SICÍLIE 2015 / 4

Sicílie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Sicílie 2015 / 4

Pokud je Sicílie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2015. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do místa ubytování, o cestě autem na Sicílii, o výletech po Sicílii, o půjčovnách aut, o trajektech na ostrovy, o městské dopravě v jednotlivých městech, o vlakové a autobusové dopravě mezi městy, o výletě na Etnu a do dalších míst, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Sicílii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete čtvrtou část, ta první je na stránce Sicílie 2015.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 24.03.2015, 14:05
Mockrát vám děkuji za vyčerpávající informace. Hotel v Palermu jsem si vybrala, jde ale o to, že jsem na Trip Advisor narazila na různé nehezké fotky některých pokojů a ne všechny kritiky byly pozitivní. Nicméně to byl nejlépe hodnocený hotel v Palermu. Nevím tedy, zda je situace v Palermu tak zlá a nebo jsem si špatně zvolila hotel. Neznáte ho náhodou? Jedná se o Ucciardhome Hotel. Potom mám ještě otázku ohledně transferu. Dle vašich slov bude spojení do San Vito Lo Capo dost složité. Zabezpečuje společnost, na kterou jste mi poslal link, i soukromý transfer? Do Palerma z letiště se dostaneme MHD dle vašich instrukcí. Nicméně pak do San Vita a nazpátek ze San Vita přímo na letiště Palermo (pojedeme o půlnoci) bych chtěla transfer. Poradíte jak na to? Chtěla jsem to vyčíst na stránkách společnosti, ale téměř nic není v angličtině, i když tam píšou, že je :-) Děkuji moc. Karolína.

Zkontrolujte stáří uvedené reference, je možné že je z dřívější doby. Dále je třeba počítat s tím, že lidé spíše napíšou o tom, co se jim nelíbí než o tom, co se jim líbí. Každý hotel může mít občas nějaký problém. Čím nižší cena, tím samozřejmě větší pravděpodobnost. Zkuste si pročíst i ty reference na Ucciardhome Hotel, ať máte více zdrojů. Je třeba si také posoudit, co od ubytování očekáváte a co nabízí za uvedenou cenu. Hotel neznáme. Transfer mezi San Vito Lo Capo a Palermem zajišťuje několik společností. Počítejte však s částkami € 90,00 a výše. Jsou to např. Trapani Airport Shuttle, Siciltransfert, Airport Shuttle Express. Je jich hodně, některé z nich jsou nadnárodní a využívají služeb místních společností.

# 23.03.2015, 10:36
Dne 1.5. letíme na Sicílii do Palerma (Falcone Borsellino, Punta Raisi) a následně 2.5. se potřebujeme přemístit do San Vito Lo Capo, kde máme pronajatý dům. Moc Vás prosím o tip na ubytování v Palermu na jednu noc. Jsme dva dospělí a jedno malé dítě, jsme spíše nároční, ale luxus nepotřebujeme. Jde nám o rozumnou logistiku - letiště, centrum, ať neztrácíme čas a možnost mít ubytování blízko centra, abychom se mohli na dvě hodiny do centra podívat (1.5. večer). Více času mít nebudeme. Pak bychom chtěli vědět, zda existují nějaké vlaky či jiná doprava do vesnice San Vito Lo Capo. Kdyby ne, víte o nějakém transferu, který bychom si mohli (pokud ano, tak jak) zabezpečit? To samé bychom pak potřebovali dne 9.5., kdy se budeme vracet. Necestujeme přes cestovku, takže si musíme vše zabezpečit sami. V závislosti na vybraném hotelu bychom ještě potřebovali vlak nebo autobus z letiště do hotelu dne 1.5. Lety: 1.5. přistaneme v Palermu v 17:25, 9.5. odlétáme z Palerma v 6:50. Dne 2.5. bychom chtěli odjet dopoledne. Děkuji vám mockrát za radu. Karolína.

Spojení z letiště v Palermu do města a zpět zajišťuje společnost Autolinee Prestia e Comande. Z letiště jede první spoj v 5:00, od 6:30 do 23:30 pak jezdí každou půl hodinu. Z Palermo na letiště jede první spoj ve 4:00, od 5:00 do 22:30 pak jezdí každou půl hodinu. Na výše uvedených stránkách najdete seznam zastávek a jízdní řády. Z letiště na Palermo Centrale to trvá 50 minut. Ubytování hledejte na Booking / Palermo podle Vašich přesných požadavků. Spojení do San Vito Lo Capo zajišťuje společnost Russo Autoservizi z Piazza Cairoli (u vlakového nádraží Palermo Centrale). Jede jen několik spojů. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

17.03.2015, 12:51
Čítala som medzi riadkami a Vaša odpoveď ma utvrdila v tom, že sa to dá zvládnuť. Teda ak budem dodržiavať bezpečná pravidlá ako sú: cestovať iba počas dňa, najlepšie autobusom pri vodičovi, nie cudzími taxíky, opustenými vlaky, pohybovať sa hlavne po hlavných uliciach a tam, kde je veľa ľudí. Tak som si kúpila letenky a už sa teším, ako to budem zvládať. Hotely sú síce bezpečnejšie, ale necítila by som v nich sicílsku atmosféru. Ešte raz ďakujem za odpovede. S pozdravom Tatiana.

