SICÍLIE 2022 / 2

Sicílie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Sicílie 2022 / 2

Pokud je Sicílie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2022. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do místa ubytování, o cestě autem na Sicílii, o výletech po Sicílii, o půjčovnách aut, o trajektech na ostrovy, o městské dopravě v jednotlivých městech, o vlakové a autobusové dopravě mezi městy, o výletě na Etnu a do dalších míst, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Sicílii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete druhou část, ta první je na stránce Sicílie 2022.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 28.08.2022, 11:09.
Chtěla bych se vás zeptat, jak se dostanu z letiště v Palermu městskou dopravou do Mondella. Do Palerma přiletím v 1 hodinu ráno. Děkuji. Petra.

Viz naše odpověď ze dne 19.07.2022, 12:51. Pokud spoj stihnete, jezdí potom z Palermo Centrale noční linky AMAT. Konkrétně N5 na Roma - Belmonte a následně N1 na Regina Elena - Valdesi. V opačném případě musíte volit taxi.

# 24.08.2022, 07:43.
Pane Řehůřku, mnohokrát děkuji za informace, využíváme Vašich rad a doporučení, je to skvělé. Prosím ještě o radu. Rádi bychom přejeli 26.8. trajektem na Maltu z Pozzallo, ale nyní již nelze bookovat lístky na ranní trajekt z důvodu uzavření online rezervace. Stejně tak na všechny předchozí. Je předpoklad, že koupíme lístky v pokladně přístavu? Děkuji za informaci. Přeji hezký den. Jaromír.

Mělo by to být možné i na místě, pokud nebude naplněná kapacita. Rezervaci nicméně můžete provést i přes Mister Ferry. Do vyhledávacího pole zadejte Malta, potom už stačí vybrat linku Pozzallo - Malta.

# 23.08.2022, 08:56.
Mám k Vám velkou prosbu. Dalo by se prosím zjistit, zda dnes odpoledne pojede nějaký autobus z Adrana do Bronte? Tato informace by pomohla mojí dceři, která putuje z Catánie do Taorminy. Moc děkuji. S pozdravem Lenka.

Dopravu na této trase provozuje Isea Viaggi. Podle jízdních řádů jede autobus z Adrano do Bronte každý den v 8:55 a 14:55. Na místě je za 25 minut. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Jízdenka by měla stát do € 3,00.

# 20.08.2022, 19:03.
Pane Řehůřku, moc děkuji za odpovědi. Nějak to snad zvládneme. U té Circumetnea se mi vůbec nedaří dostat dovnitř, nejde zjistit ani odjezdy, ani dobu jízdy, nic. Ale to bude asi jejich internetem, trvá to už více dní. Přeji pěkné dny a pěkné cestování. Lenka.

Jízdní řády Circumetnea jsou běžně dostupné na výše uvedených stránkách - Linee e Orari / Orario al pubblico TRENI.

# 20.08.2022, 18:25.
Pane Řehůřku, zdravím Vás. Tentokrát už ze slunné Sicílie, konkrétně z Corleone. Mám prosbu. Potřebovali bychom se dostat zítra po 11:00 z letiště Palermo do Agrigento. Vracíme tam auto. Poradíte mi? Děkuji. Přeji hezký den. Jaromír.

Přímé spojení mezi letištěm Punta Raisi a Agrigento zajišťuje SAL. Jízdenka stojí € 12,60. Bohužel v neděli nejezdí. Budete muset využít spoje s přestupem v Palermo. Nejdříve pojedete autobusem Prestia e Commande za € 6,00 do Palermo a následně autobusem Cuffaro za € 9,00 do Agrigento. Můžete jet také vlakem Trenitalia za € 14,20 z letiště s přestupem v Palermo nebo jen z Palermo za € 9,90.

# 19.08.2022, 13:56.
Potřebuji se dostat městkou hromadnou dopravou z vlakového nádraží v Syrakusách do kempu: Traversa Ponte di Capocorso, 1 - 96100 Siracusa a nemohu dohledat jízdní řády městské hromadné dopravy. Poblíž je zastávka Tremmilia nord 2. Děkuji za odpověď a pomoc. Radek.

Městskou dopravu v Syrakusách provozuje AST. Bohužel žádná z linek nejezdní na Vámi zmíněnou zastávku nebo do blízkosti kempu. Nejblíže, kam jezdí linky AST je Belvedere, konkrétně se jedná o linky 11, 25 a 26. Zastávka v Syrakusách u nádraží je na Piazza della Stazione a nejblíže kempu potom někde na Viale Epipoli.

# 18.08.2022, 14:09.
Chcel by som Vas poprosiť o radu. Máme v pláne výlet do Cefalu. Nachádzame sa v Gioiosa Marea. Akú možnosť si mám vybrať? Cesta vlakom alebo prenajať si auto? Ak by sme sa vybrali autom, akú trasu máme zvoliť? A kde parkovať v Cefalu? Ďakujem velmi pekne za cenné a užitočné informácie. S pozdravom Erik.

