ITÁLIE 2023 / 3

Itálie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Itálie 2023 / 3

Pokud je Itálie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2023. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě do Itálie autem, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o pronájmu automobilu, o cestování vlaky a autobusy, o tipech na výlety, o přímořských letoviscích, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Itálii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete třetí část, ta první je na stránce Itálie 2023.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 27.05.2023, 22:15.
Pane Řehuřku, moc děkuji za informace. Mohu se ještě zeptat, jak je to s parkováním? V těchto malých přímořských letoviscích a také v Rimini. Kdybychom si chtěli někam zajet, podle čeho se máme řídit, abychom neparkovali špatně a nebo rovnou na pokutu? A také pokud bychom v tom Milano Marittima parkovali někde přes noc, kdyby měl hotel plnou kapacitu parkovacich míst? Kde parkovat? Děkuji mnohokrát. S pozdravem Magda.

Parkování v přímořských letoviscích v okolí Rimini bývá v sezóně náročné. Konkrétně Milano Marittima spadá pod Cervia, platí tady pravidla Comune Cervia. Parkování je zpoplatněné parkovacími automaty od 8:00 do 24:00 a podle lokality odpovídajícím tarifem. Najdete ho na výše uvedených stránkách. Pro dlouhodobé parkování jsou k dispozici většinou hotelová parkoviště. Informace o parkovištích, časech a cenách v Rimini a přilehlých letoviscích najdete také na jejich městském webu.

# 27.05.2023, 12:18.
Pane Řehůřku, moc děkuji. Čili 4A jezdí i opačným směrem z Benátek do Caorle? Nevíte kde v Caorle stojí, není to v jízdním řádu, jen tam jen Caorle. Přes Omio jsem měla zastávku Caorle Autostazione. Jen pro kontrolu, zda hledám v jízdním řádu dobře. Oba dva dny budeme cestovat v sobotu. Jsou tedy spoje správné? Z Benátek do Caorle jede 11:25 a v Caorle je ve 13:35 hodin, nebo další spoj jede z Benátek ve 12:10 a v Caorle je ve 14:25 hodin? Z Caorle do Benátek jede v 8:25 hodin a v Benátkách je v 10:25 hodin, nebo další spoj jede z Caorle v 9:30 a v Benátkách je ve 12:25 hodin? Jízdní řád je platný jen do 11.6.2023? Moc Vám děkuji. Karla.

Linka 4A jezdí z Caorle do Benátek i z Benátek do Caorle. V jízdním řádu máte pod sebou oba směry. Z Caorle odjíždí z Autostazione, stání č. 2. Sobotních spojů se týkají sloupce označné malým f - feriale, tj dny neoznačené v kalendáři červeně, tedy běžně od pondělí do soboty. Údaje o odjezdech souhlasí, až na poslední. Z Caorle odjíždí v 9:30 a v Benátkách je v 11:28, ne ve 12:25. Jízdní řád je platný do 11.6.2023, potom začne platit nový. První třetina července je v Itálii častý termín, kdy se mění jízdní řády. Na stránkách ATVO bude uvedený v předstihu, často jsou vyvěšené oba dva, starý i nový, nový červeně ve sloupečku Orario Futuro.

# 26.05.2023, 19:57.
Pane Řehůřku, ráda bych se zeptala, kde sjet u rakouské hranice do Itálie abychom se vyhnuli mýtným branám? Přes jaká města máme jet nebo projet okolo? Jedeme směr Milano Marittima, asi 30 km od Rimini. Chceme se po cestě pokochat, ale bez zastávek a ušetřit na mýtném. Děkuji Vám za rychlou odpověď. S pozdravem Magda.

Nevíme odkud jedete a kde překročíte rakousko-italskou hranici, ale v tomto případě je lepší v Rakousku vše směrovat na Villach a Tarvisio. V Tarvisio potom ještě před mýtnou branou sjeďte z dálnice a pokračujte po SS13. Toto je popsané v článku A-I hranice nabízí slevu nebo také v našich italských reportážích týkajících se Gargana a Rosolina Mare. Na dálnici je výhodné najet v Gemona a opět sjet až v Mestre. Mýtné je v tomto případě € 12,10. Úspora je € 6,20. Pokud byste se rozhodla pokračovat mimo dálnici, jeďte až na začátek Udine, kde SS13 zahne k dálnici A13 a pokračuje podél ní jako Tangenziale Ovest a na jihu jako Raccordo Udine Sud. Na jihu Udine pokračujte po Tangenziale Sud Gastone Conti SS676 a následně po SR352 do Palmanova a Cervignano del Friulli. Tady už narazíte na SS14, která Vás dovede až do Mestre. V Mestre se napojte na SS309 , po které se dostanete do Ravenna a obchvatem Ravenny na SS16, která Vás dovede až do Cervia, před kterým je Milano Marittima. Počítejte s tím, že v sezóně jsou v sobotu ráno na dálnici A4 u severoitalských letovisek značné kolony. Přenáší se to i na silnici SS14, kde se kolony tvoří u kruhových objezdů.