Děkujeme za Vaši zprávu o Vašem rozhodnutí. Bylo to skutečně na Vás. Nikdo jiný za Vás zodpovědnost v rozhodnutí přebírat nemůže. Itálie je sice součástí Evropské Unie, platí tam zákony, nařízení a vyhlášky vycházející z norem Evropské Unie, je to však země rozsáhlá a čím jedete jižněji, tím je více specifická. Při její návštěvě je třeba se přizpůsobovat a ne si ji snažit přizpůsobit. Přejeme Vám nádherně strávenou dovolenou bez sebemenších problémů. Pokud budete mít ještě nějaký konkrétní dotaz, můžete se na nás opět obrátit. Budeme také rádi, když nám po návratu dáte vědět, jak jste se tam měla, co jste navštívila, co zažila apod.

15.03.2015, 14:54
Veľmi Vám ďakujem za skorú odpoveď. Všetky články ohľadom Sicílie na Vašom webe mám prečítané, preto píšem práve Vám. Bola som sa pozrieť na tom Terravision, na ktorý link ste mi poslali. Ukazuje mi tam ale, že autobus nepremáva 30.7.2015 žiadny - No Bus Transfer Found. Píše sa tam, že najbližší ide až 31.7.2015. Vám to ukázalo že na Terravision autobus ide v 15:00 hodín? Prečo mi to ukázalo, že nepremáva žiadny autobus 30.7.2015? Nemala by som potom radšej prehodiť ubytovanie a ísť do Trapani autobusom na tých 6 dní a až potom do Palerma vlakom na 4 noci? Ešte Vás poprosím o váš súkromý názor. Je pre mňa nebezpečné ísť na takýto výlet sama? Je tam vyššia možnosť, že by ma ako samotnú turistku - ženu prepadli? Nie som provokačný typ a v 47. rokoch už ani veľmi lákavý tovar :-) Snažím sa ubytovať v bezpečnej štvrti, ale viete, nikdy som tam nebola a tak nepoznám mentalitu týchto ľudí. Každý z môjho okolia ma od tejto cesty odrádza a straší. Nikto z nich tam ale doteraz nebol, tak ich neberiem celkom vážne. Vy ste tam ale boli, preto sa vás pýtam. Ďakujem pekne. Tatiana.

Špatně jste si to vyložila. Nepíše to, že nejbližší jede 31.7., ale že požadovaný spoj nebyl nalezen a nabídlo Vám to následující datum 31.7. U toho samozřejmě také nenalezne žádný spoj, stejně jako 1.6. atd. Platí to, co jsme Vám napsali, ve Vašem termínu ještě nejsou k dispozici jízdní řády. V současné době lze rezervovat spoje do konce května. Je ještě moc brzy. S velkou pravděpodobností budou jízdní řády stejné nebo s minimální změnou, ale takhle fungují všechny dopravní společnosti. Někdy v polovině roku vydávají nové jízdní řády. Pro individuální cestovatele je riziko samozřejmě vždy vyšší než pro více cestovatelů. To platí obecně všude na cestách. Toto riziko je vyšší na jihu Itálie než např. v ČR nebo Rakousku. Ale také hodně záleží na tom konkrétním cestovateli - jak se bude chovat, kam bude cestovat, kudy bude cestovat, jakými dopravními prostředky bude cestovat, v jakém čase bude cestovat atd. To si ale musíte vyhodnotit sama. Stejně jak píšete, že nedáte na rady od někoho kdo tam nebyl, nemůžete chtít poradit v této věci od někoho kdo Vás nezná. Vyhodnocení míry rizika je na Vás. Sama pak budete před toto rozhodnutí postavena určitě často, když se budete rozhodovat na místě. Pokud chcete rizika minimalizovat, vydejte se na cestu s nějakou cestovní kanceláří v rámci poznávacího zájezdu. Je to ale vyváženo tím, že budete závislá na programu a skupině toho konkrétního zájezdu.

