ITÁLIE 2022 / 3

Itálie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Itálie 2022 / 3

Pokud je Itálie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2022. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě do Itálie autem, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o pronájmu automobilu, o cestování vlaky a autobusy, o tipech na výlety, o přímořských letoviscích, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Itálii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete třetí část, ta první je na stránce Itálie 2022.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 23.06.2022, 00:53.
Začátkem července jedeme na 4 dny do Benátek. Chtěla bych poprosit o radu ohledně dopravy. Konkrétně, jak se dostat z letiště Treviso do Lido di Jesolo. A poté na cestou zpět na letiště Marco Polo, letíme v 6:20 ráno, chci se tedy zeptat, zda se to da vůbec stihnout? Předem děkuji za odpověď a pomoc. Vanessa.

Z letiště Treviso do Lido di Jesolo doporučujeme využít dopravu společnosti MOM. Z letiště jeďte autobusem č. 101 nebo 103. Vystoupit musíte na FS de Gasperi. Je to u vlakového a autobusového nádraží. Jízdenka stojí € 1,50. Jede tam i linka č. 6, ta má však více zastávek a jede delší dobu. Můžete jet i autobusem č. A. Ten jede přímo bez zastávek na FS Duca d' Aosta, což je také u obou nádraží. Jízdenka však na tento speciál stojí € 4,00. Z autobusového nádraží potom pokračujte autobusem stejné společnosti do Lido di Jesolo. Jedná se linku č. 108 a jízdenka stojí € 4,90. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Bylo by možné cestovat i přes Mestre nebo přes Benátky. Bylo by to časově náročnější, složitější a dražší. Zpět na letiště Marco Polo tak brzy ráno nic nejede. Budete muset volit taxi.

# 22.06.2022, 22:50.
Chtěla jsem požádat o radu, zda je dobrý nápad naplánovat Pompeje a Vesuv v jeden den, když ještě navíc musíme z Ischie do Neapole. Nedohledala jsem, odkud kam jede trajekt, kromě přístavu u hotelu Albatros, který jste nám poradil dříve. Dále je to hodně závislé na autobusových spojích a na Vesuv je rezervace jen na čas 9:30. Netuším, zda je reálné to z Ischie zvládnout k Vesuvu. Odtud potom jezdí autobus do Pompejí, co jsem dohledala a potom se opět musíme dostat z Pompejí k trajektu a netuším, jak dlouho trvá cesta autobusem od přístavu k Pompejím nebo k Vesuvu. Moc děkuji za jakoukoli radu. S přátelským pozdravem Nikola.

Toto je hodně náročný program vzhledem k tomu, že jste vázaní na trajekt. Řešením může být organizovaný zájezd, ve kterém vše zvládnete během 7 hodin a nebudete muset nic řešit, jen vystoupit v přístavu v Neapoli a zase se v přístavu v Neapoli nalodit. Jedná se o From Naples: Pompeii Ruins & Mount Vesuvius Day Tour s volbou varianty v angličtině a místem vyzvednutí v přístavu (From Naples: Tour in English with Cruise Port Pickup). V ceně je doprava, vstupy a drobné občerstvení. Jízdní řády trajektů najdete na Mr Ferry. Veřejnou dopravou je podle našeho názoru reálné zvládnout z ostrova Ischia buď jen Vesuv nebo jen Pompei.

# 21.06.2022, 08:53.
Ráda bych se vás zeptala na nejlepší trasu Praha - Bibione. Na kolik vychází poplatky? Jedeme na týden v srpnu. Slyšela jsem, že autem na LPG nemůžeme do tunelů, je to pravda? Děkuji za informace. S pozdravem a přáním hezkého dne Radka.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - sjezd Latisana - Bibione. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,60, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 13,00 a na mýtném v Itálii € 11,50. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši. Nevíme o tom, že by byl zakázaný vjezd autům s LPG do dálničních tunelů v Rakousku a Itálii.

# 18.06.2022, 14:49.
Moc děkuji za expresní odpověď. Ještě bych se chtěla zeptat. Pojedeme devítimístným autem na 16 dní do Itálie. Trasa vede následovně z Hradce Králové: Tortoreto Lido - San Giovanni Rotondo - Brattiro - Řím - Palazzolo dello Stella - Hradec Králové. Jezdíme na Vídeň - Villach - Udine. Mohl byste mi prosím poradit, kudy jet nejúsporněji na mýtném? Hrozně moc děkuji za pomoc a přeji vše dobré. Katka.