Doporučujeme cestovat vlakem Trenitalia. Jízdenka Vás vyjde jen na € 7,60, tam a zpět tedy na € 15,20 za osobu. Ráno jedou celkem 4 spoje, kromě prvního s přestupem v S. Agata di Millitello. Výchozí i cílová stanice jsou v centru obou měst. Odpadnou Vám tak zbytečné náklady na zapůjčení automobilu od € 50,00 + pohonné hmoty na den a parkování v Cefalu, které Vás v sezóně na Cefalu Historical Center Parking vyjde na € 22,00.

# 17.08.2022, 10:47.
Můžete prosím obecně rozvést detaily problematiky parkování na Sicílii? Mimo velká města, tam je asi zjevné, že k tomu určená jsou velká městská parkoviště. Jako např. modré a jiné pruhy, ceny, chování policie, mýto na dálnicích, čerpací stanice. Týden budeme po Sicílii jezdit půjčeným autem. Děkuji. Lukáš.

Doporučujeme parkovat pouze tam, kde si budete jistý, že parkovat můžete. I když se místní podle tohoto řídit nebudou. Parkovat doporučujeme především na řádně označených parkovištích. Parkování za modrou čarou je vždy zpoplatněné. Ceny se odvíjejí podle lokality. Cena je uvedená na dodatkové tabulce, kde je uvedeno i ve kterých dnech a časech toto placené parkování platí. Parkování za žlutou čarou je vyhrazené pro určená vozidla. Tam nikdy neparkujte. Za bílou čarou můžete obecně parkovat zdarma, nicméně i tady může být omezení dopravním značením, např. pro rezidenty, firmy apod. Některá místa mohou být časově omezená. Počítejte s tím, že ve větších městech jsou ZTL zóny, tj. zóny s dopravním omezením, kam nesmíte vjet, můžete vjet jen v určitém čase nebo můžete vjet po uhrazení poplatku. Doporučujeme se jim vyhýbat. S místní policií na jihu Itálie, jak v Kalábrii, tak na Sicílii, jsme nikdy neměli problémy. Je třeba se chovat slušně, nediskutovat, řídit se pokyny. Na Sicílii jsou zpoplatněné dvě dálnice. A18 z Messiny do Catania (Messina Sud - Catania Nord) a A20 z Messiny do Palerma (Messina Nord - Buonfornello). Funguje to stejně jako na pevninských dálnicích. Na A18 zaplatíte maximálně € 3,70 za osobní automobil. Na A20 zaplatíte maximálně € 10,10 za osobní automobil. Tankovat doporučujeme na zavedených čerpacích stanicích jako Eni, Q8, iP, Esso apod. Mívají mezinárodní značení. Italové označují naftu jako Gasolio, benzin jako Benzina, LPG jako GPL. Na čerpacích stanicích se často setkáte s označením u nafty jako Diesel a u benzínu jako Senza Piombo. Podívejte se na značení Q8. Hodně je to závislé na stáří vybavení čerpací stanice. Pokud si nejste jistý správným prouktem pro Váš automobil, netankujte. V půjčovně se zeptejte, co do zapůjčeného automobilu tankovat. Levněji natankujete u stojanu se samoobsluhou (Fai date). Pokud Vám načerpá zaměstnanec (servito), je cena vyšší. Doporučujeme nečekat na prázdnou nádrž. Ne vždy najdete Vám vyhovující čerpací stanici a nebo budou zrovna dodržovat siestu.

# 16.08.2022, 15:13.
Mám dotaz, zda je možné si v Agrigento půjčit skútr. Nemůžeme nic najít na internetu. Děkuji. Majda.

Viz naše odpověď ze dne 15.08.2022, 18:35. Místo Palermo zadejte Agrigento. Mnoho autopůjčoven, které Vám to nabídne, pronajímá i skútry.

# 15.08.2022, 18:35.
Mnohokrát děkuji za Vaši odpověď, opravdu si velmi cením Vašich zkušeností a ochoty. Prosím ještě o jednu informaci. Rádi bychom si půjčili v Palermu skútr, nemáte nějaký TIP na vhodnou půjčovnu? Na internetu jsem našel všehovšudy asi dva odkazy. Ještě jednou moc děkuji. Jaromír.

Otevřete si Mapy Google a do vyhledávacího pole zadejte nejdříve Palermo scooter rental a následně Palermo scooter noleggio. Tam si vyberte půjčovnu podle místa pobytu. K dispozici budete mít kontakty, otevírací dobu i recenze cestovatelů.