# 26.05.2023, 11:53.
Pane Řehuřku, prosím Vás o radu. Měla jsem zakoupena cestu autobusem z Caorle do Benátek a zpět. Dnes mi zrušili cestu z Caorle do Benátek. Koupila jsem ji přes Omio. Nedohledala jsem jiné spoje. Můžete mi poradit, jak se dostat z Caorle do Benátek? Případně na letiště Treviso? A myslím si, že zruší i z Benátek do Caorle, čili stejný problém. Děkuji. Karla.

Z Caorle do Benátek jezdí autobus ATVO č. 4A. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Jízdenka stojí € 6,20. Z Benátek na letiště Treviso se dostanete Airport Bus Express za € 12,00.

# 26.05.2023, 07:34.
Tak ještě čerstvá informace po absolvování cesty přes Brenner do Livorno. U Firenze ve tři ráno zúžení ze tří pruhů na jeden, přibližně 10 km. Výjezd z dálnice na objížďku a zdržení dvě hodiny. Nějaké práce kolem dálnice. Bez varování. Stovky aut. Tak tak jsme na lodi. Zdravím. Jaroslav.

Tuto uzavírku s přesným rozpisem časů máte uvedenou na stránkách, které jsme Vám uvedli v předchozí odpovědi - Previsioni di chiusura.

# 26.05.2023, 05:29.
Existuje v italských městech něco jako Bolt, Uber nebo podobný typ taxislužeb? Děkuji. Dan.

Bolt je v několika městech na severu Itálie - Milano, Modena, Reggio Emilia, Torino, viz Bolt / Itálie. Uber má větší pokrytí - viz Uber / Itálie.

# 25.05.2023, 07:49.
Prosím, máte informace o provozu dálnic do Livorno po povodních? Jsou nějaká omezení? Děkuji za odpověď. Jaroslav.

Nejvíce byly zasažené oblasti kolem Ravenna, Rimini, Cesena a Bologna. Takže ve většině případů mimo Vámi uvedenou trasu. Déšť zeslábl a probíhají sanační práce. Existuje však nebezpečí sesuvu půdy. O víkendu zasáhly bouřky i další italské regiony. Kvůli záplavám byla dočasně v obou směrech uzavřená dálnice A14. Podle informací italské dálniční společnosti je nyní opět průjezdná. To se však netýkalo Vašeho směru. V současné době jsou podle našich informací dálnice na Vaší trase průjezdné. Aktuální informace online získáte na stránkách Autostrade.

# 23.05.2023, 15:19.
Chtěla bych se zeptat, kde parkovat auto v Livornu - levnější parkování nebo bezplatné. Za rady děkuji. Lenka.

Volba parkování závisí na účelu parkování, délce parkování a lokalitě. Těžko tedy něco doporučit. Každopádně v Livorno je ZTL. Možnosti parkování najdete např. na Livorno Today.

# 21.05.2023, 16:03.
Ztratila jsem mýtný lístek a zjistila jsem to až, když jsem chtěla zaplatit. Místo € 12,50 mi bylo naúčtováno € 72,50 splatné do 15 dní. Je opravdu za ztrátu lístku pokuta € 60,00? Děkuji. Šárka.

Nejedná se o pokutu, jedná se o neuhrazené mýtné. Protože díky tomu, že jste nepředložila při průjezdu mýtnou branou lístek, nebylo možné identifikovat vstupní bod, bylo dle podmínek zveřejněných provozovatelem (art 176/16 cdS) účtované mýtné od nejvzdálenější mýtné brány. Pokud byste jela po dálnici od tohoto nejvzdálenějšího bodu, bylo by mýtné stejné i v případě, že byste lístek předložila. Informace najdete v článku Autocertificazione del casello di entrata.

# 20.05.2023, 21:02.
Obracím se na Vás s prosbou o radu, jak se dostat z Neapole na Vesuv bez řidičského průkazu. Autem tedy nemůžeme. Děkuji předem za Váš čas i odpověď. Markéta.