Dálniční poplatky můžete optimalizovat už v Rakousku. Kupte si na cestu tam jednu desetidenní dálniční známku, na cestu zpět druhou desetidenní dálniční známku. Je to levnější než jedna dvouměsíční. V Itálii můžete sjet na sjezdu Tarvisio a pokračovat po SS13 až do Gemena. Ušetříte nejen na mýtném, ale pojedete téměř zadarmo z pohledu spotřeby pohonných hmot. V Gemona se připojte na dálnici a pokračujte až do Mestre. V Mestre sjeďte z Tangenciály a pokračujte po SS309 do Ravenna a následně po SS16 do Rimini Nord. Tady se připojte na dálnici, po pobřeží to nemá význam už odtud pokračovat, je to jedno velké letovisko. Z dálnice sjeďte na Val Vibrata a pokračujte do Tortoreto Lido. Z Tortoreto Lido jeďte po dálnici až do Termoli. Z Termoli můžete pokračovat po SS16 do San Severo a odtud po SS272 do San Giovanni Rotondo. Tuto trasu máme od rakousko-italské hranice několikrát projetou a jízda po dálnici a mimo dálnici byla takto volena optimálně. Také z Gargana jsme cestovali do Kalábrie mimo dálnice. Konkrétně z Foggia jsme jeli přes Melfi a Potenza. Tady jsme se už napojili na bezplatnou dálnici a jeli na západ k dálnici A2, která je až na jih také bezplatná. Z Kalábrie do Říma jsme také jeli víceméně mimo dálnice. Nejdříve po bezplatné A2 do Salerno a odtud dále po A2 a následně A30 do Capua. Tady jsme zaplatili minimální mýtné a pokračovali po SS7 přes Formia, Tarracina a Latina do Říma. Z Říma na východní pobřeží jsme cestovali nejdříve po SR3 do Narni a následně po SS3bis až na východní pobřeží. SS3bis je bezplatná dálnice přes hory. Z Ravenna potom můžete pokračovat stejně jako při cestě tam po SS309 do Mestre a odtud po SS12 do Latisana a následně do Palazzo dello Stella. Z Latisana potom můžete ten kousek do Gemona absolvovat po dálnici a následně po SS13 k italsko-rakouské hranici. Celou výše uvedenou trasu máme projetou a myslíme, že je to dobrá volba. Na jednotlivých úsecích zaplatíte následující mýtné: Gemona - Mestre € 12,30, Rimini-Nord - Val Vibrata € 15,10, Val Vibrata - Termoli € 12,80, Salerno - Capua € 5,60, Latisana - Gemona € 5,50. Jedná se o mýtné pro automobil se dvěma nápravami a výško nad přední nápravou více jak 1,3 m.

# 17.06.2022, 08:47.
Prosím, kde se dají koupit v Rimini lístky na MHD, jak jsou označeny zastávky a kde se dají koupit lístky do San Marina? Děkuji. Irena.

Městskou dopravu v Rimini provozuje Start Romagna. Jízdenky se dají zakoupit např. na místech označených Punto Bus. V Rimini je na Via Clementi 33 a otevřeno mají od 7:20 do 19:00. V neděli mají zavřeno. Externí prodejna je např. na nádraží, kde mají otevřeno každý den od 7:00 do 23:30. Jízdenky je možné také zakoupit u prodejců označených modrou nálepkou Bus Ticket. Vyhledat podle Vaší lokality je můžete na výše uvedených stránkách. Jízdenka stojí € 1,50. Zastávky jsou na silnici vyznačené žlutým boxem a nápisem BUS. U každé zastávky je tabule s čísly linek a s jízdními řády. Linku do San Marino provozuje společnost Bonelli. Jezdí 10 spojů denně od 7:45 do 19:30. Je v provozu každý den. Jízdenky lze zakoupit v autobuse nebo u autorizovaných prodejců. Opět je můžete vyhledat podle Vaší lokality na výše uvedených stránkách. Jízdenka stojí € 6,00. Zastávka je v blízkosti hlavního nádraží před hotelem Napoleon.

# 13.06.2022, 21:45.
Na přelomu června a července budeme bydlet 10 nocí v Sestri Levante. Budeme tam mít auto. Rádi bychom navštívili oblast Cinque Terre, ale obávám se, že nestihneme projezdit všechno. Chceme se i koupat. Můžete nám prosím doporučit, co je v této oblasti naprosto nejdůležitější a nejkrásnější? Na vlak si netroufám, protože nemáme jazykové znalosti a tak by asi byl problém už s nákupem jizdenek. Poznáte prosím, ze kterých městeček jsou ty 2 fotky pod textem? Děkuji. Jirka.

Všechny odpovědi na Vaše otázky najdete na stránkách Cinque Terre. Jsou i v češtině. Návštěvu oblasti doporučujeme vlakem. Do center měst je zakázaný vjezd autem. Odstavná parkoviště bývají plná, v létě u moře téměř s minimální možností najít volné místo. Cena se pohybuje kolem € 15,00 až € 20,00 za den. V oblasti nejsou čerpací stanice, je potřeba s tím počítat. Na první fotce je Manarola, na druhé Vernezza.

# 12.06.2022, 13:48.
Mám dotaz. Jsme čtyřčlenná rodina a pojedeme na Sardinii autem z Prahy do Livorna a potom trajektem. V přístavu musíme být v úterý ve 21:00. Kdy myslíte, že je dobré vyrazit a s jakou časovou rezervou, když si chceme v klidu také prohlédnout Pisu a párkrát asi uděláme po cestě pauzu? A podotázka. Kde v Pise nejlépe zaparkovat? Děkuji mnohokrát za odpověď. Zuzana.

