučujeme to. Podléhá to různým omezením - např. z důvodu epidemiologické situace a obecně bývají jízdenky u řidiče zatížené poplatkem, tedy dražší než na pokladně.

# 08.06.2022, 08:21.
Chtěl bych se zeptat, zda je nutná rezervace trajektu v době letních prázdnin při cestě autem na Sicílii. Nebo není problém použít trajekt s nějakou únosnou čekací dobou kdykoliv? Zpáteční lístek platí nějakou dobu, nebo je nutné zadat přesné datum návratu? Děkuji. Martin.

Trajekt Caronte & Tourist mezi Villa San Giovanni a Messina funguje kyvadlově. Není nutné provádět rezervaci. Jízdenka pro osobní automobil stojí € 35,00 za jeden směr, za oba směry při návratu ve stejný den € 36,50, za oba směry při návratu do 3 dnů € 42,00 a za oba směry při návratu do 90 dnů € 69,00. V ceně je automobil s maximálně pěti cestujícími. Od 5:20 do 21:20 je frekvence 40 minut, mimo tuto dobu 1 hodinu a 20 minut. Ve směru od Messina jsou ty času posunuté o 40 minut zpět. Ve Villa San Giovanni dojedete k Terminal - Ticketing C&T, je podobný mýtnici na dálnici. Po levé straně jsou šikmo automaty pro jízdenky zakoupené na webu, rovně potom pokladny pro nákup na místě. Nemusíte vystupovat z auta.

# 07.06.2022, 11:45.
Je prosím na nádraží v Catanii úschovna zavazadel? Případně i v Cefalu? Šárka.

O úschovně na nádraží v Catania přímo nevíme, ale před nádražím je Piazza Papa Giovanni XXIII a vlevo z něj ústí ulice Via Don Luigi Sturzo. Tam je TDS Service, kde provozují i úschovnu zavazadel. Otevřeno je denně od 8:00 do 20:00 a cena za hodinu je € 2,00, za den € 6,00. Další úschovna zavazadel je např. na Via Mancini 22, kde mají otevřeno každý den od 7:00 do 23:00. Je samoobslužná, přijímají platební karty a cena je € 2,49. Skříňku lze rezervovat online na stowyourbags.com. V Cefalu na nádraží úschovna zavazadel není. Víme jen o úschovně na Piazza Duomo, kterou spravuje pokladna katedrály.

# 07.06.2022, 10:08.
Poradíte mi prosím, jak se ve čtvrtek ráno kolem 8 až 9 hodiny nejlépe dostat do centra Trapani? Děkuji. Tereza.

Dopravu mezi Palermo a Trapani zajišťuje Segesta Autolinee. Autobusy odjíždějí z autobusového terminálu Fazello, vedle vlakové stanice Centrale. Jízdenka stojí € 9,60 a cesta trvá 2 hodiny. Ve Vámi uvedeném čase odjíždějí autobusy v 8:00 a 9:00.

# 02.06.2022, 23:40.
Neviem sa orientovať na stránkach autobusov a potrebovala by som nájsť spojenie z Palerma do Balestrate na 16.6. A koľko by to stalo? Ešte ma zaujíma, či sa v Palerme na stanici alebo niekde nachádza úschovňa batožiny a koľko to stojí? Vopred ďakujem za odpoveď. Veronika.

Dopravu mezi těmito místy provozuje Russo Autoservizi. Z Palerma vyjíždí z Piazza Cairoli, což je u vlakového nádraží. Bohužel 16.6. jede jen jeden spoj a to v 6:20. Na místě je v 7:30. Jízdenka stojí € 5,00. Jízdní řády doporučujeme zkontrolovat ještě před odjezdem, kolem 10.6. dochází většinou k aktualizacím, je možné, že ještě nějaký spoj přibude. Řešením může být vlak Trenitalia. Jedou celkem 4 spoje a to v 9:12, 14:12, 17:12 a 20:12. Cesta trvá kolem dvou hodin a je s jedním přestupem v Piraineto. Odtud se jede autobusem, který provozují dráhy. Jízdenka stojí € 6,20. Ve vlakové stanici Palermo Centrale je úschovna zavazadel KiPoint. Otevřeno mají každý den od 8:00 do 20:00. Cena je € 10,00 za den.

# 01.06.2022, 17:19.
Pane Řehůřku, budeme s Ryanairem 4 dny v Trapani, kde i přistaneme. 16.6. máme odtud letět nazpět do Bratislavy. Dnes nám poslali z Ryanairu e-mail, že 16.6. bude letiště v Trapani uzavřené a máme letět v 9:40 h z Palerma. Poradíte prosím, jak se tam takto brzy ráno dostat? Předem děkuji. Josef.