Ideálním řešením je v rámci organizovaného výletu Z Neapole: Pompeje a Vesuv: Celodenní výlet po zříceninách Pompejí a Vesuvu. Veřejnou dopravou je to s přestupy. Z Ercolano Scavi tam jezdí autobus Vesuvio Express. Zpáteční jízdenka se vstupenkou stojí € 27,00. Do stanice Ercolano Scavi se z Neapole dostanete vlakem Circumvesuviana ze stanice Napoli Porta Nolana nebo Piazza Garibaldi za € 2,50.

# 11.05.2023, 10:05.
Ještě jsem se chtěl zeptat na tankování v Itálii. Plánujeme příští týden cestu z Brna směr Ravenna a dále dolů do Paestum a zpět přes Řím a Benátky. Pojedeme podle navigace a cena nafty předpokládám na dálnici bude dražší než kdyby se tankovalo někde mimo. Nevíte prosím, zda je tímto směrem nějaká výhodnější čerpací stanice? Děkuji za odpověď. Miroslav.

My jsme vždy tankovali v Arnoldsteinu, na čerpací stanici Fun Wash Sprit, viz náš článek A-I hranice nabízí slevu. Tady jsme natankovali plnou a dojeli víceméně do cíle naší cesty, kde jsme si našli cenově výhodnou čerpací stanici. Na cestě zpět jsme opět natankovali v Arnoldsteinu. Ceny čerpacích stanic v Itálii najdete také na Prezzi Benzina, kde si po registraci můžete dohledat čerpací stanice podle míst, kde se budete nacházet a podle preference značek.

# 05.05.2023, 14:03.
Řehůřkovi, po roce se na vás opět obracím o radu na cestu do Itálie. Jedná se o kemp u města Comacchio s názvem Camping Spiaggia e Mare. Chtěli bychom vyrazit 29.6.2023, ve 4 hodiny ráno z České Lípy. Prosím o radu na cestu, zda je výhodnější jet na Mnichov nebo na Villach, současně o aktuální ceny poplatků na jednotlivých trasách. Předem děkuji za informace. Váš spokojený zákazník Josef.

Vaše optimální trasa je následující: Česká Lípa - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Ravenna - Porto Garibaldi. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,90, za průjezd Brennerem zaplatíte € 11,00 a na mýtném v Itálii € 30,20. Trasa přes Salzburg a Villach (ať už přes Mnichov nebo České Budějovice) Vás vyjde na destidenní rakouskou dálniční známku, € 13,50 za průjezd tauernskými tunely a € 18,30 za mýtné v Itálii. Pokud jedete na více než 10 dnů, kupte si druhou rakouskou desetidenní dálniční známku na cestu zpět. Vzhledem k tomu, že vyjíždíte ve čtvrtek, a pokud Vám nevadí část cesty mimo dálnice, je vhodné cestovat přes Villach. Ušetříte na mýtném a s nějvětší pravděpodobností se vyhnete dopravním zácpám u severoitalských letovisech. Z Mestre do Ravenna potom vede cesta po SS309, která byla vždy bezproblémová. Ušetřit na mýtném můžete ještě cestou z Tarvisio do Gemona po SS13.

# 23.04.2023, 22:18.
Pane Řehůřku, děkuji za Vaší parádní stránku, je tu spoustu zajímavých informací. Letos jsme se s rodinou rozhodli jet autem do Caorle na 11 dní a proto právě píšu. Úplně se nám nechce platit 2x dálniční známku v Rakousku na 10 dní, proto hledáme cestu, jak se rakouské dálnici vyhnout a současně nenabrat velké časové zpoždění. Pojedeme západní cestou od Plzně přes Mnichov a původně jsem našel cestu přes Salzburg a Villach, ale potom jsem objevil cestu přes Mittersill a Matrei, která vypadá časově podobně a přibližně o 100 km kratší. Tato cesta vypadá, že je bez dálničních poplatků, je tomu opravdu tak? Nejsou na této trase nějaké záludnosti? Našel jsem jen platbu za tunel přibližně € 11,00, ale platbě za nějaký tunel se patrně nevyhnu. Předem děkuji za odpověď. Tomáš.