Hodně to záleží také na termínu, ve kterém chcete jet. Za dobré dopravní situace byste se tam i s přestávkami měli dostat přibližně za 12 hodin. Za normálních okolností bychom Vám radili ještě dostatečnou rezervu, ale pokud chcete před odjezdem strávit nějaký čas v Pise, potom i toto je možné považovat za rezervu. Stanovte si tedy čas, který chcete strávit v Pise a od toho odvíjejte čas odjezdu. Nezapomeňte ještě na čas pro přesun do Livorna a tady si určitě rezervu dejte dostatečnou. Hodně by mrzelo, kdybyste všechno zvládli časově bez potíží a nakonec do přístavu dojeli pozdě. V Pise jsou zóny s omezeným provozem, stejně jako ve všech větších italských městech. Musíte tedy parkovat s ohledem na ZTL. Dobře popsané možnosti parkování jsou na stránce Parcheggio Pisa.

# 12.06.2022, 11:02.
Vážený pane Řehůřku, chtěla jsem se Vás zeptat na nejlepší, nejrychlejší, nejkratší trasu z Prahy do Via del Mare 8 v Roseto degli Abruzzi. Jedeme s malým dítětem ve věku 3,5 roku. A ještě jsem se chtěla zeptat. Pokud budete vědět ceny za průjezd tunely atd. Navigace mi ukazuje cestu přes Mnichov, ale dívala jsem se ještě, že se dá jet přes České Budějovice a Rakousko. Moc Vám děkuji. Kateřina.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - San Benedetto del Tronto - sjezd Roseto - Roseto degli Abruzzi. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,60, za průjezd Brennerem zaplatíte € 10,50 a na mýtném v Itálii € 49,90. Mýtné po cestě zpět je ve stejné výši. Pokud jedete na více jak 10 dnů, kupte si druhou desetidenní rakouskou dálniční známku na cestu zpět. Pokud se rozhodnete jet přes České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Udine - Padova - Bologna a dále jako v předchozí variantě, potřebujete opět rakouskou dálniční známku, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 13,00 a na mýtném v Itálii € 53,00. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši. Která z cest je lepší těžko říct. Záleží na termínu a aktuální dopravní situaci. S malý dítětem doporučujeme jet přes noc. Z 1. na 2.7.2022 budou obě trasy hodně exponované.

# 11.06.2022, 20:46.
Pane Řehůřku, ráda bych se vás zeptala na trasu autem z Prahy do Florencie. Nevíte prosím, zda se dá koupit na Brennerský průsmyk poplatek online? Nebo raději jet přes Rakousko, ať se vyhneme případným kolonám právě na Brenneru? Do Itálie pojedeme na dovolenou poprvé. Děkuji a přeji hezký zbytek dne. S pozdravem Markéta.

Ve Vašem případě si můžete zakoupit digitální mýtné přes Asfinag - Maut & Vignette / Streckenmaut / Digitale Streckenmaut / Asfinag Mautshop. Cestou po dálnici A10 na Villach nic nezískáte. Pokud budou zácpy na Brennerské dálnici, na A10 budou také. Navíc je tam také zpoplatněný úsek při průjezdu tauernskými tunely a v Itálii je v tomto směru kritické místo u severoitalských letovisek.

# 11.06.2022, 10:30.
Jedeme v létě do Tremosine sul Garda. Budu tankovat v Itálii. U nás beru Natural 95. Jaké je označení tam? Děkuji. Martin.

V Itálii se Natural 95 nazývá Senza Piombo.

# 03.06.2022, 00:20.
Chtěla bych z Tropea zajet do Amalfi a Positana cestou SS163 obytným vozem typu Hymer 600 (Fiat Ducato). Na internetu jsem se dočetla z recenzí, že tato cesta je zakázaná pro obytná auta z důvodu horší cesty. Emilia.

Podle dopravního značení platí tento zákaz pro obytné automobily, karavany i přívěsné vozíky v době od 6:30 do 24:00.

# 01.06.2022, 15:09.
Chtěla bych se zeptat, jak se dostanu z letiště Neapol na Ischii, hotel Albatros ve Foriu. A současně, kolik stojí trajekt na Ischii a kam je to pro nás lepší. Letíme v pátek 8.7.2022 tři dospělí a malé dítě. Moc děkuji. Hana.

Z letiště se musíte nejdříve dostat do přístavu Napoli Beverello. Zastávka se jmenuje Immacolatella / Porta di Massa. Z letiště tam jezdí autobusy ANM - Alibus. Jízdenka stojí € 5,00. Z přístavu potom jezdí trajekty na Ischii, konkrétně spoj Napoli Beverello - Ischia Forio. Rezervaci můžete provést přes Traghetti Lines. Jízdenka v jednom směru stojí podle spoje od € 22,70 do € 23,80. K hotelu Albatros je to z přístavu nejkratší cestou 1,2 km, podél pobřeží 1,5 km. Místní dopravu zajišťuje EAV. Z přístavu tam jezdí linka 21, zastávka se jmenuje Cimitero a k hotelu je to odtud 250 m. Jízdenka stojí € 1,50. Nicméně můžete využít i taxi nebo kompletně zajištěný transfer z letiště přímo do hotelu, který zajišťuje hotel Albatros. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 18.05.2022, 15:42.
Po 4 letech mi přišla pokuta za nezaplacení mýtného u Florencie - Scandicci. Bohužel si už nevybavuji, jak to doopravdy bylo. Moje RZ byla zaznamenaná na výjezdu z dálnice, ale ne na vjezdu. Jak je možné, že jsem bez zaplacení mohla projet dál? Během jednoho dne jsme cestovali z Klagenfurtu, odbočka do Lignana, potom do Florencie, prohlídka města a potom do Livorna na noční trajekt. Předem děkuji, pokud toto umíte vysvětlit. S pozdravem Jarmila.