# 15.08.2022, 08:47.
Pane Řehůřku, mám dotaz. V sobotu 20.8.2022 bychom se potřebovali dostat z centra Palerma do Corleone, ideálně kolem poledne nebo po poledni. A následující den v neděli 21.8. z Corleone do Agrigenta. Můžete mi poradit? Mnohorkát děkuji. Jaromír.

Z Palermo, z Piazza Giulio Cesare, jezdí autobus společnosti Autolinee Saverio Stassi ve 12:30 a 14:10. Jízdenka stojí € 5,30. Do Corleone jezdí i společnost AST. Autobus jede ve 13:00 z Via Ernesto Basile a ve 14:30 a 15:00 z Piazza Giulio Cesare. Jízdenka stojí € 5,30. Nícméně ani jednu z výše uvedených informací nemáme ověřenou. O spoji mezi Corleone a Agrigento nemáme žádné informace. Výrazně lepší spojení je přímo z Palermo, ať už vlakem, tak i autobusem.

# 14.08.2022, 10:49.
Vážený pane Řehůřku, obdivuji Váš web a Vaši vstřícnost k tazatelům. Pojedeme koncem srpna do Mascali a předem hledám různé varianty výletů s místní dopravou. Mám proto pár dotazů, na něž jsem nedohledala odpovědi. Potřebovala bych aktuální jízdní řád Circumetnea, která by v Mascali měla také mít zastávku. A podotázka: je možné koupit jízdenku až při nástupu do Circumetnea, nebo je nutné ji mít předem přes internet? Uvažujeme o tom že bychom někam dojeli, tam vystoupili, pobyli v daném místě a potom teprve jeli dále dalším spojem. Jak se můžeme dostat z Mascali do Gole dell' Alcantara místní dopravou? Podle fotek to vypadá zajímavě. A podotázka: stačí mít turistické sportovní sandály, nebo raději pohorky? Podle Vašich odpovědí na jiné dotazy vím, že by neměl být problém na trase Mascali - Taormina nebo Mascali - Catania. Je možné koupit jízdenku v autobuse u řidiče? Moc děkuji a přeji Vám mnoho dalších krásných cest. Lenka.

Aktuální jízdní řády železnice Circumetnea najdete na výše uvedených stránkách. Jízdenky zakoupíte i na místě, seznam prodejních míst je na výše uvedených stránkách na odkazu Rete di Vendita. K soutěsce Gola dell' Alcantara se dostanete autobusem skupiny Interbus s přestupem v Taormina. Jízdenka z Mascali do Taormina stojí € 2,90, z Taormina k soutěsce € 3,20. Počítejte s tím, že pokud budete chtít jít hlouběji do soutěsky, suchou nohou neprojdete. Stezka nad soutěskou s vyhlídkami vede po skále. Jízdenky doporučujeme kupovat na prodejních místech. U řidiče je to možné, ale je zde riziko různých omezení, např. z důvodu Covid, atd. Obecně u řidiče bývají jízdenky také dražší.

# 13.08.2022, 20:10.
Našla jsem, že Sicilia Outlet Village vypravuje Shuttle Bus z Catania. Zajímala by mě cena tohoto autobusu, tu jsem nikde nevyčetla. Předem děkuji za informaci. Eva.

Do Sicilia Outlet Village je spojení z různých míst a zajišťují ho pro outlet různé společnosti. Z Catania jezdí každý den z blízkosti vlakového nádraží, z terminálu na Via Archimede v 9:00, 10:30, od pondělí do soboty ve 14:15, 14:30 a 18:00 a od pondělí do pátku ještě v 17:30. Na místě je přibližně za hodinu. Zpět potom jezdí každý den v 6:20, 8:20, 11:45, 17:45 a 18:25, od pondělí do soboty v 6:40, 8:25, 14:25, v neděli a ve svátek ještě v 7:40 a 17:25. Spojení zajišťují společnosti SAIS Autolinee za € 5,00, SAIS Trasporti za € 6,40 a Interbus za € 4,80. Časy odjezdů berte informativně, jedná se o loňské jízdní řády. Aktuální pro konkrétní datum najdete na výše uvedených stránkách společností.

# 13.08.2022, 15:03.
Chystáme se autem v pěti lidech koncem srpna 2022 na Sicílii. Plánujeme večerní výstup na Stromboli s pozorováním za tmy. Je možné a bezpečné - terén, komáři, deště, kriminalita apod. - přespat na karimatce venku v přírodě, na pláži? Není to zakázané? Dělají to turisté běžně? Co si myslíte o variantě přespat ve vlastním autě - obytný VW Transporter, je tam kde zaparkovat, je přespání tolerované? Jede nějaký noční trajekt ze Stromboli na Sicílii nebo pevninskou Itálii? Dočetli jsme se, že bez průvodce lze vystoupit na Stromboli do 300 m a s průvodcem kvůli vulkanické činnosti nyní jen do 400 m. Je to pravda? Pokud ano, je to podstatný rozdíl pro výhled na sopku? Na jak dlouho je výlet do soutěsky Alcantara? Děkuji. Pavel.