Neplatit dálniční známku v Rakousku s sebou přináší náročnou cestu, která Vás bude stát hodně času a pohonných hmot navíc. Rakousko je horská země a cestovat tranzitně po dálnicích je spíše nutností. Pokud se chcete vyhnout dálniční známce od Mnichova, musíte sjet v Německu na sjezdu 115 Pinding a pokračovat po B20 do Weißbachu a následně po silnici B21 do Salzburgu. Ze Salzburgu potom pokračovat po silnici B150 a následně B159 až před Bischofshofen, kde musíte odbočit na silnici č. B99. Po té musíte pokračovat přes Eben, Radstadt, Untertauern, Obertauern, Tweng, Mauterndorf a St. Michael im Lungau do sedla Katschberg, kde se dostanete ze Salcburska do Korutan. Dále po silnici B99 musíte pokračovat přes Rennweg a Gmünd do Spittal an der Drau. Tady se připojte na silnici B100, která Vás dovede do Villachu. Z Vilachu pokračujte po silnici B83 do Arnoldsteinu a následně do Itálie. V Tarvisio se můžete připojit na italskou dálnici nebo pokračovat po SS13 dál do Itálie. Trasu máme víceméně projetou po částech během našich rakouských dovolených a věřte, že s plně naloženým autem zavazadly a osobami ta úspora za dálniční známku nedává smysl. Mýtné za Felbertauerntunnel mezi Mittersill a Matrei pro osobní automobil je € 13,00. Podobná cena € 13,50 je za průjezd tauernských tunelů po dálnici A10.

# 14.04.2023, 21:33.
A ještě jedna otázka prosím. Milano Card na 3 dny + Orio Shuttle + Duomo Ticket stojí € 45,00. Ale nevím, zda zahrnuje cestu z letiště a potom zpět nebo pouze jednu z cest. V jednom jsem našel bezplatný kyvadlový autobus z/na letiště Bergamo Orio al Serio a v druhém Letištní transfer z Bergama Orio al Serio do Milána nebo naopak - snížená cena o více než 15 %. Děkuji za odpověď. Marek.

Milano Card na 3 dny s rozšířením o Orio Shuttle a Duomo za € 45,00 obsahuje Milano Card na 3 dny, Orio Shuttle z nebo na letiště Orio al Serio, kombinovanou vstupenku do katedrály, na terasu a do muzea. Milano Card na 3 dny obsahuje městskou dopravu v Miláně do půlnoci třetího dne od první validace, slevu € 5,00 na taxi, 1x free drink, slevy na top milánské atrakce. Samostatná cena je € 21,00. U jízdenky Orio Shuttle se jedná o jednu jízdenku buď z letiště nebo na letiště. Základní cena je € 12,00, s Milano Card je sleva 17%, cena je tedy € 10,00. Kombinovaná vstupenka do katedrály, na terasu a do muzea stojí € 15,00, s Milano Card je sleva 7%, cena je tedy € 14,00. Celkem tedy deklarovaných € 45,00.

# 14.04.2023, 14:24.
Nacházím různé odpovědi a tak se chci zeptat ještě Vás. Milano Card 3 days platí 72 hodin od označení nebo tři po sobě jdoucí dny - Po + Út + St - když ji třeba použiji poprvé v pondělí ve 13:00, tak platí 72 hodin nebo do středy 24:00? Děkuji za odpověď. Marek.

Různé odpovědi pramení z různé doby platnosti různých verzí karty. Milano Card na jeden den zahrnuje 24 hodinový přístup k veřejné dopravě od první validace do stejné hodiny následujícího dne. Když kartu validujete např. poprvé v pondělí ve 13:00 hodin, konec platnosti je v úterý ve 13:00 hodin. Milano Card na dva dny zahrnuje 48 hodinový přístup k veřejné dopravě od první validace do stejné hodiny třetího dne. Když kartu validujete např. poprvé v pondělí ve 13:00 hodin, konec platnosti je ve středu ve 13:00 hodin. Milano Card na tři dny zahrnuje třídenní přístup k veřejné dopravě od první validace. Když kartu validujete např. poprvé v pondělí ve 13:00 hodin, konec platnosti je ve středu o půlnoci. Doba platnosti začíná od první validace v jakékoliv veřejné dopravě.

# 09.04.2023, 19:09.
Pane Řehůřku, děkuji za odpověď, ale asi jsme se špatně pochopili. Na letišti potřebuji být ve 4 hodiny ráno. Myslíte, že je nějaká jiná možnost, než se tam dostat jiným způsobem než je taxi, a pokud pouze taxi, tak bych se chtěla zeptat, zda nemáte nějaké zkušenosti, kde spolehlivé taxi obstarat a objednat. Děkuji. Renata.