Bude to zřejmě stejný případ jako v odpovědi ze dne 14.04.2022, 09:00 - Řím. Nevíme, zda jsou na vjezdu do placeného úseku kamery. Bylo by i logické kdyby nebyly, protože systém italského mýtného je takový, že platíte až na výjezdu na základě vyzvednutého lístku nebo na základě odečtu z jednotky Telepass. Pokud vstup nemáte zaznamenaný (lístek, Telepass), platíte za nejdelší úsek od místa výjezdu. A vzhledem k tomu, že výstupní místo je rozhodující, potom je logické, že tady kamery určitě jsou. To, že jste mohla projet bez zaplacení dál je také možné, pokud jste projela mýtnou bránou s Telepass. Městské mýtné brány, tedy i Firenze-Scandicci, bývají hodně vytížené a tak u bran s Telepass nechávají závoru často trvale nahoře a automobily jen plynule projedou s tím, že u závory jen přibrzdí, aby se informace z jednotky načetly. Pokud jste jednotku neměla, potom jste jen projela. Nejvzdálenější mýtná brána od Firenze-Scandicci je Barriera Aosta na A5, kde je v současné době mýtné za tento úsek € 59,00. V roce 2018 to bylo o něco méně. K tomu Vám zřejmě s odkazem na výše uvedenou odpověď naúčtovali poplatky ve výši € 4,28 a € 33,80. Celkem tedy zřejmě musíte zaplatit přibližně € 97,00. Jak jste psala, víte že jste na Firenze-Scandicci v té době z dálnice sjížděla. Potvrzuje to i identifikace Vaší RZ. Pokud jste si jistá, že jste mýtné zaplatila, musíte to nějak dokázat. Např. výpisem z platební karty, účtenkou atd. Pokud si nejste jistá, je velká pravděpodobnost, že jste mýtné nezaplatila. Pokud bychom v této situaci byli my, mýtné bychom dodatečně uhradili. V každém případě doporučujeme nějak reagovat. Odpovídající odkazy máte ve výše odkazované odpovědi.

# 09.05.2022, 13:43.
Pane Řehůřku. Rád bych se Vás zeptal na nejlepší trasu Brno - trajekt Livorno - Sardinie Olbia. Na kolik vychází poplatky a kde po cestě dotankovat naftu? Děkuji moc a přeji krásný den. Petr.

Vaše optimální trasa je následující: Brno - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Florencie - sjezd Scandicci - SGC Firenze / Pisa / Livorno - Livorno. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,60, v Itálii zaplatíte na mýtném € 37,70. To samé při cestě zpět. Pokud pojedete na více jak 10 dnů, je levnější koupit na cestu zpět druhou desetidenní dálniční známku než jednu dvouměsíční. Čtyřproudovka SGC Firenze / Pisa / Livorno není zpoplatněná. Tankovat doporučujeme v Arnoldsteinu, viz náš článek A-I hranice nabízí slevu. Aktuální ceny jsou už samozřejmě někde jinde.

# 06.05.2022, 18:49.
Pane Řehůřku, vrátila jsem se z dovolené v Toskánsku, která byla naprosto úžasná a to i díky Vám a Vašim přesným a podrobným informacím, které jste mi poskytnul. Nikde žádné bloudění a hledání. Podle Vašich rad jsme vše bez problémů našli. Ať dopravní spojení nebo hotely. Ještě jednou Vám moc děkuji a přeji vše nej jak v pracovním, cestovatelském i osobním životě. Hezký den H.

Děkujeme za zpětnou vazbu.

# 30.04.2022, 23:13.
Jsme studenti VŠ a koupili jsme velmi levně letenky do Bologna na poslední týden v srpnu. Chceme k moři, ale vzhledem k našemu statusu studenta, co nejlevněji. Co nám doporučíte a hlavně abychom se tam i z letiště za slušnou cenu dostali? Předem moc děkuji. Svatka.

Nejbližší moře z Bologna je u Ravenna, tj. Lido Adriano. Z letiště se tam nejlevněji dostanete do centra autobusem TPER č. 944 za € 4,00. Z Bologna Centrale potom regionálním vlakem Trenitalia do Ravenna za € 8,00. Z nádraží do Lido Adriano potom jezdí autobus Start č. 80. Jízdenka pro dvě zóny stojí € 2,10.