Z Trapani jezdí na letiště v Palermu autobus Segesta Autolinee. Autobus vyjíždí z přístavu a jízdenka stojí € 9,60. V Trapani má další čtyři zastávky na Via Mazzini, Via Fardella (2x) a Via Marsala. Doporučujeme však ten přístav. První autobus jede 16.6.2022 v 5:00 a na letišti je v 6:10. Druhý autobus jede v 7:30 a na letišti je v 8:40. Doporučujeme jet tím prvním. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 31.05.2022, 08:06.
Prosím o informáciu, nakoľko sa v radoch spoločnosti AST neviem tak dobre orientovať. Zastávka autobusu v Trapani do San Vito Lo Capo je na adrese Via Virgilio 20 Trapani? Zastávka je na znamenie? V San Vito Lo Capo je len jedna zastávka, na ktorej vystúpime alebo je ich viac? Veľká vďaka. Andrea.

Zastávky ve městě Trapani jsou na Via Marsala (prodejce BMW), podél Via Fardella (Salesiani - tato je nejblíže nádraží, Cinema Royal, Scuole Umberto), na Via Palmerio Abate (prefektura), na Via XXX Gennaio (soud), v přístavu na Via Ammiraglio Staiti poblíž nástupu na Aliscafi (agentura Egatour). Zastávky ve městě San Vito Lo Capo jsou na Corso Pier Santi Mattarella (konečná u restaurace Lo Stagnone), na Corso Mattarella (bývalý kemp La Fata, základní škola), na Via Savoia (čerpací stanice, na konci města). Doporučujeme, pokud to jde, cestovat ze zastávek konečných, tj. v přístavu v Trapani a u restaurace Lo Stagnone v San Vito Lo Capo. Jsou tam i prodejny jízdenek. U řidiče je cena vyšší. V Trapani doporučujeme i zastávku v blízkosti nádraží. Co se týče znamení, u průběžných zastávek vždy doporučujeme dát znamení, i když to na zastávce napsané nebude.

# 30.05.2022, 13:54.
Prosím, jak se dostat nejlépe autobusem z Castellammare del Golfo do Trapani? Třeba v úterý. Děkuji. Martina.

Spojení mezi Castellammare del Golfo a Trapani zajišťuje AST. Nicméně v úterý jede jen spoj v 6:40. Cesta trvá necelé dvě hodiny. Dalším řešením může být Russo Autoservizi do Valderice a následně autobusem AST do Trapani. Do Valderice jede ale také jeden spoj. Více spojů nabízí vlak Trenitalia, přímo nebo s přestupem v Castelvetrano. Spojení na nádraží FS zajišťuje Russo Autoservizi.

# 27.05.2022, 18:30.
Chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o radu ohľadom presunu autobusom v útorok 31.5.2022 z mesta Trapani - B&B 36 Passi dal Mare, 16 Via Francesco Crispi, na pláž San Vito Lo Capo - La Simora del Passante, 56 Via Mondello a späť 4.6.2022. Nie je problém s autobusovou dopravou v sobotu? Odporúčal by ste nám vtesnať návštevu Erice lanovkou na útorok 31.5. alebo radšej v sobotu 4.6.? Na Vašom blogu som sa dočítala, že autobusová preprava je v Taliansku v nedeľu obmedzená. Týka sa to aj autobusových spojení z letiska? Prilietame v nedeľu 29.5.2022 o 20:15. Dúfam, že nejaký spoj do mesta ešte pôjde. Veľmi pekne ďakujem za všetky cenné informácie, rady a tento Váš blog, ktorý pomáha začiatočníkom v cestovaní, ako som ja. Ale určite aj ostriežaným cestovateľom. Andrea.

Jízdní řády AST najdete na výše uvedených stránkách. V úterý 31.5.2022 jezdí z Trapani do San Vito Lo Capo 8 spojů, v sobotu 4.6.2022 v opačném směru 7 spojů. To, zda navštívit Erice v úterý nebo v sobotu nevíme. Záleží jak Vám to bude časově vycházet. Je třeba si to naplánovat pomocí jízdních řádů, všude samozřejmě počítat s rezervou. V neděli jezdí autobusy z letiště do Trapani ve stejné frekvenci jako výše, tj. 8 spojů. Ve Vašem případě, pokud nestihnete poslední spoj ve 20:45, bude muset volit taxi. Další autobus jede až v pondělí v 6:30. Pro úplnost, městskou dopravu v Trapani provozuje ATM.