Dle našich informací se na letiště veřejnou dopravou dostanete v 1:20 nebo až kolem 5:00. V různých termínech se časy mohou lišit. Týká se to autobusových dopravců Autostradale, Caronte, Malpensa Shuttle, Terravision a železničního Trenord. Radio Taxi na letiště Malpensa se objednává na telefonním čísle (+39) 02 7777 nebo pomocí aplikace Milano in Taxi. Aplikace je dostupná i přes App Store. Počítejte s cenou převyšující € 100,00.

# 09.04.2023, 09:06.
Pane Řehůřku, jelikož jste nám vždy výborně poradil, měla bych na vás ještě jeden dotaz. Jak se dostat okolo 2 a 3 hodiny v noci na letiště Malpensa z Via Pontida 4. Moc děkuji. Renata.

Nejdříve se musíte dostat na vlakové nádraží Milano Centrale. Po Via Pontida přejděte na Via Alessandro Volta a vydejte se po ní doprava. Dovede Vás na Largo la Foppa, kde je stanice metra Moscova. Jeďte zelenou linkou M2 směr Cascina Gobba a vystupte na Centrale FS. Metro jezdí od 5:30 do 0:30, v neděli a o svátcích od 6:00 do 0:30. Výjimkou je 25. prosinec a 1. květen, kdy jezdí metro od 7:00 do 19:30. Do 20. července jezdí po 2,5 minutě, do 3. září po 5 minutách. Jízdenka platná 90 minut stojí € 2,20. Milan City Pass je karta platná 1, 2 nebo 3 dny. Stojí € 13,50, € 19,00 resp. € 21,00. Lze ji rozšířit i o cestu na letiště. Týdenní 2x6 Pass stojí € 18,50 a lze ho použít na dvě 90 minutové jízdy denně po dobu šesti dnů ve stejném týdnu. Jedna jízda denně může být v metru nebo na železnici. Vzhledem k tomu, že chcete být na letišti ve 2 až 3 hodiny, použijete metro. Později byste musela použít noční linku NM2 z nedalekého Piazza Lega Lombarda, přibližně 300 m jižně od Vašeho ubytování. Z Milano Centrale potom jeďte autobusem Autostradale za € 10,00. Odjíždí z terminálu 1 na ulici Via Sammartini. Poslední autobus odjíždí v 0:20 a na letišti je v 1:20. Jedná se o standardní jízdní řád, v různých časových obdobích se mění. Najděte si spoj podle Vašeho data.

# 04.04.2023, 12:14.
Pane Řehůřku, moc bych vás chtěla poprosit o radu. Jak se dostat z letiště Malpensa na ubytování Dreams Hotel Residenza Gambara, Via Fornari 20 San Siro? Moc děkuji. Renata.

Z letiště Malpensa doporučujeme jet vlakem Trenord do stanice Milano Cadorna. Jízdenka stojí € 13,00. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Cesta trvá necelých 40 minut. Z Cadorna pokračujte metrem ATM směr Bisceglie, konkrétně červenou linkou M1 na stanici Gambara. Cesta trvá přibližně 7 minut. Ze stanice jděte po Via Pasquale Fornari k hotelu, který je po pravé straně, přibližně 250 m. Z letiště můžete jet také autobusem Autostradale za € 10,00. Zaveze Vás do centra na Piazzale Lorenzo Lotto. Cesta trvá přibližně 35 minut. Odtud pokračujte autobusem ATM č. 91 směr Lodi M3 a vystupte na zastávce Vialle Bezzi Via Marostica. Cesta trvá přibližně 5 minut. Z Viale Ergisto Bezzi jděte kolmou ulicí Via Marostica ke křižovatce s Via Pasquale Fornari, po které se vydejte doprava. Váš hotel je po levé straně. Je to přibližně 400 m. Můžete jet také autobusem Terravision za € 10,00 na Milano Centrale, cesta trvá přibližně 50 minut. Odtud pokračujte metrem ATM směr Abbiategrasso, konkrétně zelenou linkou M2. Cesta trvá přibližně 8 minut. Na Cadrona přestupte na červenou linku M1, viz první varianta. Jízdenka na městskou dopravu s platností 90 minut stojí € 2,20. Autobusem Autostradale můžete jet i na Milano Centrale za stejnou cenu, cesta trvá přibližně 1 hodinu.

# 26.03.2023, 12:18.
Prosím Vás ještě o jednu odpověď na parkování ve Veroně, pokud je ve Vašich možnostech. Máme ubytování od 8.4. do 10.4. ve Veroně, tedy v exponovaném velikonočním termínu. Ubytování máme na 6 Via Carlo Cattaneo. Hledám přes různé stránky možnost rezervovat si parkoviště, ale nejsem úspěšná. Mohu si dovolit přijet do Verony a parkování najdu? Zobrazovaná parkoviště mají poměrně velkou kapacitu. Nebo mi můžete poradit nějaké rezervační stránky? Auto jezdí na naftu. Předem děkuji za Váš čas. Hana.