# 14.03.2015, 22:46
30.7.2015 sa chystám lietadlom z Bratislavy do Trapani, na dovolenku na 10 nocí. Prílet je vo štvrtok o 14:25 hodine. Najprv by som chcela napísať, že mám 47 rokov a chcem letieť sama. Nemám žiadneho spolucestujúceho a ani moc strach, ale obavy tu určite sú. Pretože cestujem sama, budem odkázaná len sama na seba a Vaše informácie by mi mohli veľmi pomôcť. Chcem obdivovať Sicíliu a jej obyvateľov, atmosféru. Všetky pamiatky stihnúť nemusím, niekedy sa tam ešte vrátim. Urobila som si vlastný program, ale nechám si od vás poradiť, čo by som nemala robiť a čo by ste mi odporúčali urobiť alebo navštíviť. Najprv by som chcela stráviť 4 noci v Palerme v Liola B & B, na Via Tripoli 17, s výhľadom na Tteatro Massimo. Myslím, že to nie je nebezpečná štvrť. Odtiaľ by som podnikala svoje pochôdzky po palermských pamiatkach. Autobus zastavuje veľmi blízko domu. Potom by som sa presunula do Trapani vlakom, blízko vlakovej stanice Stazioni di Trapani na Piazza Umberto. Mám tu zabezpečené ubytovanie na 6 nocí (v Ciuri Home na Via Avvocato Giuseppe Palmeri 11). Ubytovanie môžem ešte bezplatne zrušiť. Lietadlo mi odlieta v nedeľu 9.8.2015 vo 14:50 hodín z Trapani Birgi. Chcem sa Vás opýtať, či som sa rozhodla správne. Z Trapani 30.7.2015 o 14:25 hodine vo štvrtok mi ide autobus do Palerma? Listok kúpim u vodiča? Chcela som ísť vlakom, ale písali ste, že vlaková stanica je 3 km ďaleko, bez spojenia. Ako zistím v Palerme, na aký autobus mám nasadnúť, aby som sa dostala na Via Tripoli 17 pri Teatro Massimo? Máte nejaký link, kde by som si mohla stiahnuť autobusy v Palerme? Z Palerma som chcela ísť do Trapani na 6 nocí. Ľudia, ktorí tam už bývali ale tvrdili, že v Trapani je veľká nuda a len jedna hlavná ulica, žiadny nočný život, tak neviem, či by som nemala ísť bývať ešte aj do nejakého iného mesta najprv na 3 noci a do Trapani až posledné 3 noci, odkiaľ je blízko na letisko. V Trapani vraj má byť od 7.8.2015 festival a pochod panny Márie, tak ja neviem, či sa v nedeľu 9.8.2015 budem vedieť dostať na letisko, kde mi lietadlo odlieta vo 14:50 hodín. Budem Vám vďačná za každý váš názor. S pozdravom Tatiana.

Ideální spojení mezi letištěm v Trapani do Palerma je autobus Terravision. Jízdenka stojí € 11,00. Ve čtvrtek odjíždí autobus z letiště v 15:00 a v Palermu je v 16:50. Jízdenky bude možné zakoupit a zarezervovat místo až v pozdějším termínu. Teď několik měsíců před odjezdem je ještě brzy. Je také možné, že se změní jízdní řády. Jízdenky doporučujeme zakoupit online. V Palermo zastavuje autobus na Piazza Carioli, F. Turati, Via Liberta a Viale Lazio. Městskou dopravu v Palermo provozuje Amat. K ubytování na Via Tripoli Vám jedou linky 108, 118, 122, 124. Z vlakového nádraží, což je kousek od Piazza Cairoli Vám jede linka č. 122. Vystoupit musíte na Piazza Francesco di Paola a odtud už vychází Via Tripoli. Jízdenka na 90 minut stojí € 1,40. Denní jízdenka stojí € 3,50, dvoudenní € 5,70, třídenní € 8,00 čtyřdenní € 10,20, pětidenní € 12,50, šestidenní € 14,60 a týdenní € 16,80. Jízdenka na vlak Trenitalia z Palermo do Trapani Vás přijde na € 10,40. Zda je šest dnů na Trapani hodně nebo málo, těžko říci. To záleží na Vašem itineráři. Pokud chcete např. z Trapani navštívit San Vito Lo Capo, ostrovy Favignana a Levanzo, město Marsala, může to být dobrá volba. Skutečně ale záleží na Vašem itineráři, zda chcete bydlet na místě a odtud vyrážet na výlety atd. Odkazy na další jízdní řády a další tipy najdete v těchto otázkách a odpovědích.