# 28.04.2022, 08:09.
Super, děkuji moc. Chtěl bych se ještě zeptat na tankování. Našel jsem totiž náhodou ještě Váš článek A-I hranice nabízí slevu a cena benzínu je nyní neskutečná, takže každá ušetřená koruna se hodí. Platí tento článek ještě a nemáte prosím ještě nějaké tipy, kde po mé cestě natankovat? Hezký den. Pavel.

Na trase z Brna do San Mauro Mare doporučujeme námi ověřený palivový itinerář. Natankujte ještě v okolí svého bydliště na své oblíbené čerpací stanici plnou nádrž. Do plné nádrže natankujte na zmiňované čerpací stanici Fun Wash Sprit v Arnoldsteinu. Při cestě zpět do Brna už dotankujte v Arnoldsteinu jen odhadované množství pohonných hmot + rezervu.

# 27.04.2022, 20:13.
Děkuji za rychlou reakci a doporučení. Nakonec jsme zvolili oblast San Mauro Mare. Jednoduše se nám líbila více. Předpokládám, že doporučená trasa je tato: Brno - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Cesena. A jak zde na svém webu píšete, tak předpokládám, že toto stále zhruba platí: odpověď ze dne 22.10.2021, 18:13. Pavel.

Ceny se lehce změnily, nicméně otázka ze dne 22.10.2021, 18:13 se týká cesty do Cinque Terre, což je na západním pobřeží. Při Vaší cestě zaplatíte za rakouskou desetidenní dálniční známku € 9,60 a na mýtném v Itálii po sjezd Valle del Rubicone € 36,10. To samé při cestě zpět. My pravidelně jezdíme na této trase mimo dálnici, protože je to v tomto případě smysluplné. V Tarvisio sjíždíme a jedeme po SS13 do Gemona, kde se na dálnici připojíme a pokračujeme až do Mestre. Poplatek je € 18,20. Pokračujeme po SS309 do Ravenna a následně po SS16 do San Mauro Mare, ve Vašem případě. Úspora na mýtném je € 35,80 za oba směry a vyhnete se Bologna, kde bývají často dopravní zácpy. Nicméně ty bývají i u severoitalských letovisek mezi Udine a Mestre.

# 27.04.2022, 19:12.
Pane Řehůřku, prosím, můžete mi říct, jak se dostaneme z hotelu San Felice v Bologna na autobusové nádraží na zastávku Flix Bus do Florencie? Děkuji mnohokrát za zprávu. H.

Od hotelu přejděte jen několik metrů na Via S. Felice a vydejte se po ní doleva. Po chvíli dojdete k zastávce autobusu. Městskou dopravu provozuje TPER. Jeďte autobusem č. 87 a vystupte na Autostazione. K autobusovému nádraží dojdete ve směru jízdy autobusu.

# 22.04.2022, 08:56.
Tam se nejede přes Brenner? Děkuji. V.

Optimální trasa je ta, kterou jsme Vám uvedli. Pokud byste jel přes Brenner, najedete v jednom směru o 135 km více a zaplatíte sice o € 2,50 v jednom směru méně za průjezd Brennerem než Tauernskými tunely, ale na italském mýtném zaplatíte v případě plně dálniční varianty o € 20,70 více v jednom směru. Můžete jet také od Brenneru přes Dolomity, to ale moc nedává smysl.

# 21.04.2022, 10:11.
Rád bych se vás zeptal na nejlepší trasu Plzeň - Bibione a na kolik vychází poplatky. Děkuji moc. V.

Vaše optimální trasa je následující: Plzeň - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - sjezd Latisana - Bibione. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,60, za průjezd Tauernskými tunely zaplatíte € 13,00 a na mýtném v Itálii € 11,50. To samé při cestě zpět. Pokud jedete na více jak 10 dní, vyplatí se zakoupit druhou desetidenní dálniční známku na cestu zpět než jednu dvouměsíční. Ušetřit lze na mýtném tak, že v Tarvisio sjedete z dálnice a pojedete po SS13 až do Gemona, kde se na dálnici připojíte. Italské mýtné bude v tomto případě jen € 5,40. Po SS13 jezdíme vždy a je to smysluplné.

# 02.04.2022, 16:33.
Pane Řehůřku, mohla bych Vás ještě požádat o radu, jak se dostaneme na jeden den na výlet z Říma do Pompejí, případně se zastávkou v Neapoli? Je to složité po vlastní trase? Nebo znáte nějakou cestovku, se kterou jet? Brouzdám po internetu a nevím jak to vymyslet. Moc děkuji za informaci. Monika.

Jednodenní výlet z Říma do Neapole a Pompejí můžete zvládnou vlakem Trenitalia. Jízdní řády a ceny najdete na výše uvedených stránkách. Jedná se nicméně o časově hodně náročný výlet. Doporučujeme ho absolvovat s kombinací s Vesuvem přes Get Your Guide. Jedná se o produkt From Rome: Pompeii and Mt. Vesuvius Volcano Full-Day Trip. I tak se jedná o 13. hodinový výlet, ale výhodou je, že budete mít vše zajištěné.