Do Verony si samozřejmě můžete dovolit přijet a hledat parkování. Zda najdete volné místo a především v uvedeném termínu Vám nikdo nezaručí. Navíc pokud budete hledat bez předem stanoveného plánu, vystavíte se riziku, že vjedete do ZTL zóny. Doporučujeme buďto provést rezervaci, např. přes Parkclick nebo nějaký jiný portál, nebo si sestavit itinerář hledání parkovacího místa. Informace o ZTL najdete na Comune di Verona - Muoversi / Area ZTL.

# 25.03.2023, 16:01.
Kde se dá osobně koupit v Neapoli Artecard? Vím o nádraží Garibaldi, nevím zda na letišti, poraďte. Nejde mi koupit online. Ještě poprosím o tip na dobrou restauraci, kde dobře připravují maso. Jakub.

Seznam míst najdete na stránkách Campania Arte Card. Na letišti lze koupit v Dusila Travel. Otevřeno mají každý den od 10:00 do 18:00. Nachází se v přízemí na příletové straně. Online ji můžete zakoupit také přes Get Your Guide. Restaurace doporučujeme hledat podle hodnocení a dle Vašich preferencích na Trip Advisor.

# 14.03.2023, 11:27.
Nemáte prosím náhodou nějaký tip na letní dovolenou s dětmi, nejlépe v Itálii, kde nebudou davy lidí a na plážích kilometry slunečníků v sedmi řadách za sebou? Pavel.

Davy turistů jsou samozřejmě dané také termínem, ve kterém pojedete. Nicméně z vlastní zkušenosti můžeme doporučit Gargano, především jižně od Vieste. Podívejte se na naše reportáže Gargano 2007 a Gargano 2008. Jsou sice 15 staré, ale stále platné. Dovolenou najdete na Invii.

# 04.03.2023, 09:51.
Narazil jsem na Vaše stránky a moc se mi líbí, jak radíte s cestou do zahraničí. Chtěl bych Vás tímto poprosit, zda byste mi neporadil? Pojedu autem z Nördlingenu v Německu do Giulianova v Itálii a rád bych se zeptal na nejlepší možnou cestu. Pokud by bylo možné mi poradit, byl bych moc rád. Děkuji za odpověď. D.

Vaše optimální trasa je následující: Nördlingen - Augsburg - Mnichov - Ga-Pa - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - sjezd Val Vibrata - Alba Adriatica - Giulianova. Mnichov můžete objet z Augsburgu po silnici č. 17 a z Peitingu č. 23. V Rakousku nemá význam platit dálniční známku. Od Zirlu pokračujte po silnici č. 171 do Innsbrucku a na dálnici A13 se napojte až na Innsbruck Süd. Za tuto dálnici zaplatíte mýtné ve výši € 11,00. V Itálii zaplatíte na mýtném € 47,40. To samé při cestě zpět.

# 01.03.2023, 17:53.
Je prosím možné se dostat přímo z Ercolana na Capri? Nebo je třeba jet do Neapole a odtud trajektem na Capri? Termín je v květnu. Děkuji. Jitka.

Od května do konce října provozuje z Ercolano na Capri spoje společnost Capri On Line. Jízdní řády, které budou vydané před sezónou, najdete na Naples Bay Ferry. Mimo sezónu jezdí na Capri trajekty z Neapole. Jízdní řády najdete na Mister Ferry.

# 24.02.2023, 10:37.
Začátkem června plánuji cestu z Tábora do Apulie automobilem. Na trase podél východního pobřeží bychom přibližně po 500 až 700 km přenocovali s tím, že bychom se třeba pozdrželi celý den. Můžete mi prosím doporučit zajímavá místa po trase jižně od Benátek - památky, architektura, pláže, příroda apod. Samozřejmě bez ohledu na výše uvedené úseky. O cestování po vlastní Apulii už nějakou představu mám. Děkuji. Oldřich.