07.03.2015, 16:28
Prosím o pomoc při vyhledání spojení vlakem nebo autobusem z Messiny - přístav - do Taorminy - Giardini, třeba i za užití lanovky z Mazzaro do Taorminy. Doplujeme do Messiny 5.5.2015 v 8:00 hodin, odplouváme v 18:00 hodin. Děkuji za pomoc. Pavla.

Nejrychleji se tam dostanete vlakem Trenitalia. Jeďte z vlakového nádraží Messina Centrale, které je v blízkosti přístavu. Vlak jede v 9:38 a v Taormina / Giardini je v 10:16. Jízdenka stojí € 3,95. Přímo před nádražní budovou je zastávka autobusu městské dopravy ASM. Jeďte linkou Linea Verde směr Madonna della Rocca. Vystoupit musíte na Piazza San Pancrazio a jít dále nahoru na konec náměstí. Vlevo uvidíte historický portál, od kterého začíná Corso Umberto, hlavní historická tepna Taorminy. Po chvíli z ní odbočuje doleva Via Teatro Greco, která Vás dovede k Teatro Antico. Zpět k nádraží se pak dostanete stejnou linkou a vlak Vám jede v 15:17, v Messina Centrale budete v 16:09. Budete mít málo času na prohlídku (2 hodiny). Počítejte s tím, že městský autobus pojede zpět přibližně 20 minut. Je zde ale ještě jeden problém, výše uvedené autobusy nenavazují na vlak. Po příjezdu jede v 11:12, nahoře je v 11:33. Zpět, abyste stihli vlak jede ve 13:38, dole je ve 13:58. Zpět můžete jít ale i pěšky. Lanovka je od nádraží daleko. Jízdenka na autobus stojí € 1,00. Otázkou je, zda to stojí za to a raději se neprojít po městečku Messina.

27.02.2015, 15:57
Chcela by som Vás poprosiť o informáciu, aký spôsob verejnej dopravy možno zvoliť na cestu z letiska v Trapani do Castellammare del Golfo, prípadne Alcamo. V jednej z týchto častí by sme sa chceli ubytovať. Plánovaný termín je od 13.7.2015 do 20.7.2015. Rovnako by som chcela poprosiť o radu, ako je možné sa následne z týchto dvoch častí prepravovať do iných kútov Sicílie - či tu funguje nejaký autobus, prípadne vlak. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Zuzana.

Spojení z tohoto letiště není zrovna nejlepší. Vlaková stanice Mozia Birgi je odtud přibližně 3 km, vlaky Trenitalia jezdí na jih a jihovýchod do Marsala (€ 2,25), Mazara del Vallo (€ 3,45) a Castelvetrano (€ 4,65), na sever a východ do Trapani (€ 2,25), Alcamo (€ 7,00), Castellammare del Golfo (€ 7,25) a Palermo (€ 9,45). Spojů je hodně, jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Bohužel žádná kyvadlová autobusová doprava mezi letištěm a železniční stanicí Mozia Birgi nefunguje. Je třeba si vzít taxi. Moc drahé nebude, ale nejsme schopni říct, zda bude ochoten taxikář v případě tak malé vzdálenosti, když bude mít klientelu pro vzdálenější destinace. Ceny taxi do vzdálenějších destinací jsou následující: Trapani - € 30,00, San Vito Lo Capo - € 80,00, Castellammare del Golfo - € 80,00, Alcamo - € 75,00. Vlaková stanice v Castellammare del Golfo je u pláží, do centra města je to přibližně 3 km. V případě Alcamo je to horší, tam je vlaková stanice vzdálená od centra 8 km. Autobus z letiště do Trapani provozuje společnost Salvatore Lumia, jede jich však málo: v 10:00 (Po-Pá), 12:00 (Po-So), 17:10 (Po-So) a 17:45 (Ne a svátek). Společnost Salemi jezdí do Marsala a Palermo. Do Palermo jezdí také Terravision. Přímo do Castellammare del Golfo provozuje jeden spoj společnost AST - ve 13:30, na místě je v 15:25. Pro dopravu do jiných částí Sicílie můžete využívat výše uvedené vlakové a autobusové společnosti. Jízdní řády však budou v červenci nové. Najdete je na výše uvedených stránkách.

# 23.02.2015, 20:30
Pane Řehůřku, v červenci se chystáme s přítelem autem na Sicílii, kousek od Ribery. Můžete mi prosím poradit, kudy jet přes Itálii, abychom se vyhnuli placení mýtného, tunelů atd.? V Rakousku si známku koupíme a počítáme i s trajektem z Villa San Giovanni / Reggio Calabria do Messiny. Necháváme si na jednu cestu skoro tři dny, bereme to výletově. Děkuji za radu. Tereza.