# 25.05.2022, 08:37.
Pane Řehůřku, vybrali jsme si dovolenou na Sicílii a rádi bychom cestovali hromadnou dopravou. Vše máme zajištěné, jen mi chybí poslední spoj z Pozzalo do letiště v Catania s tím, že nám letadlo odlétá v 9:15. Dá se to nějak stihnout, abychom nemuseli trávit noc na letišti? Našel jsem autobus s odjezdem v 6:10 a příjezdem na letiště v Catania v 7:55, což bychom letadlo měli stihnout. nicméně, spoj je od poskytovatele Azienda Siciliana Trasporti a tam se mi to již nepodařilo potvrdit. Dá se na toto spolehnout, prosím? Moc děkuji za rady a informaci. Vojtěch.

Podle aktuálních jízdních řádů společnosti AST jede autobus z Pozzalo na letiště v Catania v 6:10 a na místě je v 7:55. Autobus jezdí každý den kromě neděle. Zda autobus ve Váš konkrétní den a konkrétní čas pojede nebo nebude mít zpoždění, to Vám samozřejmě nikdo nezaručí.

# 21.05.2022, 08:43.
Mám prosbu. 30.7. přiletíme v 1:00 do Palerma. Potřebovala bych vědět, zda jezdí přímo z letiště autobus do Mazara del Vallo? Případně, kde je zastávka atd. Moc děkuji. Veronika.

Ano, jezdí tam přímý autobus společnosti Autoservizi Salemi. Bohužel první až v 9:15. Na místě je v 10:35. Jízdenka stojí € 9,20. Stanoviště je za halou po pravé straně, když vyjdete ven.

# 19.05.2022, 19:16.
Pane Řehůřku, varianta s přestupem v Trapani je nejistá, jelikož jsme nenašli žádný spoj v neděli. A také jsme se někde dočetli, že tato autobusová společnost AST v neděli do San Vito lo Capo nejezdí? Děkuji za odpověď. Martin.

Bohužel neznáme další možnosti veřejné dopravy kromě zmiňovaných na ose Palermo - San Vito Lo Capo a Palermo - Trapani - San Vito Lo Capo. Nezbývá, než počkat na aktualizaci jízdních řádů na letní sezónu, případně zvolit privátní dopravu, např. Private Transfers from Palermo Airport to San Vito Lo Capo. Nicméně my máme informaci, že od 1.7. do 31.8. jezdí z letiště v Palermo společnost Russo Autoservizi do San Vito Lo Capo dvakrát denně a to ve všední den v 8:00 a 13:00, v neděli v 7:30 a 14:30. Cesta trvá dvě hodiny. Je skutečně třeba vyčkat na aktualizaci těch jízdních řádů.

# 19.05.2022, 12:49.
Pane Řehůřku, děkujeme za odpověď a ještě bychom se chtěli zeptat. Je možné, že ty autobusy z Palerma do San Vito Lo Capo nejezdí v neděli? Na stránkách Russo Autoservizi jsme našli dva spoje, zatím jenom v květnu, v červenci je tam zatím jenom jeden spoj v 6:20 ráno. My bychom potřebovali jet v neděli. Je možné, že ty spoje ještě přidají? Aktualizují se nějak ty jízdní řády podle sezóny? Předem děkujeme za odpověď. Martin.

Možné to je. Jízdní řády jsou online a aktuální ke dni, kdy si je zobrazujete. Obecně jsou jízdní řády na letní sezónu vydávané někdy kolem 10. června, tzn. je možné, že nějaké další spoje naskočí. Každopádně pořád máte k dispozici variantu s přestupem v Trapani.

# 12.05.2022, 10:49.
V červenci se chystáme na Sicílii. Máme naplánované tři dny v Catánii a potom přejezd do Palerma a odtud hned do San Vito lo Capo. Můžete nám poradit, jak se nejlépe přepravit? Z Catánie do Palermo chceme jet vlakem, ale potřebovali bychom vědět, zda nám bude navazovat nějaký autobus do San Vito lo Capo. A odkud by měl autobus vyjíždět? Předem děkuji za odpověď. Markéta.

Z Palermo do San Vito Lo Capo jezdí přímé autobusy Russo Autoservizi. Jízdenka stojí € 9,40. Autobusy odjíždí z Piazza Cairoli, což je vedle hlavního nádraží. V případě nevyhovujících spojů přichází v úvahu ještě cestovat přes Trapani. Z Palermo do Trapani jezdí autobusy Segesta Autolinee, z Trapani do San Vito Lo Capo autobusy AST. V Palermo odjíždějí z terminálu na Via Tommaso Fazello, což je opět u hlavního nádraží.