Podle Vámi uvedené kilometráže se to týká oblasti mezi San Benedetto del Tronto a poloostrovem Gargano. Pokud se chystáte v místě strávit den, potom určitě doporučujeme přenocovat na Garganu. Jsou tam nádherné pláže. Ten den bychom strávili v pralese Forresta Umbra. Je to sice oblast na týden strávený pěknými výlety, ale i ten den je přínosný. Popis některých výletů najdete v našich reportážích týkajících se Gargana - Gargano 2003, Gargano 2007 a Gargano 2008. Když jsme cestovali po východním pobřeží do Kalábrie, přenocovali jsme v kempu u Numany. Je to sice ještě před Vámi definovanou oblastí, pláž je tam ale pěkná a možnosti výletu do přilehlého přírodního parku také. Také zastávka u San Benedetto del Tronto vyzývá k návštěvě historických měst ve vnitrozemí, konkrétně Ascoli Piceno nebo Acquaviva Picena. Víceméně všude, kde zastavíte, je toho hodně. Je to dlouhý úsek protkaný mnoha přírodními i historickými místy, kde je možné zastavit a poznávat Itálii.

# 16.02.2023, 17:41.
Omlouvám se, že Vás ještě obtěžuji. Mohly byste mi ještě poradit? Chci si koupit lístek na vlak, tentokráte z Florencie do Pisy a nenabízí se mi možnost vybrat si sedadlo. To je standardní? Ráda bych si zakoupila i místenku, ale nikde se nenabízí možnost zakoupení. Všechny spoje ukazují, že v tomto vlaku není možné zakoupit si místenku. To mi přijde divné. Nevíte, nemáte s tím nějakou zkušenost? Moc děkuji. S pozdravem Alice.

Mezi Florencií a Pisou jezdí pouze regionální vlaky označené R (Regionale) nebo RV (Regionale Veloce). Na tento typ vlaků nelze zakoupit místenku. Na tyto vlaky také nemá význam kupovat jízdenku online dopředu. Za stejnou cenu ji koupíte přímo na nádraží na pokladně nebo v automatu.

# 06.02.2023, 11:25.
Pane Řehůřku, prosím o doporučení optimální cesty do Verony - letecky + vlak nebo autobus? Jsme z Opavy a je pro nás výhodné letět z Krakowa, Katowic, případně z Prahy. Rádi bychom navštívili letní operu ve Veroně, konkrétně představení Carmen dne 23.6.2023. Několik dní bychom rádi zůstali a prohlédli si přitom město a případně nejbližší okolí - Lago di Garda, Mantova. Pokud nám přitom doporučíte tipy co navštívit, budeme jen rádi. Děkuji. S pozdravem Pavel.

Letenku si vyberte na Pelikan podle aktuální nabídky. Je to ale s přestupem. Přímý autobusový spoj provozuje Sindbad z polské části Českého Těšína za cenu od zł 350,00. Vlakem se do Verony dostanete přes Brno a Vídeň. Přímý spoj je např. z Vídně v 19:23 Euro Night 233. Ve Veroně je následující den v 5:51. Ubytování hledejte přes Booking. Tipy na top místa ve Veroně najdete např. na Earth Trekkers. Vstupenky koupíte na Get Your Guide. Návštěva města Mantova je schůdná regionálním vlakem Trenitalia za € 4,45. K Lago di Garda, např. do Sirmione, Vás zaveze autobusová linka LN026 společnosti Arriva Brescia.

# 30.01.2023, 15:51.
Pane Řehůřku, koncem února chceme jet vlakem z Říma do Pompejí a druhý den do Florencie. Je tam více společností, kterou využít k cestě, mají rozptyl v cenách. Tak které jsou pro nás ideální? Děkuji za odpověď. Dan.

Jízdní řády najdete na Trenitalia. Rozdílné ceny jsou dané typem vlaků a platnými akcemi. V jízdních řádech je uvedená aktuálně nejlevnější jízdenka pro daný spoj. Obecně jsou ceny stejné při nákupu všemi prodejními kanály, tj. na pokladně, v automatu, online, telefonicky atd. Ceny jízdenek na regionální vlaky se s časem nemění, výhodu online nákupu lze využít u rychlíků (Intercity, Frecciarossa, Frecciargento atd.) mezi velkými městy, ve Vašem případě mezi Římem a Neapolí, resp. mezi Římem a Florencií. V tomto případě se může stát, že akční cena může být v době nákupu na poslední chvíli už nedostupná. Z Říma do Pompejí můžete cestovat vlakem z Termini do Neapole. Následně přejdete z Napoli Centrale do stanice Napoli Garibaldi, odkud jezdí vlaky do Pompejí. V hale je ten přechod dobře značený. Do Florencie potom jezdí vlaky napřímo. Cesta regionálním vlakem je levnější, ale často podstatně pomalejší, což v případě jednodenního výletu může být limitující.