Kempování ve volné přírodě je v Itálii zakázané. S automobilem na Stromboli mohou jen rezidenti. Nicméně i pro ně je tady běžný automobil hodně nepraktický. Jediný kousek silnice je v San Vincenzo. Poslední trajekt do Milazzo jede v 17:55 a do Messina v 19:25. Jízdní řády trajektů pro konkrétní den najdete na Mister Ferry. Vzhledem k intenzivní aktivitě Stromboli je od roku 2019 z bezpečnostních důvodů maximální nadmořská výška, kterou lze dosáhnout s průvodcem 400 m. Do nadmořské výšky 250 m je cesta volná pro každého bez průvodce. Výškový rozdíl 150 m je podstatný. Délka výletu do soutěsky Alcantara závisí na důkladnosti prohlídky. Pokud jen sestoupíte, projdete k vodopádu a kousek dál, kam Vám to voda dovolí, strávíte tím maximálně 1 až 1,5 hodiny. Pokud však půjdete i nad soutěsku na vyhlídky apod., strávíte tím další 1 až 1,5 hodiny. Čas se prodlužuje s množstvím turistů.

# 09.08.2022, 19:11.
Pane Řehůřku, mám na Vás dotaz. Zítra, tj. 10.8.2022, se potřebuji dostat z města Licata na Sicílii do města Pozzallo, odkud mi jede trajekt na Maltu. Máte nápad, jak bych se tam mohla dostat nejrychleji a nejlevněji? Děkuji. Amálie.

Musíte se nejdříve dostat do města Gela na vlakové nádraží. Z Licata Autostazione Piazzale Foibe tam jezdí autobusy Etna Trasporti. Jízdenka stojí € 3,60 a cesta trvá 45 minut. První autobus odjíždí už ve 3:00, následuje 4:15 a po hodině až do 11:15, potom po dvou hodinách až do 15:15 a zase po hodině až do 17:15. Z Gela potom pokračujte do Pozzallo vlakem Trenitalia. Vlaky jedou bohužel jede až ve 12:48, 15:13 a 18:12. Jízdenka stojí € 9,60 a cesta trvá něco málo přes 2 hodiny. Bohužel jste nenapsala, kdy Vám trajekt odjíždí. Jinými vlaky a autobusy to nestihnete dřív než prvním spojem z Gela. Řešením může být taxi.

# 07.08.2022, 14:30.
Pane Řehůřku, prosím moc o informaci. Jsme ubytovaní v Trapani na Via Giovanni Baptista Fardelle a potřebuji se dostat nejlépe místní dopravou na saliny. Děkuji moc za odpověď. Andrea.

Pravidelné spojení zajišťuje ATM Trapani z přístavu - Stazione Marttima.

# 07.08.2022, 13:20.
Poradíte, jak se dostat z Palerma na Lampedusu v rámci výletu? Budeme mít půjčené auto. Děkuji. Jana.

O pořadateli organizovaného výletu na ostrov Lampedusa ze Sicílie nevíme. Nicméně pokud tam chcete jet autem, potom je třeba se z Palermo dopravit do Porto Empedocle. Nejlépe se tam dostanete po silnici SS121 a SS189. Počítejte s časovou náročností něco málo přes dvě hodiny. Z Porto Empedocle potom jezdí trajekty. Rezervaci můžete provést přes Mr Ferry. Počítejte však s tím, že jízdenka v jednom směru např. pro Octavii a dva cestující Vás přijde na více jak € 250,00. Pokud ponecháte auto na pevnině, tak na € 130,00. Nejrychlejší trajekt tam jede něco přes čtyři hodiny. Na místě se potom už pořádají organizované výlety. Ubytování na Lapedusa hledejte na Booking.

# 07.08.2022, 12:36.
Děkuji za rychlou odpověď na téma dopravy k moři. Měl bych ještě jednu otázku. Nemůžeme najít zastávku ve Viagrande na Acireale. Prošli jsme okolí, i místních se ptali, ale bohužel drtivá většina neumí anglicky. Miloslav.

To bohužel nevíme. Nicméně jízdenky pro autobusy AST se prodávají v Gran Cafe Urna na Piazza Lorenzo Urna a v Tabacchi Rivendita na Piazza San Mauro. Předpokládáme, že v blízkosti bude i zastávka autobusu. Poptejte se tam při nákupu jízdenky.

# 07.08.2022, 08:43.
Omlouvám se, chtěli bychom jet ke konci října. Přibližně od 21.10. do 31.10. Děkuji za radu. Ondřej.