# 04.05.2022, 13:31.
V červenci letíme na Sicilii. Půjčíme si zde auto, jeden den chceme jet do Palerma. Můžete mi prosím poradit, kde nejlépe/nejlevněji a nejblíže centru (Katedrála, případně přístav, Teatro Massimo) zaparkovat na celý den? Jaké jsou aktuální ceny parkování? A jak je to s parkováním a placením s průkazem ZTP (zdravotně postižených) - kde mohou parkovat, mají vyhrazená bezplatná stání jako v ČR? Jak je to s parkovacími zónami? Děkuji za odpověď Monika.

Centrum Palerma je zónou omezeného provozu - ZTL. Bez povolení vjezdu riskujete pokutu, protože je vše monitorované kamerovým systémem. V Palermu můžete parkovat na ulici nebo na veřejných parkovištích. Pa ulici je parkování vymezené modrými pruhy a běžně je zpoplatněné v době od 8:00 do 14:00 a od 16:00 do 20:00. Sazba se pohybuje průměrně kolem € 1,00 za hodinu. Časy i ceny jsou upřesněny dopravním značením. Parkovat na ulici však nedoporučujeme. Jednak riskujete vjezd do ZTL zóny a jednak jsou tato místa často beznadějně obsazená. Doporučujeme si naplánovat trasu přímo k nějakému parkovišti mimo ZTL. Největší kapacitu má podzemní parkoviště Orlando (přes 600 míst) na Piazza Vittorio Emanuele. V provozu je 24 hodin a hodinová sazba je od 5:00 do 14:00 € 2,60, maximálně € 10,00 za den. V ostatní časy a o víkendu je hodinová sazba € 1,70, maximální denní zůstává. Např. ke katedrále dojdete za 10 minut. Informace najdete na Apcoa. Další parkoviště - Palermo Centrale - na Piazza Cairoli má něco málo přes 100 míst a je v provozu také 24 hodin. Hodinová sazba je € 1,00, maximální denní € 10,00. Ke katedrále je to ale pěšky téměř půl hodiny. Informace najdete na Metropark. Ostatní parkoviště mají pod 100 míst. Všechna parkoviště mají vyhrazená stání pro invalidy, není jich však mnoho. Parkovací místa pro invalidy jsou i v modrých zónách. Ten kdo má místní parkovací kartu pro invalidy parkuje na těchto místech zdarma a v případě obsazenosti těchto míst může zaparkovat zdarma i na běžných místech. Zda to platí i pro evropskou parkovací kartu pro invalidy nevíme.

# 01.05.2022, 12:42.
Chtěla bych se zeptat na dopravu autobusem z letiště Catania do Trapani. Moc děkuji za informaci. Stanislava.

O přímém spoji veřejnou dopravou nevíme. Většina spojů vede přes Palermo. Můžete jet vlakem Trenitalia. Zastávka Catania Aeroporto Fontanarossa je v blízkosti letiště. Jízdenka stojí € 22,70. Autobus do Palermo jede od společnosti SAIS Autolinee za € 14,00. Z Palremo potom od společnosti Segesta Autolinee za € 9,60. V Palermo přestupujete na stejném terminálu na Via Fazello. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 25.04.2022, 12:02.
Chtěla bych se zeptat, zda mi prosím poskytnete odpověď. Potřebujeme se dostat v červnu z Palerma letiště do Campofelice. Vím, že bychom museli z letiště do centra a potom vlakem. Máme malé dítě, takže toto nechceme absolvovat. Hledám variantu k půjčení auta - na 8 dní celkem drahé - lokální transport. Děkuji za případnou odpověď. S pozdravem M.

Pokud nechcete utrácet peníze za pronájem automobilu, budete se muset spolehnout na regionální veřejnou dopravu. V tomto směru se jako nejpohodlnější nabízí již zmiňovaná doprava vlakem. Vlak Trenitalia Vás tam s jedním přestupem na Palermo Centrale doveze za necelé dvě hodiny. Je možnost i kyvadlové autobusové dopravy na vlakové nádraží v Palermu, to jste ale víceméně vyloučila. Pronájmy aut najdete na Pronájem aut.

# 25.04.2022, 11:50.
Chtěla bych se zeptat, zda víte, jaké jsou možnosti spaní ve volné přírodě a zda jsou na Sicílii nějaká omezení. Děkuji. Alena.

Volné kempování je na Sicílii zakázané. Podobné informace najdete i v článku Kempování nadivoko v Itálii, kde najdete relativně aktuální rozbor situaci v jednotlivých regionech.