# 25.03.2022, 10:15.
Ráda bych vás poprosila o radu. Příští měsíc se chystám do Neapole a ráda bych si zajela na Vesuv. Na internetu jsem se dočetla, že jezdí přímé autobusy z Neapole až na parkoviště na Vesuvu. Můžete mi prosím poradit, kde přímo v Neapoli, poblíž vlakového nádraží, najdu zastávku tohoto autobusu, případně odkaz na nějaký jízdní řád, informace o jízdenkách, zda se koupí u řidiče a podobně? Marně jsem sama pátrala, ale všude jsou jen informace, že jezdí. Také bych se ráda zeptala, zda je nutné si kupovat vstupenku, jak na Vesuv tak do Pompejí, předem. Několikrát jsem narazila na internetu na tvrzení, že ano, že není možné koupit na místě. Nemám moc ráda plánované výlety přesně na den, raději dle momentální nálady a počasí. Děkuji předem za vaše odpovědi a váš čas. Jiřina.

Jedná se o autobusy EAV, které jezdí z Neapole 2x denně, stejně tak zpět. Nicméně nejedná se o aktuálně ověřenou informaci. Navíc oficiální stránky EAV jsou dlouhodobě nedostupné. Obecně se jízdenky v Itálii kupují na pokladnách nebo ve stáncích. U řidiče bývají výrazně dražší. Ověřený spoj je vláčkem Circumvesuviana z Nádraží Garibaldi do Ercolano Scavi, odkud potom jezdí Vesiuvioexpress na parkoviště pod Vesuvem. Vstupenky na Vesuv je v současné době nutné rezervovat, protože je omezená kapacita. Vstupenky do Pompejí je nutné rezervovat jen o víkendu a ve svátek.

# 25.03.2022, 08:43.
Děkuji mnohokrát. A ta dálnice vede primo do té Ceseny? V.

Od Brenneru pojedete po A22, u Modena se napojíte na A1, u Bologna na A14, před Rimini sjedete na sjezdu Cesena, na mýtné bráně zaplatíte mýtné a budete pokračovat směr Cesenatico, na kruhovém objezdu na prvním sjezdu směr tutte le direzioni a na dalším kruhovém objezdu směr Cesenatico. Podjedete dálnici a po SP7 dojedete k pobřeží, kde se napojíte doprava na SS16, která Vás dovede do Cesenatico.

# 24.03.2022, 21:26.
Tak jedeme do Cesenatica. V.

V tom případě zaplatíte na mýtném v Itálii na úseku Brenner - Cesena celkem € 31,10.

# 23.03.2022, 23:49.
Pane Řehůřku, mám na vás prosbu. V červnu se chystám do Itálie, do Emilia Romagna. Jaká by byla nejlepší trasa z Plzně a jaké jsou nyní aktuální poplatky na Brenneru a na kolik by vyšlo mýtné do této destinace, případně jaké jsou ceny nafty nyní v Rakousku a Itálii? Děkuji moc. S pozdravem V.

Emilia-Romagna je region o rozloze více jak 22 tisíc km čtverečních. Na severu je ohraničený řekou Pád, na jihozápadě pohořím Apeniny. Nevíme, kam přesně do tohoto regionu cestujete, nemůžeme tedy přesně stanovit výši poplatků. Z Plzně je trasa následující: Plzeň - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Trento - Verona. Odtud už budete muset směřovat po dálnici odpovídající Vašemu směru. Buďto k západnímu okraji přes Brescia, Cremona do Piacenza nebo na jihovýchod přes Modena - Bologna - Rimini. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,60 a za průjezd Brennerem zaplatíte € 10,50. Na mýtném v Itálii po Piacenza zaplatíte € 22,80, po Rimini € 33,00. Průměrné ceny nafty v Rakousku se pohybují kolem € 2,02, v Itálii kolem € 2,15.

# 17.03.2022, 18:14.
Moc děkuji za informaci. Ještě jsem se zapomněla zeptat, jak daleko je z hotelu na letiště v Pise. Přeji hezký den. H.

Z vlakové stanice Pisa Centrale, která je jen kousek od Vašeho hotelu, je to jen 5 minut jízdy vlakem Pisa Mover. Jízdenka stojí € 5,00 a služba je v provozu denně od 6:00 do 24:00.

# 16.03.2022, 19:50.
Pane Řehůřku, chtěla bych Vás moc požádat ještě o jednu radu. Jak se dostat z Florencie do Pisy a potom do hotelu La Pace, Viale Gramsci, Galleria B14. Děkuji mnohokrát. H.

Z Florencie do Pisa se nejlépe dostanete vlakem Trenitalia z nádraží S.M.N. Jízdenka v regionálním vlaku stojí € 8,70 a doveze Vás tam za přibližně za hodinu až hodinu a 15 minut. Hotel la Pace je kousek od nádraží Pisa Centrale, kam vlak přijede. Viale Antonio Gramsci je naproti nádražní budově, ve směru od ní za náměstím za kašnou. Vchod do hotelu je po levé straně přibližně v polovině ulice.