Na konci října a začátkem listopadu už na Sicílii začíná podzim. Počítejte s chladnějšími večery a rány, častějšími krátkými přeháňkami a teplotami kolem 20 stupňů moře i vzduchu. Koncem měsíce spíše o něco méně. Opět to může být ovlivněno aktuálním vývojem počasí v tom období. Je třeba sledovat vývoj počasí před odjezdem. Tak dopředu Vám to nikdo neřekne.

# 07.08.2022, 07:39.
Vaše rady nám do teď byly velice užitečné a proto si dovoluji ještě požádat o další. Jsme ubytovaní ve Viagrande a bohužel nemáme auto. Potřebovali bychom nějaký tip, jak se dostat k moři na pláž. Předem děkuji. Miloslav.

Dopravu zajišťuje AST. Jednou denně jede autobus do Acireale v 7:15, zpět potom ve 14:15. Jen v pracovní dny. Je tam ale jen kamenná pláž. Písčité pláže jsou na jihu Catania, kam se dostanete několikrát denně, k plážím potom městskou dopravou AMTS. Bez auta je to v tomto městě hodně složité.

# 05.08.2022, 21:36.
Chtěli bychom se zeptat na Váš názor na dovolenou u moře na Sicílii v Katánii. Jde nám hlavně o teploty vzduchu a moře a četnost srážek. Rádi bychom, aby si naše děti prodloužili léto a ještě si užily moře. Moc děkujeme za rychlou odpověď a přejeme hezký večer. Ondřej a Petra.

Nepíšete, kdy jedete. Těžko tedy cíleně odpovědět. Trváte na rychlé odpovědi, předpokládáme tedy že v srpnu. Průměrné teploty jsou nad 30 stupni, často však vystoupají i nad 35. Teplota vody se pohybuje nad 25 stupňů. První polovina měsíce bývá suchá, ve druhé může spadnout i drobná přeháňka, není to ale nic zásadního. Koupat se ale většinou dá až do poloviny října. Nicméně jedná se o průměrné hodnoty. Jak bude na místě v době, kdy tam budete pobývat, Vám nikdo nezaručí. Sledujte před odjezdem předpovědi počasí, např. na meteo.it.

# 05.08.2022, 12:46.
Prosím, je zpáteční lístek na trajekt, i když se budeme autem vracet za 10 dní? Jedeme začátkem září. Vím, že je to možné zjistit na internetu, ale když jsem se prokousala reklamami a dotazy na vozidlo, hodilo mi to jiný termín. Chtěla bych zjistit jen časy a zda koupit zpáteční, nebo dvě jednosměrné jízdenky a zda je nutná rezervace. Nakonec mě to hodilo na odkaz z roku 2017. Můžete, prosím poradit? Procestovali jsme celou Itálii, na Sicílii se chystáme poprvé. Moc děkuji. Eva.

Trajekt společnosti Caronte & Tourist má časově rozlišené zpáteční jízdenky. Pro osobní automobil s maximálně pěti cestujícími včetně řidiče stojí jednosměrná jízdenka € 35,00, zpáteční při návratu ve stejný den € 36,50, zpáteční při návratu během tří dnů € 42,00 a zpáteční při návratu během 90 dnů € 69,00. Z výše uvedeného vyplývá, že potřebujete zpáteční jízdenku s návratem do 90 dnů. Bohužel cena je téměř stejná jako dvě jednosměrné jízdenky. Rezervace není nutná, trajekty jezdí víceméně kyvadlově, frekvence se liší podle sezóny. Od 21.7.2022 jezdí přes den po 20 minutách, v noci od 22:00 do 5:20 po 1 hodině a 20 minutách.

# 05.08.2022, 12:14.
Vážení Řehůřkovi, prosím o radu, jak se co nejlépe dostat z letiště Catania-Fontanarossa do městečka Giardini Naxos. Chápu dobře, že musíme do Taorminy a odtud se nějak přiblížit? Přílet máme 16.10. v devět hodin ráno. Moc děkuji. Michaela.

Z letiště v Catania jezdí do Giardini Naxos přímý autobus Interbus. Jízdenka stojí € 5,60. V neděli jezdí více jak 30 spojů. Větší část spojů realizuje Etna Trasporti, člen skupiny Interbus. To je ale sezónní informace. Doporučujeme před blížícím se termínem si zjistit aktuální jízdní řády, které se určitě změní. Alternativně můžete jet autobusem Alibus společnosti AMTS na hlavní nádraží Catania Centrale. Jízdenka stojí € 4,00. V neděli jezdí autobus od 4:40 do 0:30. Z Catania Centrale potom můžete jet vlakem Trenitalia do Giardini Naxos. Jízdenka stojí € 4,70. V neděli jezdí od 6:26 do 22:58. Opět se jízdní řády mohou změnit. Najdete je na výše uvedených stránkách.