Přečtěte si naši reportáž Kalábrie 2002, kde jsme podobnou trasu absolvovali. Cestu tam po východním pobřeží s následným přejezdem hor na západ a cestu zpět po západním pobřeží, s následným přejezdem hor na východ. Od Salerna směrem na jih se dálnice už neplatí. Na Sicílii už zase ano. Tady doporučujeme z Messiny jet po východním pobřeží až k Etně a potom už vnitrozemím. Vzhledem k termínu je předpoklad, že od Rimini směrem na jih (přibližně po Pescara) bude v letoviscích hustý provoz.

# 18.02.2015, 15:03
Pane Řehůřku, nejprve bych moc ráda ocenila Vaše internetové stránky, opravdu mě moc potěšily - jsou plné spousty rad, tipů, užitečných a praktických informací. Nyní bych ráda přešla k mému dotazu. Počátkem září se chystáme na dovolenou do Kalábrie. Budeme ubytovaní v oblasti Capo Vaticano. Uvažujeme o tom, že bychom podnikli výlet na Sicíli a to výstup na Etnu. A právě k tomuto tématu směřují mé dotazy. Tady je tedy několik mých otázek: Jak moc náročný je to výlet a dá se zvládnout během jednoho dne (s tím, že se vyrazí opravdu brzy ráno z Capo Vaticano)? Zvládne výstup i 8. leté dítě zvyklé na pohyb (hokej, kolo)? Jakou cestu považujete s dítětem za nejvhodnější? Zda bychom ji zvládli pěšky a auto nechali u dolní stanice lanovky. Nebo byste raději doporučil nechat se vyvézt lanovkou a poté teprve pokračovat pěšky (bez využití autobusů a terénních aut)? Jaké vybavení s sebou doporučujete? Jsou už nutné trekové boty? Také jsem se někde dočetla, že doporučují i roušky, zejména kvůli silnému zápachu. Pane Řehůřku, snad jsem vás příliš nezahltila dotazy. Předem Vám moc děkuji za čas, který věnujete mé odpovědi a těším se na ni! Přeji Vám i celé Vaší rodině hodně zdraví a spoustu krásných zážitků z cest! Jana.

Doporučujeme Vám si pročíst naši reportáž Oblast lávy, síry a popela. Najdete tam odpovědi na většinu Vašich otázek. Naše děti v té době měly 6,5 a 11 let. Kombinace, kterou jsme zvolili, byla ideální. Až úplně nahoru (na vrchol s průvodcem) to s dětmi rozumné není. Během jednoho dne se to dá autem bez problému stihnout, když si naplánujete jen tu Etnu. Jde se po prašné cestě, po které jezdí autobusy, nicméně zpevněnou obuv doporučujeme. Také nějakou větrovku, čepici (ne zimní, ale proti případnému větru), brýle a pro děti raději šátek - na krk, aby se dal v nejhorším případě přes obličej v případě prachu. A dostatek tekutin. Před výstupem zjistěte směr kterým fouká a podle toho zvolte stranu cesty, na které budete uhýbat terénním autobusům. Moc práší, je lepší, když ten prach půjde od vás než na vás. S výrazným zápachem vyžadující roušky jsme se nesetkali.

# 14.02.2015, 22:40
Viete si povedať, či sa dá dostať na Liparské ostrovy (Vulcano, Lipari) aj s obytným autom? Myslím tým, či premáva nejaký trajekt z Milazza, prípadne z Messiny na tieto ostrovy a zoberie aj obytné auto? Ďakujem za Vašu odpoveď. Mária.

Ano je to možné. Podívejte se na naši stránku Trajekty, vyberte Aeolian Islands, svůj termín, počet a věkovou skladbu osob a přesně definujte svůj automobil. Hned na začátku při výběru konkrétního termínu si vyberte trajekt, který převáží automobily. Ten s přeškrtnutým automobilem je jen pro přepravu osob.

# 09.02.2015, 17:58
Existuje nějaké spojení na Sicílii z kempu u městečka San Giorgio na trati Milazzo - Gioiosa Marea - k soutěsce Alcantara a zpět během jednoho dne? Budeme koncem září v tomto campu na poznávacím zájezdu a ve volném dni bychom rádi soutěsku navštívili. Děkuji za odpověď. S pozdravem Iva.