# 25.01.2023, 14:53.
Pane Řehůřku, při minulém cestování po Itálii jste nám moc pomohl, proto si dovoluji Vás požádat znovu o radu. Jak se dostaneme z letiště Turín do hotelu Plaza Via Ilarione Petitti, 18, 10126 Torino? Letíme v únoru na tři dny. Co byste nám doporučil v Turíně vidět? Moc děkuji za pomoc a přeji vše dobré. Katka.

Z letiště v Turíně jeďte autobusem Arriva č. 268 na nádraží Porta Sussa. Jízdenka stojí € 7,50 a zakoupíte ji v hale v automatu, na informacích nebo pomocí aplikace Arriva Pay. Při nákupu v autobuse je příplatek € 1,00. Z Porta Sussa pokračujte metrem M1 na Dante. Jízdenka stojí € 1,70. Stanice metra Dante je na Piazza de Amicis, na které je kolmá Via Ilarione Petitti. Hotel je na této ulici vlevo od náměstí. Co vidět v Turíně je hodně široká otázka. Je toho hodně a doporučujeme si koupit nějakého průvodce a návštěvu si naplánovat. Průvodcem Vám může být také Get Your Guide. Několik tipů najdete např. na Culture Trip.

# 16.01.2023, 09:13.
Řehůřkovi, tak už máme hotovo. V termínu Od 9. do 20.5. budeme v Apulii. Přílet/odlet je do/z Brindisi, apartmán v Otrantu. Letos jsme to pojali tak, že v Brindisi na letišti na nás bude čekat malé autíčko, které nám bude k dispozici po celý pobyt. Loni v Kalábrii dle Vašich doporučení vlak + autobus + skútr ... nemělo to chybu. Letos tedy trošku jinak. Prosím o informaci, co v dolní oblasti podpadku doporučujete ochutnat, navštívit, zhlédnout, které pláže ... Zda máte odkaz na cestopis. My jsme jich tedy moc na internetu nenašli, prosím pošlete. Přejeme pěkný den. Petr a Lenka.

Ohledně apulijské gastronomie doporučujeme si přečíst článek Apulijská kuchyně. Podle našeho názoru je nemyslitelné navštívit Apulii bez návštěvy domečků Trulli. Náše tipy najdete v článku Na jih do země Trulli. Píšeme v něm i o další důležité památce - Castel del Monte. Doporučujeme vyrazit do Salenta, nejjižnější části Apulie. Nacházejí se tady skvělé pláže Porto Cesareo s dunami Punta Prosciutto, Pescoluse nazývaná Maledivy v Salentu, Torre Lapillo. Doporučujeme také navštívit tři nejkrásnější italské vesnice Otranto, Specchia, Presicce. Doporučujeme navštívit bílé město Ostuni plné úzkých uliček, přístav Brindisi nebo nejmalebnější Polignano a Mare. Za zmínku stojí také Florencie jihu, město Lecce, s barokní architekturou plné kostelů a šlechtických paláců. V Apulii je toho hodně. Doporučujeme si zakoupit nějakého průvodce, který Vás nasměruje. Samostatnou kapitolou je Gargano. Pokud se i tam rozhodnete zamířit, doporučujeme si přečíst naše reportáže Gargano 2003, Gargano 2007 a Garagno 2008.

# 09.01.2023, 10:46.
Nějak se nemůžu dopídit, zda je stále ke vstupu do památek potřeba předložit Green Pass nebo potvrzení o očkování, nebo už to neřeší? Chystáme se do Itálie v březnu. Je mi jasné, že do té doby ještě mohou nastat změny. Děkuji. Monika.

Neodpovídáme na otázky týkající se zdraví, viz Informace, druhý odstavec Důležité. Doporučujeme si prostudovat oficiální informace na stránkách MZV.

# 09.01.2023, 07:47.
Mám dotaz, zda se dá zaparkovat auto na delší dobu v Neapoli na letišti. Zda o něčem nevíte. Děkuji za informace. Luděk.

Parkovat přímo na letišti v Neapoli je možné maximálně 30 dní. Místo si můžete zarezervovat přes systém na Aeroporto di Napoli.

# 07.01.2023, 22:08.
Chtěli bychom Vás požádat o radu, jaká je nejlepší trasa autem z Prahy do italské Pescary. Chtěli bychom jet 10. ledna. Děkujeme za rady a postřehy. Petr.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Bologna - Rimini - Ancona - Pescara. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,90, za průjezd Brennerem zaplatíte € 11,00 a na mýtném v Itálii po sjezd Pescara Ovest celkem € 51,90. To samé při cestě zpět.