# 31.07.2022, 11:28.
Chtěla bych se zeptat, zda je nějaké lodní spojení z Capo d' Orlando na Stromboli? A zda je možné výlet i s túrou na sopku stihnout za jeden den. Tedy loď tam, výšlap na sopku a loď zpět. Z tohoto místa jsem zatím žádné lodní linky nenašla, ale je možné, že zde něco organizují místní kanceláře? Moc děkuji. Pěkný den. Iva.

Výlety na Aiolské ostrovy z Capo d' Orlando pořádá např. VST. Jedná se o výlety s návštěvou více ostrovů. V případě Stromboli je zastávka maximálně dvě hodiny, během kterých výstup nezvládnete. Stromboli je činná sopka, doporučujeme výstup s průvodcem. Výstup pořádá Magmatrek, výstup s přepravou mezi ostrovy Da Massimo ve spolupráci s Magmatrek. Začátek výstupu je závislý na ročním období, podle západu slunce. Bez přenocování takový výlet nezvládnete. Doporučujeme to naplánovat tak, že přejedete vlakem Trenitalia z Capo d' Orlando do Milazzo za € 5,60. První odjíždí v 5:00, potom minimálně jeden do hodiny. Z nádraží v Millazo do přístavu jezdí městská doprava AST. Následně se přepravíte z Milazzo na ostrov, ze kterého se zúčastníte exkurze a tam se ubytujete. Ubytování najdete na Booking. Následně podniknete výstup a po něm přenocujete na ostrovech. Ráno se stejnou cestou vrátíte zpět do Capo d' Orlando.

# 30.07.2022, 23:55.
Jak je to s hromadnou dopravou v Catania? Jezdí autobusy AMTS jedenkrát za hodinu nebo vůbec? Jsme v Catania druhý den a jen dnes jsme strávili čekáním na dva autobusy 3 hodiny a nakonec jeden nepřijel vůbec a druhý tak po hodině. Z točny v Borselinu pak měl jet minimálně třikrát za hodinu - podle Googlemaps, ale nejel vůbec. Katastrofa. Jak ty autobusy fungují? Žádný jízdní řád nikde na zastávce, v autobuse žádné informace na jaké zastávce teď jste. Děkuji moc za informaci. David.

Autobusy AMTS jezdí podle jízdních řádů zveřejněných na výše uvedených stránkách. Některé linky jezdí několikrát do hodiny, některé několikrát za den, některé v určité dny nejezdí. Toto je ideální stav. Musíte počítat s tím, že jste na Sicílii a připravit si i několik záložních řešení. Samozřejmě nevíme, proč Váš autobus nedojel nebo dojel pozdě, ani vlastně nevíme o který se jednalo. Žádná velká stávka, výluka nebo něco podobného není nikde zveřejněné. Menší odklony jsou uvedené v jízdních řádech. Aktuální stav je vždy v těchto jízdních řádech. Zastávky jsou opatřené elektronickým systémem, a na tabulce na sloupku jsou vylepené jízdní řády. Opět se jedná o ideální stav, od kterého se to směrem od centra k periferii odklání. Informační systém je také v autobusech. Ze předu a z boku je číslo linky a cílová stanice, zezadu číslo linky. Uvnitř je panel s rolujícími se informacemi.

# 30.07.2022, 07:43.
Chystáme se v září na Sicílii a zajímalo by mě, zda se tam dá případně cestovat s dvouletým dítětem na skútru, aniž bychom byli pokutovaní? V Thajsku jsme se tak běžně dopravovali s nosítkem. A na kolik aktuálně půjčení shútru vyjde? Petra.

Podle nového silničního zákona (Nuovo codice della strada) s novelami ze dne 9. listopadu 2021, hlava V, článek 170, odstavec 1 bis je zakázaná přeprava nezletilých dětí do pěti let ve vozidlech uvedených v odstavci 1, tj. na motocyklech a dvoukolových mopedech. Podle našich informací se aktuální rozmezí souvisejících pokut pohybuje od € 161,00 do € 646,00. Zákaz platil samozřejmě i před novelizací. Cena za zapůjčení skútru je různá podle lokality, období a modelu. Počítejte průměrně v sezóně s cenou kolem € 25,00 až € 35,00 za den, mimo sezónu kolem € 15,00 až € 25,00 za den.

# 28.07.2022, 11:49.
Chtěla bych se zeptat na dopravu z centra Palerma na pláž Mondello. Z jaké zastávky, prosím, autobus jezdí a kupuje se jízdenka u řidiče? A potom na dopravu na letiště v Palermu z centra města, jezdí tam jeden konkrétní autobus? Četla jsem, že jízdenka na letiště stojí € 6,00. Děkuji moc. Jana.