Teoretická možnost existuje, ale je to hodně složité a během jednoho dne téměř neuskutečnitelné. Musíte se dostat do Giardini - Naxos, odkud jezdí autobusy Interbus ke Gole Alcantara. Ze San Giorgio do Messiny jezdí autobus společnosti Autolinee Magistro. Zastávka je někde na kopci nad městečkem na křižovatce na SS113 a je na znamení. Neznáme ale přesné časy příjezdu na zastávku ani ceny. Jízdní řády linky jsou na výše uvedených stránkách. Doporučujeme raději jet vlakem Trenitalia do Capo d' Orlando, odtud jakoby zpět do Messiny a odtud do Taormina / Giardini. Vlak vyjíždí ze San Giorgio v 6:47, v Capo je v 7:10, odtud odjíždí v 7:56, v Messině je v 9:03, odtud odjíždí v 9:38, v Giardini je v 10:16. Jízdenka stojí € 9,10. Autobus ke Gole Alcantara odjíždí v 11:55, na místě je ve 12:40. Zpáteční jízdenka stojí € 4,20. Zpět pak jede poslední autobus ve 14:35 (tzn. stihnete akorát prohlídku ústí soutěsky a kousek uvnitř). Na místě je v 15:30, do Messiny jede v 16:22, na místě je v 17:38. Odtud už jede přímý vlak do San Giorgio v 18:12 a na místě je v 19:16. Jízdenka stojí € 8,00. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Podle našeho názoru je lepší si na ten den zapůjčit auto a výlet si užijete i s návštěvou Taorminy. Podívejte se na Pronájem aut. A nebo s nějakou místní agenturou v rámci organizovaného výletu.

# 06.02.2015, 12:21
Pane Řehůřku, snad nám pomůžete informacemi, zda je na Sicílii zvýhodněné nebo volné vstupné pro seniory 65+ a to hlavně pro tyto objekty: Syrakusy - archeologický park a řecké divadlo, katedrála, Údolí chrámů v Agrigento - archeologické naleziště a Acireale, Aci Castello a Catania - kostely. Také zda nám můžete napsat odkaz na autobusové spojení Letojanni - Taormina. Na internetu jsme zrovna to Letojanni nenalezli, nejmenuje se ta zastávka jinak? Mnohokrát vám děkuje Eva. P.S.: jste obdivuhodná rodina, že takto pomáháte lidem. Přeji vám, abyste byli zdraví, mohli cestovat a pomáhat tazatelům.

Pro státní muzea a památky na Sicílii platí stejný tarifní systém jako pro všechna státní italská muzea a památky. Viz naše odpověď ze dne 06.02.2015, 10:45 - Itálie. Autobusové spojení mezi Letojanni a Taormina provozuje Interbus. Cena jízdenky je € 1,90, zpáteční € 3,00. Doba jízdy je přibližně 15 minut. Jezdí přibližně 10 spojů denně.

# 05.02.2015, 17:45
V červnu se žení kamarád z Palerma a pozval nás na svatbu. My teď řešíme, jak se tam dopravit a současně to spojit s dovolenou. Jelikož máme dvě děti ve věku 1 a 3 roky, přemýšlíme o zapůjčení obytného auta. Můžete nám poradit s cestou a s náklady s ní spojenými? Přiznám se, že jsem procestoval půl Evropy, ale nikdy s obytňákem. Děkuji za radu a pomoc. Vladimír.

V první řadě doporučujeme si pohlídat maximální povolenou hmotnost vozidla, abyste se nedostali nad 3,5 tuny. V Rakousku byste museli platit mýtné a nestačil by Vám řidičský průkaz skupiny B. A pokud byste překročili maximální povolenou hmotnost, hrozila by Vám vysoká pokuta a riziko, že bez odstranění závady dál nepojedete. Nepíšete odkud vyjíždíte, proto musíme napsat všechny varianty. V Rakousku potřebujete dálniční známku. Desetidenní do 3,5 tuny stojí € 8,70. Pokud pojedete na déle než 10 dnů, vyplatí se Vám na cestu zpět koupit další desetidenní dálniční známku než dvouměsíční. Pokud pojedete přes Mikulov na Vídeň, Graz a Tarvisio, další poplatky v Rakousku neplatíte. Pokud pojedete přes Dolní Dvořiště, Salzburg a Tarvisio, zaplatíte ještě € 11,00 za průjezd tauernskými tunely. Pokud pojedete přes Rozvadov, Mnichov, Innsbruck a Brenner, zaplatíte ještě € 9,00 za průjezd Brennerem. V Itálii se platí mýtné podle počtu náprav a ujetých kilometrů. Skupina se dvěma nápravami se ještě dělí podle výšky nad přední nápravou. Obytné auto spadá díky tomu do skupiny B. Pokud pojedete přes Tarvisio, zaplatíte € 73,70, pokud pojedete přes Brenner, zaplatíte € 70,00. Rozdíl oproti běžným automobilům je však řádově v jednotkách €. Od Salerna směrem na jih se už mýtné neplatí. Zaplatíte však trajekt z Villa San Giovanni do Messiny. Tady opět obytné auto platí víc. Pokud se vejdete do 9. metrů, pak zaplatíte za trajekt s návratem do 90. dnů € 93,00 (o € 20,00 více než za běžný automobil). K tomu ještě € 2,00 za Eco Pass. Na Sicílii se už dálnice platí, za úsek Messina - Buonfornello zaplatíte € 10,30. Poplatky za dálnice a tunely při cestě zpět jsou ve stejné výši. Předpokládáme, že jedete na více jak 10 dnů, takže za cestu přes Mikulov zaplatíte celkem € 280,40, za cestu přes Dolní Dvořiště € 302,40 a za cestu přes Rozvadov € 291,00. K tomu je třeba ještě připočítat náklady na pohonné hmoty. To je dost individuální podle automobilu. Pokud modelově budeme počítat s 12. litry nafty na 100 km a průměrnou cenu italské nafty € 1,43 za litr, při průměrné vzdálenosti od českých hranic tam a zpět 4100 km, pak Vás cesta na pohonných hmotách vyjde na přibližně € 700,00 + cesta od Vašeho bydliště k hranicím. U nás a v Rakousku budete samozřejmě tankovat o něco levněji. Když to hrubě zaokrouhlíme, tak jen cesta Vás vyjde na € 1000,00 plus minus.