# 13.03.2022, 12:50.
Předem bych Vám chtěl poděkovat za odpověď. A ještě bych měl jednu otázku. Chtěli bychom se vydat do Pompei. Z Říma vlakem do Neapole to je v pohodě. Ale spíš by mě zajimalo, jak tam fungují ty dvě nádraží. Neapol Centrale a Neapol P. Garibaldi. Kdykoliv jsem přestupoval v Neapoli, tak jen na Neapoli Centrale. Do Pompei bych chtěl jet vlakem FS, jelikož je máme na FIP zdarma. Co jsem tak pochopil, mělo by to být o podlaží níž? Děkuji. Milan.

Od nástupišť musíte přejít do hlavní haly. Všude jsou žluté směrovky Stazione Garibaldi nebo také modré Circumvesuviana. Víceméně se budete držet vlevo kolem prosklené stěny, za kterou je už Piazza Garibaldi, tam ale nevyjdete. Na závěr jsou po levé straně schody a eskalátory.

# 12.03.2022, 09:21.
V červnu letíme do Říma a chtěli bychom se vydat na výlet do Orvieta. Chtěl jsem Vás poprosit, zda nevíte, jak se dostat nejlépe z nádraží v Orvietu do historického centra? Někde jsem četl, že by tam měla být lanovka? Nebo tam jezdí autobus? Budeme mít s sebou dítě v kočárku. Děkuji. Milan.

Z Termini jezdí do Orvieto regionální vlaky Trenitalia za necelou hodinu a půl. Jízdenka stojí € 8,60. Stanice lanovky je přímo naproti vlakového nádraží. Cena lanovky je € 1,30. Lanovka jezdí v pracovní dny od 7:20 do 20:30 po 10. minutách, v neděli a ve svátek od 8:00 do 20:30 po 15. minutách. Jezdí tam i autobusy Cotral, ale vzhledem k ceně a frekvenci lanovky není co řešit.

# 04.03.2022, 12:28.
Chystám se v dubnu na cestu autem z Prahy do Itálie. Trpím klaustrofobií. Zvládnu projet tunel, jako řidič, tak do 1 km délky. Mohl bych vás požádat o radu, kudy jet nejlépe do Mantovy a zpět přes Benátky do Prahy, abych zvolil nejoptimálnější trasu a nebyl zaskočený? Moc děkuji za vaší odpověď. S pozdravem Alois.

Z Prahy přes Mnichov, Innsbruck, Brenner, Veronu do Mantovy nejsou na dálnici tunely delší než 1 km. Problém je v případě, že byste jel z Benátek do Prahy přes Villach a Salzburg, tam jsou dlouhé tunely. Na italské straně se to dá objet po silnici SS13 mezi Gemona a Tarvisio, tauernské tunely na dálnici A10 z Renweg do Radstadt přes Katschberg. Možná pro Vás bude opět lepší jet z Benátek po dálnici na Veronu a dále přes Brenner.

# 26.02.2022, 15:00.
Srdečně Vás zdravím a prosím o pomoc. Přiletíme na letiště v Bologni. Jak se dostaneme do hotelu San Felice, Via Riva Reno 2? Po dvou dnech bychom jeli do Florencie buď Flixbusem nebo nějakým vlakem. Můžete nám poradit? A jak se dostaneme do Hotelu 900 Toscana, 8 Via del Sole Piano 1, Tornabuoni? Moc děkuji a přeji Vám hezký den. H.

Z letiště jeďte autobusem Tper č. 944 za € 4,00 a na zastávce Santa Viola přestupte na č. 13, 61, nebo 87. Vystoupit musíte na San Felice. Jízdenku zakoupíte online, v automatu nebo na pokladně. Platí 75 minut, při přestupu ji musíte opět potvrdit. Ze zastávky jděte zpět ve směru příjezdu autobusu po Via S. Felice a hned odbočte doprava na Via Riva di Reno. Váš hotel je po levé straně. Do Florencie se dostanete nejlépe vlakem. Nejlevněji za € 9,45 regionálním s přestupem v Prato, nejrychleji Frecciarossa za € 29,00. Nejlevnější Flixbus začíná na € 7,99, nicméně to trvá stejně jako tím regionálním vlakem. Do hotelu je to z nádraží S.M.N. přibližně 600 m. Musíte přejít k Bazilice, za ní na náměstí Piazza di Santa Maria Novella a na konci náměstí se vydat šikmo doleva po Via del Sole. Váš hotel je po levé straně.

# 23.02.2022, 09:03.
V květnu, v období od 15.5 do 20.5., chceme jet do Toskánska. Vždy jednu noc někde přespat a ochutnat vína v místních vinařstvích. Máte prosím nějaké tipy, na co si dát pozor, případně zda je nutné si vždy návštěvu rezervovat apod.? Jinak máme v plánu si vždy vybrat ubytování s několika vinařstvími v okolí. Budeme vyjíždět z Hodonína 15.5. v neděli brzy ráno s tím, že pojedeme přes Rakousko a dojedeme do Bologna, tam přespíme a potom budeme pokračovat. Ale je pravda, že na Bologni příliš netrváme, jde opravdu jen o nocleh, tak jsem se chtěla zeptat, zda mi nedoporučíte na trase nějaké jiné město, kde bychom mohli přespat a třeba si ho projít. Děkuji předem. D.