# 25.04.2022, 10:58.
Chtěl bych se zeptat, zda je možné v Trapani někde uschovat zavazadla před odletem. Máme opustit apartmán do 10:00 hodin a odlet máme ve 20:20 hodin. Hostitel nám nabídl možnost opustit apartmán v 18:00 hodin za poplatek € 10,00 na osobu. Není nějaká levnější varianta? Moc děkuji za odpověď. Břetislav.

Úschovna zavazadel je v blízkosti přístavu, odkud odjíždějí i autobusy na letiště. Hodinové sazby se pohybují od € 1,00 do € 1,50, celodenní úschova zavazadla se pohybuje od € 5,00 do € 8,00 podle velikosti. Kontakty a další informace najdete na Trapani Bags.

# 23.04.2022, 05:26.
Chtěla bych se zeptat, zda nevíte, jak bychom se mohli dostat z letiště Palermo Airport do městečka Carini, asi 13km? Letíme v květnu a přílet je v 1:00. Jezdí nějaké taxi, Uber a podobně? Předem děkuji za odpověď, Gabriela.

Carini má zastávku na železniční trati z Punta Raisi do Palerma. Nicméně první vlak Trenitalia odjíždí až v 5:15, na místě je za 9 minut. Jízdenka stojí € 5,90. Ze železniční stanice do centra Carini je to pěšky ještě 2,5 km. Místní autobusovou dopravu provozuje Autoservizi Taormina i ze železniční stanice - první v 6:50. Taxi můžete zarezervovat např. přes Taxi Pozzallo, ceny jsou ale vysoké.

# 18.04.2022, 00:15.
Příští týden budeme v Trapani. Váš web mi řekl mnoho užitečného. Vše už mám naplánováno, kromě jednoho výletu: rádi bychom na jeden den do Palerma. Jakou dopravu doporučujete? A pokud snad půjčené auto, tak od koho a hlavně kde v Palermu zaparkovat? Děkuji předem za odpověď. Michaela.

Mezi Trapani a Palermo jezdí autobusy Segesta Autolinee. Cesta trvá 2 hodiny a jízdenka stojí € 9,60. Těch spojů je hodně, první jede z Trapani už v 5:30, poslední z Palermo ve 20:00. Pronajímat auto je zbytečné, bylo by Vám na obtíž.

# 08.04.2022, 23:43.
Marně se pokouším najít spojení z Palermo Airport do Castellammare del Golfo. Přiletíme asi v jednu hodinu ráno ve všední den, ale počkáme na první spoj. Jede tam ale vůbec něco? Radek.

Z letiště Falcone-Borsellino jezdí do Castallammare del Golfo společnost Russo Autoservizi. Nicméně 17. března vydali tiskovou zprávu, že všechny linky pozastavují do odvolání. V současné době v jízdních řádech nemají žádný spoj. Do Castellamare del Golfo je možné se dostat z letiště vlakem Trenitalia za € 7,70 s přestupem Piraineto, první spoj jede ale až v 10:42. Doporučujeme využít kyvadlovou autobusovou dopravu Prestia e Comande za € 6,00. Vystoupit musíte až na konečné v Palermu na nádraží. Autobusy jezdí od 4:00. Cesta trvá 50 minut. Z Piazza Cairoli, což je kousek od nádraží, jezdí zmiňovaná společnost Russo Autoservizi do Castellammare del Golfo za € 6,40. První autobus jede v 6:20. Kdyby se něco pokazilo, je opět záložní vlak Treitalia za € 6,80. První jede v 10:11 opět s přestupem Piraineto.

# 07.04.2022, 16:14.
Jak se prosím dostaneme v Taormině do Parco di Lady Florence? Eva.

Parco di Lady Florence začíná na konci Via Roma. Dostanete se tam např. z Corso Umberto I v místě, kde se spojuje s Via Teatro Greco. Vydáte se dolů po Via Giovanni a následně Via Bangoli Croci. Před Hotel Villa Paradiso odbočte doprava na Via Roma a po chvíli dojdete ke vstupu do parku.

# 12.02.2022, 12:56.
Jak se můžeme dostat veřejnou dopravou s Taorminy do Savoca? Budeme ubytovaní u horní stanice lanovky. Dovolená bude v září 2022. Děkuji. Marcela.

Víme jen o autobusech ze S. Teresa di Riva. Linku provozuje společnost Jonica Trasporti e Turismo. Nicméně přistupovali bychom k tomu hodně s rezervou. Jistota je pronájem automobilu. Do S. Teresa di Riva se z Taorminy dostanete vlakem Trenitalia. Nádraží je v Giardini-Naxos. Tam jezdí autobusy městské dopravy ASM Taormina.