# 29.01.2015, 16:59
Začátkem září se chystáme dva dospělí předdůchoďáci letecky přes Catania na Liparské ostrovy s výstupem na Stromboli. Z Prahy létá s přestupem společnost Vueling, která do Catania přilétá přibližně ve 23:30 hodin. Než se člověk vymotá z letiště, uplyne další hodinka. V tuto hodinu již patrně nebude možné pokračovat veřejnou dopravou směrem na Milazzo a bude nutné jednu noc přespat v Catania. Do Milazza je asi výhodné jet z Catania autobusem. Nemusí se přestupovat, jako když se jede vlakem. Popsané spojení z Catania do Milazza jste odkazoval na Vaši stránku ze dne 05.06.2009, 23:02. Bohužel to nenalézám. Je to někde jinde? Potřebovali bychom být v Milazzu tak, abychom stihli nějaký trajekt přímo na ostrov Stromboli i se zakoupením lístku v tom dni. Dají se někde najít jízdní řády a název zastávek odkud a kam jet? Odkud ten autobus jezdí? Na Stromboli si zajistíme ubytování předem na dvě noci a potom bychom chtěli na jeden další den a noc přejet na Vulcano a další den zpět do Catania na přibližně dvě noci tak, abychom mohli zajet i na Etnu. Jak se tam dá, prosím, z Catania nejlépe zajet hromadnou dopravou? Je lepší autobus nebo vlak? Stojí někde u lanovky? Děkuji za pomoc a zdravím. Miluše.

Naše odpovědi jsou platné k datu zveřejnění, v tomto případě 5.6.2009, což je dost dlouhá doba. Zmiňovaným autobusem Giuntabus je stále možné se dostat z letiště Fontarossa do přístavu v Milazzo, je to však sezónní autobus, který je v provozu přibližně od poloviny dubna do konce září. Cesta trvá 1:50 a jednosměrná jízdenka stála loni € 14,00, zpáteční € 25,00. V ceně je zavazadlo. Bohužel vzhledem k sezónnosti nebyly ještě jízdní řády zveřejněny. O něco dražší alternativou je využití služeb společnosti Clarissa Viaggi. Jejich transfer z letiště Fontarossa do přístavu v Milazzo stojí € 25,00 a v září jezdí z letiště v 10:00, 12:00, 13:20, 14:30, 17:00, 18:00 a 21:00. To je v případě, že přespíte na letišti. Pokud chcete cestovat až z Catania, pak je skutečně lepší cestovat vlakem i za cenu přestupu. V současné době jede už první spoj do Messiny ve 2:40, je to autobus drah a jede tam 2 hodiny a 10 minut. První vlak jede v 5:10 a v Messině je za dvě hodiny. Z Messiny do Milazza to jezdí každou chvíli a trvá to půl hodiny. Jízdenka stojí € 8,30. Z vlakového nádraží do přístavu jezdí městská doprava AST, konkrétně linky 4 a 5. Z Catania na Etnu jezdí již mnohokrát zmiňovaný autobus AST. Z Catania odjíždí v 8:15 a u lanovky je v 10:15. Zpět pak jede v 16:30 a v Catania je v 18:30. Vlakem se tam v žádném případě nedostanete, objíždí Etnu po jejím úpatí, hluboko a daleko od lanovky.