Doporučujeme si udělat itinerář a návštěvu v jednotlivých vinařství si dopředu domluvit. Seznámí Vás s historií vinařství, provedou vinicemi, seznámí s výrobou vína, uskladněním vína a budete moci víno také degustovat. Informace o jedné z nejznámějších toskánských vinařských stezek Chiantigiana najdete na forbes.cz. Informace o toskánských vínech najdete na wineofitaly.cz. Vše můžete samozřejmě nechat i na průvodci. Nabídku výletů orientovaných na návštěvu toskánských vinařství najdete na Get Your Guide. Těch pěkných měst po cestě, kde můžete spojit ubytování s prohlídkou, je hodně. V prvé řadě jsou to Benátky s ubytováním v Mestre, jedno z nejstarších italských měst Padova, opevněné město Ferrara nebo již Vámi zmiňovaná Bologna. Ubytování v těchto městech najdete na Booking.

# 15.02.2022, 20:08.
Chtěla bych poprosit o informace, jak se dostat autobusem z letiště Marco Polo do Bibione. Děkuji. Magda.

Z letiště Marco Polo se do Bibione dostanete autobusem č. 7 společnosti ATVO.

# 26.01.2022, 08:31.
Pane Řehůřku, zdravíme Vás a velký dík za Vaše stránky. Díky Vám každým rokem cestou do Itálie tankujeme v Arnoldsteinu. Letos poprvé kombinujeme pobyt s týdenním pobytem u Lago di Garda. Chtěli bychom Vás požádat o informaci, co se týká oblasti Brenneru. Jsou možnosti levnějšího natankování v této oblasti před vjezdem do Itálie, tak jak to děláme v Arnoldsteinu? Poplatek za průjezd Brennerským průsmykem se platí jako klasické mýto, prostřednictvím mýtných bran a nebo se hradí jiným způsobem? Je vhodné jet mimo dálnici a nebo to v této oblasti nemá smysl? Rovněž jsme na mapě našli Brenner Outlet, tak tam bychom taky rádi zavítali. Jedeme směrem od Břeclavi. Děkuji Vám a přeji pevné zdraví! Dagmar.

My tankujeme v Hall in Tirol, exit 68 Hall-Mite. Po mostě přejedete řeku Inn a železnici, na křižovatce se vydáte doleva a dojedete k Shell. Hned vedle je i levnější čerpací stanice, my ale většinou preferujeme značku. Mýtné za průjezd Brennerem se platí na mýtnici na A13 v Schönbergu, tzn. před vjezdem do placeného úseku. Pokud máte čas a je pro Vás € 10,50 významná částka, je možné sjet na sjezdu Innsbruck-Süd a pokračovat po B183. Na dálnici se potom můžete připojit v Itálii nebo pokračovat po SS12. Obě silnice jsou bezproblémové, vzhledem k rychlostním omezením s sebou nesou časové zdržení.

# 23.01.2022, 15:21.
Dovoluji se k Vám obrátit s prosbou o informace ohledně transferu v Itálii - vlak, bullet, bus ... Vaši adresu mi dala paní Libuška. S manželem letíme na celý duben do Evropy a máme v hlavě, co bychom chtěli vidět. V těchto městech si budeme hledat hotely: Řím, Sorrento, Florencie, Milán, Benátky. Odtud výlety: Pompeje, Amalfi-Positano. Do Říma bychom letěli z Prahy. Pokud máte informace nebo i nabídky, moc předem děkuji. S pozdravem Kamila.

Vaše otázka je hodně všeobecná, víceméně nevíme, na co máme odpovídat. Letenky do Říma najdete na Pelikan, ubytování v jednotlivých městech na Booking, jízdní řády vlaků na Trenitalia. U autobusů je to složitější, těch dopravců je mnoho. Mezi velkými městy můžete využít např. Flixbus. Vstupenky a výlety na místě najdete na Get Your Guide. Hodně informací o lokalitách, dopravě, výletech aj. najdete v otázkách a odpovědích týkajících se Itálie nebo i v reportážích z cest.

# 15.01.2022, 16:02.
Chystáme se v létě přes Veronu do oblasti Cinque Terre. Rád bych se zeptal, zda ve Veroně musíme platit vstupné na prohlídku Arena di Verona, když tam chceme vstoupit během dne mimo představení? A druhý dotaz. Kde, ve kterém městečku nebo letovisku, byste doporučil se ubytovat na pobřeží, abychom se mohli jednak koupat a jednat podnikat výlety do oblasti Cinque Terre. Za jeden den se to asi objet nedá. Děkuji. Jiří.

Arena di Verona je možné jako památku navštívit od úterý do neděle v době od 9:00 do 19:00, poslední vstup je v 18:30. Vstupenka stojí € 10,00 + € 1,00 za online předprodej. Více informací najdete na L' Anfiteatro Verona. Ubytovat se doporučujeme v některém městečku, kde zastavuje vlak. Je jich několik a také mají pěkné pláže. Ubytování najdete na Booking / Cinque Terre. Pokud budete mít auto, budete muset samozřejmě řešit i parkování. Podívejte se na stránky Cinque Terre, kde najdete veškeré informace.