Městskou dopravu v Palermo provozuje AMAT. Musíte cestovat s přestupem. Nejdříve jeďte autobusem č. 101 ze Stazione Centrale směr Stadio a vystupte na zastávce Liberta' - Croci. Z této zastávky pokračujte autobusem č. 806 směr Mondello a vystupte na některé ze zastávek u pláže. Jízdenka na 90 minut stojí € 1,40, u řidiče € 1,80. Doporučujeme mít přesnou částku a jízdenku hned po nákupu validovat. Jízdenku za standardní cenu můžete zakoupit v prodejním místě. Tam lze koupit i celodenní jízdenku za € 3,50, dvoudenní jízdenku za € 6,00, třídenní jízdenku za € 8,00 a týdenní jízdenku za € 16,50. Tyto jízdenky platí od validace v prvním dopravním prostředku až do konce prvního, druhého, třetího resp. sedmého dne. Prodejní místa jsou na výše uvedených stránkách. Na letiště doporučujeme kyvadlovou autobusovou dopravu Prestia e Comande. Od vlakového nádraží odjíždí autobus z terminálu na Via Fazello. Jízdenka stojí € 6,00. Jízdenku je možné koupit online nebo na prodejních místech, např. v pokladně na autobusovém terminálu. Můžete jet také vlakem Trenitalia za € 5,90.

# 26.07.2022, 18:03.
Ještě bych mněl otázku. Kde nastoupit? Miloslav.

Autobusy AST do Viagrande odjíždějí z terminálu AST před vlakovým nádražím Catania Centrale. Jízdenky je možné zakoupit v Bar Nafe, který je naproti.

# 24.07.2022, 16:00.
Chystáme se v srpnu na Sicílii a mám dva dotazy. Cestujeme bez auta, a tudíž se na Riffugio Sapienza musíme dopravit autobusem, který sem dorazí v 10:15. Většina tour na Etnu však vyžaduje, abychom byli na Riffugio Sapienza dříve. Je možné si průvodce zaplatit až na místě, nebo je třeba ho rezervovat předem? Je třeba rezervovat předem například i autobus na Riffugio Sapienza či lanovku? Dále jsem se chtěl zeptat na spaní na Sicílii. Hodláme částečně spát v kempech, ale přes internet je obtížné je rezervovat. Je na Sicílii normální přijet do kempu bez rezervace a říci si o místo pro stan? Děkuji moc za odpovědi. Petr.

Doporučujeme si přečíst článek Výstup na Etnu: vše, co potřebujete vědět. Najdete tam odpovědi na většinu otázek. Počítejte s námi. Autobus z Catania dojede k Riffugio Sapienza v 10:15, zpět jede v 16:30. Máte na to bez rezervy 6 a čtvrt hodiny. V tomto čase musíte zvládnou zakoupit jízdenky na lanovku a jeep-bus, vystát frontu, vyjet nahoru a dolů oběma dopravními prostředky, domluvit si výstup a absolvovat výstup a sestup. Samotná cesta nahoru, výstup, sestup a cesta dolů trvá za ideálních podmínek minimálně 5,5 hodiny. Počítejte s delším časem. Doporučujeme si pronajmout auto nebo cestovat o den dříve a na místě se ubytovat na Rifuggio Sapienza. Autobus ani lanovku není možné dopředu rezervovat. U lanovky mají organizované skupiny s průvodcem přednost. Co se kempů týče, v sezóně a ve frekventovaných lokalitách u moře může být problém. Je to ale vždy na domluvě. Kempy můžete hledat přes Camping.it, jsou tam odkazy na oficiální stránky, ze kterých je možné provést rezervaci.

# 24.07.2022, 14:33.
Jak se dostanu s Catanie do Viagrande? Předem děkuji za odpověď. Miloslav.

Z Catania do Viagrande jezdí autobusy AST. Od Po-So jezdí 11 spojů denně, v neděli nejezdí. Cesta trvá 50 minut. Jízdenka by měla stát € 2,70.

# 22.07.2022, 15:11.
Letíme příští úterý do Catanie s příletem na letiště v 0:20. Poslední autobus odjíždí do města v 0:30. Někde jsem tady četla, že snad poslední autobusy čekají na poslední přílety. Nemáte s tím náhodou zkušenost? A jak jinak se dostat do města? Zkoušela jsem taxi přes Booking, ale služba byla nedostupná. Předem děkuji za rady. Andrea.

Otázka ze dne 19.07.2022, 12:51 se týkala Palerma a konkrétní autobusové společnosti. Tuto konkrétní informaci nelze paušalizovat na jiná města a jiné společnosti. O tom, že by Alibus v Catania čekal na poslední let nemáme informace. Pro cestu do centra taxi zkuste Radio taxi Catania.

# 20.07.2022, 12:36.
Mohu se zeptat, jak parkovat v centru Palerma? Budeme mít hotel poblíž přístaviště Marina Palermo Galizzi. Chceme se vyhnout zónám ZTL. Napadá nás jediná možnost a to je zaparkovat východně na periferii města a jet 20 minut MHD. Nebo je i nějaká lepší varianta? Děkuji vám mnohokrát. Dominik.