# 27.01.2015, 09:54
Máte úžasnú stránku. Všeličo som sa z nej o Sicílii dozvedela. Tento rok sa tam chystáme v júli autom. Veľmi sa tešíme, aj keď je cesta dlhšia. Mám len jednu otázku ohľadom trajektu. Chcem si to len overiť. Podľa skorších komentárov by mal trajekt z Reggio Calabria do Messiny premávať v pravidelných, približne 40. minútových intervaloch, až do večera. Kedy ide posledný trajekt z Talianska do Messiny? Lenka.

Je to nonstop. Denní odjezdy začínají v 5:20 a končí ve 22:40, noční už začínají ve 23:20 a končí ve 4:40. Nejedná se ale o trajekty z Reggio Calabria do Messiny, ale z Villa S. Giovanni do Messiny. Provozovatelem je společnost Caronte & Tourist. Z dálnice je to vše dobře značeno - směr Sicilia. Trajekt z Regio Calabria provozuje společnost Ustica Lines, ten je ale pro osobní dopravu. Podívejte se na stránku Trajekty.

# 19.01.2015, 13:23
Děkuji Vám za Vaše stránky, kde je možné načerpat spoustu užitečných informací. S přítelem se chystáme na konci červa na Sicílii, máme na cestování 10 dní. Má první otázka je, zda byste neměli nějaký tip, kde nejlépe si v Algheru půjčit auto za rozumnou cenu, dále jak je možné se přepravit ze Sicílie na Isola dei Conigli - Králičí pláž a v poslední řadě nějaké tipy na přepravu na Korsiku? Chtěli bychom tam zavítat alespoň na dva dny, i když času moc nebude. Děkuji mnohokrát za Vaši odpověď. S pozdravem Lucie.

V Alghero na Sardínii zkuste např. Car Service. My bychom ale volili klasické celosvětové řetězce. Podívejte se na Pronájem aut. Isola dei Conigli leží v blízkosti ostrova Lampedusa. Na ostrov Lampedusa se dostanete z Porto Empedocle na jihu Sicílie. Spojení najdete na naší stránce Trajekty - Pelagie Islands. Na Isola dei Conigli se dostanete pronajatou loďkou nebo i pěšky. Dopravu na Korsiku najdete na výše uvedené stránce Trajekty.

# 18.01.2015, 22:03
Rád bych se zeptal, kolik stojí trajekt na Sicílii do Messiny pro 1 auto, 2 dospělé a 2 děti? Děkuji za odpověď. H.

Denní lístek (tam a zpět) stojí € 37,00, lístek s návratem do tří dnů stojí € 42,00 a lístek s návratem do devadesáti dnů stojí € 73,00. Cestující jsou v ceně. K tomu ještě potřebujete Eco Pass v ceně € 2,00. Pokud objednáte online na Trajekty, dají Vám 5% slevu.

# 18.01.2015, 18:38
Plánujeme dovolenou na Sicílii na 3 týdny vlastním vozem v termínu od konce června do začátku července. Přes Booking jsem začala shánět ubytování a to na třech až čtyřech místech. Jsme již staršího věku, kempy dobrovolně nevolíme. Dva roky po sobě jsme projeli celý západ USA, vždy se ubytovali v nějakém motelu bez rezervace. Po přečtení Vašich stránek jsem dostala obavy s ubytováním až na místě, tak jsem začala hledat bydlení na Sicílii dopředu, i když to ráda nemám a zjistila jsem, že většina cenově dostupného bydlení je již zarezervovaná a proto mám na Vás více dotazů. Najde se v tomto termínu bydlení až na místě, dle toho kam se dojede, kde se to líbí? V jakých částech ostrova byste doporučovali hledat ubytování? Moje představa byla 3 až 4 místa po 5. nocích a z nich dělat výlety. Giardini Naxos je pěkné? San Vito Lo Capo mi bylo doporučeno jako nej místo na povalování se u moře. Souhlasíte, nebo doporučujete jiné místo k tomuto účelu? Zda je tam písek, či oblázky nevadí. Moc Vám děkuji. Milena.

Váš termín je už sezónní. Počítejte tedy s tím, že většina ubytovacích kapacit v nejžádanějších místech bude obsazená. Ubytování na místě samozřejmě najít možné je, počítejte však spíše s tím, že dostupnější bude více ve vnitrozemí. Giardini Naxos a San Vito Lo Capo jsou top lokality východního resp. západního pobřeží. Ubytování doporučujeme rezervovat přes Booking / Sicílie.