Informace o ZTL Palermo získáte v odpovědi ze dne 21.06.2022, 21:32 a informace o parkování v Palermo v odpovědi ze dne 04.05.2022, 13:31.

# 19.07.2022, 12:51.
Naše letadlo přilétá do Palerma v 1:00 hodin ráno. Je reálné, že stihneme spoj v 1:05 hodin? Je zvykem, že autobus chvilku počká nebo je to opravdu zralé jen na cestu taxíkem do centra Palerma? Jaká taxi služba by potom vyšla pro tři osoby nejlevněji? Jedeme jen s příručními batůžky. Moc děkujeme za pomoc. Hanka.

Pokud máte na mysli autobusovou dopravu Prestia e Comande, funguje to následovně. Spoje od 5:05 do 23:35 jsou s pevným odjezdem a doporučuje se být na zastávce 10 minut před odjezdem. Spoje v 0:05 a 0:35 jsou flexibilní, kdy podle příletů kolem daného času čeká ještě 10 až 15 minut. Spoj v 1:05 je přímo čekající na poslední přílet. Samozřejmě Vám nikdo nezaručí, že autobus určitě na Váš přílet počká, i když to takto je v tištěném jízdním řádu uvedeno. V případě, že budete muset volit taxi, budete vázaní na konkrétní nabídku v té chvíli. Doporučujeme upřednostňovat oficiální bílá taxi se jménem, telefonem a logem taxislužby na boku. Počítejte s cenou kolem € 50,00. Pokud se rozhodnete k rezervaci, potom doporučujeme volit osvědčené servery, např. Booking, kde si zajistíte taxi na konkrétní čas s cenou přímo ke konkrétnímu hotelu v Palermo.

# 18.07.2022, 19:47.
Velmi děkuji, že provozujete tento web a laskavě odpovídáte na otázky. Jedu na Sicílii v srpnu a budu týden v Palermu a potom se chci jet podívat do Agrigenta. Mám ráda historické památky a určitě mi nebude jeden den na toto město stačit a současně bych to chtěla proložit s koupáním. Ubytování je zde dost drahé, proto jsem se chtěla zeptat, zda se mi vyplatí ubytovat se v Porto Empedocle a na týden a tak 3x si do města zajet. Zda je tam dobře a finančně přijatelné spojení. Děkuji. Hanka.

Autobusové spojení mezi Porto Empedocle a Agrigento zajišťuje společnost Salvatore Lumia a SAL. Druhá společnost má větší frekvenci spojů. Ceny neznáme, ale odhadujeme kolem € 2,00. K otázkám bezpečnosti se nevyjadřujeme. Viz Informace, druhý odstavec Důležité.

# 18.07.2022, 18:20.
Předem říkám, že je super, že takto někdo poradí. Báječné. Chystáme se s dcerami na východ slunce na Scala dei Turchi a napadlo nás někde poblíž předchozí noc přespat v autě. Měl byste tip na nějaké klidné místo nejlépe asi u pláže, neboť se do auta všichni pohodlně nevejdeme a černý Petr spaní na pláži bez stanu a za přítomnosti hmyzáku asi padne na mě. S pozdravem a díky. Petr.

Nemůžeme Vám odpovědět jinak, než že v Itálii je kempování ve volné přírodě a na plážích zakázané. Musíte mít k tomu souhlas majitele pozemku. Doporučujeme se podívat na Camper Online / Sosta / Aree Sosta Camper. Do vyhledávání zadejte Scala dei Turchi. Nabídne Vám to možnosti v této lokalitě. Neměl by být problém i s osobním autem.

# 18.07.2022, 10:57.
Chtěla bych se zeptat, zda trajekty ze Sicílie na pevninu jezdí i přes noc? Děkuji za odpověď. Markéta.

Trajekty mezi městy Messina a Villa San Givanni jezdí kyvadlově i přes noc. Frekvence je 40 minut, v noci (22:00-2:00) jednou tak déle. Provozuje je společnost Caronte & Tourist. Jízdní řády a ceníky najdete na výše uvedených stránkách.

# 17.07.2022, 07:06.
Potřebovala bych radu. Máme ubytování v centru Katánie a teď řešíme, jak se nejlépe dostat z centra Katánie na hezkou písčitou pláž v okolí? Děkuji. Adéla.

Městskou dopravu v Catania zajišťuje AMTS. Jízdenka na autobus na 90 minut stojí € 1,00, jízdenka na autobus i metro na 120 minut stojí € 1,20 a celodenní jízdenka stojí € 2,50. Městské písčité pláže jsou na jihu města Catania. K plážím jezdí autobus označený jako D. Vyjíždí z Piazza Paolo Borsellino. Nicméně počítejte s tím, že v letních měsících bývají tyto pláže hlava na hlavě.